Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012D0422

    Rozhodnutie Rady 2012/422/SZBP z  23. júla 2012 na podporu procesu vedúceho k vytvoreniu zóny bez jadrových zbraní a všetkých ostatných zbraní hromadného ničenia na Blízkom východe

    Ú. v. EÚ L 196, 24.7.2012, p. 67–73 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2012/422/oj

    24.7.2012   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    L 196/67


    ROZHODNUTIE RADY 2012/422/SZBP

    z 23. júla 2012

    na podporu procesu vedúceho k vytvoreniu zóny bez jadrových zbraní a všetkých ostatných zbraní hromadného ničenia na Blízkom východe

    RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o Európskej únii, a najmä na jej článok 28 a článok 31 ods. 1,

    so zreteľom na návrh vysokej predstaviteľky Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku,

    keďže:

    (1)

    Únia aktívne vykonáva stratégiu EÚ proti šíreniu zbraní hromadného ničenia z 12. decembra 2003 a zavádza opatrenia uvedené v jej kapitole III, akými sú napríklad účinnejšie uplatňovanie multilateralizmu a podpora stabilného medzinárodného a regionálneho prostredia.

    (2)

    Únia je viazaná systémom multilaterálnych zmlúv, ktorým sa poskytuje právny a normatívny základ pre úsilie vynakladané na nešírenie. Cieľom politiky Únie je pokračovať vo vykonávaní a všeobecnom uplatňovaní existujúcich noriem v oblasti odzbrojenia a nešírenia. Únia pomáha tretím krajinám v plnení ich záväzkov v rámci viacstranných dohovorov a režimov.

    (3)

    V spoločnej deklarácii z parížskeho samitu o Stredozemí z 13. júla 2008, na ktorom sa vytvorila Únia pre Stredozemie, sa opätovne potvrdil spoločný cieľ dosiahnuť mier, ako aj bezpečnosť v regióne, ako sa stanovuje v Barcelonskej deklarácii prijatej euro-stredozemskou konferenciou 27. – 28. novembra 1995, v ktorej sa okrem iného podporuje bezpečnosť v regióne zasadzovaním sa za nešírenie jadrových, chemických a biologických zbraní, a to zachovávaním a dodržiavaním medzinárodných a regionálnych režimov nešírenia zbraní, kontroly zbraní a dohôd o odzbrojení, ku ktorým patria Zmluva o nešírení jadrových zbraní, Dohovor o chemických zbraniach, Dohovor o biologických a toxínových zbraniach, Zmluva o všeobecnom zákaze jadrových skúšok a/alebo regionálne dohovory týkajúce sa napríklad zón bez jadrových zbraní vrátane ich kontrolných režimov, ako aj napĺňaním ich záväzkov v dobrej viere vyplývajúcich z dohovorov o kontrole zbraní, odzbrojení a nešírení.

    (4)

    Zmluvné strany Únie pre Stredozemie sa budú snažiť o to, aby sa Blízky východ stal zónou bez jadrových, chemických a biologických zbraní hromadného ničenia a ich nosičov a aby bol tento stav vzájomne a účinne overiteľný. Zmluvné strany navyše zvážia praktické kroky, okrem iného na zabránenie šíreniu jadrových, chemických a biologických zbraní, ako aj nadmernému hromadeniu konvenčných zbraní.

    (5)

    Európska únia 19. a 20. júna 2008 usporiadala v Paríži seminár o bezpečnosti na Blízkom východe, nešírení zbraní hromadného ničenia a odzbrojení, na ktorom sa zišli zástupcovia štátov regiónu a členských štátov Únie, ako aj akademickej obce a národných agentúr pre jadrovú energiu. Účastníci vyzvali Úniu k podpore ďalšej diskusie v rámci rôznych fór a k postupnému dosiahnutiu formálnejšej štruktúry, ktorá by vychádzala z barcelonského rámca a zahrňovala diskusie medzi vládnymi úradníkmi, ale aby to uskutočňovala spôsobom, ktorý by zahŕňal viacero geografických oblastí.

