|
ISSN 1977-1029 |
||
|
Jurnalul Oficial al Uniunii Europene |
C 393 |
|
|
||
|
Ediţia în limba română |
Comunicări şi informări |
Anul 64 |
|
Cuprins |
Pagina |
|
|
|
II Comunicări |
|
|
|
COMUNICĂRI PROVENIND DE LA INSTITUȚIILE, ORGANELE ȘI ORGANISMELE UNIUNII EUROPENE |
|
|
|
Comisia Europeană |
|
|
2021/C 393/01 |
Non-opoziție la o concentrare notificată (Cazul M.10386 – BC Partners/Valtech) ( 1 ) |
|
|
2021/C 393/02 |
Non-opoziție la o concentrare notificată (Cazul M.10169 – EPLI/SZ/JV) ( 1 ) |
|
|
2021/C 393/03 |
Non-opoziție la o concentrare notificată (Cazul M.10368 – Advent/Eurazeo/Hoist) ( 1 ) |
|
|
2021/C 393/04 |
Non-opoziție la o concentrare notificată (Cazul M.10440 – SEGRO/PSPIB/Varia Class Logistics) ( 1 ) |
|
|
IV Informări |
|
|
|
INFORMĂRI PROVENIND DE LA INSTITUȚIILE, ORGANELE ȘI ORGANISMELE UNIUNII EUROPENE |
|
|
|
Consiliu |
|
|
2021/C 393/05 |
||
|
2021/C 393/06 |
||
|
2021/C 393/07 |
||
|
|
Comisia Europeană |
|
|
2021/C 393/08 |
||
|
|
Curtea de Conturi |
|
|
2021/C 393/09 |
|
|
V Anunțuri |
|
|
|
PROCEDURI REFERITOARE LA PUNEREA ÎN APLICARE A POLITICII ÎN DOMENIUL CONCURENȚEI |
|
|
|
Comisia Europeană |
|
|
2021/C 393/10 |
Notificare prealabilă a unei concentrări (Cazul M.10444 — RWE Generation/Messer Industriegase/Kreis Düren/Siemens Project Ventures/JV) – Caz care poate face obiectul procedurii simplificate ( 1 ) |
|
|
2021/C 393/11 |
Notificare prealabilă a unei concentrări (Cazul M.10416 — Stellantis/FIH/JV) ( 1 ) |
|
|
|
ALTE ACTE |
|
|
|
Comisia Europeană |
|
|
2021/C 393/12 |
||
|
2021/C 393/13 |
||
|
2021/C 393/14 |
|
|
|
|
|
(1) Text cu relevanță pentru SEE. |
|
RO |
|
II Comunicări
COMUNICĂRI PROVENIND DE LA INSTITUȚIILE, ORGANELE ȘI ORGANISMELE UNIUNII EUROPENE
Comisia Europeană
|
29.9.2021 |
RO |
Jurnalul Oficial al Uniunii Europene |
C 393/1 |
Non-opoziție la o concentrare notificată
(Cazul M.10386 – BC Partners/Valtech)
(Text cu relevanță pentru SEE)
(2021/C 393/01)
La 17 septembrie 2021, Comisia a decis să nu se opună concentrării notificate menționate mai sus și să o declare compatibilă cu piața internă. Prezenta decizie se bazează pe articolul 6 alineatul (1) litera (b) din Regulamentul (CE) nr. 139/2004 al Consiliului (1). Textul integral al deciziei este disponibil doar în limba engleză și va fi făcut public după ce vor fi eliminate orice secrete de afaceri pe care le-ar putea conține. Va fi disponibil:
|
— |
pe site-ul internet al Direcției Generale Concurență din cadrul Comisiei, în secțiunea consacrată concentrărilor (http://ec.europa.eu/competition/mergers/cases/). Acest site internet oferă diverse facilități care permit identificarea deciziilor de concentrare individuale, inclusiv întreprinderea, numărul cazului, data și indexurile sectoriale; |
|
— |
în format electronic, pe site-ul internet EUR-Lex (http://eur-lex.europa.eu/homepage.html?locale=ro) cu numărul de document 32021M10386. EUR-Lex permite accesul online la legislația europeană. |
|
29.9.2021 |
RO |
Jurnalul Oficial al Uniunii Europene |
C 393/2 |
Non-opoziție la o concentrare notificată
(Cazul M.10169 – EPLI/SZ/JV)
(Text cu relevanță pentru SEE)
(2021/C 393/02)
La 10 august 2021, Comisia a decis să nu se opună concentrării notificate menționate mai sus și să o declare compatibilă cu piața internă. Prezenta decizie se bazează pe articolul 6 alineatul (1) litera (b) din Regulamentul (CE) nr. 139/2004 al Consiliului (1). Textul integral al deciziei este disponibil doar în limba engleză și va fi făcut public după ce vor fi eliminate orice secrete de afaceri pe care le-ar putea conține. Va fi disponibil:
|
— |
pe site-ul internet al Direcției Generale Concurență din cadrul Comisiei, în secțiunea consacrată concentrărilor (http://ec.europa.eu/competition/mergers/cases/). Acest site internet oferă diverse facilități care permit identificarea deciziilor de concentrare individuale, inclusiv întreprinderea, numărul cazului, data și indexurile sectoriale; |
|
— |
în format electronic, pe site-ul internet EUR-Lex (http://eur-lex.europa.eu/homepage.html?locale=ro) cu numărul de document 32021M10169. EUR-Lex permite accesul on-line la legislația europeană. |
|
29.9.2021 |
RO |
Jurnalul Oficial al Uniunii Europene |
C 393/3 |
Non-opoziție la o concentrare notificată
(Cazul M.10368 – Advent/Eurazeo/Hoist)
(Text cu relevanță pentru SEE)
(2021/C 393/03)
La 16 septembrie 2021, Comisia a decis să nu se opună concentrării notificate menționate mai sus și să o declare compatibilă cu piața internă. Prezenta decizie se bazează pe articolul 6 alineatul (1) litera (b) din Regulamentul (CE) nr. 139/2004 al Consiliului (1). Textul integral al deciziei este disponibil doar în limba engleză și va fi făcut public după ce vor fi eliminate orice secrete de afaceri pe care le-ar putea conține. Va fi disponibil:
|
— |
pe site-ul internet al Direcției Generale Concurență din cadrul Comisiei, în secțiunea consacrată concentrărilor (http://ec.europa.eu/competition/mergers/cases/). Acest site internet oferă diverse facilități care permit identificarea deciziilor de concentrare individuale, inclusiv întreprinderea, numărul cazului, data și indexurile sectoriale; |
|
— |
în format electronic, pe site-ul internet EUR-Lex (http://eur-lex.europa.eu/homepage.html?locale=ro) cu numărul de document 32021M10368. EUR-Lex permite accesul online la legislația europeană. |
|
29.9.2021 |
RO |
Jurnalul Oficial al Uniunii Europene |
C 393/4 |
Non-opoziție la o concentrare notificată
(Cazul M.10440 – SEGRO/PSPIB/Varia Class Logistics)
(Text cu relevanță pentru SEE)
(2021/C 393/04)
La 22 septembrie 2021, Comisia a decis să nu se opună concentrării notificate menționate mai sus și să o declare compatibilă cu piața internă. Prezenta decizie se bazează pe articolul 6 alineatul (1) litera (b) din Regulamentul (CE) nr. 139/2004 al Consiliului (1). Textul integral al deciziei este disponibil doar în limba engleză și va fi făcut public după ce vor fi eliminate orice secrete de afaceri pe care le-ar putea conține. Va fi disponibil:
|
— |
pe site-ul internet al Direcției Generale Concurență din cadrul Comisiei, în secțiunea consacrată concentrărilor (http://ec.europa.eu/competition/mergers/cases/). Acest site internet oferă diverse facilități care permit identificarea deciziilor de concentrare individuale, inclusiv întreprinderea, numărul cazului, data și indexurile sectoriale; |
|
— |
în format electronic, pe site-ul internet EUR-Lex (http://eur-lex.europa.eu/homepage.html?locale=ro) cu numărul de document 32021M10440. EUR-Lex permite accesul online la legislația europeană. |
IV Informări
INFORMĂRI PROVENIND DE LA INSTITUȚIILE, ORGANELE ȘI ORGANISMELE UNIUNII EUROPENE
Consiliu
|
29.9.2021 |
RO |
Jurnalul Oficial al Uniunii Europene |
C 393/5 |
Aviz în atenția persoanelor cărora li se aplică măsurile restrictive prevăzute în Decizia 2012/285/PESC a Consiliului și în Regulamentul (UE) nr. 377/2012 al Consiliului privind măsuri restrictive împotriva anumitor persoane, entități și organisme care amenință pacea, securitatea sau stabilitatea în Republica Guineea-Bissau
(2021/C 393/05)
Informațiile de mai jos sunt aduse la cunoștința persoanelor care figurează în anexele II și III la Decizia 2012/285/PESC a Consiliului (1) și în anexa I la Regulamentul (UE) nr. 377/2012 al Consiliului (2) privind măsuri restrictive împotriva anumitor persoane, entități și organisme care amenință pacea, securitatea sau stabilitatea în Republica Guineea-Bissau.
În urma revizuirii listei persoanelor care figurează în anexele sus-menționate, Consiliul Uniunii Europene a decis ca măsurile restrictive prevăzute în Decizia 2012/285/PESC și în Regulamentul (UE) nr. 377/2012 să se aplice în continuare persoanelor respective.
Se atrage atenția persoanelor în cauză asupra posibilității de a depune o cerere adresată autorităților competente din statul membru (statele membre) relevant(e), conform indicațiilor de pe site-urile enumerate în anexa II la Regulamentul (UE) nr. 377/2012, pentru a obține autorizația de a utiliza fonduri înghețate pentru nevoi de bază sau plăți specifice (a se vedea articolul 4 din regulament).
Persoanele în cauză pot înainta o cerere Consiliului, însoțită de documentele justificative, prin care să solicite reanalizarea deciziei de a le include pe listele menționate anterior, până la 31 octombrie 2021, la adresa de mai jos:
|
Consiliul Uniunii Europene |
|
Secretariatul General |
|
RELEX.1.C |
|
Rue de la Loi/Wetstraat 175 |
|
1048 Bruxelles/Brussel |
|
BELGIQUE/BELGIË |
E-mail: sanctions@consilium.europa.eu
|
29.9.2021 |
RO |
Jurnalul Oficial al Uniunii Europene |
C 393/6 |
Aviz în atenția anumitor persoane cărora li se aplică măsurile restrictive prevăzute în anexa I la Decizia (PESC) 2017/2074 a Consiliului și în anexa IV la Regulamentul (UE) 2017/2063 al Consiliului privind măsuri restrictive având în vedere situația din Venezuela
(2021/C 393/06)
Următoarele informații sunt aduse la cunoștința dlui Rafael Ramón BLANCO MARRERO (nr. 20), dlui Hannover Esteban GUERRERO MIJARES (nr. 25), dnei Gladys del Valle REQUENA (nr. 27), dnei Tania Valentina DÍAZ GONZÁLEZ (nr. 28), dlui Elvis Eduardo HIDROBO AMOROSO (nr. 29), dlui Luis Eduardo PARRA RIVERO (nr. 34), dlui Franklyn Leonardo DUARTE (nr. 35), dlui José Gregorio NORIEGA FIGUEROA (nr. 36), dlui Remigio CEBALLOS ICHASO (nr. 37), dlui Luis Fernando DAMIANI BUSTILLOS (nr. 41), dnei Lourdes Benicia SUÁREZ ANDERSON (nr. 42), dlui Calixto Antonio ORTEGA RÍOS (nr. 43), dlui René Alberto DEGRAVES ALMARZA (nr. 44), dlui Arcadio DELGADO ROSALES (nr. 45), dnei Carmen Auxiliadora ZULETA DE MERCHÁN (nr. 46), dnei Indira Maira ALFONZO IZAGUIRRE (nr. 47), dlui Leonardo Enrique MORALES POLEO (nr. 48), dlui Carlos Ramón Enrique CARVALLO GUEVARA (nr. 51), dlui Carlos Enrique TERÁN HURTADO (nr. 53), dlui Douglas Arnoldo RICO GONZÁLEZ (nr. 55), persoane care figurează în anexa I la Decizia (PESC) 2017/2074 a Consiliului (1) și în anexa IV la Regulamentul (UE) 2017/2063 al Consiliului (2) privind măsuri restrictive având în vedere situația din Venezuela.
