EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019R0560

Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2019/560 al Consiliului din 8 aprilie 2019 privind punerea în aplicare a Regulamentului (UE) nr. 359/2011 privind măsuri restrictive împotriva anumitor persoane, entități și organisme având în vedere situația din Iran

ST/6585/2019/INIT

OJ L 98, 9.4.2019, p. 1–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2019/560/oj

9.4.2019   

RO

Jurnalul Oficial al Uniunii Europene

L 98/1


REGULAMENTUL DE PUNERE ÎN APLICARE (UE) 2019/560 AL CONSILIULUI

din 8 aprilie 2019

privind punerea în aplicare a Regulamentului (UE) nr. 359/2011 privind măsuri restrictive împotriva anumitor persoane, entități și organisme având în vedere situația din Iran

CONSILIUL UNIUNII EUROPENE,

având în vedere Tratatul privind funcționarea Uniunii Europene,

având în vedere Regulamentul (UE) nr. 359/2011 al Consiliului din 12 aprilie 2011 privind măsuri restrictive împotriva anumitor persoane, entități și organisme având în vedere situația din Iran (1), în special articolul 12 alineatul (1),

având în vedere propunerea Înaltului Reprezentant al Uniunii pentru afaceri externe și politica de securitate,

întrucât:

(1)

La 12 aprilie 2011, Consiliul a adoptat Regulamentul (UE) nr. 359/2011.

(2)

Pe baza reexaminării Deciziei 2011/235/PESC a Consiliului (2), Consiliul a decis că măsurile restrictive prevăzute în respectiva decizie ar trebui prelungite până la 13 aprilie 2020.

(3)

Consiliul a ajuns, de asemenea, la concluzia că rubricile referitoare la 51 de persoane și o entitate incluse pe lista din anexa I la Regulamentul (UE) nr. 359/2011 ar trebui actualizate.

(4)

Prin urmare, anexa I la Regulamentul (UE) nr. 359/2011 ar trebui modificată în consecință,

ADOPTĂ PREZENTUL REGULAMENT:

Articolul 1

Anexa I la Regulamentul (UE) nr. 359/2011 se modifică în conformitate cu anexa la prezentul regulament.

Articolul 2

Prezentul regulament intră în vigoare la data publicării în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene.

Prezentul regulament este obligatoriu în toate elementele sale și se aplică direct în toate statele membre.

Adoptat la Luxemburg, 8 aprilie 2019.

Pentru Consiliu

Președintele

F. MOGHERINI


(1)  JO L 100, 14.4.2011, p. 1.

(2)  Decizia 2011/235/PESC a Consiliului din 12 aprilie 2011 privind măsuri restrictive îndreptate împotriva anumitor persoane și entități având în vedere situația din Iran (JO L 100, 14.4.2011, p. 51).


ANEXĂ

Persoane

 

Nume

Informații de identificare

Motive

Data includerii pe listă

„1.

AHMADI-MOQADDAM Esmail

Locul nașterii: Teheran (Iran)

Data nașterii: 1961

Fost consilier principal pe probleme de securitate al șefului Statului-Major General al Forțelor Armate. Șeful Poliției Naționale a Iranului din 2005 până la începutul lui 2015. De asemenea, șeful Poliției informatice iraniene (înscrisă pe listă) din ianuarie 2011 până la începutul lui 2015. Forțele aflate sub comanda acestuia au condus atacuri violente asupra protestatarilor pașnici și un atac nocturn violent asupra internatelor Universității din Teheran la 15 iunie 2009. În prezent, Director al Centrului iranian de sprijinire a poporului yemenit.

12.4.2011

2.

ALLAHKARAM Hossein

Locul nașterii: Najafabad (Iran)

Data nașterii: 1945

Șeful Ansar-e Hezbollah și colonel în cadrul Corpului Gardienilor Revoluției Iraniene (IRGC). Este cofondator al Ansar-e Hezbollah. Această forță paramilitară a fost responsabilă de utilizarea violenței extreme în timpul represiunilor împotriva studenților și a universităților în 1999, 2002 și 2009.

Își menține funcția de rang înalt într-o organizație care este pregătită să comită încălcări ale drepturilor omului împotriva cetățenilor, inclusiv prin promovarea agresiunilor împotriva femeilor din cauza alegerilor lor vestimentare.

12.4.2011

4.

FAZLI Ali

 

Comandant adjunct al Basij, șeful trupelor Seyyed al-Shohada ale IRGC, provincia Teheran (până în februarie 2010). Trupele Seyyed al-Shohada asigură securitatea provinciei Teheran și au jucat un rol-cheie în represiunea violentă împotriva protestatarilor în 2009.

12.4.2011

7.

