This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 32024R3085
Commission Delegated Regulation (EU) 2024/3085 of 30 September 2024 amending Delegated Regulation (EU) 2019/934 supplementing Regulation (EU) No 1308/2013 of the European Parliament and of the Council as regards authorised oenological practices
Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2024/3085 z 30. septembra 2024, ktorým sa mení delegované nariadenie (EÚ) 2019/934, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1308/2013, pokiaľ ide o povolené enologické postupy
Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2024/3085 z 30. septembra 2024, ktorým sa mení delegované nariadenie (EÚ) 2019/934, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1308/2013, pokiaľ ide o povolené enologické postupy
C/2024/6672
Ú. v. EÚ L, 2024/3085, 9.12.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2024/3085/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
In force
|
Úradný vestník |
SK Séria L |
|
2024/3085 |
9.12.2024 |
DELEGOVANÉ NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2024/3085
z 30. septembra 2024,
ktorým sa mení delegované nariadenie (EÚ) 2019/934, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1308/2013, pokiaľ ide o povolené enologické postupy
EURÓPSKA KOMISIA,
so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,
so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1308/2013 zo 17. decembra 2013, ktorým sa vytvára spoločná organizácia trhov s poľnohospodárskymi výrobkami, a ktorým sa zrušujú nariadenia Rady (EHS) č. 922/72, (EHS) č. 234/79, (ES) č. 1037/2001 a (ES) č. 1234/2007 (1), a najmä na jeho článok 75 ods. 2 a článok 80 ods. 4,
keďže:
|
(1) |
Delegovaným nariadením Komisie (EÚ) 2019/934 (2) sa stanovujú pravidlá, ktorými sa dopĺňa nariadenie (EÚ) č. 1308/2013, pokiaľ ide o vinohradnícke oblasti, v ktorých sa môže zvýšiť obsah alkoholu, povolené enologické postupy a obmedzenia uplatniteľné na výrobu a konzervovanie vinárskych výrobkov, minimálny percentuálny podiel alkoholu pri vedľajších produktoch a ich zneškodňovanie a zverejňovanie dokumentov Medzinárodnej organizácie pre vinič a víno (OIV). |
|
(2) |
V časti A prílohy I k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2019/934 sa uvádza zoznam povolených enologických postupov, ako aj obmedzenia uplatniteľné na výrobu a konzervovanie vinárskych výrobkov, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti časti II prílohy VII k nariadeniu (EÚ) č. 1308/2013, ako sa uvádza v článku 80 ods. 1 daného nariadenia. V tabuľke 1 časti A prílohy I k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2019/934 sa stanovujú povolené enologické ošetrenia, ako aj podmienky a obmedzenia ich používania. V tabuľke 2 danej časti sa stanovujú povolené enologické zlúčeniny, ako aj podmienky a obmedzenia ich používania. Tabuľky 1 a 2 by sa mali zmeniť tak, aby zodpovedali technickému pokroku, najmä v súvislosti s rezolúciami, ktoré organizácia OIV prijala v rokoch 2022 a 2023. Okrem toho by sa mali ďalej objasniť niektoré informácie uvedené v tabuľkách 1 a 2. |
|
(3) |
V časti A tabuľke 1 riadku 2 prílohy I k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2019/934 sa stanovujú podmienky používania tepelných ošetrení. Poukázalo sa na to, že pojem „tepelné ošetrenia“ uvedený v stĺpci 1 daného riadku nie je jasný, pretože sa môže vzťahovať na niekoľko rôznych ošetrení. V záujme lepšej zrozumiteľnosti je vhodné do tabuľky 1 vložiť poznámku pod čiarou, v ktorej sa uvedú všeobecné kategórie tepelných ošetrení uvedené v dokumentoch OIV, ktoré sú vymenované v riadku 2 stĺpci 2. Rovnaká otázka bola vznesená v súvislosti s ošetreniami chladením uvedenými v danej tabuľke 1 v riadku 2a stĺpci 1. Podobne ako v prípade tepelných ošetrení je vhodné do tabuľky 1 vložiť poznámku pod čiarou, v ktorej sa uvedú všeobecné kategórie ošetrení chladením, na ktoré sa vzťahujú dokumenty OIV uvedené v riadku 2a stĺpci 2. |