Consiliul intenționează să mențină măsurile restrictive împotriva persoanelor sus-menționate furnizând noi expuneri de motive. Prin urmare, persoanele respective sunt informate că pot transmite Consiliului o cerere pentru a obține expunerile de motive prevăzute în vederea menținerii desemnării lor, înainte de 6 octombrie 2021, la următoarea adresă:
|
Council of the European Union |
|
General Secretariat |
|
RELEX.1.C |
|
Rue de la Loi/Wetstraat 175 |
|
1048 Bruxelles/Brussel |
|
BELGIQUE/BELGIË |
E-mail: sanctions@consilium.europa.eu
Persoanele în cauză pot adresa Consiliului, în orice moment, o cerere, însoțită de eventuale documente justificative, pentru reanalizarea deciziei de includere și menținere a lor pe listă, la adresa sus-menționată. Cererile vor fi luate în considerare în momentul primirii. În acest sens, se atrage atenția persoanelor în cauză asupra reexaminării periodice a listei de către Consiliu, în conformitate cu articolul 13 din Decizia (PESC) 2017/2074.
|
29.9.2021 |
RO |
Jurnalul Oficial al Uniunii Europene |
C 393/7 |
Aviz în atenția persoanelor vizate cărora li se aplică măsurile restrictive prevăzute în Decizia 2012/285/PESC a Consiliului și în Regulamentul (UE) nr. 377/2012 al Consiliului privind măsuri restrictive împotriva anumitor persoane, entități și organisme care amenință pacea, securitatea sau stabilitatea în Republica Guineea-Bissau
(2021/C 393/07)
În conformitate cu articolul 16 din Regulamentul (UE) 2018/1725 al Parlamentului European și al Consiliului (1), se atrage atenția persoanelor vizate asupra informațiilor prezentate în continuare.
Temeiul juridic al acestei operațiuni de prelucrare îl reprezintă Decizia 2012/285/PESC (2) a Consiliului și Regulamentul (UE) nr. 377/2012 al Consiliului (3) privind măsuri restrictive împotriva anumitor persoane, entități și organisme care amenință pacea, securitatea sau stabilitatea în Republica Guineea-Bissau.
Operatorul pentru această operațiune de prelucrare este departamentul RELEX.1.C din cadrul Direcției generale afaceri externe, extindere și protecție civilă – RELEX a Secretariatului General al Consiliului (SGC), care poate fi contactat la următoarea adresă:
|
Consiliul Uniunii Europene |
|
Secretariatul General |
|
RELEX.1.C |
|
Rue de la Loi/Wetstraat 175 |
|
1048 Bruxelles/Brussel |
|
BELGIQUE/BELGIË |
E-mail: sanctions@consilium.europa.eu
Responsabilul cu protecția datelor din cadrul SGC poate fi contactat la următoarea adresă:
Responsabilul cu protecția datelor
data.protection@consilium.europa.eu
Scopul operațiunii de prelucrare este stabilirea și actualizarea listei persoanelor cărora li se aplică măsuri restrictive în conformitate cu Decizia 2012/285/PESC și cu Regulamentul (UE) nr. 377/2012 privind măsuri restrictive împotriva anumitor persoane, entități și organisme care amenință pacea, securitatea sau stabilitatea în Republica Guineea-Bissau.
Persoanele vizate sunt persoanele fizice care îndeplinesc criteriile de includere pe listă, conform prevederilor Deciziei 2012/285/PESC și ale Regulamentului (UE) nr. 377/2012.
Datele cu caracter personal colectate cuprind datele necesare identificării corecte a persoanei în cauză, expunerea de motive și orice alte date conexe.
Datele cu caracter personal colectate pot fi partajate, dacă este necesar, cu Serviciul European de Acțiune Externă și cu Comisia.
Fără a aduce atingere restricțiilor în temeiul articolului 25 din Regulamentul (UE) 2018/1725, la cererile formulate în cadrul exercitării de către persoanele vizate a dreptului de acces, precum și a dreptului la rectificare sau la opoziție, se va răspunde în conformitate cu Regulamentul (UE) 2018/1725.
Datele cu caracter personal vor fi păstrate timp de cinci ani din momentul în care persoana vizată a fost eliminată de pe lista persoanelor cărora li se aplică măsurile restrictive sau din momentul în care măsura a expirat, ori pe durata procedurilor judiciare, în cazul în care acestea au demarat.
Fără a se aduce atingere niciunei căi de atac judiciare, administrative sau nejudiciare, orice persoană vizată poate depune o plângere la Autoritatea Europeană pentru Protecția Datelor în conformitate cu prevederile Regulamentului (UE) 2018/1725 (edps@edps.europa.eu).
(1) JO L 295, 21.11.2018, p. 39.
Comisia Europeană
|
29.9.2021 |
RO |
Jurnalul Oficial al Uniunii Europene |
C 393/8 |
Rata de schimb a monedei euro (1)
28 septembrie 2021
(2021/C 393/08)
1 euro =
|
|
Moneda |
Rata de schimb |
|
USD |
dolar american |
1,1678 |
|
JPY |
yen japonez |
130,17 |
|
DKK |
coroana daneză |
7,4360 |
|
GBP |
lira sterlină |
0,85950 |
|
SEK |
coroana suedeză |
10,1933 |
|
CHF |
franc elvețian |
1,0840 |
|
ISK |
coroana islandeză |
149,70 |
|
NOK |
coroana norvegiană |
10,1020 |
|
BGN |
leva bulgărească |
1,9558 |
|
CZK |
coroana cehă |
25,517 |
|
HUF |
forint maghiar |
359,39 |
|
PLN |
zlot polonez |
4,6176 |
|
RON |
leu românesc nou |
4,9498 |
|
TRY |
lira turcească |
10,3685 |
|
AUD |
dolar australian |
1,6115 |
|
CAD |
dolar canadian |
1,4776 |
|
HKD |
dolar Hong Kong |
9,0882 |
|
NZD |
dolar neozeelandez |
1,6781 |
|
SGD |
dolar Singapore |
1,5846 |
|
KRW |
won sud-coreean |
1 385,41 |
|
ZAR |
rand sud-african |
17,6299 |
|
CNY |
yuan renminbi chinezesc |
7,5433 |
|
HRK |
kuna croată |
7,5013 |
|
IDR |
rupia indoneziană |
16 697,39 |
|
MYR |
ringgit Malaiezia |
4,8843 |
|
PHP |
peso Filipine |
59,626 |
|
RUB |
rubla rusească |
84,7497 |
|
THB |
baht thailandez |
39,460 |
|
BRL |
real brazilian |
6,3122 |
|
MXN |
peso mexican |
23,5909 |
|
INR |
rupie indiană |
86,5595 |
(1) Sursă: rata de schimb de referință publicată de către Banca Centrală Europeană.
Curtea de Conturi
|
29.9.2021 |
RO |
Jurnalul Oficial al Uniunii Europene |
C 393/9 |
Raportul special nr. 20/2021
Utilizarea sustenabilă a apei în agricultură: fondurile din partea PAC sunt susceptibile să promoveze mai degrabă o utilizare mai intensă decât una mai eficientă a apei
(2021/C 393/09)
Curtea de Conturi Europeană vă informează că s-a publicat Raportul special nr. 20/2021 intitulat „Utilizarea sustenabilă a apei în agricultură: fondurile din partea PAC sunt susceptibile să promoveze mai degrabă o utilizare mai intensă decât una mai eficientă a apei”.
Raportul poate fi consultat sau descărcat de pe site-ul Curții de Conturi Europene: http://eca.europa.eu
V Anunțuri
PROCEDURI REFERITOARE LA PUNEREA ÎN APLICARE A POLITICII ÎN DOMENIUL CONCURENȚEI
Comisia Europeană
|
29.9.2021 |
RO |
Jurnalul Oficial al Uniunii Europene |
C 393/10 |
Notificare prealabilă a unei concentrări
(Cazul M.10444 — RWE Generation/Messer Industriegase/Kreis Düren/Siemens Project Ventures/JV)
Caz care poate face obiectul procedurii simplificate
(Text cu relevanță pentru SEE)
(2021/C 393/10)
1.
La data de 17 septembrie 2021, Comisia Europeană a primit, în temeiul articolului 4 din Regulamentul (CE) nr. 139/2004 al Consiliului (1), o notificare a unei concentrări propuse.Notificarea vizează următoarele întreprinderi:
|
— |
Beteiligungsgesellschaft Kreis Düren MBH („BTG”, Germania), |
|
— |
Messer Industriegase GmbH („Messer Industriegase”, Germania), |
|
— |
RWE Generation SE („RWE Generation”, Germania), |
|
— |
Siemens Project Ventures GmbH, („Siemens”, Germania). |
BTG, Messer Industriegase, RWE Generation și Siemens dobândesc, în sensul articolului 3 alineatul (1) litera (b) și al articolului 3 alineatul (4) din Regulamentul privind concentrările economice, controlul în comun asupra întregii societăți nou-create care constituie o întreprindere comună („JV”, Germania).
Concentrarea se realizează prin achiziționare de acțiuni într-o societate nou-creată, care constituie o întreprindere comună.
2.
Activitățile economice ale întreprinderilor respective sunt:|
— |
BTG este o societate asociată din districtul administrativ Düren, Germania, care administrează participațiile districtului Düren; |
|
— |
Messer Industriegase este un producător de gaze industriale, gaze speciale și gaze medicale, precum și de amestecuri de gaze; |
|
— |
RWE Generation desfășoară activități în domeniul producerii și comercializării de energie electrică provenită din surse precum gazele, cărbunele sau sursele regenerabile; |
|
— |
Siemens furnizează produse și servicii legate de electrificare, automatizare și digitalizare în domeniile industriei, mobilității, infrastructurii și asistenței medicale. Siemens Project Ventures este o filială a Siemens care își desfășoară activitatea în domeniul dezvoltării de proiecte; |
|
— |
JV va desfășura activități de planificare, dezvoltare, construcție și exploatare a unei instalații de producere a hidrogenului în Jülich, în districtul Düren. Întreprinderea comună va exploata în continuare o stație de alimentare cu hidrogen pentru autoturisme și o stație de alimentare pentru remorci. Aceasta va furniza căldura reziduală în rețeaua locală de termoficare. |
3.
În urma unei examinări prealabile, Comisia Europeană constată că tranzacția notificată ar putea intra sub incidența Regulamentului privind concentrările economice. Cu toate acestea, nu se ia o decizie finală în această privință.În conformitate cu Comunicarea Comisiei privind o procedură simplificată de analiză a anumitor concentrări în temeiul Regulamentului (CE) nr. 139/2004 al Consiliului (2), trebuie precizat că acest caz poate fi tratat conform procedurii prevăzute în comunicare.
4.
Comisia Europeană invită părțile terțe interesate să îi prezinte eventualele observații cu privire la operațiunea propusă.Observațiile trebuie să parvină Comisiei Europene în termen de cel mult 10 zile de la data publicării prezentei. Trebuie menționată întotdeauna următoarea referință:
M.10444 — RWE Generation/Messer Industriegase/Kreis Düren/Siemens Project Ventures/JV
Observațiile pot fi trimise Comisiei prin e-mail, prin fax sau prin poștă. Vă rugăm să utilizați datele de contact de mai jos:
E-mail: COMP-MERGER-REGISTRY@ec.europa.eu
Fax +32 22964301
Adresă poștală:
|
European Commission |
|
Directorate-General for Competition |
|
Merger Registry |
|
1049 Bruxelles/Brussel |
|
BELGIQUE/BELGIË |
(1) JO L 24, 29.1.2004, p. 1 („Regulamentul privind concentrările economice”).
|
29.9.2021 |
RO |
Jurnalul Oficial al Uniunii Europene |
C 393/12 |
Notificare prealabilă a unei concentrări
(Cazul M.10416 — Stellantis/FIH/JV)
(Text cu relevanță pentru SEE)
(2021/C 393/11)
1.
La data de 20 septembrie 2021, Comisia Europeană a primit, în temeiul articolului 4 din Regulamentul (CE) nr. 139/2004 al Consiliului (1), o notificare a unei concentrări propuse.Notificarea vizează următoarele întreprinderi:
|
— |
Stellantis N.V. („Stellantis”, Țările de Jos), |
|
— |
FIH Mobile Limited („FIH”, Insulele Cayman), controlată de Hon Hai Precision Industry Co. Ltd. (Taiwan), |
|
— |
Mobile Drive Netherlands B.V. („JV”, Țările de Jos), o întreprindere comună nou-creată. |
Stellantis și FIH dobândesc, în sensul articolului 3 alineatul (1) litera (b) și al articolului 3 alineatul (4) din Regulamentul privind concentrările economice, controlul în comun asupra JV.
