EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013AE0917

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Akčný plán elektronického zdravotníctva na roky 2012 – 2020: inovačná zdravotná starostlivosť pre 21. storočie“ COM(2012) 736 final

OJ C 271, 19.9.2013, p. 122–126 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

19.9.2013   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 271/122


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Akčný plán elektronického zdravotníctva na roky 2012 – 2020: inovačná zdravotná starostlivosť pre 21. storočie“

COM(2012) 736 final

2013/C 271/23

Spravodajkyňa: Isabel CAÑO AGUILAR

Dňa 19. februára 2013 sa Európska komisia rozhodla podľa článku 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom

„Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Akčný plán elektronického zdravotníctva na roky 2012 – 2020: inovačná zdravotná starostlivosť pre 21. storočie“

COM(2012) 736 final.

Odborná sekcia pre dopravu, energetiku, infraštruktúru a informačnú spoločnosť poverená vypracovaním návrhu stanoviska výboru v danej veci prijala svoje stanovisko 30. apríla 2013.

Európsky hospodársky a sociálny výbor na svojom 490. plenárnom zasadnutí 22. a 23. mája 2013 (schôdza z 22. mája 2013) prijal 154 hlasmi za, pričom 4 členovia sa hlasovania zdržali, nasledujúce stanovisko.

1.   Závery a odporúčania

1.1

EHSV so záujmom víta návrh Akčného plánu elektronického zdravotníctva na roky 2012 – 2020. Oznámenie však neobsahuje kapitolu venovanú sociálnym službám a ďalšiemu rozvoju zdravotnej a sociálnej starostlivosti.

1.2

EHSV pripomína, že za úspech tohto nového plánu sú v zásade zodpovedné členské štáty, aj keď Komisia zohráva dôležitú úlohu z hľadiska podpory a koordinácie.

1.3

Stredobodom záujmu elektronického zdravotníctva musí byť ľudský rozmer. Je potrebné vyhnúť sa riziku neosobného prístupu a nedostatku pozornosti venovanej psychologickým aspektom.

1.4

EHSV vyjadruje poľutovanie najmä nad znížením počtu pracovníkov v oblasti zdravotníctva pri súčasnom zvyšovaní nárokov na zdravotný systém.

1.5

EHSV poukazuje na to, že oznámenie obsahuje iba čiastočné odkazy na financovanie tohto nového plánu. Je potrebné stanoviť všeobecný prehľad o tom, aký prínos sa očakáva od verejného a súkromného sektora alebo vo všeobecnosti od pacientov a daňových poplatníkov.

1.6

EHSV zdôrazňuje potrebu úplnej koordinácie medzi programami, činnosťami a pracovnými skupinami uvedenými v oznámení s cieľom zabrániť prekrývaniu.

1.7

Pokiaľ ide o štandardizáciu funkcií potrebných v oblasti IT, je potrebné poukázať na potrebu primeranej kontroly zo strany orgánov verejnej moci, aby sa predišlo zneužívaniu dominantného postavenia, ako je tomu v niektorých oblastiach informačných a komunikačných technológií (IKT).

1.8

EHSV víta rozhodnutie riešiť ďalší zásadný aspekt interoperability, ako sú hlavné právne otázky, ktoré bránia realizácii systému cezhraničnej telemedicíny.

1.9

EHSV považuje návrh Komisie týkajúci sa rozvoja podnikania v oblasti elektronického zdravotníctva, najmä z hľadiska podpory MSP, za primeraný, avšak presnejšiemu posúdeniu bráni nedostatočná konkretizácia a kvantifikácia.

1.10

Pokiaľ ide o nástroj „Spájame Európu“, EHSV zdôrazňuje, že by sa nemal obmedziť len na „prepojenie systémov“, ale mal by občanom umožniť, aby spoznali, pochopili a využili výhody vyplývajúce z aktívneho európskeho občianstva.

