Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008D0357

    2008/357/ES: Rozhodnutie Komisie z 23. apríla 2008 o osobitných požiadavkách na bezpečnosť detí, ktoré musia podľa európskych noriem spĺňať zapaľovače v súlade so smernicou Európskeho parlamentu a Rady 2001/95/ES (Text s významom pre EHP)

    Ú. v. EÚ L 120, 7.5.2008, p. 11–13 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Tento dokument bol uverejnený v osobitnom vydaní (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/357/oj

    7.5.2008   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    L 120/11


    ROZHODNUTIE KOMISIE

    z 23. apríla 2008

    o osobitných požiadavkách na bezpečnosť detí, ktoré musia podľa európskych noriem spĺňať zapaľovače v súlade so smernicou Európskeho parlamentu a Rady 2001/95/ES

    (Text s významom pre EHP)

    (2008/357/ES)

    KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,

    so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,

    so zreteľom na smernicu Európskeho parlamentu a Rady 2001/95/ES z 3. decembra 2001 o všeobecnej bezpečnosti výrobkov (1), a najmä na jej článok 4 ods. 1 písm. a),

    keďže:

    (1)

    Smernicou 2001/95/ES sa stanovuje povinnosť výrobcov umiestňovať na trh iba bezpečné výrobky.

    (2)

    Podľa tejto smernice sa výrobok považuje za bezpečný z hľadiska rizík a kategórií rizík, ktoré sú zahrnuté v príslušných vnútroštátnych normách, ak vyhovuje dobrovoľným vnútroštátnym normám, ktorými sa transponujú európske normy.

    (3)

    Podľa smernice 2001/95/ES majú európske normalizačné orgány zaviesť európske normy. Takéto normy by mali zabezpečiť, aby výrobky spĺňali všeobecnú bezpečnostnú požiadavku smernice.

    (4)

    Zapaľovače sú v zásade nebezpečné výrobky, pretože produkujú plameň alebo teplo a obsahujú horľavú kvapalinu alebo plyn, často pod tlakom. Najzjavnejšími možnými rizikami spojenými s nesprávnym používaním zapaľovačov sú požiare, popáleniny a vznietenia, ktoré môžu viesť k výbuchu v prítomnosti zdroja tepla.

    (5)

    Zapaľovače nie sú určené deťom. Nesprávne použitie zapaľovačov, najmä deťmi, však nie je zriedkavé a musí sa pri posudzovaní bezpečnosti takýchto výrobkov zohľadniť. To platí najmä v prípade zapaľovačov na jedno použitie, ktoré sa predávajú vo veľkom množstve, často v baleniach po viac kusoch, ktoré spotrebitelia používajú ako výrobky na jedno použitie s nízkou hodnotou, ako i v prípade zapaľovačov, ktoré malé deti osobitne priťahujú, lebo majú tvar alebo zábavné vlastnosti, ktoré deti považujú za lákavé.

    (6)

    Nesprávne používanie zapaľovačov malými deťmi môže viesť k požiarom, ktoré sú príčinou nemalých osobných a hospodárskych strát, vrátane úmrtí. Zapaľovače preto predstavujú vážne nebezpečenstvo, pokiaľ ide o ich nesprávne používanie deťmi.

    (7)

    Komisia v roku 1988 vydala Európskemu výboru pre normalizáciu (CEN) normalizačný mandát č. M/266 týkajúci sa bezpečnosti spotrebiteľov a detí v súvislosti so zapaľovačmi a výsledkom bola európska norma EN 13869:2002: Zapaľovače – zabezpečenie zapaľovačov proti použitiu deťmi – požiadavky na bezpečnosť a metódy testovania.

