Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016PC0788

    Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 1059/2003, pokiaľ ide o územné typológie (Tercet)

    COM/2016/0788 final - 2016/0393 (COD)

    V Bruseli13. 12. 2016

    COM(2016) 788 final

    2016/0393(COD)

    Návrh

    NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

    ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 1059/2003, pokiaľ ide o územné typológie (Tercet)

    (Text s významom pre EHP)


    DÔVODOVÁ SPRÁVA

    1.KONTEXT NÁVRHU

    Dôvody a ciele návrhu

    Eurostat uverejňuje európsku štatistiku v mnohých štatistických doménach na regionálnej úrovni podľa nariadenia (ES) č. 1059/2003 ( 1 ) o zostavení spoločnej nomenklatúry územných jednotiek pre štatistické účely (NUTS). Tieto štatistiky sa bežne používajú v rámci regionálnej politiky EÚ a na určenie oprávnenosti regiónov v rámci kohéznych fondov. V posledných niekoľkých rokoch Eurostat rozšíril rozsah zverejňovaných štatistických údajov o niekoľko územných typológií s cieľom riešiť zvyšujúcu sa potrebu takýchto údajov zo strany tvorcov politiky v kontexte politiky súdržnosti a politiky územného rozvoja. Komisia v spolupráci s Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) vymedzila tieto územné typológie a prijala metodiky na ich vytvorenie a udržiavanie. Nariadenie o NUTS zatiaľ neobsahuje ani právne nevymedzuje tieto územné typológie s cieľom určiť mestské, vidiecke, pobrežné a/alebo iné oblasti a regióny EÚ, hoci sa už používajú. Skutočnosť, že tieto typológie a ich metodiky nemajú právne uznanie a nie sú oficiálne uznané v rámci Európskeho štatistického systému (ESS), predstavuje problém, ktorý treba riešiť, aby sa mohli etablovať ako uznané, nestranné a transparentné štatistické typológie.

    Hlavné politické ciele tejto iniciatívy sú:

    1. Vytvoriť právne uznanie územných typológií vrátane vymedzenia miest na účely európskej štatistiky.

    Cieľom nariadenia, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 1059/2003 , je začleniť územné typológie do súčasného nariadenia o NUTS. To umožní tematickým nariadeniam v oblasti štatistiky a politickým iniciatívam odvolávať sa na tieto územné typológie na účely zberu európskych štatistík a/alebo zamerať sa na špecifické územia ako mestá, mestské, vidiecke a pobrežné oblasti a regióny v politike. Táto iniciatíva preto bude zahŕňať existujúce územné typológie na úrovni NUTS 3 (napr. typológia mesta a vidieka, metropolitné regióny), lokálnych administratívnych jednotiek (napr. miera urbanizácie, veľkomestá, pobrežné oblasti) a mriežky s rozlíšením 1 km² potrebnej na výpočet rôznych typológií založených na rozmiestnení obyvateľstva a hustoty v bunkách mriežky.

    2. Stanoviť základné definície a štatistické kritériá pre rôzne územné typológie.

    Na vytvorenie metodickej transparentnosti a na zabezpečenie stability územných typológií v priebehu času je potrebné vymedziť základné definície a kritériá pre tvorbu a aktualizáciu typológií v nariadení a jeho vykonávacích ustanoveniach. Iniciatíva na tento účel využije už existujúce metodiky pre rôzne typológie.

    3. Zabezpečiť harmonizované a transparentné uplatňovanie a využívanie územných typológií na úrovni EÚ a v členských štátoch.

    Cieľom iniciatívy je zlepšiť porovnateľnosť a zvýšiť stabilitu typológií. To bude mať pozitívny vplyv na zostavovanie a zverejňovanie európskych regionálnych štatistík.

    4. V kontexte zosúladenia nariadenia (ES) č. 1059/2003 s novými pravidlami Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ), právomoci, ktoré sú v súčasnosti uvedeným nariadením zverené Komisii na prijímanie aktov zameraných na zmenu nepodstatných prvkov tohto nariadenia jeho doplnením, v súlade s regulačným postupom s kontrolou, by mali byť udelené prostredníctvom právomocí prijímať delegované akty.