1.11

Nový program elektronického zdravotníctva by sa mal usilovať o zabezpečenie väčšej rovnosti medzi európskymi občanmi, pokiaľ ide o prístup k zdravotníckym službám. V tejto súvislosti bude kľúčovú úlohu zohrávať rozšírenie širokopásmového pripojenia.

Aby sa zabránilo nerovnosti v prístupe k elektronickému zdravotníctvu, ktorá už existuje v oblasti zdravotnej starostlivosti, sú potrebné komplexnejšie opatrenia a väčšie investície, ako predpokladá ERDF (Európsky fond regionálneho rozvoja).

1.12

Zlepšenie digitálnej gramotnosti v oblasti zdravia. A) v prípade pacientov: so zreteľom na skúsenosti z projektu Sustains je veľmi dôležité, aby mali ľudia prístup k svojim údajom, ktoré sa nachádzajú v zdravotníckych informačných systémoch, a mohli ich využívať; B) v prípade zdravotníckych pracovníkov: je nevyhnutné zahrnúť do osnov odborného vzdelávania aj informácie o elektronickom zdravotníctve.

2.   Úvod

2.1

Od zavedenia prvého akčného plánu o elektronickom zdravotníctve (2004) v EÚ sa dosiahol určitý pokrok, ale stále existujú prekážky, ktoré bránia vytvoreniu európskeho integrovaného systému, okrem iného z dôvodu:

nedostatočnej informovanosti pacientov, občanov a zdravotníckych pracovníkov o riešeniach elektronického zdravotníctva a nedostatočnej dôvery, ktorú do nich vkladajú,

nedostatočnej interoperability medzi riešeniami elektronického zdravotníctva,

neprimeraných alebo rozdrobených právnych rámcov,

regionálnych rozdielov v prístupe k službám IKT, obmedzeného prístupu v znevýhodnených oblastiach.

2.2

Šírenie produktov v rámci Európy, ktoré nie sú navzájom kompatibilné, je nevyhnutným dôsledkom fragmentácie trhu a absencie alebo neznalosti noriem v oblasti komunikácií a výmeny zo strany veľkých odberateľov. V dôsledku toho sa často nemôžu pripojiť informačné systémy krajín, odľahlých regiónov či dokonca zdravotníckych stredísk. Napríklad v niektorých prípadoch existujú nemocnice, ktoré majú vo svojich oddeleniach rádiológie softvér, ktorý nedokáže komunikovať s programami používanými na iných oddeleniach v tej istej nemocnici.

2.3

V súlade s cieľmi stratégie Európa 2020 a Digitálnej agendy pre Európu si nový akčný plán kladie za cieľ riešiť a odstrániť tieto prekážky, objasniť všetky oblasti politiky a zhrnúť myšlienky elektronického zdravotníctva v Európe.

2.4

Globálny trh elektronického zdravotníctva, ktoré zaznamenáva silnú expanziu, môže v roku 2016 dosiahnuť sumu 27 300 miliónov USD. Veľké európske spoločnosti majú v niektorých prípadoch vedúcu pozíciu vo svete, pričom sa odhaduje, že v tomto odvetví pôsobí približne 5 000 spoločností.

3.   Návrhy Komisie

3.1

Komisia zdôrazňuje výzvy, ktorým čelia európske systémy zdravotnej starostlivosti. Na jednej strane výdavky na verejné zdravotníctvo v 27 členských štátoch EÚ môžu v roku 2060 dosiahnuť 8,5 % HDP v dôsledku demografického vývoja a ďalších faktorov, pričom zároveň dochádza k dramatickému poklesu populácie v produktívnom veku a k zvýšeniu počtu osôb starších ako 65 rokov. Ďalším cieľom je, aby sa Európa aktívne podieľala na svetovom trhu v oblasti elektronického zdravotníctva.

3.2

Ciele:

dosiahnuť širokú interoperabilitu služieb,

podporovať výskum, vývoj, inovácie a konkurencieschopnosť,

uľahčovať zavádzanie služieb elektronického zdravotníctva a zabezpečovať ich šírenie,

podporovať politický dialóg a medzinárodnú spoluprácu v tejto oblasti.

