RO

INT/1048

Pachetul de măsuri de ajutorare a IMM-urilor

AVIZ

Secțiunea pentru piața unică, producție și consum

Comunicarea Comisiei către Parlamentul European, Consiliu,
Comitetul Economic și Social European și Comitetul Regiunilor –
Pachetul de măsuri de ajutorare a IMM-urilor

[COM(2023) 535 final]

Date de contact:

int@eesc.europa.eu  

Administratoare

Dalila BERNARD

Data documentului

1/2/2024

Raportoare: Alena MASTANTUONO

Coraportor: Angelo PAGLIARA

Sesizare

Comisia Europeană, 21.12.2023

Temei juridic

Articolul 304 din Tratatul privind funcționarea Uniunii Europene

Secțiunea competentă

Secțiunea pentru piața unică, producție și consum

Data adoptării în secțiune

29/01/2024

Rezultatul votului (voturi pentru/
voturi împotrivă/abțineri)

97/0/0

Data adoptării în sesiunea plenară

DD/MM/YYYY

Sesiunea plenară nr.

Rezultatul votului (voturi pentru/
voturi împotrivă/ abțineri)

…/…/…



1.Concluzii și recomandări

1.1CESE salută pachetul de măsuri de ajutorare a IMM-urilor ca o încercare de a plasa IMM-urile în centrul legislației europene și în centrul strategiilor, discuțiilor și acțiunilor europene de sprijinire a competitivității. Deși CESE constată cu satisfacție angajamentul reînnoit al Comisiei Europene de a „gândi mai întâi la scară mică”, un astfel de angajament ar trebui să se traducă în acțiuni concrete. Următoarea Comisie ar trebui să acorde prioritate acestui aspect și să îi asigure continuitatea.

1.2Deși CESE recunoaște mesajul politic care a stat la baza inițiativei, mai sunt încă multe de abordat prin acțiuni practice pentru a crea un mediu rezilient și dinamic pentru IMM-uri. Luarea în considerare a contribuției IMM-urilor la economia reală merge mână în mână cu susținerea principiilor unei mai bune legiferări. În acest caz, pachetul de măsuri de sprijin pentru IMM-uri transmite un semnal prin anunțarea numirii unui reprezentant al UE pentru IMM-uri și prin angajamentul de a reduce pe termen lung sarcina impusă de reglementare.

1.3CESE încurajează instituțiile UE să abordeze barierele persistente din calea desfășurării de activități economice pe piața unică. Acest lucru rămâne esențial pentru facilitarea economiilor de scară, a creșterii economice, a creării de locuri de muncă de calitate și a investițiilor. Legislația UE permite de prea multe ori o transpunere diferențiată la nivelul fiecărui stat membru al UE, iar politica Comisiei de asigurare a respectării legislației este lipsită de discernământ față de statele membre care introduc norme naționale sau cerințe administrative care conduc la fragmentarea pieței.

1.4CESE consideră că ar trebui facilitat accesul IMM-urilor la resurse financiare, prin granturi, împrumuturi sau alte instrumente financiare, cu asistență adaptată. De asemenea, CESE solicită Comisiei să pună în aplicare toate măsurile necesare pentru a stimula IMM-urile să adopte un comportament responsabil atunci când accesează finanțări din partea UE.

1.5CESE subliniază importanța asigurării unei legislații favorabile întreprinderilor, care să reflecte pe deplin dificultățile – și diferențele dintre provocări – cu care se confruntă IMM-urile și întreprinderile mari. Este important ca întreprinderile să respecte drepturile sociale și normele de sănătate și siguranță în desfășurarea activității lor și să li se permită să își valorifice potențialul de a contribui la dezvoltarea durabilă. În același timp, trebuie puse în aplicare condițiile necesare pentru valorificarea potențialului acestora.

2.Contextul avizului

2.1Comunicarea privind pachetul de măsuri de sprijin pentru IMM-uri a fost publicată la 12 septembrie 2023 și include:

·o propunere de regulament privind întârzierea efectuării plăților (INT/1041) 1 ;

·o propunere de directivă privind simplificarea fiscală pentru IMM-uri (ECO/632) 2 ; și

·un set de măsuri menite să faciliteze activitatea IMM-urilor, să îmbunătățească accesul la finanțare și la o forță de muncă calificată și să sprijine IMM-urile pe tot parcursul ciclului lor de viață.

