Cunoscută sub numele de directiva privind transparența, Directiva 2004/109/CE urmărește să îmbunătățească informarea investitorilor cu privire la emitenții de valori mobiliare admise la tranzacționare pe o piață reglementată, care își au sediul sau își desfășoară activitatea în statele membre ale Uniunii Europene (UE).
Aceasta impune statelor membre să publice periodic informații financiare și legate de durabilitate cu privire la activitățile emitenților pe parcursul întregului exercițiu financiar, în plus față de informarea continuă privind deținerea unor procente semnificative de drepturi de vot
Directiva a fost modificată de mai multe ori, cel mai recent prin Directivele (UE) 2022/2464 în ceea ce privește normele cu privire la raportarea privind durabilitatea de către întreprinderi și 2023/2864 în ceea ce privește înființarea și funcționarea punctului unic de acces european.
ASPECTE-CHEIE
Informații financiare periodice și legate de durabilitate
Informațiile financiare periodice se referă la situația financiară a emitentului de valori mobiliare și a întreprinderii aflate sub controlul acestuia, împreună cu impactul societății asupra aspectelor legate de durabilitate și informațiile necesare pentru a înțelege modul în care aspectele legate de durabilitate afectează dezvoltarea, performanța și poziția societății.
Emitenții de valori mobiliare trebuie să divulge rapoartele financiare anuale (compuse din situațiile financiare, raportul de gestiune și declarațiile de responsabilitate) și rapoartele financiare intermediare (declarațiile intermediare de gestiune). Deși directiva nu susține o raportare periodică mai frecventă (de exemplu, rapoarte financiare trimestriale), acestea sunt totuși permise dacă raportarea suplimentară este proporțională.
Raportul financiar trebuie să rămână la dispoziția publicului timp de cel puțin 10 ani.
Pentru exercițiile financiare care încep la sau după această dată, toate rapoartele financiare anuale trebuie să fie întocmite într-un format electronic unic de raportare, pe baza specificațiilor tehnice elaborate de Autoritatea europeană pentru valori mobiliare și piețe (ESMA) și adoptate prin Regulamentul delegat (UE) 2019/815.
Normele introduse prin modificarea Directivei (UE) 2022/2464 privind raportarea privind durabilitatea de către întreprinderi impun tuturor întreprinderilor cotate pe piețele reglementate de UE să includă în raportul administratorilor informații referitoare la impactul societății asupra aspectelor legate de durabilitate (cum ar fi drepturile de mediu, drepturile sociale, drepturile omului și factorii de guvernanță), împreună cu informațiile necesare pentru a înțelege modul în care aspectele legate de durabilitate îi afectează dezvoltarea, performanța și poziția. Aplicarea acestor norme va fi treptată (a se vedea mai jos).
Notificarea privind deținerea unor drepturi de vot semnificative
Când acționarii dobândesc sau cedează acțiunile cu drepturi de vot ale unui emitent ale cărui acțiuni sunt admise la tranzacționare pe o piață reglementată, aceștia trebuie să notifice emitentului procentajul din drepturile de vot pe care îl deține în urma acestei operații. Această normă se aplică în cazul în care procentajul deținut atinge anumite praguri (5 %, 10 %, 15 %, 20 %, 25 %, 30 %, 50 % și 75 %) sau în cazul în care scade sau crește în raport cu aceste praguri. Această prevedere este valabilă și în alte cazuri, în care o persoană fizică sau juridică are dreptul de a dobândi, de a ceda sau de a-și exercita drepturi de vot.
Notificarea emitentului, care trebuie transmisă de către acționar în termen de patru zile de tranzacționare, trebuie să furnizeze informații despre noua distribuție a drepturilor de vot, identitatea acționarului, data modificării și pragul de voturi atins.
Emitenții trebuie să facă publice informațiile conținute în notificările privind participațiile importante pe care le primesc în termen de cel mult trei zile de tranzacționare de la primirea acestora.
