10.1.2012 |
RO |
Jurnalul Oficial al Uniunii Europene |
CE 7/94 |
Miercuri, 14 septembrie 2011
PROCES-VERBAL AL ȘEDINȚEI DIN 14 SEPTEMBRIE 2011
2012/C 7 E/03
Cuprins
1. |
Deschiderea ședinței |
2. |
Măsuri de executare (articolul 88 din Regulamentul de procedură) |
3. |
Criza economică și moneda euro (dezbatere) |
4. |
Prezentarea de către Consiliu a poziției sale privind proiectul de buget general - exercițiul financiar 2012 |
5. |
Votare |
5.1. |
Mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare: AT/AT&S din Austria (articolul 138 din Regulamentul de procedură) (vot) |
5.2. |
Mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare: AT/Steiermark și Niederösterreich din Austria (articolul 138 din Regulamentul de procedură) (vot) |
5.3. |
Mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare: asistență tehnică la inițiativa Comisiei (articolul 138 din Regulamentul de procedură) (vot) |
5.4. |
Mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare: cererea EGF/2010/029 NL/Zuid-Holland și Utrecht diviziunea 18 prezentată de Țările de Jos (articolul 138 din Regulamentul de procedură) (vot) |
5.5. |
Mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare: cererea EGF/2010/027 NL/Noord-Brabant diviziunea 18 prezentată de Țările de Jos (articolul 138 din Regulamentul de procedură) (vot) |
5.6. |
Mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare: cererea EGF/2010/028 NL/Overijssel diviziunea 18 prezentată de Țările de Jos (articolul 138 din Regulamentul de procedură) (vot) |
5.7. |
Mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare: cererea EGF/2010/030 NL/Noord-Holland și Flevoland diviziunea 18 prezentată de Țările de Jos (articolul 138 din Regulamentul de procedură) (vot) |
5.8. |
Integritatea și transparența pieței energiei ***I (articolul 138 din Regulamentul de procedură) (vot) |
5.9. |
Raportul anual privind monitorizarea aplicării dreptului Uniunii Europene (2009) (articolul 138 din Regulamentul de procedură) (vot) |
5.10. |
Accesul public la documente pentru anii 2009-2010 (articolul 138 din Regulamentul de procedură) (vot) |
5.11. |
Modificarea Regulamentului de procedură în ceea ce privește audierile comisarilor desemnați (vot) |
5.12. |
Negocierile în curs de la Doha (vot) |
6. |
Declarația Președintelui |
7. |
Votare (continuare) |
7.1. |
O mai bună legiferare, subsidiaritate și proporționalitate și o reglementare inteligentă (vot) |
7.2. |
Activitățile Comisiei pentru petiții în anul 2010 (vot) |
7.3. |
Strategia UE privind persoanele fără adăpost (vot) |
7.4. |
O abordare globală a emisiilor antropogenice, altele decât emisiile de CO2, ce afectează clima (vot) |
8. |
Explicații privind votul |
9. |
Corectarea voturilor și intențiile de vot |
10. |
Aprobarea procesului-verbal al ședinței precedente |
11. |
Situația din Libia (dezbatere) |
12. |
Situația din Siria (dezbatere) |
13. |
Situația procesului de pace din Orientul Mijlociu (dezbatere) |
14. |
Componența comisiilor și delegațiilor |
15. |
Remedierea decalajului dintre legislația anticorupție și realitate (dezbatere) |
16. |
Ordinea de zi a următoarei ședințe |
17. |
Ridicarea ședinței |
LISTĂ DE PREZENȚĂ
ANEXĂ I
REZULTATELE VOTURILOR
1. |
Mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare: AT/AT&S din Austria |
2. |
Mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare: AT/Steiermark și Niederösterreich din Austria |
3. |
Mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare: asistență tehnică la inițiativa Comisiei |
4. |
Mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare: cererea EGF/2010/029 NL/Zuid-Holland și Utrecht diviziunea 18 prezentată de Țările de Jos |
5. |
Mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare: cererea EGF/2010/027 NL/Noord-Brabant diviziunea 18 prezentată de Țările de Jos |
6. |
Mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare: cererea EGF/2010/028 NL/Overijssel diviziunea 18 prezentată de Țările de Jos |
7. |
Mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare: cererea EGF/2010/030 NL/Noord-Holland și Flevoland diviziunea 18 prezentată de Țările de Jos |
8. |
Integritatea și transparența pieței energiei ***I |
9. |
Raportul anual privind monitorizarea aplicării dreptului Uniunii Europene (2009) |
10. |
Accesul public la documente pentru anii 2009-2010 |
11. |
Modificarea Regulamentului de procedură în ceea ce privește audierile comisarilor desemnați |
12. |
Negocierile în curs de la Doha |
13. |
O mai bună legiferare, subsidiaritate și proporționalitate și o reglementare inteligentă |
14. |
Activitățile Comisiei pentru petiții în anul 2010 |
15. |
Strategia UE privind persoanele fără adăpost |
16. |
O abordare globală a emisiilor antropogenice, altele decât emisiile de CO2, ce afectează clima |
ANEXĂ II
REZULTATUL VOTULUI PRIN APEL NOMINAL
1. |
A7-0279/2011 - Barbara Matera - Vot unic |
2. |
A7-0277/2011 - Barbara Matera - Vot unic |
3. |
A7-0270/2011 - Barbara Matera - Vot unic |
4. |
A7-0303/2011 - Barbara Matera - Vot unic |
5. |
A7-0304/2011 - Barbara Matera - Vot unic |
6. |
A7-0305/2011 - Barbara Matera - Vot unic |
7. |
A7-0306/2011 - Barbara Matera - Vot unic |
8. |
A7-0273/2011 - Jorgo Chatzimarkakis - Vot unic |
9. |
B7-0475/2011 - Rezoluție |
10. |
B7-0474/2011 - Rezoluție |
PROCES-VERBAL AL ȘEDINȚEI DIN 14 SEPTEMBRIE 2011
A PREZIDAT: Jerzy BUZEK
Președinte
1. Deschiderea ședinței
Ședința a fost deschisă la ora 9.00.
2. Măsuri de executare (articolul 88 din Regulamentul de procedură)
Următoarele proiecte de măsuri de executare, care intră sub incidența procedurii de reglementare cu control, au fost transmise Parlamentului:
— |
Regulamentul (UE) nr. …/… al Comisei din XXX de adoptare a unei metodologii comune de investigare a accidentelor și incidentelor maritime elaborate în conformitate cu articolul 5 alineatul (4) din Directiva 2009/18/CE a Parlamentului European și a Consiliului (D008448/04 - 2011/2779(RPS) - termen: 19/10/2011)
|
— |
Decizia Comisiei de stabilire a normelor și a metodelor de calcul pentru verificarea respectării obiectivelor fixate la articolul 11 alineatul (2) din Directiva 2008/98/CE a Parlamentului European și a Consiliului (D010816/03 - 2011/2775(RPS) - termen: 16/10/2011)
|
— |
Regulamentul (UE) nr. …/… al Comisei din XXX de modificare a anexei II la Regulamentul (CE) nr. 2160/2003 al Parlamentului European și al Consiliului și a anexei I la Regulamentul (CE) nr. 2073/2005 în ceea ce privește salmonela din carnea proaspătă de pasăre (D011120/06 - 2011/2766(RPS) - termen: 14/10/2011)
|
— |
Regulamentul (UE) nr. …/… al Comisei din XXX de stabilire a cerințelor tehnice și a procedurilor administrative referitoare la personalul navigant din aviația civilă în temeiul Regulamentului (CE) nr. 216/2008 al Parlamentului European și al Consiliului (D011451/03 - 2011/2765(RPS) - termen: 13/10/2011)
|
— |
Regulamentul (UE) nr. …/… al Comisei de modificare a anexei II la Regulamentul (CE) nr. 853/2004 al Parlamentului European și al Consiliului în ceea ce privește cerințele referitoare la alimentele congelate de origine animală destinate consumului uman (D011618/05 - 2011/2816(RPS) - termen: 09/12/2011)
|
— |
Directiva …/…/UE a Comisei din XXX de modificare a Directivei 2006/126/CE a Parlamentului European și a Consiliului privind permisele de conducere (D011724/02 - 2011/2767(RPS) - termen: 14/10/2011)
|
— |
Regulamentul (UE) nr. …/… al Comisei de modificare a Regulamentului (CE) nr. 2042/2003 privind menținerea navigabilității aeronavelor și a produselor, reperelor și dispozitivelor aeronautice și autorizarea întreprinderilor și a personalului cu atribuții în domeniu (D012257/03 - 2011/2772(RPS) - termen: 18/10/2011)
|
— |
Regulamentul (UE) NR. …/… al Comisei privind autorizarea și refuzul autorizării înscrierii pe produsele alimentare a anumitor mențiuni de sănătate și referitoare la reducerea riscului de îmbolnăvire (D013132/03 - 2011/2788(RPS) - termen: 28/10/2011)
|
— |
Regulamentul (UE) nr. …/… al Comisei din XXX de modificare a anexei II la Regulamentul (CE) nr. 1333/2008 al Parlamentului European și al Consiliului prin stabilirea unei liste de aditivi alimentari a Uniunii (D013273/03 - 2011/2769(RPS) - termen: 15/10/2011)
|
— |
Regulamentul (UE) nr. …/… al Comisei din XXX de modificare a anexei III la Regulamentul (CE) nr. 1333/2008 al Parlamentului European și al Consiliului privind aditivii alimentari în vederea stabilirii unei liste a Uniunii de aditivi alimentari autorizați pentru utilizarea în aditivii alimentari, în enzimele alimentare, în aromele alimentare și în nutrienți (D013274/03 - 2011/2768(RPS) - termen: 15/10/2011)
|
— |
Regulamentul (UE) nr. …/… al Comisei din XXX de modificare a anexei III la Regulamentul (CE) nr. 853/2004 al Parlamentului European și al Consiliului în ceea ce privește tratamentul în scopul distrugerii paraziților viabili din produsele pescărești destinate consumului uman (D013387/04 - 2011/2799(RPS) - termen: 19/11/2011)
|
— |
Anexe 2011 - Regulamentul (UE) nr. …/… al Comisei de modificare a Regulamentului (CE) nr. 338/97 al Consiliului privind protecția speciilor faunei și florei sălbatice prin controlul comerțului cu acestea (D013522/02 - 2011/2800(RPS) - termen: 30/11/2011)
|
— |
Proiect de directivă a Comisiei …/…/UE din … de modificare a Directivei 2009/43/CE a Parlamentului European și a Consiliului în ceea ce privește lista produselor din domeniul apărării (D014162/01 - 2011/2771(RPS) - termen: 15/10/2011)
|
— |
Regulamentul de modificare a Regulamentului (CE) nr. 810/2009 al Parlamentului European și al Consiliului din 13 iulie 2009 privind instituirea unui Cod comunitar de vize (Codul de vize) (D014177/01 - 2011/2789(RPS) - termen: 15/09/2011)
|
— |
Regulamentul (UE) NR. …/… al Comisei de refuzare a autorizării anumitor mențiuni de sănătate înscrise pe produsele alimentare și care se referă la reducerea riscului de îmbolnăvire (D014310/03 - 2011/2784(RPS) - termen: 27/10/2011)
|
— |
Regulamentul (UE) nr. …/… al Comisei de refuzare a autorizării anumitor mențiuni de sănătate înscrise pe produsele alimentare, altele decât cele care se referă la reducerea riscului de îmbolnăvire și la dezvoltarea și sănătatea copiilor (D014311/03 - 2011/2787(RPS) - termen: 27/10/2011)
|
— |
Regulament al Comisiei de punere în aplicare a Directivei 2009/125/CE a Parlamentului European și a Consiliului în ceea ce privește cerințele în materie de proiectare ecologică pentru aparatele de climatizare și ventilatoarele de confort (D014313/02 - 2011/2770(RPS) - termen: 15/10/2011)
|
— |
Decizia Comisiei prin care se cere statelor membre interzicerea introducerii pe piață a dispozitivelor de tăiere de tip îmblăciu pentru mașini manuale portabile de tăiat arboret (D014364/01 - 2011/2783(RPS) - termen: 25/10/2011)
|
— |
Decizia Comisiei de modificare a Deciziilor 2010/2/UE și 2011/278/UE în ceea ce privește sectoarele și subsectoarele considerate a fi expuse unui risc important de relocare a emisiilor de dioxid de carbon (D014405/02 - 2011/2773(RPS) - termen: 15/10/2011)
|
— |
Regulament al Comisiei de modificare a Regulamentului (CE) nr. 1222/2009 al Parlamentului European și al Consiliului în ceea ce privește clasificarea pneurilor în funcție de aderența pe teren umed, măsurarea rezistenței la rulare și procedura de verificare - (D014488/02 - 2011/2776(RPS) - termen: 16/10/2011)
|
— |
Decizia Comisiei din XXX privind cerințele de siguranță care trebuie îndeplinite de standardele europene pentru biciclete, biciclete pentru copii de vârstă mică și portbagaje pentru biciclete în temeiul Directivei 2001/95/CE a Parlamentului European și a Consiliului (D014548/02 - 2011/2763(RPS) - termen: 13/10/2011)
|
— |
Regulamentul (UE) nr. …/… al Comisei de modificare a Regulamentului (CE) nr. 1881/2006 în ceea ce privește nivelurile maxime pentru nitrații din produsele alimentare (D014586/03 - 2011/2795(RPS) - termen: 17/11/2011)
|
— |
Regulamentul (UE) nr. …/… al Comisei din XXX de modificare a Regulamentului (CE) nr. 1881/2006 în ceea ce privește nivelurile maxime pentru dioxine, PCB de tipul dioxinei și PCB care nu sunt de tipul dioxinei în produsele alimentare (D014588/03 - 2011/2798(RPS) - termen: 18/11/2011)
|
— |
Decizia Comisiei privind criteriile pentru recunoaștere a centrelor de formare implicate în formarea mecanicilor de locomotivă, criteriile pentru recunoașterea examinatorilor responsabili pentru evaluarea mecanicilor de locomotivă și criteriile pentru organizarea examinărilor în conformitate cu Directiva 2007/59/CE a Parlamentului European și a Consiliului (D014705/02 - 2011/2774(RPS) - termen: 15/10/2011)
|
— |
Decizia Comisiei de modificare a Deciziilor 2006/799/CE, 2007/64/CE, 2007/506/CE, 2007/742/CE, 2009/543/CE și 2009/544/CE în vederea prelungirii perioadei de valabilitate a criteriilor ecologice de acordare a etichetei ecologice a UE pentru anumite produse (D014779/01 - 2011/2778(RPS) - termen: 18/10/2011)
|
— |
Regulamentul (UE) nr. …/… al Comisei de modificare a anexelor II și III la Regulamentul (CE) nr. 396/2005 al Parlamentului European și al Consiliului în ceea ce privește limitele maxime de reziduuri pentru acetamiprid, bifenil, captan, clorantraniliprol, ciflufenamid, cimoxanil, diclorprop-P, difenoconazol, dimetomorf, ditiocarbamați, epoxiconazol, etefon, flutriafol, fluxapiroxad, izopirazam, propamocarb, piraclostrobin, pirimetanil și spirotetramat în sau pe anumite produse (D014805/02 - 2011/2780(RPS) - termen: 21/10/2011)
|
— |
Regulamentul (UE) nr. …/… al Comisei de creare a registrului Uniunii pentru perioada de comercializare care începe la 1 ianuarie 2013 și perioadele de comercializare ulterioare ale schemei UE de comercializare a certificatelor de emisii în conformitate cu Directiva 2003/87/CE a Parlamentului European și a Consiliului și cu Decizia nr. 280/2004/CE a Parlamentului European și a Consiliului și de modificare a Regulamentelor (CE) nr. 2216/2004 și (UE) nr. 920/2010 (D014910/02 - 2011/2785(RPS) - termen: 27/10/2011)
|
— |
Decizia Comisiei privind modalitățile de aplicare coordonată a normelor de aplicare din domeniul serviciilor mobile de comunicații prin satelit (MSS), în conformitate cu articolul 9 alineatul (3) din Decizia nr. 626/2008/CE a Parlamentului European și a Consiliului (D014932/03 - 2011/2797(RPS) - termen: 16/09/2011)
|
— |
Regulamentul (UE) nr. …/… al Comisei din XXX de stabilire a unor cerințe comune privind utilizarea spațiului aerian și a unor proceduri comune de operare pentru evitarea coliziunii în zbor (D014946/01 - 2011/2815(RPS) - termen: 08/12/2011)
|
— |
Decizia Comisiei privind un ghid pentru înregistrarea colectivă la nivelul UE, înregistrarea organizațiilor din țări terțe și înregistrarea globală în conformitate cu Regulamentul (CE) nr. 1221/2009 al Parlamentului European și al Consiliului din 25 noiembrie 2009 privind participarea voluntară a organizațiilor la un sistem comunitar de management de mediu și audit (EMAS) (D015052/02 - 2011/2791(RPS) - termen: 29/10/2011)
|
— |
Directiva …/…/UE a Comisei de modificare a anexei I la Directiva 2008/48/CE a Parlamentului European și a Consiliului în ceea ce privește ipotezele suplimentare pentru calculul dobânzii anuale efective (D015094/02 - 2011/2782(RPS) - termen: 22/10/2011)
|
— |
RegulamentuL (UE) nr. …/… al Comisei din XXX de modificare a Regulamentului (CE) nr. 272/2009 de completare a standardelor de bază comune în domeniul securității aviației civile în ceea ce privește utilizarea scanerelor de securitate în aeroporturile Uniunii Europene (D015240/02 - 2011/2777(RPS) - termen: 16/10/2011)
|
— |
Regulamentul (UE) nr. …/… al Comisei de modificare a Directivei 2002/46/CE a Parlamentului European și a Consiliului, a Regulamentului (CE) nr. 1925/2006 al Parlamentului European și al Consiliului și a Regulamentului (CE) nr. 953/2009 al Comisiei în ceea ce privește listele substanțelor minerale care pot fi adăugate în produsele alimentare (D015369/01 - 2011/2781(RPS) - termen: 23/10/2011)
|
— |
Regulamentul (UE) NR. …/… al Comisei de modificare a Regulamentului (UE) nr. 1031/2010 în special pentru a determina volumul certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră care urmează să fie scoase la licitație înainte de 2013 (D015414/02 - 2011/2786(RPS) - termen: 27/10/2011)
|
— |
Regulamentul (UE) nr. …/… al Comisei de modificare a anexei II la Regulamentul (CE) nr. 1333/2008 al Parlamentului European și al Consiliului cu privire la glicozidele derivate din steviol (D015453/02 - 2011/2792(RPS) - termen: 29/10/2011)
|
— |
Proiect Directiva …/…/UE A Comisei de modificare a Directivei 98/79/CE a Parlamentului European și a Consiliului privind dispozitivele medicale pentru diagnostic in vitro (D015628/01 - 2011/2796(RPS) - termen: 16/11/2011)
|
— |
Regulamentul (UE) nr. …/… al Comisei de modificare a Regulamentului (CE) nr. 1126/2008 de adoptare a anumitor standarde internaționale de contabilitate în conformitate cu Regulamentul (CE) nr. 1606/2002 al Parlamentului European și al Consiliului în ceea ce privește Standardul Internațional de Raportare Financiară IFRS 7 (D015764/01 - 2011/2790(RPS) - termen: 28/10/2011)
|
3. Criza economică și moneda euro (dezbatere)
Declarații ale Consiliului și ale Comisiei: Criza economică și moneda euro
Președintele a făcut o scurtă declarație.
