Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006SC1624

Pracovný dokument zamestnancov Komisie - Sprievodný dokument Návrh nariadenie Európskeho Parlamentu a Rady o štatistike prípravkov na ochranu rastlín - Zhrnutie hodnotenia vplyvu {KOM(2006) 778 konečné znenie} {SEK(2006) 1623}

/* SEK/2006/1624 v konečnom znení */

52006PC0778

Návrh nariadenie Európskeho Parlamentu a Rady o štatistike prípravkov na ochranu rastlín {SEK(2006) 1623} {SEK(2006) 1624} /* KOM/2006/0778 v konečnom znení - COD 2006/0258 */


[pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

Brusel, 11.12.2006

KOM(2006) 778 v konečnom znení

2006/0258 (COD)

Návrh

NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY

o štatistike prípravkov na ochranu rastlín

(predložený Komisiou){SEK(2006) 1623}{SEK(2006) 1624}

DÔVODOVÁ SPRÁVA

1) KONTEXT NÁVRHU

1.1. Dôvody a ciele návrhu

Monitorovanie rizík v súvislosti s používaním pesticídov, najmä rizík pre životné prostredie spojených s používaním prípravkov na ochranu rastlín, vyžaduje vhodné ukazovatele; členské štáty, Európska komisia a Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) preto realizovali predbežné štúdie s cieľom stanoviť takéto ukazovatele. Výpočet ukazovateľov rizika je možný len na základe vhodných údajov, ako napr. údajov o používaní pesticídov, ale odborníci vyjadrili pochybnosti o dostupnosti, transparentnosti, výpovednej hodnote a spoľahlivosti týchto údajov.

V rozhodnutí 1600/2002/ES, ktorým sa ustanovuje šiesty environmentálny akčný program Spoločenstva (6EAP), Európsky parlament a Rada potvrdili, že vplyv pesticídov a najmä prípravkov na ochranu rastlín používaných v poľnohospodárstve na zdravie ľudí a na životné prostredie sa musí naďalej znižovať. Zdôraznili potrebu dosiahnuť trvalo udržateľnejšie používanie pesticídov a požadovali celkové výrazné zníženie rizík a používanie pesticídov zlučiteľné s potrebnou ochranou plodín.

Komisia vo svojom oznámení Rade, Európskemu parlamentu a Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru s názvom „Smerom k tematickej stratégii trvalo udržateľného používania pesticídov“[1] uznala potrebu podrobných, harmonizovaných a aktuálnych štatistických údajov o predaji a používaní pesticídov na úrovni Spoločenstva a navrhla do dvoch rokov od prijatia tematickej stratégie stanoviť príslušné povinné požiadavky a tým konsolidovať prebiehajúce činnosti súvisiace so zberom údajov o používaní pesticídov.

Hlavným cieľom tohto nariadenia, ktorým sa zavádza povinný zber údajov, je zabezpečiť zber porovnateľných údajov vo všetkých členských štátoch, ktoré umožnia výpočet harmonizovaných ukazovateľov rizika a meranie pokroku dosiahnutého smerom k udržateľnejšiemu používaniu prípravkov na ochranu rastlín v celom Spoločenstve.

1.2. Všeobecný kontext

V rámci 6EAP je cieľom Tematickej stratégie trvalo udržateľného používania pesticídov znížiť vplyv pesticídov na zdravie ľudí a na životné prostredie a vo všeobecnejšom zmysle dosiahnuť udržateľnejšie používanie pesticídov a celkové výrazné zníženie rizík a zároveň zabezpečiť potrebnú ochranu plodín. Keďže existujúci právny rámec sa sústreďuje najmä na začiatočnú a konečnú fázu životného cyklu pesticídov, t. j. povolenie na uvádzanie prípravkov na ochranu rastlín na trh a kontrolu ich rezíduí v potravinách a krmivách, tematická stratégia slúži na doplnenie existujúceho právneho rámca tým, že sa zameriava na fázu používania prípravkov na ochranu rastlín.

Jedným z jasne stanovených cieľov tematickej stratégie je zaviesť transparentný systém podávania informácií a monitorovania pokroku vrátane stanovenia vhodných ukazovateľov. Komisia v záujme dosiahnutia tohto cieľa navrhla do dvoch rokov od prijatia tematickej stratégie stanoviť príslušné povinné požiadavky, a tým konsolidovať prebiehajúce činnosti súvisiace so zberom údajov o používaní pesticídov.

Komisia zároveň zrevidovala existujúce právne predpisy týkajúce sa uvádzania prípravkov na ochranu rastlín na trh a rezíduí pesticídov, preskúmala a navrhla súbor opatrení na podporu tematickej stratégie a podporila výskumný program na vypracovanie harmonizovaného súboru ukazovateľov rizika, ktoré pesticídy predstavujú pre životné prostredie (HAIR).

Keďže účinky relatívne nových právnych predpisov o biocídoch[2] sa prejavia až po roku 2006, keď bude ukončené prvé hodnotenie aktívnych látok na použitie v biocídnych prípravkoch, Komisia ani väčšina členských štátov nemajú v súčasnosti dostatočné znalosti ani skúsenosti na to, aby navrhli ďalšie opatrenia týkajúce sa biocídov. Rámec pôsobnosti tematickej stratégie a rámec pôsobnosti tohto návrhu sa tým obmedzujú na prípravky na ochranu rastlín. Obidva rámce sa však môžu v budúcnosti rozšíriť, ak sa podobné opatrenia pre biocídy budú považovať za potrebné.

1.3. Existujúce ustanovenia v oblasti návrhu

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č 396/2005 z 23. februára 2005 o maximálnych hladinách rezíduí pesticídov v alebo na potravinách a krmivách rastlinného a živočíšneho pôvodu a o zmene a doplnení smernice Rady 91/414/EHS[3].

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 852/2004 z 29. apríla 2004 o hygiene potravín[4], najmä jeho príloha I, časť A. bod 9, ktorým sa stanovuje povinnosť prevádzkovateľom potravinárskych podnikov, ktorí produkujú alebo zberajú rastlinné produkty, viesť záznamy o akomkoľvek použití prípravkov na ochranu rastlín alebo biocídov.

Smernica 2000/60/ES Európskeho parlamentu a Rady z 23. októbra 2000, ktorou sa stanovuje rámec pôsobnosti pre opatrenia Spoločenstva v oblasti vodného hospodárstva[5].

Smernica Rady 91/414/EHS z 15. júla 1991 o uvádzaní prípravkov na ochranu rastlín na trh[6], ktorá sa práve reviduje[7].

1.4. Súlad s ostatnými politikami a cieľmi Európskej únie

Vo všeobecnom rámci 6EAP sa toto nariadenie týkajúce sa štatistiky prípravkov na ochranu rastlín musí považovať za základnú časť celej tematickej stratégie navrhnutej Komisiou, ktorá zahŕňa rôzne opatrenia týkajúce sa praktických aspektov používania pesticídov a systematickejšieho zberu údajov o pesticídoch[8]. Základ tejto stratégie tvorí smernica Európskeho parlamentu a Rady, ktorou sa stanovuje rámec pre akciu Spoločenstva na dosiahnutie trvalo udržateľného využívania pesticídov[9]. S cieľom skompletizovať tento súbor právnych predpisov Komisia predložila Európskemu parlamentu a Rade návrh na revíziu smernice 91/414/EHS.

2) KONZULTÁCIA SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A HODNOTENIE VPLYVU

2.1 Konzultácie so zainteresovanými stranami

2.1.1. Konzultačné metódy, hlavné cieľové sektory a všeobecný profil respondentov

Rôzne opatrenia navrhnuté v oznámení „Smerom k tematickej stratégii trvalo udržateľného používania pesticídov“ boli predmetom rozsiahlych verejných konzultácií, ktoré sa začali konzultáciami zainteresovaných strán od júla do decembra 2002. V apríli 2003 prebehli konzultácie s európskymi inštitúciami.

Od decembra 2004 do januára 2005 boli zorganizované rozsiahle internetové konzultácie o správe týkajúcej sa hodnotenia vplyvu rôznych navrhovaných opatrení.

Komisia v rámci verejných konzultácií, ktoré prebiehali na internete od 17. marca 2005 do 12. mája 2005, napokon dostala 1772 odpovedí. Výsledky sú uverejnené na http://europa.eu.int/comm/environment/ppps/home.htm.

O špecifických opatreniach týkajúcich sa štatistiky pesticídov sa diskutovalo s členskými štátmi vo Výbore pre štatistický program (SPS) a v jeho „Skupine odborníkov v oblasti štatistiky pesticídov“ od septembra 2004 do mája 2006.

2.1.2. Zhrnutie odpovedí a spôsob ich zohľadnenia

Počas konzultácií o tematickej stratégii Európsky parlament zdôraznil potrebu zbierať údaje harmonizovaným spôsobom a verejnosti sprístupniť informácie o každej aktívnej zložke. S cieľom podporiť stanovenie vhodných ukazovateľov zohľadňujúcich špecifické riziká prípravkov na ochranu rastlín a vnútroštátne opatrenia na zmiernenie rizika vyzvala Rada Komisiu, aby vypracovala systém umožňujúci tvorbu porovnateľnej štatistiky prípravkov na ochranu rastlín. Podľa Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru by informácie, ktoré majú poskytovať používatelia, mali byť takého druhu, aby ich zber považovali z hľadiska tvorby štatistiky za zmysluplný.

Spomedzi ostatných zainteresovaných strán vyjadrili priemyselné a poľnohospodárske podniky obavy, že nevýhody spojené s administratívnym zaťažením vyplývajúcim z rozšíreného systému zberu povinných údajov by nemuseli vyvážiť výhody, ktoré by získanie údajov prinieslo. Environmentálne mimovládne organizácie požadovali, aby sa pre distribútorov a používateľov pesticídov zaviedla povinnosť viesť záznamy. Všetky ostatné zainteresované strany podporili stanovenie ukazovateľov ako potrebný nástroj na meranie pokroku. Návrhy týkajúce sa zberu údajov o predaji a používaní pesticídov sa stretli s výraznou podporou verejnosti.

