|
ISSN 1977-0782 |
||
|
Jurnalul Oficial al Uniunii Europene |
L 182 |
|
|
||
|
Ediţia în limba română |
Legislaţie |
Anul 61 |
|
|
|
|
|
(1) Text cu relevanță pentru SEE. |
|
RO |
Actele ale căror titluri sunt tipărite cu caractere drepte sunt acte de gestionare curentă adoptate în cadrul politicii agricole şi care au, în general, o perioadă de valabilitate limitată. Titlurile celorlalte acte sunt tipărite cu caractere aldine şi sunt precedate de un asterisc. |
II Acte fără caracter legislativ
REGULAMENTE
|
18.7.2018 |
RO |
Jurnalul Oficial al Uniunii Europene |
L 182/1 |
REGULAMENTUL DELEGAT (UE) 2018/985 AL COMISIEI
din 12 februarie 2018
de completare a Regulamentului (UE) nr. 167/2013 al Parlamentului European și al Consiliului în ceea ce privește cerințele de performanță de mediu și de performanță a unității de propulsie ale vehiculelor agricole și forestiere și ale motoarelor acestora și de abrogare a Regulamentului delegat (UE) 2015/96 al Comisiei
(Text cu relevanță pentru SEE)
COMISIA EUROPEANĂ,
având în vedere Tratatul privind funcționarea Uniunii Europene,
având în vedere Regulamentul (UE) nr. 167/2013 al Parlamentului European și al Consiliului din 5 februarie 2013 privind omologarea și supravegherea pieței pentru vehiculele agricole și forestiere (1), în special articolul 19 alineatul (6), articolul 20 alineatul (8), articolul 28 alineatul (6) și articolul 53 alineatul (12),
întrucât:
|
(1) |
Având în vedere strategia europeană privind vehiculele ecologice și eficiente din punct de vedere energetic (2), cerințele tehnice detaliate pentru omologarea de tip a vehiculelor agricole și forestiere cu privire la performanțele lor de mediu și la cele ale unității de propulsie ar trebui să vizeze îmbunătățirea performanțelor de mediu ale vehiculelor și, în același timp, consolidarea competitivității industriei autovehiculelor din Uniune. |
|
(2) |
Pentru a îmbunătăți calitatea aerului și a respecta valorile limită ale emisiilor, este necesară o reducere considerabilă a emisiilor de hidrocarburi generate de vehiculele agricole și forestiere. Acest lucru ar trebui să fie realizat nu numai prin reducerea emisiilor de hidrocarburi evaporative și de evacuare provenite de la aceste vehicule, ci și prin contribuția adusă la reducerea nivelurilor de particule volatile. |
|
(3) |
Având în vedere aplicarea dispozițiilor din Regulamentul (UE) 2016/1628 al Parlamentului European și al Consiliului (3) (în ceea ce privește categoriile de motoare, limitele emisiilor de gaze de evacuare, ciclurile de încercare, perioadele de durabilitate ale caracteristicilor emisiilor, cerințele privind emisiile de gaze de evacuare, monitorizarea emisiilor motoarelor în circulație și efectuarea măsurătorilor și a încercărilor, precum și dispozițiile tranzitorii și dispozițiile care permit omologarea UE de tip timpurie și introducerea pe piață a motoarelor din etapa V) pentru performanța de mediu a vehiculelor agricole și forestiere, dispozițiile prezentului regulament referitoare la restul aspectelor acestei omologări ar trebui să fie foarte asemănătoare aspectelor corespondente abordate în Regulamentul (UE) 2016/1628. |
|
(4) |
Pentru etapa de emisii poluante ale motoarelor instalate pe vehiculele agricole și forestiere denumită „etapa V”, care va urma etapei prevăzute în Regulamentul delegat (UE) 2015/96 al Comisiei (4), ar trebui stabilite limite ambițioase ale emisiilor de gaze și de pulberi în suspensie poluante, care ar trebui aliniate la standardele internaționale în vederea reducerii emisiilor de particule în suspensie și de precursori ai ozonului, cum ar fi oxizii de azot și hidrocarburile. |
|
(5) |
Pentru împiedicarea apariției oricăror bariere tehnice în comerțul dintre statele membre este necesară o metodă standardizată de măsurare a consumului de combustibil și a emisiilor de dioxid de carbon ale motoarelor vehiculelor agricole și forestiere. Din același motiv, este, de asemenea, adecvat să li se furnizeze clienților și utilizatorilor informații obiective și precise cu privire la aceleași aspecte. |
|
(6) |
Pentru a se garanta că noile vehicule, componente și unități tehnice separate introduse pe piață oferă un nivel ridicat de protecție a mediului, echipamentele sau componentele care pot fi montate pe vehiculele agricole și forestiere și care au capacitatea de a afecta în mod semnificativ funcționarea sistemelor esențiale în materie de protecție a mediului ar trebui să facă obiectul unui control prealabil efectuat de o autoritate de omologare, înainte de a fi introduse pe piață. În acest scop, ar trebui prevăzute dispoziții tehnice privind cerințele care trebuie respectate de piesele sau echipamentele respective. |
|
(7) |
Progresul tehnic și un nivel ridicat de protecție a mediului necesită stabilirea unor cerințe tehnice pentru introducerea etapei V în ceea ce privește vehiculele agricole și forestiere, care înlocuiește etapele anterioare privind emisiile poluante ale motoarelor prevăzute în Regulamentul delegat (UE) 2015/96. Cerințele tehnice necesare, în special în ceea ce privește categoriile de motoare, valorile limită și datele de punere în aplicare din prezentul regulament, ar trebui să fie aliniate la cele din Regulamentul (UE) 2016/1628. |
|
(8) |
Prin Decizia 97/836/CE a Consiliului (5), Uniunea a aderat la Acordul Comisiei Economice pentru Europa a Organizației Națiunilor Unite (CEE-ONU) privind adoptarea de specificații tehnice uniforme pentru vehicule cu roți, echipamente și componente care pot fi montate și/sau folosite la vehicule cu roți și condițiile pentru recunoașterea reciprocă a omologărilor acordate pe baza acestor specificații (Acordul revizuit din 1958). În comunicarea sa „CARS 2020: Plan de acțiune pentru o industrie a autovehiculelor competitivă și durabilă în Europa” (6), Comisia a subliniat că acceptarea reglementărilor internaționale în temeiul acordului CEE-ONU din 1958 este cea mai bună modalitate de a elimina barierele netarifare din calea comerțului. Prin urmare, trimiterile la regulamentele CEE-ONU corespunzătoare ar trebui să fie folosite, după caz, în scopul stabilirii cerințelor pentru omologarea UE de tip. Această posibilitate este prevăzută în Regulamentul (UE) nr. 167/2013. |
|
(9) |
În ceea ce privește cerințele privind performanțele de mediu și pe cele ale sistemului de propulsie ale vehiculelor agricole și forestiere, regulamentele CEE-ONU ar trebui utilizate pe baze egale cu legislația Uniunii pentru a permite evitarea suprapunerilor, nu numai în cazul cerințelor tehnice, ci și în cazul certificărilor și procedurilor administrative. Omologarea de tip ar trebui să se bazeze în mod direct pe standardele convenite la nivel internațional pentru că această abordare poate îmbunătăți accesul la piața țărilor terțe, în special la piața țărilor care sunt părți contractante la Acordul revizuit din 1958, sporind, astfel, competitivitatea industriei din Uniune. |
|
(10) |
Ar trebui să fie posibil ca motoarele care, înainte de intrarea în vigoare a prezentului regulament, nu făceau obiectul unei omologări de tip referitoare la emisii poluante la nivelul Uniunii și ca vehiculele echipate cu astfel de motoare să poată fi introduse pe piață până la datele obligatorii de aplicare a Regulamentului (UE) 2016/1628 pentru introducerea pe piață a motoarelor din categoria corespunzătoare, cu condiția ca acestea să respecte normele naționale aplicabile. |
|
(11) |
Legislația Uniunii nu ar trebui să prevadă cerințe tehnice care nu pot fi îndeplinite în mod rezonabil în timp. Industria ar trebui să beneficieze de suficient timp de pregătire în ceea ce privește punerea în aplicare a limitelor de emisii de poluanți corespunzătoare etapei V în cazul motoarelor de pe vehiculele agricole și forestiere. Prin urmare, este necesar să se stabilească măsuri tranzitorii care să permită acordarea omologărilor UE de tip și a scutirilor conform legislației aplicabile înainte de data intrării în vigoare a prezentului regulament, pentru o perioadă limitată de timp. În special, este necesar să se permită, pentru o perioadă limitată de timp, aplicarea în paralel a etapei V și a etapelor premergătoare acesteia pentru emisiile poluante ale motoarelor, din cauza dificultăților tehnice întâmpinate de anumite categorii de vehicule, în principal de tractoarele cu ecartament îngust, în a se conforma cu cerințele etapei V începând de la datele obligatorii de aplicare a Regulamentului (UE) 2016/1628 pentru introducerea pe piață a motoarelor. |
|
(12) |
Pentru a se ține seama de constrângerile logistice privind aprovizionarea și pentru a se permite derularea unui flux de producție „exact la timp” („just in time”), precum și pentru a se evita costurile inutile și sarcina administrativă, oricărui producător de motoare ar trebui să i se permită, cu consimțământul producătorului de vehicule, să livreze un motor care are la bază un tip omologat separat de sistemul acestuia de posttratare a gazelor de evacuare. |
|
(13) |
Dispozițiile privind etapele premergătoare etapei V pentru emisiile poluante ale motoarelor sunt prevăzute în Regulamentul (UE) 2015/96. Dispozițiile respective, referitoare la omologarea de tip sau la introducerea pe piață a tractoarelor, ar trebui să se aplice numai până la datele obligatorii de aplicare a Regulamentului (UE) 2016/1628 pentru omologarea UE de tip a motoarelor sau, respectiv, pentru introducerea lor pe piață ori după aceste date în conformitate cu dispozițiile tranzitorii. Regulamentul (UE) 2015/96 ar trebui, prin urmare, să fie abrogat de la data intrării în vigoare a prezentului regulament, |
ADOPTĂ PREZENTUL REGULAMENT:
CAPITOLUL I
OBIECT ȘI DEFINIȚII
Articolul 1
Obiectul
Prezentul regulament stabilește:
|
(a) |
cerințele tehnice detaliate privind performanța de mediu și performanța sistemului de propulsie, precum și privind nivelurile sonore externe admisibile pentru omologarea:
|
|
(b) |
procedurile de încercare necesare pentru a evalua conformitatea cu cerințele menționate la litera (a). |
De asemenea, prezentul regulament stabilește cerințe detaliate cu privire la procedurile de omologare de tip și la conformitatea producției.
Articolul 2
Definiții
În sensul prezentului regulament, se aplică următoarele definiții:
|
1. |
„motor” înseamnă un convertizor de energie, diferit de o turbină pe gaz, proiectat pentru a transforma energia chimică (intrare) în energie mecanică (ieșire) printr-un proces de combustie internă; acesta include, în cazul în care au fost instalate, sistemul de control al emisiilor și interfața de comunicare (hardware și mesaje) dintre unitatea (unitățile) electronică (electronice) de control a(le) motorului și orice alt grup motopropulsor sau unitate de control a vehiculului necesar(ă) în vederea respectării dispozițiilor de la capitolele II și III din Regulamentul (UE) 2016/1628; |
|
2. |
„tip de motor” înseamnă un grup de motoare care nu diferă în privința unor caracteristici esențiale; |
|
3. |
„familie de motoare” înseamnă o grupare, efectuată de către producător, a tipurilor de motoare care, prin concepția lor, au caracteristici similare de emisie de gaze de evacuare și care respectă valorile limită aplicabile ale emisiilor; |
|
4. |
„motor-prototip” înseamnă un tip de motor selectat dintr-o familie de motoare astfel încât caracteristicile sale în ceea ce privește emisiile să fie reprezentative pentru familia de motoare respectivă; |
|
5. |
„motor de înlocuire” înseamnă un motor care îndeplinește ambele criterii de mai jos:
|
|
6. |
„putere netă” înseamnă puterea motorului în kW obținută pe un banc de încercare la capătul arborelui cotit, sau echivalentul acesteia, măsurată în conformitate cu metoda de măsurare a puterii motoarelor prevăzută în Regulamentul CEE-ONU nr. 120 (7) folosind un combustibil de referință sau o combinație de combustibili prevăzută la articolul 25 alineatul (2) din Regulamentul 2016/1628; |
|
7. |
„motor de tranziție” înseamnă un motor a cărui dată de fabricație este anterioară datei stabilite în anexa III la Regulamentul (UE) 2016/1628 în ceea ce privește introducerea pe piață a motoarelor din etapa V și care îndeplinește cel puțin una dintre următoarele condiții:
|
|
8. |
„sistem de posttratare a gazelor de evacuare” înseamnă un catalizator, un filtru de particule, un sistem deNOx, un filtru de particule deNOx combinat sau orice alt dispozitiv de reducere a emisiilor, cu excepția sistemelor de recirculare a gazelor de evacuare și a turbocompresoarelor, care face parte din sistemul de control al emisiilor, dar care este instalat în aval de galeriile de evacuare ale motorului; |
|
9. |
„dispozitiv împotriva zgomotului extern” înseamnă o componentă, un sistem sau o unitate tehnică separată care face parte din sistemul de evacuare sau de amortizare a zgomotului, inclusiv sistemul de evacuare, sistemul de admisie a aerului, amortizorul de zgomot sau orice sisteme, componente și unități tehnice separate care au un impact asupra nivelurilor sonore externe admisibile emise de vehiculele agricole sau forestiere, de un tip existent pe vehicul în momentul omologării de tip sau al extinderii omologării de tip; |
|
10. |
„motor SI” înseamnă un motor care funcționează pe principiul aprinderii prin scânteie („SI”); |
|
11. |
„șenilă cu bandă” înseamnă o bandă flexibilă continuă similară cauciucului, întărită în interior pentru a permite transmiterea forțelor de tracțiune; |
|
12. |
„șenilă cu lanț” înseamnă un lanț continuu din metal care se angrenează cu roata motoare a șenilei, fiecare za a lanțului fiind prevăzută cu un sabot metalic transversal, eventual cu o bandă de protecție din cauciuc pentru a proteja suprafața drumului; |
|
13. |
„motor în circulație” înseamnă un motor care funcționează pe un vehicul agricol și forestier conform modurilor, condițiilor și sarcinilor utile normale de funcționare și care este utilizat pentru efectuarea încercărilor privind monitorizarea emisiilor menționate la articolul 19 din Regulamentul (UE) 2016/1628; |
|
14. |
„putere netă maximă” înseamnă cea mai mare valoare a puterii nete pe curba de putere în sarcină maximă nominală pentru un tip de motor; |
|
15. |
„data de fabricație a motorului” înseamnă data (luna și anul) la care motorul a fost validat în urma verificării finale, după ce a părăsit linia de producție, și la care este gata de livrare sau de a fi inclus în stoc; |
|
16. |
„data de fabricație a vehiculului” înseamnă luna și anul în care un vehicul agricol și forestier a fost validat în urma verificării finale, după ce a părăsit linia de producție; această dată este indicată pe marcajul reglementar al vehiculului; |
|
17. |
„utilizator final” înseamnă orice persoană fizică sau juridică, alta decât producătorul, producătorul de vehicule, importatorul sau distribuitorul, care este responsabilă cu exploatarea unui motor instalat pe un vehicul agricol și forestier; |
|
18. |
„recircularea gazelor de evacuare” înseamnă un dispozitiv tehnic care face parte din sistemul de control al emisiilor și care reduce emisiile prin redirecționarea gazelor de evacuare eliminate din camera (camerele) de ardere înapoi către motor pentru a fi amestecate cu aerul de admisie înaintea sau în timpul arderii, cu excepția cazului în care se utilizează temporizarea supapei pentru a crește cantitatea de gaze de evacuare reziduale din camera (camerele) de ardere amestecate cu aerul de admisie înaintea sau în timpul arderii; |
|
19. |
„modificare neautorizată” înseamnă inactivarea, ajustarea sau modificarea sistemului de control al emisiilor, inclusiv a oricăror elemente de software sau de control logic ale unui astfel de sistem, care conduce, intenționat sau nu, la scăderea performanței motorului în ceea ce privește emisiile; |
|
20. |
„dispozitiv pentru controlul poluării” înseamnă o componentă, un sistem sau o unitate tehnică separată care face parte din sistemul de posttratare a gazelor de evacuare; |
|
21. |
„prima dare în exploatare” înseamnă:
|
CAPITOLUL II
CERINȚE DE FOND
Articolul 3
Emisiile poluante
Producătorul se asigură că vehiculele agricole și forestiere și motoarele instalate pe acestea sunt proiectate, construite și asamblate astfel încât să se garanteze conformitatea cu dispozițiile aplicabile pentru categoriile de motoare NRE sau NRS prevăzute în Regulamentul (UE) 2016/1628, precum și în actele delegate și de punere în aplicare adoptate în temeiul acestuia, cu adaptările prevăzute în partea 1 din anexa I la prezentul regulament; cerințele specifice prevăzute în partea 2 din anexa I la prezentul regulament sunt, de asemenea, respectate.
În mod alternativ, vehiculele agricole și forestiere și motoarele instalate pe acestea pot fi proiectate, construite și asamblate astfel încât să fie în conformitate cu dispozițiile aplicabile pentru categoria de motoare ATS prevăzută în Regulamentul (UE) 2016/1628 și în actele delegate și de punere în aplicare adoptate în temeiul acestuia, cu adaptările prevăzute în partea 1 din anexa I la prezentul regulament, în cazul în care aceste vehicule sunt echipate cu un motor cu aprindere prin scânteie și îndeplinesc una dintre condițiile următoare:
|
(a) |
sunt echipate cu un scaun de tip șa și cu ghidon; |
|
(b) |
sunt echipate cu volan și cu banchete sau scaune cu cupe dispuse pe unul sau mai multe rânduri și ating o viteză maximă prin construcție mai mare sau egală cu 25 km/h. |
Cerințele specifice prevăzute în partea 2 din anexa I la prezentul regulament sunt, de asemenea, respectate.
Articolul 4
Niveluri sonore externe
Pentru a îndeplini cerințele de la articolul 19 alineatul (4) din Regulamentul (UE) nr. 167/2013, producătorul se asigură că vehiculele agricole și forestiere și sistemele, componentele și unitățile tehnice separate care pot afecta nivelurile sonore externe ale vehiculului sunt proiectate, construite și asamblate și că nivelurile sonore externe sunt măsurate în așa fel încât să fie conforme cu cerințele prevăzute în anexa II.
