Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52025PC0675

Propunere de DECIZIE DE PUNERE ÎN APLICARE A CONSILIULUI de modificare a Deciziei de punere în aplicare (UE) (ST 10160/21 INIT; ST 10160/21 ADD 1 REV 2) din 13 iulie 2021 de aprobare a evaluării planului de redresare și reziliență al Italiei

COM/2025/675 final

Bruxelles, 4.11.2025

COM(2025) 675 final

2025/0342(NLE)

Propunere de

DECIZIE DE PUNERE ÎN APLICARE A CONSILIULUI

de modificare a Deciziei de punere în aplicare (UE) (ST 10160/21 INIT; ST 10160/21 ADD 1 REV 2) din 13 iulie 2021 de aprobare a evaluării planului de redresare și reziliență al Italiei

{SWD(2025) 348 final}


2025/0342 (NLE)

Propunere de

DECIZIE DE PUNERE ÎN APLICARE A CONSILIULUI

de modificare a Deciziei de punere în aplicare (UE) (ST 10160/21 INIT; ST 10160/21 ADD 1 REV 2) din 13 iulie 2021 de aprobare a evaluării planului de redresare și reziliență al Italiei

CONSILIUL UNIUNII EUROPENE,

având în vedere Tratatul privind funcționarea Uniunii Europene,

având în vedere Regulamentul (UE) 2021/241 al Parlamentului European și al Consiliului din 12 februarie 2021 de instituire a Mecanismului de redresare și reziliență 1 , în special articolul 20 alineatul (1),

având în vedere propunerea Comisiei Europene,

întrucât:

(1)În urma transmiterii de către Italia, la 30 aprilie 2021, a planului său național de redresare și reziliență, Comisia a propus Consiliului ca planul să primească o evaluare pozitivă. La 13 iulie 2021, Consiliul a aprobat evaluarea pozitivă printr-o decizie de punere în aplicare (denumită în continuare „Decizia de punere în aplicare a Consiliului din 13 iulie 2021”) 2 . Decizia de punere în aplicare a Consiliului din 13 iulie 2021 a fost modificată prin deciziile de punere în aplicare ale Consiliului din 19 septembrie 2023 3 , 8 decembrie 2023 4 , 14 mai 2024 5 , 18 noiembrie 2024 6 și 20 iunie 2025 7 .

(2)La 10 octombrie 2025, Italia a adresat Comisiei o cerere motivată de a prezenta o propunere de modificare a Deciziei de punere în aplicare a Consiliului din 13 iulie 2021 în conformitate cu articolul 21 alineatul (1) din Regulamentul (UE) 2021/241, pe motiv că, în parte, planul de redresare și reziliență nu mai este realizabil, din cauza unor circumstanțe obiective. Pe această bază, Italia a prezentat un PRR modificat.

Modificări în baza articolului 21 din Regulamentul (UE) 2021/241

(3)Modificările aduse planului de redresare și reziliență prezentat de Italia ca urmare a unor circumstanțe obiective vizează 173 de măsuri.

(4)Italia a explicat că șase măsuri sunt, în parte, realizabile din cauza modificărilor condițiilor de piață, inclusiv a întârzierilor neprevăzute în aprovizionare care afectează procedurile de achiziții publice. Sunt vizate: M2C2-25a, M2C2-25b și M2C2-26 aferente investiției 4.2 (Dezvoltarea sistemelor de transport rapid în masă); M2C2-35a aferentă investiției 4.4.2 (Consolidarea parcului feroviar regional de transport public cu trenuri cu emisii zero și serviciu universal) din cadrul componentei 2 a misiunii 2; M2C4-29 aferentă investiției 4.1 (Investiții în infrastructura de apă primară pentru securitatea aprovizionării cu apă) din cadrul componentei 4 a misiunii 2; M4C1-30 aferentă reformei 1.7 (Reforma reglementărilor privind locuințele pentru studenți și investițiile în locuințele pentru studenți) din cadrul componentei 1 a misiunii 4; M5C1­3, M5C1-4 și M5C1-5 aferente reformei 1 (ALMP și formarea profesională) din cadrul componentei 1 a misiunii 5; și M7-31 aferentă investiției 11 (Consolidarea parcului feroviar regional de transport public cu trenuri cu emisii zero și serviciu universal) din cadrul misiunii 7. Pe această bază, Italia a solicitat modificarea acestor măsuri. Decizia de punere în aplicare a Consiliului din 13 iulie 2021 ar trebui modificată în consecință.

(5)Italia a explicat că nouă măsuri nu mai sunt, în parte, realizabile, din cauza lipsei cererii sau a modificării acesteia. Sunt vizate: M1C3-28, M1C3-29, M1C3-32, M1C3­33 și M1C3-34 aferente investiției 4.2 (Fonduri pentru competitivitatea întreprinderilor din sectorul turismului) din cadrul componentei 3 a misiunii 1; M2C1­8 aferentă investiției 2.3 (Inovarea și mecanizarea în sectoarele agricol și alimentar) din cadrul componentei 1 a misiunii 2; M2C2-15 aferentă investiției 3.3 (Testarea hidrogenului pentru transportul rutier); M2C2-53 aferentă investiției 5,2 (Hidrogen); M2C2-23 din cadrul investiției 4.1 [Investiții în mobilitatea ușoară (Planul național de piste pentru biciclete)] din cadrul componentei 2 a misiunii 2; M4C2-3a aferentă investiției 3.3 (Acordarea de burse de doctorat în colaborare cu întreprinderile și promovarea angajării cercetătorilor de către întreprinderi) din cadrul componentei 2 a misiunii 4; M7-33 și M7-34 aferente investiției 12 (Instrumentul financiar pentru dezvoltarea unei poziții de lider la nivel internațional, industrial și cercetare și dezvoltare în domeniul autobuzelor cu emisii zero); și M7-41 și M7-42 aferente investiției 15 (Transizione 5.0); și M7-45 aferentă investiției 16 (Sprijin pentru IMM­uri pentru producția proprie din surse regenerabile de energie) din cadrul misiunii 7. Pe această bază, Italia a solicitat modificarea acestor măsuri. Decizia de punere în aplicare a Consiliului din 13 iulie 2021 ar trebui modificată în consecință.

(6)Italia a explicat că patru măsuri nu mai sunt, în parte, realizabile din cauza inflației ridicate. Sunt vizate: M5C1-7 și M5C1-7a aferente investiției 1 [Consolidarea serviciilor publice de ocupare a forței de muncă (SPOFM)] din cadrul componentei 1 a misiunii 5; M5C2-8 aferentă investiției 2 (Modele de autonomie pentru persoanele cu handicap); M5C2-10 aferentă investiției 3 (Prioritizarea locuințelor și a centrelor pentru persoanele fără adăpost); și M5C2-14, M5C2-16 și M5C2-18 aferente investiției 5 (Planuri urbane integrate) din cadrul componentei 2 a misiunii 5. Pe această bază, Italia a solicitat modificarea acestor măsuri. Decizia de punere în aplicare a Consiliului din 13 iulie 2021 ar trebui modificată în consecință.

(7)Italia a explicat că o măsură nu mai este, în parte, realizabilă din cauza faptului că fenomenele meteorologice extreme din toamna anului 2024 au avut un impact asupra reconstrucției în curs în regiunile Emilia Romagna, Toscana și Marche, care fuseseră afectate de inundațiile din mai 2023. Sunt vizate: M2C4-11a, M2C4-11b și M2C4-13 aferente investiției 2.1 (Măsuri de reducere a riscurilor de inundații și hidrogeologice) din cadrul componentei 4 a misiunii 2. Pe această bază, Italia a solicitat modificarea acestei măsuri. Decizia de punere în aplicare a Consiliului din 13 iulie 2021 ar trebui modificată în consecință.

(8)Italia a explicat că au fost modificate 52 de măsuri pentru a pune în aplicare alternative mai bune în scopul atingerii nivelului de ambiție inițial al acestora. Sunt vizate: M1C1-23, M1C1-144, M1C1-145, M1C1-146, M1C1-148, M1C1-149, M1C1-150 și M1C1-151 aferente investiției 1.4 (Servicii digitale și experiența cetățenilor); M1C1­27 aferentă investiției 1.3 (Date și interoperabilitate); M1C1-25, M1C1-152, M1C1-153, M1C1-154 și M1C1-155 aferente investiției 1.6 (Transformarea digitală a marilor administrații centrale); M1C1-59b, M1C1-62 și M1C1-63 din cadrul reformei 1.9 (Reforma administrației publice); M1C1-72d, M1C1-76, M1C1-77, M1C1-78, M1C1-79, M1C1-80, M1C1-81, M1C1-82, M1C1-83, M1C1-88, M1C1­89, M1C1-90, M1C1-91, M1C1-92, M1C1-93, M1C1-94 și M1C1-95 din cadrul reformei 1.11 (Reducerea întârzierilor în efectuarea plăților de către administrațiile publice și autoritățile din domeniul sănătății); M1C1-66 și M1C1-67 aferente investiției 1.9 (Furnizarea de asistență tehnică și consolidarea capacităților pentru punerea în aplicare a planului de redresare și reziliență al Italiei); M1C1-96, M1C1-97, M1C1-97a, M1C1-98a și M1C1-99a aferente reformei 1.10 (Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice); M1C1-116 și M1C1-121 din cadrul reformei 1.12 (Reforma administrației fiscale); M1C1-117 și M1C1-118 din cadrul reformei 1.15 (Reforma normelor de contabilitate publică); M1C1-119 și M1C1-120 din cadrul reformei 1.14 (Reforma cadrului bugetar subnațional); M1C1-147 aferentă investiției 1.2 (Facilitatea tehnologiilor cloud pentru AP locale) din cadrul componentei 1 a misiunii 1; M1C2-14a și M1C2-14b din cadrul reformei 3 (Raționalizarea și simplificarea stimulentelor pentru întreprinderi); M1C2-17 din cadrul investiției 3 [Conexiuni rapide la internet (bandă largă ultrarapidă și 5G)]; M1C2-23, M1C2-24 și M1C2-25 aferente investiției 4 (Tehnologia prin satelit și economia spațială) din cadrul componentei 2 a misiunii 1; M1C3-9a aferentă investiției 4.1 (Platforma digitală pentru turism) din cadrul componentei 3 a misiunii 1; M1C3-16 din cadrul investiției 2.1 (Atractivitatea orașelor istorice mici); M1C3-17 din cadrul investiției 2.2 (Protejarea și consolidarea arhitecturii rurale și a peisajului); M1C3-18 din cadrul investiției 2.3 (Programe de consolidare a identității locurilor: parcuri și grădini istorice); M1C3-19 aferentă investiției 2.4 (Siguranța seismică a lăcașurilor de cult, restaurarea patrimoniului FEC și adăposturi pentru opere de artă) din cadrul componentei 3 a misiunii 1; M2C1-9 aferentă investiției 2.2 (Parcul agrofotovoltaic); M2C1-10 aferentă investiției 2.1 (Plan logistic pentru sectorul agroalimentar, al pescuitului și acvaculturii, al silviculturii, al floriculturii și al pepinierelor de plante); M2C1-12 aferentă investiției 3.3 (Cultura și sensibilizarea cu privire la subiecte și provocări de mediu); M2C1-23 și M2C1-24 aferente investiției 3.4 [Fondo Rotativo Contratti di Filiera (FCF) pentru sprijinirea contractelor privind lanțurile de aprovizionare pentru sectoarele agroalimentar, al pescuitului și acvaculturii, al silviculturii, al floriculturii și al pepinierelor de plante] din cadrul componentei 1 a misiunii 2; M2C2-3 și M2C2-5 aferente investiției 1.4 (Dezvoltarea biometanului, în conformitate cu criteriile de promovare a economiei circulare); M2C2-10 și M2C2-11 aferente investiției 2.1 (Consolidarea rețelelor inteligente); M2C2-13 aferentă investiției 2.2 (Intervenții pentru creșterea rezilienței rețelei electrice); M2C2-17 aferentă investiției 3.4 (Testarea hidrogenului pentru mobilitatea feroviară) din cadrul componentei 2 a misiunii 2; M2C2-30 aferentă investiției 4.5 (Programul de reînnoire a parcului de vehicule utilitare ușoare și private cu vehicule electrice); M2C2-35 și M2C2-35b aferente investiției 4.4.1 (Reînnoirea parcului de autobuze regionale de transport public cu autobuze cu emisii zero); M2C2­36 aferentă investiției 4.4.3 (Reînnoirea flotei pentru Comandamentul național al pompierilor); M2C2-40 aferentă investiției 5.1 (Sprijin pentru sistemul de producție pentru tranziția ecologică, tehnologiile care contribuie la obiectivul zero emisii nete și competitivitatea și reziliența lanțurilor de aprovizionare strategice); M2C2-45 aferentă investiției 1.1 (Dezvoltarea sistemelor agrofotovoltaice); M2C2-46 și M2C2-47 aferente investiției 1.2 (Promovarea surselor regenerabile de energie pentru comunitățile de energie și autoconsumatorii de energie din surse regenerabile care acționează în comun) din cadrul componentei 2 a misiunii 2; M2C3-10 aferentă investiției 3.1 (Promovarea încălzirii centralizate eficiente) din cadrul componentei 3 a misiunii 2; M2C4-32 aferentă investiției 4.2 (Reducerea pierderilor în rețelele de distribuție a apei, inclusiv digitalizarea și monitorizarea rețelelor) din cadrul componentei 4 a misiunii 2; M3C1-25, M3C1-26 și M3C1-27 aferente reformei 1.3 (Creșterea eficienței infrastructurii feroviare în Italia) din cadrul componentei 1 a misiunii 3; M3C2-5a aferentă investiției 2.1 (Digitalizarea lanțului logistic) din cadrul componentei 2 a misiunii 3; M4C1-15a aferentă investiției 1.7 (Burse pentru accesul la universități); M4C1-18 aferentă investiției 1.1 (Plan pentru creșe, grădinițe și servicii de educație și îngrijire a copiilor preșcolari); M4C1-19 aferentă investiției 3.2 (Școala 4.0: școli inovatoare, cablaje, noi săli de clasă și ateliere); M4C1-21 aferentă investiției 1.2 (Plan de prelungire a programului cu normă întreagă); M4C1-26 aferentă investiției 3.3 (Plan de securitate și reabilitare structurală a clădirilor școlare) din cadrul componentei 1 a misiunii 4; M4C2-13, M4C2-14, M4C2-15 și M4C2-15a aferente investiției 2.3 (Consolidarea și extinderea sectorială/teritorială a centrelor de transfer de tehnologie pe segmente industriale) din cadrul componentei 2 a misiunii 4; M5C1-16 aferentă investiției 4 (Funcția publică universală) din cadrul componentei 1 a misiunii 5; M5C1-10 și M5C1-11 aferente reformei 2 (Munca nedeclarată); M5C1­15 aferentă investiției 3 (Consolidarea sistemului dual); M5C1-19 aferentă investiției 5 (Crearea de întreprinderi ale femeilor) din cadrul componentei 1 a misiunii 5; M5C2-6 aferentă investiției 1 (Sprijinirea persoanelor vulnerabile și prevenirea instituționalizării); M5C2-20 aferentă investiției 6 (Programul de inovare pentru calitatea locuințelor) din cadrul componentei 2 a misiunii 5; M5C3-13 aferentă investiției 1.4 (Investiții în infrastructură pentru zonele economice speciale) din cadrul componentei 3 a misiunii 5; M6C1-6 și M6C1-9 aferente investiției 1.2 (Acasă ca prim loc de îngrijire și telemedicină) din cadrul componentei 1 a misiunii 6; M6C2-16 și M6C2-17 aferente investiției 2.2 (Dezvoltarea competențelor tehnico-profesionale, digitale și manageriale ale profesioniștilor din sistemul de sănătate) din cadrul componentei 2 a misiunii 6. Pe această bază, Italia a solicitat modificarea măsurilor menționate anterior. Decizia de punere în aplicare a Consiliului din 13 iulie 2021 ar trebui modificată în consecință.

(9)Italia a explicat că au fost modificate 83 de măsuri pentru a pune în aplicare alternative mai bune care să permită reducerea sarcinii administrative și simplificarea deciziei de punere în aplicare a Consiliului, atingându-se totodată obiectivele măsurilor respective. Sunt vizate: M1C1-24 și M1C1-28 aferente investiției 1.7 (Competențe digitale de bază); M1C1-26 aferentă investiției 1.1 (Infrastructură digitală); M1C1-38a aferentă reformei 1.8 (Digitalizarea justiției); M1C1-45, M1C1-47 și M1C1-48 aferente reformei 1.4 (Reforma justiției civile); M1C1-46 aferentă reformei 1.5 (Reforma justiției penale); descrierea măsurii aferente investiției 1.8 (Proceduri de recrutare pentru instanțele civile, penale și administrative); descrierea măsurii aferente reformei 1.13 (Reforma cadrului de revizuire a cheltuielilor) din cadrul componentei 1 a misiunii 1; M1C2-3 aferentă investiției 1 (Tranziția 4.0); M1C2-5 aferentă investiției 6 (Investiții în sistemul proprietății industriale); M1C2-15 aferentă investiției 2 (Inovare și tehnologie în domeniul microelectronicii), din cadrul componentei 2 a misiunii 1; M1C3-1 și M1C3-2 aferente investiției 1.1 (Strategia digitală și platformele pentru patrimoniul cultural); M1C3-3 aferentă investiției 1.2 (Eliminarea barierelor fizice și cognitive din muzee, biblioteci și arhive pentru a permite un acces și o participare mai ample la cultură); M1C3-5 aferentă investiției 1.3 (Îmbunătățirea eficienței energetice în cinematografe, teatre și muzee); M1C3-21 aferentă investiției 3.2 [Dezvoltarea industriei cinematografice (proiectul Cinecittà)]; M1C3-36 aferentă investiției 4.3 (Caput Mundi-Next Generation EU pentru evenimente turistice majore) din cadrul componentei 3 a misiunii 1; M2C1-16 aferentă reformei 1.2 (Programul național de gestionare a deșeurilor); M2C1-17nonies aferentă reformei 1.1 (Strategia națională pentru economia circulară); M2C1-19 aferentă investiției 3.1 (Insulele verzi); M2C1­21 aferentă investiției 3.2 (Comunitățile verzi); descrierea măsurii aferente investiției 5.4 [Injecție de capital în Fondul pentru o tranziție verde („GTF”) gestionat de CDP Venture Capital SGR] din cadrul componentei 1 a misiunii 2; M2C2-19 aferentă investiției 3.5 (Cercetare și dezvoltare în domeniul hidrogenului); M2C2-49 aferentă investiției 3.1 [Producția de hidrogen în siturile dezafectate (văile de hidrogen)] din cadrul componentei 2 a misiunii 2; M2C3-3 aferentă investiției 2.1 (Consolidarea Ecobonus pentru eficiența energetică); M2C3-6 aferentă investiției 1.1 (Construirea de școli noi prin înlocuirea clădirilor); M2C3-8 aferentă investiției 1.2 (Construirea de clădiri, recalificarea și consolidarea activelor imobiliare ale administrației justiției utilizate parțial sau integral de administrația justiției) din cadrul componentei 3 a misiunii 2; M2C4-6a aferentă investiției 3.2 (Digitalizarea parcurilor naționale); M2C4-9 aferentă investiției 1.1 (Punerea în aplicare a unui sistem avansat și integrat de monitorizare și prognoză); M2C4-20a aferentă investiției 3.1 (Protejarea și consolidarea pădurilor urbane și periurbane); M2C4-23 aferentă investiției 3.3 (Renaturificarea zonei Padului); M2C4-25 aferentă investiției 3.4 (Reabilitarea „solurilor din siturile orfane”); M2C4-26 aferentă investiției 3.5 (Refacerea și protejarea fundului mării și a habitatelor marine); M2C4-34a și M2C4-35a aferente investiției 4.3 (Investiții în reziliența sistemului agricol de irigații pentru o mai bună gestionare a resurselor de apă); M2C4-37 și M2C4-38 aferente investiției 4.4 (Investiții în canalizare și purificare) din cadrul componentei 4 a misiunii 2; M3C1-5 și M3C1-6, aferente investiției 1.1 (Conexiuni feroviare de mare viteză către sud pentru călători și mărfuri); M3C1-9 aferentă investiției 1.2 (Linii de mare viteză din nord de conectare la restul Europei); M3C1-11 aferentă investiției 1.3 (Conexiuni pe diagonală); M3C1-13 și M3C1-14 aferente investiției 1.4 [Introducerea Sistemului european de management al traficului feroviar (ERTMS)]; M3C1-20 aferentă investiției 1.8 [Modernizarea gărilor (gestionarea RFI); în sud]; M3C2-6 aferentă investiției 2.2 (Digitalizarea managementului traficului aerian); M3C2-12 aferentă investiției 2.3 (Racordare la rețeaua electrică terestră) din cadrul componentei 2 a misiunii 3; M4C1-7 și M4C1-25 aferente investiției 1.4 (Intervenție extraordinară menită să reducă decalajele teritoriale din ciclurile I și II ale învățământului secundar și să combată abandonul școlar); M4C1-13 aferentă investiției 2.1 (Predare digitală integrată și formare privind transformarea digitală pentru personalul școlilor); M4C1­14ter aferentă reformei 2.1 (Recrutarea cadrelor didactice); M4C1-16 și M4C1­17 aferente investiției 3.1 (Competențe și limbi noi); M4C1-20 și M4C1-20a aferente investiției 1.5 [Dezvoltarea sistemului de formare profesională terțiară (STI)]; M4C1-22 aferentă investiției 1.3 (Planul de îmbunătățire a infrastructurii sportive școlare); M4C1-23 și M4C1-23a aferente investiției 3.4 (Competențe de predare și competențele universitare avansate); M4C1-24 aferentă investiției 1.6 (Orientare activă în tranziția școlară și universitară) din cadrul componenta 1 a misiunii 4; M4C2­1a aferentă investiției 1.2 (Finanțarea proiectelor prezentate de tinerii cercetători); M4C2-2a aferentă investiției 2.2a (Acorduri pentru inovare); M4C2-6 și M4C2-7 aferente investiției 1.1 [Proiecte de cercetare de interes național semnificativ (PRIN)]; M4C2-8 aferentă investiției 1.3 (Parteneriate extinse la universități, centre de cercetare, întreprinderi și finanțarea proiectelor de cercetare de bază); M4C2-9 aferentă investiției 1.4 (Consolidarea structurilor de cercetare și sprijinirea creării de „lideri naționali în domeniul cercetării și dezvoltării” cu privire la unele tehnologii generice esențiale); M4C2-16a aferentă investiției 3.1 (Fondul pentru construirea unui sistem integrat de infrastructuri de cercetare și inovare); M4C2-18a aferentă investiției 1.5 (Instituirea și consolidarea „ecosistemelor de inovare pentru durabilitate”, crearea de „lideri teritoriali în domeniul cercetării și dezvoltării”); M4C2-22 aferentă investiției 2.1 (PIIEC); descrierea măsurii aferente investiției 3.2 [Injecție de capital în Fondul pentru tranziția digitală („DTF”) gestionat de CDP Venture Capital SGR] din cadrul componentei 2 a misiunii 4; M5C1-14 aferentă investiției 2 (Sistemul de certificare a egalității de gen), din cadrul componentei 1 a misiunii 5; M5C2-12 aferentă investiției 4 (Investiții în proiecte de regenerare urbană care vizează reducerea situațiilor de marginalizare și degradare socială); M5C2-22 aferentă investiției 7 (Proiectul Sport și incluziune socială) din cadrul componentei 2 a misiunii 5; M5C3-4 aferentă investiției 1.1.2 (Unități medicale de proximitate teritorială); M5C3-9 aferentă investiției 1.3 (Intervenții socio-educaționale structurate pentru combaterea sărăciei educaționale în sud, sprijinind sectorul terțiar) din cadrul componentei 3 a misiunii 5; M6C1-3 aferentă investiției 1.1 (Casele comunitare de sănătate pentru îmbunătățirea asistenței medicale teritoriale); M6C1-11 aferentă investiției 1.3 [Consolidarea asistenței medicale intermediare și a unităților aferente (spitale comunitare)] din cadrul componentei 1 a misiunii 6; M6C2-2 și M6C2-3 aferentă investiției 2.1 (Consolidarea și îmbunătățirea cercetării biomedicale în cadrul sistemului național de sănătate); M6C2-6, M6C2-8 și M6C2-9 aferente investiției 1.1 (Actualizarea digitală a echipamentelor tehnologice ale spitalelor); M6C2-10 și M6C2­10a aferente investiției 1.2 (Către spitale sigure și durabile); M6C2-11, M6C2­12 și M6C2-13 aferente investiției 1.3 (Consolidarea infrastructurii tehnologice și a instrumentelor de colectare a datelor, de prelucrare a datelor, de analiză a datelor și de simulare) din cadrul componentei 2 a misiunii 6; M7-2 și M7-3 aferente reformei 1 (Simplificarea procedurilor de autorizare pentru energia din surse regenerabile); M7-5 aferentă reformei 2 (Reducerea subvențiilor dăunătoare mediului); M7-6 aferentă reformei 3 (Reducerea costurilor de racordare la rețeaua de gaze a biometanului); M7­10 aferentă reformei 5 (Planul pentru noi competențe – Tranziții); M7-11 aferentă investiției 1 (Măsură extinsă: Consolidarea rețelelor inteligente); M7-12 aferentă investiției 2 (Măsură de extindere: Intervenții pentru creșterea rezilienței rețelei electrice); M7-13 aferentă investiției 3 (Măsură de extindere: Producția de hidrogen în situri dezafectate (văi de hidrogen); M7-15 aferentă investiției 4 (Legătura tireniană); M7-17 aferentă investiției 5 (SA.CO.I 3); M7-22, M7-23 și M7-24 aferente investiției 7 (Rețeaua națională inteligentă de transport); M7-25, M7-26, M7-27 și M7­28 aferente investiției 8 (Aprovizionarea durabilă, circulară și sigură cu materii prime critice); M7-30 aferentă investiției 10 (Proiect-pilot privind competențele „Crescere Green”); M7-37 aferentă investiției 13 [Linia adriatică Faza 1 (stația compresoare Sulmona și gazoductul Sestino-Minerbio)]; M7-39 aferentă investiției 14 (Infrastructura transfrontalieră pentru exportul de gaze); și descrierea măsurii aferente investiției 17 (Instrumentul financiar pentru renovarea energetică a locuințelor publice rezidențiale) din cadrul misiunii 7.

(10)Italia a solicitat eliminarea a opt măsuri din cauza unor circumstanțe obiective. Sunt vizate: M2C1-17a, M2C1-17b, M2C1-17c, M2C1-17d, M2C1-17e, M2C1-17f, M2C1­17g aferente investiției 1.2 (Proiecte „emblematice” privind economia circulară eliminate) din cadrul componentei 1 a misiunii 2; M2C2-51 aferentă investiției 3.2 (Utilizarea hidrogenului în industria greu de decarbonizat); M3C1-16 aferentă investiției 1.5 (Consolidarea nodurilor metropolitane, a liniilor feroviare interregionale și regionale); M3C1-18 aferentă investiției 1.6 [Consolidarea liniilor regionale – Modernizarea căilor ferate regionale (gestionarea RFI)]; M3C1-17aferentă investiției 1.7 - Modernizarea, electrificarea și reziliența căilor ferate din sud; M3C1-23 și M3C1-24 aferente investiției 1.9 (Conexiuni interregionale) din cadrul componentei 1 a misiunii 3; M7-18, M7-19, M7-20 și M7-21 aferente investiției 6 (Proiecte de interconectare electrică transfrontalieră între Italia și țările învecinate) din cadrul misiunii 7 și M7-29 aferentă investiției 9 (Măsură de extindere: furnizarea de asistență tehnică și consolidarea capacităților pentru punerea în aplicare a planului de redresare și reziliență al Italiei) în cadrul misiunii 7. Decizia de punere în aplicare a Consiliului din 29 octombrie 2021 ar trebui modificată în consecință.

(11)În urma eliminării măsurilor și a scăderii nivelului de punere în aplicare a acestora în conformitate cu articolul 21 din Regulamentul (UE) 2021/241, Italia a solicitat utilizarea resurselor care au redevenit disponibile prin eliminarea măsurilor și scăderea nivelului de punere în aplicare. Pe această bază, Italia a solicitat adăugarea a zece măsuri noi. Sunt vizate: M1C2-30 și M1C2-31 aferente investiției 7 (Fondul național pentru conectivitate); M1C2-32 și M1C2-33 aferente investiției 8 (Compartimentul pentru state membre al InvestEU); M1C2-34 aferentă investiției 9 (Măsură de extindere: Tranziția 4.0) din cadrul componentei 2 a misiunii 1; M2C1-26 și M2C1-27 aferente investiției 4 (Mecanismul pentru Parcul agrofotovoltaic) din cadrul componentei 1 a misiunii 2; M2C4-39 și M2C4-40 aferente investiției 4.5 (Schemă de granturi pentru investiții în infrastructura de apă) din cadrul componentei 4 a misiunii 2; M3C1-28 aferentă investiției 1.10 (Consolidarea nodurilor metropolitane, a liniilor feroviare interregionale și regionale) din cadrul componentei 1 a misiunii 3; M4C1-31 și M4C1-32 aferente investiției 5 (Fondul pentru locuințe pentru studenți) din cadrul componentei 1 a misiunii 4; M4C2-4a aferentă reformei 1.2 (Plan trienal pentru finanțarea activităților de cercetare) din cadrul componentei 2 a misiunii 4; M5C3-14 aferentă investiției 1.5 [Sistemul de credite fiscale pentru investiții în sudul Italiei și în zonele economice speciale (ZES)] din cadrul componentei 3 a misiunii 5; și M7-50 aferentă investiției 18 (Măsură de extindere: Programul de reînnoire a parcului de vehicule utilitare ușoare și private cu vehicule electrice) din cadrul misiunii 7. În plus, Italia a solicitat majorarea nivelului de punere în aplicare pentru șapte măsuri. Sunt vizate: M2C1-16c aferentă investiției 1.1 (Punerea în aplicare a unor noi instalații de gestionare a deșeurilor și modernizarea instalațiilor existente și a proiectelor emblematice privind economia circulară); M2C1-9 aferentă investiției 2.2 (Parcul agrofotovoltaic); M2C1-23 și M2C1-24 aferente investiției 3.4 [Fondo Rotativo Contratti di Filiera (FCF) pentru a sprijini contractele lanțurilor de aprovizionare pentru sectoarele agroalimentar, al pescuitului și acvaculturii, al silviculturii, al floriculturii și al pepinierelor de plante]; M2C2-17 aferentă investiției 3.4 (Testarea hidrogenului pentru mobilitatea feroviară); M2C2-40 aferentă investiției 5.1 (Sprijin pentru sistemul de producție pentru tranziția ecologică, tehnologiile care contribuie la obiectivul zero emisii nete și competitivitatea și reziliența lanțurilor de aprovizionare strategice) din cadrul componentei 2 a misiunii 2; M4C1-15a aferentă investiției 1.7 (Burse pentru accesul la universități); M5C3-13 aferentă investiției 1.4 (Investiții în infrastructură pentru zone economice speciale). Pe această bază, Italia a solicitat creșterea nivelului de punere în aplicare a cinci măsuri și adăugarea a zece noi măsuri.

Distribuția jaloanelor și a țintelor

(12)Distribuția jaloanelor și a țintelor în tranșe ar trebui modificată pentru a ține seama de modificările aduse planului de redresare și reziliență și de calendarul orientativ prezentat de Italia.

Evaluarea realizată de către Comisie

(13)Comisia a evaluat planul de redresare și reziliență modificat în raport cu criteriile de evaluare prevăzute la articolul 19 alineatul (3) din Regulamentul (UE) 2021/241.

(14)Comisia consideră că modificările prezentate de Italia nu afectează evaluarea pozitivă a planului de redresare și reziliență formulată în Decizia de punere în aplicare a Consiliului din 13 iulie 2021 în ceea ce privește relevanța, eficacitatea, eficiența și coerența planului de redresare și reziliență în raport cu criteriile de evaluare prevăzute la articolul 19 alineatul (3) din Regulamentul (UE) 2021/241 literele (a), (b), (c), (d), (g), (h), (j) și (k).

Contribuția la îndeplinirea obiectivelor privind REPowerEU

(15)În conformitate cu articolul 19 alineatul (3) litera (da) din Regulamentul (UE) 2021/241 și cu criteriul 2.12 din anexa V la acesta, se preconizează că capitolul privind REPowerEU va contribui în mod eficace în mare măsură (nota A) la securitatea energetică, la diversificarea aprovizionării cu energie a Uniunii, la mărirea gradului de utilizare a surselor regenerabile de energie și a eficienței energetice, la sporirea capacităților de stocare a energiei sau la reducerea necesară a dependenței de combustibilii fosili înainte de 2030.

(16)Modificările privind investiția 6, Proiecte de interconectare electrică transfrontalieră între Italia și țările învecinate, investiția 9, Măsura de extindere: furnizarea de asistență tehnică și consolidarea capacităților pentru punerea în aplicare a planului de redresare și reziliență al Italiei, investiția 12, Instrumentul financiar pentru dezvoltarea unei poziții de lider internațional, industrial și în domeniul cercetării și dezvoltării în domeniul autobuzelor cu emisii zero, investiția 15, Transizione 5.0, precum și punerea în aplicare a noii investiții 18 – Extindere – Programul de reînnoire a parcului de vehicule utilitare ușoare și private cu vehicule electrice nu modifică evaluarea generală potrivit căreia se preconizează că punerea în aplicare a măsurilor incluse în capitolul privind REPowerEU va contribui, în special, la sprijinirea obiectivelor de la articolul 21c alineatul (3) literele (a), (b), (c), (d), (e) și (f) din Regulamentul (UE) 2021/241.

Măsuri cu o dimensiune sau un efect transfrontalier ori multinațional

(17)În conformitate cu articolul 19 alineatul (3) litera (db) din Regulamentul (UE) 2021/241 și cu criteriul 2.13 din anexa V la regulamentul respectiv, se preconizează că măsurile incluse în capitolul privind REPowerEU vor avea în mare măsură (nota A) o dimensiune sau un efect transfrontalier ori multinațional.

(18)Opt măsuri incluse în capitolul privind REPowerEU al Italiei au o dimensiune sau un efect transfrontalier sau multinațional, inclusiv infrastructura transfrontalieră de energie electrică și gaze, precum și investițiile care vizează îmbunătățirea capacității rețelei de a transporta energie electrică sau gaze către nord și care, prin urmare, au o dimensiune multinațională. Eliminarea investiției 6 (Proiecte de interconectare electrică transfrontalieră între Italia și țările învecinate) nu modifică evaluarea anterioară a acestui criteriu, deoarece celelalte măsuri din capitolul privind REPowerEU care au o dimensiune sau un efect transfrontalier sau multinațional contribuie în mare măsură la asigurarea aprovizionării cu energie în Uniune în ansamblu, prin îmbunătățirea capacității rețelei de a transporta energie electrică sau gaze către alte state membre și, prin urmare, având o dimensiune multinațională.

(19)În urma eliminării investiției 6 din capitolul privind REPowerEU și a celorlalte modificări aduse capitolului privind REPowerEU, costurile estimate ale măsurilor care au o dimensiune sau un efect transfrontalier sau multinațional reprezintă un total de 1 863 200 000 EUR, reprezentând [25,8] % din costurile totale estimate ale capitolului privind REPowerEU. Deși costurile estimate ale măsurilor respective reprezintă mai puțin de 30 % din costurile estimate ale tuturor măsurilor incluse în capitolul privind REPowerEU, alte măsuri incluse în capitolul privind REPowerEU continuă să abordeze mai bine obiectivele prevăzute la articolul 21c alineatul (3) din Regulamentul (UE) 2021/241, contribuind la abordarea obiectivelor imediate și pe termen lung ale Italiei privind tranziția energetică, maximizând impactul asupra eficienței energetice și a decarbonizării.

Contribuția la tranziția verde, inclusiv la biodiversitate

(20)În conformitate cu articolul 19 alineatul (3) litera (e) din Regulamentul (UE) 2021/241 și cu criteriul 2.5 din anexa V la acesta, planul de redresare și reziliență modificat conține măsuri care contribuie în mare măsură (nota A) la tranziția verde, inclusiv la biodiversitate, sau la abordarea provocărilor generate de această tranziție. Cuantumul aferent măsurilor de sprijinire a obiectivelor climatice reprezintă 37,1 % din alocarea totală a planului de redresare și reziliență modificat și 74,8 % din costurile totale estimate ale măsurilor din capitolul privind REPowerEU, calculate în conformitate cu metodologia prevăzută în anexa VI la Regulamentul (UE) 2021/241. În conformitate cu articolul 17 din Regulamentul (UE) 2021/241, planul de redresare și reziliență modificat este conform cu informațiile incluse în Planul național privind energia și clima pentru perioada 2021-2030.

(21)Modificările aduse contribuției la tranziția verde se referă la reducerea alocării pentru un număr de măsuri din cadrul mai multor misiuni și componente. Reducerea a fost compensată parțial de o serie de investiții și măsuri noi, cu un nivel crescut de punere în aplicare. Reducerea alocării a vizat investiția 4.2 (Fonduri pentru competitivitatea întreprinderilor din sectorul turismului) din cadrul componentei 3 a misiunii 1. Creșterea investiției 1.1 (Implementarea de noi instalații de gestionare a deșeurilor și modernizarea instalațiilor existente), investiția 3.4 [Fondo Rotativo Contratti di Filiera (FCF) pentru a sprijini contractele lanțurilor de aprovizionare pentru sectoarele agroalimentar, al pescuitului și acvaculturii, al silviculturii, al floriculturii și al pepinierelor de plante], împreună cu creșterea alocării pentru investiția 2.2 (Parcul agrofotovoltaic) și crearea investiției 4 (Mecanismul pentru Parcul agrofotovoltaic) a compensat parțial scăderea investiției 1.2 (Proiecte „emblematice” privind economia circulară), investiția 2.1 (Planul logistic pentru sectorul agroalimentar, al pescuitului și acvaculturii, al silviculturii, al floriculturii și al pepinierelor de plante) din cadrul componentei 1 a misiunii 2. În cadrul componentei 2 a misiunii 2, s-a înregistrat o scădere a investiției 1.2 (Promovarea surselor regenerabile de energie pentru comunitățile de energie și autoconsumatorii de energie din surse regenerabile care acționează în comun), a investiției 1.4 (Dezvoltarea biometanului, în conformitate cu criteriile de promovare a economiei circulare), a investiției 4.1 (Investiții în mobilitatea ușoară – Planul național privind pistele pentru biciclete), a investiției 4.2 (Dezvoltarea sistemelor de transport în masă rapidă), a investiției 4.3 (Instalarea infrastructurilor de încărcare), a investiției 4.4.2 (Reînnoirea parcului feroviar regional de transport public cu trenuri alimentate cu combustibili curați și serviciul universal), a investiției 5.2 (Hidrogen) și o creștere a investiției 3.4 (Testarea hidrogenului pentru mobilitatea feroviară), a investiției 5.1 (Tehnologii care contribuie la obiectivul zero emisii nete), precum și a noii investiții 4.5 (Schema de granturi pentru investiții în infrastructurile de apă); în cele din urmă, reducerea investiției 4.5 (Programul de reînnoire a parcului de vehicule comerciale ușoare și private cu vehicule electrice) a fost mai mult decât compensată de creșterea investiției 18 (Extindere – Programul de reînnoire a parcului de vehicule utilitare ușoare și private cu vehicule electrice) din cadrul misiunii 7. În cadrul componentei 3 a misiunii 2, s-a înregistrat o scădere a investiției 3.1 (Promovarea încălzirii centralizate eficiente), în timp ce componenta 4 a misiunii 2 a înregistrat o scădere a investiției 2.1 (Măsuri de reducere a riscului de inundații și hidrogeologic) și a investiției 4.1 (Investiții în infrastructura de apă primară pentru securitatea aprovizionării cu apă). O nouă reformă 1.3 (ROSCO) a fost instituită în cadrul componentei 1 a misiunii 3. Investiția 6 din cadrul componentei 2 a misiunii 5 (Programul de inovare pentru calitatea locuințelor) a înregistrat o creștere a marcării sale climatice, în timp ce investiția 5.3 din cadrul componentei 3 a misiunii 5 (Investiții în infrastructură pentru zone economice speciale) a înregistrat o creștere a alocării sale. În sfârșit, în cadrul misiunii 7, a existat o reducere a pachetului financiar pentru investiția 11 (Extindere: Consolidarea parcului feroviar regional de transport public cu trenuri cu emisii zero și serviciu universal) și investiția 15 (Transizione 5.0), în timp ce pentru investiția 6 (Proiecte de interconectare electrică transfrontalieră între Italia și țările învecinate), investiția 9 (Măsura de extindere: furnizarea de asistență tehnică și consolidarea capacităților pentru punerea în aplicare a planului italian de redresare și reziliență) și investiția 12 (Schema de granturi pentru dezvoltarea unei poziții de lider internațional, industrial și în materie de cercetare și dezvoltare în domeniul autobuzelor electrice) fondurile au fost retrase.

(22)În ansamblu, măsurile din planul de redresare și reziliență modificat contribuie în continuare în mod semnificativ la tranziția verde a Italiei. Din cauza diferențelor în materie de marcare climatică a măsurii care face obiectul unei majorări și a măsurilor care fac obiectul unei diminuări, modificările aduse planului de redresare și reziliență al Italiei determină o scădere netă cu 2,4 puncte procentuale a contribuției totale la obiectivul climatic al planului, de la 39,5 % la 37,1 %. Domeniul de aplicare al acestor modificări nu afectează evaluarea globală a acestui criteriu.

Contribuția la tranziția digitală

(23)În conformitate cu articolul 19 alineatul (3) litera (f) din Regulamentul (UE) 2021/241 și cu criteriul 2.6 din anexa V la acesta, planul de redresare și reziliență modificat conține măsuri care contribuie în mare măsură (nota A) la tranziția digitală sau la abordarea provocărilor generate de aceasta. Cuantumul aferent măsurilor de sprijinire a obiectivelor digitale reprezintă 26,5 % din alocarea totală a planului de redresare și reziliență modificat, calculată în conformitate cu metodologia prevăzută în anexa VII la regulamentul menționat. Creșterea alocării se referă la următoarele măsuri: M1C2 aferentă investiției 9 (Tranziția 4.0 – Extindere); M2C1 aferentă investiției 3.4 [Fondo Rotativo Contratti di Filiera (FCF) pentru a sprijini contractele lanțurilor de aprovizionare pentru sectoarele agroalimentar, al pescuitului și acvaculturii, al silviculturii, al floriculturii și al pepinierelor de plante]; M5C1 aferentă investiției 4 (Serviciul public universal); M1C2 aferentă investiției 7 (Fondul Național de Conectivitate). Reducerea alocării se referă la următoarele măsuri: M1C1 aferentă investiției 1.4 (Servicii digitale și experiența cetățenilor); M1C2 aferentă investiției 3 [Conexiuni rapide la internet (bandă largă ultrarapidă și 5G)]; M2C1 aferentă investiției 2.1 (Plan logistic pentru sectoarele agroalimentar, al pescuitului și acvaculturii, al silviculturii, al floriculturii și al pepinierelor de plante); M2C1 aferentă investiției 2.3 (Inovarea și mecanizarea în sectoarele agricol și alimentar); M4C2 aferentă investiției 3.3 (Acordarea de burse de doctorat în colaborare cu întreprinderile și promovarea angajării cercetătorilor de către întreprinderi); M5C1 aferentă reformei 1 (ALMP și formarea profesională); M5C2 aferentă investiției 2 (Modele de autonomie pentru persoanele cu handicap).

(24)În ansamblu, măsurile din planul de redresare și reziliență modificat contribuie și mai mult la tranziția digitală a Italiei: din cauza diferențelor în materie de marcare digitală a măsurii care face obiectul unei majorări și a măsurilor care fac obiectul unei diminuări, modificările aduse planului de redresare și reziliență al Italiei determină o majorare netă cu 1 punct procentual a contribuției totale la obiectivul digital al planului, de la 25,5 % la 26,5 %. Domeniul de aplicare limitat al acestor modificări nu afectează evaluarea globală a acestui criteriu.

Stabilirea costurilor

(25)În conformitate cu articolul 19 alineatul (3) litera (i) din Regulamentul (UE) 2021/241 și cu criteriul 2.9 din anexa V la acesta, justificarea furnizată în planul de redresare și reziliență modificat cu privire la valoarea costurilor totale estimate ale planului de redresare și reziliență este într-o măsură moderată (nota B) rezonabilă și plauzibilă, respectă principiul eficienței costurilor și este proporțională cu impactul economic și social național preconizat.

(26)Cuantumul costului total estimat al planului de redresare și reziliență modificat este în concordanță cu natura și tipul reformelor și investițiilor avute în vedere. Prin urmare, estimările costurilor pentru majoritatea măsurilor din planul de redresare și reziliență modificat sunt considerate rezonabile și plauzibile. Italia a furnizat suficiente informații și dovezi în sprijinul faptului că cuantumul costului total estimat nu face obiectul unei finanțări existente sau planificate din partea Uniunii. În sfârșit, cuantumul costului total estimat al planului de redresare și reziliență modificat este conform cu principiul eficienței costurilor și proporțional cu impactul economic și social național preconizat. Prin urmare, nota B este justificată pentru planul de redresare și reziliență modificat.

Orice alte criterii de evaluare

(27)Comisia consideră că modificările prezentate de Italia nu afectează evaluarea pozitivă a planului de redresare și reziliență prevăzută în Decizia de punere în aplicare a Consiliului din 13 iulie 2021 de aprobare a evaluării planului de redresare și reziliență al Italiei în ceea ce privește relevanța, eficacitatea, eficiența și coerența planului de redresare și reziliență în raport cu criteriile de evaluare prevăzute la articolul 19 alineatul (3) literele (a), (b), (c), (d), (g), (h), (j) și (k).

Măsuri de sprijinire a operațiunilor de investiții care contribuie la obiectivele platformei Tehnologii strategice pentru Europa (STEP)

(28)În conformitate cu articolul 4 alineatul (4) din Regulamentul (UE) 2024/795 al Parlamentului European și al Consiliului din 29 februarie 2024 de instituire a platformei „Tehnologii strategice pentru Europa” (STEP) 8 , Italia a considerat prioritare proiectele cărora le-a fost acordată o marcă de suveranitate în temeiul articolului 4 alineatul (1) din Regulamentul (UE) 2024/795. Cu toate acestea, Italia a considerat că niciun proiect căruia i s-a acordat marca de suveranitate nu trebuie inclus în planul de redresare și reziliență modificat, având în vedere că evaluarea conformității acestor proiecte cu Regulamentul (UE) 2021/241 și cu normele privind ajutoarele de stat este încă în desfășurare.

Evaluare pozitivă

(29)În urma evaluării pozitive de către Comisie a planului de redresare și reziliență modificat, care a constatat că planul de redresare și reziliență îndeplinește în mod satisfăcător criteriile de evaluare prevăzute în Regulamentul (UE) 2021/241, în conformitate cu articolul 20 alineatul (2) și cu anexa V la regulamentul respectiv, ar trebui stabilite reformele și proiectele de investiții necesare pentru punerea în aplicare a planului de redresare și reziliență modificat, jaloanele, țintele și indicatorii relevanți, precum și suma pusă la dispoziție de Uniune pentru punerea în aplicare a planului de redresare și reziliență modificat.

(30)Prezenta decizie nu trebuie să aducă atingere procedurilor legate de denaturări ale funcționării pieței interne care ar putea fi inițiate, în special în temeiul articolelor 107 și 108 din Tratatul privind funcționarea Uniunii Europene. Decizia nu înlocuiește cerința ca statele membre să pună în aplicare măsurile în conformitate cu dreptul Uniunii și cu dreptul intern și, în special, să notifice Comisiei eventualele ajutoare de stat în temeiul articolului 108 din Tratat.

Contribuția financiară

(31)Costurile totale estimate ale planului de redresare și reziliență modificat al Italiei sunt de 194 435 381 164 EUR. Întrucât cuantumul costului total estimat al planului de redresare și reziliență modificat este mai mare decât contribuția financiară maximă actualizată disponibilă pentru Italia, contribuția financiară stabilită în conformitate cu articolul 4a din Regulamentul (UE) 2021/1755 al Parlamentului European și al Consiliului 9 cu articolul 20 alineatul (4) și cu articolul 21a alineatul (6) din Regulamentul (UE) 2021/241 care este alocată planului de redresare și reziliență modificat al Italiei ar trebui să fie egală cu 71 779 623 788 EUR. Prin urmare, contribuția financiară pusă la dispoziția Italiei rămâne neschimbată.

Împrumuturi

(32)Sprijinul sub formă de împrumut pus la dispoziția Italiei, în valoare de 122 601 810 400 EUR, rămâne neschimbat.

(33)Decizia de punere în aplicare a Consiliului din 13 iulie 2021 ar trebui să fie modificată în consecință. Din motive de claritate, anexa la Decizia de punere în aplicare a Consiliului din 13 iulie 2021 ar trebui să fie înlocuită în întregime,

ADOPTĂ PREZENTA DECIZIE:

Articolul 1

Aprobarea evaluării Planului de redresare și reziliență

Se aprobă evaluarea Planului de redresare și reziliență modificat al Italiei, pe baza criteriilor prevăzute la articolul 19 alineatul (3) din Regulamentul (UE) 2021/241.

Articolul 2 
Modificări

Decizia de punere în aplicare a Consiliului din 13 iulie 2021 de aprobare a evaluării planului de redresare și reziliență al Italiei se modifică după cum urmează:

anexa la Decizia de punere în aplicare a Consiliului din 13 iulie 2021 de aprobare a evaluării planului de redresare și reziliență al Italiei se înlocuiește cu textul prevăzut în anexa la prezenta decizie.

Articolul 3 
Destinatar

Prezenta decizie se adresează Republicii Italiene.

Adoptată la Bruxelles,

   Pentru Consiliu,

   Președintele

(1)    JO L 57, 18.2.2021, p. 17, ELI: https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2021/241/oj .
(2)    A se vedea documentele ST 10160/21 INIT; ST 10160/21 ADD 1 REV 2 la https://www.consilium.europa.eu/ro/documents/public-register/ .
(3)    ST 12259/23 INIT.
(4)    ST 16051/23 INIT; ST 16051/23 ADD 1; ST 16051/23 ADD 1 REV 1 (ga).
(5)    ST 9399/24 INIT; ST 9399/24 ADD 1.
(6)    ST 15114/24 INIT; ST 15114 ADD 1 REV 1.
(7)    ST 9587/25 INIT; ST 9587/25 ADD 1.
(8)    Regulamentul (UE) 2024/795 al Parlamentului European și al Consiliului din 29 februarie 2024 de instituire a platformei Tehnologii strategice pentru Europa (STEP) (JO L, 2024/795, 29.2.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/795/oj).
(9)    Regulamentul (UE) 2021/1755 al Parlamentului European și al Consiliului din 6 octombrie 2021 de înființare a rezervei de ajustare la Brexit (JO L 357, 8.10.2021, p. 1, ELI:  http://data.europa.eu/eli/reg/2021/1755/oj ).
Top

Bruxelles, 4.11.2025

COM(2025) 675 final

ANEXĂ

la

Propunerea de Decizie de punere în aplicare a Consiliului

de modificare a Deciziei de punere în aplicare (UE) (ST 10160/21 INIT; ST 10160/21 ADD 1 REV 2) din 13 iulie 2021 de aprobare a evaluării planului de redresare și reziliență al Italiei

{SWD(2025) 348 final}


ANEXĂ

1.DESCRIEREA REFORMELOR ȘI A INVESTIȚIILOR

A.MISIUNEA 1 COMPONENTA 1

Axa 1 – Digitalizarea administrației publice: Axa 1 a componentei M1C1 a planului de redresare și reziliență al Italiei conține măsuri care vizează promovarea digitalizării administrației publice italiene și include șapte investiții și trei reforme. Investițiile vizează în special: (I) raționalizarea și consolidarea infrastructurilor digitale existente ale administrației publice; (II) promovarea adoptării cloud computingului, (iii) acordând o atenție deosebită armonizării și interoperabilității platformelor și serviciilor de date, punerii în aplicare a principiului „doar o singură dată” și accesibilității datelor prin intermediul unui catalog de interfețe de programare a aplicațiilor (API); (IV) îmbunătățirea disponibilității, eficienței și accesibilității tuturor serviciilor publice digitale, cu scopul de a crește nivelul de adoptare și de satisfacție a utilizatorilor, (v) consolidarea mijloacelor de apărare ale Italiei împotriva riscurilor pe care le prezintă criminalitatea informatică, (vi) promovarea transformării digitale a marilor administrații centrale; (VII) combaterea decalajului digital prin consolidarea competențelor digitale ale cetățenilor. Reformele din cadrul acestei axe vizează în special (i) raționalizarea și accelerarea procesului de achiziții publice pentru soluții în domeniul tehnologiilor informației și comunicațiilor (TIC) de către administrația publică; (II) sprijinirea transformării digitale a administrației publice și (iii) eliminarea obstacolelor din calea adoptării cloud de către administrațiile publice și raționalizarea proceselor de schimb de date între administrațiile publice.

Investițiile și reformele din cadrul acestei componente contribuie la punerea în aplicare a recomandărilor specifice fiecărei țări adresate Italiei în 2020 și 2019 cu privire la necesitatea „de a îmbunătăți eficacitatea administrației publice, inclusiv prin investiții în competențele angajaților din sectorul public, prin accelerarea digitalizării și prin creșterea eficienței și a calității serviciilor publice locale” (Recomandarea specifică fiecărei țări 3, 2019) și la „concentrarea investițiilor pe tranziția verde și pe cea digitală, în special pe [...] infrastructura digitală consolidată pentru a asigura furnizarea de servicii esențiale” (Recomandarea specifică fiecărei țări 3, 2020).

Axa 2 – Justiție: Performanța sistemului judiciar italian rămâne departe de cea a altor state membre în ceea ce privește durata procedurilor, astfel cum se subliniază în cel mai recent raport al Comisiei Europene privind eficiența justiției (CEPEJ). Axa 2 a componentei M1C1 a planului de redresare și reziliență conține măsuri care vizează eficientizarea sistemului judiciar prin reducerea duratei procedurilor și apropierea Italiei de mediana UE. Această componentă abordează recomandările specifice fiecărei țări adresate Italiei în 2020 și 2019 privind reducerea duratei proceselor civile și îmbunătățirea eficacității luptei împotriva corupției (recomandările specifice fiecărei țări 4, 2019 și 4, 2020). În plus, digitalizarea sistemului de justiție este, de asemenea, relevantă pentru tranziția digitală.

Axa 3 – Administrația publică: Axa 3 a componentei M1C1 a planului de redresare și reziliență conține măsuri care vizează reformarea administrației publice italiene și îmbunătățirea capacității administrative. Italia se situează sub media UE-27, atât în ceea ce privește eficacitatea guvernului, cât și încrederea în guvern. Reformele administrației publice italiene au fost afectate de un decalaj semnificativ în ceea ce privește punerea în aplicare a reformelor descendente și de slaba recunoaștere și difuzare a inovațiilor ascendente valoroase. Capacitatea administrativă este foarte scăzută. Eforturile de consolidare a capacității de planificare strategică, a mecanismelor de monitorizare și evaluare și a instrumentelor de elaborare a politicilor bazate pe date concrete ar trebui să continue. Obiectivul principal al acestei componente este de a consolida capacitatea administrativă a administrațiilor publice italiene la nivel central și local, atât în ceea ce privește capitalul uman (selecție, competențe și carieră), cât și în ceea ce privește simplificarea procedurilor administrative. Această secțiune prezintă strategia structurală globală în materie de resurse umane, de la procesele de selecție până la parcursurile profesionale. Reforma include, de asemenea, acțiuni de simplificare a procedurilor. Investițiile în noi seturi de instrumente digitale și acțiuni consolidate privind învățarea pe tot parcursul vieții sunt incluse în componenta 1 a misiunii 1. Această componentă abordează recomandările specifice fiecărei țări adresate Italiei în 2020 și 2019 privind îmbunătățirea eficacității administrației publice (recomandările specifice fiecărei țări 3 și 2019 și recomandările specifice fiecărei țări 4 și 2020).

Axa 4 – Achiziții publice și plăți efectuate de administrație: Axa 4 a componentei M1C1 a planului de redresare și reziliență conține măsuri care vizează reformarea anumitor aspecte-cheie ale cadrului legislativ italian privind achizițiile publice și reducerea întârzierilor în efectuarea plăților de către administrațiile publice centrale, regionale și locale, precum și de către autoritățile regionale din domeniul sănătății. Principalul obiectiv al reformei este de a simplifica normele privind achizițiile publice, de a spori securitatea juridică pentru întreprinderi și de a accelera atribuirea contractelor de achiziții publice, menținând în același timp garanțiile procedurale în ceea ce privește transparența și egalitatea de tratament. Prin urmare, aceste reforme sprijină realizarea la timp a infrastructurilor și a proiectelor finanțate prin plan.

Axa 5 – Reforme bugetare structurale (Impozitare și cheltuieli publice): Axa 5 a componentei M1C1 a redresării și rezilienței include mai multe reforme menite să sprijine sustenabilitatea finanțelor publice ale Italiei (recomandarea specifică țării 1, 2019). În ceea ce privește veniturile, reformele vizează îmbunătățirea procesului de colectare a impozitelor, încurajarea conformării fiscale și combaterea evaziunii fiscale, în vederea reducerii costurilor de conformare pentru contribuabili și a creșterii veniturilor pentru administrația publică, contribuind la îmbunătățirea sustenabilității finanțelor publice. În ceea ce privește cheltuielile, reformele vizează îmbunătățirea eficienței cheltuielilor publice, atât la nivel central, prin consolidarea cadrului existent pentru analizele anuale ale cheltuielilor, cât și la nivel subnațional, prin finalizarea reformei relațiilor fiscale de la diferite niveluri de guvernare.

A.1. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil

Axa 1 – Digitalizarea administrației publice

Investiția 1.1 – Infrastructura digitală

Obiectivul acestei investiții este de a se asigura că sistemele, seturile de date și aplicațiile administrației publice sunt găzduite în centre de date cu standarde de înaltă calitate pentru securitate, performanță, scalabilitate, interoperabilitate europeană și eficiență energetică. Investiția constă în migrarea seturilor de date și a aplicațiilor administrației publice către PSN sau către furnizori publici de cloud certificați în condiții de securitate.

Investiția 1.2 – Facilitarea cloud computingului pentru agențiile de plăți locale

Obiectivul acestei investiții este de a migra seturile de date și aplicațiile unei părți substanțiale a administrației publice locale către o infrastructură de cloud securizată, permițând fiecărei administrații să aleagă în cadrul unui set de medii publice de cloud certificate.

Măsura prevede, de asemenea, un pachet de sprijin „migrație ca serviciu” pentru administrații, care să cuprindă: (I) evaluarea inițială, (ii) sprijinul procedural/administrativ necesar pentru lansarea efortului, (iii) negocierea sprijinului extern necesar și (iv) gestionarea generală a proiectului pe parcursul executării. O echipă supravegheată de Ministerul Inovării Tehnologice și Tranziției Digitale (MITD) ar trebui să identifice și să certifice o listă largă de furnizori calificați și să negocieze un set de pachete standard de sprijin adaptate dimensiunii administrației și serviciilor implicate în migrație.

Investiția 1.3 – Date și interoperabilitate

Obiectivul acestei investiții este de a asigura interoperabilitatea deplină a seturilor de date și a serviciilor esențiale între administrațiile publice centrale și locale. Măsura constă în crearea unei platforme naționale de date digitale („Piattaforma Digitale Nazionale Dati”) care permite interoperabilitatea seturilor de date prin intermediul unui catalog de interfețe de programare a aplicațiilor (API) partajate între administrațiile centrale și locale.



Investiția 1.4 – Servicii digitale și experiența cetățenilor

Obiectivul acestei investiții este de a dezvolta un ecosistem integrat și orientat către cetățeni al serviciilor publice digitale, de a asigura adoptarea lor pe scară largă în cadrul administrațiilor centrale și locale și de a consolida experiența generală a utilizatorilor.

Măsura:

(I)definește modele de furnizare a serviciilor reutilizabile care asigură cerințe de accesibilitate deplină (investiția 1.4.1 – Experiența cetățenilor – Îmbunătățirea calității și a capacității de utilizare a serviciilor publice digitale);

(II)creșterea accesibilității serviciilor publice digitale (investiția 1.4.2 – Incluziunea cetățenilor: Îmbunătățirea accesibilității serviciilor publice digitale);

(III)implică adoptarea aplicației digitale pentru plăți între cetățeni și administrațiile publice (PagoPa) și adoptarea aplicației „IO” (investiția 1.4.3 – Să se extindă adoptarea serviciilor platformei PagoPA și a aplicației „IO”);

(IV)încurajează adoptarea platformelor naționale de identitate digitală (Sistema Pubblico di Identità Digitale, SPID și Carta d’Identità Elettronica, CIE) și a registrului național (Anagrafe nazionale della popolazione residente, ANPR) [investiția 1.4.4 – Extinderea adoptării platformelor naționale de identitate digitală (SPID, CIE) și a registrului național (ANPR)];

(V)instituie o platformă unică pentru notificări (investiția 1.4.5 – Digitalizarea anunțurilor publice);

(VI)implică adoptarea mobilității ca serviciu (MaaS) (investiția 1.4.6 – Mobilitatea ca serviciu pentru Italia, această ultimă măsură fiind finanțată pe baza sprijinului financiar nerambursabil).

Investiția 1.5 – Securitatea cibernetică

Obiectivul acestei investiții este de a consolida mijloacele de apărare ale Italiei împotriva riscurilor pe care le prezintă criminalitatea informatică, în special prin punerea în aplicare a unui „Perimetru național pentru securitatea cibernetică” (PSNC), în conformitate cu cerințele de securitate prevăzute în Directiva (UE) 2016/1148 privind securitatea rețelelor și a sistemelor informatice (Directiva NIS), și prin consolidarea capabilităților naționale de apărare cibernetică de inspecție tehnică și de monitorizare a riscurilor.

Măsura prevede dezvoltarea unui sistem integrat de ultimă generație, care să interconecteze strâns diferite entități din întreaga țară și să se conecteze la nivel internațional cu partenerii și cu furnizorii de tehnologie de încredere. Acest lucru se articulează pe patru piloni: (I) consolidarea capacităților din prima linie în fața publicului și a întreprinderilor/entităților de gestionare a alertelor și a evenimentelor reale recunoscute public; (II) construirea/consolidarea capacităților de inspecție și audit ale țării în ceea ce privește hardware-ul și software-ul utilizate de subiecții cu funcții esențiale pentru a certifica fiabilitatea/prevenirea amenințărilor; (III) alimentarea unităților de aplicare a legii și a unităților cibernetice din cadrul forțelor de poliție responsabile cu investigarea activităților infracționale; (IV) Consolidarea semnificativă a activelor cibernetice și a resurselor umane responsabile de securitatea națională și de răspunsul la amenințările cibernetice.

Investiția 1.6 – Transformarea digitală a marilor administrații centrale

Obiectivul acestei investiții este de a spori eficiența și de a simplifica procedurile principalelor administrații centrale – inclusiv (i) Ministerul de Interne, (ii) Ministerul Justiției, (iii) Institutul Național de Securitate Socială (INPS) și Institutul național pentru asigurări împotriva accidentelor de muncă (INAIL), (iv) Ministerul Apărării, (v) Consiliul de Stat și (vi) poliția financiară. Investiția constă în reproiectarea și digitalizarea unui set de procese, activități și servicii prioritare care intră în sfera lor de competență.

Investiția 1.7 – Competențe digitale de bază

Obiectivul acestei investiții este de a reduce ponderea populației expuse riscului de excluziune digitală prin furnizarea de educație digitală. Obiectivul constă în formarea de voluntari pentru a furniza educație digitală persoanelor expuse riscului de excluziune digitală și în consolidarea rețelei de centre de facilitare digitală.

Reforma 1.1 – Achiziții publice în domeniul TIC

Obiectivul acestei reforme este de a se asigura că administrația publică poate achiziționa soluții în domeniul tehnologiilor informației și comunicațiilor (TIC) într-un mod mai prompt și mai eficient prin raționalizarea și accelerarea procesului de achiziții pentru servicii și active TIC.

Punerea în aplicare a reformei constă în trei linii de acțiune. În primul rând, se creează o bază de date unică care conține o listă albă a operatorilor economici autorizați să furnizeze bunuri și servicii administrațiilor publice și se introduce o infrastructură tehnologică specifică pentru a permite certificarea furnizorilor. În al doilea rând, se adoptă o abordare simplificată („procedură accelerată”) pentru a raționaliza achizițiile TIC pentru proiectele PNRR. În al treilea rând, se instituie un serviciu de achiziții publice digitale, cu scopul de a include numai furnizorii certificați (operatorii economici pot solicita în orice moment să fie certificați în conformitate cu articolul 64 din Directiva 2014/24/UE); (II) să permită identificarea rapidă a furnizorilor care răspund unei nevoi specificate (de exemplu, prin intermediul unui configurator); (III) furnizarea unei experiențe intuitive a utilizatorilor pentru administrații (de exemplu, descrierea clară a serviciilor oferite, evaluarea comparativă a furnizorilor). Această configurație generală se bazează pe capacitățile existente ale CONSIP, entitatea de stat italiană pentru achiziții publice.

Reforma 1.2 – Sprijin pentru transformare 

Obiectivul acestei reforme este de a sprijini transformarea digitală a tuturor administrațiilor publice centrale și locale prin înființarea unui „birou dedicat transformării AP digitale”. Biroul de transformare constă într-o rezervă temporară de resurse competente din punct de vedere tehnologic, care organizează și sprijină efortul de migrație și negocierea centralizată a „pachetelor” de sprijin extern certificat.

În plus, măsura prevede înființarea unei societăți axate pe gestionarea operațiunilor de dezvoltare de software pentru a sprijini accelerarea digitală a administrațiilor centrale. Biroul de transformare sprijină în special administrația publică în punerea în aplicare a investițiilor 1.1-1.7 incluse în această componentă și sprijină, de asemenea, punerea în aplicare a investițiilor și a reformelor în digitalizarea asistenței medicale incluse în misiunea 6.

Reforma 1.3 – Cloud First și interoperabilitate

Scopul acestei reforme este de a elimina obstacolele din calea adoptării cloud și de a simplifica birocrația care încetinește procesele de schimb de date între administrațiile publice prin introducerea unui set de stimulente și obligații menite să faciliteze migrarea către cloud și să elimine constrângerile procedurale din calea adoptării pe scară largă a serviciilor digitale.

Reforma implică trei direcții de acțiune. În primul rând, întrucât soluțiile de tip cloud stimulează eficiența din punctul de vedere al costurilor în ceea ce privește cheltuielile cu tehnologia informației și comunicațiilor (TIC), după o „perioadă de grație” predefinită (de exemplu, trei ani de la lansarea transformării), administrațiile care nu au aderat la transformarea în cloud trebuie să vadă o restricție în bugetul lor de cheltuieli cu TIC.

În al doilea rând, ca parte a stimulentelor pentru migrarea în cloud, normele actuale de contabilitate publică pentru cheltuielile legate de serviciile de cloud trebuie revizuite. Având în vedere că migrarea către cloud implică în prezent un transfer al bugetelor de la cheltuielile de capital la cheltuielile operaționale, normele de contabilitate publică pentru cheltuielile legate de serviciile de cloud trebuie revizuite pentru a nu descuraja migrarea administrațiilor publice în cloud.

În al treilea rând, normele referitoare la normele privind interoperabilitatea datelor se revizuiesc, în conformitate cu dispozițiile privind datele deschise și prelucrarea datelor cu caracter personal, iar procedurile actuale pentru schimbul de date între administrațiile publice sunt simplificate pentru a raționaliza aspectele procedurale și a accelera punerea în aplicare a interoperabilității între bazele de date ale administrației publice. În plus, domiciliul digital va fi revizuit și integrat în registrul național al rezidenților (ANPR) pentru a permite o corespondență digitală sigură între cetățeni și administrațiile publice.

Axa 2 – Justiție

Reforma 1.4 – Justiție civilă

Obiectivul acestei reforme este de a scurta durata procedurilor civile și de a aborda restanțele instanțelor civile. Reforma constă în adoptarea de măsuri legislative pentru a reduce numărul de cauze noi în instanțe, pentru a simplifica procedurile existente și pentru a spori productivitatea instanțelor.

Reforma 1.5 – Justiție penală

Obiectivul acestei reforme este de a scurta durata procedurilor penale. Reforma constă în adoptarea de acțiuni care simplifică procedurile existente și sporesc productivitatea instanțelor.

Reforma 1.6 – Insolvabilitate

Reforma vizează digitalizarea și consolidarea procedurilor de insolvență, introducând mecanisme de alertă timpurie înainte de insolvență, specializarea instanțelor și a instituțiilor prejurisdicționale pentru a gestiona mai eficient toate etapele procedurilor de insolvență, inclusiv prin formare și specializare pentru membrii autorităților judiciare și administrative.

Reforma 1.7 – Instanțe fiscale

Scopul reformei este de a spori eficacitatea aplicării legislației fiscale și de a reduce numărul mare de recursuri la Curtea de Casație.

Reforma 1.8 – Digitalizarea sistemului de justiție

Obiectivul acestei reforme este digitalizarea procedurilor civile și penale. Această reformă constă în introducerea unei depuneri electronice obligatorii a documentelor, instituirea unui flux de lucru electronic pentru procedurile civile, digitalizarea procedurilor penale în primă instanță și crearea unei baze de date a hotărârilor de drept civil.

Investiția 1.8 – Proceduri de recrutare a instanțelor civile, penale și administrative

Obiectivul acestei măsuri este de a spori calitatea justiției prin sprijinirea activităților instanțelor administrative, civile și penale, precum și ale serviciilor teritoriale și centrale ale Ministerului Justiției responsabile cu punerea în aplicare a planului de redresare și reziliență și cu tranziția digitală în sistemul de justiție. Investiția constă în angajarea temporară de personal pentru biroul de probă și de personal tehnic și administrativ care sprijină punerea în aplicare a obiectivelor planului de redresare și reziliență.

Axa 3 – Administrația publică

Reforma 1.9 – Reforma ocupării forței de muncă în sectorul public și reforma simplificării

Obiectivul acestei reforme este de a consolida cadrul de ocupare a forței de muncă în sectorul public și de a simplifica procedurile administrative în beneficiul întreprinderilor și al cetățenilor. Reforma constă în adoptarea unei serii de măsuri de eliminare a obligațiilor inutile, de introducere a unor mecanisme de consimțământ tacit, de simplificare a comunicării, de uniformizare a regimurilor partajate cu regiunile și municipalitățile, de asigurare a interoperabilității procedurilor pentru întreprinderi și construcții (SUAP &SUE) și de definire a unui set de indicatori-cheie de performanță (ICP) pentru a orienta schimbările organizaționale în administrații.

Reforma 1.9a – Reformă în vederea accelerării punerii în aplicare a politicii de coeziune

Reforma urmărește să accelereze punerea în aplicare și eficiența politicii de coeziune în complementaritate cu PNRR. Acesta prevede data aprobării planului strategic al zonei economice speciale unice. Legislația națională impune avizul Conferinței unificate înainte de transformarea acesteia în lege, astfel cum se prevede în Decretul legislativ nr. 281/1997. În conformitate cu articolul 9 din Regulamentul (UE) 2021/241, reforma poate primi sprijin din partea altor programe și instrumente ale Uniunii, cu condiția ca acest sprijin să nu acopere aceleași costuri. MRR nu acoperă niciun cost al reformei.

Investiția 1.9 – Furnizarea de asistență tehnică și consolidarea capacităților pentru implementarea planului de redresare și reziliență al Italiei

Obiectivul acestei investiții este de a consolida capacitatea administrativă pentru punerea în aplicare a planului de redresare și reziliență al Italiei. Investiția constă în recrutarea temporară a unui grup de experți care va oferi asistență tehnică administrațiilor și le va consolida capacitatea de a pune în aplicare inițiativele specifice avute în vedere în cadrul planului de redresare și reziliență și include programe de formare a angajaților din sectorul public pentru a consolida consolidarea capacităților.

Axa 4 – Achiziții publice și plăți efectuate de administrațiile publice

Reforma 1.10 – Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Obiectivul acestei reforme este de a îmbunătăți calificarea și profesionalizarea autorităților contractante, de a spori concurența, de a simplifica și digitaliza procedurile organismelor centrale de achiziție și de a operaționaliza sistemul național de achiziții publice electronice. În acest scop, reforma include adoptarea de acte juridice, inclusiv modificări ale Codului achizițiilor publice.

Reforma 1.11 – Reducerea întârzierilor în efectuarea plăților de către administrațiile publice și autoritățile din domeniul sănătății

Obiectivul reformei este de a aborda blocajele care cauzează întârzieri în executarea plăților de la administrațiile și autoritățile publice italiene centrale, regionale, locale și din domeniul sănătății către întreprinderi, în special prin adoptarea unor acțiuni structurale și a unor măsuri legislative specifice.

Axa 5 – Reforme bugetare structurale (Impozitare și cheltuieli publice)

Reforma 1.12 – Reforma administrației fiscale

Obiectivul acestei reforme a administrației fiscale este de a încuraja respectarea obligațiilor fiscale, de a spori eficacitatea auditurilor și a controalelor și de a reduce costurile de asigurare a conformității pentru contribuabili, prin adoptarea și punerea în aplicare a unor măsuri legislative și de reglementare specifice.

Reforma 1.13 – Reforma cadrului de revizuire a cheltuielilor

Obiectivul acestei reforme este de a spori eficacitatea cadrului național de analiză a cheltuielilor. Reforma constă în angajamentul de a efectua analize anuale ale cheltuielilor în perioada 2023-2025 și de a îmbunătăți practica integrării dimensiunii ecologice și a dimensiunii de gen în buget.

Reforma 1.14 – Reforma cadrului bugetar subnațional

Obiectivul acestei reforme este de a spori transparența relațiilor fiscale între diferitele niveluri de guvernare. Reforma constă în definirea parametrilor „federalismului fiscal” pentru regiunile cu statut obișnuit și în adoptarea de acte legislative pentru „federalismul fiscal” pentru provincii și orașele metropolitane.



Reforma 1.15 – Reforma normelor de contabilitate publică

Obiectivul acestei reforme este de a pune în aplicare un sistem unic de contabilitate pe bază de angajamente pentru sectorul public, excluzând întreprinderile de stat. Reforma constă în adoptarea cadrului conceptual, a setului de standarde de contabilitate pe bază de angajamente și a planului multidimensional de conturi, precum și în furnizarea de cursuri de formare pentru tranziția către noul sistem de contabilitate pe bază de angajamente.

Investiția 1.10 – Sprijin pentru calificare și achiziții publice electronice

Această investiție instituie, în cadrul strategiei de profesionalizare a achizitorilor publici, o funcție de sprijinire a achizițiilor publice dedicată autorităților contractante pentru a îndeplini cerințele din anexa II.4 la Codul achizițiilor publice și pentru a le sprijini în procesul de achiziții publice electronice, sprijinind dobândirea de competențe digitale și oferind sprijin tehnic pentru adoptarea digitalizării achizițiilor publice, inclusiv utilizarea unor sisteme dinamice de achiziții.

A.2. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

Indicatori calitativi 
(pentru jaloane)

Indicatori cantitativi 
(pentru obiective)

Calendar orientativ pentru finalizare

Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte

Unitatea de măsură

Situația de referință

Obiectiv

Trimestru

Anul

M1C1-1

Reforma 1.1: Achiziții publice în domeniul TIC

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretelor legislative pentru reforma 1.1 „Achiziții publice în domeniul TIC”

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a decretului legislativ pentru reforma achizițiilor publice în domeniul TIC

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Actele juridice necesare includ intervenții legislative în decretul legislativ privind simplificările („Decreto Legge Semplificazioni”). Acestea prevăd:

(I) Posibilitatea de a utiliza procedura menționată la articolul 48 alineatul (3) din Codul contractelor de achiziții publice și pentru contractele care depășesc pragurile menționate la articolul 35 din Codul contractelor de achiziții publice pentru achizițiile legate de achiziționarea de produse și servicii informatice, în special bazate pe tehnologia de tip cloud, precum și de servicii de conectivitate, finanțate integral sau parțial din resursele prevăzute pentru punerea în aplicare a proiectelor PNRR;

(II) Interoperabilitatea între diferitele baze de date gestionate de organismele de certificare implicate în procesul de verificare a cerințelor menționate la articolul 80 din Codul contractelor de achiziții publice;

(III) Crearea unui fișier virtual al operatorilor economici în care sunt prezente datele pentru verificarea absenței motivelor de excludere menționate la articolul 80, care să permită definirea unei liste albe a operatorilor economici pentru care verificarea a fost deja efectuată.

M1C1-2

Reforma 1.3: Cloud înainte de toate și interoperabilitatea

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretelor legislative pentru reforma 1.3 „Cloud First and Interoperability”

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a decretului legislativ privind mai întâi tehnologia de tip cloud și reforma interoperabilității

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Actele juridice necesare includ:

Acte de reglementare de punere în aplicare privind în special (i) Regulamentul Agenzia per l’Italia digitale (AgID) privind Polo Strategico Nazionale (PSN) (prevăzut la articolul 33-septies din Decretul-lege nr. 179/212) și (ii) Orientările AgID privind interoperabilitatea [prevăzute la articolele 50 și 50 ter din Codice dell’Amministrazione Digitale (CAD)].

Modificări ale articolului 50 din DAC:

(I) eliminarea obligației de a încheia acorduri-cadru pentru administrațiile care accesează platforma națională de date digitale;

(II) clarificări cu privire la chestiunea confidențialității: transferul de date dintr-un sistem informatic în altul nu modifică dreptul de proprietate asupra datelor și prelucrării, fără a aduce atingere responsabilităților administrațiilor publice care primesc și prelucrează datele în calitate de operatori de date autonomi.

Modificări aduse Decreto del Presidente della Repubblica (DPR) 445/2000 în ceea ce privește accesul la date:

(I) abrogarea autorizației necesare pentru accesul direct la date;

(II) eliminarea trimiterilor la acordurile-cadru de la articolul 72.

Modificări ale articolului 33 septies din Decretul-lege nr. 179/2012:

(I) să introducă posibilitatea ca AgID să reglementeze, prin Regulamentul Centri Elaborazione Dati (CED) și Regulamentul privind cloud computingul, termenii și metodele cu care administrațiile publice trebuie să efectueze migrațiile cu DCI;

(II) să introducă sancțiuni pentru nerespectarea obligațiilor de migrare către cloud.

M1C1-3

Investiția 1.1: Infrastructură digitală

Etapă de referință

Finalizarea programului Polo Strategico Nazionale (PSN)

Raport privind implementarea cloud, elaborat de Ministerul Inovării Tehnologice și Tranziției Digitale (MITD)

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Finalizarea completă a proiectului global se realizează atunci când toate administrațiile publice vizate au finalizat mutarea platformelor identificate către Polo Strategico Nazionale (PSN), iar testarea a patru centre de date este finalizată cu succes, ceea ce permite începerea procesului de migrare a seturilor de date și a aplicațiilor administrațiilor publice vizate către PSN.

M1C1-4

Investiția 1.3.1: Platforma națională de date digitale

Etapă de referință

Platforma națională de date digitale operațională

Raportul Ministerului Inovării Tehnologice și Tranziției Digitale (MITD) care demonstrează lansarea platformei naționale de date digitale

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Platforma permite agențiilor:

— își publică interfețele de programare a aplicațiilor (API) în Catalogul API al platformei;

— să stabilească și să semneze acorduri de interoperabilitate digitală prin intermediul platformei;

autentifică și autorizează accesul la API utilizând funcționalitățile platformei;

— validarea și evaluarea conformității cu cadrul național de interoperabilitate.

M1C1-5

Investiția 1.5: Securitatea cibernetică

Etapă de referință

Crearea noii Agenții Naționale de Securitate Cibernetică

Act administrativ de constituire

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Obiectivul de etapă se realizează prin (1) transformarea în lege a decretului legislativ care constituie Agenția Națională de Securitate Cibernetică, aflat în prezent în curs de finalizare; (2) publicarea în Monitorul Oficial a decretului prim-ministerial (Decreto del Presidente del Consiglio dei Ministri, DPCM) care conține reglementarea internă a Agenției Naționale de Securitate Cibernetică.

M1C1-6

Investiția 1.5: Securitatea cibernetică

Etapă de referință

Implementarea inițială a serviciilor naționale de securitate cibernetică

Raport care demonstrează arhitectura completă a serviciilor naționale de securitate cibernetică

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Obiectivul de etapă se realizează prin definirea arhitecturii detaliate a întregului ecosistem al arhitecturii naționale de securitate cibernetică [și anume, un centru național pentru schimbul de informații și analiză (ISAC), o rețea de echipe de intervenție în caz de urgență informatică (CERT), un HyperSOC național, calculul de înaltă performanță integrat cu instrumentele de inteligență artificială/învățare automată (IA/ML) pentru a analiza incidentele de securitate cibernetică la nivel național].

M1C1-7

Investiția 1.5: Securitatea cibernetică

Etapă de referință

Înființarea rețelei de laboratoare de verificare și certificare în materie de securitate cibernetică

Documentația furnizată care demonstrează procesele și procedurile identificate care trebuie partajate între laboratoare și raportarea furnizată demonstrând activarea a cel puțin unui laborator

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Obiectivul de etapă trebuie atins cu:

(I) Identificarea de către Agenția Națională pentru Securitate Cibernetică a locului în care vor fi create laboratoarele și centrele de screening și certificare, profilurile experților care urmează să fie recrutați, definirea completă a proceselor și procedurilor care urmează să fie partajate între laboratoare.

(II) Activarea unui laborator.

Activitățile create pentru constituirea și activarea laboratoarelor de control sunt supravegheate de Ministero dello Sviluppo Economico (MISE) împreună cu CVCN (laboratorul național de verificare și certificare a securității cibernetice) și sunt integrate în Centrul de evaluare (CV) de către Ministerul de Interne și Ministerul Apărării.

M1C1-8

Investiția 1.5: Securitatea cibernetică

Etapă de referință

Activarea unei unități centrale de audit pentru măsurile de securitate ale PSNC &NIS

Raportare furnizată care demonstrează lansarea unității centrale de audit

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Se numește o unitate internă în cadrul Agenției Naționale pentru Securitate Cibernetică, cu mandatul de a efectua activitățile unității centrale de audit care va ține seama de măsurile de securitate ale PSNC &NIS.

Procesele, logistica și modalitățile de operare sunt formalizate într-o documentație adecvată, cu un accent special pe procesele operaționale, și anume regulile de angajare, auditul și procedurile de raportare.

Instrumentele informatice colectează, gestionează și analizează datele de audit și sunt dezvoltate și utilizate de unitatea de audit.

Se furnizează documentația prin care se raportează finalizarea dezvoltării instrumentelor.

M1C1-9

Investiția 1.5: Securitatea cibernetică

Țintă

Sprijin pentru modernizarea structurilor de securitate T1

NU EXISTĂ

Număr

0

5

TRIMESTRUL 4

2022

Cel puțin cinci intervenții de consolidare a structurilor de securitate finalizate în cadrul Perimetrului național de securitate cibernetică (PSNC) și al rețelelor și sistemelor informatice (NIS).

Tipurile de intervenție includ modernizări ale centrelor operaționale de securitate (SOC), îmbunătățiri ale apărării frontierelor cibernetice și capabilități interne de monitorizare și control. Intervențiile se axează pe sectoarele sănătății, energiei și mediului (alimentarea cu apă potabilă).

M1C1-10

Reforma 1.2: Sprijin pentru transformare

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a înființării echipei de transformare și a NewCo

Dispoziție din actul juridic care indică intrarea în vigoare a actului juridic de creare a Biroului de transformare și intrarea în vigoare a actului juridic pentru crearea NewCo

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Pentru înființarea biroului de transformare, actele juridice necesare includ:

-Publicarea decretului legislativ „reclutamento” [deja aprobat de Consiliul de Miniștri nr. 22 din 4 iunie 2021și publicat în Jurnalul Oficial („Gazzetta Ufficiale”) la 10 iunie2021];

-Publicarea unei cereri de exprimare a interesului;

-Selectarea și atribuirea misiunii experților (cu titlu temporar pe durata MRR).

Pentru NewCo, etapele-cheie necesare includ:

-Autorizarea legislativă;

-Decreto del Presidente del Consiglio dei Ministri (DPCM) de autorizare a înființării societății și de stabilire a obiectivelor, a capitalului social, a duratei și a administratorilor societății;

-Instituția societății cu act notarial;

-Acte necesare pentru ca societatea să devină operațională – statut și diverse reglementări.

M1C1-11

Investiția 1.6.6: Digitalizarea Poliției Financiare

Țintă

Poliția financiară – Achiziționarea de servicii profesionale de știință a datelor T1

NU EXISTĂ

Număr

0

5

TRIMESTRUL 1

2023

Achiziționarea de servicii profesionale de știință a datelor prin contractarea cu un furnizor de servicii de consultanță care implică în total cinci resurse umane responsabile atât de proiectarea arhitecturii datelor, cât și de redactarea algoritmilor unității de analiză a volumelor mari de date. Publicarea contractului atribuit pentru achiziționarea de servicii de știință a datelor în conformitate cu Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) prin utilizarea unei liste de excludere și a cerinței de conformitate cu legislația UE și națională relevantă în domeniul mediului și publicarea la scară națională a unor noi instrumente în cadrul primului modul de analiză (coloana vertebrală IT).

M1C1-12

Investiția 1.3.2: Portalul digital unic

Țintă

Portalul digital unic

NU EXISTĂ

Număr

0

19

TRIMESTRUL 4

2023

Cele 19 proceduri administrative prioritare aplicabile în Italia dintre cele 21 definite în Regulamentul (UE) 2018/1724 sunt pe deplin conforme cu cerințele definite la articolul 6 din Regulamentul (UE) 2018/1724. Mai precis: (a) identificarea utilizatorilor, furnizarea de informații și de documente justificative, semnătura și transmiterea finală se efectuează toate pe cale electronică, la distanță, prin intermediul unui canal de servicii care permite utilizatorilor să îndeplinească cerințele legate de procedură într-un mod ușor de utilizat și structurat; (b) utilizatorilor li se furnizează o confirmare automată de primire, cu excepția cazului în care rezultatul procedurii este livrat imediat; (c) rezultatul procedurii se livrează pe cale electronică sau, în cazul în care acest lucru este necesar pentru a respecta dreptul Uniunii sau dreptul intern aplicabil, prin mijloace fizice; (d) utilizatorilor li se furnizează o notificare electronică privind finalizarea procedurii.

M1C1-13

Investiția 1.4.6:

Mobilitatea ca serviciu pentru Italia

Etapă de referință

Mobilitatea ca soluții de servicii M1

Raport al Ministero delle Infrastrutture e della Mobilità Sostenibili (MIMS), în colaborare cu universitățile, care descrie punerea în aplicare și evaluează rezultatele celor trei proiecte-pilot

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2023

Au fost puse în aplicare trei proiecte-pilot care vizează testarea mobilității ca soluții de servicii în orașele metropolitane avansate din punct de vedere tehnologic.

Fiecare soluție a fost utilizată de cel puțin 1 000 utilizatori în perioada pilot.

Fiecare proiect-pilot este deschis unui număr minim de 1 000 de utilizatori, care au posibilitatea de a-l accesa în mod voluntar și pe propria cheltuială și de a oferi evaluarea individuală, cu posibilitatea de a alege și de a achiziționa servicii de mobilitate dintre cele disponibile pe platformă.

Serviciul MaaS, prin intermediul unei platforme tehnologice unice, va sugera cetățeanului cea mai bună soluție de călătorie bazată pe nevoile sale, exploatând integrarea între diferitele opțiuni de mobilitate disponibile (transport public local, partajare, cabină, închiriere de autoturisme) pentru a optimiza experiența de călătorie atât în ceea ce privește planificarea (planificatorul de rute intermodale și informarea în timp real cu privire la timp și distanță), cât și în ceea ce privește utilizarea (rezervarea și plata serviciilor).

M1C1-14bis

Reforma 1.9a: Reformă pentru accelerarea punerii în aplicare a politicii de coeziune

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației naționale pentru accelerarea punerii în aplicare a politicii de coeziune

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a legislației naționale pentru accelerarea punerii în aplicare a politicii de coeziune

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 1

2024

Intrarea în vigoare a legislației naționale care identifică, în cadrul acordului de parteneriat și pentru toate programele actuale, măsurile necesare pentru accelerarea și îmbunătățirea punerii în aplicare a politicii de coeziune.

Pentru a asigura dialogul instituțional și cooperarea, precum și o înțelegere comună a acțiunilor necesare, guvernul instituie, până la 31 decembrie 2023, un grup de lucru tehnic cu autoritățile de management al tuturor programelor regionale și naționale din cadrul PNRR Cabina di regia, fără a aduce atingere legislației naționale privind Conferința unificată.

Legislația stabilește măsurile necesare pentru a acorda prioritate intervențiilor în următoarele sectoare strategice, în strictă coerență cu documentele de planificare definite pentru condițiile favorizante relevante și pentru a le pune în aplicare în mod concret, inclusiv prin intervenții specifice pentru consolidarea capacității administrative în aceste sectoare:

   Apă;

   infrastructuri pentru riscuri hidrogeologice și protecția mediului;

   Deșeuri;

   Transporturile și mobilitatea durabilă;

   Al energiei,

   Sprijin pentru dezvoltarea și atractivitatea întreprinderilor, inclusiv pentru tranziția digitală și tranziția verde.

M1C1-15

Investiția 1.6.6: Digitalizarea Poliției Financiare

Țintă

Poliția financiară – Achiziționarea de servicii profesionale de știință a datelor T2

NU EXISTĂ

Număr

5

10

TRIMESTRUL 1

2024

Achiziționarea de servicii profesionale de știință a datelor prin contractarea cu un furnizor de servicii de consultanță care implică cinci resurse umane suplimentare (zece în total) responsabile atât cu proiectarea arhitecturii datelor, cât și cu redactarea algoritmilor unității de analiză a volumelor mari de date. Publicarea contractului atribuit pentru achiziționarea de servicii de știință a datelor în conformitate cu Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) prin utilizarea unei liste de excludere și a cerinței de conformitate cu legislația UE și națională relevantă în domeniul mediului și publicarea la scară națională a unor noi instrumente în cadrul primului modul de analiză (coloana vertebrală IT).

M1C1-17

Investiția 1.1: Infrastructură digitală

Țintă

Migrația către Polo Strategico Nazionale T1

NU EXISTĂ

Număr

0

100

TRIMESTRUL 3

2024

Cel puțin 100 administrații publice centrale și autorități locale din domeniul sănătății (Aziende Sanitarie Locali/Aziende ospedaliere) trebuie să migreze integral cel puțin un serviciu al administrației (inclusiv sisteme, seturi de date și aplicații) către infrastructură (Polo Strategico Nazionale). Migrarea completă poate implica pentru fiecare instituție o combinație de: negata de tip cloud pentru găzduire pură, migrații în ascensiune, modernizare la infrastructură ca serviciu (IaaS), Platform-as-a-Service (Paas) sau Software-as-a-Service (SaaS). Migrarea către Polo Strategico Nazionale poate fi realizată în diferite moduri, în conformitate cu stadiul actual al arhitecturii informatice a software-ului de la fața locului, deținută de fiecare administrație publică migratoare. Aceste strategii pot varia de la simpla găzduire și migrațiile de tip lift-and-change pentru software-ul care nu este pregătit pentru cloud la migrarea către IaaS, PaaS sau SaaS pentru software-ul pregătit pentru cloud-ready. PSN oferă fiecărei administrații publice migratoare toate strategiile de migrație care sunt eligibile pentru a lua în considerare obiectivul de „migrare către Polo Strategico Nazionale” atins.

Totalul administrațiilor publice „care intră în domeniul de aplicare” include:

• Administrațiile publice centrale care reprezintă cea mai mare parte a cheltuielilor legate de tehnologiile informației și comunicațiilor (TIC) (cum ar fi Institutul Național de Securitate Socială și Ministerul Justiției);

• Administrațiile publice centrale care găzduiesc date în centre de date depășite, conform sondajului realizat recent cu privire la „disponibilitatea cloud”;

• Autoritățile locale din domeniul sănătății (Aziende Sanitarie Locali/Aziende Ospedaliere), situate în principal în Italia Centrală și de Sud, nu dispun de o infrastructură adecvată pentru a asigura securitatea datelor.

M1C1-18

Investiția 1.3.1: Platforma națională de date digitale

Țintă

API în platforma națională de date digitale T1

NU EXISTĂ

Număr

0

3 000

TRIMESTRUL 4

2024

Acest obiectiv constă în atingerea a cel puțin 3 000 de interfețe de programare a aplicațiilor (API) create de administrațiile publice, publicate în catalogul API și integrate în platforma națională de date digitale. API publicate au un impact asupra mai multor domenii care pot include, dar nu se limitează la:

(I) Servicii de securitate socială și de asistență socială, gestionarea serviciilor de achiziții publice sau registre naționale de bază (de exemplu, Registrul de evidență a populației și registrul licențelor pentru autovehicule);

Fiecare implementare și documentație API respectă standardele naționale de interoperabilitate. Cadrul platformei naționale de date digitale oferă funcționalități pentru a evalua această conformitate.

M1C1-19

Investiția 1.5: Securitatea cibernetică

Țintă

Sprijin pentru modernizarea structurilor de securitate T2

NU EXISTĂ

Număr

5

50

TRIMESTRUL 4

2024

Cel puțin 50 intervenții de consolidare finalizate în sectorul Perimetrului național de securitate cibernetică (PSNC) și în sectorul rețelelor și sistemelor informatice (NIS).

Tipurile de intervenție includ, de exemplu, centrele operaționale de securitate (SOC), îmbunătățirile în materie de apărare a limitelor cibernetice și capabilitățile interne de monitorizare și control în conformitate cu cerințele NIS și PSNC. Intervențiile în sectoarele NIS pun un accent deosebit pe sectoarele sănătății, energiei și mediului (alimentarea cu apă potabilă și gestionarea deșeurilor).

M1C1-20

Investiția 1.5: Securitatea cibernetică

Etapă de referință

Implementarea integrală a serviciilor naționale de securitate cibernetică

Raport care demonstrează activarea completă a serviciilor naționale de securitate cibernetică

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2024

Această etapă se finalizează prin activarea echipelor teritoriale de intervenție în caz de urgență informatică (CERT) care sunt interconectate cu Centrul italian de răspuns la incidente de securitate informatică (CSIRT), activarea Centrului pentru schimbul de informații și analiză (ISAC), integrarea a cel puțin 5 centre operaționale de securitate (SOC) cu HyperSOC național, funcționarea deplină a serviciilor de gestionare a riscurilor în materie de securitate cibernetică, inclusiv a celor pentru analiza lanțului de aprovizionare și serviciile de asigurare a riscurilor cibernetice.

M1C1-21

Investiția 1.5: Securitatea cibernetică

Etapă de referință

Finalizarea rețelei de laboratoare de screening și certificare de securitate cibernetică, centre de evaluare

Raportare furnizată, demonstrând activarea integrală a cel puțin 10 laboratoare și a 2 centre de evaluare (CV)

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2024

Activarea a cel puțin 10 laboratoare de control de securitate și certificare și a 2 centre de evaluare (CV).

M1C1-22

Investiția 1.5: Securitatea cibernetică

Etapă de referință

Funcționarea deplină a Unității centrale de audit pentru măsurile de securitate ale PSNC &NIS, fiind finalizate cel puțin 30 inspecții

Raportare furnizată, rapoarte de inspecție

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2024

Funcționarea deplină a unității centrale de audit, cu cel puțin 30 inspecții finalizate.

M1C1-23

Investiția 1.4.6: Mobilitatea ca serviciu pentru Italia

Etapă de referință

Mobilitatea ca soluții de servicii M2

Proiecte-pilot privind mobilitatea ca serviciu

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2025

Șapte proiecte-pilot, dintre care cel puțin trei în sud, testează soluții de mobilitate ca serviciu (MaaS).

Mobilitatea ca serviciu oferă utilizatorilor, prin intermediul unei platforme tehnologice unice, cele mai bune opțiuni de călătorie în funcție de nevoile lor, prin integrarea diferitelor opțiuni de mobilitate (de exemplu, transportul public, serviciile de partajare, taxiuri, închirierea de autoturisme) și prin optimizarea planificării călătoriilor și a experienței generale a utilizatorilor.

M1C1-24

Investiția 1.7.1: Funcția publică digitală

Țintă

Voluntarii sunt formați

NU EXISTĂ

Număr

0

8 300

TRIMESTRUL 4

2025

Cel puțin 8 300 de voluntari sunt formați în domeniul competențelor digitale de către Departamentul pentru transformarea digitală pentru a oferi educație digitală persoanelor expuse riscului de excluziune digitală în cadrul organizațiilor înregistrate în registrul național al organizațiilor serviciului public universal.

M1C1-25

Investiția 1.6.6: Digitalizarea Poliției Financiare

Etapă de referință

Să dezvolte sistemele informatice utilizate pentru combaterea criminalității economice

Sisteme informatice cu funcționalități noi

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2025

Lansarea de noi funcționalități ale sistemelor informatice utilizate pentru combaterea criminalității economice.

M1C1-26

Investiția 1.1: Infrastructură digitală

Țintă

Migrarea către Polo Strategico Nazionale sau către un mediu public de cloud sigur și certificat

NU EXISTĂ

Număr

100

280

TRIMESTRUL 2

2026

Cel puțin 280 administrații publice centrale și autorități locale din domeniul sănătății (Aziende Sanitarie Locali/Aziende Ospedaliere) au migrat către „Polo Strategico Nazionale” (PSN) sau către un mediu public de cloud sigur, certificat, în conformitate cu planul de migrare aprobat de Departamentul pentru Transformarea Digitală.

Migrarea poate fi efectuată în diferite moduri, în funcție de stadiul actual al arhitecturii informatice a software-ului la fața locului, deținută de fiecare administrație publică migratoare.

Aceste strategii pot varia de la simpla găzduire și migrarea de tip lift-and-change pentru software-ul care nu este pregătit pentru cloud la migrarea către Infrastructure-as-a-Service (IaaS), Platform-as-a-Service (PaaS) sau Software-as-a-Service (SaaS) pentru software-ul pregătit pentru cloud.

Cel puțin 40 % din serviciile migrate trebuie implementate prin intermediul soluțiilor IaaS, PaaS sau SaaS.

PSN sau un furnizor alternativ de servicii publice de cloud sigur și certificat oferă fiecărei administrații publice migratoare toate strategiile de migrație care sunt eligibile pentru a lua în considerare obiectivul atins.

M1C1-27

Investiția 1.3.1: Platforma națională de date digitale

Țintă

API în platforma națională de date digitale T2

NU EXISTĂ

Număr

3 000

7 000

TRIMESTRUL 4

2025

Acest obiectiv constă în atingerea a cel puțin 4 000 de interfețe suplimentare de programare a aplicațiilor (API) publicate în catalogul API (pentru un total de 7 000).

API publicate au un impact asupra mai multor domenii care pot include, dar nu se limitează la:

(I) date naționale privind recrutarea, pensionarea, înscrierea la școală și la universitate (de exemplu, Registrul Național al Studenților și Registrul administrației publice), conformitatea fiscală sau sistemul național de informații privind datele medicale și urgențele sanitare.

Fiecare implementare și documentație API respectă standardele naționale de interoperabilitate. Cadrul platformei naționale de date digitale oferă funcționalități pentru a evalua această conformitate.

M1C1-28

Investiția 1.7.2: Rețeaua de servicii digitale de facilitare

Țintă

Numărul de cetățeni care participă la inițiativele de educație digitală și/sau de facilitare oferite de centrele digitale de facilitare

NU EXISTĂ

Număr

0

2 000 000

TRIMESTRUL 2

2026

Cel puțin 2 000 000 de cetățeni, dintre care 30 % situați în sudul Italiei, au participat la inițiative de educație digitală și/sau de facilitare, în conformitate cu înregistrarea pe platforma „Facilita” a Departamentului pentru Transformare Digitală.

M1C1-29

Reforma 1.4: Reforma justiției civile

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației de abilitare pentru reforma justiției civile

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a legislației de abilitare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Legislația de abilitare include cel puțin următoarele măsuri: I) Introducerea unei proceduri simplificate în primă instanță/proces și consolidarea aplicării „procedurilor de filtrare” la nivelul căilor de atac, inclusiv utilizarea extinsă a procedurilor simplificate și gama de cazuri în care un judecător unic are competența de a judeca; să asigure punerea efectivă în aplicare a unor termene obligatorii pentru proceduri și a unui calendar pentru colectarea probelor și depunerea pe cale electronică a oricărui act și document relevant; să reformeze utilizarea medierii și a soluționării alternative a litigiilor, împreună cu medierea asistată, arbitrajul și orice altă alternativă posibilă pentru ca aceste institute să devină mai eficace în reducerea presiunii asupra sistemului de justiție civilă, inclusiv prin stimulente; să reformeze procedura de executare silită pentru a reduce durata medie existentă, inclusiv pentru ca executarea sumelor declarate datorate să devină mai rapidă și mai puțin costisitoare; reformarea sistemului actual de cuantificare și recuperare a onorariilor juridice pentru a reduce litigiile abuzive; introducerea unui sistem de monitorizare la nivelul instanțelor și creșterea productivității instanțelor civile prin stimulente pentru a asigura o durată rezonabilă a procedurilor și performanțe uniforme în cadrul instanțelor.

M1C1-30

Reforma 1.5: Reforma justiției penale

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației de abilitare pentru reforma justiției penale

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a legislației de abilitare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Legislația de abilitare care include cel puțin următoarele măsuri: I) un sistem de notificare revizuit, ii) o utilizare mai largă a procedurilor simplificate, iii) o utilizare mai largă a depunerii electronice a documentelor, iv) norme simplificate privind probele, v) definirea termenelor pentru durata investigației preliminare și măsuri pentru a evita stagnarea în faza de investigare, vi) extinderea posibilității de stingere a infracțiunii în cazul în care daunele au fost rambursate, vii) introducerea unui sistem de monitorizare la nivelul instanței și creșterea productivității instanțelor penale prin stimulente pentru a asigura o durată rezonabilă a procedurilor și performanțe uniforme în toate instanțele.

M1C1-31

Reforma 1.6: Reforma cadrului de insolvență

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației de abilitare pentru cadrul de reformă în materie de insolvență

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a legislației de abilitare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Reforma în materie de insolvență include cel puțin următoarele măsuri: revizuirea acordurilor de soluționare extrajudiciară a litigiilor pentru a identifica domeniile în care ar putea fi necesare îmbunătățiri suplimentare pentru a stimula părțile în cauză să utilizeze într-o mai mare măsură astfel de proceduri; II) instituie mecanisme de alertă timpurie și acces la informații înainte de faza de insolvență; III) trecerea la specializarea instanțelor (drept comercial, secție/cameră de insolvență), precum și a instituțiilor precontencioase pentru a gestiona procedurile de insolvență în caz de insolvență; să permită mai întâi plata creditorilor garantați (înainte de creanțele fiscale și creanțele angajaților); V) să permită întreprinderilor să acorde un drept de securitate neposesor. În completarea reformei insolvenței, se asigură formarea și specializarea membrilor autorităților judiciare și administrative care se ocupă de procedurile de restructurare, precum și digitalizarea generală a procedurilor de restructurare și de insolvență și crearea unei platforme online pentru soluționarea extrajudiciară a litigiilor, în special în faza de preinsolvență, a cărei utilizare este stimulată pentru a reduce sarcina sistemului judiciar (cereri de restructurare înainte de insolvență, promovarea restructurărilor multilaterale și permiterea unor proceduri de restructurare automată și a unor rezoluții aprobate în prealabil pentru cazurile cu valoare scăzută). O astfel de platformă online asigură, de asemenea, interoperabilitatea cu sistemele informatice ale băncilor, precum și cu alte autorități publice și baze de date, astfel încât să se asigure un schimb rapid și electronic de documente și date între debitori și creditori. În acest scop, solicitantul (debitorul) și-ar da consimțământul pentru schimbul de date cu caracter personal în conformitate cu RGPD, iar această dispoziție ar trebui inclusă în lege. Reforma instituie un registru al garanțiilor reale.