|
(4) |
Rezolúciou OIV-OENO 708-2022 sa zmenili predpisy uvedené v dokumente OIV 2.1.14 týkajúce sa flotácie, pričom sa vypustil odkaz na oxid uhličitý a doplnil sa odkaz na argón. Stĺpec 2 v riadku 8 tabuľky 1 a stĺpec 3 v riadkoch 8.1, 8.2 a 8.3 tabuľky 2 v časti A prílohy I k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2019/934 by sa mali zodpovedajúcim spôsobom zmeniť. |
|
(5) |
Na vykonávanie určitých enologických postupov uvedených v časti A prílohy I k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2019/934 musí dohliadať enológ alebo kvalifikovaný alebo špecializovaný technik vzhľadom na ich dôležitú úlohu pri zaisťovaní bezpečnosti prevádzkovateľa a bezpečnosti a kvality potravín. Týka sa to postupov uvedených v tabuľke 1 v riadkoch 6, 10, 12 až 18 a 20 a v tabuľke 2 v riadkoch 6.5, 6.6, 6.9 a 6.12. V prípade niektorých z týchto postupov je dohľad vyslovene stanovený v danom delegovanom nariadení prostredníctvom dodatkov v časti A prílohe I. V prípade iných postupov sa vyžaduje dohľad prostredníctvom príslušných dokumentov Kódexu enologických postupov OIV, a preto sa v uvedenom delegovanom nariadení výslovne neuvádzajú. Bolo by však vhodné, aby sa táto požiadavka stala transparentnejšou. Riadky 13, 14, 15, 17, 18 a 20 v tabuľke 1 a riadok 6.12 v tabuľke 2 by sa preto mali zodpovedajúcim spôsobom zmeniť. |
|
(6) |
V roku 2014 organizácia OIV prostredníctvom rezolúcie OIV-OENO 504-2014 povolila ošetrovanie vín membránovou technológiou s aktívnym uhlím s cieľom znížiť nadmerné množstvo 4-etylfenolu a 4-etylguajakolu. Uvedené ošetrenie je regulované v časti A v tabuľke 1 riadku 18 prílohy I k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2019/934 a v dodatku 10 k uvedenej prílohe. V roku 2023 sa rezolúciou OIV-OENO 657-2023 rozšíril rozsah tohto ošetrenia tým, že sa povolilo okrem aktívneho uhlia používať aj adsorpčné polystyrénovo-divinylbenzénové kopolymérové guľôčky a zahrnuli sa všetky prchavé fenoly. Takéto úpravy by pomohli výrobcom vína z Únie ďalej upravovať organoleptické nedostatky ich vín. Preto je vhodné začleniť ich do právnych predpisov Únie týkajúcich sa enologických postupov. Riadok 18 v tabuľke 1 časti A prílohy I k uvedenému delegovanému nariadeniu by sa preto mal zodpovedajúcim spôsobom zmeniť. Okrem toho by sa mal vypustiť dodatok 10 k uvedenej časti, keďže jeho rozsah pôsobnosti je obmedzenejší než zmenená položka v riadku 18 tabuľky 1. Požiadavka, aby membrány spĺňali právne predpisy Únie a vnútroštátne právne predpisy stanovené v uvedenom dodatku, by sa však mala zachovať a presunúť do tabuľky 1 riadku 18 stĺpca 2. |
|
(7) |
V článku 9 ods. 1 delegovaného nariadenia (EÚ) 2019/934 sa stanovuje, že špecifikácie čistoty a identifikácie látok používaných pri enologických postupoch sú tie, ktoré sú uvedené v nariadení Komisie (EÚ) č. 231/2012 (3). Pokiaľ nie sú stanovené v uvedenom nariadení, uplatňujú sa špecifikácie Medzinárodného enologického kódexu OIV uvedené v časti A tabuľke 2 stĺpci 4 prílohy I k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2019/934. V tabuľke 2 stĺpci 4 sa v súčasnosti uvádzajú príslušné dokumenty kódexu OIV pre všetky látky zaradené do danej tabuľky vrátane látok, na ktoré sa vzťahuje nariadenie (EÚ) č. 231/2012, čo môže vyvolať neistotu. V záujme lepšej zrozumiteľnosti je preto vhodné vypustiť daný dokument kódexu OIV z tabuľky 2 stĺpca 4 v prípade látok, ktorých špecifikácie majú byť v súlade so špecifikáciami stanovenými v nariadení (EÚ) č. 231/2012. Týka sa to riadkov 1.1 až 1.6, 1.10, 2.1 až 2.7, 4.1, 4.3, 5.10, 5.16, 5.17, 5.18, 6.1, 6.3, 6.5, 6.7, 6.8, 6.11, 6.13, 8.1 až 8.4 a 11.3. |
