EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017XC0324(02)

Uverejnenie žiadosti podľa článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny

OJ C 92, 24.3.2017, p. 14–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

24.3.2017   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 92/14


Uverejnenie žiadosti podľa článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny

(2017/C 92/06)

Týmto uverejnením sa poskytuje právo vzniesť námietku proti žiadosti podľa článku 51 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 (1).

JEDNOTNÝ DOKUMENT

„THYM DE PROVENCE“

EÚ č.: FR-PGI-0005-01364 – 18.9.2015

CHOP ( ) CHZO ( X )

1.   Názov (názvy)

„Thym de Provence“.

2.   Členský štát alebo tretia krajina

Francúzsko.

3.   Opis poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny

3.1.   Druh výrobku

Trieda 1.8. Iné výrobky prílohy I k zmluve (koreniny atď.)

3.2.   Opis výrobku, na ktorý sa vzťahuje názov uvedený v bode 1

Tymian „Thym de Provence“ je aromatická rastlina druhu Thymus vulgaris L. z čeľade Lamiaceae. Je to 10 – 30 cm vysoký aromatický rozvetvený poloker s drevnatými spodnými časťami zväčša vzpriamených stoniek, ktorý sa vyskytuje v podobe trsov alebo malých hustých kríkov.

Vždyzelené listy sivej alebo zelenej farby v závislosti od ročného obdobia a mladé stonky a kalichy obsahujú žliazky naplnené silicou. Hlavnými zlúčeninami tejto silice fenolického typu sú karvakrol (najmenej 15 %), tymol a paracymén (ich prekurzor).

Trvalka „Thym de Provence“ sa pestuje na poli alebo zbiera na schválenej parcele v prírodnom prostredí.

Tymian „Thym de Provence“ pochádza z týchto odrôd: VP 83 (miestny tymian), odroda Carvalia, odroda Thymlia.

Zoznam povolených odrôd možno preskúmať na základe protokolu o preskúmaní, ktorý má zabezpečiť dodržiavanie týchto vlastností:

fenolický profil (obsah karvakrolu + tymolu + paracyménu > 50 %),

obsah karvakrolu 15 % a viac,

vzpriamený rast a drevnatosť rastliny.

Tento zoznam sa po každej zmene distribuuje všetkým výrobcom, ako aj kontrolnému subjektu a príslušným orgánom dohľadu.

Tymian „Thym de Provence“ sa uvádza na trh v podobe sušených alebo mrazených listov alebo čerstvých, prípadne sušených vetvičiek. Vetvičky sa môžu uvádzať na trh nebalené alebo vo zväzku.

Má tieto vlastnosti:

pri všetkých obchodných úpravách minimálny obsah karvakrolu v silici na úrovni 15 %.

Okrem toho v závislosti od obchodnej úpravy:

pri čerstvých vetvičkách: maximálnu dĺžku stonky 16 cm,

pri sušených vetvičkách: maximálnu dĺžku stonky 16 cm a maximálny obsah vlhkosti 12 %,

pri sušených listoch: maximálny obsah vlhkosti 12 %, maximálny podiel stoniek 4 % a maximálny podiel jemných častíc 2 %,

pri mrazených listoch: maximálny podiel stoniek 4 % a maximálny podiel jemných častíc 2 %.

3.3.   Krmivo (len pri výrobkoch živočíšneho pôvodu) a suroviny (len pri spracovaných výrobkoch)

3.4.   Špecifické kroky výroby, ktoré sa musia uskutočniť vo vymedzenej zemepisnej oblasti

Všetky úkony od zberu, cez spracovanie (sušenie/mlátenie, triedenie, mrazenie) až po viazanie do zväzkov sa musia uskutočňovať v zemepisnej oblasti.

3.5.   Špecifické pravidlá krájania, strúhania, balenia atď. výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

3.6.   Špecifické pravidlá označovania výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

Na etiketách umiestnených na jednotlivých spotrebiteľských baleniach tymianu „Thym de Provence“ sa okrem povinných informácií podľa platných predpisov uvádza dátum minimálnej trvanlivosti a samostatné pole s názvom a adresou certifikačného orgánu, pred ktorými sa uvádza poznámka „certifié par:“ (osvedčenie vydal).

