Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Znižovanie umelých skleníkových plynov (fluórované plyny)

Znižovanie umelých skleníkových plynov (fluórované plyny)

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Nariadenie (EÚ) č. 517/2014 o fluórovaných skleníkových plynoch

AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?

  • Cieľom nariadenia je zmierniť zmenu klímy a chrániť životné prostredie znížením emisií fluórovaných skleníkových plynov (F-plynov) – sú to človekom vyrobené skleníkové plyny s až 23 000-krát väčším účinkom na globálne otepľovanie než oxid uhličitý.
  • Cieľom je znížiť emisie F-plynov v Európskej únii (EÚ) do roku 2030 o dve tretiny v porovnaní s úrovňami z roku 2014.

HLAVNÉ BODY

Nariadením sa:

  • rieši problematika neúplne fluórovaných uhľovodíkov (HFC)*, perfluórovaných uhľovodíkov (PFC)* a fluoridu sírového (SF6)*,
  • stanovujú pravidlá týkajúce sa obmedzovania, používania, zhodnotenia a zneškodňovania F-plynov,
  • stanovuje celkový ročný limit pre vplyv HFC na klímu, ktorý sa má v období rokov 2015 až 2030 postupne znižovať.

Nariadením sa ďalej stanovujú tieto povinnosti:

  • Zakazuje sa úmyselné uvoľňovanie F-plynov, pokiaľ to nie je technicky nutné na zamýšľaný účel výrobku. Výrobcovia musia vynaložiť maximálnu snahu o obmedzenie emisií pri výrobe, preprave a skladovaní F-plynov.
  • Prevádzkovatelia zariadení obsahujúcich F-plyny musia prijať všetky opatrenia potrebné na zamedzenie akýmkoľvek únikom. Musia zabezpečiť pravidelné kontroly zariadení z hľadiska únikov. Požiadavky sa líšia v závislosti od potenciálneho vplyvu na klímu a podľa toho, či je zariadenie hermeticky uzavreté.
  • Európska komisia musí do 31. decembra 2022 predložiť správu o vplyve tohto nariadenia.

Certifikačné programy a programy odbornej prípravy

  • Vnútroštátne orgány sú zodpovedné za vytvorenie certifikačných programov a programov odbornej prípravy pre podniky a osoby vykonávajúce inštaláciu, servis, údržbu, opravu alebo vyraďovanie zariadení obsahujúcich F-plyny a zhodnotenie F-plynov.

Zákazy výrobkov obsahujúcich F-plyny

  • Nariadením sa v období rokov 2015 až 2025 postupne zavádzajú zákazy predaja niektorých kategórií chladničiek a mrazničiek, klimatizačných systémov, pien a aerosólov obsahujúcich F-plyny, ak existujú alternatívy, ktoré sú bezpečnejšie a šetrnejšie ku klíme.

Ročné limity pre HFC

  • Zámerom nariadenia je postupne znížiť vplyv používania HFC na klímu. Ročný limit pre HFC na trhu v roku 2030 predstavuje 21 % z úrovne v rokoch 2009 – 2012.
  • V záujme dodržania limitu Komisia prideľuje výrobcom a dovozcom ročné kvóty. Tieto kvóty sa nesmú prekročiť.

Podávanie správ

  • Výrobcovia, dovozcovia, vývozcovia, používatelia východiskových surovín a podniky vykonávajúce zneškodňovanie F-plynov musia raz ročne podať správu Komisii.
  • Rovnakú povinnosť majú aj dovozcovia zariadení obsahujúcich F-plyny a od roku 2017 musia predkladať dôkaz o započítaní HFC v dovezených zariadeniach.

Kigalský dodatok k Montrealskému protokolu

  • Nariadením sa tiež zabezpečuje, že EÚ splní svoje medzinárodné záväzky vyplývajúce z Kigalského dodatku k Montrealskému protokolu.
  • Kigalským dodatkom boli HFC doplnené do zoznamu kontrolovaných látok podľa Montrealského protokolu (pozri zhrnutie). Rozhodnutie nadobudlo účinnosť 1. januára 2019. Očakáva sa, že ukončovaním výroby a spotreby HFC sa do roku 2050 ušetrí približne 80 gigaton ekvivalentu CO2, čo významne prispeje k boju proti zmene klímy.
  • Všetkých 198 zúčastnených strán Montrealského protokolu sa zaviazalo prijať kroky na postupné zníženie výroby a používania HFC. Prvý krok k zníženiu mali EÚ a ďalšie rozvinuté krajiny urobiť v roku 2019. Väčšina rozvojových krajín začne s ukončovaním výroby a spotreby v roku 2024.

Zrušenie

Nariadenie (EÚ) č. 517/2014 bolo zrušené nariadením (EÚ) 2024/573 (pozri zhrnutie) s účinnosťou od 12. decembra 2024.

ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?

Uplatňuje sa od 01. januára 2015.

KONTEXT

HLAVNÉ POJMY

HFC. Používajú sa ako chladivá, čistiace roztoky a penotvorné látky (napríklad v hasiacich prístrojoch).
PFC. Používajú sa na výrobu polovodičov, ako čistiace roztoky a penotvorné látky.
SF6. Používa sa vo vysokonapäťových rozvádzačoch a pri spracovaní horčíka.

HLAVNÝ DOKUMENT

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 517/2014 zo 16. apríla 2014 o fluórovaných skleníkových plynoch, ktorým sa zrušuje nariadenie (ES) č. 842/2006 (Ú. v. EÚ L 150, 20.5.2014, s. 195 – 230)

SÚVISIACE DOKUMENTY

Rozhodnutie Rady (EÚ) 2017/1541 zo 17. júla 2017 o uzavretí dodatku z Kigali k Montrealskému protokolu o látkach, ktoré poškodzujú ozónovú vrstvu, v mene Európskej únie (Ú. v. EÚ L 236, 14.9.2017, s. 1 – 2)

Dodatok k Montrealskému protokolu o látkach, ktoré poškodzujú ozónovú vrstvu (Ú. v. EÚ L 236, 14.9.2017, s. 3 – 13)

Posledná aktualizácia 08.03.2024

Top