|
(8) |
V súlade s časťou A tabuľkou 2 riadkom 2.6 stĺpcom 7 prílohy I k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2019/934 sa kyselina L-askorbová môže používať v maximálnom množstve 250 mg/l pri každom ošetrení a jej maximálny obsah v takto ošetrenom víne uvedenom na trh je 250 mg/l. Maximálne množstvo zodpovedá maximálnemu množstvu odporúčanému v dokumentoch OIV 1.11, 2.2.7 a 3.4.7, ktoré sú uvedené v riadku 2.6 stĺpci 3. Maximálny obsah kyseliny L-askorbovej uvedený v stĺpci 7 daného riadku sa však odlišuje od maximálneho obsahu 300 mg/l, ktorý sa odporúča v dokumente OIV 3.4.7. Keďže kyselina L-askorbová sa môže prirodzene vyskytovať vo víne alebo môže byť výsledkom chemických reakcií, ošetrenie touto kyselinou v množstve 250 mg/l môže viesť k jej prítomnosti až do 300 mg/l vo víne uvedenom na trh. Preto je vhodné stanoviť maximálny obsah kyseliny L-askorbovej vo víne na 300 mg/l, ako to predpisuje OIV. Podmienky používania uvedené v tabuľke 2 riadku 2.6 stĺpci 7 by sa preto mali vypustiť, aby sa uplatňovali predpisy stanovené v dokumentoch OIV 1.11, 2.2.7 a 3.4.7. |
|
(9) |
Rezolúciou OIV-OENO 684A-2022 sa zmenili predpisy uvedené v dokumente OIV 3.4.20 týkajúce sa používania selektívnych rastlinných vlákien vo víne. Rezolúciou OIV-OENO 684B-2022 sa ich používanie rozšírilo na mušt. Riadok 3.2 v tabuľke 2 časti A prílohy I k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2019/934 by sa preto mal zodpovedajúcim spôsobom zmeniť. |
|
(10) |
V časti A tabuľke 2 riadku 4.1 stĺpci 7 prílohy I k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2019/934 sa stanovuje, že špecifikácie mikrokryštalickej celulózy musia byť v súlade so špecifikáciami stanovenými v prílohe k nariadeniu (EÚ) č. 231/2012. Tieto podmienky používania sú v spojení s článkom 9 ods. 1 delegovaného nariadenia (EÚ) 2019/934 nadbytočné. Preto je vhodné ich vypustiť. |
|
(11) |
Hydrogenfosforečnan diamónny je v medzinárodnom systéme číslovania prídavných látok v potravinách označený číslom INS 342. V právnych predpisoch EÚ nemá zodpovedajúce číslo E, keďže nikdy nebol povolený ako prídavná látka v potravinách podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008 (4). Číslo E 342 bolo omylom zahrnuté do časti A tabuľky 2 riadku 4.2 stĺpca 2 prílohy I k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2019/934. Preto je vhodné toto číslo vypustiť. |
|
(12) |
Rezolúciou OIV-OENO 633-2019 sa do zoznamu aktivátorov fermentácie uvedeného v dokumente OIV 2.3.2 doplnila tzv. potravinová celulóza. Stanovením špecifikácií pre práškovú celulózu [E 460 ii)] sa v rezolúcii OIV-OENO 681-2022 objasnilo, že prášková celulóza a potravinová celulóza sú jednou a tou istou látkou. Vzhľadom na toto objasnenie je vhodné doplniť túto látku do oddielu týkajúceho sa aktivátorov alkoholového kvasenia a malolaktickej fermentácie časti A tabuľke 2 prílohe I k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2019/934. |
|
(13) |