Pri konzultáciách o navrhovanom opatrení členské štáty vo všeobecnosti uznali potrebu harmonizovanejšej štatistiky používania pesticídov. Zároveň zdôraznili potrebu sústrediť sa na dosiahnutie harmonizovaných výsledkov a podčiarkli, že by mali byť maximálne flexibilné v spôsobe zberu požadovaných informácií. V rámci ostatných bodov upozornili na skutočnosť, že nové zaťaženie by sa malo udržať na minimálnej úrovni a priority by sa mali stanoviť podľa obmedzených dostupných zdrojov. Nové štatistické požiadavky by mali byť podľa možnosti vyvážené znížením požiadaviek v iných oblastiach. Okrem toho sa spochybnila relevantnosť a užitočnosť zasielania vnútroštátnych údajov o používaní pesticídov Komisii, ktorej sa už zasielajú správy o národných akčných plánoch obsahujúce posúdenie rizika na základe harmonizovaných ukazovateľov. Uvítalo sa zapojenie členských štátov do implementácie nariadenia a definovania kritérií kvality v rámci Výboru pre štatistický program.

2.2. Získavanie a využívanie expertízy

2.2.1. Príslušné vedecké/odborné oblasti

Návrh Komisie vo veľkej miere vychádza z odborného posudku „Skupiny odborníkov v oblasti štatistiky pesticídov“. Zakladá sa aj na skúsenostiach získaných v 30 pilotných projektoch realizovaných od roku 1999 do roku 2004 v rámci technického akčného plánu na zlepšenie poľnohospodárskej štatistiky (TAPAS) a v 10 projektoch realizovaných v roku 2005 v nových členských štátoch a pristupujúcich krajinách s podporou Multibenefičného programu Phare pre štatistickú spoluprácu 2002.

2.2.2. Použitá metodika

Definícia spoločných pravidiel zberu štatistiky vychádza z „Usmernení na zber štatistiky používania pesticídov v poľnohospodárstve a záhradníctve“, ktoré vypracovala „Skupina odborníkov v oblasti štatistiky pesticídov“ a ktoré Komisia uverejnila v roku 2002 a neskôr ich upravila na základe skúseností získaných v pilotných projektoch TAPAS a PHARE.

2.2.3. Hlavné oslovené organizácie/odborníci

„Skupina odborníkov v oblasti štatistiky pesticídov“, ktorá dostala mandát od Výboru pre štatistický program, sa skladá z predstaviteľov národných štatistických úradov členských štátov, ministrov poľnohospodárstva, životného prostredia alebo verejného zdravia, zariadení na ochranu rastlín alebo výskumných stredísk pôsobiacich v oblasti ochrany rastlín.

2.2.4. Zhrnutie prijatých a využitých odporúčaní

Tento návrh bol viackrát prediskutovaný so Skupinou odborníkov v oblasti štatistiky pesticídov. Obsahuje väčšinu ich odporúčaní s cieľom v prvom rade v členských štátoch zabezpečiť zber harmonizovaných a porovnateľných údajov s dostatočnou flexibilitou a so zárukou, že táto štatistika bude slúžiť cieľom tematickej stratégie.

2.2.5. Úroveň vedeckej odbornosti

Zárukou vysokej úrovne vedeckej odbornosti tohto návrhu je skutočnosť, že na jeho vypracovaní sa zúčastnili tak odborníci v oblasti prípravkov na ochranu rastlín, ako aj odborníci v oblasti štatistiky.

2.2.6. Prostriedky na zverejnenie odborných odporúčaní

Všetky podklady zo stretnutí a usmernenia a harmonizované dotazníky sú dostupné na bezplatnej internetovej stránke CIRCA: http://forum.europa.eu.int/Public/irc/dsis/pip/library.

2.3. Hodnotenie vplyvu

V hodnotení vplyvu tematickej stratégie, ktoré bolo ukončené v novembri 2004, sa uvažovalo o týchto možnostiach týkajúcich sa zberu údajov o predaji a používaní pesticídov:

Možnosť 1: Povinný zber údajov o používaní v prípade priemyslu a distribútorov a nepovinný v prípade profesionálnych používateľov.

Možnosť 2: Povinný zber údajov o predaji a používaní a zavedenie Programu Spoločenstva na dohľad nad dodržiavaním právnych predpisov.

Možnosť 3: Odporúčanie zbierať údaje o používaní od distribútorov a používateľov.

Možnosť 4: Žiadne opatrenie.

Porovnanie rôznych možností ukázalo, že čistý hospodársky vplyv by sa pohyboval od 0 mil. EUR ročne v prípade možnosti 4 (žiadne opatrenie) do 0-7 mil. EUR ročne v prípade možnosti 3, 1-12 mil. EUR ročne v prípade možnosti 1 a 3-15 mil. EUR ročne v prípade možnosti 2. Sociálny vplyv a tvorba nových pracovných miest boli v prípade možností 1 a 2 rovnaké. Najdôležitejší rozdiel medzi možnosťami 1 a 2 spočíval v kvalite získaných údajov. Možnosť 2 je rozhodne najvhodnejšia na splnenie cieľa tematickej stratégie, a to vybudovať systém na oznamovanie údajov, aby sa posúdila úroveň rizika v súvislosti s používaním pesticídov. Povinný zber údajov o predaji a používaní spolu so zavedením programu Spoločenstva na dohľad nad dodržiavaním právnych predpisov sa nakoniec odporučil z dôvodu, že výsledný hospodársky vplyv, odhadovaný na základe prípadových štúdií v niekoľkých členských štátoch, bude mierny a zber presných a spoľahlivých údajov o používaní prípravkov na ochranu rastlín sa uskutoční rýchlo a nákladovo efektívne. Celkový čistý finančný vplyv povinného zberu údajov s vysokou presnosťou na úrovni Spoločenstva sa odhaduje na 15 mil. EUR ročne. Toto opatrenie bude mať pravdepodobne najvýraznejší vplyv na orgány (ďalšie zaťaženie vo výške 9 mil. EUR ročne), pričom ďalšie náklady na zber podrobnejších údajov o predaji by v prípade priemyslu mohli dosiahnuť 2 mil. EUR ročne. Hospodársky vplyv na používateľov (hlavne roľníkov) sa odhaduje na 4 mil. EUR ročne, keďže povinný zber údajov o používaní by z ich strany vyžadoval významný príspevok.

Komisia vypracovala hodnotenie vplyvu uvedené v pracovnom programe, správa je dostupná na http://europa.eu.int/comm/environment/ppps/home.htm.

3) PRÁVNE PRVKY NÁVRHU

3.1. Zhrnutie navrhovaného opatrenia

Na vybudovanie transparentného systému na oznamovanie údajov a monitorovanie pokroku dosiahnutého smerom k cieľom stratégie, vrátane stanovenia vhodných ukazovateľov, je potrebné zlepšiť a harmonizovať súčasné systémy na zber a oznamovanie údajov a dať im právny základ.

Navrhovaným nariadením sa vytvára právny rámec a stanovujú sa harmonizované pravidlá zberu a zverejňovania údajov týkajúcich sa uvádzania na trh a používania prípravkov na ochranu rastlín. Predovšetkým sa v ňom pre členské štáty stanovuje,:

- že majú zbierať údaje pravidelne (uvádzanie na trh s ročnou, používanie s päťročnou periodicitou);

- ako zbierať údaje, či na základe reprezentatívnych zisťovaní, postupov štatistického odhadu vychádzajúcich z úsudkov odborníkov alebo modelov, spravodajskej povinnosti distribučnej siete v prípade prípravkov na ochranu rastlín, spravodajskej povinnosti profesionálnych používateľov, na základe administratívnych zdrojov alebo kombinácie týchto prostriedkov;

- ako zasielať údaje Komisii.

Okrem toho sa ním Komisii zveruje úloha prispôsobiť niektoré odborné aspekty a definovať kritériá hodnotenia kvality a formát na zasielanie údajov.

3.2. Právny základ

Právny základ štatistiky Spoločenstva tvorí článok 285. Rada, konajúc v súlade s postupom spolurozhodovania, prijme opatrenia na tvorbu štatistiky, ak je to potrebné na realizáciu činností Spoločenstva. Tento článok stanovuje požiadavky týkajúce sa tvorby štatistiky Spoločenstva a vyžaduje súlad s normami nestrannosti, spoľahlivosti, objektívnosti, vedeckej nezávislosti, nákladovej efektívnosti a ochrany dôverných štatistických údajov.

3.3. Zásada subsidiarity

Cieľ navrhovaného opatrenia, a to tvorbu štatistiky o uvádzaní na trh a používaní prípravkov na ochranu rastlín, nie je možné uspokojivo dosiahnuť na úrovni jednotlivých členských štátov. Je možné ho lepšie dosiahnuť na úrovni Spoločenstva na základe právneho aktu Spoločenstva, pretože len Komisia môže koordinovať potrebnú harmonizáciu štatistických informácií na úrovni Spoločenstva, zatiaľ čo zber údajov a spracovanie porovnateľnej štatistiky o prípravkoch na ochranu rastlín môžu organizovať členské štáty. Preto môže Spoločenstvo prijať opatrenia v súlade so zásadou subsidiarity podľa článku 5 zmluvy.

3.4. Zásada proporcionality

Návrh je v súlade so zásadou proporcionality z týchto dôvodov:

V súlade so zásadou proporcionality sa toto nariadenie obmedzuje na minimum požadované na dosiahnutie tohto cieľa a neprekračuje rámec nevyhnutný na tento účel.

Dôjde k nárastu nákladov, najmä v prvej etape implementácie a predovšetkým v prípade krajín, ktoré v súčasnosti neuskutočňujú zisťovania o prípravkoch na ochranu rastlín alebo tých krajín, ktoré musia prispôsobiť svoje zisťovania, ak chcú splniť požiadavky vyplývajúce zo zákona.

Rozsah tohto vplyvu bol však obmedzený starostlivou prípravou s ohľadom na zásadu nákladovej efektívnosti a implementácie legislatívnych opatrení. Toto nariadenie umožňuje členským štátom najmä vysokú flexibilitu pri výbere nástrojov (vrátane administratívnych údajov a odhadov odborníkov) a pri načasovaní zberu údajov. T7m sa členským štátom poskytuje príležitosť zohľadniť vnútroštátne požiadavky alebo uspokojiť osobitné vnútroštátne záujmy.

