28.6.2014   

RO

Jurnalul Oficial al Uniunii Europene

L 190/66


DECIZIA CONSILIULUI

din 20 iunie 2014

de abrogare a Deciziei 2010/282/UE privind existența unui deficit excesiv în Austria

(2014/404/UE)

CONSILIUL UNIUNII EUROPENE,

având în vedere Tratatul privind funcționarea Uniunii Europene, în special articolul 126 alineatul (12),

având în vedere recomandarea Comisiei Europene,

întrucât:

(1)

La 2 decembrie 2009, în urma unei recomandări a Comisiei, Consiliul a decis, prin Decizia 2010/282/UE (1), că în Austria există un deficit excesiv. Consiliul a constatat că deficitul public planificat pentru 2009 era de 3,9 % din PIB, situându-se astfel peste valoarea de referință de 3 % din PIB prevăzută în tratat, în timp ce datoria publică brută era prevăzută să atingă 68,2 % din PIB în 2009, fiind astfel peste valoarea de referință de 60 % din PIB prevăzută în tratat. Deficitul și datoria publice pentru 2009 au fost ulterior revizuite, atingând 5,5 % din PIB și, respectiv, 116,4 % din PIB.

(2)

La 2 decembrie 2009, în conformitate cu articolul 126 alineatul (7) din tratat și cu articolul 3 alineatul (4) din Regulamentul (CE) nr. 1467/97 al Consiliului (2), Consiliul, pe baza unei recomandări a Comisiei, a adresat o recomandare Austriei în vederea soluționării situației de deficit excesiv până cel târziu în 2013. Recomandarea Consiliului a fost făcută publică.

(3)

În conformitate cu articolul 4 din Protocolul privind procedura aplicabilă deficitelor excesive anexat tratatelor, Comisia furnizează datele necesare pentru punerea în aplicare a procedurii. În cadrul aplicării respectivului protocol, statele membre trebuie să notifice date privind deficitele și datoriile publice și alte variabile conexe de două ori pe an, înainte de 1 aprilie și înainte de 1 octombrie, în conformitate cu articolul 3 din Regulamentul (CE) nr. 479/2009 al Consiliului (3).

(4)

Atunci când analizează dacă ar trebui abrogată o decizie privind existența unui deficit excesiv, Consiliul urmează să ia o decizie pe baza datelor notificate. În plus, o decizie privind existența unui deficit excesiv ar trebui să fie abrogată numai în cazul în care previziunile Comisiei indică faptul că deficitul nu va depăși valoarea de referință de 3 % din PIB prevăzută în tratat în perioada analizată în previziuni (4).

(5)

Pe baza datelor furnizate de Comisie (Eurostat) în conformitate cu articolul 14 din Regulamentul (CE) nr. 479/2009, ca urmare a notificării primite din partea Austriei în aprilie 2014, pe baza Programului de stabilitate pentru perioada 2014-2018 și pe baza previziunilor din primăvara 2014 ale serviciilor Comisiei, sunt întemeiate următoarele concluzii:

După atingerea vârfului de 4,5 % din PIB în 2010, în 2011 deficitul public al Austriei scăzuse la 2,5 %, prin urmare sub valoarea de referință de 3 % din PIB prevăzută în tratat. Această îmbunătățire, comparativ cu rezultatele bugetare planificate inițial, a fost asociată parțial cu recunoașterea măsurilor de cheltuieli publice pentru recapitalizarea „băncii rele” KA Finanz (aproximativ 0,4 % din PIB) în conturile publice pentru 2012, când efectele rezultate au fost confirmate pe baza situațiilor financiare ale băncii. Într-o măsură mai mică, scăderea deficitului s-a datorat reducerii cheltuielilor publice planificate la toate nivelurile administrației, precum și condițiilor economice mai favorabile, care au dus la o creștere a veniturilor mai mare decât cea preconizată. În 2012, în contrast atât cu previziunile de la nivel național, cât și cu previziunile Comisiei, la 2,6 % din PIB, deficitul public a continuat să se situeze sub 3 % din PIB. Totuși, date fiind riscurile care persistau în legătură cu eventuale noi operațiuni de redresare a sectorului financiar, care ar fi condus la un deficit de peste 3 % din PIB în anii următori, Comisia nu a recomandat abrogarea timpurie a PDE. Respectivele riscuri s-au materializat însă doar parțial, iar pentru 2013 Austria a notificat un deficit de 1,5 % din PIB. Această nouă scădere a deficitului s-a datorat în mare măsură dimensiunii neașteptate a măsurilor cu caracter excepțional care au implicat vânzarea spectrului de frecvențe pentru telefonia mobilă, reprezentând aproape 0,6 % din PIB.

Programul de stabilitate pentru perioada 2014-2018, adoptat de guvernul austriac la 29 aprilie 2014, prevede o creștere a deficitului public până la 2,7 % din PIB în 2014, iar apoi o scădere până la 1,4 % din PIB în 2015. Previziunile serviciilor Comisiei din primăvara 2014 preconizează un deficit de 2,8 % din PIB în 2014 și de 1,5 % din PIB în 2015. Astfel, deficitul ar trebui să rămână sub valoarea de referință de 3 % din PIB prevăzută în tratat pe perioada analizată în previziuni. În plus, în cadrul Regulamentului (UE) nr. 473/2013 al Parlamentului European și al Consiliului (5), guvernul a anunțat și a confirmat, într-o scrisoare adresată Comisiei, o serie de economii suplimentare și venituri mai mari pe care Comisia le-a evaluat la 0,2 % din PIB având ca obiectiv evitarea unei devieri semnificative planificate de la traiectoria de ajustare impusă în vederea atingerii obiectivului bugetar pe termen mediu (OTM).