Jan Vincent-Rostowski (Președintele în exercițiu al Consiliului) și José Manuel Barroso (Președintele Comisiei) au făcut declarațiile.
Au intervenit: Joseph Daul, în numele Grupului PPE, Martin Schulz, în numele Grupului S&D, Guy Verhofstadt, în numele Grupului ALDE, Konrad Szymański, pentru a adresa o întrebare în conformitate cu procedura „cartonașului albastru” lui Joseph Daul, care a răspuns la aceasta, Rebecca Harms, în numele Grupului Verts/ALE, Derk Jan Eppink, în numele Grupului ECR, Lothar Bisky, în numele Grupului GUE/NGL, Nigel Farage, în numele Grupului EFD, care a răspuns, de asemenea, unei întrebari adresate în conformitate cu procedura „cartonașului albastru” de către Philippe Lamberts, Barry Madlener, neafiliat, Corien Wortmann-Kool și Stephen Hughes.
A PREZIDAT: Rainer WIELAND
Vicepreședinte
Au intervenit: Sylvie Goulard, Pascal Canfin, Martin Callanan, Nikolaos Chountis, Claudio Morganti, Trevor Colman, Werner Langen, Antolín Sánchez Presedo, Carl Haglund, Kay Swinburne, Georgios Toussas, Philip Claeys, Mario Mauro, Leonardo Domenici, Peter van Dalen, Jean-Paul Gauzès, Anni Podimata, Vicky Ford, Luis de Grandes Pascual, Udo Bullmann, Paulo Rangel, Pervenche Berès, Marietta Giannakou, Marianne Thyssen și Gunnar Hökmark.
Au intervenit conform procedurii „catch the eye”: Mairead McGuinness, Ana Gomes, Marielle De Sarnez, Sven Giegold, Lajos Bokros, Ilda Figueiredo, Bastiaan Belder și Andrew Henry William Brons.
Au intervenit: Olli Rehn (membru al Comisiei) și Jan Vincent-Rostowski.
Dezbaterea s-a încheiat.
4. Prezentarea de către Consiliu a poziției sale privind proiectul de buget general - exercițiul financiar 2012
Jacek Dominik (Președintele în exercițiu al Consiliului) a făcut prezentarea.
A PREZIDAT: Jerzy BUZEK
Președinte
Au intervenit: Janusz Lewandowski (membru al Comisiei), Francesca Balzani (raportoare), José Manuel Fernandes (raportor) și Jacek Dominik.
Acest punct este închis.
(Ședința a fost suspendată pentru câteva momente în așteptarea votării.)
5. Votare
Rezultatele detaliate ale voturilor (amendamente, voturi separate, voturi pe părți, …) figurează în anexa la procesul-verbal, „Rezultatele voturilor”.
Rezultatele voturilor prin apel nominal, anexate la procesul-verbal, sunt disponibile doar în versiune electronică și pot fi consultate pe Europarl.
5.1. Mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare: AT/AT&S din Austria (articolul 138 din Regulamentul de procedură) (vot)
Raport referitor la propunerea de decizie a Parlamentului European și a Consiliului privind mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare în conformitate cu punctul 28 din Acordul interinstituțional din 17 mai 2006 dintre Parlamentul European, Consiliu și Comisie privind disciplina bugetară și buna gestiune financiară (cererea EGF/2010/008 AT/AT&S din Austria) [COM(2011)0339 - C7-0160/2011- 2011/2125(BUD)] - Comisia pentru bugete. Raportoare: Barbara Matera (A7-0279/2011)
(Majoritate calificată și 3/5 din voturile exprimate)
(Rezultatele voturilor: anexa „Rezultatele voturilor” punctul 1)
PROPUNEREA COMISIEI și PROPUNERE DE REZOLUȚIE
Adoptat prin vot unic (P7_TA(2011)0369)
Intervenție
Barbara Matera (raportoare), înaintea votării.
5.2. Mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare: AT/Steiermark și Niederösterreich din Austria (articolul 138 din Regulamentul de procedură) (vot)
Raport referitor la propunerea de decizie a Parlamentului European și a Consiliului privind mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare în conformitate cu punctul 28 din Acordul interinstituțional din 17 mai 2006 dintre Parlamentul European, Consiliu și Comisie privind disciplina bugetară și buna gestiune financiară (cererea EGF/2010/007 AT/Steiermark și Niederösterreich din Austria) [COM(2011)0340 - C7-0159/2011- 2011/2124(BUD)] - Comisia pentru bugete. Raportoare: Barbara Matera (A7-0277/2011)
(Majoritate calificată și 3/5 din voturile exprimate)
(Rezultatele voturilor: anexa „Rezultatele voturilor” punctul 2)
PROPUNEREA COMISIEI și PROPUNERE DE REZOLUȚIE
Adoptat prin vot unic (P7_TA(2011)0370)
5.3. Mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare: asistență tehnică la inițiativa Comisiei (articolul 138 din Regulamentul de procedură) (vot)
Raport referitor la propunerea de decizie a Parlamentului European și a Consiliului privind mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare, în conformitate cu punctul 28 din Acordul interinstituțional din 17 mai 2006 dintre Parlamentul European, Consiliu și Comisie privind disciplina bugetară și buna gestiune financiară (cererea EGF/2011/000 TA 2011 - asistență tehnică la inițiativa Comisiei) [COM(2011)0358 - C7-0167/2011- 2011/2130(BUD)] - Comisia pentru bugete. Raportoare: Barbara Matera (A7-0270/2011)
(Majoritate calificată și 3/5 din voturile exprimate)
(Rezultatele voturilor: anexa „Rezultatele voturilor” punctul 3)
PROPUNEREA COMISIEI și PROPUNERE DE REZOLUȚIE
Adoptat prin vot unic (P7_TA(2011)0371)
5.4. Mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare: cererea EGF/2010/029 NL/Zuid-Holland și Utrecht diviziunea 18 prezentată de Țările de Jos (articolul 138 din Regulamentul de procedură) (vot)
Raport referitor la propunerea de decizie a Parlamentului European și a Consiliului privind mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare în conformitate cu punctul 28 din Acordul interinstituțional din 17 mai 2006 dintre Parlamentul European, Consiliu și Comisie privind disciplina bugetară și buna gestiune financiară (cererea EGF/2010/029 NL/Zuid-Holland și Utrecht diviziunea 18 prezentată de Țările de Jos) [COM(2011)0388 - C7-0172/2011- 2011/2136(BUD)] - Comisia pentru bugete. Raportoare: Barbara Matera (A7-0303/2011)
(Majoritate calificată și 3/5 din voturile exprimate)
(Rezultatele voturilor: anexa „Rezultatele voturilor” punctul 4)
PROPUNEREA COMISIEI și PROPUNERE DE REZOLUȚIE
Adoptat prin vot unic (P7_TA(2011)0372)
5.5. Mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare: cererea EGF/2010/027 NL/Noord-Brabant diviziunea 18 prezentată de Țările de Jos (articolul 138 din Regulamentul de procedură) (vot)
Raport referitor la propunerea de decizie a Parlamentului European și a Consiliului privind mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare în conformitate cu punctul 28 din Acordul interinstituțional din 17 mai 2006 dintre Parlamentul European, Consiliu și Comisie privind disciplina bugetară și buna gestiune financiară (cererea EGF/2010/027 NL/Noord-Brabant diviziunea 18 prezentată de Țările de Jos) [COM(2011)0386 - C7-0173/2011- 2011/2137(BUD)] - Comisia pentru bugete. Raportoare: Barbara Matera (A7-0304/2011)
(Majoritate calificată și 3/5 din voturile exprimate)
(Rezultatele voturilor: anexa „Rezultatele voturilor” punctul 5)
PROPUNEREA COMISIEI și PROPUNERE DE REZOLUȚIE
Adoptat prin vot unic (P7_TA(2011)0373)
5.6. Mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare: cererea EGF/2010/028 NL/Overijssel diviziunea 18 prezentată de Țările de Jos (articolul 138 din Regulamentul de procedură) (vot)
Raport referitor la propunerea de decizie a Parlamentului European și a Consiliului privind mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare în conformitate cu punctul 28 din Acordul interinstituțional din 17 mai 2006 dintre Parlamentul European, Consiliu și Comisie privind disciplina bugetară și buna gestiune financiară (cererea EGF/2010/028 NL/Overijssel diviziunea 18 prezentată de Țările de Jos) [COM(2011)0387 - C7-0174/2011- 2011/2138(BUD)] - Comisia pentru bugete. Raportoare: Barbara Matera (A7-0305/2011)
(Majoritate calificată și 3/5 din voturile exprimate)
(Rezultatele voturilor: anexa „Rezultatele voturilor” punctul 6)
PROPUNEREA COMISIEI și PROPUNERE DE REZOLUȚIE
Adoptat prin vot unic (P7_TA(2011)0374)
5.7. Mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare: cererea EGF/2010/030 NL/Noord-Holland și Flevoland diviziunea 18 prezentată de Țările de Jos (articolul 138 din Regulamentul de procedură) (vot)
Raport referitor la propunerea de decizie a Parlamentului European și a Consiliului privind mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare în conformitate cu punctul 28 din Acordul interinstituțional din 17 mai 2006 dintre Parlamentul European, Consiliu și Comisie privind disciplina bugetară și buna gestiune financiară (cererea EGF/2010/030 NL/Noord-Holland și Flevoland diviziunea 18 prezentată de Țările de Jos) [COM(2011)0389 - C7-0175/2011- 2011/2139(BUD)] - Comisia pentru bugete. Raportoare: Barbara Matera (A7-0306/2011)
(Majoritate calificată și 3/5 din voturile exprimate)
(Rezultatele voturilor: anexa „Rezultatele voturilor” punctul 7)
PROPUNEREA COMISIEI și PROPUNERE DE REZOLUȚIE
Adoptat prin vot unic (P7_TA(2011)0375)
5.8. Integritatea și transparența pieței energiei ***I (articolul 138 din Regulamentul de procedură) (vot)
Raport referitor la propunerea de regulament al Parlamentului European și al Consiliului privind integritatea și transparența pieței energiei [COM(2010)0726 - C7-0407/2010- 2010/0363(COD)] - Comisia pentru industrie, cercetare și energie. Raportor: Jorgo Chatzimarkakis (A7-0273/2011)
(Majoritate simplă)
(Rezultatele voturilor: anexa „Rezultatele voturilor” punctul 8)
PROPUNEREA COMISIEI, AMENDAMENT și PROIECT DE REZOLUȚIE LEGISLATIVĂ
Adoptat prin vot unic (P7_TA(2011)0376)
5.9. Raportul anual privind monitorizarea aplicării dreptului Uniunii Europene (2009) (articolul 138 din Regulamentul de procedură) (vot)
Raport referitor la cel de-al 27-lea raport anual al Comisiei privind monitorizarea aplicării dreptului Uniunii Europene (2009) [2011/2027(INI)] - Comisia pentru afaceri juridice. Raportoare: Eva Lichtenberger (A7-0249/2011)
(Majoritate simplă)
(Rezultatele voturilor: anexa „Rezultatele voturilor” punctul 9)
PROPUNERE DE REZOLUȚIE
Adoptat prin vot unic (P7_TA(2011)0377)
5.10. Accesul public la documente pentru anii 2009-2010 (articolul 138 din Regulamentul de procedură) (vot)
Raport referitor la accesul public la documente (conform articolului 104 alineatul (7) din Regulamentului de procedură) pentru anii 2009-2010 [2010/2294(INI)] - Comisia pentru libertăți civile, justiție și afaceri interne. Raportoare: Judith Sargentini (A7-0245/2011)
(Majoritate simplă)
(Rezultatele voturilor: anexa „Rezultatele voturilor” punctul 10)
PROPUNERE DE REZOLUȚIE
Adoptat prin vot unic (P7_TA(2011)0378)
5.11. Modificarea Regulamentului de procedură în ceea ce privește audierile comisarilor desemnați (vot)
Raport referitor la modificarea articolelor 106 și 192, precum și a anexei XVII din Regulamentul de procedură al Parlamentului [2010/2231(REG)] - Comisia pentru afaceri constituționale. Raportor: Andrew Duff (A7-0240/2011)
(Pentru votarea textului regulamentului este necesară o majoritate calificată, iar pentru votarea propunerii de decizie este necesară o majoritate simplă).
(Rezultatele voturilor: anexa „Rezultatele voturilor” punctul 11)
TEXTUL REGULAMENTULUI DE PROCEDURĂ
Amendamente adoptate: a se vedea anexa „Rezultatele voturilor”.
PROPUNERE DE DECIZIE
Adoptat (P7_TA(2011)0379)
Noile dispoziții intră în vigoare în prima zi a următoarei perioade de sesiune.
5.12. Negocierile în curs de la Doha (vot)
Propunere de rezoluție B7-0478/2011
(Majoritate simplă)
(Rezultatele voturilor: anexa „Rezultatele voturilor” punctul 12)
PROPUNERE DE REZOLUȚIE
Adoptat (P7_TA(2011)0380)
Intervenție
Înaintea votării amendamentului 15, Jörg Leichtfried, în numele Grupului S&D, a solicitat ca sintagma „și părțile interesate” să facă obiectul unui vot pe părți (această solicitare nu a fost admisă, dat fiind că mai mult de 40 de deputați s-au opus luării sale în considerare).
*
* *
(Votarea a fost întreruptă.)
6. Declarația Președintelui
Președintele a făcut o declarație privind masacrele care au avut loc în Norvegia în data de 22 iulie 2011.
Au intervenit: Gunnar Hökmark, în numele Grupului PPE, Martin Schulz, în numele Grupului S&D, Guy Verhofstadt, în numele Grupului ALDE, Daniel Cohn-Bendit, în numele Grupului Verts/ALE, Jan Zahradil, în numele Grupului ECR, Søren Bo Søndergaard, în numele Grupului GUE/NGL, Francesco Enrico Speroni, în numele Grupului EFD, și Diane Dodds, neafiliată.
A intervenit Cecilia Malmström (membră a Comisiei).
Parlamentul a păstrat un moment de reculegere.
A intervenit Robert Goebbels.
