EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018AE3799

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa dopĺňajú právne predpisy EÚ týkajúce sa typového schvaľovania, pokiaľ ide o vystúpenie Spojeného kráľovstva z Únie [COM(2018) 397 final – 2018/0220 (COD)]

EESC 2018/03799

OJ C 440, 6.12.2018, p. 95–99 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

6.12.2018   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 440/95


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa dopĺňajú právne predpisy EÚ týkajúce sa typového schvaľovania, pokiaľ ide o vystúpenie Spojeného kráľovstva z Únie

[COM(2018) 397 final – 2018/0220 (COD)]

(2018/C 440/15)

Spravodajca:

Séamus BOLAND

Konzultácia

Európsky parlament, 2.7.2018

Rada, 3.7.2018

Právny základ

článok 114 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

Príslušná sekcia

sekcia pre jednotný trh, výrobu a spotrebu

Prijaté v sekcii

4.9.2018

Prijaté v pléne

19.9.2018

Plenárne zasadnutie č.

537

Výsledok hlasovania

(za/proti/zdržalo sa)

198/0/7

1.   Závery

1.1.

EHSV víta návrh Európskej komisie na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa dopĺňajú právne predpisy EÚ týkajúce sa typového schvaľovania, pokiaľ ide o vystúpenie Spojeného kráľovstva z Únie.

1.2.

EHSV sa domnieva, že návrh sa zameriava na praktické kroky potrebné na riešenie skutočných dôsledkov pre sektor výroby a distribúcie vozidiel a pre spotrebiteľov, ktoré vyplynú z nevyhnutných právnych zmien v oblasti vydávania osvedčení o typovom schválení orgánmi Spojeného kráľovstva na základe právnych predpisov EÚ.

1.3.

V tejto súvislosti sa EHSV domnieva, že tento návrh by mal slúžiť ako vzor pre mnohé ďalšie podobné dohody, ktoré budú potrebné v dôsledku brexitu.

1.4.

EHSV odporúča, aby sa v dohode o tomto návrhu uznalo, že na to, aby sa zabezpečilo úplné zavedenie nového systému bude potrebný primeraný čas. Konečný termín vystúpenia stanovený na 29. marca je vo všeobecnosti príliš reštriktívny a mal by sa na základe dohodnutých podmienok medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ predĺžiť.

1.5.

EHSV prijíma skutočnosť, že po ukončení členstva Spojeného kráľovstva nemôžu agentúry Spojeného kráľovstva pre typové schvaľovanie už osvedčovať vozidlá podľa právnych predpisov EÚ a že výrobcovia so sídlom v Spojenom kráľovstve budú musieť požiadať o schválenie ktorúkoľvek z 27 agentúr so sídlom v EÚ. Berúc na vedomie, že vláda Spojeného kráľovstva je presvedčená, že ich agentúra by mala byť medzinárodne uznávaná ako agentúra pre typové schvaľovanie, EHSV odporúča, aby sa objasnila akákoľvek nejasnosť v tomto bode.

1.6.

EHSV poznamenáva, že tento návrh sa bude realizovať v rámci parametrov stanovených v celkovej dohode o ukončení členstva, ktorá vzíde z rokovaní. Preto odporúča, aby sa tento návrh nijakým spôsobom neoslabil.

1.7.

EHSV konštatuje, že v rámci EÚ sa smernice môžu meniť a dopĺňať na základe na nových technológií, nových informácií atď. Preto odporúča ponechať v rámci dohôd potrebnú flexibilitu, aby sa mohli uskutočniť riadne rokovania.

1.8.

EHSV odporúča, aby sa vo všetkých celkových dohodách o obchode, ako aj o ukončení členstva, prihliadalo na obrovský trh, ktorý existuje v EÚ a Spojenom kráľovstve, a aby sa všetkými dohodami zabezpečilo, že nedôjde k negatívnemu narušeniu tohto trhu.

1.9.

EHSV dôrazne odporúča, aby sa na potrebné informačné systémy, odbornú prípravu a poradenstvo poskytli dostatočné zdroje a aby boli tieto systémy transparentne dostupné pre všetky odvetvia priemyslu vrátane zainteresovaných strán v oblastiach ochrany spotrebiteľa a životného prostredia.

1.10.

EHSV prijíma skutočnosť, že hoci tento návrh neovplyvňuje „základné práva“, budú práva spotrebiteľov vždy prioritou, a preto odporúča, aby sa to bralo na vedomie počas celého vykonávania.

2.   Súvislosti

2.1.

Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska sa po referende o členstve v EÚ 23. júna 2016 rozhodlo odísť z Európskej únie. Toto rozhodnutie sa týka aj Gibraltáru.

2.2.

Spojené kráľovstvo oznámilo 29. marca 2017 EÚ svoj zámer vystúpiť z Únie podľa článku 50 Zmluvy o Európskej únii. Po aktivovaní tohto článku sa začal proces rokovaní o ukončení členstva, aby sa mohli úspešne nastoliť nové komplexné právne ustanovenia.

2.3.

Predpokladá sa, že ak sa tak zmluvné strany dohodnú, Spojené kráľovstvo už od 30. marca 2019 nebude členom EÚ a stane sa treťou krajinou, pokiaľ sa v dohode nenavrhne nový dátum začiatku.

2.4.

Uznáva sa, že po zrušení členstva bude potrebné vyriešiť množstvo praktických záležitostí týkajúcich sa regulácie tovarov a služieb v celej EÚ. Najmä agentúry pre typové schvaľovanie so sídlom v Británii už nebudú mať od dátumu ukončenia členstva úlohu regulačných orgánov EÚ. To má zasa následky na súčasnú a budúcu reguláciu tovaru vrátane tovaru, ktorý už bol schválený.

2.5.

Treba však poznamenať, že presná pozícia Spojeného kráľovstva vo vzťahu k agentúre Spojeného kráľovstva pre typové schvaľovanie bude predmetom celkovej dohody, o ktorej sa ešte stále rokuje.

2.6.

Medzi mnohé dôsledky bude patriť narušenie rôznych dodávateľských reťazcov produktov, ktoré sú uspôsobené tak, aby sa tovar dodával nákladovo efektívne a načas vo všetkých členských štátoch vrátane Veľkej Británie.

2.7.

V návrhu sa tiež berie na vedomie, že je potrebné zachovať všetky normy kvality, ako aj zabezpečiť, aby normy týkajúce sa životného prostredia a spotrebiteľov neboli oslabené.

2.8.

Tento návrh by mohol ľahko fungovať ako vzor pre iné podobné dohody a v tejto súvislosti je nevyhnutné, aby mal podporu všetkých zainteresovaných strán a širokej verejnosti.

2.9.

V návrhu sa uvádza, že nemá žiadne dôsledky na ochranu základných práv. EHSV však poznamenáva, že zmeny v regulačných štruktúrach týkajúcich sa tovaru budú mať vždy vplyv na spotrebiteľov.

2.10.

V tomto stanovisku sa pozornosť zameria na situáciu v oblasti systému typového schvaľovania motorov, vozidiel používaných na prepravu tovaru, ako aj motorov určených na použitie v nepohyblivých strojových zariadeniach.

3.   Zhrnutie návrhu Komisie

3.1.

Cieľom návrhu Komisie je zaoberať sa legislatívnym rámcom EÚ, ktorým sa riadi systém typového schvaľovania vzťahujúci sa na viacero výrobkov a ktorý sa na Spojené kráľovstvo po ukončení členstva v Únii už nebude uplatňovať.

3.2.

V návrhu sa uvádza, že, s prihliadnutím na prechodné opatrenia, ktoré môžu byť prijaté v dohode o ukončení členstva, pôjde o tieto právne predpisy:

smernica 2007/46/ES o typovom schvaľovaní motorových vozidiel a prípojných vozidiel (nahradí sa nariadením, ktoré sa bude uplatňovať od 1. septembra 2020),

nariadenie (EÚ) č. 168/2013 o typovom schvaľovaní dvoj- a trojkolesových vozidiel a štvorkoliek,

nariadenie (EÚ) č. 167/2013 o typovom schvaľovaní poľnohospodárskych a lesných vozidiel a

nariadenie (EÚ) 2016/1628 o typovom schvaľovaní motorov určených na použitie v necestných pojazdných strojoch.

3.3.

V návrhu sa takisto jasne uvádza, že existujúci schvaľovací úrad v Spojenom kráľovstve už nebude môcť plniť túto úlohu podľa právnych predpisov EÚ. S cieľom dosiahnuť trvalý súlad s právnymi predpismi EÚ a zachovať prístup na európske trhy budú preto výrobcovia, ktorí získali schválenie v Spojenom kráľovstve, potrebovať nové schválenia od ktoréhokoľvek schvaľovacieho úradu v EÚ27. Týka sa to aj produktov, ktoré už sú vo výrobe.

3.4.