3.Observații generale

3.1CESE salută, în general, mesajul politic pe care Comisia îl transmite cu publicarea pachetului de măsuri de sprijin pentru IMM-uri. IMM-urile ar trebui să fie plasate în centrul fiecărei acțiuni legislative, deoarece acestea reprezintă cea mai importantă componentă a industriei și economiei europene. Cele 24 de milioane de IMM-uri europene reprezintă 99 % din totalul întreprinderilor din UE, majoritatea fiind microîntreprinderi, și asigură două treimi din locurile de muncă din sectorul privat din UE.

3.2CESE consideră că este important ca IMM-urile să respecte drepturile sociale în desfășurarea activității lor și să li se ofere posibilitatea de a-și valorifica potențialul pentru a contribui la dezvoltarea durabilă. În același timp, legiuitorii trebuie să creeze un mediu care să permită un acces facil la finanțare, energie la prețuri accesibile și o forță de muncă calificată pregătită pentru dubla tranziție.

3.3Potrivit sondajului economic Eurochambres din 2024, pe baza răspunsurilor primite de la peste 43 000 de antreprenori din întreaga Europă (dintre care 95 % sunt proprietari de IMM-uri), aprovizionarea cu energie și materii prime, costurile forței de muncă și deficitul de forță de muncă calificată vor fi principalele provocări în 2024. Prin urmare, astfel de rezultate reprezintă un apel clar la acțiune politică pentru a reduce incertitudinea în rândul comunității de afaceri și pentru a îmbunătăți previzibilitatea și reziliența economiei europene. Pentru a evita concurența neloială, CESE solicită stimulente pentru promovarea unui comportament responsabil în afaceri.

3.4Prin urmare, CESE salută intenția Comisiei de a aborda unele dintre aceste aspecte în cadrul Comunicării privind pachetul de măsuri de ajutorare pentru IMM-uri. Accentul puternic pus pe îmbunătățirea cadrului de reglementare este însoțit de angajamentul reînnoit de a „gândi mai întâi la scară mică” într-un mod sistematic și de a reduce birocrația. De mulți ani, acestea au reprezentat preocupări majore, iar colegiuitorii europeni ar trebui să își dezvolte în continuare legislația și să își adapteze legislația la nevoile IMM-urilor.

3.5Comunicarea privind pachetul de ajutor pentru IMM-uri se caracterizează, de asemenea, prin relevanța din ce în ce mai mare a procesului de digitalizare în vederea simplificării procedurilor. Trebuie să îmbunătățim conformitatea și controalele și să ne asigurăm că IMM-urile sunt în măsură să țină pasul fără a adăuga presiuni inutile pe umerii lor. Deși digitalizarea mijloacelor și a procedurilor prezintă un beneficiu clar, IMM-urile întâmpină adesea dificultăți în adoptarea unor astfel de procese din cauza resurselor financiare și a stimulentelor limitate. Digitalizarea ar trebui promovată, dar nu impusă.

3.6CESE constată cu regret că pachetul nu oferă un nou colac de salvare pentru întreprinderi și că cele câteva acțiuni noi vor avea un impact limitat și întârziat asupra întreprinderilor.

3.7CESE subliniază că soluțiile căutate pentru abordarea provocărilor cu care se confruntă întreprinderile europene ar trebui să țină seama de modelul economiei sociale europene. Promovarea dialogului social și asigurarea negocierii colective joacă un rol important în găsirea unui echilibru între aspirațiile economice și sociale și în reducerea decalajului de necorelare.

3.8CESE solicită crearea unor condiții favorabile care să permită întreprinderilor europene să aibă acces la finanțare și să angajeze personal, respectând în același timp sănătatea și siguranța la locul de muncă. În acest scop, CESE solicită un sprijin suplimentar pentru IMM-uri și măsuri care să faciliteze respectarea legislației privind sănătatea, siguranța și protecția mediului. Acest lucru este important pentru a evita accidentele la locul de muncă și daunele aduse sănătății profesionale.

3.9CESE își reiterează în acest sens avizele anterioare, în care se arată că strategiile industriale, energetice și climatice trebuie corelate între ele. Comitetul subliniază, de asemenea, că UE trebuie să se angajeze într-un program ambițios de eliminare a barierelor rămase în calea pieței unice, pentru a permite realizarea de economii de scară, creștere și investiții.

