03/Volumul 75 |
RO |
Jurnalul Ofícial al Uniunii Europene |
255 |
32006D0674
L 276/80 |
JURNALUL OFÍCIAL AL UNIUNII EUROPENE |
DECIZIA COMISIEI
din 6 octombrie 2006
de modificare a anexelor I și II la Decizia 2002/308/CE de stabilire a listelor cu zonele și fermele piscicole autorizate în ceea ce privește septicemia hemoragică virală (SHV) sau necroza hematopoietică infecțioasă (NHI) sau ambele boli
[notificată cu numărul C(2006) 4362]
(Text cu relevanță pentru SEE)
(2006/674/CE)
COMISIA COMUNITĂȚILOR EUROPENE,
având în vedere Tratatul de instituire a Comunității Europene,
având în vedere Directiva 91/67/CEE a Consiliului din 28 ianuarie 1991 privind condițiile de sănătate animală care reglementează introducerea pe piață a animalelor și a produselor de acvacultură (1), în special articolele 5 și 6,
întrucât:
(1) |
Decizia 2002/308/CE (2) a Comisiei stabilește listele zonelor autorizate și fermelor piscicole autorizate situate în zone neautorizate, în ceea ce privește anumite boli ale peștilor. |
(2) |
Danemarca, Germania și Italia au prezentat Comisiei documentele justificative în vederea obținerii, pentru anumite ferme situate pe teritoriul lor, a statutului de ferme autorizate situate în zone neautorizate, în ceea ce privește septicemia hemoragică virală (SHV) și necroza hematopoietică infecțioasă (NHI). Documentele furnizate demonstrează că aceste ferme îndeplinesc cerințele articolului 6 din Directiva 91/67/CEE. În consecință, acestea se califică pentru statutul de ferme autorizate situate într-o zonă neautorizată și ar trebui adăugate în lista fermelor autorizate. |
(3) |
Italia și Regatul Unit au comunicat prezența SHV în zone considerate până atunci ca indemne de această boală. Cu toate acestea, zonele respective rămân indemne de NHI. Prin urmare, ar trebui ca aceste zone să nu mai fie prevăzute de Decizia 2002/308/CE ca fiind indemne de SHV. |
(4) |
Germania și Italia au notificat prezența SHV și, respectiv, NHI în ferme considerate până atunci ca indemne de aceste boli. Prin urmare, ar trebui ca aceste ferme să nu mai fie prevăzute de Decizia 2002/308/CE ca fiind indemne de boala în cauză. |
(5) |
Germania a notificat că una dintre fermele situate în Schleswig-Holstein și-a încetat activitatea. Prin urmare, ar trebui ca această fermă să nu mai fie prevăzută în anexa II la Decizia 2002/308/CE. |
(6) |
Decizia 2003/634/CE a Comisiei (3) aprobă și enumeră programele prezentate de statele membre în vederea obținerii statutului de zone autorizate și ferme autorizate în ceea ce privește SHV și NHI. |
(7) |
Cipru și Italia au notificat că anumite programe aprobate prin Decizia 2003/634/CE au fost finalizate. Documentele furnizate de Cipru demonstrează că toate zonele continentale situate pe teritoriul său se califică pentru statutul de zone autorizate și, prin urmare, ar trebui înscrise în lista zonelor respective. Documentele furnizate de Italia demonstrează că o fermă situată pe teritoriul său se califică pentru statutul de fermă autorizată situată într-o zonă neautorizată și, prin urmare, ar trebui înscrisă în lista fermelor respective. |
(8) |
În consecință, Decizia 2002/308/CE ar trebui să se modifice. |
(9) |
Măsurile prevăzute de prezenta decizie sunt conforme cu avizul Comitetului permanent pentru lanțul alimentar și sănătatea animală, |
ADOPTĂ PREZENTA DECIZIE:
Articolul 1
Decizia 2002/308/CE se modifică după cum urmează:
1. |
Anexa I se înlocuiește cu textul anexei I la prezenta decizie. |
2. |
Anexa II se înlocuiește cu textul anexei II la prezenta decizie. |
Articolul 2
Prezenta decizie se adresează statelor membre.
Adoptată la Bruxelles, 6 octombrie 2006.
Pentru Comisie
Markos KYPRIANOU
Membru al Comisiei
(1) JO L 46, 19.2.1991, p. 1. Directivă, astfel cum a fost modificată ultima dată prin Regulamentul (CE) nr. 806/2003 (JO L 122, 16.5.2003, p. 1).
(2) JO L 106, 23.4.2002, p. 28. Decizie, astfel cum a fost modificată ultima dată prin Decizia 2006/214/CE (JO L 80, 17.3.2006, p. 46).
(3) JO L 220, 3.9.2003, p. 8. Decizie, astfel cum a fost modificată ultima dată prin Decizia 2005/770/CE (JO L 291, 5.11.2005, p. 33).
