EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016AE5303

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru k Oznámeniu Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov — Pripojenie pre konkurencieschopný jednotný digitálny trh — smerom k európskej gigabitovej spoločnosti [COM(2016) 587 final]

OJ C 125, 21.4.2017, p. 51–55 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

21.4.2017   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 125/51


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru k Oznámeniu Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov — Pripojenie pre konkurencieschopný jednotný digitálny trh — smerom k európskej gigabitovej spoločnosti

[COM(2016) 587 final]

(2017/C 125/07)

Samostatný spravodajca:

Ulrich SAMM

Konzultácia

Európska komisia, 24.11.2016

Právny základ

článok 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

Príslušná sekcia

sekcia pre dopravu, energetiku, infraštruktúru a informačnú spoločnosť

Dátum schválenia v sekcii

11.1.2017

Dátum schválenia v pléne

26.1.2017

Plenárne zasadnutie č.

522

Výsledok hlasovania

(za/proti/zdržali sa hlasovania)

163/2/1

1.   Závery a odporúčania

1.1

EHSV by chcel zdôrazniť skutočnosť, že digitálne technológie zohrávajú čoraz významnejšiu úlohu v našom hospodárstve a spoločenskom živote. Značné investície do digitálnej infraštruktúry musia byť jednou z hlavných priorít, aby sme zostali konkurencieschopní a umožnili vznik nových podnikov a nových pracovných miest, predovšetkým vzhľadom na investície hlavných konkurentov Európy, ktorými sú USA a Ázia.

1.2

EHSV víta oznámenie a súvisiace iniciatívy EÚ týkajúce sa európskeho kódexu elektronickej komunikácie, Orgánu európskych regulátorov pre elektronické komunikácie (BEREC), akčného plánu 5G a programu podpory pre verejné orgány, ktoré chcú ponúkať bezplatný prístup k WiFi (Wi-Fi pre Európu).

1.3

Z dôvodu fragmentácie poskytovateľov sietí v Európe sú nevyhnutné usmernenia EÚ, aby sa dosiahla jednotná, celoeurópska modernizácia na podporu jednotného digitálneho trhu.

1.4

EHSV konštatuje, že strategické ciele na rok 2025 sú ambiciózne, ale realistické, hoci vo veľkej miere závisia od vnútroštátneho financovania (verejného a súkromného), pričom financovanie z prostriedkov EÚ sa využíva pri iniciovaní a koordinovaní projektov. EHSV v tejto súvislosti víta zriadenie a podporu siete úradov EÚ pre širokopásmové pripojenie na regionálnej alebo národnej úrovni, ktoré budú pomáhať miestnym orgánom pri uchádzaní sa o prostriedky zo štrukturálnych fondov a pri ich čerpaní.

1.5

EHSV takisto víta zavedenie systému poukážok, ktorého cieľom je znížiť administratívne náklady a záťaž, najmä pre menšie spoločenstvá a malé a stredné podniky.

1.6

EHSV s potešením konštatuje, že z európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF) sa poskytujú značné finančné prostriedky na vysokorýchlostné širokopásmové siete. Dôležitú úlohu zohráva aj Európsky fond pre strategické investície (EFSI). EHSV odporúča, aby sa táto úloha posilnila podporou veľkých európskych projektov v oblasti vysokorýchlostných širokopásmových sietí, okrem iného aj pozdĺž základnej transeurópskej dopravnej siete, a stanovením vhodného finančného a regulačného rámca.

1.7

Plnohodnotné hospodárske a sociálne prínosy tohto prechodu na gigabitové pripojenie sa dosiahnu iba vtedy, ak Európa dokáže poskytnúť vysokokapacitné siete v mestských a vo vidieckych oblastiach a na všetkých úrovniach spoločnosti. Potrebné sú verejné investície, pretože samotný trh nepokryje všetky odľahlé oblasti a zraniteľným skupinám našej spoločnosti nezaručí minimálny prístup k digitálnym službám.

