Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018H0624

    Odporúčanie Komisie (EÚ) 2018/624 z 20. apríla 2018 o cezhraničnom prístupe na trh pre subdodávateľov a MSP v sektore obrany

    C/2018/2281

    Ú. v. EÚ L 102, 23.4.2018, p. 87–94 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2018/624/oj

    23.4.2018   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    L 102/87


    ODPORÚČANIE KOMISIE (EÚ) 2018/624

    z 20. apríla 2018

    o cezhraničnom prístupe na trh pre subdodávateľov a MSP v sektore obrany

    EURÓPSKA KOMISIA,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 292,

    keďže:

    (1)

    Európska rada stanovila v decembri 2013 cieľ dosiahnuť lepšie integrovanú a udržateľnejšiu, inovatívnejšiu a konkurencieschopnejšiu obrannú technologickú a priemyselnú základňu, ktorá je potrebná na rozvíjanie a udržanie obranných spôsobilostí a posilnenie strategickej autonómie Európy a jej schopnosti konať v spolupráci s partnermi. V tejto súvislosti vyzdvihla význam cezhraničného prístupu na trh pre malé a stredné podniky (MSP), vyzvala Komisiu, aby preskúmala možnosť ďalších opatrení na otvorenie dodávateľských reťazcov pre MSP zo všetkých členských štátov, a poznamenala, že MSP sú významnou časťou dodávateľského reťazca v sektore obrany, zdrojom inovácií a kľúčovým faktorom konkurencieschopnosti (1).

    (2)

    V akčnom pláne v oblasti európskej obrany z 30. novembra 2016 bolo oznámené, že Komisia vypracuje odporúčania na uľahčenie cezhraničného prístupu na trh pre MSP a stredne veľké spoločnosti v sektore obrany. Potvrdené to bolo aj v oznámení Komisie s názvom Zriadenie Európskeho obranného fondu (2), ktoré bolo prijaté 7. júna 2017.

    (3)

    Komisia považuje konkurencieschopné cezhraničné dodávateľské reťazce za veľmi dôležitý prvok lepšie integrovanej a konkurencieschopnejšej európskej obrannej technologickej a priemyselnej základne a verí, že európsky trh s obranným vybavením by mal poskytovať príležitosti pre európske spoločnosti bez ohľadu na ich veľkosť a sídlo.

    (4)

    Toto odporúčanie bolo vypracované s použitím informácií od poradnej skupiny Komisie pre cezhraničný prístup MSP k zákazkám v oblasti obrany a bezpečnosti, ktorá dokončila svoju prácu a zverejnila svoju konečnú správu v novembri 2016 (3), a od expertov členských štátov. Je súčasťou širšieho súboru iniciatív a činností Komisie zameraných na podporu MSP pôsobiacich v oblasti obrany.

    (5)

    Pri vypracúvaní tohto odporúčania sa zohľadnila práca Európskej obrannej agentúry (ďalej len „EDA“) (4) venovaná verejnému obstarávaniu, zručnostiam, financovaniu a kapacite MSP v oblasti obrany. (5)

    (6)

    Pretože subjekty tohto odvetvia, najmä hlavní dodávatelia, zohrávajú v oblasti obrany kľúčovú úlohu, Komisia okrem vypracovania tohto odporúčania začala aj dialóg so zainteresovanými stranami z odvetvia s cieľom identifikovať možné ďalšie kroky zamerané na vytvorenie podmienok pre konkurencieschopné cezhraničné dodávateľské reťazce v oblasti obrany a dosiahnuť spoločnú dohodu o nich.

    (7)

    Cezhraničný prístup na trh pre MSP a stredne veľké spoločnosti v sektore obrany by mohli značne zlepšiť opatrenia členských štátov. V tomto odporúčaní by sa preto mali uvádzať druhy opatrení, ktoré by mohli napraviť niektoré z problémov, ktorým čelia MSP a stredne veľké spoločnosti, alebo ktoré by mohli pomôcť začleniť ich do dodávateľských reťazcov v oblasti obrany.

    (8)

    Získanie včasných informácií o budúcich plánoch a projektoch v oblasti vyzbrojovania by mohlo MSP a stredne veľkým spoločnostiam umožniť lepšie predvídať vývoj trhu a možnú účasť na projektoch a zákazkách v oblasti obrany.

    (9)

    Hospodársku súťaž by zlepšilo propagovanie zákaziek s hodnotou nižšou ako hranica stanovená v článkoch 8 a 9 smernice Európskeho parlamentu a Rady 2009/81/ES (6). Takisto by povzbudilo účasť MSP v sektore obrany. Verejní obstarávatelia by nemali túto propagáciu obmedzovať na svoj členský štát.