ANEXA I
„ANEXA I
ZONE AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE BOLILE PEȘTILOR DENUMITE SEPTICEMIA HEMORAGICĂ VIRALĂ (SHV) ȘI NECROZA HEMATOPOIETICĂ INFECȚIOASĂ (NHI)
1.A. ZONE DIN DANEMARCA AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE SHV
Bazinele hidrografice și zonele litorale ce aparțin de zonele următoare:
— |
Hansted Å |
— |
Hovmølle Å |
— |
Grenå |
— |
Treå |
— |
Alling Å |
— |
Kastbjerg |
— |
Villestrup Å |
— |
Korup Å |
— |
Sæby Å |
— |
Elling Å |
— |
Uggerby Å |
— |
Lindenborg Å |
— |
Øster Å |
— |
Hasseris Å |
— |
Binderup Å |
— |
Vidkær Å |
— |
Dybvad Å |
— |
Bjørnsholm Å |
— |
Trend Å |
— |
Lerkenfeld Å |
— |
Vester Å |
— |
Lønnerup med tilløb |
— |
Slette Å |
— |
Bredkær Bæk |
— |
Vandløb til Kilen |
— |
Resenkær Å |
— |
Klostermølle Å |
— |
Hvidbjerg Å |
— |
Knidals Å |
— |
Spang Å |
— |
Simested Å |
— |
Skals Å |
— |
Jordbro Å |
— |
Fåremølle Å |
— |
Flynder Å |
— |
Damhus Å |
— |
Karup Å |
— |
Gudenåen |
— |
Halkær Å |
— |
Storåen |
— |
Århus Å |
— |
Bygholm Å |
— |
Grejs Å |
— |
Ørum Å |
1.B. ZONE DIN DANEMARCA AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE NHI
— |
Toate zonele continentale și litorale situate pe teritoriul Danemarcei. |
2.A. ZONE DIN GERMANIA AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE SHV ȘI NHI
2.A.1. BADEN WÜRTTEMBERG
— |
bazinul hidrografic al Isenburger Tal, de la izvor la punctul de evacuare al fermei «Falkenstein»; |
— |
bazinul hidrografic al Eyach și al afluenților săi, de la izvoare până la primul baraj în aval situat în apropierea localității Haigerloch; |
— |
bazinul hidrografic al Lauchert și al afluenților săi, de la izvoare până la barajul turbinei situate în apropierea localității Sigmaringendorf; |
— |
bazinul hidrografic al Grosse Lauter și al afluenților săi, de la izvoare până la barajul cascadei situate în apropiere de Lauterach; |
— |
bazinul hidrografic al Wolfegger Ach și al afluenților săi, de la izvoare până la barajul cascadei situate în apropiere de Baienfurth; |
— |
bazinul hidrografic al Enz, format din Grosse Enz, Kleine Enz și Eyach, de la izvoare până la barajul situat în centrul Neuenbürg; |
— |
bazinul hidrografic al Erms, de la izvor până la barajul situat la 200 m în aval de ferma Strobel, Anlage Seeburg; |
— |
bazinul hidrografic al Obere Nagold, de la izvor până la barajul situat în apropiere de Neumühle. |
2.B. ZONE DIN GERMANIA AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE SHV
2.B.1. BADEN WÜRTTEMBERG
— |
Bazinul hidrografic al Andelsbach și al afluenților săi, de la izvoare până la barajul turbinei din apropierea localității Krauchenwies. |
3. ZONE DIN SPANIA AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE SHV ȘI NHI
3.1. REGIUNE: COMUNITATEA AUTONOMĂ ASTURIA
Zone continentale
— |
Toate bazinele hidrografice din regiunea Asturia. |
Zone litorale
— |
Toată coasta regiunii Asturia. |
3.2. REGIUNE: COMUNITATEA AUTONOMĂ GALICIA
Zone continentale
— |
Bazinele hidrografice din Galicia:
|
Zone litorale
— |
Zona litorală a regiunii Galicia, de la vărsarea râului Eo (Isla Pancha) până la Punta Picos (gura de vărsare a râului Miño). |
3.3. REGIUNE: COMUNITATEA AUTONOMĂ ARAGON
Zone continentale
— |
bazinul hidrografic al Ebro, de la izvoare până la barajul Mequinenza, în comunitatea Aragon; |
— |
Isuela, de la izvor până la barajul Arguis; |
— |
Flumen, de la izvor până la barajul Santa María de Belsué; |
— |
Guatizalema, de la izvor până la barajul Vadiello; |
— |
Cinca, de la izvor până la barajul Grado; |
— |
Esera, de la izvor până la barajul Barasona; |
— |
Noguera-Ribagorzana, de la izvor până la barajul Santa Ana; |
— |
Matarraña, de la izvor până la barajul Aguas de Pena; |
— |
Pena, de la izvor până la barajul Pena; |
— |
Guadalaviar-Turia, de la izvor până la barajul Generalísimo, din provincia Valencia; |
— |
Mijares, de la izvoare până la barajul Arenós, din provincia Castellón. |
Celelalte cursuri de apă din comunitatea Aragon sunt considerate zonă tampon.
3.4. REGIUNE: COMUNITATEA AUTONOMĂ NAVARRA
Zone continentale
— |
bazinul hidrografic al Ebro, de la izvoare până la barajul Mequinenza, în comunitatea Aragon; |
— |
Bidasoa, de la izvor până la vărsare; |
— |
Leizarán, de la izvor până la barajul Leizarán (Muga). |
Celelalte cursuri de apă din comunitatea Navarra sunt considerate zonă tampon.
3.5. REGIUNE: COMUNITATEA AUTONOMĂ CASTILIA-LEÓN
Zone continentale
— |
bazinul hidrografic al Ebro, de la izvoare până la barajul Mequinenza, în comunitatea Aragon; |
— |
Duero, de la izvor până la barajul Aldeávila; |
— |
Sil; |
— |
Tiétar, de la izvor până la barajul Rosarito; |
— |
Alberche, de la izvor până la barajul Burguillo. |
Celelalte cursuri de apă din comunitatea autonomă Castilia-León sunt considerate zonă tampon.
3.6. REGIUNE: COMUNITATEA AUTONOMĂ CANTABRIA
Zone continentale
— |
bazinul hidrografic al Ebro, de la izvoare până la barajul Mequinenza, în comunitatea Aragon; |
— |
bazinele hidrografice ale următoarelor cursuri de apă, de la izvoare până la vărsarea în mare: |
— |
Deva; |
— |
Nansa; |
— |
Saja-Besaya; |
— |
Pas-Pisueña; |
— |
Asón; |
— |
Agüera. |
Bazinele hidrografice ale cursurilor de apă Gandarillas, Escudo, Miera și Campiazo sunt considerate zonă tampon.
Zone litorale
— |
Toată coasta Cantabriei, de la gura de vărsare a râului Deva până la micul golf al râului Ontón. |
3.7. REGIUNE: COMUNITATEA AUTONOMĂ RIOJA
Zone continentale
Bazinul hidrografic al Ebro, de la izvoare până la barajul Mequinenza, în comunitatea Aragon.