    Súlad s existujúcimi ustanoveniami v tejto oblasti politiky

    Týmto návrhom by sa do nariadenia o NUTS začlenili typológie, ktoré sú prepojené s viacerými doménami štatistiky, ako napr. regionálne účty, trh práce, rozvoj vidieka, poľnohospodárstvo, cestovný ruch, námorná politika a mnoho iných. Umožnil by agregovanie údajov podľa presných typológií: napríklad tým, že umožní porovnanie HDP vo vidieckych a mestských oblastiach, počtu nocí, ktoré turisti strávili v pobrežných oblastiach a regiónoch v porovnaní s vnútrozemskými oblasťami a regiónmi, porovnanie zamestnanosti/nezamestnanosti podľa stupňa urbanizácie a mnoho iných.

    Koncepcie ako stupeň urbanizácie možno použiť aj na poskytovanie údajov o mestských a vidieckych oblastiach Organizácii Spojených národov.

    Súlad s ostatnými politikami Únie

    Územné typológie majú významný vplyv na regionálnu politiku v rámci hlavných cieľov iniciatívy Európa 2020( 2 ). Napríklad politiky súdržnosti EÚ sa zameriavajú na znižovanie rozdielov medzi regiónmi EÚ a na podporu rastu, zamestnanosti a udržateľného rozvoja znevýhodnených regiónov a oblastí. V posledných rokoch možno badať väčší dôraz na intervencie politiky založenej na dôkazoch a integrovanejšie územné prístupy, ktoré odrážajú rozmanitosť regiónov EÚ, napr. z hľadiska zamestnanosti, demografie, vzdelávania alebo ekonomickej činnosti. Analýzy regionálnych politík zdôrazňujú potrebu preskúmať výrazné rozdiely medzi mestom a vidiekom, ktoré nie sú vo všetkých členských štátoch rovnaké (pozri napríklad Šiesta správa o hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti ( 3 )). Politika súdržnosti na obdobie 2014 – 2020 kladie dôraz na stratégie územného rozvoja zamerané na mestské a vidiecke, ale aj pobrežné oblasti. Zásady pre politiku súdržnosti na obdobie 2014 – 2020 stanovené v spoločnom strategickom rámci ( 4 ) zdôrazňujú, že prístup k podpore inteligentného, udržateľného a inkluzívneho rastu musí odrážať úlohu miest, mestských, vidieckych a pobrežných oblastí a musí zohľadniť prepojenie medzi mestom a vidiekom. Typológia podľa stupňa urbanizácie bola nedávno použitá v nariadení (EÚ) č. 522/2014 ( 5 ) s cieľom stanoviť, ktoré regióny sú oprávnené na podporu z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, aby sa mohli vykonávať inovačné činnosti vo veľkomestách alebo v mestách a na predmestiach.

    2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

    Právny základ

    V článku 338 ZFEÚ sa stanovuje právny základ európskej štatistiky. Európsky parlament a Rada v súlade s riadnym legislatívnym postupom prijmú opatrenia na vypracovanie štatistík tam, kde je to nevyhnutné pre výkon úlohy EÚ.

    Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)

    Zásada subsidiarity sa uplatňuje, pokiaľ návrh nepatrí do výlučnej právomoci EÚ. Ciele navrhovaného opatrenia, a to zavedenie potrebných súčastí v súvislosti s územnými typológiami, nie je možné uspokojivo dosiahnuť na úrovni jednotlivých členských štátov. Opatrenia, ktorých cieľom je vypracovať, koordinovať a udržiavať harmonizované štatistické klasifikácie vrátane územných typológií na štatistické účely na úrovni EÚ, možno účinnejšie prijať na úrovni EÚ, a to na základe právneho aktu EÚ.