KHALILI Ali

 

General al IRGC, ocupând o funcție de rang înalt în cadrul bazei Sarollah. La 26 iunie 2009, a semnat o scrisoare adresată Ministerului Sănătății, prin care interzicea transmiterea de documente sau dosare medicale oricărei persoane rănite sau spitalizate pe parcursul evenimentelor postelectorale.

12.4.2011

8.

MOTLAGH Bahram Hosseini

 

Șeful Colegiului Național de Apărare (DAFOOS). Fost șef al trupelor Seyyed al-Shohada ale IRGC, provincia Teheran. Trupele Seyyed al-Shohada au jucat un rol-cheie în organizarea reprimării protestelor din 2009.

12.4.2011

10.

RADAN Ahmad-Reza

Locul nașterii: Isfahan (Iran)

Data nașterii: 1963

Acesta a fost responsabil de Centrul pentru studii strategice al Forțelor de Aplicare a Legii din Iran, un organism afiliat poliției naționale. Șeful Centrului de studii strategice al Poliției, adjunct al șefului Poliției Naționale Iraniene până în iunie 2014. Ca adjunct al șefului Poliției Naționale din 2008, Radan a fost responsabil de agresiunile fizice, crimele și arestările și reținerile arbitrare îndreptate împotriva protestatarilor, comise de forțele de poliție. În prezent, Comandantul IRGC, responsabil de formarea forțelor «antiteroriste» irakiene.

12.4.2011

11.

RAJABZADEH Azizollah

 

Fost șef al Organizației pentru atenuarea efectelor dezastrului de la Teheran (TDMO). În calitatea de șef al Poliției din Teheran până în ianuarie 2010, acesta a fost responsabil de atacuri violente ale poliției asupra protestatarilor și studenților. În calitatea de comandant al Forțelor de aplicare a legii din teritoriul lărgit al Teheranului, Azizollah Rajabzadeh a fost funcționarul cu cel mai înalt grad acuzat în cazurile de abuzuri de la Centrul de detenție Kahrizak din decembrie 2009.

12.4.2011

13.

TAEB Hossein

Locul nașterii: Teheran

Data nașterii: 1963

Șeful serviciului de informații al IRGC din octombrie 2009. Comandantul Basij până în octombrie 2009. Forțele aflate sub comanda sa au participat la agresiuni fizice în masă, crime, rețineri și la torturarea protestatarilor pașnici.

12.4.2011

14.

SHARIATI Seyeed Hassan

 

Consilier și membru al secției 28 a Curții Supreme. Șef al Parchetului din Mashhad până în septembrie 2014. Sub conducerea sa procesele s-au desfășurat sumar și în sesiuni închise, fără a se ține seama de drepturile de bază ale acuzatului și bazându-se pe mărturii obținute sub presiune și prin tortură. Întrucât hotărârile privind executarea au fost emise în masă, sentințele de condamnare la moarte au fost pronunțate fără a se respecta în mod corespunzător procedurile corecte de audiere.

12.4.2011

15.

DORRI-NADJAFABADI Ghorban-Ali

Locul nașterii: Najafabad (Iran)

Data nașterii: 1945

Membru al Adunării Experților și reprezentant al Liderului Suprem în provincia Markazi («Centrală») și șeful Curții Administrative Supreme. Procuror-general al Iranului până în septembrie 2009, precum și fost ministru al informațiilor pe durata președinției Khatami. În calitatea de procuror-general al Iranului, a dispus și a supravegheat procesele-simulacru în urma primelor proteste postelectorale, pe parcursul cărora nu au fost respectate drepturile acuzaților și nu li s-a permis un avocat.

12.4.2011

16.

HADDAD Hassan (alias Hassan ZAREH DEHNAVI)

 

Fost responsabil adjunct pe probleme de siguranță în cadrul Tribunalului Revoluționar din Teheran. Fost judecător, Tribunalul Revoluționar din Teheran, secția 26. A răspuns de cazurile deținuților legate de criza postelectorală și a amenințat în repetate rânduri familiile deținuților pentru a le reduce la tăcere. A avut un rol esențial în emiterea ordinelor de detenție către Centrul de detenție Kahrizak în 2009. În noiembrie 2014, rolul său în moartea deținuților a fost recunoscut oficial de autoritățile iraniene.

12.4.2011

17.

SOLTANI Hodjatoleslam Seyed Mohammad

 

Șeful Organizației pentru propaganda islamică din provincia Khorasan-Razavi. Judecător, Tribunalul Revoluționar din Mashhad până în 2013. Sub jurisdicția sa, procesele s-au desfășurat sumar și în sesiuni închise, fără a se ține seama de drepturile de bază ale acuzatului. Întrucât hotărârile privind executarea au fost emise în masă, sentințele de condamnare la moarte au fost pronunțate fără a se respecta în mod corespunzător procedurile corecte de audiere.

