EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006AE1158

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému Oznámenie Komisie Rade a Európskemu parlamentu o Tematickej stratégii pre životné prostredie v mestách KOM(2005) 718, konečné znenie – (SEC(2006) 16)

OJ C 318, 23.12.2006, p. 86–92 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

23.12.2006   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 318/86


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému Oznámenie Komisie Rade a Európskemu parlamentu o Tematickej stratégii pre životné prostredie v mestách

KOM(2005) 718, konečné znenie – (SEC(2006) 16)

(2006/C 318/15)

Európska komisia sa 11. januára 2006 rozhodla podľa článku 262 Zmluvy o založení Európskeho Spoločenstva prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom stanovisko k horeuvedenej téme.

Odborná sekcia pre poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka a životné prostredie, ktorá bola poverená prípravou návrhu stanoviska výboru v danej veci, prijala svoje stanovisko 11. júla 2006. Spravodajcom bol pán PEZZINI.

Európsky hospodársky a sociálny výbor prijal na svojom 429 plenárnom zasadnutí 13. a 14. septembra 2006 (schôdza z 13. septembra 2006) 194 hlasmi za, 2 hlasmi proti, pričom 6 sa hlasovania zdržali, nasledujúce stanovisko:

1.   Závery a odporúčania

1.1

EHSV si je vedomý skutočnosti, že v zmysle trvalo udržateľného rastu a na zvýšenie konkurencieschopnosti a inovácie je nevyhnutné riešiť nasledujúce komplexné problémy, ktoré sú v súčasnosti charakteristické pre situáciu v mestách: znečistenie životného prostredia, problémy s dopravnou infraštruktúrou, problémy bývania, neistota a kriminalita, krízy zamestnanosti a zmeny výroby, demografické zmeny, sociálne vylúčenie – obzvlášť mladistvých a starších osôb – ako aj priestorové a etnické delenie.

1.2

Znečistenie ovzdušia v mestách už dlho predstavuje ohrozenie zdravia s veľmi vysokými následnými nákladmi pre spoločnosť a zdravotníctvo. Svetová zdravotnícka organizácia považuje zlú kvalitu ovzdušia v mestách za hlavnú príčinu nárastu výskytu chronických ochorení. Tieto ochorenia majú za následok vysoké náklady pre zdravotné systémy – v dôsledku potreby lekárskeho ošetrenia a pobytu v nemocnici – aj pre hospodárstvo vo forme pracovného výpadku.

1.3

Prevencia znečisťovania životného prostredia je nevyhnutná tak na úrovni individuálnej zodpovednosti prostredníctvom obmedzeného používania osobných motorových vozidiel, ako aj na kolektívnej úrovni v rámci nových dopravno-politických opatrení.

1.4

EHSV sa domnieva, že členské štáty musia ukončiť fázu úvah a odporúča im, aby prijali konkrétne a okamžité akčné plány, pričom treba zohľadniť mnohé poznámky Komisie v rámci integrovaného a participatívneho prístupu ako aj zodpovedného postupu, aby boli dosiahnuté postupné, overiteľné a vôbec za zmienku stojace zlepšenia životnej kvality a životného prostredia.

1.5

Európsky hospodársky a sociálny výbor je rovnako presvedčený o tom, že cesta, ktorú si zvolila Komisia, t. j. vytvoriť pre životné prostredie v mestách integrovanú stratégiu silno postavenú na základoch subsidiarity a blízkosti k občanom, je správna. Platí to obzvlášť vtedy, keď sa táto stratégia presadí v rámci obnovenej Lisabonskej a Göteborskej agendy so spoločne vypracovanými a participatívnymi mechanizmami.

1.5.1

Podľa názoru výboru musí Európska únia prijať mechanizmy na podporu najlepších postupov, skoncipovaných celoštátnymi, regionálnymi alebo miestnymi orgánmi na konkrétne vytvorenie tejto stratégie pre jednotlivé oblasti.

1.5.2

Európsky hospodársky a sociálny výbor zdôrazňuje, že mestá musia v zmysle svojej konkurencieschopnosti vyvinúť moderné a účinné služby dostupné cez internet, a to najmä v oblasti zdravotníctva, sociálnych služieb a verejnej správy, na zabezpečenie pevnejšej sociálnej súdržnosti a integrácie mladistvých a seniorov. To súvisí s novým hodnotením vzťahov medzi centrom a okrajovými časťami mesta, medzi bohatšími a štruktúrne slabými mestskými oblasťami a medzi mestskou oblasťou a jej okolím.