7. Votare (continuare)
7.1. O mai bună legiferare, subsidiaritate și proporționalitate și o reglementare inteligentă (vot)
Raport referitor la o mai bună legiferare, subsidiaritate și proporționalitate și o reglementare inteligentă [2011/2029(INI)] - Comisia pentru afaceri juridice. Raportor: Sajjad Karim (A7-0251/2011)
(Majoritate simplă)
(Rezultatele voturilor: anexa „Rezultatele voturilor” punctul 13)
PROPUNERE DE REZOLUȚIE
Adoptat (P7_TA(2011)0381)
7.2. Activitățile Comisiei pentru petiții în anul 2010 (vot)
Raport privind activitățile Comisiei pentru petiții în anul 2010 [2010/2295(INI)] - Comisia pentru petiții. Raportor: Willy Meyer (A7-0232/2011)
(Majoritate simplă)
(Rezultatele voturilor: anexa „Rezultatele voturilor” punctul 14)
PROPUNERE DE REZOLUȚIE
Adoptat (P7_TA(2011)0382)
7.3. Strategia UE privind persoanele fără adăpost (vot)
Propunere de rezoluție B7-0475/2011
(Majoritate simplă)
(Rezultatele voturilor: anexa „Rezultatele voturilor” punctul 15)
PROPUNERE DE REZOLUȚIE
Adoptat (P7_TA(2011)0383)
7.4. O abordare globală a emisiilor antropogenice, altele decât emisiile de CO2, ce afectează clima (vot)
Propunere de rezoluție B7-0474/2011
(Majoritate simplă)
(Rezultatele voturilor: anexa „Rezultatele voturilor” punctul 16)
PROPUNERE DE REZOLUȚIE
Adoptat (P7_TA(2011)0384)
*
* *
A intervenit Jean-Marie Le Pen pentru o chestiune de ordin personal ca urmare a afirmațiilor lui Daniel Cohn-Bendit (Președintele a reamintit dispozițiile articolului 151 din Regulamentul de procedură).
A PREZIDAT: Rainer WIELAND
Vicepreședinte
8. Explicații privind votul
Explicații scrise privind votul:
Explicațiile privind votul prezentate în scris, în sensul articolului 170 din Regulamentul de procedură, figurează în stenograma prezentei ședințe.
Explicații orale privind votul:
|
Raport Jorgo Chatzimarkakis - A7-0273/2011 Jens Rohde, Roberta Angelilli, Marek Józef Gróbarczyk, Sergej Kozlík, Adam Bielan, Alajos Mészáros, Mairead McGuinness, Mario Pirillo, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Seán Kelly și Daniel Hannan |
|
Raport Eva Lichtenberger - A7-0249/2011 Jens Rohde, Roberta Angelilli, David Campbell Bannerman și Daniel Hannan |
|
Raport Judith Sargentini - A7-0245/2011 Clemente Mastella, Jens Rohde, Anna Maria Corazza Bildt, Salvatore Iacolino, Janusz Władysław Zemke, Adam Bielan, Anneli Jäätteenmäki și Daniel Hannan |
|
Raport Andrew Duff - A7-0240/2011 Jens Rohde, Seán Kelly și Daniel Hannan |
|
Negocierile în curs de la Doha - B7-0478/2011 Roberta Angelilli, Gianluca Susta, Mairead McGuinness, Cristiana Muscardini, Paul Murphy și Syed Kamall |
|
Raport Sajjad Karim - A7-0251/2011 Jens Rohde, Alfredo Antoniozzi, Peter Jahr, David Campbell Bannerman, Guido Milana și Anna Záborská |
|
Raport Willy Meyer - A7-0232/2011 Clemente Mastella, Jens Rohde, Alfredo Antoniozzi, Peter Jahr, Mairead McGuinness, Jim Higgins și Seán Kelly |
|
Strategia UE privind persoanele fără adăpost - B7-0475/2011 Roberta Angelilli și Sergej Kozlík |
|
O abordare globală a emisiilor antropogenice, altele decât emisiile de CO2, ce afectează clima - B7-0474/2011 Jens Rohde, Marek Józef Gróbarczyk și Mairead McGuinness |
9. Corectarea voturilor și intențiile de vot
Corectările voturilor și intențiile de vot figurează pe site-ul „Séance en direct”, „Résultats des votes (appels nominaux)/Results of vote (roll-call votes)”, precum și în versiunea tipărită a anexei „Rezultatele voturilor prin apel nominal”.
Versiunea electronică de pe Europarl va fi actualizată regulat pe o perioadă de maxim două săptămâni de la data votului.
După acest termen, lista corectărilor voturilor și a intențiilor de vot va fi închisă pentru a fi tradusă și publicată în Jurnalul Oficial.
Karl-Heinz Florenz a comunicat că a fost prezent dar nu a participat la votarea rapoartelor A7-0279/2011, A7-0277/2011, A7-0270/2011, A7-0303/2011, A7-0304/2011, A7-0305/2011 și A7-0306/2011.
(Ședința, suspendată la 13.50, a fost reluată la 15.45.)
A PREZIDAT: Roberta ANGELILLI
Vicepreședintă
10. Aprobarea procesului-verbal al ședinței precedente
Procesul-verbal al ședinței precedente a fost aprobat.
11. Situația din Libia (dezbatere)
Declarația Vicepreședintelui Comisiei și Înaltului Reprezentant al Uniunii pentru afaceri externe și politica de securitate: Situația din Libia
Mikołaj Dowgielewicz (Președintele în exercițiu al Consiliului) a făcut declarația în numele Vicepreședintelui Comisiei/Înaltului Reprezentant al Uniunii pentru afaceri externe și politica de securitate.
Au intervenit: José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, în numele Grupului PPE, Ana Gomes, în numele Grupului S&D, Kristiina Ojuland, în numele Grupului ALDE, Daniel Cohn-Bendit, în numele Grupului Verts/ALE, Charles Tannock, în numele Grupului ECR, Miguel Portas, în numele Grupului GUE/NGL, Fiorello Provera, în numele Grupului EFD, Andreas Mölzer, neafiliat, Elmar Brok, Pier Antonio Panzeri, Edward McMillan-Scott, Franziska Katharina Brantner, Paweł Robert Kowal, Charalampos Angourakis, Mario Mauro, Véronique De Keyser, Barbara Lochbihler, Cristian Dan Preda, Roberto Gualtieri, Arnaud Danjean, Maria Eleni Koppa, Santiago Fisas Ayxela, Simon Busuttil și Alf Svensson.
Au intervenit conform procedurii „catch the eye”: Seán Kelly, Mariya Nedelcheva, Katarína Neveďalová, Ioan Mircea Pașcu, Kyriakos Mavronikolas, Marie-Thérèse Sanchez-Schmid și Judith Sargentini.
A PREZIDAT: Anni PODIMATA
Vicepreședintă
Au intervenit conform procedurii „catch the eye”: João Ferreira, Jaroslav Paška, Franz Obermayr și Andrew Henry William Brons.
Au intervenit: Štefan Füle (membru al Comisiei) și Mikołaj Dowgielewicz.
Propuneri de rezoluție depuse, în temeiul articolului 110 alineatul (2) din Regulamentul de procedură, în încheierea dezbaterii:
— |
Ana Gomes, Véronique De Keyser, Pier Antonio Panzeri, Roberto Gualtieri și María Muñiz De Urquiza, în numele Grupului S&D, referitoare la situația din Libia (B7-0513/2011); |
— |
Jean-Luc Mélenchon, Marisa Matias, Miguel Portas, Cornelia Ernst și Gabriele Zimmer, în numele Grupului GUE/NGL, referitoare la situația din Libia (B7-0514/2011); |
— |
José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Elmar Brok, Ioannis Kasoulides, Cristian Dan Preda, Mario Mauro, Simon Busuttil, Arnaud Danjean, Tokia Saïfi, Laima Liucija Andrikienė, Othmar Karas, Tunne Kelam, Alf Svensson, Anna Ibrisagic, Ria Oomen-Ruijten, Elena Băsescu, Nadezhda Neynsky, Rodi Kratsa-Tsagaropoulou, Santiago Fisas Ayxela, Salvatore Iacolino, Hans-Gert Pöttering, Roberta Angelilli, Franck Proust și Dominique Vlasto, în numele Grupului PPE, referitoare la situația din Libia (B7-0515/2011); |
— |
Charles Tannock, Ryszard Antoni Legutko, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Czarnecki, Konrad Szymański și Geoffrey Van Orden, în numele Grupului ECR, referitoare la situația din Libia (B7-0516/2011); |
— |
Daniel Cohn-Bendit, Hélène Flautre și Franziska Katharina Brantner, în numele Grupului Verts/ALE, referitoare la situația din Libia (B7-0517/2011); |
— |
Kristiina Ojuland, Marielle De Sarnez, Niccolò Rinaldi, Edward McMillan-Scott, Sonia Alfano, Marietje Schaake, Annemie Neyts-Uyttebroeck și Graham Watson, în numele Grupului ALDE, referitoare la situația din Libia (B7-0518/2011). |
Dezbaterea s-a încheiat.
Vot: punctul 6.2 al PV din 15.9.2011.
12. Situația din Siria (dezbatere)
Declarația Vicepreședintelui Comisiei/ Înaltul Reprezentant al Uniunii pentru afaceri externe și politica de securitate: Situația din Siria
Mikołaj Dowgielewicz (Președintele în exercițiu al Consiliului) a făcut declarația în numele Vicepreședintelui Comisiei/ Înaltul Reprezentant al Uniunii pentru afaceri externe și politica de securitate.
Au intervenit: Ioannis Kasoulides, în numele Grupului PPE, Richard Howitt, în numele Grupului S&D, Marietje Schaake, în numele Grupului ALDE, Ulrike Lunacek, în numele Grupului Verts/ALE, Charles Tannock, în numele Grupului ECR, Andrew Henry William Brons, neafiliat, Ria Oomen-Ruijten, Saïd El Khadraoui, Louis Michel, Sajjad Karim, Andreas Mölzer, Krzysztof Lisek, Carmen Romero López, Laima Liucija Andrikienė, Corina Crețu, Tunne Kelam, Emine Bozkurt și Pino Arlacchi.
Au intervenit conform procedurii „catch the eye”: Miroslav Mikolášik, Sławomir Witold Nitras, Véronique De Keyser, Isabelle Durant și Elena Băsescu.
A intervenit Štefan Füle (membru al Comisiei).
A PREZIDAT: László TŐKÉS
Vicepreședinte
A intervenit Mikołaj Dowgielewicz.
Propuneri de rezoluție depuse, în temeiul articolului 110 alineatul (2) din Regulamentul de procedură, în încheierea dezbaterii:
— |
Véronique De Keyser, Hannes Swoboda, Pino Arlacchi, Emine Bozkurt, Harlem Désir, Richard Howitt, María Muñiz De Urquiza, Vincent Peillon, Carmen Romero López și Roberto Gualtieri, în numele Grupului S&D, referitoare la situația din Siria (B7-0482/2011); |
— |
Charles Tannock, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Sajjad Karim, Tomasz Piotr Poręba, Valdemar Tomaševski, Michał Tomasz Kamiński, Geoffrey Van Orden și Adam Bielan, în numele Grupului ECR, referitoare la situația din Siria (B7-0483/2011); |
— |
Willy Meyer, Gabriele Zimmer și Jean-Luc Mélenchon, în numele Grupului GUE/NGL, referitoare la situația din Siriareferitoare la situația din Siria (B7-0484/2011); |
— |
Daniel Cohn-Bendit, Hélène Flautre, Franziska Katharina Brantner, Raül Romeva i Rueda, Barbara Lochbihler, Jean-Paul Besset, Malika Benarab-Attou, Ulrike Lunacek, Nicole Kiil-Nielsen, Catherine Grèze și Helga Trüpel, în numele Grupului Verts/ALE, referitoare la Siria (B7-0485/2011); |
— |
José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Elmar Brok, Ioannis Kasoulides, Tokia Saïfi, Hans-Gert Pöttering, Rodi Kratsa-Tsagaropoulou, Roberta Angelilli, Cristian Dan Preda, Mário David, Ria Oomen-Ruijten, Simon Busuttil, Dominique Vlasto, Nadezhda Neynsky, Franck Proust, Laima Liucija Andrikienė, Agnès Le Brun și Elena Băsescu, în numele Grupului PPE, referitoare la situația din Siriareferitoare la situația din Siria (B7-0486/2011); |
— |
Marietje Schaake, Marielle De Sarnez, Louis Michel, Charles Goerens, Sonia Alfano, Kristiina Ojuland, Izaskun Bilbao Barandica, Ramon Tremosa i Balcells și Niccolò Rinaldi, în numele Grupului ALDE, referitoare la situația din Siriareferitoare la situația din Siria (B7-0487/2011). |
Dezbaterea s-a încheiat.
Vot: punctul 6.3 al PV din 15.9.2011.
13. Situația procesului de pace din Orientul Mijlociu (dezbatere)
Declarația Vicepreședintelui Comisiei/ Înaltul Reprezentant al Uniunii pentru afaceri externe și politica de securitate: Situația procesului de pace din Orientul Mijlociu
Mikołaj Dowgielewicz (Președintele în exercițiu al Consiliului) a făcut declarația, în numele Vicepreședintelui Comisiei/ Înaltul Reprezentant al Uniunii pentru afaceri externe și politica de securitate.
Au intervenit: José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, în numele Grupului PPE, Véronique De Keyser, în numele Grupului S&D, care a răspuns, de asemenea, unei întrebari adresate în conformitate cu procedura „cartonașului albastru” de către Ioan Mircea Pașcu, Annemie Neyts-Uyttebroeck, în numele Grupului ALDE, Franziska Katharina Brantner, în numele Grupului Verts/ALE, Konrad Szymański, în numele Grupului ECR, Kyriacos Triantaphyllides, în numele Grupului GUE/NGL, Bastiaan Belder, în numele Grupului EFD, Nick Griffin, neafiliat, Ria Oomen-Ruijten, Proinsias De Rossa, Niccolò Rinaldi, Nicole Kiil-Nielsen, Peter van Dalen, care a răspuns, de asemenea, unei întrebari adresate în conformitate cu procedura „cartonașului albastru” de către Ria Oomen-Ruijten, Franz Obermayr, cu privire la derularea dezbaterii, Paul Murphy, care a răspuns, de asemenea, unei întrebari adresate în conformitate cu procedura „cartonașului albastru” de către Proinsias De Rossa, și Fiorello Provera.
A PREZIDAT: Alejo VIDAL-QUADRAS
Vicepreședinte
Au intervenit: Diane Dodds, Hans-Gert Pöttering, Frédérique Ries, care a răspuns, de asemenea, unei întrebari adresate în conformitate cu procedura „cartonașului albastru” de către Nicole Kiil-Nielsen, Frieda Brepoels, Struan Stevenson, João Ferreira, Mário David, Marek Siwiec, Margrete Auken, Sabine Lösing, Ioannis Kasoulides, Wolfgang Kreissl-Dörfler, Michael Gahler, care a răspuns, de asemenea, unei întrebari adresate în conformitate cu procedura „cartonașului albastru” de către Margrete Auken, Boris Zala, Paweł Zalewski, Rosario Crocetta, György Schöpflin, Sari Essayah, Alf Svensson și Georgios Koumoutsakos.
Au intervenit conform procedurii „catch the eye”: Laima Liucija Andrikienė, Krzysztof Lisek, Jaroslav Paška, Elena Băsescu, Franz Obermayr și Eduard Kukan.
A intervenit Mikołaj Dowgielewicz.
Dezbaterea s-a încheiat.
14. Componența comisiilor și delegațiilor
La cererea Grupului S&D, Parlamentul a ratificat următoarea numire:
Delegația pentru relațiile cu Statele Unite: Dimitrios Droutsas
15. Remedierea decalajului dintre legislația anticorupție și realitate (dezbatere)
Întrebare orală (O-000148/2011) adresată de Monica Luisa Macovei, Mariya Nedelcheva, Simon Busuttil și Manfred Weber, în numele Grupului PPE, Consiliului: Remedierea decalajului dintre legislația anticorupție și realitate (B7-0419/2011);
Întrebare orală (O-000149/2011) adresată de Monica Luisa Macovei, Mariya Nedelcheva, Simon Busuttil și Manfred Weber, în numele Grupului PPE, Comisiei: Remedierea decalajului dintre legislația anticorupție și realitate (B7-0420/2011);
Întrebare orală (O-000154/2011) adresată de Cornelis de Jong, Cornelia Ernst, Nikolaos Chountis, Søren Bo Søndergaard și Alfreds Rubiks, în numele Grupului GUE/NGL, Consiliului: Accelerarea măsurilor anticorupție (B7-0422/2011);
Întrebare orală (O-000155/2011) adresată de Cornelis de Jong, Cornelia Ernst, Nikolaos Chountis, Søren Bo Søndergaard și Alfreds Rubiks, în numele Grupului GUE/NGL, Comisiei: Intensificarea măsurilor anticorupție (B7-0423/2011);
Întrebare orală (O-000172/2011) adresată de Jan Philipp Albrecht și Judith Sargentini, în numele Grupului Verts/ALE, Consiliului: Remedierea decalajului dintre legislația anticorupție și realitate (B7-0424/2011);
Întrebare orală (O-000173/2011) adresată de Jan Philipp Albrecht și Judith Sargentini, în numele Grupului Verts/ALE, ComisieiRemedierea decalajului dintre legislația anticorupție și realitate (B7-0425/2011);
Întrebare orală (O-000178/2011) adresată de Ana Gomes, Claude Moraes, Rita Borsellino și Rosario Crocetta, în numele Grupului S&D, Consiliului: Punerea în aplicare a pachetului de măsuri anticorupție al UE (B7-0427/2011);
Întrebare orală (O-000179/2011) adresată de Ana Gomes, Claude Moraes, Rita Borsellino și Rosario Crocetta, în numele Grupului S&D, Comisiei: Punerea în aplicare a pachetului de măsuri anticorupție al UE (B7-0428/2011);
Întrebare orală (O-000190/2011) adresată de Timothy Kirkhope, în numele Grupului ECR, Consiliului: Măsuri de combatere a corupției (B7-0431/2011);
Întrebare orală (O-000191/2011) adresată de Timothy Kirkhope, în numele Grupului ECR, Comisiei: Măsuri anticorupție (B7-0432/2011);
Întrebare orală (O-000193/2011) adresată de Sonia Alfano, Renate Weber, Sarah Ludford, Jan Mulder, Louis Michel, Nathalie Griesbeck, Ramon Tremosa i Balcells, Nadja Hirsch, Stanimir Ilchev și Jens Rohde, în numele Grupului ALDE, Consiliului: Eliminarea decalajului dintre legislația anticorupție și realitate (B7-0433/2011);
Întrebare orală (O-000194/2011) adresată de Sonia Alfano, Renate Weber, Sarah Ludford, Jan Mulder, Louis Michel, Nathalie Griesbeck, Ramon Tremosa i Balcells, Nadja Hirsch, Stanimir Ilchev și Jens Rohde, în numele Grupului ALDE, Comisiei: Eliminarea decalajului dintre legislația anticorupție și realitate (B7-0434/2011).