Articolul 5
Performanța de propulsie
Pentru a evalua performanța sistemului de propulsie al vehiculelor agricole și forestiere, măsurarea puterii nete, a cuplului motorului și a consumului specific de combustibil se efectuează de către producător în conformitate cu punctul 5 din Regulamentul CEE-ONU nr. 120, seria 01 de amendamente. În cursul acestor măsurători, nu este necesară prezența reprezentanților autorității de omologare sau a reprezentanților serviciilor tehnice.
În locul efectuării măsurătorilor prevăzute la primul paragraf, îndeplinirea cerințelor primului paragraf poate fi demonstrată de un vehicul sau de un producător de motoare prin depunerea, la autoritatea de omologare, a unei omologări de tip eliberate în conformitate cu Regulamentul CEE-ONU nr. 120, seria 01 de amendamente.
CAPITOLUL III
PROCEDURILE DE OMOLOGARE DE TIP
Articolul 6
Omologarea UE de tip a unui vehicul agricol și forestier cu privire la emisiile poluante
(1) Omologarea UE de tip în conformitate cu Regulamentul (UE) nr. 167/2013 se acordă unui vehicul agricol și forestier numai în cazul în care acesta îndeplinește cerințele cu privire la emisiile de poluanți prevăzute în Regulamentul (UE) 2016/1628 și în actele delegate și de punere în aplicare adoptate în temeiul regulamentului menționat, cu adaptările prevăzute în partea 1 din anexa I la prezentul regulament; cerințele specifice prevăzute în partea 2 din anexa I la prezentul regulament trebuie, de asemenea, respectate.
(2) În plus față de cerințele din Regulamentul (UE) nr. 167/2013 și din Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2015/504 al Comisiei (8), o cerere de omologare UE de tip a unui vehicul agricol și forestier cu un tip de motor sau o familie de motoare omologată trebuie să fie însoțită de o copie a certificatului de omologare UE de tip sau de un certificat de omologare eliberat în conformitate cu dispozițiile menționate la articolul 11 din prezentul regulament pentru tipul de motor sau familia de motoare și, dacă este cazul, pentru sistemele, componentele și unitățile tehnice separate care sunt instalate pe vehiculul agricol și forestier.
(3) În plus față de cerințele prevăzute de Regulamentul (UE) nr. 167/2013 și de Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2015/504, o cerere pentru omologarea UE de tip a unui vehicul agricol și forestier fără un tip de motor sau familie de motoare omologat(ă) este însoțită de o fișă de informații referitoare la omologarea UE de tip a unui tip de instalare (sau a unui tip de vehicul în ceea ce privește instalarea) a unui motor/a unei familii de motoare în conformitate cu apendicele 1 la anexa I la Regulamentul (UE) 2015/504 și de o fișă de informații referitoare la omologarea UE de tip a unui motor, a unei familii de motoare ca o componentă sau a unei unități tehnice separate în conformitate cu apendicele 3 la anexa I la Regulamentul (UE) 2015/504.
În sensul unei astfel de cereri, producătorul prezintă serviciului tehnic responsabil cu efectuarea încercărilor de omologare un motor de vehicul agricol și forestier conform cu caracteristicile tipului de motor sau, după caz, cu cele ale motorului prototip.
Articolul 7
Omologarea UE de tip a unui motor cu privire la emisiile poluante
Omologarea UE de tip în conformitate cu Regulamentul (UE) nr. 167/2013 se acordă unui tip de motor sau unei familii de motoare numai în cazul în care acesta/aceasta îndeplinește cerințele cu privire la emisiile de poluanți prevăzute în Regulamentul (UE) 2016/1628 și în actele delegate și de punere în aplicare adoptate în temeiul regulamentului menționat, cu adaptările prevăzute în partea 1 din anexa I la prezentul regulament; cerințele specifice prevăzute în partea 2 din anexa I la prezentul regulament trebuie, de asemenea, respectate. Cererea de omologare UE de tip este însoțită de dosarul informativ în conformitate cu articolul 2 din Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2015/504.
Articolul 8
Omologarea UE de tip a unui vehicul agricol și forestier cu privire la nivelurile sonore
(1) Omologarea UE de tip în conformitate cu Regulamentul (UE) nr. 167/2013 este acordată unui tip de vehicule agricole și forestiere numai în cazul în care acesta îndeplinește cerințele prevăzute cu privire la nivelurile sonore externe stabilite la punctele 2 și 5 și în anexa II la prezentul regulament.
(2) Serviciile tehnice măsoară nivelul sonor extern al vehiculelor agricole și forestiere din categoria T echipate cu pneuri și din categoria C echipate cu șenile cu benzi, aflate în mișcare, în scopul omologării de tip, în conformitate cu condițiile de încercare și cu metodele stabilite la punctul 1.3.1 din anexa II.
(3) Serviciile tehnice măsoară nivelul sonor extern al vehiculelor agricole și forestiere din categoria T echipate cu pneuri și din categoria C echipate cu șenile cu benzi, aflate în staționare, în scopul omologării de tip, în conformitate cu condițiile de încercare și cu metodele stabilite la punctul 1.3.2 din anexa II. Acestea înregistrează rezultatele în conformitate cu dispozițiile prevăzute la punctul 1.3.2.4 din anexa II.
(4) Serviciile tehnice măsoară nivelul sonor extern al vehiculelor agricole și forestiere din categoria C echipate cu șenile cu lanțuri, în scopul omologării de tip, în conformitate cu condițiile de încercare în staționare și cu metodele stabilite la punctul 1.3.2 din anexa II.
(5) În scopul omologării de tip, serviciile tehnice măsoară nivelul sonor extern al vehiculelor agricole și forestiere din categoria C echipate cu șenile cu lanțuri și aflate în mișcare, în conformitate cu condițiile de încercare și cu metodele stabilite la punctul 1.3.3 din anexa II. Acestea înregistrează rezultatele.
(6) Cererea de omologare de tip este însoțită de dosarul informativ în conformitate cu articolul 2 din Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2015/504.
Articolul 9
Extinderea omologărilor UE de tip
Omologarea UE de tip cu privire la emisiile de poluanți și la cerințele privind nivelul sonor extern poate fi extinsă de autoritățile de omologare de tip la diferite variante și versiuni de vehicule și la diferite tipuri și familii de motoare, cu condiția ca acele variante și versiuni de vehicule și acele tipuri și familii de motoare să îndeplinească cerințele privind emisiile de poluanți și nivelurile sonore externe prevăzute la articolul 19 alineatele (3) și (4) din Regulamentul (UE) nr. 167/2013.
Articolul 10
Modificări ulterioare care afectează performanța de mediu și performanța sistemului de propulsie
Producătorul raportează fără întârziere autorității de omologare orice modificare a sistemelor, componentelor și unităților tehnice separate care poate afecta performanța de mediu și performanța sistemului de propulsie ale vehiculelor agricole și forestiere din tipul omologat introdus pe piață în conformitate cu articolul 19 din Regulamentul (UE) nr. 167/2013.
Notificarea menționată la primul paragraf include următoarele detalii:
|
(a) |
dovada că modificările menționate la primul paragraf nu au un impact negativ asupra performanței de mediu a unui vehicul în raport cu performanța de mediu constatată cu ocazia omologării de tip; |
|
(b) |
descrierea tipului de motor sau a familiei de motoare, inclusiv a sistemului de posttratare a gazelor de evacuare, în conformitate cu articolul 11 și cu anexa IX la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2017/656 al Comisiei (9); |
|
(c) |
informații în conformitate cu apendicele 2 la anexa I la Regulamentul (UE) 2015/504. |
CAPITOLUL IV
ECHIVALENȚĂ
Articolul 11
Echivalența omologărilor de tip alternative
(1) Omologările UE de tip și marcajele reglementare corespunzătoare ale tipurilor sau familiilor de motoare acordate în conformitate cu Regulamentul (UE) 2016/1628 sunt recunoscute ca fiind echivalente cu omologările de tip și marcajele de omologare acordate motoarelor în conformitate cu prezentul regulament.
(2) O declarație de conformitate acordată în temeiul articolului 31 din Regulamentul (UE) 2016/1628 este acceptată de autoritățile naționale în scopul omologării UE de tip, în temeiul prezentului regulament, a vehiculelor agricole și forestiere echipate cu motoare care poartă declarația de conformitate.
(3) Omologările de tip acordate motoarelor și marcajelor reglementare corespunzătoare care sunt în conformitate cu regulamentele CEE-ONU menționate la articolul 42 alineatul (2) din Regulamentul (UE) 2016/1628, precum și omologările UE de tip acordate motoarelor pe baza actelor legislative ale Uniunii menționate la articolul 42 alineatul (3) din regulamentul respectiv sunt recunoscute ca fiind echivalente cu omologările UE de tip acordate motoarelor în conformitate cu prezentul regulament, precum și cu marcajele reglementare corespunzătoare necesare în conformitate cu Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2015/504, cu condiția ca cerințele din anexa XIII la Regulamentul (UE) 2017/654 al Comisiei (10) să fie îndeplinite.
CAPITOLUL V
ACCESUL LA INFORMAȚIILE REFERITOARE LA REPARAREA ȘI ÎNTREȚINEREA VEHICULELOR
Articolul 12
Obligații care revin producătorilor de motoare
Pentru a îndeplini obligațiile prevăzute la articolele 53-56 din Regulamentul (UE) nr. 167/2013 și la articolul 8 din Regulamentul delegat (UE) nr. 1322/2014 al Comisiei (11), în cazul în care producătorul unui vehicul agricol sau forestier nu este producătorul motorului, producătorul motorului pune la dispoziția producătorului vehiculului informațiile necesare pentru îndeplinirea acestor obligații.
CAPITOLUL VI
DISPOZIȚII FINALE
Articolul 13
Dispoziții tranzitorii
(1) De la 21 iulie 2018:
|
(a) |
autoritățile de omologare nu refuză acordarea unei omologări UE de tip sau a unei omologări naționale de tip pentru un nou tip de motor sau o nouă familie de motoare în cazul în care tipul de motor sau familia de motoare respectă cerințele de la articolele 3, 5 și 7; |
|
(b) |
autoritățile de omologare nu refuză acordarea unei omologări UE de tip sau a unei omologări naționale de tip pentru un nou tip de vehicul în cazul în care tipul respectiv de vehicul respectă cerințele de la articolele 3-6 și de la articolul 8; |
|
(c) |
statele membre permit introducerea pe piață, vânzarea și punerea în exploatare a motoarelor care îndeplinesc cerințele de la articolele 3, 5 și 7 sau de la articolul 11 și introducerea pe piață, vânzarea, înmatricularea și punerea în exploatare a vehiculelor agricole și forestiere care îndeplinesc cerințele de la articolele 3-6 și de la articolul 8. |
(2) Până la data obligatorie de punere în aplicare a Regulamentului (UE) 2016/1628 cu privire la omologarea UE de tip a categoriei de motoare în cauză, astfel cum se prevede în anexa III la regulamentul respectiv, autoritățile de omologare continuă să acorde omologări UE de tip și scutiri pentru tipuri de vehicule agricole și forestiere sau tipuri de motoare și familii de motoare în conformitate cu Regulamentul (UE) 2015/96, în versiunea aplicabilă la data de 20 iulie 2018.
(3) Începând de la datele obligatorii de punere în aplicare a Regulamentului (UE) 2016/1628 cu privire la introducerea pe piață a categoriei de motoare în cauză, astfel cum se prevede în anexa III la regulamentul respectiv, statele membre nu mai permit introducerea pe piață, vânzarea, înmatricularea sau punerea în exploatare a vehiculelor sau introducerea pe piață, vânzarea sau punerea în exploatare a motoarelor omologate de tip pe baza Regulamentului delegat (UE) 2015/96.
Până la aceste date, statele membre pot permite introducerea pe piață, vânzarea, înmatricularea sau punerea în exploatare a vehiculelor sau introducerea pe piață, vânzarea sau punerea în exploatare a motoarelor în conformitate cu cerințele stabilite în Regulamentul delegat (UE) 2015/96. Mecanismul de flexibilitate prevăzut la articolul 14 din respectivul regulament delegat se aplică numai vehiculelor agricole și forestiere echipate cu motoare omologate în conformitate cu cerințele privind limitele de emisii ale etapei imediat anterioare celei aplicabile.
(4) Motoarele care nu făceau obiectul unei omologări de tip referitoare la emisiile poluante în conformitate cu Regulamentul delegat (UE) 2015/96 la data de 20 iulie 2018 pot continua să fie introduse pe piață, vândute sau să fie puse în exploatare până la data obligatorie de punere în aplicare a Regulamentului (UE) 2016/1628 în ceea ce privește introducerea pe piață a motoarelor din categoria în cauză, astfel cum se prevede în anexa III la regulamentul respectiv, pe baza normelor naționale în vigoare.
Vehiculele agricole și forestiere omologate de tip în conformitate cu Regulamentul (UE) nr. 167/2013 și echipate cu astfel de motoare pot continua să fie introduse pe piață, vândute, înmatriculate sau puse în exploatare până la aceleași date.
(5) Motoarele de tranziție pot continua să fie introduse pe piață, vândute sau puse în exploatare în termen de 24 luni de la data obligatorie de punere în aplicare a Regulamentului (UE) 2016/1628 în ceea ce privește introducerea pe piață a categoriei de motoare în cauză, astfel cum se prevede în anexa III la respectivul regulament.
Vehiculele agricole și forestiere echipate cu motoare de tranziție pot continua să fie introduse pe piață, vândute, înmatriculate sau puse în exploatare în termen de 24 luni de la data obligatorie de punere în aplicare a Regulamentului (UE) 2016/1628 în ceea ce privește introducerea pe piață a categoriei de motoare în cauză, astfel cum se prevede în anexa III la regulamentul respectiv, cu condiția ca vehiculele în cauză să îndeplinească ambele condiții de mai jos:
|
(a) |
acestea trebuie să fi fost produse la cel mult 18 luni de la data obligatorie de punere în aplicare a Regulamentului (UE) 2016/1628 în ceea ce privește introducerea pe piață a categoriei de motoare în cauză, astfel cum se prevede în anexa III la respectivul regulament; |
|
(b) |
acestea trebuie să fie marcate în conformitate cu cerințele de la punctul 2.1 din partea 2 din anexa I la prezentul regulament. |
Pentru motoarele din categoria NRE, statele membre autorizează prelungirea perioadei de 24 de luni și a perioadei de 18 luni la care se face referire în primul și în al doilea alineat cu un interval suplimentar de 12 luni în cazul producătorilor de vehicule cu o producție anuală totală mai mică de 100 de vehicule agricole și forestiere echipate cu motor. În scopul calculării respectivei producții totale anuale, toți producătorii de vehicule aflați sub controlul aceleiași persoane fizice sau juridice vor fi considerați drept unul și același producător de vehicule.
(6) La introducerea pe piață a motoarelor de înlocuire destinate vehiculelor agricole și forestiere, în conformitate cu articolul 58 alineatele (10) și (11) din Regulamentul (UE) 2016/1628, producătorii se asigură că motoarele de înlocuire respectă cerințele de marcare menționate la punctul 6 din anexa XX la Regulamentul delegat (UE) 2015/208 al Comisiei (12), la articolul 32 alineatul (2) litera (e) din Regulamentul (UE) 2016/1628 și la punctele 1 și 5.4 din anexa IV la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2015/504.
Articolul 14
Scutiri
(1) Cu acordul producătorului de vehicule, un producător de motoare poate furniza producătorului de vehicule respectiv un motor separat de sistemul său de posttratare a gazelor de evacuare, în conformitate cu dispozițiile prevăzute în anexa X la Regulamentul delegat (UE) 2017/654.
(2) Statele membre pot autoriza introducerea temporară pe piață, în scopul încercării pe teren, în conformitate cu dispozițiile din anexa XI la Regulamentul delegat (UE) 2017/654, a motoarelor cărora nu li s-a acordat omologarea UE de tip în conformitate cu articolele 3, 5 și 7 din prezentul regulament.
Articolul 15
Abrogare
Regulamentul delegat (UE) 2015/96 se abrogă.
Articolul 16
Intrare în vigoare și aplicare
Prezentul regulament intră în vigoare în a treia zi de la data publicării în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene.
Prezentul regulament este obligatoriu în toate elementele sale și se aplică direct în toate statele membre.
Adoptat la Bruxelles, 12 februarie 2018.
Pentru Comisie
Președintele
Jean-Claude JUNCKER
(2) COM(2010) 186 final din 28 aprilie 2010.
(3) Regulamentul (UE) 2016/1628 al Parlamentului European și al Consiliului din 14 septembrie 2016 privind cerințele referitoare la limitele emisiilor de poluanți gazoși și de particule poluante și omologarea de tip pentru motoarele cu ardere internă pentru echipamentele mobile fără destinație rutieră, de modificare a Regulamentelor (UE) nr. 1024/2012 și (UE) nr. 167/2013 și de modificare și abrogare a Directivei 97/68/CE (JO L 252, 16.9.2016, p. 53).
(4) Regulamentul delegat (UE) 2015/96 al Comisiei din 1 octombrie 2014 de completare a Regulamentului (UE) nr. 167/2013 al Parlamentului European și al Consiliului în ceea ce privește cerințele de performanță de mediu și de performanță a unității de propulsie ale vehiculelor agricole și forestiere (JO L 16, 23.1.2015, p. 1).
(5) Decizia 97/836/CE a Consiliului din 27 noiembrie 1997 în vederea aderării Comunității Europene la Acordul Comisiei Economice pentru Europa a Organizației Națiunilor Unite privind adoptarea specificațiilor tehnice uniforme pentru vehicule cu roți, echipamente și componente care pot fi montate și/sau folosite la vehicule cu roți și condițiile pentru recunoașterea reciprocă a omologărilor acordate pe baza acestor specificații („Acordul revizuit din 1958”) (JO L 346, 17.12.1997, p. 78).
(6) COM(2012) 636 final din 8 noiembrie 2012.
(7) Regulamentul nr. 120 al Comisiei Economice pentru Europa a Organizației Națiunilor Unite (CEE-ONU) – Dispoziții uniforme privind aprobarea motoarelor cu ardere internă destinate instalării pe tractoare agricole și forestiere și pe echipamente mobile nerutiere, referitor la măsurarea puterii nete, a cuplului net și a consumului specific de combustibil [2015/1000] (JO L 166, 30.6.2015, p. 170).