Creșterea deficitului public în 2014 este cauzată de instituirea unui vehicul de gestionare a activelor (entitate însărcinată cu lichidarea, Abbaueinheit) în vederea lichidării activelor depreciate ale Hypo Alpe Adria. Impactul instituirii entității însărcinate cu lichidarea Hypo Alpe Adria este estimat de către un grup de experți alcătuit din consultanți externi numiți de guvern la o sumă de până la 4 miliarde EUR (1,2 % din PIB), care include efectul unei infuzii de capital în valoare de 750 de milioane de euro, realizată deja în 2014. Înregistrarea finală a acestui impact care crește deficitul va depinde de o evaluare independentă a calității activelor Hypo Alpe Adria, care va avea loc mai târziu, în cursul acestui an, pentru a permite evaluarea de către Eurostat a efectului statistic al acestei operațiuni. Evaluarea actuală realizată de grupul de experți pare să fie caracterizată de un grad rezonabil de prudență și, prin urmare, poate fi considerată plauzibilă. Totuși, nu se poate exclude ipoteza ca această operațiune să aibă un impact mai mare asupra deficitului. Aceasta reprezintă principalul risc de evoluție negativă a deficitului preconizat pentru 2014. În același timp, luând în considerare și măsurile discreționare suplimentare anunțate de guvern după publicarea previziunilor serviciilor Comisiei din primăvara 2014, care ar trebui să ducă la o reducere și mai mare a deficitului global, riscurile pentru deficitul din 2014 par în general echilibrate.

Soldul structural, și anume soldul public ajustat în funcție de ciclul economic și fără măsuri cu caracter excepțional și alte măsuri temporare, s-a îmbunătățit, în medie, cu aproximativ 0,7 % din PIB în fiecare an între 2011 și 2013, în conformitate cu recomandările Consiliului. Conform previziunilor serviciilor Comisiei din primăvara 2014, evaluarea versiunii actualizate a proiectului de plan bugetar prezentată la 29 aprilie 2014 și a măsurilor suplimentare anunțate de guvern la 12 mai 2014, se prevede ca soldul structural să se îmbunătățească ușor în 2014. În acest context, se pare că, în prezent, se înregistrează un decalaj de 0,5 % din PIB față de ajustarea necesară a soldului structural pentru atingerea OTM în 2014, ceea ce sugerează necesitatea de a consolida măsurile bugetare în vederea asigurării conformității depline cu componenta preventivă a Pactului de stabilitate și creștere, având în vedere riscul emergent al unei devieri importante de la traiectoria de ajustare impusă.

Ponderea datoriei în PIB a crescut de la 69,2 % la 74,5 % între 2009 și 2013. Se preconizează că datoria publică brută va crește până la aproximativ 80 % din PIB în 2014, în principal din cauza includerii în datoria publică a datoriilor suportate în legătură cu transferul activelor depreciate ale grupului Hypo Alpe Adria către entitatea însărcinată cu lichidarea.

(6)

Începând din 2014, care este anul următor corectării deficitului excesiv, Austria face obiectul componentei preventive a Pactului de stabilitate și creștere și ar trebui să înregistreze progrese în vederea atingerii OTM într-un ritm adecvat, inclusiv respectând criteriul de referință privind cheltuielile și realizând progrese suficiente în vederea respectării criteriului datoriei, în conformitate cu articolul 2 alineatul (1a) din Regulamentul (CE) nr. 1467/97.

(7)

În conformitate cu articolul 126 alineatul (12) din tratat, o decizie a Consiliului privind existența unui deficit excesiv trebuie abrogată atunci când deficitul excesiv din statul membru în cauză a fost, în opinia Consiliului, corectat.

(8)

Din punctul de vedere al Consiliului, deficitul excesiv în Austria a fost corectat și, în consecință, Decizia 2010/282/UE ar trebui să fie abrogată,

ADOPTĂ PREZENTA DECIZIE:

Articolul 1

În urma unei evaluări globale, rezultă că situația deficitului excesiv din Austria a fost corectată.

Articolul 2

Decizia 2010/282/UE se abrogă.

Articolul 3

Prezenta decizie se adresează Republicii Austria.

Adoptată la Luxemburg, 20 iunie 2014.

Pentru Consiliu

Președintele

G. A. HARDOUVELIS


(1)  Decizia 2010/282/UE a Consiliului din 2 decembrie 2009 privind existența unui deficit excesiv în Austria (JO L 125, 21.5.2010, p. 32).

(2)  Regulamentul (CE) nr. 1467/97 al Consiliului din 7 iulie 1997 privind accelerarea și clarificarea aplicării procedurii de deficit excesiv (JO L 209, 2.8.1997, p. 6).

(3)  Regulamentul (CE) nr. 479/2009 al Consiliului din 25 mai 2009 privind aplicarea Protocolului privind procedura aplicabilă deficitelor excesive anexat la Tratatul de instituire a Comunității Europene (JO L 145, 10.6.2009, p. 1).

(4)  În conformitate cu documentul intitulat „Specificații privind punerea în aplicare a Pactului de stabilitate și creștere și orientări referitoare la forma și conținutul programelor de stabilitate și de convergență”, din 3 septembrie 2012. A se vedea: http://ec.europa.eu/economy_finance/economic_governance/sgp/pdf/coc/code_of_conduct_en.pdf

(5)  Regulamentul (UE) nr. 473/2013 al Parlamentului European și al Consiliului din 21 mai 2013 privind dispozițiile comune pentru monitorizarea și evaluarea proiectelor de planuri bugetare și pentru asigurarea corectării deficitelor excesive ale statelor membre din zona euro (JO L 140, 27.5.2013, p. 11).