Această directivă obligă companiile active în industriile extractive (petrol, gaze și minerale) și în sectorul forestier să declare, într-un raport anual separat, plățile efectuate către guvernele statelor membre în care își desfășoară activitatea.
Divulgarea de informații suplimentare
În cel mai scurt timp posibil și în termen de cel mult patru zile de tranzacționare de la achiziționarea sau cedarea de acțiuni proprii în cazul în care proporția atinge, depășește sau scade sub 5 % sau 10 % din drepturile de vot, emitentul trebuie să facă publică proporția de acțiuni proprii.
La sfârșitul fiecărei luni calendaristice, emitenții trebuie să facă public numărul total de drepturi de vot și de capital.
Fără întârziere, un emitent trebuie să facă publică orice modificare a drepturilor aferente diferitelor clase de acțiuni.
Diseminarea, stocarea și accesul la informațiile reglementate
Statele membre trebuie să se asigure că emitentul sau persoana care a solicitat admiterea la tranzacționare pe o piață reglementată fără consimțământul emitentului divulgă informațiile reglementate într-un mod care să asigure un acces rapid și nediscriminatoriu la aceste informații și le pune la dispoziția mecanismului desemnat oficial.
În plus, fiecare stat membru trebuie să se asigure că există cel puțin un mecanism desemnat oficial care să stocheze informațiile divulgate de întreprinderi și să le facă accesibile publicului timp de zece ani.
ESMA a primit sarcina de a crea un punct unic de acces european (PUAE) care va include și va face accesibile informațiile de mai sus până la jumătatea anului 2027. Directiva de modificare (UE) 2023/2864 introduce un articol în Directiva 2004/109/CE care impune statelor membre, începând cu , să se asigure că, atunci când fac publice orice informații reglementate menționate în directiva privind transparența, emitentul sau persoana care a solicitat admiterea la tranzacționare pe o piață reglementată fără consimțământul emitentului transmite informațiile respective în același timp mecanismului desemnat oficial (adică organismul de colectare), în format digital și împreună cu metadatele relevante, în scopul de a face informațiile respective accesibile pe ESAP, înființat în temeiul Regulamentului (UE) 2023/2859.
Țările din afara UE
În cazul în care sediul social al unui emitent este situat într-o țară din afara UE, acesta poate alege unul dintre statele membre în care valorile sale mobiliare sunt admise la tranzacționare pe o piață reglementată. Autoritatea competentă a statului membru ales poate permite emitentului respectiv să respecte normele sale naționale (cum ar fi normele privind informațiile periodice și alte informații care trebuie publicate), cu condiția ca legislația țării din afara UE în cauză să prevadă cerințe echivalente cu cele din UE. Autoritatea competentă trebuie apoi să informeze ESMA cu privire la orice scutire acordată.
Supravegherea raportării privind dezvoltarea durabilă
Directiva 2007/14/CE și directivele de modificare a acesteia stabilesc norme detaliate cu privire la aspecte precum:
modalitățile procedurale de alegere a statului membru de origine;
conținutul minim al situațiilor financiare semestriale neconsolidate;
mecanismele de control de către autoritățile competente în ceea ce privește formatorii de piață.
Regulamentul (CE) nr. 1569/2007 și modificările sale stabilesc un mecanism de determinare a echivalenței standardelor de contabilitate aplicate de emitenții de valori mobiliare din țări terțe.
Regulamentul delegat (UE) 2015/761 se referă la anumite standarde tehnice de reglementare referitoare la participațiile importante.
Regulamentul delegat (UE) 2016/1437 se referă la standardele tehnice de reglementare privind accesul la nivelul UE la informații reglementate.
Regulamentul delegat (UE) 2019/815 se referă la standardele tehnice de reglementare care specifică un format de raportare electronic unic, inclusiv actualizările sau modificările ulterioare.
DE CÂND SE APLICĂ NORMELE?