(8) Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2015/504 al Comisiei din 11 martie 2015 de completare a Regulamentului (UE) nr. 167/2013 al Parlamentului European și al Consiliului în ceea ce privește cerințele administrative referitoare la omologarea și supravegherea pieței vehiculelor agricole și forestiere (JO L 85, 28.3.2015, p. 1).
(9) Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2017/656 al Comisiei din 19 decembrie 2016 de stabilire a cerințelor administrative referitoare la limitele emisiilor și omologarea de tip a motoarelor cu ardere internă pentru utilaje mobile fără destinație rutieră, în conformitate cu Regulamentul (UE) 2016/1628 al Parlamentului European și al Consiliului (JO L 102, 13.4.2017, p. 364).
(10) Regulamentul delegat (UE) 2017/654 al Comisiei din 19 decembrie 2016 de completare a Regulamentului (UE) 2016/1628 al Parlamentului European și al Consiliului în ceea ce privește cerințele tehnice și generale referitoare la limitele emisiilor și omologarea de tip pentru motoarele cu ardere internă pentru echipamentele mobile fără destinație rutieră (JO L 102, 13.4.2017, p. 1).
(11) Regulamentul delegat (UE) nr. 1322/2014 al Comisiei din 19 septembrie 2014 de completare și de modificare a Regulamentului (UE) nr. 167/2013 al Parlamentului European și al Consiliului în ceea ce privește construcția vehiculelor și cerințele generale pentru omologarea de tip a vehiculelor agricole și forestiere (JO L 364, 18.12.2014, p. 1).
(12) Regulamentul delegat (UE) 2015/208 al Comisiei din 8 decembrie 2014 de completare a Regulamentului (UE) nr. 167/2013 al Parlamentului European și al Consiliului în ceea ce privește cerințele de siguranță în funcționare a vehiculului pentru omologarea vehiculelor agricole și forestiere (JO L 42, 17.2.2015, p. 1).
ANEXA I
Cerințe pentru omologarea UE de tip în ceea ce privește emisiile de poluanți
PARTEA 1
Adaptarea la cerințele prevăzute în Regulamentul (UE) 2016/1628
1. Pentru acordarea unei omologări UE de tip în ceea ce privește emisiile de poluanți, în conformitate cu dispozițiile din Regulamentul (UE) nr. 167/2013, unui vehicul agricol și forestier sau unui tip de motor sau unei familii de motoare ca o componentă, sunt luate în considerare următoarele adaptări la dispozițiile din Regulamentul (UE) 2016/1628 aplicabile în temeiul articolului 19 alineatul (3) din Regulamentul (UE) nr. 167/2013:
|
1.1. |
Trimiterile la „echipamente mobile fără destinație rutieră” din Regulamentul (UE) 2016/1628 se interpretează drept trimiteri la „vehicule agricole și forestiere”. |
|
1.2. |
Trimiterile la „producătorul de echipamente originale” sau „OEM” din Regulamentul (UE) 2016/1628 se interpretează ca fiind trimiteri la „producătorul vehiculului”. |
|
1.3. |
Datele solicitării de introducere pe piață a motoarelor menționate în anexa III la Regulamentul (UE) 2016/1628 se interpretează drept datele solicitării pentru prima punere în circulație a motoarelor și vehiculelor. |
|
1.4. |
Datele pentru omologarea UE de tip a motoarelor sau, după caz, datele pentru omologarea de tip a unui tip de motor sau a unei familii de motoare prevăzute în anexa III la Regulamentul (UE) 2016/1628 se interpretează drept date pentru omologarea UE de tip a unui tip de vehicul sau, după caz, a unui tip de motor sau a unei familii de motoare. |
2. Producătorii de motoare utilizează parametrii prevăzuți în anexa IX la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2017/656 atunci când definesc tipurile de motoare și familiile de motoare și modurile de operare ale acestora.
PARTEA 2
Cerințe specifice
1. Pe lângă dispozițiile de la articolul 28 din Regulamentul (UE) nr. 167/2013 și de la articolul 7 din Regulamentul delegat (UE) nr. 1322/2014, conformitatea producției motoarelor este verificată în temeiul dispozițiilor de la articolul 26 din Regulamentul (UE) 2016/1628 și al dispozițiilor de la articolul 3 din Regulamentul delegat (UE) 2017/654.
2. Marcaje
2.1. Motorul poartă un marcaj reglementar în conformitate cu anexa IV la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2015/504.
3. Monitorizarea emisiilor generate de motoarele în circulație
3.1. Producătorii de motoare îndeplinesc cerințele privind monitorizarea emisiilor generate de motoarele în circulație prevăzute la articolul 19 din Regulamentul (UE) 2016/1628 și în Regulamentul delegat (UE) 2017/655 al Comisiei (1).
4. Montarea motorului pe vehicul
4.1. Motorul instalat pe un vehicul agricol și forestier trebuie să prezinte aceleași performanțe în privința emisiilor de poluanți ca cele demonstrate cu ocazia omologării de tip.
4.2. Instalarea motorului pe un vehicul agricol și forestier trebuie să respecte cerințele incluse în informațiile și instrucțiunile pe care producătorul motorului le furnizează producătorului vehiculului, astfel cum se prevede la punctul 4.3.
4.3. Producătorul motorului furnizează producătorului vehiculului toate informațiile și instrucțiunile pentru a se asigura că motorul este conform cu tipul de motor omologat atunci când este instalat pe vehicul. Instrucțiunile furnizate în acest scop trebuie să fie evidențiate în mod clar pentru producătorul vehiculului în conformitate cu cerințele prevăzute la articolul 43 alineatul (2) din Regulamentul (UE) 2016/1628 și la articolul 17 din Regulamentul (UE) 2017/654.
5. Producătorul motorului trebuie să pună la dispoziția producătorului vehiculului toate informațiile relevante și instrucțiunile necesare destinate utilizatorului final, astfel cum este prevăzut la articolul 43 alineatele (3) și (4) din Regulamentul (UE) 2016/1628 și la articolul 18 din Regulamentul delegat (UE) 2017/654.
6. Prevenirea modificărilor neautorizate
6.1. Producătorii de motoare aplică dispozițiile privind detaliile tehnice prevăzute în anexa X la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2017/656 pentru prevenirea oricărei modificări neautorizate.
(1) Regulamentul delegat (UE) 2017/655 al Comisiei din 19 decembrie 2016 de completare a Regulamentului (UE) 2016/1628 al Parlamentului European și al Consiliului cu privire la monitorizarea emisiilor de poluanți gazoși provenind de la motoarele cu ardere internă în circulație instalate pe echipamentele mobile fără destinație rutieră (JO L 102, 13.4.2017, p. 334).
ANEXA II
Cerințe privind emisiile sonore externe
1. Niveluri sonore externe admise
1.1. Sistemul de instrumente de măsură, inclusiv microfoanele, cablurile și parbrizul trebuie să îndeplinească cerințele pentru clasa 1 de instrumente prevăzute în IEC 61672-1:2013. Filtrele trebuie să îndeplinească cerințele pentru clasa 1 de instrumente precizate în IEC 61260:1995.
1.2. Condiții de măsurare
1.2.1. Măsurătorile se efectuează pe vehicule agricole și forestiere cu masa fără încărcătură, în stare de funcționare, într-o zonă cu un nivel suficient de redus al zgomotului și suficient de deschisă [zgomotul ambiant și zgomotul produs de vânt trebuie să fie cu cel puțin 10 dB(A) sub nivelul zgomotului exterior care se măsoară].
1.2.2. Această zonă poate fi constituită, de exemplu, dintr-un spațiu deschis cu o rază de 50 m a cărui parte centrală să fie practic plată, având o rază de cel puțin de 20 m, să fie îmbrăcată în beton, asfalt sau un material asemănător și să nu fie acoperită cu zăpadă fină, cu iarbă înaltă, cu pământ sfărâmicios sau cu cenușă.
1.2.3. Îmbrăcămintea pistei de rulare trebuie să fie concepută astfel încât pneurile să nu provoace un zgomot excesiv. Această condiție se aplică numai pentru măsurarea zgomotului exterior produs de vehiculele aflate în mișcare.
1.2.4. Măsurătorile se efectuează pe timp senin și în condiții de vânt redus. Nicio persoană, în afară de observatorul care efectuează măsurătorile, nu trebuie să rămână lângă vehiculul agricol și forestier sau lângă microfon, pentru că prezența spectatorilor lângă vehiculul agricol și forestier sau lângă microfon poate afecta considerabil datele înregistrate de aparat. Devierile importante ale indicatorului care par să nu aibă legătură cu caracteristicile nivelului sonor general trebuie ignorate la citirea datelor.
1.3. Metoda de măsurare
1.3.1. Măsurarea nivelului sonor extern al vehiculelor agricole și forestiere aflate în mișcare
1.3.1.1. Se efectuează cel puțin două măsurători pe fiecare parte a vehiculului agricol și forestier. Se pot efectua măsurători preliminare în vederea ajustării, dar acestea nu vor fi luate în considerare.
1.3.1.2. Microfonul este plasat la 1,2 m deasupra nivelului solului, la o distanță de 7,5 metri de linia de centru CC a vehiculului agricol și forestier, măsurată de-a lungul perpendicularei PP′ pe această linie (figura 1).
1.3.1.3. Pe pista de încercări se trasează două drepte AA′ și BB′, paralele cu dreapta PP′și situate respectiv la 10 metri în fața sau în spatele acestei drepte. Vehiculele agricole și forestiere trebuie să se apropie de linia AA′ cu o viteză uniformă, astfel cum este specificat mai jos. Apoi clapeta de accelerație se deschide complet, cât mai repede posibil și practicabil, și se menține în poziția complet deschisă până ce partea din spate a vehiculelor agricole și forestiere depășește dreapta BB′; clapeta de accelerație se închide apoi cât mai repede posibil. Dacă vehiculul agricol și forestier este cuplat la o remorcă, aceasta nu se ia în calcul la determinarea momentului în care este depășită dreapta BB′.
1.3.1.4. Nivelul maxim al zgomotului înregistrat constituie rezultatul măsurătorii.
Figura 1
1.3.1.5. Viteza constantă înainte de a se ajunge la linia AA′ este egală cu trei sferturi din viteza maximă (vmax), astfel cum a fost declarată de producător, care poate fi obținută la cea mai mare treaptă de viteză folosită pentru deplasarea pe drum.
1.3.1.6. Interpretarea rezultatelor
1.3.1.6.1. Pentru a lua în calcul imprecizia aparatelor de măsură, rezultatul fiecărei măsurători este dat de valoarea citită pe aparat, din care se scade 1dB(A).
1.3.1.6.2. Măsurătorile se consideră valabile dacă diferența între două măsurători consecutive de aceeași parte a vehiculului agricol și forestier nu este mai mare de 2 dB(A).
1.3.1.6.3. Valoarea reținută este nivelul cel mai înalt de zgomot care a fost înregistrat. Dacă rezultatul depășește cu cel puțin 1 dB(A) nivelul maxim admis la categoria vehiculului agricol și forestier supus încercării, trebuie efectuate două măsurători suplimentare. Trei dintre cele patru rezultate astfel obținute trebuie să se încadreze în limitele prescrise.
1.3.2. Măsurarea nivelului sonor extern al vehiculelor agricole și forestiere staționate
1.3.2.1. Poziția sonometrului
Măsurătorile trebuie efectuate în punctul X (a se vedea figura 2), care se află la o distanță de 7 metri față de cea mai apropiată suprafață a vehiculului agricol și forestier. Microfonul trebuie amplasat la 1,2 metri deasupra nivelului solului.
1.3.2.2. Numărul de măsurători: se efectuează cel puțin două măsurători.
1.3.2.3. Condiții de încercare a vehiculelor agricole și forestiere
1.3.2.3.1. Motorul unui vehicul agricol și forestier fără regulator de turație trebuie rulat la trei sferturi din turația la care, potrivit producătorului vehiculului, acesta produce puterea netă maximă. Turația motorului se măsoară cu ajutorul unui instrument independent, de exemplu un stand de încercare cu rulouri și un tahometru. Dacă motorul este prevăzut cu un regulator de turație care împiedică motorul să depășească numărul de turații corespunzător puterii sale nete maxime, acesta este rulat la turația maximă permisă de regulator.
1.3.2.3.2. Înainte de începerea măsurătorilor, se aduce motorul la temperatura normală de funcționare.
1.3.2.4. Interpretarea rezultatelor
1.3.2.4.1. Se consemnează în raport toate înregistrările nivelului sonor. Turația motorului se înregistrează în conformitate cu dispozițiile de la articolul 8. Se înregistrează, de asemenea, starea de încărcare a vehiculului agricol și forestier.
1.3.2.4.2. Măsurătorile se consideră valabile dacă diferența între două măsurători consecutive de aceeași parte a vehiculului agricol și forestier nu este mai mare de 2 dB(A).
1.3.2.4.3. Valoarea cea mai ridicată este considerată ca fiind rezultatul măsurătorii.
1.3.3. Dispoziții pentru încercarea privind nivelul sonor extern al vehiculelor din categoria C cu șenile cu lanțuri aflate în mișcare
În cazul vehiculelor agricole și forestiere din categoria C echipate cu șenile cu lanțuri, nivelul sonor în mișcare se măsoară cu masa acestora fără încărcătură, cu vehiculul în stare de funcționare, la o viteză constantă de 5 km/h (+/– 0,5 km/h), motorul fiind la turația nominală, iar deplasarea fiind efectuată pe un strat de nisip umed, astfel cum este precizat la punctul 5.3.2 din standardul ISO 6395:2008. Microfonul este plasat în conformitate cu dispozițiile de la punctul 1.3.1. Valoarea măsurată a zgomotului se consemnează în raportul de încercare.
2. Sistemul de evacuare (amortizor de zgomot)
2.1. Dacă vehiculul agricol și forestier este dotat cu un dispozitiv proiectat pentru a reduce zgomotul de evacuare (amortizor de zgomot), se aplică cerințele de la prezentul punct. Dacă conducta de admisie a motorului este echipată cu un filtru de aer, necesar pentru a asigura respectarea nivelului sonor admis, acest filtru este considerat ca făcând parte din amortizorul de zgomot, iar cerințele de la prezentul punct 2 sunt aplicabile și în cazul acestui filtru.
Conducta de evacuare trebuie poziționată astfel încât gazele de evacuare să nu poată pătrunde în cabină.
Figura 2
Măsurarea pozițiilor pentru vehiculele agricole și forestiere staționare
2.2. Schema sistemului de evacuare trebuie să fie anexată la certificatul de omologare de tip al vehiculului agricol și forestier.
2.3. Amortizorul de zgomot trebuie să fie marcat cu o referință de marcă și cu o referință de tip, înscrise în mod lizibil și de neșters.
2.4. Materialele absorbante fibroase pot fi utilizate la fabricarea amortizorului de zgomot numai dacă sunt îndeplinite următoarele condiții:
|
2.4.1. |
Materialele absorbante fibroase nu pot fi incluse în părțile amortizorului traversate de gaze; |
|
2.4.2. |
Dispozitive adecvate trebuie să garanteze menținerea materialelor absorbante fibroase în locul în care sunt amplasate, pe toată durata funcționării amortizorului; |
|
2.4.3. |
Materialele absorbante fibroase trebuie să reziste la o temperatură cu cel puțin 20 % mai mare decât temperatura de funcționare (exprimată în grade Celsius) care poate fi atinsă în părțile amortizorului în care se află materialele absorbante fibroase. |
|
18.7.2018 |
RO |
Jurnalul Oficial al Uniunii Europene |
L 182/16 |
REGULAMENTUL DE PUNERE ÎN APLICARE (UE) 2018/986 AL COMISIEI
din 3 aprilie 2018
de modificare a Regulamentului de punere în aplicare (UE) 2015/504 în ceea ce privește adaptarea dispozițiilor administrative pentru omologarea și supravegherea pieței pentru vehicule agricole și forestiere la valorile limită de emisie din etapa V
(Text cu relevanță pentru SEE)
COMISIA EUROPEANĂ,
având în vedere Tratatul privind funcționarea Uniunii Europene,
având în vedere Regulamentul (UE) nr. 167/2013 al Parlamentului European și al Consiliului din 5 februarie 2013 privind omologarea și supravegherea pieței pentru vehiculele agricole și forestiere (1), în special articolul 22 alineatul (4), articolul 25 punctele 2, 3 și 6, articolul 27 alineatul (1), articolul 33 alineatul (2), și articolul 34 alineatul (3),
întrucât:
|
(1) |
Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2015/504 al Comisiei (2) stabilește, inter alia, modelele pentru anumite documente întocmite în contextul omologării și supravegherii pieței pentru vehiculele agricole și forestiere. |
|
(2) |
Regulamentul (UE) 2016/1628 al Parlamentului European și al Consiliului (3) abrogă Directiva 97/68/CE a Parlamentului European și a Consiliului (4) și introduce noi limite pentru emisiile de particule (etapa V) ale motoarelor cu ardere internă instalate pe echipamentele mobile fără destinație rutieră. |
|
(3) |
În conformitate cu articolul 19 din Regulamentul (UE) nr. 167/2013, valorile limită ale emisiilor corespunzătoare etapei V prevăzute în anexa II la Regulamentul (UE) 2016/1628 se aplică și vehiculelor agricole și forestiere. Aplicarea limitelor respective este amânată în conformitate cu calendarul stabilit în anexa III la Regulamentul (UE) 2016/1628. |
|
(4) |
Din aceste motive, este necesar să se modifice modelele stabilite în Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2015/504 în vederea modificării modelelor respective și a alinierii lor la cele stabilite în Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2017/656 al Comisiei (5). |
|
(5) |
În scopul ameliorării cerințelor administrative, în Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2015/504 ar trebui efectuate unele modificări suplimentare minore pentru a permite omologarea subansamblurilor electrice/electronice drept componente și pentru a se prevedea furnizarea de informații mai cuprinzătoare pentru omologarea de tip a transmisiei și a dispozitivelor de frânare ale vehiculelor tractate. |
|
(6) |
Măsurile prevăzute în prezentul regulament sunt conforme cu avizul comitetului menționat la articolul 69 alineatul (1) din Regulamentul (UE) nr. 167/2013, |
ADOPTĂ PREZENTUL REGULAMENT:
Articolul 1
Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2015/504 se modifică după cum urmează:
|
1. |
Se introduce următorul articol 12 a: „Articolul 12a Dispoziții tranzitorii cu privire la motoare Pentru motoarele omologate de tip înainte de 1 ianuarie 2018 sau înainte de 1 ianuarie 2019 în cazul motoarelor din subcategoriile NRE-v-5 și NRE-c-5, continuă să se aplice dispozițiile din prezentul regulament în versiunea sa în vigoare la 6 august 2018:
|
|
2. |
Anexa I se modifică în conformitate cu anexa I la prezentul regulament. |
|
3. |
Anexa II se modifică în conformitate cu anexa II la prezentul regulament. |
|
4. |
Apendicele 1 la anexa III se modifică în conformitate cu anexa III la prezentul regulament. |
|
5. |
Anexa IV se modifică în conformitate cu anexa IV la prezentul regulament. |
|
6. |
Anexa V se modifică în conformitate cu anexa V la prezentul regulament. |
|
7. |
Anexa VI se modifică în conformitate cu anexa VI la prezentul regulament. |
|
8. |
Apendicele 1 la anexa VII se modifică în conformitate cu anexa VII la prezentul regulament. |
|
9. |
Anexa VIII se modifică în conformitate cu anexa VIII la prezentul regulament. |
Articolul 2
Prezentul regulament intră în vigoare în a douăzecea zi de la data publicării în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene.