4.Observații specifice

4.1Acțiunea 1 din Comunicarea privind pachetul de măsuri de ajutorare a IMM-urilor propune o directivă privind simplificarea fiscală. În general, CESE salută eforturile de simplificare, precum și reducerea sarcinilor în domeniile TVA în activitățile transfrontaliere. Cu toate acestea, CESE observă că trebuie depuse mai multe eforturi pentru a elimina alte bariere de lungă durată. Fragmentarea în cadrul pieței unice și normele naționale diferite privind bunurile și serviciile reprezintă o povară considerabilă pentru întreprinderi.

4.2CESE salută angajamentul Comisiei de a lua în considerare în mod sistematic dispoziții specifice favorabile IMM-urilor în noile propuneri legislative, astfel cum se prevede în Acțiunea 2. Testul IMM este esențial pentru asigurarea unui regim de reglementare adaptat IMM-urilor și trebuie să fie utilizat în mod corect pentru a se dovedi eficace. Impactul actelor delegate și al actelor de punere în aplicare asupra IMM-urilor trebuie evaluat în detaliu.

4.3Aplicarea uniformă și de înaltă calitate a testului IMM este esențială. Serviciile Comisiei trebuie să reflecteze asupra nevoilor IMM-urilor încă din primele etape ale procesului de evaluare a impactului. Acest lucru ar trebui realizat în mod sistematic, asigurând o implicare mai incluzivă a partenerilor sociali și a organizațiilor de afaceri. Evaluările impactului ar trebui să facă diferența între diferitele clase de mărime ale IMM-urilor și să evalueze efectul indirect al politicilor (inclusiv aspectele sociale).

4.4O mai bună legiferare trebuie urmărită prin eliminarea sarcinilor inutile care decurg din propuneri, fără a reduce standardele sociale sau de mediu. CESE subliniază că o mai bună utilizare a instrumentelor deja existente poate contribui la evitarea birocrației. Un bun exemplu este de a menționa în orice propunere legislativă obligațiile preconizate care decurg din propunere, care, printre altele, contribuie la o mai bună înțelegere în ceea ce privește sarcina cumulată. CESE încurajează Comisia să utilizeze instrumente digitale pentru a măsura sarcina administrativă potențială și pentru a evita suprapunerile obligațiilor și măsurile contradictorii. Mai precis, Comitetul îndeamnă Comisia să cartografieze obligațiile existente ale întreprinderilor și să continue rapid punerea în aplicare a unui program de reducere a sarcinii asupra întreprinderilor, prin implicarea activă a partenerilor sociali europeni și a organizațiilor de afaceri.

4.5CESE salută disponibilitatea Comisiei de a numi un reprezentant al UE pentru IMM-uri, precum și propunerea sa de a implica trimisul în audierile Comitetului de analiză a reglementării. Acesta solicită trimisului UE să prezinte un raport cu privire la rezultatele audierilor CCN în cadrul Consiliului Competitivitate al UE și în cadrul reuniunilor cu reprezentanții naționali ai IMM‑urilor și cu partenerii sociali. Comisia trebuie să se asigure că persoana are o experiență antreprenorială și un set bine definit de competențe și responsabilități în următorul mandat 2024-2029 și că postul este însoțit de resurse adecvate în ceea ce privește personalul și sprijinul financiar. Canalele de comunicare dintre reprezentanții naționali pentru IMM-uri și comunitatea IMM-urilor din fiecare stat membru ar trebui consolidate. Ar trebui promovate dialoguri periodice și structurate cu organizațiile de afaceri și cu partenerii sociali, pentru a consolida sinergiile și a asigura o punere în aplicare mai coerentă a politicilor.

4.6În ceea ce privește Acțiunea 5, CESE subliniază că Consiliul Uniunii Europene și Parlamentul European trebuie să efectueze, începând de acum, evaluări ale impactului produs de modificările substanțiale aduse propunerilor Comisiei. CESE subliniază că acest angajament nu trebuie să rămână o promisiune, ci trebuie pus în aplicare în mod sistematic. Modificările substanțiale aduse propunerilor Comisiei implică modificări substanțiale ale impactului preconizat.