Nielenže to bude mať značné dôsledky pre budúcu úlohu schvaľovacieho úradu v Spojenom kráľovstve, ale vynárajú sa aj vážne obavy o budúcnosť výroby vozidiel v Spojenom kráľovstve, a na druhej strane aj v EÚ. Tieto obavy súvisia hlavne s právnou neistotou, pokiaľ ide o typové schválenia v Spojenom kráľovstve, a s oslabením jednej z hlavných zásad regulácie, ktorou je zachovanie regulačnej konzistentnosti v celej Európskej únii.

3.5.

Cieľom návrhu je riešiť tieto otázky dočasnou zmenou platných pravidiel, aby dotknutí výrobcovia mohli s čo najmenšími ťažkosťami požiadať o schválenie v ktorejkoľvek krajine EÚ-27. Hlavné body návrhu spočívajú v tom, že:

výslovne umožňuje príslušným výrobcom požiadať schvaľovací úrad v rámci 27 členských štátov o udelenie typového schválenia pre existujúce typy,

umožňuje, aby sa skúšky vyžadované na britské typové schválenie nemuseli opakovať z dôvodu, že technická služba predtým nebola určená a oznámená schvaľovaciemu úradu jedného z 27 členských štátov EÚ,

stanovuje, že takéto schválenie môže byť udelené, ak sú požiadavky na nové vozidlá, systémy, komponenty a samostatné technické jednotky splnené skôr ako požiadavky na nové typy,

navrhuje pomôcť určiť nové schvaľovacie úrady pre tie výrobky, ktoré už boli na trhu pred vystúpením z Únie s cieľom predísť tomu, že by žiadny úrad nebol zodpovedný za vykonávanie kontrol súladu pri používaní alebo za vydanie prípadného budúceho stiahnutia výrobku z trhu.

3.6.

V návrhu Komisie sa uznáva, že je potrebné chrániť spotrebiteľov, pokiaľ ide o bezpečnosť vozidiel a dodržiavanie environmentálnych noriem.

3.7.

V návrhu sa objasňuje, že práca schvaľovacích úradov sa nekončí výrobou alebo uvedením vozidla, systému, komponentu alebo samostatnej technickej jednotky na trh, ale predlžuje sa o niekoľko rokov po uvedení týchto výrobkov na trh.

4.   Pripomienky

4.1.

Výrobcovia automobilov potrebujú nové osvedčenia pre nové modely, ktoré uvádzajú na trh zhruba každých sedem rokov, ale aj pre významné zmeny dizajnu alebo motora, ku ktorým môže dochádzať častejšie. Preto je ešte naliehavejšie zabezpečiť, aby po brexite došlo k hladkému zosúladeniu regulačných mechanizmov potrebných na ich výrobu.

4.2.

Asi 56 % vývozu vozidiel zo Spojeného kráľovstva ide do Európy, zatiaľ čo asi iba 7 % európskeho vývozu vozidiel ide do Spojeného kráľovstva. Údaje merajúce trhové funkcie, ktoré sa uplatňujú na dodávanie náhradných dielov, však poukazujú na komplexnejší súbor opatrení, ktoré by si vyžadovali hladký regulačný režim.

4.3.

EHSV konštatuje, že napriek uverejneniu tohto návrhu jeho účinok nemožno posúdiť z dôvodu obrovskej neistoty, ktorá sa spája so súčasnými rokovaniami medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom.

4.4.

EHSV sa domnieva, že návrh je vhodnejší pre úspešné vyrokovanie takej dohody medzi Britániou a EÚ, ktorou sa dosiahne dostatočná vzájomná zhoda, pokiaľ ide o zavedenie opatrení, ktoré umožňujú istú formu obchodovania v rámci colnej únie a/alebo jednotného trhu.

4.5.

EHSV súhlasí s týmto vyhlásením, ktoré uverejnila Dolná snemovňa (piata správa zo zasadnutia v období 2017 – 2019 s názvom The impact of Brexit on the automotive sector o vplyve brexitu na automobilový priemysel): „Je ťažko predstaviteľné, že by pre nadnárodných veľkoobjemových výrobcov, ktorí tvoria väčšinu automobilového priemyslu v Spojenom kráľovstve, malo hospodársky význam umiestniť výrobu v Spojenom kráľovstve pri scenári bez dohody alebo colného režimu WTO.“ V prípade scenára „bez dohody“ bude preto návrh treba zrevidovať tak, aby sa zabezpečilo, že bude dostatočne pevný, aby bol pripravený na takýto scenár.

4.6.

