11.3.2022   

RO

Jurnalul Oficial al Uniunii Europene

L 84/28


DECIZIA (PESC) 2022/411 A CONSILIULUI

din 10 martie 2022

de modificare a Deciziei 2014/145/PESC privind măsuri restrictive în raport cu acțiunile care subminează sau amenință integritatea teritorială, suveranitatea și independența Ucrainei

CONSILIUL UNIUNII EUROPENE,

având în vedere Tratatul privind Uniunea Europeană, în special articolul 29,

având în vedere propunerea Înaltului Reprezentant al Uniunii pentru afaceri externe și politica de securitate,

întrucât:

(1)

La 17 martie 2014, Consiliul a adoptat Decizia 2014/145/PESC (1).

(2)

La 10 septembrie 2021, Consiliul a adoptat Decizia (PESC) 2021/1470 (2), prin care a prelungit măsurile prevăzute în Decizia 2014/145/PESC cu încă șase luni.

(3)

Având în vedere continuarea subminării sau a amenințării integrității teritoriale, a suveranității și a independenței Ucrainei, aplicarea Deciziei 2014/145/PESC ar trebui să fie prelungită cu încă șase luni.

(4)

Consiliul a reexaminat desemnările individuale prevăzute în anexa la Decizia 2014/145/PESC. Pe baza acestei reexaminări, informațiile referitoare la 37 de persoane și șase entități ar trebui modificate.

(5)

Prin urmare, Decizia 2014/145/PESC ar trebui modificată în consecință,

ADOPTĂ PREZENTA DECIZIE:

Articolul 1

Decizia 2014/145/PESC se modifică după cum urmează:

1.

La articolul 6, al doilea paragraf se înlocuiește cu următorul text:

„Prezenta decizie se aplică până la 15 septembrie 2022.”

2.

Anexa se modifică în conformitate cu anexa la prezenta decizie.

Articolul 2

Prezenta decizie intră în vigoare în ziua următoare datei publicării în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene.

Adoptată la Bruxelles, 10 martie 2022.

Pentru Consiliu

Președintele

J.-Y. LE DRIAN


(1)  Decizia 2014/145/PESC a Consiliului din 17 martie 2014 privind măsuri restrictive în raport cu acțiunile care subminează sau amenință integritatea teritorială, suveranitatea și independența Ucrainei (JO L 78, 17.3.2014, p. 16).

(2)  Decizia (PESC) 2021/1470 a Consiliului din 10 septembrie 2021 de modificare a Deciziei 2014/145/PESC privind măsuri restrictive în raport cu acțiunile care subminează sau amenință integritatea teritorială, suveranitatea și independența Ucrainei (JO L 321, 13.9.2021, p. 32).


ANEXĂ

În anexa la Decizia 2014/145/PESC, rubricile referitoare la persoanele și entitățile enumerate mai jos se înlocuiesc cu următoarele rubrici:

Persoane

 

Nume

Date de identificare

Motive

Data includerii pe listă

„4.

Denis Valentinovich BEREZOVSKIY

(Денис Валентинович БЕРЕЗОВСКИЙ)

Denys Valentynovych BEREZOVSKYY

(Денис Валентинович БЕРЕЗОВСЬКИЙ)

Sexul: masculin

Data nașterii: 15.7.1974

Locul nașterii: Kharkiv (Harkov), RSS Ucraineană (în prezent Ucraina)

Berezovskiy a fost numit comandant al Marinei ucrainene la 1 martie 2014, dar apoi a depus un jurământ în fața forțelor armate din Crimeea, încălcându-și astfel jurământul față de Marina ucraineană.

A fost comandant adjunct al Flotei Mării Negre a Federației Ruse până în octombrie 2015.

Comandant adjunct al Flotei din Pacific a Federației Ruse și viceamiral.

17.3.2014

8.

Sergey Pavlovych TSEKOV

(Сергей Павлович ЦЕКОВ)

Serhiy Pavlovych TSEKOV

(Сергiй Павлович ЦЕКОВ)

Sexul: masculin

Data nașterii: 28.9.1953 sau 28.8.1953

Locul nașterii: Simferopol, Ucraina

În calitate de vicepreședinte al Verhovna Rada a Crimeei, Tsekov a inițiat, împreună cu Sergey Aksyonov, demiterea ilegală a guvernului «Republicii Autonome Crimeea» (RAC). L-a atras în această activitate pe Vladimir Konstantinov, amenințându-l cu demiterea. Tsekov a recunoscut public că membri ai parlamentului din Crimeea au fost cei care au inițiat invitarea soldaților ruși în vederea ocupării Verhovna Rada a Crimeei. A fost unul dintre primii lideri din Crimeea care au solicitat public anexarea Crimeei la Rusia.

Membru al Consiliului federativ al Federației Ruse din partea așa-numitei «Republici Crimeea» începând din 2014, numit din nou în funcție în septembrie 2019. Membru al Consiliului Comitetului federativ pentru afaceri externe.

17.3.2014

17.

Sergei Vladimirovich ZHELEZNYAK

(Сергей Владимирович ЖЕЛЕЗНЯК)

Sexul: masculin

Data nașterii: 30.7.1970

Locul nașterii: St Petersburg (Sankt Petersburg) (fostul Leningrad), Federația Rusă

Fost vicepreședinte al Dumei de Stat a Federației Ruse.

A susținut activ utilizarea forțelor armate ruse în Ucraina și anexarea Crimeei. A condus personal demonstrația în favoarea utilizării forțelor armate ruse în Ucraina.

Fost vicepreședinte și fost membru al Comisiei pentru afaceri internaționale al Dumei de Stat.

Membru al prezidiului Consiliului general al Partidului Rusia Unită.