3.3

Opatrenia: zjednodušiť cezhraničnú interoperabilitu (technické a sémantické prvky, značky akosti, certifikácia); prijať Zelenú knihu o zdraví, zlepšiť podmienky na trhu pre podniky a zvýšiť digitálnu gramotnosť občanov (rámcový program pre inováciu a konkurencieschopnosť a program Horizont 2020), atď.

4.   Stanovisko EHSV. Všeobecné poznámky

4.1

EHSV so záujmom víta návrh Akčného plánu elektronického zdravotníctva na roky 2012 – 2020.

4.2

EHSV sa však domnieva, že akčný plán by mal obsahovať kapitolu o poskytovaní sociálnych služieb. Konkrétne ide o aspekty ako primerané odstránenie tzv. digitálnej priepasti, dostupnosť technológií, schopnosť ich používania alebo analýza sociálnych nerovností v oblasti zdravotnej starostlivosti, ktoré sú vystavené zvýšenému riziku. Mal by zahŕňať aj väčší rozvoj v oblasti zdravotnej a sociálnej starostlivosti, ktorý by sa využívaním IKT mohol výrazne uľahčiť.

4.3

EHSV pripomína, že vzhľadom na rozdelenie kompetencií nesú zodpovednosť za úspech akčného plánu v zásade členské štáty, keďže v súčasnosti existujú medzi nimi značné rozdiely v oblasti zavádzania elektronického zdravotníctva.

Komisia zohráva dôležitú úlohu z hľadiska podpory a koordinácie, pričom právne vychádza z článkov 114, 168, 173 a 179 Zmluvy o fungovaní EÚ. V rámci siete elektronického zdravotníctva je potrebné zabezpečiť intenzívnu spoluprácu a aktívnu účasť členských štátov a Komisie (smernica 2011/24/EÚ).

4.4

Elektronické zdravotníctvo musí podporovať vzájomnú dôveru medzi pacientmi a zdravotnými pracovníkmi, aby sa predišlo riziku neosobného prístupu a nedostatku pozornosti venovanej psychologickým aspektom. Stredobodom záujmu elektronického zdravotníctva musí byť ľudský rozmer. EHSV však konštatuje, že podľa európskych organizácií, ktoré zastupujú práva pacientov, napríklad podľa Európskeho fóra pacientov (EPF), sa tento proces zameriava viac na technológie ako na potreby pacientov. Je to znepokojujúci aspekt, ktorý je potrebné vziať do úvahy.

4.5

Nedostatok personálu nemožno nahradiť počítačmi. EHSV vyjadruje poľutovanie najmä nad znížením počtu pracovníkov v oblasti zdravotníctva pri súčasnom zvyšovaní nárokov na zdravotný systém. IKT sú len nástrojom, ktorý pomáha ženám a mužom, ktorí každodenne vykonávajú náročnú prácu, poskytovať zdravotnú starostlivosť pacientom a zjednodušiť vzťahy pacientov s pracovníkmi v oblasti zdravotnej starostlivosti.

4.6

EHSV poukazuje na to, že oznámenie obsahuje iba čiastočné odkazy na financovanie tohto nového plánu. Je potrebné stanoviť všeobecný prehľad o tom, aký prínos sa očakáva od verejného a súkromného sektora alebo vo všeobecnosti od pacientov a daňových poplatníkov.

4.7

EHSV vzhľadom na programy, činnosti, projekty a pracovné skupiny uvedené v oznámení Komisie poukazuje na potrebu ich vzájomnej koordinácie s cieľom zabrániť prekrývaniu.

4.8

Základom úspechu nového Akčného plánu elektronického zdravotníctva je snaha o organizačnú zmenu poskytovateľov zdravotníckych služieb. Nejde tu o umožnenie prístupu k elektronickému zdravotníctvu len z hľadiska zodpovednosti vlády alebo verejnej správy ako koncového používateľa. Sprostredkovateľské organizácie poskytujúce zdravotnícke služby musia vynaložiť úsilie o prispôsobenie svojich štruktúr a personálu týmto novým modelom poskytovania služieb.

