EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013PC0521

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie Rady (ES) č. 1698/2005 o podpore rozvoja vidieka prostredníctvom Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV)

/* COM/2013/0521 final - 2013/0247 (COD) */

52013PC0521

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie Rady (ES) č. 1698/2005 o podpore rozvoja vidieka prostredníctvom Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV) /* COM/2013/0521 final - 2013/0247 (COD) */


DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.           KONTEXT NÁVRHU

Predĺženie výnimky na používanie vyššej miery spolufinancovania v prípade tých členských štátov, ktorým hrozia ťažkosti v súvislosti s finančnou stabilitou

· Dôvody a ciele návrhu

Pretrvávajúca finančná a hospodárska kríza spôsobila tlak na vnútroštátne finančné zdroje, keďže členské štáty realizujú potrebné opatrenia zamerané na fiškálnu konsolidáciu. V tejto súvislosti je obzvlášť dôležité zabezpečiť čo najlepšie vykonávanie programov rozvoja vidieka.

Vykonávanie programov býva často problematické, v neposlednom rade aj v dôsledku problémov s likviditou spôsobených fiškálnou konsolidáciou. Túto situáciu zažívajú najmä členské štáty, ktorých sa finančná kríza dotkla najviac a ktoré dostávajú finančnú pomoc v rámci programu úprav. K dnešnému dňu dostalo finančnú pomoc sedem krajín, ktoré sa s Komisiou dohodli na programe makroekonomických úprav. Týmito krajinami sú Cyprus, Maďarsko, Rumunsko, Lotyšsko, Portugalsko, Grécko a Írsko (ďalej len „krajiny zapojené do programu“). Maďarsko, Rumunsko a Lotyšsko už program úprav nemajú.

Aby mali tieto členské štáty (a akékoľvek iné členské štáty, ktoré môžu takéto programy pomoci môžu v budúcnosti využívať) možnosť aj naďalej v praxi vykonávať programy v oblasti rozvoja vidieka a financovať projekty, obsahuje súčasný návrh ustanovenia, ktorými sa členským štátom umožní využívať vyššie miery spolufinancovania, a to bez toho, aby došlo k zmene celkovej výšky prostriedkov pridelených v rámci politiky rozvoja vidieka na obdobie rokov 2007 – 2013. Vďaka tomuto kroku získajú členské štáty v kritickom období dodatočné finančné zdroje a zjednoduší sa ďalšie vykonávanie programov v praxi.

· Všeobecné súvislosti a platné ustanovenia v politickej oblasti návrhu

V ustanoveniach článku 70 ods. 4 písm. c) nariadenia (ES) č. 1698/2005 sa stanovuje, že maximálna výška príspevku z Európskeho poľnohospodárskeho fondu na rozvoj vidieka (EPFRV) sa môže zvýšiť odchylne od limitov uvedených v odsekoch 3, 4 a 5 toho istého článku, a to najviac na 95 % oprávnených verejných výdavkov v regiónoch oprávnených podľa konvergenčného cieľa, v najvzdialenejších regiónoch a na menších ostrovoch v Egejskom mori a na 85 % oprávnených verejných výdavkov v ostatných regiónoch. Výnimka sa v súčasnosti uplatňuje len na výdavky vynaložené platobnými agentúrami do dňa 31. decembra 2013.

· Súlad s inými politikami a cieľmi Únie

Návrh je v súlade s ostatnými návrhmi a iniciatívami, ktoré prijala Európska komisia v rámci reakcie na finančnú krízu.

2.           VÝSLEDKY KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

· Konzultácie so zainteresovanými stranami

Neuskutočnila sa žiadna konzultácia s externými zainteresovanými stranami.

· Získavanie a využívanie expertízy

Využívanie externej expertízy nebolo potrebné.

· Analýza vplyvu

Členské štáty, ktorým sa poskytuje finančná pomoc, majú možnosť predložiť Komisii žiadosť o zmenu svojich programov rozvoja vidieka na obdobie 2007 – 2013 a uplatniť výnimku pre uplatnenie vyššej miery spolufinancovania, než je bežné. V súčasnosti túto výnimku uplatňuje Grécko, Írsko a Portugalsko, ale nie vo všetkých prípadoch v maximálnej výške. Keďže celková výška finančných príspevkov pridelených členským štátom na dané obdobie z EPFRV a príslušné programy sa nezmenia, vyššia miera spolufinancovania zo strany EÚ znamená podstatné zníženie celkovej výšky príspevkov z verejných zdrojov, ktoré sú určené na programy rozvoja vidieka počas programového obdobia. Členské štáty, ktorým sa poskytuje finančná pomoc, majú v súčasnosti možnosť zvýšiť príspevok z EPFRV v súčasných programoch rozvoja vidieka na obdobie 2007 – 2013 len v prípade výdavkov vynaložených do 31. decembra 2013 (na obdobie, počas ktorého sa členskému štátu poskytuje finančná pomoc), a teda táto možnosť netrvá až do konečného dátumu oprávnenosti výdavkov, ktorým je 31. december 2015.

