EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Povoľovanie geneticky modifikovaných organizmov (GMO) v EÚ

Povoľovanie geneticky modifikovaných organizmov (GMO) v EÚ

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Oznámenie [COM(2015) 176 final] – preskúmanie procesu rozhodovania o geneticky modifikovaných organizmoch (GMO)

SÚHRN

AKÝ JE CIEĽ TOHTO OZNÁMENIA?

  • Poukazuje sa v ňom, že v súčasnom systéme na povoľovanie geneticky modifikovaných (GM) potravín a krmív v EÚ sa úplne nezohľadňujú jednotlivé výhrady demokraticky zvolených vnútroštátnych, regionálnych a miestnych vlád. Preto sa v ňom navrhujú spôsoby, ako zahrnúť tieto výhrady do procesu povoľovania.
  • Navrhuje sa pozmeniť nariadenie (ES) č. 1829/2003, aby jednotlivé krajiny EÚ mohli na svojom území (alebo na jeho časti) obmedziť alebo zakázať používanie geneticky modifikovaných potravín a krmív, ktoré boli povolené na úrovni EÚ.
  • Toto obmedzenie alebo zákaz by vychádzali z iných dôvodov ako je riziko pre životné prostredie alebo ľudské zdravie/zdravie zvierat, čo sú kritériá, ktoré posudzuje Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA)* vo svojom posúdení rizika.

HLAVNÉ BODY

  • Podľa nariadenia (ES) č. 1829/2003 krajiny EÚ rozhodujú o povolení geneticky modifikovaných potravín a krmív v rámci stáleho výboru pre potravinový reťazec a zdravie zvierat (výbor pozostávajúci zo zástupcov z každej krajiny EÚ). Ak výbor zamietne žiadosť, môže sa predložiť odvolaciemu výboru. V skutočnosti sa však len veľmi zriedka dosiahla dohoda o povoleniach v rámci týchto výborov, a Európska komisia, ktorá koná v prípade nedosiahnutia kvalifikovanej väčšiny, tak napokon prijímala väčšinu rozhodnutí týkajúcich sa povolenia geneticky modifikovaných potravín a krmív.
  • Opatrenia prijaté krajinami EÚ, ktoré sa týkajú obmedzenia alebo zákazu geneticky modifikovaných potravín a krmív, musia byť zlučiteľné s pravidlami EÚ v oblasti vnútorného trhu.
  • Krajina EÚ, ktorá sa rozhodne nepovoliť určité geneticky modifikované potraviny alebo krmivá, by musela poskytnúť odôvodnenie pre daný prípad, v ktorom sa zohľadnia predmetné GMO, typ opatrenia (napr. zákaz alebo obmedzenie) a osobitná situácia na vnútroštátnej alebo regionálnej úrovni predstavujúca dôvod na zamietnutie povolenia.

KONTEXT

Súvisiaca smernica [smernica (EÚ) 2015/412, ktorou sa mení smernica 2001/18/ES)] umožňuje krajinám EÚ zakázať alebo obmedziť pestovanie GMO na časti ich územia alebo na celom ich území. Môžu tak urobiť v prípade, že tieto opatrenia sú odôvodnené na základe presvedčivých dôvodov, ktoré sú iné ako riziko pre ľudské zdravie/zdravie zvierat a životné prostredie (t. j. sociálne, náboženské, priemyselné výhrady atď.).

Smernica (EÚ) 2015/412 sa však týka len GMO určených na pestovanie a nie geneticky modifikovaných potravín a krmív, ktoré sa podľa tohto oznámenia majú v návrhu takisto pokryť.

  • Povoľovanie GMO (webová lokalita Európskej komisie)
  • GMO (webová lokalita Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín)

HLAVNÉ POJMY

* Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) – organizácia zodpovedná za posudzovanie rizika v potravinárskom odvetví zo strany EÚ.

AKT

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Preskúmanie procesu rozhodovania o geneticky modifikovaných organizmoch (GMO) [COM(2015) 176 final z 22. apríla 2015]

SÚVISIACE AKTY

Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/412 z 11. marca 2015, ktorou sa mení smernica 2001/18/ES, pokiaľ ide o možnosť členských štátov obmedziť alebo zakázať pestovanie geneticky modifikovaných organizmov (GMO) na ich území (Ú. v. EÚ L 68, 13.3.2015, s. 1 – 8)

Posledná aktualizácia 04.01.2016

Top