5.   Osobitné poznámky

5.1   Interoperabilita

5.1.1   Technické a sémantické aspekty

5.1.1.1   EHSV vo všeobecnosti súhlasí s návrhom Komisie o interoperabilite, aj keď poznamenáva, že nestačí len zaviesť možnosť výmeny údajov alebo dokumentov pomocou spoločných protokolov, pretože existujú aj sémantické, organizačné alebo právne problémy, ktoré sa musia vyriešiť.

5.1.1.2   Sémantická interoperabilita

V návrhu Komisie je potrebné objasniť vzťah jednotlivých programov, činností alebo pracovných skupín, okrem iného napr. 7. rámcového programu a ISA, so systematizovanou nomenklatúrou medicíny – klinických termínov SNOMED CT (Systematized Nomenclature of Medicine – Clinical Terms). SNOMED CT je celosvetovo najväčšia, najpresnejšia a najvýznamnejšia integrovaná, viacjazyčná a kodifikovaná klinická terminológia distribuovaná organizáciou International Health Terminology Standards Development Organisation (IHTSDO). Ide o neziskovú organizáciu, ktorej členmi sú rôzne krajiny EÚ, USA, Austrália atď.

5.1.1.3   Normalizácia

V oblasti elektronického zdravotníctva existuje množstvo poskytovateľov softvéru a hardvéru. V súvislosti s nariadením (EÚ) č. 1025/2012 je nevyhnutné pokračovať v procese normalizácie funkcií, ktoré priemyselnému odvetviu a používateľom – najmä tým, ktorí prijímajú rozhodnutia týkajúce sa nákupu – poskytnú zaujímavejší rámec s menšími rizikami, vyššou ziskovosťou a väčšími príjmami z investícií. EHSV zdôrazňuje potrebu primeranej kontroly zo strany orgánov verejnej moci, aby sa zabránilo zneužívaniu dominantného postavenia, ako k tomu dochádza v niektorých oblastiach IKT.

5.1.1.4   Organizačné otázky

EHSV schvaľuje rozhodnutie Komisie predložiť konkrétne opatrenia zamerané na integráciu a spoluprácu v EÚ. Pilotný projekt EPSOS (European Patients Smart Open Services – Inteligentné verejné prístupné služby pre európskych pacientov) (1), zjednoduší vypracúvanie konkrétnych opatrení, ktoré Komisia oznámila na integráciu cezhraničných procesov v oblasti elektronického zdravotníctva.

5.1.1.5   Právne otázky

5.1.1.5.1   EHSV víta rozhodnutie zamerať sa na hlavné právne otázky, ktoré bránia realizácii systému cezhraničnej telemedicíny (2). Keďže ide o inovačné technológie na celosvetovej úrovni, právne nedostatky a prekážky neboli doteraz celkom odstránené, a to ani na vnútroštátnej úrovni.

5.1.1.5.2   Udeľovanie licencií a povolení odborníkom a zdravotníckym zariadeniam

Podľa smernice 2011/24/EÚ o uplatňovaní práv pacientov pri cezhraničnej zdravotnej starostlivosti sa uplatňujú právne predpisy členského štátu, v ktorom sa poskytuje ošetrenie (článok 4 ods. 1 písm. a) (3). EHSV navrhuje preskúmať reformu smernice 2005/36/ES o uznávaní odborných kvalifikácií, ktorá nezahŕňa cezhraničné poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

5.1.1.5.3   Ochrana údajov

Informácie o zdraví majú citlivý charakter. Pacienti chcú mať kontrolu nad týmito informáciami a prístupe k nim. Diskusia o práve pacientov na zablokovanie informácií o histórii svojho zdravotného stavu sa musí analyzovať na globálnej úrovni v záujme dosiahnutia rovnakých noriem pre všetkých európskych občanov. EHSV pripomína, že nedostatok dôvery v bezpečnosť zdravotných údajov môže viesť k tomu, že pacienti budú odopierať prístup k potrebným informáciám.