4.7În ceea ce privește Acțiunea 7, CESE consideră că spațiile de testare în materie de reglementare sunt o idee promițătoare, care trebuie să respecte standardele sociale și de mediu. Întreprinderile au nevoie de un spațiu pentru a testa și experimenta înainte de a investi. CESE subliniază că politica de inovare trebuie să adopte o abordare multipartită care să implice IMM-urile, societatea civilă și alte organizații relevante în definirea conținutului spațiilor de testare în materie de reglementare: nevoile întreprinderilor sunt criteriul decisiv pentru utilizarea utilă a spațiilor de testare. Ar trebui generate sinergii în cadrul programelor UE, iar comunitatea IMM-urilor ar trebui să beneficieze de astfel de oportunități, ca pilon esențial al ecosistemelor europene de cercetare și inovare. Transparența și neutralitatea concurențială – în special în ceea ce privește selecția nediscriminatorie a participanților – trebuie să fie garantate. Având în vedere promovarea utilizării spațiilor de testare în materie de reglementare pentru industriile cu zero emisii nete, precum și promovarea unor noi forme de antreprenoriat socio-ecologic și experimentarea cu modele de afaceri alternative care promovează o democrație mai puternică, CESE subliniază că este important ca acestea să fie puse la dispoziția întreprinderilor din toate sectoarele economice.

4.8Acțiunea 8 se referă la lansarea sistemului tehnic bazat pe principiul „doar o singură dată” („OOTS”) până la sfârșitul anului 2023 și la domeniul de aplicare mai larg al portalului digital unic. CESE subliniază că eforturile de stimulare a digitalizării în domeniul reducerii și simplificării procedurilor administrative prin interconectarea serviciilor publice în Europa sunt esențiale, nu numai pentru tranziția digitală, ci și pentru întreaga economie. Acesta subliniază că eficacitatea portalului digital unic depinde de disponibilitatea și capacitatea statelor membre de a pune în aplicare Regulamentul (UE) 2018/1724. În plus, subliniază că digitalizarea sistemelor de securitate socială nu poate fi doar o simplificare, ci trebuie să îmbunătățească cooperarea transfrontalieră și asigurarea respectării legislației, precum și combaterea fraudei.

4.9CESE invită instituțiile UE și statele membre să își intensifice eforturile de digitalizare și să promoveze adoptarea unor soluții ușor de utilizat. Numeroasele niveluri de reglementare ar putea fi simplificate prin instrumente digitale. De exemplu, CESE recomandă crearea unei aplicații pentru calcularea remunerației conducătorilor auto detașați în timp real și crearea unui număr unic european de TVA care să înlocuiască TVA-ul digital. Cu toate acestea, mai sunt multe de făcut până ce va fi recunoscută facturarea electronică în întreaga UE.

4.10În Acțiunea 9, Comisia face trimitere la setul de propuneri publicate în octombrie 2023 pentru a raționaliza cerințele de raportare în vederea îndeplinirii obiectivului de reducere cu 25 % a raportării. CESE consideră că acesta este un prim pas în direcția cea bună. Cu toate acestea, este necesară o abordare mult mai ambițioasă pentru a reduce sarcina de reglementare pentru întreprinderile europene. În același timp, CESE recomandă ca reducerea raportării să nu fie în detrimentul realizării unor obiective sociale și de mediu concrete.

4.11CESE sprijină cu fermitate orice efort de combatere a întârzierii efectuării plăților, astfel cum se prevede în Acțiunea 10. Plata la timp contribuie la crearea unui mediu economic mai sănătos și servește la îndeplinirea obiectivului strategic de aprofundare a pieței unice. De asemenea, Comitetul identifică două probleme generale majore în ceea ce privește întârzierea în efectuarea plăților: în primul rând, asigurarea respectării normelor actuale, iar în al doilea rând, plățile efectuate cu întârziere de către autoritățile publice. Măsurile concrete de abordare a acestor aspecte ale normelor actuale vor promova o cultură a plăților prompte.

4.12În Acțiunea 11, Comisia va încuraja statele membre, prin intermediul structurii de guvernanță relevante a InvestEU, să aloce resurse suplimentare compartimentelor naționale InvestEU și să faciliteze contribuțiile Mecanismului de redresare și reziliență (MRR) la InvestEU, oferind orientări suplimentare cu privire la aplicarea principiului de „a nu prejudicia în mod semnificativ”. În special, propunerea Comisiei pentru evaluarea la jumătatea perioadei a CFM 2021-2027 din 2023 ar trebui să pună IMM-urile în centrul său, și nu să reducă fondurile existente pentru IMM‑urile europene. CESE încurajează statele membre să aprobe majorarea bugetului InvestEU, ca urmare a succesului acestuia. În cele din urmă, evaluarea la jumătatea perioadei a Mecanismului de redresare și reziliență efectuată de CESE (ECO/60, EESC-2023) subliniază modul în care birocrația excesivă și legislația împovărătoare limitează în mod semnificativ alocarea eficientă a fondurilor pentru proiectele verzi și digitale din cadrul MRR. CESE observă că crearea sau consolidarea unui mediu de afaceri favorabil IMM-urilor nu trebuie să fie în detrimentul drepturilor omului și al mediului. În același timp, CESE propune condiționalități specifice, însoțite de stimulente legate de respectarea de către IMM-uri a drepturilor omului, munca decentă și durabilitatea.

