Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010R0588

    Nariadenie Komisie (EÚ) č. 588/2010 z  5. júla 2010 , ktorým sa schvaľujú malé zmeny a doplnenia špecifikácie názvu zapísaného v Registri chránených označení pôvodu a chránených zemepisných označení [Soprèssa Vicentina (CHOP)]

    Ú. v. EÚ L 170, 6.7.2010, p. 1–6 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Tento dokument bol uverejnený v osobitnom vydaní (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2010/588/oj

    6.7.2010   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    L 170/1


    NARIADENIE KOMISIE (EÚ) č. 588/2010

    z 5. júla 2010,

    ktorým sa schvaľujú malé zmeny a doplnenia špecifikácie názvu zapísaného v Registri chránených označení pôvodu a chránených zemepisných označení [Soprèssa Vicentina (CHOP)]

    EURÓPSKA KOMISIA,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

    so zreteľom na nariadenie Rady (ES) č. 510/2006 z 20. marca 2006 o ochrane zemepisných označení a označení pôvodu poľnohospodárskych výrobkov a potravín (1), a najmä na jeho článok 9 ods. 2 druhú vetu,

    keďže:

    (1)

    V súlade s článkom 9 ods. 1 prvým pododsekom nariadenia (ES) č. 510/2006 a podľa článku 17 ods. 2 uvedeného nariadenia Komisia preskúmala žiadosť Talianska o schválenie zmeny a doplnenia prvkov špecifikácie chráneného označenia pôvodu „Soprèssa Vicentina“ zapísaného podľa nariadenia Komisie (ES) č. 2400/96 (2), zmeneného a doplneného nariadením Komisie (ES) č. 492/2003 (3).

    (2)

    Cieľom žiadosti je zmeniť a doplniť špecifikáciu, pričom sa spresnia spôsoby označovania ošípaných, ktoré sa používajú ako surovina.

    (3)

    Komisia preskúmala uvedenú zmenu a doplnenie a dospela k záveru, že je opodstatnená. Keďže zmena a doplnenie je v zmysle článku 9 nariadenia Komisie (ES) č. 510/2006 malá, Komisia ju môže schváliť bez použitia postupu opísaného v článkoch 5, 6 a 7 uvedeného nariadenia,

    PRIJALA TOTO NARIADENIE:

    Článok 1

    Špecifikácia chráneného označenia pôvodu „Soprèssa Vicentina“ sa mení a dopĺňa v súlade s prílohou I k tomuto nariadeniu.

    Článok 2

    Aktualizovaný jednotný dokument sa nachádza v prílohe II k tomuto nariadeniu.

    Článok 3

    Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

    Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

    V Bruseli 5. júla 2010

    Za Komisiu

    predseda

    José Manuel BARROSO


    (1)  Ú. v. EÚ L 93, 31.3.2006, s. 12.

    (2)  Ú. v. ES L 327, 18.12.1996, s. 11.

    (3)  Ú. v. EÚ L 73, 19.3.2003, s. 3.


    PRÍLOHA I

    Schvaľujú sa tieto zmeny a doplnenia špecifikácie chráneného označenia pôvodu „Soprèssa Vicentina“:

    V článku 2 „Opis výrobku“ sa v bode 2.1.3 „Vek pri zabití“ pridáva „alebo na ucho“.

    „Minimálny vek zabitia je deväť mesiacov a je možné ho overiť podľa údajov uvedených na značke, ktorá sa vytetuje na stehno ošípaných v prvých 30 dňoch po narodení.“

    sa nahrádza takto:

    „Minimálny vek zabitia je deväť mesiacov a možno ho overiť podľa údajov uvedených na značke, ktorá sa vytetuje na stehno alebo na ucho ošípaných v prvých 30 dňoch po narodení.“


    PRÍLOHA II

    JEDNOTNÝ DOKUMENT

    Nariadenie Rady (ES) č. 510/2006 týkajúce sa chránených zemepisných označení a chránených označení pôvodu

    „SOPRÈSSA VICENTINA“

    ES č.: IT-PDO-0105-0145-10.8.2009

    CHZO ( ) CHOP (X)

    1.   Názov

    „Soprèssa Vicentina“.

    2.   Členský štát alebo tretia krajina

    Taliansko.

    3.   Opis poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny

    3.1.   Druh výrobku

    Trieda 1.2.

    Mäsové výrobky.

    3.2.   Opis výrobku, na ktorý sa vzťahuje názov uvedený v bode 1

    Opis: „Soprèssa Vicentina“ je vyzretý surový údenársky výrobok naplnený do čreva, strednej a väčšej veľkosti, ktorý sa získava spracovaním vybraných kusov bravčového mäsa.