    (10)

    Komplexná povaha informácií v súťažných podkladoch, ktoré verejní obstarávatelia poskytujú uchádzačom alebo potenciálnym uchádzačom, by mohla odradiť nové, menšie podniky od vstupu na trh verejného obstarávania. Tieto informácie musia byť preto relevantné a dobre štruktúrované.

    (11)

    Ďalšie prekážky pre MSP a stredne veľké spoločnosti predstavuje rozsah postupov verejného obstarávania v oblasti obrany a súvisiace požiadavky týkajúce sa spôsobilosti poskytovať služby. Túto otázku by mohlo pomôcť vyriešiť uzatváranie samostatných menších zmlúv zoskupených do častí v rámci jedného postupu verejného obstarávania.

    (12)

    MSP a stredne veľkým spoločnostiam by pomohli dlhšie lehoty na predkladanie ponúk, lebo by mali viac času identifikovať obchodné príležitosti a zorganizovať svoju účasť.

    (13)

    Prístup na trh verejného obstarávania, najmä v prípade obzvlášť veľkých nákupov, by bol ľahší vďaka možnosti využiť kapacity iných hospodárskych subjektov vrátane subdodávateľov alebo iných účastníkov v konzorciách či skupinách. Hospodárske subjekty, ktoré majú záujem o získanie verejných zákaziek, by si mali byť týchto príležitostí vedomé už od začiatku.

    (14)

    Medzi aspekty, ktoré by mohli spoločnosti, najmä MSP a stredne veľké spoločnosti, odradiť od vstupu na trh verejného obstarávania v oblasti obrany patria aj rozsiahle a komplexné súťažné podklady, ako aj potreba predložiť dôkazy a osvedčenia. V záujme uľahčenia prístupu na tento trh by verejní obstarávatelia mali, keď to je možné, súhlasiť s vyhodnotením kvalitatívnych podmienok účasti vo fáze predkladania ponúk len na základe predbežných dôkazov, ktoré uchádzači predložia. Predloženie podporných dokumentov a osvedčení, ktoré preukazujú splnenie týchto podmienok, by mali požadovať až pred podpisom zmluvy. Predbežné dôkazy týkajúce sa splnenia kvalitatívnych podmienok účasti by mohli mať podobu štandardizovaného vlastného vyhlásenia, jednotného európskeho dokumentu pre obstarávanie (7).

    (15)

    Ďalšími možnosťami, ktoré by mohli pomôcť zlepšiť pozíciu menších firiem na trhu, sú regionálna spolupráca členských štátov a klastre podnikov.

    (16)

    Hlavné aktívum, ktoré môžu MSP priniesť do sektora obrany, je inovatívnosť. Vo všetkých iniciatívach podporujúcich výskum a technológie by sa teda mal brať osobitný ohľad na MSP a mala by sa v čo najväčšej miere zaistiť ich skutočná účasť.

    (17)

    Rozvoj zručností, ktoré sektor obrany obzvlášť potrebuje, by mohol umožniť vstup nových subjektov na európsky obranný trh,

    PRIJALA TOTO ODPORÚČANIE:

    1.   TERMINOLÓGIA

    Na účely tohto odporúčania sa pojem „MSP“ chápe podľa vymedzenia v odporúčaní Komisie 2003/361/ES (8) a „stredne veľká spoločnosť“ znamená podnik väčší ako MSP, ktorý však nie je v zákazke na dodávku komplexných obranných systémov hlavným dodávateľom.

    V texte tohto odporúčania sa odkazy na „verejných obstarávateľov“ chápu ako odkazy na verejných obstarávateľov podľa vymedzenia v článku 2 ods. 1 smernice Európskeho parlamentu a Rady 2014/24/EÚ (9) aj obstarávateľov podľa vymedzenia v článku 4 smernice Európskeho parlamentu a Rady 2014/25/EÚ (10). Odporúčania určené verejným obstarávateľom alebo obstarávateľom sa týkajú zadávania zákaziek v oblastiach obrany a bezpečnosti podľa článku 2 smernice.