1.6

Podľa výboru sa pre životné prostredie v mestách musí predovšetkým použiť model „sociálne zodpovedného územia“. Ide o územie, ktorého rozvoj súvisí s otázkami trvalo udržateľného rozvoja, zahŕňa hospodárske, sociálne a ekologické aspekty a zohľadňuje socioekonomické následky starnutia obyvateľstva.

1.7

Územie sa môže označiť za „sociálne zodpovedné“ vtedy, keď sa podarí dosiahnuť súčasne dostatočnú mieru blahobytu a splnenie záväzkov v rámci sociálnej zodpovednosti.

1.7.1

Okrem poučenia o právach vychádza aj výchova k povinnostiam z vedomia, ktoré sa utvára v rodine poskytovaním informácií a ktoré sa posilňuje v priebehu ďalšieho vzdelávania od predškolského veku.

1.8

Rámcový program (v súčasnosti šiesty) v oblasti výskumu, technického rozvoja a demonštračných činností ponúka prostredníctvom predbežného plánovania technológie možnosť zapojenia spoločenských činiteľov so zreteľom na vytvorenie spoločných rozhodovacích základov a v rámci budúceho modelu, ktorý zvyšuje význam sociálnej zodpovednosti príslušnej oblasti.

1.8.1

V 7. rámcovom programe pre výskum a rozvoj sa okrem predbežného plánovania technológie v spojitosti s tematickou prioritou „Zdravie“ (1) predpokladá aj osobitné opatrenie v oblasti ľudského vývoja a starnutia pri zohľadnení vzájomného pôsobenia s faktormi ako sú životné prostredie, individuálne správanie a pohlavie.

1.8.2

Výbor poukazuje vo všeobecnosti na primárnu úlohu, ktorú všeobecne zohrávajú školy, vzdelávacie inštitúcie a vysoké školy, ktoré sa vo veľkej miere musia zasadiť za to, aby získali mladistvých a občanov pre trvalo udržateľný rozvoj.

1.8.3

Na medzinárodnej úrovni boli zaznamenané rôzne iniciatívy na určenie základných zásad a kľúčových hodnôt „sociálnej zodpovednosti podnikov“. Najdôležitejšie z týchto iniciatív sa vzťahujú na:

Chartu základných práv Európskej únie, článok 37 o ochrane životného prostredia (2),

Global Compact (3) (Globálnu dohodu) Organizácie Spojených národov,

smernice OECD (4),

Charty podnikových hodnôt „Istituto Europeo per il Bilancio Sociale (5)“ (Európskeho inštitútu pre podnikovú sociálnu zodpovednosť).

1.9

Európsky hospodársky a sociálny výbor naliehavo zdôrazňuje, že opatrenia na konkrétne uplatňovanie týchto zásad a základných hodnôt je potrebné vidieť ako výhodné investície, pretože prispievajú k zhodnoteniu hospodárskych, sociálnych a zamestnaneckých aspektov mestských štruktúr a zvyšujú ich príťažlivosť a možnosti vyjadrenia.

1.10

Výbor sa dôrazne zasadzuje za zavedenie „Európskej ceny pre zelené mesto“. Takéto ocenenie by mohlo prispieť k optimalizácii prístupu miestnych spoločenstiev ako aj ich verejných a súkromných aktérov.

1.10.1

Výbor považuje za dôležité, že EHSV ako hlavný aktér spolu s Výborom regiónov ide príkladom a zvažuje možnosť vypísania vlastnej ceny pre občiansku spoločnosť „Eurogreen City“, ktorá by sa udeľovala každoročne, a monitorovania osvedčených postupov v oblasti trvalo udržateľného rozvoja miest v rámci SMO.

2.   Dôvodová správa

2.1

Väčšina európskeho obyvateľstva žije v mestských oblastiach (6), kde kvalitu života často obmedzuje vážne zhoršovanie dopravných systémov, podmienok životného prostredia, sociálnej situácie a prístupu k službám zaisťujúcim existenčné minimum: Tie sa musia vo veľkej miere obnoviť a vyžadujú si inteligentné využitie zdrojov, ako aj ekologickejšie správanie sa jednotlivcov a spoločností.

2.1.1

Európsky hospodársky a sociálny výbor sa už týmto problémom zaoberal a obzvlášť poukázal na to, že „z rozličných dôvodov (…) sa environmentálne problémy v mestách vyskytujú v koncentrovanej forme. Občania tieto problémy veľmi silno vnímajú, predovšetkým čo sa týka kvality ovzdušia, vysokej hladiny hluku – obzvlášť v južných členských štátoch – a zdrojov vody“.

2.1.2

Otázka integrácie environmentálnych aspektov do procesu mestského rozvoja patrí k prioritám Šiesteho akčného programu pre životné prostredie (2002–2012) Európskej únie na podporu trvalo udržateľného rozvoja v rôznych prioritných oblastiach, ku ktorému sa už výbor vyjadril v stanovisku.