Concentrarea se realizează prin achiziționare de acțiuni într-o societate nou-creată, care constituie o întreprindere comună.
2.
Activitățile economice ale întreprinderilor respective sunt:|
— |
în cazul întreprinderii Stellantis: grup mondial de automobile care își desfășoară activitatea la nivel mondial în domeniul proiectării, ingineriei, fabricării, distribuției și vânzării de autovehicule, componente și sisteme de producție, |
|
— |
în cazul întreprinderii FIH: societate holding de investiții care își desfășoară activitatea la nivel mondial în principal în domeniile proiectării, dezvoltării, fabricării, asamblării și serviciilor postvânzare pentru societățile de calculatoare, comunicații și produse electronice destinate consumatorilor, |
|
— |
în cazul întreprinderii comune (JV): aceasta va dezvolta cockpituri digitale și servicii conectate personalizate și își propune să accelereze termenele de intrare pe piață a tehnologiilor avansate instalate la bordul autovehiculelor și a celor pentru automobile conectate. |
3.
În urma unei examinări prealabile, Comisia Europeană constată că tranzacția notificată ar putea intra sub incidența Regulamentului privind concentrările economice. Cu toate acestea, nu se ia o decizie finală în această privință.
4.
Comisia Europeană invită părțile terțe interesate să îi prezinte eventualele observații cu privire la operațiunea propusă.Observațiile trebuie să parvină Comisiei Europene în termen de cel mult 10 zile de la data publicării prezentei. Trebuie menționată întotdeauna următoarea referință:
M.10416 — Stellantis/FIH/JV
Observațiile pot fi trimise Comisiei prin e-mail, prin fax sau prin poștă. Vă rugăm să utilizați datele de contact de mai jos:
E-mail: COMP-MERGER-REGISTRY@ec.europa.eu
Fax +32 22964301
Adresă poștală:
|
European Commission |
|
Directorate-General for Competition |
|
Merger Registry |
|
1049 Bruxelles/Brussel |
|
BELGIQUE/BELGIË |
(1) JO L 24, 29.1.2004, p. 1 („Regulamentul privind concentrările economice”).
ALTE ACTE
Comisia Europeană
|
29.9.2021 |
RO |
Jurnalul Oficial al Uniunii Europene |
C 393/14 |
Publicarea unei comunicări privind aprobarea unei modificări standard a caietului de sarcini al unei denumiri din sectorul vitivinicol, menționată la articolul 17 alineatele (2) și (3) din Regulamentul delegat (UE) 2019/33 al Comisiei.
(2021/C 393/12)
Prezenta comunicare este publicată în conformitate cu articolul 17 alineatul (5) din Regulamentul delegat (UE) 2019/33 al Comisiei (1).
COMUNICARE A UNEI MODIFICĂRI STANDARD CARE VIZEAZĂ DOCUMENTUL UNIC
„Méditerranée”
PGI-FR-A1154-AM03
Data comunicării: 1 iulie 2021
DESCRIEREA ȘI MOTIVELE MODIFICĂRII APROBATE
1. Aria geografică
La capitolul I punctul 4 din caietul de sarcini se adaugă trimiterea la Codul geografic oficial din octombrie 2019. Prin aceasta se recunoaște și se stabilește lista comunelor în funcție de departament, la nivel național. Această modificare editorială face posibilă trimiterea la aria geografică în raport cu versiunea Codului geografic oficial aflată în vigoare în 2019, publicată de INSEE, precum și asigurarea delimitării ariei geografice din punct de vedere juridic. Documentul unic se completează cu această trimitere la punctul „aria geografică”.
2. Soiurile de viță-de-vie
În lista soiurilor de viță-de-vie reținute pentru producția vinurilor cu indicația geografică protejată „Méditerranée”, care, după caz, este completată pentru a cuprinde denumirea unității geografice „Comté de Grignan” sau „Coteaux de Montélimar”, se adaugă următoarele 18 soiuri:
„Artaban N, Assyrtiko B, Cabernet blanc B, Cabernet cortis N, Floréal B, Monarch N, Muscaris B, Nebbiolo N, Pinotage N, Prior N, Sauvignac B-Rs, Solaris B, Soreli blanc B, Souvignier gris B, Verdejo B, Vidoc N, Voltis B, Xinomavro N.”
Punctul „Soiurile de struguri de vin principale” din documentul unic și capitolul I punctul 5 din caietul de sarcini au fost completate pentru a ține seama de introducerea acestor noi soiuri. Aceste soiuri sunt considerate a fi rezistente la secetă și la bolile criptogamice și permit utilizarea unei cantități mai mici de produse de protecție a plantelor. De asemenea, soiurile în cauză corespund soiurilor utilizate la producția vinurilor cu IGP, fără a modifica nicio caracteristică a vinurilor. Alegerea acestor noi soiuri rezistente nu repune în discuție demonstrarea legăturii cu teritoriul.
DOCUMENT UNIC
1. Denumirea (denumirile)
Méditerranée
2. Tipul de indicație geografică:
IGP – Indicație geografică protejată
3. Categorii de produse vitivinicole
|
1. |
Vin |
|
5. |
Vin spumant de calitate |
4. Descrierea vinului (vinurilor)
1. vinuri liniștite roșii, roze și albe
Vinurile produse sunt caracterizate de arome fructate, ale căror intensitate și caracter variază în funcție de soiurile din care au fost obținute și de tehnologiile utilizate.
În cazul vinurilor roșii a căror nuanță bate în general spre un grena mai mult sau mai puțin intens, extracțiile se realizează în vederea păstrării structurilor blânde, care conferă un gust de taninuri mature și suave.
Vinurile roze au o culoare roz-pal mai mult sau mai puțin pronunțată, în funcție de presare. Vinurile albe, cel mai adesea cu o nuanță de galben-pal, prezintă în general reflexe verzi. În cazul vinurilor albe și roze, combinația diferiților factori (alegerea parcelelor în vederea păstrării acidității, soiurile și tehnologia cu controlul temperaturilor) permite păstrarea echilibrului vinurilor între caracterul fructat, concentrație și prospețime.
Aceste vinuri respectă criteriile analitice prevăzute de legislația Uniunii.
|
Caracteristici analitice generale |
|
|
Tăria alcoolică totală maximă (în % din volum) |
|
|
Tăria alcoolică dobândită minimă (în % din volum) |
9 |
|
Aciditatea totală minimă |
|
|
Aciditatea volatilă maximă (în miliechivalenți pe litru) |
|
|
Cantitatea totală maximă de dioxid de sulf (în miligrame pe litru) |
|
2. vinuri spumante de calitate roșii, roze și albe
Vinurile spumante de calitate sunt obținute pe baza loturilor de vin cu cea mai slabă tărie alcoolică, care se manifestă cu cea mai mare intensitate. Acestea oferă aceleași nuanțe și caracteristici organoleptice precum cele ale vinurilor liniștite, cu un plus de prospețime, de finețe și de persistență a aromelor, scoase în evidență de bulele efervescente fine și elegante.
Aceste vinuri respectă criteriile analitice prevăzute de legislația Uniunii.
|
Caracteristici analitice generale |
|
|
Tăria alcoolică totală maximă (în % din volum) |
|
|
Tăria alcoolică dobândită minimă (în % din volum) |
|
|
Aciditatea totală minimă |
|
|
Aciditatea volatilă maximă (în miliechivalenți pe litru) |
|
|
Cantitatea totală maximă de dioxid de sulf (în miligrame pe litru) |
|
5. Practici vitivinicole
5.1. Practici oenologice specifice
1.
În ceea ce privește practicile oenologice, vinurile trebuie să respecte obligațiile stabilite la nivelul Uniunii și în Codul rural și al pescuitului maritim.
5.2. Randamente maxime
|
1. |
120 de hectolitri la hectar |
6. Aria geografică delimitată
Recoltarea strugurilor, vinificarea și producerea vinurilor liniștite care beneficiază de indicația geografică „Méditerranée” se efectuează pe teritoriul departamentelor Alpes de Haute Provence, Hautes-Alpes, Alpes-Maritimes, Ardèche, Bouches-du-Rhône, Drôme, Var, Vaucluse, Corse-du-Sud, Haute-Corse, precum și în următoarele comune din departamentele Isère, Loire și Rhône:
|
— |
din departamentul Isère: toate comunele din cantoanele Roussillon, Vienne-Nord și Vienne-Sud, comuna Saint-Lattier din cantonul Saint-Marcellin, |
|
— |
din departamentul Loire: toate comunele din cantonul Pélussin, comunele Tartaras, Saint-Joseph, Saint-Martin-la-Plaine, Génilac, Dargoire și Châteauneuf din cantonul Rive-de-Gier, comunele Chagnon, Cellieu din cantonul La Grand-Croix, |
|
— |
din departamentul Rhône: comunele Échalas și Saint-Jean-de-Touslas din cantonul Givors, comunele Condrieu, Tupin-et-Semons, Ampuis, Saint-Romain-en-Gal, Loire-sur-Rhône, Trèves, Les Haies, Longes, Saint-Cyr-sur-le-Rhône, Sainte-Colombe din cantonul Condrieu, comunele Rontalon, Saint-Didier-sous-Riverie, Saint-Maurice-sur-Dargoire, Saint-Sorlin și Soucieu-en-Jarrest din cantonul Mornant. |
Aria geografică definită mai sus se aplică în ceea ce privește recoltarea strugurilor, vinificarea și producerea vinurilor spumante de calitate care au indicația geografică protejată „Méditerranée”, cu excepția departamentului Drôme, unde aceste operațiuni nu se pot realiza pe teritoriile următoarelor comune: Aix-en-Diois, Aouste-sur-Sye, Aubenasson, Aurel, Barsac, Barnave, Beaufort-sur-Gervanne, Châtillon-en-Diois, Die, Espenel, Laval-d’Aix, Luc-en-Diois, Menglon, Mirabel-et-Blacons, Molière-Glandaz, Montclar-sur-Gervanne, Montlaur-en-Diois, Montmaur-en-Diois, Piegros-la-Clastre, Ponet-et-Saint-Auban, Pontaix, Poyols, Recoubeau-Jansac, Saillans, Saint-Benoît-en-Diois, Saint-Roman, Saint-Sauveur-en-Diois, Sainte-Croix, Suze-sur-Crest, Vercheny, Véronne.
7. Soiurile de struguri de vin principale
Alicante Henri Bouschet N
Aligoté B
Alphonse Lavallée N
Aléatico N
Aramon N
Aramon blanc B
Aramon gris G
Aranel B
Arinarnoa N
Artaban N
Assyrtiko B
Aubun N - Murescola
Barbaroux Rs
Biancu Gentile B
Bourboulenc B - Doucillon blanc
Brun argenté N - Vaccarèse
Cabernet blanc B
Cabernet cortis N
Cabernet franc N
Cabernet-Sauvignon N
Caladoc N
Calitor N
Cardinal Rg
Carignan N
Carignan blanc B
Chambourcin N
Chardonnay B
Chasan B
Chasselas B
Chasselas rose Rs
Chatus N
Chenanson N
Chenin B
Cinsaut N - Cinsault
Clairette B
Clairette rose Rs
Clarin B
Colombard B
Côt N - Malbec
Couderc noir N
Counoise N
Danlas B
Egiodola N
Floreal B
Gamaret
Gamay Fréaux N
Gamay N
Gamay de Bouze N
Gamay de Chaudenay N
Ganson N
Gewurztraminer Rs
Gramon N
Grenache N
Grenache blanc B
Grenache gris G
Gros Manseng B
Gros vert B
Jurançon noir N - Dame noire
Listan B - Palomino
Lival N
Lledoner pelut N
Macabeu B - Macabeo
Marsanne B
Marselan N
Mauzac rose Rs
Melon B
Merlot N
Merlot blanc B
Meunier N
Mollard N
Monarch N
Monerac N
Mourvaison N
Mourvèdre N - Monastrell
Muscardin N
Muscaris B
Muscat Ottonel B - Muscat, Moscato
Muscat d’Alexandrie B - Muscat, Moscato
Muscat de Hambourg N - Muscat, Moscato
Muscat à petits grains blancs B - Muscat, Moscato
Muscat à petits grains rouges Rg - Muscat, Moscato
Nebbiolo N
Nielluccio N - Nielluciu
Petit Manseng B
Petit Verdot N
Picardan B - Araignan
Pinot blanc B
Pinot gris G
Pinot noir N
Pinotage N
Piquepoul blanc B
Piquepoul gris G
Piquepoul noir N
Plant droit N - Espanenc
Portan N
Prior N
Ravat blanc B
Ribol N
Riesling B
Riminèse B
Rosé du Var Rs
Roussanne B
Sauvignon B - Sauvignon blanc
Sauvignon gris G - Fié gris
Sciaccarello N
Sémillon B
Seyval B
Solaris B
Soreli B
Souvignier gris Rs
Syrah N - Shiraz
Tannat N
Tempranillo N
Terret gris G
Terret noir N
Tibouren N
Téoulier N
Ugni blanc B
Valdiguié N
Varousset N
Verdejo B
Vermentino B - Rolle
Vidoc N
Villard blanc B
Villard noir N
Viognier B
Voltis B
Xinomavro N
8. Descrierea legăturii (legăturilor)
8.1. Specificitatea ariei geografice
Aria geografică a indicației geografice protejate „Méditerranée” cuprinde pătrimea de sud-est a Franței.