4.13CESE sprijină Acțiunea 12, de lansare a unui instrument-pilot de aproximativ 300 de milioane EUR pentru a permite agențiilor de creditare a exportului să sprijine IMM-urile în schimburile comerciale cu Ucraina. CESE solicită, de asemenea, accelerarea lucrărilor privind o strategie europeană pentru creditele la export, pentru a genera o ofertă de credite pentru export (sub formă de garanții) mai eficace și mai coerentă în întreaga UE, punând accentul pe soluții care pot răspunde, de asemenea, nevoilor IMM-urilor.

4.14Acțiunea 13 vizează îmbunătățirea participării IMM-urilor la achizițiile publice. Această acțiune este salutată în special de CESE, având în vedere că IMM-urile se confruntă adesea cu obstacole semnificative în calea licitațiilor și a câștigării contractelor de achiziții publice: procedurile de ofertare îndelungate și dificile, lipsa de cunoștințe cu privire la contractele viitoare, asimetria cunoștințelor dintre întreprinderile mari și cele mici, resursele limitate, întârzierile în efectuarea plăților de către autoritățile publice și lipsa de experiență în licitarea contractelor, printre altele. Pentru a facilita accesul IMM-urilor la licitații, CESE propune împărțirea achizițiilor publice în loturi. CESE observă că accesul la achizițiile publice ar trebui să fie deschis celor care se angajează într-un comportament responsabil în operațiunile lor comerciale, inclusiv în ceea ce privește munca decentă și sănătatea și siguranța lucrătorilor.

4.15Acțiunea 14 propune să se asigure că IMM-urile dispun de un cadru simplu și standardizat de raportare cu privire la aspectele de mediu, sociale și de guvernanță (MSG). Accentul principal ar trebui pus pe gestionarea transformării fiecărei întreprinderi. Standardele voluntare pentru IMM‑uri propuse de EFRAG au potențialul de a îndeplini aceste cerințe și ar trebui dezvoltate în continuare în consecință. În acest sens, CESE subliniază avizul său pe tema „Guvernanța corporativă durabilă” 3 .

4.16Prin Acțiunea 15, Comisia propune să se depună eforturi în vederea elaborării unui standard sau a unei definiții a împrumuturilor ecologice, în special pentru IMM-uri. CESE subliniază că elaborarea cerințelor pentru împrumuturile ecologice trebuie să fie, de asemenea, proporțională cu dimensiunea întreprinderilor și că o abordare nediferențiată nu este adecvată pentru IMM-uri. În plus, cerințele ar trebui să fie aliniate la cadrul de date din standardul voluntar pentru IMM-uri.

4.17În ceea ce privește evaluarea propusă a unei adaptări favorabile IMM-urilor a ratei activelor verzi (Green asset ratio – GAR), ca în cazul Acțiunii 15, CESE este de acord cu importanța unei astfel de revizuiri în iunie 2024. Considerentele în favoarea simplificării taxonomiei pentru IMM-uri sunt cunoscute. Cu toate acestea, persistă îndoieli semnificative cu privire la posibilitatea ca simplificarea să fie realizată într-un mod fezabil pentru IMM-uri. Acordarea de împrumuturi sustenabile IMM-urilor este costisitoare din cauza volumelor mai mici. Pentru a promova creșterea semnificativă necesară a investițiilor, stimulentele financiare sunt esențiale. Printre acestea s-ar putea număra reducerea cerințelor de capital, securitizarea împrumuturilor sustenabile pentru IMM-uri, fonduri publice pentru acoperirea pierderilor inițiale sau utilizarea acestora ca securitate în Eurosistem, precum și menținerea forței de muncă. CESE observă, de asemenea, că IMM-urile nu pot îndeplini cerințele de raportare privind taxonomia pe mai multe niveluri, astfel încât acestea nu ar trebui să mai fie incluse în numitorul ratei activelor verzi. Un GAR specific pentru IMM-uri ar putea stimula transformarea în sectorul IMM-urilor dacă el s-ar baza pe un cadru clar și flexibil al ABE pentru tranziția verde și finanțarea IMM-urilor.

