EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019D0529(01)

Decizia Consiliului din 27 mai 2019 de numire a membrilor și a supleanților în cadrul Consiliului de administrație al Institutului European pentru Egalitatea de Șanse între Femei și Bărbați

ST/7508/2019/INIT

OJ C 185, 29.5.2019, p. 1–2 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

No longer in force, Date of end of validity: 31/05/2022

29.5.2019   

RO

Jurnalul Oficial al Uniunii Europene

C 185/1


DECIZIA CONSILIULUI

din 27 mai 2019

de numire a membrilor și a supleanților în cadrul Consiliului de administrație al Institutului European pentru Egalitatea de Șanse între Femei și Bărbați

(2019/C 185/01)

CONSILIUL UNIUNII EUROPENE,

având în vedere Tratatul privind funcționarea Uniunii Europene,

având în vedere Regulamentul (CE) nr. 1922/2006 al Parlamentului European și al Consiliului din 20 decembrie 2006 privind înființarea unui Institut European pentru Egalitatea de Șanse între Femei și Bărbați (1), în special articolul 10,

întrucât:

(1)

Articolul 10 din Regulamentul (CE) nr. 1922/2006 prevede, printre altele, numirea de către Consiliu a celor 18 membri ai Consiliului de administrație al Institutului European pentru Egalitatea de Șanse între Femei și Bărbați, precum și a supleanților acestora, pentru o perioadă de trei ani.

(2)

18 state membre (Belgia, Bulgaria, Cehia, Germania, Estonia, Spania, Franța, Croația, Luxemburg, Malta, Țările de Jos, Austria, Portugalia, România, Slovenia, Slovacia, Finlanda și Suedia) urmează să numească membri și supleanți pentru perioada 1 iunie 2019-31 mai 2022.

(3)

Guvernele statelor membre menționate au prezentat Consiliului listele de candidaturi,

ADOPTĂ PREZENTA DECIZIE:

Articolul 1

Următoarele persoane sunt numite în calitatea de membri și supleanți în cadrul Consiliului de administrație al Institutului European pentru Egalitatea de Șanse între Femei și Bărbați pentru perioada 1 iunie 2019-31 mai 2022:

REPREZENTANȚI AI GUVERNELOR

Țara

Membri

Supleanți

Belgia

Domnul Michel PASTEEL

Doamna Liesbet STEVENS

Bulgaria

Doamna Irina Tsekova IVANOVA

Doamna Elena Ivanova GYUROVA

Cehia

Domnul Radan ŠAFAŘÍK

Doamna Lenka GRÜNBERGOVÁ

Germania

 

Doamna Birgit SCHWEIKERT

Estonia

Doamna Käthlin SANDER

Doamna Liina KANTER

Spania

Doamna Silvia BUABENT VALLEJO

Doamna María VÁZQUEZ SELLÁN

Franța

Doamna Hélène FURNON-PETRESCU

Domnul Alexis RINCKENBACH

Croația

Doamna Helena ŠTIMAC RADIN

Doamna Gordana OBRADOVIĆ DRAGIŠIĆ

Luxemburg

Doamna Maryse FISCH

Doamna Valérie DEBOUCHÉ

Malta

Domnul Silvan AGIUS

Doamna Simone AZZOPARDI

Țările de Jos

Domnul Elmer Christiaan BURKE

Doamna Sabine Vanessa KRAUS

Austria

Doamna Jacqueline NIAVARANI

Doamna Eva-Maria BURGER

Portugalia

Domnul Carlos Miguel RODRIGUES DUARTE

Doamna Teresa Margarida FRAGOSO

România

Domnul Dan MOLDOVAN

Doamna Maria ULICAN

Slovenia

Doamna Maruša GORTNAR

Doamna Jasna JERAM

Slovacia

Doamna Oľga PIETRUCHOVÁ

Doamna Anna MONDEKOVÁ

Finlanda

Doamna Tanja AUVINEN

Doamna Eeva RAEVAARA

Suedia

Doamna Lenita FREIDENVALL

Doamna Charlotta ÖSTERBORG

Articolul 2

Prezenta decizie intră în vigoare la data adoptării.

Adoptată la Bruxelles, 27 mai 2019.

Pentru Consiliu

Președintele

N. HURDUC


(1)  JO L 403, 30.12.2006, p. 9.


Top