Acest teritoriu este alcătuit din reliefuri variate, încadrate de culmi înalte, atât pe continent, cât și pe insula Corsica.
Văile, platourile și versanții se îmbină într-o atmosferă ce are mereu un aer mediteraneean. Arhitectura, peisajele, cultura și obiceiurile stau mărturie acestei istorii comune.
Marea Mediterană se află la originea acestei istorii, atât pe plan geologic (diverse incursiuni ale mării pe continentul actual), pe plan istoric și cultural (influența grecilor, apoi a romanilor și a genovezilor din Corsica), cât și, mai ales, la nivel de climă.
Cultura mediteraneeană se reflectă, în zilele noastre, în stilul de viață al oamenilor (alimentație, regiunea uleiului de măsline și a lavandei) și în peisajele caracterizate de o vegetație rezistentă la secetă și de reliefurile mereu prezente care încadrează văile în care agricultura a reușit să se dezvolte prin valorificarea resurselor de apă limitate.
În cadrul regional caracterizat de această influență mediteraneeană distingem Corsica, Provence, Alpii de Sud, Valea Ronului și reliefurile de la hotarele sale.
Clima mediteraneeană cuprinde un regim de vânturi specifice, marcat de curentul „marin”, un vânt dinspre zona sudică încărcat cu umiditate, care bate peste Golful Lion și peste Provence, atenuând totodată excesele de temperatură, dar și de „Mistral”, un vânt secetos, adesea foarte violent, care aerisește culoarul Ronului dinspre nord spre sud, contribuind la menținerea podgoriei într-o stare bună de sănătate.
Întreaga zonă beneficiază de un nivel extraordinar de ridicat de lumină solară și de temperatură.
Era și normal ca aceste realități teritoriale să dea naștere unei identități regionale mediteraneene caracterizate de o climă caldă, uscată și vântoasă, de soluri cu tendință calcaroasă, drenate pe cale naturală, elementul specific acestei zone fiind podgoriile plantate în apropierea poalelor munților sau la altitudine. Această conjunctură de elemente este propice dezvoltării viței-de-vie.
8.2. Specificitatea produsului
Particularitatea indicației geografice protejate „Méditerranée” se datorează realității sale geografice, dar și rădăcinilor sale istorice. Asemeni măslinului, vița-de-vie a fost plantată de foceeni începând din secolul al VI-lea î.Hr., pe culoarul Ronului, dar și în împrejurimile orașului foceean Massalia, cunoscut astăzi sub denumirea de Marsilia, precum și în Corsica. Negoțul cu vinuri a fost dezvoltat de acești pionieri greci, care au reușit să profite de amplasarea strategică a portului Massalia și de axa majoră de comunicare reprezentată de Ron pentru a transporta amfore ce conțineau o „băutură elenă, nouă și exotică, produsă din suc fermentat de struguri”. Cultura viței-de-vie s-a intensificat în perioada ocupației romane și a înregistrat un adevărat avânt în Evul Mediu, sub influența unor orașe precum Lyon, Marsilia, dar și sub influența genovezilor din Corsica.
Atuurile naturale ale ariei geografice ale indicației geografice protejate „Méditerranée” au favorizat înrădăcinarea culturii viței-de-vie. Cultura vinului, un element care nu poate fi separat de această regiune, a permis evoluția constantă a cunoștințelor viticultorilor, bazate pe deschidere în ceea ce privește soiurile de viță-de-vie, însă caracterizat de un ansamblu de soiuri predominante care se regăsesc în aria geografică.
Vinurile roșii liniștite sunt marcate de intensitatea puternică a culorii lor și de suplețea taninurilor. Aromele sunt fructate (fructe roșii sau fructe coapte), uneori cu note de vanilie ori note de prăjit.
Datorită unei stăpâniri perfecte a elementelor naturale, vinurile albe și roze prezintă un echilibru între notele fructate, concentrație și prospețime.
Vinurile spumante de calitate sunt obținute pe baza loturilor de vin cu cea mai slabă tărie alcoolică, care se manifestă cu cea mai mare intensitate. Acestea au aceleași caracteristici ca vinurile liniștite, însă cu un plus de prospețime și de finețe a aromelor.
Dovezile care atestă producția de vinuri spumante pe teritoriul IGP „Méditerranée” datează din Evul Mediu. Producțiile recente au crescut semnificativ începând din 1909, data înființării societății „Royal Provence” (numită ulterior „Tête Noire”) în departamentul Bouches-du-Rhône, unitate unde se produc în prezent aproape 4 000 000 de sticle. Această producție s-a păstrat și în alte zone din cadrul acestui teritoriu. Astfel s-a întâmplat în special în Ardèche, cu soiurile Marsanne B, Roussanne B, precum și cu Chardonnay B, produs și vinificat de viticultorii de prin părțile locului de 25 de ani. Și în departamentul Drôme se utilizează în egală măsură soiul Chardonnay B amestecat cu Viognier B și Muscat à petits grains B pentru vinurile albe, respectiv Syrah N pentru cele roze, încă din anii 1980. Corsica producea „vinu Forzatu” („vinul forțat”) la începutul secolului XX, iar mai recent crama cooperativă „Les vignerons Corsicans” („Viticultorii din Corsica”) a comercializat primul său lot de vin spumant începând din 1983 pe baza soiurilor Chardonnay B și Meunier N. În departamentul Vaucluse, cei de la crama „Pernes les Fontaines” produceau și vinificau ei înșiși în cuve închise vinuri spumante, pornind de la struguri de masă, inclusiv soiul Gros vert B, în anii 1970. Este important de menționat, de asemenea, producția de vin de bază de la crama „Terres Valdèze”, care aprovizionează Casa de vinuri Kriter încă din anii 1950; în prezent, piața acesteia s-a diversificat cu alte societăți, ajungând la un volum ce atinge 15 000 hl anual. Producția este mai locală, însă își menține caracterul străvechi, încă din 1959, în departamentele Hautes Alpes și Alpes de Haute Provence, unde aceste produse sunt elaborate sub formă de vinuri albe (multe dintre ele având la bază soiul Chardonnay B) începând din anii 1970.
În 1952, în departamentul Var a fost înființată societatea „Les Vins Bréban”, căreia i s-a alăturat Casa Libra în 1982; producția s-a dezvoltat rapid datorită acestor prestatori de servicii, concentrându-se asupra vinurilor roze spumante, la fel ca în departamentul Bouches du Rhône.
Astfel, aproape 200 de operatori își desfășoară activitatea în această arie de producție, unde funcționează jumătate din cramele cooperative și în jur de treizeci de comercianți, producția ajungând la aproape 10 000 hl de vin spumant de calitate.
8.3. Legătura cauzală dintre specificitatea ariei geografice și specificitatea produsului
Bineînțeles că această realitate teritorială și această comunitate culturală și istorică i-au determinat pe operatorii viticoli din regiune să solicite recunoașterea vinurilor drept „Vin de Pays de Méditerranée”, recunoaștere care a intrat în vigoare la 1 august 1999.
IGP „Méditerranée” încununează măiestria „lucrului bine-făcut” care îi caracterizează pe viticultorii din cele 10 departamente aflate pe teritoriul francez mediteraneean de sud-est. Amplasarea privilegiată a acestei podgorii aflate sub influența Mării Mediterane, care se bucură de o climă deosebit de însorită și de o varietate de teritorii, toate adaptate la cultura viței-de-vie și la producția de vinuri fine, a permis crearea unei tradiții viticole trainice.
Clima mediteraneeană favorizează o bună maturitate a strugurilor, mulțumită unei cantități însemnate de lumină solară și unei pluviometrii adaptate. Caracteristicile teritoriale specifice acestui ansamblu regional mediteraneean, coroborate cu soiurile alese, precum și cu stăpânirea tehnicilor de vinificație, permit producerea unor vinuri care prezintă un echilibru între concentrație, notele fructate și prospețime. Plantarea viței-de-vie întotdeauna în apropierea masivilor înalți sau la mari altitudini, precum și influența vânturilor încărcate de umiditate care bat dinspre sud, constituie o trăsătură specifică regională care le conferă vinurilor o prospețime caracteristică.
Cu o tradiție îndelungată în ceea ce privește producția de vinuri spumante în majoritatea departamentelor sale încă de la începutul secolului XX, specificitatea vinurilor spumante de calitate cu indicația geografică protejată „Méditerranée” este dată de bogăția asamblajelor sale, de adaptarea soiurilor de viță-de-vie la diversitatea teritoriului, precum și de caracteristicile specifice ale acestuia.
Principalele soiuri utilizate pentru producția de vinuri spumante albe sunt îndeosebi soiurile Chardonnay B, Ugni blanc B, Grenache blanc B, Vermentino B, iar în cazul vinurilor spumante roze care reprezintă, în prezent, două treimi din producție, sunt utilizate soiurile Cinsault N, Grenache N, Muscat de Hambourg N și Syrah N, acest din urmă soi fiind prevalent în cadrul asamblajelor.
Această măiestrie în ceea ce privește culesul precoce, asamblarea soiurilor și alegerea teritoriilor permite asigurarea unei vioiciuni, a unei prospețimi și a unui echilibru pentru vinurile de bază de calitate, precum și pentru obținerea de vinuri spumante care, la finalul procesului, vor avea un conținut redus de alcool.
Tehnicile de producție utilizate sunt fie o a doua fermentare în sticle, fie metoda denumită „Charmat” (așa-zisa tehnică a cuvei închise), practica cea mai frecventă și cea mai solicitată pe plan comercial. Producția rapidă realizată prin cea din urmă tehnică facilitează respectarea caracterului soiurilor, componenta aromatică a soiurilor utilizate, precum și păstrarea culorii (un aspect esențial mai ales în cazul vinurilor roze), respectând identitatea vinurilor cu IGP „Méditerranée”. Vinurile spumante astfel obținute sunt proaspete, acidulate, notele inițiale din timpul degustării fiind clare, cu un echilibru între vioiciune și intensitatea aromelor.
Ambițiile avute în vedere pentru indicația geografică „Méditerranée”, care sunt exprimate clar de producători, sunt reprezentate de dezvoltarea piețelor de export.
Această dinamică regională impulsionată de IGP „Méditerranée” a reușit să reunească numeroși operatori (253 de crame, 174 de crame private și 79 de crame cooperative, precum și 51 de comercianți). Volumele sunt în continuă creștere (100 000 hl în 2000, 475 000 hl în 2012).
Renumele a fost dobândit atât la nivel local, datorită faptului că regiunea atrage un flux mare de turiști, cât și la nivel național sau internațional, grație numeroaselor distincții primite în cadrul evenimentului „Concours général agricole de Paris” (Concursul general agricol de la Paris) și numărului mare de menționări în „Hachette des Vins” (Ghidul vinurilor publicat de Hachette).
Totodată, IGP „Méditerranée” este partener și furnizor oficial al „Săptămânii criticii” din cadrul Festivalului Internațional de Film de la Cannes.
IGP „Méditerranée” este recunoscută pe plan internațional (anual, se exportă 44 % din volumele produse) și este la mare căutare în rândul turiștilor, care vizitează această regiune în număr mare mai ales în perioadele estivale. Aceștia din urmă sunt invitați să redescopere beneficiile dietei mediteraneene prin asocierea vinurilor cu IGP „Méditerranée” cu diverse specialități gastronomice locale.
9. Alte condiții esențiale (ambalarea, etichetarea, alte cerințe)
Etichetarea
Cadrul juridic:
Legislația națională
Tipul condiției suplimentare:
Dispoziții suplimentare referitoare la etichetare
Descrierea condiției:
Logoul IGP al Uniunii Europene figurează pe etichetă atunci când mențiunea „Indication géographique protégée” este înlocuită cu mențiunea tradițională „Vin de pays”.