M1C1-32

Investiția 1.8: Procedurile de recrutare a instanțelor civile, penale și administrative

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației speciale care reglementează recrutarea în cadrul Planului național de redresare și reziliență

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a legislației speciale care reglementează recrutarea în cadrul planului național de redresare și reziliență

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Aprobarea legislației speciale care reglementează recrutarea în cadrul Planului național de redresare și reziliență, cu autorizarea de a face publicitate și de a recruta.

M1C1-33

Investiția 1.8: Proceduri de recrutare pentru instanțele administrative

Țintă

Începerea procedurilor de recrutare a instanțelor administrative

NU EXISTĂ

Număr

0

168

TRIMESTRUL 2

2022

Să înceapă procedurile de recrutare a cel puțin 168 de unități de personal pentru biroul de trial și instanțele administrative și să pună în funcțiune unități. Valoarea de referință este numărul de membri ai personalului în serviciu la 31 decembrie 2021.

M1C1-34

Investiția 1.8: Proceduri de recrutare pentru biroul de judecată al instanțelor civile și penale

Țintă

Începerea procedurilor de recrutare a instanțelor civile și penale

NU EXISTĂ

Număr

0

8 764

TRIMESTRUL 4

2022

Să înceapă procedurile de recrutare a cel puțin 8 764 de unități de personal pentru biroul de judecată al instanțelor civile și penale și să pună în funcțiune unități. Nivelul de referință este numărul de membri ai personalului la sfârșitul anului 2021.

M1C1-35

Reforma 1.7: Reforma instanțelor fiscale

Etapă de referință

Reforma cuprinzătoare a instanțelor fiscale de prim și de al doilea grad de jurisdicție

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a cadrului juridic revizuit

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Cadrul juridic revizuit va spori eficacitatea aplicării legislației fiscale și va reduce numărul mare de recursuri la Curtea de Casație.

M1C1-36

Reformele 1.4, 1.5 și 1.6: Reforma justiției civile și penale și reforma în materie de insolvență

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a actelor delegate pentru reformele justiției civile și penale și ale reformei în materie de insolvență

Dispoziție din actele delegate care indică intrarea în vigoare a actelor delegate

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Intrarea în vigoare a tuturor actelor delegate al căror conținut este indicat în legislația de abilitare pentru reformele justiției civile și penale și pentru reforma în materie de insolvență.

M1C1-37

Reformele 1.4 și 1.5: Reforma justiției civile și penale

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a reformei justiției civile și penale

Dispoziție din actele secundare care indică intrarea în vigoare a actelor secundare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2023

Finalizarea adoptării tuturor reglementărilor și a surselor secundare de legislație necesare pentru aplicarea eficace a legilor favorabile reformelor în domeniul justiției.

M1C1-38

Reforma 1.8: Digitalizarea justiției

Etapă de referință

Digitalizarea sistemului de justiție

Dispoziție din actele primare și secundare care indică intrarea în vigoare a actelor corespunzătoare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2023

Se stabilește depunerea electronică obligatorie a tuturor documentelor și fluxul de lucru electronic complet pentru procedurile civile. Procedurile penale în primă instanță digitalizate (cu excepția audierilor preliminare). Crearea unei baze de date gratuite, complet accesibile și cu funcție de căutare a hotărârilor civile, în conformitate cu legislația.

M1C1-38bis

Reforma 1.8: Digitalizarea justiției

Etapă de referință

Digitalizarea sistemului de justiție

Procedurile penale în primă instanță sunt digitalizate, iar PNR, PDP și APP sunt interoperabile

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2025

Digitalizarea procedurilor penale în primă instanță până la actul de încheiere prin intermediul „portale delle notizie di reato” (PNR), „portale dei depositi penali” (PDP) și „applicativo processo penale” (APP). Platformele trebuie să fie interoperabile între ele.

M1C1-39

Investiția 1.8: Procedurile de recrutare a instanțelor civile și penale

Țintă

Proceduri de recrutare sau de extindere pentru instanțele civile și penale și serviciile teritoriale și centrale ale Ministerului Justiției responsabile cu punerea în aplicare a planului de redresare și reziliență

NU EXISTĂ

Număr

0

10 000

TRIMESTRUL 2

2024

Să finalizeze procedurile de recrutare sau de extindere a cel puțin 10 000 de unități de personal pentru biroul de probă și pentru personalul administrativ tehnic și să le pună în funcțiune.

Numai procedurile de recrutare sau de prelungire care au fost finalizate începând cu 1 ianuarie 2022 sunt luate în considerare în vederea atingerii acestui obiectiv.

M1C1-40

Investiția 1.8: Proceduri de recrutare pentru instanțele administrative

Țintă

Proceduri de recrutare sau de extindere pentru instanțele administrative

NU EXISTĂ

Număr

0

158

TRIMESTRUL 2

2024

Să finalizeze procedurile de recrutare sau de extindere a cel puțin 158 de unități de personal pentru biroul de trial și instanțele administrative și să pună în funcțiune unități. Numai procedurile de recrutare sau de prelungire care au fost finalizate începând cu 1 ianuarie 2022 sunt luate în considerare în vederea atingerii acestui obiectiv.

M1C1-41

Investiția 1.8: Proceduri de recrutare pentru instanțele administrative

Țintă

Reducerea numărului de cauze nesoluționate pentru instanțele administrative regionale

NU EXISTĂ

Procent

100

75

TRIMESTRUL 2

2024

Reducerea cu 25 % a numărului de cauze pendinte în 2019 (109 029) în instanțele administrative regionale (instanțe administrative de prim grad de jurisdicție).

M1C1-42

Investiția 1.8: Proceduri de recrutare pentru instanțele administrative

Țintă

Reducerea numărului de cauze nesoluționate pentru Consiliul de Stat

NU EXISTĂ

Procent

100

65

TRIMESTRUL 2

2024

Reducerea cu 35 % a numărului de cauze pendinte în 2019 (24 010) la Consiliul de Stat (a doua instanță).

M1C1-43

Reforma 1.4: Reforma justiției civile

Țintă

Reducerea numărului de cauze nesoluționate pentru instanțele civile ordinare (prima instanță)

NU EXISTĂ

Procent

100

5

TRIMESTRUL 4

2024

Reducerea cu 95 % a numărului de cauze pendinte la 31 ianuarie 2020 (333 218) în instanțele civile ordinare (prima instanță). Scenariul de referință este numărul de cauze pendinte de mai mult de trei ani în fața instanțelor civile de drept comun (la 31 ianuarie 2020).

M1C1-44

Reforma 1.4: Reforma justiției civile

Țintă

Reducerea numărului de cauze nesoluționate pentru Curtea civilă de apel (a doua instanță)

NU EXISTĂ

Procent

100

5

TRIMESTRUL 4

2024

Reducerea cu 95 % a numărului de cauze pendinte la 31 ianuarie 2020 (97 251) în curțile de apel civile (a doua instanță).

Scenariul de referință este numărul de cauze pendinte de mai mult de doi ani în fața curților de apel civile (la 31 ianuarie 2020).

M1C1-37bis

Reforma 1.4: Reforma justiției civile

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a măsurilor menite să reducă restanțele

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a legislației primare și a actelor secundare pentru reducerea restanțelor

TRIMESTRUL 1

2024

Intrarea în vigoare a legislației primare și a surselor secundare de legislație pentru a permite:

I.Consolidarea birourilor de judecată, inclusiv prin stimulente, pentru a atrage și a păstra unitățile de personal angajate pe baza schemei de recrutare pentru planul național de redresare și reziliență;

II.Crearea de stimulente pentru: (1) sprijinirea instanțelor mai puțin eficiente în ceea ce privește reducerea numărului de cauze nesoluționate în materie de justiție civilă; (2) recompensarea oficiilor judiciare care îndeplinesc obiectivele anuale specifice de reducere a numărului de cauze pendinte în sistemul de justiție civilă.

M1C1-45

Reformele 1.4: Reforma justiției civile

Țintă

Reducerea duratei procedurilor civile

NU EXISTĂ

Procent

100

60

TRIMESTRUL 2

2026

Reducerea duratei lichidării stocului de cauze pendinte cu 40 % din totalul cauzelor litigioase civile și comerciale, comparativ cu 31 decembrie 2019 (2 512 de zile).

M1C1-46

Reforma 1.5: Reforma justiției penale

Țintă

Reducerea duratei procedurilor penale

NU EXISTĂ

Procent

100

75

TRIMESTRUL 2

2026

Reducerea duratei lichidării stocului de cauze pendinte cu 25 % din numărul total de cauze penale, comparativ cu 31 decembrie 2019 (1 de zile).

M1C1-47

Reforma 1.4: Reforma justiției civile

Țintă

Reducerea numărului de cauze nesoluționate pentru instanțele civile ordinare (prima instanță)

NU EXISTĂ

Procent

100

10

TRIMESTRUL 2

2026

Reducerea cu 90 % a numărului de cauze pendinte care au fost deschise între 1 februarie 2017 și 31 decembrie 2022 și care erau încă deschise la 31 decembrie 2022 în instanțele civile ordinare (prima instanță).

M1C1-48

Reforma 1.4: Reforma justiției civile

Țintă

Reducerea numărului de cauze nesoluționate pentru Curtea civilă de apel (a doua instanță)

NU EXISTĂ

Procent

100

10

TRIMESTRUL 2

2026

Reducerea cu 90 % a numărului de cauze pendinte care au fost deschise între 1 februarie 2018 și 31 decembrie 2022 și care erau încă deschise la 31 decembrie 2022 la curțile de apel civile (a doua instanță).

M1C1-49

Investiția 1.8: Proceduri de recrutare pentru instanțele administrative

Țintă

Reducerea numărului de cauze nesoluționate pentru instanțele administrative regionale (prima instanță)

NU EXISTĂ

Procent

100

20

TRIMESTRUL 2

2026

Reducerea cu 80 % a numărului total de cauze pendinte care sunt încă deschise la 30 iunie 2023 la nivelul tuturor instanțelor administrative regionale (instanțe administrative de prim grad de jurisdicție) (102 144).

M1C1-50

Investiția 1.8: Proceduri de recrutare pentru instanțele administrative

Țintă

Reducerea numărului de cauze nesoluționate pentru Consiliul de Stat

NU EXISTĂ

Procent

100

30

TRIMESTRUL 2

2026

Reducerea cu 70 % a numărului de cauze pendinte care sunt încă deschise la 30 iunie 2024 în cadrul Consiliului de Stat (a doua instanță) (12 287).

M1C1-51

Reforma 1.9: Reforma administrației publice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației primare privind guvernanța planului de redresare și reziliență al Italiei

Dispoziție din legea care indică intrarea în vigoare a legii

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2021

Legislația primară se referă cel puțin la:

1) coordonarea și monitorizarea la nivel central a proiectelor din cadrul planului de redresare și reziliență al Italiei;

2) definirea și separarea competențelor și aprobarea mandatelor relevante ale diferitelor organisme și administrații implicate în coordonarea, monitorizarea și punerea în aplicare a planului de redresare și reziliență al Italiei;

3) definirea unui sistem de detectare timpurie a problemelor de punere în aplicare;

4) definirea ex ante a unui mecanism de punere în aplicare pentru soluționarea problemelor de punere în aplicare și evitarea întârzierilor, în special față de diferitele niveluri ale administrațiilor;

5) definirea personalului (număr și expertiză) dedicat coordonării, monitorizării și punerii în aplicare a planului de redresare și reziliență al Italiei în administrațiile implicate;

6) definirea asistenței tehnice acordate administrațiilor implicate în implementarea planului italian de redresare și reziliență, în special la nivel local, asigurând consolidarea capacității administrative în cadrul administrației publice;

7) o delimitare a procedurilor „accelerate” pentru implementarea planului italian de redresare și reziliență și absorbția în timp util a fondurilor;

8) organizarea și procedurile de audit și control pentru planul de redresare și reziliență al Italiei.

M1C1-52

Reforma 1.9: Reforma administrației publice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației primare privind simplificarea procedurilor administrative pentru implementarea planului de redresare și reziliență al Italiei.

Dispoziție din legea care indică intrarea în vigoare a legii

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2021

Printre aceste măsuri se numără:

1) eliminarea blocajelor critice în ceea ce privește, în special, evaluarea impactului asupra mediului la nivel național și regional, autorizarea unor noi instalații de reciclare a deșeurilor, procedurile de autorizare pentru energia din surse regenerabile și cele necesare pentru a obține eficiența energetică a clădirilor (așa-numitul Super Bonus) și regenerarea urbană. Acțiuni specifice sunt dedicate simplificării procedurilor din cadrul „Conferenza di servizi” (un acord formal între două sau mai multe administrații publice).

M1C1-53

Investiția 1.9: Furnizarea de asistență tehnică și consolidarea capacităților pentru punerea în aplicare a planului de redresare și reziliență al Italiei

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației primare de acordare de asistență tehnică și de consolidare a capacităților pentru punerea în aplicare a planului de redresare și reziliență al Italiei

Dispoziție din legea care indică intrarea în vigoare a legii

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2021

Măsurile includ dispoziții care să permită recrutarea temporară a:

I) 2 800 cifre tehnice pentru consolidarea administrațiilor publice din sud plătite din bugetul național;

un grup de 1 000 de experți care urmează să fie mobilizați timp de trei ani pentru a sprijini administrațiile în gestionarea noilor proceduri care oferă asistență tehnică.

M1C1-54

Investiția 1.9: Furnizarea de asistență tehnică și consolidarea capacităților pentru punerea în aplicare a planului de redresare și reziliență al Italiei

Țintă

Finalizarea recrutării de experți pentru punerea în aplicare a planului de redresare și reziliență al Italiei

NU EXISTĂ

Număr

0

1 000

TRIMESTRUL 4

2021

Să finalizeze procedurile de recrutare a grupului de 1 000 de experți care urmează să fie mobilizați timp de trei ani pentru a sprijini administrațiile în gestionarea noilor proceduri care oferă asistență tehnică.

M1C1-55

Reforma 1.9: Reforma administrației publice

Etapă de referință

Extinderea la bugetul național a metodologiei aplicate planului de redresare și reziliență al Italiei pentru a spori absorbția investițiilor

Dispoziție legală care indică data de intrare în vigoare a extinderii metodologiei

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Să instituie un sistem simplificat de jaloane și ținte similare cu MRR pentru planificarea, execuția și finanțarea proiectelor în cadrul Fondului de investiții complementare (30.5 miliarde EUR).

M1C1-56

Reforma 1.9: Reforma administrației publice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației de abilitare pentru reforma ocupării forței de muncă în sectorul public

Dispoziție din legea care indică intrarea în vigoare a legii

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2022

Legislația de abilitare include următoarele măsuri:

— definirea profilurilor profesionale specifice sectorului public pentru a atrage competențele și aptitudinile necesare;

— crearea unei platforme unice de recrutare pentru a centraliza procedurile de angajare publică pentru toate administrațiile publice centrale, cu angajamentul de a extinde utilizarea platformei și la administrațiile locale;

— reforma procesului de recrutare pentru: trecerea de la un sistem bazat exclusiv pe cunoaștere la un sistem bazat în principal pe competențe și aptitudini adecvate; II) să evalueze competențele de a fi funcționari publici; să diferențieze procesele de recrutare între recrutarea inițială, care se bazează exclusiv pe competențe, și recrutarea de profiluri specializate, care ar trebui să combine competențele cu experiența profesională relevantă și ar conduce la accesul la carieră la un nivel superior. Ministerul Administrației Publice asigură punerea în aplicare coerentă a noului proces la nivelul administrațiilor;

— reforma funcției publice de conducere pentru a omogeniza procedurile de numire în administrația publică, definind profilurile profesionale și evaluarea performanței acestora;

— să consolideze legătura dintre oportunitățile de învățare pe tot parcursul vieții și de formare pentru angajați și stimulentele pentru participare, de exemplu prin luarea în considerare a unor mecanisme de recompensare sau a unor parcursuri profesionale specifice, acordând o atenție deosebită dublei tranziții;

— definirea sau actualizarea principiilor etice ale administrațiilor publice prin norme clare, coduri de conduită și module de formare pe această temă;

— consolidarea angajamentului față de echilibrul de gen;

— revizuirea cadrului de reglementare privind mobilitatea verticală, reformarea parcursului profesional pentru a crea și a accesa posturi de conducere de nivel mediu („cvadri”) și accesul la funcții civile de conducere de nivel superior („dirigenti di prima e seconda fascia”) din cadrul administrației. Aceasta include reforma sistemului de evaluare a performanței și consolidarea legăturii dintre evoluția carierei și evaluarea performanței;

— revizuirea cadrului de reglementare privind mobilitatea orizontală pentru a realiza o piață eficientă a locurilor de muncă în administrațiile publice, inclusiv (a) crearea unui sistem unic transparent de publicitate pentru toate posturile vacante din cadrul administrațiilor centrale și locale, (b) posibilitatea de a solicita orice post disponibil oriunde, (c) eliminarea autorizației pentru mobilitate din administrația de origine și (d) introducerea unor restricții semnificative în ceea ce privește utilizarea mijloacelor alternative de mobilitate care nu conduc la transferuri (și anume „comandi” și „distacchi”), astfel încât acestea să devină excepționale și strict limitate în timp.

M1C1-57

Reforma 1.9: Reforma administrației publice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a procedurilor administrative pentru reforma de simplificare care vizează punerea în aplicare a MRR

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a legislației secundare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Intrarea în vigoare a tuturor actelor delegate conexe, a decretelor ministeriale, a legislației secundare și a tuturor celorlalte reglementări necesare pentru punerea în aplicare efectivă a simplificării, inclusiv a acordurilor cu regiunile în cazul competențelor regionale exclusive și concomitente.

M1C1-58

Reforma 1.9: Reforma administrației publice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a actelor juridice pentru reforma ocupării forței de muncă în sectorul public

Dispoziție care indică intrarea în vigoare a actelor juridice pentru reforma ocupării forței de muncă în sectorul public

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2023

Intrarea în vigoare a tuturor actelor delegate conexe, a decretelor ministeriale, a legislației secundare și a tuturor celorlalte reglementări necesare pentru punerea în aplicare efectivă a reformei.

M1C1-59

Reforma 1.9: Reforma administrației publice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a gestionării strategice a resurselor umane în administrația publică

Dispoziție care indică intrarea în vigoare a legislației pentru introducerea gestionării strategice a resurselor umane în administrația publică

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2023

Legislația și actele delegate pentru introducerea gestionării strategice a resurselor umane în administrația publică includ: definirea, în contextul Planului integrat de activitate și organizare (PIAO), a planurilor strategice în materie de resurse umane, pentru recrutare, dezvoltarea carierei și formare, pentru toate administrațiile centrale și regionale, susținute de o bază de date integrată cu competențe și profiluri; crearea unei unități centrale de livrare care să coordoneze și să sprijine sistemul de planificare a resurselor umane. Într-o a doua etapă, planurile strategice în materie de resurse umane se extind la municipalitățile mari, în timp ce municipalitățile mici și mijlocii fac obiectul unor investiții specifice de consolidare a capacităților.

M1C1-59BIS

Reforma 1.9: Reforma administrației publice

Etapă de referință

Punerea în aplicare a gestionării strategice a resurselor umane în administrația publică

Publicarea primului raport semestrial privind indicatorii-cheie de performanță.

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2024

Se publică primul raport semestrial privind indicatorii-cheie de performanță.

M1C1-59ter

Reforma 1.9: Reforma administrației publice

Etapă de referință

Punerea în aplicare a gestionării strategice a resurselor umane în administrația publică

„Setul de instrumente HRM-Minerva” operațional, interoperabil cu inPA, Syllabus și cu platforma digitală PIAO, precum și verificarea planurilor strategice în materie de resurse umane.

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2026

„Verbale di collaudo e verifica di conformità” care dovedește (i) că „Toolkit HRM-Minerva” este operațional și (ii) este interoperabil cu platforma de recrutare (inPA), cu platforma „Syllabus” și cu platforma digitală PIAO;

Un raport al Departamentului pentru Funcție Publică verifică, pentru administrațiile naționale și subnaționale implicate în proiectul-pilot „Toolkit HRM – Minerva”, conținutul planurilor strategice corespunzătoare în materie de resurse umane (Programma Triennale dei fabbisogni del viitoarelor onale) incluse în PIAO. Raportul menționează acțiunile subsecvente recomandate de DFP și modul în care au fost luate în considerare rezultatele rapoartelor semestriale ale indicatorilor-cheie de performanță.

M1C1-60

Reforma 1.9: Reforma administrației publice

Țintă

Simplificarea și/sau digitalizarea a 200 de proceduri critice care afectează cetățenii și întreprinderile

NU EXISTĂ

Număr

0

200

TRIMESTRUL 4

2024

Simplificarea și/sau digitalizarea procedurilor vizează cel puțin următorul domeniu:

1) mediul și energia, sursele regenerabile de energie și economia verde;

2) construcții și recalificare urbană;

3) infrastructura de comunicații electronice;

4) stabilirea și desfășurarea de activități economice.

M1C1-62

Reforma 1.9: Reforma administrației publice

Etapă de referință

Creșterea absorbției investițiilor

Publicarea unui raport de către Ministerul Finanțelor

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2025

Publicarea unui raport de măsurare a absorbției resurselor Fondului complementar alocate până în 2024.

M1C1-63

Reforma 1.9: Reforma administrației publice

Etapă de referință

Publicarea unui registru al tuturor procedurilor simplificate și/sau digitalizate

Publicarea repertoriului pe site-ul Departamentului pentru Funcție Publică

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2026

Registrul procedurilor simplificate și/sau digitalizate este disponibil pe site-ul web gestionat de Departamentul funcției publice (www.italiasemplice.gov.it). Datele privind disponibilitatea Sportello Unico Attività Produttive (SUAP) și a Sportello Unico Edilizia (SUE) pe întreg teritoriul național sunt accesibile pe site-ul www.impresainungiorno.gov.it.

M1C1-66

Investiția 1.9: Furnizarea de asistență tehnică și consolidarea capacităților pentru punerea în aplicare a planului de redresare și reziliență al Italiei

Țintă

Educație și formare

NU EXISTĂ

Număr

0

441 750

TRIMESTRUL 2

2026

Cel puțin 441 750 certificate de formare pentru angajații din sectorul public disponibile pe platforma Syllabus și cel puțin 1 500 000 certificate de prezență pentru activități de formare disponibile pe platforma Syllabus.

M1C1-68

Reforma 1.9: Reforma administrației publice

Etapă de referință

Sistemul de repertorii pentru audit și controale: informații pentru monitorizarea punerii în aplicare a Mecanismului de redresare și reziliență

Raport de audit care confirmă funcționalitățile sistemului de registre

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Trebuie să existe și să fie operațional un sistem de registru de date pentru monitorizarea implementării MRR.

Sistemul trebuie să includă cel puțin următoarele funcționalități:

(a) să colecteze date și să monitorizeze atingerea jaloanelor și a țintelor;

(b) colectează, stochează și asigură accesul la datele prevăzute la articolul 22 alineatul (2) litera (d) punctele (i)-(iii) din Regulamentul privind MRR.

M1C1-69

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a Decretului privind simplificarea sistemului de achiziții publice

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a decretului legislativ pentru simplificarea sistemului de achiziții publice.

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2021

Decretul legislativ simplifică sistemul de achiziții publice prin cel puțin următoarele măsuri urgente:

I. Să stabilească obiective pentru a reduce intervalul de timp dintre publicare și atribuirea contractului.

II. Stabilește obiective și un sistem de monitorizare pentru a reduce intervalul de timp dintre atribuirea contractului și finalizarea infrastructurii („fase esecutiva”).

III. Solicită ca datele tuturor contractelor să fie înregistrate în baza de date anticorupție a autorității naționale anticorupție (ANAC).

IV. Punerea în aplicare și stimularea mecanismelor alternative de soluționare a litigiilor în faza de executare a contractelor de achiziții publice.

V. înființează birouri specializate responsabile cu procedurile de achiziții publice în cadrul ministerelor, regiunilor și orașelor metropolitane.

Specificații suplimentare:

Simplificarea și digitalizarea procedurilor organismelor centrale de achiziție („centrali di Committenza”);

— Punerea în aplicare a articolelor 41 și 44 din actualul Cod al achizițiilor publice;

— Definirea modului în care ar trebui digitalizate procedurile pentru toate contractele de achiziții publice și toate concesiunile și definirea cerințelor de interoperabilitate și interconectivitate;

— Punerea în aplicare a articolului 44 din actualul cod al achizițiilor publice.0

M1C1-70

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a revizuirii Codului achizițiilor publice (D.Lgs. n. 50/2016)

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a Legii delegării care reformează actualul cod al sistemului de achiziții publice (D.Lgs. n. 50/2016)

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2022

Prezenta lege stabilește toate criteriile și principiile precise pentru reforma sistemică a Codului achizițiilor publice.

Dreptul delegării impune cel puțin următoarele principii și criterii:

I. Reducerea fragmentării autorităților contractante (1) stabilirea elementelor de bază ale sistemului de calificare, (2) impunerea instituirii unei platforme electronice ca cerință de bază pentru a participa la evaluarea la nivel național a capacității de achiziții (3) împuternicirea autorității naționale anticorupție (ANAC) să examineze calificarea autorităților contractante în ceea ce privește capacitatea de achiziții (tipuri și volume de achiziții), (4) oferirea de stimulente pentru utilizarea organismelor centrale de achiziție profesionale existente.

II. Simplificarea și digitalizarea procedurilor organismelor centrale de achiziție („centrali di Committenza”)

III. Să definească modul în care procedurile trebuie digitalizate pentru toate contractele de achiziții publice și toate concesiunile și să definească cerințele de interoperabilitate și interconectivitate.

IV. Reducerea treptată a restricțiilor privind subcontractarea.

M1C1-71

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a tuturor actelor legislative, a reglementărilor și a actelor de punere în aplicare necesare (inclusiv a legislației secundare) pentru sistemul de achiziții publice

Intrarea în vigoare a tuturor actelor legislative și de punere în aplicare necesare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Toate actele legislative, reglementările și actele de punere în aplicare necesare (inclusiv legislația secundară, dacă este necesar) obțin următoarele rezultate:

I. Organismul unic de coordonare pentru politica de achiziții publice trebuie să dispună de un nivel adecvat de personal și de resurse financiare (care urmează să fie specificat în acordul operațional) pentru a fi pe deplin operațional, inclusiv datorită sprijinului acordat de o structură specifică a ANAC.

II. Organismul Unic de Coordonare pentru Politica de Achiziții Publice adoptă strategia de profesionalizare (a se vedea propunerea de reformă 2.1.6 privind PNDR a Italiei) care conține tipurile de formare la diferite niveluri, îndrumarea specială și elaborarea de orientări operaționale, cu sprijinul ANAC și al Școlii Naționale de Administrație.

III. Sistemele dinamice de achiziții sunt puse la dispoziție de Consip și sunt în conformitate cu directivele privind achizițiile publice.

IV. ANAC finalizează exercițiul de calificare a autorităților contractante în ceea ce privește capacitatea de achiziții publice în urma punerii în aplicare a articolului 38 din Codul achizițiilor publice.

V. Sistemul de monitorizare pentru intervalul de timp dintre atribuirea contractului și finalizarea lucrărilor de infrastructură este operațional.

VI. Datele tuturor contractelor sunt înregistrate în baza de date anticorupție a autorității naționale anticorupție (ANAC).

VII. Toate birourile specializate responsabile cu procedurile de achiziții publice din cadrul ministerelor, regiunilor și orașelor metropolitane.

M1C1-72

Reforma 1.11: Reducerea întârzierilor în efectuarea plăților de către administrațiile publice și autoritățile din domeniul sănătății

Etapă de referință

Sunt aprobate măsuri de reducere a întârzierilor în efectuarea plăților de la administrația publică către întreprinderi

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a normelor de reducere a plăților întârziate de la AP către întreprinderi

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 1

2023

Intrarea în vigoare a unor noi norme de reducere a întârzierilor în efectuarea plăților de la administrația publică către întreprinderi.

Măsurile includ cel puțin următoarele elemente-cheie:

I. Sistemul InIT este implementat în administrația publică centrală pentru a sprijini contabilitatea economică și financiară și execuția cheltuielilor publice.

II. Întârziere în efectuarea plăților: indicatorii bazați pe baza de date a sistemului informatic MoF (Platforma de credit comercial – PCC) sunt timpul mediu ponderat de plată al autorităților publice către întreprinderi și termenul mediu ponderat de plată al autorităților publice către întreprinderi pentru fiecare dintre următoarele niveluri ale administrației publice:

-autoritățile centrale (Amministrazioni dello Stato, enti pubblici nazionali e altri enti)

-autoritățile regionale (Regioni și Provincia Autonome);

-autorități locale (enti locali)

-autoritățile din domeniul sănătății publice (enti del Servizio sanitario nazionale).

M1C1-72bis

Reforma 1.11: Reducerea întârzierilor în efectuarea plăților de către administrațiile publice și autoritățile din domeniul sănătății

Etapă de referință

Acțiuni legislative și specifice pentru reducerea întârzierilor în efectuarea plăților la nivel central/local

Dispoziție din legislație care indică intrarea în vigoare, circularele adoptate și măsurile luate pentru a reduce întârzierile în efectuarea plăților de la administrația publică către întreprinderi

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 1

2024

Intră în vigoare următoarele acte:

— o circulară care să clarifice domeniul de aplicare al tranzacțiilor comerciale și necomerciale în conformitate cu Directiva privind întârzierea efectuării plăților;

— o circulară care clarifică domeniul de aplicare al articolului 4 alineatul (6) din Directiva privind întârzierea în efectuarea plăților, în conformitate cu aceasta din urmă;

— o legislație care să garanteze că regiunile de drept comun și autoritățile locale primesc fonduri pentru a face facturile la timp de la nivel central;

— legislație care să impună autorităților publice să adopte planuri anuale privind fluxurile de numerar care să asigure respectarea termenelor legale de plată;

— legislație care introduce dispoziții care să permită cesiunea de credite către terți după 30 de zile de tăcere/inacțiune din partea administrațiilor publice.

La nivel central se întreprind următoarele acțiuni: 

— Intrarea în vigoare a legislației care identifică la nivel central plătitorii întârziați și care impune adoptarea de măsuri pentru a se asigura că aceștia plătesc în termenul de 30 de zile;

— Publicarea trimestrială a stocului de arierate al ministerelor;

— Înființarea de grupuri operative acolo unde legislația impune acest lucru.

La nivel localse întreprind următoarele acțiuni: 

— Intrarea în vigoare a legislației care identifică plătitorii întârziați la nivel local și care impune adoptarea de măsuri pentru a se asigura că aceștia plătesc în termen de 30 de zile;

— Publicarea stocului de arierate ale acestor autorități, actualizat trimestrial.

M1C1-72ter

Reforma 1.11: Reducerea întârzierilor în efectuarea plăților de către administrațiile publice și autoritățile din domeniul sănătății

Etapă de referință

Creșterea resurselor umane care se ocupă de plăți

Dispoziție care indică intrarea în vigoare a legislației care prevede posibilitatea de a spori resursele umane care se ocupă de plăți

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2024

Intrarea în vigoare a actelor juridice care prevăd posibilitatea de a spori resursele umane care se ocupă de plăți în:

— Ministerele identificate ca plătitori întârziați care au prezentat un plan de intervenții în conformitate cu Decretul-lege nr. 19 din 2 martie 2024, astfel cum a fost transformat prin Legea nr. 56 din 29 aprilie 2024;

municipalitățile cu peste 60 000 de locuitori, provinciile și orașele metropolitane identificate ca având întârzieri la plată care au prezentat un plan de intervenții în conformitate cu Decretul-lege nr. 19 din 2 martie 2024, transformat prin Legea nr. 56 din 29 aprilie 2024.

M1C1-72quater

Reforma 1.11: Reducerea întârzierilor în efectuarea plăților de către administrațiile publice și autoritățile din domeniul sănătății

Etapă de referință

Adoptarea planului de audit

Adoptarea planului de audit

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2024

Adoptarea unui plan de audit, inclusiv a unei foi de parcurs pentru punerea sa în aplicare, privind caracterul adecvat și promptitudinea proceselor de plată existente ale cel puțin 130 de administrații publice identificate ca fiind plătitoare cu întârziere printre: (I) nivel central (inclusiv ramurile teritoriale ale ministerelor); (II) municipalități; și (iii) autoritățile din domeniul sănătății publice.

M1C1-72quinquies

Reforma 1.11: Reducerea întârzierilor în efectuarea plăților de către administrațiile publice și autoritățile din domeniul sănătății

Etapă de referință

Pagina web care furnizează informații și date privind plățile efectuate de administrația publică

Pagina web care furnizează informații și date privind plățile efectuate de administrația publică

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2025

Următoarele informații se publică pe o pagină web dedicată:

— Explicarea cadrului de reglementare privind termenele de plată a facturilor comerciale ale administrațiilor publice, inclusiv termenele de plată și căile de atac aflate la dispoziția creditorilor în cazul întârzierilor la plată;

— Analize bazate pe monitorizarea termenelor de plată ale administrației publice;

— Date privind timpul de plată mediu ponderat, termenul mediu ponderat de plată, raportul dintre suma plătită și suma comercială datorată, cuantumul facturilor comerciale și cuantumul facturilor necomerciale, actualizate trimestrial, cel puțin pentru fiecare minister de cheltuieli (fiecare Ministero con Portafoglio și Presidenza del Consiglio dei Ministri), fiecare regiune și provincie autonomă, fiecare municipalitate și fiecare autoritate sanitară (fiecare Azienda Sanitaria Locale);

— Întrebări frecvente privind plățile efectuate de administrația publică.

Site-ul web al tuturor ministerelor responsabile de cheltuieli (Ministeri con Portafoglio și Presidenza del Consiglio dei Ministri) are un link către această pagină web.

M1C1-72șici

Reforma 1.11: Reducerea întârzierilor în efectuarea plăților de către administrațiile publice și autoritățile din domeniul sănătății

Etapă de referință

Adoptarea raportului final de audit al planului de audit

Adoptarea raportului final de audit al planului de audit

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2025

Adoptarea raportului final de audit al planului de audit, inclusiv a măsurilor corective puse în aplicare până în Q4/2025, în conformitate cu rezultatele activităților de audit.

M1C1-73

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a reformei Codului achizițiilor publice

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a decretului legislativ pentru punerea în aplicare a tuturor dispozițiilor Legii delegării privind reforma Codului achizițiilor publice.

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 1

2023

Intrarea în vigoare a decretului legislativ de punere în aplicare a tuturor dispozițiilor legii de delegare pentru reformarea Codului achizițiilor publice.

M1C1-74

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a tuturor măsurilor de punere în aplicare și a legislației secundare necesare pentru reforma privind simplificarea codului achizițiilor publice

Intrarea în vigoare a tuturor măsurilor de punere în aplicare și a legislației secundare necesare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2023

Intrarea în vigoare a tuturor măsurilor de punere în aplicare și a legislației secundare necesare pentru reforma/simplificarea sistemului de achiziții publice (care decurg, de asemenea, din revizuirea Codului achizițiilor publice).

M1C1-73bis

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Etapă de referință

Adoptarea unei circulare care să ofere orientări privind sistemul de calificare pentru autoritățile contractante

Adoptarea unei circulare care să ofere orientări privind sistemul de calificare pentru autoritățile contractante

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2024

Adoptarea, după consultarea ANAC, a unei circulare care să ofere orientări cu privire la actualele norme aplicabile în materie de calificare și centralizare, pentru a explica faptul că sunt posibile și recomandabile calificarea și/sau utilizarea organismelor centrale de achiziție și pentru atribuirile sub praguri

M1C1-73ter

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Etapă de referință

Stimulente pentru calificarea și profesionalizarea autorităților contractante.

Analiza efectuată de Cabina di Regia, publicarea rezultatelor participării la activități de formare și la exerciții de autoevaluare și adoptarea de inițiative și instrumente

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2024

Analiza de către Cabina di Regia (în temeiul articolului 221 din Codul achizițiilor publice), după consultarea ANAC, a efectelor aplicării Codului achizițiilor publice asupra:

-numărul de autorități contractante calificate și de organisme de achiziție centralizate;

-numărul și valoarea contractelor de achiziții publice gestionate de autorități contractante calificate în nume propriu și în numele entităților necalificate;

-exercițiul de calificare pentru a îmbunătăți viteza de luare a deciziilor pentru atribuirea contractelor de achiziții publice.

Publicarea rezultatelor cartografierii participării entităților necalificate la activități de formare și la exerciții de autoevaluare.

Se adoptă inițiative care vizează îmbunătățirea calificării autorităților contractante, reducerea fragmentării și profesionalizarea entităților necalificate.

Se pun la dispoziția autorităților contractante instrumente de asistență tehnică/administrativă.

M1C1-73quater

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a orientărilor privind achizițiile publice sub pragul UE

Intrarea în vigoare a orientărilor privind achizițiile publice sub pragul UE

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2023

Circulara privind achizițiile publice sub pragul UE a fost adoptată și publicată în Jurnalul Oficial al Italiei. Circulara clarifică faptul că autoritățile contractante pot utiliza proceduri deschise și restrânse pentru achizițiile publice sub pragul UE.

M1C1-73quinquies

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a noilor dispoziții legale privind finanțarea proiectelor

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a unor noi dispoziții legale

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2024

Intrarea în vigoare a unor noi dispoziții legale privind finanțarea proiectelor, menite să sporească eficiența și concurența, în special pentru a spori contestabilitatea concesiunilor.

M1C1-75

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Etapă de referință

Funcționarea deplină a sistemului național de achiziții publice electronice

Disponibilitatea funcțiilor definite în studiul de fezabilitate (a se elabora ca sarcina 1 a proiectului)

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2023

Sistemul național de achiziții publice electronice este operațional și în deplină conformitate cu directivele UE privind achizițiile publice și include digitalizarea completă a procedurilor până la executarea contractului (achiziții inteligente), este interoperabil cu sistemele de gestionare ale administrației publice, conține o reabilitare digitală a OP, sesiuni de licitație, învățare automată pentru a detecta tendințele, CRM cu roboți de chat, implicarea digitală și lanțul de stare.

M1C1-75bis

Investiția 1.10: Sprijin pentru calificare și achiziții publice electronice

Etapă de referință

Sprijin pentru calificare și achiziții publice electronice

Punerea în funcțiune a funcției de sprijin pentru achiziții publice

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2024

În cadrul strategiei de profesionalizare a achizitorilor publici se instituie o funcție de sprijinire a achizițiilor publice. Funcția de sprijinire a achizițiilor publice este dedicată autorităților contractante pentru a îndeplini cerințele din anexa II.4 la Codul achizițiilor publice și pentru a le sprijini în procesul de achiziții publice electronice, sprijinind dobândirea de competențe digitale și oferind sprijin tehnic pentru adoptarea digitalizării achizițiilor publice, inclusiv utilizarea unor sisteme dinamice de achiziții.

M1C1-76

Reforma 1.11: Reducerea întârzierilor în efectuarea plăților de către administrațiile publice și autoritățile din domeniul sănătății

Țintă

Numărul mediu de zile în care autoritățile publice centrale trebuie să plătească întreprinderilor este redus

NU EXISTĂ

Termenul mediu ponderat de plată (în zile)

NU EXISTĂ

30

TRIMESTRUL 1

2025

Pe baza datelor furnizate de Platforma de credit comercial („Piattaforma Crediti Commerciali”) referitoare la facturile emise în 2024, următorii indicatori pentru plățile efectuate de autoritățile publice centrale (Amministrazioni centrali) către întreprinderi sunt:

pentru timpul de plată mediu ponderat („tempo medio di pagamento ponderato”): cel mult 30 de zile;

pentru întârzierea medie ponderată a plăților („tempo medio di ritardo ponderato”): cel mult 0 zile.

În plus, diferența dintre termenul de plată mediu neponderat („tempo medio di pagamento semplice”) și termenul mediu ponderat de plată nu depășește 20 de zile, cu excepția cazului în care termenul de plată mediu neponderat este mai mic de 30 de zile.

M1C1-77

Reforma 1.11: Reducerea întârzierilor în efectuarea plăților de către administrațiile publice și autoritățile din domeniul sănătății

Țintă

Numărul mediu de zile în care autoritățile publice regionale trebuie să plătească întreprinderilor este redus

NU EXISTĂ

Termenul mediu ponderat de plată (în zile)

NU EXISTĂ

30

TRIMESTRUL 1

2025

Pe baza datelor furnizate de Platforma de credit comercial („Piattaforma Crediti Commerciali”) referitoare la facturile emise în 2024, următorii indicatori pentru plățile efectuate de autoritățile publice regionale (Regioni – Provincia Autonome) către întreprinderi sunt:

-pentru termenul mediu ponderat de plată („tempo medio di pagamento ponderato”): cel mult 30 de zile;

-pentru întârzierea medie ponderată a plăților („tempo medio di ritardo ponderato”): cel mult 0 zile.

În plus, diferența dintre termenul de plată mediu neponderat („tempo medio di pagamento semplice”) și termenul mediu ponderat de plată nu depășește 20 de zile, cu excepția cazului în care termenul de plată mediu neponderat este mai mic de 30 de zile.

M1C1-78

Reforma 1.11: Reducerea întârzierilor în efectuarea plăților de către administrațiile publice și autoritățile din domeniul sănătății

Țintă

Numărul mediu de zile în care autoritățile publice locale trebuie să plătească întreprinderilor este redus

NU EXISTĂ

Termenul mediu ponderat de plată (în zile)

NU EXISTĂ

30

TRIMESTRUL 1

2025

Pe baza datelor furnizate de Platforma de credit comercial („Piattaforma Crediti Commerciali”) referitoare la facturile emise în 2024, următorii indicatori pentru plățile efectuate de autoritățile publice locale (enti locali) către întreprinderi sunt:

-Pentru timpul de plată mediu ponderat („tempo medio di pagamento ponderato”): cel mult 30 de zile;

-pentru întârzierea medie ponderată a plăților („tempo medio di ritardo ponderato”): cel mult 0 zile.

În plus, diferența dintre termenul de plată mediu neponderat („tempo medio di pagamento semplice”) și termenul mediu ponderat de plată nu depășește 20 de zile, cu excepția cazului în care termenul de plată mediu neponderat este mai mic de 30 de zile.

M1C1-79

Reforma 1.11: Reducerea întârzierilor în efectuarea plăților de către administrațiile publice și autoritățile din domeniul sănătății

Țintă

Numărul mediu de zile în care autoritățile din domeniul sănătății publice trebuie să plătească întreprinderilor este redus

NU EXISTĂ

Termenul mediu ponderat de plată (în zile)

NU EXISTĂ

60

TRIMESTRUL 1

2025

Pe baza datelor furnizate de Platforma de credit comercial („Piattaforma Crediti Commerciali”) referitoare la facturile emise în 2024, următorii indicatori pentru plățile efectuate de autoritățile din domeniul sănătății publice (enti del Servizio sanitario nazionale) către întreprinderi sunt:

pentru timpul de plată mediu ponderat („tempo medio di pagamento ponderato”): cel mult 60 de zile;

pentru întârzierea medie ponderată a plăților („tempo medio di ritardo ponderato”): cel mult 0 de zile;

În plus, diferența dintre termenul de plată mediu neponderat („tempo medio di pagamento semplice”) și termenul mediu ponderat de plată nu depășește 30 de zile, cu excepția cazului în care termenul de plată mediu neponderat este mai mic de 60 de zile.

M1C1-84

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Țintă

Durata medie dintre publicare și atribuirea contractului

NU EXISTĂ

Număr

139

100

TRIMESTRUL 4

2023

Pe baza metodelor adoptate de Jurnalul Oficial al Uniunii Europene (baza de date TED), utilizând datele din baza de date IT națională pentru contracte de achiziții publice (BDNCP), gestionată de ANAC, perioada medie dintre termenul de depunere a ofertelor și atribuirea contractului se reduce la mai puțin de 100 de zile pentru contractele care depășesc pragurile prevăzute de directivele UE privind achizițiile publice.

M1C1-84bis

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Etapă de referință

Măsuri de îmbunătățire a vitezei decizionale în atribuirea contractelor de către autoritățile contractante

Adoptarea de măsuri legate de viteza de decizie

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2024

Cabina di regia, în conformitate cu articolul 221 din Codul contractelor de achiziții publice, după consultarea ANAC, adoptă:

— o analiză de evaluare a impactului achizițiilor publice electronice asupra calendarului de atribuire a contractelor, de la termenul de depunere a ofertelor până la semnarea contractului;

— un raport privind datele din 2024 pentru indicatorul TED „Viteza deciziei”; „Viteza de decizie” înseamnă intervalul de timp dintre termenul de depunere a ofertelor și data semnării contractului;

— un raport privind cele mai bune practici ale autorităților contractante menite să scurteze calendarul de atribuire a contractelor și privind inițiativele de reducere a timpului necesar pentru luarea deciziilor.

Autoritățile contractante calificate a căror viteză medie de luare a deciziilor este mai mare de 160 de zile în TED au obligația de a pune în aplicare acțiuni corective.

M1C1-85

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Țintă

Durata medie dintre atribuirea contractului și realizarea infrastructurii

NU EXISTĂ

Procent

100

90

TRIMESTRUL 2

2024

Durata medie dintre atribuirea contractului și realizarea infrastructurii („faza executivă”) se reduce cu cel puțin 10 % pe baza unei comparații între (i) lucrările atribuite între 1 ianuarie și 31 decembrie 2019 și încheiate până la 30 iunie 2021 și (ii) lucrările atribuite între 1 iulie 2021 și 30 iunie 2022 și încheiate până la 31 decembrie 2023.

M1C1-86

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Țintă

Funcționari publici formați prin intermediul Strategiei de profesionalizare a achizitorilor publici

NU EXISTĂ

Număr

0

20 000

TRIMESTRUL 4

2023

Cel puțin 20 000 de funcționari publici au fost formați prin intermediul Strategiei de profesionalizare a achizitorilor publici.

M1C1-87

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Țintă

Autoritățile contractante care utilizează sisteme dinamice de achiziții

NU EXISTĂ

Procent

0

15

TRIMESTRUL 4

2023

Cel puțin 15 % dintre autoritățile contractante utilizează sisteme dinamice de achiziții în conformitate cu Directiva (UE) 2014/24 (termen de observație de doi ani și ținând seama de faptul că, în Italia, utilizarea DPS vizează în principal achizițiile care depășesc pragul, având în vedere că cele care nu depășesc pragul sunt efectuate în principal utilizând eMarketplaces). Obiectivul se referă la autoritățile contractante ale guvernului central (250 AP, astfel cum au fost înregistrate la 30 aprilie 2021, la Sistemul național de achiziții publice electronice gestionat de Consip în numele MEF).

M1C1-88

Reforma 1.11: Reducerea întârzierilor în efectuarea plăților de către administrațiile publice și autoritățile din domeniul sănătății

Țintă

Numărul mediu de zile în care autoritățile publice centrale trebuie să plătească întreprinderilor este redus

NU EXISTĂ

Termenul mediu ponderat de plată (în zile)

NU EXISTĂ

30

TRIMESTRUL 1

2026

Pe baza datelor furnizate de Platforma de credit comercial („Piattaforma Crediti Commerciali”) referitoare la facturile emise în 2025, următorii indicatori pentru plățile efectuate de autoritățile publice centrale (Amministrazioni centrali) către întreprinderi sunt:

pentru timpul de plată mediu ponderat („tempo medio di pagamento ponderato”): cel mult 30 de zile;

pentru întârzierea medie ponderată a plăților („tempo medio di ritardo ponderato”): cel mult 0 de zile;

În plus, diferența dintre timpul de plată mediu neponderat („tempo medio di pagamento semplice”): iar termenul mediu ponderat de plată nu depășește 15 de zile, cu excepția cazului în care termenul de plată mediu neponderat este mai mic de 30 de zile.

M1C1-89

Reforma 1.11: Reducerea întârzierilor în efectuarea plăților de către administrațiile publice și autoritățile din domeniul sănătății

Țintă

Numărul mediu de zile în care autoritățile publice regionale trebuie să plătească întreprinderilor este redus

NU EXISTĂ

Termenul mediu ponderat de plată (în zile)

NU EXISTĂ

30

TRIMESTRUL 1

2026

Pe baza datelor furnizate de Platforma de credite comerciale („Piattaforma Crediti Commerciali”) referitoare la facturile emise în 2025, următorii indicatori pentru plățile efectuate de autoritățile publice regionale (Regioni – Provincia Autonome) către întreprinderi sunt:

-pentru timpul de plată mediu ponderat („tempo medio di pagamento ponderato”): cel mult 30 de zile;

-pentru întârzierea medie ponderată a plăților („tempo medio di ritardo ponderato”): cel mult 0 zile.

În plus, diferența dintre termenul de plată mediu neponderat („tempo medio di pagamento semplice”) și termenul mediu ponderat de plată nu depășește 15 de zile, cu excepția cazului în care termenul de plată mediu neponderat este mai mic de 30 de zile.

M1C1-90

Reforma 1.11: Reducerea întârzierilor în efectuarea plăților de către administrațiile publice și autoritățile din domeniul sănătății

Țintă

Numărul mediu de zile în care autoritățile publice locale trebuie să plătească întreprinderilor este redus

NU EXISTĂ

Termenul mediu ponderat de plată (în zile)

NU EXISTĂ

30

TRIMESTRUL 1

2026

Pe baza datelor furnizate de Platforma de credit comercial („Piattaforma Crediti Commerciali”) referitoare la facturile emise în 2025, următorii indicatori pentru plățile efectuate de autoritățile publice locale (enti locali) către întreprinderi sunt:

-pentru timpul de plată mediu ponderat („tempo medio di pagamento ponderato”): cel mult 30 de zile;

-pentru întârzierea medie ponderată a plăților („tempo medio di ritardo ponderato”): cel mult 0 zile.

În plus, diferența dintre termenul de plată mediu neponderat („tempo medio di pagamento semplice”) și termenul mediu ponderat de plată nu depășește 15 de zile, cu excepția cazului în care termenul de plată mediu neponderat este mai mic de 30 de zile.

M1C1-91

Reforma 1.11: Reducerea întârzierilor în efectuarea plăților de către administrațiile publice și autoritățile din domeniul sănătății

Țintă

Numărul mediu de zile în care autoritățile din domeniul sănătății publice trebuie să plătească întreprinderilor este redus

NU EXISTĂ

Termenul mediu ponderat de plată (jn days)

NU EXISTĂ

60

TRIMESTRUL 1

2026

Pe baza datelor furnizate de Platforma de credite comerciale („Piattaforma Crediti Commerciali”) referitoare la facturile emise în 2025, următorii indicatori pentru plățile efectuate de autoritățile din domeniul sănătății publice (enti del Servizio sanitario nazionale) către întreprinderi sunt:

pentru timpul de plată mediu ponderat („tempo medio di pagamento ponderato”): cel mult 60 de zile;

pentru întârzierea medie ponderată a plăților („tempo medio di ritardo ponderato”): cel mult 0 de zile;

În plus, diferența dintre termenul de plată mediu neponderat („tempo medio di pagamento semplice”) și termenul mediu ponderat de plată nu depășește 20 de zile, cu excepția cazului în care termenul de plată mediu neponderat este mai mic de 60 de zile.

M1C1-96

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Țintă

Durata medie dintre termenul de primire a ofertelor și data semnării contractului

NU EXISTĂ

Procent

100

80

TRIMESTRUL 4

2025

Pe baza datelor extrase din Banca Dati Nazionale Contratti Pubblici a ANAC, în calitate de eSender național IT, și din baza de date TED, perioada medie dintre termenul de primire a ofertelor și data semnării contractului pe o perioadă de 12 luni, luând ca referință data semnării contractului care începe nu mai devreme de 1septembrie 2024, se reduce cu cel puțin 20 % față de indicatorul vitezei de decizie din 2018, astfel cum a fost publicat în tabloul de bord al pieței unice a UE pentru contractele care depășesc pragul din directivele UE privind achizițiile publice.

M1C1-97ter

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Etapă de referință

Măsuri legate de viteza de execuție

Adoptarea de măsuri legate de viteza de execuție

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2025

a)Publicarea pe site-ul internet al Agenzia per l’Italia Digitale (AGID) a unor noi norme tehnice care să permită colectarea de informații pentru monitorizarea digitală a executării contractelor de achiziții publice.

b)Semnarea unui memorandum de înțelegere între Ministerul Economiei și Finanțelor și Autorità Nazionale Anticorruzione (ANAC) care introduce norme tehnice privind interoperabilitatea datelor referitoare la finanțele publice și plățile lucrărilor publice cu baza de date a ANAC (Banca Dati Nazionale dei Contratti Pubblici).

c)Intrarea în vigoare a actelor juridice care permit autorităților contractante să prevadă și să utilizeze economiile rezultate din atribuirile sub prețul de bază pentru finanțarea primelor pentru finalizarea anticipată a lucrărilor.

d)Publicarea pe site-ul web al Ministerului Infrastructurilor și Transporturilor (MIT) a unor orientări, adoptate de MIT după consultarea ANAC, cu privire la clauzele privind primele de finalizare anticipată și la conținutul tentat al acordurilor de cooperare în temeiul articolului 82bis din Decretul legislativ nr. 36/2023 (Codul achizițiilor publice), pentru a reduce timpul de finalizare a lucrărilor.

e)Publicarea pe site-ul MIT a unor orientări pentru a sprijini autoritățile contractante în utilizarea modelului de informații privind clădirile (BIM) pentru lucrări publice.

M1C1-98

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Țintă

Funcționari publici formați prin intermediul Strategiei de profesionalizare a achizitorilor publici

NU EXISTĂ

Număr

20 000

40 000

TRIMESTRUL 4

2024

Cel puțin 40 000 de funcționari publici au fost formați prin intermediul Strategiei de profesionalizare a achizitorilor publici.

M1C1-98bis

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Țintă

Funcționari publici formați prin intermediul Strategiei de profesionalizare a achizitorilor publici

NU EXISTĂ

Număr

40 000

60 000

TRIMESTRUL 2

2025

Cel puțin 60 000 de funcționari publici au fost formați prin intermediul Strategiei de profesionalizare a achizitorilor publici. Numărul total poate include funcționari publici care au fost deja formați în anii precedenți și a căror formare a fost raportată pentru obiectivele M1C1-86 și M1C1-98, numai dacă au obținut o formare de nivel superior, specializată sau avansată.

M1C1-99

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Țintă

Autoritățile contractante care utilizează sisteme dinamice de achiziții

Procentul autorităților contractante ale guvernului central care utilizează sisteme dinamice de achiziții în conformitate cu Directiva UE 2014/24

Procent

15

20

TRIMESTRUL 2

2024

Cel puțin 20 % dintre autoritățile contractante utilizează sisteme dinamice de achiziții în conformitate cu Directiva 2014/24 (termenul de observație începând cu 1 ianuarie 2022). Autoritățile contractante ale guvernului central sunt 250 administrații publice (astfel cum au fost înregistrate la 30 aprilie 2021 în Sistemul național de achiziții publice electronice gestionat de Consip în numele MEF).

M1C1-100

Reforma 1.13: Reforma cadrului de revizuire a cheltuielilor

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a dispozițiilor legislative care îmbunătățesc eficacitatea analizei cheltuielilor – Consolidarea Ministerului de Finanțe

Dispoziție din legea care indică intrarea în vigoare a legii

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Cadrul revizuit pentru revizuirea cheltuielilor în administrațiile centrale ale statului (ministere) va îmbunătăți eficacitatea acestuia prin consolidarea rolului Ministerului Economiei și Finanțelor. În special, acesta prevede un rol consolidat al Ministerului Economiei și Finanțelor în evaluarea ex ante, în procesele de monitorizare și în evaluarea ex post, permițând punerea în aplicare riguroasă a revizuirilor și atingerea obiectivelor avute în vedere.

M1C1-101

Reforma 1.12:

Reforma administrației fiscale

Etapă de referință

Adoptarea unei revizuiri a posibilelor acțiuni de reducere a evaziunii fiscale

Publicarea revizuirii

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Să adopte un raport care să stea la baza acțiunilor guvernamentale de reducere a evaziunii fiscale cauzate de omiterea facturării, în special în sectoarele cele mai expuse evaziunii fiscale, inclusiv prin stimulente specifice pentru consumatori.

M1C1-102

Reforma 1.13: Reforma cadrului de revizuire a cheltuielilor

Etapă de referință

Adoptarea unui raport privind eficacitatea practicilor utilizate de administrațiile publice selectate pentru elaborarea și punerea în aplicare a planurilor de economisire

Publicarea raportului

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Raportul este întocmit de Departamentul de contabilitate din cadrul Ministerului Finanțelor în cooperare cu administrațiile selectate pentru:

-Evaluarea practicilor acestora în ceea ce privește elaborarea și punerea în aplicare a planurilor de economisire.

-Definirea unor orientări pentru toate administrațiile publice.

M1C1-103

Reforma 1.12: Reforma administrației fiscale

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației primare și secundare și a dispozițiilor de reglementare și finalizarea proceselor administrative pentru încurajarea conformității fiscale și îmbunătățirea auditurilor și controalelor

Dispoziții ale actelor cu putere de lege și norme administrative care indică data de intrare în vigoare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2022

Dispozițiile includ:

I) operaționalizarea deplină a bazei de date și a infrastructurii informatice dedicate pentru eliberarea declarației de TVA precompletate, astfel cum se prevede la articolul 4 alineatul (1) din Decretul legislativ nr. 127/2015.

(II) baza de date utilizată pentru „scrisorile de conformitate” (care furnizează informații timpurii contribuabililor pentru care sunt detectate anomalii) este îmbunătățită în vederea reducerii incidenței fals-pozitive și a creșterii numărului de comunicări trimise contribuabililor.

(III) intrarea în vigoare a legislației reformate pentru a asigura sancțiuni administrative eficace în cazul refuzului furnizorilor privați de a accepta plăți electronice (articolul 23 inițial din Decretul-lege nr. 124/2019, care a fost abrogat odată cu transformarea în lege, reprezintă o referință).

(IV) Finalizarea procesului de pseudonimizare a datelor prevăzut la articolul 1 alineatele (681)-(686) din Legea nr. n.160/2019 și crearea unei infrastructuri digitale pentru analiza volumelor mari de date generate prin interoperabilitatea bazelor de date complet pseudonimizate, cu scopul de a spori eficacitatea analizei riscurilor care stă la baza procesului de selecție.

(V) Intrarea în vigoare a legislației primare și secundare de punere în aplicare a unor acțiuni eficace suplimentare pe baza constatărilor revizuirii măsurilor posibile de reducere a evaziunii fiscale cauzate de omiterea facturării.

M1C1-104

Reforma 1.13: Reforma cadrului de revizuire a cheltuielilor

Etapă de referință

Adoptarea unor obiective de economisire pentru analizele cheltuielilor pentru perioada 2023-2025

Obiectiv cantitativ de economisire pentru administrațiile centrale de stat agregate definite în Documentul privind economia și finanțele – în euro

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2022

Pe baza decretelor-lege 90 și 93 din 2016 și a Legii nr. 163/2016, a stabilit obiective în documentul financiar economic pentru analizele anuale ale cheltuielilor pentru administrațiile centrale de stat agregate pentru anii 2023, 2024 și 2025. Obiectivele de economisire reflectă un nivel adecvat de ambiție.

M1C1-105

Reforma 1.12: Reforma administrației fiscale

Țintă

Număr mai mare de „scrisori de conformitate”

NU EXISTĂ

Număr

2 150 908

2 581 090

TRIMESTRUL 4

2022

Numărul „scrisorilor de conformitate”, care oferă o comunicare timpurie contribuabililor pentru care sunt detectate anomalii, crește cu cel puțin 20 % față de 2019.

M1C1-106

Reforma 1.12: Reforma administrației fiscale

Țintă

Reducerea numărului de „scrisori de conformitate” fals pozitive

NU EXISTĂ

Număr

126 500

132 825

TRIMESTRUL 4

2022

Numărul de „scrisori de conformitate” fals pozitive (care oferă o comunicare timpurie contribuabililor pentru care sunt detectate anomalii, dar pentru care nu sunt detectate fraude ex post) se reduce cu cel puțin 5 % față de 2019.

M1C1-107

Reforma 1.12: Reforma administrației fiscale

Țintă

Creșterea veniturilor fiscale generate de „scrisorile de conformitate”

NU EXISTĂ

Euro

2 130 000 000

2 449 500 000

TRIMESTRUL 4

2022

Veniturile fiscale generate de „scrisorile de conformitate” cresc cu 15 % față de 2019.

M1C1-108

Reforma 1.15: Reforma normelor de contabilitate publică

Etapă de referință

Aprobarea cadrului conceptual, a setului de standarde de contabilitate pe bază de angajamente și a diagramei multidimensionale a conturilor

Rezoluția Departamentului Contabilitate din cadrul Ministerului Finanțelor de aprobare a structurii de guvernanță contabilă de angajamente

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2024

Finalizarea unui cadru conceptual ca referință pentru sistemul contabilității de angajamente în conformitate cu caracteristicile calitative definite de Eurostat (Grupul de lucru EPSAS); 

Stabilirea standardelor de contabilitate pe bază de angajamente pe baza IPSAS;

Elaborarea unui grafic de conturi multidimensional și pe mai multe niveluri.

M1C1-109

Reforma 1.12: Reforma administrației fiscale

Țintă

Trimiterea primelor declarații de TVA precompletate

NU EXISTĂ

Număr

0

2 300 000

TRIMESTRUL 2

2023

Cel puțin 2 300 000 contribuabili primesc declarații de TVA precompletate pentru anul fiscal 2022.

M1C1-110

Reforma 1.13: Reforma cadrului de revizuire a cheltuielilor

Etapă de referință

Reclasificarea bugetului general de stat, cu referire la cheltuielile de mediu și la cheltuielile care promovează egalitatea de gen

Includerea reclasificării bugetului general de stat în ceea ce privește cheltuielile de mediu și cheltuielile care promovează egalitatea de gen în Legea bugetului pe 2024

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2023

Legea bugetului pentru 2024 pune la dispoziția Parlamentului un buget pentru dezvoltare durabilă care constă în clasificarea bugetului general de stat în ceea ce privește cheltuielile de mediu și cheltuielile care promovează egalitatea de gen. Clasificarea este în concordanță cu criteriile care stau la baza definirii obiectivelor de dezvoltare durabilă și a țintelor Agendei 2030.

M1C1-111

Reforma 1.13: Reforma cadrului de revizuire a cheltuielilor

Etapă de referință

Finalizarea analizei anuale a cheltuielilor pentru 2023, cu referire la obiectivul de economisire stabilit în 2022 pentru 2023

Adoptarea raportului Ministerului de Finanțe privind analiza cheltuielilor în 2023, care certifică finalizarea procesului și atingerea obiectivului.

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2024

Raportul Ministerului de Finanțe care trebuie transmis Consiliului de Miniștri, astfel cum se prevede în decretele-Legile nr. 90 și 93 din 2016 și în Legea nr. 163/2016:

— să certifice finalizarea procesului de examinare a cheltuielilor pentru 2023 în ceea ce privește dispoziția referitoare la cadrul de analiză a cheltuielilor.

— certifică realizarea obiectivului stabilit în 2022.

M1C1-112

Reforma 1.12: Reforma administrației fiscale

Țintă

Îmbunătățirea capacității operaționale a administrației fiscale în conformitate cu obiectivele de angajare ale „Planului de performanță pentru perioada 2021-2023” al Agenției pentru Venituri

NU EXISTĂ

Numărul de angajări

0

4 113

TRIMESTRUL 2

2024

4 113 de noi unități de personal sunt angajate de Agenția pentru Venituri în conformitate cu obiectivele în materie de angajare ale „Planului de performanță pentru perioada 2021-2023”.

M1C1-113

Reforma 1.12: Reforma administrației fiscale

Țintă

Număr mai mare de „scrisori de conformitate”

NU EXISTĂ

Număr

2 150 908

3 011 271

TRIMESTRUL 4

2023

Numărul „scrisorilor de conformitate”, care oferă o comunicare timpurie contribuabililor pentru care sunt detectate anomalii, crește cu cel puțin 40 % față de 2019.

M1C1-114

Reforma 1.12: Reforma administrației fiscale

Țintă

Creșterea veniturilor fiscale generate de „scrisorile de conformitate”

NU EXISTĂ

Euro

2 130 000 000

2 769 000 000

TRIMESTRUL 4

2023

Veniturile fiscale generate de „scrisorile de conformitate” cresc cu 30 % față de 2019.

M1C1-115

Reforma 1.13: Reforma cadrului de revizuire a cheltuielilor

Etapă de referință

Finalizarea analizei anuale a cheltuielilor pentru 2024, cu referire la obiectivul de economisire stabilit în 2022 și în 2023 pentru 2024

Adoptarea raportului Ministerului de Finanțe privind analiza cheltuielilor în 2024, care certifică finalizarea procesului și atingerea obiectivului.

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2025

Raportul Ministerului de Finanțe care trebuie transmis Consiliului de Miniștri, astfel cum se prevede în decretele-Legile nr. 90 și 93 din 2016 și în Legea nr. 163/2016:

— să certifice finalizarea procesului de examinare a cheltuielilor pentru 2024 în ceea ce privește dispoziția referitoare la cadrul de analiză a cheltuielilor.

— certifică realizarea obiectivului stabilit în 2022 și 2023.

M1C1-116

Reforma 1.12: Reforma administrației fiscale

Țintă

Reducerea evaziunii fiscale, astfel cum este definită de indicatorul „tendința de evaziune”

NU EXISTĂ

Procent

0

—10

TRIMESTRUL 4

2025

Raportul guvernamental actualizat privind economia subterană, publicat în 2025 în temeiul articolului 2 din Decretul legislativ nr. 160/2015, certifică o reducere medie de 10% în perioada 2022-2023 a „Propensității de a se sustrage” a tuturor impozitelor, cu excepția impozitelor pe proprietate („Imposta Municipale Unica”) și a accizelor în comparație cu 2019.

M1C1-117

Reforma 1.15:

Reforma normelor de contabilitate publică

Țintă

Reprezentanți ai entităților publice instruiți cu privire la noul sistem de contabilitate pe bază de angajamente

NU EXISTĂ

Procent

0

90

TRIMESTRUL 1

2026

Pe baza datelor de pe platforma digitală centrală pentru cursuri de formare privind noul sistem contabil, prima rundă de cursuri de formare privind noul sistem de contabilitate pe bază de angajamente este finalizată de reprezentanți ai entităților din sectorul public care acoperă cel puțin 90 % din cheltuielile primare ale întregului sector public (excluzând întreprinderile deținute de stat).

M1C1-118

Reforma 1.15:

Reforma normelor de contabilitate publică

Etapă de referință

Emiterea situațiilor financiare și intrarea în vigoare a actului legislativ privind reforma contabilității de angajamente pentru entitățile din sectorul public care acoperă cel puțin 90 % din cheltuielile primare ale întregului sector public, excluzând întreprinderile de stat.

Dispoziție din actul normativ care indică data de intrare în vigoare a actului normativ.

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2026

Ca etapă-pilot pentru actul legislativ privind normele de contabilitate publică, se întocmesc situații financiare ale administrației publice pentru entitățile din sectorul public care acoperă cel puțin 90 % din cheltuielile primare ale întregului sector public, excluzând întreprinderile de stat.

În plus, intră în vigoare un act legislativ care stabilește o foaie de parcurs pentru introducerea progresivă a noului sistem de contabilitate pe bază de angajamente. Foaia de parcurs impune ca, până în 2030 (exercițiul financiar), să fie introdus noul sistem de contabilitate pe bază de angajamente pentru entitățile din sectorul public care să acopere cel puțin 90 % din cheltuielile primare ale întregului sector public, excluzând întreprinderile de stat.
Actul normativ impune, de asemenea, organizarea de programe de pregătire pentru tranziția la noul sistem de contabilitate pe bază de angajamente.

În plus, orientările pentru aplicarea fiecărui standard de contabilitate se publică pe site-ul Ministerului Economiei și Finanțelor.

M1C1-119

Reforma 1.14:

Reforma cadrului bugetar subnațional

Etapă de referință

Definirea parametrilor federalismului fiscal regional

Intrarea în vigoare a actului juridic care definește parametrii federalismului fiscal pentru regiunile cu statut obișnuit

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2026

Intrarea în vigoare a actelor juridice care definesc nivelurile esențiale ale serviciilor („livelli essenziali delle prestazioni”) pentru federalismul fiscal pentru regiunile cu statut obișnuit în cel puțin două domenii de politică.

M1C1-120

Reforma 1.14:

Reforma cadrului bugetar subnațional

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a actului juridic care definește federalismul fiscal pentru provincii și orașele metropolitane.

Intrarea în vigoare a actului juridic care definește federalismul fiscal pentru provincii și orașele metropolitane.

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2026

Intrarea în vigoare a actelor juridice privind federalismul fiscal pentru provincii și orașele metropolitane.

M1C1-121 bis 

Reforma 1.12:

Reforma administrației fiscale 

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a actului juridic pentru îmbunătățirea colectării impozitelor

Dispoziții din actul juridic care indică data de intrare în vigoare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2026

Intrarea în vigoare a unui act juridic care prevede că:

1. Datele din facturarea electronică sunt puse la dispoziția agenției responsabile cu colectarea obligațiilor fiscale neplătite („Agenzia Entrate Riscossione”);

2. Compensarea impozitelor este permisă numai în cazul în care datoriile fiscale neplătite nu depășesc 50 000 EUR.

3. Agenția de Administrare Fiscală este autorizată să trimită comunicări contribuabililor în cazul în care au fost emise facturi electronice, dar nu a fost prezentată nicio declarație de TVA pentru aceeași perioadă.

M1C1-122

Reforma 1.13: Reforma cadrului de revizuire a cheltuielilor

Etapă de referință

Finalizarea analizei anuale a cheltuielilor pentru 2025, cu referire la obiectivul de economisire stabilit în 2022, 2023 și 2024 pentru 2025.

Adoptarea raportului Ministerului de Finanțe privind analiza cheltuielilor în 2025

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2026

Raportul Ministerului de Finanțe care trebuie transmis Consiliului de Miniștri, astfel cum se prevede în decretele-Legile nr. 90 și 93 din 2016 și în Legea nr. 163/2016:

— certifică încheierea procesului de analiză a cheltuielilor pentru 2025 în ceea ce privește dispoziția referitoare la cadrul de analiză a cheltuielilor.

— certifică realizarea obiectivului stabilit în 2022, 2023 și 2024.

M1C1-144

Investiția 1.4.2 – Incluziunea cetățenilor – Îmbunătățirea accesibilității serviciilor publice digitale

Țintă

Îmbunătățirea accesibilității serviciilor publice digitale/intervențiilor puse în aplicare

NU EXISTĂ

Număr

0

55

TRIMESTRUL 4

2025

Agenzia per l’Italia Digitale (AgID) oferă sprijin unui număr de 55 de administrații publice locale prin acorduri care includ următoarele acțiuni, care urmează să fie întreprinse de cele 55 de administrații publice locale:

— Reducerea cu 50 % a numărului de erori identificate în evaluarea furnizată de fiecare administrație în cazul a cel puțin 2 servicii digitale.

— Furnizarea unei serii de tehnologii de asistență care să acopere cel puțin 50 % din nevoile lucrătorilor AP cu handicap identificate în evaluarea furnizată de fiecare administrație.

M1C1-147

Investiția 1.2 – Facilitarea cloud computingului pentru agențiile de plăți locale

Țintă

Facilitarea cloud pentru administrația publică locală T2

NU EXISTĂ

Număr

4 083

12 464

TRIMESTRUL 2

2026

Migrarea a 12 de administrații publice locale către medii cloud certificate se consideră realizată atunci când testarea tuturor sistemelor, seturilor de date și migrării aplicațiilor incluse în fiecare plan de migrare are succes.

M1C1-148

Investiția 1.4.1 – Experiența cetățenilor – Îmbunătățirea calității și a capacității de utilizare a serviciilor publice digitale

Țintă

Creșterea calității și a capacității de utilizare a serviciilor publice digitale T2

NU EXISTĂ

Procent

40

80

TRIMESTRUL 2

2026

Administrațiile (municipalități, instituții de învățământ primar și secundar de clasa 1și 2) aderă la un model comun și la un sistem de proiectare comun pentru site-urile web și serviciile digitale, simplificând interacțiunea utilizatorilor și facilitând întreținerea.

Municipalitățile care contribuie la obiectiv garantează respectarea modelului comun și a sistemului de proiectare pentru cel puțin 3.5 de servicii în medie.

M1C1-149

Investiția 1.4.3 – Adoptarea extinderii serviciilor de platformă PagoPA și a aplicației „IO”

Țintă

Extinderea adoptării serviciilor de platformă PagoPA T2

NU EXISTĂ

Număr

11 450

14 100

TRIMESTRUL 2

2026

Pe platforma PagoPA trebuie să fie prezente cel puțin 14 100 de administrații publice, care oferă o serie de servicii: în medie, 35 de servicii pentru municipalități, 15 pentru regiuni, 15 pentru autoritățile din domeniul sănătății și 8 pentru școli și universități.

M1C1-150

Investiția 1.4.3 – Adoptarea extinderii serviciilor de platformă PagoPA și a aplicației „IO”

Țintă

Extinderea adoptării aplicației „IO” T2

NU EXISTĂ

Număr

7 000

14 100

TRIMESTRUL 2

2026

Cel puțin 14 100 de administrații publice trebuie să fie prezente în aplicația „IO”, oferind o serie de servicii: în medie, 35 de servicii pentru municipalități, 15 pentru regiuni, 15 pentru autoritățile din domeniul sănătății și 8 pentru școli și universități.

M1C1-152

Investiția 1.6.1 – Digitalizarea Ministerului de Interne

Țintă

Ministerul de Interne – procese regândite și digitalizate T2

NU EXISTĂ

Număr

7

45

TRIMESTRUL 2

2026

Procesele interne sunt regândite și digitalizate.

M1C1-153

Investiția 1.6.2 – Digitalizarea Ministerului Justiției

Țintă

Dosare judiciare digitalizate T2

NU EXISTĂ

Număr

3 500 000

7 750 000

TRIMESTRUL 4

2025

Digitalizarea a 7 750 000 de dosare judiciare din ultimii 20 ani (01/01/2006-30/06/2026) legate de procesele finalizate sau în curs de desfășurare ale instanțelor judiciare.

M1C1-154

Investiția 1.6.2 – Digitalizarea Ministerului Justiției

Țintă

Sistemele T2 de cunoștințe privind lacurile de date privind justiția

NU EXISTĂ

Număr

0

6

TRIMESTRUL 2

2026

Punerea în aplicare a șase noi sisteme de cunoștințe privind lacurile de date.

1)Sistemul de anonimizare a pedepselor civile și penale

2)Sistemul de management integrat

3)Sistemul de gestionare și analiză pentru procesele civile

4)Sistemul de gestionare și analiză a proceselor penale

5)Sistemul avansat de statistici privind procesele civile și penale

6)Sistem automat de identificare a relației dintre victimă și autorul infracțiunii.

A.3. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru împrumut

Investiția 1.2 – Facilitarea cloud computingului pentru agențiile de plăți locale

Obiectivul acestei investiții este de a migra seturile de date și aplicațiile unei părți substanțiale a administrației publice locale către o infrastructură de cloud securizată, permițând fiecărei administrații să aleagă în cadrul unui set de medii publice de cloud certificate.

Măsura prevede, de asemenea, un pachet de sprijin „migrație ca serviciu” pentru administrații, care să cuprindă: (I) evaluarea inițială, (ii) sprijinul procedural/administrativ necesar pentru lansarea efortului, (iii) negocierea sprijinului extern necesar și (iv) gestionarea generală a proiectului pe parcursul executării. O echipă supravegheată de Ministerul Inovării Tehnologice și Tranziției Digitale (MITD) ar trebui să identifice și să certifice o listă largă de furnizori calificați și să negocieze un set de pachete standard de sprijin adaptate dimensiunii administrației și serviciilor implicate în migrație.

Investiția 1.4 – Servicii digitale și experiența cetățenilor

Obiectivul acestei investiții este de a dezvolta un ecosistem integrat și orientat către cetățeni al serviciilor publice digitale, de a asigura adoptarea lor pe scară largă în cadrul administrațiilor centrale și locale și de a consolida experiența generală a utilizatorilor.

Măsura:

(VII)definește modele de furnizare a serviciilor reutilizabile care asigură cerințe de accesibilitate deplină (investiția 1.4.1 – Experiența cetățenilor – Îmbunătățirea calității și a capacității de utilizare a serviciilor publice digitale);

(VIII)creșterea accesibilității serviciilor publice digitale (investiția 1.4.2 – Incluziunea cetățenilor: Îmbunătățirea accesibilității serviciilor publice digitale);

(IX)implică adoptarea aplicației digitale pentru plăți între cetățeni și administrațiile publice (PagoPa) și adoptarea aplicației „IO” (investiția 1.4.3 – Să se extindă adoptarea serviciilor platformei PagoPA și a aplicației „IO”);

(X)încurajează adoptarea platformelor naționale de identitate digitală (Sistema Pubblico di Identità Digitale, SPID și Carta d’Identità Elettronica, CIE) și a registrului național (Anagrafe nazionale della popolazione residente, ANPR) [investiția 1.4.4 – Extinderea adoptării platformelor naționale de identitate digitală (SPID, CIE) și a registrului național (ANPR)];

(XI)instituie o platformă unică pentru notificări (investiția 1.4.5 – Digitalizarea anunțurilor publice);

(XII)implică adoptarea mobilității ca serviciu (MaaS) (investiția 1.4.6 – Mobilitatea ca serviciu pentru Italia, această ultimă măsură fiind finanțată pe baza sprijinului financiar nerambursabil).

Investiția 1.6 – Transformarea digitală a marilor administrații centrale

Obiectivul acestei investiții este de a spori eficiența și de a simplifica procedurile principalelor administrații centrale – inclusiv (i) Institutul Național de Securitate Socială (INPS) și Institutul național de asigurări împotriva accidentelor de muncă (INAIL), (ii) sistemul judiciar, (iii) Ministerul Apărării, (iv) Ministerul de Interne, (v) poliția financiară. Investiția constă în reproiectarea și digitalizarea unui set de procese, activități și servicii prioritare care intră în sfera lor de competență.



A.4. Jaloane, ținte, indicatori și calendar pentru monitorizarea și punerea în aplicare a intervalului de împrumut

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă de referință

/Țintă

Nume

Indicatori calitativi
(pentru jaloane)

Indicatori cantitativi
(pentru obiective)

Calendar orientativ pentru finalizare

Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte

Unitatea de măsură

Situația de referință

Obiectiv

Trimestru

Anul

M1C1-14

Investiția 1.6.5: Digitalizarea Consiliului de Stat

Țintă

Consiliul de Stat – Documente ale instanței disponibile pentru analiză în depozitul de date T1

NU EXISTĂ

Număr

0

800 000

TRIMESTRUL 4

2023

Numărul de documente judiciare legate de sistemul de competență administrativă (cum ar fi sentințe, opinii și decrete) pentru care metadatele sunt disponibile integral în depozitul de date.

M1C1-16

Investiția 1.6.5: Digitalizarea Consiliului de Stat

Țintă

Consiliul de Stat – Documente ale instanței disponibile pentru analiză în depozitul de date T2

NU EXISTĂ

Număr

800 000

2 500 000

TRIMESTRUL 4

2023

Numărul de documente judiciare legate de sistemul de competență administrativă (cum ar fi hotărâri, avize și decrete) pentru care metadatele sunt disponibile integral în depozitul de date.

M1C1-123

Investiția 1.6.3 – Digitalizarea Institutului Național de Securitate Socială (INPS) și a Institutului Național de Asigurări pentru Accidente la Muncă (INAIL)

Țintă

INPS – servicii/conținut T1 cu „un singur clic după concepție”

NU EXISTĂ

Număr

0

35

TRIMESTRUL 4

2022

35 servicii suplimentare implementate pe site-ul internet instituțional al INP ( www.inps.it )

Serviciile sunt accesibile pe site-ul instituțional prin intermediul unor logicii adecvate de stabilire a profilului (sistemul va sugera servicii de interes posibil în funcție de vârstă, caracteristicile muncii, beneficiile percepute și istoricul utilizatorilor).

Cele 35 servicii sunt legate de următoarele domenii instituționale INPS:

• Prestații de pensii

• Absorbanți sociali

• Prestații de șomaj

• Prestații de invaliditate

• Răscumpărări

• Colectarea contribuțiilor de către societate

• Servicii pentru lucrătorii agricoli

• Servicii antifraudă, de corupție și de transparență

În domeniile instituționale enumerate, serviciile care vor fi puse în aplicare vor viza depunerea digitală a cererilor de servicii, verificarea cerințelor privind beneficiul, monitorizarea stării practicii de către utilizatori, propunerea proactivă de servicii pe baza nevoilor utilizatorilor, reînnoirea automată a beneficiilor fără a fi nevoie de noi aplicații.

În cele din urmă, vor exista tablouri de bord de monitorizare care să permită atât monitorizarea de către INPS a beneficiilor oferite, cât și sprijinul bazat pe date pentru deciziile factorilor de decizie.

M1C1-124

Investiția 1.6.3 – Digitalizarea Institutului Național de Securitate Socială (INPS) și a Institutului Național de Asigurări pentru Accidente la Muncă (INAIL)

Țintă

INPS – Angajați cu competențe îmbunătățite în domeniul tehnologiilor informației și comunicațiilor (TIC) T1

NU EXISTĂ

Număr

0

4 250

TRIMESTRUL 4

2022

Cel puțin 4 250 angajați INPS evaluați în ceea ce privește informațiile lor și cu competențe îmbunătățite certificate în următoarele domenii ale Cadrului european al competențelor electronice: (I) planul; (II) construcție; (III) Ro (iv) Capacitate; (V) Gestionarea.

Domeniile de îmbunătățire a competențelor vor fi identificate în funcție de grupul-țintă de cursanți.

M1C1-125

Investiția 1.2 – Facilitarea cloud computingului pentru agențiile de plăți locale

Etapă de referință

Atribuirea (tuturor) cererilor publice pentru facilitarea cloud computingului pentru licitațiile administrației publice locale

Notificarea atribuirii (tuturor) contractelor de achiziții publice pentru facilitarea cloud computingului pentru licitațiile administrației publice locale

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 1

2023

Notificarea atribuirii (tuturor) cererilor publice pentru fiecare tip de administrație publică implicată (municipalități, școli, agenții locale de asistență medicală) pentru colectarea și evaluarea planurilor de migrație. Emiterea a trei cereri de propuneri specifice permite Ministerului Inovării Tehnologice și Tranziției Digitale să evalueze nevoile foarte specifice ale fiecărui tip de administrație publică implicată.

Licitații atribuite (și anume, publicarea listei administrațiilor publice admise să primească finanțare) legate de trei cereri publice de propuneri pentru municipalități, școli și agențiile locale de asistență medicală, în vederea colectării și evaluării planurilor de migrație, în conformitate cu Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) prin utilizarea unei liste de excludere și a cerinței de respectare a legislației UE și naționale relevante în materie de mediu.

M1C1-126

Investiția 1.4.3 – Adoptarea extinderii serviciilor de platformă PagoPA și a aplicației „IO”

Țintă

Extinderea adoptării serviciilor de platformă PagoPA T1

NU EXISTĂ

Număr

9 000

11 450

TRIMESTRUL 4

2023

Să asigure o creștere a numărului de servicii integrate în platformă pentru:

administrațiile publice deja incluse în scenariul de referință (9 000 entități)

— noi administrații publice care se alătură platformei (2 450 entități noi).

În ambele cazuri, numărul total de servicii ale administrațiilor publice care aderă la platformă trebuie să crească cu cel puțin 20 % față de nivelul de referință al serviciilor din 2021 (31.3.2021). Numărul de servicii care vor fi integrate depinde de tipul de administrație (obiectivul final pentru 2026 este de a avea, în medie, 35 servicii pentru municipalități, 15 servicii pentru regiuni, 15 servicii pentru autoritățile din domeniul sănătății, 8 servicii pentru școli și universități).

M1C1-127

Investiția 1.4.3 – Adoptarea extinderii serviciilor de platformă PagoPA și a aplicației „IO”

Țintă

Extinderea adoptării aplicației „IO” T1

NU EXISTĂ

Număr

2 700

7 000

TRIMESTRUL 4

2023

Asigurarea unei creșteri a numărului de servicii integrate în aplicația „IO” pentru:

administrațiile publice deja incluse în scenariul de referință (2 700 entități)

— noi administrații publice care se alătură platformei (4 300 entități noi).

În ambele cazuri, numărul total de servicii ale administrațiilor publice care aderă la platformă trebuie să crească cu cel puțin 20 % față de nivelul de referință al serviciilor din 2021 (31.3.2021). Numărul de servicii care vor fi integrate depinde de tipul de administrație (obiectivul final pentru 2026 este de a avea, în medie, 35 servicii pentru municipalități, 15 servicii pentru regiuni, 15 servicii pentru autoritățile din domeniul sănătății, 8 servicii pentru școli și universități).

M1C1-128

Investiția 1.4.5 – Digitalizarea anunțurilor publice

Țintă

Adoptarea pe scară mai largă a anunțurilor publice digitale T1

NU EXISTĂ

Număr

0

800

TRIMESTRUL 4

2023

Cel puțin 800 administrații publice centrale și municipalități, în ceea ce privește Platforma de notificare digitală (DNP), furnizează notificări digitale obligatorii din punct de vedere juridic cetățenilor, entităților juridice, asociațiilor și oricăror alte entități publice sau private.

M1C1-129

Investiția 1.6.1 – Digitalizarea Ministerului de Interne

Țintă

Ministerul de Interne – Procese T1 reconcepute integral și digitalizate

NU EXISTĂ

Număr

0

7

TRIMESTRUL 4

2023

Proceduri interne și procese reconcepute complet (7 de procese în total până la 31 decembrie 2023) și care pot fi finalizate integral online (cum ar fi automatizarea birourilor, serviciile de mobilitate și e-learning).

M1C1-130

Investiția 1.6.2 – Digitalizarea Ministerului Justiției

Țintă

Dosare judiciare digitalizate T1

NU EXISTĂ

Număr

0

3 500 000

TRIMESTRUL 4

2023

Digitalizarea a 3 500 000 de dosare judiciare din ultimii 20 ani (01/01/2006-30/06/2026) legate de procesele finalizate sau în curs de desfășurare ale instanțelor judiciare.

M1C1-131

Investiția 1.6.2 – Digitalizarea Ministerului Justiției

Etapă de referință

Sistemele T1 de cunoștințe privind lacurile de date privind justiția

Raport care atestă începerea executării contractului

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2023

Începerea executării contractului pentru realizarea a șase noi sisteme de cunoștințe privind lacurile de date:

1)Sistemul de anonimizare a pedepselor civile și penale

2)Sistemul de management integrat

3)Sistemul de gestionare și analiză pentru procesele civile

4)Sistemul de gestionare și analiză a proceselor penale

5)Sistemul avansat de statistici privind procesele civile și penale

6)Sistem automat de identificare a relației dintre victimă și vinovăție.

Executarea fiecărui contract de achiziții publice începe printr-un act administrativ specific al responsabilului procedurii, denumit „începerea executării”.

M1C1-132

Investiția 1.6.3 – Digitalizarea Institutului Național de Securitate Socială (INPS) și a Institutului Național de Asigurări pentru Accidente la Muncă (INAIL)

Țintă

INPS – servicii/conținut T2 cu „un singur clic după concepție”

NU EXISTĂ

Număr

35

70

TRIMESTRUL 4

2023

35 servicii suplimentare implementate pe site-ul internet instituțional Inps ( www.inps.it )

Serviciile sunt accesibile pe site-ul instituțional prin intermediul unor logicii adecvate de stabilire a profilului (sistemul sugerează servicii de interes posibil în funcție de vârstă, caracteristicile muncii, beneficiile percepute și istoricul utilizatorilor).

Cele 35 servicii sunt legate de următoarele domenii instituționale INPS:

• Prestații de pensii

• Absorbanți sociali

• Prestații de șomaj

• Prestații de invaliditate

• Răscumpărări

• Colectarea contribuțiilor de către societate

• Servicii pentru lucrătorii agricoli

• Servicii antifraudă, de corupție și de transparență

În domeniile instituționale enumerate, serviciile care vor fi puse în aplicare se referă la depunerea digitală a cererii de servicii, verificarea cerințelor privind beneficiul, monitorizarea stării practicii de către utilizatori, propunerea proactivă de servicii pe baza nevoilor utilizatorilor, reînnoirea automată a beneficiilor fără a fi nevoie de noi aplicații.

În cele din urmă, vor exista tablouri de bord de monitorizare care să permită atât monitorizarea de către INPS a beneficiilor oferite, cât și sprijinul bazat pe date pentru deciziile factorilor de decizie.

M1C1-133

Investiția 1.6.3 – Digitalizarea Institutului Național de Securitate Socială (INPS) și a Institutului Național de Asigurări pentru Accidente la Muncă (INAIL)

Țintă

INPS – Angajați cu competențe îmbunătățite în domeniul tehnologiilor informației și comunicațiilor (TIC) T2

NU EXISTĂ

Număr

4 250

8 500

TRIMESTRUL 4

2023

Alți 4 250 angajați INPS evaluați cu competențe îmbunătățite certificate în următoarele domenii ale Cadrului european al competențelor electronice: (I) planul; (II) construcție; (III) Ro (iv) Capacitate; (V) Gestionarea.

Domeniile de îmbunătățire a competențelor sunt identificate în funcție de grupul-țintă de cursanți.

M1C1-134

Investiția 1.6.3 – Digitalizarea Institutului Național de Securitate Socială (INPS) și a Institutului Național de Asigurări pentru Accidente la Muncă (INAIL)

Țintă

INAIL – Procese/servicii T1, reproiectate integral și digitalizate

NU EXISTĂ

Număr

29

53

TRIMESTRUL 4

2023

Obiectivul este de a realiza 53 (52 %) procese și servicii instituționale reconcepute pentru a le face complet digitalizate.

Zonele implicate ale INAIL sunt: Asigurări, servicii sociale și de sănătate, prevenire și securitate, certificate și verificări.

În special, obiectivul preconizat pentru fiecare domeniu este exprimat mai sus:

·Asigurare: 8 (25 %);

·Servicii sociale și de sănătate: 18 (50 %);

·Activități de prevenire și securitate: 9 (80 %);

·Certificări și verificări: 18 (80 %).

M1C1-135

Investiția 1.6.4 – Digitalizarea Ministerului Apărării

Țintă

Ministerul Apărării – Digitalizarea procedurilor T1

NU EXISTĂ

Număr

4

15

TRIMESTRUL 4

2023

Digitalizarea, revizuirea și automatizarea a 15 de proceduri legate de gestionarea personalului apărării (cum ar fi recrutarea, ocuparea forței de muncă și pensionarea, sănătatea angajaților), pornind de la un nivel de referință de patru proceduri deja digitalizate.

M1C1-136

Investiția 1.6.4 – Digitalizarea Ministerului Apărării

Țintă

Ministerul Apărării – Digitalizarea certificatelor T1

NU EXISTĂ

Numărul de certificate digitalizate

190 000

450 000

TRIMESTRUL 4

2023

Numărul de certificate de identitate digitalizate (450 000) eliberate de Ministerul Apărării și care circulă pe infrastructură, completate de un amplasament de recuperare în caz de dezastru, pornind de la un nivel de referință de 190 000 de certificate deja digitalizate.

M1C1-137

Investiția 1.6.4 – Digitalizarea Ministerului Apărării

Etapă de referință

Ministerul Apărării – Desemnarea portalurilor web instituționale și a portalurilor de intranet

Portaluri web instituționale și portaluri web de intranet pe deplin operaționale

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2023

Dezvoltarea și punerea în aplicare a (i) portalurilor web instituționale și (ii) a portalurilor intranet pentru nevoi specifice de comunicare internă.

M1C1-138

Investiția 1.6.4 – Digitalizarea Ministerului Apărării

Țintă

Ministerul Apărării – Migrarea aplicațiilor critice care nu sunt de misiune în Soluția pentru protecția completă a informațiilor prin deschiderea infrastructurii (S.C.I.P.I.O.) T1

NU EXISTĂ

Număr

0

10

TRIMESTRUL 4

2023

Migrarea inițială și disponibilitatea operațională a aplicațiilor critice care nu sunt legate de misiuni către noua infrastructură cu sursă deschisă. Aceasta include implementarea mediului hardware, instalarea de componente middleware cu sursă deschisă și reproiectarea aplicațiilor.

M1C1-139

Investiția 1.2 – Facilitarea cloud computingului pentru agențiile de plăți locale

Țintă

Facilitarea cloud pentru administrația publică locală T1

NU EXISTĂ

Număr

0

4 083

TRIMESTRUL 3

2024

Migrarea a 4 de administrații publice locale către medii cloud certificate se consideră realizată atunci când testarea tuturor sistemelor, seturilor de date și migrării aplicațiilor incluse în fiecare plan de migrare are succes.

M1C1-140

Investiția 1.4.1 – Experiența cetățenilor – Îmbunătățirea calității și a capacității de utilizare a serviciilor publice digitale

Țintă

Îmbunătățirea calității și a capacității de utilizare a serviciilor publice digitale T1

NU EXISTĂ

Procent

0

40

TRIMESTRUL 4

2024

Administrații (municipalități, instituții de învățământ de gradul 1 și 2 și entități specifice de asistență medicală pilot și de patrimoniu cultural) care aderă la un model comun și la un sistem de proiectare comun, simplificând interacțiunea utilizatorilor și facilitând întreținerea pentru anii următori.

Aderarea la proiectul/modelul comun de site-uri web/componente ale serviciilor constă în:

(1) Evaluarea proiectelor depuse;

(2) Evaluarea finalizării proiectului în ceea ce privește indicatorii-cheie de utilizare (punctaje privind capacitatea de utilizare digitală), prin intermediul unei platforme dedicate deja disponibile.

M1C1-141

Investiția 1.6.4 – Digitalizarea Ministerului Apărării

Țintă

Digitalizarea procedurilor Ministerului Apărării T2

NU EXISTĂ

Număr

15

20

TRIMESTRUL 4

2024

Digitalizarea, revizuirea și automatizarea a 20 de proceduri legate de gestionarea personalului apărării (cum ar fi recrutarea, ocuparea forței de muncă și pensionarea, sănătatea angajaților), pornind de la un nivel de referință de cincisprezece proceduri deja digitalizate cu ținta 1.

M1C1-142

Investiția 1.6.4 – Digitalizarea Ministerului Apărării

Țintă

Digitalizarea certificatelor Ministerului Apărării T2

NU EXISTĂ

Numărul de certificate digitalizate

450 000

750 000

TRIMESTRUL 4

2024

Numărul de certificate de identitate digitalizate (750 000) eliberate de Ministerul Apărării și care circulă pe infrastructură, completate de un amplasament de recuperare în caz de dezastru, pornind de la un nivel de referință de 450 000 de certificate deja digitalizate cu ținta 1.

M1C1-143

Investiția 1.6.4 – Digitalizarea Ministerului Apărării

Țintă

Ministerul Apărării – Migrarea aplicațiilor critice și necritice pentru misiuni în Soluția pentru protecția completă a informațiilor prin deschiderea infrastructurii (S.C.I.P.I.O.) T2

NU EXISTĂ

Număr

10

15

TRIMESTRUL 4

2024

Migrarea finală a patru aplicații critice pentru misiuni și unsprezece aplicații critice care nu sunt de misiune către o nouă infrastructură cu sursă deschisă care include implementarea mediului hardware, instalarea de componente cu sursă deschisă middleware, reproiectarea aplicațiilor, pornind de la o bază de referință de zece deja migrate, cu ținta 1.

M1C1-145

Investiția 1.4.4 – Actualizarea adoptării platformelor naționale de identitate digitală (SPID, CIE) și a registrului național (ANPR)

Țintă

Platforma națională de identitate digitală (CIE) și registrul național (ANPR)

NU EXISTĂ

Număr

9 700 000

42 300 000

TRIMESTRUL 4

2025

42 300 000 de persoane cu identități digitale valabile sunt înregistrate pe platforma națională de identitate digitală (CIE).

M1C1-146

Investiția 1.4.4 – Adoptarea pe scară mai largă a platformelor naționale de identitate digitală (SPID, CIE) și a registrului național (ANPR)

Țintă

Platformele naționale de identitate digitală (SPID)

NU EXISTĂ

Număr

0

10 217

TRIMESTRUL 2

2025

10 217 de entități au adoptat identificarea electronică (eID) prin intermediul sistemului public de identitate digitală (SPID) după 3 decembrie 2021.

M1C1-151

Investiția 1.4.5 – Digitalizarea anunțurilor publice

Țintă

Adoptarea Platformei de notificare digitală T2

NU EXISTĂ

Număr

800

6 400

TRIMESTRUL 2

2026

Cel puțin 6 400 administrații publice utilizează Platforma de notificare digitală (DNP) pentru a trimite notificări digitale obligatorii din punct de vedere juridic cetățenilor, întreprinderilor, asociațiilor și altor entități.

M1C1-155

Investiția 1.6.3 – Digitalizarea Institutului Național de Securitate Socială (INPS) și a Institutului Național de Asigurări pentru Accidente la Muncă (INAIL)

Țintă

INAIL – procese/servicii reconcepute și digitalizate T2

NU EXISTĂ

Număr

53

82

TRIMESTRUL 2

2026

82 procesele sau serviciile sunt regândite și digitalizate. Zonele implicate ale INAIL sunt: Asigurări, servicii sociale și de sănătate, prevenire și securitate, certificate și verificări.

B.MISIUNEA 1 COMPONENTA 2:

Axa 1 – Digitalizarea, inovarea și competitivitatea sistemului de producție

Axa 1 a componentei 1 a misiunii 2 a planului de redresare și reziliență al Italiei vizează investițiile și reformele care vizează în principal (i) sprijinirea tranziției digitale și a inovării sistemului de producție prin stimulente pentru investiții în tehnologii, cercetare, dezvoltare și inovare; (II) implementarea rețelelor în bandă largă ultrarapidă și a rețelelor 5G pentru a reduce decalajul digital, precum și constelațiile și serviciile de sateliți; (III) promovarea dezvoltării lanțurilor valorice strategice și sprijinirea competitivității întreprinderilor, cu accent pe IMM-uri.

Măsurile din cadrul acestei componente vizează abordarea lacunelor care decurg din indicele economiei și societății digitale (DESI) 2020 în ceea ce privește transformarea digitală a întreprinderilor și deficiențele în materie de conectivitate, în vederea consolidării rezilienței sociale și economice a țării.

Investițiile și reformele din cadrul acestei componente contribuie la abordarea recomandărilor specifice fiecărei țări adresate Italiei în 2020 și 2019 cu privire la necesitatea de a „consolida învățarea la distanță și competențele, inclusiv cele digitale” (Recomandarea specifică fiecărei țări 2, 2020), de a „promova investițiile private pentru a stimula redresarea economică” (Recomandarea specifică fiecărei țări 3, 2020), de a „concentra investițiile pe tranziția verde și digitală, în special pe [...] infrastructura digitală consolidată pentru a asigura furnizarea de servicii esențiale” (Recomandarea specifică fiecărei țări 3, 2020), „promovarea perfecționării competențelor, inclusiv prin consolidarea competențelor digitale (Recomandarea specifică fiecărei țări 2, 2019), concentrarea politicii economice legate de investiții asupra cercetării și inovării și asupra calității infrastructurii, luând în considerare și disparitățile regionale” (Recomandarea specifică fiecărei țări 3, 2019) și, într-o anumită măsură, „sprijinirea accesului nebancar la finanțare pentru întreprinderile inovatoare și mai mici” (Recomandarea specifică fiecărei țări 5, 2019).

Se preconizează că nicio măsură din cadrul acestei componente nu prejudiciază în mod semnificativ obiectivele de mediu în sensul articolul 17 din Regulamentul (UE) 2020/852, ținând seama de descrierea măsurilor și a etapelor de atenuare prevăzute în planul de redresare și reziliență în conformitate cu Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01).

Axa 2 – Îmbunătățirea mediului de afaceri și a concurenței

Principalul obiectiv al axei 2 a componentei 1 a misiunii 2 este îmbunătățirea mediului de afaceri pentru a facilita spiritul antreprenorial, precum și condițiile-cadru pentru concurență în vederea favorizării unei alocări mai eficiente a resurselor și a creșterii productivității. Principalul instrument pentru atingerea acestor obiective este Legea anuală a concurenței, care urmează să fie adoptată în fiecare an.

Investițiile și reformele din cadrul acestei componente contribuie la punerea în aplicare a recomandărilor specifice fiecărei țări adresate Italiei în 2019 cu privire la necesitatea de a „aborda restrângerea concurenței [...], inclusiv prin intermediul unui nou drept anual al concurenței” (Recomandarea specifică fiecărei țări 3, 2019).

B.1. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil

Axa 1 – Digitalizarea, inovarea și competitivitatea sistemului de producție

Investiția 1: Tranziția 4.0

Obiectivul măsurii este de a sprijini transformarea digitală a întreprinderilor prin stimularea investițiilor private în active și activități care sprijină digitalizarea. Măsura constă într-un sistem de credit fiscal.

Reforma 1: Reforma sistemului de proprietate industrială

Principalul obiectiv al reformei este de a adapta sistemul de proprietate industrială la provocările moderne și de a se asigura că potențialul de inovare contribuie la redresarea și reziliența țării. Mai precis, scopul său este de a urmări următoarele obiective: consolidarea sistemului de protecție a proprietății industriale; încurajarea utilizării și diseminării proprietății industriale, în special de către IMM-uri; facilitarea accesului la activele necorporale și partajarea acestora, asigurând în același timp un randament echitabil al investițiilor; garantarea unei respectări mai riguroase a proprietății industriale; și consolidarea rolului Italiei în forurile europene și internaționale privind proprietatea industrială.

Măsura se referă la reforma Codului italian al proprietății industriale, care acoperă cel puțin următoarele domenii: (I) să revizuiască cadrul de reglementare pentru a consolida protecția drepturilor de proprietate industrială și pentru a simplifica procedurile, (ii) să consolideze sprijinul acordat întreprinderilor și instituțiilor de cercetare, (iii) să îmbunătățească dezvoltarea aptitudinilor și a competențelor, (iv) să faciliteze transferul de cunoștințe și (v) să consolideze promovarea serviciilor inovatoare.

Investiția 6: Investiții în sistemul proprietății industriale

Obiectivul investiției este de a sprijini sistemul de proprietate industrială și de a însoți reforma acestuia, astfel cum se prevede în cadrul reformei 1 a acestei componente. Măsura include sprijin financiar pentru proiecte legate de proprietatea industrială ale întreprinderilor și ale organismelor de cercetare, cum ar fi măsuri legate de brevete (Brevetti +), programe de validare a conceptului (POC) și consolidarea birourilor de transfer de tehnologie (TTO).

Axa 2 – Îmbunătățirea mediului de afaceri și a concurenței

Reforma 2: Legile anuale în domeniul concurenței pentru 2022, 2023, 2024 și 2025

Legea concurenței se adoptă în fiecare an, extinzând procedurile competitive de atribuire a contractelor de servicii publice pentru serviciile publice locale (inclusiv apa, deșeurile și transportul public local), evitând prelungirea nejustificată a concesiunilor către operatorii tradiționali din multe sectoare, inclusiv porturi, autostrăzi, hidroenergie și transporturi regionale, prevăzând reglementarea corespunzătoare a contractelor de servicii publice prin revizuirea normelor privind cumularea și aplicând principiul general al proporționalității în ceea ce privește durata și compensarea corespunzătoare a contractelor de servicii publice. Legislația în domeniul concurenței sprijină concurența și îmbunătățirea eficienței gestionării și a calității serviciilor în transportul regional, precum și creșterea stimulentelor pentru ca regiunile să își liciteze contractele de servicii publice pentru serviciile feroviare regionale.