    (6)

    Na konferencii o preskúmaní Zmluvy o nešírení jadrových zbraní v roku 2010 sa zdôraznila dôležitosť procesu, ktorý vedie k úplnému vykonávaniu jej rezolúcie o Blízkom východe z roku 1995 (ďalej len „rezolúcia z roku 1995“). Konferencia na tento účel schválila praktické kroky, okrem iného aj zváženie všetkých ponúk, ktorých cieľom je podpora vykonávania rezolúcie z roku 1995, vrátane ponuky Únie usporiadať seminár nadväzujúci na seminár organizovaný v júni 2008.

    (7)

    Na konferencii o preskúmaní Zmluvy o nešírení jadrových zbraní v roku 2010 sa ďalej uznala dôležitá úloha, ktorú zohráva občianska spoločnosť pri vykonávaní rezolúcie z roku 1995, a podporilo sa všetko úsilie vyvíjané v tomto smere.

    (8)

    Únia usporiadala 6. – 7. júla 2011 v Bruseli seminár na „podporu budovania dôvery a procesu zameraného na vytvorenie zóny bez zbraní hromadného ničenia a ich nosičov na Blízkom východe“, na ktorom sa stretli vysokí predstavitelia štátov regiónu, troch štátov, ktoré sú depozitármi Zmluvy o nešírení jadrových zbraní, členských štátov Únie, ďalších zainteresovaných štátov, ako aj zástupcovia akademickej obce a oficiálni predstavitelia hlavných regionálnych a medzinárodných organizácií. Účastníci dôrazne vyzvali Úniu, aby naďalej podporovala proces, ktorý má viesť k vytvoreniu zóny bez zbraní hromadného ničenia na Blízkom východe, a to aj prostredníctvom ďalších podobných iniciatív pred konferenciou v roku 2012, ktorú má zvolať generálny tajomník OSN a spolupredkladatelia rezolúcie z roku 1995.

    (9)

    Generálny tajomník Organizácie Spojených národov, vlády Ruskej federácie, Spojeného kráľovstva a Spojených štátov amerických ako spolupredkladatelia rezolúcie z roku 1995 o nešírení jadrových zbraní na Blízkom východe a štáty, ktoré sú depozitármi Zmluvy o nešírení jadrových zbraní, po konzultácii so štátmi regiónu 14. októbra 2011 vymenovali zástupcu štátneho tajomníka Jaakka Laajavu za sprostredkovateľa a určili Fínsko ako hostiteľskú krajinu Konferencie o vytvorení zóny bez jadrových zbraní a všetkých ostatných zbraní hromadného ničenia na Blízkom východe, ktorá sa uskutoční v roku 2012.

    (10)

    Únia od novembra 2011 viedla úzke konzultácie so sprostredkovateľom a jeho tímom s cieľom poskytnúť ďalšiu podporu procesu zameranému na vytvorenie zóny bez jadrových zbraní a všetkých ostatných zbraní hromadného ničenia na Blízkom východe,

    PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

    Článok 1

    1.   Na účely nadviazania na seminár v roku 2011 na „podporu budovania dôvery a procesu zameraného na vytvorenie zóny bez zbraní hromadného ničenia a ich nosičov na Blízkom východe“ Únia podporí činnosti so zámerom dosiahnuť tieto ciele:

    a)

    podporovať prácu sprostredkovateľa Konferencie o vytvorení zóny bez jadrových zbraní a všetkých ostatných zbraní hromadného ničenia na Blízkom východe v roku 2012;

    b)

    zvyšovať zviditeľňovanie Únie ako globálneho a regionálneho aktéra v oblasti nešírenia zbraní hromadného ničenia;

    c)

    podporovať regionálny politický dialóg a dialóg zameraný na bezpečnosť v rámci občianskej spoločnosti a vlád, a najmä medzi expertmi, vládnymi úradníkmi a akademickou obcou;

    d)

    identifikovať konkrétne opatrenia na budovanie dôvery, ktoré by mohli poslúžiť ako praktické kroky smerom k perspektíve Blízkeho východu ako zóny bez zbraní hromadného ničenia a ich nosičov;

    e)

    nabádať na rokovania o všeobecnom uplatňovaní a vykonávaní príslušných medzinárodných zmlúv a iných nástrojov na zabránenie šíreniu zbraní hromadného ničenia a ich nosičov;

    f)

    diskutovať o otázkach súvisiacich s mierovým využívaním jadrovej energie a o medzinárodnej a regionálnej spolupráci v tejto oblasti.