    2.   VEREJNÉ OBSTARÁVANIE

    2.1.   Dlhodobé plány a priority

    Členské štáty by mali, keď to je možné a vhodné, poskytovať včasné informácie o svojich dlhodobých plánoch v súvislosti s vyzbrojovaním (požiadavky a priority týkajúce sa spôsobilostí, výskumu a technológií). Možno to uskutočniť: zverejnením plánovacích dokumentov; organizovaním cielených podujatí otvorených pre podniky (hlavných dodávateľov, MSP a stredne veľké spoločnosti) z rôznych členských štátov; ako aj transparentným a nediskriminačným poskytovaním informácií sektoru obrany vrátane AeroSpace and Defence Industries Association of Europe (Asociácia leteckého a obranného priemyslu Európy, ASD), vnútroštátnych združení obranného priemyslu a iných organizácií pôsobiacich v oblastiach obrany a bezpečnosti (napr. klastre) s cieľom zabezpečiť šírenie príslušných informácií v celej Únii. Treba zaistiť, aby takéto konanie neviedlo k narušeniu hospodárskej súťaže ani k porušeniu zásad nediskriminácie a transparentnosti.

    2.2.   Dobrovoľné opatrenia týkajúce sa zverejňovania a transparentnosti

    Verejní obstarávatelia by mali v čo najväčšej možnej miere používať nástroje na propagáciu pred verejným obstarávaním, ako sú napríklad predbežné oznámenia (11), a mali by organizovať cielené podujatia o budúcich plánoch verejného obstarávania a konkrétnych projektoch. Tieto podujatia by mali byť zamerané na podniky (hlavných dodávateľov, MSP a stredne veľké spoločnosti) z rôznych členských štátov. Príslušné informácie by sa mohli šíriť v celom sektore obrany vrátane ASD, vnútroštátnych združení obranného priemyslu a iných organizácií pôsobiacich v oblasti obrany a bezpečnosti (napr. klastre). Verejní obstarávatelia by mali pri používaní týchto nástrojov dbať na dodržiavanie zásad transparentnosti a nediskriminácie a mali by jasne uviesť, že ide o predbežné plány verejného obstarávania.

    Verejní obstarávatelia by sa mali snažiť čo najširšie propagovať príležitosti verejného obstarávania, pričom by mali zájsť nad rámec platných právnych požiadaviek. To napríklad znamená čo najrozsiahlejšiu propagáciu informácií z oznámenia o vyhlásení verejného obstarávania po jeho odoslaní na uverejnenie v dodatku k Úradnému vestníku Európskej únie (Tender Electronic Daily – TED) a zabezpečenie mechanizmu, prostredníctvom ktorého sa hospodárske subjekty, ktoré sa zaujímajú o budúce výzvy, budú môcť prihlásiť na odber správ o zverejnených oznámeniach.

    Verejní obstarávatelia by mali pokiaľ možno propagovať príležitosti na účasť na verejných obstarávaniach, pokiaľ ide o zákazky pod hranicou stanovenou v článkoch 8 a 9 smernice 2009/81/ES (12), a to prostredníctvom dobrovoľných zverejnení na príslušných portáloch a webových sídlach (nie nutne na TED), a mali by posielať žiadosti o informácie alebo žiadosti o ponuky potenciálnym záujemcom v celej Únii. Treba dbať na to, aby takéto kroky nenarušili hospodársku súťaž ani neboli v rozpore so zásadami nediskriminácie a transparentnosti. Verejní obstarávatelia by mali okrem toho usporadúvať zjednodušené výberové konania na zákazky s nízkou hodnotou, aj keď sa to na základe vnútroštátnych právnych predpisov formálne nevyžaduje.

    2.3.   Kvalita informácií

    Verejní obstarávatelia by mali trhu poskytovať zmysluplné a presné stručné informácie (napr. opis verejného obstarávania v oznámeniach o vyhlásení verejného obstarávania zverejnených v TED). Podnikom to umožní vyhľadávať a identifikovať príležitosti a prijímať informované rozhodnutia o tom, či majú záujem predložiť ponuku.

    Vždy, keď to je možné, by verejní obstarávatelia mali poskytnúť bezplatný preklad týchto informácií do angličtiny alebo do jedného z ďalších jazykov bežne používaných pri obchodovaní v oblasti obrany, či už na webovom sídle verejného obstarávateľa, alebo na zverejnenie v TED.

    2.4.   Rozdelenie na časti

    Verejní obstarávatelia by mali zvážiť možnosť rozdelenia zákaziek na časti. Mali by zvážiť aj obstarávanie samostatných častí, pričom by od spoločností, ktoré tieto časti úspešne vysúťažili, mali požadovať, aby spolupracovali s hospodárskym subjektom, ktorému bola zadaná zákazka na koordináciu celého projektu (generálny dodávateľ).