    Proporcionalita

    V rámci iniciatívy sa navrhuje, aby sa súčasné nariadenie o NUTS zmenilo len do nevyhnutnej miery. Vzhľadom na potrebu formálneho uznania územných typológií pre štatistiku a tvorbu politiky sa táto iniciatíva zameriava na zmenu nariadenia o NUTS s cieľom začleniť územné typológie do právneho rámca bez toho, aby sa zmenili základné zásady, štruktúra a vymedzenie regiónov NUTS, ktoré sú všeobecne uznávané, osvedčené a nesporné.

    Táto možnosť sa považuje za najvyváženejšie riešenie na to, aby sa zosúladila potreba prijať opatrenie so zámerom obmedziť rozsah iniciatívy na minimum, ktoré je nevyhnutné na dosiahnutie týchto cieľov. Keďže ide o právnu kodifikáciu existujúcich typológií a ich súčastí a Komisia (Eurostat) bude riadiť určovanie typológií, predstavuje iba zanedbateľné dodatočné náklady pre národné štatistické úrady a žiadne náklady pre podniky a občanov.

    Výber nástrojov

    Navrhovaný nástroj: nariadenie.

    Vzhľadom na cieľ i obsah návrhu a na skutočnosť, že týmto návrhom sa mení existujúce nariadenie, je nariadenie najvhodnejším nástrojom.

    3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

    Hodnotenia ex post/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov

    Existujúce právne predpisy zatiaľ nezahŕňajú typológie, a preto je veľmi ťažké stanoviť jednotné podmienky a zabezpečiť ich harmonizované uplatňovanie.

    Konzultácie so zainteresovanými stranami

    Tento návrh má vplyv na zainteresované strany, najmä národné štatistické úrady jednotlivých členských štátov. Komisia (Eurostat) od samého začiatku zapájala svojich odborníkov a vo veľkej miere sa spoliehala na ich spätnú väzbu a expertízu pri vypracovávaní návrhu.

    Niekoľkokrát sa konzultovalo s Generálnym riaditeľstvom Európskej komisie pre regionálnu a mestskú politiku (GR REGIO), ktoré je najdôležitejším politickým používateľom regionálnych údajov a ktoré poskytlo cennú spätnú väzbu.

    Vzhľadom na technickú povahu tohto návrhu sa nepovažovalo za nevyhnutné zapojiť akýkoľvek iný subjekt.

    Získavanie a využívanie expertízy

    Koncepcie typológií boli vypracované na základe úzkej spolupráce s Eurostatom, GR REGIO a so Spoločným výskumným centrom, ktoré poskytli základné technické údaje, a aj s OECD, pričom sa spojilo viacero predtým existujúcich koncepcií a ich rozličných metodík.

    OECD takisto používa harmonizované typológie na štatistické a analytické účely.

    Posúdenie vplyvu

    Nebolo vykonané žiadne posúdenie vplyvu, pretože tento návrh nemá významné ekonomické, sociálne a environmentálne dôsledky a nepredstavuje žiadnu dodatočnú záťaž pre podniky a občanov. Táto iniciatíva sa zameriava predovšetkým na doplnenie súčasného nariadenia o NUTS o potrebné súčasti s cieľom zohľadniť najnovší vývoj v územnej klasifikácii na štatistické účely.

    Regulačná vhodnosť a zjednodušenie

    Vďaka zjednoteniu územných typológií s nariadením o NUTS nie je potrebné ich zadefinovať a vysvetliť v iných osobitných právnych aktoch, napríklad v aktoch týkajúcich sa miest alebo rozvoja vidieka. To zjednodušuje a harmonizuje právne predpisy týkajúce sa rozvoja miest a vidieka a námornej politiky.

    Základné práva

    Tento návrh nemá vplyv na základné práva.

    4.VPLYV NA ROZPOČET

    Návrh nemá žiadny vplyv na rozpočet EÚ.

