EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Posudzovanie vplyvov projektov na životné prostredie (EIA)

Posudzovanie vplyvov projektov na životné prostredie (EIA)

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Smernica 2011/92/EÚ – posudzovanie vplyvov určitých verejných a súkromných projektov na životné prostredie

ČO JE CIEĽOM TEJTO SMERNICE?

Cieľom tejto smernice známej aj pod označením Smernica EIA je:

  • vysoká úroveň ochrany životného prostredia;
  • zahrnutie zohľadnenia životného prostredia do prípravy a udelenia súhlasu pre projekty.

Tento cieľ sa dosiahne tým, že sa vykoná posúdenie životného prostredia pre určité verejné či súkromné projekty uvedené v Prílohe I a II smernice (letiská, jadrové zariadenia, diaľnice, cesty, zariadenia na zneškodňovanie odpadu, čistiarne odpadových vôd atď.).

Smernica EIA sa vzťahuje na množstvo verejných a súkromných projektov.

HLAVNÉ BODY

Smernica 2011/92/EÚ definuje proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA), ktorým sa zabezpečí, že projekty, ktoré pravdepodobne majú značné vplyvy na životné prostredie, sa pred udelením súhlasu posúdia.

Pozmeňujúca legislatíva (Smernica 2014/52/EU) bola prijatá v roku 2014. V snahe dosiahnuť inteligentnejšiu reguláciu:

  • pomáha znížiť administratívne zaťaženie;
  • zlepšuje úroveň ochrany životného prostredia s cieľom umožniť lepšie, predvídateľnejšie a udržateľné podnikateľské rozhodnutia ohľadne verejných a súkromných investícií;
  • zohľadňuje hrozby a námietky odkedy začali pred 30 rokmi platiť pôvodné pravidlá. Znamená to väčší dôraz na faktory, ako je efektívnosť zdrojov, zmena podnebia a prevencia katastrof, ktoré sú v procese posúdenia teraz lepšie zakomponované.

Hlavné zmeny sú:

  • Štáty EÚ môžu zjednodušiť svoje rozdielne postupy posudzovania vplyvov na životné prostredie.
  • Pre rôzne fázy posudzovania vplyvov na životné prostredie sa zavádzajú časové rámce.
  • Zjednodušuje sa postup zisťovacieho konania, ktorý stanovuje, či sa vyžaduje EIA.
  • Rozhodnutia musia byť riadne motivované podľa aktualizovaných kritérií pre zisťovacie konania.
  • Správy EIA musia byť vyhotovené tak, aby boli zrozumiteľnejšie pre verejnosť, hlavne pokiaľ ide o posúdenia aktuálneho stavu životného prostredia a alternatívny konkrétneho projektu.
  • Zlepšila sa kvalita a obsah správ. Príslušné orgány musia taktiež preukázať svoju objektívnosť, aby sa predišlo konfliktu záujmov.
  • Základy pre rozhodnutia o povolení* musí byť jasne a transparentnejšie pre verejnosť.
  • Ak projekty majú za následok významné nepriaznivé vplyvy na životné prostredie, navrhovatelia sú povinní sa týmto vplyvom vyhnúť, zabrániť im alebo ich redukovať. Tieto projekty musia byť monitorované.

Proces EIA

Proces EIA funguje nasledovne:

  • navrhovateľ projektu môže príslušný orgán požiadať o vyšpecifikovanie, toho čo musia zahŕňať poskytnuté informácie na vykonanie EIA (fáza určenia);
  • navrhovateľ musí poskytnúť informácie o vplyve na životné prostredie (vo formáte správy EIA podľa konceptu v Prílohe IV smernice);
  • environmentálne orgány, verejnosť a aj miestne a regionálne orgány (a taktiež aj všetky dotknuté štáty EÚ) treba informovať a s nimi konzultovať;
  • príslušný úrad rozhoduje berúc do úvahy výsledky konzultácií; toto rozhodnutie taktiež obsahuje odôvodnené rozhodnutie o významných vplyvoch projektu;
  • úrad informuje verejnosť o svojom rozhodnutí;
  • verejnosť môže napadnúť rozhodnutie na súde.

Verejné konzultácie

Konzultácie s verejnosťou sú základnou charakteristikou procesu EIA. S cieľom zabezpečiť účinnú verejnú účasť sa musia čo najskôr poskytnúť správa EIA a ďalšie informácie. Je to možné elektronicky, prostredníctvom verejných oznamov, vyvesením plagátov alebo zverejnením v miestnej tlači.

Zodpovednosť vnútroštátnych orgánov

Orgány musia v primeranom čase rozhodnúť o schválení projektu alebo o jeho neschválení. Musia sprístupniť verejným a aj environmentálnym, miestnym a regionálnym orgánom obsah pozitívneho rozhodnutia vrátane hlavných dôvodov schválenia a akýchkoľvek environmentálnych alebo iných podmienok, ktoré sa s ním spájajú. Ak povolenie zamietnu, mali by uviesť dôvody.

Členské štáty EÚ môžu ustanoviť prísnejšie podmienky a vymedziť sankcie za akékoľvek porušenie.

ODKEDY SA SMERNICA UPLATŇUJE?

Smernica 2011/92/ES sa uplatňuje od 17. februára 2012. Kodifikuje 4 skoršie smernice (85/337/EHS, 97/11/ES, 2003/35/ES a 2009/31/ES), z ktorých prvá mala byť transponovaná do vnútroštátnych právnych predpisov krajín EÚ dňa 3. júla 1988.

Pozmeňujúca smernica 2014/52/EÚ nadobudla účinnosť 25. apríla 2014 a mala byť transponovaná do vnútroštátnych právnych predpisov krajín EÚ do 16. mája 2017.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÉ POJMY

Rozhodnutie o povolení: rozhodnutie príslušného úradu o schválení projektu.

HLAVNÝ DOKUMENT

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2011/92/EÚ z 13. decembra 2011 o posudzovaní vplyvov určitých verejných a súkromných projektov na životné prostredie (kodifikované znenie) (Ú. v. EÚ L 26, 28.1.2012, s. 1 – 21)

Následné zmeny smernice 2011/92/EÚ boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

Posledná aktualizácia 23.07.2018

Top