3.8. REGIUNE: COMUNITATEA AUTONOMĂ CASTILIA-LA MANCHA
Zone continentale
— |
bazinul hidrografic al Río Tajo, de la izvoare până la barajul Estremera; |
— |
bazinul hidrografic al Río Tajuña, de la izvoare până la barajul La Tajera; |
— |
bazinul hidrografic al Río Júcar, de la izvoare până la barajul La Toba; |
— |
bazinul hidrografic al Río Cabriel, de la izvoare până la barajul Bujioso. |
4.A. ZONE DIN FRANȚA AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE SHV ȘI NHI
4.A.1. ADOUR-GARONNE
Bazine hidrografice
— |
bazinul râului Charente; |
— |
bazinul râului Seudre; |
— |
bazinele hidrografice ale râurilor litorale din estuarul Gironde, din departamentul Charente-Maritime; |
— |
bazinele hidrografice ale râurilor Nive și Nivelles (Pirineii Atlantici); |
— |
bazinul râului Forges (Landes); |
— |
bazinul râului Dronne, de la izvoare până la barajul Eglisottes de la Monfourat (Dordogne); |
— |
bazinul râului Beauronne, de la izvoare până la barajul Faye (Dordogne); |
— |
bazinul râului Valouse, de la izvoare până la barajul Étang des Roches-Noires (Dordogne); |
— |
bazinul râului Paillasse, de la izvoare până la barajul Grand Forge (Gironde); |
— |
bazinul râului Ciron, de la izvoare până la barajul Moulin-de-Castaing (Gironde și Lot-et-Garonne); |
— |
bazinul râului Petite Leyre (Landes), de la izvoare până la barajul Pont-de-l'Espine de la Argelouse; |
— |
bazinul râului Pave, de la izvoare până la barajul Pave (Landes); |
— |
bazinul râului Escource, de la izvoare până la barajul Moulin-de-Barbe (Landes); |
— |
bazinul râului Geloux, de la izvoare până la barajul D38 de la Saint-Martin-d'Oney (Landes); |
— |
bazinul râului Estrigon, de la izvoare până la barajul Campet-et-Lamolère (Landes); |
— |
bazinul râului Estampon, de la izvoare până la barajul Ancienne Minoterie, la Roquefort (Landes); |
— |
bazinul râului Gélise, de la izvoare până la barajul din aval de confluența râului Gélise cu râul Osse. (Landes și Lot-et-Garonne); |
— |
bazinul râului Magescq, de la izvoare până la gura de vărsare (Landes); |
— |
bazinul râului Luys, de la izvoare până la barajul Moulin-d'Oro (Pirineii Atlantici); |
— |
bazinul râului Neez, de la izvoare până la barajul Jurançon (Pirineii Atlantici); |
— |
bazinul râului Beez, de la izvoare până la barajul Nay (Pirineii Atlantici); |
— |
bazinul râului Gave-de-Cauterets, de la izvoare până la barajul Calypso al centralei electrice de la Soulom (Pirineii Înalți). |
Zone litorale
— |
Toată coasta atlantică dintre limita nordică a departamentului Vendée și limita sudică a departamentului Charente-Maritime. |
4.A.2. LOIRE-BRETAGNE
Zone continentale
— |
toate bazinele hidrografice din regiunea Bretagne, cu excepția următoarelor:
|
— |
bazinul Sèvre-Niortaise; |
— |
bazinul râului Lay; |
— |
următoarele bazine hidrografice din bazinul râului Vienne:
|
Zone litorale
— |
toată coasta bretonă, cu excepția următoarelor părți:
|
4.A.3. SENA-NORMANDIA
Zone continentale
— |
bazinul râului Sélune. |
4.A.4. REGIUNEA AQUITAINE
Bazine hidrografice
— |
bazinul râului Vignac, de la izvoare până la «barajul Forge»; |
— |
bazinul râului Gouaneyre, de la izvoare până la barajul Maillières; |
— |
bazinul râului Susselgue, de la izvoare până la barajul Susselgue; |
— |
bazinul râului Luzou, de la izvoare până la barajul fermei piscicole Laluque; |
— |
bazinul râului Gouadas, de la izvoare până la barajul Étang de la Glacière, la Saint-Vincent-de-Paul; |
— |
bazinul râului Bayse, de la izvoare până la barajul Moulin de Lartia și Manobre; |
— |
bazinul râului Rancez, de la izvoare până la barajul Rancez; |
— |
bazinul râului Eyre, de la izvoare până la estuarul său din Arcachon; |
— |
bazinul râului Onesse, de la izvoare până la estuarul său din Courant de Contis. |
4.A.5. MIDI-PYRÉNÉES
Bazine hidrografice
— |
bazinul râului Cernon, de la izvoare până la barajul Saint-Georges-de-Luzençon; |
— |
bazinul hidrografic al Dourdou, de la izvoarele Dourdou și Grauzon până la barajul Vabres-l'Abbaye. |
4.A.6.