Prezentul regulament este obligatoriu în toate elementele sale și se aplică direct în toate statele membre.
Adoptat la Bruxelles, 3 aprilie 2018.
Pentru Comisie
Președintele
Jean-Claude JUNCKER
(2) Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2015/504 al Comisiei din 11 martie 2015 de punere în aplicare a Regulamentului (UE) nr. 167/2013 al Parlamentului European și al Consiliului privind cerințele administrative pentru omologarea și supravegherea pieței pentru vehicule agricole și forestiere (JO L 85, 28.3.2015, p. 1).
(3) Regulamentul (UE) 2016/1628 al Parlamentului European și al Consiliului din 14 septembrie 2016 privind cerințele referitoare la limitele emisiilor de poluanți gazoși și de particule poluante și omologarea de tip pentru motoarele cu ardere internă pentru echipamentele mobile fără destinație rutieră, de modificare a Regulamentelor (UE) nr. 1024/2012 și (UE) nr. 167/2013 și de modificare și abrogare a Directivei 97/68/CE (JO L 252, 16.9.2016, p. 53).
(4) Directiva 97/68/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 16 decembrie 1997 privind apropierea legislațiilor statelor membre referitoare la măsurile împotriva emisiei de poluanți gazoși și de pulberi provenind de la motoarele cu ardere internă care urmează să fie instalate pe echipamentele mobile fără destinație rutieră (JO L 59, 27.2.1998, p. 1).
(5) Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2017/656 al Comisiei din 19 decembrie 2016 de stabilire a cerințelor administrative referitoare la limitele emisiilor și omologarea de tip a motoarelor cu ardere internă pentru utilaje mobile fără destinație rutieră, în conformitate cu Regulamentul (UE) 2016/1628 al Parlamentului European și al Consiliului (JO L 102, 13.4.2017, p. 364).
ANEXA I
Anexa I la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2015/504 se modifică după cum urmează:
|
1. |
În lista apendicelor, rândul privind apendicele 10 se înlocuiește cu următorul text:
|
|
2. |
Partea A se modifică după cum urmează:
|
|
3. |
Partea B se modifică după cum urmează:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
4. |
Apendicele 1 se modifică după cum urmează:
|
|
5. |
Apendicele 2 se modifică după cum urmează:
|
|
6. |
Apendicele 3 se modifică după cum urmează:
|
|
7. |
În apendicele 4, punctul 2.2 se înlocuiește cu următorul text:
|
|
8. |
În apendicele 5, punctul 2.2 se înlocuiește cu următorul text:
|
|
9. |
În apendicele 6, punctul 2.2 se înlocuiește cu următorul text:
|
|
10. |
În apendicele 7, punctul 2.2 se înlocuiește cu următorul text:
|
|
11. |
În apendicele 8, punctul 2.2 se înlocuiește cu următorul text:
|
|
12. |
În apendicele 9, punctul 2.2 se înlocuiește cu următorul text:
|
|
13. |
Apendicele 10 se modifică după cum urmează:
|
|
14. |
În apendicele 11, punctul 2.2. se înlocuiește cu următorul text:
|
|
15. |
În apendicele 12, punctul 2.2. se înlocuiește cu următorul text:
|
|
16. |
În apendicele 13, punctul 2.2. se înlocuiește cu următorul text:
|
|
17. |
În apendicele 14, punctul 2.2. se înlocuiește cu următorul text:
|
|
18. |
Apendicele 15 se modifică după cum urmează:
|
|
19. |
Apendicele 16 se modifică după cum urmează:
|
|
20. |
Punctul 2.2 din apendicele 17 se înlocuiește cu următorul text:
|
|
21. |
Punctul 2.2 din apendicele 18 se înlocuiește cu următorul text:
|
|
22. |
Punctul 2.2 din apendicele 19 se înlocuiește cu următorul text:
|
|
23. |
Punctul 2.2 din apendicele 20 se înlocuiește cu următorul text:
|
|
24. |
Punctul 2.2 din apendicele 21 se înlocuiește cu următorul text:
|
|
25. |
Punctul 2.2 din apendicele 22 se înlocuiește cu următorul text:
|
|
26. |
Punctul 2.2 din apendicele 23 se înlocuiește cu următorul text:
|
|
27. |
Notele explicative privind documentul informativ se modifică după cum urmează:
|
(*1) Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2017/656 al Comisiei din 19 decembrie 2016 de stabilire a cerințelor administrative referitoare la limitele emisiilor și omologarea de tip a motoarelor cu ardere internă pentru utilaje mobile fără destinație rutieră, în conformitate cu Regulamentul (UE) 2016/1628 al Parlamentului European și al Consiliului (JO L 102, 13.4.2017, p. 364).”;
(*3) Regulamentul (UE) 2016/1628 al Parlamentului European și al Consiliului din 14 septembrie 2016 privind cerințele referitoare la limitele emisiilor de poluanți gazoși și de particule poluante și omologarea de tip pentru motoarele cu ardere internă pentru echipamentele mobile fără destinație rutieră, de modificare a Regulamentelor (UE) nr. 1024/2012 și (UE) nr. 167/2013 și de modificare și abrogare a Directivei 97/68/CE (JO L 252, 16.9.2016, p. 53).
(*4) Regulamentul (CE) nr. 595/2009 al Parlamentului European și al Consiliului din 18 iunie 2009 privind omologarea de tip a autovehiculelor și a motoarelor cu privire la emisiile provenite de la vehicule grele (Euro VI) și accesul la informații privind repararea și întreținerea vehiculelor și de modificare a Regulamentului (CE) nr. 715/2007 și a Directivei 2007/46/CE și de abrogare a Directivelor 80/1269/CEE, 2005/55/CE și 2005/78/CE (JO L 188, 18.7.2009, p. 1).”;”
(*2) Regulamentul delegat (UE) 2018/985 al Comisiei din 12 februarie 2018 de completare a Regulamentului (UE) nr. 167/2013 al Parlamentului European și al Consiliului în ceea ce privește cerințele de performanță de mediu și de performanță a unității de propulsie ale vehiculelor agricole și forestiere și ale motoarelor acestora și de abrogare a Regulamentului delegat (UE) 2015/96 al Comisiei (JO L 182, 18.7.2018, p. 1).”;
(*5) Transmisie cu variație continuă.”
(*6) Transmisie cu variație continuă.”
ANEXA II
Anexa II la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2015/504 se modifică după cum urmează:
|
1. |
La punctul 2.1.1., în modelul din addendumul 1, cuvintele „Informații suplimentare cu privire la motor (4):” și punctul 2.5.2 se elimină. |
|
2. |
În notele explicative referitoare la anexa II, nota explicativă 4 se înlocuiește cu următorul text:
|
ANEXA III
Apendicele 1 din anexa III la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2015/504 se modifică după cum urmează:
|
1. |
Modelul din 1 secțiunea 2 se modifică după cum urmează:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2. |
Modelul 2 secțiunea 2 se modifică după cum urmează:
|
|
3. |
Notele explicative referitoare la apendicele 1 se modifică după cum urmează:
|
(1) Pentru NRSC, înregistrați ciclul indicat la punctul 9.1 (tabelul 4); pentru încercarea în regim tranzitoriu, înregistrați ciclul indicat la punctul 10.1 (tabelul 8).
(2) Copiați rezultatele de la rândul «Rezultatul final al încercării cu FD» din tabelul 6.
(3) Copiați rezultatele de la rândul «Rezultatul final al încercării cu FD» din tabelul 9 sau, după caz, din tabelul 10.
(4) Pentru un tip sau o familie de motoare încercate atât cu ciclul NRSC, cât și cu un ciclu de încercare în regim tranzitoriu pentru utilaje fără destinație rutieră, indicați valorile emisiilor de CO2 în ciclul cald din NRTC înregistrate la punctul 10.3.4 sau valorile emisiilor de CO2 din LSI-NRTC înregistrate la punctul 10.4.4. Pentru un motor încercat numai cu NRSC, indicați valorile emisiilor de CO2 produse în ciclul respectiv de la punctul 9.3.3.”
ANEXA IV
Anexa IV la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2015/504 se modifică după cum urmează:
|
1. |
Punctul 4.2.1.7 se înlocuiește cu următorul text:
|
|
2. |
Se introduce următorul punct 2.1.1.10:
|
|
3. |
Se adaugă următorul punct 5.4: „5.4. Cerințe specifice pentru marcajul motoarelor În pofida dispozițiilor de la punctul 5.2., marcajul regulamentar al motorului trebuie să fie în conformitate cu dispozițiile specificate în anexa III la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2017/656, cu următoarele excepții:
(*1) Directiva 2000/25/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 22 mai 2000 privind măsurile care trebuie luate împotriva emisiei de poluanți gazoși și de pulberi provenind de la motoarele pentru tractoare agricole și forestiere și de modificare a Directivei 74/150/CEE a Consiliului (JO L 173, 12.7.2000, p. 1)." (*2) Directiva 2003/37/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 26 mai 2003 privind omologarea de tip a tractoarelor agricole sau forestiere, a remorcilor acestora și a echipamentului remorcat interschimbabil, împreună cu sistemele, componentele și unitățile lor tehnice separate și de abrogare a Directivei 74/150/CEE (JO L 171, 9.7.2003, p. 1)." (*3) Directiva 97/68/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 16 decembrie 1997 privind apropierea legislațiilor statelor membre referitoare la măsurile împotriva emisiei de poluanți gazoși și de pulberi provenind de la motoarele cu ardere internă care urmează să fie instalate pe echipamentele mobile fără destinație rutieră (JO L 59, 27.2.1998, p. 1).” " |
(*1) Directiva 2000/25/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 22 mai 2000 privind măsurile care trebuie luate împotriva emisiei de poluanți gazoși și de pulberi provenind de la motoarele pentru tractoare agricole și forestiere și de modificare a Directivei 74/150/CEE a Consiliului (JO L 173, 12.7.2000, p. 1).
(*2) Directiva 2003/37/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 26 mai 2003 privind omologarea de tip a tractoarelor agricole sau forestiere, a remorcilor acestora și a echipamentului remorcat interschimbabil, împreună cu sistemele, componentele și unitățile lor tehnice separate și de abrogare a Directivei 74/150/CEE (JO L 171, 9.7.2003, p. 1).
(*3) Directiva 97/68/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 16 decembrie 1997 privind apropierea legislațiilor statelor membre referitoare la măsurile împotriva emisiei de poluanți gazoși și de pulberi provenind de la motoarele cu ardere internă care urmează să fie instalate pe echipamentele mobile fără destinație rutieră (JO L 59, 27.2.1998, p. 1).” »
ANEXA V
Anexa V la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2015/504 se modifică după cum urmează:
|
1. |
La apendicele 2, în notele explicative referitoare la apendicele 2, nota explicativă 10 se înlocuiește cu următorul text:
|
|
2. |
În apendicele 3, în lista actelor de reglementare pe care tipul de vehicul trebuie să le respecte, rândurile 75, 76 și 77 se înlocuiesc cu următoarele rânduri:
|
|
3. |
Apendicele 4 se modifică după cum urmează:
|
|
4. |
Apendicele 5 se modifică după cum urmează:
|
ANEXA VI
Anexa VI la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2015/504 se modifică după cum urmează:
|
1. |
Punctul 2.2.3 se înlocuiește cu următorul text:
|
|
2. |
La punctul 4, tabelul 6-1 se modifică după cum urmează:
|
||||||||||||||||||||||||||||
ANEXA VII
Apendicele 1 din anexa VII la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2015/504 se modifică după cum urmează:
|
1. |
La punctul 1, cuvintele „Măsurate în conformitate cu anexa III la Regulamentul delegat (UE) 2015/96 al Comisiei” se înlocuiesc cu cuvintele „Măsurate în conformitate cu anexa II la Regulamentul delegat (UE) 2018/985, astfel cum a fost modificat ultima dată prin Regulamentul delegat (UE) …/… (1) (3)”. |
|
2. |
Punctul 2 se modifică după cum urmează:
|
|
3. |
Punctele 2.1 și 2.2 se înlocuiesc după cum urmează:
|
|
4. |
Se introduce următorul punct 2.3: „2.3. CO2 (9)
|
|
5. |
Notele explicative referitoare la apendicele 1 se modifică după cum urmează:
|
ANEXA VIII
Anexa VIII la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2015/504 se modifică după cum urmează:
|
1. |
Punctul 3.2 se modifică după cum urmează:
|
|
2. |
Se adaugă următorul punct 3.5: „3.5. Raport de încercare pentru motoare Rapoartele de încercare pentru motoare se întocmesc în conformitate cu formatul unic al raportului de încercare prevăzut în anexa VI la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2017/656.” |
(*1) Directiva 2009/64/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 13 iulie 2009 privind suprimarea paraziților radio electrici produși de tractoarele agricole sau forestiere (compatibilitate electromagnetică) (JO L 216, 20.8.2009, p. 1).”
|
18.7.2018 |
RO |
Jurnalul Oficial al Uniunii Europene |
L 182/40 |
REGULAMENTUL DELEGAT (UE) 2018/987 AL COMISIEI
din 27 aprilie 2018
de modificare și de rectificare a Regulamentului delegat (UE) 2017/655 de completare a Regulamentului (UE) 2016/1628 al Parlamentului European și al Consiliului în ceea ce privește monitorizarea emisiilor de poluanți gazoși provenind de la motoarele cu ardere internă în circulație instalate pe echipamentele mobile fără destinație rutieră
(Text cu relevanță pentru SEE)
COMISIA EUROPEANĂ,
având în vedere Tratatul privind funcționarea Uniunii Europene,
având în vedere Regulamentul (UE) 2016/1628 al Parlamentului European și al Consiliului din 14 septembrie 2016 privind cerințele referitoare la limitele emisiilor de poluanți gazoși și de particule poluante și omologarea de tip pentru motoarele cu ardere internă pentru echipamentele mobile fără destinație rutieră, de modificare a Regulamentelor (UE) nr. 1024/2012 și (UE) nr. 167/2013 și de modificare și abrogare a Directivei 97/68/CE (1), în special articolul 19 alineatul (2),
întrucât:
|
(1) |
Regulamentul delegat (UE) 2017/655 al Comisiei (2) stabilește, printre altele, procedurile pentru monitorizarea emisiilor de poluanți gazoși provenind de la motoarele cu ardere internă în circulație instalate pe echipamentele mobile fără destinație rutieră. |
|
(2) |
În conformitate cu tabelul III-1 din anexa III la Regulamentul (UE) 2016/1628, datele obligatorii de aplicare pentru omologarea UE de tip și introducerea pe piață a motoarelor din subcategoria NRE-v-5 sunt ulterioare cu un an față de datele pentru motoarele din subcategoria NRE-v-6. |
|
(3) |
Prin urmare, în vederea facilitării respectării, de către producătorii acestor motoare NRE-v-5 cu game de puteri mai mici, a termenelor pentru transmiterea rezultatelor încercărilor către autoritățile de omologare prevăzute în Regulamentul (UE) 2017/655, durata perioadei de funcționare acumulată a motoarelor cu ardere internă în circulație instalate pe echipamente mobile fără destinație rutieră și supuse încercării în cadrul monitorizării emisiilor de poluanți gazoși ar trebui redusă pentru această subcategorie de motoare. |
|
(4) |
Din motive de claritate, în apendicele 5 al anexei la Regulamentul delegat (UE) 2017/655, ar trebui menționat faptul că lucrul mecanic de referință și masa de CO2 de referință utilizate de producător în cadrul procedurilor pentru calcularea emisiilor de poluanți gazoși pentru un tip de motor sau pentru orice tip de motor din cadrul aceleiași familii de motoare sunt cele specificate în addendumul la certificatul de omologare UE de tip a tipului de motor sau a familiei de motoare, în conformitate cu modelul prevăzut în anexa IV la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2017/656 al Comisiei (3). |
|
(5) |
Pentru a evita apariția unor erori la rotunjirea calculelor emisiilor de poluanți gazoși, este necesar să se clarifice faptul că valorile-limită ale emisiilor de gaze de evacuare aplicabile sunt prevăzute la articolul 18 alineatul (2) din Regulamentul (UE) 2016/1628. |
|
(6) |
Pentru a asigura coerența internă a Regulamentului delegat (UE) 2017/655 și a îl alinia cu Regulamentul delegat (UE) 2017/654 al Comisiei (4), anumite unități de măsură ar trebui revizuite. |
|
(7) |
În urma publicării Regulamentului delegat (UE) 2017/655, au fost identificate și trebuie corectate erori de diverse tipuri, inclusiv o repartizare incorectă a responsabilităților și greșeli depistate în anumite ecuații. |
|
(8) |
Prin urmare, Regulamentul delegat (UE) 2017/655 ar trebui modificat și rectificat în consecință, |
ADOPTĂ PREZENTUL REGULAMENT:
Articolul 1
Modificări aduse Regulamentului delegat (UE) 2017/655
Regulamentul delegat (UE) 2017/655 se modifică după cum urmează:
|
1. |
Se introduce articolul 3a, cu următorul text: „Articolul 3a Dispoziții tranzitorii (1) În pofida aplicării dispozițiilor prezentului regulament, astfel cum a fost modificat prin Regulamentul delegat (UE) 2018/987 al Comisiei (*1), autoritățile de omologare acordă, de asemenea, în continuare, până la 31 decembrie 2018, omologări UE de tip pentru tipuri de motoare sau familii de motoare în temeiul prezentului regulament, în versiunea acestuia aplicabilă la data de 6 august 2018. (2) În pofida aplicării dispozițiilor prezentului regulament, astfel cum a fost modificat prin Regulamentul delegat (UE) 2018/987, statele membre permit, de asemenea, până la 30 iunie 2019, introducerea pe piață a motoarelor bazate pe un motor omologat de tip în temeiul prezentului regulament, în versiunea acestuia aplicabilă la data de 6 august 2018. (*1) Regulamentul delegat (UE) 2018/987 al Comisiei din 27 aprilie 2018 de modificare și de rectificare a Regulamentului delegat (UE) 2017/655 de completare a Regulamentului (UE) 2016/1628 al Parlamentului European și al Consiliului în ceea ce privește monitorizarea emisiilor de poluanți gazoși provenind de la motoarele cu ardere internă în circulație instalate pe echipamentele mobile fără destinație rutieră (JO L 182, 18.7.2018, p. 40).” " |
|
2. |
Anexa la Regulamentul delegat (UE) 2017/655 se modifică în conformitate cu anexa I la prezentul regulament. |
Articolul 2
Rectificări aduse Regulamentului delegat (UE) 2017/655
Anexa la Regulamentul delegat (UE) 2017/655 se rectifică în conformitate cu anexa II la prezentul regulament.