Monica Luisa Macovei, Cornelis de Jong, Jan Philipp Albrecht, Ana Gomes, Timothy Kirkhope și Sonia Alfano au dezvoltat întrebările orale.
Jerzy Miller (Președintele în exercițiu al Consiliului) și Cecilia Malmström (membră a Comisiei) au răspuns întrebărilor orale.
Au intervenit: Simon Busuttil, în numele Grupului PPE, Claude Moraes, în numele Grupului S&D, Renate Weber, în numele Grupului ALDE, Zbigniew Ziobro, în numele Grupului ECR, care a răspuns, de asemenea, unei întrebari adresate în conformitate cu procedura „cartonașului albastru” de către Lena Kolarska-Bobińska, Martin Ehrenhauser, neafiliat, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Juan Fernando López Aguilar, Stanimir Ilchev, Franz Obermayr, care a răspuns, de asemenea, unei întrebari adresate în conformitate cu procedura „cartonașului albastru” de către Martin Ehrenhauser, Mariya Nedelcheva, Rita Borsellino, Roberta Angelilli, Rosario Crocetta, Carlos Coelho, Cătălin Sorin Ivan, Georgios Papanikolaou, Lena Kolarska-Bobińska, Marietta Giannakou, Milan Zver și Salvatore Iacolino.
Au intervenit conform procedurii „catch the eye”: Elena Băsescu, Jaroslav Paška și Eduard Kukan.
Au intervenit: Cecilia Malmström și Jerzy Miller.
Propunere de rezoluție depusă, în temeiul articolului 115 alineatul (5) din Regulamentul de procedură, ca încheiere a dezbaterii:
Monica Luisa Macovei, Mariya Nedelcheva, Manfred Weber, Simon Busuttil, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Salvatore Iacolino, Marietta Giannakou, Jean-Pierre Audy și Roberta Angelilli, în numele Grupului PPE, Hannes Swoboda, Ana Gomes, Claude Moraes, Jens Geier, Rita Borsellino și Rosario Crocetta, în numele Grupului S&D, Renate Weber, Sonia Alfano, Nathalie Griesbeck, Ramon Tremosa i Balcells, Louis Michel, Jan Mulder, Sarah Ludford, Andrea Zanoni și Jens Rohde, în numele Grupului ALDE, Jan Philipp Albrecht, Eva Joly și Judith Sargentini, în numele Grupului Verts/ALE, Cornelis de Jong, Søren Bo Søndergaard și Jean-Luc Mélenchon, în numele Grupului GUE/NGL, Timothy Kirkhope, în numele Grupului ECR, referitoare la eforturile UE de combatere a corupției (B7-0481/2011).
Dezbaterea s-a încheiat.
Vot: punctul 6.4 al PV din 15.9.2011.
16. Ordinea de zi a următoarei ședințe
A fost stabilită ordinea de zi a ședinței din ziua următoare (documentul „Ordinea de zi” PE 470.595/OJJE).
17. Ridicarea ședinței
Ședința a fost ridicată la 21.20.
Klaus Welle
Secretar General
Libor Rouček
Vicepreședinte
Miercuri, 14 septembrie 2011
LISTĂ DE PREZENȚĂ
Au semnat:
Abad, Áder, Agnew, Albertini, Albrecht, Alfano, Alfonsi, Allam, Alvaro, Alves, Andreasen, Andrés Barea, Andrikienė, Angelilli, Angourakis, Antinoro, Antonescu, Antoniozzi, Arias Echeverría, Arif, Arlacchi, Arsenis, Ashworth, Atkins, Attard-Montalto, Audy, Auken, Ayala Sender, Aylward, Ayuso, van Baalen, Bach, Badia i Cutchet, Bagó, Balčytis, Baldassarre, Balz, Balzani, Bartolozzi, Băsescu, Bastos, Batten, Bauer, Becali, Becker, Belder, Belet, Bélier, Benarab-Attou, Bendtsen, Bennahmias, Berès, Berlato, Berlinguer, Berman, Bielan, Bilbao Barandica, Binev, Bisky, Blinkevičiūtė, Bodu, Böge, Bokros, Bonsignore, Borghezio, Borsellino, Borys, Boștinaru, Boulland, Bové, Bowles, Bozkurt, Bradbourn, Brantner, Brepoels, Březina, Brok, Brons, Brzobohatá, Bufton, Bullmann, Bușoi, Busuttil, Bütikofer, Buzek, Cabrnoch, Cadec, Callanan, van de Camp, Campbell Bannerman, Cancian, Canfin, Capoulas Santos, Caronna, Carvalho, Casa, Cashman, Casini, Caspary, Castex, del Castillo Vera, Cavada, Cercas, Češková, Chichester, Childers, Chountis, Christensen, Claeys, Clark, Coelho, Cofferati, Colman, Comi, Corazza Bildt, Cortés Lastra, Cozzolino, Cramer, Crețu, Creutzmann, Crocetta, Cutaș, Cymański, Czarnecki, Frédéric Daerden, van Dalen, Dăncilă, Danellis, Danjean, Dantin, (The Earl of) Dartmouth, Dati, Daul, David, Davies, De Angelis, De Backer, de Brún, De Castro, Dehaene, De Keyser, Delli, Delvaux, De Mita, De Rossa, De Sarnez, Désir, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dodds, Domenici, Donskis, Dorfmann, Droutsas, Duff, Durant, Dušek, Ehler, Ehrenhauser, Eickhout, Ek, El Khadraoui, Elles, Enciu, Engström, Eppink, Ernst, Ertug, Essayah, Estaràs Ferragut, Estrela, Evans, Fajon, Falbr, Farage, Färm, Feio, Ferber, Fernandes, Elisa Ferreira, João Ferreira, Fidanza, Figueiredo, Fisas Ayxela, Fjellner, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Ford, Foster, Fox, Fraga Estévez, Franco, Gahler, Gál, Gallagher, Gallo, Gáll-Pelcz, García-Margallo y Marfil, García Pérez, Gardini, Gargani, Garriga Polledo, Gauzès, Gebhardt, Geier, Gerbrandy, Geringer de Oedenberg, Giannakou, Giegold, Gierek, Girling, Glante, Glattfelder, Godmanis, Goebbels, Goerens, Gomes, Göncz, Goulard, de Grandes Pascual, Gräßle, Grech, Grelier, Grèze, Griesbeck, Griffin, Gróbarczyk, Groote, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Häfner, Haglund, Fiona Hall, Händel, Handzlik, Hannan, Harbour, Harkin, Hartong, Hassi, Haug, Häusling, Hedh, Helmer, Herczog, Herranz García, Hibner, Higgins, Nadja Hirsch, Hoang Ngoc, Hoarau, Hohlmeier, Hökmark, Honeyball, Hortefeux, Howitt, Danuta Maria Hübner, Hudghton, Hughes, Hyusmenova, Iacolino, Ibrisagic, Imbrasas, in 't Veld, Iotova, Iovine, Irigoyen Pérez, Itälä, Iturgaiz Angulo, Ivan, Ivanova, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jadot, Jahr, Járóka, Jazłowiecka, Jędrzejewska, Jeggle, Jensen, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, de Jong, Jordan Cizelj, Jørgensen, Junqueras Vies, Juvin, Kacin, Kaczmarek, Kadenbach, Kalfin, Kalinowski, Kalniete, Kamall, Kammerevert, Karas, Karim, Kariņš, Kasoulides, Kastler, Kazak, Kelam, Keller, Kelly, Kiil-Nielsen, Kirilov, Kirkhope, Klaß, Kleva, Klinz, Klute, Koch, Koch-Mehrin, Kohlíček, Kolarska-Bobińska, Koppa, Kósa, Köstinger, Koumoutsakos, Kovatchev, Kowal, Kozłowski, Kožušník, Krahmer, Kratsa-Tsagaropoulou, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhn, Kukan, Kurski, Lamassoure, Lambert, Lamberts, Landsbergis, Lange, de Lange, Langen, La Via, Le Brun, Lechner, Le Foll, Le Grip, Legutko, Lehne, Leichtfried, Leinen, Lepage, Jean-Marie Le Pen, Marine Le Pen, Liberadzki, Lichtenberger, Liese, Liotard, Lisek, Lochbihler, Løkkegaard, López Aguilar, López-Istúriz White, Lösing, Lövin, Ludford, Ludvigsson, Luhan, Łukacijewska, Lulling, Lunacek, Lynne, Lyon, McAvan, McClarkin, McGuinness, McMillan-Scott, Macovei, Madlener, Manders, Mănescu, Maňka, Mann, Manner, Marcinkiewicz, Marinescu, David Martin, Hans-Peter Martin, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Maštálka, Mastella, Matera, Mathieu, Matias, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mavronikolas, Mayer, Mazzoni, Meissner, Mélenchon, Melo, Méndez de Vigo, Menéndez del Valle, Merkies, Mészáros, Meyer, Louis Michel, Migalski, Mikolášik, Milana, Millán Mon, Mirsky, Mölzer, Moraes, Moreira, Morganti, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Mulder, Muñiz De Urquiza, Murphy, Muscardini, Nattrass, Nedelcheva, Neuser, Neveďalová, Newton Dunn, Neynsky, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson, Nicolai, Niculescu, Niebler, van Nistelrooij, Nitras, Nuttall, Obermayr, Obiols, Ojuland, Olbrycht, Olejniczak, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Oviir, Pack, Padar, Paksas, Paleckis, Paliadeli, Pallone, Panayotov, Panzeri, Papadopoulou, Papanikolaou, Papastamkos, Pargneaux, Parvanova, Pașcu, Paška, Patrão Neves, Patriciello, Paulsen, Peillon, Perello Rodriguez, Peterle, Pieper, Pietikäinen, Piotrowski, Pirillo, Pirker, Plumb, Poc, Podimata, Ponga, Portas, Posselt, Pöttering, Poupakis, Preda, Prendergast, Proust, Provera, Quisthoudt-Rowohl, Rangel, Ransdorf, Rapkay, Rapti, Regner, Reimers, Remek, Repo, Reul, Riera Madurell, Ries, Rinaldi, Riquet, Rivasi, Rivellini, Rochefort, Rodust, Rohde, Roithová, Romero López, Romeva i Rueda, Ronzulli, Rosbach, Rossi, Roth-Behrendt, Rouček, Rübig, Rubiks, Rühle, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Salvini, Sánchez Presedo, Sanchez-Schmid, Sârbu, Sargentini, Sartori, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaldemose, Schlyter, Olle Schmidt, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Scholz, Schöpflin, Schroedter, Werner Schulz, Schwab, Scicluna, Scottà, Scurria, Seeber, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Severin, Siekierski, Silvestris, Simon, Simpson, Sinclaire, Sippel, Siwiec, Skrzydlewska, Skylakakis, Smith, Smolková, Sógor, Sommer, Søndergaard, Sonik, Sosa Wagner, Speroni, Staes, Stassen, Šťastný, Stavrakakis, Steinruck, Stevenson, Stihler, Stolojan, Emil Stoyanov, Strejček, Striffler, Sturdy, Surján, Susta, Svensson, Swinburne, Swoboda, Szájer, Szymański, Tabajdi, Takkula, Tănăsescu, Tannock, Tarabella, Tarand, Tatarella, Tavares, Taylor, Teixeira, Terho, Theocharous, Theurer, Thomsen, Thun und Hohenstein, Thyssen, Țicău, Tirolien, Toia, Tőkés, Tomaševski, Toussas, Trautmann, Tremopoulos, Tremosa i Balcells, Triantaphyllides, Trüpel, Trzaskowski, Tsoukalas, Turmes, Turunen, Uggias, Ulvskog, Ungureanu, Urutchev, Uspaskich, Vadim Tudor, Vaidere, Vajgl, Vălean, Van Brempt, Van Orden, Vattimo, Vaughan, Vergnaud, Verheyen, Vidal-Quadras, Vigenin, de Villiers, Vlasák, Vlasto, Voss, Wallis, Watson, Henri Weber, Manfred Weber, Renate Weber, Weiler, Weisgerber, Werthmann, Westlund, Westphal, Wieland, Wikström, Willmott, Wils, Hermann Winkler, Iuliu Winkler, Włosowicz, Wortmann-Kool, Yáñez-Barnuevo García, Yannakoudakis, Záborská, Zahradil, Zala, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zanoni, Zasada, Ždanoka, Zeller, Zemke, Zīle, Zimmer, Ziobro, Zver, Zwiefka
Miercuri, 14 septembrie 2011
ANEXĂ I
REZULTATELE VOTURILOR
Semnificația abrevierilor și simbolurilor
+ |
adoptat |
- |
respins |
↓ |
caduc |
R |
retras |
AN (…, …, …) |
vot prin apel nominal (voturi pentru, voturi împotrivă, abțineri) |
VE (…, …, …) |
vot electronic (voturi pentru, voturi împotrivă, abțineri) |
div |
vot pe părți |
vs |
vot separat |
am |
amendament |
AC |
amendament de compromis |
PC |
partea corespunzătoare |
S |
amendament supresiv |
= |
amendamente identice |
§ |
alineat / punct |
art |
articol |
cons |
considerent |
PR |
propunere de rezoluție |
PRC |
propunere comună de rezoluție |
SEC |
vot secret |
1. Mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare: AT/AT&S din Austria
Raport: Barbara Matera (A7-0279/2011) (majoritate calificată și 3/5 din numărul voturilor exprimate)
Obiect |
AN etc. |
Vot |
Voturi prin AN/VE - observații |
vot unic |
AN |
+ |
554, 61, 19 |
2. Mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare: AT/Steiermark și Niederösterreich din Austria
Raport: Barbara Matera (A7-0277/2011) (majoritate calificată și 3/5 din numărul voturilor exprimate)
Obiect |
AN etc. |
Vot |
Voturi prin AN/VE - observații |
vot unic |
AN |
+ |
558, 64, 23 |
3. Mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare: asistență tehnică la inițiativa Comisiei
Raport: Barbara Matera (A7-0270/2011) (majoritate calificată și 3/5 din numărul voturilor exprimate)
Obiect |
AN etc. |
Vot |
Voturi prin AN/VE - observații |
vot unic |
AN |
+ |
557, 76, 23 |
4. Mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare: cererea EGF/2010/029 NL/Zuid-Holland și Utrecht diviziunea 18 prezentată de Țările de Jos
Raport: Barbara Matera (A7-0303/2011) (majoritate calificată și 3/5 din numărul voturilor exprimate)
Obiect |
AN etc. |
Vot |
Voturi prin AN/VE - observații |
vot unic |
AN |
+ |
573, 64, 22 |
5. Mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare: cererea EGF/2010/027 NL/Noord-Brabant diviziunea 18 prezentată de Țările de Jos
Raport: Barbara Matera (A7-0304/2011) (majoritate calificată și 3/5 din numărul voturilor exprimate)
Obiect |
AN etc. |
Vot |
Voturi prin AN/VE - observații |
vot unic |
AN |
+ |
572, 63, 22 |
6. Mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare: cererea EGF/2010/028 NL/Overijssel diviziunea 18 prezentată de Țările de Jos
Raport: Barbara Matera (A7-0305/2011) (majoritate calificată și 3/5 din numărul voturilor exprimate)
Obiect |
AN etc. |
Vot |
Voturi prin AN/VE - observații |
vot unic |
AN |
+ |
574, 65, 22 |
7. Mobilizarea Fondului european de ajustare la globalizare: cererea EGF/2010/030 NL/Noord-Holland și Flevoland diviziunea 18 prezentată de Țările de Jos
Raport: Barbara Matera (A7-0306/2011) (majoritate calificată și 3/5 din numărul voturilor exprimate)
Obiect |
AN etc. |
Vot |
Voturi prin AN/VE - observații |
vot unic |
AN |
+ |
573, 64, 26 |
8. Integritatea și transparența pieței energiei ***I
Raport: Jorgo Chatzimarkakis (A7-0273/2011)
Obiect |
AN etc. |
Vot |
Voturi prin AN/VE - observații |
vot unic |
AN |
+ |
616, 26, 24 |
9. Raportul anual privind monitorizarea aplicării dreptului Uniunii Europene (2009)
Raport: Eva Lichtenberger (A7-0249/2011)
Obiect |
AN etc. |
Vot |
Voturi prin AN/VE - observații |
vot unic |
|
+ |
|
10. Accesul public la documente pentru anii 2009-2010
Raport: Judith Sargentini (A7-0245/2011)
Obiect |
AN etc. |
Vot |
Voturi prin AN/VE - observații |
vot unic |
|
+ |
|
11. Modificarea Regulamentului de procedură în ceea ce privește audierile comisarilor desemnați
Raport: Andrew Duff (A7-0240/2011)
Obiect |
Am nr. |
Autor |
AN etc. |
Vot |
Voturi prin AN/VE - observații |
Regulament (majoritate calificată obligatorie) |
|||||
Amendamente ale comisiei competente în fond - vot în bloc |
1-6 8-9 11 |
comisia |
|
+ |
|
Amendamente ale comisiei competente în fond - voturi separate |
7 |
comisia |
div |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/VE |
- |
334, 325, 6 |
|||
10 |
comisia |
div |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/VE |
+ |
369, 296, 2 |
|||
Decizie (majoritate simplă obligatorie) |
|||||
§ 1 |
12 |
ALDE |
|
+ |
|
vot: propunerea de decizie (textul în ansamblu) |
|
+ |
|
Solicitări de vot pe părți
PPE, ALDE:
amendamentul 7
Prima parte |
: |
întregul text, cu excepția cuvintelor „iar dacă în acest interval … și ultimă audiere” |
A doua parte |
: |
aceste cuvinte |
ALDE:
amendamentul 10
Prima parte |
: |
întregul text, cu excepția cuvintelor „ori la solicitarea unui grup politic” |
A doua parte |
: |
aceste cuvinte |
12. Negocierile în curs de la Doha
Propunere de rezoluție: B7-0478/2011
Obiect |
Am nr. |
Autor |
AN etc. |
Vot |
Voturi prin AN/VE - observații |
Propunere de rezoluție B7-0478/2011 Comisia INTA |
|||||
§ 1 |
26 |
GUE/NGL |
div |
|
|
1 |
- |
|
|||
2 |
- |
|
|||
12 |
Verts/ALE |
|
- |
|
|
După § 1 |
2 |
ALDE |
|
- |
|
22 |
S&D |
div |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
- |
|
|||
§ 3 |
13 |
Verts/ALE |
|
- |
|
După § 4 |
3 |
ALDE |
|
- |
|
§ 5, intro |
14 |
Verts/ALE |
VE |
- |
301, 356, 2 |
§ 5 litera (b) |
4 |
ALDE |
|
- |
|
§ 5 litera (c) |
5 |
ALDE |
|
+ |
|
§ 8 |
6 |
ALDE |
|
+ |
|
§ 9 |
27 |
GUE/NGL |
VE |
- |
318, 337, 6 |
După § 9 |
28 |
GUE/NGL |
div |
|
|
1/VE |
- |
167, 318, 173 |
|||
2 |
- |
|
|||
29 |
GUE/NGL |
VE |
- |
111, 323, 221 |
|
După § 10 |
15 |
Verts/ALE |
VE |
- |
235, 250, 168 |
§ 11 |
16 |
Verts/ALE |
|
- |
|
§ |
text original |
div |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
§ 12 |
7 |
ALDE |
|
- |
|
§ |
text original |
div |
|
|
|
1/VE |
+ |
422, 227, 13 |
|||
2 |
+ |
|
|||
După § 12 |
8 |
ALDE |
div |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/VE |
- |
282, 366, 7 |
|||
§ 14 |
§ |
text original |
vs |
+ |
|
După § 15 |
9 |
ALDE |
VE |
+ |
302, 253, 93 |
După referirea 1 |
23 |
GUE/NGL |
|
+ |
|
Referirea 6 |
1 |
ALDE |
|
+ |
|
După referirea 6 |
17 |
S&D |
|
+ |
|
18 |
S&D |
|
+ |
|
|
Cons A |
24 |
GUE/NGL |
|
- |
|
§ |
text original |
div |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
Cons B |
19 |
S&D |
div |
|
|
1/VE |
- |
266, 389, 10 |
|||
2 |
- |
|
|||
După cons B |
25 |
GUE/NGL |
div |
|
|
1 |
- |
|
|||
2 |
↓ |
|
|||
Cons C |
10 |
Verts/ALE |
|
- |
|
După cons C |
20 |
S&D |
VE |
- |
285, 314, 65 |
Cons D |
11 |
Verts/ALE |
|
- |
|
Cons E |
21 |
S&D |
VE |
+ |
338, 274, 55 |
vot: rezoluție (textul în ansamblu) |
|
+ |
|
Solicitări de vot separat
GUE/NGL: § 14
VERTS/ALE: §§ 12,14
Solicitări de vot pe părți
GUE/NGL:
§ 11
Prima parte |
: |