    2.   V tejto súvislosti budú projekty, ktoré má Únia podporiť, zahŕňať tieto konkrétne činnosti:

    a)

    poskytovanie prostriedkov na usporiadanie podujatia, ktoré by nadväzovalo na semináre Únie v rokoch 2008 a 2011 a ktoré by sa uskutočnilo vo forme seminára okruhu 2 pred konferenciou v roku 2012;

    b)

    poskytovanie prostriedkov na prípravu podkladových dokumentov o témach, ktorými sa bude zaoberať nadväzujúci seminár;

    c)

    poskytovanie prostriedkov na vytvorenie špecializovanej podstránky na webovej stránke Združenia expertných skupín (think tanks) EÚ pre nešírenie zbraní;

    d)

    poskytovanie prostriedkov na účasť mimovládnych expertov z Únie na príslušných oficiálnych iniciatívach, mimovládnych iniciatívach a iniciatívach okruhu 2, ako je napríklad ammánsky rámec, a to podľa potreby a v úzkej spolupráci s Európskou službou pre vonkajšiu činnosť (ESVČ).

    Podrobný opis projektov sa uvádza v prílohe.

    Článok 2

    1.   Za vykonávanie tohto rozhodnutia zodpovedá vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku (VP).

    2.   Technickým vykonávaním projektov uvedených v článku 1 ods. 2 sa poveruje Združenie EÚ pre nešírenie zbraní, ktoré túto úlohu vykonáva pod vedením VP. Na tento účel uzavrie VP so Združením EÚ pre nešírenie zbraní potrebné dohody.

    Článok 3

    1.   Referenčná suma na vykonávanie projektov uvedených v článku 1 ods. 2 je 352 000 EUR.

    2.   Výdavky financované zo sumy stanovenej v odseku 1 sa spravujú v súlade s postupmi a pravidlami, ktoré sa vzťahujú na rozpočet Únie.

    3.   Komisia dohliada na riadne spravovanie výdavkov uvedených v odseku 1. Na tento účel uzavrie so Združením EÚ pre nešírenie zbraní dohodu o financovaní. V dohode sa stanoví, že Združenie EÚ pre nešírenie zbraní má zabezpečiť zviditeľnenie príspevku Únie zodpovedajúce jeho výške.

    4.   Komisia vyvinie úsilie, aby sa dohoda o financovaní uvedená v odseku 3 uzavrela čo najskôr po nadobudnutí účinnosti tohto rozhodnutia. Radu informuje o všetkých ťažkostiach, ktoré sa počas tohto procesu vyskytnú, ako aj o dátume uzavretia dohody.

    Článok 4

    1.   VP informuje Radu o vykonávaní tohto rozhodnutia prostredníctvom pravidelných správ vypracovaných Združením EÚ pre nešírenie zbraní. Tieto správy tvoria základ pre hodnotenie, ktoré vykoná Rada.

    2.   Komisia poskytuje informácie o finančných aspektoch projektov uvedených v článku 1 ods. 2.

    Článok 5

    1.   Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho prijatia.

    2.   Toto rozhodnutie stráca účinnosť 18 mesiacov od uzavretia dohôd o financovaní uvedených v článku 3 ods. 3. Rozhodnutie však stráca účinnosť šesť mesiacov po nadobudnutí účinnosti, ak sa dovtedy neuzavrie dohoda o financovaní.

    V Bruseli 23. júla 2012

    Za Radu

    predsedníčka

    C. ASHTON


    PRÍLOHA

    Projekty na podporu procesu vedúceho k vytvoreniu zóny bez jadrových zbraní a všetkých ostatných zbraní hromadného ničenia na Blízkom východe

    1.   CIELE

    V Barcelonskej deklarácii prijatej euro-stredozemskou konferenciou 27. – 28. novembra 1995 sa Únia a jej stredozemskí partneri dohodli, že sa budú usilovať o to, aby sa Blízky východ stal efektívne overiteľnou zónou bez zbraní hromadného ničenia (ZHN) a ich nosičov. V roku 2008 sa v spoločnom vyhlásení z parížskeho samitu o Stredozemí potvrdila pripravenosť Únie zvážiť a vypracovať praktické opatrenia na prípravu vhodného základu pre plné vykonávanie rezolúcie konferencie o preskúmaní Zmluvy o nešírení jadrových zbraní z roku 1995 týkajúcej sa Blízkeho východu ( ďalej len „rezolúcia z roku 1995“) a vytvorenie takej zóny. Takéto praktické opatrenia sa prvýkrát preskúmali počas seminára EÚ o „Bezpečnosti na Blízkom východe, nešírení zbraní hromadného ničenia a odzbrojení“, ktorý sa konal v júni 2008 v Paríži, a následne sa identifikovali na seminári EÚ na „podporu budovania dôvery a procesu zameraného na vytvorenie zóny bez zbraní hromadného ničenia a ich nosičov na Blízkom východe“, ktorý sa konal v júli 2011 v Bruseli.

