Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016C1224(01)

    Spoločné vyhlásenie o legislatívnych prioritách EÚ na rok 2017

    Ú. v. EÚ C 484, 24.12.2016, p. 7–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    24.12.2016   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 484/7


    Spoločné vyhlásenie o legislatívnych prioritách EÚ na rok 2017

    (2016/C 484/02)

    Nachádzame sa v období, ktoré je pre Európsku úniu kritické. V období mnohých globálnych, hospodárskych, environmentálnych a spoločenských výziev. Európski občania preto očakávajú, že Európska únia konkrétnymi činmi prispeje k zmene a pomôže riešiť najzávažnejšie z týchto výziev.

    Európsky parlament, Rada a Európska komisia musia úzko spolupracovať, aby bolo možné dosiahnuť výsledky tam, kde sú najviac potrebné, a to najmä pokiaľ ide o európsky legislatívny proces. Preto sme sa v odseku 7 Medziinštitucionálnej dohody o lepšej tvorbe práva z 13. apríla 2016 v súlade s článkom 17 ods. 1 Zmluvy o Európskej únii zaviazali, že každý rok spoločne vyberieme viacero návrhov, ktorými sa chceme v legislatívnom postupe prioritne zaoberať.

    Práca na všetkých legislatívnych návrhoch bude aj naďalej pokračovať, ale v legislatívnom procese sa budeme prioritne venovať nasledujúcim iniciatívam, pri ktorých chceme dosiahnuť podstatný pokrok a, ak to bude možné, ich uvedenie do praxe do konca roka 2017:

    1.

    Nový impulz pre pracovné miesta, rast a investície, a to najmä zdvojnásobením a posilnením Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI 2.0), modernizáciou nástrojov na ochranu obchodu, zlepšením nakladania s odpadom v kruhovom hospodárstve, vytvorením bankovej únie (ako súčasť úsilia o prehĺbenie hospodárskej a menovej únie), v ktorej bude rovnováha medzi rozdelením rizika a znižovaním rizík, ako aj vytvorením bezpečnejších a transparentnejších trhov pre sekuritizáciu a lepších prospektov pre cenné papiere v záujme vytvorenia únie kapitálových trhov.

    2.

    Zameranie sa na sociálny rozmer Európskej únie, najmä posilnením iniciatívy na podporu zamestnanosti mladých ľudí, zlepšením koordinácie sociálneho zabezpečenia, európskym aktom o prístupnosti a vytvorením európskeho zboru solidarity.

    3.

    Lepšia ochrana bezpečnosti našich občanov, najmä zlepšením ochrany našich vonkajších hraníc za pomoci systému vstup/výstup, inteligentných hraníc a európskeho systému pre cestovné informácie a povolenia (ETIAS), posilnením kontroly získavania a držania strelných zbraní, lepšími nástrojmi na kriminalizáciu terorizmu a boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu, ako aj výmenou informácií o štátnych príslušníkoch tretích krajín v Európskom informačnom systéme registrov trestov (ECRIS).

    4.

    Reforma a rozvoj našej migračnej politiky v duchu zodpovednosti a solidarity, najmä prostredníctvom reformy spoločného európskeho azylového systému (vrátane dublinského mechanizmu), súboru opatrení týkajúcich sa legálnej migrácie a vonkajšieho investičného plánu na pomoc pri odstraňovaní základných príčin migrácie posilnením investícií a vytváraním pracovných miest v partnerských krajinách.

    5.

    Plnenie nášho záväzku vytvoriť prepojený jednotný digitálny trh, najmä reformou v oblasti telekomunikačných služieb a vlastníckych práv v Únii, využívaním 700 MHz pásma v Únii, predchádzaním neodôvodnenému geografickému blokovaniu, revíziou smernice o audiovizuálnych mediálnych službách a ukončením prác na modernizácii našich spoločných predpisov o ochrane údajov.

    6.

    Plnenie nášho cieľa, ktorým je vytvorenie ambicióznej energetickej únie a politiky v oblasti zmeny klímy orientovanej na budúcnosť, najmä uskutočňovaním rámca v oblasti klímy a energetiky na obdobie do roku 2030, plnením parížskej dohody a súborom opatrení o čistej energii pre všetkých Európanov.

    Okrem toho sa zhodujeme na tom, že je potrebné dosiahnuť pokrok aj v týchto dôležitých otázkach:

    oddanosť spoločným európskym hodnotám, zásadám právneho štátu a základným právam vrátane nášho spoločného záväzku postaviť sa proti diskriminácii a xenofóbii,

    boj proti daňovým podvodom, daňovým únikom a vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam, ako aj zabezpečenie dobrého a spravodlivého daňového systému,

    zachovanie zásady voľného pohybu pracovníkov, najmä zabezpečením spravodlivého zaobchádzania, primeranej úrovne sociálnej ochrany a sociálnych práv,

    posilnenie úlohy Európy pri ochrane a obhajovaní našich záujmov za jej hranicami a pri budovaní stability, bezpečnosti a mieru.

    Naďalej sa budeme zasadzovať o podporu riadneho vykonávania a presadzovania platných právnych predpisov.

    My, ako predsedovia Európskeho parlamentu, Rady a Európskej komisie, budeme pravidelne kontrolovať včasné a efektívne vykonávanie tohto spoločného vyhlásenia.

    Martin SCHULZ

    predseda Európskeho parlamentu

    Robert FICO

    predseda Rady

    Jean-Claude JUNCKER

    predseda Európskej komisie


    Top