Rezolúciami OIV-OENO 675A-2022, OIV-OENO 675B-2022, OIV-OENO 675C-2022 a OIV-OENO 675D-2022 sa prijali osobitné monografie pre podtriedy enologických tanínov, konkrétne prokyanidíny/prodelfinidíny, elagitaníny, galotaníny a profisetinidíny/prorobitenidíny. Keďže tieto monografie sú relevantné pre taníny uvedené v časti A tabuľke 2 riadkoch 5.12 a 6.4 prílohy I k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2019/934, je vhodné ich zahrnúť do stĺpca 4 uvedených riadkov. Oddiel 1 týchto monografií sa však v súčasnosti v rámci OIV reviduje. Do ukončenia danej revízie je vhodné, aby sa v Únii uplatňoval len oddiel 2 týchto monografií. Stĺpec 7 v riadkoch 5.12 a 6.4 v tabuľke 2 by sa preto mal zodpovedajúcim spôsobom zmeniť. |
|
(14) |
Rezolúciou OIV-OENO 689-2022 sa zmenili predpisy uvedené v dokumente OIV 3.3.6, ktoré sa týkajú ošetrenia arabskou gumou. Riadok 6.8 v časti A tabuľke 2 prílohy I k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2019/934 by sa mal zodpovedajúcim spôsobom zmeniť. |
|
(15) |
Podmienky a obmedzenia používania uvedené časti A tabuľke 2 v riadkoch 7.2 až 7.12 stĺpci 7 prílohy I k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2019/934 sú koncipované širšie ako predpisy príslušných dokumentov OIV uvedené v stĺpci 3 daných riadkov. Z technického hľadiska však nie je odôvodnené povoliť, aby sa v Únii povolili podmienky používania enzýmov v širšom rozsahu než v rámci OIV. Osobitné podmienky používania uvedené v stĺpci 7 riadkoch 7.2 až 7.12 by sa preto mali vypustiť, aby sa uplatňovali predpisy OIV. |
|
(16) |
V časti A tabuľke 2 riadku 7.5 prílohy I k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2019/934 sa stanovuje, že špecifikácie, ktoré sa majú uplatňovať na hemicelulázu, sú tie, ktoré sa uvádzajú v dokumente COEI-1-ACTGHE kódexu enologických postupov OIV. Rezolúciou OIV-OENO 682-2021 sa však z kódexu OIV odstránila monografia COEI-1-ACTGHE. Odkaz na danú monografiu uvedený v tabuľke 2 riadku 7.5 stĺpci 4 by sa preto mal vypustiť. Jediným enzýmom s aktivitou hemicelulázy, ktorý je v súčasnosti v rámci OIV povolený, je xylanáza. Preto je vhodné upraviť riadok 7.5 v tabuľke 2 tak, že sa doň vložia správne odkazy na xylanázu, konkrétne jej názov, číslo ES a príslušný spis Medzinárodného enologického kódexu OIV. Zároveň je vhodné v tabuľke 2 stĺpci 1 objasniť, že xylanáza je hemiceluláza, aby sa tak vytvorilo prepojenie na dokumenty Kódexu enologických postupov OIV, ktoré odkazujú len na všeobecný pojem „hemiceluláza“. |
|
(17) |
Špecifikácie beta-glukanázy, ktorá je označená číslom EC 3.2.1.58, sú uvedené v dokumentoch COEI-1-BGLUCA, COEI-1-PRENZY a COEI-1-ACTGLU Medzinárodného enologického kódexu OIV. Dokument COEI-1-ACTGLU však chýba, a preto by sa mal zahrnúť do časti A tabuľky 2 riadku 7.7 stĺpca 4 prílohy I k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2019/934. Kódex enologických postupov OIV okrem toho umožňuje používanie beta-glukanázy v muštoch aj vo vínach, a to na čírenie, filtráciu a rozpúšťanie kvasinkových zlúčenín. V tabuľke 2 riadku 7.7 stĺpci 3 sa však odkazuje len na dokument OIV 3.2.10, ktorého jediným cieľom je zlepšiť rozpustnosť kvasinkových zlúčenín vo víne. S cieľom zosúladiť právne predpisy Únie týkajúce sa odporúčaní OIV pre beta-glukanázu je vhodné do riadku 7.7 stĺpca 3 doplniť dokumenty OIV 2.1.4, 2.1.18, 3.2.8, 3.2.11 a 3.5.7. Stĺpec 8 v tomto riadku by sa tiež mal zodpovedajúcim spôsobom zmeniť |
|
(18) |
V máji 2022 zaviedla OIV redakčné úpravy dokumentu COEI-1-ACTGLU, ktorý je súčasťou Medzinárodného enologického kódexu OIV. Konkrétne sa vypustil odkaz na glykozidázu (EC 3.2.1.20), ktorá je špecifickou glykozidázou, ktorá sa pri výrobe vína nepoužíva. Riadok 7.8 by sa preto mala z tabuľky 2 v časti A prílohy I k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2019/934 vypustiť. |
|
(19) |