Indicația geografică protejată „Méditerranée” poate fi completată cu denumirea următoarelor unități geografice mai mici, în funcție de condițiile stabilite în prezentul caiet de sarcini:
|
— |
„Comté de Grignan” |
|
— |
„Coteaux de Montélimar” |
Zona situată în imediata vecinătate
Cadrul juridic:
Legislația națională
Tipul condiției suplimentare:
Derogare privind producția în aria geografică delimitată
Descrierea condiției:
Zona din imediata vecinătate, definită prin derogare pentru vinificarea și producția de vinuri liniștite care beneficiază de indicația geografică protejată „Méditerranée”, este formată, pe de o parte, din teritoriile următoarelor arondismente, cu excepția comunelor din respectivele arondismente care figurează în aria geografică:
|
— |
din departamentul Loire: arondismentul Saint-Etienne, |
|
— |
din departamentul Rhône: arondismentul Lyon, |
|
— |
din departamentul Isère: arondismentele Grenoble și Vienne. și, pe de altă parte, din teritoriile următoarelor arondismente: |
|
— |
arondismentul Nîmes și Alès (aflat în departamentul Gard) |
|
— |
arondismentul Mende (aflat în departamentul Lozère) |
|
— |
arondismentele Le Puy-en-Velay și Yssingeaux (aflat în departamentul Haute-Loire) |
|
— |
arondismentele Montbrison și Roanne (aflate în departamentul Loire) |
|
— |
arondismentul Villefranche-sur-Saône (aflat în departamentul Rhône) |
|
— |
arondismentul Bourg-en-Bresse (aflat în departamentul Ain) |
|
— |
arondismentul La Tour-du-Pin (aflat în departamentul Isère) |
|
— |
arondismentele Chambéry și Saint-Jean-de-Maurienne (aflate în departamentul Savoie) |
Zona din imediata vecinătate, definită prin derogare pentru producerea vinurilor spumante de calitate care beneficiază de indicația geografică protejată „Méditerranée”, completată sau nu cu denumirea uneia dintre unitățile geografice mai mici menționate la punctul 2, este formată din teritoriile menționate anterior și cuprinde, de asemenea, departamentele Ain și Savoie.
Link către caietul de sarcini al produsului
https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-207485f2-babd-4ddf-a9ea-da697f56f434
|
29.9.2021 |
RO |
Jurnalul Oficial al Uniunii Europene |
C 393/24 |
Publicarea unei comunicări de aprobare a unei modificări standard a caietului de sarcini al unui produs pentru o denumire din sectorul vitivinicol menționată la articolul 17 alineatele (2) și (3) din Regulamentul delegat (UE) 2019/33 al Comisiei
(2021/C 393/13)
Prezenta comunicare este publicată în conformitate cu articolul 17 alineatul (5) din Regulamentul delegat (UE) 2019/33 al Comisiei (1).
COMUNICAREA APROBĂRII UNEI MODIFICĂRI STANDARD
„Liguria di Levante”
PGI-IT-A0363-AM04
Data comunicării: 2 iulie 2021
DESCRIEREA ȘI JUSTIFICAREA MODIFICĂRII APROBATE
1. Adăugarea soiului „Vermentino nero”
Descriere: soiul „Vermentino nero” a fost adăugat la articolul 1 din caietul de sarcini.
Justificare: noul soi de viță-de-vie cu indicarea denumirii, „Vermentino nero”, este rezultatul unor experimente de durată și vizează valorizarea soiului deja prezent în teritoriu, care a fost recunoscut ca fiind adecvat pentru cultivarea pe teritoriul vizat.
2. Ampelografia soiului „Vermentino nero”
În urma adăugării soiului „Vermentino nero” în caietul de sarcini, ampelografia plantațiilor viticole în care se poate produce acest soi care, în conformitate cu reglementările Uniunii Europene în vigoare, trebuie să fie compuse într-o proporție de cel puțin 85 % din soiul de viță-de-vie respectiv, a fost descrisă la articolul 2 din caietul de sarcini.
Modificarea vizează, de asemenea, secțiunea 7 din documentul unic (Soiul/Soiurile de struguri de vin principale).
3. Adăugarea randamentului la hectar și a tăriei alcoolice naturale minime a strugurilor, precum și a randamentului vinului pentru soiul „Vermentino nero”
Randamentul la hectar și tăria alcoolică naturală minimă a strugurilor din soiul „Vermentino nero” au fost indicate la articolul 4 din caietul de sarcini și se ridică la 11 tone la hectar și, respectiv, la 10 % vol. În plus, randamentul struguri/vin și randamentul vin/hectar ale acestui soi au fost indicate la articolul 5 și se ridică la 80 % și, respectiv, la 88 de hectolitri la hectar.
Modificarea vizează, de asemenea, secțiunea 5 din documentul unic (Randamentele maxime).
4. Caracteristicile soiului „Vermentino nero” la momentul comercializării sale
Următoarele caracteristici analitice și organoleptice ale soiului „Vermentino nero” la momentul comercializării sale au fost indicate la articolul 6 din caietul de sarcini:
|
|
culoare: roșu-rubiniu intens, tinzând spre purpuriu pentru vinurile tinere și spre grena pentru vinurile învechite; |
|
|
miros: intens, cu note de fructe roșii, ierburi aromatice și condimente; |
|
|
gust: proaspăt, echilibrat și intens, cu un gust persistent plăcut, sec, câteodată cu note de migdale; |
|
|
aciditatea totală minimă: 4,5 g/l; |
|
|
tăria alcoolică totală minimă în volume: 10,5 % vol.; |
|
|
limita minimă a extractului fără zahăr: 20,0 g/l. |
|
|
Modificarea vizează, de asemenea, secțiunea 4 din documentul unic [Descrierea vinului (vinurilor)]. |
DOCUMENT UNIC
1. Denumirea produsului
Liguria di Levante
2. Tipul indicației geografice:
IGP – Indicație geografică protejată
3. Categorii de produse vitivinicole
|
1. |
Vin |
|
8. |
Vin petiant |
|
15. |
Vin din struguri stafidiți |
4. Descrierea vinului (vinurilor):
„Liguria di Levante” alb
DESCRIERE TEXTUALĂ CONCISĂ
|
|
culoare: galben-pai, de intensitate variabilă; culoare vie; |
|
|
miros: delicat, agreabil, persistent, ușor fructat, complex; |
|
|
gust: sec, proaspăt, echilibrat, ușor fructat, caracteristic; |
|
|
tăria alcoolică totală minimă în volume: 10,5 % vol.; |
|
|
limita minimă a extractului fără zahăr: 15,0 g/l. |
Parametrii analitici care nu sunt indicați în tabelul de mai jos sunt conformi cu limitele prevăzute de legislația statului membru și de legislația UE.
CARACTERISTICI ANALITICE GENERALE
Tăria alcoolică totală maximă (% în volum):
—
Tăria alcoolică dobândită minimă (% în volum):
—
Aciditatea totală minimă:
|
|
4,5 în grame per litru, exprimată ca acid tartric |
Aciditatea volatilă maximă (în miliechivalenți per litru):
—
Cantitatea totală maximă de dioxid de sulf (în miligrame per litru):
—
„Liguria di Levante” Malvasia bianca lunga
DESCRIERE TEXTUALĂ CONCISĂ
|
|
culoare: galben-pai intens; |
|
|
miros: fin |
|
|
delicat, caracteristic, ușor aromat; |
|
|
gust: sec, fin, echilibrat, caracteristic; |
|
|
tăria alcoolică totală minimă în volume: 10,5 % vol.; |
|
|
limita minimă a extractului fără zahăr: 15,0 g/l. |
Parametrii analitici care nu sunt indicați în tabelul de mai jos sunt conformi cu limitele prevăzute de legislația statului membru și de legislația UE.
CARACTERISTICI ANALITICE GENERALE
Tăria alcoolică totală maximă (% în volum):
—
Tăria alcoolică dobândită minimă (% în volum):
—
Aciditatea totală minimă:
|
|
4,5 în grame per litru, exprimată ca acid tartric |
Aciditatea volatilă maximă (în miliechivalenți per litru):
—
Cantitatea totală maximă de dioxid de sulf (în miligrame per litru):
—
„Liguria di Levante” Trebbiano toscano
DESCRIERE TEXTUALĂ CONCISĂ
|
|
culoare: galben-pai, de intensitate variabilă; culoare vie; |
|
|
miros: delicat, ușor fructat; |
|
|
gust: sec, fin, proaspăt, echilibrat; |
|
|
tăria alcoolică totală minimă în volume: 10,5 % vol.; |
|
|
limita minimă a extractului fără zahăr: 15,0 g/l. |
Parametrii analitici care nu sunt indicați în tabelul de mai jos sunt conformi cu limitele prevăzute de legislația statului membru și de legislația UE.
CARACTERISTICI ANALITICE GENERALE
Tăria alcoolică totală maximă (% în volum):
—
Tăria alcoolică dobândită minimă (% în volum):
—
Aciditatea totală minimă:
|
|
4,5 în grame per litru, exprimată ca acid tartric |
Aciditatea volatilă maximă (în miliechivalenți per litru):
—
Cantitatea totală maximă de dioxid de sulf (în miligrame per litru):
—
„Liguria di Levante” roșu
DESCRIERE TEXTUALĂ CONCISĂ
|
|
culoare: roșu-rubiniu, de intensitate variabilă, tinzând spre grena la maturitate; |
|
|
miros: delicat, vinos, fructat, |
|
|
caracteristic, complex; |
|
|
gust: sec, fin, echilibrat; |
|
|
tăria alcoolică totală minimă în volume: 11,5 % vol.; |
|
|
limita minimă a extractului fără zahăr: 20,0 g/l. |
Parametrii analitici care nu sunt indicați în tabelul de mai jos sunt conformi cu limitele prevăzute de legislația statului membru și de legislația UE.
CARACTERISTICI ANALITICE GENERALE
Tăria alcoolică totală maximă (% în volum):
—
Tăria alcoolică dobândită minimă (% în volum):
—
Aciditatea totală minimă:
|
|
4,5 în grame per litru, exprimată ca acid tartric |
Aciditatea volatilă maximă (în miliechivalenți per litru):
—
Cantitatea totală maximă de dioxid de sulf (în miligrame per litru):
—
„Liguria di Levante” Canaiolo
DESCRIERE TEXTUALĂ CONCISĂ
|
|
culoare: roșu-rubiniu, de intensitate variabilă; |
|
|
miros: delicat, vinos, fin; |
|
|
gust: sec, fin, echilibrat, caracteristic; |
|
|
tăria alcoolică totală minimă în volume: 10,5 % vol.; |
|
|
limita minimă a extractului fără zahăr: 20,0 g/l. |
Parametrii analitici care nu sunt indicați în tabelul de mai jos sunt conformi cu limitele prevăzute de legislația statului membru și de legislația UE.
CARACTERISTICI ANALITICE GENERALE
Tăria alcoolică totală maximă (% în volum):
—
Tăria alcoolică dobândită minimă (% în volum):
—
Aciditatea totală minimă:
|
|
4,5 în grame per litru, exprimată ca acid tartric |
Aciditatea volatilă maximă (în miliechivalenți per litru):
—
Cantitatea totală maximă de dioxid de sulf (în miligrame per litru):
—
„Liguria di Levante” Ciliegiolo
DESCRIERE TEXTUALĂ CONCISĂ
„Liguria di Levante” Ciliegiolo
|
|
culoare: roșu-rubiniu, de intensitate variabilă; culoare vie; |
|
|
miros: delicat, fin, vinos, ușor fructat; |
|
|
gust: sec, fin, echilibrat, ușor fructat; |
|
|
tăria alcoolică totală minimă în volume: 10,5 % vol.; |
|
|
limita minimă a extractului fără zahăr: 20,0 g/l. |
Parametrii analitici care nu sunt indicați în tabelul de mai jos sunt conformi cu limitele prevăzute de legislația statului membru și de legislația UE.
CARACTERISTICI ANALITICE GENERALE
Tăria alcoolică totală maximă (% în volum):
—
Tăria alcoolică dobândită minimă (% în volum):
—
Aciditatea totală minimă:
|
|
4,5 în grame per litru, exprimată ca acid tartric |
Aciditatea volatilă maximă (în miliechivalenți per litru):
—
Cantitatea totală maximă de dioxid de sulf (în miligrame per litru):
—
„Liguria di Levante” Merlot
DESCRIERE TEXTUALĂ CONCISĂ
|
|
culoare: roșu-rubiniu, de intensitate variabilă, tinzând spre grena la maturitate; |
|
|
miros: intens, vinos, ușor fructat și vegetal, complex; |
|
|
gust: sec, fin, echilibrat, suficient de corpolent; |
|
|
tăria alcoolică totală minimă în volume: 10,5 % vol.; |
|
|
limita minimă a extractului fără zahăr: 20,0 g/l. |
Parametrii analitici care nu sunt indicați în tabelul de mai jos sunt conformi cu limitele prevăzute de legislația statului membru și de legislația UE.