    5.ĎALŠIE PRVKY

    Plány vykonávania, spôsob monitorovania, hodnotenie a predkladanie správ

    Keďže typológie sa už používajú aj bez právneho uznania, neplánuje sa vypracovanie žiadnych konkrétnych plánov vykonávania ani monitorovanie ustanovení. Postup na určenie a zverejnenie typológií vyzerá v zásade takto:

    keď sú k dispozícii nové údaje o rozmiestnení obyvateľstva a hustote v bunkách mriežky, Komisia (Eurostat) vykoná potrebné výpočty na určenie typológií. Takáto situácia zvyčajne nastane po sčítaní. Menšie aktualizácie s cieľom zohľadniť zmeny v miestnej alebo regionálnej štruktúre členských štátov možno v prípade príslušných členských štátov vykonávať každoročne.

    Keď Komisia (Eurostat) vykoná počiatočné výpočty, oznámi výsledky členským štátom. Členské štáty ich potom môžu overiť alebo zmeniť napríklad na základe osobitných zemepisných okolností.

    Keď sa Komisia (Eurostat) dohodne s členskými štátmi na výsledkoch, uverejní ich na osobitných webových lokalitách.

    Na harmonizáciu typológií je potrebné zaviesť jednotné podmienky. Komisia by mala byť oprávnená prijať ich na účely zavedenia typológií, a to v rámci vykonávacích aktov.

    Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu

    Keďže návrhom sa nemení všeobecne uznávaná a osvedčená podstata nariadenia o NUTS, mení sa len to, čo je absolútne nevyhnutné na dosiahnutie jeho cieľov.

    Navrhuje sa zmeniť alebo nahradiť niektoré ustanovenia nariadenia (ES) č. 1059/2003, a to z nasledujúcich dôvodov.

    – Článok 1

    Novým článkom 1 sa rozširuje predmet nariadenia o NUTS pridaním územných typológií a štatistických mriežok potrebných na ich výpočet na základe rozmiestnenia obyvateľstva a hustoty v jednotlivých bunkách mriežky. Objasňuje sa v ňom aj úloha a označenie lokálnych administratívnych jednotiek (LAU), ktorých označovanie je v súčasnom nariadení o NUTS nekonzistentné (ako napríklad „súčasti NUTS“ a „menšie administratívne jednotky“).

    – Článok 2

    V článku 2 sa vypúšťa odsek 5. Odkazuje na oznámenie, ktoré sa malo predložiť v roku 2005, teda dva roky po nadobudnutí účinnosti pôvodného nariadenia o NUTS z roku 2003. Je preto zastaraný.

    – Článok 3

    Odsek 4 článku 3 je prispôsobený novým inštitucionálnym postupom, ktoré sa zaviedli Lisabonskou zmluvou (zmenou regulačného postupu s kontrolou na delegované akty).

    V odseku 5 sa vypúšťa posledná veta, pretože v tomto smere už nie je relevantné prisudzovať Komisii akúkoľvek právomoc.

    – Článok 4

    V článku 4 sa stanovujú LAU. Ustanovenia o požiadavkách na prenos sú takisto objasnené a zjednodušené. Tieto sa predtým nechápali jednotne.

    Okrem toho Komisia získala právomoc prijímať delegované akty s cieľom upraviť zoznam LAU v prílohe III k nariadeniu o NUTS.

    – Článok 4a

    Článok 4a sa vkladá na účely zavedenia štatistických mriežok, ktoré bude Komisia (Eurostat) udržiavať a zverejňovať a ktoré budú základom pre výpočet územných typológií pre regióny a oblasti.

    – Článok 4b

    Článkom 4b sa zavádzajú samotné typológie a udeľujú sa vykonávacie právomoci Komisii, aby zaviedla jednotné podmienky pre ich harmonizované uplatňovanie.

    – Článok 5

    V novom článku 5 je objasnené a zjednodušené znenie. Komisia má právomoc prijímať delegované akty s cieľom upraviť klasifikáciu NUTS v prílohe I k nariadeniu o NUTS.