1.8

EHSV uznáva pozitívny trend v členských štátoch, pokiaľ ide o ciele v oblasti širokopásmového pripojenia stanovené v digitálnej agende pre Európu v roku 2010, ktoré slúžia ako základ politických a národných alebo regionálnych širokopásmových plánov.

1.9

EHSV s potešením víta iniciatívu s názvom „Wi-Fi pre Európu“ zameranú na bezplatné Wi-Fi pripojenie pre všetkých Európanov na verejných miestach, vo verejnej správe, v knižniciach, nemocniciach, ako aj vo vonkajších priestoroch. Táto iniciatíva by mala každému poskytnúť možnosť bezplatného internetového pripojenia, ktoré má rovnakú digitálnu identitu v celej EÚ. EHSV predovšetkým odporúča nasledovať príklad nariadenia eIDAS o digitálnej identite (1), ktoré ponúka záruky ochrany údajov a bezpečnosti verejnosti proti zneužívaniu tejto služby (t. j. boj proti terorizmu).

2.   Úvod

2.1

Internetové pripojenie s veľmi vysokou kapacitou je kľúčovou infraštruktúrou na prenos dát, podobne ako sú cesty, železnice, prístavy a letiská nevyhnutné na prepravu tovarov a osôb. Keďže prenos dát sa pre naše hospodárstvo a spoločenský život stáva čoraz dôležitejší, je pre našu spoločnosť rozhodujúce investovať do tejto infraštruktúry, aby sme si udržali konkurencieschopnosť a umožnili vznik nových podnikov a nových pracovných miest.

2.2

Internetové pripojenie je dôležité pre jednotný digitálny trh. Stratégia jednotného digitálneho trhu Komisie z mája 2015 vytvorila vhodné prostredie a podmienky na zavedenie pokročilých digitálnych sietí. EHSV sa podrobne venoval významu uvedených otázok vo viacerých stanoviskách (2), (3).

2.3

Očakávania, že kvalita služieb internetového pripojenia sa do roku 2025 zlepší, sú dobre zdokumentované (napríklad v rámci verejnej konzultácie Európskej komisie).

2.4

Základné širokopásmové pripojenie dostupné v súčasnosti takmer každému Európanovi už nestačí. V nasledujúcich 10 rokoch budú potrebné širokopásmové siete s veľmi vysokou kapacitou (gigabit) pre širokú škálu aplikácií, ako je napríklad internet vecí (väčšinou bezdrôtový), cloud computing, vysoko výkonná výpočtová technika a veľké dáta, budúca generácia TV alebo virtuálna a rozšírená realita.

2.5

Kvalitu prenosu údajov charakterizuje nielen rýchlosť, ale aj čas odozvy a spoľahlivosť. Oveľa kratší čas odozvy než je v súčasnosti možný a vysoká spoľahlivosť, otvoria dvere novým aplikáciám, ktoré si vyžadujú rýchlu spätnoväzobnú kontrolu, ako napr. prepojenie a automatizácia pri jazde, diaľková chirurgia, hmatový internet alebo presná navigácia.

2.6

V oznámení COM(2016) 587, ku ktorému je priložený pracovný dokument útvarov Komisie SWD (2016) 300, sa uvádza koncepcia európskej gigabitovej spoločnosti s tromi strategickými cieľmi na obdobie do roku 2025:

gigabitové pripojenie ako stimul sociálno-ekonomického rozvoja,

pokrytie všetkých mestských oblastí a všetkých hlavných pozemných dopravných trás sieťami 5G (bezdrôtovými),

prístup všetkých európskych domácností k internetovému pripojeniu s rýchlosťou minimálne 100 Mbit/s.

Všetky tri ciele sú nevyhnutné pre rast a zamestnanosť, konkurencieschopnosť a súdržnosť v Európe.

3.   Potreba koordinácie na úrovni EÚ

3.1

Európa sa musí vyrovnať s prebiehajúcou modernizáciou digitálnej infraštruktúry svojich hlavných konkurentov v USA a Ázii. Európa má výhodu nižších spotrebiteľských cien za internetové služby vďaka väčšej hospodárskej súťaži v rámci vnútorného trhu, ako aj nevýhodu, ktorou je oveľa fragmentovanejšia sieť poskytovateľov. Je preto jasné, že sú potrebné usmernenia EÚ, aby sa dosiahla jednotná, celoeurópska modernizácia na podporu jednotného digitálneho trhu.

