Prístup autokarovej a autobusovej dopravy na medzinárodný trh
ZHRNUTIE K DOKUMENTU:
Nariadenie (ES) č. 1073/2009 o spoločných pravidlách prístupu na medzinárodný trh autokarovej a autobusovej dopravy
AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?
- Spresňujú a zjednodušujú sa ním pravidlá medzinárodnej prepravy cestujúcich autokarmi a autobusmi na území EÚ a podmienky, podľa ktorých môžu dopravcovia, ktorí nemajú bydlisko/sídlo v danej krajine, vykonávať vnútroštátnu prepravu v tejto krajine EÚ.
- Mení sa ním nariadenie (ES) č. 561/2006 o čase jazdy v sektore cestnej dopravy (pozri zhrnutie).
- Zrušuje a nahrádza sa ním nariadenie (ES) č. 684/92 a nariadenie (ES) č. 12/98.
HLAVNÉ BODY
Sloboda poskytovať služby
Dopravca môže vykonávať pravidelnú medzinárodnú dopravu vrátane osobitnej pravidelnej dopravy a príležitostnej dopravy autokarmi a autobusmi bez diskriminácie z dôvodu štátnej príslušnosti alebo miesta usadenia, ak:
- je v krajine EÚ, v ktorej je usadený, oprávnený vykonávať prepravu v rámci pravidelnej dopravy v súlade s podmienkami prístupu na trh ustanovenými vo vnútroštátnom práve,
- spĺňa pravidlá EÚ o prístupe k povolaniu prevádzkovateľa osobnej cestnej dopravy vo vnútroštátnej a medzinárodnej doprave,
- spĺňa právne požiadavky s ohľadom na normy EÚ pre vodičov a vozidlá.
Licencia EÚ (Spoločenstva)
- Medzinárodná doprava osôb autokarom a autobusom sa vykonáva na základe držby licencie EÚ vydanej príslušnými orgánmi krajiny EÚ, v ktorej je dopravca usadený.
- Licencia sa vydáva na meno dopravcu na obdobie najviac desiatich rokov, ktoré možno obnoviť, a je neprenosná na inú osobu.
- Krajiny EÚ môžu takisto rozhodnúť, že licencia EÚ platí aj pre vnútroštátnu dopravu.
Pravidelná doprava podliehajúca povoleniu
- Povolenia sa vydávajú na meno dopravcu na obdobie najviac piatich rokov a sú neprenosné na inú osobu. Povolený dopravca však môže vykonávať dopravu prostredníctvom subdodávateľa, ak s tým súhlasia príslušné orgány v krajine EÚ, v ktorej je miesto odchodu.
- Povolenia sa vydajú po odsúhlasení príslušnými orgánmi všetkých krajín EÚ, na ktorých území nastupujú alebo vystupujú cestujúci. Musí sa v nich uviesť:
- druh dopravy,
- trasa,
- zastávky a cestovný poriadok a
- doba platnosti.
- Oprávňujú svojich držiteľov na vykonávanie pravidelnej dopravy na území všetkých krajín EÚ, cez ktoré prechádza ich trasa.
- Povolenie vrátane obnovenia a zmeny povolenia sa neudelí, iba ak:
- žiadateľ nie je schopný zabezpečiť potrebnú dopravu s vybavením, ktoré má priamo k dispozícii,
- žiadateľ nesplnil požiadavky vnútroštátnych alebo medzinárodných právnych predpisov pre cestnú dopravu,
- v prípade obnovenia neboli splnené podmienky povolenia,
- krajina EÚ rozhodne, že vykonávanie príslušnej dopravy by závažne ovplyvnilo životaschopnosť porovnateľnej dopravy, na ktorú sa vzťahuje jedna alebo viacero zmlúv o službách vo verejnom záujme,
- krajina EÚ rozhodne, že hlavným účelom dopravy nie je preprava cestujúcich medzi jednotlivými krajinami EÚ.
- Okrem prípadu vyššej moci* prevádzkovateľ pravidelnej dopravy musí prijať všetky opatrenia na zabezpečenie vykonávania dopravy, ktorá spĺňa štandardy plynulosti, pravidelnosti a kapacity a spĺňa ostatné podmienky ustanovené príslušným orgánom.