Hodnotenie vplyvu tematickej stratégie ukázalo, že povinný zber údajov s vysokou presnosťou je cestou k dosiahnutiu optimálneho výsledku, pokiaľ ide o porovnateľnosť údajov a synergiu (maximálne úspory v nákladoch), keďže na všetkých úrovniach zberu informácií sa budú vyžadovať rovnaké podrobnosti.

3.5. Výber nástrojov

Navrhovaný nástroj: nariadenie.

Iné prostriedky by neboli primerané z tohto dôvodu.

Všeobecne sa uznáva, že nariadenie EP/Rady je vhodné pre väčšinu štatistických opatrení, ktoré vyžadujú podrobné a jednotné uplatňovanie v celom Spoločenstve.

Nariadenie má ako právny akt prednosť pred smernicou, keďže na rozdiel od smernice sa nariadením stanovujú rovnaké právne predpisy v celom Spoločenstve bez ponechania právomoci členským štátom uplatňovať ho neúplne alebo selektívne a bez ponechania možnosti výberu formy a spôsobu na dosiahnutie cieľov. Nariadenie je okrem toho priamo uplatniteľné, čo znamená, že nemusí byť transponované do vnútroštátneho práva, čím sa zabráni časovým posunom v súvislosti s transpozíciou smerníc do vnútroštátnych právnych predpisov a umožňuje lepšie a rýchlejšie prijímanie právnych predpisov.

Návrh je zaradený do pracovného a legislatívneho programu Komisie pod odkazom 2006/ESTAT/006.

4) VPLYV NA ROZPOČET

Na financovanie opatrení v oblasti štatistiky prípravkov na ochranu rastlín sa bude vzťahovať Štatistický program Spoločenstva 2003–2007 (Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 2367/2002/ES) a budúci Štatistický program Spoločenstva 2008–2012.

5) EURÓPSKY HOSPODÁRSKY PRIESTOR

Navrhovaný akt má význam pre EHP, a preto by mal byť rozšírený na Európsky hospodársky priestor.

2006/0258 (COD)

Návrh

NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY

o štatistike prípravkov na ochranu rastlín

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva, a najmä na jej článok 285 ods. 1,

so zreteľom na návrh Komisie[10],

so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru[11],

so zreteľom na stanovisko Výboru regiónov[12],

konajúc v súlade s postupom stanoveným v článku 251 Zmluvy,

keďže:

1. V rozhodnutí Európskeho parlamentu a Rady 1600/2002/ES z 22. júla 2002, ktorým sa ustanovuje šiesty environmentálny akčný program Spoločenstva[13], sa potvrdilo, že vplyv pesticídov a najmä prípravkov na ochranu rastlín používaných v poľnohospodárstve na zdravie ľudí a na životné prostredie sa musí naďalej znižovať. Zdôraznila sa potreba dosiahnuť trvalo udržateľnejšie používanie pesticídov a požadovalo sa celkové výrazné zníženie rizík a používania pesticídov zlučiteľné s potrebnou ochranou plodín.

2. Vo svojom oznámení Rade, Európskemu parlamentu a Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru s názvom „Smerom k tematickej stratégii trvalo udržateľného používania pesticídov[14] Komisia uznala potrebu podrobnej, harmonizovanej a aktuálnej štatistiky predaja a používania pesticídov na úrovni Spoločenstva. Takáto štatistika je potrebná na hodnotenie politík Európskej únie v oblasti trvalo udržateľného rozvoja a na vypočítanie relevantných ukazovateľov rizika pre zdravie a životné prostredie spojeného s používaním pesticídov.

3. Harmonizovaná a porovnateľná štatistika predaja a používania pesticídov je nevyhnutná na vypracovanie a monitorovanie právnych predpisov a politických opatrení Spoločenstva v rámci Tematickej stratégie trvalo udržateľného používania pesticídov.

4. Keďže účinky relatívne novej smernice Európskeho parlamentu a Rady 98/8/ES zo 16. februára 1998 o uvádzaní biocídnych výrobkov na trh[15] sa prejavia až po roku 2006, keď bude ukončené prvé hodnotenie aktívnych látok na použitie v biocídnych výrobkoch, Komisia ani väčšina členských štátov nemajú v súčasnosti dostatočné informácie alebo skúsenosti na to, aby navrhli ďalšie opatrenia týkajúce sa biocídov. Rámec pôsobnosti nariadenia sa tým obmedzuje na prípravky na ochranu rastlín, na ktoré sa vzťahuje smernica Rady 91/414/EHS z 15. júla 1991 o uvádzaní prípravkov na ochranu rastlín na trh[16], pri ktorých už existujú bohaté skúsenosti so zberom údajov. V prípade potreby sa môže rámec pôsobnosti v neskoršej etape rozšíriť tak, aby zahŕňal biocídy.

5. Dlhoročné skúsenosti Komisie so zberom údajov o predaji a používaní prípravkov na ochranu rastlín poukázali na potrebu harmonizovanej metodiky zberu štatistických údajov na úrovni Spoločenstva z distribučnej siete aj od používateľov. Okrem toho, ak sa má dosiahnuť cieľ Tematickej stratégie trvalo udržateľného používania pesticídov, a to výpočet presných ukazovateľov rizika, musia sa štatistické údaje členiť až po úroveň aktívnych látok.

6. Spomedzi rôznych možností zberu údajov skúmaných v hodnotení vplyvu Tematickej stratégie trvalo udržateľného používania pesticídov bol ako najlepšia možnosť odporučený povinný zber údajov, pretože umožní rýchle a nákladovo efektívne spracovanie presných a spoľahlivých údajov o výrobe, distribúcii a používaní prípravkov na ochranu rastlín.

7. Opatrenia na tvorbu štatistiky stanovené v tomto nariadení sú potrebné na vykonávanie činností Spoločenstva. Keďže cieľ navrhovaného opatrenia, a to zavedenie rámca na tvorbu štatistiky Spoločenstva o uvádzaní na trh a používaní prípravkov na ochranu rastlín, nie je možné uspokojivo dosiahnuť na úrovni jednotlivých členských štátov, je potrebné požadované opatrenia prijať na úrovni Spoločenstva v súlade so zásadou subsidiarity. Tieto opatrenia neprekračujú rámec potrebný na dosiahnutie týchto cieľov.

8. Referenčný rámec ustanovení tohto nariadenia tvorí Nariadenie Rady (ES) č. 322/97 zo 17. februára 1997 o štatistike Spoločenstva[17]. Vyžaduje sa v ňom najmä súlad s normami nestrannosti, spoľahlivosti, objektívnosti, vedeckej nezávislosti, nákladovej efektívnosti a ochrany dôverných štatistických údajov.

9. Musí sa zabezpečiť potrebná ochrana dôverných údajov s komerčnou hodnotou, okrem iného agregovaním štatistických údajov pri ich zverejňovaní.

10. V záujme zabezpečenia porovnateľných výsledkov by sa štatistika prípravkov na ochranu rastlín mala tvoriť v určenom členení, vo vhodnej forme a v stanovenej lehote od konca referenčného roka, ako je definované v prílohách k tomuto nariadeniu.

11. Opatrenia potrebné na vykonávanie tohto nariadenia sa prijmú v súlade s rozhodnutím Rady 1999/468/ES z 28. júna 1999, ktorým sa ustanovujú postupy pre výkon vykonávacích právomocí prenesených na Komisiu[18];

12. Predovšetkým by sa mali na Komisiu preniesť právomoci určiť kritériá hodnotenia kvality, prijať osobitné definície a upraviť prílohy. Tieto všeobecné opatrenia, ktorých predmetom je zmena nepodstatných prvkov alebo doplnenie tohto nariadenia o niektoré nepodstatné prvky, by mali byť prijaté v súlade s regulačným postupom stanoveným v článku 5a rozhodnutia Rady 1999/468/ES.

13. Uskutočnili sa konzultácie s Výborom pre štatistický program (VŠP) ustanoveným rozhodnutím Rady 89/382/EHS, Euratom[19].

PRIJALI TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Predmet úpravy a rozsah pôsobnosti

1. Týmto nariadením sa zavádza rámec na tvorbu štatistiky Spoločenstva o uvádzaní na trh a používaní prípravkov na ochranu rastlín.

2. Predmetom štatistiky sú:

- ročné množstvo prípravkov na ochranu rastlín uvádzaných na trh podľa prílohy I;

- ročné množstvo prípravkov na ochranu rastlín používaných v poľnohospodárstve podľa prílohy II.

Článok 2

Vymedzenie pojmov

Na účely tohto nariadenia platia tieto definície:

a) „prípravok na ochranu rastlín“ je prípravok na ochranu rastlín podľa definície v článku 2 ods. 1 smernice 91/414/EHS v znení zmien a doplnení;

b) „látka“ je látka podľa definície článku 2 ods. 3 smernice 91/414/EHS v znení zmien a doplnení, vrátane účinných látok, safenerov a synergentov;

c) „uvádzanie na trh“ je uvádzanie na trh podľa definície v článku 2 ods. 10 smernice 91/414/EHS v znení zmien a doplnení;

d) „dodávateľ“ je každá fyzická alebo právnická osoba, ktorá má „povolenie“ na uvedenie prípravkov na ochranu rastlín na trh podľa definície v článku 2 ods. 11 smernice 91/414/EHS v znení zmien a doplnení;

e) „poľnohospodárske používanie“ je akékoľvek používanie prípravku na ochranu rastlín na vlastné účely alebo pre tretiu stranu, priamo alebo nepriamo spojené s výrobou rastlinných prípravkov v rámci ekonomickej činnosti poľnohospodárskeho podniku;

f) „profesionálny používateľ “ je každá fyzická alebo právnická osoba, ktorá realizuje využívanie pesticídov v rámci svojej profesionálnej činnosti vrátane obsluhujúcich pracovníkov, technikov, zamestnávateľov, samostatne zárobkovo činných osôb v poľnohospodárskom i nepoľnohospodárskom sektore podľa definície v článku 3 smernice Európskeho parlamentu a Rady, ktorou sa stanovuje rámec pre akciu Spoločenstva na dosiahnutie trvalo udržateľného využívania pesticídov [20] .

g) „poľnohospodársky podnik“ je poľnohospodársky podnik podľa definície v nariadení Rady (EHS) č. 571/88 z 29. februára 1988 o organizovaní prieskumu štruktúry poľnohospodárskych podnikov v Spoločenstve[21].