Legislația anuală în domeniul concurenței include măsuri sectoriale favorabile concurenței în mai multe domenii, inclusiv energia (energie electrică, gaze și apă), gestionarea deșeurilor, transporturile (porturi, căi ferate și autostrăzi) și sănătatea, care completează investițiile și reformele din cadrul misiunilor 2, 3 și 6. Măsurile de însoțire pentru a asigura adoptarea concurenței pe piețele cu amănuntul ale energiei electrice intră în vigoare cel târziu la31 decembrie 2022. Legea anuală a concurenței din 2022 adoptă, în special, Planul de dezvoltare a rețelei de energie electrică și promovează instalarea a 2 de contoare inteligente de energie electrică de a 33-agenerație, care vor ajunge la 31 milioane de unități pe întreg teritoriul Italiei până la 2025decembrie. Se introduc, de asemenea, măsuri favorabile concurenței pentru stațiile de încărcare cu energie electrică.

În plus, legislația contribuie la îmbunătățirea mediului de afaceri cel puțin prin: (I) alinierea normelor privind controlul concentrărilor economice la legislația UE, (ii) consolidarea, digitalizarea și profesionalizarea autorităților de supraveghere a pieței; (iii) o reformă menită să simplifice și să faciliteze înființarea de întreprinderi nou-înființate și de activități cu capital de risc, precum și să promoveze o strategie națională pentru transferul de tehnologie (iv) reducerea timpului de acreditare pentru furnizarea de informații cu privire la angajați de la șapte la patru zile pentru a reduce numărul de zile de înființare a unei întreprinderi.



Reforma 3: Raționalizarea și simplificarea stimulentelor întreprinderilor.

Reforma urmărește să revizuiască, să simplifice și să raționalizeze sistemul național de stimulente pentru întreprinderi. Reforma constă în intrarea în vigoare a unor acte juridice, precum și în restructurarea și raționalizarea (a) ARN (Registrul național al ajutoarelor de stat) și (b) a platformei de stimulare.gov.it.

B.2. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil

Număr secvențial

Măsură

Etapă/Obiectiv

Nume

Indicatori calitativi
(pentru jaloane)

Indicatori cantitativi
(pentru obiective)

Calendar orientativ pentru finalizare

Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte

Unitatea de măsură

Situația de referință

Obiectiv

Trimestru

Anul

M1C2-1

Investiția 1: Tranziția 4.0

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a actelor juridice pentru punerea creditelor fiscale de tranziție 4.0 la dispoziția potențialilor beneficiari și instituirea Comitetului științific

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a legii bugetare care permite creditele fiscale și dispoziție din actele de punere în aplicare aferente care indică intrarea lor în vigoare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Actele juridice pun creditele fiscale de tranziție 4.0 la dispoziția potențialilor beneficiari. Acestea sunt credite fiscale pentru (i) 4.0 (și anume, avansate din punct de vedere tehnologic) bunuri de capital corporale, (ii) 4.0 bunuri de capital necorporale, (iii) bunuri de capital necorporale standard, (iv) activități de cercetare, dezvoltare și inovare și (v) activități de formare.

Codurile creditului fiscal sunt definite printr-o rezoluție a Agenției pentru Venituri pentru a permite beneficiarilor să utilizeze creditele fiscale cu modelul de plată F24. Se instituie un comitet științific care include experți din cadrul Ministerului Economiei și Finanțelor, al Ministerului Dezvoltării Economice și al Băncii Italiei prin adoptarea unui decret ministerial pentru a evalua impactul economic al creditelor fiscale de tranziție 4.0.

M1C2-2

Investiția 1: Tranziția 4.0

Țintă

Credite fiscale de tranziție 4.0 acordate firmelor pe baza declarațiilor fiscale prezentate în perioada 2021-2022

NU EXISTĂ

Număr

0

69 900

TRIMESTRUL 2

2024

Cel puțin 69 900 credite fiscale de tranziție 4.0 au fost acordate firmelor în legătură cu 4.0 bunuri de capital corporale, 4.0 bunuri de capital necorporale, bunuri de capital necorporale standard, activități de cercetare, dezvoltare și inovare sau activități de formare. Se consideră că un credit fiscal este acordat odată cu prezentarea unei declarații fiscale. Declarațiile fiscale se depun în perioada 1 ianuarie 2021-31 decembrie 2022. Pentru firmele al căror an fiscal nu corespunde anului calendaristic, sfârșitul perioadei relevante pentru prezentarea declarațiilor fiscale referitoare la toate creditele fiscale enumerate mai sus se prelungește de la 31 decembrie 2022 până la 30 noiembrie 2023.

M1C2-3

Investiția 1: Tranziția 4.0

Țintă

Credite fiscale de tranziție 4.0 acordate firmelor pe baza declarațiilor fiscale prezentate în perioada 2021-2023

NU EXISTĂ

Număr

69 900

111 700

TRIMESTRUL 2

2025

Cel puțin 111 700 credite fiscale de tranziție 4.0 au fost acordate firmelor în legătură cu 4.0 bunuri de capital corporale, 4.0 bunuri de capital necorporale, bunuri de capital necorporale standard, activități de cercetare, dezvoltare și inovare sau activități de formare. Se consideră că un credit fiscal este acordat odată cu prezentarea unei declarații fiscale. Declarațiile fiscale se depun în perioada 1 ianuarie 2021-31 decembrie 2023. Pentru firmele al căror an fiscal nu corespunde anului calendaristic, sfârșitul perioadei luate în considerare pentru prezentarea declarațiilor fiscale aferente tuturor creditelor fiscale enumerate mai sus se prelungește de la 31 decembrie 2023 până la 30 noiembrie 2024.

Scenariul de referință se referă la numărul de credite fiscale de tranziție 4.0 care au fost acordate firmelor, pe baza declarațiilor fiscale prezentate între 1 ianuarie 2021 și 31 decembrie 2022 pentru 4.0 de bunuri de capital corporale, 4.0 de bunuri de capital necorporale și bunuri necorporale standard și pe baza declarațiilor fiscale prezentate între 1 ianuarie și 31 decembrie 2022 pentru activități de cercetare, dezvoltare și inovare și activități de formare. Pentru firmele al căror an fiscal nu corespunde anului calendaristic, declarațiile fiscale prezentate până la 30 noiembrie 2023 sunt incluse și în scenariul de referință pentru toate creditele fiscale enumerate mai sus.

Nicio firmă care își desfășoară activitatea în sectoarele de activitate identificate prin codurile ATECO 05, 06, 07 și 09 nu este luată în considerare pentru țintă. În plus, în ceea ce privește investițiile în 4.0 de bunuri de capital corporale, precum și în activități de dezvoltare și inovare, nicio întreprindere care își desfășoară activitatea în sectoarele de activitate identificate prin codurile ATECO 30. 22, 29, 38, 41, 42, 43, 17, 01, 50, 19, 20, 51, 24, 49, 23 și 35 se iau în considerare pentru obiectiv.

M1C2-4

Reforma 1: Reforma sistemului de proprietate industrială

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a unui decret legislativ care vizează reformarea Codului italian al proprietății industriale și a actelor de punere în aplicare relevante

Dispoziție din lege care indică intrarea în vigoare a noului cod al proprietății industriale și dispoziție din actele de punere în aplicare aferente care indică intrarea lor în vigoare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 3

2023

Noul decret legislativ modifică Codul italian al proprietății industriale (Decretul legislativ nr. 30 din 10 februarie 2005) și acoperă cel puțin următoarele domenii: (I) revizuirea cadrului de reglementare pentru a consolida protecția drepturilor de proprietate industrială și a simplifica procedurile, (ii) a consolida sprijinul acordat întreprinderilor și institutelor de cercetare, (iii) a îmbunătăți dezvoltarea aptitudinilor și a competențelor, (iv) a facilita transferul de cunoștințe, (v) a consolida promovarea serviciilor inovatoare.

M1C2-5

Investiția 6: Investiții în sistemul proprietății industriale

Țintă

Activități finale/rapoarte de proiect pentru cel puțin 254 de proiecte legate de proprietatea industrială și cercetare.

NU EXISTĂ

Număr

0

254

TRIMESTRUL 4

2025

Au fost furnizate rapoarte finale de activități/proiecte semnate de entitățile beneficiare pentru cel puțin 254 de proiecte în domeniul cercetării și proprietății industriale. .

M1C2-6

Reforma 2: Legislația anuală în domeniul concurenței

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a Legii anuale a concurenței din 2021

Dispoziție care indică intrarea în vigoare a Legii anuale a concurenței din 2021.

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Legea anuală a concurenței include cel puțin următoarele elemente-cheie, ale căror măsuri de punere în aplicare și legislație secundară (dacă este necesar) se adoptă și intră în vigoare cel târziu la 31 decembrie 2022.

Aceasta se referă la: 
Asigurarea respectării normelor antitrust 
— Servicii publice locale 
— Energie 
— Transporturi 
— Deșeuri 
— Începerea unei afaceri 
Supravegherea pieței

Asigurarea respectării normelor antitrust:

I. Eliminarea obstacolelor suplimentare din calea controlului concentrărilor prin alinierea în continuare a normelor italiene în materie de control al concentrărilor la legislația UE.

Servicii publice locale:

II. Să consolideze și să utilizeze pe scară mai largă principiul concurenței pentru contractele de servicii publice locale, în special în ceea ce privește deșeurile și transportul public local.

III. Limitarea atribuirilor directe, impunând autorităților publice locale să justifice orice abatere de la procedura de ofertare pentru contractele de servicii publice (în conformitate cu articolul 192 din Codul achizițiilor publice).

IV. Să prevadă reglementarea corespunzătoare a contractelor de servicii publice prin punerea în aplicare a articolului 19 din Legea nr. 124/2015 ca text unic privind serviciile publice locale, în special în domeniul gestionării deșeurilor.

V. Regulile și mecanismele de agregare stimulează sindicatele municipalităților pentru a reduce numărul entităților și al autorităților contractante prin corelarea acestora cu agregările teritoriale optime („ambiti territoriali ottimali”) și cu zonele și nivelurile adecvate ale serviciilor de transport public local și regional („bacini e livelli adeguati di servizi di trasporto pubblico locale e regionale”) de cel puțin 350 de locuitori.

Actul juridic privind serviciile publice locale care pune în aplicare articolul 19 din Legea nr. 124/2015 trebuie cel puțin:

— definirea serviciilor publice pe baza criteriilor legislației UE;

prevede principii generale de furnizare, reglementare și gestionare a serviciilor publice locale;

— stabilirea unui principiu general al proporționalității în ceea ce privește durata contractelor de servicii publice;

— separă în mod clar funcțiile de reglementare, control și gestionare a contractelor de servicii publice;

— să se asigure că autoritățile publice locale justifică creșterea cotei întreprinderilor participante la premiile interne;

— să prevadă compensarea corespunzătoare a contractelor de servicii publice, pe baza costurilor supravegheate de o autoritate de reglementare independentă (de exemplu, ARERA pentru energie sau ART pentru transporturi);

— limitarea duratei medii a contractelor interne și reducerea și armonizarea între entitățile contractante a duratei standard a contractelor licitate, cu condiția ca durata să asigure echilibrul economic și financiar al contractelor, inclusiv pe baza criteriilor stabilite de Autoritatea de Transport.

Energie:

VI. Impunerea obligativității licitării contractelor de concesiune pentru energia hidroelectrică și definirea cadrului de reglementare pentru concesiunile hidroelectrice.

VII. Impunerea obligativității licitării contractelor de concesiune pentru distribuția gazelor naturale.

VIII. Stabilirea unor cerințe transparente și nediscriminatorii pentru alocarea spațiilor publice pentru încărcarea cu energie electrică sau pentru selectarea operatorilor punctului/stației de încărcare.

IX. Eliminarea tarifelor reglementate pentru alimentarea cu energie electrică pentru încărcarea vehiculelor electrice.

Cadrul de concurență pentru concesiunile de energie hidroelectrică trebuie cel puțin:

Solicită ca instalațiile hidroelectrice importante să fie reglementate prin criterii generale și uniforme la nivel central.

 solicite regiunilor să definească criteriile economice care stau la baza duratei contractelor de concesiune.

— Eliminarea treptată a posibilității de prelungire a contractelor (astfel cum a hotărât deja Curtea Constituțională italiană).

 solicite regiunilor să armonizeze criteriile de acces la criteriile de licitație (pentru a crea un mediu de afaceri previzibil).

Transportul:

X. Stabilirea unor criterii clare, nediscriminatorii și transparente pentru atribuirea concesiunilor portuare.

XI. Să elimine barierele din calea fuzionării de către concesionarii portuari a activităților de concesiune portuară în mai multe porturi mari și mijlocii.

XII. Să elimine barierele care împiedică concesionarii să furnizeze ele însele unele dintre serviciile portuare și să utilizeze propriile echipamente, fără a aduce atingere siguranței lucrătorilor, cu condiția ca condițiile relevante necesare pentru protejarea siguranței lucrătorilor să fie necesare și proporționale cu obiectivul de asigurare a siguranței în zonele portuare.

XIII. Simplificarea revizuirii procedurilor de revizuire a planurilor de autorizare a porturilor.

XIV. Punerea în aplicare a articolului 27 alineatul (2) litera (d) din Decretul-lege nr. 50/2017, care prevede stimulente pentru ca regiunile să participe la licitații pentru contractele lor feroviare regionale.

Deșeuri:

XV. Simplificarea procedurilor de autorizare a instalațiilor de tratare a deșeurilor.

Deschiderea unei afaceri:

XVI. Reducerea timpului de acreditare pentru furnizarea de informații cu privire la angajați, de la șapte la patru zile, pentru a reduce numărul de zile pentru înființarea unei întreprinderi.

Supravegherea pieței:

XVII. Consolidarea autorităților naționale de supraveghere a pieței în cel mult zece agenții situate în principalele regiuni ale Italiei, fiecare dintre acestea acoperind toate grupele de produse și raportând ofițerului unic de legătură înființat în conformitate cu Regulamentul 2019/1020 („Pachetul privind mărfurile”).

XVIII. Să solicite autorităților naționale de supraveghere a pieței să efectueze inspecții digitalizate ale produselor și colectarea de date, să aplice inteligența artificială pentru a urmări produsele periculoase și ilicite și să identifice tendințele și riscurile de pe piața unică.

XIX. Să solicite autorităților naționale de supraveghere a pieței să includă formarea și utilizarea sistemului de informare și comunicare pentru supravegherea pieței paneuropene.

XX. Înființarea de noi laboratoare acreditate pentru testarea produselor pentru toate grupele de produse. Aceste laboratoare efectuează teste de comerț electronic, teste fizice în laboratoare, acțiuni comune (autoritățile vamale/de supraveghere a pieței; două sau mai multe autorități naționale de supraveghere a pieței, autorități naționale și autorități de piață din UE).

M1C2-7

Reforma 2: Legislația anuală în domeniul concurenței

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a tuturor măsurilor de punere în aplicare legate de energie și a legislației secundare (dacă este necesar)

Intrarea în vigoare a tuturor măsurilor de punere în aplicare legate de energie și a legislației secundare (dacă este necesar)

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Intrarea în vigoare a tuturor măsurilor de punere în aplicare legate de energie și a legislației secundare (dacă este necesar) pentru:

I. Eliminarea treptată a prețurilor reglementate pentru microîntreprinderi și gospodării începând cu 1 ianuarie 2023.

II. Să adopte măsuri de însoțire pentru a sprijini adoptarea concurenței pe piețele cu amănuntul ale energiei electrice.

Măsurile de însoțire menite să asigure adoptarea concurenței pe piețele cu amănuntul ale energiei electrice prevăd cel puțin următoarele:

— Licitarea bazei de clienți pentru a asigura condiții de concurență echitabile pentru noii intrați pe piață.

— Să fixeze un plafon sub forma unei cote maxime de piață aflate la dispoziția fiecărui furnizor;

— Să permită consumatorilor italieni să solicite furnizorului lor de energie să divulge datele lor de facturare unui furnizor terț;

— Creșterea transparenței în ceea ce privește factura la energie electrică, oferind consumatorilor acces la subcomponentele „spesi per oneri di sistema”;

— Eliminarea cerinței ca furnizorii să colecteze taxe care nu au legătură cu sectorul energetic.

M1C2-8

Reforma 2: Legislația anuală în domeniul concurenței

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a tuturor măsurilor de punere în aplicare (inclusiv a legislației secundare, dacă este necesar) pentru punerea în aplicare și aplicarea eficace a măsurilor care decurg din Legea anuală a concurenței din 2021

Intrarea în vigoare a întregii legislații secundare, inclusiv a tuturor reglementărilor necesare pentru măsurile care decurg din Legea anuală a concurenței din 2021

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Intrarea în vigoare a tuturor măsurilor de punere în aplicare (inclusiv a legislației secundare, dacă este necesar) pentru punerea în aplicare și aplicarea eficace a măsurilor care decurg din Legea anuală a concurenței din 2021.

M1C2-9

Reforma 2: Legislația anuală în domeniul concurenței

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a Legii anuale a concurenței din 2022

Dispoziție care indică intrarea în vigoare a Legii anuale a concurenței din 2022.

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2023

Intrarea în vigoare a Legii anuale a concurenței din 2022 
Dreptul anual al concurenței include cel puțin următoarele elemente-cheie, ale căror măsuri de punere în aplicare și legislație secundară (dacă este necesar) se adoptă și intră în vigoare cel târziu la 31 decembrie 2023.

Acesta trebuie:

I) Stabilirea unei proceduri clare pentru adoptarea, în termene prestabilite și, în orice caz, până la data de 31 decembrie a perioadei relevante (o dată la doi ani) (*), a planului de dezvoltare a rețelei de energie electrică pentru următorul deceniu, care să asigure finalizarea procedurii și simplificarea procesului de aprobare.

(*) Planul de dezvoltare a rețelei de energie electrică pentru 2021 se adoptă până la 31 decembrie 2023.

II) promovarea introducerii a 2 contoare inteligente deenergie electrică de a -a generație;

Antitrust:

III) să mărească de la 45 de zile la 90 de zile durata evaluării de către Autoritatea italiană de concurență (Autorità Garante della Concorrenza e del Mercato) a concentrărilor care pot împiedica în mod semnificativ concurența efectivă în temeiul articolului 6 din Legea nr. 287/1990.

Comerțul cu amănuntul:

simplificarea procedurilor de autorizare a vânzărilor promoționale de către întreprinderile care dețin puncte de vânzare în diferite localități.

Produse farmaceutice:

V) asigurarea proporționalității cerințelor de autorizare pentru vânzarea de produse farmaceutice galenice.

M1C2-10

Reforma 2: Legislația anuală în domeniul concurenței

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a tuturor măsurilor de punere în aplicare (inclusiv a legislației secundare, dacă este necesar) pentru punerea în aplicare și aplicarea eficace a măsurilor care decurg din Legea anuală a concurenței din 2022

Intrarea în vigoare a întregii legislații secundare, inclusiv a tuturor reglementărilor necesare pentru măsurile care decurg din Legea anuală a concurenței din 2022

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2023

Intrarea în vigoare a întregii legislații secundare (dacă este necesar), inclusiv a tuturor reglementărilor necesare pentru punerea în aplicare și aplicarea efectivă a tuturor măsurilor menționate anterior care decurg din Legea anuală a concurenței din 2022.

M1C2-11

Reforma 2: Legislația anuală în domeniul concurenței

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a Legii anuale a concurenței din 2023

Dispoziție care indică intrarea în vigoare a Legii anuale a concurenței din 2023.

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2024

Intrarea în vigoare a Legii anuale a concurenței din 2023. Legea anuală a concurenței include cel puțin următoarele elemente-cheie, ale căror măsuri de punere în aplicare și legislație secundară (dacă este necesar) se adoptă și intră în vigoare cel târziu la 31 decembrie 2024.

Aceasta trebuie să cuprindă cel puțin următoarele măsuri:

Autostrăzi:

în ceea ce privește accesul la concesiuni și rezilierea contractului, Legea anuală a concurenței trebuie cel puțin:

— impunerea obligativității licitării contractelor de concesiune pentru autostrăzi, fără a aduce atingere furnizării interne în limitele stabilite de legislația UE (*);

să îmbunătățească eficiența procedurilor administrative decizionale legate de contractele de concesiune;

— să solicite o descriere detaliată și transparentă a obiectului contractului de concesiune

— obligarea autorităților de concesiune să desemneze concesiuni pentru tronsoanele de autostradă, atribuite prin procedură publică, ținând seama de estimările eficienței de scară și de costurile concesionarilor de autostrăzi elaborate de autoritatea de reglementare (Autorità di Regolazione dei Trasporti – ART);

— să consolideze controalele efectuate de Ministerul Infrastructurii cu privire la costurile și execuția infrastructurilor de autostrăzi;

— prevenirea reînnoirii automate a contractelor de concesiune, îmbunătățirea procedurilor tehnice și administrative legate de actualizarea periodică a planurilor economice și financiare și punerea în aplicare anuală a acestor planuri și interzicerea utilizării procedurilor reglementate de articolul 193 din Codul achizițiilor publice ca mijloc de atribuire a contractelor de concesiune rutieră expirate sau expirate;

— simplificarea/clarificarea reglementării condițiilor de reziliere și de anulare a contractului, inclusiv în vederea menținerii unui nivel adecvat al serviciului;

— pentru rezilierea contractului în interes public, legea prevede cel puțin o compensație adecvată pentru a permite concesionarului să recupereze investițiile care nu au fost amortizate integral.

II) în ceea ce privește modelul de reglementare a tarifării, Legea anuală a concurenței trebuie cel puțin:

— să asigure punerea în aplicare integrală și la timp a modelului de reglementare a tarifării ART, pe baza unei metodologii de plafonare a prețurilor, ținând seama de actualizările periodice ale planificării economice și financiare multianuale a concesionarilor (astfel cum au fost aprobate de autoritatea de reglementare competentă), precum și de implementarea anuală a acestor planuri.

(III) în ceea ce privește drepturile utilizatorilor, Legea anuală a concurenței:

— asigurarea punerii în aplicare depline și în timp util a cadrului de reglementare al ART legat de protejarea drepturilor utilizatorilor și de furnizarea unor niveluri adecvate de servicii.

IV) privind externalizarea lucrărilor de construcții, Legea anuală a concurenței trebuie cel puțin:

— În conformitate cu articolul 186 alineatul (2) din Decretul legislativ nr. 36/2023, stabilește obligația concesionarilor de autostrăzi de a încredința terților, prin proceduri de cercetare publică, între 50 % și 60 % din contractele de lucrări, servicii și bunuri. Cotele se calculează în funcție de valorile planurilor economice și financiare anexate la documentele concesiunii.

(*) în ceea ce privește atribuirile interne, legea:

— să solicite o verificare ex ante obligatorie a legalității actului de atribuire intern și să interzică lansarea procedurii de licitație sau a atribuirilor interne fără această verificare;

să încredințeze Autorității pentru Reglementarea Transporturilor (ART) instrumentele și competențele adecvate pentru a efectua verificările menționate mai sus, precum și sprijinul (juridic) al Autorității Naționale Anticorupție (ANAC);

— impunerea obligației ca instalarea de puncte de încărcare cu energie electrică și punerea în aplicare a unor zone de parcare și de odihnă adecvate pentru operatorii de transport de marfă să fie efectuate în deplină conformitate cu cadrul de reglementare elaborat de ART.

Asigurare:

intrarea în vigoare a actelor necesare pentru a permite portabilitatea datelor pentru cutiile negre pentru autoturisme între asigurători;

Deschiderea unei afaceri:

VI) Revizuirea și actualizarea legislației privind întreprinderile nou-înființate inovatoare și capitalul de risc (de exemplu, Legea privind întreprinderile nou-înființate din 2012) pentru a raționaliza legislația existentă, a revizui definiția întreprinderilor nou-înființate și a promova investițiile în capitalul de risc ale investitorilor privați și instituționali.

M1C2-12

Reforma 2: Legislația anuală în domeniul concurenței

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a măsurilor de punere în aplicare (inclusiv a legislației secundare, dacă este necesar) pentru punerea în aplicare și aplicarea măsurilor stabilite în Legea anuală a concurenței din 2023 și în alte acte legislative primare

Intrarea în vigoare a legislației secundare, inclusiv a tuturor reglementărilor necesare pentru punerea în aplicare și aplicarea măsurilor stabilite în Legea anuală a concurenței din 2023 și în alte acte legislative primare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2024

Intrarea în vigoare a legislației secundare (dacă este necesar), inclusiv a reglementărilor necesare pentru punerea în aplicare și aplicarea măsurilor relevante stabilite în Legea anuală a concurenței din 2023.

Intrarea în vigoare a legislației secundare privind călcarea la rece și a listelor vânzătorilor cu amănuntul de gaze naturale, după cum urmează:

Pentru călcat rece:

Intrarea în vigoare a stimulentelor de reglementare pentru utilizarea serviciilor de călcat la rece în porturi.

Pentru lista vânzătorilor cu amănuntul de gaze naturale:

Intrarea în vigoare a legislației secundare care definește criteriile și cerințele privind accesul și permanența întreprinderilor pe lista vânzătorilor cu amănuntul de gaze naturale stabilită prin articolul 17 din Decretul legislativ nr. 164/2000, cu scopul de a spori transparența și de a sprijini alegerea consumatorilor pe piețe competitive.

M1C2-13

Reforma 2: Legislația anuală în domeniul concurenței

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a Legii anuale a concurenței pentru 2025

Dispoziție care indică intrarea în vigoare a Legii anuale a concurenței pentru 2025.

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2025

Intrarea în vigoare a Legii anuale a concurenței pentru 2025.

Legislația primară și secundară (inclusiv actele de punere în aplicare, dacă este necesar) se aprobă și intră în vigoare până la 4Q 2025.

Legea anuală a concurenței:

I – cu privire la serviciile publice locale:

-Să introducă măsuri corective și sancțiuni pentru neadoptarea, nepublicarea sau caracterul incomplet al monitorizării prevăzute la articolul 30 din Decretul legislativ nr. 201/2022.

-Să introducă măsuri corective în cazul unei gestionări nesatisfăcătoare * a serviciului public local. Astfel de măsuri includ cel puțin adoptarea unor planuri de îmbunătățire a calității, a eficienței din punctul de vedere al costurilor și a îndeplinirii tuturor obiectivelor contractuale. Reforma prevede că măsurile corective sunt solicitate de autoritățile contractante în termene fixe.

-Să introducă obligații de transparență în ceea ce privește măsurile corective menționate mai sus, să asigure și, dacă este necesar, să consolideze competențele de monitorizare și de asigurare a respectării legislației ale autorităților de reglementare/autorităților competente și să solicite autorității competente să emită anual un raport către Parlament cu privire la stadiul punerii în aplicare a măsurilor corective.

* Gestionarea nesatisfăcătoare se definește astfel încât să acopere cel puțin situațiile în care operatorul a suferit pierderi semnificative, care îi pot pune în pericol viabilitatea economică și financiară sau în care calitatea serviciului este cu mult sub valorile de referință sectoriale sau performanța este semnificativ sub obiectivele contractuale.

II – „Transportul regional:

-Extinderea la transportul public regional [inclusiv la „operatorii interni” în temeiul Regulamentului (CE) nr. 1370/2007] a aplicabilității articolului 14 alineatele 2 și 3, 17, 30 și 31 din Decretul legislativ nr. 201/2022, astfel cum a fost reformat mai sus.

-Revizuirea articolului 9 din Legea anuală a concurenței nr. 118/2022 pentru a prevedea cerința ca Ministerul Infrastructurii și Transporturilor (MIT) să publice anual, începând din 2026, un calendar eșalonat corespunzător al procedurilor de atribuire a tuturor contractelor feroviare care expiră.

-Solicitarea ca ART să lanseze, până în T2 2026, o consultare publică în vederea adoptării de orientări pentru standardizarea procedurilor de atribuire pentru serviciile de transport regional.

III – la stațiile de încărcare cu energie electrică:

-Să se asigure că atribuirea concesiunilor pentru punctele de reîncărcare cu energie electrică promovează concurența prin încurajarea unei pluralități de furnizori pe piață.

IV – privind sănătatea:

-Să stabilească criterii comune pentru acordurile contractuale pentru a asigura punerea în aplicare efectivă a articolelor 8-quater și 8-quinquies din Decretul legislativ nr. 502/1992, astfel cum a fost modificat prin Legea nr. 118/2022, privind acreditarea întreprinderilor private în sistemul de sănătate publică, precum și pentru a asigura punerea în aplicare a normelor care prevăd proceduri de selecție deschise și transparente.

V. – Transferul de tehnologie:

-Să solicite Ministerului Întreprinderilor și Made din Italia și Ministerului Universităților și Cercetării să adopte, până în T2 2026, o strategie națională pentru transferul de tehnologie și valorificarea cunoștințelor, eficientizând alocarea resurselor disponibile, promovând o strategie coordonată între diferitele fundații și alte subiecte instituționale care își desfășoară activitatea în domeniul transferului de tehnologie. Inițiativa sprijină și raționalizează birourile de transfer de tehnologie și prin promovarea inițiativelor federative sau a altor politici de sporire a eficienței.

VI – privind profesiile reglementate:

-Simplificarea cerințelor privind constituirea și înregistrarea societăților profesionale.

M1C2-13bis

Reforma 2: Legislația anuală în domeniul concurenței

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației (inclusiv a legislației secundare și a actelor de punere în aplicare referitoare la Legea anuală a concurenței pentru 2025) privind căile ferate regionale și transferul de tehnologie

Dispoziție care indică intrarea în vigoare a legislației (inclusiv a legislației secundare și a actelor de punere în aplicare referitoare la Legea anuală a concurenței pentru 2025) privind căile ferate regionale și transferul de tehnologie

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2026

Intrarea în vigoare a legislației (inclusiv a legislației secundare și a actelor de punere în aplicare) privind căile ferate regionale și transferul de tehnologie.

-În ceea ce privește transportul regional: se adoptă toate etapele de reglementare (inclusiv decretul ministerial care prevede modelele pentru calendarul regiunilor pentru procedurile de atribuire) necesare pentru publicarea calendarului MIT pentru procedurile de atribuire a tuturor contractelor feroviare care expiră.

-În ceea ce privește transferul de tehnologie: Ministerul Întreprinderilor și al Întreprinderilor din Italia și Ministerul Universităților și Cercetării adoptă strategia națională prevăzută în jalonul M1C2-13.

M1C2-14

Reforma 2: Legislația anuală în domeniul concurenței

Țintă

Implementarea a milioane de contoare inteligente 2G.

NU EXISTĂ

Număr

20

33

TRIMESTRUL 4

2025

Se instalează cel puțin 33 de milioane de contoare inteligente 2G.

M1C2-14bis

Reforma 3: raționalizarea și simplificarea stimulentelor pentru întreprinderi.

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a unui act de abilitare

Intrarea în vigoare a unui act de abilitare pentru reforma stimulentelor întreprinderilor

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2025

Intrarea în vigoare a unui act de abilitare (legge delega) prin care guvernul este mandatat să revizuiască sistemul de stimulente al întreprinderilor.

M1C2-14ter

Reforma 3: raționalizarea și simplificarea stimulentelor pentru întreprinderi.

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației primare

Intrarea în vigoare a legislației primare privind reforma stimulentelor pentru întreprinderi

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2026

Intrarea în vigoare a legislației primare de punere în aplicare a actului deabilitare (legge delega) care împuternicește guvernul să revizuiască sistemul de stimulente al întreprinderilor.

Legislația se referă atât la cadrul juridic care reglementează stimulentele (și anume, „Codice degli incentivi”), cât și la raționalizarea stimulentelor la nivel național.

Funcționalități suplimentare pentru (a) ARN (Registrul național al ajutoarelor de stat) și (b) platforma de stimulare.gov.it sunt accesibile online.

 

B.3. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru împrumut

Investiția 2: Inovarea și tehnologia microelectronicii

Obiectivul investiției este de a sprijini dezvoltarea lanțului valoric strategic al microelectronicii prin investiții în substraturi de carbură de siliciu. Investiția constă în realizarea unei capacități de producție suplimentare de substraturi de carbură de siliciu de 8 inch.

Investiția 3: Conexiuni rapide la internet (bandă largă ultrarapidă și 5G)

Obiectivul investiției este de a finaliza rețeaua națională de telecomunicații ultrarapidă și 5G pe întreg teritoriul național. Se preconizează că această investiție va contribui în mod semnificativ la obiectivele tranziției digitale și va reduce decalajul digital în Italia.

Investiția include atribuirea de concesiuni și cuprinde cinci proiecte de conectare mai rapide:

1.Italia a 1 giga, furnizând 1 gigabit/s pentru descărcare și 200 Mbit/s pentru conectivitate de încărcare în zonele gri și negre de acces de generație următoare (NGA). Aceste zone sunt definite după finalizarea unui exercițiu de cartografiere;

2.Italia 5G, care furnizează conexiuni 5G în zonele afectate de disfuncționalități ale pieței, care sunt zone în care rețelele mobile nu au fost instalate; sau sunt disponibile numai rețele 3G și nu sunt planificate rețele mobile 4G și/sau 5G în viitorul apropiat; sau există o disfuncționalitate demonstrată a pieței;

3.Școli conectate, care oferă clădirilor școlare o conectivitate în bandă largă de 1 gigabit/s;

4.Unități de asistență medicală conectate, care asigură o conectivitate în bandă largă de 1 gigabit/s unităților publice de asistență medicală;

5.Insule mici conectate, care oferă conectivitate în bandă ultralargă insulelor mici selectate care nu dispun de legături prin fibră optică cu continentul.

Investiția 4: Tehnologia prin satelit și economia spațială

„Obiectivul investiției este de a dezvolta conexiuni prin satelit în vederea tranziției digitale și a tranziției verzi și de a contribui la dezvoltarea sectorului spațial. Investiția constă în patru proiecte:

1.SATCOM,

2.Observarea Pământului (EO);

3.Fabrica spațială,

4.Economie pe orbită.

Se preconizează că investiția nu are obiective și implicații militare sau de apărare.”

Investiția 5: Politicile industriale privind lanțul de aprovizionare și internaționalizarea

Obiectivul investiției este de a consolida lanțurile de aprovizionare industriale, în special prin facilitarea accesului la finanțare, și de a promova competitivitatea întreprinderilor (în special a IMM-urilor), în special prin sprijinirea internaționalizării acestora și prin consolidarea rezilienței lor după criza provocată de pandemia de COVID-19.

Investiția constă în două linii de intervenție:

1.Refinanțarea Fondului 394/81 gestionat de SIMEST. Acesta constă în refinanțarea unui fond existent gestionat în prezent de agenția publică SIMEST, care oferă sprijin financiar întreprinderilor, în special IMM-urilor, pentru a sprijini internaționalizarea acestora prin diverse instrumente, cum ar fi programele de acces pe piețele străine și dezvoltarea comerțului electronic.

2.Competitivitatea și reziliența lanțurilor de aprovizionare. Acesta constă în acordarea de sprijin financiar întreprinderilor, prin intermediul contractului de dezvoltare, pentru proiecte legate de lanțuri valorice strategice esențiale, cum ar fi programele de dezvoltare industrială, programele de dezvoltare a protecției mediului, mobilitatea durabilă și activitățile turistice.

Intervențiile de mai sus se desfășoară în conformitate cu politicile de investiții conforme cu obiectivele Regulamentului (UE) 2021/241, inclusiv în ceea ce privește aplicarea principiului de „a nu prejudicia în mod semnificativ”, astfel cum se specifică mai detaliat în Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01).

Pentru a se asigura că măsura respectă Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01), acordul juridic dintre Italia și entitatea căreia i-a fost încredințată execuția sau intermediarul financiar responsabil de instrumentul financiar și politica de investiții ulterioară a instrumentului financiar:

I.să solicite aplicarea orientărilor tehnice ale Comisiei privind evaluarea durabilității pentru Fondul InvestEU; și

II.excluderea de la eligibilitate a următoarei liste de activități și active: (I) activități și active legate de combustibilii fosili, inclusiv utilizarea în aval 1 ; (II) activitățile și activele din cadrul schemei UE de comercializare a certificatelor de emisii (ETS) care generează emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt mai mici decât valorile de referință relevante 2 ; (III) activități și active legate de depozitele de deșeuri, incineratoare 3 și stații de tratare mecano-biologică 4 ; și (iv) activitățile și activele în cazul cărora eliminarea pe termen lung a deșeurilor poate dăuna mediului; și

III.să solicite verificarea conformității juridice a proiectelor cu legislația UE și națională relevantă în materie de mediu de către entitatea căreia i-a fost încredințată execuția sau de către intermediarul financiar pentru toate tranzacțiile, inclusiv pentru cele exceptate de la evaluarea durabilității.

Investiția 7: Fondul național pentru conectivitate

Această măsură constă într-o investiție publică într-o schemă de granturi „Fondul național de conectivitate”, pentru a stimula investițiile private și a îmbunătăți accesul la finanțare în sectorul infrastructurii de rețele de bandă ultralargă din Italia. Sistemul funcționează prin acordarea de subvenții direct sectorului privat.

Schema este gestionată de Invitalia S.p.A. în calitate de partener de implementare. Sistemul include următoarea linie de produse:

·Un grant pentru un deficit de viabilitate care necesită cel puțin 30 % din cofinanțarea privată din costul total al proiectului.

Pentru a pune în aplicare investiția în program, Italia și Invitalia S.p.A. semnează un acord de punere în aplicare care include următoarele elemente:

1.Descrierea procesului decizional al sistemului: Decizia finală de atribuire a regimului este luată de un comitet pentru investiții sau de un alt organ de conducere echivalent relevant și este aprobată cu majoritatea voturilor membrilor independenți de guvern.

2.Cerințele-cheie ale politicii de grant asociate, care includ:

a)Descrierea granturilor acordate și a beneficiarilor finali eligibili.

b)Cerința ca toate investițiile sprijinite să fie viabile din punct de vedere economic.

c)Cerința de a respecta principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ”, astfel cum este prevăzut în Orientările tehnice privind principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01): În special, politica de subvenționare exclude de la eligibilitate următoarea listă de activități și active: (I) activitățile și activele legate de combustibilii fosili, inclusiv utilizarea în aval 5 , (ii) activitățile și activele din cadrul schemei UE de comercializare a certificatelor de emisii (ETS) care generează emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt mai mici decât valorile de referință relevante 6 , (iii) activitățile și activele legate de depozitele de deșeuri, incineratoare 7 și stațiile de tratare mecano-biologică 8 .

d)Cerința ca beneficiarii finali ai schemei să nu primească sprijin din partea altor instrumente ale Uniunii pentru a acoperi aceleași costuri.

3.Suma care face obiectul acordului de punere în aplicare, structura taxelor pentru partenerul de implementare și cerința de a utiliza orice încasări neutilizate din sistem, inclusiv după 2026, în aceleași scopuri de politică.

4.Cerințe de monitorizare, audit și control, inclusiv:

1.Descrierea sistemului de monitorizare al partenerului de implementare pentru raportarea cu privire la granturile mobilizate.

2.Descrierea procedurilor partenerului de implementare care vor asigura prevenirea, detectarea și corectarea fraudei, a corupției și a conflictelor de interese.

3.Obligația de a verifica eligibilitatea fiecărei operațiuni în conformitate cu cerințele prevăzute în acordul de punere în aplicare înainte de acordarea unui grant pentru o operațiune.

4.Obligația de a efectua audituri ex post bazate pe riscuri în conformitate cu un plan de audit al Invitalia S.p.A. Aceste audituri verifică i) eficacitatea sistemelor de control, inclusiv detectarea fraudei, a corupției și a conflictelor de interese; respectarea principiului DNSH, a normelor privind ajutoarele de stat; și iii) cerința ca beneficiarii finali ai schemei să nu fi primit sprijin din partea altor instrumente ale Uniunii pentru a acoperi aceleași costuri. Auditurile verifică, de asemenea, legalitatea tranzacțiilor și respectarea condițiilor acordului de punere în aplicare și ale acordurilor de grant aplicabile.



Investiția 8: Compartimentul pentru statele membre ale InvestEU

Această măsură constă într-o investiție publică în compartimentul pentru statele membre al InvestEU pentru a stimula investițiile private și a îmbunătăți accesul la finanțare în sectoare care pot include, dar nu se limitează la industria prelucrătoare și construcții. Contribuția la compartimentul pentru statele membre InvestEU este utilizată pentru a spori competitivitatea IMM-urilor, a altor întreprinderi și a economiei italiene în general, sprijinind, de exemplu, proiecte de infrastructură socială și durabilă, precum și inițiative în domeniul cercetării, inovării și digitalizării. Acest produs financiar funcționează prin furnizarea, de exemplu, de garanții, împrumuturi și capitaluri proprii, direct sau prin intermediari, sectorului privat, precum și entităților din sectorul public implicate în activități similare.

Intră în vigoare un acord de garantare între Comisie și unul sau mai mulți parteneri de implementare, selectați în conformitate cu dispozițiile relevante din Regulamentul (UE) 2021/523 al Parlamentului European și al Consiliului din 24 martie 2021 de instituire a Programului InvestEU și de modificare a Regulamentului (UE) 2015/1017.

Italia semnează un acord de contribuție cu Comisia Europeană care include:

-Partenerul (partenerii) de implementare propus (propuși).

-Cerința de conformitate cu Orientările tehnice privind principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2023/C111). Dacă este necesar, acordurile de garantare modificate exclud de la eligibilitate următoarea listă de activități și active: (I) activități și active legate de combustibilii fosili, inclusiv utilizarea în aval 9 ; (II) activitățile și activele din cadrul schemei UE de comercializare a certificatelor de emisii (ETS) care generează emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt mai mici decât valorile de referință relevante 10 ; (III) activități și active legate de depozitele de deșeuri, incineratoare 11 și stații de tratare mecano-biologică 12 .

-Descrierea sistemului de monitorizare care urmează să fie utilizat pentru raportarea cu privire la fondurile mobilizate.

Investiția 9: Măsură extinsă: Tranziția 4.0

Obiectivul măsurii este de a sprijini transformarea digitală a întreprinderilor prin stimularea investițiilor private în active și activități care sprijină digitalizarea. Măsura constă într-un sistem de credit fiscal.

B.4. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile împrumutului

Număr secvențial

Măsură

Etapă/Obiectiv

Nume

Indicatori calitativi 
(pentru jaloane)

Indicatori cantitativi 
(pentru obiective)

Calendar orientativ pentru finalizare

Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte

Unitatea de măsură

Situația de referință

Obiectiv

Trimestru

Anul

M1C2-15

Investiția 2: Inovarea și tehnologia microelectronicii

Țintă

Capacitatea de producție a substraturilor din carbură de siliciu

NU EXISTĂ

Număr

0

197 028

TRIMESTRUL 2

2026

Realizarea unei capacități de producție suplimentare de cel puțin 197 028 8 inch substraturi de carbură de siliciu/an.

M1C2-16

Investiția 3: Conexiuni rapide la internet (bandă ultrarapidă și 5G)

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice pentru proiecte de conectare mai rapide

Notificarea atribuirii tuturor contractelor de achiziții publice pentru proiecte de conectare mai rapide

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2022

Notificarea atribuirii tuturor contractelor de achiziții publice pentru proiecte de conectare mai rapide, care constau în (i) „Italia a 1 Giga”, (ii) „Italia 5G”, (iii) „școli conectate”, (iv) „unități medicale conectate”; și (v) „Insulele mici conectate”.

M1C2-17

Investiția 3: Conexiuni rapide la internet (bandă ultrarapidă și 5G)

Țintă

Numere de locuințe furnizate cu conectivitate de 1 Gbps

NU EXISTĂ

Număr

0

2 692 905

TRIMESTRUL 2

2026

Cel puțin 2 692 905 numere de locuințe (dintre care cel puțin 266 782 de gospodării dispersate, adică situate în zone îndepărtate) conectate la o conectivitate de cel puțin 1 Gbps prin fibră până acasă/clădire (FTTH/B), acces fără fir fix (FWA)

M1C2-18

Investiția 3: Conexiuni rapide la internet (bandă ultrarapidă și 5G)

Țintă

Clădiri școlare și unități medicale cu conectivitate de 1 Gbps

NU EXISTĂ

Număr

0

17 700

TRIMESTRUL 2

2026

Cel puțin 9 000 școli suplimentare și 8 700 unități medicale publice cu conectivitate de cel puțin 1 Gbps.

M1C2-19

Investiția 3: Conexiuni rapide la internet (bandă ultrarapidă și 5G)

Țintă

Insule care beneficiază de conectivitate în bandă ultralargă

NU EXISTĂ

Număr

0

18

TRIMESTRUL 4

2024

Cel puțin 18 de insule suplimentare care nu dispun de legături prin fibră optică către continent au asigurat conectivitate în bandă ultralargă prin intermediul unui nou sistem optic de backhaul.

M1C2-20

Investiția 3: Conexiuni rapide la internet (bandă ultrarapidă și 5G)

Țintă

Drumuri și coridoare extraurbane facilitate cu acoperire 5G

NU EXISTĂ

Număr

0

12 600

TRIMESTRUL 2

2026

Cel puțin 12 600 km suplimentari de drumuri și coridoare extraurbane facilitate cu acoperire 5G.

M1C2-21

Investiția 3: Conexiuni rapide la internet (bandă ultrarapidă și 5G)

Țintă

Zonele afectate de disfuncționalități ale pieței cu acoperire 5G

NU EXISTĂ

Număr

0

1 400

TRIMESTRUL 2

2026

Cel puțin 1 400 sqkm suplimentari de zone populate afectate de disfuncționalități ale pieței au permis acoperirea 5G, din care cel puțin 500 sqkm cu acoperire 5G.

M1C2-22

Investiția 4: Tehnologia satelitară și economia spațială

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice pentru tehnologii prin satelit și proiecte spațiale

Notificarea atribuirii tuturor contractelor de achiziții publice pentru tehnologii prin satelit și proiecte spațiale

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 1

2023

Notificarea atribuirii tuturor contractelor de achiziții publice pentru tehnologii prin satelit și proiecte spațiale, care constau în (i) Satcom, (ii) observarea Pământului, (iii) fabrica spațială și (iv) economia pe orbită.

M1C2-23 bis

Investiția 4: Tehnologia satelitară și economia spațială

Etapă de referință

Tehnologii Ssatelitare și proiecte spațiale

Rapoarte finale privind tehnologia prin satelit și proiectele spațiale și dovada transferului

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2026

Rapoartele finale sunt prezentate pentru următoarele activități:

1.    SATCOM: crearea de tehnologii și sisteme cu dublă utilizare care să fie utilizate pentru furnizarea de servicii de comunicații prin satelit de înaltă securitate pentru uz guvernamental.

2.    Observarea Pământului (EO), care constă în (i) activități în amonte: inclusiv specificarea, proiectarea, fabricarea unei constelații cu mai mulți senzori de constelații pentru teledetecție [radar cu apertură sintetică (SAR), hiperspectral, optic] și achiziționarea de lansări axate pe monitorizarea terestră, maritimă și atmosferică; cel puțin o constelație sau o validare a conceptului de constelații se află pe orbită (ii) activități în aval: Proiectul CyberItaly, Marketplace și servicii conexe.

3.    Fabrica spațială, constând în două subproiecte: (I) Fabrica spațială 4.0: [linii integrate pentru fabricarea, asamblarea, integrarea și testarea (M-AIT) sateliților mici]; (II) Accesul la spațiu: C &Dși crearea de prototipuri pentru realizarea tehnologiilor ecologice pentru generația viitoare de propulsoare și lansatoare.

4.    Economie pe orbită: activități pentru un demonstrator pentru tehnologii de întreținere pe orbită; creșterea capacității naționale de supraveghere și urmărire spațială (SST); proiectarea și fabricarea de active pentru achiziționarea, gestionarea și furnizarea serviciului de date în sprijinul activităților de management al traficului spațial.

Organismelor de executare li se emit ordine de plată în valoare totală de cel puțin 1 340 000 EUR.

M1C2-26

Investiția 5.1: Refinanțarea și remodelarea fondului 394/81 gestionat de SIMEST

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a refinanțării Fondului 394/81 și adoptarea politicii de investiții

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a decretului (decretelor) legislativ (e) de refinanțare a componentei de grant și de împrumut a Fondului 394/81

Aprobarea deciziei comitetului de stabilire a criteriilor de selecție a proiectelor care urmează să fie finanțate

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 3

2021

Decretul (decretele) legislativ (e) prevede refinanțarea componentei de grant și de împrumut a Fondului 394/81. Consiliul de administrație aprobă o decizie de stabilire a politicii de investiții.

Politica de investiții legată de refinanțarea Fondului 394/81 definește cel puțin: (I) natura și domeniul de aplicare al proiectelor sprijinite, care trebuie să fie în conformitate cu obiectivele Regulamentului (UE) 2021/241; termenii de referință includ criterii de eligibilitate pentru a asigura respectarea Orientărilor tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) ale proiectelor sprijinite în cadrul acestei măsuri prin utilizarea evaluării durabilității, a unei liste de excludere și a cerinței de conformitate cu legislația UE și națională relevantă în materie de mediu, (ii) tipul de operațiuni sprijinite, (iii) beneficiarii vizați, cu o prevalență a IMM-urilor, și criteriile lor de eligibilitate, (iv) dispoziții privind reinvestirea potențialelor restituiri pentru obiective de politică similare, inclusiv după 2026, în cazul în care acestea nu sunt reutilizate pentru a rambursa ratele dobânzii care decurg din împrumuturile prevăzute în Regulamentul (UE) 2021/241.

Acordul contractual cu entitatea căreia i-a fost încredințată execuția sau cu intermediarul financiar impune utilizarea Orientărilor tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01).

M1C2-27

Investiția 5.1: Refinanțarea și remodelarea fondului 394/81 gestionat de SIMEST

Țintă

IMM-urile care au primit sprijin din partea Fondului 394/81

NU EXISTĂ

Număr

0

4 000

TRIMESTRUL 4

2021

Cel puțin 4 000 de IMM-uri suplimentare au primit sprijin din partea Fondului 394/81 începând cu 1 ianuarie 2021.

M1C2-28

Investiția 5.2: Competitivitatea și reziliența lanțurilor de aprovizionare

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a unui decret care include politica de investiții a contractelor de dezvoltare

Dispoziție legală care indică data de intrare în vigoare a decretului

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 1

2022

Politica de investiții a contractelor de dezvoltare definește cel puțin: (I) natura și domeniul de aplicare al proiectelor sprijinite, care trebuie să fie în conformitate cu obiectivele Regulamentului (UE) 2021/241; termenii de referință includ criterii de eligibilitate pentru a asigura conformitatea cu Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) ale proiectelor sprijinite în cadrul acestei măsuri prin utilizarea evaluării durabilității, a unei liste de excludere și a cerinței de conformitate cu legislația UE și națională relevantă în materie de mediu, (ii) tipul de operațiuni sprijinite, (iii) beneficiarii vizați și criteriile lor de eligibilitate, (iv) dispoziții privind reinvestirea potențialelor restituiri pentru obiective de politică similare, inclusiv după 2026, în cazul în care acestea nu sunt reutilizate pentru a rambursa ratele dobânzii care decurg din împrumuturile acordate în temeiul Regulamentului (UE) 2021/241.

Acordul contractual cu entitatea căreia i-a fost încredințată execuția sau cu intermediarul financiar impune utilizarea Orientărilor tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01).

M1C2-29

Investiția 5.2: Competitivitatea și reziliența lanțurilor de aprovizionare

Țintă

Contracte de dezvoltare aprobate

NU EXISTĂ

Număr

0

40

TRIMESTRUL 4

2023

Au fost aprobate cel puțin 40 contracte de dezvoltare, în conformitate cu politica lor de investiții. Îndeplinirea satisfăcătoare a obiectivului depinde, de asemenea, de activarea unor investiții în valoare de cel puțin 1 500 de milioane EUR.

M1C2-30

Investiția 7: Fondul național pentru conectivitate

Etapă de referință

Acord de punere în aplicare

Intrarea în vigoare a acordului de punere în aplicare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2025

Intrarea în vigoare a acordului de punere în aplicare.

M1C2-31

Investiția 7: Fondul național pentru conectivitate

Etapă de referință

Acorduri juridice semnate cu beneficiarii finali și finalizarea investițiilor

Semnarea acordurilor juridice și a certificatului de transfer

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2026

Invitalia S.p.A. trebuie să fi încheiat acorduri legale de grant cu beneficiarii finali pentru o sumă necesară pentru a utiliza 100 % din investiția MRR în schemă (luând în considerare comisioanele de gestiune).

Italia transferă 733 402 818 EUR către Invitalia S.p.A. pentru facilitate.

M1C2-32

Investiția 8: Compartimentul pentru statele membre ale InvestEU

Etapă de referință

Semnarea acordului de contribuție între guvernul Italiei și Comisia Europeană

Semnarea acordului de contribuție

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 1

2026

Semnarea acordului de contribuție între guvernul Italiei și Comisia Europeană pentru suma de 500 000 000 EUR.

M1C2-33

Investiția 8: Compartimentul pentru statele membre ale InvestEU

Țintă

Operațiuni de finanțare sau de investiții aprobate de Comitetul pentru investiții InvestEU.

NU EXISTĂ

Procent

0

100

TRIMESTRUL 2

2026

Operațiunile de finanțare sau de investiții în valoare de 100 % din cuantumul total al resurselor MRR alocate instrumentului trebuie să fi fost aprobate de Comitetul pentru investiții InvestEU.

M1C2-34

Investiția 9: Măsură extinsă: Tranziția 4.0

Țintă

Credite fiscale de tranziție 4.0 acordate firmelor pe baza documentelor prezentate în perioada 2021-2026

NU EXISTĂ

Număr

0

50 942

TRIMESTRUL 2

2026

Cel puțin 50 942 credite fiscale de tranziție 4.0 au fost acordate firmelor în legătură cu 4.0 bunuri de capital corporale, 4.0 bunuri de capital necorporale, bunuri de capital necorporale standard, activități de cercetare, dezvoltare și inovare. Se consideră că se acordă un credit fiscal odată cu prezentarea unei declarații fiscale sau cu prezentarea către Gestore Servizi Energetici (denumită în continuare „GSE”) a formularelor de completare pentru anii 2024 și 2025. Declarațiile fiscale se depun în perioada 1 ianuarie 2021-31 decembrie 2024. Pentru firmele al căror an fiscal nu corespunde anului calendaristic, sfârșitul perioadei luate în considerare pentru prezentarea declarațiilor fiscale aferente tuturor creditelor fiscale enumerate mai sus se prelungește de la 31 decembrie 2024 până la 30 noiembrie 2025.

Formularele de completare se prezintă GSE până la 31 ianuarie 2026.

Nicio firmă care își desfășoară activitatea în sectoarele de activitate identificate prin codurile ATECO 05, 06, 07 și 09 nu este luată în considerare pentru țintă. În plus, în ceea ce privește investițiile în 4.0 de bunuri de capital corporale, precum și în activități de dezvoltare și inovare, nicio întreprindere care își desfășoară activitatea în sectoarele de activitate identificate prin codurile ATECO 30. 22, 29, 38, 41, 42, 43, 17, 01, 50, 19, 20, 51, 24, 49, 23 și 35 se iau în considerare pentru obiectiv.

C. MISIUNEA 1 COMPONENTA 3: Turism și cultură 4.0.

Această componentă a planului italian de redresare și reziliență se axează pe relansarea a două sectoare puternic afectate de criza provocată de pandemia de COVID-19: cultură și turism. Măsurile legate de sectorul culturii vizează să facă siturile culturale mai accesibile, atât din punct de vedere digital, cât și fizic, mai eficiente din punct de vedere energetic și mai sigure în ceea ce privește dezastrele naturale, să sprijine redresarea sectoarelor culturale și creative, inclusiv prin sprijinirea atractivității siturilor culturale mici și a arhitecturii rurale, precum și să consolideze coeziunea teritorială. Sunt avute în vedere trei seturi de măsuri: I) intervenții pentru dezvoltarea patrimoniului cultural pentru generația următoare, inclusiv investiții pentru tranziția digitală și pentru îmbunătățirea eficienței energetice a siturilor culturale, ii) regenerarea bazată pe cultură a siturilor istorice mici și a patrimoniului religios și rural; III) intervenții pentru industriile culturale și creative 4.0. Măsurile legate de turism vizează creșterea competitivității sectorului, inclusiv prin reducerea fragmentării sectorului și consolidarea economiilor de scară, îmbunătățirea și modernizarea standardelor sectorului ospitalității, încurajarea inovării digitale și a utilizării noilor tehnologii de către operatori, precum și sprijinirea tranziției verzi a sectorului. În acest sens, sunt avute în vedere măsuri de sprijinire a întreprinderilor, inclusiv a IMM-urilor, care își desfășoară activitatea în sectorul turismului și a operatorilor turistici, inclusiv prin investiții în instrumente digitale.

Investițiile și reformele din cadrul acestei componente contribuie la abordarea recomandărilor specifice fiecărei țări adresate Italiei, în special cu privire la necesitatea de „a promova investițiile private pentru a stimula redresarea economică și de a concentra investițiile pe tranziția verde și pe cea digitală” (Recomandarea specifică fiecărei țări 3, 2020). Ele sprijină, de asemenea, coeziunea socială și teritorială și competitivitatea economiei italiene, promovând în același timp digitalizarea și sustenabilitatea sectorului turismului.

C.1. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil

Investiția 1.1 – Strategia digitală și platformele patrimoniului cultural

Obiectivul acestei măsuri este de a digitaliza patrimoniul cultural italian și de a oferi acces la resurse culturale și servicii digitale. Măsura constă în crearea unei infrastructuri digitale pentru colectarea, integrarea și păstrarea resurselor digitale, punându-le la dispoziția publicului prin intermediul unor platforme dedicate.

Investiția 1.2: Eliminarea barierelor fizice și cognitive din muzee, biblioteci și arhive pentru a permite un acces mai larg și o participare mai largă la cultură

Obiectivul acestei măsuri este de a permite accesul fizic și cognitiv la o serie de instituții culturale italiene. Măsura constă în eliminarea barierelor arhitecturale și cognitive din instituțiile culturale italiene.



Investiția 1.3: Îmbunătățirea eficienței energetice în cinematografe, teatre și muzee

Obiectivul acestei măsuri este de a spori eficiența energetică a spațiilor culturale și creative, cum ar fi muzeele publice și private, cinematografele și teatrele. Măsura constă în intervenții în materie de eficiență energetică în spații culturale și creative.

Reforma 3.1: Adoptarea unor criterii minime de mediu pentru evenimentele culturale

Scopul reformei este de a îmbunătăți amprenta ecologică a evenimentelor culturale (cum ar fi expoziții, festivaluri, evenimente culturale și evenimente muzicale) prin includerea unor criterii sociale și de mediu în achizițiile publice pentru evenimentele culturale finanțate, promovate sau organizate de autoritatea publică.

Investiția 3.3: Consolidarea capacităților operatorilor din domeniul culturii de a gestiona tranziția digitală și tranziția verde

Obiectivul general al investiției este de a sprijini redresarea sectoarelor culturale și creative. Aceasta constă în două intervenții.

Prima intervenție (Sprijinirea redresării activităților culturale prin încurajarea inovării și a utilizării tehnologiei digitale de-a lungul întregului lanț valoric) urmărește să sprijine operatorii culturali și creativi să pună în aplicare strategii digitale și să își sporească capacitățile de gestionare.

A doua intervenție (promovarea unei abordări ecologice de-a lungul întregului lanț cultural și creativ) urmărește să încurajeze o abordare durabilă din punctul de vedere al mediului de-a lungul întregului lanț, reducând amprenta ecologică, promovând proiectarea ecologică inovatoare și favorabilă incluziunii, inclusiv în contextul economiei circulare, pentru a orienta publicul către un comportament de mediu mai responsabil.

Pentru a se asigura că măsura respectă Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01), criteriile de eligibilitate cuprinse în termenii de referință pentru viitoarele cereri de proiecte exclud următoarea listă de activități: (I) activități legate de combustibilii fosili, inclusiv utilizarea în aval 13 ; (II) activitățile din cadrul schemei UE de comercializare a certificatelor de emisii (ETS) prin care se obțin emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt mai mici decât valorile de referință relevante 14 ; (III) activități legate de depozitele de deșeuri, incineratoare 15 și stații de tratare mecano-biologică 16 ; și (iv) activități în care eliminarea pe termen lung a deșeurilor poate dăuna mediului. În plus, termenii de referință prevăd că pot fi selectate numai activitățile care respectă legislația UE și națională relevantă în materie de mediu.


Investiția 4.1: Centrul de turism digital

Obiectivul acestei măsuri este de a permite întregului ecosistem turistic să își sporească, să se integreze și să își disemineze propria ofertă. Măsura constă în crearea unui centru de turism digital, accesibil prin intermediul unei platforme web dedicate.

Reforma 4.1: Regulamentul privind reglementarea profesiilor de ghizi turistici

Investiția în Centrul pentru turism digital este completată de o reformă menită să raționalizeze reglementările privind ghidurile turistice. Măsura prevede, cu respectarea reglementărilor locale, o organizație profesională pentru ghizii turistici și zona de origine a acestora. Aplicarea sistematică și uniformă a reformei ar permite reglementarea principiilor fundamentale ale profesiei și uniformizarea nivelurilor de prestare a serviciilor pe întreg teritoriul național, cu un efect pozitiv asupra pieței. Reforma include formare și perfecționare pentru a sprijini în mod optim oferta.

C.2. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil

Număr secvențial

Măsură

Etapă/Obiectiv

Nume

Indicatori calitativi 
(pentru jaloane)

Indicatori cantitativi 
(pentru obiective)

Calendar orientativ pentru finalizare

Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte

Unitatea de măsură

Situația de referință

Obiectiv

Trimestru

Anul

M1C3-2

Investiții – Strategia digitală 1.1 și platforme pentru patrimoniul cultural

Țintă

Resurse digitale și mass-media publicate

NU EXISTĂ

Număr

0

65 000 000

TRIMESTRUL 4

2025

Se publică cel puțin 65 000 000 de resurse media digitale.

M1C3-3

Investiție – 1.2 Eliminarea barierelor fizice și cognitive din muzee, biblioteci și arhive pentru a permite un acces mai larg la cultură și o participare mai largă la cultură

Țintă

Intervenții pentru îndepărtarea barierelor fizice și cognitive din muzee, monumente, zone și parcuri arheologice, arhive și biblioteci

NU EXISTĂ

Număr

0

617

TRIMESTRUL 2

2026

Certificatele de finalizare a lucrărilor se eliberează pentru cel puțin 617 muzee, monumente, zone arheologice și parcuri, arhive și biblioteci.

M1C3-4

Investiție – 1.3 Îmbunătățirea eficienței energetice în cinematografe, teatre și muzee

Țintă

Încheierea intervențiilor privind muzeele și siturile culturale de stat, sălile de teatru și cinematografele (primul lot)

NU EXISTĂ

Număr

0

80

TRIMESTRUL 3

2023

Indicatorul se referă la numărul de intervenții încheiate, astfel cum s-a demonstrat prin certificarea execuției periodice a lucrărilor.

Tipurile de intervenții care trebuie finalizate includ:

- planificarea tehnică și economico-financiară, auditurile energetice, analizele inițiale de mediu, evaluarea impactului asupra mediului, reducerile și evaluările menite să identifice aspectele critice, identificarea intervențiilor ulterioare pentru îmbunătățirea performanței energetice;

- intervenții privind anvelopa clădirii;

- intervenții de înlocuire/achiziționare de echipamente, instrumente, sisteme, dispozitive, software pentru aplicații digitale, precum și instrumente auxiliare pentru funcționarea acestora, achiziționarea de brevete, licențe și know-how;

- instalarea de sisteme inteligente pentru controlul la distanță, reglementarea, gestionarea, monitorizarea și optimizarea consumului de energie (clădiri inteligente) și a emisiilor poluante, inclusiv prin utilizarea mixurilor tehnologice.

M1C3-5

Investiție – 1.3 Îmbunătățirea eficienței energetice în cinematografe, teatre și muzee

Țintă

Se încheie intervenții privind muzeele și siturile culturale de stat, sălile de teatru și cinematografele (al doilea lot)

NU EXISTĂ

Număr

80

420

TRIMESTRUL 4

2025

Certificatele de finalizare a lucrărilor se eliberează pentru cel puțin 340 intervenții, inclusiv pentru:

1.planificarea tehnică și economico-financiară, auditurile energetice, analizele inițiale de mediu, evaluarea impactului asupra mediului, reducerile și evaluările menite să identifice aspectele critice, identificarea intervențiilor ulterioare pentru îmbunătățirea performanței energetice;

2.intervenții privind anvelopa clădirii;

3.intervenții de înlocuire/achiziționare de echipamente, instrumente, sisteme, dispozitive, software pentru aplicații digitale, precum și instrumente auxiliare pentru funcționarea acestora, achiziționarea de brevete, licențe și know-how;

4.instalarea de sisteme inteligente pentru controlul la distanță, reglementarea, gestionarea, monitorizarea și optimizarea consumului de energie (clădiri inteligente) și a emisiilor poluante, inclusiv prin utilizarea mixurilor tehnologice.

M1C3-6

Reformă – Criterii minime de mediu pentru evenimentele culturale din 3.1

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a unui decret de definire a criteriilor sociale și de mediu în cadrul licitațiilor de achiziții publice privind evenimentele culturale finanțate din fonduri publice

Dispoziție din decret care menționează intrarea în vigoare a decretului pentru adoptarea unor criterii minime de mediu pentru evenimentele culturale

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Se adoptă criterii pentru următoarele aspecte: reducerea utilizării hârtiei și a amprentelor digitale, utilizarea de materiale ecologice, configurarea în etape cu materiale reciclate și reutilizate și mobilier durabil, obiecte de artă cu impact redus asupra mediului, selectarea locației pe baza protecției biodiversității, servicii de catering cu impact redus asupra mediului, transportul către eveniment și transportul materialelor, consumul de energie pentru organizarea evenimentului.

Criteriile sociale care promovează accesibilitatea și incluziunea includ: promovarea accesibilității pentru persoanele cu handicap; promovarea oportunităților de angajare a tinerilor, a șomerilor de lungă durată, a persoanelor care aparțin unor grupuri defavorizate (cum ar fi lucrătorii migranți și minoritățile etnice) și a persoanelor cu handicap; să asigure accesul egal la achiziții publice pentru întreprinderile ai căror proprietari sau angajați aparțin unor grupuri etnice sau minoritare, cum ar fi cooperativele, întreprinderile sociale și organizațiile non-profit; promovarea „muncii decente”, înțeleasă ca dreptul la o muncă productivă și liber aleasă, la principiile și drepturile fundamentale la locul de muncă, la salarii decente, la protecție socială și la dialog social.

Reforma vizează evenimente culturale, cum ar fi expoziții, festivaluri și evenimente artistice ale spectacolului.

M1C3-7

Investiție – 3.3 Consolidarea capacităților operatorilor din domeniul culturii pentru a gestiona tranziția digitală și tranziția verde.

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice cu organizația/beneficiarii de implementare pentru toate intervențiile de gestionare a tranziției digitale și verzi a operatorilor culturali

Notificarea atribuirii tuturor contractelor de achiziții publice pentru organizațiile și rețelele responsabile cu realizarea activităților de consolidare a capacităților

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2023

Organismele de implementare selectate sunt organizații sau rețele specializate care dețin competențe și experiență atât în domeniul formării, cât și în domeniul producției culturale, al mediului, al managementului cultural și al formării.

Notificarea atribuirii tuturor contractelor de achiziții publice pentru proiectele selectate în cadrul cererilor competitive de propuneri se face în conformitate cu Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) prin utilizarea unei liste de excludere și a cerinței de respectare a legislației UE și naționale relevante în materie de mediu.

M1C3-8

Investiție – 4.1 Centrul de turism digital

Etapă de referință

Atribuirea contractelor pentru dezvoltarea Portalului digital pentru turism

Notificarea atribuirii tuturor contractelor de achiziții publice pentru dezvoltarea Portalului turismului digital

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Notificarea atribuirii (tuturor) contractelor de achiziții publice pentru dezvoltarea Portalului pentru turismul digital.

Portalul pentru turism digital modernizează actualul portal Italia.it prin implementarea unui cloud și a unei arhitecturi deschise, favorizând în mare măsură interconectarea cu ecosistemul. Portalul modernizat include: crearea unei noi interfețe front-end și a unui nou arbore de navigare; revizuirea structurii, structurii și funcționalităților secțiunilor, paginilor și articolelor; introducerea hărților; gestionarea multilingvă (la momentul schimbării, portalul va fi prezentat în limbile italiană și engleză). Integrarea celorlalte limbi, sprijinite în prezent, este așteptată în lunile imediat următoare punerii în funcțiune.

Atribuirea contractelor pentru proiectele selectate în cadrul cererilor competitive de propuneri, în conformitate cu Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) prin utilizarea unei liste de excludere și a cerinței de respectare a legislației UE și naționale relevante în materie de mediu.

M1C3-9

Investiția 4.1 Centrul de turism digital

Țintă

Înregistrarea operatorilor de turism în Centrul de turism digital

NU EXISTĂ

Număr

0

20 000

TRIMESTRUL 2

2024

Numărul de operatori turistici înregistrați în nod (care poate include, dar nu se limitează la hoteluri, operatori turistici și firme, astfel cum sunt definite la codurile ATECO 55.00.00; 56.00.00; 79.00.00 și alte structuri care aparțin sectorului) trebuie să fie de cel puțin 20 000.

Cel puțin 7 400 de operatori de turism (adică 37 % din 20 000) trebuie să fie situați în sud.

M1C3-10

Reforma din 4.1 Regulamentul privind reglementarea profesiilor de ghizi turistici.

Etapă de referință

Definirea unui standard național pentru ghizii turistici

Definirea standardului național minim nu implică crearea unei noi profesii reglementate.

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2024

Definirea standardului național minim nu implică crearea unei noi profesii reglementate.

Reforma prevede, de asemenea, formarea și actualizarea profesională pentru a sprijini mai bine oferta. Reforma se califică drept metodă de obținere a unei calificări profesionale unice adoptate cu standarde uniforme la nivel național prin intermediul unei legi naționale și al unor decrete ministeriale ulterioare de punere în aplicare a decretelor ministeriale de înțelegere a regiunilor de stat.

M1C3-11

Investiția 1.3 – Îmbunătățirea eficienței energetice în cinematografe, teatre și muzee

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretului Ministerului Culturii pentru alocarea resurselor:

îmbunătățirea eficienței energetice în zonele culturale

Dispoziție din decret care indică intrarea în vigoare a decretului Ministerului Culturii (MIC) pentru alocarea resurselor pentru îmbunătățirea eficienței energetice în locurile de cultură

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2022

Locurile culturale se referă la cinematografe, teatre și muzee.

(INV. 1.3) pentru muzee și locuri de cultură în vederea îmbunătățirii eficienței energetice, intervenția este pusă în aplicare prin recunoașterea propunerilor de proiect la nivelul siturilor culturale de stat Ministerul Culturii (MiC) în cazul Obiectivului 1. În caz contrar, identificarea instituțiilor nestatale, în cazurile din cadrul Obiectivelor 2 și 3, se efectuează prin proceduri de ofertare.

Atribuirea contractelor pentru proiectele selectate în cadrul cererilor competitive de propuneri este în conformitate cu Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) prin utilizarea unei liste de excludere și a cerinței de conformitate cu legislația UE și națională relevantă în domeniul mediului.

C3. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru împrumut

Investiția 4.1: Centrul de turism digital

Obiectivul acestei măsuri este de a permite întregului ecosistem turistic să își sporească, să se integreze și să își disemineze propria ofertă. Măsura constă în crearea unui centru de turism digital, accesibil prin intermediul unei platforme web dedicate.

Investiția 2.1: Atractivitatea orașelor istorice mici

Obiectivul acestei măsuri este de a sprijini dezvoltarea economică și socială a zonelor defavorizate pe baza regenerării culturale a orașelor mici și, în special, a creșterii economiilor locale și a turismului. Investiția constă în sprijinirea infrastructurii, serviciilor și activităților culturale, sociale și legate de turism.

Investiția 2.2: Protejarea și consolidarea arhitecturii rurale și a peisajului

Obiectivul acestei măsuri este de a îmbunătăți mediul rural și rural. Măsura constă în sprijinirea restaurării clădirilor rurale private.

Investiția 2.3: Programe de consolidare a identității locurilor, parcurilor și grădinilor istorice

Obiectivul acestei măsuri este de a conserva și de a îmbunătăți parcurile și grădinile istorice, protejând patrimoniul cultural și istoric al acestora, îmbunătățind în același timp accesibilitatea, siguranța și interesul public. Măsura constă în renovarea parcurilor și grădinilor istorice, sprijinirea refacerii, a gestionării durabile și a formării profesionale, asigurarea conservării pe termen lung și consolidarea rolului lor cultural, educațional și de mediu.

Investiția 2.4: Siguranța seismică a lăcașurilor de cult, restaurarea patrimoniului FEC și adăposturi pentru opere de artă (Recuperation Art)

Obiectivul acestei măsuri este de a reduce riscul seismic în lăcașurile de cult. Investiția constă în punerea în aplicare a unui plan de acțiune de prevenire antiseismică, în executarea modernizării seismice a clădirilor de cult, în restaurarea bunurilor de patrimoniu FEC (Fondo Edifici di Culto) și în construirea de adăposturi pentru lucrări de artă.

Investiția 4.2: Fonduri pentru competitivitatea întreprinderilor de turism

Măsura vizează sprijinirea întreprinderilor care își desfășoară activitatea în sectorul turismului. Acesta include un credit fiscal pentru lucrări care vizează îmbunătățirea facilităților de cazare, un fond de garantare pentru facilitarea accesului la credite pentru întreprinderile din sector (printr-o secțiune dedicată a Fondului de garantare pentru IMM-uri), activarea Fondului tematic pentru turism al BEI pentru a sprijini investițiile inovatoare în acest sector, un fond de capital (Fondul Național pentru Turism) pentru reamenajarea proprietăților cu potențial turistic ridicat. Un instrument financiar suplimentar (FRI – Fondo Rotativo) completează măsurile menționate mai sus pentru a sprijini întreprinderile care își desfășoară activitatea în sectorul turismului. Intervențiile de mai sus se desfășoară în conformitate cu politicile de investiții conforme cu obiectivele Regulamentului (UE) 2021/241, inclusiv în ceea ce privește aplicarea principiului de „a nu prejudicia în mod semnificativ”, astfel cum se specifică în detaliu în Orientările tehnice privind aplicarea principiului de „a nu prejudicia în mod semnificativ” în temeiul Regulamentului privind Mecanismul de redresare și reziliență (2021/C58/01).

Pentru a se asigura că măsura respectă Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01), acordul juridic și politica de investiții ulterioară a instrumentelor financiare:

I.să solicite aplicarea orientărilor tehnice ale Comisiei privind evaluarea durabilității pentru Fondul InvestEU; și

II.excluderea următoarei liste de activități: (I) activități legate de combustibilii fosili, inclusiv utilizarea în aval 17 ; (II) activitățile din cadrul schemei UE de comercializare a certificatelor de emisii (ETS) prin care se obțin emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt mai mici decât valorile de referință relevante 18 ; (III) activități legate de depozitele de deșeuri, incineratoare 19 și stații de tratare mecano-biologică 20 ; și (iv) activitățile în care eliminarea pe termen lung a deșeurilor poate dăuna mediului; și

III.să solicite verificarea conformității juridice a proiectelor cu legislația UE și națională relevantă în materie de mediu de către entitatea căreia i-a fost încredințată execuția sau de către intermediarul financiar pentru toate tranzacțiile, inclusiv pentru cele exceptate de la evaluarea durabilității.

Investiția 3.2: Dezvoltarea industriei cinematografice (proiectul Cinecittà)”.

Obiectivul acestei măsuri este de a spori competitivitatea sectorului cinematografic și audiovizual italian. Investiția constă în renovarea studiourilor și construirea altora noi, îmbunătățind activitățile de producție. Aceasta poate include, dar nu se limitează la utilizarea noilor tehnologii, conservarea și digitalizarea patrimoniului audiovizual la Centrul Experimental pentru Cinematografie, precum și consolidarea profilurilor profesionale și a competențelor în acest sector prin activități de formare desfășurate de Cinecittà și de Centrul Experimental pentru Cinematografie.

Investiția 4.3: Caput Mť Next Generation EU pentru evenimente turistice de mare anvergură.

Obiectivul acestei măsuri este de a îmbunătăți experiența marilor evenimente turistice și sustenabilitatea turismului prin renovarea monumentelor, crearea de alternative turistice și culturale în ceea ce privește zonele aglomerate, digitalizarea serviciilor culturale și turistice și consolidarea zonelor verzi. Investiția constă în adoptarea și punerea în aplicare a programului „Caput M”, care implică restaurarea bunurilor culturale și istorice, renovarea zonelor verzi și a instalațiilor istorice, precum și crearea de servicii digitale pentru turism.

C.4. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile împrumutului

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

Indicatori calitativi
(pentru jaloane)

Indicatori cantitativi
(pentru obiective)

Calendar orientativ pentru finalizare

Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte

Unitatea de măsură

Situația de referință

Obiectiv

Trimestru

Anul

M1C3-9bis

Investiția 4.1 Centrul de turism digital

Țintă

Înregistrarea operatorilor de turism în Centrul de turism digital și accesul la serviciile furnizate de platformă

NU EXISTĂ

Număr

20 000

35 000

TRIMESTRUL 4

2025

Cel puțin 35 000 operatori de turism trebuie să fie înregistrați pe platformă (care poate include, dar nu se limitează la hoteluri, operatori de turism și întreprinderi, astfel cum sunt definite la codurile ATECO 55.00.00; 56.00.00; 79.00.00 și alte structuri care aparțin sectorului).

Următoarele servicii sunt accesibile operatorilor de turism înregistrați în centrul de turism digital:

·Servicii de comunicare pentru ca operatorii de turism să își propună oferta; 

·Instrumente de analiză a datelor și modele predictive pentru a sprijini procesul decizional bazat pe date;

·Formare pentru perfecționare și recalificare;

·Servicii pentru IMM-urile din domeniul turismului pentru a sprijini inovarea.

M1C3-12

Investiția 2.1 – Atractivitatea unui mic oraș istoric

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretului Ministerului Culturii privind alocarea resurselor către municipalități pentru atractivitatea orașelor istorice mici

Dispoziție din decret care indică intrarea în vigoare a decretului Ministerului Culturii pentru alocarea resurselor către municipalități pentru atractivitatea orașelor istorice mici

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2022

Decretul Ministerului Culturii alocă resurse municipalităților pentru atractivitatea orașelor istorice mici.

Comunele implicate pentru creșterea atractivității micului oraș istoric se referă la cele 250 de comune/sate care au transmis Ministerului Culturii programele de intervenție

Criteriile de selecție a celor 250 de sate (Inv. 2.1) se împart între MiC, Regiuni, ANCI și zonele interne care: cu titlu preliminar, acestea identifică zonele teritoriale eligibile pentru (Inv2.1) datorită complementarităților dintre diferitele programe. Ulterior, selecția satelor se face pe baza a) criteriilor teritoriale, economice și sociale (indicatori statistici) b) a capacității proiectului de a influența atractivitatea turistică și de a spori participarea culturală. Indicatorii statistici luați în considerare sunt: dimensiunea demografică (municipalități cu pop. &D5 000 – inhab.) și tendință; fluxurile turistice, vizitatorii muzeelor; coerența ofertei turistice (hoteluri și alte hoteluri, B &B-uri, camere și spații de cazare destinate închirierii); tendința demografică a municipalității; gradul de participare culturală a populației; coerența întreprinderilor culturale, creative și de turism (cu scop lucrativ și non-profit) și a angajaților afiliați.

Atribuirea contractelor pentru proiectele selectate în cadrul cererilor competitive de propuneri include următoarele:

a) criterii de eligibilitate care asigură faptul că proiectele selectate respectă Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) prin utilizarea unei liste de excludere și a cerinței de conformitate cu legislația UE și națională relevantă în domeniul mediului.

b) angajamentul că contribuția investiției la acțiunile climatice în conformitate cu metodologia din anexa VI la Regulamentul (UE) 2021/241 reprezintă cel puțin 25 % din costul total al investiției sprijinite de MRR.

c) angajamentul de a raporta cu privire la punerea în aplicare a măsurii la jumătatea duratei de viață a schemei și la sfârșitul schemei.

M1C3-13

Investiția 2.2 – Protecția și îmbunătățirea arhitecturii rurale și a peisajului

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretului Ministerului Culturii pentru alocarea resurselor pentru protejarea și consolidarea arhitecturii rurale și a peisajului

Dispoziție din decret care indică intrarea în vigoare a decretului Ministerului Culturii (MIC) pentru alocarea resurselor pentru protejarea și consolidarea arhitecturii rurale și a peisajului

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2022

Decretul Ministerului Culturii alocă resursele pentru protejarea și consolidarea arhitecturii rurale și a peisajului.

Pentru protejarea și îmbunătățirea arhitecturii rurale și a peisajului (Inv 2.2), selectarea activelor care urmează să fie recuperate privilegiază capacitatea investiției de a genera efecte asupra obiectivelor de conservare a valorilor peisajului. Se acordă prioritate:

— activelor situate în zone teritoriale de mare valoare peisagistică [active situate în zone de interes peisagistic sau de interes public notabil (articolele 142-139 din DLgs 42/2004)], peisajelor care fac obiectul recunoașterii UNESCO, FAO GIAHS;

— activelor deja disponibile pentru uzul public sau asupra cărora proprietarul este de acord să fie accesibile, inclusiv în cadrul circuitelor și rețelelor locale și integrate;

— la „proiecte de suprafață”, prezentate pe teme agregate, capabile să asigure într-un mod mai eficace realizarea obiectivelor de reamenajare a peisajului;

— proiecte situate în zone care consolidează integrarea și sinergiile cu alți candidați pentru PNRR și alte planuri/proiecte de natură teritorială sprijinite de programul național de programare (Ministerul Culturii).

În scopul definirii tipurilor de arhitectură rurală care fac obiectul intervenției, Decretul MiBAC din 6 octombrie 2005 (în punerea în aplicare a Legii nr. 378 din 24 decembrie 2003 – protecția și consolidarea arhitecturii rurale) poate fi de referință. Cu titlu preliminar, criteriile se pot referi la: stadiul de conservare a activelor, nivelurile de utilizare, rolul pe care aceste active îl joacă în contextele teritoriale și urbane.

Atribuirea contractelor pentru proiectele selectate în cadrul cererilor competitive de propuneri este în conformitate cu Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) prin utilizarea unei liste de excludere și a cerinței de conformitate cu legislația UE și națională relevantă în domeniul mediului.

M1C3-14

Investiția 2.3 – Programe de consolidare a identității locurilor, parcurilor și grădinilor istorice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretului Ministerului Culturii pentru alocarea resurselor: pentru proiecte de consolidare a identității locurilor, parcurilor și grădinilor istorice

Dispoziție din decret care indică intrarea în vigoare a decretului Ministerului Culturii pentru alocarea resurselor pentru proiecte de consolidare a identității locurilor, parcurilor și grădinilor istorice

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2022

Decretul Ministerului Culturii alocă resursele administrațiilor responsabile pentru proiecte de consolidare a identității locurilor, parcurilor și grădinilor istorice.

Parcurile și grădinile istorice (Inv. 2.3) sunt supuse intervenției exclusiv bunurile culturale protejate, pentru care a fost declarat un interes artistic sau istoric. Acestea pot aparține atât Ministerului Culturii de Stat (MiC), cât și activelor nestatale. Selecția se face pe baza unor criterii definite de un grup de coordonare tehnico-științifică, compus din reprezentanți ai MiC, Universității, ANCI, asociațiilor sectoriale.

Atribuirea contractelor pentru proiectele selectate în cadrul cererilor competitive de propuneri este în conformitate cu Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) prin utilizarea unei liste de excludere și a cerinței de conformitate cu legislația UE și națională relevantă în domeniul mediului.

M1C3-15

Investiția 2.4 – Siguranța seismică a lăcașurilor de cult, restaurarea patrimoniului FEC și adăposturi pentru opere de artă

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretului Ministerului Culturii pentru alocarea resurselor pentru siguranța seismică în locul cultelor și pentru restaurarea patrimoniului FEC (Fondo Edifici di Culto)

Dispoziție din decret care indică intrarea în vigoare a decretului Ministerului Culturii pentru alocarea resurselor pentru siguranța seismică în locul cultelor și pentru restaurarea patrimoniului FEC (Fondo Edifici di Culto)

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2022

Decretul Ministerului Culturii stabilește entitatea de punere în aplicare, precum și eligibilitatea și finanțarea clădirilor care fac obiectul intervențiilor și tipologiei.

(INV 2.4) Măsurile de prevenire seismică și de siguranță a lăcașurilor de cult vizează zonele afectate de mai multe cutremure care au lovit regiuni din Italia începând cu 2009 (Abruzzo, Lazio, Marche și Umbria).

Intervențiile FEC (Fondo Edifici di Culto) sunt selectate în funcție de starea de conservare a patrimoniului FEC (Fondo Edifici di Culto).

Atribuirea contractelor pentru proiectele selectate în cadrul cererilor competitive de propuneri este în conformitate cu Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) prin utilizarea unei liste de excludere și a cerinței de conformitate cu legislația UE și națională relevantă în domeniul mediului.

M1C3-16

Investiție – 2.1 Caracterul atractiv al orașelor istorice de mici dimensiuni

Etapă de referință

Adoptarea decretului (decretelor) de listare a firmelor cărora li s-a acordat sprijin în orașele istorice mici

Adoptarea decretului (decretelor) de listare a firmelor cărora li s-a acordat sprijin

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2025

Adoptarea decretului (decretelor) care enumeră cel puțin 1 de firme cărora li s-a acordat sprijin în orașele istorice mici.

M1C3-16bis

Investiție – 2.1 Caracterul atractiv al orașelor istorice de mici dimensiuni

Țintă

Intervenții în regenerarea culturală a orașelor istorice mici

NU EXISTĂ

Număr

0

3 250

TRIMESTRUL 2

2026

Certificatele de finalizare a lucrărilor sau certificatele de livrare a serviciilor sau a bunurilor se eliberează pentru cel puțin 3 250 intervenții, dintre care 400 în cadrul liniei A.

M1C3-17

Investiții – 2.2 Protecția și îmbunătățirea arhitecturii rurale și a peisajului

Țintă

Intervenții pentru protejarea și consolidarea arhitecturii rurale și a peisajului

NU EXISTĂ

Număr

0

3 900

TRIMESTRUL 2

2026

Se eliberează certificate de finalizare a lucrărilor pentru intervenții pentru cel puțin 3 900 de active.

M1C3-18

Investiția 2.3 Programe de consolidare a identității locurilor, parcurilor și grădinilor istorice

Țintă

Numărul de parcuri și grădini istorice recalificate

NU EXISTĂ

Număr

0

100

TRIMESTRUL 4

2025

Se eliberează certificate de finalizare a lucrărilor de recalificare a cel puțin 100 de parcuri și grădini istorice.

M1C3-19

Investiție – 2.4 Siguranța seismică a lăcașurilor de cult, restaurarea patrimoniului FEC (Fondo Edifici di Culto) și adăposturi pentru opere de artă (Recuperarea Artei)

Țintă

Intervenții pentru siguranța seismică în lăcașurile de cult, restaurarea patrimoniului FEC (Fondo Edifici di Culto) și adăposturile pentru opere de artă

NU EXISTĂ

Număr

0

700

TRIMESTRUL 2

2026

Certificatele de finalizare a lucrărilor se eliberează pentru cel puțin 700 intervenții, dintre care cel puțin 3 de adăposturi pentru opere de artă.

M1C3-20

Investiția – 3.2 Dezvoltarea industriei cinematografice (proiectul Cinecittà)

Etapă de referință

Semnarea contractelor dintre entitatea de punere în aplicare Cinecittà SPA și societăți în legătură cu construirea a nouă studiouri

Semnarea contractelor

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2023

Semnarea contractelor dintre organismul de punere în aplicare, Cinecittà SPA și societăți în legătură cu construirea a nouă studiouri.

Această intervenție include construirea de noi studiouri, recuperarea studiourilor existente, investiții în noi tehnologii, sisteme și servicii digitale menite să consolideze studiourile de film Cinecittà gestionate de Cinecittà S.p.A.

Contractul dintre entitatea de punere în aplicare Cinecittà S.p.A și societăți trebuie să conțină criterii de selecție/eligibilitate pentru conformitatea activelor/activităților sprijinite și/sau a societăților cu Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01).

Angajamentul/obiectivul de a investi 20 % în active/activități și/sau întreprinderi care respectă criteriile de selecție pentru marcarea digitală și 70 % în active/activități și/sau în întreprinderi care respectă criteriile de selecție pentru urmărirea cheltuielilor legate de climă.

M1C3-21

Investiția – 3.2 Dezvoltarea industriei cinematografice (proiectul Cinecittà)

Țintă

Numărul de studiouri construite sau renovate

NU EXISTĂ

Număr

0

9

TRIMESTRUL 2

2026

Certificatele de finalizare a lucrărilor se eliberează pentru construirea sau renovarea a cel puțin 9 studiouri.

Livrarea de bunuri, servicii și lucrări pentru Centrul pentru Cinematografie Experimentală în următoarele rânduri: (I) crearea unui set virtual în direct; (II) platforma de e-learning pentru cinematografie; (III) digitalizarea activităților de învățare și predare; (IV) digitalizarea și conservarea patrimoniului audiovizual.

M1C3-22

Investiția 4.2 Fonduri pentru competitivitatea întreprinderilor din domeniul turismului

Etapă de referință

Politica de investiții pentru:

Fondul tematic al Băncii Europene de Investiții;

Adoptarea politicii de investiții

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Politica de investiții definește cel puțin: natura, domeniul de aplicare și operațiunile sprijinite, beneficiarii vizați, criteriile de eligibilitate ale beneficiarilor financiari și selectarea acestora prin intermediul unei cereri deschise de propuneri; și dispoziții pentru reinvestirea potențialelor restituiri pentru aceleași obiective de politică.

Politica de investiții prevede că 50 % din fond este dedicat măsurilor de eficiență energetică.

Politica de investiții include criterii de selecție pentru a asigura conformitatea cu Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) ale tranzacțiilor care beneficiază de sprijin în cadrul acestei măsuri prin utilizarea evaluării durabilității, a unei liste de excludere și a cerinței de conformitate cu legislația UE și națională relevantă în materie de mediu.

M1C3-23

Investiția 4.2: Fonduri pentru competitivitatea întreprinderilor de turism

Etapă de referință

Politica de investiții pentru Fondul Național pentru Turism;

Adoptarea politicii de investiții

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Fondul este dedicat achiziționării, restructurării și recalificării proprietăților imobiliare italiene pentru a sprijini dezvoltarea turismului în zonele cele mai afectate de criză sau în zonele marginale (zone de coastă, insule minore, regiuni ultraperiferice și zone rurale și montane).

Politica de investiții include criterii de selecție pentru a asigura conformitatea cu Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) ale tranzacțiilor care beneficiază de sprijin în cadrul acestei măsuri prin utilizarea evaluării durabilității, a unei liste de excludere și a cerinței de conformitate cu legislația UE și națională relevantă în materie de mediu.

M1C3-24

Investiția 4.2 Fonduri pentru competitivitatea întreprinderilor de turism

Etapă de referință

Politica de investiții pentru: Fondul de garantare pentru IMM-uri;

Adoptarea politicii de investiții

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Politica de investiții prevede că 50 % din fond este dedicat măsurilor de eficiență energetică.

Politica de investiții include criterii de selecție pentru a asigura conformitatea cu Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) ale tranzacțiilor care beneficiază de sprijin în cadrul acestei măsuri prin utilizarea evaluării durabilității, a unei liste de excludere și a cerinței de conformitate cu legislația UE și națională relevantă în materie de mediu.

M1C3-25

Investiția 4.2: Fonduri pentru competitivitatea întreprinderilor de turism

Etapă de referință

Politica de investiții pentru Fondo Rotativo

Adoptarea politicii de investiții

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Politica de investiții prevede că 50 % din fond este dedicat măsurilor de eficiență energetică.

Politica de investiții include criterii de selecție pentru a asigura conformitatea cu Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) ale tranzacțiilor care beneficiază de sprijin în cadrul acestei măsuri prin utilizarea evaluării durabilității, a unei liste de excludere și a cerinței de conformitate cu legislația UE și națională relevantă în materie de mediu.

M1C3-26

Investiția 4.2: Fonduri pentru competitivitatea întreprinderilor de turism

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretului de punere în aplicare a creditului fiscal pentru reamenajarea facilităților de cazare.

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a legii bugetare care permite creditele fiscale și dispoziție din actele de punere în aplicare aferente care indică intrarea lor în vigoare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Legislația de referință pentru acordarea creditului fiscal este Legea nr. 83 din 31 mai 2014, care a introdus recunoașterea unui credit fiscal pentru intervențiile de reamenajare a structurilor de cazare turistică.

Criterii de selecție/eligibilitate pentru conformitatea cu Orientările tehnice DNSH (2021/C58/01) a activelor/activităților și beneficiarilor care beneficiază de sprijin, care necesită cel puțin utilizarea unei liste de excludere și respectarea acquis-ului UE și național relevant în domeniul mediului în ceea ce privește activele/activitățile și beneficiarii care beneficiază de sprijin și asigurarea conformității.

M1C3-27

Investiții – 4.3 Caput Mundi-Next Generation EU pentru evenimente turistice importante

Țintă

Numărul de situri culturale și turistice a căror recalificare a ajuns, în medie, la 50 % din Stato Avanzamento Lavori (SAL) (primul lot)

NU EXISTĂ

Număr

0

100

TRIMESTRUL 4

2024

Obiectivul este atins atunci când progresul mediu de recalificare a 100 de situri culturale și turistice atinge 50 % din stadiul de avansare indicat în Stato Avanzamento Lavori (SAL).

M1C3-28

Investiția 4.2: Fonduri pentru competitivitatea întreprinderilor de turism

Țintă

Numărul de întreprinderi care beneficiază de sprijin prin grant și/sau credit fiscal pentru infrastructuri și/sau servicii

NU EXISTĂ

Număr

0

2 700

TRIMESTRUL 4

2025

Decretul (decretele) de acordare a creditului fiscal și/sau a subvenției pentru cel puțin 2,700 de întreprinderi care au investit în infrastructuri și/sau servicii, astfel cum au fost demolate prin primirea cererii de plată.

M1C3-29

Investiția 4.2: Fonduri pentru competitivitatea întreprinderilor de turism

Țintă

Numărul de proiecte din domeniul turismului care urmează să fie sprijinite prin intermediul fondurilor tematice ale Băncii Europene de Investiții

NU EXISTĂ

Număr

0

70

TRIMESTRUL 2

2026

Intermediarii financiari selectați trebuie să fi încheiat acorduri de finanțare legală cu beneficiarii finali pentru sprijinirea, prin intermediul fondurilor tematice ale BEI, a cel puțin 70 de proiecte turistice.

M1C3-30

Investiția 4.2: Fonduri pentru competitivitatea turismului

întreprinderi

Țintă

Fondurile tematice ale Băncii Europene de Investiții:

Plată către fond în valoare totală de 350 000 000 EUR

NU EXISTĂ

Număr

0

350 000 000

TRIMESTRUL 4

2022

Plata trebuie să fie în conformitate cu politica de investiții definită în jalon.

M1C3-31

Investiția 4.2: Fonduri pentru competitivitatea întreprinderilor de turism

Țintă

Fondul Național pentru Turism:

Plată către fond în valoare totală de 150 000 EUR 000 EUR pentru sprijin sub formă de capitaluri proprii

NU EXISTĂ

Număr

0

150 000 000

TRIMESTRUL 4

2022

Plata trebuie să fie în conformitate cu politica de investiții definită în jalon.

M1C3-32

Investiția 4.2: Fonduri pentru competitivitatea întreprinderilor de turism

Țintă

Numărul de întreprinderi care urmează să fie sprijinite prin Fondul de garantare pentru IMM-uri

NU EXISTĂ

Număr

0

1 000

TRIMESTRUL 4

2025

Scrisoarea de confirmare prin care se acordă garanția se emite în favoarea a cel puțin 1 000 de întreprinderi.

M1C3-33

Investiția 4.2 Fonduri pentru competitivitatea întreprinderilor de turism

Țintă

Fondo Rotativo:
Acorduri juridice semnate cu beneficiarii finali

NU EXISTĂ

Număr

0

300

TRIMESTRUL 4

2025

Acorduri de finanțare legală semnate pentru sprijinirea, prin intermediul Fondo Rotativo, a cel puțin 300 de întreprinderi.

M1C3-35

— Investiții – 4.3 Caput Mundi-Next Generation EU pentru evenimente turistice importante

Etapă de referință

Semnarea fiecărui acord pentru șase proiecte între un minister al turismului și beneficiari/organisme de punere în aplicare

Publicarea acordului de program dintre Ministerul Turismului, municipalitatea Roma Capital și ceilalți actori implicați

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2022

Acordurile se semnează pentru cele 6 proiecte: 
1) patrimoniul cultural roman pentru noua generație a UE; 2) de la Pagan Roma la drumul Christian Roma – Jubilee; 3) #Lacittàcondivisa; 4) #Mitingodiverde; 5) romi 4.0; 6) #Amanotesa

Lista beneficiarilor/organismelor de punere în aplicare include: Capitala Romei; Superintendența arheologică a patrimoniului cultural, de mediu și peisagistic din Roma (MIC); Parcul arheologic din Colosseum; Parcul arheologic Appia Antica; Dioceza de la Roma; Ministerul Turismului; Regiunea Lazio.

Înainte de cererea de oferte, criteriile de selecție și de atribuire, precum și particularitățile proiectelor se definesc cu resursele aferente.

Atribuirea contractelor pentru proiectele selectate în cadrul cererilor competitive de propuneri este în conformitate cu Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) prin utilizarea unei liste de excludere și a cerinței de conformitate cu legislația UE și națională relevantă în domeniul mediului.

M1C3-36

Investiție – 4.3 Caput Mundi-Next Generation EU pentru evenimente turistice importante

Țintă

Numărul de intervenții în situri culturale și turistice

NU EXISTĂ

Număr

0

200

TRIMESTRUL 2

2026

Certificatele de finalizare a lucrărilor sau a serviciilor se eliberează pentru cel puțin 200 intervenții enumerate în programul Caput M”.

   

D. MISIUNEA 2 COMPONENTA 1: Economia circulară, sectorul agroalimentar și tranziția verde 

Această componentă a planului de redresare și reziliență al Italiei acoperă investițiile și reformele în domeniul gestionării deșeurilor, al economiei circulare, al sprijinului pentru lanțurile valorice agroalimentare și al tranziției verzi. Aceste reforme și investiții sunt completate de reforme menite să sporească concurența în domeniul gestionării deșeurilor și al serviciilor publice locale în cadrul componentei de reformă a „mediului de afaceri” și să îmbunătățească consumul de apă pentru agricultură. Această componentă răspunde recomandărilor specifice fiecărei țări de a concentra investițiile în tranziția verde, inclusiv în economia circulară.

Investițiile și reformele din cadrul acestei componente contribuie la abordarea recomandărilor specifice fiecărei țări adresate Italiei în 2020 și 2019 cu privire la necesitatea de a „concentra investițiile pe tranziția verde și pe cea digitală, în special pe [...] gestionarea deșeurilor și a apei” (CSR 3, 2020) și de a „concentra politica economică legată de investiții pe [...] și pe calitatea infrastructurii, luând în considerare și disparitățile regionale” (recomandările specifice fiecărei țări 3, 2019). 

Se preconizează că nicio măsură din cadrul acestei componente nu prejudiciază în mod semnificativ obiectivele de mediu în sensul articolul 17 din Regulamentul (UE) 2020/852, ținând seama de descrierea măsurilor și a etapelor de atenuare prevăzute în planul de redresare și reziliență în conformitate cu Orientările tehnice DNSH (2021/C58/01). 

 

D.1.    Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil

Economia circulară

Reforma 1.1 – Strategia națională pentru economia circulară 

Această reformă constă în adoptarea unei strategii naționale ample pentru economia circulară, care acoperă un nou sistem digital de trasabilitate a deșeurilor, stimulente fiscale pentru sprijinirea activităților de reciclare și a utilizării materiilor prime secundare, o revizuire a taxelor de mediu, dreptul la reutilizare și reparare, reforma sistemului REP (răspunderea extinsă a producătorilor) și a consorțiilor, sprijin pentru instrumentele de reglementare existente (cum ar fi legislația privind eliminarea deșeurilor și criteriile minime de mediu în cadrul achizițiilor publice verzi) și sprijin pentru proiectul de simbioză industrială. Reforma sistemului REP și consorții abordează, de asemenea, necesitatea unei utilizări mai eficiente a contribuției de mediu pentru a asigura aplicarea unor criterii transparente și nediscriminatorii. Se înființează un organism de supraveghere specific, cu scopul de a monitoriza funcționarea și eficacitatea sistemelor consorțiilor, sub președinția Ministerului Tranziției Ecologice (MITE). Măsura vizează toate consorțiile (nu numai sistemul de ambalare CONAI). 

Reforma 1.3 – Sprijin tehnic pentru autoritățile locale 

Această reformă constă în acordarea de sprijin tehnic autorităților locale de către guvern pentru punerea în aplicare a reglementărilor de mediu la nivelul UE și la nivel național, pentru elaborarea de planuri și proiecte privind gestionarea deșeurilor și pentru procedurile de licitație. Sprijinul pentru procedurile de licitație asigură faptul că concesiunile în domeniul gestionării deșeurilor sunt acordate într-un mod transparent și nediscriminatoriu, sporind procesele competitive în vederea atingerii unor standarde mai bune pentru serviciile publice. Prin urmare, această reformă sprijină punerea în aplicare a reformelor privind gestionarea deșeurilor propuse în cadrul componentei de reformă a mediului de afaceri. Asistența tehnică acoperă, de asemenea, achizițiile publice verzi. 



Investiția 2.1 – Planul logistic pentru sectorul agroalimentar, al pescuitului și acvaculturii, al silviculturii, al floriculturii și al pepinierelor vegetale 

Obiectivul acestei investiții este de a încuraja reducerea emisiilor în fazele de transport și logistică din sectorul agroalimentar, stimulând digitalizarea sectorului și utilizarea energiei din surse regenerabile. Această măsură constă în acordarea de sprijin pentru investiții tangibile și intangibile.

Investiția 2.2 – Parcul solar 

Obiectivul acestei investiții este de a spori sustenabilitatea și competitivitatea sectorului agricol. Această măsură constă în acordarea de sprijin pentru investiții în structuri din sectorul agricol, zootehnic și agroindustrial pentru instalarea de panouri solare, precum și pentru intervenții complementare. 

Investiția 2.3 – Inovarea și mecanizarea în sectoarele agricol și alimentar 

Obiectivul acestei investiții este de a stimula inovarea în sectorul agricol și alimentar. Această măsură constă în acordarea de sprijin pentru investiții în active corporale și necorporale.

Investiția 3.3 – Cultură și sensibilizare cu privire la subiecte și provocări de mediu 

Acest obiectiv al acestei investiții este proiectarea și producția de conținut digital pentru a sensibiliza publicul cu privire la provocările de mediu și climatice. Investiția constă în crearea unei platforme online fără abonamente pentru a crea un registru de materiale educaționale și recreative pe teme legate de mediu.

D.2.    Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil 

Număr secvențial 

Măsură conexă (reformă sau investiții) 

Etapă/Obiectiv 

Nume 

Indicatori calitativi
(pentru jaloane) 

Indicatori cantitativi
(pentru obiective) 

Calendar orientativ pentru finalizare 

Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte 

Unitatea de măsură 

Situația de referință 

Obiectiv 

Trimestru 

Anul 

M2C1-1 

Reforma 1.1 – Strategia națională pentru economia circulară 

Etapă de referință 

Intrarea în vigoare a Decretului ministerial pentru adoptarea Strategiei naționale pentru economia circulară 

Dispoziție din decretul ministerial care indică intrarea în vigoare 

NU EXISTĂ 

NU EXISTĂ 

NU EXISTĂ 

TRIMESTRUL 2 

2022 

Decretul ministerial pentru adoptarea Strategiei naționale pentru economia circulară conține cel puțin următoarele măsuri: 

·un nou sistem digital de trasabilitate a deșeurilor care să sprijine, pe de o parte, dezvoltarea pieței secundare a materiilor prime (oferind un cadru clar pentru aprovizionarea cu materii prime secundare), pe de altă parte, autoritățile de control în prevenirea și combaterea gestionării ilegale a deșeurilor. 