17.3.2014

19.

Aleksandr Viktorovich VITKO

(Александр Викторович ВИТКО)

Sexul: masculin

Data nașterii: 13.9.1961

Locul nașterii: Vitebsk, RSS Belarusă (în prezent Belarus)

Fost comandant al Flotei Mării Negre, amiral.

Responsabil de comanda forțelor ruse care au ocupat teritoriul suveran al Ucrainei.

Fost șef al Statului-Major General și prim comandant-șef adjunct al Marinei Ruse.

17.3.2014

27.

Alexander Mihailovich NOSATOV

(Александр Михайлович НОСАТОВ)

Sexul: masculin

Data nașterii: 27.3.1963

Locul nașterii: Sevastopol, RSS Ucraineană, (în prezent Ucraina)

Fost comandant al Flotei Mării Negre, contraamiral.

Responsabil de comanda forțelor ruse care au ocupat teritoriul suveran al Ucrainei.

Actualmente amiral, șef al Statului-Major al marinei ruse.

21.3.2014

32.

General-locotenent Igor Nikolaevich (Mykolayovich) TURCHENYUK

(Игорь Николаевич ТУРЧЕНЮК)

Sexul: masculin

Data nașterii: 5.12.1959

Locul nașterii: Osh (Oș), RSS Kârgâză (în prezent Kârgâzstan)

Fost comandant de facto al trupelor ruse desfășurate pe teritoriul anexat ilegal al Crimeei (pe care Rusia continuă să le numească oficial «miliții locale de autoapărare»). Fost comandant adjunct al Districtului militar de sud.

Șef al districtului de sud al Gărzii Naționale Ruse.

21.3.2014

37.

Sergei Ivanovich MENYAILO

(Сергей Иванович МЕНЯЙЛО)

Sexul: masculin

Data nașterii: 22.8.1960

Locul nașterii: Alagir, RSS Autonomă Osetia de Nord, RSFSR (în prezent Federația Rusă)

Fost guvernator al orașului ucrainean anexat Sevastopol.

Fost reprezentant plenipotențiar al președintelui Federației Ruse în districtul federal al Siberiei. Membru al Consiliului de Securitate al Federației Ruse.

Conducător al Osetiei de Nord de la 19 septembrie 2021.

29.4.2014

38.

Olga Fyodorovna KOVITIDI

(Ольга Фёдоровна КОВИТИДИ)

Sexul: feminin

Data nașterii: 7.5.1962

Locul nașterii: Simferopol, RSS Ucraineană (în prezent Ucraina)

Din 2014 membră a Consiliului Federației Ruse din partea «Republicii Autonome Crimeea» anexate, numită din nou în funcție în 2019.

Membră a Comitetului pentru legislație constituțională și construcție statală al Consiliului federativ.

29.4.2014

50.

Vladimir Anatolievich SHAMANOV

(Владимир Анатольевич ШАМАНОВ)

Sexul: masculin

Data nașterii: 15.2.1957

Locul nașterii: Barnaul, Federația Rusă

Fost comandant al trupelor aeropurtate ruse, general-colonel. În această funcție de rang înalt, poartă răspunderea pentru desfășurarea forțelor aeriene ruse în Crimeea.

Fost președinte al Comisiei pentru apărare a Dumei de Stat a Federației Ruse. Membru al Dumei de Stat, Comisia pentru dezvoltarea societății civile.

12.5.2014

60.

Natalia Vladimirovna POKLONSKAYA

(Наталья Владимировна ПОКЛОНСКАЯ)

Sexul: feminin

Data nașterii: 18.3.1980

Locul nașterii: Mikhailovka (Mihailovka), regiunea Voroshilovgrad (Voroșilovgrad), RSS Ucraineană sau Yevpatoria (Ievpatoria), RSS Ucraineană (în prezent Ucraina)

Membră a Dumei de Stat, aleasă din «Republica Autonomă Crimeea» ilegal anexată.

Fostă procuroare a așa-numitei «Republici Crimeea». A participat în mod activ la anexarea Crimeei de către Rusia.

Fostă vicepreședintă a Comitetului pentru afaceri internaționale, membră a Comisiei de investigare a amestecului extern în afacerile interne ale Federației Ruse, membră a Comisiei pentru securitate și combaterea corupției din cadrul Dumei de Stat a Federației Ruse. Deține funcția de ambasador în cadrul corpului diplomatic al Federației Ruse.

12.5.2014

62.

Aleksandr Yurevich BORODAI

(Александр Юрьевич БОРОДАЙ)

Sexul: masculin

Data nașterii: 25.7.1972

Locul nașterii: Moscow (Moscova), Federația Rusă

Fost așa-numit «prim-ministru al Republicii Populare Donețk», în această calitate responsabil de activitățile «guvernamentale» separatiste ale așa-numitului «guvern al Republicii Populare Donețk» (de exemplu, la 8 iulie 2014 a afirmat că «forțele noastre militare desfășoară o operație specială împotriva „fasciștilor” ucraineni»), semnatar al Memorandumului de înțelegere privind «Uniunea Novorossia». Rămâne activ în sprijinirea acțiunilor sau politicilor separatiste; conduce «Uniunea Voluntarilor din Donbas».

Președinte al Consiliului Uniunii Voluntarilor din Donbas. Implicat în mod activ în recrutarea și instruirea «voluntarilor» trimiși în luptă în Donbas.

Membru al Dumei de Stat din septembrie 2021. În octombrie 2021, a declarat că forțele separatiste din estul Ucrainei sunt «forțe ruse».

12.7.2014

65.