Articolul 3
Prezentul regulament intră în vigoare în a douăzecea zi de la data publicării în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene.
Prezentul regulament este obligatoriu în toate elementele sale și se aplică direct în toate statele membre.
Adoptat la Bruxelles, 27 aprilie 2018.
Pentru Comisie
Președintele
Jean-Claude JUNCKER
(1) JO L 252, 16.9.2016, p. 53.
(2) Regulamentul delegat (UE) 2017/655 al Comisiei din 19 decembrie 2016 de completare a Regulamentului (UE) 2016/1628 al Parlamentului European și al Consiliului cu privire la monitorizarea emisiilor de poluanți gazoși provenind de la motoarele cu ardere internă în circulație instalate pe echipamentele mobile fără destinație rutieră (JO L 102, 13.4.2017, p. 334).
(3) Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2017/656 al Comisiei din 19 decembrie 2016 de stabilire a cerințelor administrative referitoare la limitele emisiilor și omologarea de tip a motoarelor cu ardere internă pentru utilaje mobile fără destinație rutieră, în conformitate cu Regulamentul (UE) 2016/1628 al Parlamentului European și al Consiliului (JO L 102, 13.4.2017, p. 364).
(4) Regulamentul delegat (UE) 2017/654 al Comisiei din 19 decembrie 2016 de completare a Regulamentului (UE) 2016/1628 al Parlamentului European și al Consiliului în ceea ce privește cerințele tehnice și generale referitoare la limitele emisiilor și omologarea de tip pentru motoarele cu ardere internă pentru echipamentele mobile fără destinație rutieră (JO L 102, 13.4.2017, p. 1).
ANEXA I
Anexa la Regulamentul delegat (UE) 2017/655 se modifică după cum urmează:
|
1. |
Punctele 2.6.1.1 și 2.6.1.2 se înlocuiesc cu următorul text:
|
|
2. |
La punctul 2.6.1.3 se adaugă următorul tabel 1: „Tabelul 1 % din valorile PDE
|
|
3. |
Punctul 2.6.2.1 se înlocuiește cu următorul text:
|
|
4. |
Punctul 3.1.1 se înlocuiește cu următorul text:
|
|
5. |
La punctul 4.1 din apendicele 3, tabelul se înlocuiește cu următorul tabel: „Tabel Toleranțe
|
|
6. |
Apendicele 5 se modifică după cum urmează:
|
(*1) Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2017/656 al Comisiei din 19 decembrie 2016 de stabilire a cerințelor administrative referitoare la limitele emisiilor și omologarea de tip a motoarelor cu ardere internă pentru utilaje mobile fără destinație rutieră, în conformitate cu Regulamentul (UE) 2016/1628 al Parlamentului European și al Consiliului (JO L 102, 13.4.2017, p. 364).”;”
ANEXA II
Anexa la Regulamentul delegat (UE) 2017/655 se rectifică după cum urmează:
|
1. |
Punctul 5.1 se înlocuiește cu următorul text:
|
|
2. |
Punctele 6.1-6.4 se înlocuiesc cu următorul text:
|
|
3. |
Punctul 8 se înlocuiește cu următorul text: „8. Calcule Producătorii respectă procedurile prevăzute în apendicele 5 pentru calcularea emisiilor de poluanți gazoși pentru monitorizarea în circulație a motoarelor instalate pe echipamente mobile fără destinație rutieră cu ajutorul unui PEMS.” |
|
4. |
La punctul 10.1, prima teză se înlocuiește cu următorul text: „Producătorii întocmesc un raport al încercărilor în urma monitorizării în circulație a motoarelor instalate pe echipamente mobile fără destinație rutieră cu ajutorul unui PEMS pentru fiecare motor încercat.” |
|
5. |
Apendicele 5 se rectifică după cum urmează:
|
|
6. |
Punctul 2.8 din apendicele 8 se înlocuiește cu următorul text:
|
|
18.7.2018 |
RO |
Jurnalul Oficial al Uniunii Europene |
L 182/46 |
REGULAMENTUL DE PUNERE ÎN APLICARE (UE) 2018/988 AL COMISIEI
din 27 aprilie 2018
de modificare și rectificare a Regulamentului de punere în aplicare (UE) 2017/656 de stabilire a cerințelor administrative referitoare la limitele emisiilor și la omologarea de tip a motoarelor cu ardere internă pentru utilaje mobile fără destinație rutieră în conformitate cu Regulamentul (UE) 2016/1628 al Parlamentului European și al Consiliului
(Text cu relevanță pentru SEE)
COMISIA EUROPEANĂ,
având în vedere Tratatul privind funcționarea Uniunii Europene,
având în vedere Regulamentul (UE) 2016/1628 al Parlamentului European și al Consiliului din 14 septembrie 2016 privind cerințele referitoare la limitele emisiilor de poluanți gazoși și de particule poluante și omologarea de tip pentru motoarele cu ardere internă pentru echipamentele mobile fără destinație rutieră, de modificare a Regulamentelor (UE) nr. 1024/2012 și (UE) nr. 167/2013 și de modificare și abrogare a Directivei 97/68/CE (1), în special articolul 18 alineatul (5), articolul 21 alineatul (3), articolul 23 alineatul (5), articolul 24 alineatul (12) și articolul 32 alineatul (3),
întrucât:
|
(1) |
Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2017/656 al Comisiei (2) stabilește, printre altele, modelele pentru anumite documente care trebuie întocmite în contextul omologării UE de tip a motoarelor cu ardere internă pentru echipamentele mobile fără destinație rutieră. Având în vedere o serie de erori și omisiuni, modelele respective ar trebui să fie modificate și corectate și ar trebui să li se confere un caracter mai cuprinzător. |
|
(2) |
Din motive de transparență și de exhaustivitate, producătorul motorului trebuie să includă în dosarul informativ o copie a rapoartelor demonstrative pentru fiecare încercare specifică atunci când solicită o omologare UE de tip. |
|
(3) |
În vederea armonizării și facilitării procedurilor pentru calcularea emisiilor de poluanți gazoși pentru monitorizarea în circulație a motoarelor instalate pe echipamente mobile fără destinație rutieră în conformitate cu Regulamentul delegat (UE) 2017/655 al Comisiei (3), lucrul mecanic de referință și masa de CO2 de referință utilizate pentru acest calcul ar trebui să fie precizate în addendumul din modelul certificatului de omologare UE de tip și în formatul unic al raportului de încercare. |
|
(4) |
În scopul armonizării terminologiei utilizate în întregul pachet legislativ privind cerințele referitoare la limitele emisiilor și la omologarea de tip ale motoarelor cu ardere internă pentru echipamentele mobile fără destinație rutieră și în scopul clarificării înțelesului acestora, termenii „cilindree” și „cilindreea motorului” care apar în Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2017/656 ar trebui înlocuiți cu termenii „capacitate cilindrică unitară” și „capacitatea cilindrică totală a motorului”. |
|
(5) |
În fine, în urma publicării Regulamentului de punere în aplicare (UE) 2017/656, au fost depistate erori minore de diverse tipuri, care trebuie rectificate. În special, ar trebui aduse anumite modificări dispozițiilor care conțin contradicții sau informații redundante și ar trebui corectate anumite trimiteri și numerotarea. |
|
(6) |
În special, ar trebui corectate punctele 10-11.2 din modelul pentru formatul unic al raportului de încercare pentru a reflecta în mod corect terminologia utilizată în Regulamentul (UE) 2016/1628. |
|
(7) |
Prin urmare, Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2017/656 ar trebui modificat și rectificat în consecință. |
|
(8) |
Măsurile prevăzute în prezentul regulament sunt conforme cu avizul Comitetului tehnic – autovehicule, |
ADOPTĂ PREZENTUL REGULAMENT:
Articolul 1
Modificări aduse Regulamentului de punere în aplicare (UE) 2017/656
Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2017/656 se modifică după cum urmează:
|
1. |
Se introduce articolul 12a, cu următorul text: „Articolul 12a Dispoziții tranzitorii (1) În pofida aplicării dispozițiilor prezentului regulament, astfel cum a fost modificat prin Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2018/988 al Comisiei (*1), autoritățile de omologare acordă în continuare, până la 31 decembrie 2018, omologări UE de tip pentru tipuri de motoare sau familii de motoare în temeiul prezentului regulament, în versiunea acestuia aplicabilă la 6 august 2018. (2) În pofida aplicării dispozițiilor prezentului regulament, astfel cum a fost modificat prin Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2018/988, statele membre permit, de asemenea, până la 30 iunie 2019, introducerea pe piață a motoarelor bazate pe un motor omologat de tip în temeiul prezentului regulament, în versiunea acestuia aplicabilă la 6 august 2018. (*1) Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2018/988 al Comisiei din 27 aprilie 2018 de modificare și rectificare a Regulamentului de punere în aplicare (UE) 2017/656 de stabilire a cerințelor administrative referitoare la limitele emisiilor și la omologarea de tip a motoarelor cu ardere internă pentru utilaje mobile fără destinație rutieră în conformitate cu Regulamentul (UE) 2016/1628 al Parlamentului European și al Consiliului (JO L 182, 18.7.2018, p. 46).” " |
|
2. |
Anexa I se modifică în conformitate cu anexa I la prezentul regulament. |
|
3. |
Anexa IV se modifică în conformitate cu anexa IV la prezentul regulament. |
Articolul 2
Rectificări aduse Regulamentului de punere în aplicare (UE) 2017/656
Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2017/656 se rectifică după cum urmează:
|
1. |
Anexa I se rectifică în conformitate cu anexa II la prezentul regulament. |
|
2. |
Apendicele 1 și apendicele 2 la anexa II se rectifică în conformitate cu anexa III la prezentul regulament. |
|
3. |
În tabelul 1 din apendicele 1 la anexa III, în prima coloană din rândul 9, cuvintele „Codul de dispoziție de exceptare aplicabil (EM) sau codul de dispoziție de tranziție (TM) din coloana 4 a tabelului 1 din apendicele 2 la anexa II” se înlocuiesc cu cuvintele „Codul de dispoziție de exceptare aplicabil (EM) sau codul de dispoziție de tranziție (TR) din coloana 4 a tabelului 1 din apendicele 2 la anexa II”. |
|
4. |
La anexa IV, addendumul la certificatul de omologare UE de tip se rectifică în conformitate cu anexa V la prezentul regulament. |
|
5. |
Anexa V se rectifică în conformitate cu anexa VI la prezentul regulament. |
|
6. |
Anexa VI se rectifică în conformitate cu anexa VII la prezentul regulament. |
|
7. |
Anexa IX se rectifică în conformitate cu anexa VIII la prezentul regulament. |
Articolul 3
Intrarea în vigoare
Prezentul regulament intră în vigoare în a douăzecea zi de la data publicării în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene.
Prezentul regulament este obligatoriu în toate elementele sale și se aplică direct în toate statele membre.
Adoptat la Bruxelles, 27 aprilie 2018.
Pentru Comisie
Președintele
Jean-Claude JUNCKER
(1) JO L 252, 16.9.2016, p. 53.
(2) Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2017/656 al Comisiei din 19 decembrie 2016 de stabilire a cerințelor administrative referitoare la limitele emisiilor și omologarea de tip a motoarelor cu ardere internă pentru utilaje mobile fără destinație rutieră, în conformitate cu Regulamentul (UE) 2016/1628 al Parlamentului European și al Consiliului (JO L 102, 13.4.2017, p. 364).
(3) Regulamentul delegat (UE) 2017/655 al Comisiei din 19 decembrie 2016 de completare a Regulamentului (UE) 2016/1628 al Parlamentului European și al Consiliului cu privire la monitorizarea emisiilor de poluanți gazoși provenind de la motoarele cu ardere internă în circulație instalate pe echipamentele mobile fără destinație rutieră (JO L 102, 13.4.2017, p. 334).
ANEXA I
Anexa I la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2017/656 se modifică după cum urmează:
|
1. |
Partea A se modifică după cum urmează:
|
|
2. |
Apendicele 3 se modifică după cum urmează:
|
ANEXA II
Anexa I la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2017/656 se rectifică după cum urmează:
|
1. |
În partea A, punctul 1.3 se înlocuiește cu următorul text:
|
|
2. |
Partea B se rectifică după cum urmează:
|
|
3. |
Apendicele 3 se rectifică după cum urmează:
|
ANEXA III
Anexa II la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2017/656 se rectifică după cum urmează:
|
1. |
Punctul 3 din secțiunea 2 din apendicele 1 se înlocuiește cu următorul text:
|
|
2. |
Tabelul 1 din apendicele 2 se corectează după cum urmează:
|
ANEXA IV
Anexa IV la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2017/656 se modifică după cum urmează:
|
1. |
În addendumul la certificatul de omologare UE de tip, se adaugă următoarele puncte 11.3-11.3.2: „11.3. Valori de referință pentru monitorizarea funcționării (9)
|
|
2. |
În notele explicative la anexa IV se adaugă următoarea notă explicativă (9):
|
ANEXA V
În anexa IV la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2017/656, addendumul la certificatul de omologare UE de tip se rectifică după cum urmează:
|
1. |
Punctele 2.11.8, 2.11.9 și 2.11.10 se înlocuiesc cu următorul text:
|
|
2. |
În a doua coloană de la punctul 3.6.4, cuvintele „Cilindreea motorului (cm3):” se înlocuiesc cu cuvintele „Capacitatea cilindrică totală a motorului (cm3):”. |
ANEXA VI
Anexa V la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2017/656 se rectifică după cum urmează:
|
1. |
La punctul 3.1, teza introductivă din primul paragraf se înlocuiește cu următorul text: „Exemplu de număr de omologare UE de tip pentru un motor NRSh-v-1b alimentat cu benzină, omologarea fiind emisă de Țările de Jos și fiind extinsă de trei ori:”. |
|
2. |
La punctul 3.2, teza introductivă din primul paragraf se înlocuiește cu următorul text: „Exemplu de număr de omologare UE de tip pentru un motor cu dublă alimentare NRE-c-3 de tip 1A, alimentat cu combustibil gazos de tip LN2 (o compoziție specifică de gaz natural lichefiat/biometan lichefiat având un factor de adaptare λ care nu diferă cu mai mult de 3 procente de factorul de adaptare λ al gazului G20 precizat în anexa I la Regulamentul delegat (UE) 2017/654 și al cărei conținut de etan nu depășește 1,5 procente), omologarea nefiind încă extinsă și fiind emisă de Franța:”. |
|
3. |
La punctul 3.3, teza introductivă din primul paragraf se înlocuiește cu următorul text: „Exemplu de număr de omologare UE de tip pentru un motor RLL-v-1 alimentat cu motorină, omologarea fiind emisă de Austria și fiind extinsă de 2 ori:”. |
ANEXA VII
Anexa VI la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2017/656 se rectifică după cum urmează:
|
1. |
Punctul 2.6 se înlocuiește cu următorul text:
|
|
2. |
Apendicele 1 se rectifică după cum urmează:
|
ANEXA VIII
Punctele 2.4.4-2.4.4.3 din anexa IX la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2017/656 se înlocuiesc cu următorul text:
„2.4.4. Capacitatea cilindrică unitară
2.4.4.1. Motor cu capacitatea cilindrică unitară ≥ 750 cm3
Pentru ca motoarele cu o capacitate cilindrică unitară ≥ 750 cm3 să fie considerate ca aparținând aceleiași familii de motoare, gama capacității lor cilindrice unitare nu trebuie să depășească 15 % din cea mai mare capacitate cilindrică unitară din cadrul familiei de motoare.
2.4.4.2. Motor cu capacitatea cilindrică unitară < 750 cm3
Pentru ca motoarele cu o capacitate cilindrică unitară < 750 cm3 să fie considerate ca aparținând aceleiași familii de motoare, gama capacității lor cilindrice unitare nu trebuie să depășească 30 % din cea mai mare capacitate cilindrică unitare din cadrul familiei de motoare.