3.2

V tejto súvislosti EHSV víta oznámenie a súvisiace iniciatívy EÚ, ku ktorým sa vyjadril v konkrétnych stanoviskách (4), (5), (6), (7):

Nový súbor pravidiel pre poskytovateľov prístupu na internet a komunikačných služieb – európsky kódex v oblasti elektronických komunikácií,

Orgán európskych regulátorov pre elektronické komunikácie (BEREC),

Akčný plán pre oblasť 5G.

Program podpory pre verejné orgány, ktoré chcú ponúkať bezplatné pripojenie WiFi

3.3

EHSV uznáva, že doteraz boli v členských štátoch prijaté ciele širokopásmového pripojenia stanovené v Digitálnej agende pre Európu v roku 2010 a slúžia ako referenčný bod pre politiky v členských štátoch. V skutočnosti mnohé členské štáty zosúladili svoje národné alebo regionálne plány v oblasti širokopásmového pripojenia s týmito cieľmi.

3.4

EHSV tiež víta, že ciele boli prevzaté ako referenčné body podľa pravidiel a usmernení pre európske štrukturálne a investičné fondy a Nástroj na prepájanie Európy (širokopásmové pripojenie v rámci NPE), ako aj na základe usmernení štátnej pomoci v oblasti širokopásmového pripojenia.

3.5

V rámci strategických cieľov na rok 2025, ako sa uvádzajú v oznámení, sa stanovuje časový plán pre rozvíjanie európskej širokopásmovej infraštruktúry s vysokou kapacitou. Vychádzajú z predpokladu, že miera investícii sa zrýchli na ambiciózne, ale stále realistické hodnoty:

gigabitové pripojenie pre všetky významné subjekty sociálno-ekonomickej interakcie,

všetky mestské oblasti a všetky hlavné pozemné dopravné trasy s neprerušeným pokrytím 5G,

pripojenie 5G dostupné do roku 2020 ako plnohodnotná komerčná služba minimálne v jednom veľkom meste každého členského štátu,

všetky európske domácnosti, či už vidiecke alebo mestské, budú mať prístup k internetovému pripojeniu s rýchlosťou zostupného spojenia minimálne 100 Mb/s, s možnosťou nadstavby na gigabitovú rýchlosť,

členské štáty by mali účinne kombinovať verejnú podporu z grantov a finančných nástrojov v záujme dosiahnutia dlhodobých cieľov,

do konca roka zriadenie fondu pre širokopásmové pripojenie, ktorý nadviaže na NPE a fond EFSI,

zváženie potreby primeraných rozpočtových zdrojov na efektívne financovanie širokopásmového pripojenia v oblastiach s nedostatočným pokrytím v rámci finančného plánovania NPE po roku 2020,

vyhradenie podpory zo štrukturálnych fondov prípadne s predbežným podielom na digitálnu transformáciu,

zriadenie systému poukážok na verejné Wi-Fi pre verejné orgány, aby ponúkali bezplatné Wi-Fi pripojenie v mestských centrách,

výzva členským štátom, aby do konca roka 2017 vyhodnotili pokrok pri realizácii národných plánov širokopásmového pokrytia a aktualizovali ich,

zriadenie participatívnej platformy pre širokopásmové pripojenie do konca roka 2016 s cieľom zabezpečiť vysokú úroveň zapojenia a spolupráce relevantných verejných a súkromných subjektov v oblasti investícií do širokopásmového pripojenia a pokrok v realizácii národných plánov širokopásmového pokrytia,

zriadiť a podporovať sieť úradov EÚ pre širokopásmové pripojenie na regionálnej alebo vnútroštátnej úrovni,

do 1. júla 2018 posúdiť vplyv na náklady projektov širokopásmového pripojenia financovaných z prostriedkov EÚ a vydať usmernenie o podporovaní osvedčených postupov.