    – Články 7 a 7a

    Článok 7 bol aktualizovaný, aby odkazoval na príslušný výbor, ktorý pomáha Komisii pri prijímaní vykonávacích aktov, pričom nový článok 7a sa týka výkonu delegovania právomoci v súlade s Medziinštitucionálnou dohodou o lepšej tvorbe práva.

    – Článok 8

    Článok 8 sa vypúšťa. Stanovovala sa v ňom správa o vykonávaní nariadenia o NUTS, ktorá sa mala predložiť v roku 2006, teda tri roky po nadobudnutí účinnosti pôvodného nariadenia v roku 2003. Je preto zastaraný.

    2016/0393 (COD)

    Návrh

    NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

    ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 1059/2003, pokiaľ ide o územné typológie (Tercet)

    (Text s významom pre EHP)

    EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 338 ods. 1,

    so zreteľom na návrh Európskej komisie,

    po postúpení návrhu legislatívneho aktu národným parlamentom,

    so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru( 6 ),

    so zreteľom na stanovisko Výboru regiónov( 7 ),

    konajúc v súlade s riadnym legislatívnym postupom,

    keďže:

    (1)Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1059/2003( 8 ) z 26. mája 2003 sa stanovuje spoločná klasifikácia územných jednotiek na štatistické účely (nomenklatúra územných jednotiek pre štatistické účely NUTS) s cieľom umožniť zber, zostavovanie a šírenie harmonizovaných regionálnych štatistík v EÚ.

    (2)Pre cielenejšiu tvorbu politiky Komisia v spolupráci s OECD zadefinovala niekoľko územných typológií na klasifikáciu štatistických jednotiek vymedzených nariadením o NUTS.

    (3)Európsky štatistický systém (ESS) už používa tieto typológie, najmä stupeň urbanizácie vrátane vymedzenia miest, napríklad na stanovenie toho, ktoré regióny sú oprávnené na podporu z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, aby sa mohli vykonávať inovačné činnosti vo veľkomestách alebo v mestách a na predmestiach( 9 ).

    (4)Zjednotenie typológií je potrebné v záujme stanovenia jednoznačných definícií a podmienok pre územné typy, pričom sa zabezpečí harmonizované a transparentné uplatňovanie a stabilita typológií. Týmto spôsobom by sa malo podporiť zostavovanie a šírenie európskej štatistiky.

    (5)Na výpočet a určenie územných typov predmetným regiónom a oblastiam by sa mal používať systém štatistických mriežok, keďže tieto závisia od rozmiestnenia obyvateľstva a hustoty v bunkách mriežky s veľkosťou jeden štvorcový kilometer.

    (6)Malo by sa objasniť aj niekoľko menej dôležitých aspektov lokálnych administratívnych jednotiek (LAU) s cieľom zjednodušiť terminológiu a mechanizmus poskytovania zoznamov LAU členskými štátmi Komisii (Eurostatu).

    (7)S cieľom zohľadniť zodpovedajúci vývoj v členských štátoch by sa na Komisiu mala v súlade s článkom 290 ZFEÚ delegovať právomoc prijímať akty, pokiaľ ide o zmenu klasifikácie NUTS v prílohe I, zoznamu existujúcich administratívnych jednotiek v prílohe II a zoznamu lokálnych administratívnych jednotiek v prílohe III k nariadeniu (ES) č. 1059/2003. Je osobitne dôležité, aby Komisia počas prípravných prác uskutočnila príslušné konzultácie, a to aj na úrovni expertov, a aby tieto konzultácie vykonávala v súlade so zásadami stanovenými v Medziinštitucionálnej dohode o lepšej tvorbe práva z 13. apríla 2016( 10 ). Predovšetkým v záujme rovnakého zastúpenia pri príprave delegovaných aktov sa všetky dokumenty doručujú Európskemu parlamentu a Rade v rovnakom čase ako odborníkom z členských štátov a odborníci Európskeho parlamentu a Rady majú systematicky prístup na zasadnutia skupín odborníkov Komisie, ktoré sa zaoberajú prípravou delegovaných aktov.