2.4.4.3. Motoare cu o gamă mai mare a capacității cilindrice unitare
În pofida punctelor 2.4.4.1 și 2.4.4.2, motoarele cu capacități cilindrice unitare care nu se încadrează în gamele definite la punctele 2.4.4.1 și 2.4.4.2 pot fi considerate ca aparținând aceleiași familii de motoare dacă autoritatea de omologare își dă acordul în această privință. Acordul autorității se bazează pe elemente de natură tehnică (calcule, simulări, rezultate experimentale etc.) care demonstrează faptul că depășirea gamei nu are o influență semnificativă asupra emisiilor de gaze de evacuare.”
|
18.7.2018 |
RO |
Jurnalul Oficial al Uniunii Europene |
L 182/61 |
REGULAMENTUL DELEGAT (UE) 2018/989 AL COMISIEI
din 18 mai 2018
de modificare și rectificare a Regulamentului delegat (UE) 2017/654 de completare a Regulamentului (UE) 2016/1628 al Parlamentului European și al Consiliului în ceea ce privește cerințele tehnice și generale referitoare la limitele emisiilor și omologarea de tip pentru motoarele cu ardere internă pentru echipamentele mobile fără destinație rutieră
(Text cu relevanță pentru SEE)
COMISIA EUROPEANĂ,
având în vedere Tratatul privind funcționarea Uniunii Europene,
având în vedere Regulamentul (UE) 2016/1628 al Parlamentului European și al Consiliului din 14 septembrie 2016 privind cerințele referitoare la limitele emisiilor de poluanți gazoși și de particule poluante și omologarea de tip pentru motoarele cu ardere internă pentru echipamentele mobile fără destinație rutieră, de modificare a Regulamentelor (UE) nr. 1024/2012 și (UE) nr. 167/2013 și de modificare și abrogare a Directivei 97/68/CE (1), în special articolul 25 alineatul (4) literele (a)-(d), articolul 26 alineatul (6), articolul 42 alineatul (4) litera (b) și articolul 43 alineatul (5),
întrucât:
|
(1) |
Pentru a permite utilizarea anumitor combustibili comercializați în mod legal în anumite state membre fără a impune o povară suplimentară asupra producătorilor, conținutul permis de esteri metilici ai acizilor grași („EMAG”) ar trebui să fie de 8,0 % v/v în loc de 7,0 % v/v. |
|
(2) |
Pentru a se asigura coerența cu articolul 7 alineatul (2) din Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2017/656 al Comisiei (2), în cazul în care este prezentat un raport de încercare pentru categoria de motoare RLL în vederea obținerii unei omologării de tip pentru etapa V în conformitate cu articolul sus-menționat, ar trebui să fie permisă utilizarea aceleiași versiuni a ciclului de încercare de tip „F” pentru a verifica conformitatea producției motoarelor omologate de tip în cadrul ciclului respectiv. |
|
(3) |
În scopul de a îmbunătăți procedurile de încercare pentru motoarele fără sistem de posttratare, ar trebui să fie prevăzute cerințe specifice pentru determinarea factorilor de deteriorare ai motoarelor fără sistem de posttratare. |
|
(4) |
Pentru a lua în considerare toate strategiile posibile de control al emisiilor, cerințele tehnice referitoare la strategiile de control al emisiilor ar trebui să includă strategia de bază de control al emisiilor, nu doar strategia auxiliară de control al emisiilor. |
|
(5) |
Strategiile de control al emisiilor au fost stabilite inițial pentru motoarele supuse unui ciclu tranzitoriu. Cu toate acestea, cerințele în cauză nu sunt adecvate pentru motoarele supuse numai NRSC care nu fac obiectul încercării într-un ciclu tranzitoriu. Prin urmare, strategiile existente de control al emisiilor motorului în regim tranzitoriu ar trebui să fie adaptate la motoarele respective prin stabilirea unei distincții între condițiile referitoare la încercarea privind emisiile (numai în regim staționar) și orice alte condiții de funcționare (regim tranzitoriu). |
|
(6) |
Pentru a se ține seama de regenerarea unui sistem de posttratare în timpul demonstrației bazate pe selecția aleatorie a punctelor în conformitate cu punctul 3 din anexa V la Regulamentul delegat (UE) 2017/654 al Comisiei (3) și a se clarifica faptul că un sistem de posttratare se poate regenera înainte de efectuarea ciclului de încercare privind emisiile, cerințele de încercare prevăzute la punctul 4 din anexa V la Regulamentul delegat (UE) 2017/654 ar trebui modificate în consecință, introducând noi dispoziții specifice privind regenerarea. |
|
(7) |
În plus, pentru a reduce probabilitatea regenerării în timpul încercării, dacă pentru demonstrația bazată pe punctul de selecție aleatorie este utilizat ciclul NRSC în mod discontinuu, în conformitate cu punctul 3 din anexa V la Regulamentul delegat (UE) 2017/654, timpul minim de eșantionare ar trebui redus la 3 minute pentru fiecare punct. |
|
(8) |
În scopul exhaustivității, producătorul ar trebui să includă în dosarul informativ prevăzut în partea A a anexei I la Regulamentul (UE) 2017/656 de punere în aplicare rapoarte demonstrative care documentează demonstrațiile efectuate în conformitate cu anumite cerințe și proceduri tehnice specifice prevăzute în Regulamentul delegat (UE) 2017/654. |
|
(9) |
Trimiterea la dispozițiile din Regulamentul (UE) 2016/1628 care prevăd că factorii de deteriorare trebuie să fie luați în considerare în rezultatele încercărilor de laborator privind emisiile stabilite la articolul 4 din Regulamentul delegat (UE) 2017/654 este incorectă și ar trebui corectată. |
|
(10) |
Pentru a asigura coerența Regulamentului (UE) 2016/1628 cu toate regulamentele delegate și de punere în aplicare adoptate în temeiul regulamentului respectiv, unele cerințe aplicabile familiilor de sisteme de posttratare a gazelor de evacuare ar trebui să fie aplicabile, de asemenea, familiilor de motoare sau grupurilor de familii de motoare. |
|
(11) |
Ar trebui aduse anumite modificări dispozițiilor care conțin contradicții sau informații redundante și ar trebui să fie corectate anumite trimiteri. |
|
(12) |
În urma publicării Regulamentului delegat (UE) 2017/654, au fost identificate și trebuie corectate alte erori de diverse tipuri, cum ar erorile terminologice și de numerotare. |
|
(13) |
Prin urmare, Regulamentul delegat (UE) 2017/654 ar trebui modificat și rectificat în consecință, |
ADOPTĂ PREZENTUL REGULAMENT:
Articolul 1
Modificări aduse Regulamentului delegat (UE) 2017/654
Regulamentul delegat (UE) 2017/654 se modifică după cum urmează:
|
1. |
Se introduce articolul 20a, cu următorul text: „Articolul 20a Dispoziții tranzitorii (1) În pofida aplicării dispozițiilor prezentului regulament, astfel cum a fost modificat prin Regulamentul delegat (UE) 2018/989, autoritățile naționale acordă, de asemenea, în continuare, până la 31 decembrie 2018, omologări UE de tip pentru tipuri de motoare sau familii de motoare în temeiul prezentului regulament, în versiunea acestuia aplicabilă la data de 6 august 2018. (2) În pofida aplicării dispozițiilor prezentului regulament, astfel cum a fost modificat prin Regulamentul delegat (UE) 2018/989, statele membre permit, de asemenea, până la 30 iunie 2019, introducerea pe piață a motoarelor bazate pe un motor omologat de tip în temeiul prezentului regulament, în versiunea acestuia aplicabilă la data de 6 august 2018.” |
|
2. |
Anexa I se modifică în conformitate cu anexa I la prezentul regulament. |
|
3. |
Anexa II se modifică în conformitate cu anexa II la prezentul regulament. |
|
4. |
Anexa III se modifică în conformitate cu anexa III la prezentul regulament. |
|
5. |
Anexa IV se modifică în conformitate cu anexa IV la prezentul regulament. |
|
6. |
Anexa V se modifică în conformitate cu anexa V la prezentul regulament. |
|
7. |
Anexa VI se modifică în conformitate cu anexa VI la prezentul regulament. |
|
8. |
Anexa VII se modifică în conformitate cu anexa VII la prezentul regulament. |
|
9. |
Anexa VIII se modifică în conformitate cu anexa VIII la prezentul regulament. |
|
10. |
Anexa IX se modifică în conformitate cu anexa IX la prezentul regulament. |
|
11. |
Anexa XIII se modifică în conformitate cu anexa X la prezentul regulament. |
|
12. |
Anexa XV se modifică în conformitate cu anexa XI la prezentul regulament. |
Articolul 2
Rectificări aduse Regulamentului delegat (UE) 2017/654
Regulamentul delegat (UE) 2017/654 se modifică după cum urmează:
|
1. |
Articolul 4 se înlocuiește cu următorul text: „Articolul 4 Metodologia de adaptare a rezultatelor încercărilor de laborator privind emisiile pentru includerea factorilor de deteriorare Rezultatele încercărilor de laborator privind emisiile trebuie adaptate pentru a include factorii de deteriorare, inclusiv pe cei legați de măsurarea numărului de particule (PN) și de motoarele alimentate cu gaze, menționați la articolul 25 alineatul (1) litera (c) din Regulamentul (UE) 2016/1628, în conformitate cu metodologia stabilită în anexa III la prezentul regulament.” |
|
2. |
Anexa I se rectifică în conformitate cu anexa XII la prezentul regulament. |
|
3. |
În anexa II, punctul 3.3.2 se înlocuiește cu textul de mai jos:
|
|
4. |
Anexa III se rectifică în conformitate cu anexa XIII la prezentul regulament. |
|
5. |
Anexa IV se rectifică în conformitate cu anexa XIV la prezentul regulament. |
|
6. |
Anexa V se rectifică în conformitate cu anexa XV la prezentul regulament. |
|
7. |
Anexa VI se rectifică în conformitate cu anexa XVI la prezentul regulament. |
|
8. |
Anexa VII se rectifică în conformitate cu anexa XVII la prezentul regulament. |
|
9. |
Anexa VIII se rectifică în conformitate cu anexa XVIII la prezentul regulament. |
Articolul 3
Intrarea în vigoare
Prezentul regulament intră în vigoare în a douăzecea zi de la data publicării în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene.
Prezentul regulament este obligatoriu în toate elementele sale și se aplică direct în toate statele membre.
Adoptat la Bruxelles, 18 mai 2018.
Pentru Comisie
Președintele
Jean-Claude JUNCKER
(1) JO L 252, 16.9.2016, p. 53.
(2) Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2017/656 al Comisiei din 19 decembrie 2016 de stabilire a cerințelor administrative referitoare la limitele emisiilor și omologarea de tip a motoarelor cu ardere internă pentru utilaje mobile fără destinație rutieră, în conformitate cu Regulamentul (UE) 2016/1628 al Parlamentului European și al Consiliului (JO L 102, 13.4.2017, p. 364).
(3) Regulamentul delegat (UE) 2017/654 al Comisiei din 19 decembrie 2016 de completare a Regulamentului (UE) 2016/1628 al Parlamentului European și al Consiliului în ceea ce privește cerințele tehnice și generale referitoare la limitele emisiilor și omologarea de tip pentru motoarele cu ardere internă pentru echipamentele mobile fără destinație rutieră (JO L 102, 13.4.2017, p. 1).
ANEXA I
Anexa I la Regulamentul delegat (UE) 2017/654 se modifică după cum urmează:
|
1. |
Punctul 1.2.2 se înlocuiește cu următorul text:
(*1) Directiva 98/70/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 13 octombrie 1998 privind calitatea benzinei și a motorinei și de modificare a Directivei 93/12/CEE a Consiliului (JO L 350, 28.12.1998, p. 58).” " |
|
2. |
Punctul 1.2.2.1 se modifică după cum urmează:
|
|
3. |
Punctul 2.4.1.4 se elimină. |
(*1) Directiva 98/70/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 13 octombrie 1998 privind calitatea benzinei și a motorinei și de modificare a Directivei 93/12/CEE a Consiliului (JO L 350, 28.12.1998, p. 58).” »
ANEXA II
Anexa II la Regulamentul delegat (UE) 2017/654 se modifică după cum urmează:
|
1. |
Se introduce următorul punct 6.2.3.1:
|
|
2. |
La punctul 6.2.4, cuvintele „astfel cum se determină în conformitate cu anexa III” se înlocuiesc cu cuvintele „care au fost determinate în conformitate cu anexa III”. |
|
3. |
La punctul 6.4, a treia teză se înlocuiește cu următorul text: „Pentru motoarele alimentate cu gaz natural/biometan (GN) sau cu gaz petrolier lichefiat (GPL), inclusiv pentru motoarele cu dublă alimentare, încercările se efectuează utilizând cel puțin doi dintre combustibilii de referință pentru fiecare motor alimentat cu combustibil gazos, cu excepția cazului motoarelor alimentate cu combustibil gazos având o omologare de tip pentru un combustibil specific; în acest caz, este necesar doar un combustibil de referință, astfel cum este precizat în apendicele 1 la anexa I.” |
ANEXA III
Anexa III la Regulamentul delegat (UE) 2017/654 se modifică după cum urmează:
|
1. |
Punctele 3.1.3. și 3.1.4. se înlocuiesc cu următorul text:
|
|
2. |
Punctul 3.2.1 se înlocuiește cu următorul text: „3.2.1. Considerații generale Factorii de deteriorare aplicabili unei familii de motoare, unui grup de familii de motoare sau unei familii de sisteme de posttratare a gazelor de evacuare se stabilesc utilizând motoarele selectate pe baza unei proceduri de acumulare de ore de funcționare care include încercări periodice în vederea determinării emisiilor de gaze și particule pe durata/pentru fiecare ciclu de încercare aplicabil categoriei de motoare, astfel cum se prevede în anexa IV la Regulamentul (UE) 2016/1628. În cazul ciclurilor de încercare în regim tranzitoriu pentru motoare din categoria NRE pentru echipamente mobile fără destinație rutieră („NRTC”), se utilizează numai rezultatele încercării NRTC efectuate cu pornire la cald („NRTC cu pornire la cald”).” |
|
3. |
La punctul 3.2.5.2, ultimul alineat se înlocuiește cu următorul text: „În cazul în care, pentru familii de motoare din cadrul aceluiași grup de familii de motoare sau de familii de sisteme de posttratare a gazelor de evacuare, se utilizează valori ale emisiilor, dar cu perioade diferite de durabilitate a caracteristicilor emisiilor, valorile emisiilor la sfârșitul perioadei de durabilitate se recalculează pentru fiecare perioadă de durabilitate a caracteristicilor emisiilor prin extrapolarea sau interpolarea ecuației de regresie determinate la punctul 3.2.5.1.” |
|
4. |
La punctul 3.2.6.1, ultimul paragraf se elimină. |
|
5. |
Se introduce următorul punct 3.2.6.1.1:
|
ANEXA IV
Anexa IV la Regulamentul delegat (UE) 2017/654 se modifică după cum urmează:
|
1. |
Se introduc următoarele puncte 2.2.3.1 și 2.2.4:
|
|
2. |
La punctul 2.6, se elimină paragraful de sub titlu. |
|
3. |
Se introduc următoarele puncte 2.6.1 și 2.6.2:
|
|
4. |
Apendicele 1 se modifică după cum urmează:
|
|
5. |
Apendicele 2 se modifică după cum urmează:
|
|
6. |
Apendicele 4 se modifică după cum urmează:
|
ANEXA V
Anexa V la Regulamentul delegat (UE) 2017/654 se modifică după cum urmează:
|
1. |
Punctul 2.1.2 se modifică după cum urmează:
|
|
2. |
Se introduce următorul punct 3.1:
|
|
3. |
Punctul 4 se modifică după cum urmează:
|
|
4. |
Se adaugă următorul punct 5: „5. Regenerare În cazul în care, în timpul sau imediat înaintea procedurii prevăzute la punctul 4, are loc un proces de regenerare, la finalizarea procedurii respective, încercarea poate fi anulată la cererea producătorului, indiferent de cauza regenerării. În acest caz, încercarea este repetată. Se utilizează aceleași puncte de cuplu și de turație, însă ordinea de efectuare poate fi schimbată. Nu se consideră necesară repetarea încercării în cazul punctelor de cuplu și de turație pentru care a fost deja obținut un rezultat pozitiv. Pentru repetarea încercării se folosește următoarea procedură:
|
ANEXA VI
Anexa VI la Regulamentul delegat (UE) 2017/654 se modifică după cum urmează:
|
1. |
punctul 1 se înlocuiește cu următorul text: „1. Introducere Prezenta anexă descrie metoda de determinare a emisiilor de poluanți gazoși și de particule poluante provenite de la motorul care urmează a fi supus încercării și prevede specificațiile referitoare la echipamentul de măsurare. Începând cu secțiunea 6, numerotarea prezentei anexe este în concordanță cu numerotarea din Regulamentul tehnic mondial nr. 11 (*1) (RTM nr. 11) și din anexa 4B la Regulamentul CEE-ONU nr. 96, seria 04 de amendamente (*2). Cu toate acestea, anumite puncte din GTR nr. 11 nu sunt necesare în prezenta anexă sau sunt modificate în conformitate cu progresul tehnic. (*1) Regulamentul tehnic mondial nr. 11 privind emisiile provenind de la motoare pentru tractoare agricole și forestiere și echipamente mobile nerutiere în cadrul Registrului mondial creat la 18 noiembrie 2004, în temeiul articolului 6 din Acordul privind stabilirea de norme tehnice mondiale aplicabile vehiculelor cu roți, echipamentelor și componentelor care pot fi montate și/sau folosite la vehicule cu roți." (*2) Regulamentul nr. 96 al Comisiei Economice pentru Europa a Organizației Națiunilor Unite (CEE-ONU) – Dispoziții uniforme privind omologarea motoarelor cu aprindere prin compresie care urmează să fie instalate pe tractoare agricole și forestiere și pe utilaje mobile fără destinație rutieră, din punct de vedere al emisiilor de poluanți provenite de la motor.” " |
|
2. |
La punctul 5.1, al doilea, al treilea și al patrulea paragraf se înlocuiesc cu următorul text: „Valorile măsurate ale gazelor și particulelor poluante și ale CO2 emise de motor se referă la emisiile specifice frânării, în grame/kilowatt-oră (g/kWh) sau în număr pe kilowatt-oră (#/kWh) pentru numărul de particule. Poluanții gazoși și particulele poluante care se măsoară sunt cele ale căror valori-limită sunt aplicabile subcategoriei de motor supuse încercării, astfel cum se prevede în anexa II la Regulamentul (UE) 2016/1628. Rezultatele, inclusiv:
nu pot depăși valorile-limită aplicabile. Emisiile de CO2 se măsoară și se raportează pentru toate subcategoriile de motoare, astfel cum se prevede la articolul 43 alineatul (4) din Regulamentul (UE) 2016/1628.” |
|
3. |
Punctul 5.2.5.1.1 se înlocuiește cu următorul text: „5.2.5.1.1. Calcularea MTS În scopul de a calcula MTS, se efectuează procedura tranzitorie pentru stabilirea diagramei de funcționare, în conformitate cu punctul 7.4 MTS este determinat ulterior pe baza valorilor oferite de diagrama de funcționare a motorului în raport cu puterea. MTS se calculează folosind una dintre următoarele opțiuni:
|