Kabotáž *
Kabotážna preprava je povolená pre túto dopravu:
- vnútroštátna preprava cestujúcich, ktorú dočasne vykonáva dopravca v hostiteľskej krajine EÚ,
- nastupovanie a vystupovanie cestujúcich v tej istej krajine EÚ v rámci pravidelnej medzinárodnej dopravy, pokiaľ kabotáž nie je hlavným účelom tejto dopravy.
Kontroly a sankcie
- Dopravcovia vykonávajúci pravidelnú dopravu vydávajú buď individuálne, alebo kolektívne cestovné lístky s vyznačením miesta odchodu a cieľového miesta, doby platnosti cestovného lístka a cestovného.
- V prípade závažného porušenia právnych predpisov EÚ v oblasti cestnej dopravy príslušné orgány krajiny EÚ, v ktorej je dotknutý dopravca usadený, musia prijať náležité opatrenia, ktoré môžu zahŕňať varovanie alebo uložiť správne sankcie.
- Ak dopravca, ktorý nie je usadený v danej krajine EÚ, závažne poruší právne predpisy EÚ v oblasti cestnej dopravy, krajina EÚ, na ktorej území k tomuto porušeniu došlo, pošle príslušným orgánom krajiny EÚ, v ktorej je dopravca usadený, opis porušenia, kategóriu, typ a závažnosť porušenia a uložené sankcie.
- Všetky závažné porušenia sa musia zaznamenať do vnútroštátneho elektronického registra podnikov cestnej dopravy.
Pandémia COVID-19
Nariadením (EÚ) 2020/698 sa stanovujú osobitné a dočasné opatrenia vzhľadom na výskyt ochorenia COVID-19 týkajúce sa obnovenia alebo predĺženia platnosti niektorých osvedčení, licencií, preukazov a povolení a odloženia niektorých pravidelných kontrol a pravidelného výcviku v určitých oblastiach právnych predpisov týkajúcich sa dopravy. Nariadením sa o 6 mesiacov predlžuje platnosť licencie Spoločenstva stanovená v nariadení (EÚ) č. 1073/2009.
ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?
Uplatňuje sa od 4. decembra 2011. Nariadením (ES) č. 1073/2009 sa revidovalo a nahradilo nariadenie (EHS) č. 684/92 a nariadenie (ES) č. 12/98 (a jeho následné zmeny).
KONTEXT
Ďalšie informácie:
HLAVNÉ POJMY
Vyššia moc: neobvyklé a nepredvídateľné okolnosti, nezávislé od vôle dotknutého prevádzkovateľa, ktorých dôsledkom nebolo možné predísť ani so všetkou náležitou pozornosťou.
Kabotáž: vnútroštátne prevádzkovanie osobnej dopravy, ktoré vykonávajú dopravcovia, ktorí nie sú usadení v danej krajine.
HLAVNÝ DOKUMENT
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1073/2009 z 21. októbra 2009 o spoločných pravidlách prístupu na medzinárodný trh autokarovej a autobusovej dopravy a o zmene a doplnení nariadenia (ES) č. 561/2006 (prepracované znenie) (Ú. v. EÚ L 300, 14.11.2009, s. 88 – 105)
Následné zmeny nariadenia (ES) č. 1073/2009 boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.
SÚVISIACE DOKUMENTY
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/698 z 25. mája 2020, ktorým sa stanovujú osobitné a dočasné opatrenia vzhľadom na výskyt ochorenia COVID-19 týkajúce sa obnovenia alebo predĺženia platnosti niektorých osvedčení, licencií, preukazov a povolení a odloženia niektorých pravidelných kontrol a pravidelného výcviku v určitých oblastiach právnych predpisov v oblasti dopravy (Ú. v. EÚ L 165, 27.5.2020, s. 10 – 24)
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 561/2006 z 15. marca 2006 o harmonizácii niektorých právnych predpisov v sociálnej oblasti, ktoré sa týkajú cestnej dopravy, ktorým sa menia a dopĺňajú nariadenia Rady (EHS) č. 3821/85 a (ES) č. 2135/98 a zrušuje nariadenie Rady (EHS) č. 3820/85 (Ú. v. EÚ L 102, 11.4.2006, s. 1 – 14)
Pozri konsolidované znenie.
Posledná aktualizácia 30.07.2020