52012DC0197

AVIZUL COMISIEI privind proiectul de decizie a Consiliului European în favoarea examinării modificării propuse a tratatelor în ceea ce privește adăugarea unui protocol referitor la aplicarea Cartei drepturilor fundamentale a Uniunii Europene în Republica Cehă /* COM/2012/0197 final */


AVIZUL COMISIEI

privind proiectul de decizie a Consiliului European în favoarea examinării modificării propuse a tratatelor în ceea ce privește adăugarea unui protocol referitor la aplicarea Cartei drepturilor fundamentale a Uniunii Europene în Republica Cehă

COMISIA EUROPEANĂ,

având în vedere Tratatul privind Uniunea Europeană, în special articolul 48 alineatul (3),

întrucât:

(1)       La reuniunea Consiliului European din 29 și 30 octombrie 2009, șefii de stat sau de guvern, ținând seama de poziția exprimată de Republica Cehă, au convenit că, la momentul încheierii următorului tratat de aderare, tratatele ar trebui modificate astfel încât la Tratatul privind Uniunea Europeană (TUE) și la Tratatul privind funcționarea Uniunii Europene (TFUE) să se anexeze un protocol privind aplicarea Cartei drepturilor fundamentale a Uniunii Europene în Republica Cehă. Acest protocol ar trebui să prevadă că Protocolul nr. 30 privind aplicarea Cartei drepturilor fundamentale a Uniunii Europene în Polonia și în Regatul Unit se aplică și Republicii Cehe. În acest sens, Consiliul European a reamintit faptul că intrarea în vigoare a Tratatului de la Lisabona necesită ratificarea acestuia de către fiecare dintre cele 27 de state membre în conformitate cu cerințele lor constituționale corespunzătoare și și-a reafirmat dorința ca tratatul să intre în vigoare până la sfârșitul anului 2009. După ce a fost ratificat de Republica Cehă la 13 noiembrie 2009, Tratatul de la Lisabona a intrat în vigoare la 1 decembrie 2009.

(2)       La 5 septembrie 2011, guvernul ceh a prezentat Consiliului, în conformitate cu articolul 48 alineatul (2) din TUE, un proiect de revizuire a tratatelor în ceea ce privește adăugarea unui protocol referitor la aplicarea Cartei drepturilor fundamentale a Uniunii Europene în Republica Cehă.

(3)       Președintele Consiliului European a solicitat avizul Comisiei privind acest proiect prin scrisoarea din data de 25 octombrie 2011.

(4)       În conformitate cu articolul 6 alineatul (1) primul paragraf din TUE, Carta drepturilor fundamentale a Uniunii are aceeași valoare juridică cu cea a tratatelor. Articolul 6 alineatul (1) al doilea paragraf din TUE clarifică faptul că această cartă nu extinde în niciun fel competențele Uniunii astfel cum sunt definite în tratate. Potrivit preambulului, carta reafirmă, cu respectarea competențelor și sarcinilor Uniunii, precum și a principiului subsidiarității, drepturile care rezultă în principal din tradițiile constituționale și din obligațiile internaționale comune statelor membre, din Convenția europeană pentru apărarea drepturilor omului și a libertăților fundamentale, din Cartele sociale adoptate de Uniune și de către Consiliul Europei, precum și din jurisprudența Curții de Justiție a Uniunii Europene și a Curții Europene a Drepturilor Omului. Aceasta urmărește consolidarea protecției drepturilor fundamentale, făcându-le mai vizibile. În conformitate cu articolul 51 alineatul (1), carta „se adresează instituțiilor, organelor, oficiilor și agențiilor Uniunii, cu respectarea principiului subsidiarității, precum și statelor membre numai în cazul în care acestea pun în aplicare dreptul Uniunii”.

(5)       Articolul 1 alineatul (1) din Protocolul nr. 30 prevede că această cartă nu extinde capacitatea Curții de Justiție a Uniunii Europene și a niciunei alte instanțe judecătorești din statele membre cărora li se aplică Protocolul nr. 30, de a considera că actele cu putere de lege și actele administrative, practicile sau acțiunile administrative ale statelor membre cărora li se aplică acest protocol sunt incompatibile cu drepturile, libertățile și principiile fundamentale pe care carta le reafirmă. În conformitate cu articolul 1 alineatul (2) din Protocolul nr. 30, nicio dispoziție din titlul IV al cartei nu creează pentru Polonia și pentru Regatul Unit drepturi care să poată fi invocate în fața unei instanțe decât în măsura în care aceste state membre au prevăzut astfel de drepturi în legislația lor națională. În cele din urmă, articolul 2 din Protocolul nr. 30 prevede că, atunci când o dispoziție a cartei face trimitere la legislațiile și practicile naționale, aceasta se aplică Poloniei sau Regatului Unit numai în măsura în care drepturile și principiile pe care le conține sunt recunoscute de legislațiile sau practicile din statele membre respective.

(6)       Protocolul nr. 30 nu aduce atingere celorlalte obligații care revin Poloniei și Regatului Unit în temeiul Tratatului privind Uniunea Europeană și, în special, al articolului 6 alineatul (3), al Tratatului privind funcționarea Uniunii Europene și al dreptului Uniunii în general. În acest sens, trebuie menționat faptul că această cartă nu face decât să reafirme drepturile, libertățile și principiile recunoscute în cadrul Uniunii și să sporească vizibilitatea acestora. Scopul Protocolului nr. 30 este acela de a clarifica aplicarea cartei în ceea ce privește actele cu putere de lege și acțiunile administrative ale statelor membre respective și capacitatea acesteia de a fi invocată în fața unei instanțe în aceste state membre.

(7)       Comisia constată că acordul dintre șefii de stat sau de guvern privind o modificare a tratatelor în ceea ce privește adăugarea unui protocol referitor la aplicarea Cartei drepturilor fundamentale a Uniunii Europene în Republica Cehă a fost încheiat într-un anumit context,

emiTE un aviz favorabil

privind proiectul de decizie a Consiliului European în favoarea examinării modificării propuse a tratatelor în ceea ce privește adăugarea unui protocol referitor la aplicarea Cartei drepturilor fundamentale a Uniunii Europene în Republica Cehă.

Prezentul aviz se transmite Consiliului European.