|
4. |
Punctul 5.2.5.2 se modifică după cum urmează:
|
|
5. |
Punctul 5.2.5.3 se modifică după cum urmează:
|
|
6. |
La punctul 6.2, primul paragraf se înlocuiește cu următorul text: „Se utilizează un sistem de răcire a aerului de supraalimentare cu o capacitate totală de admisie a aerului reprezentativă pentru unitatea instalată în motorul de serie. Orice sistem de laborator de răcire a aerului de supraalimentare este proiectat astfel încât să reducă la minimum acumularea de condens. Condensul acumulat trebuie eliminat, iar toate punctele de scurgere trebuie să fie complet închise înaintea încercării privind emisiile. Punctele de scurgere trebuie menținute închise pe durata încercării privind emisiile. Lichidul de răcire a aerului trebuie menținute în următoarele condiții:
|
|
7. |
Punctul 6.3.4 se înlocuiește cu următorul text: „6.3.4. Determinarea puterii auxiliare După caz, în conformitate cu punctele 6.3.2 și 6.3.3, valorile puterii auxiliare și metoda de măsurare/calcul a puterii auxiliare pentru întregul domeniu al ciclurilor de încercare aplicabile se prezintă de către producătorul motorului și se aprobă de către autoritatea de omologare.” |
|
8. |
Punctul 6.6.2.3 se modifică după cum urmează:
|
|
9. |
La al treilea paragraf de la punctul 6.6.2.4, litera (b) se înlocuiește cu următorul text:
|
|
10. |
Punctul 7.3.1.1 se modifică după cum urmează:
|
|
11. |
Punctul 7.3.1.1.5 se elimină. |
|
12. |
Punctele 7.3.1.2-7.3.1.5 se înlocuiesc cu următorul text: „7.3.1.2. Răcirea motorului (NRTC) Se poate aplica o procedură de răcire naturală sau forțată. Pentru răcirea forțată, trebuie să se regleze sistemele astfel încât să trimită aer de răcire prin motor, să trimită ulei de răcire prin sistemul de lubrifiere a motorului, să elimine căldura din lichidul de răcire care trece prin sistemul de răcire a motorului și să fie eliminată căldura din sistemul de posttratare a gazelor de evacuare, în conformitate cu bunele practici inginerești. În cazul unei răciri forțate a sistemului de posttratare, nu se aplică aer de răcire înainte ca sistemul de posttratare a gazelor de evacuare să fi ajuns la o temperatură mai joasă decât temperatura sa de activare catalitică. Nu este permisă nicio procedură de răcire care conduce la obținerea unor emisii nereprezentative. 7.3.1.3. Verificarea contaminării cu HC Dacă există suspiciuni privind o contaminare esențială cu HC a sistemului de măsurare a gazelor de evacuare, aceasta poate fi verificată cu ajutorul unui gaz zero și ulterior corectată. În cazul în care contaminarea sistemului de măsurare și a sistemului HC secundar trebuie să fie verificată, verificarea se efectuează în maximum opt ore înainte de începerea fiecărui ciclu de încercare. Valorile se înregistrează pentru corectare ulterioară. Înainte de verificare, se controlează nivelul scurgerilor și se etalonează analizorul FID. 7.3.1.4. Pregătirea echipamentului de măsurare pentru prelevarea eșantioanelor Înainte de începerea prelevării eșantioanelor de emisii, se parcurg următoarele etape:
7.3.1.5. Etalonarea analizoarelor de gaze Se selectează intervalul de sensibilitate adecvat al analizoarelor de gaze. Sunt permise analizoare de emisii cu comutare automată sau manuală a intervalului. Nu este permisă nicio comutare a intervalului analizoarelor de emisii pe durata unei încercări care utilizează ciclurile de încercare în regim tranzitoriu (NRTC sau LSI-NRTC) și pe durata perioadei de prelevare a eșantioanelor de emisii de gaze la sfârșitul fiecărui mod de încercare NRSC în mod discontinuu. De asemenea, factorul de amplificare al amplificatorului (amplificatorilor) operațional(i) analog(i) al (ai) unui analizor nu trebuie să fie comutat pe durata ciclului de încercare. Toate analizoarele continue se aduc la zero și se etalonează prin utilizarea gazelor trasabile, stabilite în standarde internaționale, care îndeplinesc specificațiile de la punctul 9.5.1. Analizoarele FID se etalonează pe baza elementului carbon cu un singur atom (C1).” |
|
13. |
Se introduce următorul punct 7.3.1.6: „7.3.1.6. Precondiționarea și stabilirea masei proprii a filtrului de PM Se efectuează procedurile de precondiționare și stabilire a masei proprii a filtrului de PM în conformitate cu punctul 8.2.3.” |
|
14. |
Punctul 7.4 se înlocuiește cu următorul text: „7.4. Cicluri de încercare Încercarea de omologare UE de tip se efectuează prin utilizarea ciclului în regim staționar pentru echipamente mobile fără destinație rutieră (NRSC) adecvat și, după caz, a ciclului în regim tranzitoriu pentru echipamente mobile fără destinație rutieră (NRTC sau LSI-NRTC), astfel cum se prevede la articolul 18 și în anexa IV la Regulamentul (UE) 2016/1628. Caracteristicile și specificațiile tehnice ale ciclurilor de încercare NRSC, NRTC și LSI-NRTC sunt prevăzute în anexa XVII la prezentul regulament, iar metodele de determinare a valorilor cuplului, puterii și turației pentru ciclurile de încercare respective sunt prevăzute în secțiunea 5.2.” |
|
15. |
Punctul 7.5 se modifică după cum urmează:
|
|
16. |
La punctul 7.5.1.2, literele (a) și (b) se înlocuiesc cu următorul text:
|
|
17. |
Punctul 7.8.1.2 se modifică după cum urmează:
|
|
18. |
La punctul 7.8.2.4, ultima teză din primul paragraf se înlocuiește cu următorul text: „Atunci când se efectuează încercări ale motoarelor cu o putere de referință mai mare de 560 kW, pot fi utilizate toleranțele liniilor de regresie din tabelul 6.2 și ștergerea de puncte din tabelul 6.3.” |
|
19. |
La punctul 7.8.3.5, tabelul 6.3. se înlocuiește cu următorul tabel: „Tabelul 6.3 Ștergeri de puncte permise în analiza de regresie
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
20. |
La punctul 8.1.2, tabelul 6.4 se modifică după cum urmează:
|
|
21. |
Punctul 8.1.7 se înlocuiește cu următorul text: „8.1.7. Măsurarea parametrilor motorului și a condițiilor ambientale Se aplică proceduri de control intern al calității trasabile cu referire la standarde naționale sau internaționale recunoscute. În caz contrar, se aplică următoarele proceduri.”; |
|
22. |
La punctul 8.1.8.4.1 litera (f), primul paragraf se înlocuiește cu următorul text: „CFV sau SSV poate fi înlăturat alternativ din poziția sa permanentă pentru etalonare atât timp cât sunt îndeplinite următoarele cerințe la montarea CVS:”; |
|
23. |
La punctul 8.1.8.5.1 litera (a), subpunctul (iv) se înlocuiește cu următorul text:
|
|
24. |
La punctul 8.1.8.5.4, prima și a doua teză de sub titlu se înlocuiesc cu următorul text: „Verificarea etanșeității în partea vidată a sistemului de prelevare a eșantioanelor de HC se poate efectua în conformitate cu litera (g). În cazul în care se utilizează această metodă, se poate aplica procedura privind contaminarea cu HC prevăzută la punctul 7.3.1.3.” |
|
25. |
Punctul 8.1.8.5.8 se elimină. |
|
26. |
Punctul 8.1.9.1.2 se înlocuiește cu următorul text: „8.1.9.1.2. Principii de măsurare H2O poate interfera cu răspunsul analizorului NDIR la CO2. În cazul în care analizorul NDIR utilizează algoritmi de compensare bazați pe măsurarea altor gaze pentru a verifica interferența, măsurătorile se efectuează simultan pentru a verifica algoritmii de compensare în timpul verificării interferenței cu analizorul.” |
|
27. |
La punctul 8.1.9.1.4, litera (b) se înlocuiește cu următorul text:
|
|
28. |
La punctul 8.1.9.2.4, litera (b) se înlocuiește cu următorul text:
|
|
29. |
Punctul 8.1.10.1.3 se modifică după cum urmează:
|
|
30. |
La punctul 8.1.10.2.4 litera (a), a doua teză se elimină; |
|
31. |
Punctul 8.1.11.1.5 se modifică după cum urmează:
|
|
32. |
La punctul 8.1.11.3.4 litera (g), teza introductivă se înlocuiește cu textul următor: „Această diferență se înmulțește cu raportul dintre concentrația medie de hidrocarburi preconizată și concentrația de hidrocarburi măsurată în timpul verificării. Analizorul corespunde condițiilor de verificare a interferenței de la prezentul punct dacă rezultatul se încadrează în limita a ± 2 % din concentrația de NOx preconizată pentru valoarea-limită de emisie, conform ecuației (6-25):”. |
|
33. |
La punctul 8.1.11.4.2, cuvintele „baia de răcire” se înlocuiesc cu cuvintele „uscător de eșantioane”. |
|
34. |
Punctul 8.1.12 se înlocuiește cu următorul text: „8.1.12. Verificarea uscătorului de eșantioane Această verificare nu este necesară atunci când se utilizează un senzor de umiditate pentru monitorizarea continuă a punctului de condensare, atât timp cât se asigură că umiditatea la orificiul de ieșire al uscătorului rămâne sub valorile minime utilizate pentru verificările privind extincția, interferența și compensarea. În cazul în care se utilizează un uscător de eșantioane pentru eliminarea apei din eșantionul de gaz, în conformitate cu punctul 9.3.2.3.1, se verifică funcționarea răcitoarelor termice la instalare și după operațiuni majore de întreținere. Funcționarea uscătoarelor cu membrană osmotică se verifică la instalare, după operațiuni majore de întreținere și cu maximum 35 de zile înainte de încercare. Apa poate limita capacitatea unui analizor de a măsura în mod corect componenta de interes a gazului de evacuare; prin urmare, aceasta este eliminată uneori înainte ca eșantionul de gaz să intre în analizor. De exemplu, apa poate interfera în mod negativ, prin extincție colizională, cu răspunsul la NOx al unui CLD, și poate interfera în mod pozitiv cu un analizor NDIR prin crearea unui răspuns similar cu cel al CO. Uscătorul de eșantioane trebuie să îndeplinească specificațiile prevăzute la punctul 9.3.2.3.1 pentru punctul de rouă, T dew, și presiunea absolută, p total, în aval de uscătorul cu membrană osmotică sau de răcitorul termic. Se utilizează următoarea metodă de verificare a funcționării uscătorului de eșantioane sau se elaborează un alt protocol, pe baza bunelor practici inginerești:
|
|
35. |
Punctele 8.1.12.1-8.1.12.2.5 se elimină. |
|
36. |
Se introduc următoarele puncte 8.1.13-8.1.13.2.5: „8.1.13. Măsurători ale particulelor (PM) 8.1.13.1. Verificări ale balanței de PM și verificarea procesului de cântărire a PM 8.1.13.1.1. Domeniu de aplicare și frecvență În prezenta secțiune se descriu trei verificări:
8.1.13.1.2. Verificare independentă Producătorul balanței (sau un reprezentant al producătorului balanței) verifică performanțele balanței în intervalul de 370 de zile înainte de încercare, în conformitate cu procedurile de audit intern. 8.1.13.1.3. Aducerea la zero și etalonarea Performanțele balanței se verifică prin aducere la zero și etalonare cu cel puțin o greutate de etalonare, iar toate greutățile utilizate trebuie să corespundă cerințelor de la punctul 9.5.2 în scopul efectuării verificării respective. Se utilizează o procedură manuală sau automată:
8.1.13.1.4. Cântărirea eșantioanelor de referință Toate valorile de masă măsurate în cursul unei ședințe de cântărire se verifică prin cântărirea mediilor de prelevare a particulelor solide de referință (de exemplu, filtre) înainte și după ședința de cântărire. O ședință de cântărire poate fi oricât de scurtă, dar nu poate depăși 80 de ore și poate include valori de masă măsurate înainte și după încercare. Determinările succesive ale masei pentru fiecare mediu de prelevare a PM de referință conduc la aceeași valoare, în limitele a ± 10 μg sau ± 10 % din masa totală preconizată de PM, luând în considerare valoarea cea mai mare dintre acestea. În cazul în care procesele de cântărire succesivă a filtrelor de prelevare de PM nu întrunesc criteriul respectiv, se invalidează toate valorile individuale înregistrate de masă ale filtrelor apărute între determinările succesive ale masei filtrelor de referință. Aceste filtre se pot recântări în cadrul altei ședințe de cântărire. Atunci când se invalidează un filtru după efectuarea încercării, se anulează întregul interval de încercare. Verificarea în cauză se efectuează după cum urmează:
8.1.13.2. Corecția în funcție de flotabilitatea filtrelor de prelevare a PM 8.1.13.2.1. Considerații generale Filtrele de prelevare a PM se corectează luând în considerare flotabilitatea lor în aer. Corecția de flotabilitate depinde de densitatea mediului de prelevare, densitatea aerului și densitatea greutății de etalonare folosite pentru etalonarea balanței. Corecția de flotabilitate nu ia în considerare flotabilitatea particulelor în sine, deoarece masa acestora reprezintă, de obicei, doar 0,01 %-0,10 % din masa totală. O corecție pentru această fracție masică redusă ar reprezenta cel mult 0,010 %. Valorile cu corecție de flotabilitate reprezintă masele tarelor pentru eșantioanele de particule solide. Aceste valori cu corecție de flotabilitate de la cântărirea filtrului înainte de încercare sunt scăzute apoi din valorile cu corecție de flotabilitate la cântărirea filtrului corespunzător după încercare, în scopul a determina masa de PM emise în timpul încercării. 8.1.13.2.2. Densitatea filtrelor de prelevare a PM Diferite filtre de prelevare a PM au densități diferite. Se utilizează densitatea cunoscută a mediilor de prelevare sau una dintre densitățile pentru medii de prelevare uzuale, după cum urmează:
8.1.13.2.3. Densitatea aerului Deoarece mediul în care se află balanța pentru particule solide este strict controlat la o temperatură ambiantă de 295 ± 1 K (22 ± 1 °C) și un punct de rouă de 282,5 ± 1 K (9,5 ± 1 °C), densitatea aerului depinde în primul rând de presiunea atmosferică. Prin urmare, se specifică o corecție de flotabilitate care depinde doar de presiunea atmosferică. 8.1.13.2.4. Densitatea greutății de etalonare Se utilizează densitatea specificată a materialului din care este realizată greutatea de etalonare metalică. 8.1.13.2.5. Calculul corecției Corecția de flotabilitate pentru filtrele de PM se realizează cu ajutorul ecuației (6-27):
unde:
unde
unde:
|
|
37. |
La punctul 9.3.2.1.1, prima teză se înlocuiește cu următorul text: „Atunci când este utilizat în conformitate cu punctul 9.3.1.1.1., volumul intern al camerei de amestec nu trebuie să fie mai mic decât de 10 ori capacitatea cilindrică unitară a motorului supus încercării.” |
|
38. |
La punctul 9.3.2.2, litera (b) se înlocuiește cu următorul text:
|
|
39. |
La punctul 9.2.3.3.1.1, ultimul paragraf se înlocuiește cu următorul text: „Pentru cea mai mare concentrație de vapori de apă preconizată Hm, tehnica de îndepărtare a apei menține umiditatea la un nivel ≤ 5 g apă/kg aer uscat (sau aproximativ 0,8 % din volumul H2O), ceea ce reprezintă o umiditate relativă de 100 % la 277,1 K (3,9 °C) și 101,3 kPa. Această specificație privind umiditatea este echivalentă cu 25 % umiditate relativă la 298 K (25 °C) și 101,3 kPa. Aceasta se poate demonstra:
|
|
40. |
la punctul 9.3.3.4.3., a doua teză se înlocuiește cu următorul text: „Temperatura eșantionului se controlează la o toleranță de 320 ± 5 K (47 ± 5 °C), măsurată oriunde în limita de 200 mm în amonte sau 200 mm în aval de mediul de filtrare a PM.” |
|
41. |
La punctul 9.3.4.4 litera (b), ultima teză se înlocuiește cu următorul text: „Această valoare se folosește la calculul corecției de flotabilitate a filtrului de prelevare a PM de la punctul 8.1.13.2.” |
|
42. |
La punctul 9.4.1.2, ultima teză se înlocuiește cu următorul text: „În cazul în care se specifică mai mult de un instrument pentru o anumită măsurare, unul dintre ele va fi identificat de autoritatea de omologare, la cerere, ca referință, pentru a demonstra echivalența unei proceduri alternative la procedura specificată.” |
|
43. |
La punctul 9.4.1.3, prima teză se înlocuiește cu următorul text: „Cu aprobarea prealabilă a autorității de omologare, pentru toate instrumentele descrise la prezentul punct se pot folosi date de la mai multe instrumente pentru calculul rezultatelor încercării pentru o singură încercare.” |
|
44. |
La punctul 9.4.5.3.2, prima teză se înlocuiește cu următorul text: „Este necesar un debitmetru cu timp de răspuns mai mic decât cel indicat în tabelul 6.8 pentru controlul unui sistem de diluare în circuit parțial în scopul de a extrage un eșantion proporțional de gaze de evacuare brute.” |
|
45. |
La punctul 9.4.6, ultima teză se înlocuiește cu următorul text: „Sistemul NDIR este conform cu cerințele de etalonare și verificarea linearității prevăzute la punctul 8.1.9.1 sau la punctul 8.1.9.2, după caz.” |
|
46. |
la punctul 9.4.12., paragraful de sub titlu se înlocuiește cu următorul text: „Se poate utiliza un analizor FTIR (spectroscopie în infraroșu cu transformată Fourier), un analizor NDUV sau un analizor în infraroșu cu laser, în conformitate cu apendicele 4.” |
|
47) |
punctul 9.5.1.1 litera (a) se modifică după cum urmează:
|
|
48. |
La punctul 9.5.1.1 litera (c), subpunctul (i) se înlocuiește cu următorul text:
|
|
49. |
La punctul 9.5.1.2, litera (b) se înlocuiește cu următorul text:
|
|
50. |
La punctul 9.5.1.3, se elimină al doilea paragraf de sub titlu; |
|
51. |
Apendicele 1 se modifică după cum urmează:
|
|
52. |
La punctul 3 al doilea paragraf din apendicele 3, prima teză se înlocuiește cu următorul text: „Cuplul transmis de ECU se acceptă fără a se efectua corecții în cazul în care, în fiecare punct în care au fost efectuate măsurători, factorul calculat prin împărțirea valorii cuplului înregistrate de dinamometru la valoarea cuplului înregistrată de ECU nu este mai mic de 0,93 (respectiv o diferență maximă de 7 %).” |
|
53. |
Apendicele 4 se modifică după cum urmează:
|
|
54. |
Apendicele 5 se modifică după cum urmează:
|
(*1) Regulamentul tehnic mondial nr. 11 privind emisiile provenind de la motoare pentru tractoare agricole și forestiere și echipamente mobile nerutiere în cadrul Registrului mondial creat la 18 noiembrie 2004, în temeiul articolului 6 din Acordul privind stabilirea de norme tehnice mondiale aplicabile vehiculelor cu roți, echipamentelor și componentelor care pot fi montate și/sau folosite la vehicule cu roți.