Presná situácia týkajúca sa budúcej úlohy schvaľovacieho úradu v Spojenom kráľovstve sa zatiaľ medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou nedohodla. EHSV sa domnieva, že riešenie tejto otázky je nevyhnutné, ak má byť nový regulačný režim úspešný.

5.   Výzvy

5.1.

EHSV víta ciele návrhu, najmä zámer znížiť náklady pre odvetvie, pokiaľ ide o zdržania na hraniciach a zbytočnú byrokraciu, a zároveň zabezpečiť, aby sa uplatňovali najvyššie normy. EHSV sa však domnieva, že dosiahnutie týchto cieľov je obrovskou výzvou, pričom treba mať na pamäti, že teraz sa musí vytvoriť nový regulačný systém.

5.2.

EHSV však tiež poznamenáva, že takýto režim nevyhnutne prispeje k vyšším nákladom, hlavne preto, že Británia už nebude členom a podobne ako pri iných nečlenských štátoch budú nevyhnutné rozdielne opatrenia.

5.3.

Záležitosti, na ktoré sa vzťahujú predpisy v oblastiach, ako je životné prostredie, práva spotrebiteľov, kvalita výrobkov atď., často podliehajú novým alebo zmeneným vnútorným právnym predpisom EÚ a platným smerniciam. EHSV sa domnieva, že EÚ, ako aj Spojené kráľovstvo budú musieť zabezpečiť, aby dohoda o regulačnom režime bola dostatočne pružná na to, aby sa dosiahlo čo najmenšie narušenie.

5.4.

V rámci EÚ sa proces výroby a distribúcie vozidiel rozvinul veľmi integrovaným spôsobom. Funguje mnoho komplexných a efektívnych dodávateľských reťazcov, ktoré sa podľa názoru všetkých odborníkov a EHSV po ukončení členstva Spojeného kráľovstva v EÚ výrazne zmenia. EHSV takisto zastáva názor, že takýmto narušením sa zníži účinnosť týchto systémov.

5.5.

Vzhľadom na vysoký počet vozidiel vyrábaných v Británii a vyvážaných v rámci EÚ je EHSV obzvlášť znepokojený tým, že akékoľvek vylúčenie Spojeného kráľovstva z tohto trhu negatívne ovplyvní celkovú konkurencieschopnosť, v dôsledku čoho sa následne zvýšia náklady pre všetky časti hospodárstva, ako aj pre spotrebiteľov. Týmto návrhom, v ktorom Komisia zastáva názor, že všetky tieto záujmy sú chránené, sa preto musí zabezpečiť trvalý záväzok, ktorý sa musí zakotviť v budúcich dohodách.

5.6.

Zložitosť navrhovaných zmien si bude vyžadovať pevné záväzky oboch strán poskytovať komplexné informácie a programy odbornej prípravy pre odvetvie, ako aj pre každú agentúru pre typové schvaľovanie. To predstavuje veľkú výzvu z hľadiska zdrojov a bude si to vyžadovať značný čas. Časová požiadavka bude obzvlášť náročná vzhľadom na súčasný harmonogram vystúpenia Spojeného kráľovstva, ako sa stanovuje v článku 50.

5.7.

Vzhľadom na to, ako dlho trvajú rokovania a koľko času treba na zosúladenie rôznych systémov, sa EHSV domnieva, že po dátume ukončenia členstva v marci 2019 bude potrebné prechodné obdobie.

5.8.

Keďže pozitívnym výsledkom by bolo pokračovanie súčasného systému riadenia pohybu vozidiel a súvisiacich výrobkov medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ, EHSV sa domnieva, že vozidlá vyrobené v Spojenom kráľovstve budú musieť byť v súlade s nariadeniami EÚ. Preto je potrebné poznamenať, že pokiaľ Spojené kráľovstvo nebude nejakým spôsobom spojené s colnou úniou, jednotným trhom alebo oboma, bude mimoriadne zložité uplatňovať tento návrh.

5.9.

EHSV sa domnieva, že nové postavenie Spojeného kráľovstva ako nečlenského štátu bude neustále predstavovať výzvy pre regulačný režim vozidiel, pojazdných strojov a nepohyblivých strojových zariadení. Ak nebude možné tieto problémy rýchlo vyriešiť, mohlo by sa stať, že výrobcovia budú napokon nútení zmeniť povahu svojho súčasného dodávateľského reťazca, čo by mohlo mať vplyv na kontinuitu dostupných výrobkov a na náklady pre spotrebiteľov.

V Bruseli 19. septembra 2018

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Luca JAHIER


Top