    2.5.   Príprava a uskutočňovanie postupov

    V článku 33 smernice 2009/81/ES sa verejným obstarávateľom ukladá povinnosť, aby pri určovaní lehôt na prijímanie žiadostí o účasť a ponúk brali do úvahy najmä zložitosť zákazky a čas potrebný na vypracovanie ponúk bez toho, aby boli dotknuté minimálne lehoty stanovené v uvedenom článku. Verejní obstarávatelia by mali vždy, keď to je možné, poskytnúť na predkladanie ponúk viac času, ako sa požaduje v pravidlách daného článku. Táto dlhšia lehota poskytne priemyslu, najmä MSP, viac času na rozhodnutie, či sa zúčastniť súťaže, na prípravu a predloženie ponuky a na kroky potrebné na vytvorenie konzorcia alebo organizáciu subdodávok.

    Elektronické obstarávanie, najmä predkladanie ponúk elektronickými prostriedkami, pomôže zjednodušiť procesy a zníži byrokraciu a administratívne náklady. Môžu sa tým obmedziť prekážky prístupu na trh (náklady na predkladanie ponúk), a to najmä pre menšie podniky s obmedzenými administratívnymi zdrojmi. Keď je to možné vzhľadom na predmet zákazky, a najmä potrebu chrániť utajované skutočnosti, verejní obstarávatelia by mali využívať elektronické obstarávanie.

    V oznámení o vyhlásení verejného obstarávania by verejní obstarávatelia mali dôsledne upozorňovať potenciálnych uchádzačov na možnosť využitia kapacity iných strán vrátane subdodávateľov (13) alebo členov toho istého konzorcia či skupiny (14) s cieľom splniť kritériá spôsobilosti v súlade s článkom 41 ods. 2 a ods. 3 a článkom 42 ods. 2 a ods. 3 smernice 2009/81/ES.

    Verejní obstarávatelia by sa mali usilovať zmierniť administratívne zaťaženie spojené s postupom verejného obstarávania. Napríklad by sa mali čo možno najviac vyhýbať usporadúvaniu početných rokovaní a mali by požadovať len informácie či podklady potrebné pre daný postup.

    2.6.   Kvalitatívny výber

    Verejní obstarávatelia by mali stanovovať primerané podmienky účasti a nemali by určovať požiadavky, ktoré nie sú úplne nevyhnutné. V prípade technickej a profesijnej kapacity by mali voliť podmienky účasti, ktoré im umožnia zistiť, či má uchádzač kapacitu potrebnú pre danú zákazku, a nemali by posudzovať jeho všeobecnú kapacitu. Pokiaľ ide o hospodársku a finančnú situáciu, požadovaný minimálny ročný obrat by nemal presiahnuť dvojnásobok odhadovanej hodnoty zákazky.

    Aj požiadavky týkajúce sa bezpečnosti dodávok a bezpečnosti informácií ako nepovinné dôvody na vylúčenie, podmienky účasti či podmienky plnenia zákazky by mali byť primerané a mali by byť v súlade s potrebami príslušného obstarávania. Keď sa uplatňujú takéto požiadavky, treba dbať na ich obmedzenie na to, čo je nevyhnutné na dosiahnutie konkrétneho sledovaného cieľa, a zabezpečiť, aby nenáležite neobmedzovali hospodársku súťaž. Členské štáty by mali zabezpečiť, aby sa v prípadoch, keď sa požaduje bezpečnostná previerka a verejní obstarávatelia posudzujú uchádzačov, ktorých bezpečnostnú previerku vydal iný členský štát, prijali vhodné a včasné kroky na to, aby sa s náležitým ohľadom na článok 22 smernice 2009/81/ES posúdilo, či je táto bezpečnostná previerka rovnocenná bezpečnostnej previerke vydávanej podľa vnútroštátnych právnych predpisov verejného obstarávateľa (15). Členské štáty by sa mali usilovať zabezpečiť, aby ich podniky zamerané na obranu mohli vierohodne splniť požiadavky iných členských štátov týkajúce sa bezpečnosti dodávok a bezpečnosti informácií.

    V článku 38 smernice 2009/81/ES sa vyžaduje overenie spôsobilosti uchádzačov v súlade s kritériami a prostredníctvom dôkazov určených verejnými obstarávateľmi v súlade so smernicou. Tieto dôkazy môžu zahŕňať osvedčenia. Verejní obstarávatelia však nie sú povinní požadovať, aby osvedčenia a iné formy listinných dôkazov boli predložené zároveň s ponukami. V záujme uľahčenia účasti na postupoch obstarávania by verejní obstarávatelia mali zvážiť, či ako predbežný dôkaz v čase predloženia ponúk akceptujú vlastné vyhlásenie:

    o osobnej spôsobilosti uchádzača (článok 39 smernice 2009/81/ES),

    o spôsobilosti uchádzača vykonávať odbornú činnosť (článok 40 smernice 2009/81/ES),