Alexander KHRYAKOV

Aleksandr Vitalievich KHRYAKOV

(Александр Витальевич ХРЯКОВ)

Oleksandr Vitaliyovych KHRYAKOV

(Олександр Вiталiйович ХРЯКОВ)

Sexul: masculin

Data nașterii: 6.11.1958

Locul nașterii: Donetsk (Donețk), Ucraina

Fost așa-numit «ministru al informațiilor și al comunicării în masă» al «Republicii Populare Donețk». În prezent, membru al așa-numitei Comisii pentru buget, finanțe și politică economică a «Consiliului Popular» al «Republicii Populare Donețk». Continuă să sprijine în mod activ acțiunile separatiste în estul Ucrainei.

12.7.2014

66.

Marat Faatovich BASHIROV

(Марат Фаатович БАШИРОВ)

Sexul: masculin

Data nașterii: 20.1.1964

Locul nașterii: Izhevsk (Ijevsk), Federația Rusă

Fost așa-numit «prim-ministru al Consiliului de Miniștri al Republicii Populare Lugansk», confirmat la 8 iulie 2014.

Responsabil de activitățile «guvernamentale» separatiste ale așa-numitului «guvern al Republicii Populare Lugansk».

În prezent, cercetător politic la Institutul de Management al Comunicațiilor și director al Centrului pentru studierea problemelor regimurilor de sancțiuni internaționale.

Continuă activitățile de sprijinire a structurilor separatiste ale așa-numitei «Republici Populare Lugansk».

12.7.2014

77.

Boris Vyacheslavovich GRYZLOV

(Борис Вячеславович ГРЫЗЛОВ)

Sexul: masculin

Data nașterii: 15.12.1950

Locul nașterii: Vladivostok, Federația Rusă

Fost membru permanent al Consiliului de Securitate al Federației Ruse. În calitate de membru al Consiliului de Securitate, care oferă consiliere privind aspectele referitoare la securitatea națională și le coordonează, a fost implicat în definirea politicii Guvernului Rusiei prin care sunt amenințate integritatea teritorială, suveranitatea și independența Ucrainei.

Rămâne președinte al Consiliului Suprem al Partidului Rusia Unită și reprezentant plenipotențiar al Federației Ruse în cadrul Grupului de contact pentru soluționarea situației din Ucraina.

Președinte al consiliului de administrație al întreprinderii de stat Tactical Missiles Corporation JSC.

25.7.2014

79.

Mikhail Vladimirovich DEGTYARYOV/DEGTYAREV

(Михаил Владимирович ДЕГТЯРËВ)

Sexul: masculin

Data nașterii: 10.7.1981

Locul nașterii: Kuibyshev (Kuibîșev) (Samara), Federația Rusă

Fost membru al Dumei de Stat.

În calitatea sa de membru al Dumei, a anunțat inaugurarea «ambasadei de facto» la Moscova a nerecunoscutei, așa-numitei «Republici Populare Donețk». Contribuie la subminarea sau amenințarea integrității teritoriale, a suveranității și a independenței Ucrainei.

Fost președinte al Comisiei pentru educație fizică, sport și tineret din cadrul Dumei de Stat ruse.

Începând cu 19 septembrie 2021, guvernator al Khabarovsk Krai.

Începând cu 6 februarie 2021, coordonator al filialei regionale a Partidului Liberal Democrat din Rusia.

25.7.2014

84.

Fyodor Dmitrievich BEREZIN

(Фëдор Дмитриевич БЕРЕЗИН)

Fedir Dmytrovych BEREZIN

(Федiр Дмитрович БЕРЕЗIН)

Sexul: masculin

Data nașterii: 7.2.1960

Locul nașterii: Donetsk (Donețk), Ucraina

Fost așa-numit «ministru adjunct al apărării» al așa-numitei «Republici Populare Donețk». Este asociat cu Igor Strelkov/Ghirkin, care se face răspunzător de acțiuni care subminează sau amenință integritatea teritorială, suveranitatea și independența Ucrainei. Asumând acest rol și acționând în această calitate, Berezin a sprijinit, prin urmare, acțiuni și politici care subminează integritatea teritorială, suveranitatea și independența Ucrainei. Rămâne activ în sprijinirea acțiunilor sau politicilor separatiste. Membru al așa-numitului «Consiliu Popular» al «Republicii Populare Donețk». În prezent, președinte al consiliului Uniunii Scriitorilor din «Republica Populară Donețk».

25.7.2014

98.

Miroslav Vladimirovich RUDENKO

(Мирослав Владимирович РУДЕНКО)

Myroslav Volodymyrovych RUDENKO

(Мирослав Володимирович РУДЕНКО)

Sexul: masculin

Data nașterii: 21.1.1983

Locul nașterii: Debaltsevo (Debalțeve), Ucraina

Asociat cu «miliția populară din Donbas». A afirmat, printre altele, că miliția își va continua lupta în restul țării. Prin urmare, Rudenko a sprijinit acțiuni și politici care subminează integritatea teritorială, suveranitatea și independența Ucrainei. Membru al așa-numitei Comisii pentru educație, știință și cultură a «Consiliului Popular» al «Republicii Populare Donețk».

12.9.2014

108.

Vladimir Abdualiyevich VASILYEV

(Владимир Абдуалиевич ВАСИЛЬЕВ)

Sexul: masculin

Data nașterii: 11.8.1949

Locul nașterii: Klin, regiunea Moscova, Federația Rusă

Fost vicepreședinte al Dumei de Stat. La 20 martie 2014, a votat în favoarea proiectului de lege constituțională federală «privind acceptarea în Federația Rusă a „Republicii Crimeea” și formarea în cadrul Federației Ruse de noi entități federale – „Republica Crimeea” și orașul cu statut federal Sevastopol».