    3.3.   Suroviny (len pri spracovaných výrobkoch)

    Surovinou, ktorá sa používa na výrobu Soprèssa Vicentina, je bravčové mäso, ktoré musí pochádzať zo zvierat narodených a chovaných v podnikoch, ktoré sa nachádzajú na území provincie Vicenza.

    3.4.   Krmivo (len pri výrobkoch živočíšneho pôvodu)

    Zvieratám sa od narodenia až po koniec výkrmu nesmie podávať krmivo obsahujúce mäsovú múčku a počas výkrmu ani krmivo živočíšneho pôvodu okrem krmiva s obsahom mlieka.

    Krmivo by sa malo podávať v tekutej podobe alebo ako kaša zmiešaná s vodou, prípadne so srvátkou. Na získanie tuku dobrej kvality by sa maximálny obsah kyseliny linolovej mal rovnať 2 % sušiny v krmive. Celkové množstvo srvátky a podmaslia by nemalo presiahnuť 15 litrov/kus/deň.

    Podmaslie znamená vedľajší produkt pri výrobe masla a srvátka je vedľajší produkt syreniny.

    3.5.   Konkrétne kroky pri produkcii, ktoré je potrebné uskutočniť v označenej zemepisnej oblasti

    Chov ošípaných: surovina, ktorá sa používa na výrobu Soprèssa Vicentina, je bravčové mäso, ktoré musí pochádzať zo zvierat narodených a chovaných v podnikoch, ktoré sa nachádzajú na území provincie Vicenza.

    Pokiaľ ide o genetické charakteristiky zvierat, z ktorých sa produkt vyrába, zvieratá musia byť čistokrvné alebo krížené, avšak bez genetickej manipulácie, tradičných plemien, ako sú Large White, Landrace a Duroc, zapísaných do talianskej národnej plemennej knihy alebo do uznaných zahraničných plemenných kníh, ktorých účely sú v súlade s talianskou národnou plemennou knihou, pokiaľ ide o chov ťažkých ošípaných.

    Ošípané musia byť schopné dosiahnuť v čase zabitia značnú hmotnosť (130 kg hmotnosť jatočného tela).

    Minimálny vek zabitia je deväť mesiacov. Možno ho overiť podľa údajov uvedených na značke, ktorá sa vytetuje na stehno [alebo na ucho] ošípaných v prvých 30 dňoch po narodení. Chovné prevádzky a zariadenia musia byť dobre izolované a dobre vetrané, aby sa zaistila primeraná teplota, optimálna obnova vzduchu a vylučovanie škodlivých plynov. Podlahy musia byť zhotovené z nepriepustných a protišmykových materiálov s dobrými tepelnými vlastnosťami.

    Všetky chovné prevádzky a zariadenia musia byť so zreteľom na druh výživy odolné proti korózii.

    Takisto je možné využívať voľne alebo čiastočne voľne chované ošípané.

    Zabitie ošípaných: zabitie ošípaných sa musí vykonávať v zariadeniach, ktoré vlastnia povolenia zdravotných a hygienických úradov stanovené talianskymi právnymi predpismi a právnymi predpismi Spoločenstva a ktoré sa nachádzajú na území uznaného CHOP.

    Hmotnosť zabitých ošípaných nesmie byť nižšia ako 130 kg hmotnosti jatočného tela.

    Na ďalšie spracovanie sa vylučuje použitie mäsa ošípaných postihnutých preukázanými myopatiami (PSP, DFD, následky zjavných predchádzajúcich zápalových a traumatických procesov) zistenými veterinárom pri zabití.

    Spracovanie mäsa: spracovanie mäsa a dozrievanie výrobkov sa musí uskutočňovať v zariadeniach nachádzajúcich sa v uvedenej stanovenej oblasti. Zariadenia na spracovanie mäsa musia vlastniť povolenia zdravotných a hygienických úradov stanovené talianskymi právnymi predpismi a právnymi predpismi Spoločenstva.

    Recept a prísady: Na výrobu Soprèssa Vicentina sa z kvalitných jatočných polovičiek použijú vybrané kusy mäsa, ako sú stehná, krkovička, pliecko, hruď, lalok, chrbty.

    Pridané prísady sú povolené v týchto maximálnych dávkach:

    soľ: 2 700 g na 100 kg zmesi,

    čierne korenie štvrtené: 300 g na 100 kg zmesi,

    zmes mletých korenín (škorica, klinčeky a rozmarín): 50 g na 100 kg zmesi,

    cesnak: 100 g na 100 kg zmesi,

    cukry: 150 g na 100 kg zmesi,

    dusičnan draselný v povolenom množstve.