12.4.2011

18.

HEYDARIFAR Ali-Akbar

 

Fost judecător, Tribunalul Revoluționar din Teheran. A participat la procesele protestatarilor. A fost audiat de parchet cu privire la abuzurile de la Kahrizak. A contribuit la emiterea ordinelor de reținere pentru trimiterea deținuților la Centrul de detenție Kahrizak în 2009. În noiembrie 2014, rolul său în moartea deținuților a fost recunoscut oficial de autoritățile iraniene.

12.4.2011

19.

JAFARI-DOLATABADI Abbas

Locul nașterii: Yazd (Iran)

Data nașterii: 1953

Procuror general al Teheranului din august 2009. Biroul lui Dolatabadi a pus sub acuzare un număr ridicat de protestatari, inclusiv persoane care au participat la protestele din decembrie 2009, cu ocazia zilei Ashura. Acesta a ordonat închiderea biroului lui Karroubi în septembrie 2009 și arestarea mai multor politicieni reformiști. De asemenea, a interzis două partide politice reformiste în iunie 2010. Biroul său a acuzat protestatarii de «Muharebeh», sau ofense aduse lui Dumnezeu, care implică condamnarea la moarte, și a refuzat dreptul la respectarea garanțiilor procedurale persoanelor pasibile de condamnarea la moarte. De asemenea, biroul său a vizat și a arestat reformiști, activiști în domeniul drepturilor omului și membri ai mass-media ca parte a unor represiuni de amploare împotriva opoziției politice.

În octombrie 2018, acesta a declarat mijloacelor de comunicare în masă că patru activiști iranieni din domeniul mediului aflați în detenție urmau să fie acuzați de «propagarea corupției în lume», un capăt de acuzare pentru care se poate dispune pedeapsa cu moartea.

12.4.2011

20.

MOGHISSEH, Mohammad (alias NASSERIAN)

 

Judecător, șeful Tribunalului Revoluționar din Teheran, secția 28. Considerat, de asemenea, responsabil de condamnările membrilor comunității Baha'i. S-a ocupat de cazuri postelectorale. A emis condamnări la perioade lungi de detenție în cursul unor procese neechitabile în care erau implicați activiști sociali și politici și jurnaliști, precum și mai multe sentințe de condamnare la moarte ale unor protestatari și activiști sociali și politici.

12.4.2011

22.

MORTAZAVI Said

Locul nașterii: Meybod, Yazd (Iran)

Data nașterii: 1967

Procurorul general al Teheranului până în august 2009. În calitate de procuror-general al Teheranului, a emis un ordin general utilizat pentru reținerea a sute de activiști, jurnaliști și studenți. În ianuarie 2010, o anchetă parlamentară l-a desemnat direct răspunzător pentru reținerea a trei prizonieri care au decedat ulterior în detenție. A fost suspendat din funcție în august 2010, după o anchetă a Parchetului iranian privind rolul său în decesul celor trei persoane reținute la ordinul său, în urma alegerilor. În noiembrie 2014, rolul său în moartea deținuților a fost recunoscut oficial de autoritățile iraniene. A fost achitat de o instanță iraniană la 19 august 2015 pentru acuzațiile legate de torturarea și uciderea a trei tineri, în 2009, la centrul de detenție din Kahrizak.

12.4.2011

24.

MORTAZAVI Amir

 

Șeful-adjunct al Unității pentru afaceri sociale și prevenirea criminalității din cadrul sistemului judiciar din provincia Khorasan-Razavi. Procuror-adjunct al Mashhad cel puțin până în 2015. Sub supravegherea sa, procesele s-au desfășurat sumar și în sesiuni închise, fără a se ține seama de drepturile de bază ale acuzatului. Întrucât hotărârile privind executarea au fost emise în masă, sentințele de condamnare la moarte au fost pronunțate fără a se respecta în mod corespunzător procedurile corecte de audiere.

12.4.2011

25.

SALAVATI Abdolghassem

 

Judecător, șeful Tribunalului Revoluționar din Teheran, secția 15. Judecător de instrucție la Tribunalul din Teheran. Responsabil de cazurile postelectorale, a prezidat «procesele-simulacru» din vara anului 2009, a condamnat la moarte doi monarhiști care au apărut în procesele-simulacru. A condamnat la perioade de detenție lungi peste o sută de prizonieri politici, activiști ai drepturilor omului și demonstranți.