Fost conducător al Republicii Daghestan. Fost consilier al președintelui Federației Ruse.

Membru al Dumei de Stat și lider al facțiunii «Rusia Unită» din cadrul Dumei de Stat.

12.9.2014

114.

Igor Vladimirovich LEBEDEV

(Игорь Владимирович ЛЕБЕДЕВ)

Sexul: masculin

Data nașterii: 27.9.1972

Locul nașterii: Moscow (Moscova), Federația Rusă

Fost membru al Dumei de Stat. Fost vicepreședinte al Dumei de Stat. La 20 martie 2014, a votat în favoarea proiectului de lege constituțională federală «privind acceptarea în Federația Rusă a „Republicii Crimeea” și formarea în cadrul Federației Ruse de noi entități federale – „Republica Crimeea”și orașul cu statut federal Sevastopol».

12.9.2014

119.

Alexander Mikhailovich BABAKOV

(Aлександр Михайлович БАБАКОВ)

Sexul: masculin

Data nașterii: 8.2.1963

Locul nașterii: Chisinau (Chișinău), RSS Moldovenească (în prezent Republica Moldova)

Fost membru al Consiliului federativ al Federației Ruse. Membru al Comisiei pentru afaceri externe. Este membru proeminent al «Rusiei Unite» și om de afaceri cu investiții considerabile în Ucraina și Crimeea.

La 20 martie 2014, a votat în favoarea proiectului de lege constituțională federală «Privind acceptarea în Federația Rusă a „Republicii Crimeea” și formarea în cadrul Federației Ruse de noi entități federale – „Republica Crimeea” și orașul cu statut federal Sevastopol».

După fuziunea partidelor politice «O Rusie Justă», «Pentru Adevăr» și «Patrioți ai Rusiei», Babakov a devenit secretarul prezidiului Consiliului central al entității rezultate în urma fuziunii.

Membru al Dumei de Stat, membru al Comisiilor pentru energie, sprijin pentru IMM-uri, afaceri ale Comunității Statelor Independente (CSI), integrare eurasiatică și sprijin pentru compatrioți.

12.9.2014

121.

Oleg Konstantinovich AKIMOV (alias Oleh AKIMOV)

(Олег Константинович АКИМОВ)

Oleh Kostiantynovych AKIMOV

(Олег Костянтинович АКIМОВ)

Sexul: masculin

Data nașterii: 15.9.1981

Locul nașterii: Luhansk (Lugansk), Ucraina

Deputat din partea «Uniunii Economice Lugansk» în «Consiliul Național» al «Republicii Populare Lugansk». A candidat în cadrul așa-numitelor «alegeri» din 2 noiembrie 2014 la postul de așa-numit «conducător» al «Republicii Populare Lugansk». Aceste «alegeri» au încălcat legislația Ucrainei și au fost, prin urmare, ilegale. Fost «conducător» al așa-numitei «Federații a Sindicatelor». Membru al așa-numitului «Consiliu Popular» al «Republicii Populare Lugansk». Președinte actual al Consiliului de administrație al organizației publice interregionale «Uniunea Comunităților Lugansk», reprezentant al Comisiei pentru integrare «Russia-Donbass».

În consecință, prin asumarea acestei funcții și acționând în această calitate, precum și prin participarea formală în calitate de candidat la «alegerile» ilegale, a sprijinit activ acțiuni și politici care subminează integritatea teritorială, suveranitatea și independența Ucrainei și a destabilizat și mai mult Ucraina.

Sprijină activ acțiuni și politici care subminează integritatea teritorială, suveranitatea și independența Ucrainei.

29.11.2014

131.

Yevgeniy Vyacheslavovich ORLOV (alias Yevhen Vyacheslavovych ORLOV)

(Евгений Вячеславович ОРЛОВ)

Sexul: masculin

Data nașterii: 10.5.1980 sau 21.10.1983

Locul nașterii: Snezhnoye (Snejnoie), oblastul Donetsk (Donețk), Ucraina

г. Снежное, Донецкой области, Украина

Fost membru al «Consiliului Național» al așa-numitei «Republici Populare Donețk». Fost președinte al mișcării publice «Libertate pentru Donbas».

În consecință, prin asumarea acestei funcții și acționând în această calitate, a sprijinit activ acțiuni și politici care subminează integritatea teritorială, suveranitatea și independența Ucrainei și a destabilizat și mai mult Ucraina.

Fost vicepreședinte al Comisiei pentru industrie și comerț a Adunării Naționale a RPD.

29.11.2014

137.

Eduard Aleksandrovich BASURIN

(Эдуард Александрович БАСУРИН)

Eduard Oleksandrovych BASURIN

(Едуард Олександрович БАСУРIН)

Sexul: masculin

Data nașterii: 27.6.1966

Locul nașterii: Donetsk (Donețk), Ucraina

Purtător de cuvânt și șef adjunct al «miliției populare» a așa-numitei «Republici Populare Donețk».

În consecință, prin asumarea acestei funcții și acționând în această calitate, a sprijinit activ acțiuni și politici care subminează integritatea teritorială, suveranitatea și independența Ucrainei și a destabilizat și mai mult Ucraina.

Șef adjunct și reprezentat oficial al «Departamentului de miliție populară al RPD».

16.2.2015

140.

Sergey Yurevich KUZOVLEV (alias IGNATOV, TAMBOV)

(КУЗОВЛЕВ Сергей Юрьевич (a.k.a. Сергей; ИГНАТОВ, ТAMБOB)]

Sexul: masculin

Data nașterii: 7.1.1967

Locul nașterii: Michurinsk (Miciurinsk), oblastul Tambov, Federația Rusă

Мичуринск, Тамбовская область, Российская Федерация

Fost așa-numit comandant-șef al miliției populare a «Republicii Populare Lugansk».