Článok 3

Zber, zasielanie a spracovanie údajov

1. Členské štáty zbierajú údaje potrebné na špecifikáciu ukazovateľov uvedených v prílohách I a II na základe:

- zisťovaní,

- spravodajskej povinnosti, ktorá sa týka dodávateľov, pokiaľ ide o prípravky na ochranu rastlín uvádzané na trh; pre profesionálne a iné ako profesionálne používanie sa môžu použiť rozdielne povolenia,

- spravodajskej povinnosti, ktorá platí pre profesionálnych používateľov, pokiaľ ide o poskytovanie údajov zo záznamov o používaní prípravkov na ochranu rastlín,

- administratívnych zdrojov alebo

- kombinácie týchto prostriedkov, vrátane postupov štatistického odhadu vychádzajúceho z úsudkov odborníkov alebo modelov.

2. Členské štáty zasielajú Komisii štatistické výsledky, vrátane dôverných údajov, podľa harmonogramu a s periodicitou špecifikovanou v prílohách I a II. Údaje sa predkladajú podľa klasifikácie uvedenej v prílohe III.

3. Členské štáty zasielajú údaje v elektronickej forme, vo vhodnom technickom formáte, ktorý Komisia prijme v súlade s postupom uvedeným v článku 5 ods. 2.

4. Jednotlivé členské štáty vypracujú správu o kvalite štatistiky, ako je uvedené v prílohách I a II.

5. Komisia určí kritériá hodnotenia kvality v súlade s postupom uvedeným v článku 5 ods. 3.

6. Ak je to potrebné z dôvodu ochrany dôverných údajov, Komisia pred zverejnením údaje agreguje podľa chemických tried alebo kategórií prípravkov, ako je uvedené v prílohe III.

Článok 4

Vykonávacie opatrenia

14. V súlade s postupom uvedeným v článku 5 ods. 2 sa prijmú tieto opatrenia potrebné na vykonanie tohto nariadenia, vrátane opatrení na zohľadnenie hospodárskych a technických zmien:

a) prijatie vhodného technického formátu na zasielanie výsledkov (článok 3 ods. 3);

b) definovanie formátu a obsahu správ o kvalite, ktoré predkladajú členské štáty (časť 6 príloh I a II);

15. V súlade s postupom uvedeným v článku 5 ods. 3 sa prijmú tieto opatrenia:

a) stanovenie kritérií hodnotenia kvality (článok 3 ods. 5);

b) definovanie „plochy ošetrených plodín“ a „vegetačného obdobia“ uvedených v časti 2 a časti 4 prílohy II;

c) prispôsobenie špecifikácií uvedených v časti 3 príloh I a II, pokiaľ ide o merné jednotky;

d) prispôsobenie zoznamu sledovaných látok a ich klasifikácie do kategórií prípravkov a chemických tried, ako je uvedené v prílohe III.

Článok 5

Postup výboru

1. Komisii vypomáha Výbor pre štatistický program.

2. Pri odvolávaní sa na tento odsek sa uplatní regulačný postup stanovený v článku 5 a v článku 7 rozhodnutia 1999/468/ES so zreteľom na ustanovenia jeho článku 8. Lehota uvedená v článku 5 ods. 6 rozhodnutia 1999/468/ES je 3 mesiace.

16. Pri odvolávaní sa na tento odsek sa uplatní regulačný postup ustanovený v článku 5a ods. 1 až 4 a v článku 7 rozhodnutia Rady 1999/468/ES so zreteľom na ustanovenia jeho článku 8.

Článok 6

Správa

Komisia predkladá Európskemu parlamentu a Rade každých päť rokov správu o vykonávaní nariadenia. V tejto správe sa zhodnotí najmä kvalita zasielaných údajov, zaťaženie podnikov a prínos tejto štatistiky v rámci Tematickej stratégie trvalo udržateľného používania pesticídov.

Prvá správa sa predloží do konca siedmeho mesiaca roka nasledujúceho po roku nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia.

Článok 7

Nadobudnutie účinnosti

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie .

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli […]

Za Európsky parlament Za Radu

predseda predseda

[…] […]

PRÍLOHA I Štatistika uvádzania prípravkov na ochranu rastlín na trh

ČASŤ 1

Pokrytie

Štatistika zahŕňa všetky látky uvedené v prílohe III pozostávajúce z aktívnych látok, safenerov or synergistov, ktoré obsahujú prípravky na ochranu rastlín uvádzané na trh v každom členskom štáte. Osobitná pozornosť sa venuje tomu, aby sa zabránilo dvojnásobnému započítavaniu v prípade úpravy prípravku alebo prevodu povolenia medzi dodávateľmi.

ČASŤ 2

Ukazovatele

Spracúva sa množstvo každej látky uvedenej v prílohe III, ktorú obsahujú prípravky na ochranu rastlín uvádzané na trh.

ČASŤ 3

Merné jednotky

Údaje sa vyjadrujú v kilogramoch látky.

ČASŤ 4

Referenčné obdobie

Referenčným obdobím je kalendárny rok.

ČASŤ 5

Prvé referenčné obdobie, periodicita a zasielanie výsledkov

1. Prvé referenčné obdobie je druhý kalendárny rok po nadobudnutí účinnosti tohto nariadenia.

2. Po prvom referenčnom období poskytujú členské štáty údaje za každý ďalší kalendárny rok.

3. Údaje sa zasielajú Komisii do 12 mesiacov od konca referenčného roka.

ČASŤ 6

Správa o kvalite

Členské štáty predkladajú Komisii správu o kvalite obsahujúcu:

- použitú metodiku zberu údajov;

- príslušné aspekty kvality podľa použitej metodiky zberu údajov;

- opis použitých postupov odhadov, agregácií a vylučovania.

Táto správa sa zasiela Komisii do 15 mesiacov od konca referenčného roka.

Správa týkajúca sa druhého referenčného roka obsahuje hrubý odhad podielu celkového množstva látok v jednotlivých hlavných skupinách uvedených v prílohe III, ktoré obsahujú prípravky na ochranu rastlín uvádzané na trh na poľnohospodárstve a na iné ako poľnohospodárske využitie. Tieto odhady sa obnovujú každých päť rokov.

PRÍLOHA II Štatistika prípravkov na ochranu rastlín na poľnohospodárske využitie

ČASŤ 1

Pokrytie

1. Štatistika pokrýva poľnohospodárske využívanie prípravkov na ochranu rastlín v každom členskom štáte.

2. Každý členský štát si vyberie súbor plodín uvedených v kategóriách D, F, G a I ukazovateľov definovaných v prílohe I k nariadeniu Rady (EHS) č. 571/88 a za tieto plodiny zostaví štatistiku. Štatistika pokrýva aspoň 75 % celkového množstva látok na poľnohospodárske využitie ročne uvádzaného na trh podľa odhadu v správe o kvalite za druhý referenčný rok uvedenej v časti 6 prílohy I.

3. Štatistika zahŕňa všetky látky uvedené v prílohe III pozostávajúce z aktívnych látok, safenerov alebo synergistov, ktoré obsahujú prípravky na ochranu rastlín použité pri vybraných plodinách v referenčnom období.

ČASŤ 2

Ukazovatele

1. Zisťuje sa množstvo jednotlivých látok uvedených v prílohe III, ktoré obsahujú prípravky na ochranu rastlín použité na každú vybranú plodinu a celková obrábaná plocha a „plocha plodín ošetrených“ každou látkou.

2. Definícia „plochy ošetrených plodín" sa stanovuje podľa postupu uvedeného v článku 5 ods. 3.

ČASŤ 3

Merné jednotky

1. Množstvo použitých látok sa vyjadruje v kilogramoch.

2. Obrábané plochy a plochy ošetrených plodín sa vyjadrujú v hektároch.

ČASŤ 4

Referenčné obdobie

1. Referenčné obdobie je „vegetačné obdobie“, ktoré zahŕňa pestovateľské postupy v súvislosti s príslušnými plodinami vrátane všetkých opatrení na ochranu rastlín priamo alebo nepriamo súvisiacich s týmito plodinami.

2. „Vegetačné obdobie“ je rok, v ktorom sa uskutočnil zber.

3. Definícia „vegetačného obdobia“ sa stanovuje podľa postupu uvedeného v článku 5 ods. 3.

ČASŤ 5

Prvé referenčné obdobie, periodicita a zasielanie výsledkov

1. Členské štáty zostavujú za každé päťročné obdobie štatistiku používania prípravkov na ochranu rastlín pre každú plodinu v rámci referenčného obdobia, ako je definované v časti 4.

2. Členské štáty si môžu za referenčné obdobie zvoliť ktorékoľvek obdobie v rámci piatich rokov. Výber sa môže uskutočniť nezávisle pre každú vybratú plodinu.

3. Prvé päťročné obdobie sa začne v prvý kalendárny rok nasledujúci po nadobudnutí účinnosti nariadenia.

4. Členské štáty poskytujú údaje za každé päťročné obdobie.

5. Údaje sa zasielajú Komisii do 12 mesiacov od konca každého päťročného obdobia.

ČASŤ 6

Správa o kvalite

Spolu s výsledkami členské štáty zasielajú Komisii správu o kvalite obsahujúcu:

- návrh metodiky tvorby vzoriek;

- použitú metodiku zberu údajov;

- odhad relatívnej dôležitosti zahrnutých plodín vzhľadom na celkové množstvo použitých prípravkov na ochranu rastlín;

- príslušné aspekty kvality podľa použitej metodiky zberu údajov;

- porovnanie údajov o prípravkoch na ochranu rastlín použitých za päťročné obdobie a údajov o prípravkoch na ochranu rastlín uvedených na trh za zodpovedajúcich päť rokov.

PRÍLOHA III Harmonizovaná klasifikácia látok

Pri oznamovaní údajov o prípravkoch na ochranu rastlín členské štáty uvedú nasledujúci zoznam látok (pozostávajúci z aktívnych látok, safenerov a synergistov) a v rámci rôznych kategórií prípravkov použijú nasledujúcu chemickú klasifikáciu. Ak neexistuje oficiálny preklad, na označenie látok sa použijú anglické bežné názvy uverejnené Britskou radou pre rastlinnú výrobu (British Crop Production Council – BRRV)[22]. Pri zverejňovaní údajov Komisia používa rovnakú klasifikáciu. Ak je to potrebné na ochranu dôverných údajov, zverejňujú sa len údaje agregované podľa chemických tried alebo kategórií prípravkov.