    (8)S cieľom zabezpečiť jednotné podmienky pre vykonávanie tohto nariadenia by sa mali na Komisiu preniesť vykonávacie právomoci, pokiaľ ide o používanie územných typológií a časových radov, ktoré majú členské štáty poskytnúť Komisii v prípade zmien klasifikácie NUTS. Tieto právomoci by sa mali vykonávať v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 182/2011( 11 ).

    (9)Nariadenie (ES) č. 1059/2003 by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť,

    PRIJALI TOTO NARIADENIE:

    Článok 1

    Nariadenie (ES) č. 1059/2003 sa mení takto:

    1.Článok 1 sa nahrádza takto:

    Článok 1

    Predmet úpravy

    1. Týmto nariadením sa stanovuje spoločná štatistická klasifikácia územných jednotiek (NUTS) s cieľom umožniť zber, zostavovanie a šírenie harmonizovaných štatistík na rôznych územných úrovniach EÚ.

    2. Klasifikácia NUTS je stanovená v prílohe I.

    3. Lokálne administratívne jednotky (LAU) uvedené v článku 4 dopĺňajú klasifikáciu NUTS.

    4. Štatistické mriežky uvedené v článku 4a dopĺňajú klasifikáciu NUTS. Používajú sa na výpočet územných typológií na základe údajov o obyvateľstve.

    5. Územné typológie Únie uvedené v článku 4b dopĺňajú klasifikáciu NUTS tak, že sa územným jednotkám priraďujú typy.“

    2.V článku 2 sa vypúšťa odsek 5.

    3.Článok 3 sa mení takto:

    a)Odsek 4 sa nahrádza takto:

    „4. Existujúce administratívne jednotky používané v klasifikácii NUTS sa uvádzajú v prílohe II. Komisia je splnomocnená prijímať v súlade s článkom 7a delegované akty s cieľom upraviť prílohu II na základe zodpovedajúceho vývoja v členských štátoch.“;

    b) V odseku 5 sa tretí pododsek nahrádza takto:

    „Určité neadministratívne jednotky sa však môžu odchýliť od týchto prahov z dôvodov konkrétnej geografickej, sociálno-ekonomickej, historickej, kultúrnej alebo environmentálnej situácie, najmä na ostrovoch a v najvzdialenejších regiónoch.“

    4.Článok 4 sa nahrádza takto:

    Článok 4

    Lokálne administratívne jednotky

    1. V každom členskom štáte predstavujú lokálne administratívne jednotky (LAU) podrobnejšie členenie úrovne NUTS 3 na jednu alebo ďalšie dve úrovne územných jednotiek. Aspoň jedna z úrovní LAU musí byť administratívna jednotka vymedzená v článku 3 ods. 1 a uvedená v prílohe III. Komisia je splnomocnená prijímať v súlade s článkom 7a delegované akty s cieľom upraviť zoznam LAU v prílohe III na základe zodpovedajúceho vývoja v členských štátoch.

    2. Počas prvých šiestich mesiacov každého roka zasielajú členské štáty Komisii (Eurostatu) zoznam LAU k 31. decembru predchádzajúceho roka, ktorý obsahuje prípadné zmeny a región NUTS 3, do ktorého patria. Pritom sa riadia elektronickým formátom údajov, ktorý požaduje Komisia (Eurostat).

    3. Komisia (Eurostat) každý rok do 31. decembra zverejní zoznam LAU v osobitnej sekcii na svojej webovej lokalite.“

    5.Vkladajú sa tieto články 4a a 4b:

    Článok 4a

    Štatistické mriežky

    Komisia (Eurostat) udržiava a zverejňuje systém štatistických mriežok na úrovni Únie v osobitnej sekcii na svojej webovej lokalite. Štatistické mriežky musia spĺňať špecifikácie stanovené v nariadení Komisie (EÚ) č. 1089/2010( 12 ).