În consecință, prin asumarea acestei funcții și acționând în această calitate, a sprijinit activ acțiuni și politici care subminează integritatea teritorială, suveranitatea și independența Ucrainei și a destabilizat și mai mult Ucraina.

Fost comandant al Armatei a 8-a a Forțelor Armate Ruse. Șef al Statului-Major și prim comandant adjunct al Districtului militar de sud al Rusiei.

16.2.2015

149.

Andrei Valeryevich KARTAPOLOV

(Андрей Валерьевич КАРТAПOЛOВ)

Sexul: masculin

Data nașterii: 9.11.1963

Locul nașterii: fosta Republică Democrată Germană

Fost comandant al Districtului militar de vest. Fost director al Departamentului de operații principale și șef adjunct al Statului-Major al forțelor armate ale Federației Ruse. A fost implicat activ în elaborarea și punerea în aplicare a campaniei militare a forțelor ruse în Ucraina.

Potrivit activităților stabilite ale Statului-Major, prin exercitarea controlului operațional al forțelor armate, a fost implicat în mod activ în elaborarea și punerea în aplicare a politicii Guvernului Rusiei de amenințare a integrității teritoriale, a suveranității și a independenței Ucrainei.

Fost ministru adjunct al apărării.

Membru al Dumei de Stat începând cu 19 septembrie 2021.

16.2.2015

152.

Ruslan Ismailovich BALBEK

(Руслан Исмаилович БАЛЬБЕК)

Sexul: masculin

Data nașterii: 28.8.1977

Locul nașterii: Bekabad, RSS Uzbekistan (în prezent Uzbekistan)

Fost membru al Dumei de Stat, ales din «Republica Autonomă Crimeea» ilegal anexată.

Fost vicepreședinte al Comisiei pentru afaceri etnice a Dumei.

În 2014, Balbek a fost numit vicepreședinte al Consiliului de Miniștri al așa-numitei «Republici Crimeea» și a acționat în această capacitate pentru integrarea peninsulei Crimeea, ilegal anexată, în Federația Rusă, activitate pentru care i-a fost decernată o medalie «Pentru apărarea „Republicii Crimeea”». A susținut anexarea Crimeei în declarații publice, inclusiv pe profilul său de pe site-ul Rusiei Unite (filiala Crimeea) și într-un articol de presă publicat pe site-ul NTV la 3 iulie 2016.

9.11.2016

154.

Dmitry Anatolievich BELIK

(Дмитрий Анатольевич БЕЛИК)

Sexul: masculin

Data nașterii: 17.10.1969

Locul nașterii: Kular, Ust-districtul Yansky, RSS Autonomă Iacută (în prezent Federația Rusă)

Membru al Dumei de Stat ales din orașul Sevastopol, ilegal anexat.

Membru al Comisiei pentru afaceri internaționale a Dumei.

În calitate de membru al administrației municipale a Sevastopolului în perioada februarie-martie 2014, a sprijinit activitățile așa-numitului «primar al poporului», Aleksei Chaliy. Și-a recunoscut public implicarea în evenimentele din 2014 care au condus la anexarea ilegală a Crimeei și a Sevastopolului, pe care a susținut-o public, inclusiv pe site-ul său personal și într-un interviu publicat la 21 februarie 2016 pe site-ul nation-news.ru.

Pentru implicarea sa în procesul de anexare, i-a fost decernat Ordinul de Stat al Rusiei «Merit pentru patrie – clasa II».

9.11.2016

155.

Andrei Dmitrievich KOZENKO

(Андрей Дмитриевич КОЗЕНКО)

Sexul: masculin

Data nașterii: 3.8.1981

Locul nașterii: Simferopol, RSS Ucraineană (în prezent Ucraina)

Fost membru al Dumei de Stat, ales din «Republica Autonomă Crimeea» ilegal anexată.

Fost membru al Comisiei pentru piețele financiare a Dumei.

În martie 2014, Kozenko a fost numit vicepreședinte al Consiliului de Stat al așa-numitei «Republici Crimeea». Și-a recunoscut public implicarea în evenimentele din 2014 care au condus la anexarea ilegală a Crimeei și a Sevastopolului, pe care a susținut-o public, inclusiv într-un interviu publicat la 12 martie 2016 pe site-ul gazetacrimea.ru. Pentru implicarea sa în procesul de anexare, i s-a decernat de către «autoritățile» locale medalia «Pentru apărarea „Republicii Crimeea”».

9.11.2016

156.

Svetlana Borisovna SAVCHENKO

(Светлана Борисовна САВЧЕНКО)

Sexul: feminin

Data nașterii: 24.6.1965

Locul nașterii: Belogorsk, RSS Ucraineană (în prezent Ucraina)

Fostă membră a Dumei de Stat, aleasă din «Republica Autonomă Crimeea» ilegal anexată.

Fostă membră a Comisiei pentru cultură a Dumei.

A fost membră a Consiliului Suprem al «Republicii Autonome Crimeea» din 2012 și, din martie 2014, a susținut integrarea Crimeei și a Sevastopolului, ilegal anexate, în Federația Rusă. În septembrie 2014, Savchenko a fost aleasă în Consiliul de Stat al așa-numitei «Republici Crimeea». A susținut anexarea ilegală a Crimeei și a Sevastopolului cu numeroase ocazii în declarații publice, inclusiv în interviurile publicate pe site-ul c-pravda.ru la 2 aprilie 2016 și la 20 august 2016. În 2014, i s-a acordat Ordinul de Stat al Rusiei «Pentru îndeplinirea îndatoririlor către țara mamă» – gradul II și, în 2015, din partea «autorităților»«Republicii Crimeea» i s-a acordat ordinul «Pentru loialitate în serviciu».

