Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Prudenciálne požiadavky na úverové inštitúcie a investičné spoločnosti

Prudenciálne požiadavky na úverové inštitúcie a investičné spoločnosti

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU

Nariadenie (EÚ) č. 575/2013 o prudenciálnych požiadavkách na úverové inštitúcie a investičné spoločnosti

AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?

  • Cieľom nariadenia, ktoré je známe ako nariadenie o kapitálových požiadavkách (CRR), je posilniť prudenciálne požiadavky na banky v Európskej únii (EÚ). Prebieha to tak, že sa od nich vyžaduje, aby si ponechali dostatočný kapitál, pasíva absorbujúce straty a likvidné aktíva, aby sa zabezpečilo ich finančné zdravie. Podľa CRR sa takisto vyžaduje, aby banky zverejňovali, ako plnia prudenciálne požiadavky.
  • Celkovým cieľom je zvýšenie stabilnosti a odolnosti bánk v obdobiach ekonomickej záťaže.

HLAVNÉ BODY

Nariadením (EÚ) č. 575/2013 sa vytvára jednotný súbor harmonizovaných prudenciálnych pravidiel, ktoré musia dodržiavať banky v rámci EÚ. Cieľom tohto „jednotného súboru pravidiel“ je zabezpečiť jednotné uplatňovanie globálnych noriem (Bazilej III) vo všetkých členských štátoch EÚ.

Právny predpis bol niekoľkokrát zmenený v súlade s vyvíjajúcimi sa medzinárodnými regulačnými normami stanovenými Bazilejským výborom pre bankový dohľad.

Medzi hlavné inovácie nariadenia (EÚ) č. 575/2013 patria:

  • Vyššie a lepšie kapitálové požiadavky. Banky musia mať takú celkovú hodnotu kapitálu, ktorá predstavuje minimálne 8 % ich aktív meraných podľa ich rizikovosti. Napríklad niektoré aktíva, ako je hotovosť, sa považujú za bezpečné a nevzťahujú sa na ne kapitálové požiadavky; iné aktíva – ako sú pôžičky iným bankám, podnikom alebo spotrebiteľom – sa považujú za rizikovejšie, a preto majú kapitálovú požiadavku. Čím rizikovejšie aktíva má inštitúcia, tým viac kapitálu musí vlastniť.
  • Opatrenia týkajúce sa likvidity. V nariadení sa zavádzajú dve požiadavky na likviditu, ktoré majú zabezpečiť, aby banky mali dostatok likvidných prostriedkov:
    • ukazovateľ krytia likvidity, ktorého cieľom je zabezpečiť, aby banky mali v krátkodobom horizonte dostatok likvidných aktív (napr. hotovosť alebo iné aktíva, ktoré možno rýchlo premeniť na hotovosť s malou stratou hodnoty alebo bez straty hodnoty),
    • požiadavka čistého stabilného financovania, ktorej cieľom je zabezpečiť, aby sa banky pri financovaní svojich strednodobých a dlhodobých aktív príliš nespoliehali na krátkodobé financovanie.
  • Obmedzenie pákového efektu. V nariadení sa stanovuje ukazovateľ finančnej páky, ktorého cieľom je obmedziť, aby banky financovali príliš veľkú časť svojich aktivít dlhom.