5.1.1.5.4   Ochrana osobných údajov je základné právo zaručené ZFEÚ (článok 16) a Chartou základných práv (články 7 a 8). Smernica 95/46/ES stanovuje takúto ochranu v prípade spracovania a voľného pohybu údajov (4). Rámec poskytnutý členským štátom na ich transpozíciu však viedol k veľkým rozdielom v úrovni ochrany, ktorá je v súčasnosti jednou z najväčších prekážok pre cezhraničnú telemedicínu. EHSV preto musí znovu podporiť návrh všeobecného nariadenia o ochrane údajov (5), v súlade s podmienkami, ktoré uviedol vo svojom stanovisku z 23. mája 2012 (6).

5.1.1.5.5   Úhrada nákladov

Štát, v ktorom je pacient poistený (v ktorom sa poskytuje zdravotná starostlivosť) musí zabezpečiť preplatenie nákladov na cezhraničné poskytovanie zdravotnej starostlivosti (smernica 2011/24/EÚ, článok 7 ods. 1). Stanovisko EHSV: pacientom sa musia poskytovať jasné informácie o podmienkach preplácania nákladov.

5.1.1.5.6   Zodpovednosť za škody spôsobené profesionálnym pochybením a dodávkou lekárskych prístrojov

Ide o zložitú záležitosť, okrem iného v dôsledku možnosti pôsobenia viacerých subjektov. V prípade cezhraničného poskytovania zdravotníckych služieb existuje všeobecná zásada, ktorou je uplatňovanie právnych predpisov členského štátu, v ktorom sa poskytuje ošetrenie (smernica 2011/24/EÚ, článok 4 ods. 1). Chybnými výrobkami sa zaoberá smernica 85/374/EHS, v ktorej sa stanovuje zásada zodpovednosti bez zavinenia. Stanovisko EHSV: v kontexte existujúceho právneho základu sa všetky prípady musia riešiť v súlade s judikatúrou.

5.1.1.5.7   Jurisdikcia a rozhodné právo

Takisto ide o veľmi zložitú záležitosť, ktorú je potrebné riešiť podľa platných pravidiel a medzinárodných zmlúv. EHSV navrhuje, aby sa zvážili mimosúdne systémy urovnávania sporov, napríklad arbitráž a mediácia.

5.1.1.5.8   Právo na prístup

Zvýšila sa miera prístupu pacientov a občanov k zdravotným informáciám a vlastnej zdravotnej dokumentácii. Niektoré regióny zvýšili úroveň služieb ponukou centier poskytujúcich zdravotnú starostlivosť a 24-hodinových služieb pre širokú verejnosť, vybrané skupiny rizikových pacientov alebo pre celé regióny. Pacienti si môžu dohodnúť termín a získať primeraný prístup k informáciám nachádzajúcim sa v ich zdravotnej dokumentácii. Pacienti tak aktívne preberajú svoju časť zodpovednosti v oblasti zdravotnej starostlivosti a prevencie. Stanovisko EHSV: právo na prístup treba regulovať v prípade cezhraničného poskytovania zdravotnej starostlivosti.

5.1.1.5.9   Telesná a duševná pohoda

EHSV víta rozhodnutie Komisie zaoberať sa v zelenej knihe, ktorú predloží v roku 2014, problematikou zdravotnej a sociálnej starostlivosti (mobilné elektronické zdravotníctvo). Ide o konkrétny aspekt elektronického zdravotníctva, ktorý v súčasnosti zaznamenáva prudký nárast v oblasti predaja mobilných zariadení (smartfóny, tablety atď.) a konkrétneho softvéru pre tieto zariadenia (aplikácie), pričom na ich šírenie medzi obyvateľstvom je potrebné regulovať technické a právne aspekty týkajúce sa ich používania.