9.11.2016

157.

Pavel Valentinovich SHPEROV

(Павел Валентинович ШПЕРОВ)

Sexul: masculin

Data nașterii: 4.7.1971

Locul nașterii: Simferopol, RSS Ucraineană (în prezent Ucraina)

Fost membru al Dumei de Stat, ales din «Republica Autonomă Crimeea» ilegal anexată.

Fost membru al Comisiei pentru chestiuni legate de CSI, integrarea eurasiatică și legături cu compatrioții din cadrul Dumei.

În septembrie 2014, Shperov a fost ales în Consiliul de Stat al așa-numitei «Republici Crimeea».

Și-a recunoscut public, inclusiv într-un interviu publicat pe site-ul ldpr-rk.ru la 3 septembrie 2016, rolul jucat în evenimentele din 2014 care au condus la anexarea ilegală a Crimeei și a Sevastopolului și, în special, rolul jucat în organizarea referendumului ilegal privind anexarea ilegală a peninsulei.

9.11.2016

162.

Inna Nikolayevna GUZEYEVA

(Инна Николаевна ГУЗЕЕВА)

Inna Nikolayevna GUZEEVA

(Инна Николаевна ГУЗЕЕВА)

Inna Mykolayivna HUZIEIEVA

(Iнна Миколаївна ГУЗЄЄВА)

Sexul: feminin

Data nașterii: 20.5.1971

Locul nașterii: Crimeea, Ucraina

Vicepreședintă a Comisiei electorale din Crimeea. În această calitate, a participat la organizarea alegerilor pentru președinția Rusiei din 18 martie 2018, a alegerilor regionale și locale din 8 septembrie 2019 și a alegerilor din septembrie 2021 pentru Duma de Stat în teritoriile ilegal anexate, Crimeea și Sevastopol, sprijinind și punând în aplicare astfel în mod activ politici care subminează integritatea teritorială, suveranitatea și independența Ucrainei.

14.5.2018

163.

Natalya Ivanovna BEZRUCHENKO/Natalia Ivanovna BEZRUCHENKO

(Наталья Ивановна БЕЗРУЧЕНКО)

Nataliya Ivanivna BEZRUCHENKO

(Наталiя Iванiвна БЕЗРУЧЕНКО)

Sexul: feminin

Data nașterii: 22.8.1979

Locul nașterii: Simferopol, Crimeea, Ucraina

Secretară a Comisiei electorale din Crimeea. În această calitate, a participat la organizarea alegerilor pentru președinția Rusiei din 18 martie 2018, a alegerilor regionale și locale din 8 septembrie 2019 și a alegerilor din septembrie 2021 pentru Duma de Stat în teritoriile ilegal anexate, Crimeea și Sevastopol, sprijinind și punând în aplicare astfel în mod activ politici care subminează integritatea teritorială, suveranitatea și independența Ucrainei.

14.5.2018

167.

Olga Valerievna POZDNYAKOVA/Olga Valeryevna POZDNYAKOVA

(Ольга Валерьевна ПОЗДНЯКОВА)

Olga Valeriyivna POZDNYAKOVA

(Ольга Валерiївна ПОЗДНЯКОВА)

Sexul: feminin

Data nașterii: 30.3.1982

Locul nașterii: Shakhty (Șahti), oblastul Rostov, URSS (în prezent Federația Rusă)

Fostă «președintă» a «Comisiei electorale centrale» a așa-numitei «Republici Populare Donețk». În această calitate a participat la organizarea așa-numitelor «alegeri» din 11 noiembrie 2018 în așa-numita «Republică Populară Donețk”, sprijinind și punând în aplicare astfel în mod activ acțiuni și politici care subminează integritatea teritorială, suveranitatea și independența Ucrainei și a destabilizat și mai mult Ucraina.

Fostă șefă a Direcției de politică internă din cadrul administrației așa-numitului «conducător al Republicii Populare Donețk».

10.12.2018

183.

Aleksandr Vladimirovich DVORNIKOV

(Александр Владимирович ДВОРНИКОВ)

Sexul: masculin Data nașterii: 22.8.1961

Locul nașterii: Ussuriysk (Ussuriisk), ținutul Primorie, Federația Rusă

Comandant al Districtului militar de sud al forțelor armate ruse, general de armată și responsabil de forțele militare din regiune, inclusiv din teritoriile ilegal anexate Crimeea și Sevastopol. În această calitate, a fost responsabil de acțiunile Flotei Mării Negre și ale altor forțe militare desfășurate la 25 noiembrie 2018 de către Federația Rusă împotriva Ucrainei, care au împiedicat accesul vaselor ucrainene la coasta lor din Marea Azov, subminând astfel integritatea teritorială și suveranitatea Ucrainei și subminând securitatea Ucrainei prin perturbarea circulației și operabilității vaselor marinei ucrainene.

Acțiunile în chestiune au sprijinit, de asemenea, consolidarea anexării ilegale a peninsulei Crimeea la Federația Rusă.

15.3.2019

184.

Sergei Andreevich DANILENKO

(Сергей Андреевич ДАНИЛЕНКО)

Sexul: masculin

Data nașterii: 14.3.1960

Locul nașterii: Krasnodar, URSS (în prezent Federația Rusă)

Fost șef al Comisiei electorale din Sevastopol. În această calitate, a participat la organizarea alegerilor locale care au avut loc la 8 septembrie 2019 în orașul Sevastopol, anexat în mod ilegal, sprijinind astfel în mod activ acțiunile și politicile puse în aplicare care subminează sau amenință integritatea teritorială, suveranitatea și independența Ucrainei.