— |
Zona continentală a heleșteielor Dombes. |
4.A.7. ARTOIS-PICARDIE
— |
Zona continentală a bazinului hidrografic al râului Selle, de la izvorul râului Poix până la confluența acestuia cu râul Evoissons. |
4.A.8. AUVERGNE
— |
Zona continentală a Couze Pavin, de la izvoare la barajul Besse-en-Chandesse. |
4.B. ZONE DIN FRANȚA AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE SHV
4.B.1. LOIRE-BRETAGNE
Zone continentale
— |
Partea bazinului hidrografic al râului Loire care cuprinde partea de amonte a bazinului râului Huisne, de la izvorul cursurilor de apă până la barajul Ferté-Bernard. |
4.C. ZONE DIN FRANȚA AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE NHI
4.C.1. LOIRE-BRETAGNE
Zone continentale
— |
următorul bazin hidrografic al bazinului râului Vienne:
|
5.A. ZONE DIN IRLANDA AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE SHV
— |
Toate zonele continentale și litorale situate pe teritoriul Irlandei, cu excepția insulei Cape Clear. |
5.B. ZONE DIN IRLANDA AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE NHI
— |
Toate zonele continentale și litorale situate pe teritoriul Irlandei. |
6.A. ZONE DIN ITALIA AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE SHV ȘI NHI
6.A.1. REGIUNEA TRENTINO ALTO ADIGE, PROVINCIA AUTONOMĂ TRENTO
Zone continentale
— |
Zona Val di Fiemme, Fassa e Cembra: bazinul hidrografic al râului Avisio, de la izvor până la barajul Serra San Giorgio, situat în comuna Giovo; |
— |
Zona Valle della Sorna: bazinul hidrografic al râului Sorna, de la izvor până la barajul constituit de centrala hidroelectrică din localitatea Chizzola (Ala), înainte de râul Adige; |
— |
Zona Rio Manes: zona de colectare a apelor râului Rio Manes până la barajul situat la 200 metri în aval de ferma «Troticoltura Giovanelli», din localitatea «La Zinquantina»; |
— |
Zona Val di Ledro: bazinele hidrografice ale râurilor Massangla și Ponale, de la izvoare până la barajul constituit de centrala hidroelectrică situată la «Centrale», în comuna Molina di Ledro; |
— |
Zona Valsugana: bazinul hidrografic al râului Brenta, de la izvoare până la barajul Marzotto, la Mantincelli, în comuna Grigno; |
— |
Zona Val del Fersina: bazinul hidrografic al râului Fersina, de la izvoare până la barajul Ponte Alto. |
6.A.2. REGIUNEA LOMBARDIA, PROVINCIA BRESCIA
Zone continentale
— |
Zona Ogliolo: bazinul hidrografic care se întinde de la izvoarele pârâului Ogliolo până la barajul situat în aval de ferma piscicolă «Adamello», la confluența pârâului Ogliolo cu râul Oglio; |
— |
Zona Fiume Caffaro: bazinul hidrografic care se întinde de la izvoarele pârâului Cafarro până la barajul situat la 1 km în aval de fermă; |
— |
Zona Val Brembana: bazinul hidrografic al râului Brembo, de la izvor până la barajul situat în comuna Ponte San Pietro. |
6.A.3. REGIUNEA UMBRIA
Zone continentale
— |
Fosso di Terrìa: bazinul hidrografic al râului Terrìa, de la izvoare până la barajul situat în aval de ferma piscicolă «Ditta Mountain Fish», la confluența râului Terrìa cu râul Nera. |
6.A.4. REGIUNEA VENETO
Zone continentale
— |
Zona Belluno: bazinul hidrografic din provincia Belluno, care se întinde de la izvorul cursului de apă Ardo până la barajul situat în aval (înainte de vărsarea râului Ardo în râul Piave) de ferma Centro Sperimentale di Acquacoltura, Valli di Bolzano Bellunese, Belluno; |
— |
Bacino del torrente Tegorzo: bazinul hidrografic al râului Tegorzo, de la izvoare până la barajul situat la podul peste râul Tegorzo din satul Faveri. |
6.A.5. REGIUNEA TOSCANA
Zone continentale
— |
Zona Valle del fiume Serchio: bazinul hidrografic al râului Serchio, de la izvoare până la barajul Piaggione; |
— |
Bacino del torrente Lucido: bazinul hidrografic al râului Lucido, de la izvoare până la barajul de la Ponte del Bertoli; |
— |
Bacino del torrente Osca: bazinul hidrografic al râului Osca, de la izvoare până la barajul situat în aval de ferma «Il Giardino»; |
— |
Bacino del fiume Staggia: bazinul hidrografic al râului Staggia, de la izvoare până la barajul de la Calcinaia. |
6.A.6. REGIUNEA PIEMONTE
Zone continentale
— |
Sorgenti della Gerbola: partea bazinului hidrografic al râului Grana de la izvoarele «Cavo C» și «Canale del Molino della Gerbala» până la barajul situat în aval de ferma «Azienda Agricola Canali Cavour S.S.»; |
— |
Bacino del Besante: bazinul hidrografic al râului Besante, de la izvoare până la barajul situat la 500 m în aval de ferma «Pastorino Giovanni»; |
— |
Valle di Duggia: râul Duggia, de la izvoare până la barajul situat la 100 m în amonte de locul unde podul rutei dintre Varallo și Locarno traversează râul; |
— |