    Článok 4b

    Územné typológie Únie

    1. Komisia (Eurostat) vedie a zverejňuje v osobitnej sekcii na svojej webovej lokalite typológie Únie pozostávajúce z územných jednotiek na úrovni NUTS, LAU a buniek mriežky.

    2. Typológia na základe mriežky s rozlíšením 1 km2 sa stanovuje takto:

    „mestské centrá“,

    „mestské zoskupenia“,

    „vidiecke bunky mriežky“.

    3. Na úrovni LAU sa stanovujú tieto typológie:

    a) stupeň urbanizácie (DEGURBA):

    „mestské oblasti“:

    „veľkomestá“ alebo „husto osídlené oblasti“,

    „mestá a predmestia“ alebo „stredne husto osídlené oblasti“,

    „vidiecke oblasti“ alebo „riedko osídlené oblasti“;

    b) funkčné mestské oblasti:

    „veľkomestá“ a ich „zóny dochádzky do práce“;

    c) pobrežné oblasti:

    „pobrežné oblasti“,

    „vnútrozemské oblasti“.

    Ak v členskom štáte existuje viac než jedna administratívna úroveň LAU, Komisia (Eurostat) konzultuje s členským štátom s cieľom zistiť, ktorá administratívna úroveň LAU sa má použiť na určenie typológie.

    4. Na úrovni NUTS 3 sa stanovujú tieto typológie a označenia.

    a) typológia mesta a vidieka:

    „prevažne mestské regióny“,

    „prechodné regióny“,

    „prevažne vidiecke regióny“;

    b) metropolitná typológia:

    „metropolitné regióny“,

    „nemetropolitné regióny“;

    c) pobrežná typológia:

    „pobrežné regióny“,

    „vnútrozemské regióny“.

    5. Komisia prostredníctvom vykonávacích aktov stanoví jednotné podmienky pre harmonizované uplatňovanie typológií v členských štátoch a na úrovni Únie. Uvedené vykonávacie akty sa prijmú v súlade s postupom preskúmania uvedeným v článku 7.“

    6.Článok 5 sa mení takto:

    a)Odsek 4 sa nahrádza takto:

    „4. Zmeny klasifikácie NUTS sa prijímajú v druhej polovici kalendárneho roka, ale nie častejšie ako každé tri roky, na základe kritérií stanovených v článku 3. Avšak v prípade značnej reorganizácie príslušnej administratívnej štruktúry členského štátu sa zmeny klasifikácie NUTS môžu prijať v kratších intervaloch.

    Komisia je splnomocnená prijímať v súlade s článkom 7a delegované akty s cieľom upraviť klasifikáciu NUTS v prílohe I na základe zodpovedajúceho vývoja v členských štátoch. Regionálne údaje, ktoré členské štáty zasielajú Komisii (Eurostatu), sú založené na zmenenej klasifikácii NUTS od 1. januára druhého roka po prijatí delegovaného aktu v zmysle prvého pododseku.“;

    b)Odsek 5 sa nahrádza takto:

    „5. Pri zmenách klasifikácie NUTS príslušný členský štát zašle Komisii (Eurostatu) časové rady za nové regionálne členenie, ktorými sa nahradia už zaslané údaje.

    Komisia prostredníctvom vykonávacích aktov stanoví jednotné podmienky pre časové rady a ich dĺžku, pričom zohľadní možnosť ich poskytnutia. Uvedené vykonávacie akty sa prijmú v súlade s postupom preskúmania uvedeným v článku 7.