Pozmeňujúce právne predpisy

  • Pozmeňujúcim nariadením (EÚ) 2016/1014 sa predĺžilo obdobie, počas ktorého sú obchodníci s komoditami oslobodení od veľkej majetkovej angažovanosti a požiadaviek na vlastné zdroje ustanovených v nariadení (EÚ) č. 575/2013 do 31. decembra 2020 alebo do dátumu nadobudnutia účinnosti akýchkoľvek zmien, podľa toho, čo nastane skôr.
  • Pozmeňujúcim nariadením (EÚ) 2017/2395 sa zaviedli prechodné opatrenia na zmiernenie vplyvu zavedenia medzinárodného štandardu finančného výkazníctva 9 Rady pre medzinárodné účtovné štandardy (IFRS 9)* na vlastné zdroje a na zaobchádzanie s veľkou majetkovou angažovanosťou v prípade určitých expozícií verejného sektora denominovaných v domácej mene ktoréhokoľvek členského štátu. Od bánk, ktoré používajú IFRS na prípravu svojich účtovných závierok, sa vyžadovalo, aby od 1. januára 2018 uplatňovali IFRS 9. Pretože by to mohlo viesť k náhlemu výraznému zvýšeniu rezerv na očakávané úverové straty – a tak k náhlemu zníženiu vlastného kapitálu Tier 1 inštitúcie* –, nariadenie umožňuje inštitúciám pridať do svojho vlastného kapitálu Tier 1 časť zvýšenia rezerv na očakávané úverové straty ako dodatočný kapitál na prechodné obdobie 5 rokov do 31. decembra 2022.
  • Pozmeňujúcim nariadením (EÚ) 2017/2401 sa stanovujú revidované kapitálové požiadavky na pozície v sekuritizácii*. Menia sa ním regulatórne kapitálové požiadavky pre inštitúcie konajúce ako iniciátori, sponzori alebo investori v sekuritizačných transakciách, aby primerane odrážali špecifické črty jednoduchých, transparentných a štandardizovaných sekuritizácií.
  • Pozmeňujúcim nariadením (EÚ) 2019/630 sa mení nariadenie (EÚ) č. 575/2013, pokiaľ ide o minimálne krytie strát pri problémových expozíciách. Jeho cieľom je zabrániť nadmernému hromadeniu nesplácaných úverov* v budúcnosti bez dostatočného krytia strát v súvahách bánk. Usiluje sa zabezpečiť, aby banky vyčlenili dostatočné vlastné zdroje, keď sa nové úvery stanú nesplácané. V nariadení sa stanovuje „prudenciálny zabezpečovací mechanizmus“, ktorý inštitúciám umožňuje pokryť až do spoločných minimálnych úrovní vzniknuté a očakávané straty z novo poskytnutých úverov, keď sa tieto úvery stanú nesplácané. Ak banka nespĺňa príslušnú požiadavku minimálneho krytia, uplatňujú sa zrážky z jej vlastných zdrojov.
  • Pozmeňujúcim nariadením (EÚ) 2019/876 sa zaviedli zmeny, pokiaľ ide o ukazovateľ finančnej páky, ukazovateľ čistého stabilného financovania, požiadavky na vlastné zdroje a oprávnené záväzky, kreditné riziko protistrany, trhové riziko, expozície voči centrálnym protistranám, expozície voči podnikom kolektívneho investovania, veľkú majetkovú angažovanosť, požiadavky na predkladanie správ a zverejňovanie informácií.
  • Pozmeňujúcim nariadením (EÚ) 2019/2033 sa zriaďuje európsky prudenciálny rámec pre investičné spoločnosti. Predtým sa na všetky investičné spoločnosti vzťahovali rovnaké pravidlá riadenia kapitálu, likvidity a rizika ako na banky.
  • Pozmeňujúcim nariadením (EÚ) 2020/873 sa zaviedli určité cielené zmeny nariadenia (EÚ) č. 575/2013 v reakcii na pandémiu ochorenia COVID-19. Ich cieľom je zaviesť dočasnú úľavu od kapitálových požiadaviek s cieľom maximalizovať schopnosť bánk požičiavať a absorbovať straty súvisiace s pandémiou a zároveň zachovať ich odolnosť. Tieto zmeny zahŕňajú úpravu načasovania vykonávania určitých medzinárodných účtovných štandardov a dočasné rozšírenie preferenčného zaobchádzania na nesplácané úvery, na ktoré sa vzťahuje vládna záruka, ako súčasť opatrení na zmiernenie ekonomických dopadov pandémie.
  • Pozmeňujúcim nariadením (EÚ) 2021/558 sa zavádzajú zmeny na zvýšenie celkovej citlivosti na riziko rámca EÚ pre sekuritizácie s cieľom zabezpečiť, aby sa používanie sekuritizácie stalo ekonomicky životaschopnejším pre inštitúcie v rámci dohľadu, ktorý zachováva finančnú stabilitu EÚ.

Delegovanévykonávacie akty

Nariadením (EÚ) č. 575/2013 sa Európskej komisii udeľuje právomoc prijímať delegované a vykonávacie akty s cieľom zabezpečiť plnú účinnosť jednotného súboru pravidiel pre bankovníctvo. Úplný zoznam týchto aktov je k dispozícii tu.

ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?