4.   Stručné vymedzenie zemepisnej oblasti

Departement Vaucluse: všetky obce

Departement Bouches du Rhône:

Celé kantóny: Aix-en-Provence (1 a 2), Allauch, Aubagne, Berre-l'Étang, Châteaurenard, Ciotat, Gardanne, Marignane, Marseille (1 až 10), Martigues, Pélissanne, Salon-de-Provence (1 a 2), Trets, Vitrolles

Kantón Istres okrem obce Fos-sur-Mer

Departement Gard:

Celé kantóny: Bagnols-sur-Cèze, Pont-Saint-Esprit, Redessan, Roquemaure, Uzès, Villeneuve-lès-Avignon

Kantón Alès-2: obce Belvézet, Bouquet, Fons-sur-Lussan, Lussan, Seynes, Vallérargues

Kantón Alès-3: obec Castelnau-Valence

Kantón Beaucaire okrem obcí Bellegarde, Fourques

Kantón Marguerittes: obce Manduel, Marguerittes, Poulx

Kantón Rousson: obce Barjac, Méjannes-le-Clap, Saint-Jean-de-Maruéjols-et-Avéjan, Saint-Privat-de-Champclos, Tharaux

Departement Alpes de Haute Provence:

Celé kantóny: Château-Arnoux-Saint-Auban, Forcalquier, Manosque (1 až 3), Oraison, Reillanne, Valensole

Kantón Digne-les-Bains-2 okrem obcí Champtercier, Digne-les-Bains

Kantón Sisteron okrem obcí Authon, Saint-Geniez

Kantón Riez: obce Bras-d'Asse, Le Castellet, Le Chaffaut-Saint-Jurson, Entrevennes, Estoublon, Mézel, Moustiers-Sainte-Marie, Puimichel, Puimoisson, Riez, Roumoules, Saint-Jeannet, Saint-Julien-d'Asse, Saint-Jurs

Kantón Seyne: obce Claret, Melve, Sigoyer, Thèze, Valernes, Vaumeilh

Departement Ardèche:

Celý kantón Bourg-Saint-Andéol

Kantón Pouzin: obec Rochemaure

Kantón Teil: obce Alba-la-Romaine, Aubignas, Saint-Andéol-de-Berg, Saint-Maurice-d'Ibie, Saint-Thomé, Le Teil, Valvignères

Kantón Vallon-Pont-d'Arc: obce Labastide-de-Virac, Orgnac-l'Aven, Saint-Remèze

Departement Var:

Celé kantóny: Brignoles, Draguignan, Garde, Garéoult, Hyères, Ollioules, Saint-Cyr-sur-Mer, Saint-Maximin-la-Sainte-Baume, Seyne-sur-Mer (1 a 2), Solliès-Pont, Toulon (1 až 4)

Kantón La Crau: obce Hyères, La Crau

Kantón Flayosc okrem obcí Bargème, Bargemon, Brenon, Châteauvieux, Claviers, Comps-sur-Artuby, La Bastide, Le Bourguet, La Martre, La Roque-Esclapon, Trigance

Kantón Luc okrem obcí Collobrières, La Garde-Freinet

Kantón Vidauban okrem obce: Le Muy

Departement Hautes Alpes:

Celý kantón Laragne-Montéglin

Kantón Serres: obce Le Bersac, Bruis, Chanousse, L’Épine, Étoile-Saint-Cyrice, Eyguians, Lagrand, Méreuil, Montclus, Montjay, Montmorin, Montrond, Moydans, Nossage-et-Bénévent, Orpierre, Ribeyret, Rosans, Saint-André-de-Rosans, Sainte-Colombe, Sainte-Marie, Saint-Genis, Saléon, Savournon, Serres, Sorbiers, Trescléoux

Departement Drôme:

Celé kantóny: Grignan, Tricastin, Montélimar-2

Kantón Dieulefit okrem obcí Bézaudun-sur-Bîne, Bourdeaux, Bouvières, Comps, Crupies, Félines-sur-Rimandoule, Francillon-sur-Roubion, Mornans, Le Poët-Célard, Les Tonils, Orcinas, Rochebaudin, Saou, Soyans, Truinas

Kantón Nyons et Baronnies okrem obce Chaudebonne

Kantón Diois: obce La Motte-Chalancon, Rottier

Kantón Montélimar-1: obce Ancône, Montélimar, Savasse

5.   Súvislosť so zemepisnou oblasťou

Špecifickosť zemepisnej oblasti

Zemepisná oblasť tymianu „Thym de Provence“ je súčasťou územia, ktoré sa všeobecne nazýva Provensalsko a nachádza sa v juhovýchodnom Francúzsku.