CARACTERISTICI ANALITICE GENERALE
Tăria alcoolică totală maximă (% în volum):
—
Tăria alcoolică dobândită minimă (% în volum):
—
Aciditatea totală minimă:
|
|
4,5 în grame per litru, exprimată ca acid tartric |
Aciditatea volatilă maximă (în miliechivalenți per litru):
—
Cantitatea totală maximă de dioxid de sulf (în miligrame per litru):
—
„Liguria di Levante” Pollera nera
DESCRIERE TEXTUALĂ CONCISĂ
|
|
culoare: roșu-rubiniu, de intensitate variabilă; |
|
|
miros: delicat, vinos, destul de complex; |
|
|
gust: sec, fin, echilibrat, caracteristic; |
|
|
tăria alcoolică totală minimă în volume: 10,5 % vol.; |
|
|
limita minimă a extractului fără zahăr: 20,0 g/l. |
Parametrii analitici care nu sunt indicați în tabelul de mai jos sunt conformi cu limitele prevăzute de legislația statului membru și de legislația UE.
CARACTERISTICI ANALITICE GENERALE
Tăria alcoolică totală maximă (% în volum):
—
Tăria alcoolică dobândită minimă (% în volum):
—
Aciditatea totală minimă:
|
|
4,5 în grame per litru, exprimată ca acid tartric |
Aciditatea volatilă maximă (în miliechivalenți per litru):
—
Cantitatea totală maximă de dioxid de sulf (în miligrame per litru):
—
„Liguria di Levante” Syrah
DESCRIERE TEXTUALĂ CONCISĂ
|
|
culoare: roșu rubiniu intens; |
|
|
miros: intens, vinos, complex, ușor fructat; |
|
|
gust: sec, fin, echilibrat, specific, corpolent; |
|
|
tăria alcoolică totală minimă în volume: 10,5 % vol.; |
|
|
limita minimă a extractului fără zahăr: 20,0 g/l. |
Parametrii analitici care nu sunt indicați în tabelul de mai jos sunt conformi cu limitele prevăzute de legislația statului membru și de legislația UE.
CARACTERISTICI ANALITICE GENERALE
Tăria alcoolică totală maximă (% în volum):
—
Tăria alcoolică dobândită minimă (% în volum):
—
Aciditatea totală minimă:
|
|
4,5 în grame per litru, exprimată ca acid tartric |
Aciditatea volatilă maximă (în miliechivalenți per litru):
—
Cantitatea totală maximă de dioxid de sulf (în miligrame per litru):
—
„Liguria di Levante” roze
DESCRIERE TEXTUALĂ CONCISĂ
|
|
culoare: roz pal sau deschis, culoare vie; |
|
|
miros: delicat, vinos, ușor fructat; |
|
|
gust: sec, fin, echilibrat; |
|
|
tăria alcoolică totală minimă în volume: 10,5 % vol.; |
|
|
limita minimă a extractului fără zahăr: 17,0 g/l. |
Parametrii analitici care nu sunt indicați în tabelul de mai jos sunt conformi cu limitele prevăzute de legislația statului membru și de legislația UE.
CARACTERISTICI ANALITICE GENERALE
Tăria alcoolică totală maximă (% în volum):
—
Tăria alcoolică dobândită minimă (% în volum):
—
Aciditatea totală minimă:
|
|
4,5 în grame per litru, exprimată ca acid tartric |
Aciditatea volatilă maximă (în miliechivalenți per litru):
—
Cantitatea totală maximă de dioxid de sulf (în miligrame per litru):
—
„Liguria di Levante” Passito bianco
DESCRIERE TEXTUALĂ CONCISĂ
|
|
culoare: galben-auriu intens, culoare vie, tinzând spre chihlimbariu; |
|
|
miros: intens, puternic, caracteristic, fructat și ușor mieros; |
|
|
gust: dulce spre demidulce, echilibrat, caracteristic, corpolent, agreabil și persistent; |
|
|
tăria alcoolică totală minimă în volume: 15,0 % vol.; |
|
|
limita minimă a extractului fără zahăr: 20,0 g/l. |
Parametrii analitici care nu sunt indicați în tabelul de mai jos sunt conformi cu limitele prevăzute de legislația statului membru și de legislația UE.
CARACTERISTICI ANALITICE GENERALE
Tăria alcoolică totală maximă (% în volum):
—
Tăria alcoolică dobândită minimă (% în volum):
13
Aciditatea totală minimă:
|
|
4,5 în grame per litru, exprimată ca acid tartric |
Aciditatea volatilă maximă (în miliechivalenți per litru):
24
Cantitatea totală maximă de dioxid de sulf (în miligrame per litru):
—
„Liguria di Levante” Passito rosso
DESCRIERE TEXTUALĂ CONCISĂ
|
|
culoare: roșu-rubiniu intens, culoare vie, strălucitoare; |
|
|
miros: intens, puternic, caracteristic, fructat și vinos; |
|
|
gust: dulce spre demidulce, echilibrat, caracteristic, corpolent, agreabil și persistent; |
|
|
tăria alcoolică totală minimă în volume: 15,0 %; |
|
|
limita minimă a extractului fără zahăr: 20,0 g/l. |
Parametrii analitici care nu sunt indicați în tabelul de mai jos sunt conformi cu limitele prevăzute de legislația statului membru și de legislația UE.
CARACTERISTICI ANALITICE GENERALE
Tăria alcoolică totală maximă (% în volum):
—
Tăria alcoolică dobândită minimă (% în volum):
13,5
Aciditatea totală minimă:
|
|
4,5 în grame per litru, exprimată ca acid tartric |
Aciditatea volatilă maximă (în miliechivalenți per litru):
24
Cantitatea totală maximă de dioxid de sulf (în miligrame per litru):
—
„Liguria di Levante” Vermentino nero
DESCRIERE TEXTUALĂ CONCISĂ
|
|
culoare: roșu-rubiniu intens, tinzând spre purpuriu pentru vinurile tinere și spre grena pentru vinurile învechite; |
|
|
miros: intens, cu note de fructe roșii, ierburi aromatice și condimente; |
|
|
gust: proaspăt, echilibrat și intens, cu un gust persistent plăcut, sec, câteodată cu note de migdale; |
|
|
tăria alcoolică totală minimă în volume: 10,5 % vol.; |
|
|
limita minimă a extractului fără zahăr: 20,0 g/l. |
Parametrii analitici care nu sunt indicați în tabelul de mai jos sunt conformi cu limitele prevăzute de legislația statului membru și de legislația UE.
CARACTERISTICI ANALITICE GENERALE
Tăria alcoolică totală maximă (% în volum):
—
Tăria alcoolică dobândită minimă (% în volum):
—
Aciditatea totală minimă:
|
|
4,5 în grame per litru, exprimată ca acid tartric |
Aciditatea volatilă maximă (în miliechivalenți per litru):
—
Cantitatea totală maximă de dioxid de sulf (în miligrame per litru):
—
5. Practici oenologice
5.1. Practici oenologice specifice
—
5.2. Randamente maxime:
Liguria di Levante: alb, Malvasia bianca lunga, Trebbiano toscano
11 000 kg de struguri la hectar
Liguria di Levante: roșu, Canaiolo, Giliegiolo, Merlot, Pollera nera, Vermentino nero
11 000 kg de struguri la hectar
Liguria di Levante: Sangiovese, Syrah, roze, Passito bianco, Passito rosso
11 000 kg de struguri la hectar
6. Aria geografică delimitată
Aria de producție a strugurilor destinați fabricării vinurilor care beneficiază de „Indicazione Geografica Tipica” (indicația geografică tipică) „Liguria di Levante” cuprinde întregul teritoriu al provinciei La Spezia.
7. Soiul/soiurile de struguri de vin principale
Canaiolo nero N. - Canaiolo
Ciliegiolo N.
Ciliegiolo N. - Morettone
Greco B. - Asprinio bianco B.
Malvasia bianca Lunga B. - Malvasia
Malvasia bianca Lunga B. - Malvoisie
Malvasia di Candia aromatica B. - Malvasia
Merlot N.
Moscato bianco B. - Moscatello
Moscato bianco B. - Moscatellone
Moscato bianco B. - Moscato
Moscato bianco B. - Muscat
Moscato bianco B. - Muskateller
Pollera nera N.
Ruzzese B.
Sangiovese N. - Sangioveto
Sauvignon B.
Syrah N. - Shiraz
Trebbiano toscano B. - Biancame B.
Trebbiano toscano B. - Procanico
Trebbiano toscano B. - Trebbiano
Trebbiano toscano B. - Ugni blanc
Vermentino B.
Vermentino B. - Favorita B.
Vermentino nero N.
8. Descrierea legăturii (legăturilor)
Liguria di levante
Aspecte pedologice și climatice: pe dealuri, substraturi cu texturi care variază de la soluri argiloase fine la soluri argiloase granulare; pe câmpii și pe fundurile văilor, sedimente fluviale nămoloase sau argiloase, soluri pietroase. Aspecte topografice: altitudinea plantațiilor viticole este cuprinsă între 0 m și 1 700 m deasupra nivelului mării. Cantitatea maximă de precipitații se înregistrează în noiembrie și este de aproximativ 160 mm; cantitatea minimă de precipitații se înregistrează în iulie și este de 27 mm în medie. Factori umani și istorici semnificativi pentru legătură: patrimoniu bogat moștenit din perioada Imperiului Roman. Val di Magra adăpostește încă vestigiile vechii cetăți romane Luni, port comercial prosper din care plecau blocuri de marmură din Alpii apuani, dar și lemn, brânză și vin.
9. Alte condiții esențiale (ambalare, etichetare, alte cerințe)
—
Link către caietul de sarcini al produsului
https://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/14016
|
29.9.2021 |
RO |
Jurnalul Oficial al Uniunii Europene |
C 393/34 |
Publicarea unei cereri de modificare a caietului de sarcini al unei denumiri din sectorul vitivinicol menționate la articolul 105 din Regulamentul (UE) nr. 1308/2013 al Parlamentului European și al Consiliului
(2021/C 393/14)
Prezenta publicare conferă dreptul de opoziție la cererea de înregistrare, în temeiul articolului 98 din Regulamentul (UE) nr. 1308/2013 al Parlamentului European și al Consiliului (1), în termen de două luni de la data prezentei publicări.
CERERE DE MODIFICARE A CAIETULUI DE SARCINI
„Επανομή” (Epanomi)
PGI-GR-A0858-AM01
Data cererii: 30-07-2015
1. Norme aplicabile modificării
Articolul 105 din Regulamentul (UE) nr. 1308/2013 – modificare care nu este minoră
2. Descrierea și justificarea modificării
2.1. Adăugarea categoriei de produse vitivinicole „vin alb din struguri supracopți” din soiul Malagousia
Modificarea dosarului tehnic PGI-GR-A0858 Epanomi, caietul de sarcini al produsului și documentul unic, se referă la adăugarea categoriei de produse vitivinicole „vin alb din struguri supracopți” care va fi produs din struguri din soiul Malagousia.
De la începutul anului 2000, vinul obținut din struguri supracopți este produs din soiul autohton Malagousia. Acesta este unul dintre cele mai bune soiuri din Grecia. Soiul este originar din regiunea muntoasă Nafpaktia. Acest soi este cultivat în regiunea Epanomi de peste 35 de ani, cu rezultate și caracteristici organoleptice excelente.
Armonia dintre Malagousia și specificul zonei este ideală, deoarece toate elementele legate de viticultură sunt favorabile. Condițiile climatice, precum și diversitatea solurilor din această regiune, soiul de struguri cultivat aici, grija acordată cultivării viței de vie și tehnicile de vinificație conferă caracteristicile lor specifice vinului alb din struguri supracopți.
Vinul alb obținut din struguri supracopți a primit premii la competițiile internaționale.
Prezenta modificare se referă la părțile „Descrierea vinurilor”, „Practici oenologice”, „Randamente maxime”, „Soiuri de struguri de vin autorizate pentru producția de vin” și „Legătura cu arealul geografic” din documentul unic și din caietul de sarcini.
