|
14.3.2022 |
RO |
Jurnalul Oficial al Uniunii Europene |
C 119/7 |
Hotărârea Curții (Camera a cincea) din 20 ianuarie 2022 (cerere de decizie preliminară formulată de Verwaltungsgericht Berlin – Germania) – ET, în calitate de administrator judiciar al Air Berlin PLC & Co. Luftverkehrs KG/Bundesrepublik Deutschland
(Cauza C-165/20) (1)
(Trimitere preliminară - Sistem de comercializare a cotelor de emisie de gaze cu efect de seră - Directiva 2003/87/CE - Articolul 3e - Includerea activităților de aviație - Directiva 2008/101/CE - Alocarea și eliberarea de cote cu titlu gratuit pentru operatorii de aeronave - Încetare de către un astfel de operator a activităților sale din cauza insolvenței - Decizie a autorității naționale competente prin care se refuză emiterea de cote administratorului judiciar al societății aflate în lichidare)
(2022/C 119/10)
Limba de procedură: germana
Instanța de trimitere
Verwaltungsgericht Berlin
Părțile din procedura principală
Reclamant: ET, în calitate de administrator judiciar al Air Berlin PLC & Co. Luftverkehrs KG
Pârâtă: Bundesrepublik Deutschland
Dispozitivul
Articolul 3e din Directiva 2003/87/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 13 octombrie 2003 de stabilire a unui sistem de comercializare a cotelor de emisie de gaze cu efect de seră în cadrul Comunității și de modificare a Directivei 96/61/CE a Consiliului, astfel cum a fost modificată prin Regulamentul (UE) 2017/2392 al Parlamentului European și a Consiliului din 13 decembrie 2017, trebuie interpretat în sensul că, în cazul încetării activităților de aviație ale unui operator în cursul perioadei de comercializare în cauză, numărul de cote pentru aviație alocate acestui operator de aeronave trebuie redus proporțional cu partea din această perioadă în care activitățile menționate nu mai sunt realizate.