Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02015R0378-20170426

    Consolidated text: Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2015/378 z 2. marca 2015 , ktorým sa stanovujú pravidlá uplatňovania nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 514/2014 vzhľadom na vykonanie postupu ročného schválenia účtov a vykonanie overenia súladu

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2015/378/2017-04-26

    02015R0378 — SK — 26.04.2017 — 001.001


    Tento text slúži výlučne ako dokumentačný nástroj a nemá žiadny právny účinok. Inštitúcie Únie nenesú nijakú zodpovednosť za jeho obsah. Autentické verzie príslušných aktov vrátane ich preambúl sú tie, ktoré boli uverejnené v Úradnom vestníku Európskej únie a ktoré sú dostupné na portáli EUR-Lex. Tieto úradné znenia sú priamo dostupné prostredníctvom odkazov v tomto dokumente

    ►B

    VYKONÁVACIE NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2015/378

    z 2. marca 2015,

    ktorým sa stanovujú pravidlá uplatňovania nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 514/2014 vzhľadom na vykonanie postupu ročného schválenia účtov a vykonanie overenia súladu

    (Ú. v. ES L 064 7.3.2015, s. 30)

    Zmenené a doplnené:

     

     

    Úradný vestník

      Č.

    Strana

    Dátum

    ►M1

    VYKONÁVACIE NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2017/646 z 5. apríla 2017,

      L 92

    36

    6.4.2017




    ▼B

    VYKONÁVACIE NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2015/378

    z 2. marca 2015,

    ktorým sa stanovujú pravidlá uplatňovania nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 514/2014 vzhľadom na vykonanie postupu ročného schválenia účtov a vykonanie overenia súladu



    Článok 1

    Ročné schválenie účtov

    1.  Komisia posudzuje oprávnenosť jednotlivých projektov oznámených v žiadosti o platbu ročného zostatku uvedenej v článku 1 vykonávacieho nariadenia Komisie (EÚ) 2015/377 ( 1 ) v súvislosti s cieľmi osobitných nariadení vymedzenými v nariadení (EÚ) č. 514/2014 a cieľmi národného programu schváleného v súlade s článkom 14 nariadenia (EÚ) č. 514/2014.

    Pri rozhodovaní o platbe ročného zostatku berie Komisia do úvahy informácie uvedené:

    a) vo výročnej správe o vykonávaní uvedenej v článku 54 nariadenia (EÚ) č. 514/2014;

    b) v žiadosti o platbu ročného zostatku uvedenej v článku 1 vykonávacieho nariadenia (EÚ) 2015/377.

    2.  Komisia schváli všetky sumy vykázané v účtoch, ak neexistujú pochybnosti o úplnosti, presnosti a vecnej správnosti uvedených predložených účtov.

    3.  Komisia si môže vyžiadať ďalšie informácie z dôvodu neúplných alebo nejasných predložených informácií, nezhôd, rozdielov vo výklade alebo z dôvodu akékoľvek inej nezrovnalosti týkajúcej sa žiadosti o platbu.

    4.  Príslušný členský štát poskytne na žiadosť Komisie doplňujúce informácie v lehote stanovenej v danej žiadosti. V odôvodnených prípadoch môže Komisia na žiadosť členského štátu pred uplynutím lehoty akceptovať žiadosť o neskoré predloženie informácií a stanoviť novú lehotu.

    Ak príslušný členský štát neposkytne doplňujúce informácie v stanovenej lehote alebo ak je odpoveď neuspokojivá, Komisia môže prijať rozhodnutie o schválení účtov na základe informácií, ktoré má k dispozícii.

    5.  Komisia informuje členský štát o svojom rozhodnutí o platbe ročného zostatku, ako aj o dôvodoch, prečo neboli nijaké účty ani sumy na účtoch vyplatené.

    Ak Komisia nevyplatila účty ani sumy na účtoch, členský štát môže predložiť dodatočné informácie, aby sa účty alebo sumy prehodnotili v nasledujúcich rozpočtových rokoch.

    ▼M1

    6.  Keď je suma prijatá Komisiou v rozhodnutí o schválení ročných účtov za rozpočtový rok N nižšia ako ročná suma predbežného financovania za rozpočtový rok N, ročná suma predbežného financovania sa zúčtuje oproti sume schválenej Komisiou. Všetky zostávajúce sumy predbežného financovania sa zúčtujú pri nasledujúcom schvaľovaní účtov.

    Prvý pododsek sa uplatňuje aj v prípadoch, keď členský štát vykáže v predložených ročných účtoch nulovú platbu.