2.2. Actualizarea dosarului tehnic IGP Epanomi
Pe lângă modificările solicitate și ca parte a actualizării dosarelor tehnice, caietul de sarcini a fost modificat după cum urmează: a) adăugarea dispozițiilor naționale referitoare la cerințele și controalele aplicabile vinurilor DOP și IGP și eliminarea abrogărilor și b) modificarea datelor referitoare la autoritățile de control competente, în special denumirea ministerului și a direcției și adăugarea direcției generale, precum și rectificarea denumirii centrelor regionale de protecție fitosanitară și de control al calității.
Această modificare nu afectează documentul unic.
DOCUMENT UNIC
1. Denumire(i)
Επανομή (Epanomi)
2. Tip de indicație geografică
IGP - Indicație geografică protejată
3. Categorii de produse vitivinicole
|
1. |
Vin |
|
16. |
Vin din struguri supracopți |
4. Descrierea vinului (vinurilor)
Vin roșu sec
|
— |
Tăria alcoolică totală minimă: 12,0 % vol. |
|
— |
Tăria alcoolică naturală minimă: 11,5 % vol. |
|
— |
Conținut total de zahăr (g/l): maximum 9,0* |
Aciditatea totală exprimată în acid tartric (g/l): maximum 7,0
Culoare violet intens luminos cu reflexii roșu-cărămiziu după îmbătrânirea prelungită a vinului. Aromă de fructe proaspete coapte, mirodenii, stafide, cacao. Corpolent, cu aromă echilibrată și taninuri fine, susținute de fruct și un final intens aromatic.
|
* |
Atunci când conținutul de zahăr este mai mare de 4 g/l, se aplică cerințele din anexa III partea B la Regulamentul (UΕ) 2019/33 al Comisiei. |
În ceea ce privește parametrii pentru care nu este indicată o valoare precisă, se aplică limitele prevăzute de reglementările Uniunii.
|
Caracteristici analitice generale |
|
|
Tăria alcoolică totală maximă (în % din volum) |
|
|
Tăria alcoolică dobândită minimă (în % din volum) |
12 |
|
Aciditatea totală minimă |
3,5 grame pe litru, exprimată în acid tartric |
|
Aciditatea volatilă maximă (în miliechivalenți pe litru) |
20 |
|
Cantitatea totală maximă de dioxid de sulf (în miligrame pe litru) |
150 |
Vin alb sec
|
— |
Tăria alcoolică totală minimă: 11,0 % vol. |
|
— |
Tăria alcoolică naturală minimă: 10,5 % vol. |
|
— |
Conținut total de zahăr (g/l): maximum 9,0* |
|
— |
Aciditatea totală exprimată în acid tartric (g/l): maximum 7,5 |
Culoare galben deschis intens cu reflexii verzi sau culoare galben auriu intens după îmbătrânirea vinului pentru o anumită perioadă. Aromă de fructe exotice și fructe de vară, iasomie, citrice, vanilie, miere și note de tutun. La gust, complex și bogat, cu o aromă armonioasă echilibrată, aciditate proaspătă și intens aromată și un final persistent.
|
* |
Atunci când conținutul de zahăr este mai mare de 4 g/l, se aplică cerințele din anexa III partea B la Regulamentul (UΕ) 2019/33 al Comisiei. |
În ceea ce privește parametrii pentru care nu este indicată o valoare precisă, se aplică limitele prevăzute de reglementările Uniunii.
|
Caracteristici analitice generale |
|
|
Tăria alcoolică totală maximă (în % din volum) |
|
|
Tăria alcoolică dobândită minimă (în % din volum) |
11 |
|
Aciditatea totală minimă |
3,5 grame pe litru, exprimată în acid tartric |
|
Aciditatea volatilă maximă (în miliechivalenți pe litru) |
18 |
|
Cantitatea totală maximă de dioxid de sulf (în miligrame pe litru) |
200 |
Vin alb din struguri supracopți
|
— |
Tăria alcoolică totală minimă: 15 % vol. |
|
— |
Conținut de zaharuri naturale (g/l): 250 g/l minimum |
|
— |
Aciditatea totală exprimată în acid tartric (g/l): maximum 6,5 |
|
— |
Conținutul total de dioxid de sulf din vinuri (mg/l): maximum 300** |
Acest vin, obținut exclusiv din soiul de struguri Malagousia, are o culoare auriu închis din cauza îmbătrânirii pentru o perioadă îndelungată în butoaie de stejar. Arome complexe de fructe coapte cu miez alb precum piersici, pere, gutui, mango și de miere. Onctuozitate pronunțată la gust, combinată cu o aciditate bună și un fundal dulce.
|
** |
conform derogării prevăzute la punctul 2 (c) din anexa I partea B la Regulamentul (UE) 2019/934 al Comisiei |
În ceea ce privește parametrii pentru care nu este indicată o valoare precisă, se aplică limitele prevăzute de reglementările Uniunii.
|
Caracteristici analitice generale |
|
|
Tăria alcoolică totală maximă (în % din volum) |
|
|
Tăria alcoolică dobândită minimă (în % din volum) |
15 |
|
Aciditatea totală minimă |
3,5 grame pe litru, exprimată în acid tartric |
|
Aciditatea volatilă maximă (în miliechivalenți pe litru) |
20 |
|
Cantitatea totală maximă de dioxid de sulf (în miligrame pe litru) |
300 |
5. Practici vitivinicole
5.1. Practici oenologice specifice
Practica de cultivare
Viile sunt întreținute în conformitate cu tehnicile de cultivare utilizate de obicei în această regiune.
Restricții aplicabile fabricării vinului
Vinificarea vinurilor albe:
Vin alb IGP Epanomi
Vinurile albe sunt elaborate folosind tehnici moderne de producție; temperatura în timpul fermentației alcoolice nu depășește 20 °C.
Restricții aplicabile fabricării vinului
Vinificarea vinurilor roșii:
Vinul roșu IGP Epanomi este produs folosind metoda clasică de vinificare în roșu.
Restricții aplicabile fabricării vinului
Vin alb din struguri supracopți Epanomi IGP
Strugurii sunt lăsați pe viță pentru a se supracoace doar în anii în care condițiile climatice o permit.
Vinurile albe sunt elaborate folosind tehnici moderne de producție; temperatura în timpul fermentației alcoolice nu depășește 20 °C.
5.2. Randamentul maxim
Randament maxim în hectolitri de produs finit pe hectar - vin roșu
88 hectolitri la hectar
Randament maxim în hectolitri de produs finit pe hectar - vin blanc
82,5 hectolitri la hectar
Randament maxim în hectolitri de produs finit pe hectar - vin alb din struguri supracopți
40 hectolitri la hectar
Randament maxim în kilograme de struguri la hectar - vin roșu
11 000 de kilograme de struguri la hectar
Randament maxim în kilograme de struguri la hectar - vin alb
11 000 de kilograme de struguri la hectar
Randament maxim în kilograme de struguri la hectar - vin alb din struguri supracopți
8 000 de kilograme de struguri la hectar
6. Arealul delimitat
Arealul de producție delimitat al vinurilor IGP Epanomi include regiunea situată la sud de Salonic, în localitatea Epanomi din municipalitatea Thermaikos.
7. Soiurile de struguri de vin principale
|
|
Limnio N |
|
|
Αssyrtiko Β |
|
|
Malagousia B |
|
|
Chardonnay B |
|
|
Sauvignon Blanc B |
|
|
Viognier B |
|
|
Xinomavro N - Xinogaltso, Popolka |
|
|
Cabernet sauvignon N |
|
|
Mourvedre N |
|
|
Grenache rouge N |
|
|
Merlot N |
|
|
Syrah N |
8. Descrierea legăturii (legăturilor)
8.1 Informații privind arealul geografic - Vinuri și vinuri din struguri supracopți
Legătura istorică, culturală, socială și economică, precum și mediul și originea geografice sunt valabile pentru categoriile „vin” și „vin din struguri supracopți”.
A.
Regiunea Epanomi aparținea regiunii „Kalamaria”, un nume care înseamnă „partea bună” și care i-a fost dat de călătorii francezi datorită calității bune a produselor agricole din această regiune. Există dovezi privind vinificația care datează de 1 500 de ani, iar zona este menționată pentru podgoriile sale în perioada bizantină. Prima referire la așezarea sub numele de Panomi (1302) este legată de existența podgoriilor din această regiune. Se pare că viticultura a continuat până la sfârșitul ocupației otomane. În timpul recensământului din 1875, au fost înregistrate 325 de podgorii și 586 în timpul celui din 1907. În 1907, existau 27 de instalații de zdrobit ca și clădiri independente și 22 în case din sat. Au fost găsite, de asemenea, înregistrări privind plata impozitelor către autoritățile locale turce referitoare la cultivarea viței-de-vie și la producția de vinuri din această regiune.
B.
Încă din antichitate, vița-de-vie și vinul au fost indisociabil legate de viața culturală, socială și economică a locuitorilor din regiune.
Această legătură continuă până în prezent, cu organizarea de evenimente și conferințe menite să promoveze vinul, dar și tradiția culturală a regiunii, cum ar fi „drumurile vinului” din Epanomi.
C.
Regiunea viticolă Epanomi este situată la sud de Salonic, în municipalitatea Thermaikos. Clima este mediteraneeană. Temperatura medie anuală atinge 16 °C, iar precipitațiile medii anuale sunt de aproximativ 550 mm. O puternică rouă poate fi observată în primele ore ale dimineții, favorizând o transpirație redusă și, în general, urmată de un vânt uscat din nord, eliminând excesul de umiditate din vegetație. Solul este nisipos-argilos și argilos-noroios. Conținutul de carbonat de calciu contribuie la o bună textură și la drenajul solului, în timp ce conținutul relativ mare de argilă are ca rezultat o acumulare semnificativă de substanțe nutritive. Conținutul de materie organică este mediu, contribuind la textura bună și la drenajul solului. Solurile au o pantă mică până la medie, ceea ce contribuie la un drenaj mai bun și limitează sau chiar elimină riscul de boli, cum ar fi mucegaiul. Efectul mării, împreună cu panta și orientarea solurilor, reduce semnificativ riscul de îngheț.
8.2 Informații despre produs pentru categoria „vin”
Vinurile albe IGP Epanomi au o culoare galben deschis intens cu reflexii verzi și argintii sau galben auriu intens după îmbătrânirea vinului în butoaie de stejar pentru o anumită perioadă. Aromele variază în funcție de tip, soi și îmbătrânire. Caracterizate printr-o aciditate proaspătă, vinurile sunt complexe și bogate la gust, ceea ce se datorează condițiilor ideale pentru maturarea soiurilor.
Vinurile roșii IGP Epanomi au o culoare roșie intensă cu reflexe albăstrui și arome de fructe roșii, condimente, cacao și stafide. Au un corp bogat, un gust echilibrat și taninuri blânde, datorită condițiilor climatice ideale care predomină în regiune și determină o bună maturitate tehnologică și fenolică.
8.3 Informații despre produs pentru categoria „vin din struguri supracopți”
De la începutul anului 2000, vinurile obținute din struguri supracopți sunt produse din soiul Malagousia. Acest soi este cultivat în regiune de peste 35 de ani și dă rezultate excelente. Armonia sa cu specificul zonei este ideală, deoarece toate elementele legate de viticultură sunt favorabile.
Strugurii sunt lăsați pe viță pentru a se supracoace doar în anii în care condițiile climatice o permit. Culoarea aurie închisă se datorează îmbătrânirii în butoaie de stejar pentru o perioadă îndelungată, în timp ce vinul se caracterizează prin arome de fructe albe coapte și de miere. Vinul are o rotunjime plăcută la gust, care se echilibrează în mod ideal cu buna aciditate care îl caracterizează.
Vinurile obținute din struguri supracopți au primit premii la competiții internaționale precum: Decanter World Wine Awards, International Wine Challenge, International Wine & Spirits Competition.
8.4 Interacțiune cauzală pentru categoria „vin”
După cum s-a indicat în detaliu în părțile anterioare, unicitatea vinurilor IGP Epanomi se datorează asocierii caracteristicilor specifice regiunii (sol, climă, influența vânturilor în timpul verii), soiurilor de struguri cultivate și tehnicilor de cultivare folosite.
Clima din Epanomi este ideală pentru soiurile cultivate aici, deoarece strugurii ating maturitatea tehnologică și fenolică dorită înainte de perioada ploilor abundente de toamnă, care ar afecta calitatea strugurilor.
Condițiile xerotermice care predomină în această regiune, combinate cu tipul de sol, duc la maturarea strugurilor între mijlocul lunii august și mijlocul lunii septembrie, în funcție de soi. Astfel, combinația dintre soiurile cultivate și indicele xerotermic ridicat al regiunii are ca rezultat o diferență în tipul și caracteristicile organoleptice ale vinurilor produse, care reflectă direct clima.