  • Nariadenie (EÚ) č. 575/2013 sa uplatňuje od 28. júna 2013.
  • Pozmeňujúce nariadenie (EÚ) 2016/1014 sa uplatňuje od 19. júla 2016.
  • Pozmeňujúce nariadenie (EÚ) 2017/2395 sa uplatňuje od 1. januára 2018.
  • Pozmeňujúce nariadenie (EÚ) 2017/2401 sa uplatňuje od 1. januára 2019.
  • Pozmeňujúce nariadenie (EÚ) 2019/630 sa uplatňuje od 26. apríla 2019.
  • Pozmeňujúce nariadenie (EÚ) 2019/876 sa s určitými výnimkami uplatňuje od 28. júna 2021.
  • Pozmeňujúce nariadenie (EÚ) 2019/2033 sa uplatňuje od 26. júna 2021.
  • Pozmeňujúce nariadenie (EÚ) 2020/873 sa uplatňuje od 27. júna 2020.
  • Pozmeňujúce nariadenie (EÚ) 2021/558 sa uplatňuje od 10. apríla 2022.

KONTEXT

  • Nariadenie (EÚ) č. 575/2013 je súčasťou balíka právnych predpisov vrátane smernice, ktorá bola prijatá s cieľom zvýšiť odolnosť bankového sektora EÚ. Nariadením sa stanovujú prudenciálne požiadavky pre finančné inštitúcie, zatiaľ čo sprievodnou smernicou o kapitálových požiadavkách (smernica 2013/36/EÚ) sa upravuje prístup k činnostiam prijímania vkladov.
  • Ďalšie informácie:

HLAVNÉ POJMY

Medzinárodný štandard finančného výkazníctva 9 (IFRS 9). Štandard, ktorého cieľom je zlepšiť finančné vykazovanie finančných nástrojov s použitím výhľadovejšieho modelu na vykazovanie očakávaných úverových strát z finančných aktív. Uplatňovanie IFRS 9 môže viesť k náhlemu výraznému zvýšeniu rezerv na očakávané úverové straty a následne k náhlemu zníženiu vlastného kapitálu Tier 1 inštitúcie. Preto sú potrebné opatrenia na zmiernenie potenciálne významného negatívneho vplyvu na vlastný kapitál Tier 1 vyplývajúci z účtovania očakávaných úverových strát.
Vlastný kapitál Tier 1. Zložka vlastného kapitálu Tier 1, ktorá obsahuje základný kapitál banky a zahŕňa kmeňové akcie a nerozdelené zisky.
Sekuritizácia. Transakcia, ktorou sa umožňuje veriteľovi – často banke – refinancovať rad pôžičiek/aktív (napríklad hypotekárne úvery, lízingy automobilov, spotrebiteľské úvery, kreditné karty) tým, že ich konvertuje na cenné papiere, do ktorých môžu iné subjekty investovať.
Nesplácané úvery. Úver sa vo všeobecnosti považuje za nesplácaný, ak uplynulo viac ako 90 dní bez toho, aby dlžník (spoločnosť alebo jednotlivec) zaplatil splatné sumy alebo úroky, na ktorých sa dohodli, alebo ak je nepravdepodobné, že by ich dlžník splatil.

HLAVNÝ DOKUMENT

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 575/2013 z 26. júna 2013 o prudenciálnych požiadavkách na úverové inštitúcie a investičné spoločnosti a o zmene nariadenia (EÚ) č. 648/2012 (Ú. v. EÚ L 176, 27.6.2013, s. 1 – 337).

Následné zmeny nariadenia (EÚ) č. 575/2013 boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

SÚVISIACE DOKUMENTY

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2013/36/EÚ z 26. júna 2013 o prístupe k činnosti úverových inštitúcií a prudenciálnom dohľade nad úverovými inštitúciami a investičnými spoločnosťami, o zmene smernice 2002/87/ES a o zrušení smerníc 2006/48/ES a 2006/49/ES (Ú. v. EÚ L 176, 27.6.2013, s. 338 – 436).

Pozri konsolidované znenie.

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 648/2012 zo 4. júla 2012 o mimoburzových derivátoch, centrálnych protistranách a archívoch obchodných údajov (Ú. v. EÚ L 201, 27.7.2012, s. 1 – 59).

Pozri konsolidované znenie.

Posledná aktualizácia 28.06.2023

Top