    o splnení kritérií týkajúcich sa hospodárskej a finančnej situácie a technickej a odbornej spôsobilosti uchádzača (články 41 – 44 smernice 2009/81/ES),

    a predloženie príslušných dôkazov a osvedčení budú požadovať až vo fáze zadania, t. j. pred podpísaním zákazky, ale po vyhodnotení a výbere víťaza. Členské štáty by mali v tejto súvislosti zvážiť, či hospodárskym subjektom dajú možnosť predložiť alebo opätovne použiť vlastné vyhlásenie v podobe štandardizovaného vlastného vyhlásenia (jednotný európsky dokument pre obstarávanie známy zo všeobecných právnych predpisov o verejnom obstarávaní, článok 59 smernice 2014/24/EÚ), ktoré môže byť v prípade potreby doplnené o informácie, ktoré sa v tomto dokumente nenachádzajú.

    Verejným obstarávateľom nič nebráni v tom, aby požadovali ďalšie informácie vrátane niektorých alebo všetkých podporných dokumentov, ak by v ktoromkoľvek okamihu postupu mali akékoľvek pochybnosti, a zabezpečili tak riadny priebeh postupu. To môže byť potrebné najmä vtedy, keď sa verejný obstarávateľ rozhodne obmedziť počet uchádzačov vyzvaných na predloženie ponuky alebo na dialóg (článok 38 ods. 3 smernice 2009/81/ES). V prípade takýchto žiadostí o informácie alebo podporné dokumenty by verejní obstarávatelia mali vždy zabezpečiť dodržiavanie zásady nediskriminácie.

    Verejní obstarávatelia by nemali od uchádzačov požadovať predloženie podporných dokumentov, ktoré už majú alebo ktoré môžu ľahko získať priamym prístupom do vnútroštátnej databázy v ktoromkoľvek členskom štáte, ktorá je dostupná bezplatne.

    Vždy, keď to je možné, by verejní obstarávatelia mali využiť možnosť poskytnúť uchádzačom, ktorí ešte nemajú bezpečnostnú previerku (ak sa takáto previerka vyžaduje), dodatočný čas na jej získanie [článok 42 ods. 1 písm. j) tretí pododsek smernice 2009/81/ES]. Verejní obstarávatelia by vo všeobecnosti mali vždy využiť možnosť požiadať hospodárske subjekty o predloženie chýbajúcich dokumentov a osvedčení v súvislosti s kritériami vylúčenia a podmienkami účasti alebo o vysvetlenie týchto dokumentov a osvedčení, ak sú nejasné (článok 45 smernice 2009/81/ES).

    Členské štáty by mali uľahčiť cezhraničné používanie podkladov a osvedčení. Konkrétne by mali zabezpečiť, aby sa informácie o osvedčeniach a iných formách listinných dôkazov pre obstarávanie na základe smernice 2009/81/ES vložili do online archívu osvedčení e-Certis (16) a pravidelne sa aktualizovali. Verejní obstarávatelia by pri vykonávaní postupov podľa smernice 2009/81/ES mali používať online archív osvedčení e-Certis.

    2.7.   Odborná príprava v oblasti verejného obstarávania a budovanie kapacít

    Členské štáty by mali organizovať odbornú prípravu pre úradníkov zodpovedných za verejné obstarávanie, mali by poskytovať príležitosti na výmenu skúseností, ako aj usmernenia. Mali by poskytovať špecializovanú odbornú prípravu, v rámci ktorej sa poukáže na špecifické vlastnosti MSP a ich typické prevádzkové obmedzenia (finančné toky, ľudské zdroje, správa práv duševného vlastníctva atď.).

    Členské štáty by mali organizovať odbornú prípravu a vypracúvať informačné materiály aj pre dodávateľov, poskytovateľov služieb a zhotoviteľov. Tieto materiály by mali byť všeobecne dostupné (alebo aspoň dostupné pre všetky podniky, ktoré sa zaujímajú o verejné zákazky v oblasti obrany). Osobitne by to bolo prospešné pre MSP a stredne veľké spoločnosti.

    3.   PRIEMYSELNÁ POLITIKA

    3.1.   Financovanie

    Miestne a regionálne riadiace orgány členských štátov by mali podporovať MSP a stredne veľké spoločnosti, ktoré pôsobia alebo by mohli pôsobiť v dodávateľských reťazcoch v oblasti obrany. Členské štáty môžu zvyšovať informovanosť riadiacich orgánov a potenciálnych príjemcov (ako sú MSP, stredne veľké spoločnosti, výskumné inštitúty alebo akademická obec) o využívaní európskych štrukturálnych a investičných fondov v oblasti obrany. Nabádajú sa k používaniu osobitných usmernení, ktoré Európska komisia v súčasnosti v tejto súvislosti vypracúva (17).