V prípade výdavkov vynaložených v rámci nového programového obdobia 2014 – 2020 sa môže podľa článku 22 nariadenia (EÚ) č. …/… [nariadenie o spoločných ustanoveniach] výška príspevku z EPFRV zvýšiť o 10 percentuálnych bodov nad mieru spolufinancovania platnú pre každé opatrenie z EPFRV. Tento nový systém, ktorý spočíva v jednotnom navýšení v prípade všetkých opatrení, môže v jednotlivých prípadoch znamenať menšiu alebo väčšiu zmenu výšky príspevkov z EPFRV v porovnaní so súčasným systémom podľa článku 70 ods. 4 písm. c) nariadenia (ES) č. 1698/2005.

Ak by možnosť používať vyššiu než bežnú výšku príspevkov z EPFRV v rámci súčasných programov rozvoja vidieka podľa článku 70 ods. 4 písm. c) nariadenia (ES) č. 1698/2005 bola obmedzená do konca roku 2013 a iba na obdobie, počas ktorého sa členskému štátu poskytuje finančná pomoc, hrozí, že bude vážne ohrozené maximálne a optimálne využívanie finančných prostriedkov z EPFRV na účely dotknutých programov rozvoja vidieka predtým, než bude možné vykonať navýšenie v prípade nových programov.

3.           PRÁVNE PRVKY NÁVRHU

· Zhrnutie navrhovaných opatrení

Navrhuje sa zmena článku 70 ods. 4 písm. c) nariadenia (ES) č. 1698/2005, aby sa členským štátom, ktorým sa poskytuje finančná pomoc, umožnilo využívať až do konca obdobia oprávnenosti zvýšenie o 10 percentuálnych bodov, avšak len pre otvorené rozpočtové záväzky na programové obdobie 2007 – 2013 a nárokovať si ich vo svojich žiadostiach o konečný zostatok, aj keď sa už finančná pomoc nebude poskytovať.

· Právny základ

Články 42 a 43 ZFEÚ.

· Zásada subsidiarity

Návrh je v súlade so zásadou subsidiarity, keďže jeho cieľom je poskytnúť vyššiu podporu z EPFRV tým členským štátom, ktoré zažívajú závažné ťažkosti najmä v súvislosti s hospodárskym rastom a finančnou stabilitou, ako aj so zvýšením deficitu verejných financií a zhoršením stavu zadĺženosti, okrem iného aj v dôsledku medzinárodnej hospodárskej a finančnej situácie. V tejto súvislosti je nevyhnutné vytvoriť na úrovni Únie prechodný mechanizmus, ktorý umožní výnimku z bežných mier spolufinancovania v prípade EPFRV.

· Zásada proporcionality

Návrh je v súlade so zásadou proporcionality:

Predĺžené uplatňovanie vyšších podielov spolufinancovania je primerané z hľadiska pretrvávajúcej hospodárskej krízy, ako aj iných krokov, ktoré sa prijali na pomoc týmto členským štátom.

· Výber nástrojov

Navrhovaný nástroj: zmena platného nariadenia.

Komisia preskúmala možnosti, ktoré ponúka právny rámec, a vzhľadom na doterajšie skúsenosti považuje za nevyhnutné navrhnúť zmeny nariadenia (ES) č. 1698/2005.

4.           VPLYV NA ROZPOČET

Návrh nemá vplyv na viazané rozpočtové prostriedky, pretože sa nenavrhuje žiadna úprava maximálnych výšok finančných prostriedkov z EAFRD stanovených v operačných programoch na programové obdobie 2007 – 2013.

V prípade, že členské štáty budú naďalej uplatňovať zvýšenú mieru spolufinancovania, však môže dôjsť k potrebe zvýšiť platobné rozpočtové prostriedky v rozpočte na rok 2014 o 90 miliónov EUR.

Na základe žiadostí členských štátov o uplatnenie tohto opatrenia a vzhľadom na vývoj predkladania žiadostí o priebežné platby Komisia preskúma situáciu a v prípade potreby zváži zodpovedajúce opatrenia.