În 2018, a reieșit, în urma unor rapoarte, că acesta a continuat să pronunțe sentințe asemănătoare fără a respecta în mod corespunzător procedurile corecte de audiere.

12.4.2011

28.

YASAGHI Ali-Akbar

 

Judecător la Curtea Supremă, șef al secției 44. Director general adjunct al Fundației Setad-e Dieh. Judecător-șef, Tribunalul Revoluționar din Mashhad (2001-2011). Sub jurisdicția sa, procesele s-au desfășurat sumar și în sesiuni închise, fără a se ține seama de drepturile fundamentale ale acuzatului. Întrucât hotărârile privind executarea au fost emise în masă (până la 550 între vara lui 2009 și vara lui 2011), sentințele de condamnare la moarte au fost pronunțate fără a se respecta în mod corespunzător procedurile corecte de audiere.

12.4.2011

30.

ESMAILI Gholam-Hossein

 

Șeful Procuraturii Teheran. Fost șef al Organizației Închisorilor din Iran. În această calitate, a fost complice la detenția în masă a protestatarilor politici și a acoperit abuzurile din sistemul de detenție.

12.4.2011

31.

SEDAQAT Farajollah

 

Secretar adjunct al Administrației Generale a Închisorilor din Teheran. Șeful închisorii Evin, Teheran, până în octombrie 2010, perioadă în care au avut loc torturi. A fost gardian și a exercitat presiuni asupra prizonierilor cu numeroase ocazii.

12.4.2011

32.

ZANJIREI Mohammad-Ali

 

În calitatea de consilier principal al șefului și de șef-adjunct al Organizației Închisorilor din Iran, responsabil de încălcări grave ale drepturilor omului vizând prizonieri. Acesta a gestionat un sistem în care prizonierii au fost victimele unor abuzuri, torturi, și tratamente inumane/degradante și au avut condiții de trai foarte precare.

12.4.2011

33.

ABBASZADEH-MESHKINI Mahmoud

 

Consilier în cadrul Consiliului Superior pentru Drepturile Omului al Iranului. Fost secretar în cadrul Consiliului Superior pentru Drepturile Omului. Fost guvernator al provinciei Ilam. Fost director politic al Ministerului Internelor. În calitate de șef al Comitetului articolului 10 instituit prin Legea privind activitățile partidelor și grupurilor politice, a fost responsabil cu autorizarea demonstrațiilor și a altor evenimente publice, precum și cu înregistrarea partidelor politice.

În 2010, a suspendat activitățile a două partide politice reformiste având legături cu Mousavi – Frontul de participare al Iranului islamic și Organizația mujahedină a revoluției islamice. Începând din 2009, a interzis în mod constant și continuu toate adunările cu caracter neguvernamental, refuzând prin urmare respectarea dreptului constituțional de a protesta și provocând arestarea a numeroși demonstranți pașnici și nerespectarea libertății de întrunire.

De asemenea, în 2009, nu a permis opoziției să organizeze o ceremonie de comemorare a persoanelor ucise în protestele împotriva alegerilor prezidențiale.

10.10.2011

35.

AKHARIAN Hassan

 

Șeful secției 1 a închisorii din Radjaishahr, Karadj, până în iulie 2010. Mai mulți foști deținuți au denunțat utilizarea torturii și ordinele date de acesta de a nu permite deținuților să primească asistență medicală. Potrivit unei transcrieri a declarației unui presupus deținut din închisoarea Radjaishahr, toți gardienii l-au supus unor bătăi grave, Akharian fiind în deplină cunoștință de cauză. De asemenea, sub conducerea lui Akharian s-a raportat cel puțin un caz de rele tratamente și decesul unui deținut, Mohsen Beikvand. Beikvand a decedat în septembrie 2010. Alți prizonieri susțin în mod credibil că acesta a fost ucis pe baza instrucțiunilor lui Hassan Akharian.

10.10.2011

36.

AVAEE Seyyed Ali-Reza (alias AVAEE Seyyed Alireza)

 

Ministrul justiției. Fost director al biroului de anchete speciale. Până în iulie 2016, adjunct al ministrului internelor și șef al registrului public. Consultant al Tribunalului Disciplinar pentru Judecători din aprilie 2014. Fost președinte al Procuraturii Teheranului. În această calitate, a fost responsabil de încălcarea drepturilor omului, arestări arbitrare, refuzul respectării drepturilor prizonierilor și un număr ridicat de execuții.

10.10.2011

37.