2.1.3

V šiestom akčnom programe 2002–2012 sa naplánovalo vypracovanie a schválenie siedmich tematických stratégií (7):

*znečisťovanie ovzdušia,

*morské životné prostredie,

*trvalo udržateľné využívanie prírodných zdrojov,

predchádzanie vzniku odpadu a jeho recyklácia,

ochrana pôd,

využívanie pesticídov,

*životné prostredie v mestách.

2.1.4

K týmto siedmim tematickým stratégiám už Komisia vypracovala týchto päť dokumentov: Návrh „Tematickej stratégie o znečistení ovzdušia“ (8) na ochranu ľudského zdravia a životného prostredia, prijatý 21. septembra 2005; návrh tematickej stratégie na zachovanie bezpečného, čistého a zdravého morského prostredia v Európe (9), prijatý 24. októbra 2005; návrh novej tematickej stratégie na predchádzanie vzniku odpadu a jeho recykláciu z 21. decembra 2005 (10); návrh novej tematickej stratégie trvalo udržateľného využívania prírodných zdrojov, predložený 21. decembra 2005 (11) ako aj návrh týkajúci sa životného prostredia v mestách z 11. januára 2006, ktorý je predmetom predloženého stanoviska.

2.1.5

Predložené návrhy tematických stratégií a návrh, ktorý je predmetom predloženého stanoviska, sú navzájom jednoznačné poprepájané. Na oblasť životného prostredia v mestách sa sústreďujú úzko prepojené opatrenia v týchto oblastiach:

boj proti znečisteniu ovzdušia,

prevencia vzniku odpadov a jeho recyklácia,

emisie skleníkových plynov z fosílnych palív, ktoré sa používajú v mestskej doprave resp. v súkromných vykurovacích a chladiacich systémoch,

ochrana podzemnej vody a prirodzenej fauny a flóry zazelenených plôch v mestách,

ochrana morského životného prostredia, (pre prístavy a pobrežné mestá).

2.1.6

Pre návrh tematickej stratégie pre životné prostredie v mestách, pre ktorý bola už v roku 2002 prijatá stratégia pre akčný plán pre mestské aglomerácie (12) sú dôležité aj opatrenia proti hluku, rovnako ako posledný predložený návrh smernice o podpore čistých vozidiel v cestnej doprave (obzvlášť aj návrhy na verejné obstarávanie) (13).

2.1.6.1

S predloženým návrhom stratégie sú rovnako úzko prepojené:

environmentálne opatrenia Spoločenstva plánované v programe LIFE+ v oblasti politiky miest,

opatrenia Spoločenstva týkajúce sa regionálnej a kohéznej politiky v rámci ESF, EFRR a Kohézneho fondu, okrem iniciatív Spoločenstva URBAN II, EQUAL a INTERREG,

opatrenia Spoločenstva v oblasti racionálneho využívania energie, úspory energie a energetickej účinnosti, v rámci programu „Inteligentná energia pre Európu“ a budúceho rámcového programu pre konkurencieschopnosť a inováciu (CIP),

opatrenia pre spoločný výskum a rozvoj plánované vo viacročnom rámcovom programe EÚ pre výskum, technologický rozvoj a demonštračné činnosti, najmä v nasledujúcich oblastiach: životné prostredie a verejné zdravie; doprava a energetika; informačná spoločnosť pre zlepšenie kvality života; rozvoj vedy a podpora kultúry v spoločnosti; nové materiály a nanotechnológie; navigačné systémy a výstavba satelitných systémov s GALILEO, GEO a GMES (14),

opatrenia na zachovanie mestského architektonického a kultúrneho dedičstva a mestských stavebných pamiatok, ako je to naplánované v programoch Spoločenstva MINERVA, LIFE (projekt RICAMA), Kultúra 2000, Media Plus a eContentplus,

opatrenia Spoločenstva pre krajiny v oblasti Stredozemného mora a Balkánu (MEDA), pre krajiny nových nezávislých štátov – NNŠ (TACIS), ktoré sa stanú predmetom budúceho nového susedského nástroja,

plánované opatrenia EÚ na spoluprácu Spoločenstva v oblasti rozvoja so štátmi AKP, Latinskej Ameriky (Mercocidades) a Ázie, ako aj v obchodnej politike EÚ (EU Trade Sustainability Impact Assessment SIA).

2.1.7

Dôležité podnety pre vytvorenie tematickej stratégie pre životné prostredie v mestách poskytli: výsledky konzultácie, ktorú uskutočnila Komisia o predbežnej správe z roku 2004 (15); prvé vyhodnotenie možných stratégií v tejto oblasti; dobrovoľné iniciatívy v rámci Agendy 21; Aalborgská charta (16); závery Rady zo 14. októbra 2004 o význame tematiky a potreby konania na všetkých úrovniach, ako aj závery, ktoré boli vypracované počas britského predsedníctva v Bristole (17).