    ▼M1 —————

    ▼B

    8.  Odseky 1 až 5 tohto článku sa na vymožené sumy uplatňujú mutatis mutandis.

    Článok 2

    Overenie súladu a finančné opravy zo strany Komisie

    1.  Ak Komisia dospeje k názoru, že výdavky neboli v súlade s pravidlami Únie a vnútroštátnymi pravidlami, oznámi svoje zistenia príslušnému členskému štátu, pričom špecifikuje nápravné opatrenia potrebné na zabezpečenie budúceho súladu a uvedie úroveň finančnej opravy, o ktorej sa domnieva, že zodpovedá jej zisteniam.

    Toto oznámenie sa realizuje v súlade s článkom 47 ods. 5 nariadenia (EÚ) č. 514/2014 a odkazuje na uvedený článok.

    2.  Členský štát odpovedá do dvoch mesiacov od doručenia oznámenia. Vo svojej odpovedi má členský štát príležitosť predovšetkým:

    a) preukázať Komisii, že projekt(-y) je (sú) oprávnený(-é);

    b) preukázať Komisii, že miera nedodržania pravidiel alebo rizika pre príspevok Únie na daný národný program je nižšia, než Komisia uviedla;

    c) informovať Komisiu o nápravných opatreniach, ktoré prijal v záujme zabezpečenia súladu s pravidlami Únie a vnútroštátnymi pravidlami, a o dátume ich skutočného vykonania, ako aj

    d) informovať Komisiu, či by sa dvojstranné stretnutie považovalo za užitočné.

    Komisia môže v opodstatnených prípadoch na základe zdôvodnenej žiadosti členského štátu povoliť predĺženie dvojmesačnej lehoty maximálne o dva mesiace. Žiadosť je potrebné zaslať Komisii pred uplynutím prvých dvoch mesiacov.

    3.  Komisia formálne oznámi svoje zistenia členskému štátu na základe informácií prijatých v rámci postupu overenia súladu.

    4.  Komisia po oznámení svojich zistení členskému štátu prijme, ak to bude potrebné, jedno rozhodnutie alebo viacero rozhodnutí podľa článku 47 nariadenia (EÚ) č. 514/2014 s cieľom vylúčiť z financovania Únie výdavky, ktoré nie sú v súlade s pravidlami Únie.

    Komisia môže pokračovať v následných postupoch overenia súladu, kým členský štát nevykoná nápravné opatrenia.

    Článok 3

    Rozhodnutie nezačať postup overenia súladu alebo ho nevykonať

    Komisia sa môže rozhodnúť nezačať alebo nevykonať postup overenia súladu podľa článku 47 nariadenia (EÚ) č. 514/2014, ak očakáva, že možná finančná oprava v súvislosti s možným nedodržaním pravidiel Únie by nepresiahla 50 000 EUR a 2 % osobitných výdavkov považovaných za výdavky, ktoré nie sú v súlade s pravidlami Únie.

    ▼M1

    Článok 3a

    Kritériá na určenie nedostatkov brániacich účinnému fungovaniu systému riadenia a kontroly

    1.  Komisia pri svojom posudzovaní účinného fungovania systému riadenia a kontroly vychádza z výsledkov všetkých dostupných auditov vykonaných členskými štátmi, útvarmi Komisie a Dvorom audítorov, z výsledkov vyšetrovaní vykonaných Európskym úradom pre boj proti podvodom alebo z iných informácií o dodržiavaní kritérií určenia uvedených v článku 2 ods. 1 delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) č. 1042/2014 ( 2 ).

    Posúdenie Komisie sa týka prostredia vnútornej kontroly národného programu, činností zodpovedného orgánu v oblasti riadenia a kontroly a kontrolných a audítorských činností orgánu auditu a vychádza z overenia dodržiavania hlavných požiadaviek stanovených v tabuľke 1 prílohy.

    2.  Dodržiavanie hlavných požiadaviek uvedených v odseku 1 podľa kategórií stanovených v tabuľke 2 prílohy sa použije na posúdenie účinného fungovania každého príslušného úradu a na vyvodenie celkového záveru týkajúceho sa systému riadenia a kontroly. V celkovom závere o systéme riadenia a kontroly sa zohľadnia všetky poľahčujúce alebo priťažujúce faktory.

    3.  Keď sa pri posudzovaní dospeje k záveru, že hlavné požiadavky 2, 4, 5, 8, 11, 12 alebo 14 stanovené v tabuľke 1 prílohy, alebo dve či viaceré z ďalších hlavných požiadaviek v uvedenej tabuľke patria do kategórií 3 alebo 4 stanovených v tabuľke 2 prílohy, táto skutočnosť sa považuje za druh závažného nedostatku brániaceho účinnému fungovaniu systému riadenia a kontroly.

    Článok 3b

    Kritériá pre uplatňovanie finančných opráv a určovanie ich úrovne

    1.  Komisia uplatní finančné opravy, keď zistí jednu alebo viac jednotlivých alebo systémových nezrovnalostí, prípadne jeden alebo viac nedostatkov brániacich účinnému fungovaniu systému riadenia a kontroly (ďalej len „systémové nedostatky“).