3.6

Plnohodnotné hospodárske a spoločenské prínosy tejto digitálnej transformácie sa dosiahnu iba vtedy, ak Európa dokáže zabezpečiť rozsiahle zavedenie a využívanie sietí s veľmi vysokou kapacitou vo vidieckych, ako aj mestských oblastiach a v celej spoločnosti. Trh však nevyrieši všetky problémy. Konkrétne:

nepokryje odľahlé oblasti alebo

nezníži výrazné rozdiely medzi zavádzaním vyspelých technológií a novými aplikáciami a dopytom zákazníkov po nových službách,

nezaručí minimálny digitálny prístup zraniteľným skupinám našej spoločnosti.

Preto sa musia zavádzať plány verejnej podpory na dosiahnutie cieľov pre celú EÚ a pre všetkých Európanov.

4.   Nové iniciatívy pre Európu

4.1

EHSV víta zriadenie a podporu siete úradov EÚ pre širokopásmové pripojenie na regionálnej alebo vnútroštátnej úrovni. To bude mať kľúčový význam pre vidiecke oblasti a malé spoločenstvá. Miestnym orgánom bude pomáhať pri uchádzaní sa o prostriedky zo štrukturálnych fondov a pri ich čerpaní tak, že miestnym orgánom bude poskytovať osvedčené postupy a poradenstvo. Pôjde aj o veľký krok smerom k rozvoju vidieckych oblastí.

4.2

Stratégie a nástroje EÚ sú technologicky neutrálne. Je však všeobecne známe, že napokon len optické vlákno môže zabezpečiť optimálny výkon. Staré monopoly (napríklad nemecký Telekom) by nemali brániť inštalácii optického vlákna, a zároveň naďalej investovať do infraštruktúry z medených káblov.

4.3

Len niektoré krajiny, ako napríklad Malta, Litva, Belgicko a Holandsko, už majú takmer úplné pokrytie prístupovými sieťami novej generácie. Inde je pokrytie prístupovými sieťami novej generácie menej rozvinuté. Niektoré členské štáty v súčasnosti s menej rozvinutou infraštruktúrou boli dokonca schopné preskočiť etapy technologického vývoja. Vďaka inštalácii optických vlákien získali výhodu.

4.4

„EDUROAM“, ktorý bol vyvinutý v EÚ pre univerzity a vedecké inštitúcie, je najväčším a najúspešnejším systémom roamingu bezplatného WiFi vo svete. Miliónom študentov a iným akademickým pracovníkom poskytuje voľný prístup k WiFi. EHSV s potešením poznamenáva, že tento úspech by mohol slúžiť ako príklad pre iniciatívu „Wi-Fi pre Európu“ pre všetkých Európanov na verejných miestach, vo verejnej správe, v knižniciach, nemocniciach, ako aj vo voľne dostupných vonkajších priestoroch. Táto iniciatíva by mala poskytnúť každému možnosť bezplatného internetového pripojenia, ktoré má rovnakú digitálnu identitu v celej EÚ. EHSV predovšetkým odporúča nasledovať príklad nariadenia eIDAS o digitálnej identite, ktorá ponúka záruky ochrany údajov a bezpečnosti verejnosti proti zneužívaniu tejto služby (t. j. boj proti terorizmu).

4.5

Poukážky sú určené na podporu MSP a budú ich používať miestne orgány na platbu za inštalované zariadenia (káble, antény, atď.). Spoločnosti inštalujúce tento materiál zašlú poukážky EÚ na vyplatenie. Okrem zníženia administratívnych nákladov a záťaží umožní systém ľahké monitorovanie a kvalitné ciele.

4.6

EHSV víta cieľ symetrie odosielania a sťahovania dát pre všetky subjekty sociálno-ekonomickej interakcie, pretože to bude mať zásadný význam pre mnohé ďalšie aplikácie.

4.7

EHSV žiada zavedenie takého systému, ktorý zraniteľným koncovým užívateľom zabezpečí prístup k primeranému a dostatočnému pripojeniu, ktoré im umožní zúčastňovať sa na sociálnom a ekonomickom živote v modernej spoločnosti. Iniciatíva „WiFi pre Európu“ bymohla byť jednou zo súčastí tohto systému.