2.1.8

Komisia taktiež vypracovala pracovný dokument pripojený k oznámeniu, ktoré je predmetom predkladaného stanoviska. Ten zahŕňa hodnotenie vplyvu rôznych udalostí na použitie stratégie a hodnotenie nákladov.

2.1.9

Európsky parlament uznal vo svojej správe z 21. septembra 2005 o mestskom rozmere v súvislosti s rozšírením (18), že mestá, mestské aglomerácie alebo mestské oblasti, v ktorých žije 78 % obyvateľstva Európskej únie, predstavujú miesta, kde sa sústreďujú obzvlášť zložité a nahromadené problémy, zároveň sa však v nich určuje budúcnosť a konsolidujú všetky formy poznatkov. Mestá preto musia potom zohrať „ústrednú úlohu pri dosahovaní revidovaných cieľov z Lisabonu a Göteborgu“. Parlament vyzval Komisiu, aby „vyvinula a navrhla modely a nástroje trvalo udržateľného rozvoja miest, ktoré by boli dostupné pre všetky mestá, mestské aglomerácie alebo oblasti“.

2.1.10

Európsky hospodársky a sociálny výbor sa domnieva, že politickí činitelia musia mať v súlade so sociálnymi partnermi a občianskou spoločnosťou vo všeobecnosti za cieľ vytvoriť prostredníctvom opatrení na podporu vzdelávania mestské prostredie s vysokou spoločenskou produktívnosťou.

2.2   Návrh Komisie

2.2.1

Podľa návrhu Komisie si „rôznorodosť v oblasti histórie, geografie, podnebia, administratívnych a právnych pomerov vyžaduje lokálne vyvinuté, na mieru šité riešenia problémov životného prostredia v mestách. Uplatňovanie zásady subsidiarity, podľa ktorej by sa opatrenia mali podniknúť na úrovni, na ktorej to bude najúčinnejšie, implikuje aj potrebu konať na miestnej úrovni“. „Vzhľadom na rôznorodosť mestských oblastí a existujúcich celoštátnych, regionálnych a miestnych záväzkov a problémov spojených s vytvorením spoločných noriem pre všetky otázky životného prostredia v mestách však bolo rozhodnuté, že riešenie danej problematiky pomocou prijatia legislatívy by pre dosiahnutie cieľov tejto stratégie nebolo tou najlepšou cestou“, čo je názor, ktorý zdieľala väčšina členských štátov a miestnych orgánov.

2.2.2

Navrhovaná tematická stratégia má obsahovať tieto jednotlivé body:

usmernenia pre integrovanú politiku životného prostredia,

usmernenia pre plány trvalo udržateľnej mestskej dopravy, aj pomocou technických usmernení o hlavných aspektoch plánov dopravy a príkladov osvedčených postupov, ktorú Komisia uverejní pravdepodobne v roku 2006,

opatrenia Spoločenstva na podporu vzájomnej výmeny osvedčených postupov medzi krajinami EÚ,

internetový portál Komisie pre miestne orgány, aby sa uľahčil prístup ku všetkým dokumentom relevantným pre miestne orgány, ktoré sú v súčasnosti sprístupnené na rôznych internetových stránkach Komisie, čo je v súlade s akčným plánom na zlepšenie komunikácie v rámci Európy,

školenia na získanie špecifických kompetencií, ktoré sú potrebné pre integrovaný prístup aj prostredníctvom výmenných programov pre úradníkov miestnej správy a iniciatív v rámci Európskeho sociálneho fondu (19) na zvýšenie efektívnosti verejnej správy na regionálnej a miestnej úrovni,

využitie iných oblastí politiky Spoločenstva: kohéznej politiky (20) a politiky výskumu (21).

2.2.3

Návrh Komisie sa na základe svojho prierezového charakteru čítať spolu s ostatnými navrhnutými tematickými stratégiami, ktoré sa týkajú najmä znečisťovania ovzdušia, aglomeračných odpadov a ochrany pobrežných miest pred znečistením mora, ako aj ochrany pôdy.

2.2.4

Bolo by veľmi zmysluplné, keby Komisia mohla zostaviť konsolidovaný text týkajúci sa právnych predpisov o trvalo udržateľnom rozvoji miest a mestských oblastí, so zreteľom na rôzne programy Spoločenstva, ktoré sa týkajú mestskej oblasti, a nakoniec aj so zreteľom na strategické usmernenia v rôznych oblastiach, ktoré sa vzťahujú na mestský rozvoj.