·stimulente fiscale pentru sprijinirea activităților de reciclare și a utilizării materiilor prime secundare; 

·o revizuire a sistemului de taxe de mediu pentru deșeuri, pentru a face reciclarea mai convenabilă decât depozitarea și incinerarea pe întreg teritoriul național; 

·dreptul la reutilizare și reparare; 

·reforma sistemului REP (răspunderea extinsă a producătorilor) și a sistemului consorțiilor pentru a sprijini realizarea obiectivelor UE prin crearea unui organism de supraveghere specific, sub președinția MITE, cu scopul de a monitoriza funcționarea și eficacitatea sistemelor consorțiilor; 

·sprijin pentru instrumentele de reglementare existente: Încetarea legislației privind deșeurile (națională și regională), Criterii minime de mediu (MCA) în cadrul achizițiilor publice ecologice. Dezvoltarea/actualizarea EOW și CAM vizează în mod specific construcțiile, textilele, materialele plastice, deșeurile de echipamente electrice și electronice (DEEE). 

·sprijin pentru proiectul de simbioză industrială prin instrumente de reglementare și financiare.) 

M2C1-2 

Reforma 1.3 – Sprijin tehnic pentru autoritățile locale 

Etapă de referință 

Aprobarea acordului pentru elaborarea planului de acțiune privind consolidarea capacităților în vederea sprijinirii autorităților publice locale 

Publicarea acordului aprobat pe site-ul ministerului 

NU EXISTĂ 

NU EXISTĂ 

NU EXISTĂ 

TRIMESTRUL 2 

2022 

Se aprobă acordul pentru elaborarea planului de acțiune privind consolidarea capacităților pentru a sprijini autoritățile publice locale în punerea în aplicare, în cadrul procedurilor de licitație, a criteriilor minime de mediu (MCA) stabilite prin lege (Decretul legislativ nr. 50/2016 privind licitațiile publice) în cadrul achizițiilor publice ecologice (APE) și începerea acțiunii de sprijin. 

Asistența tehnică pentru autoritățile locale (regiuni, provincii și municipalități) este asigurată de guvern (Ministerul Tranziției Ecologice, Ministerul Dezvoltării Economice și alte domenii relevante) prin intermediul societăților interne. Asistența tehnică acoperă următoarele: 

·asistență tehnică pentru punerea în aplicare a reglementărilor de mediu la nivelul UE și la nivel național; 

·sprijin pentru elaborarea de planuri și proiecte privind gestionarea deșeurilor; 

·sprijin pentru procedurile de licitație, inclusiv pentru a se asigura că concesiunile în domeniul gestionării deșeurilor sunt acordate într-un mod transparent și nediscriminatoriu, sporind procesele competitive în vederea atingerii unor standarde mai bune pentru serviciile publice. 

 

Ministerul Tranziției Ecologice elaborează un plan de acțiune specific de consolidare a capacităților pentru a sprijini autoritățile publice locale și achizitorii publici profesioniști să aplice în cadrul procedurilor de licitație criteriile minime de mediu (MCA) stabilite prin lege (Decretul legislativ nr. 50/2016 privind licitațiile publice) în cadrul achizițiilor publice ecologice (APE). 

M2C1-3 

Investiția 2.1: Plan logistic pentru sectorul agroalimentar, al pescuitului și acvaculturii, al silviculturii, al floriculturii și al pepinierelor vegetale 

Etapă de referință 

Publicarea clasamentului final în cadrul sistemului de stimulente logistice 

Publicarea pe site-ul web al ministerului sau pe orice alt canal de sprijin 

NU EXISTĂ 

NU EXISTĂ 

NU EXISTĂ 

TRIMESTRUL 4 

2022 

Decretul de aprobare definește clasamentul final. 

Sistemul de stimulente logistice include următoarele: 

a) criterii de eligibilitate care asigură faptul că proiectele selectate respectă Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) prin utilizarea unei liste de excludere și a cerinței de conformitate cu legislația UE și națională relevantă în domeniul mediului. 

b) angajamentul că contribuția investiției la acțiunile climatice în conformitate cu metodologia din anexa VI la Regulamentul (UE) 2021/241 reprezintă cel puțin 32 % din costul total al investiției sprijinite de MRR. 

c) angajamentul conform căruia contribuția digitală a investiției în conformitate cu metodologia din anexa VII la Regulamentul (UE) 2021/241 reprezintă cel puțin 27 % din costul total al investiției sprijinite de MRR. 

d) Angajamentul de a raporta cu privire la punerea în aplicare a măsurii la jumătatea duratei de viață a schemei și la sfârșitul schemei. 

M2C1-4 

Investiția 2.2: Parcul agrosolar 

Țintă 

Alocarea resurselor către beneficiari ca% din resursele financiare totale alocate investiției 

NU EXISTĂ 

Procent 

30 

TRIMESTRUL 4 

2022 

Identificarea proiectelor beneficiare a căror valoare totală reprezintă cel puțin 30 % din resursele financiare totale alocate investiției. Investiția este pusă în aplicare prin două proceduri diferite care există deja și se refinanțează. Aceste proceduri prevăd acordarea de împrumuturi întreprinderilor care îndeplinesc cerințele și depun cererea. 

M2C1-5 

Investiția 2.2: Parcul agrosolar 

Țintă 

Alocarea resurselor către beneficiari ca% din resursele financiare totale alocate investiției 

NU EXISTĂ 

Procent 

19 

32 

TRIMESTRUL 4 

2023 

Se identifică proiectele beneficiare a căror valoare totală reprezintă cel puțin 32 % din resursele financiare totale alocate investiției. Procedura de atribuire prevede plata granturilor sau a altor stimulente pentru întreprinderile care îndeplinesc cerințele și depun cererea. 

M2C1-6 

Investiția 2.2: Parcul agrosolar 

Țintă 

Alocarea resurselor către beneficiari ca% din resursele financiare totale alocate investiției 

NU EXISTĂ 

Procent 

32 

63.5 

TRIMESTRUL 2 

2024 

Identificarea proiectelor beneficiare a căror valoare totală reprezintă cel puțin 63,5 % din resursele financiare totale alocate investiției. Procedura de atribuire prevede plata granturilor sau a altor stimulente pentru întreprinderile care îndeplinesc cerințele și depun cererea. 

M2C1-6bis 

Investiția 2.2: Parcul agrosolar 

Țintă 

Alocarea resurselor către beneficiari ca% din resursele financiare totale alocate investiției 

NU EXISTĂ 

Procent 

63.5 

100 

TRIMESTRUL 4 

2024 

Identificarea proiectelor beneficiare a căror valoare totală reprezintă cel puțin 100 % din resursele financiare suplimentare alocate investiției. Procedura de atribuire prevede plata granturilor sau a altor stimulente pentru întreprinderile care îndeplinesc cerințele și depun cererea 

M2C1-7 

Investiția 2.3: Inovarea și mecanizarea în sectoarele agricol și alimentar 

Țintă 

Publicarea clasificărilor finale cu identificarea destinatarilor finali. 

NU EXISTĂ 

Număr 

10 000

TRIMESTRUL 4 

2024 

Identificarea a cel puțin 10 de destinatari finali pentru investiții în inovare în economia circulară și în bioeconomie.

Investițiile trebuie să ia în considerare cel puțin unul dintre următoarele elemente: 

Înlocuirea unui număr mai mare de 

vehicule de teren poluante 

— Introducerea agriculturii de precizie și a utilajelor pentru agricultură 4.0 

— Înlocuirea unor instalații mai învechite pentru fabricile de măslini 

Pentru a respecta Do-N— 

Principiul prejudiciilor semnificative, vehiculele de teren trebuie să aibă emisii zero sau să funcționeze exclusiv pe biometan, care trebuie să respecte criteriile stabilite în Directiva 2018/2001 (Directiva RED II). 

Producătorii de biocarburanți și de gaz biometan și biocombustibil trebuie să furnizeze certificate (dovada durabilității) eliberate de evaluatori independenți, astfel cum se prevede în Directiva 2018/2001. 

Operatorul achiziționează certificate de garanție de origine proporționale cu utilizarea preconizată a combustibilului. 

M2C1-8 

Investiția 2.3: Inovarea și mecanizarea în sectoarele agricol și alimentar 

Țintă 

Sprijin pentru investiții în inovare în economia circulară și în bioeconomie 

NU EXISTĂ 

Număr 

10 000

TRIMESTRUL 2 

2026 

Certificate de încheiere sau „certificate de execuție periodică(„Attestazione di regolare esecuzione”) eliberate pentru cel puțin 10 de proiecte de inovare în economia circulară și în bioeconomie pentru care se acordă sprijin financiar.

Investițiile care beneficiază de sprijin sunt: 

Înlocuirea vehiculelor de teren mai poluante

Introducerea agriculturii de precizie

Înlocuirea instalațiilor mai învechite pentru fabricile de măslini

Pentru a respecta principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ”, vehiculele de teren trebuie să aibă emisii zero sau să funcționeze exclusiv pe biometan, care trebuie să respecte criteriile stabilite în Directiva 2018/2001 (Directiva RED II). 

Producătorii de biocarburanți și de gaz biometan și biocombustibil trebuie să furnizeze certificate (dovada durabilității) eliberate de evaluatori independenți, astfel cum se prevede în Directiva 2018/2001. Operatorul achiziționează certificate de garanție de origine proporționale cu utilizarea preconizată a combustibilului. 

M2C1-9 

Investiția 2.2: Parcul agrosolar 

Țintă 

Producția de energie agrofotovoltaică 

NU EXISTĂ 

kW 

1 550 000

TRIMESTRUL 2 

2026 

Certificate de instalare eliberate pentru o capacitate instalată de producere a energiei solare de cel puțin 1 550 kW de 000 kW.

M2C1-11 

Investiția 3.3: Cultura și sensibilizarea cu privire la subiecte și provocări de mediu 

Etapă de referință 

Lansarea platformei web și a contractelor cu autorii 

Notificarea semnării contractului cu producătorii de conținut 

NU EXISTĂ 

NU EXISTĂ 

NU EXISTĂ 

TRIMESTRUL 2 

2022 

Lansarea publică a platformei web și semnarea acordurilor finale cu „producătorii de conținut”. Proiectele vizează dezvoltarea a cel puțin 180 podcasturi, lecții video specifice școlii și conținuturi video produse și disponibile pe platforma web privind tranziția ecologică. 

M2C1-12 

Investiția 3.3: Cultura și sensibilizarea cu privire la subiecte și provocări de mediu 

Țintă 

Podcasturi privind tranziția ecologică 

NU EXISTĂ 

Număr 

180 

TRIMESTRUL 2 

2025 

Cel puțin 180 podcasturi publicate pe platforma web. 

D.3.    Descrierea reformelor și a investițiilor pentru împrumut

Reforma 1.2 – Programul național de gestionare a deșeurilor 

Această reformă constă în adoptarea unui program național amplu pentru gestionarea deșeurilor, care vizează cele mai înalte niveluri de pregătire pentru reutilizare, reciclare și valorificare a deșeurilor, adaptarea rețelei de instalații necesare pentru gestionarea integrată a deșeurilor, reducerea la minimum a eliminării finale ca opțiune finală și reziduală, instituirea unor sisteme de monitorizare, prevenirea deschiderii de noi proceduri de constatare a neîndeplinirii obligațiilor împotriva Italiei, combaterea nivelului scăzut de colectare a deșeurilor, descurajarea depozitării deșeurilor și asigurarea complementarității cu programele regionale privind deșeurile, facilitarea realizării obiectivelor legislației europene și naționale în materie de deșeuri și combaterea aruncării ilegale a deșeurilor și a arderii în aer liber.

Investiția 1.1 – Punerea în aplicare a unor noi instalații de gestionare a deșeurilor și modernizarea instalațiilor existente și a „proiectelor emblematice” pentru economia circulară 

Acest obiectiv al acestei investiții este de a îmbunătăți gestionarea deșeurilor și de a sprijini economia circulară. Investiția constă în finanțarea de proiecte pentru construirea de noi instalații de tratare/reciclare sau modernizarea celor existente, precum și pentru sprijinirea și digitalizarea colectării separate pentru diferite fluxuri de deșeuri. 

 

Investiția 2.1 – Planul logistic pentru sectorul agroalimentar, al pescuitului și acvaculturii, al silviculturii, al floriculturii și al pepinierelor vegetale 

Obiectivul acestei investiții este de a încuraja reducerea emisiilor în fazele de transport și logistică din sectorul agroalimentar, stimulând digitalizarea sectorului și utilizarea energiei din surse regenerabile. Această măsură constă în acordarea de sprijin pentru investiții tangibile și intangibile.

Investiția 3.1 – Insulele verzi

Obiectivul acestei măsuri este de a sprijini tranziția verde în 19 insule mici neinterconectate din Italia. Această investiție constă în finanțarea și punerea în aplicare a unor proiecte în domeniul energiei (care poate include, dar nu se limitează la surse regenerabile de energie, rețea sau eficiență energetică), al apei (care poate include, dar nu se limitează la desalinizare), al transporturilor (care pot include, dar nu se limitează la trasee pentru biciclete, autobuze sau ambarcațiuni cu emisii zero) și al deșeurilor (care pot include, dar nu se limitează la separarea deșeurilor) în cele 19 de insule mici neinterconectate.

Investiția 3.2 – Comunități verzi

Obiectivul acestei investiții este de a sprijini tranziția verde în teritoriile rurale și montane (așa-numitele „comunități verzi”). Această investiție constă în sprijinirea proiectelor din cadrul „comunităților verzi”.

 

Investiția 3.4 – Fondo Rotativo Contratti di Filiera (FCF) pentru sprijinirea contractelor privind lanțurile de aprovizionare pentru sectorul agroalimentar, al pescuitului și acvaculturii, al silviculturii, al floriculturii și al pepinierelor vegetale 

Această măsură constă într-o investiție publică într-o facilitate, Fondo Rotativo Contratti di Filiera (FCF), pentru a stimula investițiile private și a îmbunătăți accesul la finanțare în sectorul agroalimentar, al pescuitului și acvaculturii, al silviculturii, al floriculturii și al pepinierelor vegetale din Italia. Mecanismul funcționează prin acordarea de subvenții și împrumuturi subvenționate direct prin intermediul ISMEA (Istituto di Servizi per il Mercato Agricolo Alimentare).

Instrumentul este gestionat de ISMEA în calitate de partener de implementare. Facilitatea include următoarele linii de produse: 

·Sprijinirea întreprinderilor, a grupurilor de întreprinderi sau a asociațiilor de producători agricoli, precum și a organizațiilor de cercetare și diseminare a cunoștințelor din sectorul agroalimentar, al pescuitului și acvaculturii, al silviculturii, al floriculturii și al pepinierelor vegetale prin îmbunătățirea proceselor de producție prin includerea unei combinații de activități între următoarele: 

oSă îmbunătățească durabilitatea din punctul de vedere al mediului a proceselor de producție prin investiții în active corporale și necorporale pentru a spori în mod substanțial eficiența proceselor de producție vizate în ceea ce privește consumul de energie, apă și resurse; 

oInvestiții în proiecte de cunoaștere, formare, cercetare și inovare, transfer de tehnologie și dezvoltare, care pot sprijini, de asemenea, reorganizarea relațiilor dintre diferiții actori din lanțul de aprovizionare, pentru a spori durabilitatea proceselor de producție;

oInvestiții în digitalizarea întreprinderilor, inclusiv în comerțul electronic și în tehnologiile emergente; 

oInstalarea de panouri fotovoltaice și solare 

Obiectivul măsurii este de a reduce emisiile de gaze cu efect de seră, deșeurile alimentare și utilizarea pesticidelor și a antimicrobienelor, de a îmbunătăți eficiența energetică și de a spori producția și utilizarea energiei din surse regenerabile.

Pentru a realiza investiția în instrument, ministerul și ISMEA semnează un acord de punere în aplicare care include următoarele elemente: 

1.Descrierea procesului decizional al instrumentului: Decizia finală de investiții a mecanismului este luată de un comitet pentru investiții sau de un alt organ de conducere echivalent relevant și este aprobată cu majoritatea voturilor membrilor independenți de guvern. 

2.Cerințele-cheie ale politicii de investiții asociate, care includ: 

a.Descrierea produsului (produselor) financiar (e) și a beneficiarilor finali eligibili. 

b.Cerința ca toate investițiile sprijinite să fie viabile din punct de vedere economic. 

c.Cerința de a respecta principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ”, astfel cum este prevăzut în Orientările tehnice privind principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01). În special, politica de investiții exclude de la eligibilitate următoarea listă de activități și active: (I) activitățile și activele legate de combustibilii fosili, inclusiv utilizarea în aval 21 , (ii) activitățile și activele din cadrul schemei UE de comercializare a certificatelor de emisii (ETS) care generează emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt mai mici decât valorile de referință relevante 22 , (iii) activitățile și activele legate de depozitele de deșeuri, incineratoare 23 și stațiile de tratare mecano-biologică 24 .

d.Cerința ca beneficiarii finali ai mecanismului să nu primească sprijin din partea altor instrumente ale Uniunii pentru a acoperi aceleași costuri. 

3.Suma acoperită de acordul de punere în aplicare, structura taxelor pentru partenerul de implementare și cerința de a reinvesti orice restituiri în conformitate cu politica de investiții a facilității. 

4.Cerințe de monitorizare, audit și control, inclusiv: 

a.Descrierea sistemului de monitorizare al partenerului de implementare pentru raportarea cu privire la investițiile mobilizate. 

b.Descrierea procedurilor partenerului de implementare care asigură prevenirea, detectarea și corectarea fraudei, a corupției și a conflictelor de interese.

c.Obligația de a verifica eligibilitatea fiecărei operațiuni în conformitate cu cerințele prevăzute în acordul de punere în aplicare înainte de a se angaja să finanțeze o operațiune. 

d.Obligația de a efectua audituri ex post bazate pe riscuri în conformitate cu un plan de audit al ISMEA. Aceste audituri verifică i) eficacitatea sistemelor de control, inclusiv detectarea fraudei, a corupției și a conflictelor de interese; respectarea principiului DNSH, a normelor privind ajutoarele de stat, a cerințelor privind obiectivele climatice și digitale în conformitate cu anexa VI la Regulamentul privind MRR și cu anexa VII la Regulamentul privind MRR; și iii) cerința ca beneficiarii finali ai mecanismului să nu fi primit sprijin din partea altor instrumente ale Uniunii pentru a acoperi aceleași costuri. Auditurile verifică, de asemenea, legalitatea tranzacțiilor și respectarea condițiilor acordului de punere în aplicare și ale acordurilor de finanțare aplicabile.

 

5.Cerințe privind investițiile în domeniul climei realizate de partenerul de implementare: cel puțin 1 848 000 000.00 EUR din investițiile MRR în mecanism contribuie la obiectivele legate de schimbările climatice în conformitate cu anexa VI la Regulamentul privind MRR.  25

Investiția 4 – Facilitatea pentru parcuri agrosolare

Această măsură constă într-o investiție publică într-o schemă de granturi, facilitatea „Parcul Agrosolar”, pentru a stimula investițiile private și a îmbunătăți accesul la finanțare în sectorul agroindustrial al Italiei. Sistemul funcționează prin acordarea de subvenții direct sectorului privat.

Schema este gestionată de Gestore Servizi Energetici S.p.A. (GSE) în calitate de partener de implementare. Programul acordă o subvenție care acoperă o parte din costurile proiectelor. Schema sprijină investițiile în structuri din sectorul agricol, zootehnic și agroindustrial, în vederea instalării de panouri solare, precum și intervenții complementare. Calitatea de membru al rețelei „rete del lavoro agricolo di qualità” va fi luată în considerare în mod pozitiv în evaluarea propunerilor de proiecte. 

Pentru a pune în aplicare investiția în sistem, Italia și GSE semnează un acord de punere în aplicare care include următoarele elemente: 

1.Descrierea procesului decizional al sistemului: Decizia finală de atribuire a regimului este luată de un comitet pentru investiții sau de un alt organ de conducere echivalent relevant și este aprobată cu majoritatea voturilor membrilor independenți de guvern. 



2.Cerințele-cheie ale politicii de grant asociate, care includ: 

a.Descrierea granturilor acordate și a beneficiarilor finali eligibili.

b.Cerința ca toate investițiile sprijinite să fie viabile din punct de vedere economic. 

c.Cerința de a respecta principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ”, astfel cum este prevăzut în Orientările tehnice privind principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01). În special, politica de subvenționare exclude de la eligibilitate următoarea listă de activități și active: (I) activitățile și activele legate de combustibilii fosili, inclusiv utilizarea în aval 26 , (ii) activitățile și activele din cadrul schemei UE de comercializare a certificatelor de emisii (ETS) care generează emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt mai mici decât valorile de referință relevante 27 , (iii) activitățile și activele legate de depozitele de deșeuri, incineratoare 28 și stațiile de tratare mecano-biologică 29 .

d.Cerința ca beneficiarii finali ai schemei să nu primească sprijin din partea altor instrumente ale Uniunii pentru a acoperi aceleași costuri. 

3.Suma care face obiectul acordului de punere în aplicare, structura taxelor pentru partenerul de implementare și cerința de a utiliza orice încasări neutilizate din sistem, inclusiv după 2026, în aceleași scopuri de politică. 

4.Cerințe de monitorizare, audit și control, inclusiv: 

1.Descrierea sistemului de monitorizare al partenerului de implementare pentru raportarea cu privire la granturile mobilizate. 

2.Descrierea procedurilor partenerului de implementare care vor asigura prevenirea, detectarea și corectarea fraudei, a corupției și a conflictelor de interese.

3.Obligația de a verifica eligibilitatea fiecărei operațiuni în conformitate cu cerințele prevăzute în acordul de punere în aplicare înainte de acordarea unui grant pentru o operațiune. 



4.Obligația de a efectua audituri ex post bazate pe riscuri în conformitate cu un plan de audit al GSE. Aceste audituri verifică i) eficacitatea sistemelor de control, inclusiv detectarea fraudei, a corupției și a conflictelor de interese; respectarea principiului DNSH, a normelor privind ajutoarele de stat, a cerințelor privind obiectivele climatice; și iii) cerința ca beneficiarii finali ai schemei să nu fi primit sprijin din partea altor instrumente ale Uniunii pentru a acoperi aceleași costuri. Auditurile verifică, de asemenea, legalitatea tranzacțiilor și respectarea condițiilor acordurilor de grant din acordul de punere în aplicare aplicabil.

5.Cerințe privind investițiile în domeniul climei realizate de partenerul de implementare: cel puțin 633 000 000 EUR din investiția MRR în schemă contribuie la obiectivele legate de schimbările climatice în conformitate cu anexa VI la Regulamentul privind MRR 30 . 

D.4.    Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile împrumutului

Număr secvențial 

Măsură conexă (reformă sau investiții) 

Etapă/Obiectiv 

Nume 

Indicatori calitativi
(pentru jaloane) 

Indicatori cantitativi
(pentru obiective) 

Calendar orientativ pentru finalizare 

Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte 

Unitatea de măsură 

Situația de referință 

Obiectiv 

Trimestru 

Anul 

M2C1-13 

Reforma 1.2 – Programul național de gestionare a deșeurilor 

Etapă de referință 

Intrarea în vigoare a decretului ministerial privind Programul național de gestionare a deșeurilor 

Dispoziție legală care indică data de intrare în vigoare 

NU EXISTĂ 

NU EXISTĂ 

NU EXISTĂ 

TRIMESTRUL 2 

2022

Decretul ministerial privind Programul național de gestionare a deșeurilor include cel puțin următoarele obiective: 

să atingă cele mai înalte niveluri de pregătire pentru reutilizare, reciclare și valorificare a deșeurilor, îndeplinind cel puțin obiectivele prevăzute la articolul 181 din Decretul legislativ nr. 152/06 și ținând seama, de asemenea, de schemele de răspundere extinsă a producătorilor; 

I.adaptarea rețelei de instalații necesare pentru gestionarea integrată a deșeurilor – în vederea dezvoltării economiei circulare – asigurând capacitățile necesare pentru atingerea obiectivelor stabilite la litera a) și, în consecință, reducerea la minimum a eliminării finale ca opțiune finală și reziduală, în conformitate cu principiul proximității și ținând seama de obiectivele de prevenire definite în cadrul planificării naționale de prevenire a generării deșeurilor prevăzute la articolul 180 din Decretul legislativ nr. 152/06; 

II.să instituie o monitorizare adecvată a punerii în aplicare a programului pentru a permite verificarea constantă a conformității cu obiectivele sale și eventuala necesitate de a adopta instrumente corective pentru realizarea acțiunilor planificate; 

III.să împiedice inițierea de noi proceduri de constatare a neîndeplinirii obligațiilor împotriva Republicii Italiene pentru nepunerea în aplicare a reglementărilor europene privind planificarea ciclului deșeurilor; 

IV.să abordeze problema nivelului scăzut de colectare a deșeurilor și să descurajeze depozitarea deșeurilor (a se vedea, de asemenea, Strategia națională privind economia circulară); 

V.instalația regională de gestionare a deșeurilor este complementară programului național de gestionare a deșeurilor; 

VI.să elimine lacunele în materie de gestionare a deșeurilor și decalajul regional în ceea ce privește capacitatea instalațiilor și standardele de calitate existente între diferitele regiuni și zone de pe teritoriul național, cu scopul de a recupera întârzierile; 

VII.realizarea obiectivelor actuale și noi prevăzute de legislația europeană și națională; 

VIII.pentru a combate deversările ilegale de deșeuri și arderea în aer liber (de exemplu, în zona Terra dei Fuochi) prin măsuri, inclusiv introducerea unui nou sistem de trasabilitate a deșeurilor, se dezvoltă un sistem global de monitorizare sprijinit pentru a face față deversărilor ilegale utilizând sateliți, drone și tehnologii de inteligență artificială (IA). 

M2C1-14 

Investiția 1.1 – Implementarea de noi instalații de gestionare a deșeurilor și modernizarea instalațiilor existente; 

Investiția 1.2 – Proiecte-pilot „emblematice” privind economia circulară 

Etapă de referință 

Intrarea în vigoare a decretului ministerial. 

Adoptarea decretului ministerial pentru aprobarea criteriilor de selecție a proiectelor propuse de municipalități. 

Publicație în Gazzetta Ufficiale 

NU EXISTĂ 

NU EXISTĂ 

TRIMESTRUL 3 

2021 

Intră în vigoare Decretul ministerial de aprobare a criteriilor de selecție a proiectelor propuse de municipalități. 

Decretul ministerial prevede că proiectele sunt selectate dintre următoarele criterii: 

·Coerența cu legislația UE și națională și cu Planul de acțiune european privind economia circulară, 

·Îmbunătățirea preconizată a obiectivelor privind reciclarea 

·Coerența cu instrumentele de planificare regionale și naționale; 

·Contribuția la soluționarea încălcărilor UE, sinergiile cu alte planificări sectoriale (de exemplu, PNIEC) și/sau alte componente ale planului, tehnologiile inovatoare bazate pe experiențe la scară largă; 

·Calitatea tehnică a propunerii. 

·Coerența și complementaritatea cu programele politicii de coeziune și cu proiecte similare finanțate prin alte instrumente ale UE și naționale 

Intervențiile nu includ investiții în depozite de deșeuri, instalații de eliminare, instalații de tratare biologică mecanică/tratare mecanică sau incineratoare, în conformitate cu principiul DNSH. 

M2C1-15 

Reforma 1.2 

Programul național de gestionare a deșeurilor 

 

Țintă 

Reducerea depozitelor neregulamentare de deșeuri (T1)

NU EXISTĂ 

Număr 

33 

11 

TRIMESTRUL 2 

2024 

Reducerea depozitelor de deșeuri neconforme incluse în procedura de constatare a neîndeplinirii obligațiilor NIF 2003/2077 în perioada 33-11 (și anume, cu cel puțin 66 %). 

M2C1-15bis 

Reforma 1.2 

Programul național de gestionare a deșeurilor: 

Țintă 

Reducerea depozitelor neregulamentare de deșeuri (T2) 

NU EXISTĂ 

Număr

34 

14 

TRIMESTRUL 4 

2023 

Reducerea depozitelor de deșeuri neconforme incluse în procedura de constatare a neîndeplinirii obligațiilor 2011/2215 de la 34 la 14 (adică de cel puțin 60 %). 

M2C1-15ter 

Investiția 1.1 – Implementarea de noi instalații de gestionare a deșeurilor și modernizarea instalațiilor existente 

Țintă 

Reducerea diferențelor regionale în ceea ce privește colectarea separată 

NU EXISTĂ 

Puncte procentuale 

22.8 

20 

TRIMESTRUL 4 

2023 

Diferența dintre media națională și regiunea cu cele mai slabe performanțe în ceea ce privește ratele de colectare separată se reduce la 20 puncte procentuale. 

M2C1-15 quater 

Investiția 1.1 – Implementarea de noi instalații de gestionare a deșeurilor și modernizarea instalațiilor existente 

Etapă de referință 

Intrarea în vigoare a obligației de colectare separată a deșeurilor biologice 

Dispoziție legală care indică data de intrare în vigoare 

NU EXISTĂ 

NU EXISTĂ 

NU EXISTĂ 

TRIMESTRUL 4 

2023 

Obligația de colectare separată a deșeurilor biologice este operațională până la 31 decembrie 2023, în conformitate cu Planul de acțiune al UE pentru economia circulară 

M2C1-16 

Reforma 1.2

Programul național de gestionare a deșeurilor 

Țintă 

Depozite de deșeuri neregulamentare 

NU EXISTĂ 

Număr 

11 

TRIMESTRUL 2 

2026 

Reducerea depozitelor de deșeuri neconforme incluse în procedura de constatare a neîndeplinirii obligațiilor 2003/2077 de la 11 la 0. 

M2C1-16bis 

Reforma 1.2

Programul național de gestionare a deșeurilor 

Țintă 

Depozite de deșeuri neregulamentare 

NU EXISTĂ 

Număr 

14 

TRIMESTRUL 2 

2024 

Reducerea depozitelor de deșeuri neconforme incluse în procedura de constatare a neîndeplinirii obligațiilor 2011/2215 în perioada 14-9 (și anume, cel puțin 75 %) 

M2C1-16ter 

 

Investiția 1.1 – Implementarea de noi instalații de gestionare a deșeurilor și modernizarea instalațiilor existente 

Țintă 

Diferențe regionale în ceea ce privește ratele de colectare separată 

NU EXISTĂ 

Puncte procentuale 

28,4 

20 

TRIMESTRUL 4 

2024 

Diferența în ceea ce privește colectarea separată a deșeurilor între media celor trei regiuni cu cele mai bune rezultate (Veneto, Trentino, Sardegna) și media regiunilor cu cele mai slabe performanțe (Basilicata, Calabria și Sicilia) indicate în raportul ISPRA din 2020 se reduce la 20 puncte procentuale. 

Îndeplinirea satisfăcătoare a obiectivului necesită, de asemenea, ca media națională și media celor trei regiuni cu cele mai bune rezultate indicate în raportul ISPRA din 2020 (Veneto, Trentino, Sardegna) în ceea ce privește colectarea separată a deșeurilor să crească în comparație cu datele incluse în raportul ISPRA din 2020. 

M2C1-16quater 

Investiția 1.1 – Punerea în aplicare a unor noi instalații de gestionare a deșeurilor și modernizarea instalațiilor existente și a proiectelor emblematice „economia circulară” 

 

Țintă 

 Proiecte finalizate 

NU EXISTĂ 

 Număr 

584 

TRIMESTRUL 2 

2026 

Certificate de finalizare a lucrărilor sau certificate de livrare pentru cel puțin 584 proiecte, dintre care cel puțin 90 se referă la proiecte pentru instalații de gestionare a deșeurilor.

M2C1-10 

Investiția 2.1: Plan logistic pentru sectorul agroalimentar, al pescuitului și acvaculturii, al silviculturii, al floriculturii și al pepinierelor vegetale 

Țintă 

 Investiții tangibile și intangibile în sectorul agroalimentar, al pescuitului și acvaculturii, al silviculturii, al floriculturii și al pepinierelor vegetale. 

NU EXISTĂ 

Număr 

72 

TRIMESTRUL 2 

2026 

Certificate de încheiere sau „certificate de execuție periodică(„Attestazione di regolare esecuzione”) pentru cel puțin 72 de investiții tangibile și intangibile în sectorul agroalimentar, al pescuitului și acvaculturii, al silviculturii, al floriculturii și al pepinierelor vegetale. 

M2C1-18 

Investiția 3.1: Insulele verzi 

Etapă de referință 

Intrarea în vigoare a decretului director 

Dispoziție din decret care indică intrarea în vigoare a legii 

NU EXISTĂ 

NU EXISTĂ 

NU EXISTĂ 

TRIMESTRUL 3 

2022 

Decretul director aprobă clasificarea proiectelor referitoare la rezultatele anunțului public. Procedura de selecție include următoarele: 

a) criterii de eligibilitate care asigură faptul că proiectele selectate respectă Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) prin utilizarea unei liste de excludere și a cerinței de conformitate cu legislația UE și națională relevantă în domeniul mediului. 

b) angajamentul că contribuția investiției la acțiunile climatice în conformitate cu metodologia din anexa VI la Regulamentul (UE) 2021/241 reprezintă cel puțin 37 % din costul total al investiției sprijinite de MRR. 

c) angajamentul de a raporta cu privire la punerea în aplicare a măsurii la jumătatea duratei de viață a schemei și la sfârșitul schemei. 

Domeniile posibile de intervenție sunt: 

·gestionarea integrată și certificată a patrimoniului agroforestier („inclusiv prin schimbul de credite provenite din captarea dioxidului de carbon, gestionarea biodiversității și certificarea lanțului de aprovizionare cu lemn”); 

·gestionarea integrată și certificată a resurselor de apă; 

·producția de energie din surse regenerabile locale, cum ar fi microhidrocentralele, biomasa, biogazul, energia eoliană, cogenerarea și biometanul; 

·dezvoltarea turismului durabil („capabil să consolideze produsele locale”); 

·construirea și gestionarea durabilă a parcului imobiliar și a infrastructurii unui munte modern; 

·eficiența energetică și integrarea inteligentă a centralelor și rețelelor; 

·dezvoltarea durabilă a activităților de producție (producție fără deșeuri); 

·integrarea serviciilor de mobilitate; 

·dezvoltarea unui model agricol durabil („care este, de asemenea, independent din punct de vedere energetic prin producția și utilizarea energiei din surse regenerabile în sectoarele energiei electrice, termice și al transporturilor”). 

Biometanul respectă criteriile de durabilitate și de reducere a emisiilor de gaze cu efect de seră prevăzute la articolele 29-31 și normele privind biocombustibilii pe bază de produse alimentare și furaje prevăzute la articolul 26 din Directiva (UE) 2018/2001 privind energia din surse regenerabile (REDII), precum și actele de punere în aplicare și actele delegate conexe, pentru a permite măsurii să respecte principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” și cerințele relevante din nota de subsol 8 din anexa VI la Regulamentul (UE) 2021/241. 

M2C1-19 

Investiția 3.1: Insulele verzi 

Țintă 

Punerea în aplicare a proiectelor integrate în insulele mici 

NU EXISTĂ 

Numărul de insule mici 

19 

TRIMESTRUL 2 

2026 

Certificate de finalizare a lucrărilor pentru proiecte ofintegrate în 19 insule mici care implică cel puțin trei tipuri diferite de intervenții dintre intervențiile eligibile enumerate mai jos. 

Intervențiile eligibile pentru finanțare sunt: 

·intervențiile în materie de eficiență energetică; 

·crearea și/sau modernizarea serviciilor de mobilitate colectivă și a infrastructurilor de încărcare; autobuze și ambarcațiuni alimentate cu energie electrică; adăposturi pentru servicii de transport public; utilizarea în comun a autoturismelor, utilizarea în comun a bicicletelor, utilizarea în comun a scuterelor; 

·construirea și/sau adaptarea pistelor pentru biciclete, construirea de zone de adăpostire; 

·colectarea separată cu consolidarea sistemelor de colectare; 

·construirea/modernizarea insulelor ecologice cu un centru de reutilizare asociat; 

·sisteme de desalinizare; 

·centrale de energie din surse regenerabile pentru energia electrică, care pot include, dar nu se limitează la energia fotovoltaică, eoliană offshore sau marină din surse regenerabile (de exemplu, energia valurilor sau a mareelor); 

·măsuri de eficiență energetică menite să reducă cererea de energie electrică; 

·intervențiile privind rețeaua de energie electrică și infrastructurile conexe, care pot include, dar nu se limitează la dispozitivele de stocare, integrarea sistemului de energie electrică în sistemul de apă al insulei, rețelele inteligente, sistemele inovatoare de gestionare sau monitorizare a energiei. 

M2C1-20 

Investiția 3.2: Comunitățile verzi 

Etapă de referință 

Atribuirea (tuturor) contractelor de achiziții publice pentru selectarea comunităților verzi 

Notificarea atribuirii (tuturor) contractelor de achiziții publice pentru selectarea comunităților verzi 

NU EXISTĂ 

NU EXISTĂ 

NU EXISTĂ 

TRIMESTRUL 3 

2022 

Notificarea procedurii de atribuire a granturilor, care ar trebui să includă criterii de eligibilitate care să asigure că proiectele selectate respectă Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) prin utilizarea unei liste de excludere și a cerinței de conformitate cu legislația UE și națională relevantă în domeniul mediului. 

M2C1-21 

Investiția 3.2: Comunitățile verzi 

Țintă

Proiecte finalizate în comunitățile verzi

NU EXISTĂ 

Numărul proiectelor

410

TRIMESTRUL 2

2026

Finalizarea a cel puțin 410 proiecte în comunitățile verzi atestate prin următoarele certificate: 

·certificat de finalizare regulată a lucrărilor sau 

·certificat de validare a conformității/execuție corespunzătoare pentru achiziționarea de bunuri și pentru achiziționarea sau prestarea de servicii.

Proiectele se desfășoară în următoarele domenii:

·gestionarea integrată și certificată a patrimoniului agroforestier;

·gestionarea integrată și certificată a resurselor de apă; 

·producția de energie din surse regenerabile locale, cum ar fi microhidrocentralele, biomasa, biogazul, energia eoliană, cogenerarea și biometanul; 

·dezvoltarea turismului durabil;

·construirea și gestionarea durabilă a parcului imobiliar și a infrastructurii unui munte modern; 

·eficiența energetică și integrarea inteligentă a centralelor și rețelelor; 

·dezvoltarea durabilă a activităților de producție (producție fără deșeuri); 

·integrarea serviciilor de mobilitate;

·dezvoltarea unui model agricol durabil.

M2C1-22 

Investiția 3.4: Fondo Contratti di Filiera (FCF) pentru a sprijini contractele privind lanțurile de aprovizionare pentru sectorul agroalimentar, al pescuitului și acvaculturii, al silviculturii, al floriculturii și al pepinierelor vegetale 

Etapă de referință 

Acord de punere în aplicare 

Intrarea în vigoare a acordului de punere în aplicare 

NU EXISTĂ 

NU EXISTĂ 

NU EXISTĂ 

TRIMESTRUL 2 

2024 

Intrarea în vigoare a acordului de punere în aplicare. 

M2C1-23 

Investiția 3.4: Fondo Contratti di Filiera (FCF) pentru a sprijini contractele privind lanțurile de aprovizionare pentru sectorul agroalimentar, al pescuitului și acvaculturii, al silviculturii, al floriculturii și al pepinierelor vegetale 

Etapă de referință 

Resurse transferate către ISMEA și modificarea acordului de punere în aplicare 

Certificat de transfer și de modificare a acordului de punere în aplicare 

NU EXISTĂ 

NU EXISTĂ 

NU EXISTĂ 

TRIMESTRUL 4 

2025 

Italia transferă suma suplimentară de 2 000 000 EUR către ISMEA pentru instrument.

Modificarea comisionului total de finanțare și de gestionare a acordului de punere în aplicare. 

M2C1-24 

Investiția 3.4: Fondo Contratti di Filiera (FCF) pentru a sprijini contractele privind lanțurile de aprovizionare pentru sectorul agroalimentar, al pescuitului și acvaculturii, al silviculturii, al floriculturii și al pepinierelor vegetale 

Țintă 

Acorduri juridice cu beneficiarii finali 

NU EXISTĂ

Procent

100 

TRIMESTRUL 2 

2026 

ISMEA trebuie să fi încheiat acorduri juridice de finanțare cu beneficiarii finali pentru o sumă necesară pentru a utiliza 100 % din investițiile MRR în mecanism (ținând seama de comisioanele de gestiune). ISMEA întocmește un raport care detaliază procentul acestei finanțări care contribuie la obiectivele climatice, utilizând metodologia din anexa VI. 

M2C1-25 

Investiția 3.4: Fondo Contratti di Filiera (FCF) pentru a sprijini contractele privind lanțurile de aprovizionare pentru sectorul agroalimentar, al pescuitului și acvaculturii, al silviculturii, al floriculturii și al pepinierelor vegetale 

Etapă de referință 

Ministerul a transferat valoarea totală a resurselor 

Certificatul de transfer 

 NU EXISTĂ 

NU EXISTĂ 

NU EXISTĂ 

TRIMESTRUL 4 

2024 

Italia transferă 1 960 000 000,00 EUR către ISMEA pentru instrument.

M2C1-26 

Investiția 4: Instalație pentru parcuri agrosolare 

Etapă de referință 

Acord de punere în aplicare 

Intrarea în vigoare a acordului de punere în aplicare 

 NU EXISTĂ 

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4 

2025 

Intrarea în vigoare a acordului de punere în aplicare.

M2C1-27 

Investiția 4: Instalație pentru parcuri agrosolare 

Etapă de referință 

Acorduri juridice semnate cu beneficiarii finali și finalizarea investițiilor 

Semnarea acordurilor juridice și a certificatului de transfer 

NU EXISTĂ 

NU EXISTĂ 

NU EXISTĂ 

TRIMESTRUL 2 

2026 

GSE trebuie să fi încheiat acorduri legale de grant cu beneficiarii finali pentru o sumă necesară pentru a utiliza 100 % din investiția MRR în schemă (luând în considerare comisioanele de gestiune).

Cel puțin 633 000 000 din această finanțare contribuie la obiectivele climatice utilizând metodologia din anexa VI la Regulamentul privind MRR.

Italia transferă 789 000 000 EUR către GSE pentru mecanism. 

 

E. MISIUNEA 2 COMPONENTA 2: Tranziția energetică și mobilitatea durabilă

Această componentă a planului de redresare și reziliență al Italiei acoperă investițiile și reformele în tranziția energetică. Aceasta include reforme menite să faciliteze autorizarea proiectelor din surse regenerabile de energie. Componenta conține investiții în lanțul de aprovizionare cu energie din surse regenerabile, în energia pe bază de hidrogen, în instalații de biometan și în rețele inteligente. Aceste reforme și investiții sunt completate de reforme menite să sporească concurența pe piața energiei electrice în cadrul componentei de reformă a „mediului de afaceri”.

Această componentă acoperă, de asemenea, investițiile și reformele în domeniul mobilității durabile. Aceasta include reforme menite să faciliteze autorizarea proiectelor de mobilitate durabilă. Componenta conține investiții pentru construirea de piste pentru biciclete și pentru infrastructuri de transport rapid de metrou/tramvai/autobuz și pentru achiziționarea de autobuze, material rulant, stingerea incendiilor și vehicule aeroportuare cu emisii zero. Aceste reforme și investiții sunt completate de reforme menite să elimine prețurile reglementate pentru încărcarea cu energie electrică și să sporească concurența în ceea ce privește concesiunile de puncte de încărcare, căile ferate regionale și transportul public local în cadrul componentei de reformă a „mediului de afaceri”.

Investițiile și reformele din cadrul acestei componente contribuie la abordarea recomandărilor specifice fiecărei țări adresate Italiei în 2020 și 2019 cu privire la necesitatea de „a concentra investițiile asupra tranziției verzi și digitale, în special asupra [...] producției și utilizării curate și eficiente a energiei [...] de transport public durabil” (CSR 3, 2020) și de a „concentra politica economică legată de investiții asupra [...] și asupra calității infrastructurii, luând în considerare și disparitățile regionale” (recomandarea specifică fiecărei țări 3, 2019).

Componenta sprijină orientările emise Italiei cu privire la punerea în aplicare a planului său național privind energia și clima [SWD (2020) 911 final], care invita Italia să promoveze, să restructureze și să retehnologizeze instalațiile existente din surse regenerabile, în special centralele eoliene existente, și să exploreze energia offshore inovatoare în întreaga Mediterană.

Se preconizează că nicio măsură din cadrul acestei componente nu prejudiciază în mod semnificativ obiectivele de mediu în sensul articolul 17 din Regulamentul (UE) 2020/852, ținând seama de descrierea măsurilor și a etapelor de atenuare prevăzute în planul de redresare și reziliență în conformitate cu Orientările tehnice DNSH (2021/C58/01).

E.1. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil

Reforma 1 – Simplificarea procedurilor de autorizare pentru centralele terestre și offshore din surse regenerabile și noul cadru juridic pentru sprijinirea producției din surse regenerabile și prelungirea duratei și a eligibilității schemelor de sprijin actuale

Această reformă constă în:

-intrarea în vigoare a măsurilor de simplificare pentru instalațiile din surse regenerabile de energie și retehnologizarea și modernizarea centralelor existente, în conformitate cu dispozițiile Decretului-lege nr. 76 din 17 iulie 2020 „” Decretul privind simplificările”;

-adoptarea unui decret, convenit cu regiunile și cu celelalte administrații de stat în cauză, care vizează definirea criteriilor de identificare a zonelor adecvate și neadecvate pentru instalarea de centrale de energie din surse regenerabile pentru o capacitate suplimentară de producție a energiei din surse regenerabile de cel puțin 73 GW, în concordanță cu versiunea actualizată a PNIEC, pentru realizarea obiectivelor de dezvoltare a surselor regenerabile de energie;

-finalizarea mecanismului de sprijin pentru SRE și pentru tehnologiile suplimentare nemature sau cu costuri de exploatare ridicate și prelungirea perioadei de derulare a licitațiilor pentru așa-numitul mecanism RES1, menținând în același timp principiul accesului competitiv;

-dispoziții pentru promovarea investițiilor în sistemele de stocare, în decretul legislativ de transpunere a Directivei (UE) 2019/944 privind normele comune pentru piața internă a energiei electrice.

Reforma 2 – Noua legislație pentru promovarea producției și consumului de gaze din surse regenerabile

Această reformă constă în consolidarea sprijinului pentru biometanul curat prin adoptarea unei legislații care să extindă domeniul de aplicare al proiectelor privind biometanul eligibile pentru sprijin și să prelungească perioada de timp pentru disponibilitatea granturilor. Biometanul trebuie să respecte criteriile stabilite în Directiva (UE) 2018/2001 privind energia din surse regenerabile (REDII) pentru a permite măsurii să respecte principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” și cerințele relevante din nota de subsol 8 din anexa VI la Regulamentul (UE) 2021/241.

Reforma 3 – Simplificarea administrativă și reducerea barierelor de reglementare din calea implementării hidrogenului

Această reformă constă în intrarea în vigoare a unui cadru legislativ pentru promovarea hidrogenului ca sursă regenerabilă de energie. Acest cadru legislativ conține:

-Reglementări tehnice de siguranță privind producția, transportul (criterii tehnice și de reglementare pentru introducerea hidrogenului în rețeaua de gaze naturale), stocarea și utilizarea hidrogenului;

-O procedură accelerată de autorizare cu o procedură de tip ghișeu unic pentru a obține autorizația de a construi și exploata o instalație de producere a hidrogenului la scară mică (pentru instalații de electrolizoare cu o putere mai mică de 1-5 MW; pragul de stocare este definit în reglementările tehnice de siguranță a hidrogenului menționate anterior).

-Reglementarea participării instalațiilor de producție a hidrogenului la serviciile de rețea. Autoritatea de reglementare în domeniul energiei (ARERA) are sarcina de a emite o măsură de reglementare specifică după consultarea părților interesate.

-Un sistem de garanții de origine pentru hidrogenul din surse regenerabile, pentru a transmite semnale de preț consumatorilor.

-Proceduri și/sau criterii de definire a zonelor de realimentare selectate de-a lungul autostrăzilor pentru optimizarea amplasării stațiilor de realimentare pentru a crea coridoare H2 pentru camioane, începând din regiunile de nord ale Italiei, până la valea Po și nodurile logistice și principalele autostrăzi de-a lungul peninsulei.

-Coordonarea planului de dezvoltare pe 10 ani al operatorului național de transport și de sistem (OST) cu planurile altor OTS europeni care vizează elaborarea unor standarde comune pentru transportul hidrogenului prin intermediul conductelor de gaze existente sau al conductelor dedicate.

Reforma 4 – Măsuri de promovare a competitivității hidrogenului

Această reformă constă în adoptarea de măsuri fiscale pentru a stimula producția și/sau utilizarea hidrogenului, în conformitate cu normele UE privind impozitarea, și în transpunerea Directivei RED II. Această măsură vizează sprijinirea producției de hidrogen prin electroliză utilizând surse regenerabile de energie, astfel cum sunt definite în Directiva (UE) 2018/2001 (Directiva privind energia din surse regenerabile), sau energia electrică din rețea.”

Reforma 5 – Proceduri mai inteligente de evaluare a proiectelor în sectorul sistemelor de transport public local cu instalații fixe și în sectorul transportului rapid în masă

Această reformă constă în adoptarea unei legislații care să atribuie în mod clar responsabilități în ceea ce privește aprobarea proiectelor de transport public local și o simplificare a procedurii de plată.

Investiția 2.1 – Consolidarea rețelelor inteligente

Obiectivul acestei investiții este modernizarea infrastructurii și digitalizarea rețelei de distribuție a energiei electrice. Investiția constă în acordarea de granturi operatorilor de rețele de distribuție pentru a finanța intervenții care sporesc capacitatea de găzduire a rețelei de distribuție, precum și capacitatea de care dispun gospodăriile pentru a-și electrifica consumul de energie.



Investiția 2.2 – Intervenții pentru creșterea rezilienței rețelei electrice

Obiectivul acestei investiții este de a face rețeaua de energie electrică rezistentă la fenomenele meteorologice extreme, reducând astfel probabilitatea unor întreruperi prelungite ale aprovizionării cu energie electrică. Investiția constă în acordarea de granturi operatorilor de sisteme de transport și de distribuție pentru lucrări la infrastructura de energie electrică.

Investiția 4.1 – Investiții în mobilitatea ușoară (Planul național de parcurs pe ciclu)

Obiectivul acestei investiții este de a construi piste pentru biciclete pentru a facilita naveta între locații din zonele metropolitane sau orașele care găzduiesc universități. Această investiție constă în construirea a cel puțin 1 261 km de piste pentru biciclete în zonele metropolitane și de piste turistice pentru biciclete.

Investiția 4.3 – Instalarea infrastructurilor de încărcare

Obiectivul acestei investiții este de a sprijini decarbonizarea sectorului transporturilor. Această investiție constă în finanțarea instalării de puncte publice rapide pentru infrastructura de încărcare pe căile libere și în zonele urbane.

Investiția 4.4.1 – Consolidarea parcului de autobuze pentru transportul public regional cu emisii zero

Obiectivul investiției este de a reduce emisiile de gaze cu efect de seră și de a moderniza parcul public de autobuze. Această investiție constă în achiziționarea de autobuze cu emisii zero și în instalarea de stații de încărcare.

Investiția 4.4.3 – Reînnoirea flotei pentru comanda brigăzii naționale de pompieri

Obiectivul investiției este de a reduce emisiile de gaze cu efect de seră și de a moderniza flota de pompieri. Această investiție constă în achiziționarea a cel puțin 3 de vehicule pentru Brigada Națională de pompieri.

Investiția 4.5 – Program de reînnoire a parcului de vehicule utilitare ușoare și private cu vehicule electrice

Această investiție vizează reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră și a poluării aerului cauzate de transportul rutier în zonele urbane. Această investiție constă într-un sistem de casare a autoturismelor prin care un vehicul termic este restituit și înlocuit cu un vehicul nou achiziționat cu emisii zero.

Investiția 5.4 – injecție de capital în Fondul pentru tranziție verde („GTF”) gestionat de CDP Venture Capital SGR

Această măsură vizează sprijinirea potențialului de creștere al economiei italiene prin stimularea investițiilor private, îmbunătățirea accesului la finanțare pentru întreprinderile nou-înființate implicate în tranziția verde și dezvoltarea pieței capitalului de risc în acest sector. Măsura constă într-o injecție de capital în valoare de 250 000 000 EUR în Fondul pentru o tranziție verde („GTF”) gestionat de CDP Venture Capital SGR.

CDP Venture Capital SGR adoptă o politică de investiții pentru utilizarea capitalurilor proprii. Politica de investiții include descrierea produsului (produselor) financiar (financiare) cu tipul preconizat de beneficiari finali eligibili pe care se preconizează că îl va sprijini capitalul propriu, inclusiv calendarul preconizat pentru punerea în aplicare de 15 ani și comisionul de gestionare de maximum 13 %. 31 GTF funcționează prin furnizarea directă sau indirectă de sprijin sub formă de capitaluri proprii, cvasicapital, datorii sau cvasi-îndatorare. 32 CDP Venture Capital SGR adoptă sistemul de audit și control descris în orientările „Linee Guida per le attività di rendicontazione e controllo dei Fondi DTF e GTF” pentru utilizarea capitalurilor proprii. Politica de investiții impune ca produsul (produsele) financiar (financiare) pe care îl (le) sprijină capitalul să respecte principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ”, astfel cum este prevăzut în Orientările tehnice privind principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01). În special, în cazul sprijinului general pentru întreprinderile nou-înființate, politica de investiții exclude întreprinderile care se concentrează 33 în mod substanțial în următoarele sectoare: (I) producția de energie pe bază de combustibili fosili și activitățile conexe 34 ; (II) industriile mari consumatoare de energie și/sau cu emisii ridicate de CO2 35 ; (III) producția, închirierea sau vânzarea de vehicule poluante 36 ; (IV) colectarea, tratarea și eliminarea deșeurilor 37 , (v) prelucrarea combustibilului nuclear, producția de energie nucleară. În plus, politica de investiții impune respectarea legislației UE și naționale relevante în domeniul mediului.

E.2. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

Indicatori calitativi
(pentru jaloane)

Indicatori cantitativi
(pentru obiective)

Calendar orientativ pentru finalizare

Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte

Unitatea de măsură

Situația de referință

Obiectiv

Trimestru

Anul

M2C2-6

Reforma 1 Simplificarea procedurilor de autorizare pentru centralele terestre și offshore din surse regenerabile și noul cadru juridic pentru sprijinirea producției din surse regenerabile și prelungirea duratei și a eligibilității schemelor de sprijin actuale

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a unui cadru juridic pentru simplificarea procedurilor de autorizare pentru construirea de structuri pentru energia din surse regenerabile onshore și offshore

Dispoziție din legea care indică intrarea în vigoare a legii

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 1

2024

Cadrul juridic include următoarele obiective:

intrarea în vigoare a măsurilor de simplificare pentru instalațiile din surse regenerabile de energie și retehnologizarea și modernizarea centralelor existente, în conformitate cu dispozițiile Decretului-lege nr. 76 din 17 iulie 2020 „” Decretul privind simplificările”;

adoptarea unui decret, convenit cu regiunile și cu celelalte administrații de stat în cauză, care vizează definirea criteriilor de identificare a zonelor adecvate și neadecvate pentru instalarea de centrale de energie din surse regenerabile pentru o capacitate suplimentară de producție a energiei din surse regenerabile de cel puțin 73 GW, în concordanță cu versiunea actualizată a PNIEC, pentru realizarea obiectivelor de dezvoltare a surselor regenerabile de energie;

finalizarea mecanismului de sprijin pentru SRE și pentru tehnologiile suplimentare nemature sau cu costuri de exploatare ridicate și prelungirea perioadei de derulare a licitațiilor pentru așa-numitul mecanism RES1, menținând în același timp principiul accesului competitiv;

dispoziții pentru promovarea investițiilor în sistemele de stocare, în decretul legislativ de transpunere a Directivei (UE) 2019/944 privind normele comune pentru piața internă a energiei electrice.

M2C2-7

Reforma 2 Noua legislație pentru promovarea producției și consumului de gaze din surse regenerabile

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a unui decret legislativ pentru promovarea utilizării gazelor din surse regenerabile pentru utilizarea biometanului în sectoarele transporturilor, industriale și rezidențiale și a unui decret de punere în aplicare care să stabilească condițiile și criteriile de utilizare a acestuia și noul sistem de stimulente.

Dispoziție din legea care indică intrarea în vigoare a legii

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Decretul legislativ include, în special:

1-modificare legislativă pentru un proces de autorizare simplificat și modificarea actualului mecanism de granturi pentru (i) extinderea perimetrului de eligibilitate și (ii) prelungirea perioadei de disponibilitate a granturilor și (iii) prevederea introducerii mecanismului tarifar și a garanției de origine pentru gazele din surse regenerabile

2-Transpunerea Directivei REDII prin decret legislativ

3-Coordonarea generală ar urma să fie realizată de Ministero della Transizione Ecologica (MiTE), cu sprijinul celorlalte administrații cu funcții consultative: Ministerul Agriculturii (MIPAAF), Ministerul Economiei și Finanțelor (MEF) și Gestore Servizi Energetici.

M2C2-8

Investiția 2.1 Consolidarea rețelelor inteligente

Etapă de referință

Atribuirea (tuturor) contractelor de achiziții publice pentru creșterea capacității rețelei

Notificarea atribuirii (tuturor) contractelor de achiziții publice pentru

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Notificarea atribuirii (tuturor) contractelor de achiziții publice pentru creșterea capacității rețelei de distribuție a energiei din surse regenerabile și pentru electrificarea consumului de energie

M2C2-10

Investiția 2.1 Consolidarea rețelelor inteligente

Etapă de referință

Rețele inteligente – Creșterea capacității rețelelor și electrificarea consumului de energie

Certificate de instalare sau rapoarte de încercare de acceptare

TRIMESTRUL 2

2026

Certificate de instalare sau rapoarte de testare de acceptare emise pentru intervenții care au ca rezultat:

—o creștere a capacității de găzduire a rețelei cu cel puțin 4 000 MW, certificată de unul sau mai multe rapoarte ale unui inginer independent;

— o creștere a puterii maxime furnizate pentru consum de rețea pentru un număr de puncte de livrare care corespunde unui număr de cel puțin 1 500 000 de locuitori, astfel cum este certificat de unul sau mai multe rapoarte ale unui inginer independent.

M2C2-12

Investiția 2.2 Intervenții pentru creșterea rezilienței rețelei electrice

Etapă de referință

Atribuirea proiectelor de creștere a rezilienței rețelei de energie electrică

Notificarea atribuirii proiectelor

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Atribuirea proiectelor de creștere a rezilienței de cel puțin 4 000 km în rețeaua de energie electrică, astfel încât să se reducă frecvența și durata reducerilor de energie cauzate de condițiile meteorologice extreme.

M2C2-13

Investiția 2.2 Intervenții pentru creșterea rezilienței rețelei electrice

Țintă

Creșterea rezilienței rețelei de energie electrică

NU EXISTĂ

Număr

0

4 000

TRIMESTRUL 2

2026

Certificate de finalizare a lucrărilor care corespund unei creșteri a rezistenței la cel puțin 4 000 km de rețea electrică, certificate prin unul sau mai multe rapoarte ale unui inginer independent.

M2C2-14

Investiția 3.3 Testarea hidrogenului pentru transportul rutier

Etapă de referință

Atribuirea (tuturor) contractelor de achiziții publice pentru dezvoltarea stațiilor de reîncărcare pe bază de hidrogen

Notificarea atribuirii (tuturor) contractelor de achiziții publice pentru dezvoltarea a cel puțin 40 stații de reîncărcare pe bază de hidrogen

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 1

2023

Notificarea atribuirii (tuturor) contractelor de achiziții publice pentru dezvoltarea a cel puțin 40 stații de reîncărcare pe bază de hidrogen, în conformitate cu Directiva 2014/94/UE privind infrastructura pentru combustibili alternativi.

M2C2-16

Investiția 3.4 Testarea hidrogenului pentru mobilitatea feroviară

Etapă de referință

Alocarea resurselor pentru testarea hidrogenului pentru mobilitatea feroviară

Notificarea alocării resurselor

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 1

2023

Alocarea resurselor în conformitate cu procedurile și criteriile stabilite pentru construirea a zece stații de realimentare pentru transportul feroviar pe bază de hidrogen de-a lungul a șase linii de cale ferată.”

M2C2-18

Investiția 3.5 – Cercetare și dezvoltare în domeniul hidrogenului

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor publice de C &Dpentru proiecte de cercetare în domeniul hidrogenului

Notificarea atribuirii contractelor de cercetare și dezvoltare în domeniul hidrogenului

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2022

Notificarea atribuirii contractelor de C &D, care vizează îmbunătățirea cunoștințelor privind implementarea vectorului de hidrogen în fazele de producție, stocare și distribuție. Contractele dezvoltă cel puțin patru dimensiuni ale cercetării:

a) Producția de hidrogen ecologic și curat

b) Tehnologii inovatoare pentru stocarea, transportul și transformarea hidrogenului în derivați și e-combustibili

c) Pile de combustie pentru aplicații staționare și de mobilitate

d) Sisteme integrate de gestionare inteligentă pentru a spori reziliența și fiabilitatea infrastructurilor inteligente bazate pe hidrogen

Această măsură sprijină producția de hidrogen bazată pe electroliză care utilizează surse regenerabile de energie, astfel cum sunt definite în Directiva (UE) 2018/2001 (Directiva privind energia din surse regenerabile) sau energia electrică din rețea, sau activitățile pe bază de hidrogen care respectă cerința de reducere a emisiilor de GES pe durata ciclului de viață cu 73,4 % pentru hidrogen, având ca rezultat emisii de GES pe durata ciclului de viață mai mici de 3 tCO2e/tH2 și cu 70 % pentru combustibilii sintetici pe bază de hidrogen în raport cu un combustibil fosil de referință de 94 g CO2e/MJ, prin analogie cu abordarea prevăzută la articolul 25 alineatul (2) din Directiva (UE) 2018/2001 și în anexa V la aceasta.

M2C2-20

Reforma 3 Simplificarea administrativă și reducerea barierelor de reglementare din calea implementării hidrogenului

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a acțiunilor legislative necesare

Dispoziție din legea care indică intrarea în vigoare a legii

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 1

2023

Acțiunile legislative necesare stabilesc (i) dispoziții de securitate în ceea ce privește producția, transportul și stocarea hidrogenului, (ii) simplifică procedurile pentru crearea de structuri mici pentru producția de hidrogen verde și (iii) măsuri legate de condițiile de construire a stațiilor de reîncărcare pe bază de hidrogen.

Această măsură sprijină numai activitățile pe bază de hidrogen care respectă cerința de reducere a emisiilor de GES pe durata ciclului de viață cu 73,4 % pentru hidrogen, ceea ce duce la 3 tCO2eq/tH2.

M2C2-21

Reforma 4 Măsuri de promovare a competitivității pe bază de hidrogen

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a stimulentelor fiscale

Dispoziție din legea care indică intrarea în vigoare a legii

N.A.P.

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2022

Legea stabilește stimulente fiscale pentru a sprijini producția de hidrogen verde și pentru a favoriza consumul de hidrogen verde în sectorul transporturilor.

Această măsură sprijină numai activitățile pe bază de hidrogen care respectă cerința de reducere a emisiilor de GES pe durata ciclului de viață cu 73,4 % pentru hidrogen, ceea ce duce la 3 tCO2eq/tH2.

M2C2-22

Investiția 4.1 Investiții în mobilitatea ușoară (Planul național al traseului ciclului)

Țintă:

Benzi pentru biciclete T1

NU EXISTĂ

Kilometri

0

200

TRIMESTRUL 4

2023

Finalizarea a cel puțin 200 km de piste pentru biciclete în zonele metropolitane, astfel cum sunt definite în descrierea măsurii sau în orașele care găzduiesc universități.

M2C2-23

Investiția 4.1 Investiții în mobilitatea ușoară (Planul național al traseului ciclului)

Țintă

Benzi pentru biciclete T2

NU EXISTĂ

Kilometri

200

1 261

TRIMESTRUL 2

2026

Se eliberează certificate de finalizare a lucrărilor pentru construirea a cel puțin 1 km de benzi pentru biciclete în zonele metropolitane și de piste pentru biciclete turistice.

M2C2-27

Investiția 4.3 Instalarea infrastructurilor de încărcare

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice pentru instalarea infrastructurilor de încărcare M1

Notificarea atribuirii tuturor contractelor de achiziții publice pentru instalarea infrastructurilor de încărcare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2023

Notificarea atribuirii tuturor contractelor de achiziții publice pentru construirea a cel puțin 4 700 de stații de reîncărcare în zonele urbane (toate municipalitățile).

Proiectul poate include, de asemenea, stații-pilot de reîncărcare destinate stocării de energie.”

M2C2-28

Investiția 4.3 Instalarea infrastructurilor de încărcare

Etapă de referință

Atribuirea contractelor de achiziții publice pentru instalarea infrastructurilor de încărcare

Atribuirea contractelor de achiziții publice pentru instalarea infrastructurilor de încărcare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2024

Atribuirea contractelor pentru construirea a cel puțin 2 100 de puncte de infrastructură publică de încărcare rapidă de-a lungul căilor rutiere și a cel puțin 9 de puncte de infrastructură publică de încărcare în zonele urbane.

M2C2-29

Investiția 4.3 Instalarea infrastructurilor de încărcare

Țintă

Numărul de stații de reîncărcare rapidă

NU EXISTĂ

Număr

0

10 368

TRIMESTRUL 2

2026

Se furnizează certificate de instalare și de acceptare a estimării costurilor de racordare de către dezvoltator pentru cel puțin 10 de puncte de infrastructură publică de încărcare rapidă pentru vehiculele electrice, fie de-a lungul căilor rutiere, fie în zonele urbane.

Infrastructura de încărcare pentru vehiculele electrice trebuie să fie de cel puțin 175 kW în căi libere și 90 kw în zonele urbane.

M2C2-30

Investiția 4.5 – Program de reînnoire a parcului de vehicule utilitare ușoare și private cu vehicule electrice

Țintă 

Numărul de vehicule achiziționate

NU EXISTĂ

Număr

0

30 830

TRIMESTRUL 2

2026

Contracte de achiziționare a cel puțin 30 de vehicule cu emisii zero.

Pentru fiecare vehicul, se furnizează, de asemenea, un certificat de casare prin care se demolează dezmembrarea unui vehicul termic.

Sistemul vizează:

• Persoane care locuiesc în zone urbane funcționale. Pentru persoane fizice, sunt eligibile numai vehiculele din categoria M1, iar numai vehiculele din categoria M1 sunt eligibile.

• Microîntreprinderi, astfel cum sunt definite la articolul 2 alineatul (9) din Regulamentul (UE) 2023/955, cu sediul social în zone urbane funcționale. Pentru microîntreprinderi, sunt eligibile numai vehiculele din categoriile N1 și N2.

Pentru vehiculele private (M1), stimulentul se ridică la maximum 11 EUR per vehicul nou pentru persoanele cu un indicator al situației economice echivalente (ISEE – Indicatore della Situazione Economica Equivalente) mai mic sau egal cu 000 EUR și la maximum 30 EUR pentru fiecare vehicul nou pentru persoanele cu un ISEE mai mare de 000 EUR, dar mai mic sau egal cu 9 EUR. Pentru vehiculele comerciale (N1 și N2), stimulentul acoperă până la 30 % din prețul de achiziție, plafonat la maximum 20 EUR per vehicul nou.

Schema vizează numai achiziționarea de vehicule cu emisii zero.

M2C2-33

Investiția 4.4.2: Consolidarea parcului feroviar regional de transport public cu trenuri cu emisii zero și serviciu universal

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice pentru consolidarea parcului feroviar regional de transport public cu trenuri cu emisii zero și a serviciului universal

Notificarea atribuirii tuturor contractelor pentru parcul feroviar regional de transport public cu trenuri cu combustibili curați și vagoane pentru serviciul universal

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2023

Notificarea atribuirii tuturor contractelor de achiziții publice pentru achiziționarea de trenuri cu emisii zero 38 .

M2C2-35

Investiția 4.4.1: Consolidarea parcului de autobuze pentru transportul public regional cu autobuze cu emisii zero

Țintă

Numărul de autobuze cu emisii zero înregistrate T2

NU EXISTĂ

Număr

800

3 000

TRIMESTRUL 2

2026

Înmatricularea a cel puțin 3 000 de autobuze cu emisii zero.

Autobuzele eligibile aparțin categoriilor de vehicule M2 și M3 în conformitate cu standardele CEE-ONU și sunt fie electrice, fie pile de combustie cu hidrogen.

M2C2-35 ter

Investiția 4.4.1: Consolidarea parcului de autobuze pentru transportul public regional cu autobuze cu emisii zero

Țintă

Numărul de puncte de încărcare pentru autobuzele cu emisii zero și cu emisii scăzute

Număr

0

1 000

TRIMESTRUL 2

2026

Certificate de instalare și de racordare sau contracte pentru alimentarea suplimentară cu energie electrică emise pentru cel puțin 1 000 de puncte de încărcare.

M2C2-36

Investiția 4.4.3: Reînnoirea flotei de comandă a brigăzii naționale de pompieri

Țintă

Numărul de vehicule nepoluante pentru reînnoirea parcului de vehicule pentru comanda națională de pompieri

NU EXISTĂ

Număr

0

3 800

TRIMESTRUL 4

2025

Înmatricularea a cel puțin 3 800 de vehicule nepoluante pentru reînnoirea parcului pentru comanda națională a pompierilor.

Cel puțin 3 de vehicule trebuie să fie electrice în proporție de 100 %, în timp ce restul trebuie să funcționeze cu biocombustibil sau biometan.

Producătorii de biocombustibili trebuie să furnizeze certificatul (certificatele) (dovada durabilității) eliberat (e) de evaluatorul (evaluatorii) independent (independenți), care fac parte din sistemele voluntare recunoscute de Comisie sau de sistemele naționale, în conformitate cu articolul 30 alineatul (1), cu articolul 30 alineatul (4) sau cu articolul 30 alineatul (6) din Directiva 2018/2001.

În plus, contractul semnat cu furnizorul de biometan specifică faptul că operatorul achiziționează certificate de garanție de origine pentru utilizarea preconizată a combustibilului.

Vehiculele care funcționează cu biocombustibili trebuie să fie omologate de tip pentru B100.

M2C2-37

Reforma 5: Proceduri mai inteligente de evaluare a proiectelor în sectorul sistemelor de transport public local cu instalații fixe și în sectorul transportului rapid în masă

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a unui decret-lege

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a decretului legislativ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Decretul-lege simplifică criteriile de evaluare pentru proiectele legate de transportul public local și accelerează procesul de proiectare și autorizare.

M2C2-38

Investiția 5.1: Surse regenerabile de energie și baterii

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a unui decret ministerial

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a decretului ministerial

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2022

Decretul ministerial identifică cuantumul resurselor disponibile, cerințele de acces ale beneficiarilor, condițiile de eligibilitate pentru programe și proiecte, cheltuielile eligibile, precum și forma și intensitatea ajutorului pentru dezvoltarea de panouri fotovoltaice de înaltă eficiență și pentru dezvoltarea bateriilor.

M2C2-41

Investiția 5.3: Autobuze electrice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a unui decret ministerial care identifică volumul resurselor disponibile pentru atingerea scopului intervenției (lanțul de aprovizionare cu autobuze)

Dispoziție din decretul ministerial care indică intrarea în vigoare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Decretul ministerial identifică resursele disponibile pentru punerea în aplicare a aproximativ 45 de proiecte de transformare industrială prin intermediul „Contractelor de dezvoltare”.

M2C2-42

Investiția 5.4: Injecție de capital în Fondul pentru o tranziție verde („GTF”)

Etapă de referință

Semnarea acordului financiar

Notificarea semnării acordului financiar

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2022

Acordul financiar stabilește investițiile indirecte în finanțarea administratorilor de fonduri CR cu investiții și întreprinderi/înființare în conformitate cu obiectivele tranziției verzi, pentru a extinde capitalul disponibil pentru cercetători și start-up-uri, pentru a consolida acțiunea fondurilor active cu capital de risc, pentru a dezvolta întreprinderi noi și inovatoare în parteneriat cu întreprinderile.

Acordul financiar include:

-o politică de investiții;

-criteriile de eligibilitate;

conformitatea cu Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) a tranzacțiilor care beneficiază de sprijin în cadrul acestei măsuri prin utilizarea evaluării durabilității, a unei liste de excludere și a cerinței de conformitate cu legislația UE și națională relevantă în materie de mediu.

E.3. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru împrumut

Investiția 1.1 – Dezvoltarea sistemelor agrofotovoltaice

Această măsură constă într-o investiție publică într-o schemă de granturi pentru a stimula investițiile private și a îmbunătăți accesul la finanțare în sectorul agricol și al energiei din surse regenerabile din Italia. Sistemul funcționează prin acordarea de subvenții direct sectorului privat.

Schema este gestionată de Gestore Servizi Energetici S.p.A. (GSE) în calitate de partener de implementare. Programul acordă o subvenție care acoperă o parte din costurile proiectelor. Schema sprijină construirea de sisteme agrofotovoltaice, constând în instalarea de instalații fotovoltaice pe terenuri agricole, precum și de instrumente de măsurare pentru monitorizarea activității agricole subiacente 39 .

Pentru a pune în aplicare investiția în sistem, Italia și GSE semnează un acord de punere în aplicare care include următoarele elemente:

1.Descrierea procesului decizional al sistemului: Decizia finală de atribuire a regimului este luată de un comitet pentru investiții sau de un alt organ de conducere echivalent relevant și este aprobată cu majoritatea voturilor membrilor independenți de guvern.

Cerințele-cheie ale politicii de grant asociate, care includ:

Descrierea granturilor acordate și a beneficiarilor finali eligibili.

Cerința ca toate investițiile sprijinite să fie viabile din punct de vedere economic.

Cerința de a respecta principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ”, astfel cum este prevăzut în Orientările tehnice privind principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01). În special, politica de subvenționare exclude de la eligibilitate următoarea listă de activități și active: (I) activitățile și activele legate de combustibilii fosili, inclusiv utilizarea în aval 40 , (ii) activitățile și activele din cadrul schemei UE de comercializare a certificatelor de emisii (ETS) care generează emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt mai mici decât valorile de referință relevante 41 , (iii) activitățile și activele legate de depozitele de deșeuri, incineratoare 42 și stațiile de tratare mecano-biologică 43 .

Cerința ca beneficiarii finali ai schemei să nu primească sprijin din partea altor instrumente ale Uniunii pentru a acoperi aceleași costuri.

Suma care face obiectul acordului de punere în aplicare, structura taxelor pentru partenerul de implementare și cerința de a utiliza orice încasări neutilizate din sistem, inclusiv după 2026, în aceleași scopuri de politică.

Cerințe de monitorizare, audit și control, inclusiv:

5.Descrierea sistemului de monitorizare al partenerului de implementare pentru raportarea cu privire la subvențiile mobilizate.

6.Descrierea procedurilor partenerului de implementare care vor asigura prevenirea, detectarea și corectarea fraudei, a corupției și a conflictelor de interese.

7.Obligația de a verifica eligibilitatea fiecărei operațiuni în conformitate cu cerințele prevăzute în acordul de punere în aplicare înainte de acordarea unei subvenții pentru o operațiune.

8.Obligația de a efectua audituri ex post bazate pe riscuri în conformitate cu un plan de audit al GSE. Aceste audituri verifică:

că sistemele de control sunt eficace, inclusiv detectarea fraudei, a corupției și a conflictelor de interese;

respectarea principiului DNSH, a normelor privind ajutoarele de stat, a cerințelor privind obiectivele climatice; și

III) cerința ca beneficiarii finali ai schemei să nu fi primit sprijin din partea altor instrumente ale Uniunii pentru a acoperi aceleași costuri. Auditurile verifică, de asemenea, legalitatea tranzacțiilor și respectarea condițiilor acordurilor de grant din acordul de punere în aplicare aplicabil.

Investiția 1.2 – Promovarea surselor regenerabile de energie pentru comunitățile energetice și autoconsumatorii de energie din surse regenerabile care acționează împreună

Această măsură constă într-o investiție publică într-un sistem de granturi pentru a stimula investițiile private și a îmbunătăți accesul la finanțare în Italia pentru a sprijini instalarea de noi capacități de producere a energiei electrice pentru configurațiile colective și comunitățile de energie din surse regenerabile situate în municipalități cu o populație mai mică de 50 de locuitori 44 . Sistemul funcționează prin acordarea de granturi direct sectorului privat, precum și entităților din sectorul public care desfășoară activități similare.

Schema este gestionată de Gestore dei Servizi Energetiche S.p.A. [denumită în continuare GSE] în calitate de partener de implementare. Sistemul include următoarea linie de produse:

·Grant care acoperă maximum 40 % din costurile proiectului pentru construirea de surse regenerabile de energie și de instalații de producție, eventual cuplate cu stocarea energiei.

Pentru a pune în aplicare investiția în program, Italia și GSE semnează un acord de punere în aplicare care include următoarele elemente:

1.Descrierea procesului decizional al sistemului: Decizia finală de atribuire a regimului este luată de un comitet pentru investiții sau de un alt organ de conducere echivalent relevant și este aprobată cu majoritatea voturilor membrilor independenți de guvern.

2.Cerințele-cheie ale politicii de grant asociate, care includ:

a.Descrierea granturilor acordate și a beneficiarilor finali eligibili.

b.Cerința ca toate investițiile sprijinite să fie viabile din punct de vedere economic.

c.Cerința de a respecta principiul de a nu prejudicia în mod semnificativ, astfel cum este prevăzut în Orientările tehnice privind principiul de a nu prejudicia în mod semnificativ (2021/C58/01). În special, politica de subvenționare exclude de la eligibilitate următoarea listă de activități și active: (I) activitățile și activele legate de combustibilii fosili, inclusiv utilizarea în aval 45 , (ii) activitățile și activele din cadrul schemei UE de comercializare a certificatelor de emisii (ETS) care generează emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt mai mici decât valorile de referință relevante 46 , (iii) activitățile și activele legate de depozitele de deșeuri, incineratoare 47 și stațiile de tratare mecano-biologică 48 .

d.Cerința ca beneficiarii finali ai schemei să nu primească sprijin din partea altor instrumente ale Uniunii pentru a acoperi aceleași costuri.

3.Suma care face obiectul acordului de punere în aplicare, structura taxelor pentru partenerul de implementare și cerința de a utiliza orice încasări neutilizate din sistem, inclusiv după 2026, în aceleași scopuri de politică.

4.Cerințe de monitorizare, audit și control, inclusiv:

1.Descrierea sistemului de monitorizare al partenerului de implementare pentru raportarea cu privire la granturile mobilizate.

2.Descrierea procedurilor partenerului de implementare care vor asigura prevenirea, detectarea și corectarea fraudei, a corupției și a conflictelor de interese.

3.Obligația de a verifica eligibilitatea fiecărei operațiuni în conformitate cu cerințele prevăzute în acordul de punere în aplicare înainte de acordarea unui grant pentru o operațiune.

4.Obligația de a efectua audituri ex post bazate pe riscuri în conformitate cu un plan de audit al GSE. Aceste audituri verifică i) eficacitatea sistemelor de control, inclusiv detectarea fraudei, a corupției și a conflictelor de interese; respectarea principiului DNSH, a normelor privind ajutoarele de stat; și iii) cerința ca beneficiarii finali ai schemei să nu fi primit sprijin din partea altor instrumente ale Uniunii pentru a acoperi aceleași costuri. Auditurile verifică, de asemenea, legalitatea tranzacțiilor și respectarea condițiilor acordului de punere în aplicare și ale acordurilor de grant aplicabile.

Investiția 1.4 – Dezvoltarea biometanului, în conformitate cu criteriile de promovare a economiei circulare

Această măsură constă într-o investiție publică într-o schemă de granturi pentru a stimula investițiile private și a îmbunătăți accesul la finanțare în producția de biometan a Italiei. Sistemul funcționează prin acordarea de subvenții direct sectorului privat 49 .

Schema este gestionată de Gestore dei Servizi Energetici (GSE) în calitate de partener de implementare. Sistemul include următoarele linii de produse:

·Sprijin pentru construirea de noi instalații de producere a biometanului. Biometanul trebuie să respecte criteriile stabilite în Directiva 2018/2001 (Directiva RED II) pentru a permite măsurii să respecte principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” și cerințele relevante din nota de subsol 8 din anexa VI la Regulamentul (UE) 2021/241.

·Reconversia și îmbunătățirea eficienței instalațiilor agricole de biogaz existente (inclusiv fracțiunea organică a deșeurilor solide urbane OFUSW) către producția de biometan pentru transport, industrie și încălzire. Biometanul trebuie să respecte criteriile stabilite în Directiva 2018/2001 (Directiva RED II) pentru a permite măsurii să respecte principiul de a nu prejudicia în mod semnificativ și cerințele relevante din nota de subsol 8 din anexa VI la Regulamentul (UE) 2021/241.

Pentru a pune în aplicare investiția în sistem, Italia și GSE semnează un acord de punere în aplicare care include următoarele elemente:

1.Descrierea procesului decizional al sistemului: Decizia finală de atribuire a regimului este luată de un comitet pentru investiții sau de un alt organ de conducere echivalent relevant și este aprobată cu majoritatea voturilor membrilor independenți de guvern.

2.Cerințele-cheie ale politicii de grant asociate, care includ:

a.Descrierea granturilor acordate și a beneficiarilor finali eligibili.

b.Cerința ca toate investițiile sprijinite să fie viabile din punct de vedere economic.

c.Cerința de a respecta principiul de a nu prejudicia în mod semnificativ, astfel cum este prevăzut în Orientările tehnice privind principiul de a nu prejudicia în mod semnificativ (2021/C58/01). În special, politica de subvenționare exclude de la eligibilitate următoarea listă de activități și active: (I) activitățile și activele legate de combustibilii fosili, inclusiv utilizarea în aval 50 , (ii) activitățile și activele din cadrul schemei UE de comercializare a certificatelor de emisii (ETS) care generează emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt mai mici decât valorile de referință relevante 51 , (iii) activitățile și activele legate de depozitele de deșeuri, incineratoare 52 și stațiile de tratare mecano-biologică 53 .

d.Cerința ca beneficiarii finali ai schemei să nu primească sprijin din partea altor instrumente ale Uniunii pentru a acoperi aceleași costuri.

3.Suma care face obiectul acordului de punere în aplicare, structura taxelor pentru partenerul de implementare și cerința de a utiliza orice încasări neutilizate din sistem, inclusiv după 2026, în aceleași scopuri de politică.

4.Cerințe de monitorizare, audit și control, inclusiv:

1.Descrierea sistemului de monitorizare al partenerului de implementare pentru raportarea cu privire la subvențiile mobilizate.

2.Descrierea procedurilor partenerului de implementare care vor asigura prevenirea, detectarea și corectarea fraudei, a corupției și a conflictelor de interese.

3.Obligația de a verifica eligibilitatea fiecărei operațiuni în conformitate cu cerințele prevăzute în acordul de punere în aplicare înainte de acordarea unei subvenții pentru o operațiune.

4.Obligația de a efectua audituri ex post bazate pe riscuri în conformitate cu un plan de audit al GSE. Aceste audituri verifică i) eficacitatea sistemelor de control, inclusiv detectarea fraudei, a corupției și a conflictelor de interese; respectarea principiului DNSH, a normelor privind ajutoarele de stat, a cerințelor privind obiectivele climatice; și iii) cerința ca beneficiarii finali ai schemei să nu fi primit sprijin din partea altor instrumente ale Uniunii pentru a acoperi aceleași costuri. Auditurile verifică, de asemenea, legalitatea tranzacțiilor și respectarea condițiilor acordurilor de grant din acordul de punere în aplicare aplicabil.

Investiția 2.1 – Consolidarea rețelelor inteligente

Obiectivul acestei investiții este modernizarea infrastructurii și digitalizarea rețelei de distribuție a energiei electrice. Investiția constă în acordarea de granturi operatorilor de rețele de distribuție pentru a finanța intervenții care sporesc capacitatea de găzduire a rețelei de distribuție, precum și capacitatea de care dispun gospodăriile pentru a-și electrifica consumul de energie.

Investiția 2.2 – Intervenții pentru creșterea rezilienței rețelei electrice

Obiectivul acestei investiții este de a îmbunătăți reziliența rețelei de energie electrică la fenomenele meteorologice extreme, reducând astfel probabilitatea unor întreruperi prelungite ale aprovizionării cu energie electrică. Investiția constă în acordarea de granturi operatorilor de sisteme de transport și de distribuție pentru lucrări la infrastructura de energie electrică.

Investiția 3.1 – Producția de hidrogen în situri dezafectate (văi de hidrogen)

Obiectivul acestei investiții este de a crea noi văi de hidrogen, și anume producția locală și utilizarea hidrogenului din surse regenerabile în industrie, IMM-uri și transportul local. Investiția constă în acordarea de granturi pentru realizarea de proiecte de producere a hidrogenului în zonele industriale abandonate.

Investiția 3.2 – Utilizarea hidrogenului în industria greu de decarbonizat

Această investiție constă în sprijinirea C &D & ampI privind procesele industriale pentru a dezvolta inițiative de utilizare a hidrogenului în sectoarele industriale care utilizează metanul ca sursă de energie pentru energia termică (ciment, fabrici de hârtie, ceramică, industria sticlei etc.). Sectorul combustibililor fosili, cum ar fi rafinăriile de petrol, nu este eligibil. Această măsură vizează sprijinirea producției de hidrogen prin electroliză utilizând surse regenerabile de energie, astfel cum sunt definite în Directiva (UE) 2018/2001 (Directiva privind energia din surse regenerabile), sau energia electrică din rețea.” 

Pentru a se asigura că măsura respectă principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” din cadrul Mecanismului de redresare și reziliență, astfel cum este prevăzut în Orientările tehnice privind principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01), criteriile de eligibilitate din viitoarele cereri de propuneri exclud activitățile din cadrul schemei UE de comercializare a certificatelor de emisii (ETS) care ating emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt mai mici decât valorile de referință relevante. În cazul în care activitatea realizează emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt semnificativ mai scăzute, dar sunt totuși inferioare valorilor de referință relevante, se furnizează o explicație a motivelor pentru care acest lucru nu este posibil. Criteriile de referință stabilite pentru alocarea cu titlu gratuit pentru activitățile care intră în domeniul de aplicare al schemei de comercializare a certificatelor de emisii, astfel cum se prevede în regulamentul de punere în aplicare (UE) 2021/447 al Comisiei.

Investiția 3.4 – Testarea hidrogenului pentru mobilitatea feroviară și transportul rutier

Obiectivul acestei investiții este de a contribui la utilizarea hidrogenului pentru realimentare.

Această investiție constă în construirea de stații de realimentare pentru căile ferate pe bază de hidrogen, care urmează să fie amplasate, de preferință, în apropierea siturilor locale de producție a hidrogenului din surse regenerabile și/sau a stațiilor de realimentare cu hidrogen de pe autostradă, precum și a stațiilor de realimentare cu hidrogen pentru transportul rutier.

Investiția 3.5 – Cercetare și dezvoltare în domeniul hidrogenului

Obiectivul acestei investiții este de a sprijini cercetarea și dezvoltarea de-a lungul lanțului valoric al hidrogenului. Investiția constă în sprijinirea proiectelor de C &D privind hidrogenul ecologic, stocarea hidrogenului, transportul și transformarea în derivați și e-combustibili, pile de combustie și sisteme integrate inteligente de gestionare a infrastructurii bazate pe hidrogen.

Investiția 4.2 – Dezvoltarea sistemelor de transport rapid în masă

Obiectivul măsurii este de a spori capacitatea de utilizare rapidă a sistemului de transport în masă, favorizând un transfer modal de la transportul auto la transportul public. Această investiție constă în construirea de noi linii și extinderea liniilor existente de sisteme rapide de transport în masă, modernizarea infrastructurii sistemelor rapide de transport în masă și achiziționarea de material rulant cu emisii zero pentru sistemele rapide de transport în masă.

Investiția 4.4.1 – Consolidarea parcului de autobuze pentru transportul public regional cu emisii zero

Obiectivul investiției este de a reduce emisiile de gaze cu efect de seră și de a moderniza parcul public de autobuze. Această investiție constă în achiziționarea de autobuze cu emisii zero și în instalarea de stații de încărcare.

Investiția 4.4.2 – Consolidarea parcului feroviar regional de transport public cu trenuri cu emisii zero și serviciu universal

Obiectivul investiției este reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră generate de transportul feroviar și modernizarea parcului feroviar. Această investiție constă în înregistrarea a cel puțin 97 de trenuri de călători cu emisii zero.

Investiția 4.4.3 – Reînnoirea flotei pentru comanda brigăzii naționale de pompieri

Obiectivul investiției este de a reduce emisiile de gaze cu efect de seră și de a moderniza flota de pompieri. Această investiție constă în achiziționarea a cel puțin 3 de vehicule pentru Brigada Națională de pompieri.

Investiția 5.1 – Sprijin pentru sistemul de producție pentru tranziția ecologică, tehnologiile care contribuie la obiectivul zero emisii nete și competitivitatea și reziliența lanțurilor de aprovizionare strategice

Această măsură constă în două subinvestiții.

Subinvestiția 1:

Această subinvestiție constă într-o investiție publică într-un mecanism, „tehnologii care contribuie la obiectivul zero emisii nete”, pentru a stimula investițiile private și a îmbunătăți accesul la finanțare în domeniul eficienței energetice, al producerii de energie din surse regenerabile pentru autoconsum și al transformării durabile a procesului de producție.

Investițiile sprijină:

I)tranziția ecologică a sistemului național de producție la diferite niveluri prin sprijinirea investițiilor în consolidarea lanțurilor de producție pentru dispozitive și componentele lor directe și indirecte relevante pentru tranziția ecologică (de exemplu, stocarea bateriilor și a energiei, tehnologiile solare și eoliene, pompele de căldură și tehnologiile energetice geotermale, tehnologiile pe bază de hidrogen și dispozitivele pentru captarea și stocarea dioxidului de carbon);

II)eficiența energetică a proceselor de producție (inclusiv prin producția pentru autoconsum de energie electrică din surse regenerabile, cu excepția biomasei);

III)durabilitatea proceselor de producție, inclusiv în vederea economiei circulare și a utilizării mai eficiente a resurselor.

Investiția i) include următoarele linii de produse:

   Primul se axează pe fabricarea de tehnologii fotovoltaice sau eoliene și crește capacitatea de producție a tehnologiilor fotovoltaice sau eoliene cu cel puțin 4 GW/an.

   Al doilea se axează pe fabricarea bateriilor și crește capacitatea de producție a bateriilor cu cel puțin 28 GW/an.

Mecanismul funcționează prin acordarea directă către sectorul privat de granturi nerambursabile, împrumuturi subvenționate și subvenții la dobândă.

Facilitatea este gestionată de Invitalia S.p.A. în calitate de partener de implementare. Facilitatea include următoarele instrumente financiare:

·Contract de dezvoltare care sprijină proiecte de tehnologii care contribuie la obiectivul zero emisii nete cu o valoare mai mare de 20 000 000 EUR prin acordarea de granturi, subvenții la dobândă și împrumuturi subvenționate.

·Fondul pentru transformarea industrială, care va sprijini proiecte cuprinse între 3 000 și 000 20 000 EUR, prin acordarea de granturi.

Pentru a pune în aplicare investiția în facilitate, Italia și Invitalia S.p.A. semnează un acord de punere în aplicare care include următorul conținut:

1.Descrierea procesului decizional al instrumentului: Deciziile finale de investiții și de atribuire ale mecanismului sunt luate de un comitet pentru investiții sau de un alt organ de conducere echivalent relevant și sunt aprobate cu majoritatea voturilor membrilor independenți de guvern.

2.Cerințele-cheie ale politicii de investiții asociate, care includ:

a.Descrierea produselor financiare și a beneficiarilor finali eligibili.

b.Cerința ca toate investițiile sprijinite să fie viabile din punct de vedere economic.

c.Cerința de a respecta principiul de a nu prejudicia în mod semnificativ, astfel cum este prevăzut în Orientările tehnice privind principiul de a nu prejudicia în mod semnificativ (2021/C58/01). În special, politica de investiții exclude de la eligibilitate următoarea listă de activități și active: (I) activitățile și activele legate de combustibilii fosili, inclusiv utilizarea în aval 54 , (ii) activitățile și activele din cadrul schemei UE de comercializare a certificatelor de emisii (ETS) care generează emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt mai mici decât valorile de referință relevante 55 , (iii) activitățile și activele legate de depozitele de deșeuri, incineratoare 56 și stațiile de tratare mecano-biologică 57 .

d.Cerința ca beneficiarii finali ai mecanismului să nu primească sprijin din partea altor instrumente ale Uniunii pentru a acoperi aceleași costuri.

3.Suma acoperită de acordul de punere în aplicare, structura taxelor pentru partenerul de implementare și cerința de a reinvesti orice restituiri în conformitate cu politica de investiții a facilității.

4.Cerințe de monitorizare, audit și control, inclusiv:

a.Descrierea sistemului de monitorizare al partenerului de implementare pentru raportarea cu privire la investițiile mobilizate.

b.Descrierea procedurilor partenerului de implementare care asigură prevenirea, detectarea și corectarea fraudei, a corupției și a conflictelor de interese.

c.Obligația de a verifica eligibilitatea fiecărei operațiuni în conformitate cu cerințele prevăzute în acordul de punere în aplicare înainte de a se angaja să finanțeze o operațiune.

d.Obligația de a efectua audituri ex post bazate pe riscuri în conformitate cu un plan de audit al Invitalia S.p.A. Aceste audituri verifică:

I.că sistemele de control sunt eficace, inclusiv detectarea fraudei, a corupției și a conflictelor de interese;

II.respectarea principiului DNSH, a normelor privind ajutoarele de stat, a cerințelor privind obiectivele climatice; și

III.cerința ca beneficiarii finali ai mecanismului să nu fi primit sprijin din partea altor instrumente ale Uniunii pentru a acoperi aceleași costuri este respectată. Auditurile verifică, de asemenea, legalitatea tranzacțiilor și respectarea condițiilor acordului de punere în aplicare aplicabil.

5. Cerințe privind investițiile în domeniul climei realizate de partenerul de implementare: cel puțin 460 000 EUR 000 din investițiile MRR în mecanism contribuie la obiectivele legate de schimbările climatice în conformitate cu anexa VI la Regulamentul privind MRR 58 .

Subinvestiția 2:

Această subinvestiție constă într-o investiție publică într-un mecanism, „Competitivitatea și reziliența lanțurilor de aprovizionare strategice”, pentru a stimula investițiile private și a îmbunătăți accesul la finanțare în vederea consolidării lanțurilor de aprovizionare industriale.

Investiția sprijină proiecte legate de lanțurile valorice strategice esențiale, cum ar fi programele de dezvoltare industrială și programele de dezvoltare pentru protecția mediului.

Mecanismul funcționează prin acordarea directă către sectorul privat de granturi nerambursabile, împrumuturi subvenționate și subvenții la dobândă.

Facilitatea este gestionată de Invitalia S.p.A. în calitate de partener de implementare.

Pentru a pune în aplicare investiția în mecanism, Italia și Invitalia semnează un acord de punere în aplicare care include următorul conținut:

1.Descrierea procesului decizional al instrumentului: Deciziile finale de investiții și de atribuire ale mecanismului sunt luate de un comitet pentru investiții sau de un alt organ de conducere echivalent relevant și sunt aprobate cu majoritatea voturilor membrilor independenți de guvern.

2.Cerințele-cheie ale politicii de investiții asociate, care includ:

I)Descrierea produsului (produselor) financiar (e) și a beneficiarilor finali eligibili.

II)Cerința ca toate investițiile sprijinite să fie viabile din punct de vedere economic.

III)Cerința de a respecta principiul de a nu prejudicia în mod semnificativ, astfel cum este prevăzut în Orientările tehnice privind principiul de a nu prejudicia în mod semnificativ (2021/C58/01). În special, politica de investiții exclude de la eligibilitate următoarea listă de activități și active: (I) activitățile și activele legate de combustibilii fosili, inclusiv utilizarea în aval 59 , (ii) activitățile și activele din cadrul schemei UE de comercializare a certificatelor de emisii (ETS) care generează emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt mai mici decât valorile de referință relevante 60 , (iii) activitățile și activele legate de depozitele de deșeuri, incineratoare 61 și stațiile de tratare mecano-biologică 62 .

IV)Cerința ca beneficiarii finali ai mecanismului să nu primească sprijin din partea altor instrumente ale Uniunii pentru a acoperi aceleași costuri.

3.Suma acoperită de acordul de punere în aplicare, structura taxelor pentru partenerul de implementare și cerința de a reinvesti orice restituiri în conformitate cu politica de investiții a facilității.

4.Cerințe de monitorizare, audit și control, inclusiv:

a.Descrierea sistemului de monitorizare al partenerului de implementare pentru raportarea cu privire la investițiile mobilizate.

b.Descrierea procedurilor partenerului de implementare care asigură prevenirea, detectarea și corectarea fraudei, a corupției și a conflictelor de interese.

c.Obligația de a verifica eligibilitatea fiecărei operațiuni în conformitate cu cerințele prevăzute în acordul de punere în aplicare înainte de a se angaja să finanțeze o operațiune.

d.Obligația de a efectua audituri ex post bazate pe riscuri în conformitate cu un plan de audit al APS Invitalia. Aceste audituri verifică:

I.că sistemele de control sunt eficace, inclusiv detectarea fraudei, a corupției și a conflictelor de interese;

II.respectarea principiului DNSH, a normelor privind ajutoarele de stat, a cerințelor privind obiectivele climatice; și

III.cerința ca beneficiarii finali ai mecanismului să nu fi primit sprijin din partea altor instrumente ale Uniunii pentru a acoperi aceleași costuri este respectată. Auditurile verifică, de asemenea, legalitatea tranzacțiilor și respectarea condițiilor acordului de punere în aplicare aplicabil.

Investiția 5.2 – Dezvoltarea unei poziții de lider internațional, industrial și C &D în domeniul hidrogenului

Obiectivul acestei investiții este de a sprijini lanțul valoric al hidrogenului din Italia. Această investiție constă în finanțarea: 1) proiecte importante de interes european comun (PIIEC) care sporesc capacitatea de producție a electrolizoarelor, 2) proiecte suplimentare pentru producția de electrolizoare, 3) investiții industriale care sprijină lanțul valoric al hidrogenului, inclusiv C &Dși formare.

Investiția 5.3 – Dezvoltarea unei poziții de lider internațional, industrial și C &D în domeniul autobuzelor electrice

Această investiție constă în sprijinirea a aproximativ 45 de proiecte care pot promova transformarea digitală și verde a industriei autobuzelor în autobuze electrice și conectate. Se preconizează, de asemenea, că această investiție va sprijini investițiile în reînnoirea parcului de autobuze electrice (fără a acoperi autobuzele hibride).

Investiția 5.4 – injecție de capital în Fondul pentru tranziție verde („GTF”) gestionat de CDP Venture Capital SGR

Această măsură vizează sprijinirea potențialului de creștere al economiei italiene prin stimularea investițiilor private, îmbunătățirea accesului la finanțare pentru întreprinderile nou-înființate implicate în tranziția verde și dezvoltarea pieței capitalului de risc în acest sector. Măsura constă într-o injecție de capital în valoare de 250 000 000 EUR în Fondul pentru o tranziție verde („GTF”) gestionat de CDP Venture Capital SGR.

CDP Venture Capital SGR adoptă o politică de investiții pentru utilizarea capitalurilor proprii. Politica de investiții include descrierea produsului (produselor) financiar (financiare) cu tipul preconizat de beneficiari finali eligibili pe care se preconizează că îl va sprijini capitalul propriu, inclusiv calendarul preconizat pentru punerea în aplicare de 15 ani și comisionul de gestionare de maximum 13 %. 63 GTF funcționează prin furnizarea directă sau indirectă de sprijin sub formă de capitaluri proprii, cvasicapital, datorii sau cvasi-îndatorare. 64 CDP Venture Capital SGR adoptă sistemul de audit și control descris în orientările „Linee Guida per le attività di rendicontazione e controllo dei Fondi DTF e GTF” pentru utilizarea capitalurilor proprii. Politica de investiții impune ca produsul (produsele) financiar (financiare) pe care îl (le) sprijină capitalul să respecte principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ”, astfel cum este prevăzut în Orientările tehnice privind principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01). În special, în cazul sprijinului general pentru întreprinderile nou-înființate, politica de investiții exclude întreprinderile care se concentrează 65 în mod substanțial în următoarele sectoare: (I) producția de energie pe bază de combustibili fosili și activitățile conexe 66 ; (II) industriile mari consumatoare de energie și/sau cu emisii ridicate de CO2 67 ; (III) producția, închirierea sau vânzarea de vehicule poluante 68 ; (IV) colectarea, tratarea și eliminarea deșeurilor 69 , (v) prelucrarea combustibilului nuclear, producția de energie nucleară. În plus, politica de investiții impune respectarea legislației UE și naționale relevante în domeniul mediului.

 

E.4. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile împrumutului

SNumăr egal

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

Indicatori calitativi 
(pentru jaloane)

Indicatori cantitativi
(pentru obiective)

Calendar orientativ pentru finalizare

Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte

Unitatea de măsură

Situația de referință

Obiectiv

Trimestru

Anul

M2C2-5

Investiția 1.4 Dezvoltarea biometanului, în conformitate cu criteriile de promovare a economiei circulare

Etapă de referință

Acord de punere în aplicare, acorduri juridice semnate cu beneficiarii finali și finalizarea investițiilor

Intrarea în vigoare a acordului de punere în aplicare, a acordurilor juridice semnate și a certificatului de transfer

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2026

Intrarea în vigoare a acordului de punere în aplicare.

Italia transferă 2 236 020 000 EUR către GSE pentru facilitate.

GSE trebuie să fi încheiat acorduri legale de grant cu beneficiarii finali pentru o sumă necesară pentru a utiliza 100 % din investiția MRR în schemă (luând în considerare comisioanele de gestiune).

M2C2-9

Investiția 2.1 Consolidarea rețelelor inteligente

Țintă

Rețele inteligente – Creșterea capacității rețelelor de distribuție a energiilor regenerabile

NU EXISTĂ

Număr

0

1 000

TRIMESTRUL 4

2024

Creșterea capacității rețelei de distribuție a energiei din surse regenerabile cu cel puțin 1 000 MW

M2C2-17

Investiția 3.4 Testarea hidrogenului pentru mobilitatea feroviară și transportul rutier

Țintă

Numărul de stații de realimentare cu hidrogen construite

NU EXISTĂ

Număr

0

29

TRIMESTRUL 2

2026

Se eliberează certificate de finalizare pentru construirea a cel puțin opt stații de realimentare cu hidrogen pe bază de hidrogen de-a lungul a cel puțin cinci linii de cale ferată și a cel puțin 21 de stații de realimentare cu hidrogen pentru transportul rutier.