Komisia reviduje zoznam látok a zaradenie do chemických tried a kategórií prípravkov podľa postupu uvedeného v článku 5 ods. 3 s ohľadom na vývoj smernice 91/414/EHS v znení zmien a doplnení.

HLAVNÉ SKUPINY | Kód | Chemická trieda | látky bežné názvy | CAS RN[23] | CIPAC[24] |

Kategórie prípravkov | Spoločná nomenklatúra |

Fungicídy a baktericídy | F0 |

Anorganické fungicídy | F1 |

F1.1 | ZLÚČENINY MEDI | VŠETKY ZLÚČENINY MEDI | 44 |

F1.1 | HYDROXID MEĎNATÝ | 20427-59-2 | 44 |

F1.1 | OXICHLORID MEĎNATÝ | 1332-40-7 | 44 |

F1.1 | SÍRAN MEĎNATÝ | 7758-98-7 | 44 |

F1.1 | OSTATNÉ MEĎNATÉ SOLI | 44 |

F1.2 | ANORGANICKÁ SÍRA | SÍRA | 7704-34-9 | 18 |

F1.3 | OSTATNÉ ANORGANICKÉ FUNGICÍDY | OSTATNÉ ANORGANICKÉ FUNGICÍDY |

Fungicídy na báze karbamátov a ditiokarbamátov | F2 |

F2.1 | FUNGICÍDY NA BÁZE KARBANILÁTOV | DIETOFENOKARB | 87130-20-9 | 513 |

F2.2 | FUNGICÍDY NA BÁZE KARBAMÁTOV | PROPAMOKARB | 24579-73-5 | 399 |

F2.2 | IPROVALIKARB | 140923-17-7 | 620 |

F2.3 | FUNGICÍDY NA BÁZE DITIOKARBAMÁTOV | MANKOZEB | 8018-01-7 | 34 |

F2.3 | MANEB | 12427-38-2 | 61 |

F2.3 | METIRAM | 9006-42-2 | 478 |

F2.3 | PROPINEB | 12071-83-9 | 177 |

F2.3 | TIRAM | 137-26-8 | 24 |

F2.3 | ZIRAM | 137-30-4 | 31 |

Fungicídy na báze benzimidazolov | F3 |

F3.1 | FUNGICÍDY NA BÁZE BENZIMIDAZOLOV | KARBENDAZÍM | 10605-21-7 | 263 |

F3.1 | FUBERIDAZOL | 3878-19-1 | 525 |

F3.1 | TIABENDAZOL | 148-79-8 | 323 |

F3.1 | TIOFANÁT-METYL | 23564-05-8 | 262 |

Fungicídy na báze imidazolov a triazolov | F4 |

F4.1 | FUNGICÍDY NA BÁZE KONAZOLOV | BITERTANOL | 55179-31-2 | 386 |

F4.1 | BROMUKONAZOL | 116255-48-2 | 680 |

F4.1 | CYPROKONAZOL | 94361-06-5 | 600 |

F4.1 | DIFENOKONAZOL | 119446-68-3 | 687 |

F4.1 | DINIKONAZOL | 83657-24-3 | 690 |

F4.1 | EPOXIKONAZOL | 106325-08-0 | 609 |

F4.1 | ETRIDIAZOL | 2593-15-9 | 518 |

F4.1 | FENBUKONAZOL | 114369-43-6 | 694 |

F4.1 | FLUCHINKONAZOL | 136426-54-5 | 474 |

F4.1 | FLUSILAZOL | 85509-19-9 | 435 |

F4.1 | FLUTRIAFOL | 76674-21-0 | 436 |

F4.1 | HEXAKONAZOL | 79983-71-4 | 465 |

F4.1 | IMAZALIL (ENILKONAZOL) | 58594-72-2 | 335 |

F4.1 | METKONAZOL | 125116-23-6 | 706 |

F4.1 | MYKLOBUTANIL | 88671-89-0 | 442 |

F4.1 | PENKONAZOL | 66246-88-6 | 446 |

F4.1 | PROPIKONAZOL | 60207-90-1 | 408 |

F4.1 | TEBUKONAZOL | 107534-96-3 | 494 |

F4.1 | TETRAKONAZOL | 112281-77-3 | 726 |

F4.1 | TRIADIMENOL | 55219-65-3 | 398 |

F4.1 | TRICYKLAZOL | 41814-78-2 | 547 |

F4.1 | TRIFLUMIZOL | 99387-89-0 | 730 |

F4.1 | TRITIKONAZOL | 131983-72-7 | 652 |

F4.2 | FUNGICÍDY NA BÁZE IMIDAZOLOV | CYAZOFAMID | 120116-88-3 | 653 |

F4.2 | FENAMIDON | 161326-34-7 | 650 |

F4.2 | TRIAZOXID | 72459-58-6 | 729 |

Fungicídy na báze morfolínov | F5 |

F5.1 | FUNGICÍDY NA BÁZE MORFOLÍNOV | DIMETOMORF | 110488-70-5 | 483 |

F5.1 | DODEMORF | 1593-77-7 | 300 |

F5.1 | FENPROPIMORF | 67564-91-4 | 427 |

Ostatné fungicídy | F6 |

F6.1 | FUNGICÍDY NA BÁZE ALIFATICKÉHO DUSÍKA | CYMOXANIL | 57966-95-7 | 419 |

F6.1 | DODÍN | 2439-10-3 | 101 |

F6.1 | GUAZATÍN | 108173-90-6 | 361 |

F6.2 | FUNGICÍDY NA BÁZE AMIDOV | BENALAXYL | 71626-11-4 | 416 |

F6.2 | BOSKALID | 188425-85-6 | 673 |

F6.2 | FLUTOLANIL | 66332-96-5 | 524 |

F6.2 | MEPRONIL | 55814-41-0 | 533 |

F6.2 | METALAXYL | 57837-19-1 | 365 |

F6.2 | METALAXYL-M | 70630-17-0 | 580 |

F6.2 | PROCHLORAZ | 67747-09-5 | 407 |

F6.2 | SILTIOFAM | 175217-20-6 | 635 |

F6.2 | TOLYLFLUANID | 731-27-1 | 275 |

F6.2 | ZOXAMID | 156052-68-5 | 640 |

F6.3 | FUNGICÍDY NA BÁZE ANILIDOV | KARBOXÍN | 5234-68-4 | 273 |

F6.3 | FENHEXAMID | 126833-17-8 | 603 |

F6.4 | FUNGICÍDY NA BÁZE ANTIBIOTÍK-BAKTERICÍDY | KASUGAMYCÍN | 6980-18-3 | 703 |

F6.4 | POLYOXÍNY | 11113-80-7 | 710 |

F6.4 | STREPTOMYCÍN | 57-92-1 | 312 |

F6.5 | AROMATICKÉ FUNGICÍDY | CHLOROTALONIL | 1897-45-6 | 288 |

F6.5 | DIKLORAN | 99-30-9 | 150 |

F6.6 | FUNGICÍDY NA BÁZE DIKARBOXIMIDOV | IPRODIÓN | 36734-19-7 | 278 |

F6.6 | PROCYMIDÓN | 32809-16-8 | 383 |

F6.7 | FUNGICÍDY NA BÁZE DINITROANILÍNOV | FLUAZINAM | 79622-59-6 | 521 |

F6.8 | FUNGICÍDY NA BÁZE DINITROFENOLOV | DINOKAP | 39300-45-3 | 98 |

F6.9 | FUNGICÍDY NA BÁZE ORGANOFOSFOROV | FOSETYL | 15845-66-6 | 384 |

F6.9 | TOLKLOFOS-METYL | 57018-04-9 | 479 |

F6.10 | FUNGICÍDY NA BÁZE OXAZOLOV | HYMEXAZOL | 10004-44-1 | 528 |

F6.10 | FAMOXADON | 131807-57-3 | 594 |

F6.10 | VINKLOZOLÍN | 50471-44-8 | 280 |

F6.11 | FUNGICÍDY NA BÁZE FENYLPYROLOV | FLUDIOXONIL | 131341-86-1 | 522 |

F6.12 | FUNGICÍDY NA BÁZE FTALIMIDOV | KAPTÁN | 133-06-2 | 40 |

F6.12 | FOLPET | 133-07-3 | 75 |

F6.13 | FUNGICÍDY NA BÁZE PYRIMIDÍNOV | BUPIRIMÁT | 41483-43-6 | 261 |

F6.13 | CYPRODINIL | 121552-61-2 | 511 |

F6.13 | FENARIMOL | 60168-88-9 | 380 |

F6.13 | MEPANIPYRIM | 110235-47-7 | 611 |

F6.13 | PYRIMETANIL | 53112-28-0 | 714 |

F6.14 | FUNGICÍDY NA BÁZE CHINOLÍNOV | CHINOXYFÉN | 124495-18-7 | 566 |

F6.14 | 8-HYDROXYCHINOLÍN SULFÁT | 134-31-6 | 677 |

F6.15 | FUNGICÍDY NA BÁZE CHINÓNOV | DITIANÓN | 3347-22-6 | 153 |

F6.16 | FUNGICÍDY NA BÁZE STROBILURÍNOV | AZOXYSTROBÍN | 131860-33-8 | 571 |

F6.16 | DIMOXYSTROBÍN | 149961-52-4 | 739 |

F6.16 | KRESOXIM-METYL | 143390-89-0 | 568 |

F6.16 | PICOXYSTROBÍN | 117428-22-5 | 628 |

F6.16 | PYRAKLOSTROBÍN | 175013-18-0 | 657 |

F6.16 | TRIFLOXYSTROBÍN | 141517-21-7 | 617 |

F6.17 | FUNGICÍDY NA BÁZE MOČOVINY | PENCYCURON | 66063-05-6 | 402 |

F6.18 | NEZARADENÉ FUNGICÍDY | ACIBENZOLAR | 126448-41-7 | 597 |

F6.18 | KYSELINA BENZOOVÁ | 65-85-0 | 622 |

F6.18 | DICHLÓROFÉN | 97-23-4 | 325 |

F6.18 | FENPROPIDIN | 67306-00-7 | 520 |

F6.18 | 2-FENYFENOL | 90-43-7 | 246 |

F6.18 | SPIROXAMÍN | 118134-30-8 | 572 |

F6.18 | OSTATNÉ FUNGICÍDY |