Zona del Rio Vardigoja: pârâul Vardigoja, de la izvoare până la locul în care se varsă în râul Duggia, în amonte de barajul din zona autorizată «Valle di Duggia»; |
— |
Zona Sorgente dei Paschi: bazinul hidrografic al râului Pesio, de la izvoare până la barajul situat în aval de ferma «Azienda dei Paschi»; |
— |
Zona Stura Valgrande: bazinul hidrografic al râului Stura Valgrande, de la izvoare până la barajul situat în aval de ferma piscicolă «Troticoltura delle Sorgenti»; |
— |
Valle Elvo: bazinul hidrografic al râului Elvo, de la izvoare până la barajul «Tintoria Europa», în comuna Occhieppo Inferiore; |
— |
Valle Strona: bazinul hidrografic al râului Strona, de la izvoare în municipalitatea Camandona până la barajul situat aproape de Vallemosso, în localitatea Rovella; |
— |
Valle Cervo: bazinul hidrografic al râului Cervo, de la izvoare în municipalitatea Sagliano Micca până la barajul situat aproape de podul rutei provinciale SS nr. 142 în municipalitatea Biella; |
— |
Zona Lanca del Boschetto: partea râului Toce de la izvoarele situate în interiorul fermei Mittage Feerico până la barajul situat în aval de ferma Moretti Renzo. |
6.A.7. REGIUNEA EMILIA ROMAGNA
Zone continentale
— |
Bacino Fontanacce-Valdarno: bazinul hidrografic al râurilor Fontanacce și Valdarno, de la izvoare până la barajul situat la 100 m în aval de ferma «S.V.A. s.r.l. fish farm». |
6.A.8. REGIUNEA LIGURIA
Zone continentale
— |
bazinul hidrografic al râului Penna, de la izvoare până la barajul situat la confluența râului Penna cu râul Borzone. |
6.B. ZONE DIN ITALIA AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE SHV
6.B.1. REGIUNEA TRENTINO ALTO ADIGE, PROVINCIA AUTONOMĂ TRENTO
Zone continentale
— |
Zona Valle dei Laghi: bazinul hidrografic al lacurilor San Massenza, Toblino și Cavedine, până la barajul situat în aval, în partea de sud a lacului Cavedine, ducând la centrala hidroelectrică a comunei Torbole. |
6.C. ZONE DIN ITALIA AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE NHI
6.C.1. REGIUNEA UMBRIA, PROVINCIA PERUGIA
— |
Zona Lago Trasimeno: lacul Trasimeno. |
6.C.2. REGIUNEA TRENTINO ALTO ADIGE, PROVINCIA AUTONOMĂ TRENTO
— |
Zona Val Rendena: bazinul hidrografic de la izvorul râului Sarca până la barajul Oltresarca din comuna Villa Rendena. |
6.C.3. REGIUNEA TRENTINO ALTO ADIGE, PROVINCIA AUTONOMĂ TRENTO
— |
Zona Torrente Adanà: bazinul hidrografic al râului Adanà, de la izvor până la barajele situate în aval de ferma Armani Cornelio-Lardaro. |
7.A. ZONE DIN SUEDIA AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE SHV ȘI NHI
— |
toate zonele continentale și litorale situate pe teritoriul Suediei:
|
7.B. ZONE DIN SUEDIA AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE NHI
— |
toate zonele continentale și litorale situate pe teritoriul Suediei. |
8.A. ZONE DIN REGATUL UNIT, DIN INSULELE ANGLO-NORMANDE ȘI DIN INSULA MAN AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE SHV
— |
toate zonele continentale și litorale situate pe teritoriul Marii Britanii, cu excepția:
|
— |
toate zonele continentale și litorale situate pe teritoriul Irlandei de Nord; |
— |
toate zonele continentale și litorale situate pe teritoriul Guernsey; |
— |
toate zonele continentale și litorale situate pe teritoriul Insulei Man. |
8.B. ZONE DIN REGATUL UNIT, DIN INSULELE ANGLO-NORMANDE ȘI DIN INSULA MAN AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE NHI
— |
toate zonele continentale și litorale situate pe teritoriul Marii Britanii; |
— |
toate zonele continentale și litorale situate pe teritoriul Irlandei de Nord; |
— |
toate zonele continentale și litorale situate pe teritoriul Guernsey; |
— |
toate zonele continentale și litorale situate pe teritoriul Insulei Man. |
9.A. ZONE DIN FINLANDA AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE SHV
— |
toate zonele continentale situate pe teritoriul acesteia. |
9.B. ZONE DIN FINLANDA AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE NHI
— |
toate zonele continentale și litorale situate pe teritoriul acesteia. |
10. ZONE DIN CIPRU AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE SHV ȘI NHI
— |
toate zonele continentale situate pe teritoriul Ciprului.” |
ANEXA II
„ANEXA II
FERME PISCICOLE AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE SEPTICEMIA HEMORAGICĂ VIRALĂ (SHV) ȘI NECROZA HEMATOPOIETICĂ INFECȚIOASĂ (NHI)
1. FERME PISCICOLE DIN BELGIA AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE SHV ȘI NHI
1. |
La Fontaine aux truite |
B-6769 Gérouville |
2. FERME PISCICOLE DIN DANEMARCA AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE SHV ȘI NHI
1. |
Vork Dambrug |
DK-6040 Egtved |
2. |
Egebæk Dambrug |
DK-6880 Tarm |