M2C2-19

Investiția 3.5 – Cercetare și dezvoltare în domeniul hidrogenului

Țintă

Numărul de proiecte de cercetare și dezvoltare în domeniul hidrogenului

NU EXISTĂ

Număr

0

10

TRIMESTRUL 2

2026

Rapoarte de finalizare a activităților de cercetare emise pentru cel puțin 10 de proiecte de C &Dîn următoarele domenii;

a) Producția de hidrogen verde

b) stocarea, transportul și transformarea hidrogenului în derivați și e-combustibili

c) Pile de combustie

d) Gestionarea inteligentă integrată a infrastructurilor inteligente pe bază de hidrogen

M2C2-24

Investiția 4.2 Dezvoltarea sistemelor de transport rapid în masă

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice pentru construirea de infrastructuri pentru sisteme rapide de transport în masă

Notificarea atribuirii tuturor contractelor de achiziții publice

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2023

Notificarea atribuirii tuturor contractelor de achiziții publice pentru realizarea de proiecte de infrastructură, astfel cum sunt definite în descrierea măsurii.

M2C2-25

Investiția 4.2 Dezvoltarea sistemelor de transport rapid în masă

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice pentru achiziționarea de material rulant cu emisii zero și intervenții pentru modernizarea infrastructurii sistemelor de transport rapid de masă

Notificarea atribuirii tuturor contractelor de achiziții publice

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 3

2024

Notificarea atribuirii tuturor contractelor de achiziții publice pentru achiziționarea a cel puțin 85 de unități de material rulant și a cel puțin 5 intervenții pentru modernizarea infrastructurii sistemelor rapide de transport în masă, astfel cum sunt definite în descrierea măsurii.

M2C2-26

Investiția 4.2 Dezvoltarea sistemelor de transport rapid în masă

Etapă de referință

Infrastructură publică pentru dezvoltarea rapidă a transportului în masă construit sau modernizat, material rulant achiziționat

Certificate de încheiere sau de înregistrare eliberate

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2026

-Certificate de finalizare a lucrărilor eliberate pentru cel puțin 186 km de infrastructură de transport public în zonele urbane funcționale.

-Înregistrarea a cel puțin 311 de unități de material rulant cu emisii zero pentru transportul rapid de masă în zonele urbane funcționale.

-Certificat de finalizare eliberat pentru cel puțin 10 intervenții de modernizare pentru infrastructura rapidă de transport în masă, care pot include digitalizarea acestora. Printre aceste intervenții se numără modernizarea stațiilor de metrou și a infrastructurii liniilor de metrou, a sistemelor de semnalizare pentru calea ferată sau tramvai și a depozitelor de tranzit public.

Investiția nu implică construirea sau modernizarea unor drumuri care depășesc domeniul de aplicare al intervenției, cu excepția cazului în care acestea fac parte integrantă din infrastructura care permite exploatarea materialului rulant cu emisii zero.

M2C2-31

Investiția 4.4.3: Reînnoirea flotei de comandă a brigăzii naționale de pompieri

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice pentru reînnoirea flotei de comandă a brigăzii naționale de pompieri

Notificarea atribuirii tuturor contractelor pentru reînnoirea flotei pentru comanda națională a pompierilor

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

N.A.P.

TRIMESTRUL 2

2024

Notificarea atribuirii tuturor contractelor de achiziții publice pentru achiziționarea de vehicule de pompieri.

M2C2-32

Investiția 4.4.1: Consolidarea parcului de autobuze pentru transportul public regional cu autobuze cu pardoseală joasă cu emisii zero

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice pentru consolidarea parcului de autobuze regionale de transport public cu autobuze cu pardoseală joasă cu emisii zero

Notificarea atribuirii tuturor contractelor

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2023

Notificarea atribuirii contractelor de achiziții publice pentru achiziționarea a cel puțin 3 000 de autobuze cu emisii scăzute cu emisii zero.

M2C2-34

Investiția 4.4.1: Consolidarea parcului de autobuze pentru transportul public regional cu autobuze cu pardoseală joasă cu emisii zero

Țintă

Numărul de autobuze cu pardoseală joasă cu emisii zero înregistrate T1

NU EXISTĂ

Număr

0

800

TRIMESTRUL 4

2024

Înregistrarea a cel puțin 800 de autobuze cu emisii scăzute cu emisii zero achiziționate în cadrul M2C2-32 pentru consolidarea parcului auto respectiv.

M2C2-34bis

Investiția 4.4.2: Consolidarea parcului feroviar regional de transport public cu trenuri cu emisii zero și serviciu universal

Țintă

Numărul de trenuri cu emisii zero

NU EXISTĂ

Număr

0

25

TRIMESTRUL 4

2024

Livrarea a cel puțin 25 trenuri cu emisii zero.

M2C2-35 bis

Investiția 4.4.2: Consolidarea parcului feroviar regional de transport public cu trenuri cu emisii zero și serviciu universal

Țintă

Numărul de trenuri înmatriculate

NU EXISTĂ

Număr

25

97

TRIMESTRUL 2

2026

Înmatricularea a cel puțin 97 de trenuri cu emisii zero. Trenurile eligibile sunt trenurile electrice, pilele de combustie cu hidrogen și până la 20 trenuri bimodale.

M2C2-38bis

Investiția 5.1. Sprijin pentru sistemul de producție pentru tranziția ecologică, tehnologiile care contribuie la obiectivul zero emisii nete și competitivitatea și reziliența lanțurilor de aprovizionare strategice

Etapă de referință

Acord de punere în aplicare

Intrarea în vigoare a acordului de punere în aplicare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2024

Intrarea în vigoare a acordului de punere în aplicare.

M2C2-39

Investiția 5.1 – Sprijin pentru sistemul de producție pentru tranziția ecologică, tehnologiile care contribuie la obiectivul zero emisii nete și competitivitatea și reziliența lanțurilor de aprovizionare strategice

Etapă de referință

Ministerul Întreprinderilor și Made din Italia a finalizat transferul de fonduri către Invitalia S.p.A

Certificatul de transfer

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2024

Italia transferă 3 500 000 000 EUR către Invitalia pentru instrument.

M2C2-40

Investiția 5.1. Sprijin pentru sistemul de producție pentru tranziția ecologică, tehnologiile care contribuie la obiectivul zero emisii nete și competitivitatea și reziliența lanțurilor de aprovizionare strategice

Etapă de referință

Modificarea acordului de punere în aplicare, a acordurilor juridice semnate cu beneficiarii finali și finalizarea investițiilor

Intrarea în vigoare a acordului de punere în aplicare modificat, a acordurilor juridice semnate cu beneficiarii finali și a certificatului de transfer

NU EXISTĂ

0

100

TRIMESTRUL 2

2026

Modificarea acordului de punere în aplicare.

Italia transferă 400 000 000 EUR către Invitalia pentru instrument.

Invitalia trebuie să fi încheiat acorduri juridice de finanțare cu beneficiarii finali pentru o sumă necesară pentru a utiliza 100 % din cele 3 900 EUR ale investiției din MRR ( ținând seama de comisioanele de gestiune). Cel puțin 460 de milioane EUR din această finanțare contribuie la obiectivele climatice utilizând metodologia din anexa VI la Regulamentul privind MRR.

În special:

— Cel puțin 700 000 000 EUR se alocă subinvestiției 1 Tehnologii care contribuie la obiectivul zero emisii nete;

— Restul investițiilor din MRR se alocă subinvestiției 2 Competitivitate și reziliență a lanțurilor de aprovizionare strategice, inclusiv a proiectelor semiconductoare. Maximum 400 000 000 EUR în cadrul subinvestiției 2 se alocă sectoarelor agroindustrial și agroalimentar.

M2C2-42bis

Investiția 5.4 – injecție de capital în Fondul pentru o tranziție verde („GTF”)

Etapă de referință

Injecție de capital în Fondul pentru o tranziție verde

Certificatul de transfer

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2024

Italia transferă 250 000 EUR 000 către GTF.

În plus, politica de investiții („Accordo Finanziario”) trebuie să fie în conformitate cu descrierea măsurii.

M2C2-43

Investiția 5.4: Injecție de capital în Fondul pentru o tranziție verde („GTF”)

Etapă de referință

Adoptarea unui raport

Adoptarea unui raport

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2026

Italia transmite un raport în care prezintă acțiunile întreprinse de GTF pentru punerea în aplicare a politicii de investiții, inclusiv măsurile luate pentru punerea în aplicare a produselor financiare pe care se preconizează că le va sprijini capitalul propriu, precum și măsurile preconizate a fi luate pentru punerea în aplicare în continuare a produselor respective.

Raportul indică, de asemenea, sumele investite în mod direct/indirect și în fiecare produs financiar.

M2C2-44

Investiția 1.1 Dezvoltarea sistemelor agrofotovoltaice

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice pentru instalarea de panouri solare fotovoltaice în sistemele agrofotovoltaice

Publicarea decretelor de admitere cu atribuirea (atribuirea) tuturor contractelor de achiziții publice pentru instalarea de panouri solare fotovoltaice în sistemele agrofotovoltaice

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2024

Publicarea decretelor de admitere cu atribuirea (atribuirea) tuturor contractelor de achiziții publice pentru instalarea de panouri solare fotovoltaice și de instrumente de măsurare în sistemele agrofotovoltaice.

M2C2-45

Dezvoltarea sistemelor agrofotovoltaice

Etapă de referință

Acord de punere în aplicare, acorduri juridice semnate cu beneficiarii finali și finalizarea investițiilor

Intrarea în vigoare a acordului de punere în aplicare, a acordurilor juridice semnate, a certificatului de transfer

TRIMESTRUL 2

2026

Intrarea în vigoare a acordului de punere în aplicare.

Italia transferă 1 099 000 000 EUR către GSE pentru mecanism.

GSE trebuie să fi încheiat acorduri legale de grant cu beneficiarii finali pentru o sumă necesară pentru a utiliza 100 % din investiția MRR în schemă (luând în considerare comisioanele de gestiune).

M2C2-47

Investiția 1.2 Promovarea surselor regenerabile de energie pentru comunitățile energetice și autoconsumatorii de energie din surse regenerabile care acționează împreună

Etapă de referință

Acord de punere în aplicare, acorduri juridice semnate cu beneficiarii finali și finalizarea investițiilor

Intrarea în vigoare a acordului de punere în aplicare, a acordurilor juridice semnate și a certificatului de transfer

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2026

Intrarea în vigoare a acordului de punere în aplicare.

Italia transferă 795 500 000 EUR către GSE pentru facilitate.

GSE trebuie să fi încheiat acorduri juridice de grant cu beneficiarii finali pentru o sumă necesară pentru a utiliza cel puțin 100 % din investiția MRR în schemă (luând în considerare comisioanele de gestiune).

M2C2-48

Investiția 3.1 Producția de hidrogen în situri dezafectate (văi de hidrogen)

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice pentru proiectele de producere a hidrogenului în centrele industriale abandonate

Notificarea atribuirii tuturor contractelor de achiziții publice pentru producția de hidrogen în centrele industriale abandonate

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 1

2023

Atribuirea proiectelor pentru producția de hidrogen în centrele industriale abandonate. Se acordă finanțare producției de hidrogen verde cu mai puțin de 3 tCO2eq/tH2 pentru a obține cel mai bun rezultat în ceea ce privește decarbonizarea Această măsură sprijină producția de hidrogen bazată pe electroliză utilizând surse regenerabile de energie, astfel cum sunt definite în Directiva (UE) 2018/2001 (Directiva privind energia din surse regenerabile), sau energie electrică din rețea.

M2C2-49

Investiția 3.1 Producția de hidrogen în situri dezafectate (văi de hidrogen)

Țintă

Proiecte realizate

NU EXISTĂ

Număr

0

10

TRIMESTRUL 2

2026

Certificate de finalizare a lucrărilor eliberate pentru 10 de proiecte privind văile de hidrogen, inclusiv instalarea a 10 electrolizoare cu o capacitate de cel puțin 1 MW fiecare.

Estimările costurilor de conectare acceptate de dezvoltator sunt emise pentru electrolizoarele care necesită racordarea la rețea.

M2C2-50

Investiția 3.2 Utilizarea hidrogenului în industria greu de decarbonizat

Etapă de referință

Acord pentru promovarea tranziției de la metan la hidrogenul verde

Semnarea acordului

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 1

2023

Semnarea acordului cu dezvoltatorii de proiecte selectați pentru a promova tranziția de la metan la hidrogenul verde. Proiectele sunt dedicate parțial procesului de C &D & ampI pentru dezvoltare și parțial realizării și testării unui prototip industrial, utilizând hidrogen. Această măsură sprijină producția de hidrogen pe bază de electroliză care utilizează surse regenerabile de energie, astfel cum sunt definite în Directiva (UE) 2018/2001 (Directiva privind energia din surse regenerabile), sau energie electrică din rețea.

M2C2-52

Investiția 5.2 Hidrogen

Etapă de referință

Producția de electrolizoare

Notificarea publicării tuturor contractelor de achiziții publice

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2022

Atribuirea contractului de construire a unei instalații industriale pentru producția de electrolizoare.

M2C2-53

Investiția 5.2 Hidrogen

Țintă

Instalație (instalații) industrială (industriale) construită (construite)

NU EXISTĂ

Număr

0

1

TRIMESTRUL 2

2026

Certificate de finalizare a lucrărilor eliberate pentru construirea a cel puțin unei instalații industriale de producere a electrolizoarelor sau a coșurilor modulare. Capacitatea totală agregată de producție a instalației (instalațiilor) trebuie să atingă cel puțin 890 MW/an.

F. MISIA 2 COMPONENT 3 – Eficiența energetică și recalificarea clădirilor

Eficiența energetică este piatra de temelie a acestei componente, care este organizată în trei piloni principali.

·Primul pilon este introducerea unui stimulent temporar pentru renovarea energetică și antiseismică a proprietăților imobiliare private, prin deducerea fiscală a costurilor suportate pentru intervenții. Intervențiile eligibile sunt cele care sporesc performanța energetică a locuinței cu cel puțin două categorii ale certificatului energetic, obținând, în medie, o îmbunătățire a consumului de energie de peste 30 %.

·Al doilea pilon al acestei componente este îmbunătățirea eficienței și siguranței școlilor publice și a citadelor din domeniul judiciar.

·Al treilea pilon este menit să stimuleze construirea și extinderea rețelelor de termoficare eficiente în zonele urbane.

În plus, există o serie de reforme menite să simplifice și să accelereze punerea în aplicare a proiectelor care vizează îmbunătățirea eficienței energetice a clădirilor.

Se preconizează că această componentă va contribui în mod semnificativ la atingerea obiectivelor Italiei în materie de climă și energie pentru 2030, deoarece sectorul civil este responsabil pentru aproape jumătate din consumul total de energie din Italia. Majoritatea clădirilor au fost construite înainte de adoptarea criteriilor de economisire a energiei și de intrarea în vigoare a legislației corespunzătoare, astfel încât nevoile în ceea ce privește eficiența energetică și adaptarea la riscurile seismice sunt semnificative.

Această componentă abordează o parte din recomandarea 3 specifică țării din 2020, prin care Consiliul a recomandat Italiei să ia măsuri pentru a „concentra investițiile asupra tranziției verzi și digitale, în special în ceea ce privește [...] gestionarea apei, precum și consolidarea infrastructurii digitale pentru a asigura furnizarea de servicii esențiale”. Acesta abordează, de asemenea, anumite părți din recomandările specifice fiecărei țări din 2019 3 („Orientarea politicii economice legate de investiții asupra calității infrastructurii, ținând seama de disparitățile regionale. [...] și să îmbunătățească eficacitatea administrației publice [...] prin accelerarea digitalizării și prin creșterea eficienței și a calității serviciilor publice locale”).

Se preconizează că nicio măsură din cadrul acestei componente nu prejudiciază în mod semnificativ obiectivele de mediu în sensul articolul 17 din Regulamentul (UE) 2020/852, ținând seama de descrierea măsurilor și a etapelor de atenuare prevăzute în planul de redresare și reziliență în conformitate cu Orientările tehnice DNSH (2021/C58/01).

F.1. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil

Investiția 2.1: Consolidarea Ecobonus pentru eficiența energetică

Obiectivul acestei măsuri este de a sprijini renovarea energetică a clădirilor rezidențiale. Măsura constă în acordarea de sprijin sub forma unei deduceri fiscale sau, ca alternativă la instrumentul de deducere fiscală, sub formă de instrumente financiare (așa-numitele „transfer credit” și „reducere pe factură”), unor categorii specifice de organizații și gospodării.

Reforma 1.1 – Simplificarea și accelerarea procedurilor pentru intervențiile în materie de eficiență energetică

Această reformă vizează simplificarea și accelerarea procedurilor de punere în aplicare a intervențiilor legate de eficiența energetică. Acesta cuprinde patru acțiuni majore:

·Lansarea portalului național pentru eficiența energetică a clădirilor: Portalul sprijină cetățenii și operatorii în gestionarea proiectelor de eficiență energetică și reprezintă o sursă ușoară de acces la informații pentru factorii de decizie. Acesta conține informații privind performanța energetică a parcului imobiliar național, care se preconizează că va ajuta întreprinderile și cetățenii în deciziile lor de îmbunătățire a performanței energetice a proprietăților lor. Se înființează un ghișeu unic pentru a oferi asistență și toate informațiile utile cetățenilor și întreprinderilor cu privire la cartografierea energetică a clădirilor, respectarea reglementărilor sectoriale, evaluarea potențialului de eficiență și selectarea priorităților de acțiune, inclusiv planurile de redezvoltare în etape, selectarea celor mai adecvate instrumente de promovare în acest scop și formarea competențelor profesionale.

·Consolidarea activităților planului de informare și formare destinat sectorului civil – Planul de informare și formare ține seama de necesitatea de a dezvolta atât inițiative specifice menite să elimine lacunele în materie de informații ale utilizatorilor finali din sectorul rezidențial, cât și activități de formare adecvate privind stimulentele și intervențiile cele mai eficiente pentru întreprinderile care oferă servicii energetice, care desfășoară intervenții și pentru administratorii de condominiu. Planul este elaborat ținând seama de nevoile care decurg din măsura Superbonus, pentru a maximiza eficacitatea acesteia și a pune bazele unei culturi durabile a eficienței în construcții. 

·Actualizarea și consolidarea Fondului Național pentru Eficiență Energetică: Odată cu revizuirea regulamentelor de instituire și gestionare a Fondului național pentru eficiență energetică (articolul 15 din Decretul legislativ nr. 102/2014 și Decretul interministerial din 22 decembrie 2017), intră în vigoare modificări pentru a promova consolidarea și utilizarea mai intensă a resurselor disponibile.

·Accelerarea fazei de implementare a proiectelor finanțate prin Programul central de redezvoltare publică EPAC: Se efectuează o revizuire normativă cu scopul de a promova o gestionare mai eficientă a resurselor alocate în mod specific Programului de recalificare a clădirilor al administrației publice centrale (PREPAC).

F.2.    Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil

Număr secvențial

Legate

Măsură (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

Indicatori calitativi (pentru obiectivele de etapă)

Indicatori cantitativi (pentru obiective)

Calendar orientativ pentru finalizare

Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte

Unitatea de măsură

Situația de referință

Obiectiv

Trimestru

Anul

M2C3-1

Investiția 2.1 – Consolidarea Ecobonus pentru eficiența energetică

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a prelungirii Superbonus

Dispoziție din actul (actele) juridic (e) care indică data de intrare în vigoare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Actul (actele) juridic (e) prelungește prestațiile Ecobonus și ismabonus până la 31 decembrie 2022 pentru condominie și până la 30 iunie 2023 pentru locuințele sociale (IACP).

M2C3-2

Investiția 2.1 – Consolidarea Ecobonus pentru eficiența energetică

Țintă

Superbonus T1 pentru renovarea clădirilor

NU EXISTĂ

Număr

0

17 000 000

TRIMESTRUL 2

2023

Renovarea completă a clădirilor pentru, (cel puțin 17 000 000 de metri pătrați, ceea ce duce la economii de energie primară de cel puțin 40 % și la creșterea a cel puțin două categorii din certificatul de eficiență energetică.

M2C3-3

Investiția 2.1 – Consolidarea Ecobonus pentru eficiența energetică

Țintă

Superbonus T2 pentru renovarea clădirilor

NU EXISTĂ

Număr

17 000 000

35 800 000

TRIMESTRUL 4

2025

Se eliberează certificări („asseverazioni”) care atestă renovarea clădirilor pentru cel puțin 35 800 000 de metri pătrați, ceea ce duce la economii de energie primară de cel puțin 40 %, crescând cel puțin două categorii din certificatul de eficiență energetică (certificarea performanței energetice, astfel cum este definită în Decretul 63/2013).

În cazurile în care cazanele cu condensare în gaz sunt instalate ca înlocuitor ales pentru cazanele ineficiente existente pe bază de gaz, cărbune și petrol, acestea trebuie să aibă o performanță A. Costul instalării cazanelor cu condensare în gaz reprezintă cel mult 20 % din costul total al programului de renovare.

Economiile totale de energie estimate generate de intervenții se ridică la cel puțin 191 Ktep.

M2C3-4

Reforma 1.1: Simplificarea și accelerarea procedurilor pentru intervențiile în materie de eficiență energetică

Etapă de referință

Simplificarea și accelerarea procedurilor pentru intervențiile în materie de eficiență energetică

Dispoziție din actul (actele) juridic (e) care indică data de intrare în vigoare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2022

Actul (actele) juridic (e) simplifică (e) și accelerează procedurile pentru intervențiile în materie de eficiență energetică prin:

·Lansarea unui portal național pentru eficiența energetică a clădirilor

·Consolidarea activităților planului de informare și formare destinat sectorului civil

·Actualizarea și consolidarea Fondului Național pentru Eficiență Energetică

·Accelerarea fazei de implementare a proiectelor finanțate prin programul PREPAC

F.3. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru împrumut

Investiția 1.1: Construirea de noi școli prin înlocuirea clădirilor

Obiectivul măsurii este de a crea structuri școlare moderne și durabile, în special prin reducerea consumului de energie și creșterea siguranței seismice. Această măsură constă în înlocuirea unei părți din parcul imobiliar al școlilor publice.

Investiția 1.2 – Recalificarea activelor imobiliare publice utilizate parțial sau integral de administrarea justiției

Obiectivul măsurii este recalificarea și modernizarea clădirilor utilizate parțial sau integral de administrarea justiției. Măsura constă în executarea lucrărilor de renovare și de recalificare în active imobiliare situate în mai multe municipalități italiene, inclusiv, dar fără a se limita la intervenții în materie de eficiență energetică.

Investiția 3.1: Promovarea încălzirii centralizate eficiente

Obiectivul măsurii este de a extinde utilizarea încălzirii centralizate eficiente, pe baza distribuției de energie termică generată din surse regenerabile, din căldură reziduală sau cogenerată în centrale de înaltă performanță. Măsura constă în finanțarea de proiecte legate de construirea de noi rețele de termoficare sau extinderea celor existente, acordând prioritate proiectelor care garantează cele mai mari economii de energie primară din surse neregenerabile. 

F.4.    Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile împrumutului

Număr secvențial

Legate

Măsură (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

Indicatori calitativi (pentru obiectivele de etapă)

Indicatori cantitativi (pentru obiective)

Calendar orientativ pentru finalizare

Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte

Unitatea de măsură

Situația de referință

Obiectiv

Trimestru

Anul

M2C3-5

Investiția 1.1: Construirea de noi școli prin înlocuirea clădirilor

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice pentru construirea de noi școli prin înlocuirea clădirilor pentru modernizarea energetică a clădirilor școlare, în urma unei proceduri de achiziții publice

Notificarea atribuirii tuturor contractelor de achiziții publice în urma unei proceduri de achiziții publice

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 3

2023

Notificarea atribuirii tuturor contractelor de achiziții publice pentru înlocuirea clădirilor școlilor noi eligibile pentru finanțare, formalizate de autoritățile locale, cu o suprafață totală de cel puțin 400 000 de metri pătrați

M2C3-6

Investiția 1.1: Construirea de noi școli prin înlocuirea clădirilor

Țintă

Cel puțin 166 de școli noi sunt construite prin înlocuirea clădirilor.

NU EXISTĂ

Număr

0

166

TRIMESTRUL 1

2026

Certificate de finalizare a lucrărilor eliberate pentru construirea a cel puțin 166 de școli noi prin înlocuirea clădirilor.

Consumul de energie primară al celor 166 de școli noi trebuie să fie cu cel puțin 20 % mai mic decât cerința privind clădirile al căror consum de energie este aproape egal cu zero, astfel cum reiese din eliberarea certificatelor de performanță energetică.

M2C3-7

Investiția 1.2 – Construirea de clădiri, recalificarea și consolidarea activelor imobiliare ale administrării justiției

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice pentru construirea de clădiri noi, recalificarea și consolidarea activelor imobiliare ale administrării justiției sunt semnate de autoritatea contractantă în urma unei proceduri de achiziții publice.

Notificarea atribuirii tuturor contractelor de achiziții publice în urma unei proceduri de achiziții publice

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2023

Notificarea atribuirii tuturor contractelor de achiziții publice privind construcția de clădiri, recalificarea și consolidarea activelor imobiliare în cadrul administrării justiției.

M2C3-8

Investiția 1.2 – Recalificarea activelor imobiliare publice utilizate parțial sau integral de administrarea justiției

Țintă

Lucrări efectuate pentru cel puțin 289 000 de metri pătrați de active imobiliare publice

NU EXISTĂ

Număr

0

289 000

TRIMESTRUL 1

2026

Se eliberează certificate de finalizare a lucrărilor pentru cel puțin 289 000 de metri pătrați de active imobiliare publice utilizate parțial sau integral de administrarea justiției.

M2C3-9

Investiția 3.1: Promovarea încălzirii centralizate eficiente

Etapă de referință

Contractele pentru îmbunătățirea rețelelor de încălzire sunt atribuite de Ministerul Tranziției Ecologice în urma unei proceduri de licitație publică

Notificarea atribuirii tuturor contractelor de achiziții publice în urma unei proceduri de achiziții publice

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice pentru construirea de noi rețele de termoficare sau extinderea rețelelor de termoficare existente, care ar trebui să includă cerința de reducere a consumului de energie.

Atribuirea contractelor pentru proiectele selectate în cadrul cererilor competitive de propuneri în conformitate cu Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) prin utilizarea unei liste de excludere și a cerinței de conformitate cu legislația UE și națională relevantă în materie de mediu.

M2C3-10

Investiția 3.1: Promovarea încălzirii centralizate eficiente

Țintă

Construirea sau extinderea rețelelor de termoficare pentru a reduce consumul de energie

NU EXISTĂ

KTEP

0

30

TRIMESTRUL 1

2026

Se eliberează certificate de finalizare a lucrărilor pentru construirea de noi rețele de termoficare sau de extindere a celor existente, care permit o reducere a consumului de energie cu cel puțin 30 KTOE pe an, conform unui raport al unui inginer independent.

Investiția respectă condițiile stabilite în nota de subsol (9) din anexa VI la Regulamentul 241/2021/UE privind Mecanismul de redresare și reziliență.

Pentru a fi eligibile, sistemele de încălzire centralizată utilizează ca principală sursă de căldură energia termică generată din surse regenerabile, din căldură reziduală sau cogenerată în instalații de înaltă performanță. Combustibilii fosili sunt utilizați exclusiv ca rezervă.

G. MISIA 2 COMPONENT 4 – Planificarea teritorială și resursele de apă

Scopul acestei componente a planului de redresare și reziliență al Italiei este de a aborda o serie de deficiențe de lungă durată legate de gestionarea resurselor de apă și a riscurilor hidrogeologice în Italia și de a adopta o serie de măsuri menite să conserve biodiversitatea. Acest lucru trebuie realizat printr-o combinație semnificativă și echilibrată de reforme și investiții în aceste diferite dimensiuni.

În ceea ce privește reformele, componenta propune un set de măsuri care vizează în principal îmbunătățirea eficienței gestionării resurselor de apă prin reducerea fragmentării sectorului, prin stabilirea unei politici adecvate de stabilire a prețurilor și prin stabilirea unei serii de stimulente pentru a aborda problemele existente legate de gestionarea apelor uzate. Reformele din cadrul acestei componente includ, de asemenea, un set de măsuri menite să simplifice conceperea și punerea în aplicare a proiectelor legate de infrastructura de apă și de gestionarea și reducerea riscurilor hidrologice.

Investițiile asociate acestei componente contribuie la atenuarea și la o mai bună gestionare a riscului hidrogeologic în Italia, atât din perspectiva prevenirii, cât și a adaptării, și vizează creșterea rezilienței infrastructurii legate de apă. În plus, acestea vizează îmbunătățirea semnificativă a gestionării resurselor de apă printr-o mai bună gestionare a apelor uzate și o reducere semnificativă a scurgerilor de apă, inclusiv în sectorul agricol. Investițiile consolidează digitalizarea acestor sectoare și le fac mai eficiente din punct de vedere energetic și mai bine adaptate la schimbările climatice. Această componentă include, de asemenea, un set de măsuri care vizează conservarea biodiversității și a zonelor verzi, în conformitate cu „Strategia UE privind biodiversitatea” 2030.

Această componentă abordează o parte din recomandarea 2 specifică țării 020 pentru 3, prin care Consiliul Uniunii Europene a recomandat Italiei să ia măsuri pentru a „concentra investițiile asupra tranziției verzi și digitale, în special în ceea ce privește [...] gestionarea apei, precum și consolidarea infrastructurii digitale pentru a asigura furnizarea de servicii esențiale”. Acesta abordează, de asemenea, anumite părți ale recomandării 2019 specifice fiecărei țări din 3 („Orientarea politicii economice legate de investiții asupra calității infrastructurii, ținând seama de disparitățile regionale. [...] și să îmbunătățească eficacitatea administrației publice [...] prin accelerarea digitalizării și prin creșterea eficienței și a calității serviciilor publice locale”).

Se preconizează că nicio măsură din cadrul acestei componente nu prejudiciază în mod semnificativ obiectivele de mediu în sensul articolul 17 din Regulamentul (UE) 2020/852, ținând seama de descrierea măsurilor și a etapelor de atenuare prevăzute în planul de redresare și reziliență în conformitate cu Orientările tehnice DNSH (2021/C58/01).

G.1.    Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil

Reforma 2.1 – Simplificarea și accelerarea procedurilor de punere în aplicare a intervențiilor împotriva instabilității hidrogeologice

Scopul acestei reforme este de a depăși deficiențele existente în guvernanța riscurilor hidrogeologice evidențiate de Curtea de Conturi a Italiei. Acesta constă în simplificarea și accelerarea procedurilor de punere în aplicare a proiectelor în acest domeniu, inclusiv în stabilirea unor termene maxime pentru fiecare etapă; prioritizarea intervențiilor în conformitate cu evaluarea națională a riscurilor și cu articolul 6 din Decizia 1313/2013 privind evaluarea capacității UE de gestionare a riscurilor și principiul de a nu prejudicia în mod semnificativ; stabilirea unui plan de creștere a capacității administrative a entităților responsabile cu punerea în aplicare a acestor proiecte și consolidarea coordonării între diferitele niveluri de guvernare implicate, inclusiv prin raționalizarea fluxurilor de informații.

Reforma 2 – Reforma cadrului juridic pentru o mai bună gestionare și o utilizare durabilă a apei

Această reformă urmărește să abordeze problemele de lungă durată ale sectorului apei din Italia, reflectate în numeroase proceduri de constatare a neîndeplinirii obligațiilor în curs de desfășurare pentru nerespectarea Directivei 91/271/CEE a Consiliului, într-o fragmentare excesivă a sectorului și în absența unor stimulente și politici de stabilire a prețurilor adecvate. Se preconizează că măsurile avute în vedere vor reduce în mod semnificativ fragmentarea sectorului prin reducerea numărului de operatori și încurajarea economiilor de scară, prin stabilirea de stimulente pentru reducerea scurgerilor de apă și a consumului excesiv de apă din sectorul agricol și prin stabilirea unor politici adecvate de stabilire a prețurilor pentru un consum mai durabil de apă.

Se semnează un set de memorandumuri de înțelegere cu regiunile Campania, Calabria, Molise și Sicilia pentru a reduce fragmentarea numărului de operatori care furnizează servicii de alimentare cu apă. Memorandumul de înțelegere stabilește obiective în ceea ce privește stabilirea organismelor administrației publice locale, reducerea numărului de operatori și realizarea de economii de scară în vederea stabilirii unor operatori unici pentru cel puțin fiecare 40 000 de locuitori în termen de doi ani de la semnarea memorandumului de înțelegere respectiv.

Reforma 4.2 „Măsuri de asigurare a capacităților depline de gestionare a serviciilor integrate de apă”

Această reformă urmărește să abordeze probleme majore în gestionarea resurselor de apă și să sporească eficiența sistemului.

Se preconizează că sistemul va reduce fragmentarea existentă a numărului de operatori, ceea ce împiedică în prezent utilizarea eficientă a resurselor de apă în unele părți ale țării. Se preconizează, de asemenea, că reforma va stabili stimulentele adecvate pentru o mai bună utilizare a resurselor de apă în sectorul agricol, va introduce un sistem de sancțiuni pentru extracția ilegală a apei și va introduce un sistem de prețuri care reflectă mai bine și este mai conform cu principiul „poluatorul plătește”, evitând în același timp extinderea sistemelor de irigații existente. Măsurile se adoptă în cooperare cu regiunile în care gestionarea resurselor de apă este în prezent mai problematică.

Investiția 3.2 – Digitalizarea parcurilor naționale și a zonelor marine protejate

Obiectivul măsurii este modernizarea și digitalizarea procedurilor legate de funcționarea parcurilor naționale și a zonelor marine protejate. Măsura constă în servicii digitale pentru vizitatori și intervenții în conservarea naturii și monitorizarea resurselor naturale.

Investiția 4.2. Reducerea pierderilor în rețelele de distribuție a apei, inclusiv digitalizarea și monitorizarea rețelelor

Obiectivul acestei investiții este de a reduce pierderile de apă potabilă. Măsura constă în modernizarea și modernizarea rețelelor de distribuție a apei prin sisteme avansate de control care permit monitorizarea nodurilor principale și a celor mai sensibile puncte ale rețelei (districtele de apă).

G.2. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

Indicatori calitativi 
(pentru jaloane)

Indicatori cantitativi 
(pentru obiective)

Calendar orientativ pentru finalizare

Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte

Unitatea de măsură

Situația de referință

Obiectiv

Trimestru

Anul

M2C4-1

Reforma 2.1. Simplificarea și accelerarea procedurilor de punere în aplicare a intervențiilor împotriva instabilității hidrogeologice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a simplificării cadrului juridic pentru o mai bună gestionare a riscurilor hidrologice

Dispoziție din actul (actele) juridic (e) relevant (e) care indică data de intrare în vigoare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2022

Noul cadru juridic (cel puțin):

-Să acorde prioritate intervențiilor de prevenire în conformitate cu evaluarea națională a riscurilor și cu articolul 6 din Decizia 1313/2013 privind evaluarea capacității UE de gestionare a riscurilor și principiul de a nu prejudicia în mod semnificativ;

-Accelerarea procedurilor de elaborare a proiectelor și stabilirea unor principii generale de simplificare a procedurilor de implementare și finanțare a proiectelor și a proiectelor cu risc hidrologic;

-Armonizarea și raționalizarea fluxurilor de informații pentru a reduce redundanța în ceea ce privește raportarea între diferitele sisteme de informații ale statului și dezvoltarea unui sistem de indicatori pentru o mai bună identificare a riscurilor hidrologice, în conformitate cu recomandările Curții de Conturi a Italiei.

-Să consolideze coordonarea intervențiilor între diferitele niveluri de guvernare, în conformitate cu recomandările Curții de Conturi a Italiei;

-Să creeze baze de date comune privind incidentele („dissesto”), în conformitate cu recomandările Curții de Conturi a Italiei;

-Stabilirea unor termene maxime pentru fiecare etapă.

-Să stabilească un plan de consolidare a capacității entităților relevante.

M2C4-2

Reforma 4.2 „Măsuri de asigurare a capacităților depline de gestionare a serviciilor integrate de apă”

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a reformei menite să asigure capacități manageriale depline pentru serviciile integrate de apă

Dispoziție din actul (actele) juridic (e) relevant (e) care indică data de intrare în vigoare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 3

2022

Legea/regulamentele generale privind serviciile de alimentare cu apă pentru utilizarea durabilă a acestora și stimularea investițiilor în infrastructura de alimentare cu apă, care cel puțin:

-Să reducă fragmentarea entităților prin norme și mecanisme de agregare pentru a stimula integrarea operatorilor de gestionare autonomi în prezent în operatorul unic pentru întregul Ambito Territoriale Ottimale;

-Să prevadă stimulente pentru o utilizare durabilă a apei în agricultură, în special pentru a sprijini utilizarea sistemului comun de monitorizare a utilizării apei (SIGRIAN) pentru utilizări colective și autoalimentare pentru irigații;

-Stabilirea unui sistem de prețuri reglementate care să țină seama în mod adecvat de utilizarea resurselor de mediu și de poluare, în conformitate cu principiul „poluatorul plătește”

M2C4-3

Reforma 4.2 „Măsuri de asigurare a capacităților depline de gestionare a serviciilor integrate de apă”

Etapă de referință

Reforma cadrului juridic pentru o mai bună gestionare și o utilizare durabilă a apei

Intrarea în vigoare a memorandumurilor de înțelegere

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Semnarea memorandumurilor de înțelegere de către Ministerul Tranziției Ecologice cu regiunile Campania, Calabria, Molise și Sicilia pentru a reduce fragmentarea numărului de operatori care furnizează servicii de alimentare cu apă. Memorandumul de înțelegere ar trebui să stabilească obiective în ceea ce privește stabilirea organismelor administrației publice locale, reducerea numărului de operatori și realizarea de economii de scară în vederea stabilirii unor operatori unici pentru cel puțin 40 de locuitori la fiecare 000 de locuitori.

M2C4-4

Reforma 4.2 „Măsuri de asigurare a capacităților manageriale depline pentru serviciile integrate de alimentare cu apă

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a noului cadru juridic pentru irigații

Dispoziție din actul legislativ relevant care indică data de intrare în vigoare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2022

Cadrul juridic revizuit trebuie cel puțin:

— Instituirea unui sistem de sancțiuni pentru extracția ilegală de apă

Să solicite o evaluare a impactului, astfel cum se prevede la articolul 4 alineatul (7) din Directiva-cadru privind apa, pentru a evalua impactul (eventual cumulativ) asupra tuturor corpurilor de apă potențial afectate.

— Să se asigure că extinderea sistemului de irigații existent (inclusiv prin utilizarea sporită a apei, și nu numai prin expansiune fizică), chiar și prin metode mai eficiente, este evitată în cazul în care corpurile de apă în cauză (ape de suprafață sau subterane) sunt sau se preconizează (în contextul intensificării schimbărilor climatice) să se afle într-o stare mai puțin bună sau potențial bună.

M2C4-5

Investiția 3.2: Digitalizarea parcurilor naționale

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a simplificării administrative și a dezvoltării serviciilor digitale pentru vizitatorii parcurilor naționale și ai zonelor marine protejate

Dispoziție din decretul ministerial privind intrarea în vigoare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 1

2022

Decretul ministerial mandatează dezvoltarea serviciilor digitale pentru vizitatorii parcurilor naționale și ai zonelor marine protejate.

M2C4-32

Investiția 4.2. Reducerea pierderilor în rețelele de distribuție a apei, inclusiv digitalizarea și monitorizarea rețelelor

Țintă

Intervenții în rețelele de distribuție a apei, inclusiv digitalizarea și monitorizarea rețelelor T2

NU EXISTĂ

Număr

14 000

45 000

TRIMESTRUL 4

2025

Carosarea a cel puțin 45 000 de kilometri de rețea de apă

G.3. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru împrumut

Reforma 3.1 Adoptarea programelor naționale privind controlul poluării atmosferice

Reforma urmărește să alinieze legislația națională și regională și să introducă măsuri conexe pentru reducerea emisiilor de poluanți atmosferici (în conformitate cu obiectivele stabilite prin Directiva 2016/2284 privind plafoanele naționale de emisie și modificarea gazelor climatice).

Investiția 1.1: Punerea în aplicare a unui sistem avansat și integrat de monitorizare și prognoză

Obiectivul acestei investiții este de a identifica și a anticipa riscurile care decurg din impactul schimbărilor climatice și din amenajarea inadecvată a teritoriului și de a furniza informații pentru planurile de prevenire a riscurilor. Această investiție constă în instituirea unui sistem de monitorizare care să permită controlul de la distanță al marilor zone teritoriale și identificarea eliminării ilegale a deșeurilor.

Investiția 2.1: Măsuri de reducere a riscurilor de inundații și hidrogeologice

Obiectivul acestei măsuri este de a aborda instabilitatea hidrogeologică de pe teritoriul Italiei. Măsura constă în două linii de acțiune, Protezione Civile și comisarul pentru situații de urgență pentru reconstrucția teritoriilor Emilia Romagna, Toscana și Marche, afectate de inundațiile din mai 2023 (Commissario per la ricostruzione nel territorio della regione Emilia Romagna, Toscana e Marche), în calitate de administrație responsabilă: prima linie de acțiune se referă la o serie de intervenții menite să refacă structurile și infrastructurile publice deteriorate (intervenții de tip E) și să reducă riscul rezidual strict legat de eveniment și care vizează în primul rând protejarea siguranței publice și private (intervenții de tip D); a doua linie de acțiune se referă la intervenții pentru refacerea căilor navigabile și sporirea protecției împotriva inundațiilor și alunecărilor de teren, precum și intervenții de reabilitare a rețelei de transport în teritoriile afectate de inundațiile din mai 2023.

Investiția 3.1: Protejarea și consolidarea pădurilor urbane și periurbane

Obiectivul acestei măsuri este de a proteja zonele verzi și de a crește numărul acestora, având ca obiectiv atât conservarea și îmbunătățirea biodiversității, cât și creșterea calității vieții locuitorilor din zonele respective. Măsura constă în plantarea de material forestier de reproducere (semințe sau plante) pentru cel puțin 4 500 000 de arbori și arbuști (în 4 500 hectare), dintre care cel puțin 3.5 milioane de arbori au fost transplantați la destinația lor finală, în cele 14 orașe metropolitane din Italia.

Investiția 3.2 – Digitalizarea parcurilor naționale și a zonelor marine protejate

Obiectivul acestei măsuri este de a moderniza și digitaliza procedurile legate de funcționarea parcurilor naționale și a zonelor marine protejate. Măsura constă în servicii digitale pentru vizitatori și intervenții în conservarea naturii și monitorizarea resurselor naturale.

Investiția 3.3 – Renaturificarea zonei Po

Obiectivul acestei măsuri este de a reactiva procesele naturale și de a încuraja refacerea biodiversității în zona râului Po. Măsura constă în executarea de intervenții pentru reducerea artificialității albiei râului.

Investiția 3.4: Reabilitarea siturilor orfane

Obiectivul acestei intervenții este de a reduce impactul asupra mediului al „siturilor orfane”, promovând astfel indirect economia circulară. Această investiție constă în adoptarea unui plan de acțiune pentru identificarea și revitalizarea siturilor orfane în regiunile și provinciile autonome italiene, precum și în executarea unor intervenții specifice pentru refacerea acestora.

Investiția 3.5: Refacerea și protecția fundului mării și a habitatelor marine

Obiectivul acestei măsuri este de a contribui la inversarea degradării fundului mării și a habitatelor marine. Măsura constă în sprijinirea proiectelor de cartografiere a habitatelor de pe fundul mării și a monitorizării mediului, a planificării și a măsurilor de refacere și protecție la scară largă, precum și în consolidarea platformelor de observare a mediului marin.



Reforma 4.1 Simplificarea legislației și consolidarea guvernanței pentru punerea în aplicare a investițiilor în infrastructurile de alimentare cu apă

Cadrul de reglementare actual și fragmentarea existentă în gestionare au un impact negativ asupra capacității de planificare și punere în aplicare a investițiilor în infrastructurile de alimentare cu apă.

Obiectivul acestei reforme este de a simplifica și de a spori eficacitatea cadrului juridic și de a oferi asistență, atunci când este necesar, organismelor de punere în aplicare care dispun de o capacitate insuficientă de a realiza și de a finaliza aceste investiții în termenele stabilite inițial.

Principalele măsuri planificate pentru atingerea acestor obiective sunt în principal (i) instituirea unui instrument central de finanțare publică pentru investiții în sectorul apei, care să unifice resursele destul de dispersate în prezent; (II) simplificarea procedurilor de raportare și monitorizare a investițiilor finanțate, (iii) implicarea în continuare a autorității de reglementare în planificarea investițiilor care urmează să fie realizate și în posibilele revizuiri ale planului.

Ministerul Infrastructurii și Transporturilor prezintă propunerea de reformă privind sectorul alimentării cu apă.

Investiția 4.1 Infrastructura primară de apă pentru securitatea aprovizionării cu apă

Scopul acestei măsuri este de a asigura securitatea aprovizionării cu apă a zonelor urbane importante și a zonelor irigate mari, de a spori siguranța și reziliența rețelei și în ceea ce privește capacitatea de transport al apei. Măsura constă în lucrări la infrastructura de apă primară pe întreg teritoriul național.

Investiția 4.2. Reducerea pierderilor în rețelele de distribuție a apei, inclusiv digitalizarea și monitorizarea rețelelor

Obiectivul acestei investiții este de a reduce pierderile de apă potabilă. Măsura constă în modernizarea și modernizarea rețelelor de distribuție a apei prin sisteme avansate de control care permit monitorizarea nodurilor principale și a celor mai sensibile puncte ale rețelei (districtele de apă).

Investiția 4.3. Investiții în reziliența agrosistemului de irigații pentru o mai bună gestionare a resurselor de apă

Obiectivul acestei măsuri este de a spori eficiența sistemelor de irigații prin digitalizare și intervenții de infrastructură pentru un sector agricol mai durabil și mai rezistent la schimbările climatice.

Investiția 4.4. Canalizare și purificare

Obiectivul acestei măsuri este de a reduce deficiențele sistemelor de apă din Italia în ceea ce privește canalizarea și purificarea apelor uzate, precum și numărul de aglomerări cu sisteme slabe de canalizare și purificare. Măsura constă în intervenții pentru eficientizarea purificării apelor uzate evacuate în apele marine și interioare.

Investiția 4.5. Schemă de granturi pentru investiții în infrastructurile de apă

Această măsură constă într-o investiție publică într-un sistem de granturi, pentru a stimula investițiile private și a îmbunătăți accesul la finanțare în sectorul de gestionare a apei din Italia. Sistemul funcționează prin acordarea de granturi pentru decalaje de viabilitate direct sectorului privat, precum și entităților din sectorul public implicate în activități similare.



Schema este gestionată de Invitalia S.p.A. în calitate de partener de implementare. Sistemul include următoarea linie de produse:

·Un grant pentru deficitul de viabilitate menit să acopere deficitul de finanțare al proiectelor de infrastructură din sectorul gestionării apei. Grantul subvenționează o parte din investiția totală, pentru a asigura atractivitatea financiară a proiectului. Structura granturilor stimulează raționalizarea și agregarea furnizorilor de servicii de alimentare cu apă prin instituirea unui mecanism de recompensare.

Pentru a pune în aplicare investiția în program, Italia și Invitalia S.p.A. semnează un acord de punere în aplicare care include următoarele elemente:

1. Descrierea procesului decizional al sistemului: Decizia finală de atribuire a regimului este luată de un comitet pentru investiții sau de un alt organ de conducere echivalent relevant și este aprobată cu majoritatea voturilor membrilor independenți de guvern.

2. Cerințele-cheie ale politicii de grant asociate, care includ:

Descrierea granturilor acordate și a beneficiarilor finali eligibili. Beneficiarii finali sunt, în principiu, societăți cu participare privată. În conformitate cu principiul nediscriminării, entitățile publice care desfășoară activități similare cu cele ale entităților private care beneficiază de schemă ar putea fi, de asemenea, acceptate ca beneficiari finali.

a.Cerința ca toate investițiile sprijinite să fie viabile din punct de vedere economic.

Cerința de a respecta principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ”, astfel cum este prevăzut în Orientările tehnice privind principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01). În special, politica de subvenționare exclude de la eligibilitate următoarea listă de activități și active: activități și active legate de combustibilii fosili, inclusiv utilizarea în aval 70 . În plus, politica de grant asociată include cerința de a exclude de la finanțare: investiții care implică construirea de noi baraje; investițiile care intră sub incidența articolului 4 alineatul (7) din Directiva 2000/60 a Parlamentului European și a Consiliului din 23 octombrie 2000 de stabilire a unui cadru de politică comunitară în domeniul apei.

b.Cerința ca beneficiarii finali ai schemei să nu primească sprijin din partea altor instrumente ale Uniunii pentru a acoperi aceleași costuri.

3. Suma care face obiectul acordului de punere în aplicare, structura taxelor pentru partenerul de implementare și cerința de a utiliza orice încasări neutilizate din sistem, inclusiv după 2026, în aceleași scopuri de politică.



4. Cerințe de monitorizare, audit și control, inclusiv:

a.Descrierea sistemului de monitorizare al partenerului de implementare pentru raportarea cu privire la granturile mobilizate.

b.Descrierea procedurilor partenerului de implementare care vor asigura prevenirea, detectarea și corectarea fraudei, a corupției și a conflictelor de interese.

c.Obligația de a verifica eligibilitatea fiecărei operațiuni în conformitate cu cerințele prevăzute în acordul de punere în aplicare înainte de acordarea unui grant pentru o operațiune.

d.Obligația de a efectua audituri ex post bazate pe riscuri în conformitate cu un plan de audit al Invitalia S.p.A. Aceste audituri verifică i) eficacitatea sistemelor de control, inclusiv detectarea fraudei, a corupției și a conflictelor de interese; respectarea principiului DNSH, a normelor privind ajutoarele de stat, a cerințelor privind obiectivele climatice; și iii) cerința ca beneficiarii finali ai schemei să nu fi primit sprijin din partea altor instrumente ale Uniunii pentru a acoperi aceleași costuri. Auditurile verifică, de asemenea, legalitatea tranzacțiilor și respectarea condițiilor acordului de punere în aplicare și ale acordurilor de grant aplicabile.

2.Cerințe privind investițiile în domeniul climei realizate de partenerul de implementare: cel puțin 400 000 000 EUR din investiția MRR în schemă contribuie la obiectivele legate de schimbările climatice în conformitate cu anexa VI la Regulamentul privind MRR. 71

G.4. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile împrumutului

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

Indicatori calitativi 
(pentru jaloane)

Indicatori cantitativi
(pentru obiective)

Calendar orientativ pentru finalizare

Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte

Unitatea de măsură

Situația de referință

Obiectiv

Trimestru

Anul

M2C4-6

Investiția 3.2: Digitalizarea parcurilor naționale

Țintă

Dezvoltarea serviciilor digitale pentru vizitatorii parcurilor naționale și ai zonelor marine protejate

NU EXISTĂ

Procent

0

70

TRIMESTRUL 2

2024

Cel puțin 70 % din parcurile naționale și zonele marine protejate au dezvoltat servicii digitale pentru vizitatorii parcurilor naționale și ai zonelor marine protejate (cel puțin două dintre: conexiunea la portalul IT Naturitalia.; o cerere pentru proceduri administrative sau o aplicație pentru mobilitate durabilă).

M2C4-6bis

Investiția 3.2: Digitalizarea parcurilor naționale

Etapă de referință

Intervenții legate de conservarea naturii și monitorizarea resurselor naturale realizate

Certificate eliberate

TRIMESTRUL 2

2026

·Certificatul (certificatele) de verificare a conformității pentru cel puțin 12 000 echipamente pentru activitățile de conservare și monitorizare a naturii;

·Certificatul (certificatele) de executare periodică a serviciilor pentru furnizarea în parcurile naturale și în zonele marine protejate a cel puțin 7 tipuri diferite de servicii tehnice și de formare pentru activități de monitorizare științifică și pe teren.

M2C4-7

Reforma 3.1: Adoptarea programelor naționale privind controlul poluării atmosferice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a unui program național de control al poluării atmosferice

Dispoziție din DPCM care indică data de intrare în vigoare

NU EXISTĂ

N.A.P.

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Decretul președintelui Consiliului de Miniștri (DPCM) stabilește un program național de control al poluării atmosferice care introduce măsuri adecvate pentru reducerea poluării atmosferice în conformitate cu Directiva UE 2016/2284 și cu Decretul legislativ nr. 81 din 30 mai 2018 de transpunere a directivei respective.

M2C4-8

Investiția 1.1. Punerea în aplicare a unui sistem avansat și integrat de monitorizare și prognoză

Etapă de referință

Plan operațional pentru un sistem avansat și integrat de monitorizare și prognoză pentru identificarea riscurilor hidrologice

Dispoziție din decretul ministerial care indică intrarea în vigoare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 3

2021

Decretul ministerial aprobă un plan operațional pentru punerea în aplicare a unui sistem avansat și integrat de monitorizare și prognoză pentru identificarea riscurilor hidrologice. Cel puțin:

-Să aibă în vedere aplicații de teledetecție și senzori de câmp de date;

-Dezvoltarea unui sistem de comunicații care să permită coordonarea și interoperabilitatea între diferiții operatori din camerele de control

-Înființarea unor camere de control centrale și regionale

-Dezvoltarea sistemelor și serviciilor de securitate cibernetică

M2C4-9

Investiția 1.1. Punerea în aplicare a unui sistem avansat și integrat de monitorizare și prognoză

Etapă de referință

Sistemul de monitorizare și prognoză este accesibil

Sistem accesibil online

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2025

Sistemul de monitorizare și prognoză pentru identificarea riscurilor hidrologice și a eliminării ilegale a deșeurilor este accesibil online.

M2C4-11

Investiția 2.1.a. Măsuri de reducere a riscului de inundații și hidrogeologic – intervenții în Emilia Romagna, Toscana și Marche

Etapă de referință

Identificarea intervențiilor prin ordonanța (ordonanțele) comisarului pentru situații de urgență

Ordonanța (Ordonanțele) comisarului pentru situații de urgență

TRIMESTRUL 3

2024

Una sau mai multe ordonanțe ale comisarului pentru situații de urgență identifică lista exactă a intervențiilor pentru refacerea căilor navigabile și sporirea protecției împotriva inundațiilor și alunecărilor de teren, intervențiile pentru refacerea clădirilor publice, inclusiv a caselor publice și a centrelor de sănătate, precum și numărul total de km din rețeaua de transport care urmează să fie reabilitată. Valoarea numărului total de intervenții se ridică la cel puțin 1.2 miliarde EUR.

M2C4-11bis

Investiția 2.1.a. Măsuri de reducere a riscului de inundații și hidrogeologic – intervenții în Emilia Romagna, Toscana și Marche

Țintă

Proiecte realizate

Certificarea finalizării proiectelor

Număr

0

190

TRIMESTRUL 2

2026

Certificatele de finalizare a lucrărilor sunt eliberate pentru cel puțin 190 intervenții de refacere a căilor navigabile și de sporire a protecției împotriva inundațiilor și alunecărilor de teren, precum și pentru intervenții de reabilitare a rețelei de transport, astfel cum au fost identificate în ordonanțele comisarului pentru situații de urgență.

M2C4-12

Investiția 2.1.b. Măsuri de reducere a riscului de inundații și hidrogeologic

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a cadrului juridic revizuit pentru intervenții împotriva riscurilor de inundații și hidrogeologice

Dispoziții din ordonanțe care indică data de intrare în vigoare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Decretele de aprobare a primului plan de intervenție și de investiții în zona respectivă (comisar delegat/regiune/provincie autonomă) pentru reducerea riscurilor de inundații și hidrogeologice vizează restabilirea începutului condițiilor inițiale și asigurarea rezilienței teritoriilor la dezastre naturale.

M2C4-13

Investiția 2.1b – Măsuri de reducere a riscului de inundații și hidrogeologic

Țintă

Intervenții de tip D și E efectuate

NU EXISTĂ

Procent

0

90

TRIMESTRUL 2

2026

Certificatele de finalizare a lucrărilor se eliberează pentru cel puțin 90 % din intervențiile de tip E și D care vizează refacerea structurilor publice avariate, astfel cum au fost identificate prin actele de aprobare ale Serviciului Național de Protecție Civilă.

M2C4-18

Investiții. 3.1: Protejarea și consolidarea pădurilor urbane și periurbane

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a modificărilor juridice revizuite pentru protecția și valorificarea zonelor verzi urbane și periurbane

Dispoziție din actele legislative relevante care indică adoptarea planului de împădurire urbană

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Planul de împădurire urbană este în conformitate cu obiectivele Legii din 12 decembrie 2019 din 141 („Legea climei”) și după o etapă de planificare care urmează să fie efectuată de orașele metropolitane. Planul ar trebui să stabilească cel puțin următoarele obiective:

-Conservarea și consolidarea biodiversității difuze, în conformitate cu Strategia europeană în domeniul biodiversității;

-Să contribuie la reducerea poluării atmosferice în zonele metropolitane;

-Reducerea procedurilor de constatare a neîndeplinirii obligațiilor privind calitatea aerului;

-Să refacă peisajele antropice și să îmbunătățească zonele protejate prezente în imediata vecinătate a zonelor metropolitane;

Reducerea consumului de sol și refacerea solurilor utile.

M2C4-19

Investiții. 3.1: Protejarea și consolidarea pădurilor urbane și periurbane

Țintă

Arbori vegetali pentru protecția și valorificarea zonelor verzi urbane și periurbane T1

NU EXISTĂ

Număr

0

1 650 000

TRIMESTRUL 4

2022

Plantează cel puțin 1 650 000 de arbori pentru reîmpădurirea zonelor urbane și periurbane în conformitate cu articolul 4 din Legea din 12 decembrie 2019 din 141 (așa-numita Lege privind clima).

M2C4-20

Investiții. 3.1: Protejarea și consolidarea pădurilor urbane și periurbane

Țintă

Arbori vegetali pentru protecția și valorificarea zonelor verzi urbane și periurbane T2

NU EXISTĂ

Număr

1 650 000

4 500 000

TRIMESTRUL 4

2024

Plantarea de material forestier de reproducere (semințe sau plante) pentru cel puțin 4 500 000 de arbori și arbuști pentru reîmpădurirea zonelor urbane și periurbane, în conformitate cu articolul 4 din Legea din 12 decembrie 2019 din 141 (așa-numita Lege privind clima).

M2C4-20bis

Investiții. 3.1: Protejarea și consolidarea pădurilor urbane și periurbane

Țintă

Arbori vegetali pentru protecția și valorificarea zonelor verzi urbane și periurbane T3

NU EXISTĂ

Număr

0

3 500 000

TRIMESTRUL 2

2026

Transplantarea materialului forestier de reproducere (semințe sau plante) pentru cel puțin 3 500 000 de arbori și arbuști pentru reîmpădurirea zonelor urbane și periurbane. p.

M2C4-21

Investiția 3.3 Renaturificarea zonei Po

Etapă de referință

Revizuirea cadrului juridic pentru intervențiile pentru renaturificarea zonei Po

Dispoziție din actul legislativ relevant care indică data de intrare în vigoare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2023

Intrarea în vigoare a legislației relevante cu scopul de a recupera coridorul ecologic reprezentat de albia râului, inclusiv reîmpădurirea naturală și intervențiile pentru refacerea și reactivarea ramurilor laterale și a oxbows.

M2C4-22

Investiția 3.3 Renaturificarea zonei Po

Țintă

Reducerea artificialității albiei râului pentru renaturalizarea zonei Po T1

NU EXISTĂ

Număr

0

13

TRIMESTRUL 4

2024

Reducerea artificialității albiei râului cu cel puțin 13 km de-a lungul axei Po.

M2C4-23

Investiția 3.3 Renaturificarea zonei Po

Țintă

Reducerea artificialității albiei râului pentru renaturalizarea zonei Po T2

NU EXISTĂ

Număr

13

37

TRIMESTRUL 1

2026

Se eliberează certificate de finalizare a lucrărilor de reducere a artificialității albiei râului cu cel puțin 37 km de-a lungul axei Po.

Se eliberează certificate de finalizare a lucrărilor care implică acțiuni de reîmpădurire care acoperă cel puțin 337 de hectare de păduri riverane.

M2C4-24

Investiția 3.4. Reabilitarea „solului din siturile orfane”

Etapă de referință

Cadrul juridic pentru reabilitarea siturilor orfane

Dispoziție din actul legislativ relevant care indică adoptarea planului de acțiune

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Planul de acțiune pentru revitalizarea siturilor orfane reduce ocuparea terenurilor și îmbunătățește regenerarea urbană. Aceasta conține cel puțin:

-Identificarea siturilor orfane în toate cele 21 regiuni și/sau provincii autonome

-Intervențiile specifice care urmează să fie efectuate în fiecare sit orfan pentru a reduce ocuparea terenurilor și pentru a îmbunătăți regenerarea urbană

M2C4-25

Investiția 3.4. Reabilitarea „solului din siturile orfane”

Țintă

Revitalizarea siturilor orfane

NU EXISTĂ

Procent

0

70

TRIMESTRUL 1

2026

Certificate de reabilitare a solului (astfel cum se specifică la articolul 5 alineatul (3) din planul de acțiune) eliberate pentru 70 % din siturile orfane enumerate în planul de acțiune.

M2C4-26

Investiția 3.5. Refacerea și protejarea fundului mării și a habitatelor marine

Țintă

Refacerea și protecția fundului mării și a habitatelor marine

NU EXISTĂ

Număr

0

10

TRIMESTRUL 2

2025

Au fost desfășurate următoarele 10 activități:

·Siturile de refacere a stridiilor au fost amplasate în cel puțin un sit pentru fiecare dintre următoarele regiuni: Friuli Venezia Giulia și Emilia Romagna;

·Fundul mării și vegetația marină au fost plantate în cel puțin un sit pentru fiecare dintre următoarele regiuni: Lazio, Campania, Calabria, Sicilia;

·În zonele din vestul, centrul și sudul Mediteranei au fost instalate câmpuri de amarare echipate cu geamanduri;

·Năvoadele fantomă au fost îndepărtate într-un total de cel puțin 15 de situri situate în Sicilia, Campania, Lazio, Puglia, Marche și Emilia Romagna;

·Stațiile radiale de coastă au fost întreținute sau instalate sau echipate cu software de elaborare în cel puțin 9 de locații și a fost achiziționată o unitate mobilă de cercetare oceanografică;

·Au fost lansate cel puțin 12 geamanduri de măsurare a undelor;

·Au avut loc lucrări de întreținere sau instalare de senzori noi în cel puțin 25 stații de rețea cu ecartament de maree;

·Instalarea a cel puțin 3 stații meteorologice marine noi și întreținerea a cel puțin 25 stații marine meteorologice în zona lagunei Veneția;

·Au fost instalate cel puțin 10 stații fixe pentru monitorizarea continuă a parametrilor chimico-fizici și trofice în lagune;

·Cel puțin 5 de sisteme software de observare pentru monitorizarea habitatelor marine și costiere au produs date.

Orice achiziție de nave sau nave trebuie să aibă cea mai bună tehnologie disponibilă, cu cel mai mic impact asupra mediului din sector.

M2C4-27

Reforma 4.1. Simplificarea legislației și consolidarea guvernanței pentru punerea în aplicare a investițiilor în infrastructurile de alimentare cu apă

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a simplificării legislației privind intervențiile în infrastructura primară de apă pentru securitatea aprovizionării cu apă

Dispoziție (dispoziții) din actul (actele) legislativ (e) relevant (e) care indică data de intrare în vigoare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 1

2022

Legislația revizuită consolidează guvernanța și simplifică punerea în aplicare a investițiilor în infrastructura de alimentare cu apă. Noul cadru juridic ar trebui, cel puțin,

— Transformarea Planului național de intervenții în sectorul apei în instrumentul central de finanțare a investițiilor în sectorul apei.

Solicită avizul și implică în mod activ autoritatea de reglementare (Autorità di Regolazione per Energia Reti e Ambiente) în orice modificare sau actualizare a planului.

— Furnizarea de sprijin și măsuri de însoțire pentru organismele de punere în aplicare care nu sunt în măsură să realizeze investiții legate de achizițiile primare în termenul prevăzut.

— Simplificarea procedurilor de raportare și monitorizare a investițiilor finanțate în sectorul apei.

M2C4-28

Investiția 4.1. Investiții în infrastructurile de apă primară pentru securitatea aprovizionării cu apă

Etapă de referință

Acordarea de finanțare tuturor proiectelor pentru investiții în infrastructura de apă primară și pentru securitatea aprovizionării cu apă

Publicarea decretului (decretelor)

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 3

2023

Publicarea decretului (decretelor) de admitere cu atribuirea (atribuirea) finanțării proiectelor de investiții în infrastructura primară de apă și în securitatea aprovizionării cu apă.

Domeniul de aplicare al contractelor este următorul:

-Securitatea aprovizionării cu apă în zonele urbane importante;

-Lucrări structurale pentru a spori siguranța și reziliența rețelei, inclusiv adaptarea la schimbările climatice (cu excepția barajelor);

-Creșterea capacității de transport al apei.

Criteriile de selecție asigură faptul că investițiile contribuie pe deplin la obiectivele legate de schimbările climatice cu un coeficient climatic de 40 %, în conformitate cu anexa VI la Regulamentul (UE) 2021/241 privind Mecanismul de redresare și reziliență.

M2C4-29

Investiția 4.1. Investiții în infrastructurile de apă primară pentru securitatea aprovizionării cu apă

Țintă

Finalizarea lucrărilor la infrastructura de apă

NU EXISTĂ

Număr

0

45

TRIMESTRUL 1

2026

Au fost eliberate certificate de finalizare a lucrărilor pentru intervenții în cel puțin 45 sisteme de apă (atât complexe, cât și elementare), dintre care cel puțin 32 sisteme de apă complexe.

M2C4-30

Investiția 4.2. Reducerea pierderilor în rețelele de distribuție a apei, inclusiv digitalizarea și monitorizarea rețelelor

Etapă de referință

Acordarea de finanțare tuturor proiectelor pentru intervenții în rețelele de distribuție a apei, inclusiv digitalizarea și monitorizarea rețelelor

Publicarea decretului (decretelor)

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 3

2023

Publicarea decretului (decretelor) de admitere cu atribuirea (atribuirea) finanțării proiectelor pentru intervenții pentru modernizarea și eficiența rețelelor de distribuție a apei.

Domeniul de aplicare al contractelor este următorul:

-Intervenții pentru reducerea pierderilor în rețelele de apă potabilă;

-Creșterea rezilienței sistemelor de apă la schimbările climatice;

-Consolidarea digitalizării rețelelor, pentru o gestionare optimă a resurselor de apă, reducerea deșeurilor și limitarea ineficiențelor

M2C4-31

Investiția 4.2. Reducerea pierderilor în rețelele de distribuție a apei, inclusiv digitalizarea și monitorizarea rețelelor

Țintă

Intervenții în rețelele de distribuție a apei, inclusiv digitalizarea și monitorizarea rețelelor T1

NU EXISTĂ

Număr

0

14 000

TRIMESTRUL 4

2024

Carosarea a cel puțin 14 000 de kilometri de rețea de apă

M2C4-33

Investiția 4.3 Investiții în reziliența agrosistemului de irigații pentru o mai bună gestionare a resurselor de apă

Etapă de referință

Acordarea de finanțare pentru toate proiectele de reziliență a agrosistemului de irigații în vederea unei mai bune gestionări a resurselor de apă

Publicarea decretului (decretelor).

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2023

Publicarea decretului (decretelor) de admitere cu atribuirea (atribuirea) finanțării proiectelor pentru intervențiile privind rețelele și sistemele de irigații și privind sistemul aferent de digitalizare și monitorizare.

Domeniul de aplicare al contractelor este următorul:

-Să încurajeze măsurarea și monitorizarea utilizărilor în rețelele colective (prin instalarea de contoare și sisteme de control la distanță), inclusiv tranziția de la autoaprovizionare la utilizări colective, ca o condiție prealabilă pentru finalizarea introducerii unei politici de tarifare a apei bazate pe volumele de apă pentru o utilizare eficientă a resurselor de apă în agricultură și, în consecință, pentru stimularea reducerii retragerilor ilegale de apă în zonele rurale.

-Investițiile în irigații ar trebui să vizeze eficientizarea irigațiilor existente, chiar dacă corpul de apă în cauză se află într-o stare bună.

Se preconizează că această măsură nu prejudiciază în mod semnificativ obiectivele de mediu în sensul articolului 17 din Regulamentul (UE) 2020/852, ținând seama de descrierea măsurii și de etapele de atenuare prevăzute în planul de redresare și reziliență în conformitate cu Orientările tehnice de a nu prejudicia în mod semnificativ.

(DOCUMENTUL 2021/C58/01). În special, pentru fiecare subinvestiție, se asigură respectarea deplină a cerințelor legislației UE, inclusiv ale Directivei-cadru privind apa, înainte, în timpul și după începerea lucrărilor de construcție.

În plus, intervențiile, atunci când este cazul în conformitate cu legislația națională, fac obiectul unei evaluări a impactului asupra mediului (EIM) în temeiul Directivei 2011/92/UE, precum și al evaluărilor relevante în contextul Directivei 2000/60/CE și al Directivei 92/43/CEE, inclusiv punerea în aplicare a măsurilor de atenuare necesare.

M2C4-34

Investiția 4.3 Investiții în reziliența agrosistemului de irigații pentru o mai bună gestionare a resurselor de apă

Țintă

Intervenții pentru reziliența agrosistemului de irigații pentru o mai bună gestionare a resurselor de apă T1

NU EXISTĂ

Număr

0

40

TRIMESTRUL 4

2024

Cel puțin 40 surse de retragere (enumerate în SIGRIAN) legate de concesionarea apei (concessione di derivazione) cu o capacitate de debit de cel puțin 100 l/s trebuie să fie echipate cu contoare.

Intervențiile globale în materie de eficiență a rețelei includ, de asemenea, instalarea de:

-300 de contoare de nivel trei;

-10 000 de contoare de nivel patru;

-Digitalizarea și îmbunătățirea rețelei.

M2C4-34bis

Investiția 4.3 Investiții în reziliența agrosistemului de irigații pentru o mai bună gestionare a resurselor de apă

Țintă

Intervenții pentru reziliența agrosistemului de irigații în vederea unei mai bune gestionări a resurselor de apă T1.2

NU EXISTĂ

Număr

40

105

TRIMESTRUL 2

2026

Cel puțin 105 surse de retragere (enumerate în SIGRIAN) legate de concesionarea apei (concessione di derivazione) cu o capacitate de debit de cel puțin 100 l/s trebuie să fie echipate cu contoare.

Intervențiile globale în materie de eficiență a rețelei aduc beneficii pentru cel puțin 422 407 hectare de suprafață irigată și includ:

-Instalarea a 750 de metri de nivel trei;

-Instalarea a 25 000 de contoare de nivel patru;

-Digitalizarea și îmbunătățirea rețelei.

M2C4-35

Investiția 4.3 Investiții în reziliența agrosistemului de irigații pentru o mai bună gestionare a resurselor de apă

Țintă

Intervenții pentru reziliența agrosistemului de irigații pentru o mai bună gestionare a resurselor de apă T2

NU EXISTĂ

Hectare

0

96 390

TRIMESTRUL 4

2024

Cel puțin 96 390 hectare de suprafață irigată beneficiază de o utilizare eficientă a resurselor de irigație.

M2C4-36

Investiția 4.4 Investiții în canalizare și purificare

Etapă de referință

Acordarea de fonduri pentru proiecte de canalizare și purificare

Publicarea unui decret

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2023

Publicarea decretului de admitere cu atribuirea (atribuirea) finanțării propunerilor de proiecte.

Intervențiile:

-Eficientizarea purificării apelor uzate evacuate în apele marine și interioare, inclusiv prin intermediul inovațiilor tehnologice;

-Transformarea, acolo unde este posibil, a unor instalații de purificare în „fabrici verzi”, care reutilizează apele uzate purificate pentru irigații și în scopuri industriale.

Această măsură nu prejudiciază în mod semnificativ obiectivele de mediu în sensul articolului 17 din Regulamentul (UE) 2020/852, ținând seama de descrierea măsurii și de etapele de atenuare prevăzute în planul de redresare și reziliență în conformitate cu Orientările tehnice privind principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01). În special, incinerarea nămolurilor nu este eligibilă.

M2C4-38

Investiția 4.4 Investiții în canalizare și purificare

Țintă

Echivalent-locuitor care beneficiază de intervenții pentru canalizare și purificare

NU EXISTĂ

Număr

0

3 750 000

TRIMESTRUL 1

2026

Certificate de finalizare a lucrărilor eliberate pentru intervențiile de canalizare și de tratare a apelor urbane reziduale în aglomerări care acoperă cel puțin 3 750 000 echivalent-locuitor (PE), dintre care cel puțin 1 209 000 PE se află în aglomerări care fac obiectul unei proceduri de constatare a neîndeplinirii obligațiilor pentru nerespectarea Directivei 91/271/CEE a Consiliului, astfel cum s-a confirmat printr-un raport al unui inginer independent

M2C4-39

Investiția 4.5
Schemă de granturi pentru investiții în infrastructurile de apă

M

Acord de punere în aplicare

Intrarea în vigoare a acordului de punere în aplicare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2026

Intrarea în vigoare a acordului de punere în aplicare.

M2C4-40

Investiția 4.5
Schemă de granturi pentru investiții în infrastructurile de apă

T

Acorduri juridice semnate cu beneficiarii finali și finalizarea investiției

NU EXISTĂ

Procentul (%)

0 %

100 %

TRIMESTRUL 2

2026

Invitalia S.p.A. trebuie să fi încheiat acorduri legale de grant cu beneficiarii finali pentru o sumă necesară pentru a utiliza 100 % din investiția MRR în schemă (luând în considerare comisioanele de gestiune). Cel puțin 40 % din această finanțare contribuie la obiectivele climatice utilizând metodologia din anexa VI la Regulamentul privind MRR.

Italia transferă 1 200 000 000 EUR către Invitalia S.p.A. pentru facilitate.

H. MISIUNEA 3 COMPONENTA 1: Infrastructură de transport durabilă

H.1. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil

NU EXISTĂ

H.2. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil

NU EXISTĂ

H.3. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru împrumut

Investițiile în această componentă sprijină dezvoltarea infrastructurii feroviare (mare viteză, transport de marfă, căi ferate regionale, Sistemul european de gestionare a traficului feroviar). Acestea sunt însoțite de reforme menite să accelereze investițiile în infrastructura feroviară și să îmbunătățească calitatea infrastructurii rutiere. Componenta de reformă a mediului de afaceri conține o măsură care creează stimulente suplimentare pentru ca regiunile să participe la licitații pentru contractele lor regionale de servicii publice feroviare. Această componentă conține măsuri de dezvoltare a utilizării hidrogenului în căile ferate.

Această componentă sprijină abordarea recomandării specifice fiecărei țări din 2019, prin care Italia este îndemnată să „concentreze politica economică legată de investiții asupra [...] calității infrastructurii, ținând seama de disparitățile regionale” și a recomandării 3 specifice fiecărei țări din 2020 privind „Continuarea la începutul perioadei a proiectelor de investiții publice mature” și să „concentreze investițiile asupra tranziției verzi și digitale, în special asupra producției și utilizării curate și eficiente a energiei, a cercetării și inovării, a transportului public durabil, a gestionării deșeurilor și a apei, precum și asupra consolidării infrastructurii digitale pentru a asigura furnizarea de servicii esențiale”.

Se preconizează că nicio măsură din cadrul acestei componente nu prejudiciază în mod semnificativ obiectivele de mediu în sensul articolul 17 din Regulamentul (UE) 2020/852, ținând seama de descrierea măsurilor și a etapelor de atenuare prevăzute în planul de redresare și reziliență în conformitate cu Orientările tehnice DNSH (2021/C58/01).

Reforma 1.1 – Accelerarea procesului de aprobare a contractului dintre Ministerul Infrastructurii și Transporturilor (MIT) și administratorul infrastructurii feroviare Rete Ferroviaria Italiana

Această reformă constă în eliminarea cerinței ca comisiile parlamentare să își exprime opinia cu privire la lista investițiilor Contratti di Programma (CdP) ale administratorului infrastructurii feroviare Rete Ferroviaria Italiana. Comisiile parlamentare își exprimă opinia cu privire la programul strategic de investiții.

Reforma 1.2 – Accelerarea procesului de autorizare a proiectelor

Această reformă constă în adoptarea unei legislații care să permită anticiparea indicării locului de desfășurare a lucrărilor la momentul „proiectului de fezabilitate tehnică economică” (PFTE), în loc să se aștepte faza finală de proiectare a proiectului. Autorizațiile suplimentare, care nu pot fi achiziționate în cadrul PFTE, ar urma să fie obținute în etapele ulterioare de proiectare a proiectului, fără convocarea „Conferenza dei Servizi”, ca excepție de la Legea nr. 241/1990. Aceste modificări reduc durata de autorizare a proiectelor de la 11 la 6 luni.

Reforma 1.3 – Stimularea eficienței infrastructurii feroviare în Italia

Această reformă urmărește să promoveze o creștere a concurenței pe piețele transportului feroviar regional și interurban, să îmbunătățească planificarea infrastructurii pentru liniile și rețelele feroviare și să introducă măsurarea performanței gestionării infrastructurii feroviare și a investițiilor. Reforma constă în adoptarea legislației primare și secundare, precum și în adoptarea de acte juridice privind societatea de material rulant (ROSCO).

Investiția 1.1 – Legături feroviare de mare viteză cu sudul pentru călători și mărfuri

Obiectivul acestei investiții este de a extinde infrastructura feroviară italiană. Această investiție constă în construirea a 114 km de infrastructură feroviară de mare viteză pentru călători și mărfuri pe liniile Napoli-Bari, Salerno-Reggio Calabria și Palermo-Catania.

Investiția 1.2 – Linii de mare viteză din nord care leagă de restul Europei

Obiectivul acestei investiții este de a extinde infrastructura feroviară italiană. Această investiție constă în construirea a 158 km de infrastructură feroviară de mare viteză pentru călători și mărfuri pe liniile Brescia-Verona-Vicenza-Padova, Liguria-Alpi.



Investiția 1.3 – Conexiuni Diagonale

Obiectivul acestei investiții este de a extinde infrastructura feroviară italiană. Această investiție constă în construirea a 15 km de căi ferate de mare viteză pentru călători și mărfuri pe liniile Orte-Falconara și Taranto-Metaponto-Potenza-Battipaglia.

Investiția 1.4 – Sistemul european de management al transportului feroviar (ERTMS)

Obiectivul acestei investiții este de a contribui la adaptarea infrastructurii feroviare italiene la standardele europene de interoperabilitate. Această investiție constă în echiparea a 2 785 km de linii de cale ferată cu Sistemul european de management al transportului feroviar (ERTMS) la un nivel tehnologic și de infrastructură coerent cu planul de desfășurare a ERTMS din Italia notificat Comisiei Europene. .

Investiția 1.8 – Modernizarea gărilor [gestionareaRete Ferroviaria Italiana (RFI)]; în sud)

Obiectivul acestei investiții este de a face gările accesibile persoanelor cu handicap și persoanelor cu mobilitate redusă. Această investiție constă în modernizarea a 38 de gări.

Investiția 1.10 – Consolidarea nodurilor metropolitane și a liniilor de cale ferată regionale

Obiectivul acestei investiții este de a îmbunătăți calitatea liniilor de cale ferată interregionale și regionale italiene. Această investiție constă în modernizarea a cel puțin 3 309 km de linii de cale ferată, dintre care 1 162 km în sud. Proiectele care fac parte din această măsură pot beneficia de sprijin din partea altor programe europene.

Reforma 2.1 – Adoptarea „Orientărilor privind clasificarea și gestionarea riscurilor, evaluarea securității și monitorizarea podurilor existente”

Această reformă constă în adoptarea de orientări pentru clasificarea și gestionarea riscurilor, evaluarea securității și monitorizarea podurilor existente. Adoptarea unor „orientări”, care permit aplicarea unor standarde și metodologii comune pe întreaga rețea rutieră națională.

Reforma 2.2 – Transferul proprietății podurilor și viaductelor de la drumurile de nivel inferior la drumurile de rang superior

Această reformă constă în transferul dreptului de proprietate asupra podurilor, viaductelor și pasajelor superioare de la drumurile de tip inferior la drumurile de tip superior (autostrăzi și principalele drumuri suburbane), permițând creșterea siguranței globale a rețelei rutiere, deoarece podurile, viaductele și pasajele superioare sunt menținute de ANAS și/sau de concesionarii de autostrăzi, care au capacități mai bune de planificare și întreținere decât municipalitățile sau provinciile individuale.

H.4. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile împrumutului

număr ecuativ

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

Indicatori calitativi
(pentru jaloane)

Indicatori cantitativi
(pentru obiective)

Calendar orientativ pentru finalizare

Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte

Unitatea de măsură

Situația de referință

Obiectiv

Trimestru

Anul

M3C1-1

Reforma 1.1 – Accelerarea procesului de aprobare a contractului dintre MIT și RFI

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a unei modificări legislative privind procesul de aprobare a Contratti di Programma (CdP)

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a modificării legislative privind procesul de aprobare a Contratti di Programma

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Modificarea legislativă reduce timpul necesar pentru procesul de aprobare a Contratti di Programma (CdP) al administratorului infrastructurii feroviare Rete Ferroviaria Italiana.

M3C1-2

Reforma 1.2 – Accelerarea procesului de autorizare a proiectelor

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a unei modificări normative care reduce durata de autorizare a proiectelor de la 11 la șase luni

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a modificării normative care reduce perioada de autorizare de la 11 la șase luni.

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Modificarea normativă reduce durata de autorizare a proiectelor de la 11 la șase luni.

M3C1-3

Investiția 1.1 – Legături feroviare de mare viteză cu sudul pentru călători și mărfuri

Etapă de referință

Atribuirea contractului (contractelor) pentru construirea unei căi ferate de mare viteză pe liniile Napoli-Bari și Palermo-Catania

Notificare privind atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice pentru construirea de căi ferate de mare viteză pe liniile Napoli-Bari și Palermo-Catania

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Notificarea atribuirii tuturor contractelor de achiziții publice pentru construirea de căi ferate de mare viteză pe liniile Napoli-Bari și Palermo-Catania în deplină conformitate cu normele privind achizițiile publice

Contractul (contractele) se referă la următoarele părți ale liniilor respective:

Linia Napoli-Bari: Orsara- Bovino

Linia Palermo-Catania: Catenanuova – Dittaino și Dittaino – Enna

M3C1-4

Investiția 1.1 – Legături feroviare de mare viteză cu sudul pentru călători și mărfuri

Etapă de referință

Atribuirea contractului de construire a unei căi ferate de mare viteză pe liniile Salerno Reggio Calabria

Notificare privind atribuirea contractului multidisciplinar pentru construirea unei căi ferate de mare viteză pe linia Salerno-Reggio Calabria

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2023

Notificarea atribuirii contractului multidisciplinar de construire a unei căi ferate de mare viteză pe linia Salerno Reggio Calabria.

Contractul se referă la următoarele părți ale acestei linii: Battipaglia – Romagnano

M3C1-5

Investiția 1.1 – Legături feroviare de mare viteză cu sudul pentru călători și mărfuri 

Țintă

Cale ferată de mare viteză pe liniile Napoli-Bari și Palermo-Catania

NU EXISTĂ

Kilometri

0

41

TRIMESTRUL 4

2025

Certificate de finalizare a lucrărilor de construcție a 41 km de cale ferată de mare viteză pe liniile Napoli-Bari și Palermo-Catania.

Cei 41 km trebuie construiți în următoarele segmente:

Bicand -Catenanuova (linia Palermo-Catania), 20,3 km pentru care lucrările au început după 30 septembrie 2023.

Cancello-Frasso (linia Napoli-Bari), 7,3 km pentru care lucrările au început după 30 septembrie 2023.

Napoli-Cancello (linia Napoli-Bari), 13,5 km pentru care lucrările au început după 30 septembrie 2023.

Evaluarea și autorizarea fiecărui proiect/investiție relevant respectă toate normele și procedurile prevăzute la articolele 6.3 și 6.4 din Directiva 92/43/CEE și respectă orientările naționale pentru evaluarea impactului publicate în Gazzeta oficială a Republicii Italiene nr. 303 din 28 decembrie 2019.

M3C1-6

Investiția 1.1 – Legături feroviare de mare viteză cu sudul pentru călători și mărfuri

Țintă

Cale ferată de mare viteză pe liniile Napoli-Bari, Salerno-Reggio Calabria, Palermo-Catania

NU EXISTĂ

Kilometri

41

114

TRIMESTRUL 2

2026

Se eliberează certificate de finalizare a lucrărilor – în conformitate cu metodologia WBS – pentru construirea a 114 km de cale ferată de mare viteză pe liniile Napoli-Bari, Salerno-Reggio Calabria, Palermo-Catania.

Defalcarea orientativă este următoarea:

Linia Napoli-Bari (12 km), din care:

-Apice-Hirpinia (12 km)

-Frasso-Telese (11 km)

-Telese-Vitulano (19 km)

Salerno – Reggio Calabria (14,7 km), din care:

-Battipaglia-Romagnano (14,7 km)

Linia Palermo – Catania, (16,5 km), din care:

-Dittanio – Enna (2 km)

-Giampilieri-Fiumefreddo (7,5 km)

-Ogliastrillo-Castelbuono (7 km)

Evaluarea și autorizarea fiecărui proiect/investiție relevant respectă toate normele și procedurile prevăzute la articolele 6.3 și 6.4 din Directiva UE 92/43/CEE și respectă orientările naționale pentru evaluarea impactului publicate în Gazzeta oficială a Republicii Italiene nr. 303 din 28 decembrie 2019.

M3C1-9

Investiția 1.2 – Linii de mare viteză din nord care leagă de restul Europei

Țintă

Cale ferată de mare viteză pe liniile Brescia-Verona-Vicenza-Padova; Liguria-Alpi.

NU EXISTĂ

Număr

0

158

TRIMESTRUL 2

2026

Se eliberează certificate de finalizare a lucrărilor – în conformitate cu metodologia WBS – pentru construirea a 158 km de cale ferată de mare viteză pe liniile Brescia-Verona-Vicenza-Padova și Liguria-Alpi.

Defalcarea orientativă este următoarea:

-Brescia-Verona (48 km)

-Verona-Bivio-Vicenza (44 km)

-Nodul Genova (17 km)

-A treia traversare Giovi (35,3 km)

-Rho-Parabiago (4 km)

-Pavia-Milano-Rogoredo (10,3 km)

Evaluarea și autorizarea fiecărui proiect/investiție relevant respectă toate normele și procedurile prevăzute la articolele 6.3 și 6.4 din Directiva 92/43/CEE și respectă orientările naționale pentru evaluarea impactului publicate în Gazzeta oficială a Republicii Italiene nr. 303 din 28 decembrie 2019.

În ceea ce privește segmentul Rho-Parabiago (4 de kilometri), orice măsuri de atenuare identificate în cadrul EIM trebuie integrate în proiect și respectate în etapele de construcție și exploatare a infrastructurii.

M3C1-10

Investiția 1.3 – Conexiuni Diagonale

Etapă de referință

Atribuirea contractului (contractelor) de construire a legăturilor pe liniile Orte-Falconara și Taranto -Metaponto-Potenza-Battipaglia

Notificare privind atribuirea contractului multidisciplinar de construire a unei căi ferate de mare viteză pe liniile Orte-Falconara și Taranto -Metaponto-Potenza-Battipaglia

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 1

2024

Notificarea atribuirii contractului multidisciplinar de construire a legăturilor pe liniile Orte-Falconara și Taranto -Metaponto-Potenza-Battipaglia.

Contractul (contractele) se referă la următoarele linii:

Orte-Falconara

Taranto -Metaponto-Potenza-Battipaglia

M3C1-11

Investiția 1.3 – Conexiuni Diagonale

Țintă

Cale ferată de mare viteză pe liniile Orte-Falconara și Taranto -Metaponto-Potenza-Battipaglia

NU EXISTĂ

Număr

0

15

TRIMESTRUL 2

2026

Se eliberează certificate de finalizare a lucrărilor – în conformitate cu metodologia WBS – pentru construirea a 15 km de cale ferată de mare viteză pe liniile Orte-Falconara și Taranto-Metaponto-Potenza-Battipaglia.

Defalcarea orientativă este următoarea:

-Orte-Falconara (12,3 km)

-Taranto-Metaponto-Potenza-Battipaglia (2,8 km)

Evaluarea și autorizarea fiecărui proiect/investiție relevant respectă toate normele și procedurile prevăzute la articolele 6.3 și 6.4 din Directiva 92/43/CEE și respectă orientările naționale pentru evaluarea impactului publicate în Gazzeta oficială a Republicii Italiene nr. 303 din 28 decembrie 2019.

M3C1-12

Investiția 1.4 – Introducerea Sistemului european de management al transportului feroviar (ERTMS)

Etapă de referință

Atribuirea contractelor pentru Sistemul european de management al transportului feroviar

Notificarea atribuirii tuturor contractelor de achiziții publice pentru introducerea sistemului european de management al transportului feroviar

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Notificarea atribuirii tuturor contractelor de achiziții publice pentru introducerea Sistemului european de management al transportului feroviar (ERTMS)

M3C1-14

Investiția 1.4 – Introducerea Sistemului european de management al transportului feroviar (ERTMS)

Țintă

2 785 km de linii feroviare echipate cu Sistemul european de management al transportului feroviar

NU EXISTĂ

Număr

0

2 785

TRIMESTRUL 2

2026

Certificatele de încheiere se eliberează pentru 2 785 km de căi ferate echipate cu Sistemul european de management al transportului feroviar la nivel tehnologic și de infrastructură.

M3C1-15

Investiția 1.5 – Consolidarea nodurilor metropolitane și a legăturilor naționale esențiale

Țintă

700 km de tronsoane de linie modernizate construite pe noduri metropolitane și legături naționale esențiale

NU EXISTĂ

Număr

0

700

TRIMESTRUL 4

2024

Cel puțin 700 km de tronsoane de linie modernizate construite pe noduri metropolitane și pe principalele legături naționale, gata pentru autorizare și etape operaționale.

M3C1-17

Investiția 1.7 – Modernizarea, electrificarea și reziliența căilor ferate din sud

Țintă

172 km de lucrări finalizate legate de reziliența căilor ferate din sud, pregătiți pentru etapele de autorizare și de exploatare.

NU EXISTĂ

Număr

0

172

TRIMESTRUL 4

2023

Finalizarea lucrărilor pentru cel puțin 172 km, legate de reziliența căilor ferate sudice, pregătite pentru fazele de autorizare și de exploatare.

Cei 172 km se referă la următoarele linii:

 Paola- Reggio Calabria;

 Lentini Diramazione-Gela;

 Messina – Catania – Siracusa;

 Caserta – Battipaglia;

 Romii – Napoli; și

 Bari – Brindisi.

Obiectivul trebuie atins prin intermediul planurilor de împrumut în curs de dezvoltare (și anume, „Codice Locale Progetto”) care nu sunt sprijinite de alte fonduri ale UE decât MRR.

M3C1-19

Investiția 1.8 – Modernizarea gărilor feroviare (gestionarea RFI; în sud)

Țintă

Gări feroviare modernizate și accesibile

NU EXISTĂ

Număr

0

10

TRIMESTRUL 4

2024

Zece gări sunt modernizate și accesibile în conformitate cu Regulamentul (CE) nr. 1300/2014 al Comisiei.

M3C1-20

Investiția 1.8 – Modernizarea gărilor feroviare (gestionarea RFI; în sud)

Țintă

Gări feroviare modernizate și accesibile

NU EXISTĂ

Număr

10

38

TRIMESTRUL 2

2026

Certificate de finalizare a lucrărilor de modernizare a 38 gări din regiunile Abruzzo, Basilicata Campania, Calabria, Molise, Puglia, Sicilia și Sardegna.

M3C1-21

Reforma 2.1 – Punerea în aplicare a recentului „decret privind simplificarea” (transformat în Legea nr. 120 din 11 septembrie 2020) prin emiterea unui decret privind adoptarea „Orientărilor pentru clasificarea și gestionarea riscurilor, evaluarea securității și monitorizarea podurilor existente”

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a „Orientărilor privind clasificarea și gestionarea riscurilor, evaluarea securității și monitorizarea podurilor existente”

Dispoziție din decret care indică intrarea în vigoare a decretului de adoptare a „Orientărilor privind clasificarea și gestionarea riscurilor, evaluarea securității și monitorizarea podurilor existente”

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

„Orientările” stabilesc standarde și metodologii comune pe întreaga rețea rutieră națională pentru clasificarea și gestionarea riscurilor, evaluarea securității și monitorizarea podurilor existente.

M3C1-22

Reforma 2.2 – Transferul proprietății podurilor și viaductelor de la drumurile de nivel inferior la drumurile de rang superior

Etapă de referință

Transferul dreptului de proprietate asupra podurilor, viaductelor și trecerilor superioare de la drumurile de nivel inferior la drumurile de rang superior (autostrăzi și drumuri naționale principale)

Dispoziție din actul juridic relevant referitoare la intrarea în vigoare a transferului dreptului de proprietate asupra podurilor, viaductelor și pasajelor superioare de la drumurile de nivel inferior la drumurile de rang superior (autostrăzi și drumuri naționale principale)

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Transferul dreptului de proprietate asupra operelor de artă trebuie să aibă loc în termen de șase luni de la intrarea în vigoare a Legii nr. 120/20. Se preconizează că acesta va fi finalizat în conformitate cu normele Codice della Strada (Decretul legislativ nr. 285/1992) și cu regulamentele acestuia (Decretul prezidențial nr. 495/92), care prevăd dispoziții privind transferul de proprietate între entitățile care dețin drumuri.

M3C1-26

Reforma 1.3 – Stimularea eficienței infrastructurii feroviare în Italia

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației și a altor acte juridice

Legislație și alte acte juridice

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2026

Intrarea în vigoare a legislației și, dacă este necesar, a altor acte juridice, după cum se specifică mai jos.

Partea 1 – Eficiența și performanța investițiilor publice:

Legislația prevede adoptarea unui document strategic multianual de către Ministerul Infrastructurii și Transporturilor pentru a orienta planificarea multianuală a infrastructurii Italiei pentru o perioadă de cel puțin 10 ani. Documentul promovează transportul multimodal și integrează pe deplin nevoile industriale ale sectorului corporativ în planificarea infrastructurii (de exemplu, acordând prioritate investițiilor care leagă zonele industriale esențiale și nodurile logistice de rețeaua de transport).

Reforma prevede revizuirea documentelor de planificare a infrastructurii. Mai precis, legislația:

oSă se asigure că Contratto di Programma, strategia de dezvoltare a infrastructurii feroviare și planul de afaceri al administratorului infrastructurii sunt elaborate în conformitate cu obiectivele documentului strategic multianual al Ministerului Infrastructurii și Transporturilor și sunt conforme cu Directiva 34/2012/UE.

oIntroducerea, în cadrul procesului de aprobare a Contratto di Programma, a unui aviz – în conformitate cu legislația națională – al organismului de reglementare (Autorità di regolazione dei trasporti, ART) privind documentul strategic de mobilitate (Documento strategico della mobilità ferroviaria di passeggeri e merci) (astfel cum este definit de legislația italiană nr. 233 din 2021 – articolul 5 alineatul (1) litera (a)). Avizul evaluează, de asemenea, coerența investițiilor planificate cu nevoile pieței colectate cu mecanismele de coordonare menționate la articolul 7e din Directiva 2012/34/UE.

oSă introducă pentru noul Contratto di Programma un sistem de obiective de etapă și ținte și termene corespunzătoare, precum și indicatori de performanță și criterii de calitate, pentru a pune în aplicare Contratto di Programma și a măsura realizările efective ale acestuia. Indicatorii și criteriile de calitate se stabilesc în conformitate cu anexa V la Directiva 2012/34/UE. Sistemul de identificare a bonusurilor pentru administratorii Rete Ferroviaria Italiana (RFI) este în conformitate cu articolul 7 alineatul (4) din Directiva 2012/34/UE și trebuie să ia în considerare atingerea obiectivelor de etapă și a țintelor, precum și rezultatele obținute în ceea ce privește indicatorii de performanță incluși în Contratto di Programma.

oÎmputernicirea organismului de reglementare (ART) cu identificarea, în acord cu MIT, a indicatorilor de performanță care se anexează la Contratto di Programma.

oÎmputernicirea organismului de reglementare (ART) să monitorizeze atingerea obiectivelor de etapă și a țintelor, precum și îndeplinirea indicatorilor de performanță incluși în Contratto di Programma

oSă solicite Ministerului Infrastructurii și Transporturilor să efectueze o analiză cost-beneficiu aprofundată a investițiilor majore (investiții mai mari de 50 de milioane EUR) incluse în Contratto di Programma. Costurile unitare utilizate în analiză sunt evaluate comparativ cu valorile de referință internaționale pentru diferite categorii de investiții în infrastructura feroviară și sunt în conformitate cu orientările UE și naționale privind analiza cost-beneficiu. Rezultatele analizei sunt deschise spre consultare părților interesate înainte de adoptarea acordurilor contractuale și sunt publicate după adoptare.

oSă prevadă adoptarea „Contratto di Programma” (inclusiv analiza cost-beneficiu, etapele și țintele, precum și indicatorii de performanță).

Partea 2 – Concurență:

Legislația, pentru a sprijini ambiția reformei, consolidează competențele organismului de reglementare (ART) în ceea ce privește contractele de servicii publice în sectorul feroviar. Aceste competențe sunt cel puțin echivalente cu cele definite la articolul 56 alineatul (9) din Directiva 2012/34/UE. Articolul este împuternicit să monitorizeze și să emită avize cu privire la definirea domeniului de aplicare și atribuirea (pentru atribuirea directă și internă și atribuirea către operatori interni) a contractelor de servicii publice din sectorul feroviar, inclusiv în ceea ce privește identificarea dimensiunii optime a loturilor eficiente în interiorul frontierelor regionale și între acestea.

Legislația extinde aplicarea articolului 9 din Legea nr. 118/2022 (Legea concurenței), inclusiv conformitatea cu actele de reglementare ART, și a articolului 27 alineatul (2) litera (c) din Decretul-lege nr. 50 din 24/04/2017 la toate atribuirile și atribuirile directe și interne către operatori interni în conformitate cu Regulamentul nr. 1370/2007. Pentru serviciile interurbane, în cazul atribuirilor și atribuirilor directe sau interne către operatori interni în conformitate cu Regulamentul nr. 1370/2007, legislația extinde principiile incluse la articolele 17, 30 și 31 din Decretul legislativ nr. 201/2022. Orice decizie de prelungire a contractelor privind obligațiile de serviciu public (OSP), motivată în mod corespunzător în conformitate cu Regulamentul (CE) nr. 1370/2007, face obiectul principiilor privind obligațiile de transparență pentru atribuirea locuințelor, prevăzute la articolul 31 din Decretul legislativ nr. 201/2022.

Legislația prevede începerea procedurii competitive de atribuire a contractului (contractelor) de servicii publice interurbane. Licitația include o redefinire a domeniului său de aplicare în conformitate cu metodologia stabilită de organismul de reglementare în domeniul feroviar în urma unui test de piață, astfel cum se explică în secțiunea 2.2.3 din Orientările interpretative ale Comisiei privind Regulamentul (CE) nr. 1370/20073. Contractul se împarte în loturi contestabile corespunzătoare, după cum se consideră adecvat, în conformitate cu criteriile relevante indicate de organismul de reglementare (ART).

Pentru serviciile regionale și interurbane, legislația trebuie să asigure că materialul rulant al proprietății de stat/regionale este pus la dispoziția operatorilor nou-veniți de contracte OSP selectați prin proceduri competitive de atribuire, ori de câte ori astfel de servicii de material rulant și de întreținere nu sunt furnizate de operatorii nou-veniți. Legislația garantează că toate informațiile privind starea de întreținere a materialului rulant sunt disponibile fără asimetrii în ceea ce privește informațiile pentru potențialii ofertanți, în condiții transparente și nediscriminatorii. Legislația încurajează excluderea și procedurile competitive de atribuire a subloturilor din contractele existente (în măsura în care acest lucru este posibil pe baza dispozițiilor existente în contractele în curs).

În plus, reforma constă, de asemenea, într-o acțiune de consolidare a capacităților care consolidează capacitatea administrativă a autorităților naționale și regionale. Acțiunea de consolidare a capacităților instituie o unitate administrativă ad-hoc în cadrul MIT pentru a sprijini evaluarea și analiza concesiunilor și pentru a efectua analiza cost-beneficiu a investițiilor majore în infrastructură. Această unitate administrativă dispune de personal înalt profesionist și este sprijinită de experți externi independenți. În plus, activitățile de consolidare a capacităților includ o serie de cursuri în colaborare cu SCN și cu organismele acreditate pentru a crește nivelul de formare specializată și de formare sectorială a personalului posturilor contractante, bazându-se, de asemenea, pe instrumentele de formare introduse ca parte a reformei administrației publice a PNRR (de exemplu, programa portalului.

Îndeplinirea jalonului necesită, de asemenea:

-Începerea activității de consolidare a capacităților pentru autoritățile naționale și regionale, astfel cum se prevede în descrierea măsurii.

-Publicarea licitației (licitațiilor) interurbane în baza de date TED a Comisiei privind achizițiile publice.

Partea 3 – ROSCO (Societatea de material rulant):

Legislația instituie o nouă entitate permanentă deținută integral de stat (Rolling Stock Company – ROSCO) sub forma unei societăți pe acțiuni (società per azioni).

Legislația stabilește în mod clar misiunea, mandatul și competențele unei astfel de societăți, care garantează că materialul rulant și serviciile de întreținere sunt disponibile în volume suficiente și în condiții echitabile, egale și nediscriminatorii pentru noii operatori OSP, pentru a spori concurența în cadrul licitațiilor și contestabilitatea contractelor de servicii.

Legislația stabilește că capitalul inițial al unei astfel de societăți este egal cu 1 000 000 EUR. Legislația autorizează, de asemenea, o astfel de societate să înființeze un fond cu scop special („Patrimonio destinato”) pentru achiziționarea de material rulant nou pentru serviciul regional și interurban, cu o valoare inițială de piață egală cu cel puțin 1 168 000 000 EUR. Acest fond cu scop special este autonom și separat, din toate punctele de vedere și în toate scopurile, de activele societății și de alte active separate create de acestea. Creditorii societății sau în interesul acestora nu pot introduce acțiuni împotriva Fondului cu scop special și, în mod similar, nu pot fi intentate acțiuni împotriva activelor societății de către creditorii Fondului cu scop special sau în interesul acestora. Legislația autorizează, de asemenea, societatea să transfere către Fondul cu scop special orice trenuri aflate în proprietatea statului care urmează să fie achiziționate de societate, inclusiv totalitatea trenurilor interurbane achiziționate prin intermediul țintelor M2C2-35 bis și M7-31.

Legislația stabilește că, la momentul constituirii sale, societatea nu își asumă datorii sau pasive preexistente de la alte întreprinderi de stat. O dispoziție din legislație stabilește că publicarea sa are loc cu privire la toate cerințele legale pentru constituirea societății și că, începând cu aceeași dată, societatea este răspunzătoare pentru obligațiile sale cu activele proprii.

M3C1-27

Reforma 1.3 – Stimularea eficienței infrastructurii feroviare în Italia

Etapă de referință

Planul financiar și de afaceri pentru ROSCO, Statut și transferul de resurse și active.

Furnizarea unui plan financiar și de afaceri, publicarea statutului, certificate de transfer de resurse și active

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2026

1) publicarea și aprobarea de către Ministerul Transporturilor și Transporturilor a articolului constitutiv și a Cartei întreprinderilor (statutul) ROSCO, care precizează:

I.sfera exactă a activităților societății, inclusiv faptul că aceasta va funcționa exclusiv ca entitate în numele administrației centrale și al autorităților locale (și anume, autoritățile de transport public) pentru contractele de servicii publice pe piața transportului feroviar (serviciu regional și interurban);

II.societatea trebuie să furnizeze material rulant numai administrației publice centrale și autorităților locale (și anume, autorităților de transport public) care deschid contracte de servicii publice pentru concurență;

III.că materialul rulant eligibil care urmează să fie achiziționat de societate are emisii zero prin intermediul domeniului de intervenție 72a din anexa VI la Regulamentul privind MRR și este compatibil cu standardele ERTMS;

IV.că cel puțin 90 % din veniturile întreprinderii vor fi generate prin intermediul unui material rulant compatibil cu domeniul de intervenție 72a din anexa VI la Regulamentul privind MRR;

V.membrii consiliului de administrație și ai organelor statutare ale societății:

a.să fie selecționate dintre persoanele care îndeplinesc cerințele de integritate, profesionalism și independență stabilite prin dispozițiile aplicabile societăților cotate la bursă;

b.să aibă autoritatea, competențele și obiectivitatea necesare pentru a-și îndeplini funcțiile de orientare strategică, de supraveghere a gestionării riscurilor și de monitorizare a managementului;

c.acționează cu integritate și promovează integritatea;

d.să fie trași la răspundere pentru acțiunile lor.