Herbicídy, desikanty a prípravky na ničenie machu | H0 |

Herbicídy na báze fenoxy-fytohormónov | H1 |

H1.1 | HERBICÍDY SO SKUPINOU FENOXY | 2,4-D | 94-75-7 | 1 |

H1.1 | 2,4-DB | 94-82-6 | 83 |

H1.1 | DICHLÓRPROP-P | 15165-67-0 | 476 |

H1.1 | MCPA | 94-74-6 | 2 |

H1.1 | MCPB | 94-81-5 | 50 |

H1.1 | MEKOPROP | 7085-19-0 | 51 |

H1.1 | MEKOPROP-P | 16484-77-8 | 475 |

Herbicídy na báze triazínov a triazinónov | H2 |

H2.1 | HERBICÍDY NA BÁZE METYLTIOTRIAZÍNOV | METOPROTRYN | 841-06-5 | 94 |

H2.2 | HERBICÍDY NA BÁZE TRIAZÍNOV | SIMETRYN | 1014-70-6 | 179 |

H2.2 | TERBUTYLAZÍN | 5915-41-3 | 234 |

H2.3 | HERBICÍDY NA BÁZE TRIAZINÓNOV | METAMITRÓN | 41394-05-2 | 381 |

H2.3 | METRIBUZÍN | 21087-64-9 | 283 |

Herbicídy na báze amidov a anilidov | H3 |

H3.1 | HERBICÍDY NA BÁZE AMIDOV | DIMETENAMID | 87674-68-8 | 638 |

H3.1 | FLUPOXAM | 119126-15-7 | 8158 |

H3.1 | ISOXABEN | 82558-50-7 | 701 |

H3.1 | NAPROPAMID | 15299-99-7 | 271 |

H3.1 | PROPYZAMID | 23950-58-5 | 315 |

H3.2 | HERBICÍDY NA BÁZE ANILIDOV | DIFLUFENIKAN | 83164-33-4 | 462 |

H3.2 | FLORASULAM | 145701-23-1 | 616 |

H3.2 | FLUFENACET | 142459-58-3 | 588 |

H3.2 | METOSULAM | 139528-85-1 | 707 |

H3.2 | METAZACHLÓR | 67129-08-2 | 411 |

H3.2 | PROPANIL | 709-98-8 | 205 |

H3.3 | HERBICÍDY NA BÁZE CHLOROACETANILIDOV | ACETOCHLÓR | 34256-82-1 | 496 |

H3.3 | ALACHLÓR | 15972-60-8 | 204 |

H3.3 | DIMETACHLÓR | 50563-36-5 | 688 |

H3.3 | PRETILACHLÓR | 51218-49-6 | 711 |

H3.3 | PROPACHLÓR | 1918-16-7 | 176 |

Herbicídy na báze karbamátov a bis-karbamátov | H4 |

H4.1 | HERBICÍDY NA BÁZE BIS-KARBAMÁTOV | CHLÓRPROFAM | 101-21-3 | 43 |

H4.1 | DESMEDIFAM | 13684-56-5 | 477 |

H4.1 | FENMEDIFAM | 13684-63-4 | 77 |

H4.2 | HERBICÍDY NA BÁZE KARBAMÁTOV | ASULAM | 3337-71-1 | 240 |

H4.2 | KARBETAMID | 16118-49-3 | 95 |

Herbicídy na báze derivátov dinitroanilínu | H5 |

H5.1 | HERBICÍDY NA BÁZE DINITROANILÍNOV | BENFLURALÍN | 1861-40-1 | 285 |

H5.1 | BUTRALÍN | 33629-47-9 | 504 |

H5.1 | ETALFLURALÍN | 55283-68-6 | 516 |

H5.1 | ORYZALÍN | 19044-88-3 | 537 |

H5.1 | PENDIMETALÍN | 40487-42-1 | 357 |

H5.1 | TRIFLURALÍN | 2582-09-8 | 183 |

Herbicídy na báze derivátov močoviny, uracilu alebo sulfonylmočoviny | H6 |

H6.1 | HERBICÍDY NA BÁZE SULFONYLMOČOVINY | AMIDOSULFURÓN | 120923-37-7 | 515 |

H6.1 | AZIMSULFURÓN | 120162-55-2 | 584 |

H6.1 | BENSULFURÓN | 99283-01-9 | 502 |

H6.1 | CHLORSULFURÓN | 64902-72-3 | 391 |

H6.1 | CINOSULFURÓN | 94593-91-6 | 507 |

H6.1 | ETOXYSULFURÓN | 126801-58-9 | 591 |

H6.1 | FLAZASULFURÓN | 104040-78-0 | 595 |

H6.1 | FLUPYRSULFURÓN | 150315-10-9 | 577 |

H6.1 | FORAMSULFURÓN | 173159-57-4 | 659 |

H6.1 | IMAZOSULFURÓN | 122548-33-8 | 590 |

H6.1 | IODOSULFURÓN | 185119-76-0 | 634 |

H6.1 | MEZOSULFURÓN | 400852-66-6 | 663 |

H6.1 | METSULFURÓN | 74223-64-6 | 441 |

H6.1 | NICOSULFURÓN | 111991-09-4 | 709 |

H6.1 | OXASULFURÓN | 144651-06-9 | 626 |

H6.1 | PRIMISULFURÓN | 113036-87-6 | 712 |

H6.1 | PROSULFURÓN | 94125-34-5 | 579 |

H6.1 | RIMSULFURÓN | 122931-48-0 | 716 |

H6.1 | SULFOSULFURÓN | 141776-32-1 | 601 |

H6.1 | TIFENSULFURÓN | 79277-67-1 | 452 |

H6.1 | TRIASULFURÓN | 82097-50-5 | 480 |

H6.1 | TRIBENURÓN | 106040-48-6 | 546 |

H6.1 | TRIFLUSULFURÓN | 135990-29-3 | 731 |

H6.1 | TRITOSULFURÓN | 142469-14-5 | 735 |

H6.2 | HERBICÍDY NA BÁZE URACILU | LENACIL | 2164-08-1 | 163 |

H6.3 | HERBICÍDY NA BÁZE MOČOVINY | CHLÓRTOLURÓN | 15545-48-9 | 217 |

H6.3 | DIURÓN | 330-54-1 | 100 |

H6.3 | FLUOMETURÓN | 2164-17-2 | 159 |

H6.3 | IZOPROTURÓN | 34123-59-6 | 336 |

H6.3 | LINURÓN | 330-55-2 | 76 |

H6.3 | METABENZTIAZURÓN | 18691-97-9 | 201 |

H6.3 | METOBROMURÓN | 3060-89-7 | 168 |

H6.3 | METOXURÓN | 19937-59-8 | 219 |

Ostatné herbicídy | H7 |

H7.1 | ARYLOXYFENOXY PROPIÓNOVÉ HERBICÍDY | KLODINAFOP | 114420-56-3 | 683 |

H7.1 | CYHALOFOP | 122008-85-9 | 596 |

H7.1 | DIKLOFOP | 40843-25-2 | 358 |

H7.1 | FENOXAPROP-P | 113158-40-0 | 484 |

H7.1 | FLUAZIFOP-P-BUTYL | 79241-46-6 | 395 |

H7.1 | HALOXYFOP | 69806-34-4 | 438 |

H7.1 | HALOXYFOP-R | 72619-32-0 | 526 |

H7.1 | PROPAQUIZAFOP | 111479-05-1 | 713 |

H7.1 | QUIZALOFOP | 76578-12-6 | 429 |

H7.1 | QUIZALOFOP-P | 94051-08-8 | 641 |

H7.2 | HERBICÍDY NA BÁZE BENZOFURÁNOV | ETOFUMESÁT | 26225-79-6 | 233 |

H7.3 | HERBICÍDY NA BÁZE KYSELINY BENZOOVEJ | CHLORTAL | 2136-79-0 | 328 |

H7.3 | DIKAMBA | 1918-00-9 | 85 |

H7.4 | HERBICÍDY NA BÁZE BIPYRIDILOV | DIKVÁT | 85-00-7 | 55 |

H7.4 | PARAKVÁT | 4685-14-7 | 56 |

H7.5 | HERBICÍDY NA BÁZE CYKLOHEXANDIÓNOV | KLETODIM | 99129-21-2 | 508 |

H7.5 | CYKLOXYDIM | 101205-02-1 | 510 |

H7.5 | TEPRALOXYDIM | 149979-41-9 | 608 |

H7.5 | TRALKOXYDIM | 87820-88-0 | 544 |

H7.6 | HERBICÍDY NA BÁZE DIAZÍNOV | PYRIDÁT | 55512-33-9 | 447 |

H7.7 | HERBICÍDY NA BÁZE DIKARBOXIMIDOV | CINIDÓN-ETYL | 142891-20-1 | 598 |

H7.7 | FLUMIOXAZÍN | 103361-09-7 | 578 |

H7.8 | HERBICÍDY NA BÁZE DIFENYLÉTEROV | AKLONIFEN | 74070-46-5 | 498 |

H7.8 | BIFENOX | 42576-02-3 | 413 |

H7.8 | NITROFEN | 1836-75-5 | 170 |

H7.8 | OXYFLUORFEN | 42874-03-3 | 538 |

H7.9 | HERBICÍDY NA BÁZE IMIDAZOLINÓNOV | IMAZAMETABENZ | 100728-84-5 | 529 |

H7.9 | IMAZAMOX | 114311-32-9 | 619 |

H7.9 | IMAZETAPYR | 81335-77-5 | 700 |

H7.10 | ANORGANICKÉ HERBICÍDY | SULFAMÁT AMÓNNY | 7773-06-0 | 679 |

H7.10 | CHLOREČNANY | 7775-09-9 | 7 |

H7.11 | HERBICÍDY NA BÁZE IZOXAZOLOV | IZOXAFLUTOL | 141112-29-0 | 575 |

H7.12 | HERBICÍDY NA BÁZE MORFAKTÍNOV | FLURENOL | 467-69-6 | 304 |

H7.13 | HERBICÍDY NA BÁZE NITRILOV | BROMOXYNIL | 1689-84-5 | 87 |

H7.13 | DICHLOBENIL | 1194-65-6 | 73 |

H7.13 | IOXYNIL | 1689-83-4 | 86 |

H7.14 | HERBICÍDY NA BÁZE ORGANOFOSFOROV | GLUFOSINÁT | 51276-47-2 | 437 |