„este absolut convins … pentru întreaga lume;” |
A doua parte |
: |
„îndeamnă toate țările … în toată lumea;” |
§ 12
Prima parte |
: |
întregul text, cu excepția cuvintelor „în special a rolului … țările BRIC” |
A doua parte |
: |
aceste cuvinte |
PPE:
amendamentul 8
Prima parte |
: |
întregul text, cu excepția cuvintelor „țărilor în curs de dezvoltare, în special a” |
A doua parte |
: |
aceste cuvinte |
amendamentul 22
Prima parte |
: |
întregul text, cu excepția cuvintelor „țărilor în curs de dezvoltare, în special ale” |
A doua parte |
: |
aceste cuvinte |
VERTS/ALE:
considerentul A
Prima parte |
: |
„întrucât Runda de la Doha … țărilor cel mai puțin dezvoltate” |
A doua parte |
: |
„pornind de la convingerea … dezvoltarea tuturor continentelor;” |
amendamentul 19
Prima parte |
: |
„întrucât Uniunea Europeană … asigurarea respectării lor;” |
A doua parte |
: |
„întrucât acordurile comerciale … soluție de importanță secundară;” |
amendamentul 28
Prima parte |
: |
„consideră că înlesnirea … aceste oportunități;” |
A doua parte |
: |
„recomandă, prin urmare … în schimbare;” |
S&D:
amendamentul 25
Prima parte |
: |
„întrucât, în ultimii ani … acorduri bilaterale de liber schimb” |
A doua parte |
: |
„care favorizează întreprinderile din UE” |
amendamentul 26
Prima parte |
: |
întregul text, cu excepția cuvântului „accelerate” |
A doua parte |
: |
acest cuvânt |
13. O mai bună legiferare, subsidiaritate și proporționalitate și o reglementare inteligentă
Raport: Sajjad Karim (A7-0251/2011)
Obiect |
Am nr. |
Autor |
AN etc. |
Vot |
Voturi prin AN/VE - observații |
§ 11 |
§ |
text original |
vs |
- |
|
vot: rezoluție (textul în ansamblu) |
|
+ |
|
Solicitări de vot separat
PPE: § 11
14. Activitățile Comisiei pentru petiții în anul 2010
Raport: Willy Meyer (A7-0232/2011)
Obiect |
Am nr. |
Autor |
AN etc. |
Vot |
Voturi prin AN/VE - observații |
§ 30 |
§ |
text original |
div |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/VE |
+ |
436, 201, 8 |
|||
vot: rezoluție (textul în ansamblu) |
|
+ |
|
Solicitări de vot pe părți
ALDE:
§ 30
Prima parte |
: |
„ia act de numărul … autoritățile naționale și regionale competente;” |
A doua parte |
: |
„salută … înregistrarea petițiilor;” |
15. Strategia UE privind persoanele fără adăpost
Propunere de rezoluție: B7-0475/2011
Obiect |
AN etc. |
Vot |
Voturi prin AN/VE - observații |
Propunere de rezoluție B7-0475/2011 Comisia EMPL |
|||
vot: rezoluție (textul în ansamblu) |
AN |
+ |
578, 51, 22 |
Solicitări de vot prin apel nominal
VERTS/ALE: Votul final
16. O abordare globală a emisiilor antropogenice, altele decât emisiile de CO2, ce afectează clima
Propunere de rezoluție: B7-0474/2011
Obiect |
Am nr. |
Autor |
AN etc. |
Vot |
Voturi prin AN/VE - observații |
Propunere de rezoluție B7-0474/2011 Comisia ENVI |
|||||
După § 5 |
3 |
Verts/ALE |
|
- |
|
§ 10 |
4 |
Verts/ALE |
|
- |
|
§ |
text original |
div |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
- |
|
|||
După § 11 |
5 |
Verts/ALE |
|
- |
|
După cons. F |
1 |
Verts/ALE |
|
- |
|
2 |
Verts/ALE |
|
- |
|
|
vot: rezoluție (textul în ansamblu) |
AN |
+ |
538, 54, 23 |
Solicitări de vot prin apel nominal
VERTS/ALE: Votul final
Solicitări de vot pe părți
PPE:
§ 10
Prima parte |
: |
„invită UE … emisiile provenite de la autovehicule” |
A doua parte |
: |
„precum și limitarea … centralelor electrice;” |
Miercuri, 14 septembrie 2011
ANEXĂ II
REZULTATUL VOTULUI PRIN APEL NOMINAL
1. A7-0279/2011 - Barbara Matera - Vot unic
Pentru: 554
ALDE: Alfano, Aylward, Bilbao Barandica, Bowles, Bușoi, De Backer, De Sarnez, Donskis, Duff, Ek, Gerbrandy, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hall, Harkin, Hyusmenova, Ilchev, Iovine, Jensen, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Lambsdorff, Ludford, Lynne, Lyon, Løkkegaard, Manders, Manner, McMillan-Scott, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Ries, Rochefort, Rohde, Schaake, Schmidt, Skylakakis, Takkula, Theurer, Uggias, Vajgl, Vattimo, Verhofstadt, Vălean, Wallis, Watson, Weber Renate, Wikström, Zanoni
EFD: Bizzotto, Fontana, Imbrasas, Morganti, Paksas, Provera, Rossi, Salvini, Scottà, Speroni, de Villiers
GUE/NGL: Angourakis, Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Figueiredo, Hoarau, Händel, Klute, Kohlíček, Liotard, Lösing, Matias, Maštálka, Meyer, Murphy, Mélenchon, Portas, Ransdorf, Remek, Rubiks, Scholz, Søndergaard, Toussas, Triantaphyllides, Wils, de Brún, de Jong
NI: Becali, Binev, Claeys, Ehrenhauser, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Mölzer, Obermayr, Severin, Sosa Wagner, Vadim Tudor
PPE: Abad, Albertini, Allam, Andrikienė, Angelilli, Antinoro, Antonescu, Antoniozzi, Arias Echeverría, Audy, Ayuso, Bach, Baldassarre, Balz, Bartolozzi, Bastos, Bauer, Becker, Belet, Bendtsen, Berlato, Bodu, Bonsignore, Boulland, Brok, Busuttil, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Comi, Danjean, Dantin, Dati, Daul, David, De Mita, De Veyrac, Dehaene, Delvaux, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Essayah, Estaràs Ferragut, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fraga Estévez, Franco, Gahler, Gallo, García-Margallo y Marfil, Gardini, Gargani, Garriga Polledo, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Herranz García, Hibner, Hohlmeier, Hortefeux, Hübner, Iacolino, Ibrisagic, Iturgaiz Angulo, Itälä, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan Cizelj, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Kolarska-Bobińska, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Le Brun, Le Grip, Lechner, Lehne, Liese, Lisek, Luhan, Lulling, López-Istúriz White, Macovei, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayer, Mazzoni, McGuinness, Melo, Mikolášik, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Méndez de Vigo, Mészáros, Nedelcheva, Neynsky, Niculescu, Niebler, Nitras, Olbrycht, Pack, Pallone, Papanikolaou, Papastamkos, Patriciello, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pietikäinen, Pirker, Ponga, Posselt, Poupakis, Preda, Proust, Pöttering, Quisthoudt-Rowohl, Reul, Riquet, Rivellini, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Saryusz-Wolski, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Stoyanov Emil, Striffler, Surján, Szájer, Sógor, Tatarella, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Verheyen, Vlasto, Voss, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Winkler Iuliu, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Őry, Šťastný
S&D: Alves, Andrés Barea, Arif, Arlacchi, Arsenis, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Balzani, Balčytis, Berlinguer, Berman, Berès, Blinkevičiūtė, Borsellino, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Caronna, Cashman, Castex, Cercas, Childers, Christensen, Cofferati, Cortés Lastra, Cozzolino, Crețu, Crocetta, Cutaș, Daerden, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, De Rossa, Domenici, Droutsas, Désir, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Fleckenstein, Färm, García Pérez, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Gomes, Grech, Grelier, Groote, Gualtieri, Guillaume, Gurmai, Gutiérrez Prieto, Göncz, Haug, Hedh, Herczog, Hoang Ngoc, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Krehl, Kreissl-Dörfler, Le Foll, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Ludvigsson, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mavronikolas, Maňka, McAvan, Menéndez del Valle, Merkies, Milana, Moraes, Moreira, Neuser, Obiols, Olejniczak, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Perello Rodriguez, Pirillo, Plumb, Poc, Prendergast, Rapkay, Rapti, Regner, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Schaldemose, Schulz Martin, Scicluna, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Siwiec, Smolková, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Tarabella, Thomsen, Tirolien, Toia, Trautmann, Tănăsescu, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Vigenin, Weber Henri, Weiler, Westlund, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke, Țicău
Verts/ALE: Albrecht, Alfonsi, Auken, Benarab-Attou, Bové, Brepoels, Bélier, Bütikofer, Canfin, Cohn-Bendit, Cramer, Delli, Durant, Eickhout, Engström, Evans, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Hudghton, Häfner, Häusling, Jadot, Joly, Junqueras Vies, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Sargentini, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Tavares, Taylor, Trüpel, Turmes, Turunen, Ždanoka
Împotrivă: 61
ECR: Ashworth, Atkins, Bokros, Bradbourn, Cabrnoch, Callanan, Campbell Bannerman, Chichester, Cymański, Czarnecki, Eppink, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Hannan, Harbour, Helmer, Kamall, Karim, Kirkhope, Kowal, Kožušník, Kurski, Legutko, McClarkin, Migalski, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Rosbach, Stevenson, Sturdy, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Van Orden, Vlasák, Yannakoudakis, Zahradil, Zīle, van Dalen, Češková
EFD: (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Andreasen, Bufton, Clark, Nuttall, Terho
NI: Colman, Dodds, Hartong, Madlener, Nattrass, Sinclaire, Stassen
Verts/ALE: Schlyter
Abțineri: 19
ALDE: Alvaro, Creutzmann, Godmanis, Haglund, Hirsch, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Meissner, Reimers
ECR: Elles
EFD: Belder, Paška
GUE/NGL: Vergiat
NI: Werthmann
PPE: Corazza Bildt, Fjellner, Hökmark, Svensson
Corectări și intenții de vot
Pentru : Sophie Auconie, Emine Bozkurt, Pat the Cope Gallagher, Véronique Mathieu, Niccolò Rinaldi
2. A7-0277/2011 - Barbara Matera - Vot unic
Pentru: 558
ALDE: Alfano, Aylward, Bilbao Barandica, Bowles, Bușoi, De Backer, De Sarnez, Donskis, Duff, Ek, Gerbrandy, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hall, Harkin, Hyusmenova, Ilchev, Iovine, Jensen, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Lambsdorff, Ludford, Lynne, Lyon, Løkkegaard, Manders, Manner, McMillan-Scott, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Ries, Rochefort, Rohde, Schaake, Schmidt, Skylakakis, Takkula, Uggias, Uspaskich, Vajgl, Vattimo, Verhofstadt, Vălean, Wallis, Watson, Weber Renate, Wikström, Zanoni
EFD: Bizzotto, Borghezio, Fontana, Imbrasas, Morganti, Paksas, Provera, Rossi, Scottà, Speroni
GUE/NGL: Angourakis, Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Figueiredo, Hoarau, Händel, Klute, Liotard, Lösing, Matias, Maštálka, Meyer, Murphy, Portas, Ransdorf, Remek, Rubiks, Scholz, Søndergaard, Toussas, Triantaphyllides, Wils, de Brún, de Jong
NI: Becali, Binev, Claeys, Ehrenhauser, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Mölzer, Obermayr, Severin, Sosa Wagner, Vadim Tudor
PPE: Abad, Albertini, Allam, Andrikienė, Angelilli, Antinoro, Antonescu, Antoniozzi, Arias Echeverría, Audy, Ayuso, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bartolozzi, Bastos, Bauer, Becker, Belet, Bendtsen, Berlato, Bodu, Bonsignore, Boulland, Brok, Busuttil, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Comi, Danjean, Dantin, Dati, Daul, David, De Mita, De Veyrac, Dehaene, Delvaux, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Essayah, Estaràs Ferragut, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fraga Estévez, Franco, Gahler, Gallo, García-Margallo y Marfil, Gardini, Gargani, Garriga Polledo, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Herranz García, Hibner, Higgins, Hohlmeier, Hortefeux, Hübner, Iacolino, Ibrisagic, Iturgaiz Angulo, Itälä, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan Cizelj, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Kolarska-Bobińska, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Le Brun, Le Grip, Lechner, Lehne, Liese, Lisek, Luhan, Lulling, López-Istúriz White, Macovei, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayer, Mazzoni, McGuinness, Melo, Mikolášik, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Méndez de Vigo, Mészáros, Nedelcheva, Neynsky, Niculescu, Niebler, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Pack, Pallone, Papanikolaou, Papastamkos, Patriciello, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pietikäinen, Pirker, Ponga, Posselt, Poupakis, Preda, Proust, Pöttering, Quisthoudt-Rowohl, Reul, Riquet, Rivellini, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Saryusz-Wolski, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Stoyanov Emil, Striffler, Surján, Szájer, Sógor, Tatarella, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Winkler Iuliu, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Őry, Šťastný
S&D: Alves, Andrés Barea, Arif, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Balzani, Balčytis, Berlinguer, Berman, Berès, Blinkevičiūtė, Borsellino, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Caronna, Cashman, Cercas, Childers, Christensen, Cofferati, Cortés Lastra, Cozzolino, Crețu, Crocetta, Cutaș, Daerden, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, De Rossa, Domenici, Droutsas, Désir, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Fleckenstein, Färm, García Pérez, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Gomes, Grech, Grelier, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Gutiérrez Prieto, Göncz, Haug, Hedh, Herczog, Hoang Ngoc, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Krehl, Kreissl-Dörfler, Le Foll, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Ludvigsson, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mavronikolas, Maňka, McAvan, Menéndez del Valle, Merkies, Milana, Moraes, Moreira, Muñiz De Urquiza, Neuser, Obiols, Olejniczak, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Perello Rodriguez, Pirillo, Plumb, Poc, Prendergast, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Schaldemose, Schulz Martin, Scicluna, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Siwiec, Smolková, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Tarabella, Thomsen, Tirolien, Toia, Trautmann, Tănăsescu, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Vigenin, Weber Henri, Weiler, Westlund, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke, Țicău
Verts/ALE: Albrecht, Alfonsi, Auken, Benarab-Attou, Bové, Brepoels, Bélier, Bütikofer, Canfin, Cohn-Bendit, Cramer, Delli, Durant, Eickhout, Engström, Evans, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Hudghton, Häfner, Häusling, Jadot, Joly, Junqueras Vies, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Sargentini, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Tavares, Taylor, Trüpel, Turmes, Turunen, Ždanoka
Împotrivă: 64
ECR: Ashworth, Atkins, Bokros, Bradbourn, Cabrnoch, Callanan, Campbell Bannerman, Chichester, Cymański, Czarnecki, Eppink, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Hannan, Harbour, Helmer, Kamall, Karim, Kirkhope, Kowal, Kožušník, Kurski, Legutko, McClarkin, Migalski, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Rosbach, Stevenson, Strejček, Sturdy, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Van Orden, Vlasák, Yannakoudakis, Zahradil, Zīle, van Dalen, Češková
EFD: (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Andreasen, Bufton, Clark, Nuttall, Terho, de Villiers
NI: Brons, Colman, Dodds, Hartong, Madlener, Nattrass, Sinclaire, Stassen
Verts/ALE: Schlyter
Abțineri: 23
ALDE: Alvaro, Creutzmann, Godmanis, Haglund, Hirsch, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Meissner, Reimers, Theurer
ECR: Elles
EFD: Belder, Paška, Salvini
GUE/NGL: Kohlíček, Mélenchon, Vergiat
NI: Werthmann
PPE: Corazza Bildt, Fjellner, Hökmark, Svensson
Corectări și intenții de vot
Împotrivă : Sophie Auconie, Emine Bozkurt, Pat the Cope Gallagher, Véronique Mathieu, Niccolò Rinaldi
3. A7-0270/2011 - Barbara Matera - Vot unic
Pentru: 557
ALDE: Alfano, Aylward, Bennahmias, Bilbao Barandica, Bowles, Bușoi, De Backer, De Sarnez, Donskis, Duff, Ek, Gerbrandy, Godmanis, Goerens, Goulard, Griesbeck, Haglund, Hall, Harkin, Hyusmenova, Ilchev, Iovine, Jensen, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Kozlík, Ludford, Lynne, Lyon, Løkkegaard, Manders, Manner, McMillan-Scott, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Ries, Rochefort, Schaake, Schmidt, Skylakakis, Takkula, Uggias, Uspaskich, Vajgl, Vattimo, Verhofstadt, Vălean, Wallis, Watson, Weber Renate, Wikström, Zanoni