4.18CESE salută eforturile de îmbunătățire a recunoașterii calificărilor și competențelor resortisanților țărilor terțe pentru a reduce lacunele în materie de competențe de pe piața forței de muncă din UE, astfel cum se menționează în Acțiunea 16. Lipsa unei forțe de muncă calificate este una dintre cele mai mari provocări pentru întreprinderile europene. Având în vedere îmbătrânirea populației europene, este clar că migrația bine gestionată este necesară, respectând totodată competențele statelor membre în această privință. Unele deficite de forță de muncă sunt legate de competențe, iar altele ar putea fi legate de condițiile de muncă. CESE subliniază necesitatea unor politici reactive în materie de competențe, care să reflecte nevoile reale ale pieței forței de muncă și care să fie identificate împreună cu partenerii sociali. Îmbunătățirea recunoașterii calificărilor este esențială pentru a facilita corelarea competențelor și pentru a se asigura că lucrătorii văd beneficiile implicării în educație și formare continuă prin procese de perfecționare și recalificare. Comisia trebuie să se asigure că rezerva de talente la nivelul UE va fi ușor de utilizat de către întreprinderi în practică.

4.19Acțiunea 17 se axează pe îmbunătățirea colaborării cu grupurile al căror potențial antreprenorial neexploatat rămâne ridicat, cum ar fi femeile, tinerii și persoanele cu handicap. CESE subliniază că ar trebui să se acorde o atenție deosebită programelor, inclusiv programelor de accelerare, care sprijină aceste grupuri.

4.20Prin Acțiunea 18, Comisia propune să se analizeze dacă actuala definiție a IMM-urilor este adecvată scopului și să se elaboreze o definiție armonizată pentru întreprinderile mici cu capitalizare medie. CESE subscrie pe deplin la principiul „a gândi mai întâi la scară mică”, conform căruia legislația UE trebuie elaborată în funcție de impactul asupra întreprinderilor mai mici. Din perspectiva unui cadru de reglementare previzibil și stabil, aplicarea corectă a unui astfel de principiu ar face ca discuția privind revizuirea definiției IMM-urilor să fie mai puțin presantă.

4.21CESE sprijină Acțiunea 19 de stimulare a transferurilor de întreprinderi. Acțiunile la nivelul UE ar putea include sensibilizarea cu privire la competențele necesare pentru un transfer reușit, măsuri de promovare și instrumente de alertă timpurie. După cum a subliniat deja în avizul său INT/982, CESE consideră că dezvoltarea unor ecosisteme funcționale pentru transferurile de întreprinderi și a unor servicii de sprijin este esențială pentru a menține mijloacele de trai și economiile zonelor rurale și monoindustriale. CESE încurajează Comisia și statele membre să actualizeze recomandările Consiliului privind transferurile de întreprinderi, care datează din 1994.

4.22IMM-urile inovatoare trebuie să primească sprijinul și resursele necesare pentru a prospera. IMM‑urile se bazează în principal pe bănci care adesea nu furnizează capitalul de risc de care au nevoie. În ultimii ani, s-au înregistrat progrese în ceea ce privește îmbunătățirea accesului la capital, dar lipsa capitalului de creștere, în special, împiedică extinderea întreprinderilor inovatoare tinere. Investițiile private ar trebui stimulate prin dezvoltarea în continuare a unei piețe europene a capitalului de risc, prin instrumente de reducere a riscurilor (garanții, credite fiscale, stimulente financiare) pentru investiții strategice și prin oferirea de alternative la piețele publice (inclusiv investitori providențiali, fonduri publice de inițiere, fonduri publice de investiții publice, cooperative), de exemplu prin intermediul principiilor mutualizării riscurilor.

4.23CESE solicită Comisiei Europene să realizeze un exercițiu de inventariere a obstacolelor specifice în calea unei a doua șanse cu care se confruntă antreprenorii după faliment sau insolvență.

Bruxelles, 29 ianuarie 2024.

Sandra PARTHIE

Președinta Secțiunii pentru piața unică, producție și consum

_____________