Kódex enologických postupov OIV okrem toho umožňuje používanie beta-glukanázy (β1-3, β1-6) v muštoch aj vo vínach, a to na čírenie, filtráciu a rozpúšťanie kvasinkových zlúčenín. V časti A tabuľke 2 riadku 7.10 stĺpci 3 prílohy I k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2019/934 sa však odkazuje len na dokument OIV 3.5.7, ktorého jediným cieľom je zlepšiť rozpustnosť kvasinkových zlúčenín vo víne. S cieľom zosúladiť právne predpisy Únie týkajúce sa odporúčaní OIV pre beta-glukanázu (β1-3, β1-6) je vhodné do riadku 7.10 stĺpca 3 doplniť dokumenty OIV 2.1.4, 2.1.18, 3.2.8, 3.2.10 a 3.2.11. Stĺpec 8 v tomto riadku by sa tiež mal zodpovedajúcim spôsobom zmeniť |
|
(20) |
V časti A tabuľke 2 riadku 11.3 prílohy I k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2019/934 sa povoľuje pri výrobe likérových vín používať prídavne látky E 150a, E 150b, E 150c a E 150d. Tieto prídavné látky sú v stĺpci 1 v danom riadku označené bežným názvom „karamel“. V nariadení (ES) č. 1333/2008 sa však uvádza každá forma E 150 spolu s individuálnym označením. E 150a sa označuje ako obyčajný karamel, E 150b ako kaustický sulfitový karamel, E 150c ako amoniakový karamel a E 150d ako amoniakový sulfitový karamel. S cieľom zosúladiť delegované nariadenie (EÚ) 2019/934 s nariadením (ES) č. 1333/2008 je vhodné vložiť štyri samostatné riadky pre prídavné látky E 150a, E 150b, E 150c a E 150d a označiť ich tak, ako v nariadení (ES) č. 1333/2008. |
|
(21) |
V časti B oddiele A bode 2 písm. c) druhej zarážke prílohy I k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2019/934 sa uvádza zoznam niekoľkých francúzskych bielych vín oprávnených na chránené označenie pôvodu, v prípade ktorých možno maximálny obsah oxidu siričitého zvýšiť na 300 mg/l. Vína s chráneným označeným pôvodu „Corrèze“ oprávnené na označenie tradičným pojmom „Vin de paille“ majú vysoký obsah zvyškových cukrov, a preto je na zabezpečenie ich trvanlivosti potrebné použiť oxid siričitý v množstve do 300 mg/l. Uvedená zarážka by sa preto mala zodpovedajúcim spôsobom zmeniť. |
|
(22) |
V súlade s časťou II bodom 3 písm. a) prílohy VII k nariadeniu (EÚ) č. 1308/2013 zmenenému nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/2117 (5) môžu likérové vína s predĺženým zrením vo výnimočných prípadoch mať skutočný obsah alkoholu najmenej 14 obj. % namiesto najmenej 15 obj. %. V súlade s daným ustanovením je Komisia oprávnená zostaviť zoznam likérových vín, na ktoré sa uvedená výnimka vzťahuje. Španielsko požiadalo o doplnenie niekoľkých španielskych likérových vín do tohto zoznamu. Komisia uvedenú žiadosť posúdila a dospela k záveru, že je preto vhodné vložiť do oddielu B prílohy III k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2019/934 nový bod a doplniť do dodatku 1 k uvedenej prílohe nový oddiel s cieľom zohľadniť uvedenú žiadosť. |
|
(23) |
Aby sa mohli uviesť na trh, musia likérové vína okrem iného mať celkový obsah alkoholu najmenej 17,5 obj. %, pokiaľ sa na ne nevzťahuje výnimka uvedená v časti II bode 3 písm. b) prílohy VII k nariadeniu (EÚ) č. 1308/2013 a v oddiele B bode 5 písm. b) prílohy III k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2019/934 a v oddiele B dodatku 2 k uvedenej prílohe III. V súčasnosti možno takúto výnimku udeliť len vtedy, ak je to výslovne ustanovené vo vnútroštátnych právnych predpisoch platných pred 1. januárom 1985. Výrobné metódy likérových vín sa však postupom času vyvíjali a od roku 1985 boli zaregistrované nové chránené označenia pôvodu, na ktoré by sa táto výnimka mohla vzťahovať. V dôsledku toho sa toto časové obmedzenie už nezdá odôvodnené. Je preto vhodné z príslušných ustanovení prílohy III k uvedenému delegovanému nariadeniu vypustiť odkaz na 1. január 1985. |