5.2   Výskum, vývoj a inovácie

5.2.1

EHSV považuje za vhodné financovať tie oblasti výskumu, ktoré navrhla Komisia, v rámci cieľa „zdravie, demografické zmeny a blahobyt“ programu Horizont 2020.

5.2.2

EHSV vzhľadom na stanovenie sumy, ktorú EÚ v období 2014 – 2020 vyčlení na lekársky výskum pripomína, že Národný inštitút zdravia (USA) na tento účel ročne investuje 30 900 miliónov USD.

5.2.3

EHSV so zreteľom na návrhy organizácií zastupujúcich odvetvie zdravotníctva, napríklad EPHA (European Public Health Alliance), navrhuje, aby výskumné programy, okrem iného, zohľadnili nasledujúce skutočnosti:

súlad s inými programami, napríklad s programom Zdravie pre rast, na základe čoho sa vypracujú spoľahlivé štatistiky o vývoji ochorení, ktoré sa u obyvateľstva často vyskytujú: obezita, srdcovo-cievne ochorenia, rakovina, cukrovka atď.;

koordinácia, keďže výskumná komunita spravidla pracovala nezávisle bez dostatočnej vzájomnej komunikácie;

podmienky patentov práce platenej daňovými poplatníkmi s cieľom zabrániť nebezpečenstvu spoločného znášania rizík v oblasti výskumu pri súčasnej privatizácii zisku (7).

5.3   EHSV považuje návrh Komisie týkajúci sa rozvoja podnikania v oblasti elektronického zdravotníctva, najmä z hľadiska podpory MSP, za primeraný, avšak presnejšiemu posúdeniu bráni nedostatočná konkretizácia a kvantifikácia.

5.4   EHSV v súvislosti s nástrojom „Spájame Európu“ na obdobie 2014 – 2020 na základe výsledkov pilotného projektu EPSOS a ďalších projektov a štúdií zdôraznil, že by sa nemal obmedziť iba na „prepojenie systémov“. Zároveň by mal ľuďom umožniť, aby poznali, pochopili a využili výhody vyplývajúce z „prepojeného občianstva“.

5.5   Súdržnosť

5.5.1

Nový program elektronického zdravotníctva by sa mal usilovať o zabezpečenie väčšej rovnosti medzi európskymi občanmi, pokiaľ ide o prístup k zdravotníckym službám. Ako už EHSV uviedol, je zrejmé, že urýchlený prístup všetkých krajín a celkové prepojenie sú základnými podmienkami na rozvoj telemedicíny, preto by sa mala zvýšiť digitálnu vybavenosť všetkých oblastí, predovšetkým vidieckych a okrajových oblastí (8).

5.5.2

EHSV je v snahe prekonať súčasné programové obdobie EFRR presvedčený, že v programovom období 2014 – 2020 sa musia vypracovať, a prostredníctvom primeraného rozpočtu najmä financovať návrhy na rozsiahle zavádzanie najnovších technológií na celom území EÚ. Aby sa však zabránilo nerovnosti v prístupe k elektronickému zdravotníctvu, ktorá už existuje v oblasti zdravotnej starostlivosti, sú potrebné komplexnejšie opatrenia a väčšie investície, ako predpokladá EFRR.

5.6   Zlepšenie digitálnej gramotnosti v oblasti zdravia

5.6.1

Podľa EHSV je v prípade pacientov veľmi dôležité, aby mali ľudia prístup k svojim údajom, ktoré sa nachádzajú v zdravotníckych informačných systémoch, a mohli ich využívať. V tejto súvislosti možno uviesť projekt „Sustains“, ktorý v súčasnosti prebieha v trinástich regiónoch a ktorého účelom je uľahčiť prístup ľuďom k svojim zdravotným údajom prostredníctvom „osobných zdravotných zložiek“ a ostatných doplnkových služieb na webe.

5.6.2

V prípade zdravotníckej obce je nevyhnutné zahrnúť do osnov odborného vzdelávania aj informácie o elektronickom zdravotníctve, či už pre zdravotníckych pracovníkov alebo manažérov.

