02/Volumul 04

RO

Jurnalul Ofícial al Uniunii Europene

223


31991R0440


L 052/7

JURNALUL OFÍCIAL AL UNIUNII EUROPENE


REGULAMENTUL (CEE) NR. 440/91 AL COMISIEI

din 25 februarie 1991

privind clasificarea anumitor mărfuri în Nomenclatura Combinată

COMISIA COMUNITĂȚILOR EUROPENE,

având în vedere Tratatul de instituire a Comunității Economice Europene,

având în vedere Regulamentul (CEE) nr. 2658/87 al Consiliului din 23 iulie 1987 privind Nomenclatura tarifară și statistică și Tariful Vamal Comun (1), astfel cum a fost modificat ultima dată prin Regulamentul (CEE) nr. 53/91 (2), în special articolul 9,

întrucât, pentru a asigura aplicarea uniformă a Nomenclaturii Combinate anexate la regulamentul menționat anterior, este necesară adoptarea unor dispoziții privind clasificarea mărfurilor incluse în anexa la prezentul regulament;

întrucât Regulamentul (CEE) nr. 2658/87 stabilește regulile generale de interpretare a Nomenclaturii Combinate; întrucât aceste reguli se aplică, de asemenea, oricărei alte nomenclaturi care o include pe aceasta, chiar parțial sau, eventual, adăugându-i subdiviziuni, și care se stabilește prin reglementări comunitare specifice, în vederea aplicării de măsuri tarifare sau de altă natură, în cadrul schimburilor de mărfuri;

întrucât, pentru aplicarea regulilor generale menționate anterior, este necesar ca mărfurile descrise în coloana 1 din tabelul inclus în anexa la prezentul regulament să fie încadrate la codurile NC corespunzătoare, indicate în coloana 2, în temeiul explicațiilor incluse în coloana 3;

întrucât dispozițiile din prezentul regulament sunt conforme cu avizul Comitetului pentru nomenclatură,

ADOPTĂ PREZENTUL REGULAMENT:

Articolul 1

Este necesar ca mărfurile descrise în coloana 1 a tabelului inclus în anexă să fie clasificate în Nomenclatura Combinată la codurile NC corespunzătoare, indicate în coloana 2 din tabelul menționat anterior.

Articolul 2

Prezentul regulament intră în vigoare în a douăzeci și una zi de la data publicării în Jurnalul Oficial al Comunităților Europene.

Prezentul regulament este obligatoriu în toate elementele sale și se aplică direct în toate statele membre.

Adoptat la Bruxelles, 25 februarie 1991.

Pentru Comisie

Christiane SCRIVENER

Membru al Comisiei


(1)  JO L 256, 7.9.1987, p. 1.

(2)  JO L 7, 10.1.1991, p. 14.


ANEXĂ

Descrierea mărfurilor

Clasificare

Cod NC

Explicație

(1)

(2)

(3)

1.

Aluat crud, congelat, gata pentru a fi folosit, a cărui compoziție include în principal făină de grâu cu adaos de margarină, grăsimi, apă, drojdie, ouă, amestecată cu o pastă din marțipan, zahăr, feculă de porumb, apă și margarină.

Produsul, care se prezintă sub forme determinate, este, odată decongelat, gata de coacere.

1901 20 00

Clasificarea este stabilită în conformitate cu dispozițiile cuprinse în regulile generale 1 și 6 de interpretare a Nomenclaturii Combinate, precum și cu textele codurilor NC 1901 și 1901 20 00 (a se vedea și notele explicative la Nomenclatura Combinată, codurile NC 1901 20 00 și 1905).

2.

Produs, sub formă de pudră, care conține 30 % cazeinat de sodiu, 69 % lapte degresat și 1 % ulei vegetal hidrolizat, și prezintă următoarele date analitice (% din greutate):

1901 90 90

Clasificarea este stabilită în conformitate cu dispozițiile cuprinse în regulile generale 1 și 6 de interpretare a Nomenclaturii Combinate, precum și cu textele codurilor NC 1901, 1901 90 și 1901 90 90.

Proteine …

50,5

Lactoză …

34,6

Cenușă …

7,4

Grăsimi provenite din lapte …

1,5

Ulei vegetal hidrolizat …

1,0

Umiditate …

5

Datorită prezenței uleiului vegetal hidrolizat și a cazeinatului de sodiu, capitolul 4 se exclude.

3.

Preparat sub formă de capsule de gelatină ambalate, destinate vânzării cu amănuntul. Fiecare capsulă conține 1,222 mg de lecitină și 28 mg de glicerină.

2106 90 91

Clasificarea este stabilită în conformitate cu dispozițiile cuprinse în regulile generale 1 și 6 de interpretare a Nomenclaturii Combinate, cu nota 1 litera (a) din capitolul 30, precum și cu textele codurilor NC 2106, 2106 90 și 2106 90 91.

Este necesar ca acest produs, care nu este preparat în scop terapeutic sau profilactic, să fie considerat ca un supliment alimentar în conformitate cu notele explicative la Sistemul armonizat, poziția 2106.