|
(24) |
Vykonávacími nariadením Komisie (EÚ) 2024/217 (6) sa schválili zmeny tradičného pojmu „vino generoso“ a vykonávacím nariadením (EÚ) 2023/2887 (7) a sa schválili zmeny tradičného pojmu „vino generoso de licor“. Body 8 a 10 v oddiele B prílohy III k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2019/934 sa tak stali neaktuálnymi, a preto by sa mali vypustiť. Okrem toho sa v oddiele B bode 9 uvedenej prílohy opakujú rovnaké ustanovenia, aké sa uvádzajú v súhrne vymedzenia/podmienok používania tradičného pojmu „vino generoso“ uvedenom v únijnom registri tradičných pojmov „e-Ambrosia“. Aby sa predišlo duplicite takýchto ustanovení, je vhodné tento bod vypustiť. |
|
(25) |
V časti II bode 3 prílohy VII k nariadeniu (EÚ) č. 1308/2013 sa Komisia splnomocňuje na vypracovanie zoznamov likérových vín s označením pôvodu alebo so zemepisným označením, na ktoré sa môžu vzťahovať výnimky stanovené v uvedenom bode. Komisia však nie je oprávnená podrobnejšie opísať výrobky, na ktoré sa tieto výnimky vzťahujú. Tieto informácie by mali byť namiesto toho súčasťou špecifikácií označení pôvodu alebo zemepisných označení. Na základe toho Španielsko upravilo špecifikácie príslušných označení pôvodu s cieľom objasniť, na ktoré výrobky sa môžu vzťahovať výnimky uvedené v oddiele A dodatku 1 k prílohe III k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2019/934, v oddiele B bodoch 4, 5 a 6 uvedeného dodatku a v oddiele B dodatku 2 k prílohe III k uvedenému delegovanému nariadeniu. V dôsledku toho sa pravý stĺpec tabuliek v časti „ŠPANIELSKO“ v uvedených dodatkoch stal zastaraným a mal by sa vypustiť. Okrem toho samotné tabuľky už neslúžia žiadnemu účelu. Mali by sa nahradiť zoznamami vín s chráneným označením pôvodu. |
|
(26) |
Španielsko informovalo Komisiu, že výrobcovia vín s chráneným označením pôvodu „Lebrija“ požiadali o možnosť, aby mohli vyrábať svoje vína pri uplatnení výnimky uvedenej v časti II bode 3 písm. f) bode ii) prílohy VII k nariadeniu (EÚ) č. 1308/2013 a v oddiele B bode 2 písm. b) prílohy III k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2019/934 a v oddiele B bode 1 dodatku 1 k uvedenej prílohe III. Komisia posúdila uvedenú žiadosť a dospela k záveru, že je vhodné doplniť názov „Lebrija“ do zoznamu chránených označení pôvodu zo Španielska v oddiele B bode 1 uvedeného dodatku. |
|
(27) |
Okrem toho majú likérové vína „Lebrija“ vďaka procesu výroby veľmi nízky obsah redukujúceho cukru a sotva môžu dosiahnuť minimálny obsah celkového obsahu alkoholu na úrovni 17,5 obj. %, ktorý sa v prípade likérových vín vyžaduje. Aby sa mohli uviesť na trh, by sa na takéto vína okrem iného musela vzťahovať výnimka uvedená v časti II bode 3 písm. b) prílohy VII k nariadeniu (EÚ) č. 1308/2013 a v oddiele B bode 5 písm. b) prílohy III k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2019/934 a v oddiele B dodatku 2 k uvedenej prílohe III. Preto je vhodné v oddiele B dodatku 2 k prílohe III k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2019/934 doplniť do časti „ŠPANIELSKO“ názov „Lebrija“. |
|
(28) |
V špecifikácii chráneného označenia pôvodu „Porto – Port“ sa stanovuje, že na likérové vína opísané ako „branco leve seco“ sa môže uplatniť výnimka uvedená v časti II bode 3 písm. b) prílohy VII k nariadeniu (EÚ) č. 1308/2013 a v oddiele B bode 5 písm. b) prílohy III k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2019/934 a v oddiele B dodatku 2 k uvedenej prílohe III. Uvedenie opisu „branco leve seco“ v danom oddiele v tabuľke v časti „PORTUGALSKO“ je preto opakovaním toho istého ustanovenia uvedeného v špecifikácii výrobku. Aby sa predišlo takémuto opakovaniu, je vhodné uvedenú tabuľku vypustiť a nahradiť ju názvom chráneného označenia pôvodu „Porto – Port“. |