    (8)

    Vzhľadom na skutočnosť, že je ohrozené zdravie a bezpečnosť spotrebiteľov, a to najmä schopnosťou a sklonom malých detí manipulovať so zapaľovačmi a nesprávne ich používať, a že toto riziko možno účinne odstrániť len prostredníctvom vhodných opatrení uplatniteľných na úrovni Spoločenstva, prijala Komisia 11. mája 2006 podľa ustanovenia článku 13 smernice 2001/95/ES rozhodnutie 2006/502/ES (2), ktorým sa od členských štátov žiada, aby prijali opatrenia na zabezpečenie toho, aby sa na trh umiestňovali len zapaľovače, ktoré sú zabezpečené proti použitiu deťmi a zakázali sa umiestňovať na trh zábavné zapaľovače.

    (9)

    Vzhľadom na skutočnosť, že rozhodnutia prijaté podľa článku 13 smernice 2001/95/ES sú prechodné opatrenia s maximálnou platnosťou jeden rok a môžu byť predĺžené o jednotlivé obdobia s maximálnou dĺžkou jeden rok, prijala Komisia 12. apríla 2007 rozhodnutie 2007/231/ES (3), ktorým sa platnosť rozhodnutia 2006/502/ES predlžuje o jeden rok.

    (10)

    Hoci sa na európsku normu EN 13869 ešte neodkazuje v Úradnom vestníku v súlade s ustanoveniami smernice 2001/95/ES, rozhodnutím Komisie 2006/502/ES sa v skutočnosti poskytuje predpoklad zhody v prípade zapaľovačov, ktoré vyhovujú vnútroštátnym normám transponujúcim európsku normu EN 13869.

    (11)

    Vzhľadom na potrebu využiť vhodné technické riešenia na vyhodnotenie požiadaviek na bezpečnosť detí v súvislosti so zapaľovačmi členské štáty a Komisia v spolupráci s európskymi normalizačnými orgánmi a po konzultácii so zúčastnenými stranami určila potrebu revízie normy EN 13869.

    (12)

    Hlavným zisteným problémom súčasnej normy je spoliehanie sa na výbor pre testovanie v súvislosti s bezpečnosťou detí kvôli overeniu, či je príslušný zapaľovač skutočne zabezpečený proti použitiu deťmi. Aj keď sa ukázalo, že výbor pre testovanie v súvislosti s bezpečnosťou detí ponúka spoľahlivú metódu, bolo by vhodné nájsť aj alternatívne metódy pre stanovenie zabezpečenia zapaľovačov proti použitiu deťmi, tieto metódy však musia byť aspoň rovnako účinné a spoľahlivé. Okrem toho existujúce vymedzenie zapaľovačov, ktoré sú pre malé deti osobitne lákavé (tzv. „zábavné zapaľovače“), umožňuje nejednoznačný výklad, čo môže viesť k nejednotnému uplatňovaniu zákazu takýchto zapaľovačov. Napokon je potrebné vyriešiť niektoré ďalšie otázky, aby mohla táto norma úplne uspokojivo plniť svoju funkciu pri poskytovaní vhodných technických riešení.

    (13)

    Osobitné požiadavky na bezpečnosť detí v súvislosti so zapaľovačmi by mali byť stanovené podľa ustanovení článku 4 smernice 2001/95/ES s cieľom požiadať normalizačné orgány o revíziu normy EN 13869, a to v súlade s postupom stanoveným v 98/34/ES (4), ktorý sa týka poskytovania informácií v oblasti technických noriem a predpisov, a uverejniť revidovanú normu v Úradnom vestníku.

    (14)

    Len čo bude odkaz na túto revidovanú normu uverejnený v Úradnom vestníku, zapaľovače vyrobené v súlade s touto normou sa budú považovať za zapaľovače, ktoré spĺňajú všeobecné požiadavky na bezpečnosť uvedené v smernici 2001/95/ES o všeobecnej bezpečnosti výrobkov, pokiaľ ide o špecifické požiadavky na bezpečnosť detí na ktoré sa vzťahuje táto norma.