BANESHI Jaber

 

Șeful secției 22 a Curții de Apel din Shiraz din noiembrie 2011. Procuror al Shirazului până în octombrie 2011. Procuror în cazul atacului cu bombă din Shiraz din 2008, care a fost utilizat de regim pentru condamnarea la moarte a altor persoane care nu au fost implicate în acest episod. Acesta a urmărit condamnări la moarte și alte pedepse grave împotriva minorităților, care constituie, printre altele, o încălcare a drepturilor omului ale acestora, cum ar fi dreptul la un proces echitabil și dreptul de a nu fi deținut în mod arbitrar.

10.10.2011

38.

General-maior doctor FIRUZABADI, Seyyed Hasan (alias General-maior doctor FIRUZABADI Seyed Hassan; General-maior doctor FIROUZABADI, Seyyed Hasan; General-maior doctor FIROUZABADI Seyed Hassan)

Locul nașterii: Mashad

Data nașterii: 3.2.1951

În calitatea de șef al Statului-major al Forțelor Armate ale Iranului (1989-2016), a fost comandantul militar cu cel mai înalt rang responsabil cu conducerea tuturor diviziilor și polițiilor militare, inclusiv Garda Revoluționară Islamică (IRGC) și poliția. În 2009, forțele aflate sub comanda sa formală au desfășurat acțiuni brutale de represiune împotriva protestatarilor pașnici și au efectuat arestări în masă.

De asemenea, membru al Consiliului Suprem de Securitate Națională (SNSC) și al Consiliului Oportunităților.

10.10.2011

39.

GANJI Mostafa Barzegar

 

Procuror-general al Qom (2008-2017), în prezent șeful Direcției generale pentru închisori. Acesta a fost responsabil de arestarea arbitrară și maltratarea a zeci de infractori în Qom. El a fost complice la o încălcare gravă a dreptului la respectarea garanțiilor procedurale, contribuind la utilizarea excesivă a pedepsei cu moartea într-un număr tot mai mare de cazuri și la o creștere semnificativă a execuțiilor în perioada 2009-2010.

10.10.2011

40.

HABIBI Mohammad Reza

 

Șef de birou în cadrul Ministerului Justiției în Yazd. Fost procuror-adjunct al Isfahan. Complice la procedurile prin care s-a refuzat un proces echitabil acuzaților – precum Abdollah Fathi, executat în mai 2011, în urma ignorării de către Habibi a dreptului de a fi audiat și a problemelor de sănătate mintală ale acestuia în timpul procesului său din martie 2010. Prin urmare, acesta a fost complice la o încălcare gravă a dreptului la respectarea garanțiilor procedurale, contribuind la o creștere semnificativă a execuțiilor în 2011.

10.10.2011

41.

HEJAZI Mohammad

Locul nașterii: Isfahan/Ispahan

Data nașterii: 1956

General al IRGC, acesta a jucat un rol-cheie în intimidarea și amenințarea «dușmanilor» Iranului. Fost șef al Corpului Sarollah al IRGC din Teheran și fost șef al forțelor Basij, a jucat un rol esențial în reprimarea protestelor postelectorale în 2009.

10.10.2011

43.

JAVANI Yadollah

 

Șeful politic al IRGC. Acesta a încercat în numeroase rânduri să suprime libertatea de exprimare și de opinie prin declarațiile sale publice prin care a sprijinit arestarea și pedepsirea protestatarilor și dizidenților. Acesta s-a numărat printre primii funcționari de rang înalt care au solicitat, în 2009, arestarea lui Moussavi, Karroubi și Khatami. Acesta a sprijinit utilizarea unor tehnici care încalcă dreptul la un proces echitabil, inclusiv mărturii publice, și a publicat conținutul unor interogatorii înainte de proces. De asemenea, dovezile indică că acesta a tolerat utilizarea violenței împotriva protestatarilor și, în calitatea de membru important al IRGC, este foarte probabil ca acesta să fi fost conștient de utilizarea unor tehnici dure de interogare pentru a forța mărturiile.

10.10.2011

44.

JAZAYERI Massoud

 

Șef-adjunct al Statului-Major General al Forțelor armate comune ale Iranului, responsabil cu afacerile culturale (și anume șef al aparatului de propagandă al apărării naționale). În calitate de șef-adjunct al Statului-Major General a colaborat în mod activ la reprimarea protestelor din 2009. A avertizat într-un interviu publicat în ziarul Kayhan că mulți protestanți din Iran și din afara acestuia au fost identificați și că problema acestora va fi abordată la momentul potrivit. A îndemnat în mod deschis la represiune împotriva canalelor media străine și a opoziției iraniene. În 2010, a solicitat guvernului să adopte legi mai ferme împotriva iranienilor care cooperează cu sursele media străine.

10.10.2011

45.

JOKAR Mohammad Saleh

 

Adjunct pentru Afaceri Parlamentare al Gărzii revoluționare. Din 2011 până în 2016 a fost vicepreședinte al Parlamentului provinciei Yazd și membru al Comitetului parlamentar pentru securitate națională și politică externă. Fost comandant al Forțelor Studențești Basij.