|
(29) |
Delegované nariadenie (EÚ) 2019/934 by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť, |
PRIJALA TOTO NARIADENIE:
Článok 1
Zmeny v delegovanom nariadení (EÚ) 2019/934
Delegované nariadenie (EÚ) 2019/934 sa mení takto:
|
1. |
Príloha I sa mení v súlade s prílohou I k tomuto nariadeniu. |
|
2. |
Príloha III sa mení v súlade s prílohou II k tomuto nariadeniu. |
Článok 2
Prechodná úprava
Vinárske výrobky vyrobené pred dátumom uplatňovania tohto nariadenia v súlade s pravidlami, ktoré existovali pred týmto dátumom, možno uvoľňovať na účely ľudskej spotreby až do vyčerpania zásob.
Článok 3
Nadobudnutie účinnosti
Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.
Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.
V Bruseli 30. septembra 2024
Za Komisiu
predsedníčka
Ursula VON DER LEYEN
(1) Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 671, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2013/1308/oj.
(2) Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2019/934 z 12. marca 2019, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1308/2013, pokiaľ ide o vinohradnícke oblasti, v ktorých sa môže zvýšiť obsah alkoholu, povolené enologické postupy a obmedzenia uplatniteľné na výrobu a konzervovanie vinárskych výrobkov, minimálny percentuálny podiel alkoholu pri vedľajších produktoch a ich zneškodňovanie a zverejňovanie dokumentov OIV (Ú. v. EÚ L 149, 7.6.2019, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2019/934/oj).
(3) Nariadenie Komisie (EÚ) č. 231/2012 z 9. marca 2012, ktorým sa ustanovujú špecifikácie prídavných látok uvedených v prílohách II a III k nariadeniu Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008 (Ú. v. EÚ L 83, 22.3.2012, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2012/231/oj).
(4) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008 zo 16. decembra 2008 o prídavných látkach v potravinách (Ú. v. EÚ L 354, 31.12.2008, s. 16, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2008/1333/oj).
(5) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/2117 z 2. decembra 2021, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 1308/2013, ktorým sa vytvára spoločná organizácia trhov s poľnohospodárskymi výrobkami, nariadenie (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny, nariadenie (EÚ) č. 251/2014 o vymedzení, opise, obchodnej úprave, označovaní a ochrane zemepisných označení aromatizovaných vínnych výrobkov a nariadenie (EÚ) č. 228/2013 o osobitných opatreniach v oblasti poľnohospodárstva v prospech najvzdialenejších regiónov Únie (Ú. v. EÚ L 435, 6.12.2021, s. 262, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2021/2117/oj).
(6) Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2024/217 z 11. januára 2024, ktorým sa schvaľuje zmena tradičného pojmu v sektore vinohradníctva a vinárstva v súlade s článkom 115 ods. 2 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1308/2013 „Vino generoso“ (Ú. v. EÚ L, 2024/217, 12.1.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/217/oj).
(7) Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2023/2887 z 20. decembra 2023, ktorým sa schvaľuje zmena tradičného pojmu v sektore vinohradníctva a vinárstva v súlade s článkom 115 ods. 2 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1308/2013 „Vino generoso de licor“ (Ú. v. EÚ L, 2023/2887, 22.12.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/2887/oj).