3. |
Bækkelund Dambrug |
DK-6950 Ringkøbing |
4. |
Borups Geddeoprdræt |
DK-6950 Ringkøbing |
5. |
Bornholms Lakseklækkeri |
DK-3730 Nexø |
6. |
Langes Dambrug |
DK-6940 Lem St. |
7. |
Brænderigårdens Dambrug |
DK-6971 Spjald |
8. |
Siglund Fiskeopdræt |
DK-4780 Stege |
9. |
Ravning Fiskeri |
DK-7182 Bredsten |
10. |
Ravnkær Dambrug |
DK-7182 Bredsten |
11. |
Hulsig Dambrug |
DK-7183 Randbøl |
12. |
Ligård Fiskeri |
DK-7183 Randbøl |
13. |
Grønbjerglund Dambrug |
DK-7183 Randbøl |
14. |
Danish Aquaculture |
DK-6040 Egtved |
15. |
Abild Dambrug |
DK-6920 Videbæk |
16. |
Tvilho Fiskeri |
DK-6800 Varde |
3.A. FERME PISCICOLE DIN GERMANIA AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE SHV ȘI NHI
3.A.1. SAXONIA INFERIOARĂ
1. |
Jochen Moeller |
|
||
2. |
Versuchsgut Relliehausen der Universität Göttingen |
(numai pepinierele piscicole) D-37586 Dassel |
||
3. |
Dr. R. Rosengarten |
|
||
4. |
Klaus Kröger |
|
||
5. |
Ingeborg Riggert-Schlumbohm |
|
||
6. |
Volker Buchtmann |
|
||
7. |
Sven Kramer |
|
||
8. |
Hans-Peter Klusak |
|
||
9. |
F. Feuerhake |
|
||
10. |
Horst Pöpke |
|
3.A.2. THURINGIA
1. |
Firma Tautenhahn |
D-98646 Trostadt |
||
2. |
Fischzucht Salza GmbH |
D-99734 Nordhausen-Salza |
||
3. |
Fischzucht Kindelbrück GmbH |
D-99638 Kindelbrück |
||
4. |
Reinhardt Strecker |
|
3.A.3. BADEN-WÜRTTEMBERG
1. |
Walter Dietmayer |
|
||||||
2. |
Heiner Feldmann |
|
||||||
3. |
Oliver Fricke |
|
||||||
4. |
Peter Schmaus |
|
||||||
5. |
Josef Schnetz |
|
||||||
6. |
Falko Steinhart |
|
||||||
7. |
Hugo Strobel |
|
||||||
8. |
Reinhard Lenz |
|
||||||
9. |
Stephan Hofer |
|
||||||
10. |
Stephan Hofer |
|
||||||
11. |
Stephan Hofer |
|
||||||
12. |
Stephan Hofer |
|
||||||
13. |
Stephan Schuppert |
|
||||||
14. |
Anton Jung |
|
||||||
15. |
Peter Störk |
|
||||||
16. |
Erwin Steinhart |
|
||||||
17. |
Joachim Schindler |
|
||||||
18. |
Georg Sohnius |
|
||||||
19. |
Claus Lehr |
|
||||||
20. |
Hugo Hager |
|
||||||
21. |
Hugo Hager |
|
||||||
22. |
Gumpper und Stoll GmbH |
|
||||||
23. |
Hans Schmutz |
|
||||||
24. |
Wilhelm Drafehn |
|
||||||
25. |
Wilhelm Drafehn |
|
||||||
26. |
Franz Schwarz |
|
||||||
27. |
Meinrad Nuber |
|
||||||
28. |
Walter Dietmayer |
|
||||||
29. |
Fischbrutanstalt des Landes Baden-Würtemberg |
|
||||||
30. |
Kreissportfischereiverein Biberach |
Warthausen D-88400 Biberach |
||||||
31. |
Hans Schmutz |
|
||||||
32. |
Reinhard Rösch |
|
||||||
33. |
Rainer Tress |
|
||||||
34. |
Andreas Tröndle |
|
||||||
35. |
Andreas Tröndle |
|
||||||
36. |
Stephan Hofer |
|
||||||
37. |
Heiner Feldmann |
|
||||||
38. |
Andreas Zordel |
|
||||||
39. |
Thomas Fischböck |
|
||||||
40. |
Reinhold Bihler |
|
||||||
41. |
Josef Dürr |
|
||||||
42. |
Andreas Zordel |
|
||||||
43. |
Fischzucht Anton Jung |
|
||||||
44. |
Staatliches Forstamt Ravensburg |
|
||||||
45. |
Simon Phillipson |
|
||||||
46. |
Hans Klaiber |
|
||||||
47. |
Josef Hönig |
|
||||||
48. |
Werner Baur |
|
||||||
49. |
Gerhard Weihmann |
|
||||||
50. |
Hubert Belser GBR |
|
||||||
51. |
Staatliche Forstämter Ravensburg und Wangen |
|
||||||
52. |
Anton Jung |
|
||||||
53. |
Hildegart Litke |
|
||||||
54. |
Werner Wägele |
|
||||||
55. |
Ernst Graf |
|
||||||
56. |
Fischbrutanstalt des Landes Baden-Württemberg |
|
||||||
57. |
Forellenzucht Kunzmann |
|
||||||
58. |
Meinrad Nuber |
|
||||||
59. |
Bezirksfischereiverein Nagoldtal e.V. |
|
||||||
60. |
Bernd und Volker Fähnrich |
|
||||||
61. |
Klaiber «An der Tierwiese» |
|
||||||
62. |
Parey Bittigkoffer — Unterreichenbach |
|
||||||
63. |
Farm Sauter Anlage Pflegelberg |
|
||||||
64. |
Krattenmacher Anlage Osterhofen |
|
||||||
65. |
|
|
||||||
66. |
Gumpper und Stoll Anlage Unterhausen |
|
||||||
67. |
Durach Anlage Altann |
|
||||||
68. |
Städler Anlage Raunsmühle |
|
||||||
69. |
König Anlage Erisdorf |
|
||||||
70. |
Forellenzucht Drafehn Anlage Wittelbach |
|
||||||
71. |
Wirth Anlage Dengelshofen |
|
||||||
72. |
Krämer, Bad Teinach |
|
||||||
73. |
Muffler Anlage Eigeltingen |
|
||||||
74. |
Karpfenteichwirtschaft Mönchsroth |
|
||||||
75. |
Krattenmacher Anlage Dietmans |
|
||||||
76. |
Bruthaus Fischzucht Anselm-Schneider |
|
||||||
77. |
Matthias Grassmann |
|
||||||
78. |
Forellenzucht Hurrle |
|
3.A.4. RENANIA DE NORD-WESTFALIA
1. |
Wolfgang Lindhorst-Emme |
|
|||
2. |
Wolfgang Lindhorst-Emme |
|
|||
3. |
Hugo Rameil und Söhne |
|
|||
4. |
Peter Horres |
|
|||
5. |
Wolfgang Middendorf |
|
|||
6. |
Michael und Guido Kamp |
|
|||
7. |
Thomas Rameil |
|
|||
8. |
Ignaz Brands |
|
3.A.5. BAVARIA
1. |
Werner Ruf |
|
|||||
2. |
Rogg |
|
|||||
3. |
|
|
|||||
4. |
|
|
|||||
5. |
|
|
|||||
6. |
|
|
|||||
7. |
|
|
|||||
8. |
|
|