    Podľa názoru Únie by sa praktickými opatreniami malo okrem iného podporiť všeobecné dodržiavanie všetkých mnohostranných dohôd a nástrojov v oblasti nešírenia zbraní hromadného ničenia, kontroly zbraní a odzbrojenia, ku ktorým patria Zmluva o nešírení jadrových zbraní, Dohovor o chemických zbraniach, Dohovor o biologických a toxínových zbraniach, Zmluva o všeobecnom zákaze jadrových skúšok a Haagsky kódex správania proti šíreniu balistických rakiet, dohody MAAE o komplexných zárukách a dodatkový protokol. Začatie rokovaní o Zmluve o zákaze výroby štiepneho materiálu by v tejto súvislosti bolo ďalším kľúčovým krokom. Takéto kroky by mohli predstavovať významné regionálne opatrenie na budovanie dôvery s cieľom vytvoriť overiteľnú zónu bez zbraní hromadného ničenia a ich nosičov.

    Únia si želá pokračovať v politickom dialógu medzi príslušnými partnermi Únie pre Stredozemie a všetkými ostatnými krajinami Blízkeho východu o otázkach bezpečnosti v súvislosti s vytvorením zóny bez zbraní hromadného ničenia a chce tento dialóg zintenzívniť. Európska únia sa domnieva, že vypracovanie a vykonávanie konkrétnych opatrení na budovanie dôvery by mohlo uľahčiť pokrok smerom k vytvoreniu zóny bez zbraní hromadného ničenia.

    Vzhľadom na rastúci záujem o vývoj a využívanie jadrovej energie na mierové účely v tomto regióne by sa malo vyvinúť úsilie s cieľom zabezpečiť, aby sa tento rozvoj mierového využívania uskutočňoval v súlade s najlepšími normami v oblasti bezpečnosti, ochrany a nešírenia zbraní. Únia naďalej podporuje rozhodnutia a rezolúciu o Blízkom východe prijatú na konferencii o preskúmaní a predĺžení Zmluvy o nešírení jadrových zbraní v roku 1995, ako aj záverečné dokumenty konferencie o preskúmaní Zmluvy o nešírení jadrových zbraní v roku 2000 a konferencie o preskúmaní Zmluvy o nešírení jadrových zbraní v roku 2010. Konferencia o preskúmaní Zmluvy o nešírení jadrových zbraní v roku 2010 schválila niekoľko praktických krokov, medzi ktoré patrí okrem iného zvolanie konferencie o vytvorení zóny bez jadrových zbraní a všetkých ostatných zbraní hromadného ničenia na Blízkom východe na rok 2012, ako aj zváženie všetkých ponúk, ktorých cieľom je podpora vykonávania rezolúcie z roku 1995.

    Únia po úspechu seminára EÚ z júla 2011 verí, že k plneniu týchto cieľov možno prispieť prostredníctvom ďalšieho seminára na podporu konferencie v roku 2012.

    Únia chce podporiť uvedené ciele prostredníctvom:

    usporiadania nadväzujúceho seminára, ktorý by sa uskutočnil pred konferenciou v roku 2012,

    poskytnutia prostriedkov na prípravu podkladových politických dokumentov zadaných expertom z regiónu, ako aj z krajín mimo neho na podporu nadväzujúceho seminára,

    poskytnutia prostriedkov na vytvorenie špecializovanej podstránky na webovej stránke Združenia EÚ pre nešírenie zbraní (www.non-proliferation.eu),

    poskytnutia prostriedkov na účasť mimovládnych expertov z Únie na príslušných oficiálnych iniciatívach, mimovládnych iniciatívach a iniciatívach okruhu 2, ako je napríklad ammánsky rámec, a to podľa potreby a v úzkej spolupráci s ESVČ.

