Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Výchova k podnikaniu v rámci vzdelávania a odbornej prípravy

Výchova k podnikaniu v rámci vzdelávania a odbornej prípravy

Rozvoj podnikateľského zmýšľania prináša značné výhody pre Európsku úniu (EÚ) a jej občanov. V týchto záveroch Rady Európskej únie sa zdôrazňujú spôsoby, ako začleniť podnikanie do vzdelávania a odbornej prípravy.

AKT

Závery Rady o výchove k podnikaniu v rámci vzdelávania a odbornej prípravy (2015/C 17/02) (Ú. v. EÚ C 17, 20.1.2015, s. 2 - 7).

SÚHRN

Rozvoj podnikateľského zmýšľania prináša značné výhody pre Európsku úniu (EÚ) a jej občanov. V týchto záveroch Rady Európskej únie sa zdôrazňujú spôsoby, ako začleniť podnikanie do vzdelávania a odbornej prípravy.

AKÝ JE CIEĽ TÝCHTO ZÁVEROV RADY?

Zdôrazňuje sa v nich význam a výhody výchovy k podnikaniu v rámci vzdelávania a odbornej prípravy. Krajiny EÚ a Európska komisia sa vyzývajú k tomu, aby podnecovali, podporovali a preskúmali opatrenia, ktoré napomáhajú zjednodušovať podnikanie vo vzdelávacích prostrediach.

HLAVNÉ BODY

Vymedzenie podnikania

V týchto záveroch Rady sa využíva komplexné vymedzenie podnikania použité v Odporúčaní o celoživotnom vzdelávaní z roku 2006: schopnosť zmeniť myšlienky na skutky prostredníctvom tvorivosti, inovácie, prijímania rizika, plánovania a riadenia projektov.

Opatrenia krajín EÚ

V záveroch sa krajiny EÚ vyzývajú k tomu, aby:

  • prepojili ministerstvá vzdelávania s inými príslušnými ministerstvami;
  • podporovali iniciatívy na vznik študentských firiem, napr. prostredníctvom mentorstva a tzv. inkubátorov pre nádejných podnikateľov;
  • zapájali podnikateľov do učebného procesu a
  • sledovali činnosti bývalých absolventov s cieľom hodnotenia kvality a účinnosti vzdelávania a odbornej prípravy v oblasti podnikania.

Opatrenia zahŕňajúce Európsku komisiu a krajiny EÚ

Vyzývajú sa k tomu, aby:

  • vypracovali referenčný rámec;
  • zjednodušili výmenu myšlienok a osvedčených postupov na vnútroštátnej a európskej úrovni;
  • využili potenciál programu Erasmus+ v rámci podpory podnikateľského vzdelávania,
  • podporili vzdelávanie učiteľov/školiteľov zamerané na podnikateľské zručnosti;
  • zvážili, ako by mohli zdroje, ako je napríklad Európsky sociálny fond, podporiť výchovu k podnikaniu a
  • preskúmali potenciál vytvorenia bezplatných a otvorených digitálnych a online nástrojov s cieľom podporiť nadobúdanie podnikateľských a inovačných zručností.

KONTEXT

Tieto závery Rady sa dotýkajú viacerých problematík, ktoré sa vzniesli v predchádzajúcich záveroch Rady o strategickom rámci pre európsku spoluprácu v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy: modernizácia vysokoškolského vzdelávania, podpora podnikania mladých ľudí na posilnenie sociálneho začleňovania mladých ľudí a účinné vzdelávanie učiteľov.

Ďalšie informácie nájdete na webovej lokalite Európskej komisie o výchove k podnikaniu.

Posledná aktualizácia 10.06.2015

Top