28.1.2020

185.

Lidia Aleksandrovna BASOVA

(Лидия Александровна БАСОВА)

Lidiya Oleksandrivna BASOVA

(Лiдiя Олександрiвна БАСОВА)

Sexul: feminin

Data nașterii: 1972

Fostă șefă adjunctă a Comisiei electorale din Sevastopol. În această calitate, a participat la organizarea alegerilor locale care au avut loc la 8 septembrie 2019 în orașul Sevastopol, anexat în mod ilegal, sprijinind astfel în mod activ acțiunile și politicile puse în aplicare care subminează sau amenință integritatea teritorială, suveranitatea și independența Ucrainei.

28.1.2020

192.

Leonid Kronidovich RYZHENKIN

(Леонид Кронидович РЫЖЕНЬКИН)

Sexul: masculin

Data nașterii: 10.11.1967

Locul nașterii: necunoscut

Numărul pașaportului: 722706177 (în 2015)

Fost director general adjunct pentru proiecte de infrastructură la Stroigazmontazh (SGM), care, începând cu 2015, a supravegheat construirea podului peste strâmtoarea Kerci (inclusiv a părții de cale ferată a podului), care leagă Rusia și peninsula Crimeea, anexată în mod ilegal. Prin urmare, sprijină consolidarea peninsulei Crimeea, anexată în mod ilegal, ca parte integrantă a Federației Ruse, fapt care, la rândul său, subminează și mai mult integritatea teritorială, suveranitatea și independența Ucrainei.

1.10.2020”

Entități

 

Nume

Date de identificare

Motive

Data includerii pe listă

„1.

Întreprinderea unitară de stat a «Republicii Crimeea»«Chernomorneftegaz»

(cunoscută anterior drept PJSC «Chernomorneftegaz»)

Prospekt Kirov 52, Simferopol, Crimeea, Ucraina 295000

пр. Кирова 52, г. Симферополь, Крым, Украина 295000

Număr de telefon:

+ 7 (3652) 66-70-00

+ 7 (3652) 66-78-00

http://gas.crimea.ru/

office@chernomorneftegaz.ru

Număr de înregistrare: 1149102099717

La 17 martie 2014, «Parlamentul Crimeei» a adoptat o rezoluție prin care declară confiscarea, în numele «Republicii Crimeea», a activelor deținute de întreprinderea Chernomorneftegaz. Astfel, întreprinderea este confiscată efectiv de «autoritățile» Crimeei. Reînregistrată la 29 noiembrie 2014 ca întreprindere unitară de stat a «Republicii Crimeea» cu numele «Chernomorneftegaz» (Государственное унитарное предприятие «Республики Крым»«Черноморнефтегаз»). Fondator: Ministerul Combustibililor și Energiei din «Republica Crimeea» (Министерство топлива и энергетики «Республики Крым»).

12.5.2014

19.

Instituția bugetară de știință și cercetare a statului federal «All-Russia national scientific research institute for wine growing and wine making „Magarach” Russian Academy of Sciences» (Institutul Național Panrus de Cercetări Științifice pentru Viticultură și Vinificație «Magarach», Academia Rusă de Științe)

Федеральное государственное бюджетное учреждение науки «Всероссийский национальный научно-исследовательский институт виноградарства и виноделия „Магарач” РАН»

[Cunoscută anterior drept întreprinderea unitară de stat a «Republicii Crimeea»«National Institute of Wine „Magarach”» (Institutul național de vinificație «Magarach»)

Cunoscută anterior drept «State enterprise „Magarach” of the national institute of wine» (întreprinderea de stat «Magarach» a institutului național de vinificație)

Государственное предприятие Агрофирма «Магарач» Национального института винограда и вина «Магарач»

Gosudarstvenoye predpriyatiye Agrofirma «Magarach» nacionalnogo instituta vinograda i vina «Magarach»

298600, Str. Kirov 31, Ialta, Crimeea, Ucraina

298600, ул. Кирова, 31, г. Ялта, Крым, Украина

priemnaya@magarach-institut.ru

www.magarach-institut.ru

+ 7(3654) 32-05-91

Numărul de înregistrare: 1159102130857

Dreptul de proprietate asupra entității a fost transferat cu încălcarea dreptului ucrainean. La 9 aprilie 2014, «Prezidiul Parlamentului Crimeei» a adoptat Decizia nr. 1991-6/14 «privind modificările la Rezoluția nr. 1836-6/14 a Consiliului de Stat al „Republicii Crimeea”» din 26 martie 2014«privind naționalizarea întreprinderilor, a instituțiilor și a organizațiilor de tip complex agroindustrial, situate pe teritoriul „Republicii Crimeea”», declarând preluarea activelor aparținând întreprinderii de stat «Gosudarstvenoye predpriyatiye Agrofirma „Magarach” nacionalnogo instituta vinograda i vina „Magarach”» în numele «Republicii Crimeea». Astfel, întreprinderea este confiscată efectiv de «autoritățile» Crimeei.

Reînregistrată la 15 ianuarie 2015 ca instituție unitară de stat a «Republicii Crimeea» cu numele «Institutul național de vinificație „Magarach”».

(Государственное бюджетное учреждение «Республики Крым»«Национальный научно-исследовательский институт винограда и вина „Магарач”»). Fondator: Ministerul Agriculturii din «Republica Crimeea» (Министерство сельского хозяйства «Республики Крым»).

La 9 februarie 2015, întreprinderea unitară de stat a «Republicii Crimeea»«Institutul național de vinificație „Magarach”» a fost transformată în unitatea științifică bugetară federală «Institutul de cercetare științifică panrus pentru viticultură și vinificație „Magarach”», Academia Rusă de Științe.

25.7.2014

20.