    2.   OPIS PROJEKTOV

    2.1.   Projekt 1: Seminár na podporu procesu, ktorý má viesť k vytvoreniu zóny bez jadrových zbraní a všetkých ostatných zbraní hromadného ničenia na Blízkom východe pred konferenciou v roku 2012

    2.1.1.   Účel projektu

    a)

    zabezpečiť podujatie nadväzujúce na seminár EÚ na „podporu procesu zameraného na vytvorenie zóny bez zbraní hromadného ničenia a ich nosičov na Blízkom východe“, ktorý sa uskutočnil 6. – 7. júla 2011 v Bruseli vo forme všeobecného zasadnutia okruhu 2, a to pred konferenciou v roku 2012;

    b)

    prerokovať otázky týkajúce sa regionálnej bezpečnosti v oblasti Blízkeho východu vrátane šírenia zbraní hromadného ničenia a ich nosičov a otázky týkajúce sa konvenčných zbraní;

    c)

    preskúmať možné opatrenia na budovanie dôvery, ktoré majú uľahčiť proces smerujúci k vytvoreniu zóny bez jadrových zbraní a všetkých ostatných zbraní hromadného ničenia na Blízkom východe;

    d)

    prerokovať možnosti zabezpečenia všeobecného dodržiavania a vykonávania medzinárodných zmlúv a iných nástrojov v oblasti nešírenia zbraní a odzbrojenia;

    e)

    preskúmať perspektívy spolupráce v oblasti mierového využívania jadrovej energie a s ňou súvisiacich podporných činností.

    2.1.2.   Očakávané výsledky projektu

    a)

    podporovanie sprostredkovateľa Konferencie o vytvorení zóny bez jadrových zbraní a všetkých ostatných zbraní hromadného ničenia na Blízkom východe v roku 2012 v rámci prípravy a organizácie uvedeného podujatia;

    b)

    prehĺbenie dialógu a vytvorenie dôvery v rámci občianskej spoločnosti a jednotlivých vlád s cieľom dosiahnuť ďalší pokrok v podpore procesu vedúceho k vytvoreniu zóny bez jadrových zbraní a všetkých ostatných zbraní hromadného ničenia na Blízkom východe;

    c)

    zvýšenie vzájomného porozumenia, pokiaľ ide o otázky ovplyvňujúce situáciu v oblasti regionálnej bezpečnosti vrátane šírenia zbraní hromadného ničenia a ich nosičov a otázky týkajúce sa konvenčných zbraní;

    d)

    zvýšenie povedomia a znalostí o praktických krokoch potrebných na vytvorenie zóny bez zbraní hromadného ničenia a ich nosičov na Blízkom východe, ako aj chápania týchto krokov;

    e)

    prispenie k úsiliu o zabezpečenie všeobecného dodržiavania a vykonávania medzinárodných zmlúv a iných nástrojov v oblasti nešírenia zbraní a odzbrojenia;

    f)

    uľahčenie medzinárodnej a regionálnej spolupráce vo využívaní jadrovej energie na mierové účely v súlade s najlepšími normami v oblasti jadrovej bezpečnosti, ochrany a nešírenia zbraní.

    2.1.3.   Opis projektu

    Týmto projektom sa zabezpečí usporiadanie jedného dvojdňového seminára, ktorý sa podľa možnosti uskutoční v Bruseli alebo v regióne Blízkeho východu. Medzi účastníkmi budú zástupcovia príslušných inštitúcií Únie, členských štátov, všetkých krajín Blízkeho východu, štátov s jadrovými zbraňami, príslušných medzinárodných organizácií a expertov z akademickej obce. Očakáva sa účasť približne 150 zástupcov.

    Diskusie budú viesť experti z akademickej obce. Vzhľadom na citlivý charakter tém, ktoré sa budú riešiť, sa diskusie uskutočnia podľa pravidla Chatham House, aby sa umožnila neformálnejšia a otvorenejšia diskusia bez identifikovania zdroja informácií získaných na stretnutí.

    Pozvaným účastníkom a prednášajúcim (zástupcom akademickej obce a úradníkom z krajín mimo Únie) sa uhradia: cestovné náklady, náklady na ubytovanie a diéty. Rozhodnutím Rady sa zabezpečia aj finančné prostriedky na pokrytie všetkých ďalších nákladov vrátane konferenčných priestorov, vybavenia, obedov, večerí, občerstvení. Pracovným jazykom seminára bude angličtina.

