EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012AE1047

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa na obdobie rokov 2014 – 2020 ustanovuje program Práva a občianstvo“ COM(2011) 758 final – 2011/0344 (COD)

OJ C 191, 29.6.2012, p. 108–110 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

29.6.2012   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 191/108


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa na obdobie rokov 2014 – 2020 ustanovuje program Práva a občianstvo“

COM(2011) 758 final – 2011/0344 (COD)

2012/C 191/19

Hlavný spravodajca: Seamus BOLAND

Rada sa 9. februára 2012 rozhodla podľa článku 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom

Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa na obdobie rokov 2014 – 2020 ustanovuje program Práva a občianstvo

COM(2011) 758 final – 2011/0344 (COD).

Predsedníctvo výboru poverilo 29. februára 2012 odbornú sekciu pre zamestnanosť, sociálne veci a občianstvo, aby vypracovala stanovisko výboru v tejto veci.

Vzhľadom na naliehavosť témy bol pán BOLAND rozhodnutím Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na 480. plenárnom zasadnutí 25. a 26. apríla 2012 (schôdza z 26. apríla) vymenovaný za hlavného spravodajcu. Výbor prijal 127 hlasmi za, pričom nikto nehlasoval proti a 4 členovia sa hlasovania zdržali, nasledujúce stanovisko:

1.   Závery a odporúčania

1.1   Európsky hospodársky a sociálny výbor (EHSV) víta návrh, aby sa pokračovalo v programe Práva a občianstvo a odporúča dožičiť mu úplnú podporu všetkých subjektov zainteresovaných na jeho uplatňovaní.

1.2   Odporúča, aby názov programu obsahoval slovo „rovnosť“. To zabezpečí, že program bude chrániť práva ľudí, ktorí trpia diskrimináciou spôsobenou nerovnoprávnosťou. Takisto odporúča, aby sa medzi ciele programu zahrnulo potláčanie násilia, osobitne domáceho.

1.3   Výbor odporúča, aby sa pri cieľoch programu osobitne uvádzala problematika rovnosti, rovnosti žien a mužov, potláčania násilia a uplatňovania Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím.

1.4   EHSV víta skutočnosť, že na tento program sa navrhuje rozpočet. Dôrazne však odporúča, aby sa rozpočet realisticky zvýšil na takú sumu, ktorá bude zodpovedať doplnkovým aspektom pridaným do programu.

1.5   Výbor odporúča, aby generálne riaditeľstvo Spravodlivosť zabezpečilo, že bude mať potrebné informácie na presné zmeranie vplyvu, a aby vypracovalo súbory spravodlivých a objektívnych ukazovateľov, ktoré umožnia riadnu analýzu programu.

1.6   Výbor si všíma zmenu, že správa programu prechádza z generálneho riaditeľstva Zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie na generálne riaditeľstvo Spravodlivosť. Aj keď sú na to dobré dôvody, treba chápať, že pokiaľ ide o celkové riadenie, by mohli vzniknúť riziká spojené s touto zmenou. Výbor odporúča riadne posúdiť riziká, aby sa minimalizovali ťažkosti, ktoré vzniknú z presunu správy programu medzi týmito dvomi generálnymi riaditeľstvami.

1.7   Výbor odporúča, aby sa program uplatňoval v celej Európskej únii v súlade s chartou základných práv.

1.8   Výbor zastáva názor, že každý z uplatňovaných programov je riadne podporený v každom ročnom pláne. Vzhľadom na to odporúča vyčleňovať finančné prostriedky tak, aby žiadny z programov nebol znevýhodnený. Výbor odporúča, aby sa do návrhu Komisie doplnila veta, ktorou sa zabezpečí, že sa v každom ročnom pracovnom programe stanoví vhodné a spravodlivé rozdelenie finančných prostriedkov pre jednotlivé oblasti a že sa pre všetky oblasti zachová dostatočná úroveň financovania.

1.9   Doplnenie oblasti ochrany spotrebiteľov do programu veľmi znepokojilo zainteresované subjekty. Obavy sú spôsobené hlavne tým, že by mohlo dôjsť k nahradeniu jestvujúcich programov a/alebo oslabeniu ich finančnej podpory. Výbor síce chápe potrebu začleniť do programu oblasť ochrany spotrebiteľov vzhľadom na to, že spadá do pôsobnosti generálneho riaditeľstva Spravodlivosť, ale dôrazne odporúča, aby sa v dôsledku začlenenia tejto dodatočnej oblasti neznížil rozpočet vyčlenený na program.

1.10   Z tohto hľadiska je dôležité poznamenať, že programy, ktorých cieľom je zlepšiť situáciu ľudí postihnutých diskrimináciou v oblasti rovnosti a ľudských práv, sa často venujú riešeniu prípadov chudoby. Výbor akceptuje, že aj inými programami je možné potláčať chudobu a bojovať proti vylúčeniu, ale je hlboko presvedčený, že tento program by mal plne zohľadňovať to, akú úlohu zohráva chudoba pri vzniku diskriminácie.