Societatea pe acțiuni «Sparkling wine plant „Novy Svet”» («Fabrica de vin spumos „Novy Svet”»)

Aкционерное общество «Завод шампанских вин „Новый Свет”»

Cunoscută anterior ca o întreprindere unitară de stat a „Republicii Crimeea» purtând denumirea «Sparkling wine plant „Novy Svet”» («Fabrica de vin spumos „Novy Svet”»)

Государственное унитарное предприятие Республики Крым «Завод шампанских вин „Новый Свет”»

Gosudarstvennoye unitarnoye predpriyatiye Respubliki Krym «Zavod shampanskykh vin „Novy Svet”» și ca «State enterprise sparkling wine plant „Novy Svet”» («întreprinderea de stat fabrica de vin spumos „Novy Svet”»)

Государственное предприятие Завод шампанских вин «Новый свет» (Gosudarstvenoye predpriyatiye Zavod shampanskykh vin «Novy Svet»)

298032, Crimeea, Sudak, Novy Svet, Shalapina 1.

298032, Крым, г. Судак, пгт. Новый Свет, ул. Шаляпина, д. 1

+ 7-(365) 663-35-00

+7-(365) 663-35-22

+7-978-914-00-10

http://nsvet-crimea.ru/

Număr de înregistrare: 1179102021460

Dreptul de proprietate asupra entității a fost transferat cu încălcarea dreptului ucrainean. La 9 aprilie 2014, «Prezidiul parlamentului Crimeei» a adoptat Decizia nr. 1991-6/14 «privind modificările la Rezoluția nr. 1836-6/14 a Consiliului de Stat al „Republicii Crimeea”» din 26 martie 2014«privind naționalizarea întreprinderilor, a instituțiilor și a organizațiilor de tip complex agroindustrial, situate pe teritoriul „Republicii Crimeea”», declarând preluarea activelor aparținând întreprinderii de stat «Zavod shampanskykh vin Novy Svet» în numele «Republicii Crimeea».

Astfel, întreprinderea este confiscată efectiv de «autoritățile» Crimeei. Reînregistrată la 4 ianuarie 2015 ca întreprindere unitară de stat a «Republicii Crimeea», cu numele «Fabrica de vin spumos „Novy Svet”» (Государственное унитарное предприятие Республики Крым «Завод шампанских вин „Новый Свет”»). Fondator: Ministerul Agriculturii din «Republica Crimeea» (Министерство сельского хозяйства Республики Крым).

Reînregistrată ca urmare a unei reorganizări la 29 august 2017, ca societate pe acțiuni sub denumirea «Fabrica de vin spumos „Novy Svet”» (Aкционерное общество «Завод шампанских вин „Новый Свет”»). Fondator: Ministerul Teritoriului și Reglementărilor Funciare al «Republicii Crimeea» (Министерство земельных и имущественных отношений Республики Крым).

25.7.2014

25.

Mișcarea publică «Peace to Luhansk Region» (Pace pentru Regiunea Lugansk) (Mir Luganschine) Общественное движение «Мир Луганщине»

https://mir-lug.info/

Adresă: Karl Marx Street 7, Luhansk (Lugansk), Ucraina

улица Карла Маркса, 7, г. Луганск, Украина

info@mir-lug.info

«Organizație» cu caracter public care a prezentat candidați în așa-numitele «alegeri» din așa-numita «Republică Populară Lugansk», la 2 noiembrie 2014 și la 11 noiembrie 2018. Respectivele «alegeri» încalcă legislația Ucrainei și sunt, prin urmare, ilegale. Începând cu 17 februarie 2018, președintele organizației este Leonid PASECHNIK, acest lucru însemnând așadar asocierea cu o persoană desemnată de Consiliu.

Prin urmare, prin participarea formală la «alegerile» ilegale, a sprijinit în mod activ acțiuni și politici care subminează integritatea teritorială, suveranitatea și independența Ucrainei și a destabilizat și mai mult Ucraina.

29.11.2014

26.

Mișcarea publică «Free Donbass» («Libertate pentru Donbass») (alias «Free Donbas», «Svobodny Donbass») Общественное движение «Свободньιй Донбасс»

http://www.odsd.ru/

https://xn--d1aa2an.xn--p1ai/

Adresă:

102, Khmelnitsky Ave., Donetsk (Donețk) (biroul 512)

Донецк, пр. Б.Хмельницкого, 102, офис 512

press-odsd@yandex.ru

«Organizație» cu caracter public care a prezentat candidați în așa-numitele «alegeri» din așa-numita «Republică Populară Donețk», la 2 noiembrie 2014 și la 11 noiembrie 2018. Aceste alegeri încalcă legislația Ucrainei și sunt, prin urmare, ilegale.

Prin urmare, prin participarea formală la «alegerile» ilegale, a sprijinit în mod activ acțiuni și politici care subminează integritatea teritorială, suveranitatea și independența Ucrainei și a destabilizat și mai mult Ucraina.

29.11.2014

33.

Brigada Prizrak

Бригада «Призрак»

Adresă: District 50 Year of the USSR, 18; c. of Kirovsk

https://vk.com/battalionprizrak

mail@prizrak.info

+ 38 (072) 199-86-39

Grupare armată separatistă care a sprijinit în mod activ acțiuni care subminează integritatea teritorială, suveranitatea și independența Ucrainei și care a destabilizat și mai mult Ucraina.

Face parte din așa-numitul «Al doilea corp de armată» al «Republicii Populare Lugansk».

Este cunoscută și sub denumirea «Al 14-lea batalion motorizat de pușcași».

Face parte din așa-numitului «Consiliu Popular» al «Republicii Populare Lugansk».

16.2.2015”