Najčastejšie sa vyskytujúcimi typmi pôd sú ílovito-vápencové pôdy s rôznou kompaktnosťou. Uvedené pôdy umožňujú prienik zrážkovej vody, jej stekanie a ľahký odtok. Veľmi často sú kamenisté. Tieto otvorené, vápenaté, suché a slnečné priestranstvá nazývané „garrigues“ sú charakteristické pre Provensalsko.

Zemepisná oblasť sa takisto vyznačuje stredomorským podnebím s horúcimi a suchými letami a miernymi zimami. Obdobia slnečného svitu sú časté a dlhé, niekedy s častým a stálym severným/severozápadným vetrom (mistrál), ktorý udržuje nízku úroveň vlhkosti. Provensalské zimy sa vyznačujú občasnými krátko trvajúcimi a slabými mrazmi.

Napokon, pre zemepisnú oblasť je charakteristická vysoká hustota prirodzeného porastu fenolického tymianu s vysokým obsahom karvakrolu, ktorý tvorí takmer čisté populácie rozširujúce sa v podobe viac či menej kruhových plôch.

Po dlhej tradícii zberu divorastúceho tymianu, ktorý sa ešte stále vykonáva, a starobylých spôsobov sušenia, triedenia alebo viazania tymianových zväzkov, vyvinuli výrobcovia zo zemepisnej oblasti osobitné know-how.

Výrobcovia tymianu „Thym de Provence“ zabezpečili, aby sa miestny tymian, ktorý sa v tejto oblasti prirodzene vyskytuje, rozmnožoval prostredníctvom šľachtenia odrôd fenolických tymianov, ktorých silica obsahuje viac ako 15 % karvakrolu.

Okrem toho, výrobcovia v prípade plôch určených na pestovanie obmedzujú zavlažovanie, vďaka čomu sa spôsob pestovania približuje k prírodným podmienkam.

Využívanie plôch určených na pestovanie je obmedzené, lebo po určitom veku tymianu stonky príliš hrubnú a podiel listov v pomere k hmotnosti dreva (hrubé stonky) sa stáva nedostatočný. Pokiaľ ide o divorastúce tymiany, zberači na dosiahnutie rovnakého výsledku starostlivo posudzujú veľkosť rastlín, ktoré možno zbierať.

Výrobcovia navyše venujú osobitnú pozornosť optimálnej fáze zberu, ako aj skladovaniu tymianu na vetranom mieste pred jeho spracovaním alebo sušením, pričom využívajú suché podnebie zemepisnej oblasti.

Pokiaľ ide o spracovanie, know-how výrobcov spočíva predovšetkým v rýchlom spracovaní po zbere (sušenie v prípade sušených tymianových listov a mrazenie v prípade mrazenej obchodnej úpravy).

Sušenie je takisto dôležitým krokom, ktorý slúži na kontrolu obsahu vlhkosti a umožňuje následnú manipuláciu s výrobkom bez rizika, že sa poškodí: nedostatočne vysušený tymian „Thym de Provence“ nemožno správne očistiť (stonky sa neoddeľujú od listov) a v prípade príliš suchého tymianu vzniká pri mlátení príliš veľké množstvo úlomkov stoniek. Fáza sušenia, ktorá sa vykonáva s prihliadnutím na vonkajšie klimatické podmienky, je určujúca pre vzhľad výrobku a jeho trvanlivosť. Je spojená so skutočným know-how a s používaním špeciálnych strojov (vizuálna kontrola čerstvého výrobku, špecifický postup triedenia podľa šarže…).

Aj pri viazaní do zväzkov sa uplatňuje osobitné know-how výrobcov, ktorí posudzujú vlhkosť svojho výrobku, aby obmedzili straty listov a zníženie kvality. Uvedené know-how poskytuje základ potrebný na získanie očakávaného konečného výrobku.