|||||
9. |
|
|
|||||
10. |
|
|
3.A.6. SAXONIA
1. |
Anglerverband Südsachsen «Mulde/Elster» e.V. |
|
|||
2. |
H. und G. Ermisch GbR |
|
|||
3. |
Teichwirtschaft Weissig |
|
|||
4. |
Teichwirtschaft Zeisholz |
|
3.A.7. HESSEN
1. |
Hermann Rameil |
|
3.B. FERME PISCICOLE DIN GERMANIA AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE NHI
3.B.1. THURINGIA
1. |
Thüringer Forstamt Leinefelde |
|
3.C. FERME PISCICOLE DIN GERMANIA AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE SHV
3.C.1. BADEN-WÜRTTEMBERG
1. |
Heiner Feldmann |
|
||
2. |
Heiner Feldmann |
|
4. FERME PISCICOLE DIN SPANIA AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE SHV ȘI NHI
4.1. REGIUNE: COMUNITATEA AUTONOMĂ ARAGON
1. |
Truchas del Prado |
Alcalá de Ebro, Provincia de Zaragoza (Aragón). |
4.2. REGIUNE: COMUNITATEA AUTONOMĂ ANDALUZIA
1. |
Piscifactoría de Riodulce |
D. Julio Domezáin Fran. «Piscifactoria de Sierra Nevada S.L.» Camino de La Piscifactoria no 2, Loja-Granada. E-18313 |
2. |
Piscifactoria Manzanil |
D. Julio Domezáin Fran. «Piscifactoria de Sierra Nevada S.L.» Camino de La Piscifactoria no 2, Loja-Granada. E-18313 |
4.3. REGIUNE: COMUNITATEA AUTONOMĂ CASTILIA-LA-MANCHA
1. |
Piscifactoria Rincón de Uña |
|
5.A. FERME PISCICOLE DIN FRANȚA AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE SHV ȘI NHI
5.A.1. ADOUR-GARONNE
1. |
Pisciculture de Sarrance |
F-64490 Sarrance (Pyrénées-Atlantiques) |
2. |
Pisciculture des Sources |
F-12540 Cornus (Aveyron) |
3. |
Pisciculture de Pissos |
F-40410 Pissos (Landes) |
4. |
Pisciculture de Tambareau |
F-40000 Mont-de-Marsan (Landes) |
5. |
Pisciculture «Les Fontaines d'Escot» |
F-64490 Escot (Pyrénées Atlantiques) |
6. |
Pisciculture de la Forge |
F-47700 Casteljaloux (Lot-et-Garonne) |
5.A.2. ARTOIS-PICARDIE
1. |
Pisciculture du Moulin du Roy |
F-62156 Rémy (Pas-de-Calais) |
||||
2. |
Pisciculture du Bléquin |
F-62380 Séninghem (Pas-de-Calais) |
||||
3. |
Pisciculture de Earls Feldmann 76340 Hodeng-Au-Bosc |
F-80580 Bray-Les-Mareuil |
||||
4. |
Pisciculture Bonnelle, à Ponthoile |
|
||||
5. |
Pisciculture Bretel, à Gezaincourt |
|
||||
6. |
Pisciculture de Moulin Est |
|
5.A.3. AQUITAINE
1. |
SARL Salmoniculture de la Ponte — Station d'Alevinage du Ruisseau Blanc |
|
||||||
2. |
L'EPST-INRA Pisciculture à Lées-Athas |
|
||||||
3. |
|
|
5.A.4. DRÔME
1. |
Pisciculture «Sources de la Fabrique» |
|
|||
2. |
Pisciculture Font Rome F-26400 Beaufort-sur-Gervanne |
|
5.A.5. HAUTE-NORMANDIE
1. |
Pisciculture des Godeliers |
F-27210 Le Torpt |
||||
2. |
|
|
5.A.6. LOIRE-BRETAGNE
1. |
SCEA «Truites du lac de Cartravers» |
|
|||
2. |
Pisciculture du Thélohier |
F-35190 Cardroc (Ille-et-Vilaine) |
|||
3. |
Pisciculture de Plainville |
F-28400 Marolles les Buis (Eure et Loir) |
|||
4. |
Pisciculture Rémon, à Parné-sur-Roc |
|
|||
5. |
Esosiculture de Feins Etang aux Moines 5440 FEINS |
|
5.A.7. RHIN-MEUSE
1. |
Pisciculture du ruisseau de Dompierre |
F-55300 Lacroix-sur-Meuse (Meuse) |
2. |
Pisciculture de la source de la Deüe |
F-55500 Cousances-aux-Bois (Meuse), Cousancesles-Triconville |
5.A.8. RHÔNE-MÉDITERRANÉE-CORSE
1. |
Pisciculture Charles Murgat |
|
5.A.9. SENA-NORMANDIA
1. |
Pisciculture du Vaucheron |
F-55130 Gondrecourt-le-Château (Meuse) |
5.A.10. LANGUEDOC-ROUSSILLON
1. |
|
|
5.A.11. MIDI-PYRÉNÉES
1. |
Pisciculture de la source du Durzon |
|
5.A.12. ALPES-MARITIMES
1. |
|
|
5.A.13. HAUTES-ALPES
1. |
Pisciculture Fédérale de la-Roche-de-Rame |
|
5.A.14. RHÔNE-ALPES
1. |
Pisciculture Petit Ronjon |
|
|||
2. |
Gaec Piscicole de Teppe |
|
5.A.15. LOZÈRE
1. |
|
Lycée d'enseignement général et technologique agricole-Ministère de l'agriculture de la pêche et de l'alimentation |
5.A.16. ARDÈCHE
1. |
|
|
5.B. FERME PISCICOLE DIN FRANȚA AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE SHV
5.B.1. ARTOIS-PICARDIE
1. |
Pisciculture de Sangheen |
F-62102 Calais (Pas-de-Calais) |
6.A. FERME PISCICOLE DIN ITALIA AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE SHV ȘI NHI
6.A.1. REGIUNE: FRIULI VENEZIA GIULIA
1. |
Azienda ittica agricola Collavini Mario n. I096UD005 |
|
|||
2. |
Impianto ittiogenico di Flambro (Talmassons) |
|
|||
3. |
Impianto ittiogenico di Forni di Sotto |
|
|||
4. |
Impianto di Grauzaria di Moggio Udinese |
|
|||
5. |
Impianto ittiogenico di Amaro |
|
|||
6. |
Impianto ittiogenico di Somplago Mena di Cavazzo Carnico |
|
|||
7. |
S.A.I.S. Srl Loc. Blasis Codropio (UD) Cod I027UD001 |
|
|||
8. |
S.A.I.S. Srl Poffabro-Frisanco (PN) |
|
|||
9. |
Avanotteria Valbruna Loc. Valbruna I022PN002 |
|
6.A.2. PROVINCIA AUTONOMĂ TRENTO
1. |
Ass. Pescatori Solandri (Loc. Fucine) |
Cavizzana |
|||
2. |