În această funcție, a fost implicat în mod activ în suprimarea protestelor și îndoctrinarea copiilor și a tinerilor în vederea continuării suprimării libertății de exprimare și a dezacordurilor. În calitatea de membru al Comitetului parlamentar pentru securitate națională și politică externă, acesta a sprijinit în mod public suprimarea opozanților guvernului.

10.10.2011

46.

KAMALIAN Behrouz (alias Hackers Brain, Behrooz_Ice)

Locul nașterii: Teheran

Data nașterii: 1983

Șeful grupului informatic «Ashiyaneh», care are legături cu regimul iranian. «Ashiyaneh» Digital Security, fondat de Behrouz Kamalian, este responsabil pentru atacuri cibernetice intensive atât împotriva opozanților și a reformiștilor interni, cât și împotriva instituțiilor internaționale. Activitățile organizației Ashiyaneh a lui Kamalian au sprijinit reprimarea de către guvern a opoziției, care a implicat numeroase încălcări grave ale drepturilor omului.

10.10.2011

49.

MALEKI Mojtaba

 

Șef-adjunct al Ministerului Justiției în provincia Khorasan Razavi. Fost procuror al Kermanshahului. A jucat un rol în numărul ridicat al sentințelor de condamnare la moarte în Iran, inclusiv prin instrumentarea cauzelor a șapte prizonieri condamnați pentru trafic de droguri, care au fost spânzurați în aceeași zi, la 3 ianuarie 2010, în închisoarea centrală din Kermanshah.

10.10.2011

50.

OMIDI Mehrdad (alias Reza; OMIDI Reza)

 

Șeful secției VI al poliției, departamentul de investigații. Fost șef al serviciilor de informații în cadrul poliției iraniene. Fost șef al unității pentru criminalitatea informatică a poliției iraniene. A fost responsabil pentru mii de anchete și pentru punerea sub acuzare a reformiștilor și a opozanților politici utilizatori ai internetului. Prin urmare, a fost responsabil de încălcări grave ale drepturilor omului în represiunea împotriva persoanelor care solicită apărarea drepturilor lor legitime, inclusiv a libertății de exprimare, pe perioada Mișcării Verzi din 2009 și după aceasta.

10.10.2011

51.

SALARKIA Mahmoud

Fost director al clubului de fotbal «Persepolis» din Teheran

Fost șef al Comisiei pentru petrol și transport din Primăria Teheran. Adjunct al procurorului-general al Teheranului pentru probleme legate de închisori în timpul reprimării din 2009. În calitate de adjunct al procurorului-general al Teheranului pentru probleme legate de închisori, a fost direct răspunzător pentru numeroase mandate de arestare împotriva protestatarilor și activiștilor pașnici nevinovați. Numeroase rapoarte ale apărătorilor drepturilor omului arată că, la ordinul acestuia, practic tuturor persoanelor arestate nu li s-a permis nicio formă de comunicare, nu au avut acces la avocat sau la familii și nu au cunoscut capetele de acuzare, pentru intervale de timp diferite, deseori în condiții echivalente dispariției forțate. Deseori, familiile acestora nu au fost informate cu privire la arestare.

10.10.2011

52.

KHODAEI SOURI Hojatollah

Locul nașterii: Selseleh (Iran)

Data nașterii: 1964

Membru al Comitetului pentru securitate națională și politică externă. Vicepreședinte al Parlamentului provinciei Lorestan. Membru al Comisiei parlamentare pentru politica externă și de securitate. Șeful închisorii Evin până în 2012. Tortura s-a practicat în mod curent în închisoarea Evin în timp ce aceasta era condusă de Souri. În secția 209 au fost închiși mai mulți activiști pentru activitățile lor pașnice împotriva guvernului aflat la putere.

10.10.2011

54.

TAMADDON Morteza (alias TAMADON Morteza)

Locul nașterii: Shahr Kord-Isfahan

Data nașterii: 1959

Fost șef al Consiliului provincial de securitate publică al Teheranului. Fost guvernator general IRGC al provinciei Teheran. În calitatea sa de guvernator și de șef al Consiliului provincial de securitate publică al Teheranului, acesta a purtat răspunderea generală pentru toate activitățile de represiune întreprinse de IRGC în provincia Teheran, inclusiv reprimarea protestelor politice începând din iunie 2009. În prezent, membru al consiliului Universității Tehnologice Khajeh Nasireddin Tusi.

10.10.2011

55.