1.11   Sú obavy, že ak sa bude prísne dodržiavať vymedzenie pojmu „občianstvo“, mohlo by dôjsť k vylúčeniu niektorých „osôb“ o ktorých sa hovorí v cieľoch programu. EHSV je presvedčený, že tieto obavy by sa zmenšili, ak by sa v plánoch vykonávacích programov podnecovala podpora zásad začleňovania. Odporúča sa, aby sa žiadateľom objasnilo, že pojem „osoba“ vo všeobecných cieľoch je určený na zabezpečenie úplného začlenenia.

1.12   EHSV dôrazne podporuje prácu jestvujúcich podporných sietí a programov priameho informovania, ktoré pomáhajú príjemcom podpory a politickým činiteľom na úrovni štátov a EÚ. Je mimoriadne dôležité, aby siete, ktoré žiadajú o financovanie podľa nového programu, neboli znevýhodňované tým, že sa nebude prihliadať na ich skúsenosti s prácou v oblasti ľudských práv a rovnosti. Výbor takisto verí, že sa urobí riadne vyhodnotenie tejto práce, aby sa v budúcej činnosti v oblasti rovnosti a ľudských práv mohli využiť skúsenosti z tohto programu.

1.13   Jestvuje všeobecná obava, že prípadné prerušenie kontinuity po skončení súčasného programu na roky 2007 – 2013 a pred začatím nového programu na roky 2014 – 2020 by bolo na škodu celému programu a došlo by tým k strate dôležitých skúseností. Výbor zastáva jednoznačný názor, že takéto prerušenie nesmie vzniknúť.

2.   Východiská

2.1   Komisia prijala 15. novembra 2011 Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa na obdobie rokov 2014 – 2020 ustanovuje program Práva a občianstvo (1). Stanovujú sa v ňom zmeny navrhované pre nový program založené na výsledkoch poučenia zo súčasného programu na roky 2007 – 2013.

2.2   Po schválení návrhu bol EHSV požiadaný, aby vypracoval stanovisko a pripravil ho na schválenie na 480. plenárnom zasadnutí výboru, ktoré sa bude konať 25. a 26. apríla 2012.

2.3   Tento návrh sa opiera o článok 19 ods. 2, článok 21 ods. 2 a články 114, 168, 169 a 197 Zmluvy o fungovaní Európskej únie.

2.4   Suma prostriedkov určených na vykonávanie programu Práva a občianstvo na obdobie od 1. januára 2014 do 31. decembra 2020 má byť 439 mil. EUR (v bežných cenách).

2.5   Bude dostupný vo všetkých krajinách EÚ.

2.6   Zúčastniť sa môžu iba tie krajiny mimo EÚ, ktoré sú členmi EHP, ďalej pristupujúce a kandidátske krajiny a potenciálne kandidátske krajiny. Využiť ho môžu aj niektoré iné krajiny mimo EÚ, obzvlášť krajiny, na ktoré sa vzťahuje európska susedská politika.

2.7   Všetky zainteresované subjekty sa zhodujú v názore, že nový program by sa nemal odložiť a mal by byť plne funkčný na začiatku roku 2014.

3.   Návrh Komisie

3.1   V návrhu Komisie je podrobne opísané, ako je navrhovaný program na roky 2014 – 2020 rozvrhnutý.

3.2   V návrhu sa vymedzuje rámec, ktorým sa má zjednodušiť a zracionalizovať program Práva a občianstvo, ktorý je nástupcom troch súčasných programov.

3.3   Ide o tieto tri programy: a) Základné práva a občianstvo, b) Daphne III, c) oblasti „Antidiskriminácia a rozmanitosť“ a „Rodová rovnosť“ programu v oblasti zamestnanosti a sociálnej solidarity Progress.

3.4   Po zhodnotení vplyvu súčasného programu na obdobie rokov 2007 – 2013 Komisia rozhodla že zlúči súčasných šesť programov do dvoch. Umožní sa tým komplexný prístup pri financovaní a účinnejšie riadenie programu.

3.4.1   Cieľom programu je prispieť k vytvoreniu priestoru, v ktorom je zabezpečená podpora a ochrana práv jednotlivcov v súlade so Zmluvou o fungovaní Európskej únie a Chartou základných práv Európskej únie.

3.4.2   Špecifických cieľov je päť:

zlepšiť práva vyplývajúce z občianstva Európskej únie,

podporovať účinné uplatňovanie zásad nediskriminácie z dôvodu pohlavia, rasy alebo etnického pôvodu, náboženstva alebo viery, zdravotného postihnutia, veku alebo sexuálnej orientácie, vrátane rovnosti medzi ženami a mužmi, a práv osôb so zdravotným postihnutím a starších osôb,

zabezpečiť vysokú úroveň ochrany osobných údajov,

zlepšiť dodržiavanie práv dieťaťa,

umožniť spotrebiteľom a podnikom, aby mohli s dôverou obchodovať a nakupovať na vnútornom trhu.