Statutul stabilește, de asemenea, restricții pentru membrii consiliului de administrație al societății în ceea ce privește căutarea sau acceptarea de locuri de muncă de la operatorii de pe piață, precum și norme clare privind prevenirea conflictelor de interese.

2) aprobarea de către Ministerul Infrastructurii și Transporturilor, în acord cu Ministerul Economiei și Finanțelor, a unui plan de afaceri pentru perioada 2026-2029, definit de un comitet tehnic ad-hoc, care cuprinde o descriere detaliată a:

I.liniile de dezvoltare strategică și operațională a întreprinderii, ținând seama de misiunea și obiectivele statutare ale acesteia;

II.caracteristicile activităților care urmează să fie desfășurate;

III.cel puțin în ceea ce privește fiecare dintre primele trei exerciții financiare, profilurile de adecvare a capitalului, investițiile planificate și acoperirea financiară aferentă, în special dincolo de resursele inițiale furnizate de MRR;

IV.guvernanța corporativă și structura organizațională.

3) transferul de resurse și active:

Se furnizează un certificat de transfer (și anume, chitanța contribuției) pentru o sumă cel puțin egală cu 1 200 000 000 EUR într-un cont bancar în numele ROSCO. Pentru restituirile furnizate de MRR i) ROSCO are obligația de a furniza o justificare a domeniului de intervenție selectat pentru fiecare proiect sprijinit, împreună cu o descriere a proiectului, în scopul calculării contribuției la acțiunile climatice, ii) ROSCO are, de asemenea, obligația de a furniza statului membru un raport semestrial privind punerea în aplicare a fiecărui proiect/activitate.

Între ROSCO și ministerul competent se semnează un contract de achiziție cu costuri zero pentru transferul proprietății cel puțin a totalității trenurilor interurbane achiziționate prin intermediul țintelor M2C2-35 bis și M7-31.

M3C1-28

Investiția 1.10 Consolidarea nodurilor metropolitane și a liniilor feroviare interregionale și regionale

Țintă

3 309 km de tronsoane de linie modernizate construite

NU EXISTĂ

Număr

872

3 309

TRIMESTRUL 2

2026

Se eliberează certificate de finalizare a lucrărilor de modernizare a cel puțin 3 309 km de linii de cale ferată regionale și locale. Cel puțin 11,7 km de lucrări feroviare – în conformitate cu metodologia WBS – legate de modernizare și electrificare se pot referi la următoarele linii:
Regiunea Puglia

— Linkuri Brindisi (inclusiv platforma intermodală);

Regiunea Campania

— Salerno Arechi – Aeroporto Pontecagnano

Regiunea Calabria

Bretella di Sibari

Regiunea Basilicata

— Ferrandina-Matera

Regiunea Sicilia

— Link către portul Augusta

Regiunea Sardegna

— Legătura feroviară cu aeroportul Olbia

— Dublarea căii ferate Decimomannu-Villamassargia

Cel puțin 528 km de intervenții de reziliență se referă la următoarele linii: 

Regiunea Campania, Basilicata și Calabria:

— Roma – Napoli (AV, via Cassino, via Formia);

— Aversa – Caserta;

— Villa Literno – Napoli Gianturco; 

— Napoli – Salerno LMV Napoli – Salerno Storica;

— Nocera Inferiore – Salerno;

— Battipaglia – Paola; 

— Battipaglia – Potenza; 

— Caserta – Battipaglia; Caserta – Foggia; Catanzaro – Reggio Calabria;

— Paola – Reggio Calabria; și

— Paola – Cosenza – Sibari. 

Regiunea Molise:

— Termoli – Campobasso. 

Regiunea Puglia:

— Bari-Taranto; 

— Taranto – Brindisi; 

— Barletta-Spinazzola.

Regiunea Sicilia:

— Fiumetorto – Agrigento;

— Lercara dir. – Bicocca;

— Messina – Catania – Siracusa;

— Palermo – Messina; 

— Caltanissetta Xirbi – Canicatt-Aragona;

— Canicattonio – Siracusa.
Obiectivul trebuie atins prin intermediul planurilor de împrumut în curs de dezvoltare (și anume, „Codice Locale Progetto”) care nu sunt sprijinite de alte fonduri ale UE decât MRR.

I. MISIA 3 COMPONENT 2 – Intermodalitate și logistică integrată

Obiectivul acestei componente a planului italian de redresare și reziliență este de a face porturile italiene mai eficiente și mai competitive, mai eficiente din punct de vedere energetic și mai bine integrate în lanțul logistic. Aceasta urmărește, de asemenea, digitalizarea sistemului de management al traficului aerian.

În acest scop, aceasta include, pe de o parte, reforme importante menite să simplifice procesele, să actualizeze planificarea portuară și să sporească competitivitatea concesiunilor în porturile italiene. Pe de altă parte, unele investiții menite să asigure intermodalitatea cu liniile generale de comunicare europeană, dezvoltând legăturile cu traficul oceanic și intermediteraneean, sporind dinamismul și competitivitatea sistemului portuar italian, inclusiv în vederea reducerii emisiilor de gaze cu efect de seră. Se preconizează că investițiile legate de această componentă vor crește substanțial volumul de pasageri și de mărfuri în porturile italiene, cu un efect pozitiv asupra activităților economice stimulante în domeniile respective și asupra economiei naționale în ansamblu.

Pe de altă parte, această componentă se referă la digitalizarea sistemelor logistice, inclusiv a sistemelor aeroportuare. Se preconizează că aceste sectoare vor deveni mai competitive prin utilizarea unor soluții tehnologice inovatoare pentru a spori eficiența sistemului și, de asemenea, pentru a reduce impactul acestora asupra mediului.

Această componentă răspunde recomandării specifice fiecărei țări din 2019, prin care Italia este îndemnată să „concentreze politica economică legată de investiții asupra calității infrastructurii”, și recomandării 3 specifice fiecărei țări din 2020, care recomandă „axarea investițiilor pe tranziția verde și digitală, în special pe producția și utilizarea curată și eficientă a energiei, cercetare și inovare, transportul public durabil, gestionarea deșeurilor și a apei, precum și consolidarea infrastructurii digitale pentru a asigura furnizarea de servicii esențiale”.

Se preconizează că nicio măsură din cadrul acestei componente nu prejudiciază în mod semnificativ obiectivele de mediu în sensul articolul 17 din Regulamentul (UE) 2020/852, ținând seama de descrierea măsurilor și a etapelor de atenuare prevăzute în planul de redresare și reziliență în conformitate cu Orientările tehnice DNSH (2021/C58/01).

I.1. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil

Reforma 1.1 – Simplificarea procedurilor pentru procesul de planificare strategică

Această măsură prevede actualizarea planificării portuare pentru a asigura o viziune strategică a sistemului portuar italian. Reforma reglementează cel puțin (i) obiectivele de dezvoltare ale autorităților sistemului portuar; (II) zonele identificate și delimitate destinate funcțiilor strict portuare și de port posterior, (iii) conexiunile de infrastructură pe ultimul kilometru ale rețelei rutiere și feroviare cu porturile, (iv) criteriile urmate pentru identificarea conținutului planificării și (v) identificarea fără echivoc a orientărilor, a normelor și a procedurilor de elaborare a planurilor de reglementare portuare.

Reforma 1.2 – Atribuirea competitivă a concesiunilor în porturile italiene

Scopul acestei măsuri este de a defini condițiile referitoare la durata concesiunii, competențele de supraveghere și control ale autorităților care acordă concesiunea, procedurile de reînnoire, transferul instalațiilor către noul concesionar la sfârșitul concesiunii și identificarea limitelor minime ale taxelor percepute concesionarilor.

Reforma 1.3 – Simplificarea autorizațiilor pentru procedurile de autorizare a călcării la rece în porturile italiene

Se preconizează că această măsură va simplifica și va reduce procedura de autorizare privind construirea de centrale din rețeaua națională de transport al energiei electrice pentru alimentarea cu energie electrică a sistemelor de distribuție pentru furnizarea de energie electrică navelor (călcarea la rece).

Ministerul Infrastructurii și Transporturilor face o propunere de raționalizare a procesului de autorizare. În special, se propune evaluarea proiectelor de călcat rece de către birourile teritoriale care raportează Ministerului Dezvoltării Economice, care ar putea, într-un timp mai scurt, să studieze proiectele și, în consecință, să le autorizeze. În plus, în ceea ce privește o intervenție de reglementare, se are în vedere identificarea unui proces unic de autorizare pentru proiectele care implică o tensiune mai mare de 132 kV și restul, în vederea exploatării sinergiilor de proces.

Reforma 2.1: Punerea în aplicare a ghișeului unic pentru vămi („Sportello Unico Doganale”)

Obiectivul este de a crea un portal dedicat Biroului unic de control, care să permită interoperabilitatea cu bazele de date naționale și coordonarea activităților de control ale autorităților vamale.

Investiția 2.1: Digitalizarea lanțului logistic

Obiectivul acestei investiții este de a spori competitivitatea logisticii naționale prin simplificarea procedurilor, a proceselor și a controalelor și prin concentrarea asupra dematerializării documentelor și a schimbului de date și informații. Această investiție constă în crearea unui sistem digital interoperabil între actorii publici și privați pentru transportul de marfă și logistică.

Investiția 2.2: Digitalizarea managementului traficului aerian.

Această investiție vizează dezvoltarea de noi instrumente pentru digitalizarea informațiilor aeronautice și implementarea platformelor și serviciilor de aeronave fără pilot la bord. Investiția constă în dezvoltarea și conectivitatea sistemului de management al traficului fără pilot (UTMS), digitalizarea informațiilor aeronautice și definirea unui nou model de întreținere.

Investiția 2.3: Călcat la rece 

Obiectivul acestei investiții este de a reduce emisiile de gaze cu efect de seră din sectorul maritim. Această investiție constă în construirea unei rețele de alimentare cu energie electrică în zonele portuare (docuri) și a infrastructurii aferente de conectare la rețeaua națională de transport.

 

I.2. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil

număr ecuativ

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

Indicatori calitativi
(pentru jaloane)

Indicatori cantitativi
(pentru obiective)

Calendar orientativ pentru finalizare

Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte

Unitatea de măsură

Situația de referință

Obiectiv

Trimestru

Anul

M3C2-1

Reforma 1.1 – Simplificarea procedurilor pentru procesul de planificare strategică

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a modificărilor legislative legate de simplificarea procedurilor pentru procesul de planificare strategică

Dispoziție din actul (actele) juridic (e) care indică intrarea în vigoare a modificărilor legislative legate de simplificarea procedurilor pentru procesul de planificare strategică

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Cadrul legislativ revizuit prevede că:

— Toate autoritățile portuare adoptă propriile documente de planificare strategică a sistemului (DPSS) și planurile lor de reglementare portuară (PRP), ținând seama pe deplin de reforma sistemelor portuare italiene din 2016, astfel cum a fost aprobată prin Decretul legislativ nr. 169 din 4 august 2016.

DPSS reglementează cel puțin următoarele elemente:

— Dezvoltarea obiectivelor autorităților sistemului portuar;

— Zonele identificate și delimitate destinate funcțiilor portuare și posterioare strict;

Conexiunile de infrastructură pe ultimul kilometru ale rețelei rutiere și feroviare cu porturile;

— Criteriile urmate pentru identificarea conținutului planificării;

— Să identifice fără echivoc orientările, normele și procedurile de elaborare a planurilor de reglementare portuară.

M3C2-2

Reforma 1.2 – Atribuirea competitivă a concesiunilor în porturile italiene

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a Regulamentului privind concesiunile portuare

Dispoziție din regulament care indică data de intrare în vigoare a regulamentului privind concesiunile portuare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Noul regulament definește condițiile-cadru pentru atribuirea concesiunilor în porturi. Regulamentul stabilește cel puțin:

— Condițiile referitoare la durata concesiunii;

Competențele de supraveghere și control ale autorităților care acordă grantul;

— Metodele de reînnoire;

Transferul instalațiilor către noul concesionar la sfârșitul concesiunii;

— Limitele taxelor minime care trebuie plătite de titularii de licențe.

M3C2-3

Reforma 2.1 – Punerea în aplicare a ghișeului unic pentru vămi („Sportello Unico Doganale”) 

Etapă de referință 

Intrarea în vigoare a Decretului privind sistemul vamal unic

Birou (Sportello Unico Doganale) 

Dispoziție din decret care indică intrarea în vigoare a Decretului privind biroul vamal unic (Sportello Unico Doganale) 

NU EXISTĂ 

NU EXISTĂ 

NU EXISTĂ 

TRIMESTRUL 4 

2021 

Decretul definește metodele și specificațiile biroului vamal unic în conformitate cu Regulamentul (UE) nr. 1239/2019 privind punerea în aplicare a ghișeului unic european în domeniul maritim și cu Regulamentul (UE) 2020/1056 al Parlamentului European și al Consiliului din 15 iulie 2020 privind informațiile electronice în cadrul transportului de mărfuri (eFTI). 

M3C2-4

Reforma 1.3 – Simplificarea procedurilor de autorizare pentru plantele de călcat la rece

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a simplificării procedurilor de autorizare pentru plantele de călcat la rece

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a simplificării procedurilor de autorizare pentru plantele de călcat la rece

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Să simplifice procesul de autorizare pentru a reduce perioada de autorizare la maximum 12 luni pentru construirea de infrastructuri de transport al energiei destinate furnizării de energie electrică de pe uscat navelor în faza de amarare (în cazul intervențiilor care nu fac obiectul unei evaluări de mediu)

M3C2-5

Investiția 2.1 – Digitalizarea lanțului logistic

Țintă

Digitalizarea lanțului logistic

NU EXISTĂ

Număr

0

12

TRIMESTRUL 2

2024

Cel puțin 12 dintre cele 16 autorități ale sistemului portuar trebuie să fie echipate cu servicii de sisteme portuare comunitare (PCS) interoperabile cu Comando Generale delle Capitanerie di Porto și/sau Agenzia delle Dogane e dei Monopoli și compatibile cu noua PLN (Piattaforma Logistica Nazionale). Se consideră că o autoritate a sistemului portuar este echipată cu servicii de sisteme portuare comunitare (PCS) dacă cel puțin un port al respectivei autorități a sistemului portuar a fost echipat cu sisteme portuare comunitare (PCS).

M3C2-5bis

Investiția 2.1 – Digitalizarea lanțului logistic

Țintă

Digitalizarea lanțului logistic

NU EXISTĂ

Număr

0

3

TRIMESTRUL 2

2026

Se efectuează următoarele 3 intervenții:

1) centrul de conectare: Crearea unei platforme digitale (Piattaforma Logistica Nazionale – PLN).

2) rețeaua portuară și satele de marfă:

Toate cele 16 autorități ale sistemului portuar dispun de servicii PCS (Port Community System) compatibile cu Piattaforma Logistica Nazionale (PLN). Se consideră că o autoritate a sistemului portuar este echipată cu servicii de sisteme portuare comunitare (PCS) dacă cel puțin un port al respectivei autorități a sistemului portuar a fost echipat cu sisteme portuare comunitare (PCS). Aceste servicii PCS sunt operaționale pentru toate porturile principale, astfel cum sunt identificate în Regulamentul (UE) nr. 1679/2024.

Cel puțin 12 sate naționale de marfă trebuie să aibă un sistem de sate de marfă (FVS) compatibil cu PLN.

3) conectare (log-in Business): transferul de resurse către cel puțin 1 194 de întreprinderi în vederea dezvoltării de sisteme digitale pentru a promova interoperabilitatea serviciilor și respectarea eCMR și eFTI.

M3C2-6

Investiția 2.2: Digitalizarea managementului traficului aerian

Etapă de referință

Digitalizarea managementului traficului aerian: punerea în funcțiune a noilor instrumente

Certificări ale COT, ale Informației Aeronautice Digitalizate și ale UTMS

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 1

2026

Punerea în funcțiune a următoarelor 3 proiecte:

a) Centrul de Operațiuni Tehnice (TOC) și cel puțin două sisteme de management al traficului aerian

b) Informare aeronautică digitalizată

c) Sistemul de gestionare a traficului fără pilot la bord și conectivitatea (UTMS).

M3C2-7

Investiția 2.3: Călcat la rece

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice

Publicarea procedurii de ofertare și atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice pentru construirea a cel puțin 15 de fabrici de călcat la rece

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 3

2024

Publicarea cererii de oferte și atribuirea tuturor contractelor pentru construirea a cel puțin 15 de centrale de călcat la rece care furnizează energie electrică în cel puțin 10 porturi.

M3C2-12

Investiția 2.3: Călcat la rece

Țintă

Finalizarea lucrărilor și acceptarea estimărilor costurilor de conectare de către dezvoltator pentru infrastructurile de călcat rece.

 

Număr

0

15

TRIMESTRUL 2

2026

Certificate de finalizare a lucrărilor și de acceptare de către dezvoltator a estimărilor costurilor de racordare pentru cel puțin 15 de infrastructuri de călcat la rece în cel puțin 10 porturi.

I.3. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru împrumut

Investiția 1.1: Porturi verzi: intervenții în domeniul energiei din surse regenerabile și al eficienței energetice în porturi

Obiectivul acestei măsuri este de a reduce emisiile de gaze cu efect de seră și de a îmbunătăți calitatea aerului în porturi și în orașele portuare. Această investiție constă în intervenții în materie de eficiență energetică, în dezvoltarea energiei din surse regenerabile, precum și în achiziționarea de vehicule și ambarcațiuni de serviciu cu emisii zero sau în transformarea vehiculelor pe bază de combustibili fosili și a ambarcațiunilor de serviciu în vehicule cu emisii zero.

Reforma 2.2: Instituirea unei platforme logistice digitale naționale pentru a introduce digitalizarea serviciilor de transport de marfă și/sau de călători

Scopul reformei este de a asigura interoperabilitatea sistemelor portuare comunitare ale autorităților individuale ale sistemului portuar cu platforma națională de logistică digitală.

I.4. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile împrumutului

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

Indicatori calitativi
(pentru jaloane)

Indicatori cantitativi
(pentru obiective)

Calendar orientativ pentru finalizare

Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte

Unitatea de măsură

Situația de referință

Obiectiv

Trimestru

Anul

M3C2-8

Investiția 1.1: Porturi verzi: intervenții în domeniul energiei din surse regenerabile și al eficienței energetice în porturi

Țintă

Porturi verzi: atribuirea lucrărilor

NU EXISTĂ

Număr

0

7

TRIMESTRUL 4

2022

Atribuirea lucrărilor către cel puțin șapte autorități ale sistemului portuar. Procedura de selecție pentru atribuirea lucrărilor include următoarele:

a) criterii de eligibilitate care asigură conformitatea lucrărilor cu Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) și cu legislația UE și națională relevantă în domeniul mediului.

b) angajamentul că contribuția investiției la acțiunile climatice în conformitate cu metodologia din anexa VI la Regulamentul (UE) 2021/241 reprezintă cel puțin 79 % din costul total al investiției sprijinite de MRR.

c) angajamentul de a raporta cu privire la punerea în aplicare a măsurii la jumătatea duratei de viață a schemei și la sfârșitul schemei.

M3C2-9 

Investiția 1.1: Porturi verzi: intervenții în domeniul energiei din surse regenerabile și al eficienței energetice în porturi 

Țintă

Porturi verzi: finalizarea lucrărilor

NU EXISTĂ

Număr

0

75

TRIMESTRUL 2 

2026 

Livrarea de bunuri, lucrări și servicii legate de cel puțin 75 proiecte pentru autoritățile portuare.

M3C2-10

Reforma 2.2: Instituirea unei platforme logistice digitale naționale, pentru a introduce digitalizarea serviciilor de transport de marfă și/sau de călători

Etapă de referință

Platforma națională de logistică digitală

Dispoziție din actul juridic care indică intrarea în vigoare a actului juridic

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2024

Intrarea în vigoare a unui act juridic care asigură interoperabilitatea sistemelor comunitare portuare cu platforma națională de logistică digitală.

În plus, actul juridic prevede că autoritățile sistemului portuar sunt echipate cu servicii standard PCS (sistemul portuar comunitar) interoperabile cu administrațiile publice implicate și compatibile cu Regulamentul (UE) nr. 1056/2020 și cu Platforma națională de logistică digitală.

J. MISIUNEA 4 COMPONENTA 1: Consolidarea furnizării de servicii educaționale: de la creșe la universități 

Această componentă a planului de redresare și reziliență al Italiei include patru domenii de intervenție: îmbunătățirea calității și extinderea cantitativă a serviciilor de educație și formare – de la grădinițe la universități; II) Reforma profesiei de cadru didactic, în special în ceea ce privește procesele de recrutare și de formare, cu scopul de a spori competențele personalului didactic și de a aborda necorelarea teritorială; III) Actualizarea și modernizarea infrastructurii pentru a consolida predarea în domeniul digital, al științei, tehnologiei, ingineriei și matematicii (STIM) și al multilingvismului, îmbunătățind în același timp securitatea și eficiența energetică a clădirilor școlare; IV) Reforma grupelor de diplome, permițând obținerea de diplome și programe de doctorat cu scopul de a stimula cercetarea aplicată și de a extinde numărul burselor de doctorat. Măsurile din cadrul acestei componente vizează abordarea deficiențelor sistemului italian de educație, formare și cercetare, cu scopul de a îmbunătăți rezultatele educaționale și capacitatea de inserție profesională a studenților italieni. Investițiile și reformele din cadrul acestei componente vor contribui la abordarea recomandărilor specifice fiecărei țări adresate Italiei în 2020 și 2019 cu privire la necesitatea de a „sprijini participarea femeilor pe piața forței de muncă printr-o strategie cuprinzătoare, inclusiv prin accesul la servicii de calitate de îngrijire a copiilor” (recomandările specifice fiecărei țări 2, 2019), pentru a „îmbunătăți rezultatele educaționale, de asemenea, prin investiții adecvate și specifice și prin promovarea perfecționării competențelor, inclusiv prin consolidarea competențelor digitale” (recomandările specifice fiecărei țări 2 și 2019), „stimularea cercetării și inovării” (recomandările specifice fiecărei țări 3 și 2019), „consolidarea învățării și a competențelor la distanță, inclusiv a celor digitale” (recomandările specifice fiecărei țări 2 și 2020) și „concentrarea investițiilor asupra cercetării și inovării” (recomandările specifice fiecărei țări 3 și 2020).

J.1.    Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil

Investiția 1.1: Plan pentru creșe, grădinițe și servicii de educație și îngrijire a copiilor preșcolari

Obiectivul acestei investiții este de a spori și de a îmbunătăți facilitățile educaționale pentru copiii cu vârste cuprinse între 0 și 6 ani. Investiția constă în construirea, transformarea și renovarea centrelor de îngrijire a copiilor din grădinițe și grădinițe

Investiția 1.2: Planul de prelungire a programului cu normă întreagă

Obiectivul acestei măsuri este de a permite unităților școlare să prelungească programul școlar prin renovarea sau construirea de infrastructuri compozite. Investiția constă în construirea sau construirea de spații de cantină în unități școlare.

Investiția 1.3: Planul de îmbunătățire a infrastructurii sportive școlare

Obiectivul acestei măsuri este de a promova activitățile sportive în școli. Această măsură constă în renovarea și construirea de instalații sportive și săli de sport pentru școala noastră

Investiția 1.4: Intervenție extraordinară care vizează reducerea decalajelor teritoriale în ciclurile I și II ale învățământului secundar și combaterea abandonului școlar

Măsura urmărește să abordeze lacunele existente în ceea ce privește competențele de bază ale elevilor. Investiția constă în punerea în aplicare a unor activități de mentorat și formare pentru elevii expuși riscului de părăsire timpurie a școlii și pentru tinerii care au abandonat deja școala, inclusiv cu sprijinul unui portal digital național.



Reforma 1.1: Reforma institutelor tehnice și profesionale

Reforma vizează alinierea programelor de învățământ ale institutelor tehnice și profesionale cu competențele necesare sistemului de producție italian, inclusiv la nivel local. În special, reforma asigură coerența educației tehnice și profesionale cu Industria 4.0 și adoptarea inovării digitale.

Reforma 1.2: Reforma formării profesionale terțiare (STI)

Reforma vizează consolidarea sistemului de formare profesională terțiară prin simplificarea guvernanței STI în vederea creșterii numărului de institute și înscrieri pe teritoriul local. Se preconizează că reforma va elimina neconcordanța dintre cererea și oferta de forță de muncă.

Investiția 1.5: Dezvoltarea sistemului de formare profesională terțiară (ITS)

Obiectivul acestei măsuri este de a spori rolul institutelor de formare profesională (STI) în sistemul de învățământ italian. Investiția constă în extinderea înscrierii studenților în SIT și în stimularea implicării întreprinderilor în educație prin lansarea unei platforme digitale naționale care să coreleze mai bine formarea cu piața forței de muncă.

Reforma 1.3: Reorganizarea sistemului școlar

Reforma are un dublu obiectiv:

1)Ajustarea numărului de elevi pentru fiecare clasă.

Numărul cadrelor didactice se stabilește la același nivel ca în anul școlar 2020/2021, având în vedere declinul populației și pentru a reduce numărul de elevi din fiecare clasă și pentru a îmbunătăți treptat raportul dintre numărul de elevi și numărul de profesori care ocupă poziții comune. Punerea în aplicare a intervenției nu crește numărul de clădiri disponibile. Inițiativa acordă o atenție personalizată elevilor individuali, în special celor mai vulnerabili și, cu siguranță, elevilor cu handicap. Se preconizează că îmbunătățirea raportului elev/cadru didactic va aduce beneficii calității predării și disponibilității resurselor pentru clădirile școlare. Revizuirea normelor privind dimensiunea clădirilor școlare. Populația școlară regională este adoptată ca „parametru efectiv” pentru identificarea instituțiilor de învățământ cu director și stres, mai degrabă decât a populației școlii individuale, astfel cum se prevede în legislația în vigoare.

Reforma 1.4: Reforma sistemului „Orientare” 

Reforma vizează introducerea unor module de orientare (cel puțin 30 de ore pe an) pentru a patra și a cincea clasă de învățământ secundar superior. Obiectivul principal este de a sprijini studenții să aleagă în cunoștință de cauză între continuarea studiilor sau continuarea formării profesionale, înainte de integrarea lor pe piața forței de muncă. Reforma prevede, de asemenea, crearea unei platforme de orientare digitală, legată de oferta de învățământ terțiar a universităților și a institutelor de formare profesională (STI).

Investiția 1.6: Orientare activă în tranziția de la școală la universitate 

Obiectivul acestei măsuri este de a facilita și de a încuraja tranziția de la învățământul secundar superior la universitate și de a reduce ratele de abandon școlar. Această măsură constă în furnizarea de cursuri de orientare tuturor elevilor din învățământul secundar superior pentru a-i sprijini în alegerea învățământului terțiar.

Investiția 1.7: Burse pentru accesul la universități 

Obiectivul acestei măsuri este de a spori egalitatea în ceea ce privește accesul la învățământul terțiar, prin sprijinirea studenților care se confruntă cu dificultăți socioeconomice. Măsura constă în creșterea numărului de burse acordate studenților.

Reforma 1.5: Reforme ale grupurilor de diplome universitare 

Reforma are în vedere actualizarea programelor universitare, reducând limitele rigide existente care limitează drastic posibilitatea de a crea parcursuri interdisciplinare. Se preconizează, de asemenea, că reforma va extinde posibilitatea de a pune în aplicare programe de formare profesională prin introducerea unor clase de diplome inovatoare orientate spre locul de muncă. 

Reforma 1.6: Facilitarea reformei diplomelor universitare

Reforma are în vedere simplificarea procedurii de acces la profesiile care necesită înscrierea în ordine profesională prin intermediul unui examen profesional specific. Măsura contribuie la armonizarea examenului național final al fiecărei diplome cu examenul de ordine profesională corespunzător, oferind astfel norme generale și clare și substituire.

Reforma 2.1: Recrutarea cadrelor didactice 

Obiectivul acestei reforme este de a stimula rezultatele educaționale prin perfecționarea sistemelor de calificare, recrutare, carieră, formare și evaluare a cadrelor didactice. Această măsură constă în recrutarea cadrelor didactice în cadrul sistemului de recrutare reformat.

Reforma 2.2: Învățământ superior avansat și formare obligatorie pentru managerii de școli, profesori, personalul administrativ și tehnic 

Reforma vizează crearea unui sistem de formare de calitate pentru personalul școlar, în vederea dezvoltării profesionale și a carierei continue. Acesta are în vedere înființarea unui organism calificat responsabil cu punerea la dispoziție a orientărilor în conformitate cu standardele europene și cu selecția și coordonarea inițiativelor de formare, corelându-le eventual cu evoluția carierei, astfel cum se prevede în reforma recrutării – reforma 2.1: Recrutarea cadrelor didactice, inclusă în plan.

Investiția 2.1: Predare digitală integrată și formare privind transformarea digitală pentru personalul școlilor

Obiectivul acestei măsuri este de a institui un sistem permanent de promovare a competențelor de predare digitale în rândul personalului școlar. Investiția constă în formarea managerilor de școli, a cadrelor didactice și a personalului administrativ.

Investiția 3.1: Noi competențe și noi limbi 

Obiectivul acestei măsuri este de a consolida competențele multilingvistice, STIM, digitale și de inovare la toate nivelurile școlare. Măsura constă în activarea proiectelor interdisciplinare de orientare STIM în școli și în extinderea programului Erasmus +.

Investiția 3.2: Școala 4.0: școli inovatoare, cablaje, noi săli de clasă și ateliere

Obiectivul acestei măsuri este de a transforma structurile școlare pentru a permite învățarea digitală. Această măsură constă în dotarea a cel puțin 8000 de școli primare și secundare cu instrumente digitale, acoperind cel puțin 100 000 săli de clasă.

Investiția 3.3: Planul de securitate și reabilitare structurală a clădirilor școlare

Obiectivul măsurii este de a spori siguranța și performanța energetică a clădirilor școlare. Această măsură constă în lucrările de renovare și reconstrucție a clădirilor școlare.

Investiția 3.4: Predare și competențe universitare avansate

Obiectivul acestei măsuri este de a califica și de a inova programele universitare, inclusiv studiile doctorale, pentru a consolida competențele digitale și a spori implicarea globală a învățământului superior. Investiția constă în acordarea de burse de doctorat, crearea de rețele de instituții de învățământ superior, înființarea de centre de educație digitală și stimularea cooperării și a proiectelor internaționale.

Reforma 4.1: Ph.D. Programe de reformă

Reforma vizează actualizarea regulamentului privind programele de doctorat, simplificarea procedurilor de implicare a întreprinderilor, a centrelor de cercetare, a programelor de doctorat și consolidarea cercetării aplicate. Reforma propusă include toate investițiile legate de programele de doctorat în domeniul-țintă „Educație și cercetare”.

Investiția 4.1: Extinderea numărului și a oportunităților de carieră ale doctoratelor (orientate spre cercetare, administrație publică și patrimoniu cultural)

Măsura vizează creșterea stocului de capital uman dedicat activităților orientate spre cercetare, administrației publice și patrimoniului cultural. Investiția prevede alocarea către studenți, de către universități și instituții AFAM, a cel puțin 3 de burse generale de doctorat, a cel puțin 600 de burse de doctorat în domeniul administrației publice și a cel puțin 3 de noi burse de doctorat dedicate patrimoniului cultural.

J.2. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

Indicatori calitativi
(pentru jaloane)

Indicatori cantitativi
(pentru obiective)

Calendar orientativ pentru finalizare

Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte

Unitatea de măsură

Situația de referință

Obiectiv

Trimestru

Anul

M4C1-1

Reforma 1.5: Reforma grupurilor universitare; Reforma 1.6: Facilitarea reformei diplomelor universitare; Reforma 4.1: Ph.D. Programe de reformă

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a reformelor sistemului de învățământ terțiar în vederea îmbunătățirii rezultatelor educaționale (legislația primară) privind: a) permiterea diplomelor universitare; b) grupuri de diplome universitare; reforma programelor doctorale

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a reformelor

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Reformele includ cel puțin următoarele elemente-cheie: 
I) Inițiative de reformare a grupelor universitare, introducând un grad mai ridicat de flexibilitate pentru a răspunde evoluției cererii de competențe de pe piața forței de muncă; 
II) inițiative de reformare a diplomelor universitare favorabile, de simplificare și accelerare a accesului la profesii; 
III) Inițiative de reformare a programelor DSP pentru a implica mai bine întreprinderile și a stimula cercetarea aplicată; 
Măsuri de reformare a sistemului de formare profesională terțiară, inclusiv consolidarea legăturilor și a posibilelor tranziții cu diplome profesionale (lauree professionalizzanti), pentru a răspunde cererii de competențe tehnice de pe piața forței de muncă

M4C1-2

Investiția 1.7: Burse pentru accesul la universități

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretelor ministeriale de reformă a burselor pentru îmbunătățirea accesului la învățământul terțiar

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a reformei

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Decretele ministeriale adoptate de Ministerul Universităților și Cercetării privind reforma burselor îmbunătățesc accesul la învățământul terțiar pentru studenții talentați care se confruntă cu dificultăți socioeconomice, măresc numărul burselor și numărul beneficiarilor până la 31 decembrie 2024. Acești studenți sunt identificați pe baza ISEE – Indicatore della Situazione Economica Equivalente.

M4C1-3

Reforma 2.1: Recrutarea cadrelor didactice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a reformei privind profesia de cadru didactic.

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a reformei

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2022

Cadrul juridic revizuit atrage, recrutează și motivează cadre didactice de calitate, în special prin: 
îmbunătățirea sistemului de recrutare 
II) introducerea unei calificări superioare în învățământ pentru a avea acces la profesie în învățământul secundar; 
limitarea mobilității excesive a cadrelor didactice (în interesul continuității predării); 
(IV) stabilirea unei evoluții a carierei legate în mod clar de evaluarea performanței și de dezvoltarea profesională continuă.

M4C1-4

Investiția 3.2: Școala 4.0: școli inovatoare, cablaje, noi săli de clasă și ateliere

Etapă de referință

Se adoptă Planul școlar 4.0 de promovare a tranziției digitale a sistemului școlar italian

Ministerul Educației – decret de adoptare a planului Școala 4.0

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2022

Planul „Școala 4.0” adoptat de Ministerul Educației pentru a promova tranziția digitală a sistemului școlar italian include:

a) transformarea a 100 000 săli de clasă în medii de învățare inovatoare

crearea de laboratoare pentru noile profesii digitale în toate liceele.

Acțiunea a) transformă spațiile școlare destinate sălilor de clasă tradiționale în medii de învățare inovatoare, adaptabile și flexibile, conectate, integrate împreună cu tehnologii digitale, fizice și virtuale. Investițiile în infrastructurile școlare vor aduce cele mai inovatoare tehnologii de predare (dispozitive de codificare și robotică, dispozitive de realitate virtuală, dispozitive digitale avansate pentru educația favorabilă incluziunii etc. în cel puțin 100 000 săli de clasă ale școlilor primare și secundare utilizate pentru lecții).

Acțiunea b) instituie cel puțin un laborator pentru profesiile digitale în fiecare liceu, un laborator strâns interconectat cu întreprinderile și întreprinderile nou-înființate inovatoare pentru crearea de noi locuri de muncă în sectorul noilor profesii digitale (cum ar fi inteligența artificială, robotica, volumele mari de date și securitatea cibernetică, economia albastră și verde).

Cel puțin 40 % din școlile beneficiare trebuie să fie situate în sudul Italiei.

M4C1-5

Reforma 1.3: Reorganizarea sistemului școlar; Reforma 1.2: Reforma sistemului de formare profesională terțiară (STI); Reforma 1.1: Reforma institutelor tehnice și profesionale; Reforma 1.4: Reforma sistemului de „orientare”

Repere

Intrarea în vigoare a reformelor sistemului de învățământ primar și secundar în vederea îmbunătățirii rezultatelor școlare

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a reformelor

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Reformele legislației primare ale sistemului de învățământ primar și secundar în vederea îmbunătățirii rezultatelor școlare (prin intermediul legislației primare) includ cel puțin următoarele elemente-cheie: 
I) Inițiative de reformare a organizării sistemului educațional în vederea adaptării la evoluțiile demografice (cum ar fi numărul de școli și numărul de elevi/profesori) 
II) Inițiative de reformare a sistemului de orientare pentru a reduce la minimum rata abandonului școlar în învățământul terțiar; 
III) Inițiative de consolidare a învățământului profesional secundar (Istituti tecnico-professionali), inclusiv adoptarea noii programe de învățământ și orientarea acestora către rezultatele în materie de inovare ale Planului național pentru industrie 4.0 (Ministero dello Sviluppo economico, Decreto 26 Maggio 2020); 
IV) Inițiative pentru formarea managerilor de școli, a cadrelor didactice și a personalului administrativ/tehnic și crearea unei școli superioare pentru formare în vederea îmbunătățirii calității predării; 
inițiative pentru integrarea activităților, metodologiilor și conținuturilor menite să dezvolte și să consolideze programele de învățământ în domeniul științei, tehnologiei, ingineriei și matematicii (STIM), competențele digitale și de inovare, în toate ciclurile de învățământ, de la grădiniță până la învățământul secundar superior, cu scopul de a stimula înscrierea în programele de învățământ STIM terțiare, în special pentru femei.

Pentru a îndeplini în mod satisfăcător jalonul, legislația trebuie să includă termene obligatorii pentru emiterea legislației secundare, orientări și toate dispozițiile de reglementare necesare (monitorizarea de către baza de date a Ministerului Educației) pentru a asigura o punere în aplicare fără probleme.

M4C1-6

Reforma 2.2: Învățământ superior avansat și formare continuă pentru managerii de școli, profesori, personalul administrativ și tehnic

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației care vizează crearea unui sistem de formare de calitate pentru școli.

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a legislației.

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Legislația include dispoziții care vizează crearea unui sistem de formare de calitate pentru personalul școlar, în conformitate cu dezvoltarea profesională și profesională continuă, înființarea unui organism calificat responsabil cu orientările privind formarea personalului școlar, selecția și coordonarea inițiativelor de formare și corelarea acestora cu avansările în carieră, astfel cum se prevede în reforma recrutării. Punerea în aplicare a unui sistem de formare inițială și continuă ar trebui să permită depășirea fragmentării actuale a parcursului de formare, care în prezent nu dispune de o strategie națională unificată.

M4C1-7

Investiția 1.4: Intervenție extraordinară care vizează reducerea decalajelor teritoriale în ciclurile I și II ale învățământului secundar și combaterea abandonului școlar

Țintă

Studenți sau tineri care au participat la activități de mentorat sau la cursuri de formare

NU EXISTĂ

Număr

0

820 000

TRIMESTRUL 3

2025

Se eliberează certificate de prezență pentru activitățile de mentorat și formare furnizate unui număr de cel puțin 820 000 de beneficiari.

Decalajul în ceea ce privește rata abandonului școlar în învățământul secundar este redus pentru a atinge media UE în 2019 (10,2 %), după cum arată ISTAT.

M4C1-8

Investiția 1.3: Planul de îmbunătățire a infrastructurii sportive școlare

Etapă de referință

Atribuirea de contracte pentru intervenții pentru construirea și renovarea instalațiilor sportive și a sălilor de sport pentru uz școlar

Notificarea atribuirii contractelor de achiziții publice pentru intervențiile eligibile

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 1

2024

Atribuirea de contracte pentru intervenții pentru construirea și renovarea instalațiilor sportive și a sălilor de sport pentru uz școlar, în urma unei proceduri de achiziții publice.

M4C1-9

Investiția 1.1: Plan pentru creșe, grădinițe și servicii de educație și îngrijire a copiilor preșcolari

Etapă de referință

Atribuirea contractelor pentru construirea, renovarea și asigurarea siguranței creșelor, a grădinițelor și a serviciilor de educație și îngrijire a copiilor preșcolari

Notificarea de către autoritățile locale beneficiare a finanțării atribuirii contractelor de achiziții publice pentru primul set de intervenții eligibile

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2023

Atribuirea contractelor și distribuția teritorială pentru grădinițe, preșcolari, servicii de educație și îngrijire a copiilor preșcolari. Atribuirea se face în conformitate cu Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) prin utilizarea unei liste de excludere și a cerinței de conformitate cu legislația UE și națională relevantă în materie de mediu.”

M4C1-10

Reforma 2.1: Recrutarea cadrelor didactice; Reforma 1.3: Reorganizarea sistemului școlar; Reforma 1.2: Reforma sistemului de formare profesională terțiară (STI); Reforma 1.4: Reforma sistemului de „orientare”; Reforma 1.5: Reforma grupurilor universitare; Reforma 1.6: Facilitarea reformei diplomelor universitare

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a regulamentelor pentru punerea în aplicare și aplicarea efectivă a tuturor măsurilor privind reformele învățământului primar, secundar și terțiar, acolo unde este necesar

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a regulamentelor.

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2023

Legislația secundară include toate reglementările necesare pentru punerea în aplicare și aplicarea efectivă a tuturor măsurilor privind reformele învățământului primar, secundar și terțiar:

— Reformele sistemului de învățământ terțiar pentru a îmbunătăți rezultatele școlare (legislația primară) în ceea ce privește: a) permiterea diplomelor universitare; b) grupuri de diplome universitare; reforma programelor doctorale;

— Decretele ministeriale de reformă a burselor pentru îmbunătățirea accesului la învățământul terțiar;

— Reforma profesiei de cadru didactic;

— Reformele sistemului de învățământ primar și secundar pentru a îmbunătăți rezultatele școlare;

— Legislația a vizat crearea unui sistem de formare de calitate pentru școli.

M4C1-10 bis

Reforma 1.1: Reforma institutelor tehnice și profesionale

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației secundare.

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a legislației secundare.

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2024

A intrat în vigoare legislația secundară privind reforma institutelor tehnice și profesionale.

M4C1-11

Investiția 1.7: Burse pentru accesul la universități

Țintă

Bursă universitară acordată

NU EXISTĂ

Număr

0

55 000

TRIMESTRUL 4

2023

Cel puțin 55 de studenți primesc burse finanțate exclusiv din fondurile MRR.

M4C1-12

Investiția 4.1: Extinderea numărului și a oportunităților de carieră ale doctoratelor (orientate spre cercetare, administrație publică și patrimoniu cultural)

Țintă

Programe de burse doctorale acordate

NU EXISTĂ

Număr

0

7 200

TRIMESTRUL 4

2024

Cel puțin 3 600 de burse de doctorat general, cel puțin 3 de burse de doctorat în domeniul administrației publice și cel puțin 000 de burse de doctorat pentru patrimoniul cultural se acordă pe o perioadă de trei ani.

M4C1-13

Investiția 2.1: Predare digitală integrată și formare privind transformarea digitală pentru personalul școlilor

Țintă

Formarea managerilor școlari, a cadrelor didactice și a personalului administrativ

NU EXISTĂ

Număr

0

650 000

TRIMESTRUL 4

2025

Se eliberează certificate de prezență privind predarea digitală și transformarea digitală eliberate unui număr de cel puțin 650 de directori de școli, profesori și personal administrativ.

M4C1-14

Reforma 2.1: Recrutarea cadrelor didactice

Țintă

Cadrele didactice recrutate în cadrul sistemului de recrutare reformat

NU EXISTĂ

Număr

0

20 000

TRIMESTRUL 4

2024

Cel puțin 20 de profesori recrutați prin sistemul de recrutare reformat

M4C1-14 bis

Reforma 2.1: Recrutarea cadrelor didactice

Țintă

Cadrele didactice recrutate în cadrul sistemului de recrutare reformat

NU EXISTĂ

Număr

0

20 000

TRIMESTRUL 3

2025

Cel puțin 20 de profesori recrutați prin sistemul de recrutare reformat

M4C1-14ter

Reforma 2.1: Recrutarea cadrelor didactice

Etapă de referință

Decrete de aprobare a clasamentului concursului public pentru profesori

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2026

Decrete de aprobare a clasamentelor pentru cel puțin 70 de candidați care au promovat cu succes concursul public pentru a deveni profesori în urma sistemului de recrutare reformat, inclusiv 000 de profesori angajați în cadrul țintelor M40 000C4-1 și M14C4-1bis.

M4C1-15

Investiția 1.7: Burse pentru accesul la universități

Țintă

Acordarea de burse pentru accesul la universități

NU EXISTĂ

Număr

0

55 000

TRIMESTRUL 4

2024

Cel puțin 55 de studenți primesc burse finanțate exclusiv din fondurile MRR

M4C1-15 bis

Investiția 1.7: Burse pentru accesul la universități

Țintă

Acordarea de burse pentru accesul la universități

NU EXISTĂ

Număr

0

83 000

TRIMESTRUL 2

2026

Cel puțin 83 de studenți primesc burse finanțate exclusiv din fondurile MRR.

M4C1-16

Investiția 3.1: Noi competențe și noi limbi

Etapă de referință

Adoptarea deciziei (deciziilor) de acordare a grantului pentru activarea proiectelor STIM

Adoptarea deciziei (deciziilor) de acordare a grantului

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2025

Adoptarea deciziei (deciziilor) de acordare a grantului pentru activarea proiectelor STIM în cel puțin 8 000 de școli.

M4C1-17

Investiția 3.1: Noi competențe și noi limbi

Etapă de referință

Noi competențe

Adoptarea deciziei (deciziilor) de acordare a grantului

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2025

Adoptarea deciziei (deciziilor) de acordare a grantului pentru:

I.Activarea cursurilor de limbi străine și/sau metodologice, destinate personalului școlar, în cel puțin 8 000 de școli.

II.Consolidarea programului Erasmus +, adresat elevilor și/sau personalului școlar, pentru anii 2023, 2024 și 2025. 

M4C1-19

Investiția 3.2: Școala 4.0: școli inovatoare, cablaje, noi săli de clasă și ateliere

Etapă de referință

Adoptarea deciziei (deciziilor) de acordare a grantului pentru achiziționarea de dispozitive digitale și/sau crearea de laboratoare digitale

Adoptarea deciziei (deciziilor) de acordare a grantului

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2025

Adoptarea deciziei (deciziilor) de acordare a grantului pentru transformarea sălilor de clasă în medii inovatoare și/sau crearea de laboratoare digitale în cel puțin 8 000 de școli.

M4C1-20

Investiția 1.5: Dezvoltarea sistemului de formare profesională terțiară (ITS)

Țintă

Numărul de studenți înscriși în sistemul de formare profesională (STI)

NU EXISTĂ

Număr

0

11 000

TRIMESTRUL 1

2026

Cel puțin 11 000 de studenți s-au înscris în registrul național al Academiei ITS pentru sistemul de formare profesională în anul de referință 2025. Platforma digitală națională a sistemului STI este online și accesibilă, după cum confirmă „Verbale di collaudo”.

M4C1-22

Investiția 1.3: Planul de îmbunătățire a infrastructurii sportive școlare

Țintă

Construirea sau renovarea instalațiilor sportive și a sălilor de sport pentru uz școlar

NU EXISTĂ

Număr

0

300

TRIMESTRUL 2

2026

Certificatele de finalizare a lucrărilor se eliberează pentru cel puțin 300 săli de sport sau instalații sportive de uz școlar.

M4C1-23

Investiția 3.4: Predare și competențe universitare avansate

Etapă de referință

Acțiuni de calificare și inovare a școlilor secundare și a programelor universitare, inclusiv doctorate.

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2026

Decretul de atribuire a cel puțin 500 de noi doctorate în programele activate de universități axate pe tranziția digitală și pe cea de mediu.

Se semnează acordurile („Atti d’obbligo”) de sprijinire financiară a 3 de centre de educație digitală (DEH).

Acordurile („Atti d’obbligo”) pentru 3 de rețele de instituții de învățământ superior se semnează [...]

Se semnează cel puțin 10 parteneriate evidențiate de „Atti d’obbligo” care instituie inițiative educaționale transnaționale.

Se semnează acordurile („Atti d’obbligo”) de sprijinire financiară a cel puțin 15 de proiecte de internaționalizare ale instituțiilor AFAM.

M4C1-24

Investiția 1.6: Orientare activă în tranziția de la școală la universitate.

Țintă

Adeverințe de prezență care au fost eliberate pentru cursuri de tranziție școlare și universitare

NU EXISTĂ

Număr

0

1 000 000

TRIMESTRUL 2

2026

Au fost eliberate cel puțin 1 000 000 certificate de absolvire pentru cursuri de tranziție școlară/universitară pentru elevii din învățământul secundar înscriși în anii școlari din 2022/2023 până în 2025/2026.

J.3. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru împrumut 

 

Reforma 1.7: Reforma reglementărilor privind locuințele pentru studenți și investițiile în locuințele pentru studenți

Reforma vizează creșterea numărului de locuri de cazare pentru studenții universitari prin încurajarea investițiilor private și publice în facilități, cu contribuția Ministerului Universităților și Cercetării.

Investiția constă în asigurarea de cazare suplimentară pentru studenți.

Investiția 1.1: Plan pentru creșe, grădinițe și servicii de educație și îngrijire a copiilor preșcolari

Obiectivul acestei investiții este de a spori și de a îmbunătăți facilitățile educaționale pentru copiii cu vârste cuprinse între 0 și 6 ani. Investiția constă în construirea, transformarea și renovarea centrelor de îngrijire a copiilor din grădinițe și grădinițe.

Investiția 1.2: Planul de prelungire a programului cu normă întreagă

Obiectivul acestei măsuri este de a permite unităților școlare să prelungească programul școlar prin renovarea sau construirea de infrastructuri compozite. Investiția constă în construirea sau construirea de spații de cantină în unități școlare. 

Investiția 3.3: Planul de securitate și reabilitare structurală a clădirilor școlare

Obiectivul măsurii este de a spori siguranța și performanța energetică a clădirilor școlare. Această măsură constă în renovarea și reconstrucția clădirilor școlare.

Investiția 5: Fondul pentru locuințe pentru studenți

Această măsură constă într-o investiție publică într-un sistem de granturi, pentru a stimula investițiile private și a îmbunătăți accesul la finanțare în Italia în sectorul locuințelor pentru studenți. Sistemul funcționează prin acordarea de granturi direct sectorului privat, precum și entităților din sectorul public care desfășoară activități similare.

Sistemul este gestionat de Cassa Depositi e Prestiti S.p.A. (CDP S.p.A.) în calitate de partener de implementare. Sistemul include următoarea linie de produse:

·A fost creat un grant pe bază de sumă forfetară de maximum 20 000 EUR pentru cursa pentru studenți.

Pentru a pune în aplicare investiția în program, Italia și CDP S.p.A. semnează un acord de punere în aplicare care include următoarele elemente:

1.Descrierea procesului decizional al sistemului: Decizia finală de atribuire a regimului este luată de un comitet pentru investiții sau de un alt organ de conducere echivalent relevant și este aprobată cu majoritatea voturilor membrilor independenți de guvern.

2.Cerințele-cheie ale politicii de grant asociate, care includ:

a.Cerințele sociale ale investiției, inclusiv:

I.Cerința ca taxa de închiriere pentru studenți să fie stabilită la cel puțin 15 % sub prețurile pieței locale.

II.Cerința ca 30 % din noile locuri să fie rezervate studenților care se confruntă cu dificultăți socioeconomice, astfel cum sunt definite de organizațiile „Diritto allo Studio” (dreptul la organizații de studiu).

Cerința ca amenajările existente utilizate în scopul cazării studenților la momentul lansării cererii de proiecte respective să nu poată fi finanțată.

b.Descrierea granturilor acordate și a beneficiarilor finali eligibili.

c.Cerința ca toate investițiile sprijinite să fie viabile din punct de vedere economic.

a.Cerința de a respecta principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ”, astfel cum este prevăzut în Orientările tehnice privind principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01). În special, politica de subvenționare exclude de la eligibilitate următoarea listă de activități și active: (I) activitățile și activele legate de combustibilii fosili, inclusiv utilizarea în aval 72 , (ii) activitățile și activele din cadrul schemei UE de comercializare a certificatelor de emisii (ETS) care generează emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt mai mici decât valorile de referință relevante 73 , (iii) activitățile și activele legate de depozitele de deșeuri, incineratoare 74 și stațiile de tratare mecano-biologică 75 . Pentru a evita orice îndoială, cazanele cu gaz nu sunt eligibile pentru sprijin în cadrul acestei măsuri.

b.Cerința ca beneficiarii finali ai schemei să nu primească sprijin din partea altor instrumente ale Uniunii pentru a acoperi aceleași costuri.

3.Suma care face obiectul acordului de punere în aplicare, structura taxelor pentru partenerul de implementare și cerința de a utiliza orice încasări neutilizate din sistem, inclusiv după 2026, în aceleași scopuri de politică.

4.Cerințe de monitorizare, audit și control, inclusiv:

1.Descrierea sistemului de monitorizare al partenerului de implementare pentru raportarea cu privire la granturile mobilizate.

2.Descrierea procedurilor partenerului de implementare care vor asigura prevenirea, detectarea și corectarea fraudei, a corupției și a conflictelor de interese.

3.Obligația de a verifica eligibilitatea fiecărei operațiuni în conformitate cu cerințele prevăzute în acordul de punere în aplicare înainte de acordarea unui grant pentru o operațiune.

4.Obligația de a efectua audituri ex post bazate pe riscuri în conformitate cu un plan de audit al CDP S.p.A. Aceste audituri verifică i) eficacitatea sistemelor de control, inclusiv detectarea fraudei, a corupției și a conflictelor de interese; respectarea principiului DNSH, a normelor privind ajutoarele de stat; și iii) cerința ca beneficiarii finali ai schemei să nu fi primit sprijin din partea altor instrumente ale Uniunii pentru a acoperi aceleași costuri. Auditurile verifică, de asemenea, legalitatea tranzacțiilor și respectarea condițiilor acordurilor de grant din acordul de punere în aplicare aplicabil.

J.4. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile împrumutului 

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

Indicatori calitativi
(pentru jaloane)

Indicatori cantitativi
(pentru obiective)

Calendar orientativ pentru finalizare

Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte

Unitatea de măsură

Situația de referință

Obiectiv

Trimestru

Anul

M4C1-18

Investiția 1.1: Plan pentru creșe, grădinițe și servicii de educație și îngrijire a copiilor preșcolari

Țintă

Locuri create pentru educația și îngrijirea timpurie a copiilor cu vârste cuprinse între 0 și 6 ani.

NU EXISTĂ

Număr

0

150 480

TRIMESTRUL 2

2026

Certificate de finalizare a lucrărilor pentru cel puțin 150 480 de locuri nou construite, recalificate, extinse sau rezultate din schimbarea utilizării serviciilor de educație și îngrijire timpurie pentru copiii cu vârste cuprinse între 0 și 6 ani, dintre care maximum 35 000 de locuri rezultate din demolarea și reconstrucția locurilor existente. Investiția nu include achiziționarea de cazane pe gaz natural.

M4C1-21

Investiția 1.2: Planul de prelungire a programului cu normă întreagă

Țintă

Construirea sau renovarea spațiilor de cantină în școli

NU EXISTĂ

Număr

0

1 000

TRIMESTRUL 2

2026

Certificatele de finalizare a lucrărilor se eliberează pentru cel puțin 1 000 de spații de cantină în școli.

M4C1-26

Investiția 3.3: Planul de securitate și reabilitare structurală a clădirilor școlare

Țintă

Clădiri școlare reconstruite sau renovate

NU EXISTĂ

Număr

0

1 400

TRIMESTRUL 2

2026

Certificatele de finalizare a lucrărilor de renovare sau de reconstrucție care sporesc siguranța sau eficiența energetică se eliberează pentru cel puțin 1 400 de clădiri școlare. Investiția nu include achiziționarea de cazane pe gaz natural.

M4C1-27

Reforma 1.7: Reforma reglementărilor privind locuințele pentru studenți și investițiile în locuințele pentru studenți

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației de modificare a normelor actuale privind locuințele pentru studenți.

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a legislației.

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Legislația revizuită: 
Modificarea normelor actuale privind locuințele pentru studenți (Legea nr. 338/2000 și Decretul legislativ nr. 68/2012) pentru:

(1). Promovarea restructurării și renovării structurilor în locul clădirilor verzi noi (cu un procent mai mare de cofinanțare, în prezent de 50 %), cu cel mai înalt standard de mediu care trebuie asigurat prin proiectele prezentate;

(2). Simplificarea, inclusiv datorită digitalizării, prezentării și selecției proiectelor și, prin urmare, a calendarului de punere în aplicare;

(3) Să prevadă prin lege o derogare de la criteriile stabilite în Legea nr. 338/2000 în ceea ce privește procentul de cofinanțare care poate fi acordat.

O reformă va fi pusă în aplicare prin introducerea în cadrul de reglementare italian pentru finanțarea locuințelor pentru studenți a următoarelor schimbări majore:

1. Deschiderea participării la finanțare și pentru investitorii privați (în conformitate cu schema descrisă în punerea în aplicare), permițând, de asemenea, parteneriate public-privat în care universitatea va utiliza fondurile disponibile pentru a sprijini echilibrul financiar în investițiile imobiliare pentru locuințe studențești;

2. Asigurarea sustenabilității pe termen lung a investițiilor private prin garantarea unei modificări a sistemului de impozitare de la cel solicitat pentru serviciile hoteliere la cel solicitat pentru locuințe sociale, prin limitarea utilizării noilor spații de cazare în scopul cazării studenților în timpul Anului academic, dar permițând utilizarea structurilor atunci când acestea nu sunt necesare pentru ospitalitatea studenților. Acest lucru va contribui, la rândul său, la furnizarea unei noi game de locuințe la prețuri accesibile; g3. Condiționarea finanțării, precum și a alocațiilor fiscale suplimentare (de exemplu, egalitatea de tratament cu locuințele sociale) de utilizarea noilor spații de cazare pentru locuințe pentru studenți pe durata orizontului general de investiții și de respectarea limitei superioare convenite a chiriilor percepute studenților chiar și după expirarea schemelor speciale de finanțare care contribuie la declanșarea investițiilor operatorilor privați; n4. Redefinirea standardelor pentru cazarea studenților, prin redefinirea cerințelor legale privind spațiul comun pentru fiecare elev disponibil în clădiri în schimbul unor camere (individuale) mai bine echipate.

M4C1-28

Reforma 1.7: Reforma reglementărilor privind locuințele pentru studenți și investițiile în locuințele pentru studenți

Etapă de referință

Atribuirea contractelor inițiale pentru crearea de unități de dormit suplimentare (paturi).”

Publicarea rezultatelor pe site-ul ministerului

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2023

Atribuirea contractelor inițiale pentru crearea de unități suplimentare de dormit (paturi)”;

M4C1-29

Reforma 1.7: Reforma reglementărilor privind locuințele pentru studenți și investițiile în locuințele pentru studenți

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a reformei legislației privind locuințele pentru studenți.

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a reformei.

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Reforma include: (1) deschiderea participării la finanțare și pentru investitorii privați, permițând, de asemenea, parteneriatele public-privat în care universitatea va utiliza fondurile disponibile pentru a sprijini echilibrul financiar în investițiile imobiliare pentru locuințe studențești; (2). Asigurarea sustenabilității pe termen lung a investițiilor private prin garantarea unei schimbări a sistemului de impozitare de la cel solicitat pentru serviciile hoteliere la cel solicitat pentru locuințe sociale, prin limitarea utilizării noilor spații de cazare în scopul cazării studenților în timpul Anului academic, dar permițând utilizarea structurilor atunci când acestea nu sunt necesare pentru ospitalitatea studenților; (3). Condiționarea finanțării, precum și a alocațiilor fiscale suplimentare (cum ar fi tratamentul egal cu locuințele sociale) de utilizarea noilor facilități de cazare pentru locuințe pentru studenți pe durata orizontului general de investiții și de respectarea limitei superioare convenite a chiriilor percepute studenților chiar și după expirarea schemelor speciale de finanțare care contribuie la declanșarea investițiilor operatorilor privați; (4). Redefinirea standardelor pentru cazarea studenților, prin redefinirea cerințelor legale privind spațiul comun pentru fiecare elev disponibil în clădiri în schimbul unor camere (individuale) mai bine echipate.

M4C1-30

Reforma 1.7: Reforma reglementărilor privind locuințele pentru studenți și investițiile în locuințele pentru studenți

Țintă

Au fost create unități de cazare pentru studenți pentru dormit

NU EXISTĂ

Număr

0

30 000

TRIMESTRUL 2

2026

Certificatele de finalizare a lucrărilor se eliberează pentru cel puțin 30 000 unități de dormit nou create.

Amenajările existente utilizate în scopul cazării studenților la momentul lansării cererii de proiecte aferente nu pot fi contabilizate în vederea atingerii țintei.

Cererea de propuneri din 2024 prevede ca 30 % din noile locuri să fie rezervate studenților care se confruntă cu dificultăți socioeconomice, astfel cum sunt definite de organizațiile „Diritto allo Studio” (dreptul de a studia). Această cerere de propuneri impune, de asemenea, ca taxele de închiriere pentru studenții universitari să fie stabilite cu cel puțin 15 % sub prețurile pieței locale.

Investiția nu include achiziționarea de cazane pe gaz natural.

M4C1-31

Investiția 5: Fondul pentru locuințe pentru studenți

Etapă de referință

Acord de punere în aplicare

Intrarea în vigoare a acordului de punere în aplicare

 

 

 

TRIMESTRUL 4

2025

Intrarea în vigoare a acordului de punere în aplicare.

M4C1-32

Investiția 5: Fondul pentru locuințe pentru studenți

Etapă de referință

Acorduri juridice semnate cu beneficiarii finali și finalizarea investițiilor

Semnarea acordurilor juridice și a certificatului de transfer

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2026

Cassa Depositi e Prestiti S.p.A. trebuie să fi încheiat acorduri legale de grant cu beneficiarii finali pentru o sumă necesară pentru a utiliza 100 % din investiția MRR în schemă (ținând seama de comisioanele de gestiune).

Italia transferă 599 000 000 EUR către Cassa Depositi e Prestiti S.p.A. pentru facilitate.

K. MISIUNEA 4 COMPONENTA 2: De la cercetare la întreprinderi

Această componentă a planului de redresare și reziliență al Italiei urmărește să sprijine investițiile în cercetare și inovare, să promoveze inovarea și difuzarea tehnologiei, să consolideze competențele și să sprijine tranziția către o economie bazată pe cunoaștere. Acesta oferă sprijin sistemului public de cercetare, competențelor și mobilității cercetătorilor, precum și cooperării public-privat la nivel național și la nivelul UE. Acesta se bazează pe trei piloni principali: (I) o bază științifică îmbunătățită; (II) legături puternice între întreprinderi și știință (transferuri de cunoștințe și de tehnologie; (III) sprijin pentru inovarea în întreprinderi (în special IMM-uri, întreprinderi nou-înființate).

Investițiile și reformele din cadrul acestei componente contribuie la punerea în aplicare a recomandărilor specifice fiecărei țări adresate Italiei în 2020 și 2019 cu privire la necesitatea de a „concentra politica economică legată de investiții pe cercetare și inovare și pe calitatea infrastructurii” (recomandările specifice fiecărei țări 3, 2019), de a „promova investițiile private pentru a stimula redresarea economică” (recomandările specifice fiecărei țări 3 și 2020), de a „concentra investițiile pe tranziția verde și pe cea digitală, în special pe cercetare și inovare” (recomandările specifice fiecărei țări 3 și 2020).

K.1.    Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil

Investiția 1.2: Finanțarea proiectelor prezentate de tinerii cercetători

Obiectivul acestei investiții este de a păstra tinerii cercetători în Italia. Măsura constă în sprijinirea activităților de cercetare ale tinerilor cercetători.

Investiția 2.2a: Acorduri de inovare

Obiectivul acestei măsuri este de a stimula inovarea. Măsura constă în definirea proiectelor de cercetare, dezvoltare și inovare (așa-numitele „acorduri de inovare”), în domenii coerente cu pilonul II al programului Orizont Europa, în conformitate cu Regulamentul (UE) 2021/695.

Investiția 3.3: Acordarea de burse de doctorat în colaborare cu întreprinderile

Obiectivul acestei măsuri este de a îmbunătăți competențele de nivel înalt, inclusiv în domeniul tehnologiilor generice esențiale.

Măsura constă în acordarea de burse de doctorat de către universități și instituții AFAM, cu contribuția și implicarea întreprinderilor. Mai precis, măsura, pusă în aplicare de MUR – Ministerul Universităților și Cercetării, prevede acordarea unui total de 6 de burse de doctorat pe o perioadă de 000 ani, cu cofinanțare privată.

Reforma 1.1: Punerea în aplicare a măsurilor de sprijin C &I pentru promovarea simplificării și a mobilității

Reforma este pusă în aplicare de Ministerul Universităților și Cercetării (MUR) și de Ministerul Dezvoltării Economice (MiSE) prin crearea unui comitet director interministerial și prin emiterea a două decrete ministeriale: I) să sporească și să sprijine mobilitatea (prin stimulente) persoanelor de mare vizibilitate (cum ar fi: cercetători și manageri) între universități, infrastructuri de cercetare și întreprinderi și ii) simplificarea gestionării fondurilor de cercetare, iii) reformarea parcursului profesional al cercetătorilor pentru a se concentra mai mult pe activitățile de cercetare.

Reforma trece la o abordare mai sistemică a activităților de C &D, depășind logica actuală de realocare a resurselor prin favorizarea unei abordări bazate pe partajare și se axează pe simplificarea birocrației în gestionarea fondurilor dedicate activităților de cercetare public-privat, generând un impact semnificativ prin evitarea dispersiei și fragmentării priorităților, sprijinită, de asemenea, de prima componentă a misiunii. Organismele publice de cercetare (REP) joacă un rol esențial atât ca posibili lideri de proiect pentru parteneriate, campanii naționale și ecosisteme teritoriale, cât și ca potențiali participanți la cererile de propuneri privind Fondul PNR și Fondul pentru infrastructură.

Reforma 1.2: Plan trienal pentru finanțarea activităților de cercetare

Reforma vizează îmbunătățirea planificării și previzibilității finanțării cercetării. Acesta constă în intrarea în vigoare a legislației primare care stabilește cadrul juridic pentru adoptarea unui plan trienal pentru finanțarea activităților de cercetare.

K.2.    Jaloane, ținte, indicatori și calendar pentru monitorizarea și punerea în aplicare a sprijinului financiar nerambursabil

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

Indicatori calitativi
(pentru jaloane)

Indicatori cantitativi
(pentru obiective)

Calendar orientativ pentru finalizare

Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte

Unitatea de măsură

Situația de referință

Obiectiv

Trimestru

Anul

M4C2-1

Investiția 1.2: Finanțarea proiectelor prezentate de tinerii cercetători

Țintă

Numărul de studenți cărora li s-a acordat un grant de cercetare

NU EXISTĂ

Număr

50

300

TRIMESTRUL 4

2022

Acordarea a cel puțin 300 de burse de cercetare studenților. Procedura de selecție pentru atribuire include criterii de eligibilitate care asigură faptul că proiectele selectate respectă Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) prin utilizarea unei liste de excludere și a cerinței de conformitate cu legislația UE și națională relevantă în domeniul mediului.

Îndeplinirea satisfăcătoare a obiectivului va ține seama, de asemenea, de faptul că cel puțin 300 dintre tinerii cercetători sunt contractați.

M4C2-1bis

Investiția 1.2: Finanțarea proiectelor prezentate de tinerii cercetători

Etapă de referință

Publicarea decretului (decretelor) de acordare a finanțării tinerilor cercetători

Publicarea decretului (decretelor)

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2025

Publicarea decretului (decretelor) de acordare a finanțării pentru sprijinirea a cel puțin 550 de tineri cercetători.

Tinerii cercetători respectă următoarele condiții: au vârsta de până la 40 de ani la data la care cererea de propuneri a fost lansată (profilurile care au vârsta de 40 de ani la data publicării cererii de proiecte sunt eligibile până la împlinirea vârstei de 41 de ani) sau, pentru profilurile cu vârste cuprinse între 41 ani și 45 de ani care au finalizat doctoratul cu cel mult 7 ani mai devreme (profilurile care au vârsta de 45 ani la data publicării cererii de proiecte sunt eligibile până la împlinirea vârstei de 46 ani).

M4C2-2bis

Investiția 2.2 bis: Acorduri de inovare

Țintă

Încheierea acordurilor de inovare

NU EXISTĂ

Număr

0

32

TRIMESTRUL 4

2025

Furnizează certificatul de finalizare a cel puțin 32 acorduri pentru inovare dintre următoarele domenii de intervenție:

otehnologiile de producție;

otehnologiile digitale esențiale, inclusiv tehnologiile cuantice;

otehnologiile generice emergente;

omaterialele avansate;

ointeligența artificială și robotica;

oindustriile circulare;

oindustriile curate și cu emisii scăzute de dioxid de carbon;

obolile netransmisibile și bolile rare;

obolile infecțioase, inclusiv bolile legate de sărăcie și bolile neglijate;

oinstrumente, tehnologii și soluții digitale pentru sănătate și îngrijire, inclusiv medicină personalizată;

oinstalații industriale în tranziția energetică;

ocompetitivitatea industrială în domeniul transporturilor;

otransporturi și mobilitate curate, sigure și accesibile;

omobilitatea inteligentă;

ostocarea energiei;

osistemele alimentare;

osistemele de bioinovare din bioeconomia Uniunii;

osisteme circulare.

Pentru a se asigura că măsura respectă Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01), proiectele selectate exclud următoarea listă de activități: (I) activități și active legate de combustibilii fosili, inclusiv utilizarea în aval; 76 (II) activitățile din cadrul schemei UE de comercializare a certificatelor de emisii (ETS) prin care se obțin emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt mai mici decât valorile de referință relevante; 77 (III) activități și active legate de depozitele de deșeuri, incineratoare 78 și stații de tratare mecano-biologică. 79

M4C2-3

Investiția 3.3: Acordarea de burse de doctorat în colaborare cu întreprinderile și promovarea angajării cercetătorilor de către întreprinderi

Țintă

Numărul de burse de doctorat acordate

NU EXISTĂ

Număr

0

6 000

TRIMESTRUL 4

2024

Acordarea a cel puțin 6 de burse doctorale de către universități și instituții AFAM.

Printre cerințele esențiale pentru acordarea doctoratelor se numără:

a) să prevadă perioade de studiu și de cercetare în cadrul întreprinderii de la minimum șase (6) luni la maximum optsprezece (18) luni;

b) să prevadă perioade de studiu și de cercetare în străinătate de la minimum șase (6) luni la maximum optsprezece (18) luni;

c) să prevadă implicarea întreprinderilor în definirea cursului de formare și în contextul unor colaborări mai ample cu universitățile și instituțiile AFAM.

M4C2-4

Reforma 1.1: Punerea în aplicare a măsurilor de sprijin pentru C &Dîn vederea promovării simplificării și a mobilității

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretelor ministeriale privind simplificarea C &Dși mobilitatea legate de fondul de finanțare obișnuit.

Dispoziție din decret care indică intrarea în vigoare a legii

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2022

Decretele ministeriale includ următoarele elemente-cheie:

I) trecerea la o abordare mai sistemică a activităților de C &Dprin intermediul unui nou model simplificat menit să genereze un impact semnificativ prin evitarea dispersiei și a fragmentării priorităților; II) reformarea legislației pentru a spori mobilitatea personalităților de nivel înalt (cum ar fi cercetătorii și managerii) în rândul universităților, al infrastructurilor de cercetare și al întreprinderilor; simplificarea gestionării fondurilor; reforma parcursului profesional al cercetătorilor pentru a pune un accent mai mare pe activitățile de cercetare.

M4C2-4bis

Reforma 1.2: Plan trienal pentru finanțarea activităților de cercetare

Etapă de referință

Legislația primară pentru adoptarea planului trienal de finanțare a activităților de cercetare

Intrarea în vigoare a legislației primare care stabilește planul trienal pentru finanțarea activităților de cercetare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2025

Reforma necesită intrarea în vigoare a legislației primare care stabilește cadrul juridic pentru adoptarea unui plan trienal pentru finanțarea activităților de transfer.

Cadrul juridic:

1)Crearea unui fond pentru fuzionarea diferitelor instrumente de finanțare;

2)să solicite adoptarea planului trienal pentru finanțarea activităților de cercetare ale universităților, ale entităților de cercetare și ale instituțiilor AFAM;

3)Să solicite adoptarea unui calendar („cronoprograma”) pentru lansarea cererilor de proiecte și pentru încheierea procedurilor de selecție a acestora.

4)Includerea unui post bugetar specific pentru finanțarea proiectelor PRIN.

K.3. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru împrumut

Investiția 1.1: Proiecte de cercetare de interes național semnificativ (PRIN)

Obiectivul acestei măsuri este de a sprijini activitățile de cercetare. Măsura constă în finanțarea proiectelor de cercetare de interes național major (PRIN) care implică colaborarea între unitățile universitare de cercetare și organismele de cercetare și angajarea de cercetători pe durată determinată.

Investiția 1.3: Parteneriate extinse la universități, centre de cercetare, întreprinderi și finanțarea proiectelor de cercetare fundamentală

Măsura vizează crearea de rețele de universități, organizații de cercetare și alte părți interesate, promovarea transferului de tehnologie și sprijinirea întreprinderilor nou-înființate și a întreprinderilor spin-off bazate pe cercetare. Măsura constă în finanțarea a cel puțin 14 programe majore de cercetare fundamentală desfășurate de rețele de entități publice și private.

Investiția 1.4: Crearea unor „lideri naționali în domeniul C &D” cu privire la unele tehnologii generice esențiale

Obiectivul acestei măsuri este de a crea lideri naționali în domeniul C &D. Măsura constă în sancționarea a cinci centre naționale de cercetare capabile să atingă un prag critic al capacității de cercetare și inovare prin colaborarea dintre universități, centre de cercetare și întreprinderi.

Investiția 1.5: „Ecosisteme de inovare pentru durabilitate”, care construiește „lideri teritoriali ai C &Dˮ.

Obiectivul acestei măsuri este de a stimula inovarea. Măsura constă în finanțarea ecosistemelor de inovare existente sau noi, cu accent pe sustenabilitatea socială.

Investiția 2.1: Proiectele importante de interes european comun (PIIEC)

Obiectivul acestei măsuri este de a completa actualul fond PIIEC, menționat la articolul 1 alineatul (232) din Legea bugetului pe 2020. Măsura își dă acordul pentru sprijinirea fondului PIIEC cu resurse suplimentare.

Investiția 2.3: Centre de transfer de tehnologie

Obiectivul acestei măsuri este de a sprijini o rețea de centre (centre de competență, centre europene de inovare digitală, mărci de excelență, centre naționale de inovare digitală) responsabile cu dezvoltarea proiectelor, furnizarea de servicii tehnologice avansate întreprinderilor și administrațiilor publice și servicii de transfer de tehnologie. Centrele europene de inovare digitală pot primi finanțare din alte fonduri ale UE, inclusiv din programul Europa digitală, pentru a-și desfășura activitățile. 

Investiția constă în două linii de intervenție. În cadrul primei linii, MRR finanțează exclusiv cel puțin 32 de centre, fără niciun sprijin din alte surse ale UE. În cadrul celei de a doua linii, MRR finanțează o parte din cele 13 de centre europene de inovare digitală (EDIH), cealaltă parte a costurilor provenind din programul Europa digitală. În special, funcționarea a 13 de centre europene de inovare digitală finanțate prin MRR și prin programul Europa digitală este structurată în pachete de lucru 80 . Sprijinul MRR nu vizează pachetele de lucru pentru care centrele europene de inovare digitală primesc sprijin în cadrul programului Europa digitală. I 

Investiția 3.1: Infrastructuri de cercetare și inovare

Obiectivul măsurii este de a sprijini crearea de infrastructuri de cercetare și inovare care să facă legătura între industrie și mediul academic sau de a sprijini infrastructurile existente. Investiția constă în finanțarea proiectelor de infrastructură existente sau noi cu un administrator de cercetare pentru fiecare infrastructură.

Investiția 3.2: Injecție de capital în Fondul pentru tranziție digitală („DTF”) gestionat de CDP Venture Capital SGR

Această măsură vizează sprijinirea potențialului de creștere al economiei italiene prin stimularea investițiilor private, îmbunătățirea accesului la finanțare pentru întreprinderile nou-înființate și dezvoltarea pieței capitalului de risc în acest sector. Măsura constă într-o injecție de capital în valoare de 400 000 000 EUR în Fondul pentru tranziție digitală („DTF”) gestionat de CDP Venture Capital SGR.

CDP Venture Capital SGR adoptă o politică de investiții pentru utilizarea capitalurilor proprii. Politica de investiții include descrierea produsului (produselor) financiar (financiare) cu tipul preconizat de beneficiari finali eligibili pe care se preconizează că îl va sprijini capitalul propriu, inclusiv calendarul preconizat pentru punerea în aplicare de 15 ani și comisionul de gestionare de maximum 13 %. 81 DTF funcționează prin furnizarea directă sau indirectă de sprijin sub formă de capitaluri proprii, cvasicapital, datorii sau cvasi-îndatorare. 82 CDP Venture Capital SGR adoptă sistemul de audit și control descris în orientările „Linee Guida per le attività di rendicontazione e controllo dei Fondi DTF e GTF” pentru utilizarea capitalurilor proprii. Politica de investiții impune ca produsul (produsele) financiar (financiare) pe care îl (le) sprijină capitalul să respecte principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ”, astfel cum este prevăzut în Orientările tehnice privind principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01). În special, în cazul sprijinului general pentru întreprinderile nou-înființate, politica de investiții exclude întreprinderile care se concentrează 83 în mod substanțial în următoarele sectoare: (I) producția de energie pe bază de combustibili fosili și activitățile conexe 84 ; (II) industriile mari consumatoare de energie și/sau cu emisii ridicate de CO2 85 ; (III) producția, închirierea sau vânzarea de vehicule poluante 86 ; (IV) colectarea, tratarea și eliminarea deșeurilor 87 , (v) prelucrarea combustibilului nuclear, producția de energie nucleară. În plus, politica de investiții impune respectarea legislației UE și naționale relevante în domeniul mediului.

K.4.    Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile împrumutului

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

Indicatori calitativi
(pentru jaloane)

Indicatori cantitativi
(pentru obiective)

Calendar orientativ pentru finalizare

Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte

Unitatea de măsură

Situația de referință

Obiectiv

Trimestru

Anul

M4C2-5

Investiția 1.1: Proiecte de cercetare de interes național semnificativ (PRIN)

Țintă

Numărul de proiecte de cercetare atribuite

NU EXISTĂ

Număr

0

3 150

TRIMESTRUL 4

2023

Decernarea a cel puțin 3 proiecte de cercetare Progetti di Ricerca di Interesse Nazionale.

Atribuirea contractelor pentru proiectele selectate în cadrul cererilor competitive de propuneri se face în conformitate cu Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) prin utilizarea unei liste de excludere și a cerinței de respectare a legislației UE și naționale relevante în materie de mediu.

M4C2-6

Investiția 1.1: Proiecte de cercetare de interes național semnificativ (PRIN)

Etapă de referință

Publicarea decretului (decretelor) de atribuire a proiectelor

Publicarea decretului (decretelor)

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2025

Publicarea decretului (decretelor) prin care se acordă cel puțin 5 de proiecte de cercetare de interes național (Progetti di Ricerca di Interesse Nazionale).

Cererile de proiecte precizează că durata proiectului este de cel puțin doi ani și necesită colaborarea între unitățile universitare de cercetare și organismele de cercetare.

M4C2-7

Investiția 1.1: Proiecte de cercetare de interes național semnificativ (PRIN)

Țintă

Numărul cercetătorilor angajați cu contract pe durată determinată

NU EXISTĂ

Număr

0

900

TRIMESTRUL 2

2025

Se angajează cel puțin 900 de cercetători cu contract pe durată determinată. Activitățile cercetătorilor angajați vizează subiecte coerente cu cele șase clustere ale Programului-cadru european pentru cercetare și inovare 2021-2027.

M4C2-8

Investiția 1.3: Parteneriate extinse la universități, centre de cercetare, întreprinderi și finanțarea proiectelor de cercetare fundamentală

Țintă

Numărul de parteneriate de cercetare semnate

NU EXISTĂ

Număr

0

1 4

TRIMESTRUL 2

2025

Semnarea acordurilor („atto d’obbligo”) pentru cel puțin 14 de parteneriate de cercetare. Cererile de programe necesită:

a) fiecare parteneriat să angajeze cel puțin 100 de cercetători cu contract pe durată determinată;

b) angajamentul că contribuția investiției la acțiunile climatice în conformitate cu metodologia din anexa VI la Regulamentul (UE) 2021/241 reprezintă cel puțin 42 % din costul total al investiției sprijinite de MRR.

M4C2-9

Investiția 1.4: Crearea unor „lideri naționali în domeniul C &D” cu privire la unele tehnologii generice esențiale

Țintă

Centrele naționale și-au finalizat activitățile de cercetare

NU EXISTĂ

Număr

0

5

TRIMESTRUL 2

2026

Se întocmește raportul de activitate de cercetare pentru fiecare dintre cele 5 centre naționale.

M4C2-10

Investiția 2.1: PIIEC

Etapă de referință

Lansarea cererii de exprimare a interesului pentru identificarea proiectelor naționale, inclusiv a proiectelor privind PIIEC microelectronic

Cererea de exprimare a interesului este publicată

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2021

Se preconizează că proiectele PIIEC care vor fi sprijinite vor fi actualizate în funcție de stadiul real de progres al procedurilor naționale PIIEC în curs de desfășurare și de stadiul de progres al procedurii de notificare a ajutoarelor de stat.

PIIEC ales ia în considerare sectoare industriale inovatoare specifice, în conformitate cu lanțurile valorice europene deja identificate.

Această intervenție include atât PIIEC deja aprobate, cât și pe cele viitoare, cum ar fi cloud, sănătatea, materialele de rând și securitatea cibernetică.

Condițiile cererii de propuneri includ următoarele:

a) criterii de eligibilitate care asigură faptul că proiectele selectate respectă Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) prin utilizarea unei liste de excludere și a cerinței de conformitate cu legislația UE și națională relevantă în domeniul mediului.

b) angajamentul că contribuția investiției la acțiunile climatice în conformitate cu metodologia din anexa VI la Regulamentul (UE) 2021/241 reprezintă cel puțin 40 % din costul total al investiției sprijinite de MRR.

c) angajamentul conform căruia contribuția digitală a investiției în conformitate cu metodologia din anexa VII la Regulamentul (UE) 2021/241 reprezintă cel puțin 60 % din costul total al investiției sprijinite de MRR.

d) Angajamentul de a raporta cu privire la punerea în aplicare a măsurii la jumătatea duratei de viață a schemei și la sfârșitul schemei.

M4C2-11

Investiția 2.1: PIIEC

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a actului juridic național de alocare a fondurilor necesare pentru a oferi sprijin participanților la proiect.

Dispoziție din legea națională care indică intrarea în vigoare a actului

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2022

Actul juridic național indică procedurile și termenele de depunere a proiectelor, precum și cerințele de acces ale potențialilor beneficiari.

M4C2-12

Investiția 2.1: PIIEC

Etapă de referință

Lista participanților la proiectele PIIEC este finalizată până la 30/06/2023

Publicarea listei participanților

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2023

Lista include subiecții admiși care participă la proiectele PIIEC, în urma verificărilor și evaluărilor proiectelor prezentate, care se efectuează în conformitate cu Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) prin utilizarea unei liste de excludere și a cerinței de respectare a cerințelor de mediu relevante la nivelul UE și la nivel național.

M4C2-14

Investiția 2.3: f Centre de transfer de tehnologie

Țintă

Plată în valoare financiară de 330 000 000 EUR

NU EXISTĂ

EUR

0

330 000 000

TRIMESTRUL 2

2026

Se emit ordine de plată în valoare totală de cel puțin 330 000 000 EUR pentru cel puțin 45 centre pentru care ministerul a semnat acorduri financiare.

Acordurile cu cele 13 de centre europene de inovare digitală cofinanțate de programul Europa digitală în cadrul celei de a doua linii de intervenție precizează pachetele de lucru finanțate prin MRR.

Ordinele de plată se referă la pachetele de lucru ale inovării digitale europene din 13, în cadrul celei de a doua linii de intervenție a măsurii, cu excepția pachetelor de lucru care sunt finanțate prin programul Europa digitală.

M4C2-16

Investiția 3.1: Infrastructuri de cercetare și inovare

Țintă

Numărul de infrastructuri finanțate

NU EXISTĂ

Număr

0

30

TRIMESTRUL 2

2023

Cel puțin 30 de infrastructuri finanțate pentru sistemul integrat al infrastructurii de cercetare și inovare. 
Infrastructura de inovare include infrastructuri cu scopuri multiple, capabile să acopere cel puțin trei domenii tematice, cum ar fi: (I) cuantică, (ii) materiale avansate, (iii) fotonică, (iv) științe ale vieții, (v) inteligență artificială, (vi) tranziție energetică.

Îndeplinirea satisfăcătoare a obiectivului depinde, de asemenea, de angajarea a cel puțin 30 de manageri de cercetare pentru sistemul integrat al infrastructurii de cercetare și inovare.

M4C2-16 bis

Investiția 3.1: Infrastructuri de cercetare și inovare

Țintă

Numărul de infrastructuri de cercetare și inovare care și-au finalizat activitățile

NU SE APLICĂ

Număr

0

30

TRIMESTRUL 2

2026

Se întocmesc rapoarte privind activitățile de cercetare pentru cel puțin 30 proiecte de infrastructuri de cercetare (IR) și inovare (ITEC).

M4C2-17

Investiția 3.1: Fond pentru construirea unui sistem integrat de infrastructuri de cercetare și inovare; Investiții

Etapă de referință

Atribuirea contractelor pentru proiectele privind: a) sistem integrat de infrastructuri de cercetare și inovare

Notificarea atribuirii contractelor

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2022

Notificarea atribuirii contractelor pentru proiectele selectate în cadrul cererilor de propuneri competitive, în conformitate cu Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) prin utilizarea unei liste de excludere și a cerinței de conformitate cu legislația UE și națională relevantă în materie de mediu.

Propunerile sunt selectate pe baza următoarelor criterii:

poziția de lider științific/tehnologic/în materie de inovare, potențialul lor de inovare (atât în ceea ce privește inovarea deschisă/datele deschise, cât și în ceea ce privește dezvoltările brevetate), conformitatea lor cu domeniile tematice sau cu noile evoluții disruptive, planurile lor translaționale și de inovare, sprijinul din partea industriei ca partener pentru inovarea deschisă și/sau în calitate de utilizatori, forța activităților de dezvoltare a afacerilor, generarea de PI, norme clare pentru a distinge planurile deschise și protejate de producție și de acordare a licențelor, capacitatea acestora de a dezvolta și de a găzdui doctorate industriale, legături cu întreprinderile de afaceri sau cu alte tipuri de fonduri pentru a facilita dezvoltarea de noi întreprinderi nou-înființate.

Procedura de selecție necesită o evaluare DNSH și, după caz, o evaluare strategică de mediu (SEA) în cazul în care se preconizează că proiectul va avea un impact consecvent asupra teritoriului.

M4C2-18

Invesment1.5: Instituirea și consolidarea „ecosistemelor de inovare pentru durabilitate”, crearea unor „lideri teritoriali ai C &D”

Etapă de referință

Atribuirea de contracte pentru proiecte privind ecosistemele de inovare;

Notificarea atribuirii contractelor

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2022

Notificarea atribuirii contractelor pentru proiectele selectate în cadrul cererilor de propuneri competitive, în conformitate cu Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) prin utilizarea unei liste de excludere și a cerinței de conformitate cu legislația UE și națională relevantă în materie de mediu.

Procedura de selecție necesită o evaluare DNSH și, după caz, o evaluare strategică de mediu (SEA) în cazul în care se preconizează că proiectul va avea un impact consecvent asupra teritoriului.

Centrele naționale sunt create în urma unei cereri competitive prin fuzionarea laboratoarelor existente la nivel mondial deja prezente în universități și în centre de cercetare publice și private, precum și prin crearea de noi infrastructuri personalizate.

M4C2-18 Bis

Invesment1.5: „Ecosisteme de inovare pentru durabilitate”, construirea „liderilor teritoriali ai C &D”

Țintă

Activități puse în aplicare de ecosistemele de inovare

NU SE APLICĂ

Număr

0

10

TRIMESTRUL 2

2026

Se publică rapoarte privind activitățile de cercetare pentru cel puțin 10 ecosisteme de inovare.

M4C2-19

Investiția 1.4: Consolidarea structurilor de cercetare și sprijinirea creării unor „lideri naționali în domeniul C &D” cu privire la unele tehnologii generice esențiale

Etapă de referință

Atribuirea de contracte pentru proiecte privind lideri naționali în domeniul C &Dîn domeniul tehnologiilor generice esențiale

Notificarea atribuirii contractelor

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

N

TRIMESTRUL 2

2022

Notificarea atribuirii contractelor pentru proiectele selectate în cadrul cererilor de propuneri competitive, în conformitate cu Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) prin utilizarea unei liste de excludere și a cerinței de conformitate cu legislația UE și națională relevantă în materie de mediu.

Proiectele sunt selectate pentru 30 % din resurse sub formă de intervenții „Proceduri de cercetare și inovare, transfer de tehnologie și cooperare între întreprinderi axate pe economia cu emisii scăzute de dioxid de carbon, reziliență și adaptarea la schimbările climatice” (IF022) și pentru 15 % din resurse ca intervenții „Proceduri de cercetare și inovare, transfer de tehnologie și cooperare între întreprinderi axate pe economia circulară” (IF023).

Proiectele sunt evaluate luând în considerare fezabilitatea, durabilitatea, cofondarea din alte surse (cum ar fi fondurile regionale), implicarea sectorului de producție, calitatea partenerilor și impactul asupra durabilității sociale și de mediu. Cererea de proiecte care urmează să fie finanțate ca ecosisteme de inovare. Procedura de selecție necesită o evaluare DNSH și, după caz, o evaluare strategică de mediu (SEA) în cazul în care se preconizează că proiectul va produce un impact consecvent asupra teritoriului.

M4C2-20

Investiția 3.2: Injecție de capital în Fondul pentru tranziție digitală („DTF”)

Etapă de referință

Acordul dintre guvernul IT și partenerul de implementare Cassa Depositi e Prestiti (CDP) de instituire a instrumentului financiar semnat

Acordul este semnat de guvernul italian și de Cassa Depositi e Prestiti

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2022

Elementele care trebuie incluse în politica/strategia de investiții a instrumentului financiar sunt:

- Obiective de investiții (dimensiunea fondului, numărul de operațiuni, sumele care urmează să fie sprijinite în timp, diferențiate în funcție de beneficiar, cum ar fi IMM-urile și întreprinderile cu capitalizare medie/întreprinderile mari)

- Domeniul de aplicare și beneficiarii eligibili

- Intermediarii financiari eligibili și procesul de selecție

- Tipul de sprijin furnizat (cum ar fi garanții, împrumuturi, capitaluri proprii și cvasicapital)

- Riscuri/randamente specifice pentru fiecare tip de investitor

- Politica privind riscurile și politica în materie de combatere a spălării banilor

- Guvernanță (parteneri, administratori de fonduri, consiliu de administrație, Comitetul pentru investiții, rol și responsabilități)

- Diversificarea și limitele de concentrare

- Politica de capital, inclusiv strategia de ieșire pentru investițiile de capital

- Politica privind principiul DNSH și evaluarea durabilității și lista de excludere

- Politica de creditare pentru investiții în datorii, inclusiv garanțiile și garanțiile necesare

- Calendarul pentru strângerea de fonduri și pentru punerea în aplicare

M4C2-21bis

Investiția 3.2 injecție de capital în Fondul pentru tranziție digitală („DTF”)

Etapă de referință

Injecție de capital în Fondul pentru tranziție digitală

Certificatul de transfer

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2024

Italia transferă 400 000 EUR 000 către DTF.

În plus, politica de investiții („Accordo Finanziario”) trebuie să fie în conformitate cu descrierea măsurii.

M4C2-21

Investiția 3.2 injecție de capital în Fondul pentru tranziție digitală („DTF”)

Etapă de referință

Adoptarea unui raport

Adoptarea unui raport

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2026

Italia transmite un raport în care prezintă acțiunile întreprinse de DTF pentru punerea în aplicare a politicii de investiții, inclusiv măsurile luate pentru punerea în aplicare a produselor financiare pe care se preconizează că le va sprijini capitalul propriu, precum și măsurile preconizate a fi luate pentru punerea în aplicare în continuare a produselor respective.

Raportul indică, de asemenea, sumele investite în mod direct/indirect și în fiecare produs financiar.

M4C2-22

Investiția 2.1: PIIEC

Țintă

Numărul de proiecte sprijinite

NU EXISTĂ

Număr

0

20

TRIMESTRUL 2

2025

Decretele de atribuire a concesiunilor sunt emise de Ministerul Întreprinderilor și Made din Italia pentru a sprijini cel puțin 20 de proiecte PIIEC.

L. MISIUNEA 5 COMPONENTA 1: Ocuparea forței de muncă

Măsurile din cadrul acestei componente a planului italian de redresare și reziliență introduc o reformă cuprinzătoare și integrată a politicilor active în domeniul pieței forței de muncă și a formării profesionale. Se preconizează că consolidarea politicilor active în domeniul pieței forței de muncă și îmbunătățirea consolidării capacităților serviciilor publice de ocupare a forței de muncă (SPOFM), inclusiv integrarea acestora cu furnizorii de educație și formare și cu operatorii privați, vor spori eficacitatea serviciilor. În plus, măsurile din cadrul acestei componente vizează reducerea vulnerabilităților sociale la șocuri, în special prin combaterea muncii nedeclarate în toate formele și sectoarele sale, prin stabilirea unor sancțiuni mai eficace și a unor stimulente mai puternice pentru a lucra în mod legal. În plus, această componentă promovează egalitatea de gen (egalitatea de remunerare) prin intermediul sistemului de certificare a egalității de gen. De asemenea, aceasta investește în tineri prin creșterea cantității și a calității programelor de formare, de exemplu prin participarea la programul serviciului public universal.

Se preconizează că punerea în aplicare a acestor măsuri va contribui la abordarea provocărilor vizate de recomandarea 2020 specifică fiecărei țări din 2 privind piața forței de muncă, prin care Italia este îndemnată să „atenueze impactul crizei asupra ocupării forței de muncă, inclusiv prin [...] sprijin activ pentru ocuparea forței de muncă”, de recomandarea 2020 specifică fiecărei țări din 2 privind „sprijinirea competențelor (...) inclusiv a celor digitale”, de recomandarea 2019 specifică fiecărei țări din 2 de „intensificare a eforturilor de combatere a muncii nedeclarate, de asigurare a faptului că politicile active în domeniul pieței forței de muncă și al politicilor sociale (...) vizează în special tinerii și grupurile vulnerabile. Sprijinirea participării femeilor la piața forței de muncă” și recomandarea 2 specifică fiecărei țări din 2019 de a „promova perfecționarea competențelor, inclusiv prin consolidarea competențelor digitale”.

L.1. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil

Reforma 1 – Politicile active în domeniul pieței forței de muncă (ALMP) și formarea profesională

Obiectivul acestei reforme este de a sprijini sistemul activ al pieței forței de muncă pentru a oferi planuri personalizate care să includă ocuparea forței de muncă, formarea și serviciile sociale. Această măsură constă în crearea unui program național pentru garantarea capacității de inserție profesională a lucrătorilor (GOL), sprijinind în special categoriile cele mai vulnerabile (femei, șomeri de lungă durată, lucrători tineri și în vârstă și persoane cu handicap), precum și în desfășurarea de programe de formare pentru învățarea în rândul adulților.

Investiția 1 – Consolidarea serviciilor publice de ocupare a forței de muncă (SPOFM)

Obiectivul acestei investiții este de a permite furnizarea eficientă a serviciilor de ocupare a forței de muncă și de formare. Măsura constă în faptul că serviciile publice de ocupare a forței de muncă desfășoară următoarele activități: investiții în infrastructură, înființarea de observatoare regionale ale piețelor locale ale forței de muncă, modernizarea sistemului informatic, formarea profesională a personalului și comunicarea și comunicarea instituțională.

Reforma 2 – Planul național de combatere a muncii nedeclarate

Obiectivul acestei măsuri este de a sprijini calitatea locurilor de muncă și condițiile de muncă prin prevenirea și combaterea muncii nedeclarate, a exploatării prin muncă (așa-numita „caporalato”) și a altor forme de muncă neregulamentară. Această măsură constă în acțiuni legislative și nelegislative, inclusiv: consolidarea inspecțiilor și a sancțiunilor la locul de muncă, oferirea de stimulente pentru munca obișnuită, formarea operatorilor centrelor de ocupare a forței de muncă, desfășurarea unei campanii naționale de informare, îmbunătățirea guvernanței pentru combaterea muncii nedeclarate, precum și acțiuni specifice de combatere a exploatării prin muncă în agricultură.

Investiția 2 – Sistemul de certificare a egalității de gen

Obiectivul acestei măsuri este de a spori participarea femeilor pe piața forței de muncă și de a contribui la reducerea diferenței de remunerare între femei și bărbați. Această investiție constă în crearea unui sistem național de certificare a egalității de gen pentru a promova transparența pe piața forței de muncă și pentru a îmbunătăți condițiile de muncă ale femeilor în ceea ce privește calitatea, remunerarea și capacitarea.



Investiția 3 – Consolidarea sistemului dual

Obiectivul acestei măsuri este de a sprijini tinerii și adulții care nu au studii secundare să aibă acces la oportunități de angajare. Această investiție constă în extinderea participării la „sistemul dual” pentru studenții din cadrul educației și formării formale și profesionale (EFP), inclusiv prin ucenicii.

Investiția 4 –Consolidarea funcției publice universale

Obiectivul acestei măsuri este de a crește numărul tinerilor implicați în învățarea non-formală și de a le spori cunoștințele și competențele. Această investiție constă în ameliorarea programului serviciului public universal și în creșterea numărului de participanți.

L.2. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

Indicatori calitativi
(pentru jaloane)

Indicatori cantitativi
(pentru obiective)

Calendar orientativ pentru finalizare

Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte

Unitatea de măsură

Situația de referință

Obiectiv

Trimestru

Anul

M5C1-1

Reforma 1 – politicile active în domeniul pieței forței de muncă și formarea profesională

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a Decretului interministerial de instituire a unui program național pentru garantarea capacității de inserție profesională a lucrătorilor (GOL) și a unui decret interministerial de stabilire a unui plan național pentru noi competențe

Dispoziție din decretele interministeriale care indică intrarea în vigoare a celor două decrete interministeriale, în urma acordurilor din cadrul Conferinței dintre state și regiuni privind programul GOL și Planul național pentru noi competențe

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Actele pentru GOL trebuie cel puțin: (I) să definească elementele esențiale și standardele acestora pentru serviciile publice de ocupare a forței de muncă (SPOFM), inclusiv previzionarea competențelor, planurile de formare personalizate, orientarea și îndrumarea profesională, pentru a asigura furnizarea eficace de servicii personalizate de ocupare a forței de muncă în conformitate cu standarde comune și uniforme pe întreg teritoriul național, (ii) să se asigure că activitățile de formare pentru perfecționare și recalificare furnizate de serviciile publice de ocupare a forței de muncă (SPOFM) sunt pe deplin conforme cu Planul național pentru noi competențe, inclusiv competențele digitale, (iii) să se asigure că serviciile publice de ocupare a forței de muncă (SPOFM) vizează în mod prioritar persoanele cele mai vulnerabile; (V) să stabilească un obiectiv de minimum 25 % dintre beneficiarii programelor de garantare a capacității de inserție profesională a lucrătorilor în calitate de beneficiari ai formării relevante, cu un accent deosebit pe competențele digitale și acordând prioritate persoanelor celor mai vulnerabile; (VI) să stabilească noi mecanisme care să consolideze și să structureze cooperarea dintre sistemele publice și private, inclusiv în ceea ce privește identificarea nevoilor relevante în materie de competențe și furnizarea de oferte de locuri de muncă. Decretul stabilește că beneficiarii plaselor de siguranță socială au acces la serviciile furnizate în cadrul programului național pentru garantarea capacității de inserție profesională a lucrătorilor în termen de 4 luni de la data la care ajung la maturitate dreptul la plase de securitate socială. Actele pentru Planul național pentru noi competențe trebuie cel puțin: (I) definește standarde comune și niveluri esențiale de formare profesională pe întreg teritoriul național, (ii) vizează atât angajații, cât și șomerii, precum și persoanele cu scopul de a-și îmbunătăți competențele digitale și de a încuraja învățarea pe tot parcursul vieții. (III) să identifice competențele și standardele relevante pe baza unei cooperări între sistemele publice și private, (iv) să țină seama de diferitele nevoi ale grupurilor-țintă avute în vedere, care includ cel puțin persoanele cele mai vulnerabile, (v) să cuprindă toate strategiile sectoriale relevante pentru a avea o abordare cuprinzătoare, inclusiv planul strategic național pentru competențele adulților; (vi) să includă prevederea dezvoltării unui sistem de prognoză pentru noile competențe necesare pe termen scurt și mediu pe piața forței de muncă.

M5C1-2

Reforma 1 – politicile active în domeniul pieței forței de muncă și formarea profesională

Etapă de referință

Intrarea în vigoare la nivel regional a tuturor planurilor pentru serviciile publice de ocupare a forței de muncă (SPOFM)

Dispoziție care indică intrarea în vigoare a planurilor adoptate de regiuni și a activităților executate

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Reglementarea națională a programului de garantare a capacității de inserție profesională a lucrătorilor (GOL) are în vedere definirea la nivel regional a activităților operaționale necesare pentru punerea în aplicare a programului. Pentru a asigura coerența între reglementările naționale și punerea în aplicare la nivel regional, se adoptă planuri regionale pentru serviciile publice de ocupare a forței de muncă (SPOFM).

Pe lângă adoptarea planurilor, regiunile execută activitățile pe baza planurilor, ajungând la cel puțin 10 % din beneficiarii preconizați ai programului (obiectivul final fiind de 3 000 000 de persoane).

Intrarea în vigoare a planurilor pentru serviciile publice de ocupare a forței de muncă (SPOFM) permite punerea deplină în aplicare a programului privind capacitatea garantată de inserție profesională a lucrătorilor (GOL).

M5C1-3

Reforma 1 – politicile active în domeniul pieței forței de muncă și formarea profesională

Țintă

Persoanele care beneficiază de programul „Garantarea capacității de inserție profesională a lucrătorilor” (GOL)

NU EXISTĂ

Număr

0

3 000 000

TRIMESTRUL 4

2025

Cel puțin 3 000 de persoane beneficiază de programul de garantare a capacității de inserție profesională a lucrătorilor (GOL).

În plus, nivelurile esențiale ale serviciilor („Livelli essenziali delle prestazioni”), astfel cum sunt definite în programul GOL, trebuie să fie disponibile în cel puțin 80 % din serviciile publice de ocupare a forței de muncă (SPOFM).

M5C1-4

Reforma 1 – politicile active în domeniul pieței forței de muncă și formarea profesională

Țintă

Persoane care participă la programe de formare

NU EXISTĂ

Număr

0

600 000

TRIMESTRUL 4

2025

Cel puțin 600 000 dintre beneficiarii programului GOL participă la cursuri de formare, dintre care cel puțin 300 trebuie să participe la cursuri de formare privind competențele digitale.

Se publică listele beneficiarilor selectați ai programelor de formare „Progetto per l’autoimpiego”, „Fondo nuovecompetenze” și „Parteneriatul pentru competențe Ucraina-Italia”.