Provensalskí výrobcovia používajú vďaka svojmu špeciálnemu vybaveniu a svojim skúsenostiam obzvlášť účinné a dôsledné metódy triedenia. Ich znalosti týkajúce sa výrobku im umožňujú určiť potrebné nástroje, ktoré zabezpečia optimálne vytriedenie tymianu vylúčením maximálneho množstva nežiaducich častíc.

Špecifickosť výrobku

Tymian „Thym de Provence“ sa vyznačuje typickou silnou teplou a pikantnou arómou a chuťou.

Odlišuje sa od ostatných tymianov, ktoré sú v drvivej väčšine tzv. jemné tymiany alebo zeleninárske tymiany s čistým tymolovým chemotypom a slabšou aromatickosťou, a v menšej miere aj od cyneolových tymianov (Thymus mastichina L. cineolifera).

Ďalšími rozlišovacími znakmi tymianu „Thym de Provence“ sú: čistota, rovnorodosť listov a takmer úplná neprítomnosť nečistôt (v prípade tymianových listov).

Zväzky, v prípade uvádzania na trh v tejto podobe, sú pravidelné, dobre tvarované a obsahujú dostatočné množstvo listov.

Tieto osobitné jedinečné vlastnosti tymianu „Thym de Provence“ tvoria jeho dobrú povesť.

Príčinná súvislosť

Vlastnosti dobre odvodnených pôd zemepisnej oblasti spolu s teplotným režimom podporujú prirodzený rast tymianu „Thym de Provence“ a jeho pestovanie. Tymian „Thym de Provence“ potrebuje na svoj rast v dobrých podmienkach a rozvoj svojej aromatickosti teplo a slnečný svit, ktoré ponúka podnebie tejto zemepisnej oblasti.

Tradične vyberané a pre toto podnebie špecifické odrody podporujú vylučovanie veľmi typickej silice bohatej na karvakrol, ktorá zvýrazňuje teplé a pikantné arómy, ktoré sú charakteristické pre tymian „Thym de Provence“. Vysoký obsah karvakrolu v silici listov je sprievodným javom prispôsobenia sa rastliny životnému prostrediu, ktoré sa vyznačuje najmä veľkým letným suchom.

Riadené zavlažovanie pomáha obmedziť rast buriny (vplyv na čistotu konečného výrobku) a udržiavať podmienky nízkej vlhkosti podobné prírodným podmienkam.

Zber vykonaný výrobcami v optimálnej fáze má vplyv na lepšie vyniknutie aróm, ale aj na čistotu tymianu „Thym de Provence“.

Postupy sušenia alebo mrazenia bezprostredne po zbere, ako aj skladovanie na vetranom mieste, sú zárukou získavania tymianu s rovnorodou farbou a prispievajú k stabilizácii aróm. V týchto kľúčových fázach sú nenahraditeľné skúsenosti výrobcov z oblasti a najmä ich schopnosť rýchlo vizuálne posúdiť kvalitu čerstvo nazbieraného výrobku.

Čistota tymianu „Thym de Provence“ je zabezpečená pomocou know-how spojeného s fázami mlátenia a triedenia, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri odstraňovaní najhrubšej časti stoniek a obmedzovaní množstva úlomkov.

Pri viazaní tymianu „Thym de Provence“ do pravidelných a dobre tvarovaných zväzkov s dostatočným množstvom listov sa využíva know-how, ktoré sa prejavuje odstránením hrubých stoniek a posúdením vlhkosti so zvolením správneho času na vykonanie tohto úkonu.

Prítomnosť tymianu v Provensalsku a aromatické a chuťové vlastnosti tymianu „Thym de Provence“ sa často spomínajú v literatúre. Od Plínia Staršieho v prvom storočí až po súčasných autorov, ako napríklad Marcela Pagnola (Les Bucoliques, Grasset, 1958). Tymian „Thym de Provence“ je pilierom gastronomického dedičstva Provensalska, ktorý sa vo veľkom rozsahu predáva v rôznych formách.

Odkaz na uverejnenie špecifikácie

(článok 6 ods. 1 druhý pododsek tohto nariadenia)

https://www.inao.gouv.fr/fichier/CDC-IGP-ThymdeProvence.pdf


(1)  Ú. v. EÚ L 343, 14.12.2012, s. 1.


Top