2.3   Pripomienky

2.3.1

Európsky hospodársky a sociálny výbor víta oznámenie Komisie, pretože sa zaoberá tematikou, ktorá má veľký význam pre európskych občanov, pre kvalitu života v mestách a v mestských oblastiach ako aj pre základnú úlohu miest ako motorov blahobytu a hospodársky, sociálny a kultúrny rozvoj.

2.3.2

Predpoklady pre tieto strategické politiky by sa mali na základe Bristolskej dohody (22) uzavretej v decembri 2005 presnejšie preskúmať. Podľa tejto dohody závisí vytvorenie trvalo udržateľných spoločenstiev v Európe od:

hospodárskeho rastu, bez ktorého nejestvuje žiadny priestor pre investície na vytvorenie a udržanie trvalo udržateľných spoločenstiev,

kapacít pre integrovaný prístup, ktorý zabezpečí rovnováhu medzi trvalo udržateľným rozvojom a hospodárskymi, sociálnymi a ekologickými výzvami ako aj medzi požiadavkami sociálnej integrácie a spravodlivosti,

silnej kultúrnej identity, aby sa mestá zmenili na medzinárodné centrá dokonalosti v zmysle Lisabonskej agendy,

schopnosti prekonať problém sociálnej izolácie,

uznania, že trvalo udržateľné spoločenstvá môžu existovať na rôznych miestnych, mestských a regionálnych úrovniach.

2.3.3

Európsky hospodársky a sociálny výbor sa domnieva, že podľa zásady Spoločenstva „viac kvality namiesto kvantity v zákonodarstve“ by mali stáť v popredí nasledujúce aspekty:

mechanizmy otvorenej koordinácie na dobrovoľnej báze, ktorá spája nový prístup integrovanej mestskej politiky s obsahom smerníc EÚ pre oblasť životného prostredia (voda, ovzdušie, hluk, odpad, emisie v ovzduší, zmeny podnebia, príroda a rozmanitosť druhov) ako aj ostatných tematických stratégií Šiesteho akčného programu (2002–2012),

systémy predbežného plánovania v oblasti rozvoja mestského prostredia, na ktorých sa zúčastnia všetky príslušné hospodárske a sociálne zúčastnené strany, záujemcovia a skupiny konečných spotrebiteľov, aj tých najslabších a najviac znevýhodnených skupín. Tieto systémy by mohli tvoriť základ pre nezávislé uznesenie politických činiteľov na miestnej úrovni a výsledky predbežného plánovania by mohli slúžiť na stanovenie spoločných ukazovateľov na monitorovanie a benchmarking na európskej úrovni,

zintenzívnenie spolupráce rôznych pracovísk komunálnej správy na rôznych (miestnych, regionálnych a národných) vládnych a administratívnych úrovniach, aj v otázkach ochrany a bezpečnosti občanov a hospodárskej činnosti so zreteľom na zločiny a drobnú kriminalitu v mestách,

konkrétne opatrenia na odstránenie problémov súvisiacich so starnutím mestského obyvateľstva, aj prostredníctvom výmeny skúseností získaných v rôznych európskych mestách,

podpora Spoločenstva pre opatrenia na vytvorenie kapacít miestnej správy a zastúpených miestnych hospodárskych, sociálnych a občiansko-spoločenských organizácií,

podpora Spoločenstva pre technické vzdelanie, výmenu osvedčených postupov a výmenu úradníkov a znalcov miestnych správ rôznych členských štátov,

vytvorenie partnerstiev verejnej a súkromnej sféry, obzvlášť pri správe integrovaných programov hospodárskeho rozvoja a na podporu hospodárskej činnosti zameranej na životné prostredie, pri trvalo udržateľnom mestskom plánovaní a ozdravovaní oblastí s komplikovanými štrukturálnymi problémami alebo prevedených plôch, ako aj pri socioekonomickom trvalo udržateľnom obnovovaní malých a stredných miest a veľkomestských štvrtí s vážnymi štrukturálnymi problémami (23),

koordinácia a súlad medzi oddeleniami Komisie, ktoré majú v kompetencii opatrenia a programy vzťahujúce sa na rôzne hospodárske, sociálne a ekologické aspekty mestského rozvoja. Pre externé kontaktné osoby by sa mal zriadiť jeden presne definovaný a dobre rozpoznateľný kontaktný bod,

podpora Spoločenstva pre realizačné štúdie na získanie jednoznačnej a objektívnej predstavy o nákladoch na prípravu, prijatie, realizáciu, certifikáciu, kontrolu a monitoring, hodnotenie kvality a kontrolu integrovaných plánov environmentálneho riadenia (EMP), plánov pre trvalo udržateľnú mestskú dopravu a systémov environmentálneho riadenia (EMS) (24) pre rôzne typy a vlastnosti miest a mestských oblastí,

