EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010AE1368

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh smernice Rady, ktorou sa mení a dopĺňa smernica 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty, pokiaľ ide o trvanie povinnosti uplatňovať minimálnu štandardnú sadzbu“ [KOM(2010) 331 v konečnom znení – 2010/0179 (CNS)]

OJ C 51, 17.2.2011, p. 67–68 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

17.2.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 51/67


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh smernice Rady, ktorou sa mení a dopĺňa smernica 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty, pokiaľ ide o trvanie povinnosti uplatňovať minimálnu štandardnú sadzbu“

[KOM(2010) 331 v konečnom znení – 2010/0179 (CNS)]

2011/C 51/13

Spravodajca: Edgardo IOZIA

Rada sa 24. júna 2010 rozhodla podľa článku 113 Zmluvy o fungovaní Európskej únie prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom

Návrh smernice Rady, ktorou sa mení a dopĺňa smernica 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty, pokiaľ ide o trvanie povinnosti uplatňovať minimálnu štandardnú sadzbu

KOM(2010) 331 v konečnom znení – 2010/0179 (CNS).

Predsedníctvo Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru poverilo 13. júla 2010 odbornú sekciu pre hospodársku a menovú úniu, hospodársku a sociálnu súdržnosť vypracovaním návrhu stanoviska výboru v danej veci.

Vzhľadom na naliehavosť danej témy bol pán Iozia rozhodnutím Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na 466. plenárnom zasadnutí 21. októbra 2010 vymenovaný za hlavného spravodajcu. Výbor prijal jednomyseľne nasledujúce stanovisko:

1.   Zhrnutie a pripomienky výboru

1.1

EHSV berie na vedomie, že je – dúfajme naposledy – nevyhnutné predĺžiť platnosť takzvaného prechodného systému na uplatňovania minimálnej štandardnej sadzby DPH, o ďalších 5 rokov. V tomto systéme z roku 1992, ktorého platnosť uplynie 31. decembra 2010, sa ustanovuje, že štandardná sadzba nemôže byť nižšia ako 15 %. Výbor vyjadruje priaznivé stanovisko k navrhovanej smernici.

1.2

Ak by nedošlo k predĺženiu, mohlo by to ešte viac narušiť fungovanie vnútorného trhu. Už dnes je rozdiel medzi rôznymi systémami štandardnej sadzby v Európe 10 percentuálnych bodov. Pohybuje sa od 15 % na Cypre a v Luxembursku až do 25 % v Dánsku, Maďarsku a Švédsku. Komisia už dvakrát opodstatnene navrhla zaviesť maximálnu sadzbu, s čím však nesúhlasila Rada, pretože treba mať na pamäti, že v tejto veci sa na základe zmlúv vyžaduje jednomyseľné rozhodovanie.

1.3

EHSV veľmi pozitívne hodnotí rozhodnutie Komisie zverejniť do konca tohto roka zelenú knihu o novej stratégii vo veci DPH a postupne umožniť harmonizáciu sadzieb. Prianím výboru, ktorý bude osobitne požiadaný o konzultáciu o tejto zelenej knihe, je čo najskôr dospieť ku kompletne harmonizovanému európskemu daňovému systému a k definitívnemu prekonaniu prechodného systému.

1.4

EHSV poukázal v mnohých svojich stanoviskách na túto tému na potrebu dospieť k jednoduchému a harmonizovanému systému nepriameho zdanenia, ktorý by zredukoval administratívne zaťaženie, priniesol očividné výhody pre podniky a občanov, garantoval spravodlivé zdanenie a istý zisk pre verejné financie, znížil by riziko daňových podvodov a pomohol by dobudovať a ďalej rozvíjať vnútorný trh.

1.5

EHSV si uvedomuje, že zachovaním zásady jednomyseľnosti pri prijímaní rozhodnutí vo veci daní sa výrazne znížila šanca rýchle schváliť definitívny systém, ktorý by zaviedol mechanizmus spočívajúci na zdanení v krajine pôvodu. Skutočnosť, že nedošlo k dohode pri zmene a doplnení zmlúv, bude mať za následok značné predĺženie rozhodovacieho procesu v danej veci. Po štyridsiatich troch rokoch, ktoré uplynuli od postupu zavádzania európskeho systému nepriameho zdaňovania, sa pre uplatňovanie zásady jednomyseľnosti situácia nezmenila.