Soiurile albe sunt cultivate în părțile inferioare ale podgoriei, pentru a se evita stresul hidric care ar duce la reducerea acidității vinurilor. Singura excepție este soiul Malagousia care este cultivat în părțile intermediare și superioare, deoarece este sensibil la excesul de umiditate. Maturarea strugurilor începe la jumătatea lunii august pentru soiurile Chardonnay, Sauvignon Blanc, Viognier, în timp ce soiurile Assyrtiko și Malagousia ajung la maturitate la sfârșitul lunii august.
Mai exact, soiul Assyrtiko s-a aclimatizat perfect mediului local și dă vinuri cu aciditate puternică, tărie alcoolică ridicată și arome de fructe verzi coapte, note florale și o ușoară mineralitate la gust.
Soiul Malagousia se coace fără dificultăți și conferă vinuri cu o tărie alcoolică deosebit de ridicată, o bună aciditate (datorită vânturilor reci care suflă din nord) și arome de fructe tropicale, citrice și iasomie.
Soiurile Chardonnay, Viognier și Sauvignon Blanc au, datorită condițiilor termice de maturare, un caracter aromatic tropical, care se combină cu un volum puternic la gust, o aciditate bună și o capacitate bună de îmbătrânire.
Soiurile roșii sunt cultivate în părțile superioare ale podgoriei, unde solul reține cantități mai mici de apă, pentru a induce stresul hidric dorit și pentru a obține cea mai bună maturitate fenolică și tehnologică. Vinurile produse pe soluri nisipoase au arome delicate, în timp ce vinurile produse pe soluri cu un conținut ridicat de argilă au un caracter fenolic pronunțat. Maturarea strugurilor începe spre sfârșitul lunii august pentru soiurile roșii Merlot, Grenache rouge, urmate de soiurile Syrah, Cabernet Sauvignon și Mourvedre și se încheie în prima jumătate a lunii septembrie cu soiurile Limnio și Xinomavro.
În special, soiurile Merlot și Grenache roșu dau vinuri cu o tărie alcoolică ridicată, dulci la gust și cu arome de fructe coapte. Soiurile Syrah, Cabernet Sauvignon și Mourvedre dau vinuri bine structurate, de o culoare intensă și cu o mare capacitate de îmbătrânire. Soiul Limnio dă vinuri de culoare intensă, cu arome deosebite de fructe roșii și cu un volum bogat, în timp ce soiul Xinomavro dă vinuri cu intensitate cromatică bună, datorită maturării ideale a soiului în această regiune, cu tărie alcoolică bună și cu caracteristici de fructe roșii.
8.5 Interacțiune cauzală pentru categoria „vin din struguri supracopți”
Soiul Malagousia este un soi polidinamic, care, în funcție de cultură și de metoda de vinificație, poate da vinuri simple cu arome de muscat și lămâie, dar și vinuri corpolente mai complexe, cu arome de citrice (chitră, lămâie), fructe coapte, plante aromatice și piper alb. Amplasarea, expunerea, relieful, precum și compoziția mecanică și chimică a podgoriei joacă un rol important.
Soiul Malagousia are o bună capacitate de adaptare, dar este sensibil la umiditate. Prin urmare, este plantat la cele mai înalte niveluri ale zonei în care umiditatea este mai scăzută, adică în locuri care favorizează maturarea strugurilor. Din acest soi se obțin, astfel, vinuri complexe cu arome pronunțate de citrice și fructe tropicale, dar și cu o aciditate bună, datorită vânturilor din nord care elimină umiditatea vegetației, și a brizelor marine, care scad temperatura strugurilor în timpul lunilor de vară.
Solul este în mare parte nisipos, sărac în nutrienți și în pantă, ceea ce permite drenarea rapidă și ușoară, creând condiții foarte favorabile pentru acest soi, mai ales în perioada de maturare. În caz contrar, absorbția unui volum mare de apă duce la ruperea pieliței subțiri a soiului Malagousia și la apariția putregaiului cenușiu.
În același timp, selecția plantelor mai vechi (30 de ani și peste), combinată cu solul sărac din regiune, duce la o productivitate scăzută și favorizează coacerea excesivă a acestui soi. Cu toate acestea, în anii cu producție ridicată, se folosește recoltarea în verde pentru a favoriza maturarea soiului.
Expunerea directă la soare scade intensitatea aromelor terpenice ale soiului, care conferă caracteristici de muscat. Acesta este motivul pentru care plantația din zonă trebuie orientată spre vest-est, pentru a asigura o coacere armonioasă și pentru a proteja strugurii de expunerea directă la razele soarelui și, astfel, pentru a se evita arsurile. În același timp, gestionarea specifică a suprafeței foliare (peste 2 metri) garantează o umbră mai bună și o protecție mai bună a strugurilor.
Selecția clonală este, de asemenea, un atu. Plantarea cu clona diluată a soiului facilitează o mai bună ventilare a strugurilor și reduce riscul de botrită.
În cele din urmă, s-a constatat că acest soi este foarte bine adaptat la schimbările climatice. Lipsa precipitațiilor din această regiune în lunile august și septembrie din ultimii ani permite soiului să se coacă mai bine, favorizând astfel producția de vin din struguri supracopți aproape în fiecare an.
9. Condiții suplimentare esențiale
Dispoziții suplimentare privind etichetarea vinurilor
Cadrul juridic:
Legislația națională
Tipul de condiție suplimentară:
Dispoziții suplimentare referitoare la etichetare
Descrierea mențiunii:
Articolul 53, alineatele (1), (2) și (6) și, în special, anexa V la Regulamentul delegat (UE) 2019/33 al Comisiei din 17 octombrie 2018 de completare a Regulamentului (UE) nr. 1308/2013 al Parlamentului European și al Consiliului în ceea ce privește cererile de protecție a denumirilor de origine, a indicațiilor geografice și a mențiunilor tradiționale din sectorul vitivinicol, procedura de opoziție, restricțiile de utilizare, modificările caietelor de sarcini ale produselor, anularea protecției și etichetarea și prezentarea
Pe eticheta vinurilor ecologice IGP Epanomi, mențiunea „ecologic” sau „eco” combinată cu denumirea produsului trebuie obligatoriu să fie însoțită de:
|
— |
numărul de cod al organismului de control |
|
— |
sigla UE |
|
— |
mențiunea „Agricultură UE sau/și Agricultură Grecia” |
Dispoziții suplimentare privind etichetarea vinurilor
Cadrul juridic:
Legislația națională
Tipul de condiție suplimentară:
Dispoziții suplimentare referitoare la etichetare
Descrierea mențiunii:
Mențiuni privind anumite metode de producție
Ordinul ministerial nr. 280557 din 9 iunie 2005, „Definirea perioadelor de maturare, îmbătrânire și punere spre consum a vinurilor cu denumire de origine de calitate superioară și a vinurilor de țară, precum și a mențiunilor care vor fi folosite pentru etichetarea acestora cu privire la modul sau metoda lor de producție” (JORH nr. 818, volumul 2, din 15 iunie 2005) stabilește, la articolele 3 și 4, condițiile prealabile pentru folosirea următoarelor indicații:
|
— |
„ΝΕΟΣ ΟΙΝΟΣ” sau „ΝΕΑΡΟΣ ΟΙΝΟΣ” (vin nou) |
|
— |
„ΩΡΙΜΑΝΣΗ ΣΕ ΒΑΡΕΛΙ” sau „ΩΡΙΜΑΣΕ ΣΕ ΒΑΡΕΛΙ” (maturare în butoi sau maturat în butoi) |
|
— |
„ΠΑΛΑΙΩΜΕΝΟΣ ΣΕ ΒΑΡΕΛΙ” sau „ΠΑΛΑΙΩΣΗ ΣΕ ΒΑΡΕΛΙ” (îmbătrânire în butoi sau îmbătrânit în butoi) |
|
— |
„ΟΙΝΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΩΡΙΜΑΣΕ ΣΕ ΒΑΡΕΛΙ” sau „ΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΩΡΙΜΑΝΣΗ ΣΕ ΒΑΡΕΛΙ” (fermentat și maturat în butoi sau fermentare și maturare în butoi) |
|
— |
„ΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΣΕ ΒΑΡΕΛΙ” sau „ΟΙΝΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΣΕ ΒΑΡΕΛΙ” (fermentare în butoi sau fermentat în butoi). |
Dispoziții suplimentare privind etichetarea vinurilor
Cadrul juridic:
Legislația națională
Tipul de condiție suplimentară:
Dispoziții suplimentare referitoare la etichetare
Descrierea mențiunii:
Indicarea anului de recoltare pe etichetă.
Dacă mențiunea „ΝΕΟΣ ΟΙΝΟΣ” sau „ΝΕΑΡΟΣ ΟΙΝΟΣ” (vin nou) apare pe eticheta vinului, este obligatoriu să se menționeze anul de recoltare a strugurilor, după cum prevede articolul 1 alineatul (2) din Ordinul ministerial nr. 280557 din 9 iunie 2005, „Definirea perioadelor de maturare, îmbătrânire și punere spre consum a vinurilor cu denumire de origine de calitate superioară și a vinurilor de țară, precum și a mențiunilor care vor fi folosite pentru etichetarea acestora cu privire la modul sau metoda lor de producție” (JORH nr. 818, volumul 2, din 15 iunie 2005).
Dispoziții suplimentare privind etichetarea vinurilor
Cadrul juridic:
Legislația națională
Tipul de condiție suplimentară:
Dispoziții suplimentare referitoare la etichetare
Descrierea mențiunii:
Indicații de etichetare în conformitate cu legislația națională
În conformitate cu Ordinul ministerial 235309 din 7 februarie 2002, mențiunile tradiționale care pot fi incluse pe eticheta vinurilor care poartă indicația geografică protejată (IGP) Epanomi sunt următoarele:
ΛΕΥΚΟΣ ΑΠΟ ΛΕΥΚΑ ΣΤΑΦΥΛΙΑ (Blanc de blancs) (Alb din struguri albi), ΛΕΥΚΟΣ ΑΠΟ ΕΡΥΘΡΑ ΣΤΑΦΥΛΙΑ (Blanc de noirs) (Alb din struguri roșii), ΛΕΥΚΟΣ ΑΠΟ ΕΡΥΘΡΩΠΑ ΣΤΑΦΥΛΙΑ Η ΛΕΥΚΟΣ ΑΠΟ ΓΚΡΙΖΑ ΣΤΑΦΥΛΙΑ (Blanc de gris) (Alb din struguri roșii sau alb din struguri gri), ΚΟΚΚΙΝΕΛΙ (Kokkineli), (Vin de collines) (Vin de pe coline), ΟΙΝΟΣ ΠΛΑΓΙΩΝ (Vin de pe versanți).
Derogări
Cadrul juridic:
Legislația națională
Tipul de condiție suplimentară:
Derogare privind producerea în arealul geografic delimitat
Descrierea mențiunii:
Articolul 5 alineatul (1) litera (b) din Regulamentul delegat (UE) 2019/33 al Comisiei din 17 octombrie 2018 de completare a Regulamentului (UE) nr. 1308/2013 al Parlamentului European și al Consiliului în ceea ce privește cererile de protecție a denumirilor de origine, a indicațiilor geografice și a mențiunilor tradiționale din sectorul vitivinicol, procedura de opoziție, restricțiile de utilizare, modificările caietelor de sarcini ale produselor, anularea protecției și etichetarea și prezentarea.
Derogări
Cadrul juridic:
Legislația națională
Tipul de condiție suplimentară:
Derogare privind producerea în arealul geografic delimitat
Descrierea mențiunii:
Ordinul ministerial comun nr. 392169 din 20 octombrie 1999, „Norme generale aplicabile folosirii mențiunii «Τοπικός Οίνος» (vin local) pentru descrierea unui vin de masă” (JORH nr. 1985, volumul 2, din 8 noiembrie 1999), modificat prin Ordinul ministerial comun nr. 321813 din 29 august 2007, prevede la articolul 4, punctul c) următoarele:
„Vinurile de masă autorizate să utilizeze mențiunea «vin local» cu indicația geografică a unei regiuni, a unei prefecturi sau a unei regiuni vitivinicole mai mici decât prefectura sunt produse în crame situate în prefectura sau în prefecturile învecinate.”
Mai exact, vinurile IGP Epanomi pot fi produse în crame situate în prefectura Salonic sau în prefecturile învecinate Halkidiki, Imathia, Pella, Kilkis și Serres.
Trimitere la publicarea caietului de sarcini
http://www.minagric.gr/images/stories/docs/agrotis/POP-PGE/OINOS/PGE_prodiagrafes_epanomh050517.pdf