PRÍLOHA I
Príloha I k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2019/934 sa mení takto:
|
1. |
Časť A sa mení takto:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2. |
V časti B oddiele A bode 2 písm. c) sa druhá zarážka nahrádza takto:
|
(1) Rok v zátvorkách za odkazmi na dokument Kódexu enologických postupov OIV označuje verziu dokumentu schváleného Úniou ako povolený enologický postup podľa podmienok a obmedzení používania stanovených v tejto tabuľke.
(2) Ak sa neuplatňuje na všetky kategórie vinárskych výrobkov stanovených v časti II prílohy VII k nariadeniu (EÚ) č. 1308/2013.
(3) Tepelné ošetrenie zahŕňa maceráciu po zahriatí hrozna, pasterizáciu, prerušenie kvasenia teplom, postfermentačnú maceráciu za tepla, fľašovanie za tepla.
(4) Ošetrenie chladením zahŕňa predfermentačnú maceráciu za studena, kryokoncentráciu, prerušenie kvasenia chladom, znižovanie obsahu kyselín chladom, studenú stabilizáciu.
(5) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1935/2004 z 27. októbra 2004 o materiáloch a predmetoch určených na styk s potravinami a o zrušení smerníc 80/590/EHS a 89/109/EHS (Ú. v. EÚ L 338, 13.11.2004, s. 4, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2004/1935/oj).
(6) Nariadenie Komisie (EÚ) č. 10/2011 zo 14. januára 2011 o plastových materiáloch a predmetoch určených na styk s potravinami (Ú. v. EÚ L 12, 15.1.2011, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2011/10/oj).
(7) Rok v zátvorkách za odkazmi na dokument Kódexu enologických postupov OIV označuje verziu dokumentu schváleného Úniou ako povolený enologický postup podľa podmienok a obmedzení používania stanovených v tejto tabuľke.
(8) Látky používané ako technologické pomocné látky, ktoré sa uvádzajú v článku 20 písm. d) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1169/2011 z 25. októbra 2011 o poskytovaní informácií o potravinách spotrebiteľom, ktorým sa menia a dopĺňajú nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 a (ES) č. 1925/2006 a ktorým sa zrušuje smernica Komisie 87/250/EHS, smernica Rady 90/496/EHS, smernica Komisie 1999/10/ES, smernica Európskeho parlamentu a Rady 2000/13/ES, smernice Komisie 2002/67/ES a 2008/5/ES a nariadenie Komisie (ES) č. 608/2004 (Ú. v. EÚ L 304, 22.11.2011, s. 18, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2011/1169/oj).
(9) Povolené enologické zlúčeniny sa majú používať v súlade s ustanoveniami uvedenými v dokumentoch Kódexu enologických postupov OIV, ktoré sa uvádzajú v stĺpci 3, pokiaľ sa neuplatňujú ďalšie podmienky a obmedzenia používania stanovené v tomto stĺpci.
(10) Ak sa neuplatňuje na všetky kategórie vinárskych výrobkov stanovených v časti II prílohy VII k nariadeniu (EÚ) č. 1308/2013.
(11) Amónne soli uvádzané v riadkoch 4.2, 4.3 a 4.4 sa môžu používať aj v kombinácii až do celkovej maximálnej hodnoty 1 g/l alebo 0,3 g/l v prípade druhotného kvasenia šumivého vína. V prípade amónnej soli uvedenej v riadku 4.4 sa však nemôže prekročiť maximálna hodnota uvedená v riadku 4.4.
(12) Pozri aj článok 9 ods. 2 tohto nariadenia.
(13) Keď sa používajú ako prídavné látky uvádzané v bode 20 prílohy I k nariadeniu Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008 zo 16. decembra 2008 o prídavných látkach v potravinách (Ú. v. EÚ L 354, 31.12.2008, s. 16, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2008/1333/oj).“;
PRÍLOHA II
Príloha III k delegovanému nariadeniu (EÚ) 2019/934 sa mení takto:
|
1. |
Oddiel B sa mení takto:
|
|
2. |
Dodatok 1 sa mení takto:
|
|
3. |
V dodatku 2 sa oddiel B mení takto:
|
ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2024/3085/oj
ISSN 1977-0790 (electronic edition)