(*2) Regulamentul nr. 96 al Comisiei Economice pentru Europa a Organizației Națiunilor Unite (CEE-ONU) – Dispoziții uniforme privind omologarea motoarelor cu aprindere prin compresie care urmează să fie instalate pe tractoare agricole și forestiere și pe utilaje mobile fără destinație rutieră, din punct de vedere al emisiilor de poluanți provenite de la motor.” ”
ANEXA VII
Anexa VII la Regulamentul delegat (UE) 2017/654 se modifică după cum urmează:
|
1. |
Punctul 2.1 se înlocuiește cu următorul text: „2.1. Măsurarea emisiilor de gaze din gazele de evacuare brute”. |
|
2. |
La punctul 2.1.1, ecuația (7-1) se înlocuiește cu următoarea ecuație:
|
|
3. |
La punctul 2.1.3, ecuația (7-4) se înlocuiește cu următoarea ecuație:
|
|
4. |
La punctul 2.1.5.2, ecuația (7-13) se înlocuiește cu următoarea ecuație:
|
|
5. |
La punctul 2.1.6.4, în legenda la ecuația (7-21), rândul corespunzător termenului „wC ” se înlocuiește cu următorul text:
|
|
6. |
La punctul 2.2.3, în legenda la ecuația (7-34), rândurile corespunzătoare termenilor „Mda,w” și „Mr,w” se înlocuiesc cu următorul text:
|
|
7. |
Punctul 2.3.1 se înlocuiește cu următorul text: „2.3.1. Cicluri de încercare în regim tranzitoriu (NRTC și LSI-NRTC) și RMC Masa particulelor se calculează după corecția de flotabilitate a masei eșantionului de particule, în conformitate cu punctul 8.1.13.2.5 din anexa VI.”; |
|
8. |
La punctul 2.3.1.1.2., ecuația (7-46) se înlocuiește cu următoarea ecuație:
|
|
9. |
Punctul 2.4.1.1 se modifică după cum urmează:
|
|
10. |
La punctul 2.4.1.2, legenda la ecuația (7-64) se modifică după cum urmează:
|
|
11. |
Punctul 2.4.2.2 se modifică după cum urmează:
|
|
12. |
La punctul 3.3.4, primul paragraf se înlocuiește cu următorul text: „Pentru măsurarea concentrației de HC, x THC[THC-FID] se calculează prin utilizarea concentrației contaminării THC inițiale x THC[THC-FID]init de la punctul 7.3.1.3 din anexa VI, cu ajutorul ecuației (7-83):” |
|
13. |
La punctul 3.3.5, ultima teză se înlocuiește cu următorul text: „O anumită concentrație medie ponderată în funcție de debit a unei emisii la valoarea-limită de emisii poate fi deja anticipată pe baza încercărilor anterioare cu motoare similare sau a încercărilor cu echipamente sau instrumente similare.” |
|
14. |
Punctul 3.5 se înlocuiește cu următorul text: „3.5. Măsurarea emisiilor de gaze din gazele de evacuare brute”. |
|
15. |
La punctul 3.5.3 litera (c), ecuația (7-113) se înlocuiește cu următoarea ecuație:
|
|
16. |
Punctul 3.6.1 se înlocuiește cu următorul text: „3.6.1. Calculul masei emisiilor de gaze și corecția de fond Calculul masei emisiilor gazoase m gas [g/încercare] ca funcție a debitelor emisiilor molare este următorul:
|
|
17. |
La punctul 3.6.3, litera (b) se modifică după cum urmează:
|
|
18. |
Punctul 3.8.1.1 se modifică după cum urmează:
|
|
19. |
La punctul 3.8.1.2, legenda la ecuația (7-131) se modifică după cum urmează:
|
|
20. |
Punctul 3.8.2.2.1 se modifică după cum urmează:
|
|
21. |
Punctul 3.8.2.2.2 se modifică după cum urmează:
|
|
22. |
La punctul 3.9.3 litera (a), ecuația (7-140) se înlocuiește cu următoarea ecuație:
|
|
23. |
La punctul 5 din apendicele 3 se adaugă următoarele tabele 7.9 și 7.10: „Tabelul 7.9 Valorile critice F, Fcrit90, în raport cu N – 1 și Nref – 1 la un grad de încredere de 90 %
Tabelul 7.10 Valorile critice F, Fcrit95, în raport cu N – 1 și Nref – 1 la un grad de încredere de 95 %
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
24. |
Apendicele 5 se modifică după cum urmează:
|
ANEXA VIII
Anexa VIII la Regulamentul delegat (UE) 2017/654 se modifică după cum urmează:
|
1. |
La ultimul paragraf de la punctul 4.2.2.2, se adaugă următoarea teză: „În dosarul informativ prevăzut în partea A din anexa I la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2017/656 trebuie inclusă o descriere a conectării și a metodei de citire a înregistrărilor respective.”; |
|
2. |
La punctul 4.5.1, litera (b) se înlocuiește cu următorul text:
|
|
3. |
Punctul 6.4.1 se înlocuiește cu următorul text:
|
|
4. |
Se introduce următorul punct 6.8: „6.8. Documentarea demonstrației Demonstrația efectuată în temeiul punctelor 6.1.-6.7.1. trebuie însoțită de un raport de demonstrație. Raportul:
|
|
5. |
Apendicele 2 se modifică după cum urmează:
|
ANEXA IX
La punctul 2 din apendicele 2 la anexa IX la Regulamentul delegat (UE) 2017/654, teza introductivă înainte de ecuația (9-5) se înlocuiește cu următorul text:
„Valoarea factorului Sλ poate fi determinată din raportul dintre raportul între compoziția stoichiometrică de oxigen și metan, pe de o parte, și raportul între compoziția stoichiometrică de oxigen și amestecul de combustibil cu care este alimentat motorul, pe de altă parte, astfel cum este exprimat de ecuația (9-5):”.
ANEXA X
În anexa XIII la Regulamentul delegat (UE) 2017/654, punctul 1 se modifică după cum urmează:
|
1. |
La subpunctul 1, teza introductivă se înlocuiește cu următorul text:
(*1) Regulamentul (CE) nr. 595/2009 al Parlamentului European și al Consiliului din 18 iunie 2009 privind omologarea de tip a autovehiculelor și a motoarelor cu privire la emisiile provenite de la vehicule grele (Euro VI) și accesul la informații privind repararea și întreținerea vehiculelor și de modificare a Regulamentului (CE) nr. 715/2007 și a Directivei 2007/46/CE și de abrogare a Directivelor 80/1269/CEE, 2005/55/CE și 2005/78/CE (JO L 188, 18.7.2009, p. 1).” " |
|
2. |
La subpunctul 2, teza introductivă se înlocuiește cu următorul text:
(*2) Regulamentul nr. 49 al Comisiei Economice pentru Europa a Națiunilor Unite (CEE-ONU) – dispoziții uniforme privind măsurile care trebuie luate împotriva emisiilor de gaze și particule poluante ale motoarelor cu aprindere prin compresie și ale motoarelor cu aprindere prin scânteie destinate utilizării pe vehicule (JO L 171, 24.6.2013, p. 1).” " |
(*1) Regulamentul (CE) nr. 595/2009 al Parlamentului European și al Consiliului din 18 iunie 2009 privind omologarea de tip a autovehiculelor și a motoarelor cu privire la emisiile provenite de la vehicule grele (Euro VI) și accesul la informații privind repararea și întreținerea vehiculelor și de modificare a Regulamentului (CE) nr. 715/2007 și a Directivei 2007/46/CE și de abrogare a Directivelor 80/1269/CEE, 2005/55/CE și 2005/78/CE (JO L 188, 18.7.2009, p. 1).”
(*2) Regulamentul nr. 49 al Comisiei Economice pentru Europa a Națiunilor Unite (CEE-ONU) – dispoziții uniforme privind măsurile care trebuie luate împotriva emisiilor de gaze și particule poluante ale motoarelor cu aprindere prin compresie și ale motoarelor cu aprindere prin scânteie destinate utilizării pe vehicule (JO L 171, 24.6.2013, p. 1).” ”
ANEXA XI
La punctul 3 subpunctul 15 din anexa XV la Regulamentul delegat (UE) 2017/654, litera (a) se modifică după cum urmează:
|
„(a) |
în cazul în care un motor urmează să fie utilizat în cadrul Uniunii cu motorină sau motorină fără destinație rutieră, o declarație care să menționeze că se utilizează un combustibil cu un conținut de sulf de maximum 10 mg/kg (20 mg/kg la punctul final de distribuție), o cifră cetanică de cel puțin 45 și un conținut de EMAG de cel mult 8 % v/v;”. |
ANEXA XII
Anexa I la Regulamentul delegat (UE) 2017/654 se rectifică după cum urmează:
|
1. |
Punctul 2.4.1 se înlocuiește cu următorul text:
|
|
2. |
Punctele 2.5.2 și 2.5.2.1 se înlocuiesc cu următorul text: „2.5.2. Motor cu dublă alimentare care funcționează cu un combustibil specific alimentat cu gaz natural lichefiat (GNL) 2.5.2.1. În cazul unei familii de motoare cu dublă alimentare la care motoarele sunt etalonate pentru o compoziție specifică de GNL pentru care factorul de adaptare λ nu diferă cu mai mult de 3 % de factorul de adaptare λ al combustibilului G20 specificat în anexa IX și al cărui conținut de etan nu depășește 1,5 %, motorul prototip trebuie supus încercării utilizând numai combustibilul gazos de referință G20 sau combustibilul echivalent creat utilizând un amestec de gaze transportate prin gazoducte cu alte gaze, astfel cum se specifică în apendicele 1 la anexa IX.” |
ANEXA XIII
Anexa III la Regulamentul delegat (UE) 2017/654 se rectifică după cum urmează:
|
1. |
Punctul 3.1.2 se înlocuiește cu următorul text:
|
|
2. |
La punctul 3.4.1.3, a doua teză se înlocuiește cu următorul text: „Autoritatea de omologare nu poate refuza aprobarea unor cerințe de întreținere care sunt rezonabile și necesare din punct de vedere tehnic, inclusiv, printre altele, a celor identificate la punctul 3.4.1.4.” |
ANEXA XIV
Anexa IV la Regulamentul delegat (UE) 2017/654 se rectifică după cum urmează:
|
1. |
Punctul 2.3.1 se înlocuiește cu următorul text:
|
|
2. |
Apendicele 1 se rectifică după cum urmează:
|
|
3. |
Apendicele 4 se rectifică după cum urmează:
|
ANEXA XV
Partea 1 din anexa V la Regulamentul delegat (UE) 2017/654 se rectifică după cum urmează:
|
1. |
Al doilea și al treilea paragraf se înlocuiesc cu următoarele texte: „Prezenta anexă stabilește cerințele tehnice referitoare la domeniul asociat NRSC relevant, în cadrul căruia este permisă depășirea limitelor emisiilor prevăzute în anexa II la Regulamentul (UE) 2016/1628 la un nivel care este controlat. Atunci când un motor face obiectul unei încercări în modul prevăzut în cerințele pentru încercare din secțiunea 4, emisiile de gaze și particule poluante prelevate în orice punct selectat în mod aleatoriu din domeniul de control aplicabil prevăzut în secțiunea 2 nu trebuie să depășească valorile-limită ale emisiilor aplicabile din anexa II la Regulamentul (UE) 2016/1628 înmulțite cu un factor de 2,0.” |
|
2. |
Ultimul paragraf se înlocuiește cu următorul text: „Instrucțiunile de instalare furnizate de producător către producătorul de echipamente originale (OEM) în conformitate cu anexa XIV indică limitele superioare și inferioare ale domeniului de control aplicabil și includ o declarație pentru a clarifica faptul că OEM nu trebuie să instaleze motorul într-un mod care forțează motorul să funcționeze permanent numai la combinații de viteză și cuplu din afara domeniului de control pentru curba cuplului corespunzătoare tipului de motor sau familiei de motoare omologate.” |
ANEXA XVI
Anexa VI la Regulamentul delegat (UE) 2017/654 se rectifică după cum urmează:
|
1. |
La punctul 5.2.5.6, al doilea paragraf se înlocuiește cu următorul text: „Atunci când este utilizat regulatorul montat pe motor, turația de 100 % este turația controlată a motorului, astfel cum este definită la articolul 1 punctul (24).” |
|
2. |
Punctul 6.3.1 se înlocuiește cu următorul text: „6.3.1. Baza de măsurare a emisiilor Baza de măsurare a emisiilor specifice este puterea netă necorectată, astfel cum este definită la articolul 3 punctul 25 din Regulamentul (UE) 2016/1628.” |
|
3. |
La punctul 6.3.3, ultima teză din al doilea paragraf se înlocuiește cu următorul text: „Puterea absorbită de dispozitivele auxiliare este utilizată pentru a ajusta valorile stabilite și pentru a calcula lucrul mecanic al motorului pe durata ciclului de încercare, în conformitate cu punctul 7.7.1.3 sau cu punctul 7.7.2.3 litera (b).” |
|
4. |
La punctul 7.4.2.1, cele două paragrafe de sub figura 6.3 se înlocuiesc cu următorul text:
|
|
5. |
La punctul 7.6, cuvintele „astfel cum este definită la articolul 2 punctul 12” se înlocuiesc cu cuvintele „astfel cum este definită la articolul 1 punctul 12”. |
|
6. |
La punctul 7.6.3.1 litera (b), a patra și a cincea teză se înlocuiesc cu următorul text: „Puterea înregistrată nu trebuie să depășească cu mai mult de 12,5 % puterea nominală, astfel cum este definită la articolul 3 punctul 27 din Regulamentul (UE) 2016/1628. În cazul în care valoarea este depășită, producătorul trebuie să revizuiască puterea nominală declarată.” |
|
7. |
La punctul 7.7.2.3, în legenda la ecuația (6-16), al doilea rând se înlocuiește cu următorul text:
|
|
8. |
La punctul 8.2.3.5, ultima teză se înlocuiește cu următorul text: „Cu toate acestea, în cazul în care se preconizează o masă a PM mai mare sau egală cu 400 μg, mediile de prelevare se stabilizează timp de cel puțin 60 de minute.” |
|
9. |
La punctul 9.2.1 litera (c), subpunctul (i) se înlocuiește cu următorul text:
|
|
10. |
La punctul 9.2.2 litera (g), ultimul paragraf se înlocuiește cu următorul text: „Pentru prelevarea de eșantioane de PM, debitul deja proporțional de la CVS este supus unei (sau mai multor) diluări secundare, pentru a obține raportul de diluare total necesar, astfel cum se arată în figura 6.7 și cum se menționează la punctul 9.2.3.2;”; |
|
11. |
La punctul 9.2.3.1 primul paragraf, ultima teză se înlocuiește cu următorul text: „Acestea trebuie să îndeplinească celelalte criterii, cum ar fi cele de la punctele 8.1.8.6 (etalonare periodică) și 8.2.1.2 (validare) pentru PFD cu diluare variabilă și cele de la punctul 8.1.4.5, precum și criteriile din tabelul 6.5 (verificarea linearității) și de la punctul 8.1.8.5.7 (verificare) pentru PFD cu diluare constantă.”; |
|
12. |
la punctul 9.2.3.3, ultimul paragraf se înlocuiește cu următorul text: „Sistemul poate fi utilizat și în cazul gazelor de evacuare diluate în prealabil, în cazul în care un debit deja proporțional este diluat la un raport de diluare constant (a se vedea figura 6.7). În acest mod, se realizează o diluare secundară de la un tunel CVS pentru a atinge raportul total de diluare necesar pentru prelevarea de eșantioane de PM.”; |
|
13. |
la punctul 3.4.1 din apendicele 4, ultima teză se înlocuiește cu următorul text: „Diferența dintre rezultatele obținute înainte și după încercare trebuie să fie mai mică de 2 % din nivelul maxim al scalei.” |
ANEXA XVII
Anexa VII la Regulamentul delegat (UE) 2017/654 se rectifică după cum urmează:
|
1. |
Punctul 2.4.1.1 se rectifică după cum urmează:
|
|
2. |
Punctul 3.9.5 se înlocuiește cu următorul text: „3.9.5. Etalonarea CFV Anumite debitmetre CFV constau într-un singur tub Venturi, iar altele constau în mai multe tuburi Venturi, atunci când sunt folosite diferite combinații de tuburi Venturi pentru a măsura debite diferite. Pentru debitmetrele CFV care constau în mai multe tuburi Venturi, se poate efectua o etalonare a fiecărui tub Venturi în parte pentru a determina un coeficient de evacuare distinct, C d, pentru fiecare tub Venturi, sau se poate efectua o etalonare a fiecărei combinații de tuburi Venturi într-o singură etapă. În cazul în care se etalonează o combinație de tuburi Venturi, se consideră suma suprafețelor active ale gâturilor tuburilor Venturi ca fiind A t, rădăcina pătrată a sumei pătratelor diametrelor gâturilor tuburilor Venturi active ca fiind d t și raportul dintre diametrele gâturilor tuburilor Venturi și diametrul orificiului de intrare în tubul Venturi ca fiind raportul dintre rădăcina pătrată a sumei diametrelor active ale gâturilor tuburilor Venturi (d t) și diametrul orificiului de intrare comun pentru toate tuburile Venturi (D). Pentru a determina C d pentru un singur tub Venturi sau pentru o singură combinație de tuburi Venturi, se parcurg următoarele etape:
|
|
(3) |
în apendicele 6, ecuația (7-180) se înlocuiește cu următorul text:
|
ANEXA XVIII
Anexa VIII la Regulamentul delegat (UE) 2017/654 se rectifică după cum urmează:
|
1. |
La punctul 4.6, cuvintele „astfel cum se solicită” se elimină. |
|
2. |
La punctul 4 din apendicele 2, la al treilea paragraf de sub titlu, ultima teză se înlocuiește cu următorul text: „Acest fapt trebuie compensat printr-una dintre metodele descrise la punctul 7”. |