ZEBHI Hossein

 

Prim consilier-adjunct al Parchetului și judecător la Curtea Supremă. Adjunct al Procurorului-general al Iranului (2007-2015). În acest rol, el a fost responsabil de proceduri judiciare deschise în urma protestelor postelectorale din 2009, care au fost desfășurate cu încălcarea drepturilor omului. De asemenea, în acest rol, acesta a tolerat pedepse excesive pentru infracțiuni legate de droguri.

10.10.2011

56.

BAHRAMI, Mohammad-Kazem

 

Șef al instanței de contencios administrativ. În 2009, a fost complice la represiunea împotriva demonstranților pașnici în calitatea sa de șef al ramurii judiciare a forțelor armate.

10.10.2011

57.

HAJMOHAM-MADI Aziz

 

Judecător la Curtea penală a provinciei Teheran. A fost implicat în mai multe procese împotriva manifestanților, printre altele, în procesul împotriva lui Abdol-Reza Ghanbari, un învățător arestat în ianuarie 2010 și condamnat la moarte pentru activitățile sale politice.

10.10.2011

58.

BAGHERI Mohammad-Bagher

 

Vicepreședinte al administrației judiciare din provincia Khorasanul de Sud, însărcinat cu prevenirea criminalității. Pe lângă recunoașterea de către acesta, în iunie 2011, a 140 de execuții pentru infracțiuni pasibile de condamnarea la moarte desfășurate în perioada martie 2010-martie 2011, în aceeași perioadă se pare că au avut loc în secret în această provincie alte circa 100 de execuții, fără ca acestea să fie aduse la cunoștința familiilor sau avocaților. Prin urmare, acesta a fost complice la o încălcare gravă a dreptului la respectarea garanțiilor procedurale, contribuind la un număr ridicat al sentințelor de condamnare la moarte.

10.10.2011

60.

Doctor HOSSEINI Mohammad (alias Doctor HOSSEYNI Seyyed Mohammad; Seyed, Sayyed și Sayyid)

Locul nașterii: Rafsanjan, Kerman

Data nașterii: 1961

Consilier al fostului președinte Mahmoud Ahmadinejad și purtător de cuvânt pentru gruparea politică radicală YEKTA. Ministrul Culturii și Orientării Islamice (2009-2013). Fost membru al IRGC, a fost complice la represiunea împotriva jurnaliștilor.

10.10.2011

64.

KAZEMI Toraj

 

Șeful Poliției informatice, entitate înscrisă pe lista UE. În această calitate, acesta a anunțat o campanie de recrutare de hackeri guvernamentali, în scopul de a îmbunătăți controlul asupra informațiilor de pe internet și de a submina site-urile «periculoase».

23.3.2012

65.

LARIJANI Sadeq

Locul nașterii: Najaf (Irak)

Data nașterii: 1960 sau august 1961

Numit șef al Consiliului Oportunităților la 29 decembrie 2018. Șeful procuraturii începând cu 2009. În această calitate, îi revine sarcina de a aproba orice pedeapsă în temeiul qisas (retribuție), al hodoud (crime împotriva lui Dumnezeu) și al ta'zirat (crime împotriva statului) și de a semna aceste pedepse. Printre acestea se numără sentințe constând în pedeapsa cu moartea, flagelări și amputări. În acest context, a semnat personal numeroase sentințe constând în pedeapsa cu moartea, încălcând astfel standardele internaționale, inclusiv lapidări, execuții prin spânzurare, execuții ale unor minori, precum și execuții publice, cum ar fi cele în cazul cărora deținuții au fost spânzurați de poduri în fața unor mulțimi de mii de oameni. Prin urmare, acesta a contribuit la un număr ridicat de execuții. A permis, de asemenea, sentințe constând în pedepse corporale, precum amputări și picurarea de acid în ochii condamnatului. De la preluarea funcției de către Sadeq Larijani, numărul arestărilor arbitrare ale deținuților politici, ale apărătorilor drepturilor omului și ale membrilor minorităților a crescut în mod semnificativ. Sadeq Larijani este de asemenea responsabil de eșecurile sistematice din procesele judiciare iraniene de a respecta dreptul la un proces echitabil.

23.3.2012

69.

MORTAZAVI Seyyed Solat

Locul nașterii: Farsan, Tchar Mahal-o-Bakhtiari (Sud) – (Iran)

Data nașterii: 1967

Fost primar al celui de al doilea oraș ca mărime din Iran, Mashad, în care au loc cu regularitate execuții publice. Fost ministru adjunct al internelor însărcinat cu afacerile politice, numit în 2009. În această calitate, a fost responsabil pentru conducerea represiunii împotriva persoanelor care s-au exprimat în apărarea drepturilor lor legitime, inclusiv a libertății de exprimare. Numit ulterior șef al Comitetului Electoral Iranian pentru alegerile parlamentare din 2012 și pentru alegerile prezidențiale din 2013.