    Na účely tohto nariadenia je nezrovnalosť každé porušenie práva Únie alebo vnútroštátneho práva alebo každé porušenie vnútroštátnych predpisov vyplývajúce z konania alebo opomenutia zo strany príjemcu alebo príjemcov, dôsledkom čoho je alebo by bolo poškodenie všeobecného rozpočtu Európskej únie tým, že bol zaťažený neoprávneným výdavkom.

    Suma finančnej opravy sa určí podľa možnosti na individuálnom základe a zodpovedá presnej výške výdavku, ktorým bol neoprávnene zaťažený všeobecný rozpočet Únie.

    Keď Komisia zistí nezrovnalosti v reprezentatívnej vzorke výdavkov v celom národnom programe alebo v jeho časti, ale overenie správnosti ostatných výdavkov nie je nákladovo efektívne, oprava sa môže určiť extrapoláciou výsledkov preskúmania vzorky na zvyšok súboru, z ktorého bola vzorka vybratá.

    Keď Komisia zistí systémové nezrovnalosti alebo systémové nedostatky, ale opravu nie je možné presne vyčísliť, a to ani extrapoláciou, na výdavok vykázaný v súvislosti s dotknutou časťou systému sa v súlade s orientačnými kritériami a stupnicami stanovenými v odsekoch 2 a 3 uplatní paušálna finančná oprava.

    Paušálne opravy možno uplatniť aj v súvislosti s jednotlivými nezrovnalosťami.

    2.  Pri stanovovaní úrovne paušálnej opravy sa zohľadnia tieto prvky:

    a) miera závažnosti nezrovnalosti alebo systémového nedostatku vo vzťahu k celkovému systému alebo k jeho časti, alebo k typom vykázaných výdavkov;

    b) miera rizika vzniku ujmy, ktorému bol rozpočet Únie v dôsledku nezrovnalosti alebo systémového nedostatku vystavený;

    c) zraniteľnosť výdavkov voči podvodom v dôsledku nezrovnalosti alebo systémového nedostatku;

    d) všetky poľahčujúce alebo priťažujúce faktory.

    3.  Výška opravy sa stanoví takto:

    a) keď sú nezrovnalosť alebo nezrovnalosti, prípadne systémový nedostatok alebo systémové nedostatky natoľko zásadné, časté alebo rozšírené, že predstavujú úplné zlyhanie systému ohrozujúce zákonnosť a správnosť všetkých príslušných výdavkov, uplatní sa paušálna sadzba vo výške 100 %;

    b) keď sú nezrovnalosť alebo nezrovnalosti, prípadne systémový nedostatok alebo systémové nedostatky natoľko časté a rozšírené, že predstavujú mimoriadne závažné zlyhanie systému ohrozujúce zákonnosť a správnosť veľmi veľkej časti príslušných výdavkov, uplatní sa paušálna sadzba vo výške 25 %;

    c) keď sú nezrovnalosť alebo nezrovnalosti, prípadne systémový nedostatok alebo systémové nedostatky spôsobené tým, že systém funguje len čiastočne, nedostatočne alebo nepravidelne, čím je ohrozená zákonnosť a správnosť značnej časti príslušných výdavkov, uplatní sa paušálna sadzba vo výške 10 %;

    d) keď sú nezrovnalosť alebo nezrovnalosti, prípadne systémový nedostatok alebo systémové nedostatky spôsobené tým, že systém funguje nestabilne, čím je ohrozená zákonnosť a správnosť značnej časti príslušných výdavkov, uplatní sa paušálna sadzba vo výške 5 %.

    V súlade so zásadou proporcionality môže byť táto sadzba znížená na 2 %, ak sa 5 % sadzba opravy nepovažuje vzhľadom na charakter a závažnosť nezrovnalosti alebo systémového nedostatku za opodstatnenú.

    4.  Ak sa v dôsledku toho, že príslušný orgán v príslušnom rozpočtovom roku v nadväznosti na uplatnenie finančnej opravy neprijal vhodné nápravné opatrenia, v nasledujúcom rozpočtovom roku zistí rovnaká nezrovnalosť alebo nezrovnalosti, prípadne nedostatok alebo nedostatky, sadzba paušálnej opravy sa vzhľadom na pretrvávanie nezrovnalosti alebo nezrovnalostí, prípadne nedostatku alebo nedostatkov môže zvýšiť na úroveň, ktorá nepresahuje najbližšiu ďalšiu úroveň na stupnici stanovenej v odseku 3.

    ▼B

    Článok 4

    Nadobudnutie účinnosti

    Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

    Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné v členských štátoch v súlade so zmluvami.