Directiva 2004/109/CE a trebuit să fie transpusă în legislația națională până la . Normele cuprinse în directivă ar trebui să se aplice de la aceeași dată.
Directiva de modificare (UE) 2022/2464 a trebuit transpusă în legislația națională până la . Aplicarea sa se va face în trei etape:
exercițiul financiar 2024 pentru emitenții mari cu peste 500 de angajați și emitenții care sunt societăți-mamă ale grupurilor mari cu peste 500 de angajați la nivel consolidat;
exercițiul financiar 2025 pentru toți ceilalți mari emitenți;
exercițiul financiar 2026 pentru emitenți care sunt întreprinderi mici și mijlocii, instituții de credit mici și cu un grad redus de complexitate și întreprinderile de (re)asigurare captive.
Directiva de modificare (UE) 2023/2864 trebuie transpusă în legislația națională până la , cu excepția articolului 3 (Modificări la Directiva 2004/109/CE), care trebuie transpus până la .
Directiva 2004/109/CE a Parlamentului European și a Consiliului din privind armonizarea obligațiilor de transparență în ceea ce privește informația referitoare la emitenții ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacționare pe o piață reglementată și de modificare a Directivei 2001/34/CE (JO L 390, , pp. 38-57).
Modificările succesive aduse Directivei 2004/109/CE au fost integrate în textul de bază. Această versiune consolidată are doar un caracter informativ.
DOCUMENTE CONEXE
Regulamentul (UE) 2023/2859 al Parlamentului European și al Consiliului din de înființare a unui punct unic de acces european care oferă acces centralizat la informațiile puse la dispoziția publicului relevante pentru serviciile financiare, pentru piețele de capital și pentru durabilitate (JO L, 2023/2859, ).
Regulamentul delegat (UE) 2019/815 al Comisiei din de completare a Directivei 2004/109/CE a Parlamentului European și a Consiliului în ceea ce privește standardele tehnice de reglementare privind specificarea unui format de raportare electronic unic (JO L 143, , pp. 1-792).
Regulamentul delegat (UE) 2016/1437 al Comisiei din de completare a Directivei 2004/109/CE a Parlamentului European și a Consiliului în ceea ce privește standardele tehnice de reglementare privind accesul la nivelul Uniunii la informații reglementate (JO L 234, , pp. 1-7).
Regulamentul delegat (UE) 2015/761 al Comisiei din de completare a Directivei 2004/109/CE a Parlamentului European și a Consiliului cu privire la anumite standarde tehnice de reglementare referitoare la participațiile importante (JO L 120, , pp. 2-5).
Regulamentul (UE) nr. 1095/2010 al Parlamentului European și al Consiliului din de instituire a Autorității europene de supraveghere (Autoritatea europeană pentru valori mobiliare și piețe), de modificare a Deciziei nr. 716/2009/CE și de abrogare a Deciziei 2009/77/CE a Comisiei (JO L 331, , pp. 84-119).
Regulamentul (CE) nr. 1569/2007 al Comisiei din de instituire a unui mecanism pentru determinarea echivalenței standardelor de contabilitate aplicate de emitenți de valori mobiliare din țări terțe, în conformitate cu Directivele 2003/71/CE și 2004/109/CE ale Parlamentului European și ale Consiliului (JO L 340, , pp. 66-68).
Directiva 2007/14/CE a Comisiei din de stabilire a normelor de aplicare a anumitor dispoziții ale Directivei 2004/109/CE privind armonizarea obligațiilor de transparență în ceea ce privește informația referitoare la emitenții ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacționare pe o piață reglementată (JO L 69, , pp. 27-36).
Recomandarea Comisiei 2007/657/CEdin privind rețeaua electronică de mecanisme oficial desemnate pentru stocarea centralizată a informațiilor reglementate prevăzută în Directiva 2004/109/CE a Parlamentului European și a Consiliului (JO L 267, , pp. 16-22)