posilnenie podpory Spoločenstva pre konkrétne rozvojové projekty a európske a mimoeurópske mestské siete, ako napr. „European Urban Knowledge Network“, Eurocities, Mercocidades, Civitas-Mobilis, Urbact,

rozvoj technologických možností informačnej spoločnosti, elektronických správnych služieb, e-learning a telepráce na zlepšenie kvality životného prostredia v mestách,

koncepcia učebných plánov pre školy a vzdelávacie zariadenia na rôznych úrovniach s cieľom zvyšovať zodpovednosť občanov v otázkach životného prostredia a zaškolenia zamestnancov orientovaných na vedomosti,

systémy hodnotenia vplyvov, prostredníctvom ktorých sa budú môcť jednotne preskúmať dosiahnuté pokroky európskych miest z ekonomického, sociálneho, kultúrneho a technologického hľadiska. Je preto zmysluplné predpokladať podľa vzoru „EU Draft Handbook for Sustainability Impact Assessment“ spoločné predpisy na hodnotenie vplyvov.

2.3.4

Európsky hospodársky a sociálny výbor prisudzuje podstatný význam procesu, ktorý môže viesť k vzniku oblasti alebo mesta označených ako „sociálne zodpovedné územie (25). Toto sa uskutoční, ak budú oblasti alebo mestá môcť zohľadniť nasledujúce aspekty:

sociálne a ekologické úvahy pri hospodárskych rozhodnutiach;

modely hodnôt, ktoré sa doplnia participatívnymi postupmi rozhodovania so zreteľom na oživenie konkurencieschopnosti, a to aj prostredníctvom iniciatívy Spoločenstva JESSICA (26),

osvedčené postupy a trvalý dialóg medzi záujemcami v zmysle zvýšenej inovácie a konkurencieschopnosti,

„primeraný“ blahobyt spojený s ekologickou a zdravotnou zodpovednosťou,

skutočná, na účasti založená vízia politiky týkajúcej sa trvalo udržateľného rozvoja miest.

2.3.4.1

Európsky hospodársky a sociálny výbor je presvedčený, že sociálny a kultúrny rozvoj mestského prostredia – aj so zreteľom na demografický rozvoj a migračné toky – má veľký význam.

2.3.4.2

Európsky hospodársky a sociálny výbor takisto zastáva názor, že účinná stratégia trvalo udržateľného rozvoja miest musí stavať na riešení finančnej, sociálnej a kultúrnej chudoby a materiálneho úpadku, osobnom zvládnutí stresu a boji proti sociálnej izolácii a vylúčeniu znevýhodnených skupín mestského obyvateľstva so zreteľom na účinnejšiu sociálnu integráciu rôznych etnických a kultúrnych skupín.

2.3.5

Proces musí prejsť týmito presne definovanými stupňami:

rozpoznanie spoločnej hodnoty územných spoločenstiev,

zistenie zdrojov a potrieb,

stanovenie cieľov na zlepšenie kvality a harmonizovaných indikátorov hodnotenia,

koncepcia akčného plánu a výber prostriedkov,

riadenie a kontrola projektov v oblasti „sociálne zodpovedného územia“ podľa prístupu zdola nahor,

rozsiahle opatrenia na zvyšovanie povedomia a neustále vzdelávanie v zmysle rozvoja „kultúry územia“.

2.3.5.1

Niektoré možnosti už miestne úrady identifikovali, ako napríklad:

zavedenie elektrických minibusov v centrách miest ako alternatíva k používaniu osobných motorových vozidiel (Salzburg),

zavedenie autobusov, ktoré jazdia na biopalivá (Bologna),

používanie elektrických bicyklov (27), ktoré sú vo všeobecnosti významné obzvlášť pre staršie osoby a pre obyvateľov miest s vyvýšenou topografiou (Ferrara, Miláno),

prevádzkovanie mestskej železnice a električiek na prepojenie mestských centier s letiskami a uzlami kombinovanej dopravy,

vytvorenie miestnych plánov reštrukturalizácie na podporu obnovy miest a na zachovanie architektonických pamiatok a znakov v oblasti životného prostredia podľa modelu vzorového plánu mestskej správy z Versailles (28).

2.3.5.2

Európsky hospodársky a sociálny výbor podporuje návrh Komisie požadovať používanie čistejších vozidiel a nezdaňovať osobné automobily podľa objemu valca, ale podľa emisií CO2.