    ▼M1




    PRÍLOHA

    Hlavné požiadavky na systémy riadenia a kontroly a ich klasifikácia, pokiaľ ide o ich účinné fungovanie

    (uvedené v článku 3a vykonávacieho nariadenia (EÚ) 2015/378)



    Tabuľka 1

    Hlavné požiadavky

     

    Hlavné požiadavky na systémy riadenia a kontroly

    Príslušné orgány/úrady

    Rozsah pôsobnosti

    1

    Vhodný opis a rozdelenie funkcií a primerané systémy podávania správ a monitorovania v prípadoch, keď zodpovedný orgán poverí vykonávaním úloh iný subjekt

    Zodpovedný orgán/Poverený orgán

    Vnútorné prostredie

    2

    Primeraný výber projektov

    Zodpovedný orgán/Poverený orgán

    Kontrolné činnosti

    3

    Primerané informácie poskytované prijímateľom, potenciálnym prijímateľom a verejnosti

    Zodpovedný orgán/Poverený orgán

    Interné informácie a komunikácia

    4

    Primerané kontroly

    Zodpovedný orgán/Poverený orgán

    Kontrolné činnosti

    5

    Účinné systémy a postupy na zabezpečenie toho, aby boli všetky dokumenty týkajúce sa výdavkov a kontrol uchovávané s cieľom zaistiť primerané kontrolné záznamy (audit trail)

    Zodpovedný orgán/Poverený orgán

    Kontrolné činnosti

    6

    Spoľahlivé počítačové systémy na účely vedenia účtovníctva, uchovávania a prenosu finančných údajov a údajov o ukazovateľoch, ako aj na účely monitorovania a podávania správ

    Zodpovedný orgán/Poverený orgán

    Kontrolné činnosti/Interné informácie a komunikácia

    7

    Účinné vykonávanie postupov na predchádzanie, odhaľovanie a nápravu nezrovnalostí vrátane primeraných opatrení na boj proti podvodom

    Zodpovedný orgán/Poverený orgán

    Kontrolné činnosti

    8

    Primerané postupy na vypracovanie ročných účtov, vyhlásenia hospodárskeho subjektu a ročného súhrnu záverečných správ o audite a vykonaných kontrol

    Zodpovedný orgán/Poverený orgán

    Kontrolné činnosti

    9

    Primeraný a úplný účtovný záznam o spätne získateľných, vrátených a zrušených sumách

    Zodpovedný orgán/Poverený orgán

    Kontrolné činnosti

    10

    Vhodný opis a rozdelenie funkcií, funkčná nezávislosť od zodpovedného orgánu a primerané systémy na zabezpečenie toho, aby každý iný subjekt, ktorý vykonáva audity, mal nevyhnutnú funkčnú nezávislosť a zohľadňoval medzinárodne uznávané audítorské štandardy

    Orgán auditu

    Vnútorné prostredie

    11

    Primerané systémové audity

    Orgán auditu

    Kontrolné činnosti

    12

    Primerané audity výdavkov

    Orgán auditu

    Kontrolné činnosti

    13

    Primerané audity účtov

    Orgán auditu

    Kontrolné činnosti

    14

    Primerané postupy na poskytnutie spoľahlivých stanovísk audítora a audítorských správ

    Orgán auditu

    Kontrolné činnosti



    Tabuľka 2

    Klasifikácia hlavných požiadaviek na systémy riadenia a kontroly, pokiaľ ide o ich fungovanie

    Kategória 1

    Funguje dobre. Sú potrebné iba menšie zlepšenia alebo nie sú potrebné žiadne zlepšenia.

    Kategória 2

    Funguje. Sú potrebné určité zlepšenia.

    Kategória 3

    Funguje čiastočne. Sú potrebné výrazné zlepšenia.

    Kategória 4

    V podstate nefunguje.



    ( 1 ) Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2015/377 z 2. marca 2015, ktorým sa stanovujú vzory dokumentov požadovaných na platbu ročného zostatku podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 514/2014, ktorým sa stanovujú všeobecné ustanovenia o Fonde pre azyl, migráciu a integráciu a o nástroji pre finančnú podporu v oblasti policajnej spolupráce, predchádzania trestnej činnosti, boja proti trestnej činnosti a krízového riadenia (pozri stranu 17 tohto úradného vestníka).

    ( 2 ) Delegované nariadenie Komisie (EÚ) č. 1042/2014 z 25. júla 2014, ktorým sa dopĺňa nariadenie (EÚ) č. 514/2014, pokiaľ ide o určenie zodpovedných orgánov a ich riadiace a kontrolné zodpovednosti a postavenie a povinnosti orgánov auditu (Ú. v. EÚ L 289, 3.10.2014, s. 3).

    Top