3.5   V návrhu sú uvedené podrobnosti hodnotenia po polovici obdobia platnosti programu a odporúčané zlepšenia.

4.   Všeobecné pripomienky

4.1   EHSV sa s Komisiou zhoduje v názore, že rozvoj priestoru slobody, bezpečnosti a spravodlivosti zostáva pre Európsku úniu prioritou. Vyjadruje však znepokojenie, že charta základných práv sa v Európskej únii neuplatňuje všade rovnako.

4.2   Nový program v podstate závisí od vyčlenenia finančných prostriedkov vo výške 439 miliónov EUR na roky 2014 – 2020. Predstavuje to mierne zníženie predchádzajúceho rozpočtu a podľa názoru EHSV to znamená oslabenie záväzku Európskej únie zlepšiť situáciu diskriminovaných ľudí.

4.3   Výbor je znepokojený tým, že nárast extrémistických tendencií môže uškodiť pri uplatňovaní základných ľudských práv (2), a preto je dôležité sprístupniť primerané zdroje skupinám pracujúcim na zlepšení tejto situácie. Aj keď je pravda, že je k dispozícii rozpočet na to, aby sa pokračovalo v tejto práci, výbor jasne vidí, že navrhovaný rozpočet je pod úrovňou podpory, ktorá je potrebná na zachovanie kontinuity práce začatej v predchádzajúcom programe.

4.4   Výbor má obavy, že určovanie priority pri ročných programoch stanovené Komisiou v súlade s článkom 8 jej návrhu môže znevýhodňovať určité prvky alebo oblasti projektu. Napraviť by sa to dalo tak, že sa zabezpečí, aby všetky pracovné programy boli financované na úrovni potrebnej na pokračovanie v prebiehajúcich prácach.

4.5   Je potrebné zachovať výraznú viditeľnosť programov, aby boli vnímané ako účinné pri podpore nediskriminácie vo všetkých oblastiach, ktoré pokrývajú.

4.6   Výbor sa obáva, že schopnosť generálneho riaditeľstva Spravodlivosť merať vplyv je negovaná jeho vyhlásením, že nemá dostatok informácií.

4.7   Výbor má obavy, že doplnená oblasť týkajúca sa práv spotrebiteľov by mohla vyvolávať ďalší zbytočný tlak na program. Takýmto tlakom môže byť vytláčanie programov, ktoré sa priamo zaoberajú základnými ľudskými právami a nebezpečenstvo, že cenné finančné prostriedky sa presmerujú preč od programov podpory ľudských práv a spravodlivosti.

4.8   Podľa názoru výboru nereprezentuje názov programu celý jeho obsah. Konkrétne výbor považuje skutočnosť, že v názve chýba slovo „rovnosť“, za oslabenie programov venovaných rovnoprávnosti.

4.9   EHSV zastáva názor, že medzi ciele programu by sa malo zahrnúť potláčanie násilia, osobitne domáceho.

4.10   Výbor sa obáva, že také vymedzenie pojmu „občianstvo“, aké sa uvádza v jednom z piatich špecifických cieľov programu, vylúči osoby žijúce v EÚ, ktoré však nemusia mať občianstvo. Víta skutočnosť, že všeobecné ciele programu sa týkajú „osôb“. EHSV by však chcel požiadať o také vymedzenie cieľov, aby program začleňoval všetkých ľudí.

4.11   Panuje všeobecný názor, že jestvujúce siete zapojené do podpory a poskytovania informácií týkajúcich sa programu by nemali byť znevýhodňované pri žiadaní o účasť v novom programe. Výbor uznáva, že majú vysokú úroveň skúseností s prácou v oblasti ľudských práv a rovnosti. Takisto uznáva, že úloha sietí by sa mala riadne vyhodnotiť, rovnako ako všetky časti programu.

4.12   Pokiaľ ide o prehodnotenie práv s cieľom zlepšiť ich v meniacich sa podmienkach, mala by pri rozvoji programu významnú úlohu zohrávať potreba prispôsobiť programy založené na poučení z iných skúseností, napríklad s Dohodou z Belfastu (tzv. Veľkopiatková dohoda).

4.13   EHSV konštatuje, že pri presadzovaní práv a rovnosti sa treba vždy snažiť o dosiahnutie rovnováhy, aby sa zaručilo uznanie práv celého spoločenstva. Rovnako by každý mal mať možnosť účasti na konaniach, čo zabezpečí, že k diskriminácii nikdy nedôjde.

V Bruseli 26. apríla 2012

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Staffan NILSSON


(1)  COM(2011) 758 final – 2011/0344 (COD).

(2)  Staffan Nilsson, „Europe’s snail syndrome“, 10. mája 2011, http://www.eesc.europa.eu/?i=portal.en.news.18276.


Top