H7.14 | GLYFOZÁT | 1071-83-6 | 284 |

H7.15 | HERBICÍDY NA BÁZE FENYLPYRAZOLOV | PYRAFLUFEN | 129630-19-9 | 605 |

H7.16 | HERBICÍDY NA BÁZE PYRIDAZINOV | CHLORIDAZÓN | 1698-60-8 | 111 |

H7.16 | FLURTAMÓN | 96525-23-4 | 569 |

H7.17 | HERBICÍDY NA BÁZE PYRIDINKARBOXAMIDOV | PIKOLINAFEN | 137641-05-5 | 639 |

H7.18 | HERBICÍDY NA BÁZE KYSELINY PYRIDINKARBOXYLOVEJ | KLOPYRALID | 1702-17-6 | 455 |

H7.18 | PIKLORAM | 1918-02-1 | 174 |

H7.19 | HERBICÍDY NA BÁZE KYSELINY PYRIDYLOXYOCTOVEJ | FLUROXYPYR | 69377-81-7 | 431 |

H7.19 | TRIKLOPYR | 55335-06-3 | 376 |

H7.20 | HERBICÍDY NA BÁZE CHINOLÍNOV | CHINKLORAK | 84087-01-4 | 493 |

H7.20 | CHINMERAK | 90717-03-6 | 563 |

H7.21 | HERBICÍDY NA BÁZE TIADIZÍNOV | BENTAZÓN | 25057-89-0 | 366 |

H7.22 | HERBICÍDY NA BÁZE TIOKARBAMÁTOV | EPTC | 759-94-4 | 155 |

H7.22 | MOLINÁT | 2212-67-1 | 235 |

H7.22 | PROSULFOKARB | 52888-80-9 | 539 |

H7.22 | TIOBENKARB | 28249-77-6 | 388 |

H7.22 | TRI-ALLÁT | 2303-17-5 | 97 |

H7.23 | HERBICÍDY NA BÁZE TRIAZOLOV | AMITROL | 61-82-5 | 90 |

H7.24 | HERBICÍDY NA BÁZE TRIAZOLINÓNOV | KARFENTRAZÓN | 128639-02-1 | 587 |

H7.25 | HERBICÍDY NA BÁZE TRIAZOLÓNOV | PROPOXYKARBAZÓN | 145026-81-9 | 655 |

H7.26 | HERBICÍDY NA BÁZE TRIKETÓNOV | MEZOTRIÓN | 104206-82-8 | 625 |

H7.26 | SULKOTRIÓN | 99105-77-8 | 723 |

H7.27 | NEZARADENÉ HERBICÍDY | KLOMAZÓN | 81777-89-1 | 509 |

H7.27 | FLUROCHLORIDÓN | 61213-25-0 | 430 |

H7.27 | CHINOKLAMIN | 2797-51-5 | 648 |

H7.27 | METAZOL | 20354-26-1 | 369 |

H7.27 | OXADIARGYL | 39807-15-3 | 604 |

H7.27 | OXADIAZÓN | 19666-30-9 | 213 |

H7.27 | OSTATNÉ HERBICÍDY, DESIKANTY A PRÍPRAVKY NA NIČENIE MACHU |

Insekticídy a akaricídy | I0 |

Insekticídy na báze pyretroidov | I1 |

I1.1 | INSEKTICÍDY NA BÁZE PYRETROIDOV | ACRINATRÍN | 101007-06-1 | 678 |

I1.1 | ALFA-CYPERMETRÍN | 67375-30-8 | 454 |

I1.1 | BETA-CYFLUTRÍN | 68359-37-5 | 482 |

I1.1 | BETA-CYPERMETRÍN | 65731-84-2 | 632 |

I1.1 | BIFENTRÍN | 82657-04-3 | 415 |

I1.1 | CYFLUTRÍN | 68359-37-5 | 385 |

I1.1 | CYPERMETRÍN | 52315-07-8 | 332 |

I1.1 | DELTAMETRÍN | 52918-63-5 | 333 |

I1.1 | ESFENVALERÁT | 66230-04-4 | 481 |

I1.1 | ETOFENPROX | 80844-07-1 | 471 |

I1.1 | GAMA-CYHALOTRÍN | 76703-62-3 | 768 |

I1.1 | LAMBDA-CYHALOTRÍN | 91465-08-6 | 463 |

I1.1 | TAU-FLUVALINÁT | 102851-06-9 | 432 |

I1.1 | TEFLUTRÍN | 79538-32-2 | 451 |

I1.1 | ZETA-CYPERMETRÍN | 52315-07-8 | 733 |

Insekticídy na báze chlorovaných uhľovodíkov | I2 |

I2.1 | INSEKTICÍDY NA BÁZE ORGANOCHLÓROV | DIKOFOL | 115-32-2 | 123 |

I2.1 | TETRASUL | 2227-13-6 | 114 |

Insekticídy na báze karbamátov a oxim-karbamátov | I3 |

I3.1 | INSEKTICÍDY NA BÁZE OXIM-KARBAMÁTOV | METOMYL | 16752-77-5 | 264 |

I3.1 | OXAMYL | 23135-22-0 | 342 |

I3.2 | INSEKTICÍDY NA BÁZE KARBAMÁTOV | BENFURAKARB | 82560-54-1 | 501 |

I3.2 | KARBARYL | 63-25-2 | 26 |

I3.2 | KARBOFURÁN | 1563-66-2 | 276 |

I3.2 | KARBOSULFÁN | 55285-14-8 | 417 |

I3.2 | FENOXYKARB | 79127-80-3 | 425 |

I3.2 | FORMETANÁT | 22259-30-9 | 697 |

I3.2 | METIOKARB | 2032-65-7 | 165 |

I3.2 | PIRIMIKARB | 23103-98-2 | 231 |

Insekticídy na báze organofosfátov | I4 |

I4.1 | INSEKTICÍDY NA BÁZE ORGANOFOSFOROV | AZINFOS-METYL | 86-50-0 | 37 |

I4.1 | CADUSAFOS | 95465-99-9 | 682 |

I4.1 | CHLORPYRIFOS | 2921-88-2 | 221 |

I4.1 | CHLORPYRIFOS-METYL | 5589-13-0 | 486 |

I4.1 | COUMAFOS | 56-72-4 | 121 |

I4.1 | DIAZINÓN | 333-41-5 | 15 |

I4.1 | DICHLÓRVOS | 62-73-7 | 11 |

I4.1 | DIMETOÁT | 60-51-5 | 59 |

I4.1 | ETOPROFOS | 13194-48-4 | 218 |

I4.1 | FENAMIFOS | 22224-92-6 | 692 |

I4.1 | FENITROTIÓN | 122-14-5 | 35 |

I4.1 | FOSTIAZAT | 98886-44-3 | 585 |

I4.1 | IZOFENFOS | 25311-71-1 | 412 |

I4.1 | MALATIÓN | 121-75-5 | 12 |

I4.1 | METAMIDOFOS | 10265-92-6 | 355 |

I4.1 | NALED | 300-76-5 | 195 |

I4.1 | OXYDEMETÓN-METYL | 301-12-2 | 171 |

I4.1 | FOSALÓN | 2310-17-0 | 109 |

I4.1 | FOSMET | 732-11-6 | 318 |

I4.1 | FOXIM | 14816-18-3 | 364 |

I4.1 | PIRIMIFOS-ETYL | 29232-93-7 | 239 |

I4.1 | TRICHLÓRFON | 52-68-6 | 68 |

Insekticídy na báze biologických a botanických produktov | I5 |

I5.1 | INSEKTICÍDY NA BÁZE BIOLOGICKÝCH PRODUKTOV | AZADIRACHTÍN | 11141-17-6 | 627 |

I5.1 | NIKOTÍN | 54-11-5 | 8 |

I5.1 | PYRETRÍNY | 8003-34-7 | 32 |

I5.1 | ROTENÓN | 83-79-4 | 671 |

Ostatné insekticídy | I6 |

I6.1 | INSEKTICÍDY NA BÁZE ANTIBIOTÍK | ABAMEKTÍN | 71751-41-2 | 495 |

I6.1 | MILBEMEKTÍN | 51596-10-2 51596-11-3 | 660 |

I6.1 | SPINOSAD | 168316-95-8 | 636 |

I6.3 | INSEKTICÍDY NA BÁZE BENZOYLMOČOVINY | DIFLUBENZURÓN | 35367-38-5 | 339 |

I6.3 | FLUFENOXURÓN | 101463-69-8 | 470 |

I6.3 | HEXAFLUMURÓN | 86479-06-3 | 698 |

I6.3 | LUFENURÓN | 103055-07-8 | 704 |

I6.3 | NOVALURÓN | 116714-46-6 | 672 |

I6.3 | TEFLUBENZURÓN | 83121-18-0 | 450 |

I6.3 | TRIFLUMURÓN | 64628-44-0 | 548 |

I6.4 | INSEKTICÍDY NA BÁZE KARBAZÁTOV | BIFENAZÁT | 149877-41-8 | 736 |

I6.5 | INSEKTICÍDY NA BÁZE DIAZYLHYDRAZÍNOV | METOXYFENOZID | 161050-58-4 | 656 |

I6.5 | TEBUFENOZID | 112410-23-8 | 724 |

I6.6 | REGULÁTORY RASTU HMYZU | BUPROFEZÍN | 69327-76-0 | 681 |

I6.6 | CYROMAZÍN | 66215-27-8 | 420 |

I6.6 | HEXYTIAZOX | 78587-05-0 | 439 |

I6.7 | FEROMÓNY HMYZU | (E,Z)-9-DODECENYL ACETÁT | 35148-19-7 | 422 |

I6.8 | INSEKTICÍDY NA BÁZE NITROGUANIDÍNOV | KLOTIANIDÍN | 210880-92-5 | 738 |

I6.8 | TIAMETOXAM | 153719-23-4 | 637 |

I6.9 | INSEKTICÍDY NA BÁZE ORGANOCÍNOV | AZOCYKLOTÍN | 41083-11-8 | 404 |

I6.9 | CYHEXATÍN | 13121-70-5 | 289 |

I6.9 | FENBUTATÍN OXID | 13356-08-6 | 359 |

I6.10 | INSEKTICÍDY NA BÁZE OXADIAZÍNOV | INDOXAKARB | 173584-44-6 | 612 |

I6.11 | INSEKTICÍDY NA BÁZE FENYLÉTEROV | PYRIPROXYFÉN | 95737-68-1 | 715 |