2013/0247 (COD)

Návrh

NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie Rady (ES) č. 1698/2005 o podpore rozvoja vidieka prostredníctvom Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV)

EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE ,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej články 42 a 43,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

po postúpení návrhu legislatívneho aktu národným parlamentom,

so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru[1],

so zreteľom na stanovisko Výboru regiónov[2],

konajúc v súlade s riadnym legislatívnym postupom,

keďže:

(1)       Bezprecedentná svetová finančná kríza a hospodársky útlm vážne poškodili hospodársky rast a finančnú stabilitu a vyvolali výrazné zhoršenie finančných a hospodárskych podmienok v niekoľkých členských štátoch. Niektoré členské štáty majú konkrétne vážne ťažkosti alebo im takéto ťažkosti hrozia, pričom ide najmä o problémy súvisiace s ich hospodárskym rastom a finančnou stabilitou, ako aj so zvýšením deficitu verejných financií a zhoršením stavu zadĺženosti, okrem iného aj v dôsledku medzinárodnej hospodárskej a finančnej situácie.

(2)       Aj keď sa už prijali dôležité opatrenia na vyváženie negatívnych účinkov krízy vrátane zmien a doplnení legislatívneho rámca, vplyv finančnej krízy na reálnu ekonomiku je v mnohých smeroch cítiť a tlak na vnútroštátne finančné zdroje narastá.

(3)       Vzhľadom na závažné problémy s finančnou stabilitou, ktorým naďalej čelí mnoho členských štátov, a v snahe obmedziť výsledné negatívne vplyvy počas prechodu zo súčasného programového obdobia na nadchádzajúce programové obdobie tým, že sa umožní maximálne využívanie dostupných finančných prostriedkov z EPFRV, by sa malo trvanie uplatňovania výnimky, ktorou sa zvyšuje maximálna výška príspevkov z EPFRV, stanovenej v článku 70 ods. 4 písm. c) nariadenia Rady (ES) č. 1698/2005[3], predĺžiť až do konečného dátumu oprávnenosti výdavkov na programové obdobie 2007 – 2013, ktorým je 31. december 2015.

(4)       Možnosť zvýšenia priebežných platieb a platieb konečného zostatku nad bežnú mieru spolufinancovania by nemala byť obmedzená na obdobie, počas ktorého je členský štát príjemcom finančnej pomoci podľa nariadenia (EÚ) č. 407/2010, nariadenia (ES) č. 332/2002 alebo Zmluvy o založení Európskeho mechanizmu pre stabilitu, pretože členský štát aj naďalej čelí závažným problémom so zabezpečovaním spolufinancovania zo štátneho rozpočtu, a to aj potom, ako bolo poskytovanie finančnej pomoci ukončené.

(5)       V súlade so závermi Európskej rady zo 7. - 8. februára 2013 a s ustanoveniami článku 22 [nariadenia o spoločných ustanoveniach] sa miera spolufinancovania zvýšená o 10 percentuálnych bodov bude uplatňovať v súvislosti s programovým obdobím 2014 – 2020, a to do 30. júna 2016, kedy sa možnosť zvýšenia preskúma. Vzhľadom na to, že sa programové obdobia 2007 – 2013 a 2014 – 2020 prekrývajú, je potrebné zabezpečiť ucelené a jednotné zaobchádzanie s členskými štátmi prijímajúcimi finančnú pomoc v oboch obdobiach. Členské štáty prijímajúce finančnú pomoc by preto mali mať možnosť využívať výhody plynúce zo zvýšenej miery spolufinancovania až do konca obdobia oprávnenosti a mali by mať možnosť nárokovať si zvýšenú mieru spolufinancovania vo svojich žiadostiach o konečný zostatok, aj keď sa už finančná pomoc nebude poskytovať.

(6)       Vzhľadom na skutočnosť, že lehota stanovená v článku 70 ods. 4 písm. c) zodpovedá koncu programového obdobia, ako aj relevantným požiadavkám programu a procesným požiadavkám je vhodné, aby toto nariadenia nadobudlo účinnosť dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie.

(7)       Nariadenie (ES) č. 1698/2005 by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť,

PRIJALI TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Článok 70 ods. 4 písm. c) nariadenia (ES) č. 1698/2005 sa mení takto:

a)           V prvom pododseku sa úvodná časť nahrádza takto:

„Odchylne od stropov uvedených v odsekoch 3, 4 a 5 môže byť príspevok z EPFRV zvýšený na maximálne 95 % oprávnených verejných výdavkov v regiónoch oprávnených podľa cieľa Konvergencia, v najvzdialenejších regiónoch a na menších ostrovoch v Egejskom mori a na 85 % oprávnených verejných výdavkov v ostatných regiónoch. Tieto sadzby sa uplatnia na oprávnené verejné výdavky novouvedené v každom certifikovanom vyhlásení o výdavkoch, pokiaľ po [OPOCE: vložte, prosím, dátum nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia] členský štát spĺňa jednu z týchto podmienok:“

b)           Druhý pododsek sa nahrádza takto:

„Členský štát, ktorý si želá využiť výnimku uvedenú v prvom pododseku, predloží Komisii žiadosť, aby zodpovedajúcim spôsobom zmenila jeho program rozvoja vidieka. Výnimka sa použije odo dňa, kedy Komisia zmenu programu schváli.“

Článok 2

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli

Za Európsky parlament                                 Za Radu

predseda                                                        predseda

LEGISLATÍVNY FINANČNÝ VÝKAZ

FINANČNÝ VÝKAZ || AGRI/I1/2013/1278200

6.20.2013.6

|| DÁTUM: 17. 5. 2013

1. || ROZPOČTOVÝ RIADOK: 05 04 Rozvoj vidieka ||

2. || NÁZOV: Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie Rady (ES) č. 1698/2005 o podpore rozvoja vidieka prostredníctvom Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV)

3. || PRÁVNY ZÁKLAD: Článok 43 ods. 2 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

4. || CIELE: Týmto nariadením sa do konca roku 2015 predlžuje uplatňovanie výnimky, ktorá umožňuje členským štátom, ktorým sa poskytuje finančná pomoc, zvýšiť príspevok z EPFRV na 95 % v regiónoch oprávnených podľa konvergenčného cieľa a najvzdialenejších regiónoch a na menších ostrovoch v Egejskom mori a na 85 % v ostatných regiónoch.

5. || FINANČNÉ DÔSLEDKY || 12-MESAČNÉ OBDOBIE (mil. EUR) || BEŽNÝ ROZPOČTOVÝ ROK 2013 (mil. EUR) || NASLEDUJÚCI ROZPOČTOVÝ ROK 2014 (mil. EUR)

5.0 || VÝDAVKY -               FINANCOVANÉ Z ROZPOČTU EÚ (NÁHRADY/INTERVENCIE) -               VÝDAVKY NÁRODNÝCH ORGÁNOV -               INÉ || ||   || PZ: - PP: + 90

5.1 || PRÍJMY -               VLASTNÉ ZDROJE EÚ (POPLATKY/CLÁ) -               NÁRODNÉ || || ||

|| || 2015 || 2016 || 2017 || 2018

5.0.1 || ODHADOVANÉ VÝDAVKY || || || PP: - 90 ||

5.1.1 || ODHADOVANÉ PRÍJMY || || || ||

5.2 || SPÔSOB VÝPOČTU: -

6.0 || MOŽNO PROJEKT FINANCOVAŤ Z ROZPOČTOVÝCH PROSTRIEDKOV ZAČLENENÝCH DO PRÍSLUŠNEJ KAPITOLY BEŽNÉHO ROZPOČTU? || neuvádza sa

6.1 || MOŽNO PROJEKT FINANCOVAŤ PRESUNOM MEDZI JEDNOTLIVÝMI KAPITOLAMI BEŽNÉHO ROZPOČTU? || neuvádza sa

6.2 || BUDE POTREBNÝ DOPLŇUJÚCI ROZPOČET? || NIE

6.3 || BUDE POTREBNÉ ZAČLENIŤ ROZPOČTOVÉ PROSTRIEDKY DO BUDÚCICH ROZPOČTOV? || NIE

POZNÁMKY: Pokiaľ ide o viazané rozpočtové prostriedky, úprava nariadenia č. 1698/2005 nebude mať žiadny finančný vplyv na celkový objem prostriedkov vyčlenených na rozvoj vidieka, ani na ich výročné rozčlenenie. V prípade platieb by mohlo mať predĺženie výnimky, ktorá umožňuje uplatňovať zvýšenú mieru spolufinancovania za následok vyššie náhrady nákladov dotknutým členským štátom. Návrh nebude mať žiadny vplyv v roku 2013. Na základe poslednej dostupnej prognózy platieb z členských štátov je možné odhadnúť dodatočné platby na 90 miliónov EUR v roku 2014 (v porovnaní so situáciou, v ktorej by uplatňovanie zvýšenej miery skončilo v roku 2013). Táto suma sa vykompenzuje pri uzatvorení programov, s najväčšou pravdepodobnosťou v roku 2017. Na základe žiadostí členských štátov o využitie tohto opatrenia a vzhľadom na vývoj predkladania žiadostí o priebežné platby Komisia preskúma situáciu a v prípade potreby zváži zodpovedajúce opatrenia.

[1]               Ú. v. EÚ C , , s. .

[2]               Ú. v. EÚ C , , s. .

[3]               Ú. v. EÚ L 277, 21.10.2005, s.11.

Top