EFD: Belder, Imbrasas, Paksas
GUE/NGL: Angourakis, Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Figueiredo, Hoarau, Händel, Klute, Kohlíček, Liotard, Lösing, Matias, Maštálka, Meyer, Murphy, Portas, Ransdorf, Remek, Rubiks, Scholz, Søndergaard, Toussas, Triantaphyllides, Wils, de Brún, de Jong
NI: Becali, Binev, Ehrenhauser, Severin, Sosa Wagner, Vadim Tudor
PPE: Abad, Albertini, Allam, Andrikienė, Angelilli, Antinoro, Antonescu, Antoniozzi, Arias Echeverría, Audy, Ayuso, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bartolozzi, Bastos, Bauer, Becker, Belet, Bendtsen, Berlato, Bodu, Bonsignore, Boulland, Brok, Busuttil, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Comi, Danjean, Dantin, Dati, Daul, David, De Mita, De Veyrac, Dehaene, Delvaux, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Essayah, Estaràs Ferragut, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Florenz, Fraga Estévez, Franco, Gahler, Gallo, García-Margallo y Marfil, Gardini, Gargani, Garriga Polledo, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Herranz García, Hibner, Higgins, Hohlmeier, Hortefeux, Hübner, Iacolino, Ibrisagic, Iturgaiz Angulo, Itälä, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan Cizelj, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Kolarska-Bobińska, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Le Brun, Le Grip, Lechner, Lehne, Liese, Lisek, Luhan, Lulling, López-Istúriz White, Macovei, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayer, Mazzoni, McGuinness, Melo, Mikolášik, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Méndez de Vigo, Mészáros, Nedelcheva, Neynsky, Niculescu, Niebler, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Pack, Pallone, Papanikolaou, Papastamkos, Patriciello, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pietikäinen, Pirker, Ponga, Posselt, Poupakis, Preda, Proust, Pöttering, Quisthoudt-Rowohl, Reul, Riquet, Rivellini, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Saryusz-Wolski, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Stoyanov Emil, Striffler, Surján, Szájer, Sógor, Tatarella, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Winkler Iuliu, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Łukacijewska, Őry, Šťastný
S&D: Alves, Andrés Barea, Arif, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Balzani, Balčytis, Berlinguer, Berman, Berès, Blinkevičiūtė, Borsellino, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Castex, Cercas, Childers, Christensen, Cofferati, Cortés Lastra, Cozzolino, Crețu, Crocetta, Cutaș, Daerden, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, De Rossa, Domenici, Droutsas, Désir, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Fleckenstein, Färm, García Pérez, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Gomes, Grech, Grelier, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Gutiérrez Prieto, Göncz, Haug, Hedh, Herczog, Hoang Ngoc, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Krehl, Kreissl-Dörfler, Le Foll, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Ludvigsson, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mavronikolas, Maňka, McAvan, Menéndez del Valle, Merkies, Milana, Moraes, Moreira, Muñiz De Urquiza, Neuser, Obiols, Olejniczak, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Perello Rodriguez, Pirillo, Plumb, Poc, Podimata, Prendergast, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Schaldemose, Schulz Martin, Scicluna, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Siwiec, Smolková, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Tarabella, Thomsen, Tirolien, Toia, Trautmann, Tănăsescu, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Vigenin, Weber Henri, Weiler, Westlund, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke, Țicău
Verts/ALE: Albrecht, Alfonsi, Auken, Benarab-Attou, Bové, Brepoels, Bélier, Bütikofer, Canfin, Cohn-Bendit, Cramer, Delli, Durant, Eickhout, Engström, Evans, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Hudghton, Häfner, Häusling, Jadot, Joly, Junqueras Vies, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Sargentini, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Tavares, Taylor, Trüpel, Turmes, Turunen, Ždanoka
Împotrivă: 76
ECR: Ashworth, Atkins, Bokros, Bradbourn, Cabrnoch, Callanan, Campbell Bannerman, Chichester, Cymański, Czarnecki, Eppink, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Hannan, Harbour, Helmer, Kamall, Karim, Kirkhope, Kowal, Kožušník, Kurski, Legutko, McClarkin, Migalski, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Rosbach, Stevenson, Strejček, Sturdy, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Van Orden, Vlasák, Yannakoudakis, Zahradil, Zīle, van Dalen, Češková
EFD: (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Andreasen, Bizzotto, Borghezio, Bufton, Clark, Farage, Fontana, Morganti, Nuttall, Paška, Provera, Rossi, Salvini, Scottà, Speroni, Terho, de Villiers
NI: Brons, Claeys, Colman, Dodds, Hartong, Madlener, Nattrass, Sinclaire, Stassen
Verts/ALE: Schlyter
Abțineri: 23
ALDE: Alvaro, Creutzmann, Hirsch, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Lambsdorff, Meissner, Reimers, Theurer
ECR: Elles
GUE/NGL: Mélenchon, Vergiat
NI: Le Pen, Le Pen Marine, Mölzer, Obermayr, Werthmann
PPE: Corazza Bildt, Fjellner, Hökmark, Svensson
S&D: Sassoli
Corectări și intenții de vot
Pentru : Sophie Auconie, Emine Bozkurt, Pat the Cope Gallagher, Véronique Mathieu, Niccolò Rinaldi
4. A7-0303/2011 - Barbara Matera - Vot unic
Pentru: 573
ALDE: Alfano, Aylward, Bennahmias, Bilbao Barandica, Bowles, Bușoi, De Backer, De Sarnez, Donskis, Duff, Ek, Gerbrandy, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hall, Harkin, Hyusmenova, Ilchev, Iovine, Jensen, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Kozlík, Ludford, Lynne, Lyon, Løkkegaard, Manders, Manner, McMillan-Scott, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Ries, Rochefort, Rohde, Schaake, Schmidt, Skylakakis, Takkula, Uggias, Uspaskich, Vajgl, Vattimo, Verhofstadt, Vălean, Wallis, Watson, Weber Renate, Wikström, Zanoni
EFD: Belder, Bizzotto, Borghezio, Fontana, Imbrasas, Morganti, Paksas, Provera, Rossi, Salvini, Scottà, Speroni
GUE/NGL: Angourakis, Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Figueiredo, Hoarau, Händel, Klute, Kohlíček, Liotard, Lösing, Matias, Maštálka, Meyer, Murphy, Portas, Ransdorf, Remek, Rubiks, Scholz, Søndergaard, Toussas, Triantaphyllides, Wils, de Brún, de Jong
NI: Becali, Binev, Claeys, Ehrenhauser, Hartong, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Madlener, Mölzer, Obermayr, Severin, Sosa Wagner, Stassen, Vadim Tudor
PPE: Abad, Albertini, Allam, Andrikienė, Angelilli, Antinoro, Antonescu, Antoniozzi, Arias Echeverría, Audy, Ayuso, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bartolozzi, Bastos, Bauer, Becker, Belet, Bendtsen, Berlato, Bodu, Bonsignore, Boulland, Brok, Busuttil, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Comi, Danjean, Dantin, Dati, Daul, David, De Mita, De Veyrac, Dehaene, Delvaux, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Essayah, Estaràs Ferragut, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fraga Estévez, Franco, Gahler, Gallo, García-Margallo y Marfil, Gardini, Gargani, Garriga Polledo, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Herranz García, Hibner, Higgins, Hohlmeier, Hortefeux, Hübner, Iacolino, Ibrisagic, Iturgaiz Angulo, Itälä, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan Cizelj, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Kolarska-Bobińska, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Le Brun, Le Grip, Lechner, Lehne, Liese, Lisek, Luhan, Lulling, López-Istúriz White, Macovei, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayer, Mazzoni, McGuinness, Melo, Mikolášik, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Méndez de Vigo, Mészáros, Nedelcheva, Neynsky, Niculescu, Niebler, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Pack, Pallone, Papanikolaou, Papastamkos, Patriciello, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pietikäinen, Pirker, Ponga, Posselt, Poupakis, Preda, Proust, Pöttering, Quisthoudt-Rowohl, Reul, Riquet, Rivellini, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Saryusz-Wolski, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Stoyanov Emil, Striffler, Surján, Szájer, Sógor, Tatarella, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Winkler Iuliu, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Áder, Łukacijewska, Őry, Šťastný
S&D: Alves, Andrés Barea, Arif, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Balzani, Balčytis, Berlinguer, Berman, Berès, Blinkevičiūtė, Borsellino, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Castex, Cercas, Childers, Christensen, Cofferati, Cortés Lastra, Cozzolino, Crețu, Crocetta, Cutaș, Daerden, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, De Rossa, Domenici, Droutsas, Désir, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Fleckenstein, Färm, García Pérez, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Gomes, Grech, Grelier, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Gutiérrez Prieto, Göncz, Haug, Hedh, Herczog, Hoang Ngoc, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Krehl, Kreissl-Dörfler, Le Foll, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Ludvigsson, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mavronikolas, Maňka, McAvan, Menéndez del Valle, Merkies, Moraes, Moreira, Muñiz De Urquiza, Neuser, Obiols, Olejniczak, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Perello Rodriguez, Pirillo, Plumb, Poc, Podimata, Prendergast, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Schaldemose, Schulz Martin, Scicluna, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Siwiec, Skinner, Smolková, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Tarabella, Thomsen, Tirolien, Toia, Trautmann, Tănăsescu, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Vigenin, Weber Henri, Weiler, Westlund, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke, Țicău
Verts/ALE: Albrecht, Alfonsi, Auken, Benarab-Attou, Bové, Brepoels, Bélier, Bütikofer, Canfin, Cohn-Bendit, Cramer, Delli, Durant, Eickhout, Engström, Evans, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Hudghton, Häfner, Häusling, Jadot, Joly, Junqueras Vies, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Sargentini, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Tavares, Taylor, Trüpel, Turmes, Turunen, Ždanoka
Împotrivă: 64
ECR: Ashworth, Atkins, Bokros, Bradbourn, Cabrnoch, Callanan, Campbell Bannerman, Chichester, Cymański, Czarnecki, Deva, Eppink, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Hannan, Harbour, Helmer, Kamall, Karim, Kirkhope, Kowal, Kožušník, Kurski, Legutko, McClarkin, Migalski, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Rosbach, Stevenson, Strejček, Sturdy, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Van Orden, Vlasák, Yannakoudakis, Zahradil, Zīle, van Dalen, Češková
EFD: (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Andreasen, Bufton, Clark, Farage, Nuttall, Terho, de Villiers
NI: Brons, Colman, Dodds, Nattrass, Sinclaire
S&D: Milana
Verts/ALE: Schlyter
Abțineri: 22
ALDE: Alvaro, Creutzmann, Godmanis, Haglund, Hirsch, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Lambsdorff, Meissner, Reimers, Theurer
ECR: Elles
EFD: Paška
GUE/NGL: Mélenchon, Vergiat
NI: Werthmann
PPE: Corazza Bildt, Fjellner, Hökmark, Svensson
S&D: Sassoli
Corectări și intenții de vot
Pentru : Sophie Auconie, Emine Bozkurt, Pat the Cope Gallagher, Véronique Mathieu, Niccolò Rinaldi
5. A7-0304/2011 - Barbara Matera - Vot unic
Pentru: 572
ALDE: Alfano, Aylward, Bennahmias, Bilbao Barandica, Bowles, Bușoi, De Backer, De Sarnez, Donskis, Duff, Ek, Gerbrandy, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hall, Harkin, Hyusmenova, Ilchev, Iovine, Jensen, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Kozlík, Lepage, Ludford, Lynne, Lyon, Løkkegaard, Manders, Manner, McMillan-Scott, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Ries, Rochefort, Rohde, Schaake, Schmidt, Skylakakis, Takkula, Uggias, Uspaskich, Vajgl, Vattimo, Verhofstadt, Vălean, Wallis, Watson, Weber Renate, Wikström, Zanoni
EFD: Belder, Bizzotto, Borghezio, Fontana, Imbrasas, Paksas, Provera, Rossi, Scottà, Speroni
GUE/NGL: Angourakis, Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Figueiredo, Hoarau, Händel, Klute, Kohlíček, Liotard, Lösing, Matias, Maštálka, Meyer, Murphy, Portas, Ransdorf, Remek, Rubiks, Scholz, Søndergaard, Toussas, Triantaphyllides, Wils, de Brún, de Jong
NI: Becali, Binev, Claeys, Ehrenhauser, Hartong, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Madlener, Mölzer, Obermayr, Severin, Sosa Wagner, Stassen, Vadim Tudor
PPE: Abad, Albertini, Allam, Andrikienė, Angelilli, Antinoro, Antonescu, Antoniozzi, Arias Echeverría, Auconie, Audy, Ayuso, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bartolozzi, Bastos, Bauer, Becker, Belet, Bendtsen, Berlato, Bodu, Bonsignore, Boulland, Brok, Busuttil, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Comi, Danjean, Dantin, Dati, Daul, David, De Mita, De Veyrac, Dehaene, Delvaux, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Essayah, Estaràs Ferragut, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Florenz, Fraga Estévez, Franco, Gahler, Gallo, García-Margallo y Marfil, Gardini, Gargani, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Herranz García, Hibner, Higgins, Hohlmeier, Hortefeux, Hübner, Iacolino, Ibrisagic, Iturgaiz Angulo, Itälä, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan Cizelj, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Kolarska-Bobińska, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Le Brun, Le Grip, Lechner, Lehne, Liese, Lisek, Luhan, Lulling, López-Istúriz White, Macovei, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayer, Mazzoni, McGuinness, Melo, Mikolášik, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Méndez de Vigo, Mészáros, Nedelcheva, Neynsky, Niculescu, Niebler, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Pack, Pallone, Papanikolaou, Papastamkos, Patriciello, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pietikäinen, Pirker, Ponga, Posselt, Poupakis, Preda, Proust, Pöttering, Quisthoudt-Rowohl, Reul, Riquet, Rivellini, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Saryusz-Wolski, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Stoyanov Emil, Striffler, Surján, Szájer, Sógor, Tatarella, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Winkler Iuliu, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Áder, Łukacijewska, Őry, Šťastný
S&D: Alves, Andrés Barea, Arif, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Balzani, Balčytis, Berlinguer, Berman, Berès, Blinkevičiūtė, Borsellino, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Castex, Cercas, Childers, Christensen, Cofferati, Cortés Lastra, Crețu, Crocetta, Cutaș, Daerden, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, De Rossa, Domenici, Droutsas, Désir, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Fleckenstein, Färm, García Pérez, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Gomes, Grech, Grelier, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Gutiérrez Prieto, Göncz, Haug, Hedh, Herczog, Hoang Ngoc, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Krehl, Kreissl-Dörfler, Le Foll, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Ludvigsson, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mavronikolas, Maňka, McAvan, Menéndez del Valle, Merkies, Milana, Moraes, Moreira, Muñiz De Urquiza, Neuser, Obiols, Olejniczak, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Perello Rodriguez, Pirillo, Plumb, Poc, Podimata, Prendergast, Rapkay, Rapti, Regner, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Schaldemose, Schulz Martin, Scicluna, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Siwiec, Skinner, Smolková, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Tarabella, Thomsen, Tirolien, Toia, Trautmann, Tănăsescu, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Vigenin, Weber Henri, Weiler, Westlund, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke, Țicău