M5C1-4bis

Reforma 1 – politicile active în domeniul pieței forței de muncă și formarea profesională

Țintă

Persoane care participă la programe de formare

NU EXISTĂ

Număr

600 000

800 000

TRIMESTRUL 2

2026

Cel puțin 200 000 de persoane participă la cursuri de formare prin intermediul programului GOL, „Fondo nuove competenze” sau „Progetto per l’autoimpiego”, dintre care cel puțin 75 000 trebuie să fie beneficiari ai GOL.

M5C1-6

Investiția 1 – Consolidarea serviciilor publice de ocupare a forței de muncă (SPOFM)

Țintă

Serviciile publice de ocupare a forței de muncă (SPOFM) pun în aplicare activitățile prevăzute în planul de consolidare pentru perioada de trei ani 2021-2023

NU EXISTĂ

Număr

0

250

TRIMESTRUL 4

2022

Cel puțin 250 de servicii publice de ocupare a forței de muncă (SPOFM) au finalizat cel puțin 50 % din activitățile prevăzute în „Planul de consolidare” în perioada de trei ani 2021-2023.

Aceste activități sunt în conformitate cu planul central de consolidare și sunt definite mai detaliat la nivel regional, pe baza unei analize a nevoilor și a resurselor alocate.

Aceste activități includ: (I) renovarea și renovarea locațiilor actuale ale serviciilor publice de ocupare a forței de muncă (SPOFM) și achiziționarea unora noi; (II) continuarea punerii în aplicare a sistemului informatic, în perspectiva unei interoperabilități naționale; (III) formarea profesională a personalului; (IV) instituția observatoarelor regionale ale piețelor locale ale forței de muncă; (V) comunicare instituțională și informare.

Activitățile de infrastructură nu sunt incluse în acest obiectiv.

Se asigură un echilibru egal în ceea ce privește realizarea obiectivului în ceea ce privește distribuția teritorială (nord, centru și sud).

M5C1-7

Investiția 1 – Consolidarea serviciilor publice de ocupare a forței de muncă (SPOFM)

Țintă

Serviciile publice de ocupare a forței de muncă (SPOFM) au finalizat activitățile prevăzute în planul de consolidare

NU EXISTĂ

Număr

0

326

TRIMESTRUL 4

2025

Cel puțin 326 de servicii publice de ocupare a forței de muncă (SPOFM) și agenții regionale au finalizat activitățile prevăzute în planurile regionale de consolidare a centrelor publice de ocupare a forței de muncă(Piani regionali di potenziamento dei centri per l’impiego), inclusiv, de exemplu: Modernizarea informatică, formarea personalului, înființarea de observatoare regionale ale piețelor locale ale forței de muncă și campanii de comunicare.

M5C1-7bis

Investiția 1 – Consolidarea serviciilor publice de ocupare a forței de muncă (SPOFM)

Țintă

Activități de infrastructură în serviciile publice de ocupare a forței de muncă (SPOFM)

NU EXISTĂ

Număr

0

270

TRIMESTRUL 2

2026

Cel puțin 270 sedii ale serviciilor publice de ocupare a forței de muncă (SPOFM) și ale agențiilor regionale au fost supuse unor lucrări de renovare și/sau renovare sau au fost achiziționate, astfel cum se prevede în planurile regionale de consolidare a centrelor publice de ocupare a forței de muncă (Piani regionali di potenziamento dei centri per l’impiego).

M5C1-8

Reforma 2 – Munca nedeclarată

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a unui plan național și a unei foi de parcurs pentru combaterea muncii nedeclarate în toate sectoarele economice

Dispoziții legale care indică intrarea în vigoare a planului național și înființarea grupului de lucru interinstituțional care va fi responsabil de crearea planului național și de punerea în aplicare a foii de parcurs

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Adoptarea unui plan național și a unei foi de parcurs pentru punerea în aplicare cu termene precise (un an) pentru combaterea muncii nedeclarate în toate sectoarele economice. Planul național se bazează pe strategia generală de combatere a muncii nedeclarate și pe abordarea multiinstituțională utilizată pentru adoptarea Planului național de combatere a exploatării muncii în sectorul agricol – „Piano triennale di contrasto allo sfruttamento lavorativo in agricoltura e al caporalato (2020-2022)”. Planul național și foaia de parcurs pentru implementare includ cel puțin următoarele: 
(I) măsuri de îmbunătățire a producției, colectării și distribuirii în timp util a datelor detaliate privind munca nedeclarată; 
(II) introducerea unor măsuri directe și indirecte pentru a transforma munca nedeclarată în muncă declarată, asigurându-se că beneficiile activității în economia declarată depășesc costurile muncii în economia nedeclarată. De exemplu, (a) măsuri disuasive, cum ar fi consolidarea inspecțiilor și a sancțiunilor, precum și măsuri preventive de promovare a muncii declarate, cum ar fi stimulente financiare specifice, inclusiv prin revizuirea și raționalizarea celor existente; (b) consolidarea legăturii cu politica socială și de ocupare a forței de muncă; 
(III) o campanie națională de informare privind „dezvaloarea” muncii nedeclarate, adresată angajatorilor și lucrătorilor, cu implicarea activă a partenerilor sociali; 
(IV) o structură de guvernanță care să asigure punerea în aplicare eficace a acțiunilor;

(V) măsuri de combatere a așezărilor ilegale în vederea combaterii exploatării prin muncă în agricultură.

M5C1-9

Reforma 2 – Munca nedeclarată

Etapă de referință

Desfășurarea de acțiuni de combatere a muncii nedeclarate

Acțiuni desfășurate

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 1

2024

Se întreprind următoarele acțiuni:

(I) Introducerea unei (unor) măsuri de îmbunătățire a colectării de date detaliate privind munca nedeclarată;

(II) Introducerea unor măsuri de transformare a muncii nedeclarate în muncă declarată:

a) măsura (măsurile) disuasivă (e) care poate (pot) include, dar nu se limitează la, consolidarea inspecțiilor și a sancțiunilor, precum și măsura (măsurile) preventivă (preventive) de promovare a muncii declarate, care pot include, dar nu se limitează la stimulente financiare specifice;

b) măsura (măsurile) de consolidare a legăturii cu politica activă în domeniul pieței forței de muncă, care poate include, dar nu se limitează la formarea operatorilor centrelor de ocupare a forței de muncă;

(III) Desfășurarea unei campanii naționale de informare cu privire la „dezvaloarea” muncii nedeclarate;

(IV) Începerea lucrărilor structurii de guvernanță pentru combaterea muncii nedeclarate;

(V) Introducerea unei (unor) măsuri de combatere a exploatării prin muncă în agricultură.

M5C1-10

Reforma 2 – Munca nedeclarată

Țintă

Creșterea numărului de inspecții la locul de muncă și a numărului de membri ai rețelei agricole

NU EXISTĂ

Număr

0

102 895

TRIMESTRUL 4

2025

Numărul mediu de inspecții anuale în perioada 1 ianuarie 2023-31 decembrie 2025 trebuie să fie de cel puțin 102 895. În plus, în lista membrilor rețelei „retedel lavoro agricolo di qualità”publicată pe site-ul INPS vor fi incluse alte 2 000 de întreprinderi în comparație cu iunie 2024.

M5C1-11

Reforma 2 – Munca nedeclarată

Etapă de referință

Desfășurarea de acțiuni de combatere a muncii nedeclarate

Acțiuni desfășurate

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 1

2026

Se întreprind următoarele acțiuni:

— un studiu privind „Indici Sintetici di Affidabilità Contributiva” (indicatorii ISAC) în 8 sectoare economice suplimentare expuse riscului de muncă nedeclarată;

înregistrarea corespondenței a cel puțin 12 de scrisori de conformitate trimise firmelor identificate prin intermediul indicatorilor ISAC;

— publicarea unui studiu de evaluare a impactului privind utilizarea voucherelor „PrestO” și „Libretto Famiglia” pentru aberarea muncii nedeclarate și îmbunătățirea condițiilor lucrătorilor.

M5C1-12

Investiția 2 – Sistemul de certificare a egalității de gen

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a sistemului de certificare a egalității de gen și a mecanismelor de stimulare aferente pentru întreprinderi

Dispoziții legale care indică intrarea în vigoare a actelor legislative și a măsurilor de punere în aplicare care reglementează definirea sistemului de certificare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Sistemul de certificare a egalității de gen și mecanismele de stimulare aferente pentru întreprinderi acoperă cel puțin următoarele dimensiuni: oportunități de creștere pentru femei, remunerație egală pentru muncă egală, politici de gestionare a diversității de gen, protecția maternității.

Definirea mecanismelor de stimulare pentru organizațiile care desfășoară procesul de certificare și a orientărilor tehnice. Cuprinzând: (I) elaborarea standardelor tehnice ale sistemului de certificare de gen pentru întreprinderi; (II) identificarea mecanismului de stimulare; (III) măsura este însoțită de crearea unui sistem informatic.

M5C1-14

Investiția 2 – Sistemul de certificare a egalității de gen

Țintă

Întreprinderile au obținut certificarea privind egalitatea de gen

NU EXISTĂ

Număr

0

3 000

TRIMESTRUL 2

2026

Cel puțin 3 de întreprinderi au obținut certificarea egalității de gen. Dintre acestea, cel puțin 1800 sunt IMM-uri, dintre care 500 au primitasistență tehnică prin intermediul unui sistem de bonuri valorice (de exemplu, sub formă de mentorat, sprijin tehnic și managerial, măsuri pentru echilibrul dintre viața profesională și cea privată sau educație antreprenorială) sau contribuții financiare directe care sprijină procesul de certificare.

M5C1-15

Investiția 3 – Consolidarea sistemului dual

Țintă

Certificate eliberate prin sistemul de învățământ dual

NU EXISTĂ

Număr

0

90 000

TRIMESTRUL 2

2025

Cel puțin 90 000 certificate de participare eliberate pentru anii 2020-2021, 2021-2022, 2022-2023, 2023-2024 sau 2024-2025 pentru elevi care combină educația formală și experiența de învățare la locul de muncă.

M5C1-15bis

Investiția 4 – Funcția publică universală

Etapă de referință

Să întreprindă acțiuni de creștere a participării tinerilor, de simplificare a procedurilor și de îmbunătățire a calității proiectelor privind serviciul public universal (UCS)

Acțiuni desfășurate

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2024

Se întreprind următoarele acțiuni:

1. Să introducă măsuri de creștere a participării tinerilor la programul serviciului public universal (UCS);

2. Să introducă măsuri de simplificare a procedurilor de reducere a sarcinii administrative pentru punerea în aplicare a programului privind serviciul public universal (UCS);

3. Introducerea unor măsuri de îmbunătățire a calității proiectelor privind serviciul public universal (UCS).

Acțiunile întreprinse trebuie să țină seama de rezultatele proiectului IST (20IT06 – „Sprijinirea conceperii și punerii în aplicare a proiectului de PNRR privind serviciul public universal (UCS), pentru a debloca oportunitățile de angajare a tinerilor”).

M5C1-16

Investiția 4 – Funcția publică universală

Țintă

Certificate eliberate pentru proiectele privind serviciul public universal

NU EXISTĂ

Număr

0

166 670

TRIMESTRUL 2

2026

Cel puțin 166 de certificate de participare la serviciul public universal eliberate pentru proiecte lansate în perioada de patru ani 670-2021.

L.3. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru împrumut

Investiția 5 – Crearea de întreprinderi ale femeilor

Această măsură constă într-o investiție publică într-un mecanism, pentru a stimula investițiile private și a îmbunătăți accesul la finanțare în Italia pentru crearea și dezvoltarea de întreprinderi pentru femei în Italia prin finanțarea proiectelor, mentorat, activități de comunicare și servicii de educație antreprenorială. Mecanismul funcționează prin acordarea de subvenții și împrumuturi direct sectorului privat.

Instrumentul este gestionat de Invitalia în calitate de partener de implementare. Facilitatea include următoarele linii de produse:

·Fondo a sostegno dell’impresa femminile, care sprijină inițiativele de afaceri conduse de femei prin granturi și împrumuturi fără dobândă; de asemenea, finanțează inițiative de comunicare și formare destinate studentelor și tinerelor femei, precum și servicii educaționale menite să disemineze cultura antreprenorială a femeilor;

·Nuove imprese a tasso zero (NITO-ON), care este dedicată creării și dezvoltării microîntreprinderilor și a întreprinderilor mici conduse în principal sau integral de tineri sau femei, finanțate prin granturi și împrumuturi fără dobândă;

·Smart &Start Italia, care urmărește să promoveze întreprinderile nou-înființate inovatoare, bazate pe tehnologie, în special cele cu elemente digitale sau bazate pe cercetare puternice, finanțate prin împrumuturi; pentru întreprinderile nou-înființate situate în centrul și sudul Italiei, un procent din împrumut poate fi convertit într-un grant nerambursabil.

Pentru a pune în aplicare investiția în mecanism, Italia și Invitalia semnează un acord de punere în aplicare care include următorul conținut:

1.Descrierea procesului decizional al instrumentului: Decizia finală de investiții a mecanismului este luată de un comitet pentru investiții sau de un alt organ de conducere echivalent relevant și este aprobată cu majoritatea voturilor membrilor independenți de guvern.

2.Cerințele-cheie ale politicii de investiții asociate, care includ:

a)Descrierea produselor financiare și a beneficiarilor finali eligibili.

b)Cerința ca toate investițiile sprijinite să fie viabile din punct de vedere economic.

c)Cerința de a respecta principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ”, astfel cum este prevăzut în Orientările tehnice privind principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01). În special, politica de investiții exclude de la eligibilitate următoarea listă de activități și active: (I) activitățile și activele legate de combustibilii fosili, inclusiv utilizarea în aval 88 , (ii) activitățile și activele din cadrul schemei UE de comercializare a certificatelor de emisii (ETS) care generează emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt mai mici decât valorile de referință relevante 89 , (iii) activitățile și activele legate de depozitele de deșeuri, incineratoare 90 și stațiile de tratare mecano-biologică 91 .

d)Cerința ca beneficiarii finali ai mecanismului să nu primească sprijin din partea altor instrumente ale Uniunii pentru a acoperi aceleași costuri.

3.Suma acoperită de acordul de punere în aplicare, structura taxelor pentru partenerul de implementare și cerința de a reinvesti orice restituiri în conformitate cu politica de investiții a facilității.

4.Cerințe de monitorizare, audit și control, inclusiv:

1.Descrierea sistemului de monitorizare al partenerului de implementare pentru raportarea cu privire la investițiile mobilizate.

2.Descrierea procedurilor partenerului de implementare care vor asigura prevenirea, detectarea și corectarea fraudei, a corupției și a conflictelor de interese.

3.Obligația de a verifica eligibilitatea fiecărei operațiuni în conformitate cu cerințele prevăzute în acordul de punere în aplicare înainte de a se angaja să finanțeze o operațiune.

4.Obligația de a efectua audituri ex post bazate pe riscuri în conformitate cu un plan de audit al Invitalia. Aceste audituri verifică i) eficacitatea sistemelor de control, inclusiv detectarea fraudei, a corupției și a conflictelor de interese; respectarea principiului DNSH, a normelor privind ajutoarele de stat, a cerinței privind ținta digitală; și iii) cerința ca beneficiarii finali ai mecanismului să nu fi primit sprijin din partea altor instrumente ale Uniunii pentru a acoperi aceleași costuri. Auditurile verifică, de asemenea, legalitatea tranzacțiilor și respectarea condițiilor acordului de punere în aplicare aplicabil.

Cerințe pentru investițiile digitale realizate de partenerul de implementare: cel puțin 150 000 000 EUR din investițiile MRR în mecanism contribuie la tranziția digitală în conformitate cu anexa VII la Regulamentul privind MRR.



L.4. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile împrumutului

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

Indicatori calitativi
(pentru jaloane)

Indicatori cantitativi
(pentru obiective)

Calendar orientativ pentru finalizare

Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte

Unitatea de măsură

Situația de referință

Obiectiv

Trimestru

Anul

M5C1-17

Investiția 5 – Crearea de întreprinderi ale femeilor

Etapă de referință

Se adoptă Fondul pentru sprijinirea antreprenoriatului în rândul femeilor

Se aprobă Decretul ministerial de instituire a „Fondo Impresa Donna”

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 3

2021

Fondul de sprijinire a antreprenoriatului în rândul femeilor este adoptat prin decret ministerial, care stabilește un set de criterii de eligibilitate în conformitate cu obiectivele MRR, inclusiv cu principiul DNSH și cu semnarea acordului de finanțare și a acordurilor operaționale cu intermediarul (intermediarii) financiar (financiari).

Aceste fonduri constituie „Fondo Impresa Donna”, care pune în aplicare măsura specifică destinată sprijinirii antreprenoriatului feminin. Măsurile de punere în aplicare sunt convenite în prealabil de Ministerul Dezvoltării Economice și de Departamentul pentru Egalitate de Șanse al PCM, care vizează:

— consolidarea măsurilor existente deja gestionate de organismele interne ale Ministerului Dezvoltării Economice (cum ar fi NITO-ON, Smart &Start) printr-o injecție de capital care va fi rezervată numai întreprinderilor femeilor;

— asigurarea unei suplimentări a Fondului de antreprenoriat pentru femei instituit prin Legea bugetului pe 2021 (începând cu T3 2022);

— conceperea de măsuri de însoțire, de monitorizare și de campanii de comunicare. Departamentul pentru egalitatea de șanse al PCM pune în aplicare o campanie de informare multianuală pentru a promova antreprenoriatul feminin, pentru activități de orientare profesională pentru femeile de fiecare vârstă și pentru studentele din universități în ceea ce privește materiile și profesiile în care femeile sunt subreprezentate și pentru crearea unei platforme de comunicare.

M5C1-18

Investiția 5 – Crearea de întreprinderi ale femeilor

Țintă

Sprijinul financiar pentru întreprinderi a fost angajat

NU EXISTĂ

Număr

0

700

TRIMESTRUL 2

2023

Sprijinul financiar a fost angajat pentru cel puțin 700 de întreprinderi suplimentare față de scenariul de referință.

Punerea în aplicare a sprijinului pentru antreprenoriatul feminin se realizează prin intermediul unor instrumente deja active (NITO-ON, Smart &Start) și al noului fond instituit prin Legea bugetului pentru 2021 (întreprinderile feminine sprijinite până în noiembrie 2020 prin instrumentele financiare existente ca referință).

M5C1-19bis

Investiția 5 – Crearea de întreprinderi ale femeilor

Etapă de referință

Acord de punere în aplicare și transfer către Invitalia

 Intrarea în vigoare a acordului de punere în aplicare și a certificatului de transfer

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2025

Intrarea în vigoare a acordului de punere în aplicare.

Italia transferă 400 000 000 EUR către Invitalia pentru instrument.

M5C1-20

Investiția 5 – Crearea de întreprinderi ale femeilor

Țintă

Acorduri juridice semnate cu beneficiarii finali

NU EXISTĂ

Procentul (%)

0

100

TRIMESTRUL 2

2026

Invitalia trebuie să fi încheiat acorduri juridice de finanțare cu beneficiarii finali pentru o sumă necesară pentru a utiliza 100 % din investiția MRR în mecanism (luând în considerare gestionarea și comisioanele pentru serviciile de comunicare și educaționale).

Cel puțin 40 % din această finanțare contribuie la obiectivele digitale utilizând metodologia din anexa VII la Regulamentul privind MRR.

M. MISIUNEA 5 COMPONENTA 2: Infrastructuri sociale, familii, comunități și sectorul terțiar

Reformele și investițiile planificate incluse în această componentă vizează consolidarea rezilienței prin sprijinirea integrării și a incluziunii persoanelor celor mai vulnerabile, în funcție de dimensiunile individuală, familială și socială. Această componentă oferă o strategie națională pentru incluziunea activă a grupurilor vulnerabile ale populației. Obiectivele acestei componente sunt: (I) consolidarea rolului serviciilor sociale integrate de sprijinire a familiilor, a minorilor și a adolescenților, de sprijinire a competențelor parentale și de protejare a familiilor vulnerabile, precum și a persoanelor cu handicap, inclusiv prin consolidarea infrastructurilor sociale care implică sectorul terțiar; (II) îmbunătățirea autonomiei persoanelor cu handicap, prin furnizarea de servicii sociale și de sănătate comunitare și la domiciliu și prin eliminarea barierelor din calea accesului la locuințe și la oportunități de angajare; (III) îmbunătățirea incluziunii persoanelor aflate în marginalizare extremă și în condiții precare de locuit (de exemplu, persoanele fără adăpost) printr-o ofertă mai largă de facilități și servicii de asistență pentru cazare temporară, căi personalizate către autonomie și reziliență personală; (IV) consolidarea disponibilității unor locuințe publice și private mai accesibile și a regenerării urbane și teritoriale; (V) dezvoltarea capacității de reziliență a persoanelor celor mai vulnerabile prin diseminarea culturii sportului și crearea de infrastructuri sportive prin crearea de parcuri urbane în care activitățile sportive pot fi combinate cu activități de divertisment în beneficiul comunităților.

Se preconizează că punerea în aplicare a acestor măsuri va contribui la abordarea provocărilor vizate de recomandările 2019 specifice fiecărei țări din 2 privind politica socială, prin care Italia este îndemnată „să se asigure că [...] politicile sociale sunt integrate în mod eficace și că vizează în special tinerii și grupurile vulnerabile”, precum și de recomandările specifice fiecărei țări din 2020 privind „asigurarea unui acces adecvat (...) la protecție socială”.

M.1. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil

Reforma 1 – Legea-cadru pentru persoanele cu handicap

Principalul obiectiv al reformei este de a modifica legislația privind handicapul și de a promova dezinstituționalizarea (și anume, transferul de la instituții publice sau private la familiile lor sau la locuințe comunitare) și autonomia persoanelor cu handicap. Acest lucru implică (I) consolidarea ofertei de servicii sociale, (II) simplificarea accesului la serviciile sociale și de sănătate, (III) reforme ale evaluărilor persoanelor cu handicap, (IV) promovarea proiectelor de viață independentă, (V) promovarea activității echipelor de experți care pot sprijini persoanele cu handicap cu nevoi multidimensionale.

Reforma 2 – Reforma pentru persoanele în vârstă neautonome

Obiectivul acestei măsuri este de a reforma serviciile sociale și de a îmbunătăți condițiile de viață ale persoanelor în vârstă neautonome. Această reformă include: (I) simplificarea accesului persoanelor în vârstă la servicii prin crearea unor puncte unice de acces social și la sănătate, (II) identificarea modalităților de recunoaștere a lipsei de autonomie pe baza nevoii de asistență, (III) furnizarea unei evaluări multidimensionale, (IV) definirea proiectelor individualizate care promovează dezinstituționalizarea. Această reformă este anticipată de intervențiile specifice avute în vedere de plan, incluse atât în misiunea de sănătate (M6), în ceea ce privește proiectele care consolidează serviciile locale de sănătate și îngrijirea la domiciliu, cât și în această componentă, cu referire specifică la investiția 1, intervenția II vizând dezinstituționalizarea.

Investiția 1 – Sprijinirea persoanelor vulnerabile și prevenirea instituționalizării

Obiectivul acestei măsuri este de a sprijini persoanele vulnerabile și de a preveni instituționalizarea. Această măsură constă în intervenții pentru familiile și copiii vulnerabili, persoanele în vârstă și asistenții sociali din cel puțin 85 % din districtele sociale italiene.



Investiția 2 – Modele de autonomie pentru persoanele cu handicap

Obiectivul acestei măsuri este de a spori autonomia persoanelor cu handicap, accelerând procesul de dezinstituționalizare. Măsura constă în asigurarea accesului la locuințe sau la soluții la domiciliu, precum și la tehnologii digitale și cursuri de formare.

Investiția 3 – Locuințe pe primul loc și stații poștale

Obiectivul acestei măsuri este de a proteja și de a sprijini incluziunea persoanelor marginalizate. Măsura constă în două tipuri de acorduri: soluțiile de tipul „locuința pe primul loc”, care implică faptul că municipalitățile oferă proiecte adaptate și cazare persoanelor fizice, grupurilor mici sau familiilor cu o durată de până la 24 luni; și soluțiile de „stații poștale”, care constau în centre de servicii și de incluziune pentru persoanele fără adăpost, care oferă servicii esențiale, cum ar fi distribuția de bunuri de bază și de poștă, mese și asistență medicală.

M.2. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

Indicatori calitativi
(pentru jaloane)

Indicatori cantitativi
(pentru obiective)

Calendar orientativ pentru finalizare

Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte

Unitatea de măsură

Situația de referință

Obiectiv

Trimestru

Anul

M5C2-1

Reforma 1 – Legea-cadru privind handicapul

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a Legii-cadru pentru consolidarea autonomiei persoanelor cu handicap

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a legii-cadru

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Legea-cadru, care constă într-o lege de delegare, consolidează autonomia persoanelor cu handicap, în conformitate cu principiile UNCRPD și ale Strategiei europene 2021-2030 privind drepturile persoanelor cu handicap, care includ cel puțin: (I) definirea cuprinzătoare și îmbunătățirea ofertei de servicii sociale pentru persoanele cu handicap, împreună cu promovarea dezinstituționalizării și a vieții independente, (ii) simplificarea procedurilor de acces la serviciile sociale și de sănătate și (iii) revizuirea procedurilor de evaluare a stării de handicap, în vederea unei evaluări multidimensionale a stării fiecărei persoane.

Persoanele cu handicap sunt cele definite în conformitate cu principiile CNUDPH, prin Legea nr. 104/1992. În Italia, procesul de evaluare este de competența regiunilor, iar persoana este evaluată de serviciile locale de sănătate sau de Institutul Național de Protecție Socială.

Legea este propusă de ministrul persoanelor cu handicap spre aprobare de către Consiliul de Miniștri, în conformitate cu foaia de parcurs stabilită.

Adoptarea legii-cadru este urmată de reorganizarea serviciilor sociale locale, de definirea standardelor de calitate și de punerea la dispoziție a unei platforme TIC pentru îmbunătățirea și eficientizarea serviciilor.

M5C2-2

Reforma 1 – Legea-cadru privind handicapul

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretelor legislative de dezvoltare a dispozițiilor prevăzute de Legea-cadru pentru consolidarea autonomiei persoanelor cu handicap

Dispoziții legale care indică intrarea în vigoare a decretelor legislative

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2024

Decretele legislative dezvoltă dispozițiile prevăzute de Legea-cadru pentru consolidarea autonomiei persoanelor cu handicap: (I) consolidarea ofertei de servicii sociale, (II) simplificarea accesului la serviciile sociale și de sănătate, (III) reforme ale evaluărilor persoanelor cu handicap, (IV) promovarea proiectelor de viață independentă, (V) promovarea activității echipelor de experți care pot sprijini persoanele cu handicap cu nevoi multidimensionale.

M5C2-3

Reforma 2 – Reforma pentru persoanele în vârstă neautonome

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a unei legi-cadru care consolidează acțiunile în favoarea lipsei de autonomie a persoanelor în vârstă

Dispoziții din lege care indică intrarea în vigoare a legii-cadru care consolidează acțiunile în favoarea lipsei de autonomie a persoanelor în vârstă

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 1

2023

Legea-cadru propusă de guvern consolidează acțiunile în favoarea persoanelor în vârstă care nu sunt autonome. Legea simplifică și pune la dispoziție ghișee unice pentru serviciile sociale și de sănătate, revizuiește procedurile de evaluare a stării persoanelor în vârstă care nu sunt autonome și mărește setul de servicii sociale și de asistență medicală care pot fi furnizate la domiciliu. Legea identifică, de asemenea, resursele financiare necesare.

M5C2-4

Reforma 2 – Reforma pentru persoanele în vârstă neautonome

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretului legislativ care dezvoltă dispozițiile prevăzute de legea-cadru pentru a consolida acțiunile în favoarea lipsei de autonomie a persoanelor în vârstă

Dispoziții legale care indică intrarea în vigoare a decretului legislativ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 1

2024

Decretul legislativ concretizează dispozițiile prevăzute de legea-cadru pentru a consolida acțiunile în favoarea persoanelor în vârstă care nu sunt autonome, punând în aplicare diferitele măsuri.

M5C2-5

Investiția 1 – Sprijinirea persoanelor vulnerabile și prevenirea instituționalizării

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a planului operațional

Dispoziții legale care indică intrarea în vigoare a planului operațional de intervenții

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Planul operațional definește cerințele proiectelor care pot fi prezentate de entitățile locale, care se referă la patru dimensiuni: (I) sprijin pentru părinții copiilor cu vârste cuprinse între 0 și 17 ani, (ii) sprijin pentru autonomia persoanelor în vârstă, (iii) servicii la domiciliu pentru persoanele în vârstă și (iv) sprijin pentru asistenții sociali.

Acțiunea „Sprijin pentru părinți” constă cel puțin în acordarea de sprijin familiilor beneficiare pentru o perioadă de cel puțin 18 luni, prin (i) o evaluare prealabilă a mediului familial și a situației copiilor, (ii) o evaluare a situației a efectuat o echipă multidisciplinară de profesioniști calificați și (iii) furnizează cel puțin unul dintre următoarele servicii: servicii la domiciliu, participarea la grupuri de sprijin pentru părinți și copii; cooperarea între școli, familii și servicii sociale și/sau servicii comune de îngrijire familială.

Acțiunea „autonomia persoanelor în vârstă” constă cel puțin în reconversia căminelor de bătrâni din grupuri de apartamente autonome, dotate cu toate facilitățile și serviciile necesare, inclusiv automatizarea la domiciliu, telemedicina și monitorizarea la distanță.

Acțiunea „servicii la domiciliu pentru persoanele în vârstă” vizează furnizarea de formare specifică profesioniștilor pentru servicii la domiciliu pentru persoanele în vârstă.

Acțiunea „sprijin pentru asistenții sociali” constă în sprijinirea operatorilor sociali, consolidarea profesionalismului și partajarea competențelor acestora, în principal prin introducerea unor instrumente de partajare a competențelor și furnizarea de servicii de supraveghere operatorilor pentru a sprijini activitatea operatorilor.

M5C2-7

Investiția 2 – Modele de autonomie pentru persoanele cu handicap

Țintă

Districtele sociale au realizat cel puțin un proiect în ceea ce privește renovarea spațiilor de locuit și/sau furnizarea de dispozitive TIC pentru persoanele cu handicap, însoțit de cursuri de formare privind competențele digitale

NU EXISTĂ

Număr

0

500

TRIMESTRUL 4

2022

Cel puțin 500 proiecte legate de renovarea spațiilor de locuit și/sau furnizarea de dispozitive TIC pentru persoanele cu handicap, însoțite de cursuri de formare privind competențele digitale, sunt furnizate de districte sociale.

Îndeplinirea satisfăcătoare a obiectivului depinde, de asemenea, de îndeplinirea satisfăcătoare a unui obiectiv secundar: cel puțin 500 districte sociale au realizat cel puțin un proiect în legătură cu renovarea spațiilor de locuit și/sau furnizarea de dispozitive TIC pentru persoanele cu dizabilități, însoțit de cursuri de formare privind competențele digitale.

Realizarea a cel puțin unui proiect din cel puțin 500 districte sociale care au participat la procedura neconcurențială.

M5C2-9

Investiția 3 – Locuințe pe primul loc și stații poștale

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a planului operațional privind proiectele privind „Locuința pe primul loc” și „Stațiile Poștale”, care definește cerințele proiectelor care pot fi prezentate de entitățile locale și lansarea unei cereri de propuneri

Dispoziții legale care indică intrarea în vigoare a planului operațional de intervenții

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 1

2022

Planul operațional privind proiectele privind prima locație și stațiile poștale va defini cerințele proiectelor care pot fi prezentate de entitățile locale și va lansa o cerere de propuneri.

Proiectele privind mai întâi locuințele au în vedere ca entitățile locale să pună apartamente la dispoziția persoanelor individuale, a grupurilor mici sau a familiilor până la 24 luni, de preferință prin renovarea clădirilor și renovarea proprietăților de stat. Aceasta este completată de programe de dezvoltare și autonomie.

Proiectele privind posturile poștale au în vedere dezvoltarea de centre de servicii și de incluziune pentru persoanele fără adăpost. Aceasta este completată de programe de plasare a forței de muncă, în colaborare cu centrele de ocupare a forței de muncă.

M.3. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru împrumut

Investiția 1 – Sprijinirea persoanelor vulnerabile și prevenirea instituționalizării

Obiectivul acestei măsuri este de a sprijini persoanele vulnerabile și de a preveni instituționalizarea. Această măsură constă în intervenții pentru familiile și copiii vulnerabili, persoanele în vârstă și asistenții sociali din cel puțin 498 dintre districtele sociale italiene.

Investiția 2 – Modele de autonomie pentru persoanele cu handicap

Obiectivul acestei măsuri este de a spori autonomia persoanelor cu handicap, accelerând procesul de dezinstituționalizare. Măsura constă în asigurarea accesului la locuințe sau la soluții la domiciliu, precum și la tehnologii digitale și cursuri de formare.

Investiția 3 – Locuințe pe primul loc și stații poștale

Obiectivul acestei măsuri este de a proteja și de a sprijini incluziunea persoanelor marginalizate. Măsura constă în două tipuri de acorduri: soluțiile de tipul „locuința pe primul loc”, care implică faptul că municipalitățile oferă proiecte adaptate și cazare persoanelor fizice, grupurilor mici sau familiilor cu o durată de până la 24 luni; și soluțiile de „stații poștale”, care constau în centre de servicii și de incluziune pentru persoanele fără adăpost, care oferă servicii esențiale, cum ar fi distribuția de bunuri de bază și de poștă, mese și asistență medicală.

Investiția 4 – Investiții în proiecte de regenerare urbană care vizează reducerea situațiilor de marginalizare și de degradare socială

Obiectivul acestei măsuri este de a reduce marginalizarea și degradarea socială prin creșterea calității sociale și de mediu a municipalităților, precum și a accesului la servicii sociale și culturale. Măsura constă în renovarea, reutilizarea și reafectarea zonelor publice și a clădirilor publice.

Investiția 5 – Planuri de integrare urbană (proiecte generale și Depășirea așezărilor ilegale pentru combaterea exploatării prin muncă în agricultură)

Obiectivul acestei măsuri este de a regenera marile zone urbane degradate. Această investiție implică trei tipuri de intervenții: (I) proiecte generale din planurile urbane integrate, axate pe întreținerea și reutilizarea zonelor publice și a clădirilor și pe regenerarea zonelor urbane subutilizate sau neutilizate; (II) soluții locative pentru lucrătorii agricoli în vederea depășirii așezărilor ilegale; (III) un fond tematic (fond de fonduri), în colaborare cu BEI, pentru a încuraja investițiile private în inițiativele de regenerare urbană care sprijină tranziția climatică și cea digitală.

Investiția 6 – Plan inovator pentru calitatea locuințelor

Obiectivul acestei măsuri este de a crește calitatea sau cantitatea locuințelor publice și de a renova zonele degradate. Investiția constă în: (I) renovarea (inclusiv intervențiile în materie de eficiență energetică) și extinderea locuințelor publice; (II) regenerarea spațiilor urbane și a proprietăților publice și private; (III) promovarea accesibilității și siguranței zonelor urbane și a prestării de servicii.

Investiția 7 – Sport și incluziune socială

Obiectivul acestei măsuri este regenerarea facilităților sportive și a sortării acestora în zonele urbane. Investiția constă în sprijinirea construirii, regenerării și renovării instalațiilor sportive.

M.4. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile împrumutului

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

Indicatori calitativi (pentru obiectivele de etapă)

Indicatori cantitativi (pentru obiective)

Calendar orientativ pentru finalizare

Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte

Unitatea de măsură

Situația de referință

Obiectiv

Trimestru

Anul

M5C2-6

Investiția 1 – Sprijinirea persoanelor vulnerabile și prevenirea instituționalizării

Țintă

Acțiuni de sprijinire a persoanelor vulnerabile din cartierele sociale

NU EXISTĂ

Număr

0

498

TRIMESTRUL 1

2026

Cel puțin 498 districte sociale finalizează cel puțin una dintre următoarele acțiuni: (I) sprijinirea familiilor și a copiilor vulnerabili; (II) sprijinirea vieții autonome a persoanelor în vârstă; (III) furnizarea de servicii sociale la domiciliu pentru a garanta evacuarea asistată din timp și pentru a preveni spitalizarea; (IV) sprijinirea asistenților sociali.

M5C2-8

Investiția 2 – Modele de autonomie pentru persoanele cu handicap

Țintă

Beneficiarii au primit renovarea spațiilor de locuit și/sau a dispozitivelor TIC însoțite de cursuri de formare privind competențele digitale

NU EXISTĂ

Număr

0

3 120

TRIMESTRUL 1

2026

Cel puțin 3 120 de beneficiari au primit renovarea spațiilor de locuit și/sau furnizarea de dispozitive TIC. Beneficiarii care primesc dispozitive TIC participă, de asemenea, la cursuri de formare privind competențele digitale.

M5C2-10

Investiția 3 – Locuințe pe primul loc și stații poștale

Țintă

Proiecte privind „Locuința pe primul loc” și „Posturi”

NU EXISTĂ

Număr

0

12 364

TRIMESTRUL 1

2026

În ceea ce privește mai întâi locuințele, 1 318 de proiecte individualizate semnate („progetto personalizzato”) atestând că cazarea temporară a fost asigurată pentru o perioadă minimă de 6 și de maximum 24 luni. În plus, pentru fiecare beneficiar, se furnizează, de asemenea, un certificat de finalizare a lucrărilor pentru infrastructura proiectului respectiv.

Pentru posturile poștale, 11 046 de proiecte individualizate semnate („progetto personalizzato”) care atestă că serviciul a fost prestat. Pentru fiecare beneficiar, se furnizează, de asemenea, un certificat de finalizare a lucrărilor pentru infrastructura proiectului respectiv.

M5C2-11

Investiția 4 – Investiții în proiecte de regenerare urbană care vizează reducerea situațiilor de marginalizare și de degradare socială

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice pentru investiții în regenerarea urbană pentru a reduce situațiile de marginalizare și degradare socială, cu proiecte în conformitate cu obiectivele MRR, inclusiv cu principiul DNSH

Notificarea tuturor contractelor de achiziții publice pentru investiții în regenerarea urbană pentru a reduce situațiile de marginalizare și degradare socială, cu proiecte în conformitate cu obiectivele MRR, inclusiv cu principiul DNSH

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 1

2022

Notificarea tuturor contractelor de achiziții publice atribuite unui număr de cel puțin 300 de municipalități cu peste 15 de locuitori pentru investiții în regenerarea urbană pentru a reduce situațiile de marginalizare și de degradare socială, cu proiecte în conformitate cu obiectivele MRR, inclusiv cu principiul DNSH.

Granturile sunt acordate municipalităților cu peste 15 de locuitori care nu sunt capitalele provinciilor, municipalitățile capitale provinciale sau sediul central al orașului metropolitan.

Proiectele de generare urbană constau în cel puțin una dintre următoarele intervenții:

·Reutilizarea și repunerea în funcțiune a zonelor publice și a structurilor de clădiri publice existente în scopuri de interes public, inclusiv demolarea lucrărilor abuzive efectuate de persoane fizice în absența sau discrepanța totală de la autorizația de construcție și de la amenajarea zonelor relevante;

·Îmbunătățirea calității peisajului urban și a structurii sociale și de mediu, inclusiv prin renovarea clădirilor publice, în special în ceea ce privește dezvoltarea serviciilor sociale și culturale, educaționale și didactice;

·Proiecte de transport ecologice, durabile și inteligente.

Sumele maxime per municipalitate sunt următoarele:

5 000 000 EUR pentru municipalitățile cu populații cuprinse între 15 și 000 de locuitori;

10 000 000 EUR pentru municipalitățile cu o populație cuprinsă între 50 și 000 de locuitori;

20 000 EUR 000 pentru municipalitățile cu o populație mai mare de 100 de locuitori și pentru municipalitățile care sunt capitale provinciale sau orașe metropolitane.

M5C2-12

Investiția 4 – Investiții în proiecte de regenerare urbană care vizează reducerea situațiilor de marginalizare și de degradare socială

Țintă

Finalizarea proiectelor de intervenții de regenerare urbană

NU EXISTĂ

Număr

0

1 080

TRIMESTRUL 2

2026

Certificate de finalizare a lucrărilor pentru cel puțin 1 de proiecte, pe o suprafață de cel puțin 080 de metri pătrați.

M5C2-13

Investiția 5 – Planuri urbane integrate – proiecte generale

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a planului de investiții pentru proiecte de regenerare urbană în zonele metropolitane

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a Planului pentru proiecte de regenerare urbană în zonele metropolitane

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Planul de investiții stabilește un set de criterii în conformitate cu obiectivele MRR, inclusiv cu principiul DNSH. Proiectele se referă la următoarele tipuri de intervenții:

a) Întreținerea pentru reutilizarea și reexploatarea zonelor publice.

îmbunătățirea calității departamentelor urbane și a structurii sociale și de mediu.

îmbunătățirea calității mediului și a profilului digital al zonelor urbane.

M5C2-14

Investiția 5 – Planuri urbane integrate – proiecte generale

Țintă

Finalizarea proiectelor de planificare integrată în orașele metropolitane

NU EXISTĂ

Număr

0

300

TRIMESTRUL 2

2026

Certificate de finalizare a lucrărilor eliberate pentru cel puțin 300 de proiecte de planificare integrată în toate cele 14 de orașe metropolitane, care acoperă o suprafață totală de cel puțin 3 000 000 de metri pătrați.

M5C2-15

Investiția 5 – Planuri urbane integrate – Depășirea așezărilor ilegale pentru combaterea exploatării prin muncă în agricultură

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretului ministerial de stabilire a cartografierii așezărilor ilegale este adoptată de „Tavolo di contrasto allo sfruttamento lavorativo in agricoltura” și se adoptă decretul ministerial de alocare a resurselor

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a decretului ministerial

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 1

2022

Decretul ministerial alocă resurse pe baza cartografierii așezărilor ilegale realizate de „Tavolo di contrasto allo sfruttamento lavorativo in agricoltura”. Se definesc standardele privind soluțiile locative temporare și pe termen lung.

M5C2-16

Investiția 5 – Planuri urbane integrate – depășirea așezărilor ilegale pentru combaterea exploatării prin muncă în agricultură

Țintă

Proiecte privind locuințele pentru lucrătorii din agricultură și crearea unei platforme

NU EXISTĂ

0

11

TRIMESTRUL 2

2026

Certificate de finalizare a lucrărilor eliberate pentru 11 proiecte, care acoperă numărul de locuri impus de acordurile semnate de autoritățile de implementare. Aceste certificate atestă, de asemenea, că proiectele respectă standardele locative definite în acorduri. 

Platforma digitală privind exploatarea prin muncă în agricultură (Sistema informativo per il contrasto al caporalato) este creată și permite utilizarea tabloului de bord interactiv.

M5C2-17

Investiția 5 – Planuri urbane integrate – Fondul BEI din afara fondului

Etapă de referință

Strategia de investiții a fondului este aprobată de Ministerul Finanțelor (MEF)

Strategia de investiții a fondului este aprobată de Ministerul Finanțelor (MEF)

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 3

2022

Strategia de investiții a fondului definește cel puțin: (I) natura și domeniul de aplicare al investițiilor sprijinite, care promovează proiectele de regenerare și dezvoltare urbană durabilă și sunt în conformitate cu obiectivele MRR, inclusiv în ceea ce privește respectarea principiului de „a nu prejudicia în mod semnificativ”, astfel cum se specifică mai detaliat în nota de orientare a Comisiei din 12 februarie 2021, (ii) operațiunile sprijinite, (iii) beneficiarii vizați, care sunt promotori privați ai proiectelor autosustenabile din punct de vedere financiar pentru care sprijinul public este justificat de o disfuncționalitate a pieței sau de profilul de risc, precum și criteriile de eligibilitate ale acestora, (iv) criteriile de eligibilitate ale beneficiarilor financiari și selectarea acestora prin intermediul unei cereri de propuneri deschise; (V) includerea unei linii specifice pentru soluții de locuințe decente pentru lucrătorii din sectorul agricol și industrial și (vi) dispoziții pentru reinvestirea potențialelor restituiri pentru aceleași obiective de politică, inclusiv după 2026.

Acordul contractual cu entitatea căreia i-a fost încredințată execuția impune utilizarea orientărilor privind principiul de „a nu aduce prejudicii semnificative”.

M5C2-18

Investiția 5 – Planuri urbane integrate – Fondul BEI din afara fondului

Țintă

Acorduri juridice semnate cu beneficiarii finali pentru o valoare de investiții a proiectelor subiacente de cel puțin 545 000 000 EUR

NU EXISTĂ

EUR

0

545 000 000

TRIMESTRUL 4

2025

Intermediarii financiari selectați trebuie să fi încheiat acorduri de finanțare legale cu beneficiarii finali pentru o valoare de investiții a proiectelor subiacente de cel puțin 545 000 000 EUR (inclusiv MRR și finanțare privată).

Ministerul Economiei și Finanțelor va fi finalizat transferul sumei de 272 000 000 EUR către Banca Europeană de Investiții.

M5C2-19

Investiția 6 – Programul de inovare pentru calitatea locuințelor

Etapă de referință

Regiunile și provinciile autonome (inclusiv municipalitățile și/sau orașele metropolitane situate în aceste teritorii) au semnat acorduri pentru redezvoltarea și creșterea locuințelor sociale

Se semnează acorduri cu autoritățile locale

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 1

2022

Cel puțin 15 de regiuni și provincii autonome (inclusiv municipalități și/sau orașe metropolitane situate în aceste teritorii) au semnat acorduri pentru a redezvolta și a spori locuințele sociale.

Acorduri semnate cu cel puțin 15 de regiuni și provincii autonome implicate în proiecte. 

Clădire: noi locuințe publice pentru:

— să redezvolte, să reorganizeze și să mărească activele destinate locuințelor publice;

— reoperaționalizarea zonelor, a spațiilor și a proprietăților publice și private, inclusiv prin regenerarea structurii urbane și socioeconomice;

— să îmbunătățească accesibilitatea și siguranța zonelor urbane și furnizarea de servicii și de infrastructuri urbane și locale;

— regenerarea zonelor și a spațiilor deja construite, creșterea calității mediului și îmbunătățirea rezilienței la schimbările climatice, inclusiv prin intermediul operațiunilor cu impact asupra densificării urbane;

— identificarea și utilizarea unor modele și instrumente inovatoare de gestionare și incluziune, a bunăstării sociale și urbane, precum și a unor procese participative.

Se intenționează ca unitățile locative și spațiile publice care beneficiază de sprijin să beneficieze de activitățile descrise în jalonul aferent.

M5C2-20

Investiția 6 – Programul de inovare pentru calitatea locuințelor

Țintă

Numărul de unități locative construite, achiziționate sau renovate

NU EXISTĂ

Număr

0

10 000

TRIMESTRUL 1

2026

Se construiesc, se achiziționează sau se renovează cel puțin 10 000 de unități locative și cel puțin 1 800 000 de metri pătrați de spații publice.

Cel puțin 497 de milioane EUR sub formă de sprijin din MRR pentru costurile de investiții sunt dedicate renovării în vederea eficienței energetice a fondului locativ existent sau a infrastructurii publice, din care cel puțin 300 de milioane EUR sunt dedicate renovării în vederea eficienței energetice a fondului locativ existent, ceea ce duce la economii de energie primară de cel puțin 30 %.

Un sprijin din MRR în valoare de cel puțin 84 de milioane EUR pentru costurile de investiții este dedicat infrastructurii pentru biciclete.

M5C2-21

Investiția 7 – Proiectul pentru sport și incluziune socială

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice pentru proiecte privind sportul și incluziunea socială în urma unei cereri publice de propuneri

Notificarea atribuirii tuturor contractelor de achiziții publice pentru proiecte în domeniul sportului și al incluziunii sociale

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 1

2023

Notificarea atribuirii contractelor de achiziții publice, care cuprinde cel puțin unul dintre următoarele elemente:

1. construirea de noi facilități sportive, situate în zonele defavorizate ale țării;

2. furnizarea de echipamente sportive, inclusiv aplicarea tehnologiei în sport);

3. recalificarea și adaptarea instalațiilor sportive existente (de exemplu: eliminarea barierelor arhitecturale, a eficienței energetice etc.).

Proiectul urmărește să asigure regenerarea zonelor urbane punând accentul pe facilitățile sportive, pentru a promova incluziunea și integrarea socială, în special în zonele cele mai defavorizate din Italia.

Criteriile de selecție garantează că cel puțin 50 % din investiții se alocă construcțiilor noi, în conformitate cu cerințele relevante din nota de subsol 5 din anexa VI la Regulamentul (UE) 2021/241.

M5C2-22

Investiția 7 – Sport și incluziune socială

Țintă

Eliberarea certificatelor de finalizare a lucrărilor

NU EXISTĂ

Număr

0

100

TRIMESTRUL 2

2026

Certificate de finalizare a lucrărilor eliberate pentru cel puțin 100 de intervenții legate de construirea sau renovarea instalațiilor sportive care acoperă o suprafață totală de cel puțin 200 000 de metri pătrați.

N. MISIUNEA 5 COMPONENTA 3: Intervenții speciale pentru coeziunea teritorială

Această componentă a planului de redresare și reziliență include două domenii de intervenție: planul pentru reziliența zonelor interne, periferice și montane; II) Proiecte pentru dezvoltarea sudului, inclusiv investiții pentru combaterea sărăciei educaționale, consolidarea farmaciilor rurale ca servicii locale de sănătate, îmbunătățirea activelor confiscate de la criminalitatea organizată și investiții în infrastructură în zone economice speciale. Aceste măsuri vizează abordarea decalajului teritorial în trei domenii: demografie și servicii; dezvoltarea competențelor; investiții.

Investițiile și reformele din cadrul acestei componente contribuie la abordarea recomandărilor specifice fiecărei țări adresate Italiei în 2019 și 2020 cu privire la necesitatea de a „concentra politica economică legată de investiții asupra cercetării și inovării și asupra calității infrastructurii, ținând seama de disparitățile regionale” (recomandarea 2019.3 specifică fiecărei țări); „îmbunătățirea rezultatelor școlare” (recomandarea specifică fiecărei țări 2019.2); „Consolidarea rezilienței și a capacității sistemului de sănătate [...]” (recomandarea specifică fiecărei țări 2020.1); „asigurarea unui acces adecvat [...] la protecție socială” (recomandarea 2020.2 specifică fiecărei țări).

N.1. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil

Investiția 1.1. Spații interioare – 1: Consolidarea serviciilor și infrastructurilor sociale comunitare

Intervenția vizează abordarea aspectelor legate de excluziunea socială și marginalizare, prin intensificarea furnizării de servicii prin creșterea fondurilor pentru serviciile publice furnizate de autoritățile locale (mecanismul de furnizare constă în acordarea de granturi municipalităților). Proiectele finanțate pot viza: servicii de îngrijire la domiciliu pentru persoanele în vârstă; asistenți medicali comunitari și moașe; consolidarea spitalelor mici (cele fără prim ajutor) sau a unor servicii de bază (de exemplu, radiologie, cardiologie, ginecologie) și a centrelor ambulatorii; infrastructuri pentru salvarea elicopterelor; consolidarea centrelor pentru persoanele cu handicap; centrele de consiliere, serviciile culturale, serviciile sportive și primirea migranților. Intervenția are în vedere fie crearea de noi servicii și infrastructuri, fie îmbunătățirea celor existente printr-o creștere a numărului de destinatari sau a calității ofertei.

Pentru a se asigura că măsura respectă Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01), criteriile de eligibilitate cuprinse în termenii de referință pentru viitoarele cereri de proiecte exclud următoarea listă de activități: (I) activități legate de combustibilii fosili, inclusiv utilizarea în aval 92 ; (II) activitățile din cadrul schemei UE de comercializare a certificatelor de emisii (ETS) prin care se obțin emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt mai mici decât valorile de referință relevante 93 ; (III) activități legate de depozitele de deșeuri, incineratoare 94 și stații de tratare mecano-biologică 95 ; și (iv) activități în care eliminarea pe termen lung a deșeurilor poate dăuna mediului. În plus, termenii de referință prevăd că pot fi selectate numai activitățile care respectă legislația UE și națională relevantă în materie de mediu.

Investiția 1.1.2: Unități sanitare de proximitate teritorială

Obiectivul măsurii este de a consolida rolul farmaciilor rurale în furnizarea de servicii de sănătate populației locale, de exemplu asistența integrată la domiciliu și monitorizarea pacienților, facilitând, la rândul lor, interacțiunea dintre pacient și sistemul național de sănătate. Investiția constă în acordarea de sprijin financiar farmaciilor rurale.

Investiția 1.3: Intervenții socio-educaționale structurate pentru combaterea sărăciei educaționale în sud, sprijinind sectorul terțiar

Obiectivul acestei măsuri este de a furniza servicii socio-educaționale minorilor, de a spori accesul la servicii de îngrijire a copiilor, de a oferi oportunități educaționale și de a preveni abandonul școlar și abandonul școlar timpuriu. Investiția constă în activități de sprijin educațional conduse de organizații din sectorul terțiar.

N.2. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

Indicatori calitativi
(pentru jaloane)

Indicatori cantitativi
(pentru obiective)

Calendar orientativ pentru finalizare

Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte

Unitatea de măsură

Situația de referință

Obiectiv

Trimestru

Anul

M5C3-1

Investiția 1.1.1: Consolidarea internă a serviciilor și infrastructurilor sociale comunitare

Etapă de referință

Atribuirea licitației pentru intervenții de îmbunătățire a serviciilor și infrastructurilor sociale în zonele interioare și pentru sprijinirea farmaciilor din municipalitățile cu mai puțin de 3 000 de locuitori

Notificarea atribuirii tuturor contractelor de achiziții publice pentru intervenții

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Intervenția creează noi servicii și infrastructuri sau le îmbunătățește pe cele existente printr-o creștere a numărului de destinatari sau a calității ofertei.

Lansarea tuturor cererilor de propuneri competitive se realizează cu termeni de referință, inclusiv criterii de eligibilitate care să asigure că proiectele selectate respectă Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) prin utilizarea unei liste de excludere și a cerinței de conformitate cu legislația UE și națională relevantă în domeniul mediului.

Zonele interioare sunt cele identificate în Strategia Nazionale Aree Interne; Farmaciile rurale sunt definite pe baza legii. 27 martie 1968, nr. 221.

M5C3-3

Investiția 1.1.2: Proximitatea teritorială a unităților sanitare

Țintă

Sprijin pentru farmaciile rurale din municipalități, ciocane sau așezări cu mai puțin de 5 000 de locuitori (primul lot)

NU EXISTĂ

Număr

0

500

TRIMESTRUL 4

2023

Cel puțin 500 de farmacii rurale din municipalități, hamei sau așezări cu mai puțin de 5 de locuitori beneficiază de intervenție.

M5C3-4

Investiția 1.1.2: Proximitatea teritorială a unităților sanitare

Etapă de referință

Sprijin pentru farmaciile rurale din municipalități, ciocane sau așezări cu mai puțin de 5 000 de locuitori (al doilea lot)

Adoptarea decretelor de autorizare a plății finale

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2026

Decrete de autorizare a plății finale către cel puțin 1 500 de farmacii rurale din municipalități, ciocane sau așezări cu mai puțin de 5 de locuitori.

M5C3-8

Investiția 1.3: Intervenții socio-educaționale structurate pentru combaterea sărăciei educaționale în sud, sprijinind sectorul terțiar

Țintă

Sprijin educațional pentru minori (primul lot)

NU EXISTĂ

Număr

0

20 000

TRIMESTRUL 2

2023

Cel puțin 20 de minori cu vârsta de până la 000 ani primesc sprijin educațional. Proiectele de sprijin educațional se axează pe unul dintre următoarele domenii:

• Intervenții pentru copiii cu vârste cuprinse între zero și șase ani care vizează consolidarea condițiilor de acces la serviciile de grădiniță și grădiniță și sprijinirea filiației;

• Intervenții pentru copiii cu vârste cuprinse între cinci și zece ani care vizează garantarea unor oportunități educaționale eficace și prevenirea timpurie a abandonului școlar, a hărțuirii și a altor fenomene de suferință;

• Intervenții pentru copiii cu vârste cuprinse între 11 și 17 ani, care vizează îmbunătățirea ofertei educaționale și prevenirea fenomenului de părăsire timpurie a școlii.

Elemente-cheie ale ofertei:

— anunțurile publice trebuie să reprezinte cel puțin 50 EUR 000 EUR fiecare 
— Proiectele entităților din sectorul terțiar trebuie să dureze cel puțin un an și cel mult doi ani.

Acțiunile se desfășoară în regiunile Abruzzo, Basilicata, Campania, Calabria, Molise, Apullia, Sardinia și Sicilia.”

M5C3-9

Investiții1.3: Intervenții socio-educaționale structurate pentru combaterea sărăciei educaționale în sud, sprijinind sectorul terțiar

Țintă

Sprijin educațional pentru minori (al doilea lot)

NU EXISTĂ

Număr

20 000

44 000

TRIMESTRUL 4

2025

Formulare de înregistrare și confirmări de înscriere pentru cel puțin 44 de minori cu vârste cuprinse între zero și 000 ani care beneficiază de sprijin educațional.

N.3. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru împrumut

Reforma 1: Simplificarea procedurilor și consolidarea comisarului în zonele economice speciale

Reforma contribuie la simplificarea sistemului de guvernanță și simplifică timpul de punere în aplicare a intervențiilor în zonele economice speciale. Reforma instituie ghișeul unic digital pentru zonele economice speciale și consolidarea rolului comisarului.

Investiția 1.4: Investiții în infrastructură pentru zonele economice speciale (ZES)

Investiția urmărește să asigure impactul reformei care introduce zonele economice speciale (ZES). Investiția constă în sprijinirea intervențiilor de infrastructură în jurul zonelor portuare (legături „ultimul kilometru”; logistica digitală, urbanizarea sau eficiența energetică și de mediu; infrastructuri portuare).

Investiția 1.5: Sistemul de credite fiscale pentru investiții în sudul Italiei și în zona economică specială (ZES)

Obiectivul măsurii este de a sprijini competitivitatea și creșterea durabilă a întreprinderilor din regiunile sudice și/sau zona economică specială (ZES) pentru sud, stimulând în același timp investițiile private.

Măsura constă într-un sistem de credite fiscale și în activitățile conexe de monitorizare și control.

N.4. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile împrumutului

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

Indicatori calitativi
(pentru jaloane)

Indicatori cantitativi
(pentru obiective)

Calendar orientativ pentru finalizare

Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte

Unitatea de măsură

Situația de referință

Obiectiv

Trimestru

Anul

M5C3-10

Reformare1: Simplificarea procedurilor și consolidarea comisarului în zonele economice speciale

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a regulamentului doar în ceea ce privește procedurile și consolidarea rolului comisarului în zonele economice speciale

Prevederea în regulament a intrării în vigoare a regulamentului doar în ceea ce privește procedurile și consolidarea rolului comisarului în zonele economice speciale

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Regulamentul include: această

instituirea ghișeului unic digital pentru zonele economice speciale pentru simplificarea procedurilor; dispoziții pentru consolidarea rolului comisarului în ZES.

Zonele economice speciale sunt zone specifice definite prin Decretul-lege nr. 91/2017 (publicat în Jurnalul Oficial 141/2017), transformat în lege prin L. 123/2017 (publicat în Jurnalul Oficial Mezzogiorno 188/2017).

M5C3-11

Investiția 1.4: Investiții în infrastructură pentru zona economică specială

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretelor ministerului de aprobare a planurilor operaționale pentru toate cele opt zone economice speciale

Dispoziție legală privind indicarea datei de intrare în vigoare a decretelor ministerului.

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Decretul alocă resurse subiecților însărcinați cu punerea în aplicare și definește condiții specifice pentru a evita orice impact al intervențiilor asupra mediului.

Lansarea tuturor cererilor de propuneri competitive se realizează cu termeni de referință, inclusiv criterii de eligibilitate care să asigure că proiectele selectate respectă Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) prin utilizarea unei liste de excludere și a cerinței de conformitate cu legislația UE și națională relevantă în domeniul mediului.

M5C3-12

Investiția 1.4: Investiții în infrastructură pentru zona economică specială

Țintă

Demararea lucrărilor pentru proiecte de infrastructură în zona economică specială

NU EXISTĂ

Număr

0

53

TRIMESTRUL 4

2024

Proiectele de infrastructură sunt identificate în mod unic prin Codice Locale di Progetto (CLP).

Trebuie să fi început lucrările pentru cel puțin 53 proiecte stabilite prin decretul de alocare a resurselor.

M5C3-13

Investiția 1.4: Investiții în infrastructură pentru zona economică specială

Țintă

Finalizarea proiectelor de infrastructură în zona economică specială

NU EXISTĂ

Număr

0

46

TRIMESTRUL 2

2026

Certificatele de finalizare a lucrărilor se eliberează pentru cel puțin 46 proiecte stabilite prin decretul de alocare a resurselor și identificate în mod unic de Codice Locale di Progetto (CLP). Lista proiectelor finalizate include următoarele:

-Porto di Salerno. Zona portuală. Consolidamento ed adeguamento funzionale di alcuni Moli e banchine (CLP: G51B21003170006)

-Porto di Napoli. Zona portuală. Prolungamento e rEmzamento della diga Duca D’Aosta (CLP: G65F20001560006)

-Porto di Salerno. Dragaggio del porto commerciale di Salerno e del canale di ingresso – fază 2 – Molo di ponente (CLP: G51B21003160006)

-Porto Canale Di Cagliari. Zona portuală. Avamporti: realizzazione di nuovi banchinamenti per l’ormeggio di navi Traghetto roll-on roll-off, ro-ro (CLP: D21G06000020003)

M5C3-14

Investiția 1.5: Sistemul de credite fiscale pentru investiții în sudul Italiei și în zona economică specială (ZES)

Țintă

Credite fiscale pentru sudul Italiei și zona economică specială (ZES)

NU EXISTĂ

Valoarea resurselor acordate (EUR)

0

500 000 000

TRIMESTRUL 2

2026

Acordarea a cel puțin 500 000 000 EUR de credite fiscale întreprinderilor pentru investiții de cel puțin 150 000 EUR efectuate în perioada 2022-2025 în regiunile sudice și în zona economică specială (ZES) pentru sud.

Măsura vizează următoarele linii de investiții:

1.Sisteme de producție (inclusiv orice echipamente strict conectate la instalațiile/utilajele care constituie sistemul) gestionate prin dispozitive digitale capabile să efectueze una sau mai multe faze ale ciclului produsului.

2.Sisteme de automatizare a producției care implică utilizarea de roboți, senzori și componente pentru a crește nivelul de flexibilitate și eficiență al liniilor de producție.

3.Hardware și software, inclusiv cele bazate pe platforme de cloud computing, dedicate: organizarea și prelucrarea unor cantități mari de date; gestionarea interfețelor, inclusiv a celor multimedia; utilizarea unor senzori avansați pentru prelucrarea informațiilor complexe; optimizarea prelucrării din perspectiva energiei și a vieții private; furnizarea de asistență de la distanță pentru echipamente specializate.

4.Instrumente electronice de creare de prototipuri și/sau producție avansată care vizează realizarea de procese digitale, de exemplu: 3d imprimare, tăiere cu laser și frezare CNC.

5.Bunuri și echipamente specializate pentru furnizarea de servicii avansate sau pentru desfășurarea de activități de cercetare și dezvoltare.

Nicio întreprindere care își desfășoară activitatea în sectoarele de activitate identificate prin codurile NACE 01, 08, 17, 19, 20, 22, 23, 24, 29, 30, 35, 38, 41, 42, 43, 49, 50 și 51 nu este luată în considerare pentru obiectiv.

O. MISIUNEA 6 COMPONENTA 1: Rețele de proximitate, facilități și telemedicină pentru asistență medicală teritorială

Obiectivul acestei componente este de a consolida Serviciul Național de Sănătate din Italia (NHS), printre altele, prin îmbunătățirea protecției împotriva riscurilor pentru sănătate legate de mediu și de schimbările climatice și printr-o mai bună reacție la nevoile comunităților în ceea ce privește asistența și asistența la nivel local. Asistența medicală locală este fragmentată și este supusă unor disparități regionale care au ca rezultat niveluri diferite de asistență medicală și rezultate în materie de sănătate de la o regiune la alta. Furnizarea de servicii integrate de îngrijire la domiciliu este considerată a fi scăzută, iar diferiții furnizori de servicii medicale și sociale sunt considerați a fi doar slab integrați. În plus, capacitatea Serviciului Național de Sănătate din Italia (NHS) de a aborda riscurile pentru sănătate legate de expunerea mediului și de schimbările climatice a fost testată de mai multe crize și urgențe de mediu care au evidențiat provocările cauzate de lipsa unor măsuri de prevenire suficiente. Obiectivul acestei componente a planului italian de redresare și reziliență este de a consolida Serviciul Național de Sănătate din Italia (NHS), printre altele prin îmbunătățirea protecției împotriva riscurilor pentru sănătate legate de mediu și de schimbările climatice și prin oferirea unui răspuns mai bun la nevoile comunităților în ceea ce privește asistența și asistența la nivel local.

Investițiile și reformele acestei componente contribuie la punerea în aplicare a recomandărilor specifice adresate Italiei în 2019 și 2020 cu privire la necesitatea de „a concentra politica economică legată de investiții asupra cercetării și inovării, precum și asupra calității infrastructurii, ținând seama de disparitățile regionale (recomandările specifice fiecărei țări 3 și 2019), de a „consolida reziliența și capacitatea sistemului de sănătate în domeniul sănătății, al produselor medicale critice și al infrastructurii” (recomandarea specifică fiecărei țări 1, 2020) și de a „concentra investițiile pe tranziția verde și pe cea digitală, în special pe [...] infrastructura digitală consolidată pentru a asigura furnizarea de servicii esențiale” (recomandarea specifică fiecărei țări 3, 2020).

O.1. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil

NU EXISTĂ

O.2. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil

NU EXISTĂ



O.3. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru împrumut

Reforma 1: Definirea unui nou model organizațional pentru rețeaua teritorială de asistență medicală.

Reforma constituie un element pregătitor pentru investițiile componentei. Aceasta stabilește un nou model de asistență medicală teritorială și creează o nouă structură instituțională de prevenire a sănătății și mediului și a climei. Acest lucru se realizează prin:

1.Stabilirea unui nou model organizațional pentru rețeaua teritorială de asistență medicală prin definirea unui cadru de reglementare care să identifice standardele structurale, tehnologice și organizaționale.

2.Definirea unei noi structuri instituționale de prevenire a aspectelor legate de sănătate, mediu și climă, urmând o abordare integrată („O singură sănătate”) și o viziune holistică („sănătatea planetară”).

Investiția 1.1: Casele comunitare de sănătate pentru îmbunătățirea asistenței sanitare teritoriale.

Obiectivul măsurii este de a înființa case comunitare de sănătate.

Investiția constă în activarea și agregarea serviciilor de asistență medicală primară, precum și în punerea în aplicare a unor centre de furnizare a asistenței (eficiente din punct de vedere energetic) pentru un răspuns integrat la nevoile de îngrijire.

Investiția 1.2: Domiciliul ca prim loc de îngrijire și telemedicină

Obiectivul măsurii este de a stimula îngrijirea la domiciliu și adoptarea pe scară largă a soluțiilor de telemedicină și de a sprijini inovarea în domeniul asistenței medicale.

Investiția constă în hardware și furnizarea de servicii sporite, în crearea de centre de coordonare teritorială („Centrali Operative Territoriali”), în finanțarea proiectelor de diagnosticare și monitorizare, în crearea unei platforme naționale pentru screeningul proiectelor de telemedicină și în inițiative de cercetare ad-hoc privind tehnologiile digitale în domeniul sănătății și al îngrijirii.

Investiția 1.3: Consolidarea asistenței medicale intermediare și a facilităților sale (spitalele comunitare)

Obiectivul măsurii este creșterea numărului de unități de asistență medicală intermediară.

Investiția constă în crearea de spitale comunitare, unități de asistență medicală pentru pacienții care, în urma unui episod de acuitate minoră sau a recidivei patologiilor cronice, necesită intervenții clinice de intensitate redusă și pe termen scurt.

O.4. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile împrumutului

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

Indicatori calitativi
(pentru jaloane)

Indicatori cantitativi
(pentru obiective)

Calendar orientativ pentru finalizare

Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte

Unitatea de măsură

Situația de referință

Obiectiv

Trimestru

Anul

M6C1-1

Reforma 1: Definirea unui nou model organizațional pentru rețeaua teritorială de asistență medicală

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației secundare (decretul ministerial) care prevede reforma organizării asistenței medicale.

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a legislației l

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2022

Intrarea în vigoare a legislației secundare (decret ministerial) care prevede:

— Definirea unui nou model organizațional al rețelei teritoriale de asistență medicală, prin definirea unui cadru de reglementare care să identifice standardele structurale, tehnologice și organizaționale în toate regiunile; definirea unei noi structuri instituționale de prevenire a problemelor de sănătate, mediu și climă, în conformitate cu abordarea „O singură sănătate”.

M6C1-2

Investiția 1.1: Casele comunitare de sănătate pentru îmbunătățirea asistenței sanitare teritoriale

Etapă de referință

Aprobarea unui contract de dezvoltare instituțională

Notificarea aprobării de către Ministerul Sănătății și Regiuni

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2022

Aprobarea unui contract de dezvoltare instituțională (Contratto Istituzionale di Sviluppo), în care Ministerul Sănătății din Italia este autoritatea responsabilă și de punere în aplicare, precum și participarea administrațiilor regionale împreună cu celelalte entități interesate pentru casele de sănătate comunitare:

Contractul de dezvoltare instituțională este un instrument de guvernanță care enumeră toate părțile adecvate identificate pentru punerea în aplicare a Casei comunitare de sănătate pentru îmbunătățirea asistenței sanitare teritoriale. Contractul identifică, de asemenea, obligațiile pe care fiecare regiune italiană și le va asuma pentru a garanta obținerea rezultatelor scontate în ceea ce privește Casa comunitară de sănătate.

Contractul viza sprijinirea coeziunii teritoriale, a dezvoltării și a creșterii economice, precum și accelerarea punerii în aplicare a intervențiilor complexe. Contractul de dezvoltare instituțională este deosebit de util pentru proiectele majore sau investițiile articulate în intervenții individuale legate funcțional între ele, care necesită o abordare integrată și utilizarea fondurilor structurale de investiții europene și a fondurilor naționale incluse, de asemenea, în planuri și programe operaționale finanțate din resurse naționale și europene.

M6C1-3

Investiția 1.1: Casele comunitare de sănătate pentru îmbunătățirea asistenței sanitare teritoriale

Țintă

Sunt activate serviciile caselor de sănătate comunitare

NU EXISTĂ

Număr

0

1 038

TRIMESTRUL 2

2026

Rapoarte ale experților independenți care confirmă activarea serviciilor, în conformitate cu standardele definite de punctele obligatorii din tabelul 4 din anexa 1 secțiunea 5 din DM 23 mai 2022 n.77 în cel puțin 1038 de case de sănătate comunitare.

Cel puțin 50 % din sprijinul MRR pentru costurile de investiții este dedicat construirii de clădiri noi (domeniul de intervenție 025b) în conformitate cu cerințele notei de subsol 5 din anexa VI la Regulamentul (UE) 2021/241 sau renovării clădirilor în vederea eficienței energetice (domeniul de intervenție 026), astfel cum a fost certificată de expertul independent.

M6C1-4

Investiția 1.2: Domiciliul ca prim loc de îngrijire și telemedicină

Etapă de referință

Aprobarea orientărilor care conțin modelul digital pentru punerea în aplicare a serviciilor de îngrijire la domiciliu

Orientări aprobate de Ministerul Sănătății

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2022

Orientările simplifică procesele necesare pentru îmbunătățirea îngrijirii la domiciliu prin dezvoltarea unor tehnici de monitorizare la distanță și prin automatizarea la domiciliu.

M6C1-5

Investiția 1.2: Domiciliul ca prim loc de îngrijire și telemedicină

Etapă de referință

Contract de dezvoltare instituțională aprobat de Ministerul Sănătății și Regiunilor

Notificarea contractului aprobat

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2022

Aprobarea unui contract de dezvoltare instituțională (Contratto Istituzionale di Sviluppo), Ministerul Sănătății din Italia fiind autoritatea responsabilă și de punere în aplicare și participarea administrațiilor regionale împreună cu celelalte entități implicate în îngrijirea la domiciliu.

Contractul de dezvoltare instituțională stabilește, pentru fiecare intervenție sau categorie de intervenții, calendarul, responsabilitățile contractanților, criteriile de evaluare și monitorizare și sancțiunile pentru orice neconformitate. Acesta definește, de asemenea, condițiile unei eventuale retrageri parțiale a intervențiilor sau alocarea resurselor relevante către un alt nivel de guvernare, în conformitate cu principiul subsidiarității.

M6C1-6

Investiția 1.2: Domiciliul ca prim loc de îngrijire și telemedicină

Țintă

Tratament la domiciliu

NU EXISTĂ

Număr

645 590

1 487 590

TRIMESTRUL 2

2025

Tratamentul la domiciliu pentru persoanele cu vârsta de peste 65 de ani trebuie să atingă o valoare anuală de cel puțin 1 487 590, măsurată prin indicatorul SIAD05bis – „Pe 65 s tratate în SIAD (Sistema informativo Assistenza domiciliare) în raport cu populația în vârstă” din tabloul de bord al Agenas.

M6C1-7

Investiția 1.2: Domiciliul ca prim loc de îngrijire și telemedicină

Țintă

Centre de coordonare complet operaționale (al doilea lot)

NU EXISTĂ

Număr

0

480

TRIMESTRUL 4

2024

Punctul crucial al acestei intervenții este intrarea în funcțiune a cel puțin 480 de centre de coordonare teritorială („Centrali Operative Territoriali”) cu funcția de coordonare și conectare a diferitelor servicii de sănătate teritorială, socială și spitalicească, precum și a rețelei de urgență, pentru a asigura continuitatea, accesibilitatea și integrarea asistenței medicale.

M6C1-8

Investiția 1.2: Domiciliul ca prim loc de îngrijire și telemedicină

Țintă

Cel puțin un proiect de telemedicină atribuit fiecărei regiuni (luând în considerare atât proiectele care vor fi puse în aplicare în fiecare regiune, cât și cele care pot fi dezvoltate ca parte a unor consorții între regiuni)

NU EXISTĂ

Număr

0

20

TRIMESTRUL 4

2023

Strategia națională privind telemedicina promovează și finanțează dezvoltarea și extinderea de noi proiecte și soluții de telemedicină în cadrul sistemelor regionale de sănătate și, ca atare, reprezintă un factor-cheie (tehnologic) pentru punerea în aplicare a abordării consolidate a asistenței medicale la distanță, cu un accent deosebit pe pacienții cronici.

M6C1-9

Investiția 1.2: Domiciliul ca prim loc de îngrijire și telemedicină

Țintă

Asistență prin intermediul instrumentelor de telemedicină

NU EXISTĂ

Număr

0

300 000

TRIMESTRUL 4

2025

Indicatorul privind asistența prin instrumente de telemedicină, bazat pe indicatorii Platformei Naționale de Telemedicină (PNT) și monitorizat prin tabloul de bord al Agenas, trebuie să atingă o valoare de cel puțin 300 000 de persoane.

M6C1-10

Investiția 1.3: Consolidarea asistenței medicale intermediare și a facilităților sale (spitalele comunitare)

Etapă de referință

Aprobarea unui contract de dezvoltare instituțională (Contratto Istituzionale di Sviluppo)

Notificarea aprobării contractului de dezvoltare instituțională

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2022

Aprobarea unui contract de dezvoltare instituțională (Contratto Istituzionale di Sviluppo), Ministerul Sănătății din Italia fiind autoritatea responsabilă și de punere în aplicare, precum și participarea administrațiilor regionale împreună cu celelalte entități implicate în spitalele comunitare.

Contractul de dezvoltare instituțională enumeră toate siturile adecvate identificate pentru investiții, precum și obligațiile pe care fiecare regiune trebuie să și le asume pentru a garanta realizarea rezultatului preconizat. În caz de încălcare de către o regiune, Ministerul Sănătății se adresează comisarului „ad acta”. În ceea ce privește parcul tehnologic al instalațiilor, adică toate instrumentele, licențele și interconexiunile, se preferă metodele de achiziție agregate.

M6C1-11

Investiția 1.3: Consolidarea asistenței medicale intermediare și a facilităților sale (spitalele comunitare)

Țintă

Spitale comunitare renovate, interconectate și echipate din punct de vedere tehnologic

NU EXISTĂ

Număr

0

307

TRIMESTRUL 2

2026

Rapoarte ale experților independenți care confirmă activarea serviciilor în conformitate cu standardele definite în anexa 1 secțiunea 11 din DM 23 mai 2022 n.77 în cel puțin 307 de spitale comunitare.

P. MISIUNEA 6 COMPONENTA 2: Inovarea, cercetarea și digitalizarea serviciilor naționale de asistență medicală

Această componentă a planului de redresare și reziliență al Italiei vizează asigurarea condițiilor favorizante necesare pentru o mai mare reziliență a serviciului național de sănătate prin: (I) înlocuirea tehnologiilor medicale învechite în spitale; (II) dezvoltarea unei îmbunătățiri structurale semnificative a siguranței clădirilor spitalelor; (III) îmbunătățirea sistemelor de informații privind sănătatea și a instrumentelor digitale; (IV) promovarea și consolidarea sectorului cercetării științifice; (V) consolidarea resurselor umane.

Investițiile și reformele din cadrul acestei componente contribuie la punerea în aplicare a recomandărilor specifice fiecărei țări adresate Italiei în 2020 și 2019 cu privire la necesitatea de „a consolida reziliența și capacitatea sistemului de sănătate în domeniul sănătății, al produselor medicale critice și al infrastructurii” (recomandarea specifică fiecărei țări 1, 2020), de a „concentra investițiile pe tranziția verde și digitală, în special pe [...] infrastructura digitală consolidată pentru a asigura furnizarea de servicii esențiale” (recomandările specifice fiecărei țări 3 și 2020) și de a „concentra politica economică legată de investiții asupra cercetării și inovării, precum și asupra calității infrastructurii, ținând seama și de disparitățile regionale” (recomandarea specifică fiecărei țări 3, 2019). 

P.1. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil

Reforma 1: Revizuirea și actualizarea cadrului juridic actual al institutelor științifice pentru spitalizare și îngrijire (IRCCS)

Reforma vizează reorganizarea rețelei institutelor științifice pentru spitalizare și îngrijire (IRCCS) pentru (i) îmbunătățirea calității sistemului național de sănătate (NHS), (ii) îmbunătățirea relației dintre sănătate și cercetare și (iii) revizuirea regimului juridic al IRCCS și a politicilor de cercetare care țin de competența Ministerului Sănătății din Italia.

Reforma trebuie să îmbunătățească guvernanța SIRI-urilor publice prin (i) îmbunătățirea gestionării strategice, (ii) o mai bună definire a competențelor și a domeniilor de competență și (iii) definirea cuprinzătoare a normelor privind statutul directorului științific al IRCCS-urilor publice și al personalului de cercetare.

În cele din urmă, o submăsură specifică care diferențiază IRCCS-urile pe baza activității lor (un singur specialist sau generalist), creează o rețea integrată de IRCCS și facilitează schimbul de expertiză între IRCCS-uri înseși și celelalte structuri ale NHS din Italia.

Investiția 2.1: Consolidarea și consolidarea cercetării biomedicale NHS

Obiectivul măsurii este de a majora finanțarea sistemului de cercetare biomedicală.

Investiția constă în promovareaproiectelor de validare a conceptului, precum și în finanțarea inițiativelor de cercetare în domeniul bolilor rare, al cancerelor rare și al altor boli cu impact ridicat asupra sănătății.

Investiția 2.2: Dezvoltarea competențelor tehnico-profesionale, digitale și manageriale ale profesioniștilor din sistemul de sănătate

Această investiție constă în creșterea burselor pentru cursul specific în medicină generală; lansarea unui plan de formare privind siguranța infecțiilor spitalicești pentru întregul personal al NHS; activarea unui parcurs de formare pentru personalul cu roluri de vârf în cadrul organismelor NHS în ceea ce privește competențele manageriale și digitale și finanțarea contractelor de formare medicală specializată.

P.2.    Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

Indicatori calitativi
(pentru jaloane)

Indicatori cantitativi
(pentru obiective)

Calendar orientativ pentru finalizare

Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte

Unitatea de măsură

Situația de referință

Obiectiv

Trimestru

Anul

M6C2-1

Reforma 1: Revizuirea și actualizarea cadrului juridic actual al Institutelor științifice pentru spitalizare și îngrijire (IRCCS) și a politicilor de cercetare ale Ministerului Sănătății pentru a consolida legătura dintre cercetare, inovare și asistența medicală

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretului legislativ care prevede reorganizarea reglementărilor privind institutele științifice de spitalizare și îngrijire (IRCSS)

Dispoziție din decret care indică data de intrare în vigoare

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Reforma reorganizează rețeaua IRCCS pentru a îmbunătăți calitatea și excelența NHS, îmbunătățind relația dintre sănătate și cercetare, revizuind regimul juridic al IRCCS și politicile de cercetare care țin de competența Ministerului Sănătății din Italia.

Reforma include măsuri pentru: consolidarea legăturii dintre cercetare, inovare și asistența medicală; îmbunătățirea guvernanței IRCCS-urilor publice prin îmbunătățirea gestionării strategice și printr-o mai bună definire a competențelor și a domeniilor de competență.

M6C2-2

Investiția 2.1: Consolidarea și consolidarea cercetării biomedicale NHS

Țintă

Proiecte de cercetare finanțate privind PoC (validarea conceptului) și formele rare de cancer și boli

NU EXISTĂ

Număr

0

200

TRIMESTRUL 2

2025

Acordarea de fonduri pentru proiecte de cercetare în domeniul bolilor rare și al cancerelor rare și al dovezii conceptului (PoC). 
Acordarea de finanțare pentru proiectele de cercetare PoC și privind bolile rare și cancerul rar se realizează prin intermediul unei proceduri de licitație publică.

Cel puțin 200 proiecte de cercetare trebuie să fi primit o primă tranșă de finanțare.

M6C2-3

Investiția 2.1: Consolidarea și consolidarea cercetării biomedicale NHS

Țintă

Proiecte de cercetare finanțate în domeniul bolilor cu impact ridicat asupra sănătății

NU EXISTĂ

Număr

0

324

TRIMESTRUL 2

2025

Acordarea de fonduri pentru proiecte de cercetare în domeniul bolilor cu impact ridicat asupra sănătății. 
Acordarea de finanțare pentru proiectele de cercetare privind bolile cu impact ridicat asupra sănătății se realizează prin intermediul unei proceduri de licitație publică.

Cel puțin 324 proiecte de cercetare trebuie să fi primit o primă tranșă de finanțare.

M6C2-16

Investiția 2.2: Dezvoltarea competențelor tehnico-profesionale, digitale și manageriale ale profesioniștilor din sistemul de sănătate

Țintă

Formare privind competențele manageriale și digitale pentru personalul medical

NU EXISTĂ

Număr

0

4 500

TRIMESTRUL 2

2026

Certificate de participare la cursuri de formare privind competențele manageriale sau digitale pentru 4 500 de angajați ai Serviciului Național de Sănătate.

M6C2-17

Investiția 2.2: Dezvoltarea competențelor tehnico-profesionale, digitale și manageriale ale profesioniștilor din sistemul de sănătate

Țintă

Atribuirea contractelor de formare de medic specialist

NU EXISTĂ

Număr

0

4 200

TRIMESTRUL 2

2026

Atribuirea a 4 200 contracte de formare medicală specializată pe o perioadă de cinci ani

P.3. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru împrumut

Investiția 1.1: Actualizarea digitală a echipamentelor tehnologice ale spitalelor

Obiectivul măsurii este de a spori productivitatea personalului medical, de a îmbunătăți calitatea proceselor, de a asigura siguranța pacienților și furnizarea de servicii de înaltă calitate.

Investiția constă în modernizarea echipamentelor medicale de mari dimensiuni, informatizarea proceselor spitalelor cu un departament de urgență de prim și al doilea nivel („Dipartimenti Emergenza e Accettazione”, DEA) și creșterea numărului de paturi în unitățile de terapie intensivă și semiintensivă din spitalele Serviciului Național de Sănătate.

Investiția 1.2: Către un spital sigur și durabil

Obiectivul acestei măsuri este de a spori siguranța spitalelor prin intervenții de modernizare seismică a spitalelor și printr-o intervenție multianuală pentru renovarea și modernizarea cadrului fizic și tehnologic al bunurilor imobile din domeniul sănătății publice.

Investiția 1.3: Consolidarea infrastructurii tehnologice și a instrumentelor de colectare, prelucrare, analiză și simulare a datelor

Obiectivul acestei măsuri este de a îmbunătăți furnizarea de asistență medicală, analiza asistenței medicale și capacitatea predictivă a NHS din Italia. Investiția constă în consolidarea infrastructurii și a utilizării dosarelor electronice de sănătate (DES) existente și în consolidarea infrastructurii și a instrumentelor tehnologice și analitice ale Ministerului Sănătății.

Investiția 2.2: Dezvoltarea competențelor tehnico-profesionale, digitale și manageriale ale profesioniștilor din sistemul de sănătate

Această investiție constă în creșterea burselor pentru cursul specific în medicină generală; lansarea unui plan de formare privind siguranța infecțiilor spitalicești pentru întregul personal al NHS; activarea unui parcurs de formare pentru personalul cu roluri de vârf în cadrul organismelor NHS în ceea ce privește competențele manageriale și digitale și finanțarea contractelor de formare medicală specializată.

P.4. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile împrumutului

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

Indicatori calitativi
(pentru jaloane)

Indicatori cantitativi
(pentru obiective)

Calendar orientativ pentru finalizare

Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte

Unitatea de măsură

Situația de referință

Obiectiv

Trimestru

Anul

M6C2-4

Investiția 1.1: Actualizarea digitală a echipamentelor tehnologice ale spitalelor

Etapă de referință

Plan de reorganizare aprobat de Ministerul Sănătății/Regiunile italiene

Notificarea aprobării

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2021

Aprobarea planului de reorganizare pentru consolidarea capacității spitalelor NHS de a aborda în mod adecvat situațiile de urgență pandemică prin creșterea numărului de paturi în unitățile de terapie intensivă și subintensivă.

Planul de reorganizare spitalicească va crește numărul de paturi disponibile în unitățile de terapie intensivă și semiintensivă din spitalele NHS.

M6C2-5

Investiția 1.1: Actualizarea digitală a echipamentelor tehnologice ale spitalelor

Etapă de referință

Aprobarea contractului de dezvoltare instituțională

Notificarea semnării contractului de dezvoltare instituțională de către Ministerul Sănătății și Regiunile Italiene

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2022

Aprobarea unui contract de dezvoltare instituțională (Contratto Istituzionale di Sviluppo), Ministerul Sănătății din Italia fiind autoritatea responsabilă și de punere în aplicare, precum și participarea administrațiilor regionale și a altor părți interesate importante.

Contractul de dezvoltare instituțională este instrumentul identificat de legislația națională în vigoare (dispozițiile coroborate ale articolului 1 și ale articolului 6 din Decretul legislativ nr. 88 din 31 mai 2011 și ale articolului 7 din Decretul legislativ nr. 91 din 20 iunie 2017, prin Legea nr. 123 din 3 august 2017) pentru a accelera punerea în aplicare a proiectelor strategice, conectate funcțional între ele. Contractul de dezvoltare instituțională trebuie să enumere toate siturile adecvate identificate pentru iinvestiții, precum și obligațiile pe care fiecare regiune trebuie să și le asume pentru a garanta obținerea rezultatului scontat. În caz de încălcare de către o regiune, Ministerul Sănătății se adresează comisarului „ad acta”.

M6C2-6

Investiția 1.1: Actualizarea digitală a echipamentelor tehnologice ale spitalelor

Țintă

Livrarea de echipamente de diagnosticare de mari dimensiuni

NU EXISTĂ

Număr

0

3 100

TRIMESTRUL 2

2026

Certificate de testare sau autorizații de utilizare pentru 3 100 echipamente de diagnosticare de mari dimensiuni. Numărul și tipologiile echipamentelor care trebuie livrate sunt: 290 echipamente (RMN – rezonanță magnetică nucleară – la 1.5 T sau mai mult; Acceleratoare liniare; PET/CT – tomografie cu emisie de positron/tomografie computerizată); 655 echipamente (Angiografie; Camere gamma, camere Gamma/CT – tomografie computerizată; CT – tomografia computerizată); 2155 echipamente (sisteme fixe cu raze X; Mamografie; Ultrasunete).

M6C2-7

Investiția 1.1: Actualizarea digitală a echipamentelor tehnologice ale spitalelor

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice

Notificarea tuturor contractelor de achiziții publice atribuite.

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2022

Publicarea procedurilor de licitație (Consip Framework agreement) și încheierea de contracte cu furnizorii de servicii și digitalizarea spitalelor clasificate la nivelul DEA I și II)

Contractele includ achiziționarea de: a) Centrul de prelucrare a datelor (DPC), inclusiv TIC și orice lucrări auxiliare, necesare pentru informatizarea întregii structuri spitalicești; b) achiziționarea de tehnologii informatice hardware și/sau software, de tehnologii electromedicale, precum și de tehnologii suplimentare și orice lucrări auxiliare necesare pentru informatizarea departamentelor spitalicești. Evaluarea nivelului actual de digitalizare, înainte de punerea în aplicare a intervenției, va permite ajustarea acestei evaluări, în funcție de nevoile reale ale fiecărei regiuni/fiecărui spital.

M6C2-8

Investiția 1.1: Actualizarea digitală a echipamentelor tehnologice ale spitalelor

Țintă

Spitalele sunt digitalizate (DEA – Departamentul pentru situații de urgență și de admisie – nivelul I și nivelul II)

NU EXISTĂ

Număr

0

280

TRIMESTRUL 4

2025

Obiectivul trebuie atins atunci când digitalizarea fiecărui departament de urgență și de acceptare de nivel primar și secundar (DEA) a fost ridicată cu cel puțin o etapă, în conformitate cu modelul de adoptare a fișei medicale electronice (Emram), astfel cum a fost certificat printr-un raport al Societății de Informații și Management al Asistenței Medicale (HIMMS), ajungând la etapa a doua sau mai mult din scara de maturitate pentru cel puțin 50 DEA.

Sunt permise instrumentele de achiziții publice puse la dispoziție de Consip („Concessionaria Servizi Informativi Pubblici”) – în plus față de cele închise până în 31/12/2022 – precum și piața electronică a administrației publice (Mepa) sau sistemul de achiziții dinamice al administrației publice (SDAPA) pentru achiziții auxiliare.

M6C2-9

Investiția 1.1: Actualizarea digitală a echipamentelor tehnologice ale spitalelor

Țintă

Paturi suplimentare prevăzute în UIC și în terapie subintensivă

NU EXISTĂ

Număr

5 922

TRIMESTRUL 2

2026

Dovada finalizării intervențiilor pentru furnizarea sau conversia a cel puțin 5 922 de paturi și paturi de terapie intensivă în zona semiintensivă cu echipamente de ventilație aferente, în conformitate cu regulamentul relevant (articolul 2, DL 34/2020). Furnizarea de paturi de terapie intensivă este de cel puțin 40 % din totalul paturilor prevăzute de această măsură.

M6C2-10

Investiția 1.2: Către un spital sigur și durabil

Țintă

Intervențiile antiseismice în unitățile spitalicești sunt finalizate

NU EXISTĂ

Număr

0

84

TRIMESTRUL 2

2026

Raport privind structura completă sau certificatul de testare statică eliberat pentru cel puțin 84 de intervenții antiseismice în unitățile spitalicești.

M6C2-10 8

Investiția 1.2: Către un spital sigur și durabil

Țintă

Plata resurselor MRR pentru proiecte în temeiul articolului 20 din Legea financiară nr. 67/88 – Construirea asistenței medicale

NU EXISTĂ

Număr

0

225 000 000

TRIMESTRUL 2

2026

Dovada plății în valoare de 225 000 000 EUR pentru executarea intervențiilor în domeniul renovării clădirilor și/sau al modernizării tehnologice a unităților medicale legate de acordurile de program în temeiul articolului 20l. 67/88 și efectuate de Ministerul Sănătății cu regiunea sau provincia autonomă respectivă.

M6C2-11

Investiția 1.3: Consolidarea infrastructurii tehnologice și a instrumentelor de colectare, prelucrare, analiză și simulare a datelor

Țintă

Medicii generaliști care alimentează dosarul electronic de sănătate.

NU EXISTĂ

Procent

0

85

TRIMESTRUL 4

2025

Medicii generaliști (MMG/PLS) care utilizează dosarul electronic de sănătate ating cel puțin 85 % din total. Obiectivul este atins prin verificarea în tabloul de bord al monitorizării DES a valorii la nivel național a indicatorului 2 menționat în anexa 2 la Decretul din 8 august 2022 și prin modificări.

M6C2-12

Investiția 1.3: Consolidarea infrastructurii tehnologice și a instrumentelor de colectare, prelucrare, analiză și simulare a datelor

Etapă de referință

Sistemul de carduri de asigurări de sănătate și infrastructura pentru interoperabilitatea dosarului electronic de sănătate sunt operaționale.

Intrarea în funcțiune a sistemului de carduri de asigurări de sănătate 
și a infrastructurii pentru interoperabilitatea DES.

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2026

Certificate de testare care confirmă punerea în funcțiune a sistemului de carduri de asigurări de sănătate și a infrastructurii pentru interoperabilitatea fișei electronice de sănătate și implementarea sistemului „EcoSistema Dati Sanitari” (EDS).

M6C2-13

Investiția 1.3: Consolidarea infrastructurii tehnologice și a instrumentelor de colectare, prelucrare, analiză și simulare a datelor

Țintă

Dosarul electronic de sănătate este utilizat pentru majoritatea dosarelor medicale

NU EXISTĂ

Procent

0

90

TRIMESTRUL 2

2026

Producția de documente DES nativi din totalul documentelor ajunge la 90 %. Obiectivul este atins prin verificarea, în tabloul de bord al monitorizării DES, a valorii, la nivel național, a indicatorului 1 menționat în anexa 2 la Decretul din 8 august 2022 și a modificărilor, cel puțin în ceea ce privește următoarele documente: Scrisoare de externare a spitalului; raport privind încăperile de urgență; raportul laboratorului; raport de radiologie; raport privind anatomia patologică.

M6C2-14

Investiția 2.2: Dezvoltarea competențelor tehnico-profesionale, digitale și manageriale ale profesioniștilor din sistemul de sănătate

Țintă

Se acordă burse pentru formare specifică în medicină generală.

NU EXISTĂ

Număr

0

1 800

TRIMESTRUL 2

2023

Această investiție va spori bursele pentru cursul specific în medicină generală, garantând finalizarea a 3 cicluri de formare de trei ani.

M6C2-15

Investiția 2.2: Dezvoltarea competențelor tehnico-profesionale, digitale și manageriale ale profesioniștilor din sistemul de sănătate

Țintă

Se acordă burse suplimentare pentru formare specifică în medicină generală.

NU EXISTĂ

Număr

1 800

2 700

TRIMESTRUL 2

2024

Această investiție va spori bursele pentru cursul specific în medicină generală, garantând finalizarea a 3 cicluri de formare de trei ani.

Q.MISSION 7: REPowerEU

Capitolul privind REPowerEU vizează consolidarea rețelelor de distribuție, transport și distribuție, inclusiv a celor legate de gaze; accelerarea producției de energie din surse regenerabile, reducerea cererii de energie, creșterea eficienței energetice și crearea de competențe în sectorul public și în cel privat pentru tranziția verde; promovarea lanțurilor valorice ale energiei din surse regenerabile și hidrogenului prin măsuri de facilitare a accesului la credite și credite fiscale.

Componenta abordează recomandările specifice fiecărei țări adresate Italiei în 2022 și 2023. În special, scopul său este de a accelera implementarea unei capacități suplimentare de energie din surse regenerabile prin investiții în proiecte majore de interconexiuni electrice (și anume, două interconexiuni care leagă Sardinia și Sicilia de continent), modernizarea rețelei naționale de transport și simplificarea procedurilor de autorizare. Aceasta contribuie la creșterea capacității transportului intern de gaze pentru a depăși blocajele, pentru a diversifica importurile de energie și pentru a consolida securitatea aprovizionării. Aceasta promovează mobilitatea durabilă prin reducerea subvențiilor dăunătoare mediului și prin consolidarea parcului feroviar. Aceasta contribuie la reducerea dependenței de combustibilii fosili prin electrificarea consumului gospodăriilor și creșterea rezilienței rețelei. Aceasta contribuie la creșterea eficienței energetice în sectorul rezidențial și în cel corporativ, inclusiv prin sisteme de stimulente și instrumente financiare specifice. În cele din urmă, aceasta include reforme și investiții menite să îmbunătățească furnizarea și dobândirea competențelor necesare pentru tranziția verde – atât în sectorul privat, cât și în cel public.

Nouă proiecte au o dimensiune transfrontalieră. Trei dintre acestea au un impact transfrontalier direct: 1) o investiție care contribuie la construirea unei interconexiuni electrice între Sardinia, Corsica și Toscana; 3) o investiție într-o stație de comprimare care va crește exportul de gaze către Europa Centrală. Alte proiecte aduc beneficii indirecte statelor membre transfrontaliere prin abordarea blocajelor interne în ceea ce privește transportul și distribuția energiei și prin creșterea eficienței și a rezilienței rețelei.

Se preconizează că nicio măsură din cadrul acestei componente nu prejudiciază în mod semnificativ obiectivele de mediu în sensul articolului 17 din Regulamentul (UE) 2020/852, ținând seama de descrierea măsurilor și a măsurilor de atenuare prevăzute în planul de redresare și reziliență în conformitate cu Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” [C (2023) 6454 final], în timp ce principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” nu se aplică investiției 13 – Faza 1 a liniei adriatice (stația de compresoare de la Sulmona și gazoductul Sestino-Minerbio) și investiției 14 – Infrastructura transfrontalieră de export de gaze, în conformitate cu articolul 21c alineatul (6) litera (pf) din Regulamentul (UE) 2021/241.

ÎNTREBAREA 1    Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil

Reforma 1. Simplificarea procedurilor de autorizare pentru energia din surse regenerabile la nivel central și local

Obiectivul acestei reforme este de a consolida și de a raționaliza legislația existentă și dispozițiile care reglementează autorizarea surselor regenerabile de energie. Reforma constă în adoptarea și intrarea în vigoare a unui act juridic (cunoscut și sub denumirea de Testo Unico) care colectează, compilează și consolidează normele care reglementează autorizarea surselor regenerabile de energie și înlocuiește legislația anterioară în această privință. Reforma urmărește, de asemenea, să stabilească cadrul juridic pentru identificarea „zonelor pretabile accelerării proiectelor de producere a energiei din surse regenerabile” și să instituie o platformă digitală cu o singură intrare pentru solicitarea de autorizații la nivel național și subnațional pentru instalarea surselor regenerabile de energie.



Reforma 2. Reducerea subvențiilor dăunătoare mediului

Obiectivul acestei reforme este de a conduce la o reducere a subvențiilor dăunătoare mediului, pe baza Catalogului din 2022 al subvențiilor dăunătoare mediului, publicat de MASE. Reforma constă în adoptarea unui raport privind consultarea părților interesate și a unor acte juridice.

Reforma 3. Reducerea costurilor de racordare la rețeaua de gaze a biometanului

Reforma urmărește să faciliteze includerea biometanului în sistemul energetic și pe piața energiei și să creeze o nouă capacitate de producție de biometan durabil în conformitate cu Directiva (UE) 2018/2001 (Directiva privind energia din surse regenerabile) și cu actele sale delegate și, în special, să favorizeze flexibilitatea și eficiența rețelei de gaze naturale prin facilitarea trecerii la biometan. Reforma constă în intrarea în vigoare a unor acte juridice menite să reducă costurile de racordare ale instalațiilor de producție a biometanului durabil și să încurajeze investițiile care vizează utilizarea biometanului durabil în rețelele de gaze naturale.

Reforma 4. Atenuarea riscului financiar asociat CAEE-urilor din surse regenerabile (contracte de achiziție de energie electrică)

Obiectivul reformei este de a institui un sistem de garanții care să atenueze riscul financiar asociat contractelor de achiziție de energie electrică din surse regenerabile cu o durată de cel puțin trei ani.

Reforma:

I)să solicite fiecărui operator să garanteze acoperirea parțială a contravalorii contractelor de achiziție de energie electrică prin intermediul instrumentelor de garantare furnizate pe piața energiei electrice;

II)să introducă măsuri de atenuare a riscului de neîndeplinire a obligațiilor de plată, inclusiv cerințe și constrângeri asupra ofertantului și sancțiuni de reglementare în caz de neîndeplinire a obligațiilor de plată de către producător;

III)să identifice o entitate instituțională care să își asume rolul de vânzător/cumpărător de ultimă instanță, care ar prelua de la contrapartea aflată în dificultate și să asigure îndeplinirea obligațiilor asumate față de contrapartea performantă.

Reforma 5. Plan pentru noi competențe – Tranziții

Obiectivul reformei este de a alinia mai bine programele de formare la nevoile pieței forței de muncă pentru a combate necorelarea competențelor, acordând o atenție deosebită competențelor verzi și digitale. Această reformă constă în adoptarea și intrarea în vigoare a actelor juridice la nivel național de actualizare a noului plan pentru competențe („Piano Nuove Competenze – Transizioni”) și a actelor juridice regionale.

Investiția 1. Măsură extinsă: Rețele inteligente

Obiectivul acestei investiții este de a digitaliza rețeaua de distribuție a energiei electrice ca o extindere a investiției 2.1 (Consolidarea rețelelor inteligente) în cadrul componentei 2 a misiunii 2. Investiția constă în intervenții pe porțiuni de rețea de tensiune medie și joasă, electrificând astfel consumul de energie cu cel puțin 230 000 de locuitori mai mare decât cel prevăzut în măsura M2C2.

Investiția 2. Măsură extinsă: Intervenții pentru creșterea rezilienței rețelei electrice

Obiectivul acestei investiții este de a spori reziliența rețelei electrice la fenomenele meteorologice extreme, ca o creștere a investiției 2.2 în componenta 2 a misiunii 2. Investiția constă în acordarea de granturi operatorilor de transport și de sistem și operatorilor de sisteme de distribuție pentru lucrări la infrastructura de energie electrică corespunzătoare unei reziliențe sporite pentru cel puțin 648 km de rețea electrică, pe lângă ceea ce este deja prevăzut de măsura M2C2.

Investiția 3. Măsură extinsă: Producția de hidrogen în situri dezafectate (văi de hidrogen)

Obiectivul acestei investiții este de a crea noi văi de hidrogen, și anume producția locală și utilizarea hidrogenului din surse regenerabile în industrie, IMM-uri și transportul local, ca o extindere a investiției 3.1 din componenta 2 a misiunii 2. Investiția în faza de extindere constă în realizarea a 2 proiecte suplimentare de producere a hidrogenului în zonele industriale abandonate, în comparație cu cele prevăzute de investiția 3.1 din componenta 2 a misiunii 2.

Investiția 4. Legătură tireniană

Obiectivul acestei investiții este de a spori integrarea sudului Italiei în rețeaua națională de transport. Această investiție constă în construirea „liniei de interconexiune estică” a legăturii tireniene dintre Sicilia și Campania, în special instalarea cablurilor de curent continuu de la punct la punct (HVDC) între Eboli și Caracoli.

Investiția 5. SA.CO.I.3

Obiectivul acestei investiții este de a moderniza infrastructura de transport al energiei electrice care leagă Sardinia de restul Italiei, prin Corsica, și de a spori integrarea acesteia în rețeaua națională de transport. Această investiție constă în construirea de coșuri (infrastructură externă) ale stațiilor de conversie din Codrongianos și Suvereto pentru proiectul de interconectare „Sardinia – Corsica – Italia 3”.