    Združenie EÚ pre nešírenie zbraní po úzkej konzultácii so zástupcom VP a s členskými štátmi pozve účastníkov na seminár a pripraví program konferencie.

    Združenie EÚ pre nešírenie zbraní pripraví o zasadnutiach správu a zašle ju zástupcovi VP a sprostredkovateľovi. Správa sa môže zaslať aj príslušným orgánom Únie, všetkým krajinám Blízkeho východu, ďalším zainteresovaným krajinám a príslušným medzinárodným organizáciám.

    2.2.   Projekt 2: Podkladové dokumenty

    2.2.1.   Účel projektu

    a)

    poskytnúť maximálne dvadsať podkladových dokumentov o témach seminára na podporu procesu, ktorý má viesť k vytvoreniu zóny bez jadrových zbraní a všetkých ostatných zbraní hromadného ničenia na Blízkom východe;

    b)

    poskytnúť nástroje na pochopenie situácie v oblasti regionálnej bezpečnosti vrátane šírenia zbraní hromadného ničenia a ich nosičov a otázok týkajúcich sa konvenčných zbraní;

    c)

    identifikovať možné opatrenia na budovanie dôvery, ktoré by mohli poslúžiť ako praktické kroky smerom k perspektíve zóny bez zbraní hromadného ničenia a ich nosičov na Blízkom východe;

    d)

    identifikovať spôsoby dosiahnutia ďalšieho pokroku vo všeobecnom uplatňovaní a vykonávaní medzinárodných zmlúv a iných nástrojov v oblasti nešírenia zbraní a odzbrojenia;

    e)

    určiť perspektívy spolupráce v oblasti mierového využívania jadrovej energie v súvislosti s politikou a potrebami krajín v oblasti energetiky.

    2.2.2.   Očakávané výsledky projektu

    a)

    poskytnutie podnetov a návrhov na seminár na podporu procesu budovania dôvery, ktorý má viesť k vytvoreniu zóny bez zbraní hromadného ničenia a ich nosičov na Blízkom východe, a prispenie k dosiahnutiu cielenej a štruktúrovanej diskusie o všetkých príslušných otázkach;

    b)

    zvýšenie povedomia a znalostí v rámci občianskej spoločnosti a jednotlivých vlád o otázkach súvisiacich s vytvorením zóny bez zbraní hromadného ničenia a ich nosičov a o otázkach regionálnej bezpečnosti na Blízkom východe, ako aj chápania týchto otázok;

    c)

    poskytnutie politických možností a/alebo možností operatívnej politiky vládam a medzinárodným organizáciám na uľahčenie procesu vytvárania zóny bez zbraní hromadného ničenia a ich nosičov a regionálnej bezpečnosti na Blízkom východe.

    2.2.3.   Opis projektu

    Týmto projektom sa zabezpečuje príprava maximálne dvadsiatich podkladových dokumentov, každého v rozsahu päť až desať strán. Podkladové dokumenty vypracuje alebo zadá na vypracovanie Združenie EÚ pre nešírenie zbraní a tieto dokumenty nemusia predstavovať názory inštitúcií Únie alebo členských štátov. Združenie EÚ pre nešírenie zbraní vypracuje výzvu na predkladanie dokumentov s cieľom podnietiť účasť expertov z regiónu.

    Podkladové dokumenty sa zamerajú na témy, o ktorých sa bude na seminári diskutovať, na podporu procesu, ktorý má viesť k vytvoreniu zóny bez jadrových zbraní a všetkých ostatných zbraní hromadného ničenia na Blízkom východe. Každý dokument sformuluje politické možnosti a/alebo možnosti operatívnej politiky.

    Podkladové dokumenty sa zašlú účastníkom seminára, príslušným orgánom Únie a členským štátom, všetkým krajinám Blízkeho východu, ďalším zainteresovaným krajinám a príslušným medzinárodným organizáciám. Podkladové dokumenty by sa mohli uverejniť na internetovej stránke Združenia EÚ pre nešírenie zbraní.

    Po seminári by sa podkladové dokumenty mohli zhromaždiť a jednorazovo vydať spoločne v jednom zväzku.