    Členské štáty by mali zvážiť otvorenie existujúcich vnútroštátnych nástrojov financovania pre MSP a stredne veľké spoločnosti pôsobiace v oblasti obrany, ak ešte otvorené nie sú.

    Členské štáty by mali zvážiť ďalšie druhy možnej podpory pre MSP, napr. cielené štátne záruky pre MSP a stredne veľké spoločnosti, ktoré sa zapoja do cezhraničných európskych projektov inovačnej povahy v oblasti obrany. Tieto záruky by mohli čiastočne alebo úplne pokryť podnikateľské riziko menších spoločností, ktoré sa zúčastňujú na takýchto projektoch, alebo bánk, ktoré financujú tieto projekty (18).

    Členské štáty by mali MSP informovať a poskytnúť im poradenstvo o možnostiach financovania na vnútroštátnej a európskej úrovni, pričom by mali využiť fóra, platformy a iné nástroje v sektore obrany alebo iných hospodárskych sektoroch.

    Členské štáty sa nabádajú, aby vzhľadom na budúce požiadavky v oblasti skúšania a hodnotenia navrhli inteligentné investičné projekty. Tým by sa mali infraštruktúry v oblasti skúšania a hodnotenia otvoriť pre MSP a stredne veľké spoločnosti, čo im pomôže osvedčovať ich produkty a ťažiť z ich príspevku k európskemu úsiliu v oblasti kvalifikácie a osvedčovania v sektore obrany.

    3.2.   Databázy

    Členské štáty by sa mali usilovať zmapovať alebo revidovať svoju vnútroštátnu obrannú priemyselnú základňu a podporovať šírenie informácií o kapacite svojho priemyslu. Dalo by sa to urobiť napríklad vytvorením nových databáz alebo prispievaním do existujúcich databáz prostredníctvom subjektov, ako sú vnútroštátne združenia obranného priemyslu.

    Členské štáty sa nabádajú, aby podporovali opatrenia na zlepšenie existujúcich databáz a projektov týkajúcich sa spoločností pôsobiacich v oblasti obrany, ich spôsobilostí a dostupných schém a možností financovania. Malo by to zahŕňať najmä prepojenie existujúcich vnútroštátnych databáz, zoznamov vnútroštátnych združení obranného priemyslu a iných existujúcich relevantných zdrojov (napr. zoznamov členov klastrov v sektore obrany). Tieto nástroje by mohli obsahovať aj informácie o technologických spôsobilostiach spoločností. V ďalšej fáze by tieto databázy mohli umožniť MSP a stredne veľkým spoločnostiam spojiť ich opisy s informáciami členských štátov o budúcich programoch alebo zverejnených oznámeniach o vyhlásení verejného obstarávania. Hlavní dodávatelia by tak mohli okamžite spojiť opis MSP s určitým druhom projektu či podnikateľskou príležitosťou.

    3.3.   Klastre

    Členské štáty by mali podporovať rozvoj excelentných konkurencieschopných regionálnych klastrov v oblasti obrany, ktoré budú na svetovej úrovni, a povzbudzovať ich k spolupráci naprieč regiónmi a členskými štátmi. V klastroch by sa mali podporovať ďalšie osobitné formy spolupráce, a to povzbudzovaním aktívneho zapojenia technologických centier a vedeckých parkov, „živých laboratórií“, poskytovateľov financovania alebo zoskupení vytvorených na účely projektu s cieľom podporiť technologickú spoluprácu prekračujúcu hranice sektorov a príležitosti rastu pre MSP pôsobiace v oblasti obrany.

    Členské štáty by mali podporovať domáce klastre v tom, aby sa usilovali o zapojenie do európskych strategických partnerstiev pre klastre (19) podporovaných v rámci Programu EÚ pre konkurencieschopnosť podnikov a MSP (ďalej len „COSME“). Účel týchto partnerstiev je dvojaký: umožniť firmám prístup na trhy mimo EÚ a zvýšiť investície do inteligentnej špecializácie v rámci Únie. Členské štáty by mali takisto povzbudzovať klastre k tomu, aby sa pokúšali zapájať do spolupráce v Únii v rámci príslušných výziev na predkladanie návrhov programu Horizont 2020 (20).