    Časové rady sa predkladajú do 1. januára štvrtého roka po prijatí delegovaného aktu v zmysle odseku 4.“

    7.Článok 7 sa nahrádza takto:

    Článok 7

    Postup výboru

    1. Komisii pomáha Výbor pre Európsky štatistický systém. Uvedený výbor je výborom v zmysle nariadenia (EÚ) č. 182/2011.

    2. Ak sa odkazuje na tento odsek, uplatňuje sa článok 5 nariadenia č. 182/2011.“

    8.Vkladá sa tento článok 7a:

    Článok 7a

    Výkon delegovaných právomocí

    1. Komisii sa udeľuje právomoc prijímať delegované akty za podmienok stanovených v tomto článku.

    2. Právomoc prijímať delegované akty uvedené v článku 3 ods. 4, článku 4 ods. 4 a článku 5 ods. 4 sa Komisii udeľuje na neurčité obdobie od [Publications Office: please insert exact date of entry into force of the Regulation].

    3. Delegovanie právomoci uvedené v článku 3 ods. 4, článku 4 ods. 1 a článku 5 ods. 4 môže Európsky parlament alebo Rada kedykoľvek odvolať. Rozhodnutím o odvolaní sa ukončuje delegovanie právomocí v ňom uvedených. Rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom nasledujúcim po uverejnení rozhodnutia v Úradnom vestníku Európskej únie alebo od neskoršieho dátumu, ktorý sa v ňom uvádza. Nie je ním dotknutá platnosť delegovaných aktov, ktoré už nadobudli účinnosť.

    4. Pred prijatím delegovaného aktu Komisia konzultuje s odborníkmi určenými jednotlivými členskými štátmi v súlade so zásadami stanovenými v Medziinštitucionálnej dohode o lepšej tvorbe práva z 13. apríla 2016.

    5. Komisia oznamuje delegovaný akt hneď po prijatí súčasne Európskemu parlamentu a Rade.

    6. Delegovaný akt prijatý podľa článku 3 ods. 4, článku 4 ods. 1 a článku 5 ods. 4 nadobudne účinnosť, len ak Európsky parlament alebo Rada voči nemu nevzniesli námietku v lehote dvoch mesiacov odo dňa oznámenia uvedeného aktu Európskemu parlamentu a Rade alebo ak pred uplynutím uvedenej lehoty Európsky parlament a Rada informovali Komisiu o svojom rozhodnutí nevzniesť námietku. Na podnet Európskeho parlamentu alebo Rady sa táto lehota predĺži o dva mesiace.“

    9.Článok 8 sa vypúšťa.

    Článok 2

    Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

    Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

    V Bruseli

    Za Európsky parlament    Za Radu

    predseda    predseda

    (1) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1059/2003 z 26. mája 2003 o zostavení spoločnej nomenklatúry územných jednotiek pre štatistické účely (NUTS) (Ú. v. EÚ L 154, 21.6.2003, s. 1).
    (2) http://ec.europa.eu/europe2020/index_sk.htm
    (3) http://ec.europa.eu/regional_policy/en/information/publications/reports/2014/6th-report-on-economic-social-and-territorial-cohesion.
    (4) Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 320.
    (5) Ú. v. EÚ L 148, 20.5.2014, s. 1.
    (6) Ú. v. EÚ C , , s. .
    (7) Ú. v. EÚ C , , s. .
    (8) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1059/2003 z 26. mája 2003 o zostavení spoločnej nomenklatúry územných jednotiek pre štatistické účely (NUTS) (Ú. v. EÚ L 154, 21.6.2003, s. 1).
    (9) Ú. v. EÚ L 148, 20.5.2014, s. 1.
    (10) Ú. v. EÚ L 123, 12.5.2016, s. 1.
    (11) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 182/2011 zo 16. februára 2011, ktorým sa ustanovujú pravidlá a všeobecné zásady mechanizmu, na základe ktorého členské štáty kontrolujú vykonávanie vykonávacích právomocí Komisie (Ú. v. EÚ L 55, 28.2.2011, s. 13).
    (12) Nariadenie Komisie (EÚ) č. 1089/2010 z 23. novembra 2010, ktorým sa vykonáva smernica Európskeho parlamentu a Rady 2007/2/ES, pokiaľ ide o interoperabilitu súborov a služieb priestorových údajov (Ú. v. EÚ L 323, 8.12.2010, s. 11).
    Top