2.3.6

Tieto témy by mali byť podľa výboru predmetom opatrení na zvýšenie senzibilizácie na všetkých úrovniach. Tieto opatrenia by mali byť zamerané obzvlášť na komunálnu úroveň, aby sa občania a podniky – aj v rámci projektu Foresight – angažovane a zodpovedne zaoberali všetkým, čo v posledných rokoch v otázke trvalo udržateľného rozvoja a podnikovej sociálnej zodpovednosti vypracovali medzinárodné organizácie ako Európska komisia, OSN a OECD ako aj „Istituto Europeo per il bilancio sociale“ (Európsky inštitút podnikovej sociálnej zodpovednosti).

2.3.6.1

Tieto postupy, ktoré treba prijať, budú zamerané na výskum a inováciu, na opatrenia na podporu obnovy investičného majetku, na vzdelanie a šírenie systémov environmentálneho riadenia a monitoringu životného prostredia.

2.3.6.2

Okrem informačnej politiky a vytvorenia všeobecného vedomia zodpovednosti sú na to najvhodnejšie nasledujúce nástroje: ISO 14001; EMAS (29); normy emisií skleníkových plynov (30); daňové a finančné stimuly na dosiahnutie cieľov; zjednodušenie postupov; zbavenie povinností uložených v oblasti ochrany životného prostredia pre aktérov s príslušným osvedčením.

2.3.6.3

Európsky hospodársky a sociálny výbor by privítal zavedenie „Európskej ceny pre zelené mesto“. Takéto ceny by mohli podporovať optimalizáciu prístupu miestnych spoločností a ich verejných a súkromných aktérov so zreteľom na rozvoj integrovaného prístupu a príslušných koherentných spôsobov správania.

2.3.6.4

Výbor považuje za dôležité, že EHSV ako hlavný aktér spolu s Výborom regiónov ide príkladom a zvažuje možnosť vypísať vlastnú ceny pre občiansku spoločnosť „Eurogreen City“, ktorá by sa udeľovala každoročne, prispievať k monitorovaniu skúseností získaných v rámci Európskeho monitorovacieho strediska pre územné plánovanie ORATE/ESPON (31), identifikovať prekážky a monitorovať osvedčené postupy v oblasti trvalo udržateľného rozvoja miest v rámci SMO.

2.3.7

Podľa výboru je v rámci účinnej stratégie pre mestský rozvoj v prvom rade dôležité vytvoriť vhodné riadiace systémy, aby sme potom dospeli k integrovanému riadeniu komplexných situácií, ktoré sa vyznačujú spoločným výskytom nasledujúcich prvkov:

rozmanitosť územných intervenčných a rozhodovacích úrovní,

mnohorakosť rozhodovacích centier s rôznymi podmienkami a stanovenými prioritami,

rôzne časové možnosti s krátkodobými, strednodobými a dlhodobými cieľmi.

2.3.8

Výbor sa domnieva, že zlepšenia integrovaného prístupu k správe „sociálne zodpovedných území“ musia zohľadňovať nasledujúce aspekty:

zlepšenia konzultačného procesu Komisie,

spoluúčasť všetkých zainteresovaných strán v rámci socioekonomického a ekologického trvalo udržateľného rozvoja miest na vypracovaní akčných návrhov,

konštantný a štruktúrovaný dialóg s občianskou spoločnosťou na transparentné informovanie o environmentálnych rizikách, možnosti výberu čistejších technológií a o nutnom zvyšovaní príťažlivosti miest,

spoločná vízia pre strednodobý rozvoj prostredníctvom predbežného plánovania založeného na účasti, do ktorého sa zapoja verejné a súkromné rozhodovacie centrá,

návrat k postupom pre hodnotenie vplyvov na základe predbežne stanovených kritérií a postupov na úrovni Spoločenstva, ktoré zodpovedajú integrovanému územnému prístupu,

vyhodnotenie osvedčených postupov, obzvlášť v oblastiach sociálnej integrácie, bezpečnosti a civilného spolunažívania,

lepšie zohľadnenie ochrany životného prostredia v rámci školského vyučovania a rozšírenie vzdelávania dospelých a seniorov,

spoločné úsilie na rozvoj systému finančného inžinierstva, ktoré – okrem iného vďaka spoločným iniciatívam JEREMIE a JESSICA – môže podporovať rast a zamestnanosť a zosilniť sociálnu integráciu v mestách, a síce pomocou štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu, EIB, EIF a s podporou partnerstiev verejného a súkromného sektora (VSP),

opatrenia na podporu a systémy na certifikáciu dobrovoľnej činnosti verejných a súkromných činiteľov na vytvorenie trvalo udržateľného a konkurencieschopného mestského prostredia.