4.8

Regulačné stimuly pre prevádzkovateľov sietí na podporu cieľov stanovených v oznámení COM(2016) 587 by nemali byť v rozpore s inými dôležitými cieľmi, akým je napríklad neutralita siete.

4.9

V dlhodobom horizonte by ľudia vo vidieckych oblastiach mali mať tiež možnosť využívať zdravú hospodársku súťaž a slobodne si zvoliť poskytovateľa prístupu k internetu. Regulačné opatrenia by preto tiež mali poskytovať stimuly na takúto súťaž.

4.10

Technológia 5G umožní nielen nové mobilné aplikácie, ale bude tiež slúžiť ako technologický most, ktorý urýchli vysokorýchlostné pripojenie vo vidieckych oblastiach. Avšak len infraštruktúra z optických vlákien bude poskytovať stabilitu a spoľahlivú šírku pásma, ktoré sú nevyhnutné pre mnohé nové aplikácie.

5.   Financovanie

5.1

EHSV s uspokojením konštatuje výrazné zvýšenie objemu finančných prostriedkov v európskych štrukturálnych a investičných fondoch (EŠIF) na vysokorýchlostné širokopásmové siete z 2,7 miliárd v rokoch 2007 – 2013 na približne 6 miliárd EUR na obdobie 2014 – 2020. Očakáva sa, že väčšina týchto investícií bude vo forme grantov. Vďaka stimulačnému účinku na národné a/alebo regionálne spolufinancovanie a súkromné spolufinancovanie sa očakáva, že 9 až 10 miliárd EUR sa investuje do širokopásmových sietí v programovom období 2014 – 2020. To bude mať kľúčový význam pre komerčné investície na poskytovanie vysokorýchlostného pripojenia pre vidiecke obyvateľstvo.

5.2

Dôležitú úlohu zohráva aj Európsky fond pre strategické investície (EFSI). Táto úloha by sa mohla posilniť podporou veľkých európskych projektov v oblasti vysokorýchlostných širokopásmových sietí (napr. pozdĺž základnej transeurópskej dopravnej siete, priemyselné gigabajty, Priemysel 4.0) a účasťou zástupcov GR CONNECT v riadiacom výbore EFSI. Komisia by tiež mala konať proaktívne a stanoviť vhodný finančný a regulačný rámec.

5.3

Nástroj na prepájanie Európy (NPE) v oblasti digitálnych technológií disponuje rozpočtom v objeme 150 miliónov EUR určeným na podporu zavádzania najmodernejšej širokopásmovej infraštruktúry na základe poskytovania finančných nástrojov prostredníctvom Európskej investičnej banky (EIB). Pri zložke širokopásmového pripojenia NPE sa očakáva, že prostredníctvom osobitného fondu pre infraštruktúru širokopásmových sietí sa získajú dodatočné investície v objeme najmenej jednej miliardy EUR, ktoré by mohli byť ďalej doplnené prostriedkami z EFSI.

V Bruseli 26. januára 2017

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Georges DASSIS


(1)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 910/2014 z 23. júla 2014 o elektronickej identifikácii a dôveryhodných službách pre elektronické transakcie na vnútornom trhu a o zrušení smernice 1999/93/ES (Ú. v. EÚ L 257, 28.8.2014, s. 73-114).

(2)  Ú. v. EÚ C 487, 28.12.2016, s. 92.

(3)  TEN/601 Online platformy (pozri stranu … tohto úradného vestníka).

(4)  TEN/612 Európsky kódex elektronickej komunikácie (prepracované znenie) (pozri stranu … tohto úradného vestníka).

(5)  TEN/613 Orgán európskych regulátorov pre elektronické komunikácie (BEREC) (pozri stranu … tohto úradného vestníka).

(6)  TEN/614 Internetové pripojenie v miestnych spoločenstvách (pozri stranu … tohto úradného vestníka).

(7)  TEN/615 5G pre Európu: akčný plán (pozri stranu … tohto úradného vestníka).


Top