    Výrobná metóda. Postup výrobnej metódy:

     

    Bravčové polovičky sa narežú a jednotlivé kusy mäsa sa dajú zachladiť na 24 alebo viac hodín na teplotu 0 °C až 3 °C. Potom sa vykostia, očistia a zbavia nervov.

     

    Vybrané kusy mäsa sa následne melú v mlynčekoch na mäso vybavených mriežkou s otvormi s priemerom 6 až 7 mm. Vopred zmiešané prísady sa pridajú do pomletého mäsa, ktoré sa predtým schladilo na 3 °C až 6 °C. Taktiež sa môžu pridať pôvodné mikrobiálne kultúry na podporu kvasenia. Všetko sa ďalej dôkladne premieša, aby sa tuk a chudé mäso zmiešali takmer až do splynutia. Získaná hmota sa plní do prírodných čriev s minimálnym priemerom 8 cm.

     

    Jednotlivé kusy majú rôzny kaliber v závislosti od ich hmotnosti pri plnení do čriev: 1 až 1,5 kg, 1,5 až 2,5 kg, 2,5 až 3,5 kg a 3,5 kg až 8 kg.

    Sušenie: sušenie zahŕňa tieto etapy: a) odkvapkávanie 12 hodín pri teplote od 20 °C do 24 °C; b) sušenie 4 až 5 dní pri klesajúcich teplotách od 22 °C – 24 °C až do 12 °C – 14 °C.

    Dozrievanie: čas dozrievania Soprèssa Vicentina vrátane odkvapkávania a sušenia sa mení v závislosti od hmotnosti:

     

    60 a viac dní pri kusoch s hmotnosťou 1 až 1,5 kg;

     

    80 a viac dní pri kusoch s hmotnosťou 1,5 až 2,5 kg;

     

    90 a viac dní pri kusoch s hmotnosťou 2,5 až 3,5 kg;

     

    120 a viac dní pri kusoch s hmotnosťou 3,5 až 8 kg.

    3.6.   Osobitné pravidlá krájania, strúhania, balenia atď.

    3.7.   Osobitné pravidlá označovania

    Označenie „Soprèssa Vicentina DOP“ sa neprekladá a musí byť na etikete uvedené zreteľným a nezmazateľným písmom.

    Značka „Soprèssa Vicentina DOP“ musí byť na etikete uvedená v súlade s pokynmi grafickej príručky: príloha A k špecifikácii.

    4.   Vymedzenie zemepisnej oblasti

    Oblasť výroby Soprèssa Vicentina zahŕňa celé územie provincie Vicenza.

    5.   Súvislosť so zemepisnou oblasťou

    5.1.   Špecifickosť zemepisnej oblasti

    Fázy dozrievania sa vyznačujú podmienkami vlhkosti vzduchu, ktoré sa riadia striedaním teplôt a ktoré spúšťajú proces prvého a druhého kvasenia, ktorým prechádza výrobok naplnený v čreve.

    5.2.   Špecifickosť výrobku

    Pri uvedení na trh má Soprèssa Vicentina tieto vlastnosti:

    Fyzikálne vlastnosti

    Vonkajší vzhľad: valcový tvar, viazanie bezfarebným špagátom – môže byť elastický – vertikálne (uzda) a sériou slučiek z rovnakého materiálu ovinutých horizontálne okolo uzdy po celej dĺžke výrobku Soprèssa. Použitie sieťky namiesto viazania je zakázané. Ak výrobok obsahuje cesnak, môže sa na viazanie použiť farebný špagát, avšak iba na koncové časti. Slučky musia byť minimálne tri a rozložené vo vzdialenosti 2 až 4 cm. Vonkajší povrch pokrýva bledý povlak, ktorý sa vytvára samovoľne počas dozrievania.

    Vzhľad na reze: hmota pôsobí kompaktne a zároveň jemne. Hmota na reze obsahuje kúsky tuku obaľujúce kúsky mäsa, ktoré pomáhajú výrobku udržať si jemnosť aj pri dlhšom dozrievaní. Farby na reze sú mierne zakalené, obrysy tuku a chudého mäsa nedostatočne zreteľné, zrno stredne veľké.

    Chemické vlastnosti

    Celkový podiel proteínov vyšší ako 15 %, tuky od 30 % do 43 %, minerálne soli (popol) od 3,5 % do 5 %, podiel vlhkosti do 55 % a pH v rozsahu 5,4 až 6,2.

    Mikrobiologické vlastnosti

    Stupeň mezofilného mikrobiologického znečistenia: prevaha mliečnych baktérií a mikrokokov.

    Organoleptické vlastnosti

    Aróma

    :

    korenistá s prípadnou vôňou vonných bylín s cesnakom alebo bez neho.