    (15)

    Opatrenia stanovené v tomto rozhodnutí sú v súlade so stanoviskom výboru, ktorý bol zriadený podľa smernice 2001/95/ES,

    ROZHODLA TAKTO:

    Článok 1

    Účel

    Účelom tohto rozhodnutia je stanoviť požiadavky, na základe ktorých Komisia môže požiadať príslušné normalizačné úrady o zmenu a doplnenie príslušnej normy pre zapaľovače.

    Na účely tohto rozhodnutia:

     

    „zapaľovač“ je ručne ovládané zariadenie produkujúce plameň a využívajúce palivo, ktoré sa bežne používa na úmyselné zapálenie najmä cigariet, cigár a fajok, a u ktorého sa dá predvídať, že môže byť použité na zapálenie materiálov, ako je papier, knôty, sviečky a svietidlá, a ktoré je vyrobené s neoddeliteľnou zásobou paliva, bez ohľadu na to, či je určené na opätovné naplnenie alebo nie.

     

    „zapaľovač zabezpečený proti použitiu deťmi“ je zapaľovač navrhnutý a vyrobený tak, aby ho nemohli, za bežných a racionálne predvídateľných podmienok použitia, použiť deti mladšie ako 51 mesiacov, pretože je na jeho použitie potrebné vynaložiť silu vzhľadom na jeho dizajn alebo ochranu zapaľovacieho mechanizmu či postupnosť činností potrebných na jeho zapálenie.

     

    „zapaľovač lákavý pre deti“ je zapaľovač, ktorý sa dizajnom podobá akýmkoľvek spôsobom na iný predmet bežne považovaný za lákavý pre deti mladšie ako 51 mesiacov alebo určený na použitie deťmi do takéhoto veku.

    Článok 2

    Požiadavky

    1.   Na účely článku 4 smernice 2001/95/ES sú osobitné požiadavky na bezpečnosť detí v súvislosti so zapaľovačmi tieto:

    a)

    zapaľovače sú zabezpečené proti použitiu deťmi, aby sa minimalizovala schopnosť a pravdepodobnosť ich použitia deťmi mladšími ako 51 mesiacov;

    b)

    zapaľovače nie sú lákavé pre deti mladšie ako 51 mesiacov.

    2.   Odsek 1 písm. a) sa neuplatňuje na zapaľovače určené na opätovné naplnenie, v súvislosti s ktorými predkladajú výrobcovia na požiadanie príslušným orgánom potrebnú dokumentáciu dokladajúcu, že zapaľovače sú navrhnuté, vyrobené a umiestňované na trh tak, aby sa zaistilo nepretržité očakávané bezpečné používanie počas doby životnosti najmenej päť rokov s výhradou opravy, a najmä že spĺňajú všetky nasledujúce požiadavky:

    a)

    najmenej dvojročná písomná záruka od výrobcu pre každý zapaľovač v súlade so smernicou Európskeho parlamentu a Rady 1999/44/ES (5);

    b)

    praktická možnosť opravy a bezpečného opätovného naplnenia počas celej doby životnosti, najmä vrátane opraviteľného zapaľovacieho mechanizmu;

    c)

    pevné súčiastky, ktoré sa však pri nepretržitom používaní pravdepodobne opotrebujú alebo prestanú fungovať po záručnej dobe, je možné nahradiť alebo opraviť v autorizovanom alebo špecializovanom stredisku popredajného servisu so sídlom v Európskej únii.

    V Bruseli 23. apríla 2008

    Za Komisiu

    Meglena KUNEVA

    členka Komisie


    (1)  Ú. v. ES L 11, 15.1.2002, s. 4.

    (2)  Ú. v. EÚ L 198, 20.7.2006, s. 41.

    (3)  Ú. v. EÚ L 99, 14.4.2007, s. 16.

    (4)  Ú. v. ES L 204, 21.7.1998, s. 37.

    (5)  Ú. v. ES L 171, 7.7.1999, s. 12.


    Top