1.6

„Skutočnosť, že realizácia projektu, prijatého v podstate pred tridsiatimi tromi rokmi sa zdá byť vzdialená presne tak ako na začiatku, je obvinením členských štátov. História smernice o DPH v Európe je katalóg neúspechov, za ktoré nie je zodpovedná Komisia, ktorá konala s chvályhodnou súdržnosťou a nešetrila úsilím, aby sa pokúsila posunúť situáciu, ale členské štáty, ktoré neustále maria toto úsilie“ (1). Tieto slová boli vyslovené na pôde EHSV v roku 2001: ešte aj dnes sú dramaticky aktuálne!

1.7

EHSV sa domnieva, že už nemožno odkladať prijatie nového daňového systému, ktorý by garantoval: účinný boj proti daňovým podvodom, čo znamená zvýšenie daňových príjmov v členských štátoch a v Únii, zníženie administratívneho zaťaženia a vývoj vnútorného trhu.

2.   Úvod

2.1

Rada na návrh Komisie a po konzultácii s EP a EHSV jednohlasne určila výšku sadzby DPH podľa článku 12 ods. 3 písm. a) druhý odsek smernice 77/388/EHS.

2.2

Keďže nebola dosiahnutá potrebná jednohlasnosť, Komisia bola nútená štyrikrát predĺžiť ustanovenie založené na jedinom jednohlasne dosiahnutom výsledku o minimálnej 15 % sadzbe stanovené na základe smernice 92/77/EHS. Ani v jednom návrhu zameranom na dosiahnutie definitívnej daňovej harmonizácie nebola nikdy dosiahnutá potrebná jednohlasnosť.

3.   Návrh Komisie

3.1

So zreteľom na platnosť, ktorá na základe ustanovenia smernice 2006/112/ES vyprší 31. decembra 2010, Komisia navrhuje nespočetný odklad, a to od 1. januára 2011 až do 31. decembra 2015, v rámci ktorého bude určená štandardná sadzba, ktorá nemôže byť nižšia ako 15 %.

3.2

Komisia v bode 9 predmetného návrhu stanovuje, že v krátkom čase vydá zelenú knihu o novej stratégii vo veci DPH, ktorá podnieti konzultácie o budúcej daňovej harmonizácii, a na základe výsledku tejto konzultácie medzi členskými štátmi bude môcť Komisia primerane rozhodnúť o výške štandardnej sadzby DPH v EÚ.

4.   Pripomienky výboru

4.1

Vo svetle súčasnej situácie, ktorá je v 27 členských štátoch v oblasti DPH, musíme vysloviť súhlas, tak ako aj v minulosti, považujúc tento návrh za „nevyhnutný krok“.

4.2

Rozhodnutie Komisie vydať zelenú knihu o celkovej problematike, s cieľom definitívne prekonať prechodný systém a naštartovať proces harmonizácie v spleti sadzieb, výnimiek, systémov znížených sadzieb, predbežných systémov a v celom súbore príslušných právnych predpisov, nabáda výbor, aby podporil realizáciu tohto projektu, aj keď na základe predošlých skúseností bolo vidno, že v danej veci prevážili malicherné vnútroštátne záujmy, ktoré prakticky boli prekážkou zjednodušenia a kompletnej realizácie vnútorného trhu.

4.3

Výška daňových podvodov sa na európskej úrovni odhaduje na 200 až 250 miliárd EUR. Výbor súhlasí s Európskym parlamentom v tom, že treba oveľa účinnejšie bojovať proti podvodom, ktoré „ovplyvňujú nielen financovanie rozpočtov členských štátov, ale aj celkovú bilanciu vlastných zdrojov Európskej únie, pretože zníženia v oblasti vlastných zdrojov pochádzajúcich z DPH treba kompenzovať zvýšením vlastných zdrojov pochádzajúcich z hrubého národného dôchodku“ (2).

4.4

Preto EHSV považuje za nevyhnutné, aby činnosť členských štátov bola koordinovaná a súbežná, čo by súčasne umožnilo dosiahnutie viacerých cieľov: zjednodušenie administratívy, nárast daňových príjmov, a to prostredníctvom účinného boja proti (daňovým) únikom, harmonizáciu sadzieb, ktoré by umožnili rozvinúť vnútorný trh, a pritom by nikomu neponúkali konkurenčné výhody alebo nevýhody vyplývajúce z výšky dane.

V Bruseli 21. októbra 2010

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Staffan NILSSON


(1)  Stanovisko EHSV na tému „Zlepšovanie fungovania systému DPH na vnútornom trhu“, Ú. v. ES C 193 z 10.7.2001, s. 45.

(2)  Legislatívne uznesenie Európskeho parlamentu zo 4. decembra 2008 o návrhu smernice Rady, ktorou sa mení a dopĺňa smernica Rady 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty s cieľom bojovať proti daňovým podvodom spojeným s operáciami v rámci Spoločenstva.


Top