    Chuť

    :

    jemná, mierne sladká a korenistá alebo cesnaková.

    Farba

    :

    ružová, červenkastá.

    Konzistencia

    :

    stredne veľké zrno, v ústach málo pevné.

    5.3.   Príčinná súvislosť medzi zemepisnou oblasťou a kvalitou alebo vlastnosťami výrobku (pre CHOP), alebo špecifickou akosťou, povesťou alebo inou vlastnosťou výrobku (pre CHZO)

    Výrobok Soprèssa Vicentina je vo všetkých etapách výroby úzko spojený so zemepisnou oblasťou.

    Spojenie prostredia s týmto výrobkom, pokiaľ ide o ľudský faktor, vyplýva z tradičnej prítomnosti veľkého počtu roľníkov a/alebo remeselníkov vo vicentinskej zemepisnej oblasti, ktorí vytvorili Soprèssa Vicentina, jedinečný výrobok, ktorého výroba sa prakticky nezmenila vďaka špecifickým metódam chovu ošípaných, spracovania mäsa a dozrievania.

    Pre spojenie výrobku s prostredím je príznačná najmä charakterizácia suroviny s tradičným typom výživy ošípaných a takmer výhradné používanie ušľachtilých obilnín vypestovaných v tomto regióne.

    Väzba medzi surovinou a územím sa vytvorila aj cez využívanie srvátky ako vedľajšieho produktu výroby syrov vo výžive zvierat, podľa možností v podobe kaše. Ide o tradičný postup, ako o tom svedčí výroba dvoch významných syrov s CHOP (Asiago a Grana Padano) na území provincie Vicenza.

    Výsledkom spracovania mlieka na účel výroby týchto dvoch syrov s CHOP je zvyškový produkt: srvátka.

    Tento zvyškový produkt zo spracovania mlieka je významným nositeľom vlastností mlieka, a najmä vlastností postupu oddeľovania látok potrebných na výrobu syra, s logickou prítomnosťou nepoužitých prvkov, ktoré tvoria srvátku.

    Chovy ošípaných v regióne Vicenza využívajú tento druh srvátky pre jej jedinečné vlastnosti, ktoré prechádzajú do mäsa ošípaných a následne do výsledného spracovaného výrobku.

    Ekonomické aspekty týkajúce sa využívania srvátky ako výživy s veľmi nízkym obsahom výživných látok a vysokým obsahom vody vždy podmieňovali výhradne miestne využívanie srvátky z týchto syrov, čo prispelo k vzniku tradície používania tohto produktu vo výžive ošípaných určených na výrobu Soprèssa Vicentina.

    Spojenie výrobku Soprèssa Vicentina s prostredím ďalej vyplýva z prítomnosti spracovateľov vlastniacich malé bitúnky a spracovateľské jednotky v provincii Vicenza, ktorí využívajú ošípané z miestnej poľnohospodárskej produkcie a dlhodobo udržiavajú tradičnú metódu výroby Soprèssa Vicentina, ktorá je typická pre vicentinskú oblasť.

    Fázy dozrievania sa vyznačujú podmienkami vlhkosti vzduchu, ktoré sa riadia striedaním teplôt a ktoré spúšťajú proces prvého a druhého kvasenia, ktorým prechádza výrobok naplnený v čreve.

    Toto spojenie prirodzeného a ľudského prostredia so zemepisnou oblasťou vytvorilo jedinečný výrobok, ktorého osobitné vlastnosti odlišovali a stále odlišujú výrobok Soprèssa z produkcie vo vicentinskej oblasti od podobných údenín z iných regiónov, na ktoré poukazujú aj historické zdroje.

    Odkaz na uverejnenie špecifikácie

    Súčasné správne orgány začali vnútroštátne námietkové konanie uverejnením žiadosti o uznanie chráneného označenia pôvodu „Soprèssa Vicentina“ v Úradnom vestníku Talianskej republiky č. 73 z 28. marca 2009.

    Konsolidované znenie špecifikácie výrobku sa nachádza na tejto webovej stránke: www.politicheagricole.it/DocumentiPubblicazioni/Search_Documenti_Elenco.htm?txtTipoDocumento=Disciplinare%20in%20esame%20UE&txtDocArgomento=Prodotti%20di%20Qualit%E0>Prodotti%20Dop,%20Igp%20e%20Stg

    alebo priamo na webovej stránke ministerstva pre poľnohospodárske, potravinárske a lesnícke politiky (www.politicheagricole.it): kliknutím na „Prodotti di Qualità“ (vľavo na obrazovke) a potom na „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE (Reg CE 510/2006)“.


    Top