    2.3   Projekt 3: Vytvorenie špecializovanej podstránky na webovej stránke Združenia expertných skupín (think tanks) EÚ pre nešírenie zbraní

    2.3.1.   Účel projektu

    a)

    podporiť rokovania a kontakt medzi vládnymi úradníkmi a občianskou spoločnosťou, mimovládnymi organizáciami a akademickou obcou;

    b)

    vytvoriť špecializovanú podstránku, na ktorej si expertné skupiny pre nešírenie zbraní môžu vymieňať nezávislé stanoviská a analýzy týkajúce sa tém, ktoré pokrýva seminár.

    2.3.2.   Očakávané výsledky projektu

    Uľahčenie výmeny názorov a zvýšenie príspevku občianskej spoločnosti, mimovládnych organizácií a akademickej obce k procesu vytvárania zóny bez zbraní hromadného ničenia na Blízkom východe.

    2.3.3.   Opis projektu

    V rámci projektu sa pripravuje podstránka v rámci webovej stránky Združenia EÚ pre nešírenie zbraní venovaná zasadnutiu. Táto špecializovaná podstránka umožní voľné sťahovanie všetkých relevantných dokumentov vrátane dokumentov, ktoré sa pripravili a vydali na účely seminára, ako aj dokumentov nezávislých expertných skupín, ktoré sa budú chcieť podeliť o výsledky svojho výskumu v oblastiach, ktoré pokrýva seminár.

    2.4   Projekt 4: Účasť mimovládnych expertov z Únie na príslušných oficiálnych iniciatívach, mimovládnych iniciatívach a iniciatívach okruhu 2, ako je napríklad ammánsky rámec, a to podľa potreby a v úzkej spolupráci s ESVČ. Financovanie relevantných tematických iniciatív ad hoc

    2.4.1.   Účel projektu

    Zabezpečiť primeranú účasť a plné zastúpenie expertov Únie na príslušných oficiálnych iniciatívach, mimovládnych iniciatívach a iniciatívach okruhu 2, ktoré majú medzinárodný alebo regionálny rozsah a ktoré sa už začali (ammánsky rámec) alebo sa majú začať v blízkej budúcnosti, a to aj prostredníctvom financovania tematických iniciatív, s cieľom podporiť proces, ktorý má viesť k vytvoreniu zóny bez zbraní hromadného ničenia na Blízkom východe.

    2.4.2.   Očakávané výsledky projektu

    Zhromaždenie informácií a tematických publikácií, udržiavanie užitočnej siete a pozitívne vplývanie na celkový proces, ktorý má viesť k vytvoreniu zóny bez zbraní hromadného ničenia na Blízkom východe.

    2.4.3.   Opis projektu

    Podporovanie účasti mimovládnych expertov z Únie na oficiálnych iniciatívach, mimovládnych iniciatívach a iniciatívach okruhu 2, ktoré majú medzinárodný alebo regionálny rozsah, a to v prípade neúčasti úradníkov Únie.

    3.   DĹŽKA TRVANIA

    Celková odhadovaná dĺžka vykonávania projektov je 18 mesiacov.

    4.   ADRESÁTI

    Adresátmi tohto projektu sú:

    a)

    krajiny na Blízkom východe;

    b)

    iné zainteresované krajiny;

    c)

    príslušné medzinárodné organizácie;

    d)

    občianska spoločnosť.

    5.   PROCEDURÁLNE HĽADISKÁ, KOORDINÁCIA A RIADIACI VÝBOR

    Riadiaci výbor sa bude skladať zo zástupcov VP a zástupcov vykonávacieho subjektu každého konkrétneho projektu. Riadiaci výbor bude vykonávanie tohto rozhodnutia Rady pravidelne skúmať, a to aspoň raz za šesť mesiacov a aj s využitím elektronických komunikačných prostriedkov.

    6.   VYKONÁVACIE SUBJEKTY

    Technickým vykonávaním rozhodnutia Rady sa poveruje Združenie EÚ pre nešírenie zbraní.

    Združenie EÚ pre nešírenie zbraní vykonáva svoje úlohy pod vedením VP. Pri vykonávaní svojich činností bude spolupracovať podľa potreby s VP, členskými štátmi EÚ, ďalšími zúčastnenými štátmi a medzinárodnými organizáciami.


    Top