EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Spoločné vyšetrovacie tímy

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Rámcové rozhodnutie Rady 2002/465/SVV o spoločných vyšetrovacích tímoch

AKÝ JE CIEĽ TOHTO RÁMCOVÉHO ROZHODNUTIA?

Stanovujú sa v ňom pravidlá na zostavenie a fungovanie spoločných vyšetrovacích tímov (JIT). Odôvodnenie je také, že určité typy trestných činov v Európskej únii (EÚ) môžu účinnejšie vyšetrovať JIT zostavené na pevne stanovené obdobie na základe dohody medzi krajinami EÚ.

HLAVNÉ BODY

  • Rámcové rozhodnutie bolo reakciou na stretnutie krajín EÚ v roku 1999, na ktorom sa vyzvalo na bezodkladné vytvorenie takýchto tímov s cieľom bojovať proti obchodovaniu s drogami a ľuďmi, ako aj proti terorizmu.
  • V dohode o vzájomnej pomoci v trestných veciach prijatej v máji 2000 sa zabezpečuje zriadenie JIT. Pre pomalú ratifikáciu však bolo prijaté toto rámcové rozhodnutie s vykonávaním, ktoré sa malo dokončiť do 1 januára 2003. Platnosť rámcového rozhodnutia sa skončí, keď dohovor nadobudne účinnosť vo všetkých krajinách EÚ.
  • Keď si vyšetrovanie trestného činu v rámci EÚ vyžaduje koordinované a zosúladené opatrenia, najmenej dve krajiny EÚ môžu zostaviť JIT. Na tento účel príslušné orgány dotknutých krajín EÚ uzatvoria dohodu, v ktorej sa určujú postupy, ktorými sa bude tím riadiť. Spoločný tím musí byť zostavený na:
    • konkrétny účel; a
    • obmedzené obdobie (ktoré môže byť obnovené so súhlasom všetkých zapojených strán).
  • Krajiny EÚ, ktoré zostavujú tím, rozhodujú o jeho zložení, účele a trvaní. Tím vedie osoba z jednej z krajín EÚ, v ktorej sa vyšetrovanie vykonáva. Môžu tiež povoliť, aby sa do činností tímu zapojili zástupcovia Europolu, Eurojustu, úradu OLAF a zástupcovia krajín mimo EÚ. Všetci členovia tímu si musia plniť povinnosti v rámci právnych predpisov krajiny, v ktorej pôsobia.
  • JIT môžu byť zriadené aj s krajinami mimo EÚ a medzi takýmito krajinami, pokiaľ existuje právny základ, napr. medzinárodná dohoda alebo vnútroštátne právne predpisy.
  • Spojené kráľovstvo 1. decembra 2014 oznámilo Európskej komisii, že si želá zúčastniť sa na rámcovom rozhodnutí. Jeho účasť bola potvrdená v rozhodnutí Komisie 2014/858/EÚ. Taliansko 11. marca 2016 oznámilo Komisii, že zapracovalo rámcové rozhodnutie do svojho vnútroštátneho práva. Znamená to, že všetky krajiny EÚ majú v súčasnosti právny základ EÚ, na ktorom môžu zostavovať spoločné vyšetrovacie tímy.

ODKEDY SA RÁMCOVÉ ROZHODNUTIE UPLATŇUJE?

Uplatňuje sa od 20. júna 2002. Krajiny EÚ ho mali zapracovať do vnútroštátneho práva do 1. januára 2003.

KONTEXT

  • V júli 2005 bola zriadená sieť národných expertov na spoločné vyšetrovacie tímy (sieť JIT) s cieľom vykonávať Haagsky program a jeho záväzok, že každá krajina EÚ by mala vymenovať národného experta „s cieľom podporiť využívanie spoločných vyšetrovacích tímov a výmenu skúseností s osvedčenými postupmi“ (dokument Rady 11037/05).
  • Od roku 2005 sa sieť JIT stretáva raz do roka a od polovice januára 2011 má sieť JIT sekretariát, ktorý hosťuje Eurojust. Sekretariát propaguje činnosti siete JIT a podporuje národných expertov pri ich práci. V tomto zmysle od roku 2012 sekretariát siete JIT podporuje vývoj formulára určeného na pomoc odborníkom z praxe pri posudzovaní výkonnosti spoločných vyšetrovacích tímov vrátane dosiahnutých výsledkov, právnych problémov a praktických ťažkostí, ktoré sa vyskytli. Prvá verzia hodnotiaceho formulára JIT bola vytvorená a poskytnutá odborníkom z praxe JIT v apríli 2014.
  • Neprestajný nárast spoločných vyšetrovacích tímov vytvorených každý rok dosvedčuje, že ide o kľúčové nástroje, ktoré umožňujú koordináciu vyšetrovaní a zvyšujú vzájomnú dôveru medzi orgánmi presadzovania práva EÚ a súdnymi orgánmi.
  • Ďalšie informácie:

HLAVNÝ DOKUMENT

Rámcové rozhodnutie Rady 2002/465/SVV z 13. júna 2002 o spoločných vyšetrovacích tímoch (Ú. v. ES L 162, 20.6.2002, s. 1 – 3)

SÚVISIACE DOKUMENTY

Rozhodnutie Komisie 2014/858/EÚ z 1. decembra 2014 o oznámení Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska o želaní zúčastňovať sa na aktoch Únie v oblasti policajnej spolupráce a justičnej spolupráce v trestných veciach prijatých pred nadobudnutím platnosti Lisabonskej zmluvy, ktoré nie sú súčasťou schengenského acquis (Ú. v. EÚ L 345, 1.12.2014, s. 6 – 9)

Posledná aktualizácia 12.01.2017

Top