Verts/ALE: Albrecht, Alfonsi, Auken, Benarab-Attou, Bové, Brepoels, Bélier, Bütikofer, Canfin, Cohn-Bendit, Cramer, Delli, Durant, Eickhout, Engström, Evans, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Hudghton, Häfner, Häusling, Jadot, Joly, Junqueras Vies, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Sargentini, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Tavares, Taylor, Trüpel, Turmes, Turunen, Ždanoka
Împotrivă: 63
ECR: Ashworth, Atkins, Bokros, Bradbourn, Cabrnoch, Callanan, Campbell Bannerman, Chichester, Cymański, Czarnecki, Deva, Eppink, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Hannan, Harbour, Helmer, Kamall, Karim, Kirkhope, Kowal, Kožušník, Kurski, Legutko, McClarkin, Migalski, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Rosbach, Stevenson, Strejček, Sturdy, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Van Orden, Vlasák, Yannakoudakis, Zahradil, Zīle, van Dalen, Češková
EFD: (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Andreasen, Bufton, Clark, Farage, Nuttall, Terho, de Villiers
NI: Brons, Colman, Dodds, Nattrass, Sinclaire
Verts/ALE: Schlyter
Abțineri: 22
ALDE: Alvaro, Creutzmann, Godmanis, Haglund, Hirsch, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Lambsdorff, Meissner, Reimers, Theurer
ECR: Elles
EFD: Paška, Salvini
GUE/NGL: Mélenchon, Vergiat
NI: Werthmann
PPE: Corazza Bildt, Fjellner, Hökmark, Svensson
Corectări și intenții de vot
Pentru : Emine Bozkurt, Pat the Cope Gallagher, Véronique Mathieu, Niccolò Rinaldi
6. A7-0305/2011 - Barbara Matera - Vot unic
Pentru: 574
ALDE: Alfano, Aylward, Bennahmias, Bilbao Barandica, Bowles, Bușoi, De Backer, De Sarnez, Donskis, Duff, Ek, Gerbrandy, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hall, Harkin, Hyusmenova, Ilchev, Iovine, Jensen, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Kozlík, Lepage, Ludford, Lynne, Lyon, Løkkegaard, Manders, Manner, McMillan-Scott, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Ries, Rochefort, Rohde, Schaake, Schmidt, Skylakakis, Takkula, Tremosa i Balcells, Uggias, Uspaskich, Vajgl, Vattimo, Verhofstadt, Vălean, Wallis, Watson, Weber Renate, Wikström, Zanoni
EFD: Belder, Bizzotto, Fontana, Imbrasas, Morganti, Paksas, Rossi, Scottà, Speroni
GUE/NGL: Angourakis, Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Figueiredo, Hoarau, Händel, Klute, Kohlíček, Liotard, Lösing, Matias, Maštálka, Meyer, Murphy, Portas, Ransdorf, Remek, Rubiks, Scholz, Søndergaard, Toussas, Triantaphyllides, Wils, de Brún, de Jong
NI: Becali, Binev, Claeys, Ehrenhauser, Hartong, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Madlener, Mölzer, Obermayr, Severin, Sosa Wagner, Stassen, Vadim Tudor
PPE: Abad, Albertini, Allam, Andrikienė, Angelilli, Antinoro, Antonescu, Antoniozzi, Arias Echeverría, Auconie, Audy, Ayuso, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bartolozzi, Bastos, Bauer, Becker, Bendtsen, Berlato, Bodu, Bonsignore, Boulland, Brok, Busuttil, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Comi, Danjean, Dati, Daul, David, De Mita, De Veyrac, Dehaene, Delvaux, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Essayah, Estaràs Ferragut, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Florenz, Fraga Estévez, Franco, Gahler, Gallo, García-Margallo y Marfil, Gardini, Gargani, Garriga Polledo, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Herranz García, Hibner, Higgins, Hohlmeier, Hortefeux, Hübner, Iacolino, Ibrisagic, Iturgaiz Angulo, Itälä, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan Cizelj, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Kolarska-Bobińska, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Le Brun, Le Grip, Lechner, Lehne, Liese, Lisek, Luhan, Lulling, López-Istúriz White, Macovei, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayer, Mazzoni, McGuinness, Melo, Mikolášik, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Méndez de Vigo, Mészáros, Nedelcheva, Neynsky, Niculescu, Niebler, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Pack, Pallone, Papanikolaou, Papastamkos, Patriciello, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pietikäinen, Pirker, Ponga, Posselt, Poupakis, Preda, Proust, Pöttering, Quisthoudt-Rowohl, Rangel, Reul, Riquet, Rivellini, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Saryusz-Wolski, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Stoyanov Emil, Striffler, Surján, Szájer, Sógor, Tatarella, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Winkler Iuliu, Winkler Hermann, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Áder, Łukacijewska, Őry, Šťastný
S&D: Alves, Andrés Barea, Arif, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Balzani, Balčytis, Berlinguer, Berman, Berès, Blinkevičiūtė, Borsellino, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Castex, Cercas, Childers, Christensen, Cofferati, Cortés Lastra, Cozzolino, Crețu, Crocetta, Cutaș, Daerden, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, De Rossa, Domenici, Droutsas, Dušek, Désir, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Fleckenstein, Färm, García Pérez, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Gomes, Grech, Grelier, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Gutiérrez Prieto, Göncz, Haug, Hedh, Herczog, Hoang Ngoc, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Krehl, Kreissl-Dörfler, Le Foll, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Ludvigsson, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mavronikolas, Maňka, McAvan, Menéndez del Valle, Merkies, Milana, Moraes, Moreira, Muñiz De Urquiza, Neuser, Obiols, Olejniczak, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Perello Rodriguez, Pirillo, Plumb, Poc, Podimata, Prendergast, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Schaldemose, Scicluna, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Siwiec, Skinner, Smolková, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Tarabella, Thomsen, Tirolien, Toia, Trautmann, Tănăsescu, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Vigenin, Weber Henri, Weiler, Westlund, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke, Țicău
Verts/ALE: Albrecht, Alfonsi, Auken, Benarab-Attou, Bové, Brepoels, Bélier, Bütikofer, Canfin, Cohn-Bendit, Cramer, Delli, Durant, Eickhout, Engström, Evans, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Hudghton, Häfner, Häusling, Jadot, Joly, Junqueras Vies, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Sargentini, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Tavares, Taylor, Trüpel, Turmes, Turunen, Ždanoka
Împotrivă: 65
ECR: Ashworth, Atkins, Bokros, Bradbourn, Cabrnoch, Callanan, Campbell Bannerman, Chichester, Cymański, Czarnecki, Deva, Eppink, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Hannan, Harbour, Helmer, Kamall, Karim, Kirkhope, Kowal, Kožušník, Kurski, Legutko, McClarkin, Migalski, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Rosbach, Stevenson, Strejček, Sturdy, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Van Orden, Vlasák, Yannakoudakis, Zahradil, Zīle, van Dalen, Češková
EFD: (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Andreasen, Bufton, Clark, Farage, Nuttall, Provera, Salvini, Terho, de Villiers
NI: Brons, Colman, Dodds, Nattrass, Sinclaire
Verts/ALE: Schlyter
Abțineri: 22
ALDE: Alvaro, Creutzmann, Godmanis, Haglund, Hirsch, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Lambsdorff, Meissner, Reimers, Theurer
ECR: Elles
EFD: Borghezio, Paška
GUE/NGL: Mélenchon, Vergiat
NI: Werthmann
PPE: Corazza Bildt, Fjellner, Hökmark, Svensson
Corectări și intenții de vot
Pentru : Emine Bozkurt, Michel Dantin, Pat the Cope Gallagher, Véronique Mathieu, Niccolò Rinaldi
7. A7-0306/2011 - Barbara Matera - Vot unic
Pentru: 573
ALDE: Alfano, Aylward, Bennahmias, Bilbao Barandica, Bowles, Bușoi, De Backer, De Sarnez, Donskis, Duff, Ek, Gerbrandy, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hall, Harkin, Hyusmenova, Ilchev, Iovine, Jensen, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Kozlík, Lepage, Ludford, Lynne, Lyon, Løkkegaard, Manders, Manner, McMillan-Scott, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Ries, Rochefort, Rohde, Schaake, Schmidt, Skylakakis, Takkula, Tremosa i Balcells, Uggias, Uspaskich, Vajgl, Vattimo, Verhofstadt, Vălean, Wallis, Watson, Weber Renate, Wikström, Zanoni
EFD: Belder, Borghezio, Fontana, Imbrasas, Morganti, Paksas, Rossi, Scottà, Speroni
GUE/NGL: Angourakis, Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Figueiredo, Hoarau, Händel, Klute, Liotard, Matias, Maštálka, Meyer, Murphy, Portas, Ransdorf, Remek, Scholz, Søndergaard, Toussas, Triantaphyllides, Wils, de Brún, de Jong
NI: Becali, Binev, Claeys, Ehrenhauser, Hartong, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Madlener, Mölzer, Obermayr, Severin, Sosa Wagner, Stassen, Vadim Tudor
PPE: Abad, Albertini, Allam, Andrikienė, Angelilli, Antinoro, Antonescu, Antoniozzi, Arias Echeverría, Auconie, Audy, Ayuso, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bartolozzi, Bastos, Bauer, Becker, Belet, Bendtsen, Berlato, Bodu, Bonsignore, Boulland, Brok, Busuttil, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Comi, Danjean, Dantin, Dati, Daul, David, De Mita, De Veyrac, Dehaene, Delvaux, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Essayah, Estaràs Ferragut, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Florenz, Fraga Estévez, Franco, Gahler, Gallo, García-Margallo y Marfil, Gardini, Gargani, Garriga Polledo, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Herranz García, Hibner, Higgins, Hohlmeier, Hortefeux, Hübner, Iacolino, Ibrisagic, Iturgaiz Angulo, Itälä, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan Cizelj, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Kolarska-Bobińska, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Le Brun, Le Grip, Lechner, Lehne, Liese, Lisek, Luhan, Lulling, López-Istúriz White, Macovei, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayer, Mazzoni, McGuinness, Melo, Mikolášik, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Méndez de Vigo, Mészáros, Nedelcheva, Neynsky, Niculescu, Niebler, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Pack, Pallone, Papanikolaou, Papastamkos, Patriciello, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pietikäinen, Pirker, Ponga, Posselt, Poupakis, Preda, Proust, Pöttering, Quisthoudt-Rowohl, Rangel, Reul, Riquet, Rivellini, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Saryusz-Wolski, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Stoyanov Emil, Striffler, Surján, Szájer, Sógor, Tatarella, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Winkler Iuliu, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Áder, Łukacijewska, Őry, Šťastný
S&D: Alves, Andrés Barea, Arif, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Balzani, Balčytis, Berlinguer, Berman, Berès, Blinkevičiūtė, Borsellino, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Cercas, Childers, Christensen, Cofferati, Cortés Lastra, Cozzolino, Crețu, Crocetta, Cutaș, Daerden, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, De Rossa, Domenici, Droutsas, Dušek, Désir, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Färm, García Pérez, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Gomes, Grech, Grelier, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Gutiérrez Prieto, Göncz, Haug, Hedh, Herczog, Hoang Ngoc, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Krehl, Kreissl-Dörfler, Le Foll, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Ludvigsson, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mavronikolas, Maňka, McAvan, Menéndez del Valle, Merkies, Milana, Mirsky, Moraes, Moreira, Muñiz De Urquiza, Neuser, Obiols, Olejniczak, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Perello Rodriguez, Pirillo, Plumb, Poc, Podimata, Prendergast, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Schaldemose, Scicluna, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Siwiec, Skinner, Smolková, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Tarabella, Thomsen, Tirolien, Toia, Trautmann, Tănăsescu, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Vigenin, Weber Henri, Weiler, Westlund, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke, Țicău
Verts/ALE: Albrecht, Alfonsi, Auken, Benarab-Attou, Bové, Brepoels, Bélier, Canfin, Cohn-Bendit, Cramer, Delli, Durant, Eickhout, Engström, Evans, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Hudghton, Häfner, Häusling, Jadot, Joly, Junqueras Vies, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Sargentini, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Tavares, Taylor, Trüpel, Turmes, Turunen, Ždanoka
Împotrivă: 64
ECR: Ashworth, Atkins, Bokros, Bradbourn, Cabrnoch, Callanan, Campbell Bannerman, Chichester, Cymański, Czarnecki, Deva, Eppink, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Hannan, Harbour, Helmer, Kamall, Karim, Kirkhope, Kowal, Kožušník, Kurski, Legutko, McClarkin, Migalski, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Rosbach, Stevenson, Strejček, Sturdy, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Van Orden, Vlasák, Yannakoudakis, Zahradil, Zīle, van Dalen, Češková
EFD: (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Andreasen, Bufton, Clark, Farage, Nuttall, Salvini, Terho, de Villiers
NI: Brons, Colman, Dodds, Nattrass, Sinclaire
Verts/ALE: Schlyter
Abțineri: 26
ALDE: Alvaro, Creutzmann, Godmanis, Haglund, Hirsch, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Lambsdorff, Meissner, Reimers, Theurer
ECR: Elles
EFD: Bizzotto, Paška, Provera
GUE/NGL: Kohlíček, Lösing, Mélenchon, Rubiks, Vergiat
NI: Werthmann
PPE: Corazza Bildt, Fjellner, Hökmark, Svensson
Corectări și intenții de vot
Pentru : Emine Bozkurt, Pat the Cope Gallagher, Niccolò Rinaldi
8. A7-0273/2011 - Jorgo Chatzimarkakis - Vot unic
Pentru: 616
ALDE: Alfano, Alvaro, Aylward, Bennahmias, Bilbao Barandica, Bowles, Bușoi, Creutzmann, De Backer, De Sarnez, Donskis, Duff, Ek, Gallagher, Gerbrandy, Godmanis, Goerens, Goulard, Griesbeck, Haglund, Hall, Harkin, Hirsch, Hyusmenova, Ilchev, Iovine, Jensen, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Lepage, Ludford, Lynne, Lyon, Løkkegaard, Manders, Manner, McMillan-Scott, Meissner, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Ries, Rochefort, Rohde, Schaake, Schmidt, Skylakakis, Takkula, Theurer, Tremosa i Balcells, Uggias, Uspaskich, Vajgl, Vattimo, Verhofstadt, Vălean, Wallis, Watson, Weber Renate, Wikström, Zanoni
ECR: Ashworth, Atkins, Bokros, Bradbourn, Cabrnoch, Callanan, Campbell Bannerman, Chichester, Cymański, Czarnecki, Deva, Elles, Eppink, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Harbour, Kamall, Karim, Kirkhope, Kowal, Kožušník, Kurski, Legutko, McClarkin, Migalski, Ouzký, Piotrowski, Rosbach, Stevenson, Strejček, Sturdy, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Van Orden, Vlasák, Yannakoudakis, Zahradil, Zīle, van Dalen, Češková
EFD: Belder, Bizzotto, Borghezio, Fontana, Imbrasas, Morganti, Paksas, Paška, Provera, Rossi, Salvini, Scottà, Speroni, Terho
NI: Becali, Binev, Claeys, Ehrenhauser, Severin, Sosa Wagner, Vadim Tudor, Werthmann