Troticoltura di Grossi Roberto n. 121TN010 |
|
|||
3. |
Campestrin Giovanni |
Telve Valsugana (Fontane) |
|||
4. |
Ittica Resenzola Serafini |
Grigno |
|||
5. |
Ittica Resenzola Selva |
Grigno |
|||
6. |
Leonardi F.lli |
Levico Terme (S. Giuliana) |
|||
7. |
Dellai Giuseppe-Trot. Valsugana |
Grigno (Fontana Secca, Maso Puele) |
|||
8. |
Cappello Paolo |
Via Zacconi 21 |
|||
9. |
Celva Remo |
Loc. Maso Fontane, Roncegno |
|||
10. |
Margonar Domenico |
Pomarolo |
|||
11. |
Degiuli Pasquale |
Ala (Pilcante) |
|||
12. |
Tamanini Livio |
Mattarello (Regole) |
|||
13. |
Troticultura Istituto Agrario di S. Michele a/A. |
Vigolo Vattaro |
|||
14. |
Ass. Pescatori Basso Sarca |
Michele all'Adige |
|||
15. |
Stab. Giudicariese La Mola |
Ragoli (Pez) |
|||
16. |
Azienda Agricola La Sorgente s.s. |
Tione (Delizia d'Ombra) |
|||
17. |
Fonti del Dal s.s. |
Tione (Saone) |
|||
18. |
Comfish S.r.l. (ex. Paletti) |
Lomaso (Dasindo) |
|||
19. |
Ass. Pescatori Basso Sarca |
Preore (Molina) |
|||
20. |
Troticultura «La Fiana» |
Tenno (Pranzo) |
6.A.3. REGIUNE: UMBRIA
1. |
Centro ittiogenico di Borgo Cerreto |
Impianto ittiogenico della provincia di Perugia Borgo Cerreto (Loc. Ponte) Cerreto di Spoleto (PG) |
2. |
Ittica Tranquilli S.r.l. Cod. IT 035 PG 175 |
Ittica Tranquilli S.r.l. Loc. Corone Preci (PG) |
6.A.4. REGIUNE: VENETO
1. |
Centro Ittico Valdastico |
Valdastico (Veneto, Provincia Vicenza) |
|||||||
2. |
Azienda Agricola Lietta Srl n. 052TV074 |
|
|||||||
3. |
Azienda Agricola Troticoltura Grosselle Massimo n. 091VI831 |
|
|||||||
4. |
|
|
|||||||
5. |
Piscicoltura Menozzi di Franco e Davide Menozzi S.S. |
|
|||||||
6. |
Stanzial Eneide Loc. Casotto |
|
|||||||
7. |
Vincheto di Celarda 021 BL 282 |
|
|||||||
8. |
Azienda Agricoltura Troticoltura Rio Molini |
|
|||||||
9. |
Azienda agricola Bassan Antonio |
|
6.A.5. REGIUNE: VALLE D'AOSTA
1. |
Stabilimento ittiogenico regionale |
|
6.A.6. REGIUNE: LOMBARDIA
1. |
Azienda Troticoltura Foglio A.s.s. |
|
|||
2. |
Azienda Agricola Pisani Dossi Cascina Oldani, Cisliano (MI) |
|
|||
3. |
Centro ittiogenico Unione Pesca Sportiva della Provincia di Sondrio |
|
|||
4. |
Ittica Acquasarga Allevamento Piscicoltura Valsassinese IT070LC087 |
|
|||
5. |
Incubatoio Ittico U.P.S.L.I 010BS070/l |
|
|||
6. |
Azienda agricola allevamento e commercio pesci 113PV03 |
|
6.A.7. REGIUNE: TOSCANA
1. |
Allevamento trote di Petrolini Marcello |
|
|||
2. |
Azienda agricola Fratelli Mascalchi Loc. Carda, Castel Focognano (AR) Cod. IT008AR003 |
|
6.A.8. REGIUNE: LIGURIA
1. |
Incubatoio ittico provinciale Masone — Loc. Rio Freddo |
|
6.A.9. REGIUNE: PIEMONTE
1. |
Incubatoio ittico di valle di Peleussieres Oulx (TO) Cod. 175 TO 802 |
|
||||
2. |
Azienda agricola Canali Cavour di Lucio Fariano |
|
||||
3. |
Troticoltura Marco Borroni Loc. Gerb Valdieri (CN) Cod. 233 CN 800 |
|
||||
4. |
Incubatoio ittico di valle Loc. Cascina Prelle Traversella (TO) 278 TO 802 |
|
||||
5. |
Azienda Agricola «San Biagio» Fraz. S. Biagio I-12084 Mondovì Cod 130 CN 801 |
|
||||
6. |
Azienda Agricola Ossolana Acque IT-051-VB-801 |
|
||||
7. |
A.A. San Biagio S.S. di Revelli Delia Via S. Stefano IT144CN802 |
|
6.A.10. REGIUNE: ABRUZZO
1. |
Impianti ittiogenici di Popoli (PE) Loc. S. Callisto |
|
|||
2. |
Centro Ittiogenico Sperimentale e di Idrobiologia (CISI) Cod. IT 049 AQ I01 |
|
6.A.11. REGIUNE: EMILIA-ROMAGNA
1. |
Troticoltura Alta Val Secchia Srl (RE) Via Porali 1/A Collagna (RE) Cod. 019RE050 |
|
6.A.12. REGIUNE: BASILICATA
1. |
Assunta Brancati Contrada Piano del Greco 1 I-85050 Tito (PZ) Cod. IT089PZ185/I |
|
6.A.13. REGIUNE: CAMPANIA
1. |
Ittica Fasanella Sant'Angelo a Fasanella Loc. Fiume (SA) Cod. 128SA077 |
Società cooperativa Ittica Fasanella Sant'Angelo a Fasanella Loc. Fiume (SA) |
2. |
Ittico Tammaro S.a.s. di Silvana Di Mella ISTAT 044BN001 |
Ittico Tammaro S.a.s. di Silvana Di Mella Contrada Piana 63 Morcone (BN) |
6.A.14. REGIUNE: MARCHE
1. |
Troticoltura Cherubini Snc IT010MC019 |
Troticoltura Cherubini Snc Valle di Castel Sant'Angelo sul Nera (MC) |
6.B. FERME PISCICOLE DIN ITALIA AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE SHV
6.B.1. REGIUNE: FRIULI VENEZIA GIULIA
1. |
SGM Srl |
|
6.B.2. REGIUNE: VENETO
1. |
Azienda Troticoltura S. Cristina Via Chiesa Vecchia 14 Loc. S. Cristina di Quinto Cod. 064TV015 |
|
|||
2. |
Biasia Luigi n. 013VI831 |
|
7. FERME PISCICOLE DIN AUSTRIA AUTORIZATE ÎN CEEA CE PRIVEȘTE SHV ȘI NHI
1. |
Alois Köttl |
|
|||
2. |
Herbert Böck |
|
|||
3. |
Forellenzucht Glück |
|
|||
4. |
Forellenzuchbetrieb St. Florian |
|
|||
5. |
Forellenzucht Jobst |
|
|||
6. |
Fischzuchtbetrieb Kölbl |
|
|||
7. |
Forellenzucht Hartl Teichanlage Nöfing |
|