23.3.2012

73.

FAHRADI Ali

 

Șef-adjunct al Inspectoratului pentru afaceri juridice și inspecție publică din Ministerul Justiției din Teheran. Fost procuror al Karaj. Responsabil de încălcări grave ale drepturilor omului, inclusiv de instrumentarea unor procese în care s-a pronunțat condamnarea la moarte. Pe parcursul mandatului său de procuror, numărul execuțiilor în regiunea Karaj a fost ridicată.

23.3.2012

79.

RASHIDI AGHDAM Ali Ashraf (alias Ali Ashraf Rostami Aghdam)

 

Fost director al închisorii din Evin, numit la jumătatea anului 2012. În perioada în care a ocupat această funcție, condițiile carcerale s-au deteriorat și rapoartele au indicat o intensificare a relelor tratamente aplicate deținuților. În octombrie 2012, nouă deținuți-femei au intrat în greva foamei pentru a protesta împotriva încălcării drepturilor lor și a tratamentului violent aplicat de gardienii închisorii.

12.3.2013

83.

JAFARI Asadollah

 

În calitatea de procuror al provinciei Mazandaran, Jafari a recomandat impunerea pedepsei cu moartea în cazurile de a căror urmărire s-a ocupat, ceea ce a condus la numeroase execuții, inclusiv execuții publice și în circumstanțe în care impunerea pedepsei cu moartea contravine drepturilor omului recunoscute la nivel internațional, inclusiv deoarece este o pedeapsă disproporționată și excesivă. De asemenea, Jafari a fost responsabil de arestări ilegale și încălcări ale drepturilor deținuților Baha'i de la arestul inițial la menținerea lor în celule de izolare în Centrul de detenție al serviciului de informații.

12.3.2013

85.

HAMLBAR Rahim

 

Judecător la Tribunalul Revoluționar din Tabriz, secția 1. Răspunzător pentru sentințe grele împotriva minorității etnice azere și a activiștilor pentru drepturile lucrătorilor, pe care i-a acuzat de spionaj, acte împotriva securității naționale, propagandă împotriva regimului iranian și insultarea liderului iranian. Un caz cu vizibilitate ridicată a implicat 20 de lucrători voluntari care și-au adus ajutorul după cutremur (în urma cutremurului din Iran din august 2012) și care au primit sentințe privative de libertate pentru încercările lor de ajutorare a victimelor cutremurului. Tribunalul a stabilit că lucrătorii s-au făcut vinovați de «colaborare în adunare și coluziune în vederea comiterii de infracțiuni împotriva securității naționale».

12.3.2013”

Entități

 

Nume

Informații de identificare

Motive

Data includerii pe listă

„1.

Poliția informatică

Amplasament: Teheran, Iran

Site web: http://www. cyberpolice.ir

Poliția informatică iraniană, înființată în ianuarie 2011, este o unitate a poliției Republicii Islamice Iran care, de la data creării sale și până la începutul lui 2015, a fost condusă de Esmail Ahmadi-Moqaddam (înscris pe listă). Ahmadi-Moqaddam a subliniat că Poliția informatică se va ocupa de grupările antirevoluționare și disidente care s-au folosit de rețele sociale pe internet în 2009 pentru a genera proteste împotriva realegerii președintelui Mahmoud Ahmadinejad. În ianuarie 2012, Poliția informatică a emis noi orientări pentru internet cafe-uri, conform cărora utilizatorii trebuie să ofere informații personale care vor fi păstrate șase luni de proprietarii internet cafe-urilor, precum și o evidență a site-urilor internet vizitate. De asemenea, potrivit regulilor, proprietarii de internet cafe-uri trebuie să instaleze sisteme de televiziune cu circuit închis și să păstreze înregistrările timp de șase luni. Aceste noi reguli pot crea un registru pe care autoritățile îl pot folosi pentru a-i urmări pe activiști sau pe oricine este considerat o amenințare la adresa securității naționale.

În iunie 2012, mass-media iraniană a raportat faptul că Poliția informatică va iniția măsuri de reprimare a rețelelor virtuale private (VPN). La 30 octombrie 2012, Poliția informatică l-a arestat pe bloggerul Sattar Beheshti fără mandat pentru «acțiuni împotriva securității naționale pe rețele sociale și Facebook». Beheshti criticase guvernul iranian pe blogul său. Beheshti a fost găsit mort în celulă la 3 noiembrie 2012 și se crede că a fost torturat până la moarte de către autoritățile Poliției informatice.

12.3.2013”


Top