12007P049

Carta drepturilor fundamentale a Uniunii Europene - TITLUL VI - JUSTIŢIA - Articolul 49 - Principiile legalităţii şi proporţionalităţii infracţiunilor şi pedepselor

Jurnalul Oficial 303 , 14/12/2007 p. 0012 - 0012


Articolul 49

Principiile legalităţii şi proporţionalităţii infracţiunilor şi pedepselor

(1) Nimeni nu poate fi condamnat pentru o acţiune sau omisiune care, în momentul săvârşirii, nu constituia infracţiune potrivit dreptului intern sau dreptului internaţional. De asemenea, nu se poate aplica o pedeapsă mai mare decât cea aplicabilă la momentul săvârşirii infracţiunii. În cazul în care, ulterior săvârşirii infracţiunii, legea prevede o pedeapsă mai uşoară, se aplică aceasta din urmă.

(2) Prezentul articol nu aduce atingere judecării şi pedepsirii unei persoane care s-a făcut vinovată de o acţiune sau omisiune care, în momentul săvârşirii, era incriminată pe baza principiilor generale recunoscute de comunitatea naţiunilor.

(3) Pedepsele nu trebuie să fie disproporţionate faţă de infracţiune.

--------------------------------------------------