    Členské štáty sa nabádajú, aby sa pri vypracúvaní a vykonávaní politík a opatrení na podporu (regionálnych) klastrov zameriavali na sektor obrany. Na tento účel môžu využívať existujúce nástroje a siete na úrovni Únie, ako je napríklad európska sieť regiónov pôsobiacich v oblasti obrany (21). Mali by takisto v značnej miere podporovať Európsku platformu pre spoluprácu klastrov (22) ako nástroj, ktorý môže pomôcť spojiť ich klastre s vyše 500 klastrovými organizáciami, čím sa nadviaže spolupráca v rámci Európy a mimo nej v prospech MSP, ktoré sú ich členmi.

    3.4.   Inovácie, výskum a technológie

    Od členských štátov sa žiada, aby poskytovali osobitnú podporu pre MSP s inovačnými koncepciami a technológiami, ktoré môžu mať uplatnenie v oblasti obrany. Špecializované siete národných kontaktných miest by okrem toho mali poskytovať informácie o pravidlách účasti vo výskumných projektoch a o prideľovaní grantov na výskum. Mali by organizovať aj sprostredkovateľské podujatia a služby.

    Členské štáty by sa mali usilovať navrhovať projekty v oblasti výskumu tak, aby boli ústretové voči MSP. Ich inštitúty pre výskum v oblasti obrany by navyše mali skúmať, v akej miere je možné zapojiť MSP do ich projektov.

    Členské štáty by mali zabezpečiť, aby boli u orgánov pre verejné obstarávanie v oblasti obrany dostupné informácie o správe práv duševného vlastníctva (napr. prostredníctvom kontaktných údajov príslušných inštitúcií alebo brožúr dostupných v priestoroch orgánov).

    Členské štáty by mali podporovať otvorenú referenčnú architektúru pre modulárne obranné systémy, čím MSP umožnia nezávisle a konkurencieschopne navrhovať a komerčne poskytovať podsystémy a komponenty.

    3.5.   Zručnosti

    Členské štáty by mali mať prehľad o vnútroštátnej situácii, pokiaľ ide o zručnosti, ktoré potrebuje ich obranný priemysel.

    Členské štáty by mali využiť nedávno prijatý nový program v oblasti zručností pre Európu a príležitosti, ktoré otvára na úrovni Únie, vnútroštátnej a regionálnej úrovni, aby riešili svoje nedostatky v oblasti zručnosti (23).

    Členské štáty by mali podporovať spoluprácu medzi svojím priemyslom, vzdelávacími inštitúciami a inštitúciami odbornej prípravy a ďalšími príslušnými organizáciami, tak aby podnikli spoločné kroky na lepšie zosúladenie ponuky a dopytu, a mali by podporovať používanie nástrojov a mechanizmov EÚ na dosiahnutie týchto cieľov. Členské štáty by mali zvážiť využívanie európskych štrukturálnych a investičných fondov (24) (EŠIF), najmä Európskeho sociálneho fondu (ESF) (25), na riešenie nedostatkov v oblasti zručností.

    3.6.   Kapacita MSP

    Členské štáty by mali šíriť informácie o cezhraničných príbehoch úspechu, aby povzbudili MSP a subdodávateľov k cezhraničnému predkladaniu ponúk. Mali by podporovať aj organizovanie cezhraničných konferencií dodávateľov (podujatia B2B a priame stretnutia s hlavnými dodávateľmi), aby MSP lepšie pochopili požiadavky hlavných dodávateľov, ich spôsob práce a požadované priemyselné kompetencie a spôsobilosti, a poskytnúť platformy a príležitosti na cezhraničné kontakty medzi MSP.

    Možno to urobiť napríklad prideľovaním grantov organizátorom podujatí úmerne úrovni účasti MSP a startupov. Tieto granty by sa mohli vyvážene poskytovať rôznym sektorom obrany. MSP by to mohlo pomôcť zúčastňovať sa na medzinárodných stretnutiach podnikov (B2B), obchodných cestách v zahraničí a iných medzinárodných podujatiach.

    Členské štáty by mali tiež systematickejšie využívať existujúce nástroje na úrovni Únie na podporu cezhraničných činností MSP, najmä prostredníctvom služieb spájania poskytovaných napríklad sieťou Enterprise Europe Network (26).

    V Bruseli 20. apríla 2018

    Za Komisiu

    Elżbieta BIEŃKOWSKA

    členka Komisie


    (1)  Toto odporúčanie sa zameriava na otázky, ktoré sú priamo spojené s cezhraničnou účasťou MSP a stredne veľkých spoločností na verejných zákazkách v oblasti obrany, nerieši však otázky, ktoré na ne môžu mať značný, ale nepriamy vplyv, najmä transfery výrobkov obranného priemyslu v rámci EÚ, normalizáciu a certifikáciu.

    (2)  Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov: Zriadenie Európskeho obranného fondu, COM(2017) 295 final.