5.7   Vyhodnotenie programov

5.7.1

EHSV sa domnieva, že stanovenie spoločných hodnôt a hodnotiacich programov, ktoré uskutoční Komisia, pokiaľ ide o výhody elektronického zdravotníctva, je jedným z najdôležitejších aspektov vzhľadom na skutočnosť, že rýchlosť technologických zmien často neumožňuje objaviť jeho skutočný prínos. Z prieskumov vyplýva, že podpora elektronického zdravotníctva zo strany obyvateľstva a lekárskej obce priamo súvisí s presvedčením, že preukázateľne vedie k zlepšeniu systému zdravotníctva.

5.7.2

EHSV takisto poznamenáva, že dobré znalosti modelov a technológií s pozitívnym vplyvom a ich výslovná podpora sú základom pre modely zdravotníctva založené na IKT. V záujme získania tejto výhody je potrebné disponovať pružnými a dynamickými hodnotiacimi postupmi s osobitným dôrazom na celkové hodnotenie poskytovaných služieb, a nie na samotnú technológiu. Treba sem zahrnúť aj hodnotenie účinnosti služieb súvisiace s globálnymi hospodárskymi nákladmi a výnosmi, ktoré prináša, aj keď hospodárska účinnosť nesmie byť jediným kritériom na odporúčanie používať modely starostlivosti založené na IKT.

5.7.3

Vo všeobecnosti platí, že medzi orgánmi verejnej moci, priemyselnými odvetviami a zástupcami organizácií prevláda názor, že elektronické zdravotníctvo (ktoré zahŕňa množstvo rôznych aplikácií) môže byť z hľadiska zdravia prínosom. EHSV s týmto názorom súhlasí, pričom však poukazuje na to, že by sa mali zohľadniť aj kritické pripomienky vychádzajúce z praktických skúseností, ktoré spochybňujú úsporu nákladov a zdôrazňujú problémy: počítačové chyby, „klonovanie“ správ, možnosť podvodu, vysoké náklady atď.

5.8   Podpora politického dialógu a medzinárodnej spolupráce

Je zrejmé, že potreba viesť politický dialóg o elektronickom zdravotníctve, má v súlade s návrhom Komisie medzinárodný charakter, a to vzhľadom na skutočnosť, že aj v rozvojových krajinách sa v tejto oblasti vyvíja veľké úsilie. IKT sa tak budú môcť využívať na dosiahnutie cieľov OSN a ich uplatňovanie v rámci solidarity.

V Bruseli 22. mája 2013

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Henri MALOSSE


(1)  EPSOS formuluje odporúčania, technické špecifikácie, opisy systémov, organizačné modely, informačné aplikácie a nástroje atď., ktorých cieľom je zlepšiť interoperabilitu na nadnárodnej úrovni. Okrem toho sa v rôznych regiónoch zaviedli pilotné systémy.

(2)  Pozri pracovný dokument útvarov Komisie o uplatniteľnosti platného právneho rámca EÚ na služby v oblasti telemedicíny, SWD(2012) 414 final.

(3)  Pozri smernicu 2000/31/ES, článok 3 ods. 1 a 2: „zásada krajiny pôvodu“.

(4)  Uplatňujú sa aj smernica 2002/58/ES, týkajúca sa ochrany súkromia v sektore elektronických komunikácií a smernica 2011/24/EÚ.

(5)  COM(2012) 11 final – 2012/0011 (COD)

(6)  Prieskumné stanovisko EHSV na tému „Digitálny trh ako hnacia sila rastu“, Ú. v. EÚ C 229, 31.7.2012, s. 1.

(7)  Stanovisko EPHA k programu Horizont 2020 (jún 2012). http://ec.europa.eu/research/horizon2020/pdf/contributions/during-negotiations/european_organisations/european_public_health_alliance.pdf

(8)  Ú. v. EÚ C 317, 23.12.2009, s. 84.


Top