Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Vízia pre vnútorný trh s priemyselnými výrobkami

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Vízia pre vnútorný trh s priemyselnými výrobkami

Európska komisia (EÚ) vypracovala dokument o politike, v ktorom uvádza svoju víziu o budúcnosti vnútorného trhu EÚ s priemyselnými výrobkami.

AKT

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade a Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru: Vízia pre vnútorný trh s priemyselnými výrobkami [COM(2014) 25 final z 22. januára 2014 - neuverejnené v úradnom vestníku].

SÚHRN

V právnom predpise EÚ o priemyselných výrobkoch sa zavádzajú základné požiadavky z hľadiska bezpečnosti, zdravia a iných verejných záujmov, ktoré musia podniky splniť pri umiestňovaní výrobkov na trh EÚ vrátane udeľovania označenia CE. V tomto právnom predpise sa takisto zavádzajú povinné kroky, ktoré treba prijať, s cieľom preukázať, že výrobok je v súlade s právnymi predpismi EÚ skôr, ako môže byť označený označením CE.

Z celkových záverov online verejnej konzultácie a posúdenia v tejto oblasti vyplýva, že právne predpisy v oblasti výrobkov týkajúce sa vnútorného trhu EÚ sa vzťahujú na splnenie cieľov EÚ týkajúcich sa opatrení technickej harmonizácie s vysokou úrovňou ochrany zdravia, bezpečnosti a spotrebiteľov, a na životné prostredie. Preto nejde len o kľúčový faktor pre konkurencieschopnosť európskeho priemyslu, ale aj pre ochranu spotrebiteľa a životného prostredia.

Niektoré prvky na zlepšenie sa takisto identifikovali v dokumente o politike vydávanom ako oznámenie. Kým sa Komisia snaží držať krok s technologickými výzvami 21. storočia, želá si takisto zohľadniť žiadosť európskeho priemyslu zabezpečiť obdobia regulačnej stability bez významného prepracúvania pravidiel.

V dokumente o politike sa stanovili tieto priority:

Silné nástroje presadzovania práva

To znamená podporiť úsilie Komisie s cieľom zabezpečiť, aby sa právne predpisy EÚ presadzovali ako nástroj zaručenia dôležitých verejných záujmov, ako je zdravie a bezpečnosť, ochrana a bezpečnosť životného prostredia, či ochrana spotrebiteľov. Komisia zváži vypracovanie legislatívneho návrhu týkajúceho sa zefektívnenia a harmonizácie hospodárskych sankcií administratívneho alebo občianskeho charakteru za nedodržiavanie právnych predpisov EÚ.

Medziodvetvové právne predpisy v oblasti výrobkov

Komisia posúdi potrebu prijať horizontálne (t. j. medziodvetvové) právne predpisy, v ktorých sa stanovia spoločné prvky pre viaceré sektory.

Inovácia a digitálna budúcnosť

Komisia zohľadní inovácie a technologický vývoj pri vypracovaní všetkých nových legislatívnych návrhov týkajúcich sa priemyselných výrobkov. Takisto rozbehne iniciatívu týkajúcu sa elektronického súladu (e-Compliance), v rámci ktorej môžu podniky preukázať svoju zhodu s právnymi predpismi EÚ elektronicky.

Miznúci rozdiel medzi výrobkami a službami, ktoré sú s nimi spojené

Výrobné firmy čoraz častejšie ponúkajú služby (napr. údržbu či školenia) spolu so svojimi tradičnými výrobkami. Komisia preskúma, ako je možné zlepšiť spôsob riešenia tohto miznúceho rozdielu medzi výrobkami a službami.

Viac nariadení, menej smerníc

Na základe posúdenia od prípadu k prípadu bude Komisia uprednostňovať ako hlavný zdroj práva EÚ formu nariadenia pred formou smernice, keďže nariadenie je priamo uplatniteľné v krajinách EÚ a vedie k väčšej istote pre podniky.

Prístup k pravidlám v oblasti výrobkov priaznivý pre podniky

V súčasnosti sa podniky stretávajú s viacerými legislatívnymi aktmi, ktoré sa vzťahujú na rovnaké výrobky/výrobcov a hranice medzi mnohými z týchto aktov sú niekedy nejasné. Keď sa vykoná pravidelná revízia sektorovej legislatívy, Komisia zváži, či je uskutočniteľné preskupiť právne predpisy EÚ o priemyselných výrobkoch s inou legislatívou, ktorá sa vzťahuje na rovnakú kategóriu výrobkov.

Globálny trh

EÚ by mala naďalej podporovať medzinárodné zbližovanie právnych predpisov a technických noriem pre priemyselné výrobky a zároveň zabezpečiť vysokú úroveň ochrany verejných záujmov. Komisia by mala zabezpečiť intenzívnejšie zameranie na vplyv regulácie EÚ na medzinárodnú konkurencieschopnosť podnikov v EÚ.

Posledná aktualizácia: 28.07.2014

Top