V Bruseli 13. septembra 2006

Predsedníčka

Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Anne-Marie SIGMUND


(1)  Ú. v. EÚ C 65/02/2006, bod 5.2.3 (spravodajkyňa: pani HEINISCH) a Ú. v. EÚ C 65, 2006 (spravodajcovia: pán WOLF a pán PEZZINI).

(2)  Článok 37 – Ochrana životného prostredia: „Do postupov Únie musí byť zahrnutá vysoká úroveň ochrany životného prostredia a zlepšovanie kvality životného prostredia, ktorá musí byť zabezpečená v súlade s princípmi udržateľného rozvoja.“.

(3)  „… mali by sme sa rozhodnúť spoločne zjednotiť sily trhov a autoritu všeobecne platných ideálov. Rozhodnime sa pre vytvorenie rovnováhy medzi tvorivými silami súkromného podnikania, potrebami znevýhodnených a požiadavkami budúcich generácií.“ Kofi ANNAN, generálny tajomník OSN. V iniciatíve „Global Impact“, ktorú ohlásil na Svetovom hospodárskom fóre v Davose, Švajčiarsku, v januári 1999 a oficiálne predstavil v hlavnom sídle OSN v júli 2000 vyzýva podniky, aby sa pripojili k novým univerzálnym zásadám v oblasti ľudských práv, pracovných podmienok a životného prostredia.

(4)  Smernice OECD pre mnohonárodné podniky, uverejnené v júni 2000.

(5)  Tento inštitút vypracoval ‚Chartu podnikových hodnôt’, pozri prílohu II.

(6)  S viac ako 50 000 obyvateľmi.

(7)  Hviezdičkou (*) označené stratégie sú už predmetom príslušných smerníc.

(8)  KOM(2005) 446, konečné znenie.

(9)  KOM(2005) 505, konečné znenie.

(10)  KOM(2005) 667, konečné znenie.

(11)  KOM(2005) 670, konečné znenie.

(12)  Smernica 2002/49/ES.

(13)  KOM(2005) 634, konečné znenie.

(14)  Globálny monitoring životného prostredia a bezpečnosti.

(15)  KOM (2004) 60, konečné znenie: „Smerom k Tematickej stratégii pre životné prostredie v mestách“.

(16)  www.aalborgplus10.dk.

(17)  Bristolská dohoda, december 2005, www.odpm.gov.uk cod prod. 05 EUPMI 03584. Bristolská dohoda uznala osem základných vlastností trvalo udržateľnej spoločnosti: 1. aktívna, sociálne integrovaná a bezpečná; 2. dobre spravovaná; 3. dobre prepojená; 4. s dobrou situáciou v zásobovaní; 5. ekologicky uvedomelá; 6. atraktívna; 7. s dobrou infraštruktúrou a zástavbou; 8. taká, ktorá osloví každého.

(18)  EP(2005)0272 z 21. septembra 2005.

(19)  Prostredníctvom Európskeho sociálneho fondu (KOM(2004) 493) je možné podporovať aj vzdelávacie opatrenia pre verejné správy na rôznych úrovniach. Dôležitý je aj nový program LIFE+.

(20)  KOM(2004) 494 a 495.

(21)  KOM(2005) 1.

(22)  Pozri poznámku pod čiarou 18.

(23)  Európska investičná banka (EIB) poskytuje v tejto oblasti značnú podporu.

(24)  Pozri prílohu F pracovného dokumentu oddelení Komisie SEC(2006) 16.

(25)  Pozri aj: Prehodnotenie stratégie EÚ pre trvalo udržateľný rozvoj – nová stratégia. Dokument Rady 10117/06 z 9.6.2006, body 29 a 30.

(26)  Iniciatíva JESSICA (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas – spoločná podpora trvalo udržateľných investícií v mestských oblastiach) má za cieľ nájsť prostredníctvom kombinácie dotácií a pôžičiek riešenia na financovanie projektov obnovy a rozvoja miest, vrátane sociálnej výstavby.

(27)  Vybavené elektrickým motorom.

(28)  Študijná skupina, ktorej predsedal pán MENDOZA CASTRO sa mohla zaoberať koncepciou a vytváraním miestneho plánu rozvoja Versailles, ktorý bol prijatý mestskou radou v roku 2003 v rámci uplatňovania Agendy 21 (pozri prílohu 3) priamo na mieste, a to na pozvanie člena výboru pána BUFFETAUTA, ktorý je zástupcom primátora Versailles.

(29)  EMAS, nariadenie č. 1836/93, zmenené a doplnené nariadením č. 761/2001.

(30)  ISO 14064, nová norma pre emisie skleníkových plynov, ako aj smernica 2003/87.

(31)  ORATE (Observatoire en réseau de l'aménagement du territoire éuropéen), po anglicky EPSON (European Spatial Planning Observation Network).


Top