I6.12 | INSEKTICÍDY NA BÁZE PYRAZOLOV (FENYL-) | FENPYROXIMÁT | 134098-61-6 | 695 |

I6.12 | FIPRONIL | 120068-37-3 | 581 |

I6.12 | TEBUFENPYRAD | 119168-77-3 | 725 |

I6.13 | INSEKTICÍDY NA BÁZE PYRIDÍNOV | PYMETROZÍN | 123312-89-0 | 593 |

I6.14 | INSEKTICÍDY NA BÁZE PYRIDYLMETYLAMÍNOV | ACETAMIPRID | 135410-20-7 | 649 |

I6.14 | IMIDAKLOPRID | 138261-41-3 | 582 |

I6.14 | TIAKLOPRID | 111988-49-9 | 631 |

I6.15 | INSEKTICÍDY NA BÁZE ESTEROV KYSELINY SIRIČITEJ | PROPARGIT | 2312-35-8 | 216 |

I6.16 | INSEKTICÍDY NA BÁZE TETRAZÍNOV | KLOFENTEZÍN | 74115-24-5 | 418 |

I6.17 | INSEKTICÍDY NA BÁZE KYSELINY TETRONOVEJ | SPIRODIKLOFÉN | 148477-71-8 | 737 |

I6.18 | INSEKTICÍDY NA BÁZE (KARBAMOYL-) TRIAZOLOV | TRIAZAMÁT | 112143-82-5 | 728 |

I6.19 | INSEKTICÍDY NA BÁZE MOČOVINY | DIAFENTIURÓN | 80060-09-9 | 8097 |

I6.20 | NEZARADENÉ INSEKTICÍDY | ETOXAZOL | 153233-91-1 | 623 |

I6.20 | FENAZACHIN | 120928-09-8 | 693 |

I6.20 | PYRIDABEN | 96489-71-3 | 583 |

I6.20 | OSTATNÉ INSEKTICÍDY-AKARICÍDY |

Moluskocídy, spolu: | M0 |

Moluskocídy | M1 |

M1.1 | MOLUSKOCÍDY NA BÁZE KARBAMÁTOV | TIODIKARB | 59669-26-0 | 543 |

M1.2 | OSTATNÉ MOLUSKOCÍDY | FOSFOREČNAN ŽELEZITÝ | 10045-86-0 | 629 |

M1.2 | METALDEHYD | 108-62-3 | 62 |

M1.2 | OSTATNÉ MOLUSKOCÍDY |

Regulátory rastu rastlín, spolu: | PGR0 |

Fyziologické regulátory rastu rastlín | PGR1 |

PGR1.1 | FYZIOLOGICKÉ REGULÁTORY RASTU RASTLÍN | CHLÓRMEKVÁT | 999-81-5 | 143 |

PGR1.1 | CYKLANILID | 113136-77-9 | 586 |

PGR1.1 | DAMINOZID | 1596-84-5 | 330 |

PGR1.1 | DIMETIPIN | 55290-64-7 | 689 |

PGR1.1 | DIFENYLAMÍN | 122-39-4 | 460 |

PGR1.1 | ETEFÓN | 16672-87-0 | 373 |

PGR1.1 | ETOXYQUIN | 91-53-2 | 517 |

PGR1.1 | FLORCHLORFENURON | 68157-60-8 | 633 |

PGR1.1 | FLURPRIMIDOL | 56425-91-3 | 696 |

PGR1.1 | IMAZAQUIN | 81335-37-7 | 699 |

PGR1.1 | HYDRAZID KYSELINY MALEÍNOVEJ | 51542-52-0 | 310 |

PGR1.1 | MEPIKVÁT | 24307-26-4 | 440 |

PGR1.1 | 1-METYLCYKLOPROPÉN | 3100-04-7 | 767 |

PGR1.1 | PAKLOBUTRAZOL | 76738-62-0 | 445 |

PGR1.1 | PROHEXADIÓN-KALCIUM | 127277-53-6 | 567 |

PGR1.1 | NÁTRIUM-5-NITROGUAIAKOLÁT | 67233-85-6 | 718 |

PGR1.1 | NÁTRIUM-O-NITROFENOLÁT | 824-39-5 | 720 |

PGR1.1 | TRINEXAPAK-ETYL | 95266-40-3 | 8349 |

Prípravky proti klíčeniu | PGR2 |

PGR2.2 | PRÍPRAVKY PROTI KLÍČENIU | KARVON | 99-49-0 | 602 |

PGR2.2 | CHLÓRPROFAM | 101-21-3 | 43 |

Ostatné regulátory rastu rastlín | PGR3 |

PGR3.1 | OSTATNÉ REGULÁTORY RASTU RASTLÍN | OSTATNÉ PGR |

Ostatné prípravky na ochranu rastlín, spolu: | ZR0 |

Minerálne oleje | ZR1 |

ZR1.1 | MINERÁLNY OLEJ | ROPNÉ OLEJE | 64742-55-8 | 29 |

Rastlinné oleje | ZR2 |

ZR2.1 | RASTLINNÝ OLEJ | DECHTOVÉ OLEJE | 30 |

Prípravky na sterilizáciu pôdy (vrátane nematicídov) | ZR3 |

ZR3.1 | METYL BROMID | METYL BROMID | 74-83-9 | 128 |

ZR3.2 | OSTATNÉ PRÍPRAVKY NA STERILIZÁCIU PÔDY | CHLÓRPIKRÍN | 76-06-2 | 298 |

ZR3.2 | DAZOMET | 533-74-4 | 146 |

ZR3.2 | 1,3-DICHLÓROPROPÉN | 542-75-6 | 675 |

ZR3.2 | NÁTRIUM-METÁM | 137-42-8 | 20 |

ZR3.2 | OSTATNÉ PRÍPRAVKY NA STERILIZÁCIU PÔDY |

Rodenticídy | ZR4 |

ZR4.1 | RODENTICÍDY | BRODIFAKUM | 56073-10-0 | 370 |

ZR4.1 | BROMADIOLÓN | 28772-56-7 | 371 |

ZR4.1 | CHLORALÓZA | 15879-93-3 | 249 |

ZR4.1 | CHLOROFACINÓN | 3691-35-8 | 208 |

ZR4.1 | KUMATETRALYL | 5836-29-3 | 189 |

ZR4.1 | DIFENAKUM | 56073-07-5 | 514 |

ZR4.1 | DIFETIALÓN | 104653-34-1 | 549 |

ZR4.1 | FLOKUMAFÉN | 90035-08-8 | 453 |

ZR4.1 | WARFARIN | 81-81-2 | 70 |

ZR4.1 | OSTATNÉ RODENTICÍDY |

Všetky ostatné prípravky na ochranu rastlín | ZR5 |

ZR5.1 | DEZINFEKČNÉ PRÍPRAVKY | OSTATNÉ DEZINFEKČNÉ PRÍPRAVKY |

ZR5.2 | OSTATNÉ PRÍPRAVKY NA OCHRANU RASTLÍN | OSTATNÉ PPP |

[pic]

[1] KOM(2002) 349, konečné znenie

[2] Smernica 98/8/ES Európskeho parlamentu a Rady zo 16. februára 1998 o uvádzaní biocídnych výrobkov na trh (Ú. v. ES L 123, 24.4.1998, s. 1).

[3] Ú. v. EÚ L 70, 16.3.2005, s. 1.

[4] Ú. v. EÚ L 139, 30.4.2004, s. 1.

[5] Ú. v. EÚ L 327, 22.12.2000, s. 1.

[6] Ú. v. EÚ L 230, 19.8.1991, s. 1. Smernica naposledy zmenená a doplnená smernicou Komisie 2006/45/ES (Ú. v. EÚ L 130, 18.5.2006, s. 27).

[7] KOM(2006) 388, konečné znenie

[8] KOM(2006) 372, konečné znenie

[9] KOM(2006) 373, konečné znenie

[10] Ú. v. EÚ C […], […], s. […].

[11] Ú. v. EÚ C […], […], s. […].

[12] Ú. v. EÚ C […], […], s. […].

[13] Ú. v. ES L 242, 10.9.2002, s.1.

[14] KOM(2002) 349, konečné znenie

[15] Ú. v. ES L 123, 24.4.1998, s. 1. Smernica naposledy zmenená a doplnená smernicou Komisie 2006/50/ES (Ú. v. EÚ L 142, 30.5.2006, s. 6 ).

[16] Ú. v. ES L 230, 19.8.1991, s. 1. Smernica naposledy zmenená a doplnená smernicou Komisie 2006/45/ES (Ú. v. EÚ L 130, 18.5.2006, s. 27 ).

[17] Ú. v. ES L 52, 22.2.1997, s. 61. Nariadenie naposledy zmenené a doplnené nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1882/2003 (Ú. v. EÚ L 284, 3.10.2003, s. 1).

[18] Ú. v. ES L 184, 17.7.1999, s. 23. Rozhodnutie zmenené a doplnené rozhodnutím 2006/512/ES (Ú. v. EÚ L 200, 22.7.2004, s. 1).

[19] Ú. v. ES L 181, 28.6.1989, s. 47.

[20] KOM(2006) 373, konečné znenie

[21] Ú. v. ES L 56, 2.3.1988, s. 1. Nariadenie naposledy zmenené a doplnené nariadením Komisie (ES) č. 143/2002 (Ú. v. ES L 24, 26.1.2002, s. 16).

[22] Britská rada pre rastlinnú výrobu (The British Crop Production Council – BRRV) pravidelne uverejňuje príručku The Pesticide Manual , ktorá je celosvetovým prehľadom pesticídov s bežnými názvami väčšiny chemických pesticídov. Tieto názvy sú buď formálne alebo predbežne schválené Medzinárodnou organizáciou pre normalizáciu (ISO).

[23] Registračné čísla Chemical Abstracts Service.

[24] Collaborative International Pesticides Analytical Council.

Top