PPE: Abad, Albertini, Allam, Andrikienė, Angelilli, Antinoro, Antonescu, Antoniozzi, Arias Echeverría, Auconie, Audy, Ayuso, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bartolozzi, Bastos, Bauer, Becker, Belet, Bendtsen, Berlato, Bodu, Bonsignore, Borys, Boulland, Brok, Busuttil, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Comi, Corazza Bildt, Danjean, Dantin, Dati, Daul, David, De Mita, De Veyrac, Dehaene, Delvaux, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Essayah, Estaràs Ferragut, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Florenz, Fraga Estévez, Franco, Gahler, Gallo, García-Margallo y Marfil, Gardini, Gargani, Garriga Polledo, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Herranz García, Hibner, Higgins, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hübner, Iacolino, Ibrisagic, Iturgaiz Angulo, Itälä, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan Cizelj, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalniete, Karas, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Kolarska-Bobińska, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Le Brun, Le Grip, Lechner, Lehne, Liese, Lisek, Luhan, Lulling, López-Istúriz White, Macovei, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayer, Mazzoni, McGuinness, Melo, Mikolášik, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Méndez de Vigo, Mészáros, Nedelcheva, Neynsky, Niculescu, Niebler, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Pack, Pallone, Papanikolaou, Papastamkos, Patriciello, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pietikäinen, Pirker, Ponga, Posselt, Poupakis, Preda, Proust, Pöttering, Quisthoudt-Rowohl, Rangel, Reul, Riquet, Rivellini, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Saryusz-Wolski, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Stoyanov Emil, Striffler, Surján, Svensson, Szájer, Sógor, Tatarella, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Winkler Iuliu, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Áder, Łukacijewska, Őry, Šťastný
S&D: Alves, Andrés Barea, Arif, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Balzani, Balčytis, Berlinguer, Berman, Berès, Blinkevičiūtė, Borsellino, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Castex, Cercas, Childers, Christensen, Cofferati, Cortés Lastra, Cozzolino, Crețu, Crocetta, Cutaș, Daerden, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, De Rossa, Domenici, Droutsas, Dušek, Désir, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Färm, García Pérez, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Glante, Goebbels, Gomes, Grech, Grelier, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Gutiérrez Prieto, Göncz, Haug, Hedh, Herczog, Hoang Ngoc, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Krehl, Kreissl-Dörfler, Le Foll, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Ludvigsson, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mavronikolas, Maňka, McAvan, Menéndez del Valle, Merkies, Milana, Mirsky, Moraes, Moreira, Muñiz De Urquiza, Neuser, Obiols, Olejniczak, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Perello Rodriguez, Pirillo, Plumb, Poc, Podimata, Prendergast, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Schaldemose, Schulz Martin, Scicluna, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Siwiec, Skinner, Smolková, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Tarabella, Thomsen, Tirolien, Toia, Trautmann, Tănăsescu, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Vigenin, Weber Henri, Weiler, Westlund, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke, Țicău
Verts/ALE: Albrecht, Alfonsi, Auken, Benarab-Attou, Bové, Brepoels, Bélier, Bütikofer, Canfin, Cohn-Bendit, Cramer, Delli, Durant, Eickhout, Engström, Evans, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Hudghton, Häfner, Häusling, Jadot, Joly, Junqueras Vies, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Sargentini, Schlyter, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Tavares, Taylor, Trüpel, Turmes, Turunen, Ždanoka
Împotrivă: 26
ECR: Nicholson
EFD: (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Bufton, Clark, Farage, Nuttall, de Villiers
GUE/NGL: Angourakis, Chountis, Ferreira João, Figueiredo, Kohlíček, Maštálka, Meyer, Murphy, Ransdorf, Remek, Rubiks, Toussas, Triantaphyllides, Vergiat
NI: Colman, Dodds, Nattrass, Sinclaire
Abțineri: 24
ECR: Hannan, Helmer
GUE/NGL: Bisky, Ernst, Händel, Klute, Liotard, Lösing, Matias, Portas, Scholz, Søndergaard, Wils, de Brún, de Jong
NI: Brons, Hartong, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Madlener, Mölzer, Obermayr, Stassen
S&D: Gierek
Corectări și intenții de vot
Pentru : Emine Bozkurt
Împotrivă : Jean-Luc Mélenchon
9. B7-0475/2011 - Rezoluție
Pentru: 578
ALDE: Alfano, Alvaro, Aylward, Bennahmias, Bilbao Barandica, Bowles, Bușoi, Creutzmann, Davies, De Backer, De Sarnez, Donskis, Duff, Ek, Gallagher, Gerbrandy, Godmanis, Goerens, Goulard, Griesbeck, Haglund, Hall, Harkin, Hirsch, Hyusmenova, Ilchev, Iovine, Jensen, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Kozlík, Krahmer, Lepage, Ludford, Lynne, Lyon, Løkkegaard, Manders, Manner, McMillan-Scott, Meissner, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Ries, Rinaldi, Rochefort, Rohde, Schaake, Schmidt, Skylakakis, Takkula, Theurer, Tremosa i Balcells, Uggias, Uspaskich, Vajgl, Vattimo, Verhofstadt, Vălean, Wallis, Watson, Weber Renate, Wikström, Zanoni, in 't Veld
ECR: Zahradil
EFD: Imbrasas, Paksas, Paška, Terho
GUE/NGL: Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Figueiredo, Hoarau, Händel, Klute, Kohlíček, Liotard, Lösing, Matias, Maštálka, Meyer, Murphy, Mélenchon, Portas, Ransdorf, Remek, Scholz, Søndergaard, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer, de Brún
NI: Becali, Binev, Ehrenhauser, Severin, Sosa Wagner, Vadim Tudor, Werthmann
PPE: Abad, Albertini, Allam, Andrikienė, Angelilli, Antinoro, Antonescu, Antoniozzi, Auconie, Audy, Ayuso, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bartolozzi, Bastos, Bauer, Becker, Belet, Bendtsen, Berlato, Bodu, Bonsignore, Borys, Boulland, Brok, Busuttil, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Comi, Corazza Bildt, Danjean, Dantin, Dati, Daul, David, De Mita, De Veyrac, Dehaene, Delvaux, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Essayah, Estaràs Ferragut, Feio, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Florenz, Fraga Estévez, Franco, Gahler, Gallo, García-Margallo y Marfil, Gardini, Gargani, Garriga Polledo, Gauzès, Giannakou, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Herranz García, Hibner, Higgins, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hübner, Iacolino, Iturgaiz Angulo, Itälä, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan Cizelj, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Kolarska-Bobińska, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Le Brun, Le Grip, Lechner, Lehne, Liese, Lisek, Luhan, Lulling, Macovei, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayer, Mazzoni, McGuinness, Melo, Mikolášik, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Méndez de Vigo, Mészáros, Nedelcheva, Neynsky, Niculescu, Niebler, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Pack, Pallone, Papanikolaou, Papastamkos, Patriciello, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pietikäinen, Pirker, Ponga, Posselt, Poupakis, Preda, Pöttering, Quisthoudt-Rowohl, Rangel, Reul, Riquet, Rivellini, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Saryusz-Wolski, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Stoyanov Emil, Striffler, Surján, Svensson, Szájer, Sógor, Tatarella, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Winkler Iuliu, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Áder, Łukacijewska, Őry, Šťastný
S&D: Alves, Andrés Barea, Arif, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Balzani, Balčytis, Berlinguer, Berman, Berès, Blinkevičiūtė, Borsellino, Bozkurt, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Castex, Cercas, Childers, Christensen, Cofferati, Cortés Lastra, Cozzolino, Crețu, Crocetta, Cutaș, Daerden, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, De Rossa, Domenici, Droutsas, Dušek, Désir, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Färm, García Pérez, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Gomes, Grech, Grelier, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Gutiérrez Prieto, Göncz, Haug, Hedh, Herczog, Hoang Ngoc, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Ludvigsson, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Mavronikolas, Maňka, McAvan, Menéndez del Valle, Merkies, Milana, Mirsky, Moraes, Moreira, Muñiz De Urquiza, Neuser, Neveďalová, Obiols, Olejniczak, Padar, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Perello Rodriguez, Pirillo, Plumb, Poc, Podimata, Prendergast, Rapkay, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Schaldemose, Schulz Martin, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Siwiec, Smolková, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Tarabella, Thomsen, Tirolien, Toia, Trautmann, Tănăsescu, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Vigenin, Weber Henri, Weiler, Westlund, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke, Țicău
Verts/ALE: Albrecht, Alfonsi, Auken, Benarab-Attou, Bové, Brantner, Brepoels, Bélier, Bütikofer, Canfin, Cohn-Bendit, Cramer, Delli, Durant, Eickhout, Engström, Evans, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Hudghton, Häfner, Häusling, Jadot, Joly, Junqueras Vies, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Sargentini, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Tavares, Taylor, Tremopoulos, Trüpel, Turmes, Ždanoka
Împotrivă: 51
ALDE: van Baalen
ECR: Ashworth, Atkins, Bokros, Cabrnoch, Callanan, Campbell Bannerman, Chichester, Deva, Elles, Fajmon, Foster, Fox, Girling, Hannan, Harbour, Helmer, Kamall, Karim, Kirkhope, Kožušník, McClarkin, Rosbach, Stevenson, Strejček, Sturdy, Swinburne, Tannock, Yannakoudakis, Zīle, Češková
EFD: Agnew, Andreasen, Belder, Bizzotto, Borghezio, Bufton, Fontana, Morganti, Provera, Rossi, Salvini, Speroni, de Villiers
NI: Brons, Claeys, Griffin, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Mölzer, Obermayr
Abțineri: 22
ALDE: Lambsdorff
ECR: Bielan, Cymański, Czarnecki, Eppink, Gróbarczyk, Kowal, Kurski, Legutko, Migalski, Piotrowski, Szymański, Tomaševski, Vlasák, van Dalen
GUE/NGL: Angourakis, Rubiks, Toussas, de Jong
NI: Hartong, Madlener
Verts/ALE: Schlyter
10. B7-0474/2011 - Rezoluție
Pentru: 538
ALDE: Alfano, Aylward, Bennahmias, Bilbao Barandica, Bowles, Bușoi, Creutzmann, Davies, De Backer, De Sarnez, Donskis, Duff, Ek, Gallagher, Gerbrandy, Godmanis, Goerens, Griesbeck, Haglund, Hall, Harkin, Hirsch, Hyusmenova, Ilchev, Iovine, Jensen, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Koch-Mehrin, Lambsdorff, Lepage, Ludford, Lynne, Lyon, Løkkegaard, Manders, Manner, McMillan-Scott, Meissner, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Ries, Rinaldi, Rochefort, Schmidt, Skylakakis, Takkula, Tremosa i Balcells, Uggias, Uspaskich, Vajgl, Vattimo, Verhofstadt, Vălean, Wallis, Watson, Weber Renate, Wikström, Zanoni, in 't Veld
ECR: van Dalen
EFD: Belder, Imbrasas, Paksas, Paška
GUE/NGL: Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Figueiredo, Händel, Klute, Liotard, Lösing, Matias, Meyer, Murphy, Portas, Ransdorf, Scholz, Søndergaard, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer, de Brún, de Jong
NI: Becali, Ehrenhauser, Severin, Sosa Wagner, Vadim Tudor, Werthmann
PPE: Abad, Allam, Andrikienė, Angelilli, Antinoro, Antonescu, Antoniozzi, Auconie, Audy, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bartolozzi, Bastos, Bauer, Becker, Belet, Bendtsen, Berlato, Bodu, Bonsignore, Borys, Boulland, Brok, Busuttil, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casini, Caspary, Coelho, Comi, Corazza Bildt, Danjean, Dantin, Dati, Daul, David, De Mita, De Veyrac, Dehaene, Delvaux, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Essayah, Estaràs Ferragut, Feio, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Florenz, Fraga Estévez, Franco, Gahler, Gallo, García-Margallo y Marfil, Gardini, Gargani, Garriga Polledo, Gauzès, Giannakou, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Herranz García, Hibner, Higgins, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hübner, Iacolino, Iturgaiz Angulo, Itälä, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jordan Cizelj, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Kolarska-Bobińska, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Le Brun, Le Grip, Lechner, Liese, Lisek, Luhan, Lulling, Macovei, Mann, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayer, Mazzoni, McGuinness, Melo, Mikolášik, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Mészáros, Nedelcheva, Neynsky, Niculescu, Niebler, Oomen-Ruijten, Pack, Pallone, Papanikolaou, Papastamkos, Patriciello, Patrão Neves, Peterle, Pietikäinen, Pirker, Ponga, Posselt, Poupakis, Preda, Pöttering, Quisthoudt-Rowohl, Rangel, Riquet, Rivellini, Roithová, Ronzulli, Rübig, Sanchez-Schmid, Sartori, Saryusz-Wolski, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stoyanov Emil, Striffler, Surján, Svensson, Szájer, Sógor, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Winkler Iuliu, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, Záborská, de Grandes Pascual, de Lange, del Castillo Vera, van Nistelrooij, van de Camp, Áder, Łukacijewska, Őry, Šťastný
S&D: Alves, Andrés Barea, Arif, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Balzani, Balčytis, Berlinguer, Berman, Berès, Blinkevičiūtė, Borsellino, Bozkurt, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Castex, Cercas, Childers, Christensen, Cofferati, Cortés Lastra, Cozzolino, Crețu, Crocetta, Cutaș, Daerden, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, De Rossa, Domenici, Droutsas, Dušek, Désir, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Fleckenstein, Färm, García Pérez, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Glante, Gomes, Grech, Grelier, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Gutiérrez Prieto, Göncz, Haug, Hedh, Herczog, Hoang Ngoc, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kleva, Koppa, Krehl, Le Foll, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Ludvigsson, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Mavronikolas, Maňka, McAvan, Menéndez del Valle, Merkies, Milana, Mirsky, Moraes, Moreira, Muñiz De Urquiza, Neuser, Neveďalová, Obiols, Olejniczak, Padar, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Perello Rodriguez, Pirillo, Plumb, Poc, Podimata, Rapkay, Rapti, Regner, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Schaldemose, Schulz Martin, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Siwiec, Smolková, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Tabajdi, Thomsen, Tirolien, Toia, Trautmann, Tănăsescu, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Vigenin, Weber Henri, Weiler, Westlund, Westphal, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke, Țicău
Verts/ALE: Albrecht, Alfonsi, Auken, Benarab-Attou, Bové, Brantner, Brepoels, Bélier, Bütikofer, Canfin, Cohn-Bendit, Cramer, Delli, Durant, Eickhout, Engström, Evans, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Hudghton, Häfner, Häusling, Jadot, Joly, Junqueras Vies, Keller, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Sargentini, Schlyter, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Tavares, Taylor, Tremopoulos, Turmes, Ždanoka
Împotrivă: 54
ECR: Ashworth, Bielan, Bokros, Cabrnoch, Callanan, Campbell Bannerman, Chichester, Cymański, Czarnecki, Deva, Elles, Fajmon, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Hannan, Harbour, Helmer, Kamall, Karim, Kirkhope, Kowal, Kožušník, Kurski, Legutko, McClarkin, Migalski, Piotrowski, Stevenson, Strejček, Sturdy, Swinburne, Szymański, Tomaševski, Vlasák, Yannakoudakis, Zahradil, Zīle, Češková
EFD: Agnew, Andreasen, Bufton, de Villiers
NI: Binev, Brons, Dodds, Griffin, Hartong, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Madlener, Mölzer, Obermayr
Abțineri: 23
ALDE: Krahmer, Reimers, van Baalen
EFD: Bizzotto, Borghezio, Fontana, Morganti, Provera, Rossi, Salvini, Scottà, Speroni, Terho
GUE/NGL: Angourakis, Kohlíček, Maštálka, Remek, Rubiks, Toussas
NI: Claeys
PPE: Lehne, Pieper, Reul
Corectări și intenții de vot
Pentru : Edward Scicluna