    (3)  http://ec.europa.eu/DocsRoom/documents/20354/

    (4)  https://www.eda.europa.eu/

    (5)  Prehľad činností agentúry EDA v tejto oblasti: https://www.eda.europa.eu/procurement-biz/information/eda-market-industry-policies; https://www.eda.europa.eu/what-we-do/activities/activities-search/small-and-medium-sized-enterprises-(smes).

    (6)  Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/81/ES z 13. júla 2009 o koordinácii postupov pre zadávanie určitých zákaziek na práce, zákaziek na dodávku tovaru a zákaziek na služby verejnými obstarávateľmi alebo obstarávateľmi v oblastiach obrany a bezpečnosti a o zmene a doplnení smerníc 2004/17/ES a 2004/18/ES (Ú. v. EÚ L 216, 20.8.2009, s. 76).

    (7)  Jednotný európsky dokument pre obstarávanie vymedzený vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2016/7 z 5. januára 2016, ktorým sa ustanovuje štandardný formulár pre jednotný európsky dokument pre obstarávanie (Ú. v. EÚ L 3, 6.1.2016, s. 16) na základe článku 59 smernice 2014/24/EÚ.

    (8)  Pozri: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2003:124:0036:0041:en:PDF

    (9)  Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2014/24/EÚ z 26. februára 2014 o verejnom obstarávaní a o zrušení smernice 2004/18/ES (Ú. v. EÚ L 94, 28.3.2014, s. 65).

    (10)  Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2014/25/EÚ z 26. februára 2014 o obstarávaní vykonávanom subjektmi pôsobiacimi v odvetviach vodného hospodárstva, energetiky, dopravy a poštových služieb a o zrušení smernice 2004/17/ES (Ú. v. EÚ L 94, 28.3.2014, s. 243).

    (11)  Článok 30 ods. 1 smernice 2009/81/ES.

    (12)  Odhadovaná hodnota zákaziek a rámcových dohôd vypočítaná v súlade s článkom 9. Prahové hodnoty v článku 8 sa raz za dva roky aktualizujú; celkové informácie o aktuálnych prahových hodnotách pre verejné obstarávania sa uvádzajú na: https://ec.europa.eu/growth/single-market/public-procurement/rules-implementation/thresholds_en

    (13)  Pozri článok 1 bod 22 a článok 21 smernice 2009/81/ES.

    (14)  Pozri článok 1 bod 13 a článok 5 ods. 2 smernice 2009/81/ES.

    (15)  V poslednom pododseku článku 22 smernice 2009/81/ES sa stanovuje, že členské štáty uznajú bezpečnostné previerky, ktoré považujú za rovnocenné s previerkami vydanými v súlade so svojím vnútroštátnym právom, bez ohľadu na možnosť viesť a zohľadniť ďalšie vlastné vyšetrovania, ak to považujú za potrebné. Pozri aj odsek 12 Usmernení o bezpečnosti informácií: https://ec.europa.eu/docsroom/documents/15411/attachments/1/translations/en/renditions/native.

    (16)  Pozri: https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/ecertis.

    (17)  Napr. brožúra Komisie z roku 2017 Dual use technology in the EU (Technológia s dvojakým použitím v EÚ). Pozri: http://ec.europa.eu/growth/tools-databases/newsroom/cf/itemdetail.cfm?item_id=9255

    (18)  Členský štát, ktorý zriadi systém záruk, by mal zaistiť, aby tento systém nepredstavoval štátnu pomoc (v tejto súvislosti pozri oznámenie Komisie o uplatňovaní článkov 87 a 88 Zmluvy o ES na štátnu pomoc vo forme záruk: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/PDF/?uri=CELEX:52008XC0620%2802%29&from=SK), alebo by mal opatrenie oznámiť Komisii.

    (19)  Európska platforma pre spoluprácu klastrov: https://www.clustercollaboration.eu/eu-cluster-partnerships

    (20)  Všeobecné informácie o programe Horizont 2020: https://ec.europa.eu/programmes/horizon2020/en/what-horizon-2020.

    (21)  Pozri: https://www.endr.eu/

    (22)  Pozri: https://www.clustercollaboration.eu/

    (23)  Najmä iniciatívu Koncepcie sektorovej spolupráce v oblasti zručností v rámci nového programu v oblasti zručností pre Európu zameranú na sektor obrany.

    (24)  Pozri: https://ec.europa.eu/info/funding-tenders-0/european-structural-and-investment-funds_sk

    (25)  Pozri: http://ec.europa.eu/esf/home.jsp?langId=sk

    (26)  Pozri: http://een.ec.europa.eu/


    Top