Investiția 7. Rețeaua națională inteligentă de transport

Obiectivul acestei investiții este de a digitaliza rețeaua națională de transport și de a îmbunătăți sistemul de gestionare și control exploatat de operatorul de transport și de sistem. Investiția constă în instalarea de echipamente de protocol securizat 104 și 5G sau de arhitectură TIC în stațiile electrice, precum și în sisteme industriale de monitorizare a internetului obiectelor pe piloni electrici.

 Investiția 8. Aprovizionarea durabilă, circulară și sigură cu materii prime critice

Obiectivul acestei investiții este de a sprijini recuperarea și reciclarea materiilor prime critice și, prin urmare, a lanțurilor valorice din domeniul MPC și al tehnologiilor legate de tranziția verde. Investiția constă în analizarea nevoilor viitoare în materie de MPC și a potențialului proiectării ecologice de a-și reduce cererea, precum și în sprijinirea creării unei baze de date publice pentru localizarea „minelor urbane” și a deșeurilor în minele abandonate. Acesta constă, de asemenea, în finanțarea proiectelor de C &D privind proiectarea ecologică și reciclarea deșeurilor de echipamente electrice și electronice, precum și în echiparea laboratoarelor pentru a crea un centru unic pentru mineritul urban și proiectarea ecologică.

Investiția 10. Proiect-pilot privind competențele „Crescere verde”

Obiectivul acestei investiții este de a promova competențele verzi cu implicarea sectorului privat. Măsura constă în furnizarea de intervenții de scurtă durată în materie de formare, axate pe competențele verzi.

Investiția 11. Consolidarea parcului feroviar regional de transport public cu trenuri cu emisii zero și serviciu universal

Obiectivul investiției este reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră generate de transportul feroviar și modernizarea parcului feroviar. Această investiție constă în înregistrarea a cel puțin 75 de trenuri de călători cu emisii zero.

Investiția 18 – Măsură de extindere: Program de reînnoire a parcului de vehicule utilitare ușoare și private cu vehicule electrice

Această investiție vizează reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră și a poluării aerului cauzate de transportul rutier în zonele urbane. Această investiție constă într-un sistem de casare a autoturismelor prin care un vehicul termic este restituit și înlocuit cu un vehicul nou achiziționat cu emisii zero.

ÎNTREBAREA 2    Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă de referință

/Țintă

Nume

Indicatori calitativi 
(pentru jaloane)

Indicatori cantitativi
(pentru obiective)

Calendar orientativ pentru finalizare

Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte

Unitatea de măsură

Situația de referință

Obiectiv

Trimestru

Anul

M7-1

Reforma 1: Simplificarea procedurilor de autorizare pentru energia din surse regenerabile

Etapă de referință

Cadrul juridic pentru identificarea „zonelor pretabile accelerării proiectelor de producere a energiei din surse regenerabile”

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a cadrului juridic pentru identificarea zonelor pretabile accelerării proiectelor de producere a energiei din surse regenerabile

TRIMESTRUL 4

2024

Intrarea în vigoare a legislației primare care stabilește cadrul juridic pentru identificarea „zonelor pretabile accelerării proiectelor de producere a energiei din surse regenerabile”.

Cadrul juridic:

1)    să solicite cartografierea potențialului de energie din surse regenerabile în întreaga țară;

2)    pe baza cartografierii, să stabilească un prim set de zone, stabilind un set minim pentru identificarea viitoare a zonelor pretabile accelerării proiectelor de producere a energiei din surse regenerabile;

3)    pe baza setului minim de zone, solicită regiunilor și provinciilor autonome să identifice zonele pretabile accelerării proiectelor de producere a energiei din surse regenerabile până la 21 februarie 2026;

4)    să confere guvernului central dreptul de a exercita competențe de substituție în cazul în care regiunile sau provinciile autonome nu identifică zonele pretabile accelerării proiectelor de producere a energiei din surse regenerabile până la 21 februarie 2026;

5)    să solicite identificarea zonelor offshore pentru utilizarea surselor regenerabile de energie în concordanță cu planurile de amenajare a spațiului maritim.

M7-2

Reforma 1: Simplificarea procedurilor de autorizare pentru energia din surse regenerabile

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a actului juridic (Testo Unico)

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a actului juridic

TRIMESTRUL 2

2025

Intrarea în vigoare a unui act juridic (Testo Unico) care colectează, compilează și consolidează normele care reglementează autorizarea surselor regenerabile de energie și înlocuiește legislația anterioară în această privință.

Testo Unico stabilește, de asemenea, „reguli de plafonare” privind autorizarea, astfel încât regiunile să nu poată pune în aplicare norme mai stricte decât cele prevăzute în legislația națională.

M7-3

Reforma 1: Simplificarea procedurilor de autorizare pentru energia din surse regenerabile

Etapă de referință

Instituirea platformei digitale cu o singură intrare pentru autorizațiile legate de sursele regenerabile de energie

Instituirea platformei digitale cu o singură intrare pentru autorizarea legată de sursele regenerabile de energie

TRIMESTRUL 4

2025

Platforma digitală cu o singură intrare este online și permite operatorilor să solicite autorizațiile (Autorizzazione Unica, Procedura Autorizzativa semplificata) legate de instalarea surselor regenerabile de energie la nivel național și subnațional și să încarce informații privind centralele instalate în cadrul Edilizia Libera.

Placa se construiește în jurul principiului „doar o singură dată”, conform căruia solicitanții sunt obligați să furnizeze aceleași informații sau documente instituțiilor publice o singură dată.

M7-4

Reforma 2: Reducerea subvențiilor dăunătoare mediului

Etapă de referință

Adoptarea unui raport guvernamental, care prezintă rezultatul unei consultări guvernamentale cu părțile interesate în vederea reducerii subvențiilor dăunătoare mediului.

Adoptarea raportului guvernului

TRIMESTRUL 4

2024

Un raport prezintă acțiunile întreprinse pentru consultarea părților interesate relevante cu privire la reforma subvențiilor dăunătoare mediului, inclusiv contribuțiile primite de părțile interesate. Printre părțile interesate consultate se numără organismele publice relevante și părțile interesate din sectorul privat.

M7-5

Reforma 2: Reducerea subvențiilor dăunătoare mediului

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a actului (actelor) juridic (e)

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a actului (actelor) juridic (e)

TRIMESTRUL 4

2025

Adoptarea de acte juridice de reducere a subvențiilor dăunătoare mediului cu cel puțin 2 miliarde EUR în 2026.

În plus, actele juridice definesc calendarul pentru o reducere suplimentară a subvențiilor dăunătoare mediului cu cel puțin 3.5 miliarde EUR până în 2030.

M7-6

Reforma 3: Reducerea costurilor de racordare la rețeaua de gaze a biometanului

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a actelor juridice pentru reducerea costurilor de racordare la rețeaua de gaze a instalațiilor de producție a biometanului

Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a actelor juridice

TRIMESTRUL 3

2025

Actele juridice:

·Reducerea costurilor de racordare la rețeaua de gaze a instalațiilor de producție a biometanului pentru producător.

·Să ofere stimulente de reglementare pentru a investi în rețeaua de gaze pentru a spori integrarea gazelor din surse regenerabile.

·Facilitarea integrării între rețeaua de transport și rețeaua de distribuție, inclusiv prin mecanisme de partajare a costurilor investițiilor în racordarea la rețea.

M7-7

Reforma 4: Atenuarea riscului financiar asociat CAEE-urilor din surse regenerabile (contracte de achiziție de energie electrică)

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației primare și secundare

Dispoziție din legea care indică intrarea în vigoare a legii

TRIMESTRUL 4

2024

Intrarea în vigoare a legislației primare și secundare.

Legislația primară prevede adoptarea legislației secundare de punere în aplicare a condițiilor i), ii) și iii) de mai jos.

Legislația secundară:

I)să solicite fiecărui operator să garanteze acoperirea parțială a contravalorii contractelor de achiziție de energie electrică prin intermediul instrumentelor de garantare furnizate pe piața energiei electrice;

II)să introducă măsuri de atenuare a riscului de neîndeplinire a obligațiilor de plată, inclusiv cerințe și constrângeri asupra ofertantului și sancțiuni de reglementare în caz de neîndeplinire a obligațiilor de către producător;

III)să identifice o entitate instituțională care să își asume rolul de vânzător/cumpărător de ultimă instanță, care ar prelua de la contrapartea aflată în dificultate și să asigure îndeplinirea obligațiilor asumate față de contrapartea performantă.

M7-9

Reforma 5: Plan pentru noi competențe – Tranziții

Etapă de referință

Adoptarea și publicarea noului plan pentru competențe – Tranziții și a foii de parcurs pentru punerea în aplicare

Adoptarea planului și a foii de parcurs

TRIMESTRUL 1

2024

„Piano Nuove Competenze”, adoptat prin Decretul din 14 decembrie 2021 și publicat în Gazzetta ufficiale nr. 307 din 28 decembrie 2021, se modifică și intră în vigoare noul plan privind competențele tranzițiilor. Planul include principiile generale care urmează să fie detaliate în legislația regională, printre care se numără:

I)o mai mare implicare a sectorului privat în furnizarea de formare;

II)o mai bună recunoaștere a formării la locul de muncă și a micro-certificatelor;

III)o mai bună analiză ex ante a pieței forței de muncă și monitorizarea efectelor profesionale ale formării.

De asemenea, se adoptă o foaie de parcurs pentru punerea în aplicare.

M7-10

Reforma 5: Plan pentru noi competențe – Tranziții

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a actului (actelor) juridic (e) pentru regiuni și provincia (provinciile) autonomă (autonome)

Dispoziție (dispoziții) din actele juridice

TRIMESTRUL 3

2025

Intrarea în vigoare a actului (actelor) juridic (e), inclusiv a dispozițiilor privind:

I.asigurarea faptului că planificarea activităților de formare implică părțile interesate din sectorul privat și utilizarea instrumentelor de informații privind competențele pentru a răspunde nevoilor în materie de competențe pe termen mediu și lung, cu accent pe competențele necesare pentru tranziția verde și cea digitală

și/sau

II.validarea formării în cadrul întreprinderii (inclusiv a micro-certificatelor) și a rezultatelor acestora prin eliberarea de certificate, pe baza unor standarde minime comune.

Actele juridice intră în vigoare pentru toate regiunile și provinciile autonome italiene, cu excepția Bolzano și Valle d’Aosta.

M7-11

Investiția 1: Măsură extinsă: Rețele inteligente

Țintă

Electrificarea rețelelor inteligente pentru consumul de energie

Număr

1 500 000

1 730 000

TRIMESTRUL 2

2026

Certificate de instalare sau rapoarte de testare de acceptare emise pentru intervenții care au ca rezultat o creștere a puterii maxime furnizate pentru consum de rețea pentru un număr de puncte de livrare care corespunde unui număr de cel puțin 1 730 000 de locuitori, astfel cum confirmă unul sau mai multe rapoarte ale unui inginer independent.

M7-12

Investiția 2: Măsură extinsă: Intervenții pentru creșterea rezilienței rețelei electrice

Țintă

Creșterea rezilienței rețelei de energie electrică

Număr

4 000

4 648

TRIMESTRUL 2

2026

Certificate de finalizare a lucrărilor eliberate pentru intervenții care corespund unei creșteri a rezilienței cu cel puțin 4 648 km de rețea electrică, confirmate de unul sau mai multe rapoarte ale unui inginer independent.

M7-13

Investiția 3: Măsură extinsă: Producția de hidrogen în situri dezafectate (văi de hidrogen)

Țintă

Proiecte realizate

Număr

10

12

TRIMESTRUL 2

2026

Certificate eliberate pentru finalizarea lucrărilor pentru 12 proiecte privind văile de hidrogen, inclusiv instalarea a 12 electrolizoare cu o capacitate de cel puțin 1 MW fiecare.

Estimările costurilor de conectare acceptate de dezvoltator sunt emise pentru electrolizoarele care necesită racordarea la rețea.

M7-14

Investiția 4: Legătură tireniană

Etapă de referință

Atribuirea contractelor

Notificarea atribuirii contractelor

TRIMESTRUL 3

2024

Notificarea atribuirii tuturor contractelor de lucrări necesare pentru instalarea a 511 km de cabluri care leagă Caracoli de Eboli.

M7-15

Investiția 4: Legătură tireniană

Etapă de referință

Cse poate stabili

Certificatul (certificatele) de finalizare a lucrărilor

TRIMESTRUL 2

2026

Certificatul (certificatele) de finalizare a lucrărilor eliberate pentru instalarea cablului East link Polle 1 care leagă Caracoli (Palermo) de Eboli (Salerno) și care asigură o capacitate nominală de 500 MW.

M7-16

Investiția 5: SA.CO.I.3

Etapă de referință

Atribuirea contractelor

Atribuirea contractelor

TRIMESTRUL 4

2024

Atribuirea tuturor contractelor pentru lucrările necesare pentru finalizarea coșurilor stațiilor de transformare din Sardinia și Toscana.

M7-17

Investiția 5: SA.CO.I.3

Etapă de referință

Finalizarea cojilor stațiilor de transformare din Sardinia (Codrongianos) și Toscana (Suvereto)

Certificatul (certificatele) de finalizare a lucrărilor

TRIMESTRUL 2

2026

Certificatul (certificatele) de finalizare a lucrărilor eliberate pentru construirea cojilor stațiilor de transformare din Sardinia și Toscana.

M7-22

Investiția 7: Rețeaua națională inteligentă de transport

Etapă de referință

Instalarea echipamentelor 5G, a arhitecturii tehnologiei informației și comunicațiilor, a protocolului securizat 104 în stațiile electrice și a IO industriale în stâlpii electrici

Certificate de instalare și rapoarte de încercare de acceptare

TRIMESTRUL 2

2026

Rapoarte de testare de acceptare emise pentru echipamente 5G noi sau pentru arhitectura tehnologiei informației și comunicațiilor instalate în cel puțin 40 stații.

Certificatele de instalare eliberate pentru:

— Protocol securizat 104 (protocolul 62 351 al Comisiei Electrotehnice Internaționale) în cel puțin 250 stații electrice.

—Sisteme industriale de monitorizare a internetului obiectelor în cel puțin 1 de piloni electrici.

Pentru a stabili dacă cerințele tehnice de mai sus au fost îndeplinite, se furnizează un raport tehnic independent.

M7-25

Investiția 8: Aprovizionarea durabilă, circulară și sigură cu materii prime critice

Etapă de referință

Publicarea raportului privind necesitățile viitoare în materie de MPC și potențialul proiectării ecologice

Publicarea raportului

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2025

Publicarea unui raport care analizează nevoile viitoare de materii prime critice și potențialul proiectării ecologice de a reduce cererea de materii prime critice.

M7-26

Investiția 8: Aprovizionarea durabilă, circulară și sigură cu materii prime critice

Etapă de referință

Sistemul de informații geografice (GIS) privind deșeurile extractive pentru aprovizionarea durabilă, circulară și sigură cu materii prime critice

Publicarea bazei de date

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 4

2025

O platformă a sistemului de informații geografice este disponibilă online, identificând materialele reciclabile din mediile urbane și deșeurile existente în minele abandonate.

M7-27

Investiția 8: Aprovizionarea durabilă, circulară și sigură cu materii prime critice

Etapă de referință

Proiecte de C &Dși echipamente ale laboratoarelor privind mineritul urban și proiectarea ecologică

Proiecte de C &D realizate și dotarea a cel puțin 6 laboratoare ale centrului tehnologic pentru mineritul urban și proiectarea ecologică livrate

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2026

Rapoarte finale emise pentru cel puțin 10 de proiecte de C &Dprivind proiectarea ecologică și reciclarea deșeurilor de echipamente electrice și electronice.

Rapoarte de livrare și recepție pentru echipamentele a cel puțin 6 laboratoare ale centrului tehnologic pentru mineritul urban și proiectarea ecologică.

M7-30

Investiția 10: Proiect-pilot privind competențele „Crescere verde”

Țintă

Certificate de formare

Număr

0

20 000

TRIMESTRUL 4

2025

Certificate de formare eliberate pentru cel puțin 20 000 de beneficiari ai proiectului-pilot. Proiectul-pilot acoperă cel puțin două regiuni și vizează competențele verzi, astfel cum sunt definite în baza de date ESCO.

M7-31

Investiția 11: Consolidarea parcului feroviar regional de transport public cu trenuri cu emisii zero și serviciu universal

Țintă

Numărul de trenuri înmatriculate

NU EXISTĂ

Număr

0

75

TRIMESTRUL 2

2026

Înregistrarea a cel puțin 75 de trenuri cu emisii zero (electrice sau cu pile de combustie cu hidrogen) pe lângă materialul rulant menționat la investiția 4.4.2 din componenta 2 a misiunii 2

M7-32

Investiția 12 Instrumentul financiar pentru dezvoltarea unei poziții de lider la nivel internațional, industrial și în domeniul cercetării și dezvoltării în domeniul autobuzelor cu emisii zero

Etapă de referință

Acord de punere în aplicare

Intrarea în vigoare a acordului de punere în aplicare

 

 

TRIMESTRUL 1

2024

Intrarea în vigoare a acordului de punere în aplicare.

M7-50

Investiția 18 – Măsură de extindere: Program de reînnoire a parcului de vehicule utilitare ușoare și private cu vehicule electrice

Țintă

Numărul de vehicule achiziționate

NU EXISTĂ

Număr

30 830

46 500

TRIMESTRUL 2

2026

Contracte de achiziționare a cel puțin 46 de vehicule cu emisii zero.

Pentru fiecare vehicul, se furnizează, de asemenea, un certificat de casare prin care se demolează dezmembrarea unui vehicul termic.

Sistemul vizează:

• Persoane care locuiesc în zone urbane funcționale. Pentru persoane fizice, sunt eligibile numai vehiculele din categoria M1.

• Microîntreprinderi, astfel cum sunt definite la articolul 2 alineatul (9) din Regulamentul (UE) 2023/955, cu sediul social în zone urbane funcționale. Pentru microîntreprinderi, sunt eligibile numai vehiculele din categoriile N1 și N2.

Pentru vehiculele private (M1), stimulentul se ridică la maximum 11 000 EUR per vehicul nou pentru persoanele cu un indicator al situației economice echivalente (ISEE – Indicatore della Situazione Economica Equivalente) mai mic sau egal cu 30 000 EUR și la maximum 9 000 EUR per vehicul nou pentru persoanele cu un ISEE mai mare de 30 000 EUR, dar mai mic sau egal cu 40 000 EUR. Pentru vehiculele comerciale (N1 și N2), stimulentul acoperă până la 30 % din prețul de achiziție, plafonat la maximum 20 000 EUR per vehicul nou.

Schema vizează numai achiziționarea de vehicule cu emisii zero.

ÎNTREBAREA 3    Descrierea reformelor și a investițiilor pentru împrumut

Investiția 13. Faza 1 a liniei adriatice (stația de compresoare de la Sulmona și conducta de gaz Sestino-Minerbio)

Obiectivul acestei investiții este de a spori și diversifica securitatea aprovizionării cu gaz, inclusiv cu gaz natural lichefiat. Măsura constă în construirea unei stații de compresoare în Sulmona și a unei conducte de gaz care leagă nodurile Sestino și Minerbio, ca parte a liniei adriatice.

Investiția 14. Infrastructura de export transfrontalier de gaze

Obiectivul acestei investiții este de a spori și diversifica securitatea aprovizionării cu gaze, inclusiv cu gaze naturale lichefiate. Această investiție constă în modernizarea infrastructurii de gaze existente care permite exportul de gaze naturale prin punctul de ieșire din Tarvisio, în special prin construirea unei noi unități electrice de compresie în stația de comprimare Poggio Renatico.

Investiția 15. Transizione 5.0

Obiectivul acestei investiții este de a sprijini tranziția către modele de producție eficiente din punct de vedere energetic, durabile și bazate pe surse regenerabile de energie pentru întreprinderi. Investiția constă în acordarea unui credit fiscal întreprinderilor proporțional cu cheltuielile eligibile suportate între 1 ianuarie 2024 și 31 decembrie 2025, și anume active digitale (4.0 bunuri corporale de capital, 4.0 bunuri de capital necorporale 96 ), active necesare pentru producția proprie și autoconsumul din surse regenerabile (cu excepția biomasei) și formarea personalului în ceea ce privește competențele necesare pentru tranziția verde. Investiția constă, de asemenea, în crearea unei platforme de asistență IT și a unor activități conexe în scopuri de gestionare, monitorizare și control furnizate de GSE – Gestore Servizi Energetici.

Investiția 16. Sprijin pentru IMM-uri pentru producția proprie din surse regenerabile de energie

Această măsură constă într-o investiție publică într-un sistem de granturi „Sprijin pentru IMM-uri pentru producția proprie din surse regenerabile de energie” pentru a stimula investițiile private și a îmbunătăți accesul la finanțare în producția proprie de energie din surse regenerabile (SRE) a Italiei.

Schema urmărește să sprijine microîntreprinderile și întreprinderile mici și mijlocii (IMM-uri) în punerea în aplicare a programelor de investiții care vizează producția proprie de energie din surse regenerabile 97 .

Sistemul funcționează prin acordarea de subvenții direct sectorului privat.

Programul este gestionat de Invitalia SpA în calitate de partener de implementare. Sistemul include următoarele linii de produse:

-contribuții nerambursabile în valoare de cel puțin 30 % din investiția totală – pentru achiziționarea de sisteme și tehnologii digitale conexe, care permit producția directă de energie din surse regenerabile pentru autoconsum imediat sau prin sisteme de acumulare/stocare.

Pentru a pune în aplicare investiția în program, Italia și Invitalia SpA semnează un acord de punere în aplicare care include următoarele elemente:

1.Descrierea procesului decizional al sistemului: Decizia finală de investiție a sistemului este luată de un comitet pentru investiții sau de un alt organ de conducere echivalent relevant și este aprobată cu majoritatea voturilor membrilor independenți de guvern.

Cerințele-cheie ale politicii de investiții asociate, care includ:

a)Descrierea tipului de sprijin acordat și a beneficiarilor finali eligibili.

b)Cerința ca toate investițiile sprijinite să fie viabile din punct de vedere economic.

Cerința de a respecta principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ”, astfel cum este prevăzut în Orientările tehnice privind principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01). În special, în cazul sprijinului general acordat întreprinderilor, politica de investiții exclude întreprinderile cu un accent substanțial 98 în următoarele sectoare: (I) producția de energie pe bază de combustibili fosili și activitățile conexe 99 ; (II) industriile mari consumatoare de energie și/sau cu emisii ridicate de CO2 100 ; (III) producția, închirierea sau vânzarea de vehicule poluante 101 ; (IV) colectarea, tratarea și eliminarea deșeurilor 102 , (v) prelucrarea combustibilului nuclear, producția de energie nucleară. În plus, politica de investiții impune respectarea legislației UE și naționale relevante în domeniul mediului de către beneficiarii finali ai schemei.

c)Cerința ca beneficiarii finali ai schemei să nu primească sprijin din partea altor instrumente ale Uniunii pentru a acoperi aceleași costuri.

Suma care face obiectul acordului de punere în aplicare, structura taxelor pentru partenerul de implementare și cerința de a investi orice venituri neutilizate din sistem, inclusiv după 2026, în aceleași scopuri de politică.

Cerințe de monitorizare, audit și control, inclusiv:

I)Descrierea sistemului de monitorizare al partenerului de implementare pentru raportarea cu privire la investițiile mobilizate.

II)Descrierea procedurilor partenerului de implementare care asigură prevenirea, detectarea și corectarea fraudei, a corupției și a conflictelor de interese.

III)Obligația de a verifica eligibilitatea fiecărei operațiuni în conformitate cu cerințele prevăzute în acordul de punere în aplicare înainte de a se angaja să finanțeze o operațiune.

IV)Obligația de a efectua audituri ex post bazate pe riscuri în conformitate cu un plan de audit al Invitalia SpA. Aceste audituri verifică i) eficacitatea sistemelor de control, inclusiv detectarea fraudei, a corupției și a conflictelor de interese; respectarea principiului DNSH, a normelor privind ajutoarele de stat, a cerințelor privind obiectivele climatice; și iii) cerința ca beneficiarii finali ai schemei să nu fi primit sprijin din partea altor instrumente ale Uniunii pentru a acoperi aceleași costuri. Auditurile verifică, de asemenea, legalitatea tranzacțiilor și respectarea condițiilor acordului de punere în aplicare aplicabil.

Investiția 17. Instrument financiar pentru renovarea energetică a locuințelor rezidențiale publice

Obiectivul măsurii este de a sprijini renovarea locuințelor rezidențiale publice. Această măsură constă într-o investiție publică într-un mecanism, „Instrumentul financiar pentru atenuarea sărăciei energetice”, pentru a stimula investițiile private și a îmbunătăți accesul la finanțare. Instrumentul vizează renovările energetice ale locuințelor publice rezidențiale, realizând, în medie, o reducere de cel puțin 30 % a cererii de energie primară 103 .

Instrumentul este gestionat de doi parteneri de implementare.

·Gestore Servizi Energetici (GSE Spa) în calitate de partener tehnic responsabil pentru componenta de grant;

·Cassa Depositi e Prestiti (CDP Spa) în calitate de partener financiar și responsabil pentru componenta de împrumut (opțional).

Facilitatea oferă sprijin financiar sub formă de granturi și/sau împrumuturi societăților de servicii energetice (ESCO) pentru renovarea energetică a locuințelor publice rezidențiale, realizând, în medie, o reducere de cel puțin 30 % a cererii de energie primară.

Facilitatea include următoarele linii de produse pentru sprijinirea locuințelor rezidențiale publice:

·O componentă de grant furnizată de partenerul tehnic Gestore Servizi Energetici Spa care acoperă maximum 65 % din costurile totale;

·O componentă de împrumut opțional care acoperă 35 % din costurile totale. Componenta de împrumut poate fi furnizată de partenerul financiar Cassa Depositi e Prestiti

Pentru a pune în aplicare investiția în mecanism, Italia și partenerul (partenerii) de implementare semnează acordul (acordurile) de punere în aplicare care trebuie să includă următorul conținut:

1.Descrierea procesului decizional al instrumentului: Decizia finală de investiții a mecanismului este luată de un comitet pentru investiții sau de un alt organ de conducere echivalent relevant și este aprobată cu majoritatea voturilor membrilor independenți de guvern.

2.Cerințele-cheie ale politicii de investiții asociate, care includ:

a.Descrierea produsului (produselor) financiar (e) și a beneficiarilor finali eligibili.

b.Cerința ca toate investițiile sprijinite să fie viabile din punct de vedere economic.

c.Cerința de a respecta principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ”, astfel cum este prevăzut în Orientările tehnice privind principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01). În special, politica de investiții exclude de la eligibilitate următoarea listă de activități și active: (I) activitățile și activele legate de combustibilii fosili, inclusiv utilizarea în aval 104 , (ii) activitățile și activele din cadrul schemei UE de comercializare a certificatelor de emisii (ETS) care generează emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt mai mici decât valorile de referință relevante 105 , (iii) activitățile și activele legate de depozitele de deșeuri, incineratoare 106 și stațiile de tratare mecano-biologică 107 .

d.Cerința ca beneficiarii finali ai mecanismului să nu primească sprijin din partea altor instrumente ale Uniunii pentru a acoperi aceleași costuri. Sprijinul financiar furnizat prin componenta de împrumut a instrumentului nu acoperă același cost sprijinit de componenta de grant a acestui instrument.

3.Cuantumul vizat de acordul de punere în aplicare, structura taxelor pentru partenerul de implementare și cerința de a reinvesti orice restituiri în conformitate cu politica de investiții a mecanismului, cu excepția cazului în care acestea sunt utilizate pentru a asigura rambursarea împrumuturilor în cadrul Mecanismului de redresare și reziliență.

4.Cerințe de monitorizare, audit și control, inclusiv:

a.Descrierea sistemului de monitorizare al partenerului de implementare pentru raportarea cu privire la investițiile mobilizate.

b.Descrierea procedurilor partenerului de implementare care asigură prevenirea, detectarea și corectarea fraudei, a corupției și a conflictelor de interese.

c.Obligația de a verifica eligibilitatea fiecărei operațiuni în conformitate cu cerințele prevăzute în acordul de punere în aplicare înainte de a se angaja să finanțeze o operațiune.

d.Obligația de a efectua audituri ex post bazate pe riscuri în conformitate cu un plan de audit al Gestore dei Servizi Energetici (GSE) și al Cassa Depositi e Prestiti (CDP). Aceste audituri verifică i) eficacitatea sistemelor de control, inclusiv detectarea fraudei, a corupției și a conflictelor de interese; respectarea principiului DNSH, a normelor privind ajutoarele de stat, a cerințelor privind obiectivele climatice; și iii) cerința ca beneficiarii finali ai mecanismului să nu fi primit sprijin din partea altor instrumente ale Uniunii pentru a acoperi aceleași costuri. Auditurile verifică, de asemenea, legalitatea tranzacțiilor și respectarea condițiilor acordului de punere în aplicare aplicabil.

ÎNTREBAREA 4    Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile împrumutului

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă de referință

/Țintă

Nume

Indicatori calitativi
(pentru jaloane)

Indicatori cantitativi
(pentru obiective)

Calendar orientativ pentru finalizare

Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte

Unitatea de măsură

Situația de referință

Obiectiv

Trimestru

Anul

M7-35

Investiția 13: Faza 1 a liniei adriatice (stația de compresoare de la Sulmona și conducta de gaz Sestino-Minerbio)

Etapă de referință

Adoptarea și actualizarea evaluărilor relevante ale impactului asupra mediului (VIncA)

SSCO identificate și VincA revizuite și adoptate în consecință

TRIMESTRUL 1

2024

Autoritățile italiene:

·Stabilirea obiectivelor de conservare specifice sitului (SSCO) pentru siturile Natura 2 000 afectate de proiect, în conformitate cu metodologia adoptată de Ministerul Mediului și Securității Energetice în 2021 și 2023.

·Să verifice evaluările corespunzătoare deja efectuate în temeiul Directivei privind habitatele (VINCA) în lumina noilor SSCO.

·Actualizarea (dacă este necesar) a evaluărilor corespunzătoare (VINCA) deja efectuate în temeiul Directivei privind habitatele, în conformitate cu orientările naționale din 28 decembrie 2019, și asigurarea integrării acestora în procedura generală de evaluare a impactului asupra mediului.

M7-36

Investiția 13: Faza 1 a liniei adriatice (stația de compresoare de la Sulmona și conducta de gaz Sestino-Minerbio)

Etapă de referință

Atribuirea contractelor

Notificarea atribuirii contractelor

TRIMESTRUL 2

2024

Notificarea atribuirii tuturor contractelor pentru lucrările necesare pentru construirea stației de compresoare Sulmona și a gazoductului Sestino-Minerbio.

M7-37

Investiția 13: Faza 1 a liniei adriatice (stația de compresoare de la Sulmona și conducta de gaz Sestino-Minerbio)

Etapă de referință

Finalizarea lucrărilor

Eliberarea certificatelor de finalizare a lucrărilor

TRIMESTRUL 2

2026

Se eliberează certificatul de finalizare a lucrărilor la stația de compresoare Sulmona și la conducta de gaz Sestino-Minerbio pentru o creștere a capacității tehnice de transport de gaze cu 14 mcm/zi.

M7-38

Investiția 14: Infrastructura de export transfrontalier de gaze

Etapă de referință

Atribuirea contractelor

Notificarea atribuirii contractelor

TRIMESTRUL 2

2024

Notificarea atribuirii tuturor contractelor de lucrări necesare pentru finalizarea stației de compresoare Poggio Renatico

M7-39

Investiția 14: Infrastructura de export transfrontalier de gaze

Etapă de referință

Finalizarea lucrărilor

Eliberarea certificatului de finalizare a lucrărilor

TRIMESTRUL 2

2026

Certificatul de finalizare a lucrărilor la unitatea de compresie din stația de comprimare Poggio Renatico este eliberat pentru o creștere cu 8 miliarde de metri cubi/an a capacității tehnice de export de gaze prin intermediul punctului de ieșire Tarvisio.

M7-40

Investiția 15: Transizione 5.0

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a actului juridic de stabilire a criteriilor intervențiilor eligibile

Dispoziție din legea care indică intrarea în vigoare a legii

TRIMESTRUL 1

2024

Actul juridic pune creditele fiscale de tranziție 5.0 la dispoziția potențialilor beneficiari, stabilind criteriile de eligibilitate, inclusiv în ceea ce privește economiile minime de energie, și plafonul maxim al cheltuielilor pentru măsură.

M7-41

Investiția 15: Transizione 5.0

Țintă

Acordarea resurselor MRR

NU EXISTĂ

Valoarea resurselor acordate (EUR)

0

2 500 000 000

TRIMESTRUL 2

2026

Notificarea acordării tuturor resurselor MRR alocate pentru această investiție.

Cel puțin 1 135 000 000 EUR din investiție contribuie la obiectivele legate de schimbările climatice în conformitate cu anexa VI la Regulamentul privind MRR.

M7-42

Investiția 15: Transizione 5.0

Țintă

Economii de energie de 0.16 Mtep la nivelul consumului final de energie în perioada 2024-2026

NU EXISTĂ

MTEP

0

0.16

TRIMESTRUL 2

2026

Investiția generează 0.16 MTOE de economii de energie la nivelul consumului final de energie în perioada 2024-2026.

M7-43

Investiția 16: Sprijin pentru IMM-uri pentru producția proprie din surse regenerabile de energie

Etapă de referință

Acord de punere în aplicare

Intrarea în vigoare a acordului de punere în aplicare

TRIMESTRUL 4

2024

Intrarea în vigoare a acordului de punere în aplicare.

M7-44

Investiția 16: Sprijin pentru IMM-uri pentru producția proprie din surse regenerabile de energie

Etapă de referință

Ministerul Întreprinderilor și al Întreprinderilor din Italia a finalizat transferul de fonduri către Invitalia

Certificatul de transfer

TRIMESTRUL 4

2024

Italia transferă 155 000 000 EUR către Invitalia pentru instrument.

M7-45

Investiția 16: Sprijin pentru IMM-uri pentru producția proprie din surse regenerabile de energie

Țintă

Acorduri juridice cu beneficiarii finali

NU EXISTĂ

Procentul (%)

0

100 %

TRIMESTRUL 2

2026

Invitalia S.p.A. trebuie să fi încheiat acorduri juridice cu beneficiarii finali pentru o sumă necesară pentru a utiliza 100 % din investiția MRR în schemă (luând în considerare comisioanele de gestionare).

M7-46

Investiția 17: Instrument financiar pentru renovarea energetică a locuințelor rezidențiale publice

Etapă de referință

Definirea obiectivului mandatului

Intrarea în vigoare a actului cu definirea termenilor de referință ai instrumentului financiar

TRIMESTRUL 3

2024

Definește termenii de referință ai instrumentului financiar, care vizează renovările energetice în locuințele publice rezidențiale.

M7-47

Investiția 17: Instrument financiar pentru renovarea energetică a locuințelor rezidențiale publice

Etapă de referință

Acord de punere în aplicare

Intrarea în vigoare a acordului de punere în aplicare

TRIMESTRUL 2

2025

Intrarea în vigoare a acordului(acordurilor) de punere în aplicare în conformitate cu cerințele specificate în descrierea măsurii.

În special, acordul(acordurile) de punere în aplicare include (includ) criterii de eligibilitate privind îmbunătățirea minimă a eficienței energetice pe care trebuie să o realizeze instrumentul (în medie, cel puțin 30 % din reducerea cererii de energie primară).

Criteriile de selecție acordă, de asemenea, prioritate intervențiilor cu cele mai mari randamente în ceea ce privește eficiența energetică. 

M7-48

Investiția 17: Instrument financiar pentru renovarea energetică a locuințelor rezidențiale publice

Etapă de referință

Ministerul a finalizat investiția

Certificatul de transfer

NU EXISTĂ

NU EXISTĂ

TRIMESTRUL 2

2025

Italia transferă 1 381 000 000 EUR partenerului (partenerilor) de implementare pentru mecanism.

M7-49

Investiția 17: Instrument financiar pentru renovarea energetică a locuințelor rezidențiale publice

Țintă

Acorduri juridice semnate cu beneficiarii finali

Procentul (%)

0 %

100 %

TRIMESTRUL 2

2026

Partenerul (partenerii) de implementare trebuie să fi încheiat acorduri de finanțare legală cu societățile de servicii energetice (SSE) pentru o sumă necesară pentru a utiliza 100 % din investiția MRR în mecanism (ținând seama de comisioanele de gestionare).

Acordurile de finanțare cu societățile de servicii energetice (SSE) specifică activul care va face obiectul renovării eficienței energetice.

2.Costul total estimat al planului de redresare și reziliență

Costurile totale estimate ale planului de redresare și reziliență al Italiei sunt de 194 415 951 466 EUR.

 

SECȚIUNEA 2: SPRIJIN FINANCIAR

1.Financiară adecvată

Tranșele menționate la articolul 2 alineatul (2) se organizează după cum urmează:

1.1.Prima tranșă (sprijin nerambursabil):

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

M1C1-51

Reforma 1.9: Reforma administrației publice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației primare privind guvernanța planului de redresare și reziliență al Italiei

M1C1-52

Reforma 1.9: Reforma administrației publice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației primare privind simplificarea procedurilor administrative pentru implementarea planului de redresare și reziliență al Italiei.

M1C1-53

Investiția 1.9: Furnizarea de asistență tehnică și consolidarea capacităților pentru punerea în aplicare a planului de redresare și reziliență al Italiei

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației peiriale pentru a oferi asistență tehnică și a consolida consolidarea capacităților pentru punerea în aplicare a planului de redresare și reziliență al Italiei

M1C1-69

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a Decretului privind simplificarea sistemului de achiziții publice

M1C1-1

Reforma 1.1: Achiziții publice în domeniul TIC

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretelor legislative pentru reforma 1.1 „Achiziții publice în domeniul TIC”

M1C1-2

Reforma 1.3: Cloud înainte de toate și interoperabilitatea

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretelor legislative pentru reforma 1.3 „Cloud First and Interoperability”

M1C1-29

Reforma 1.4: Reforma justiției civile

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației de abilitare pentru reforma justiției civile

M1C1-30

Reforma 1.5: Reforma justiției penale

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației de abilitare pentru reforma justiției penale

M1C1-31

Reforma 1.6: Reforma cadrului de insolvență

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației de abilitare pentru cadrul de reformă în materie de insolvență

M1C1-32

Investiția 1.8: Procedurile de recrutare a instanțelor civile, penale și administrative

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației speciale care reglementează recrutarea în cadrul Planului național de redresare și reziliență

M1C1-54

Investiția 1.9: Furnizarea de asistență tehnică și consolidarea capacităților pentru punerea în aplicare a planului de redresare și reziliență al Italiei

Țintă

Finalizarea recrutării de experți pentru punerea în aplicare a planului de redresare și reziliență al Italiei

M1C1-55

Reforma 1.9: Reforma administrației publice

Etapă de referință

Extinderea la bugetul național a metodologiei aplicate planului de redresare și reziliență al Italiei pentru a spori absorbția investițiilor

M1C1-68

Reforma 1.9: Reforma administrației publice

Etapă de referință

Sistemul de repertorii pentru audit și controale: informații pentru monitorizarea punerii în aplicare a Mecanismului de redresare și reziliență

M1C1-71

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a tuturor actelor legislative, a reglementărilor și a actelor de punere în aplicare necesare (inclusiv a legislației secundare) pentru sistemul de achiziții publice

M1C1-100

Reforma 1.13: Reforma cadrului de revizuire a cheltuielilor

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a dispozițiilor legislative care îmbunătățesc eficacitatea analizei cheltuielilor – Consolidarea Ministerului de Finanțe

M1C1-101

Reforma 1.12: Reforma administrației fiscale

Etapă de referință

Adoptarea unei revizuiri a posibilelor acțiuni de reducere a evaziunii fiscale

M1C2-1

Investiția 1: Tranziția 4.0

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a actelor juridice pentru punerea creditelor fiscale de tranziție 4.0 la dispoziția potențialilor beneficiari și instituirea Comitetului științific

M1C3-8

Investiție – 4.1 Centrul de turism digital

Etapă de referință

Atribuirea contractelor pentru dezvoltarea Portalului digital pentru turism

M2C2-7

Reforma 2 Noua legislație pentru promovarea producției și consumului de gaze din surse regenerabile

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a unui decret legislativ pentru promovarea utilizării gazelor din surse regenerabile pentru utilizarea biometanului în sectoarele transporturilor, industriale și rezidențiale și a unui decret de punere în aplicare care să stabilească condițiile și criteriile de utilizare a acestuia și noul sistem de stimulente.

M2C2-37

Reforma 5: Proceduri mai inteligente de evaluare a proiectelor în sectorul sistemelor de transport public local cu instalații fixe și în sectorul transportului rapid în masă

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a unui decret-lege

M2C2-41

Investiția 5.3: Autobuze electrice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a unui decret ministerial care identifică volumul resurselor disponibile pentru atingerea scopului intervenției (lanțul de aprovizionare cu autobuze)

M2C3-1

Investiția 2.1 – Consolidarea Ecobonus pentru eficiența energetică

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a prelungirii Superbonus

M2C4-3

Reforma 4.2 „Măsuri de asigurare a capacităților depline de gestionare a serviciilor integrate de apă”

Etapă de referință

Reforma cadrului juridic pentru o mai bună gestionare și o utilizare durabilă a apei

M3C2-3

Reforma 2.1 – Punerea în aplicare a ghișeului unic pentru vămi („Sportello Unico Doganale”)

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a Decretului privind biroul vamal unic (Sportello Unico Doganale)

M4C1-1

Reforma 1.5: Reforma grupurilor universitare; Reforma 1.6: Facilitarea reformei diplomelor universitare; Reforma 4.1: Ph.D. Programe de reformă

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a reformelor sistemului de învățământ terțiar în vederea îmbunătățirii rezultatelor educaționale (legislația primară) privind: a) permiterea diplomelor universitare; b) grupuri de diplome universitare; reforma programelor doctorale

M4C1-2

Investiția 1.7: Burse pentru accesul la universități

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretelor ministeriale de reformă a burselor pentru îmbunătățirea accesului la învățământul terțiar

M5C1-1

Reforma 1 – politicile active în domeniul pieței forței de muncă și formarea profesională

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a Decretului interministerial de instituire a unui program național pentru garantarea capacității de inserție profesională a lucrătorilor (GOL) și a unui decret interministerial de stabilire a unui plan național pentru noi competențe

M5C2-1

Reforma 1 – Legea-cadru privind handicapul

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a Legii-cadru pentru consolidarea autonomiei persoanelor cu handicap.

M5C2-5

Investiția 1 – Sprijinirea persoanelor vulnerabile și prevenirea instituționalizării

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a planului operațional

 

Cuantumul tranșei

11 494 252 874

 

1.2.A doua tranșă (sprijin nerambursabil):

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

M2C4-5

Investiția 3.2: Digitalizarea parcurilor naționale

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a simplificării administrative și a dezvoltării serviciilor digitale pentru vizitatorii parcurilor naționale și ai zonelor marine protejate

M5C2-9

Investiția 3 – Locuințe pe primul loc și stații poștale

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a planului operațional privind proiectele privind „Locuința pe primul loc” și „Stațiile Poștale”, care definește cerințele proiectelor care pot fi prezentate de entitățile locale și lansarea unei cereri de propuneri

M1C1-33

Investiția 1.8: Proceduri de recrutare pentru instanțele administrative

Țintă

Începerea procedurilor de recrutare a instanțelor administrative

M1C1-56

Reforma 1.9: Reforma administrației publice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației de abilitare pentru reforma ocupării forței de muncă în sectorul public

M1C1-70

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a revizuirii Codului achizițiilor publice (D.Lgs. n. 50/2016)

M1C1-103

Reforma 1.12: Reforma administrației fiscale

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației primare și secundare și a dispozițiilor de reglementare și finalizarea proceselor administrative pentru încurajarea conformității fiscale și îmbunătățirea auditurilor și controalelor

M1C1-104

Reforma 1.13: Reforma cadrului de revizuire a cheltuielilor

Etapă de referință

Adoptarea unor obiective de economisire pentru analizele cheltuielilor pentru perioada 2023-2025

M1C3-11

Investiția 1.3 – Îmbunătățirea eficienței energetice în cinematografe, teatre și muzee

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretului Ministerului Culturii pentru alocarea resurselor: îmbunătățirea eficienței energetice în zonele culturale

M2C1-1

Reforma 1.1 – Strategia națională pentru economia circulară

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a Decretului ministerial pentru adoptarea Strategiei naționale pentru economia circulară

M2C1-2

Reforma 1.3 – Sprijin tehnic pentru autoritățile locale

Etapă de referință

Aprobarea acordului pentru elaborarea planului de acțiune privind consolidarea capacităților în vederea sprijinirii autorităților publice locale

M2C1-11

Investiția 3.3: Cultura și sensibilizarea cu privire la subiecte și provocări de mediu

Etapă de referință

Lansarea platformei web și a contractelor cu autorii

M2C2-18

Investiția 3.5 – Cercetare și dezvoltare în domeniul hidrogenului

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor publice de C &Dpentru proiecte de cercetare în domeniul hidrogenului

M2C2-21

Reforma 4 Măsuri de promovare a competitivității pe bază de hidrogen

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a stimulentelor fiscale

M2C2-38

Investiția 5.1: Surse regenerabile de energie și baterii

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a unui decret ministerial

M2C2-42

Investiția 5.4: Injecție de capital în Fondul pentru o tranziție verde („GTF”)

Etapă de referință

Semnarea acordului financiar

M2C3-4

Reforma 1.1: Simplificarea și accelerarea procedurilor pentru intervențiile în materie de eficiență energetică

Etapă de referință

Simplificarea și accelerarea procedurilor pentru intervențiile în materie de eficiență energetică

M2C4-1

Reforma 2.1. Simplificarea și accelerarea procedurilor de punere în aplicare a intervențiilor împotriva instabilității hidrogeologice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a simplificării cadrului juridic pentru o mai bună gestionare a riscurilor hidrologice

M2C4-4

Reforma 4.2 „Măsuri de asigurare a capacităților manageriale depline pentru serviciile integrate de alimentare cu apă

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a noului cadru juridic pentru irigații

M4C1-3

Reforma 2.1: Recrutarea cadrelor didactice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a reformei privind profesia de cadru didactic.

M4C1-4

Investiția 3.2: Școala 4.0: școli inovatoare, cablaje, noi săli de clasă și ateliere

Etapă de referință

Se adoptă Planul școlar 4.0 de promovare a tranziției digitale a sistemului școlar italian

M4C2-4

Reforma 1.1: Punerea în aplicare a măsurilor de sprijin pentru C &Dîn vederea promovării simplificării și a mobilității

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretelor ministeriale privind simplificarea C &Dși mobilitatea legate de fondul de finanțare obișnuit.

 

Cuantumul tranșei

11 494 252 874

 



1.3.A treia tranșă (sprijin nerambursabil):

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

M2C4-2

Reforma 4.2 „Măsuri de asigurare a capacităților depline de gestionare a serviciilor integrate de apă”

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a reformei menite să asigure capacități manageriale depline pentru serviciile integrate de apă

M1C1-3

Investiția 1.1: Infrastructură digitală

Etapă de referință

Finalizarea programului Polo Strategico Nazionale (PSN)

M1C1-4

Investiția 1.3.1: Platforma națională de date digitale

Etapă de referință

Platforma națională de date digitale operațională

M1C1-5

Investiția 1.5: Securitatea cibernetică

Etapă de referință

Crearea noii Agenții Naționale de Securitate Cibernetică

M1C1-6

Investiția 1.5: Securitatea cibernetică

Etapă de referință

Implementarea inițială a serviciilor naționale de securitate cibernetică

M1C1-7

Investiția 1.5: Securitatea cibernetică

Etapă de referință

Înființarea rețelei de laboratoare de verificare și certificare în materie de securitate cibernetică

M1C1-8

Investiția 1.5: Securitatea cibernetică

Etapă de referință

Activarea unei unități centrale de audit pentru măsurile de securitate ale PSNC &NIS

M1C1-9

Investiția 1.5: Securitatea cibernetică

Țintă

Sprijin pentru modernizarea structurilor de securitate T1

M1C1-10

Reforma 1.2: Sprijin pentru transformare

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a înființării echipei de transformare și a NewCo

M1C1-34

Investiția 1.8: Proceduri de recrutare pentru biroul de judecată al instanțelor civile și penale

Țintă

Începerea procedurilor de recrutare a instanțelor civile și penale

M1C1-35

Reforma 1.7: Reforma instanțelor fiscale

Etapă de referință

Reforma cuprinzătoare a instanțelor fiscale de prim și de al doilea grad de jurisdicție

M1C1-36

Reformele 1.4, 1.5 și 1.6: Reforma justiției civile și penale și reforma în materie de insolvență

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a actelor delegate pentru reformele justiției civile și penale și ale reformei în materie de insolvență

M1C1-57

Reforma 1.9: Reforma administrației publice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a procedurilor administrative pentru reforma de simplificare care vizează punerea în aplicare a MRR

M1C1-102

Reforma 1.13: Reforma cadrului de revizuire a cheltuielilor

Etapă de referință

Adoptarea unui raport privind eficacitatea practicilor utilizate de administrațiile publice selectate pentru elaborarea și punerea în aplicare a planurilor de economisire

M1C1-105

Reforma 1.12: Reforma administrației fiscale

Țintă

Număr mai mare de „scrisori de conformitate”

M1C1-106

Reforma 1.12: Reforma administrației fiscale

Țintă

Reducerea numărului de „scrisori de conformitate” fals pozitive

M1C1-107

Reforma 1.12: Reforma administrației fiscale

Țintă

Creșterea veniturilor fiscale generate de „scrisorile de conformitate”

M1C2-6

Reforma 2: Legislația anuală în domeniul concurenței

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a Legii anuale a concurenței din 2021

M1C2-7

Reforma 2: Legislația anuală în domeniul concurenței

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a tuturor măsurilor de punere în aplicare legate de energie și a legislației secundare (dacă este necesar)

M1C2-8

Reforma 2: Legislația anuală în domeniul concurenței

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a tuturor măsurilor de punere în aplicare (inclusiv a legislației secundare, dacă este necesar) pentru punerea în aplicare și aplicarea eficace a măsurilor care decurg din Legea anuală a concurenței din 2021

M1C3-6

Reformă – Criterii minime de mediu pentru evenimentele culturale din 3.1

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a unui decret de definire a criteriilor sociale și de mediu în cadrul licitațiilor de achiziții publice privind evenimentele culturale finanțate din fonduri publice

M2C1-3

Investiția 2.1: Plan logistic pentru sectorul agroalimentar, al pescuitului și acvaculturii, al silviculturii, al floriculturii și al pepinierelor vegetale

Etapă de referință

Publicarea clasamentului final în cadrul sistemului de stimulente logistice

M2C1-4

Investiția 2.2: Parcul agrosolar

Țintă

Alocarea resurselor către beneficiari ca% din resursele financiare totale alocate investiției

M2C2-8

Investiția 2.1 Consolidarea rețelelor inteligente

Etapă de referință

Atribuirea (tuturor) contractelor de achiziții publice pentru creșterea capacității rețelei

M2C2-12

Investiția 2.2 Intervenții pentru creșterea rezilienței rețelei electrice

Etapă de referință

Atribuirea proiectelor de creștere a rezilienței rețelei de energie electrică

M3C2-1

Reforma 1.1 – Simplificarea procedurilor pentru procesul de planificare strategică

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a modificărilor legislative legate de simplificarea procedurilor pentru procesul de planificare strategică

M3C2-2

Reforma 1.2 – Atribuirea competitivă a concesiunilor în porturile italiene

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a Regulamentului privind concesiunile portuare

M3C2-4

Reforma 1.3 – Simplificarea procedurilor de autorizare pentru plantele de călcat la rece

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a simplificării procedurilor de autorizare pentru plantele de călcat la rece

M4C1-5

Reforma 1.3: Reorganizarea sistemului școlar; Reforma 1.2: Reforma sistemului de formare profesională terțiară (STI); Reforma 1.1: Reforma institutelor tehnice și profesionale; Reforma 1.4: Reforma sistemului de „orientare”

Repere

Intrarea în vigoare a reformelor sistemului de învățământ primar și secundar în vederea îmbunătățirii rezultatelor școlare

M4C1-6

Reforma 2.2: Învățământ superior avansat și formare continuă pentru managerii de școli, profesori, personalul administrativ și tehnic

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației care vizează crearea unui sistem de formare de calitate pentru școli.

M4C2-1

Investiția 1.2: Finanțarea proiectelor prezentate de tinerii cercetători

Țintă

Numărul de studenți cărora li s-a acordat un grant de cercetare

M5C1-2

Reforma 1 – politicile active în domeniul pieței forței de muncă și formarea profesională

Etapă de referință

Intrarea în vigoare la nivel regional a tuturor planurilor pentru serviciile publice de ocupare a forței de muncă (SPOFM)

M5C1-6

Investiția 1 – Consolidarea serviciilor publice de ocupare a forței de muncă (SPOFM)

Țintă

Serviciile publice de ocupare a forței de muncă (SPOFM) pun în aplicare activitățile prevăzute în planul de consolidare pentru perioada de trei ani 2021-2023

M5C1-8

Reforma 2 – Munca nedeclarată

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a unui plan național și punerea în aplicare a foii de parcurs pentru combaterea muncii nedeclarate în toate sectoarele economice.

M5C1-12

Investiția 2 – Sistemul de certificare a egalității de gen

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a sistemului de certificare a egalității de gen și a mecanismelor de stimulare aferente pentru întreprinderi

M5C2-7

Investiția 2 – Modele de autonomie pentru persoanele cu handicap

Țintă

Districtele sociale au realizat cel puțin un proiect în ceea ce privește renovarea spațiilor de locuit și/sau furnizarea de dispozitive TIC pentru persoanele cu handicap, însoțit de cursuri de formare privind competențele digitale

M5C3-1

Investiția 1.1.1: Consolidarea internă a serviciilor și infrastructurilor sociale comunitare

Etapă de referință

Atribuirea licitației pentru intervenții de îmbunătățire a serviciilor și infrastructurilor sociale în zonele interioare și pentru sprijinirea farmaciilor din municipalitățile cu mai puțin de 3 de locuitori

M6C2-1

Reforma 1: Revizuirea și actualizarea cadrului juridic actual al Institutelor științifice pentru spitalizare și îngrijire (IRCCS) și a politicilor de cercetare ale Ministerului Sănătății pentru a consolida legătura dintre cercetare, inovare și asistența medicală

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretului legislativ care prevede reorganizarea reglementărilor privind institutele științifice de spitalizare și îngrijire (IRCSS)

 

Cuantumul tranșei

11 494 252 874

1.4.A patra tranșă (sprijin nerambursabil):

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

M1C1-11

Investiția 1.6.6: Digitalizarea Poliției Financiare

Țintă

Poliția financiară – Achiziționarea de servicii profesionale de știință a datelor T1

M1C1-72

Reforma 1.11: Reducerea întârzierilor în efectuarea plăților de către administrațiile publice și autoritățile din domeniul sănătății

Etapă de referință

Sunt aprobate măsuri de reducere a întârzierilor în efectuarea plăților de la administrația publică către întreprinderi

M1C1-73

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a reformei Codului achizițiilor publice

M2C2-14

Investiția 3.3 Testarea hidrogenului pentru transportul rutier

Etapă de referință

Atribuirea (tuturor) contractelor de achiziții publice pentru dezvoltarea stațiilor de reîncărcare pe bază de hidrogen

M2C2-16

Investiția 3.4 Testarea hidrogenului pentru mobilitatea feroviară

Etapă de referință

Alocarea resurselor pentru testarea hidrogenului pentru mobilitatea feroviară

M2C2-20

Reforma 3 Simplificarea administrativă și reducerea barierelor de reglementare din calea implementării hidrogenului

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a acțiunilor legislative necesare

M5C2-3

Reforma 2 – Reforma pentru persoanele în vârstă neautonome

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a unei legi-cadru care consolidează acțiunile în favoarea lipsei de autonomie a persoanelor în vârstă

M1C1-37

Reformele 1.4 și 1.5: Reforma justiției civile și penale

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a reformei justiției civile și penale

M1C1-58

Reforma 1.9: Reforma administrației publice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a actelor juridice pentru reforma ocupării forței de muncă în sectorul public

M1C1-74

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a tuturor măsurilor de punere în aplicare și a legislației secundare necesare pentru reforma privind simplificarea codului achizițiilor publice

M1C1-109

Reforma 1.12: Reforma administrației fiscale

Țintă

Trimiterea primelor declarații de TVA precompletate

M2C2-27

Investiția 4.3 Instalarea infrastructurilor de încărcare

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice pentru instalarea infrastructurilor de încărcare M1

M2C2-33

Investiția 4.4.2: Consolidarea parcului feroviar regional de transport public cu trenuri cu emisii zero și serviciu universal

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice pentru consolidarea parcului feroviar regional de transport public cu trenuri cu emisii zero și a serviciului universal

M2C3-2

Investiția 2.1 – Consolidarea Ecobonus pentru eficiența energetică

Țintă

Superbonus T1 pentru renovarea clădirilor

M4C1-9

Investiția 1.1: Plan pentru creșe, grădinițe și servicii de educație și îngrijire a copiilor preșcolari

Etapă de referință

Atribuirea contractelor pentru construirea, renovarea și asigurarea siguranței creșelor, a grădinițelor și a serviciilor de educație și îngrijire a copiilor preșcolari

M5C3-8

Investiția 1.3: Intervenții socio-educaționale structurate pentru combaterea sărăciei educaționale în sud, sprijinind sectorul terțiar

Țintă

Sprijin educațional pentru minori (primul lot)

 

Cuantumul tranșei

2 315 646 882

1.5.A cincea tranșă (sprijin nerambursabil):

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

M1C2-4

Reforma 1: Reforma sistemului de proprietate industrială

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a unui decret legislativ care vizează reformarea Codului italian al proprietății industriale și a actelor de punere în aplicare relevante

M1C3-4

Investiție – 1.3 Îmbunătățirea eficienței energetice în cinematografe, teatre și muzee

Țintă

Încheierea intervențiilor privind muzeele și siturile culturale de stat, sălile de teatru și cinematografele (primul lot)

M1C1-12

Investiția 1.3.2: Portalul digital unic

Țintă

Portalul digital unic

M1C1-13

Investiția 1.4.6: Mobilitatea ca serviciu pentru Italia

Etapă de referință

Mobilitatea ca soluții de servicii M1

M1C1-38

Reforma 1.8: Digitalizarea justiției

Etapă de referință

Digitalizarea sistemului de justiție

M1C1-59

Reforma 1.9: Reforma administrației publice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a gestionării strategice a resurselor umane în administrația publică

M1C1-73quater

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a orientărilor privind achizițiile publice sub pragul UE

M1C1-75

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Etapă de referință

Funcționarea deplină a sistemului național de achiziții publice electronice

M1C1-84

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Țintă

Durata medie dintre publicare și atribuirea contractului

M1C1-86

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Țintă

Funcționari publici formați prin intermediul Strategiei de profesionalizare a achizitorilor publici

M1C1-87

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Țintă

Autoritățile contractante care utilizează sisteme dinamice de achiziții

M1C1-110

Reforma 1.13: Reforma cadrului de revizuire a cheltuielilor

Etapă de referință

Reclasificarea bugetului general de stat, cu referire la cheltuielile de mediu și la cheltuielile care promovează egalitatea de gen

M1C2-9

Reforma 2: Legislația anuală în domeniul concurenței

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a Legii anuale a concurenței din 2022

M1C2-10

Reforma 2: Legislația anuală în domeniul concurenței

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a tuturor măsurilor de punere în aplicare (inclusiv a legislației secundare, dacă este necesar) pentru punerea în aplicare și aplicarea eficace a măsurilor care decurg din Legea anuală a concurenței din 2022

M1C3-7

Investiție – 3.3 Consolidarea capacităților operatorilor din domeniul culturii pentru a gestiona tranziția digitală și tranziția verde.

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice cu organizația/beneficiarii de implementare pentru toate intervențiile de gestionare a tranziției digitale și verzi a operatorilor culturali

M2C1-5

Investiția 2.2: Parcul agrosolar

Țintă

Alocarea resurselor către beneficiari ca% din resursele financiare totale alocate investiției

M2C2-22

Investiția 4.1 Investiții în mobilitatea ușoară (Planul național al traseului ciclului)

Țintă:

Benzi pentru biciclete T1

M4C1-10

Reforma 2.1: Recrutarea cadrelor didactice; Reforma 1.3: Reorganizarea sistemului școlar; Reforma 1.2: Reforma sistemului de formare profesională terțiară (STI); Reforma 1.4: Reforma sistemului de „orientare”; Reforma 1.5: Reforma grupurilor universitare; Reforma 1.6: Facilitarea reformei diplomelor universitare

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a regulamentelor pentru punerea în aplicare și aplicarea efectivă a tuturor măsurilor privind reformele învățământului primar, secundar și terțiar, acolo unde este necesar

M4C1-11

Investiția 1.7: Burse pentru accesul la universități

Țintă

Bursă universitară acordată

M5C3-3

Investiția 2: Proximitatea teritorială a unităților sanitare

Țintă

Sprijin pentru farmaciile rurale din municipalități, ciocane sau așezări cu mai puțin de 5 de locuitori (primul lot)

M1C1-113

Reforma 1.12: Reforma administrației fiscale

Țintă

Număr mai mare de „scrisori de conformitate”

M1C1-114

Reforma 1.12: Reforma administrației fiscale

Țintă

Creșterea veniturilor fiscale generate de „scrisorile de conformitate”

 

 

Cuantumul tranșei

3 621 492 701

1.6.A șasea tranșă (sprijin nerambursabil):

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

M1C1-14bis

Reforma 1.9a: Reformă pentru accelerarea punerii în aplicare a politicii de coeziune

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației naționale pentru accelerarea punerii în aplicare a politicii de coeziune

M1C1-15

Investiția 1.6.6: Digitalizarea Poliției Financiare

Țintă

Poliția financiară – Achiziționarea de servicii profesionale de știință a datelor T2

M1C1-37bis

Reforma 1.4: Reforma justiției civile

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a măsurilor menite să reducă restanțele

M1C1-72bis

Reforma 1.11: Reducerea întârzierilor în efectuarea plăților de către administrațiile publice și autoritățile din domeniul sănătății

Etapă de referință

Acțiuni legislative și specifice pentru reducerea întârzierilor în efectuarea plăților la nivel central/local

M1C1-85

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Țintă

Durata medie dintre atribuirea contractului și realizarea infrastructurii

M1C1-99

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice 

Țintă

Autoritățile contractante care utilizează sisteme dinamice de achiziții 

M2C2-6

Reforma 1 Simplificarea procedurilor de autorizare pentru centralele terestre și offshore din surse regenerabile și noul cadru juridic pentru sprijinirea producției din surse regenerabile și prelungirea duratei și a eligibilității schemelor de sprijin actuale

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a unui cadru juridic pentru simplificarea procedurilor de autorizare pentru construirea de structuri pentru energia din surse regenerabile onshore și offshore

M4C1-8

Investiția 1.3: Planul de îmbunătățire a infrastructurii sportive școlare

Etapă de referință

Atribuirea de contracte pentru intervenții pentru construirea și renovarea instalațiilor sportive și a sălilor de sport pentru uz școlar

M5C1-9

Reforma 2 – Munca nedeclarată

Etapă de referință

Desfășurarea de acțiuni de combatere a muncii nedeclarate

M5C2-4

Reforma 2 – Reforma pentru persoanele în vârstă neautonome

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretelor legislative care dezvoltă dispozițiile prevăzute de legea-cadru pentru a consolida acțiunile în favoarea lipsei de autonomie a persoanelor în vârstă

M7-9

Reforma 5: Plan pentru noi competențe – Tranziții

Etapă de referință

Adoptarea și publicarea noului plan pentru competențe – Tranziții și a foii de parcurs pentru punerea în aplicare

M7-32

Investiția 12 Instrumentul financiar pentru dezvoltarea unei poziții de lider la nivel internațional, industrial și în domeniul cercetării și dezvoltării în domeniul autobuzelor cu emisii zero

Etapă de referință

Acord de punere în aplicare

M1C1-39

Investiția 1.8: Procedurile de recrutare a instanțelor civile și penale

Țintă

Încheierea procedurilor de recrutare a instanțelor civile și penale și a serviciilor teritoriale și centrale ale Ministerului Justiției responsabile cu punerea în aplicare a planului de redresare și reziliență

M1C1-40

Investiția 1.8: Proceduri de recrutare pentru instanțele administrative

Țintă

Încheierea procedurilor de recrutare pentru instanțele administrative

M1C1-41

Investiția 1.8: Proceduri de recrutare pentru instanțele administrative

Țintă

Reducerea numărului de cauze nesoluționate pentru instanțele administrative regionale

M1C1-42

Investiția 1.8: Proceduri de recrutare pentru instanțele administrative

Țintă

Reducerea numărului de cauze nesoluționate pentru Consiliul de Stat

M1C1-59 BIS

Reforma 1.9: Reforma administrației publice

Etapă de referință

Punerea în aplicare a gestionării strategice a resurselor umane în administrația publică

M1C1-73bis

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Etapă de referință

Adoptarea unei circulare care să ofere orientări privind sistemul de calificare pentru autoritățile contractante

M1C1-108

Reforma 1.15: Reforma normelor de contabilitate publică

Etapă de referință

Aprobarea cadrului conceptual, a setului de standarde de contabilitate pe bază de angajamente și a diagramei multidimensionale a conturilor

M1C1-111

Reforma 1.13: Reforma cadrului de revizuire a cheltuielilor

Etapă de referință

Finalizarea analizei anuale a cheltuielilor pentru 2023, cu referire la obiectivul de economisire stabilit în 2022 pentru 2023

M1C1-112

Reforma 1.12: Reforma administrației fiscale

Țintă

Îmbunătățirea capacității operaționale a administrației fiscale în conformitate cu obiectivele de angajare indicate în „Planul de performanță pentru perioada 2021-2023” al Agenției pentru Venituri

M1C2-2

Investiția 1: Tranziția 4.0

Țintă

Credite fiscale de tranziție 4.0 acordate firmelor pe baza declarațiilor fiscale prezentate în perioada 2021-2022

M1C3-9

Investiția 4.1 Centrul de turism digital

Țintă

Implicarea operatorilor turistici în centrul de turism digital

M1C3-10

Reforma din 4.1 Regulamentul privind reglementarea profesiilor de ghizi turistici.

Etapă de referință

Definirea unui standard național pentru ghizii turistici

M2C1-6

Investiția 2.2: Parcul agrosolar

Țintă

Alocarea resurselor către beneficiari ca% din resursele financiare totale alocate investiției

M3C2-5

Investiția 2.1 – Digitalizarea lanțului logistic

Țintă

Digitalizarea lanțului logistic

M5C2-2

Reforma 1 – Legea-cadru privind handicapul

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretelor legislative de dezvoltare a dispozițiilor prevăzute de Legea-cadru pentru consolidarea autonomiei persoanelor cu handicap

 

Cuantumul tranșei

2 053 579 667

1.7.A șaptea tranșă (sprijin nerambursabil):

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

M1C1-17

Investiția 1.1: Infrastructură digitală

Țintă

Migrația către Polo Strategico Nazionale T1

M7-7

Reforma 4: Atenuarea riscului financiar asociat CAEE-urilor din surse regenerabile (contracte de achiziție de energie electrică)

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației primare și secundare

M7-14

Investiția 4: Legătură tireniană

Etapă de referință

Atribuirea contractelor

M3C2-7

Investiția 2.3: Călcat la rece

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice

M1C1-18

Investiția 1.3.1: Platforma națională de date digitale

Țintă

API în platforma națională de date digitale T1

M1C1-19

Investiția 1.5: Securitatea cibernetică

Țintă

Sprijin pentru modernizarea structurilor de securitate T2

M1C1-20

Investiția 1.5: Securitatea cibernetică

Etapă de referință

Implementarea integrală a serviciilor naționale de securitate cibernetică

M1C1-21

Investiția 1.5: Securitatea cibernetică

Etapă de referință

Finalizarea rețelei de laboratoare de screening și certificare de securitate cibernetică, centre de evaluare

M1C1-22

Investiția 1.5: Securitatea cibernetică

Etapă de referință

Funcționarea deplină a Unității centrale de audit pentru măsurile de securitate ale PSNC &NIS, fiind finalizate cel puțin 30 inspecții

M1C1-43

Reforma 1.4: Reforma justiției civile

Țintă

Reducerea numărului de cauze nesoluționate pentru instanțele civile ordinare (prima instanță)

M1C1-44

Reforma 1.4: Reforma justiției civile

Țintă

Reducerea numărului de cauze nesoluționate pentru Curtea civilă de apel (a doua instanță)

M1C1-60

Reforma 1.9: Reforma administrației publice

Țintă

Simplificarea și/sau digitalizarea a 200 de proceduri critice care afectează cetățenii și întreprinderile

M1C1-72ter

Reforma 1.11: Reducerea întârzierilor în efectuarea plăților de către administrațiile publice și autoritățile din domeniul sănătății

Etapă de referință

Creșterea resurselor umane care se ocupă de plăți

M1C1-72quater

Reforma 1.11: Reducerea întârzierilor în efectuarea plăților de către administrațiile publice și autoritățile din domeniul sănătății

Etapă de referință

Adoptarea planului de acțiune

M1C1-73ter

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Etapă de referință

Stimulente pentru calificarea și profesionalizarea autorităților contractante.

M1C1-73quinquies

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a noilor dispoziții legale privind finanțarea proiectelor

M1C1-75bis

Investiția 1.10: Sprijin pentru calificare și achiziții publice electronice

Etapă de referință

Sprijin pentru calificare și achiziții publice electronice

M1C1-84bis

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Etapă de referință

Măsuri de îmbunătățire a vitezei decizionale în atribuirea contractelor de către autoritățile contractante

M1C1-98

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Țintă

Funcționari publici formați prin intermediul Strategiei de profesionalizare a achizitorilor publici

M1C2-11

Reforma 2: Legislația anuală în domeniul concurenței

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a Legii anuale a concurenței din 2023

M1C2-12

Reforma 2: Legislația anuală în domeniul concurenței

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a măsurilor de punere în aplicare (inclusiv a legislației secundare, dacă este necesar) pentru punerea în aplicare și aplicarea măsurilor stabilite în Legea anuală a concurenței din 2023 și în alte legislații primare

M2C1-6bis

Investiția 2.2: Parcul agrosolar

Țintă

Alocarea resurselor către beneficiari ca% din resursele financiare totale alocate investiției

M2C1-7

Investiția 2.3: Inovarea și mecanizarea în sectoarele agricol și alimentar

Țintă

Publicarea clasificărilor finale cu identificarea destinatarilor finali.

M2C2-28

Investiția 4.3 Instalarea infrastructurilor de încărcare

Etapă de referință

Atribuirea contractelor de achiziții publice pentru instalarea infrastructurilor de încărcare

M4C1-12

Investiția 4.1: Extinderea numărului și a oportunităților de carieră ale doctoratelor (orientate spre cercetare, administrație publică și patrimoniu cultural)

Țintă

Programe de burse de doctorat acordate pe an (pe o perioadă de trei ani)

M4C1-14

Reforma 2.1: Recrutarea cadrelor didactice

Țintă

Cadrele didactice recrutate în cadrul sistemului de recrutare reformat

M4C1-15

Investiția 1.7: Burse pentru accesul la universități

Țintă

Acordarea de burse pentru accesul la universități

M4C2-3

Investiția 3.3: Acordarea de burse de doctorat în colaborare cu întreprinderile și promovarea angajării cercetătorilor de către întreprinderi

Țintă

Numărul de burse de doctorat acordate

M5C1-15bis

Investiția 4 – Funcția publică universală

Etapă de referință

Să întreprindă acțiuni de creștere a participării tinerilor, de simplificare a procedurilor și de îmbunătățire a calității proiectelor privind serviciul public universal (UCS);

M7-1

Reforma 1: Simplificarea procedurilor de autorizare pentru energia din surse regenerabile

Etapă de referință

Identificarea „zonelor pretabile accelerării proiectelor de producere a energiei din surse regenerabile”

M7-4

Reforma 2: Reducerea subvențiilor dăunătoare mediului

Etapă de referință

Adoptarea unui raport guvernamental care să prezinte rezultatul unei consultări guvernamentale cu părțile interesate în vederea definirii foii de parcurs pentru reducerea subvențiilor dăunătoare mediului.

M7-16

Investiția 5: SA.CO.I.3

Etapă de referință

Atribuirea contractelor

M4C1-10 bis

Reforma 1.1: Reforma institutelor tehnice și profesionale

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației secundare.

 

Cuantumul tranșei

5 294 563 760



1.8.A opta tranșă (sprijin nerambursabil):

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

M1C1-23

Investiția 1.4.6: Mobilitatea ca serviciu pentru Italia

Etapă de referință

Punerea în aplicare a șapte proiecte-pilot

M1C1-76

Reforma 1.11: Reducerea întârzierilor în efectuarea plăților de către administrațiile publice și autoritățile din domeniul sănătății

Țintă

Numărul mediu de zile în care autoritățile publice centrale trebuie să plătească întreprinderilor este redus

M1C1-77

Reforma 1.11: Reducerea întârzierilor în efectuarea plăților de către administrațiile publice și autoritățile din domeniul sănătății

Țintă

Numărul mediu de zile în care autoritățile publice regionale trebuie să plătească întreprinderilor este redus

M1C1-78

Reforma 1.11: Reducerea întârzierilor în efectuarea plăților de către administrațiile publice și autoritățile din domeniul sănătății

Țintă

Numărul mediu de zile în care autoritățile publice locale trebuie să plătească întreprinderilor este redus

M1C1-79

Reforma 1.11: Reducerea întârzierilor în efectuarea plăților de către administrațiile publice și autoritățile din domeniul sănătății

Țintă

Numărul mediu de zile în care autoritățile din domeniul sănătății publice trebuie să plătească întreprinderilor este redus

M1C1-25

Investiția 1.6.6: Digitalizarea Poliției Financiare

Etapă de referință

Să dezvolte sistemele informatice utilizate pentru combaterea criminalității economice

M1C1-62

Reforma 1.9: Reforma administrației publice

Etapă de referință

Creșterea absorbției investițiilor

M1C1-115

Reforma 1.13: Reforma cadrului de revizuire a cheltuielilor

Etapă de referință

Finalizarea analizei anuale a cheltuielilor pentru 2024, cu referire la obiectivul de economisire stabilit în 2022 și în 2023 pentru 2024

M1C2-3

Investiția 1: Tranziția 4.0

Țintă

Credite fiscale de tranziție 4.0 acordate firmelor pe baza declarațiilor fiscale prezentate în perioada 2021-2023

M4C1-16

Investiția 3.1: Noi competențe și noi limbi

Etapă de referință

Adoptarea deciziei (deciziilor) de acordare a grantului pentru activarea proiectelor STIM

M4C1-17

Investiția 3.1: Noi competențe și noi limbi

Etapă de referință

Noi competențe

M4C2-1 bis

Investiția 1.2: Finanțarea proiectelor prezentate de tinerii cercetători

Etapă de referință

Publicarea decretului (decretelor) de acordare a finanțării tinerilor cercetători

M6C2-2

Investiția 2.1: Consolidarea și consolidarea cercetării biomedicale NHS

Țintă

Proiecte de cercetare finanțate privind PoC (validarea conceptului) și formele rare de cancer și boli

M6C2-3

Investiția 2.1: Consolidarea și consolidarea cercetării biomedicale NHS

Țintă

Proiecte de cercetare finanțate în domeniul bolilor cu impact ridicat asupra sănătății

M7-2

Reforma 1: Simplificarea procedurilor de autorizare pentru energia din surse regenerabile

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a actului juridic (Testo Unico)

M7-25

Investiția 8: Aprovizionarea durabilă, circulară și sigură cu materii prime critice

Etapă de referință

Publicarea raportului privind necesitățile viitoare în materie de MPC și potențialul proiectării ecologice

M1C2-14bis

Reforma 3: Raționalizarea și simplificarea stimulentelor pentru întreprinderi.

Etapă de referință

Publicarea raportului de evaluare a tuturor stimulentelor pentru întreprinderi

M5C1-15

Investiția 3 – Consolidarea sistemului dual

Țintă

Certificate eliberate prin sistemul de învățământ dual

M2C1-12

Investiția 3.3: Cultura și sensibilizarea cu privire la subiecte și provocări de mediu

Țintă

Podcasturi privind tranziția ecologică

M4C1-19

Investiția 3.2: Școala 4.0: școli inovatoare, cablaje, noi săli de clasă și ateliere

Etapă de referință

Adoptarea deciziei (deciziilor) de acordare a grantului pentru achiziționarea de dispozitive digitale și/sau crearea de laboratoare digitale

M1C1-98bis

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Țintă

Funcționari publici formați prin intermediul Strategiei de profesionalizare a achizitorilor publici

 

Cuantumul tranșei

3 541 589 877

1.9.A noua tranșă (sprijin nerambursabil):

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

M4C1-7

Investiția 1.4: Intervenție extraordinară care vizează reducerea decalajelor teritoriale în ciclurile I și II ale învățământului secundar și combaterea abandonului școlar

Țintă

Studenți sau tineri care au participat la activități de mentorat sau la cursuri de formare

M4C1-14 bis

Reforma 2.1: Recrutarea cadrelor didactice

Țintă

Cadrele didactice recrutate în cadrul sistemului de recrutare reformat

M7-6

Reforma 3: Reducerea costurilor de racordare la rețeaua de gaze a biometanului

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației de reducere a costurilor de racordare la rețeaua de gaze a instalațiilor de producție a biometanului

M7-10

Reforma 5: Plan pentru noi competențe – Tranziții

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a actului (actelor) juridic (e) pentru regiuni și provincia (provinciile) autonomă (autonome)

M1C1-24

Investiția 1.7.1: Funcția publică digitală

Țintă

Voluntarii sunt formați

M1C1-96

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Țintă

Durata medie dintre depunerea ofertelor și atribuirea contractului

M1C1-116

Reforma 1.12: Reforma administrației fiscale

Țintă

Reducerea evaziunii fiscale, astfel cum este definită de indicatorul „tendința de evaziune”

M1C2-5

Investiția 6: Investiții în sistemul proprietății industriale

Țintă

Furnizarea raportului final de activitate pentru cel puțin 254 proiecte legate de proprietatea industrială și cercetare

M1C2-13

Reforma 2: Legislația anuală în domeniul concurenței

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a Legii anuale a concurenței din 2025

M1C2-14

Reforma 2: Legislația anuală în domeniul concurenței

Țintă

Implementarea a milioane de contoare inteligente 2G.

M1C3-2

Investiții – Strategia digitală 1.1 și platforme pentru patrimoniul cultural

Țintă

Resurse digitale și mass-media publicate

M1C3-5

Investiție – 1.3 Îmbunătățirea eficienței energetice în cinematografe, teatre și muzee

Țintă

Se încheie intervenții privind muzeele și siturile culturale de stat, sălile de teatru și cinematografele (al doilea lot)

M2C3-3

Investiția 2.1 – Consolidarea Ecobonus pentru eficiența energetică

Țintă

Superbonus T2 pentru renovarea clădirilor

M4C1-13

Investiția 2.1: Predarea și formarea digitală integrată privind transformarea digitală pentru personalul școlar;

Țintă

Formarea managerilor școlari, a cadrelor didactice și a personalului administrativ

M4C2-2bis

Investiția 2.2 bis: Acorduri de inovare

Țintă

Încheierea acordurilor de inovare

M5C1-3

Reforma 1 – politicile active în domeniul pieței forței de muncă și formarea profesională

Țintă

Persoanele care beneficiază de programul „Garantarea capacității de inserție profesională a lucrătorilor” (GOL)

M5C1-4

Reforma 1 – politicile active în domeniul pieței forței de muncă și formarea profesională

Țintă

Persoane au participat la programe de formare

M5C1-7

Investiția 1 – Consolidarea serviciilor publice de ocupare a forței de muncă (SPOFM)

Țintă

Serviciile publice de ocupare a forței de muncă (SPOFM) au finalizat activitățile prevăzute în planul de consolidare

M5C1-10

Reforma 2 – Munca nedeclarată

Țintă

Creșterea numărului de inspecții la locul de muncă și a numărului de membri ai rețelei agricole

M5C3-9

Investiții1.3: Intervenții socio-educaționale structurate pentru combaterea sărăciei educaționale în sud, sprijinind sectorul terțiar

Țintă

Sprijin educațional pentru minori (al doilea lot)

M7-3

Reforma 1: Simplificarea procedurilor de autorizare pentru energia din surse regenerabile

Etapă de referință

Instituirea platformei digitale cu o singură intrare pentru autorizațiile legate de sursele regenerabile de energie

M7-5

Reforma 2: Reducerea subvențiilor dăunătoare mediului

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației primare și secundare.

M7-26

Investiția 8: Aprovizionarea durabilă, circulară și sigură cu materii prime critice

Țintă

Sistemul de informații geografice (GIS) privind deșeurile extractive pentru aprovizionarea durabilă, circulară și sigură cu materii prime critice

M1C1-38bis

Reforma 1.8: Digitalizarea justiției

Etapă de referință

Digitalizarea sistemului de justiție

M1C1-72quinquies

Reforma 1.11: Reducerea întârzierilor în efectuarea plăților de către administrațiile publice și autoritățile din domeniul sănătății

Etapă de referință

Pagina web care furnizează informații și date privind plățile efectuate de administrația publică

M1C1-72șici

Reforma 1.11: Reducerea întârzierilor în efectuarea plăților de către administrațiile publice și autoritățile din domeniul sănătății

Etapă de referință

Adoptarea raportului final de audit al planului de audit

M1C1-27

Investiția 1.3.1: Platforma națională de date digitale

Țintă

API în platforma națională de date digitale T2

M1C1-97ter

Reforma 1.10: Reforma cadrului legislativ privind achizițiile publice

Etapă de referință

Măsuri de îmbunătățire a vitezei de execuție

M4C2-4bis

Reforma 1.2: Plan trienal pentru finanțarea activităților de cercetare

Etapă de referință

Legislația primară pentru adoptarea planului trienal de finanțare a activităților de cercetare 

M7-30

Investiția 10: Proiect-pilot privind competențele „Crescere verde”

Țintă

Module de formare desfășurate

M1C1-144

Investiția 1.4.2 – Incluziunea cetățenilor – Îmbunătățirea accesibilității serviciilor publice digitale/intervențiilor puse în aplicare

Țintă

Creșterea accesibilității serviciilor publice digitale

M2C2-36

Investiția 4.4.3: Reînnoirea flotei de comandă a brigăzii naționale de pompieri

Țintă

Numărul de vehicule nepoluante pentru reînnoirea parcului de vehicule pentru comanda națională de pompieri

M2C4-32

Investiția 4.2. Reducerea pierderilor în rețelele de distribuție a apei, inclusiv digitalizarea și monitorizarea rețelelor

Țintă

Intervenții în rețelele de distribuție a apei, inclusiv digitalizarea și monitorizarea rețelelor T2

M1C1-153

Investiția 1.6.2 – Digitalizarea Ministerului Justiției

Țintă

Dosare judiciare digitalizate T2

 

 

Cuantumul tranșei

7 670 089 282 MIL.

1.10.A zecea tranșă (sprijin nerambursabil):

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

M1C1-88

Reforma 1.11: Reducerea întârzierilor în efectuarea plăților de către administrațiile publice și autoritățile din domeniul sănătății

Țintă

Numărul mediu de zile în care autoritățile publice centrale trebuie să plătească întreprinderilor este redus

M1C1-89

Reforma 1.11: Reducerea întârzierilor în efectuarea plăților de către administrațiile publice și autoritățile din domeniul sănătății

Țintă

Numărul mediu de zile în care autoritățile publice regionale trebuie să plătească întreprinderilor este redus

M1C1-90

Reforma 1.11: Reducerea întârzierilor în efectuarea plăților de către administrațiile publice și autoritățile din domeniul sănătății

Țintă

Numărul mediu de zile în care autoritățile publice locale trebuie să plătească întreprinderilor este redus

M1C1-91

Reforma 1.11: Reducerea întârzierilor în efectuarea plăților de către administrațiile publice și autoritățile din domeniul sănătății

Țintă

Numărul mediu de zile în care autoritățile din domeniul sănătății publice trebuie să plătească întreprinderilor este redus

M1C1-117

Reforma 1.15: Reforma normelor de contabilitate publică

Țintă

Entități publice instruite pentru tranziția către noul sistem de contabilitate pe bază de angajamente

M1C1-119

Reforma 1.14: Reforma cadrului bugetar subnațional

Etapă de referință

Definirea parametrilor federalismului fiscal regional

M1C1-120

Reforma 1.14: Reforma cadrului bugetar subnațional

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a actului juridic care definește federalismul fiscal pentru provincii și orașele metropolitane

M3C2-6

Investiția 2.2: Digitalizarea managementului traficului aerian

Etapă de referință

Digitalizarea managementului traficului aerian: punerea în funcțiune a noilor instrumente

M5C1-11

Reforma 2 – Munca nedeclarată

Țintă

Desfășurarea de acțiuni de combatere a muncii nedeclarate

M3C2-12

Investiția 2.3: Călcat la rece

Țintă

Finalizarea lucrărilor și acceptarea estimărilor costurilor de conectare de către dezvoltator pentru infrastructurile de călcat rece

M1C1-26

Investiția 1.1: Infrastructură digitală

Țintă

Migrarea către Polo Strategico Nazionale sau către un mediu public de cloud sigur și certificat

M1C1-28

Investiția 1.7.2: Rețeaua de servicii digitale de facilitare

Țintă

Numărul de cetățeni care participă la inițiativele de educație digitală și/sau de facilitare oferite de centrele digitale de facilitare

M1C1-45

Reforma 1.4: Reforma justiției civile

Țintă

Reducerea duratei procedurilor civile

M1C1-46

Reformare1.5: Reforma justiției penale

Țintă

Reducerea duratei procedurilor penale

M1C1-47

Reforma 1.4: Reforma justiției civile

Țintă

Reducerea numărului de cauze nesoluționate pentru instanțele civile ordinare (prima instanță)

M1C1-48

Reforma 1.4: Reforma justiției civile

Țintă

Reducerea numărului de cauze nesoluționate pentru Curtea civilă de apel (a doua instanță)

M1C1-49

Investiția 1.8: Proceduri de recrutare pentru instanțele administrative

Țintă

Reducerea numărului de cauze nesoluționate pentru instanțele administrative regionale (prima instanță)

M1C1-50

Investiția 1.8: Proceduri de recrutare pentru instanțele administrative

Țintă

Reducerea numărului de cauze nesoluționate pentru Consiliul de Stat

M1C1-59ter

Reforma 1.9: Reforma administrației publice

Etapă de referință

Punerea în aplicare a gestionării strategice a resurselor umane în administrația publică

M1C1-63

Reforma 1.9: Reforma administrației publice

Etapă de referință

Publicarea unui registru al tuturor procedurilor simplificate și/sau digitalizate

M1C1-66

Investiția 1.9: Furnizarea de asistență tehnică și consolidarea capacităților pentru punerea în aplicare a planului de redresare și reziliență al Italiei

Țintă

Educație și formare

M1C1-118

Reforma 1.15: Reforma normelor de contabilitate publică

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației privind reforma contabilității de angajamente pentru cel puțin 90 % din întregul sector public, excluzând societățile de stat

M1C1-122

Reforma 1.13: Reforma cadrului de revizuire a cheltuielilor

Etapă de referință

Finalizarea analizei anuale a cheltuielilor pentru 2025, cu referire la obiectivul de economisire stabilit în 2022, 2023 și 2024 pentru 2025.

M1C2-13bis

Reforma 2: Legislația anuală în domeniul concurenței

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației (inclusiv a legislației secundare și a actelor de punere în aplicare referitoare la Legea anuală a concurenței pentru 2025) privind căile ferate regionale și transferul de tehnologie

M1C3-3

Investiție – 1.2 Eliminarea barierelor fizice și cognitive din muzee, biblioteci și arhive pentru a permite un acces mai larg la cultură și o participare mai largă la cultură

Țintă

Intervenții pentru eliminarea barierelor fizice și cognitive din muzee, monumente, zone și parcuri arheologice, arhive și biblioteci

M2C1-8

Investiția 2.3: Inovarea și mecanizarea în sectoarele agricol și alimentar

Țintă

Sprijin pentru investiții în inovare în economia circulară și în bioeconomie

M2C1-9

Investiția 2.2: Parcul agrosolar

Țintă

Producția de energie agrofotovoltaică

M2C2-23

Investiția 4.1 Investiții în mobilitatea ușoară (Planul național al traseului ciclului)

Țintă

Benzi pentru biciclete T2

M3C2-5bis

Investiția 2.1 – Digitalizarea lanțului logistic

Țintă

Digitalizarea lanțului logistic

M4C1-20

Investiția 1.5: Dezvoltarea sistemului de formare profesională terțiară (ITS)

Țintă

Numărul de studenți înscriși în sistemul de formare profesională (STI)

M4C1-22

Investiția 1.3: Planul de îmbunătățire a infrastructurii sportive școlare

Țintă

Construirea sau renovarea instalațiilor sportive și a sălilor de sport pentru uz școlar

M4C1-23

Investiția 3.4: Predare și competențe universitare avansate

Etapă de referință

Acțiuni de calificare și inovare a școlilor secundare și a programelor universitare, inclusiv doctorate

M4C1-24

Investiția 1.6: Orientare activă în tranziția de la școală la universitate.

Țintă

Adeverințe de prezență care au fost eliberate pentru cursuri de tranziție școlare și universitare

M5C1-7bis

Investiția 1 – Consolidarea serviciilor publice de ocupare a forței de muncă (SPOFM)

Țintă

Serviciile publice de ocupare a forței de muncă (SPOFM) au finalizat activitățile de renovare

M5C1-14

Investiția 2 – Sistemul de certificare a egalității de gen

Țintă

Întreprinderile au obținut certificarea privind egalitatea de gen

M5C1-16

Investiția 4 – Funcția publică universală

Țintă

Cetățenii au participat la proiectele de serviciu public universal lansate în perioada de patru ani 2021-2024 și au obținut certificarea corespunzătoare

M5C3-4

Investiția 2: Proximitatea teritorială a unităților sanitare

Etapă de referință

Sprijin pentru farmaciile rurale din municipalități, ciocane sau așezări cu mai puțin de 5 000 de locuitori (al doilea lot)

M7-11

Investiția 1: Măsură extinsă: Rețele inteligente

Țintă

Electrificarea rețelelor inteligente pentru consumul de energie

M7-12

Investiția 2: Măsură extinsă: Intervenții pentru creșterea rezilienței rețelei electrice

Țintă

Creșterea rezilienței rețelei de energie electrică

M7-13

Investiția 3: Măsură extinsă: Producția de hidrogen în situri dezafectate (văi de hidrogen)

Țintă

Proiect realizat

M7-15

Investiția 4: Legătură tireniană

Etapă de referință

Cablul montat

M7-17

Investiția 5: SA.CO.I.3

Etapă de referință

Finalizarea cojilor stațiilor de transformare din Sardinia (Codrongianos) și Toscana (Suvereto)

M7-22

Investiția 7: Rețeaua națională inteligentă de transport

Etapă de referință

Instalarea de echipamente 5G, arhitectură TIC, protocol securizat 104 în stații electrice și IoT industrial în stâlpi electrici

M7-27

Investiția 8: Aprovizionarea durabilă, circulară și sigură cu materii prime critice

Etapă de referință

Proiecte de C &Dși echipamente ale laboratoarelor privind mineritul urban și proiectarea ecologică

M7-31

Investiția 11: Consolidarea parcului feroviar regional de transport public cu trenuri cu emisii zero și serviciu universal

Țintă

Numărul de trenuri înmatriculate

M2C2-30

Investiția 4.5 – Program de reînnoire a parcului de vehicule utilitare ușoare și private cu vehicule electrice

Țintă

Numărul de vehicule achiziționate

M1C2-14ter

Reforma 3: raționalizarea și simplificarea stimulentelor pentru întreprinderi.

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a actelor juridice pentru raționalizarea stimulentelor ferme

M4C1-14ter

Reforma 2.1: Recrutarea cadrelor didactice

Etapă de referință

Candidații care au reușit la concursul public pentru a deveni profesori în urma reformei sistemului de recrutare

M1C1-121bis

Reforma 1.12: Reforma administrației fiscale

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației primare și secundare pentru îmbunătățirea colectării impozitelor

M2C2-29

Investiția 4.3 Instalarea infrastructurilor de încărcare

Țintă

Numărul de stații de reîncărcare rapidă

M4C1-15bis

Investiția 1.7: Burse pentru accesul la universități

Țintă

Acordarea de burse pentru accesul la universități

M5C1-4bis

Reforma 1 – politicile active în domeniul pieței forței de muncă și formarea profesională

Țintă

Persoane care participă la programe de formare

M1C1-147

Investiția 1.2 – Facilitarea cloud computingului pentru agențiile de plăți locale

Țintă

Facilitarea cloud pentru administrația publică locală T2

M1C1-148

Investiția 1.4.1 – Experiența cetățenilor – Îmbunătățirea calității și a capacității de utilizare a serviciilor publice digitale

Țintă

Creșterea calității și a capacității de utilizare a serviciilor publice digitale T2

M2C2-10

Investiția 2.1 Consolidarea rețelelor inteligente

Etapă de referință

Rețele inteligente – Creșterea capacității rețelelor și electrificarea consumului de energie

M2C2-13

Investiția 2.2 Intervenții pentru creșterea rezilienței rețelei electrice

Țintă

Creșterea rezilienței rețelei de energie electrică

M2C2-35

Investiția 4.4.1: Consolidarea parcului de autobuze pentru transportul public regional cu autobuze cu emisii zero

Țintă

Numărul de autobuze cu emisii zero înmatriculate T2

M2C2-35 ter

Investiția 4.4.1: Consolidarea parcului de autobuze pentru transportul public regional cu vehicule pe bază de combustibili ecologici

Țintă

Numărul de stații de încărcare pentru autobuzele cu pardoseală joasă și cu emisii zero

M6C2-16

Investiția 2.2: Dezvoltarea competențelor tehnico-profesionale, digitale și manageriale ale profesioniștilor din sistemul de sănătate

Țintă

Formare privind competențele manageriale și digitale pentru personalul medical

M6C2-17

Investiția 2.2: Dezvoltarea competențelor tehnico-profesionale, digitale și manageriale ale profesioniștilor din sistemul de sănătate

Țintă

Acordarea asistenței medicale

contracte de formare de specialitate

M1C1-149

Investiția 1.4.3 – Adoptarea extinderii serviciilor de platformă PagoPA și a aplicației „IO”

Țintă

Extinderea adoptării serviciilor de platformă PagoPA T2

M1C1-150

Investiția 1.4.3 – Adoptarea extinderii serviciilor de platformă PagoPA și a aplicației „IO”

Țintă

Extinderea adoptării aplicației „IO” T2

M1C1-152

Investiția 1.6.1 – Digitalizarea Ministerului de Interne

Țintă

Ministerul de Interne – procese regândite și digitalizate T2

M1C1-154

Investiția 1.6.2 – Digitalizarea Ministerului Justiției

Țintă

Sistemele T2 de cunoștințe privind lacurile de date privind justiția

M7-50

Investiția 18 – Măsură de extindere: Program de reînnoire a parcului de vehicule utilitare ușoare și private cu vehicule electrice

Țintă

Numărul de vehicule achiziționate

 

Cuantumul tranșei

12 799 902 997

 



2.Sprijin sub formă de împrumut

Tranșele menționate la articolul 3 alineatul (2) se organizează după cum urmează:

2.1.Prima tranșă (sprijin sub formă de împrumut):

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

M4C2-10

Investiția 2.1: PIIEC

Etapă de referință

Lansarea cererii de exprimare a interesului pentru identificarea proiectelor naționale, inclusiv a proiectelor privind PIIEC microelectronic

M1C2-26

Investiția 5.1: Refinanțarea și remodelarea fondului 394/81 gestionat de SIMEST

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a refinanțării Fondului 394/81 și adoptarea politicii de investiții

M2C1-14

Investiția 1.1 – Implementarea de noi instalații de gestionare a deșeurilor și modernizarea instalațiilor existente; Investiția 1.2 – Proiecte-pilot „emblematice” privind economia circulară

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretului ministerial.

M2C4-8

Investiția 1.1. Punerea în aplicare a unui sistem avansat și integrat de monitorizare și prognoză

Etapă de referință

Plan operațional pentru un sistem avansat și integrat de monitorizare și prognoză pentru identificarea riscurilor hidrologice

M5C1-17

Investiția 5 – Crearea de întreprinderi ale femeilor

Etapă de referință

Se adoptă Fondul pentru sprijinirea antreprenoriatului în rândul femeilor

M1C2-27

Investiția 5.1: Refinanțarea și remodelarea fondului 394/81 gestionat de SIMEST

Țintă

IMM-urile care au primit sprijin din partea Fondului 394/81

M1C3-22

Investiția 4.2 Fonduri pentru competitivitatea întreprinderilor din domeniul turismului

Etapă de referință

Politica de investiții pentru: Fondul tematic al Băncii Europene de Investiții;

M1C3-23

Investiția 4.2: Fonduri pentru competitivitatea întreprinderilor de turism

Etapă de referință

Politica de investiții pentru Fondul Național pentru Turism;

M1C3-24

Investiția 4.2 Fonduri pentru competitivitatea întreprinderilor de turism

Etapă de referință

Politica de investiții pentru: Fondul de garantare pentru IMM-uri;

M1C3-25

Investiția 4.2: Fonduri pentru competitivitatea întreprinderilor de turism

Etapă de referință

Politica de investiții pentru Fondo Rotativo

M1C3-26

Investiția 4.2: Fonduri pentru competitivitatea întreprinderilor de turism

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretului de punere în aplicare a creditului fiscal pentru reamenajarea facilităților de cazare.

M2C4-7

Reforma 3.1: Adoptarea programelor naționale privind controlul poluării atmosferice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a unui program național de control al poluării atmosferice

M2C4-12

Investiția 2.1.b. Măsuri de reducere a riscului de inundații și hidrogeologic

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a cadrului juridic revizuit pentru intervenții împotriva riscurilor de inundații și hidrogeologice

M2C4-18

Investiții. 3.1: Protejarea și consolidarea pădurilor urbane și periurbane

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a modificărilor juridice revizuite pentru protecția și valorificarea zonelor verzi urbane și periurbane

M3C1-1

Reforma 1.1 – Accelerarea procesului de aprobare a contractului dintre MIT și RFI

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a unei modificări legislative privind procesul de aprobare a Contratti di Programma (CdP)

M3C1-2

Reforma 1.2 – Accelerarea procesului de autorizare a proiectelor

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a unei modificări normative care reduce durata de autorizare a proiectelor de la 11 la șase luni

M3C1-21

Reforma 2.1 – Punerea în aplicare a recentului „decret privind simplificarea” (transformat în Legea nr. 120 din 11 septembrie 2020) prin emiterea unui decret privind adoptarea „Orientărilor pentru clasificarea și gestionarea riscurilor, evaluarea securității și monitorizarea podurilor existente”

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a „Orientărilor privind clasificarea și gestionarea riscurilor, evaluarea securității și monitorizarea podurilor existente”

M3C1-22

Reforma 2.2 – Transferul proprietății podurilor și viaductelor de la drumurile de nivel inferior la drumurile de rang superior

Etapă de referință

Transferul dreptului de proprietate asupra podurilor, viaductelor și trecerilor superioare de la drumurile de nivel inferior la drumurile de rang superior (autostrăzi și drumuri naționale principale)

M4C1-27

Reforma 1.7: Reforma reglementărilor privind locuințele pentru studenți și investițiile în locuințele pentru studenți

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației de modificare a normelor actuale privind locuințele pentru studenți.

M5C3-10

Reformare1: Simplificarea procedurilor și consolidarea comisarului în zonele economice speciale

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a regulamentului doar în ceea ce privește procedurile și consolidarea rolului comisarului în zonele economice speciale

M5C3-11

Investiția 1.4: Investiții în infrastructură pentru zona economică specială

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretelor ministerului de aprobare a planurilor operaționale pentru toate cele opt zone economice speciale

M6C2-4

Investiția 1.1: Actualizarea digitală a echipamentelor tehnologice ale spitalelor

Etapă de referință

Plan de reorganizare aprobat de Ministerul Sănătății/Regiunile italiene

 

Cuantumul tranșei

12 643 678 161



2.2.A doua tranșă (sprijin sub formă de împrumut):

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

M1C2-28

Investiția 5.2: Competitivitatea și reziliența lanțurilor de aprovizionare

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a unui decret care include politica de investiții a contractelor de dezvoltare

M2C4-27

Reforma 4.1. Simplificarea legislației și consolidarea guvernanței pentru punerea în aplicare a investițiilor în infrastructurile de alimentare cu apă

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a simplificării legislației privind intervențiile în infrastructura primară de apă pentru securitatea aprovizionării cu apă

M5C2-11

Investiția 4 – Investiții în proiecte de regenerare urbană care vizează reducerea situațiilor de marginalizare și de degradare socială

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice pentru investiții în regenerarea urbană pentru a reduce situațiile de marginalizare și degradare socială, cu proiecte în conformitate cu obiectivele MRR, inclusiv cu principiul DNSH

M5C2-15

Investiția 5 – Planuri urbane integrate – Depășirea așezărilor ilegale pentru combaterea exploatării prin muncă în agricultură

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretului ministerial de stabilire a cartografierii așezărilor ilegale este adoptată de „Tavolo di contrasto allo sfruttamento lavorativo in agricoltura” și se adoptă decretul ministerial de alocare a resurselor

M5C2-19

Investiția 6 – Programul de inovare pentru calitatea locuințelor

Etapă de referință

Regiunile și provinciile autonome (inclusiv municipalitățile și/sau orașele metropolitane situate în aceste teritorii) au semnat acorduri pentru redezvoltarea și creșterea locuințelor sociale

M1C2-16

Investiția 3: Conexiuni rapide la internet (bandă ultrarapidă și 5G)

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice pentru proiecte de conectare mai rapide

M1C3-12

Investiția 2.1 – Atractivitatea unui mic oraș istoric

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretului Ministerului Culturii privind alocarea resurselor către municipalități pentru atractivitatea orașelor istorice mici

M1C3-13

Investiția 2.2 – Protecția și îmbunătățirea arhitecturii rurale și a peisajului

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretului Ministerului Culturii pentru alocarea resurselor: pentru protejarea și îmbunătățirea arhitecturii rurale și a peisajului

M1C3-14

Investiția 2.3 – Programe de consolidare a identității locurilor, parcurilor și grădinilor istorice

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretului Ministerului Culturii pentru alocarea resurselor: pentru proiecte de consolidare a identității locurilor, parcurilor și grădinilor istorice

M1C3-15

Investiția 2.4 – Siguranța seismică a lăcașurilor de cult, restaurarea patrimoniului FEC și adăposturi pentru opere de artă

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretului Ministerului Culturii pentru alocarea resurselor: pentru siguranța seismică în locul de cult și restaurarea patrimoniului FEC (Fondo Edifici di Culto)

M1C3-35

— Investiții – 4.3 Caput Mundi-Next Generation EU pentru evenimente turistice importante

Etapă de referință

Semnarea fiecărui acord pentru șase proiecte între un minister al turismului și beneficiari/organisme de punere în aplicare

M2C1-13

Reforma 1.2 – Programul național de gestionare a deșeurilor

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretului ministerial privind Programul național de gestionare a deșeurilor

M2C2-52

Investiția 5.2 Hidrogen

Etapă de referință

Producția de electrolizoare

M4C2-11

Investiția 2.1: PIIEC

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a actului juridic național de alocare a fondurilor necesare pentru a oferi sprijin participanților la proiect.

M4C2-17

Investiția 3.1: Fond pentru construirea unui sistem integrat de infrastructuri de cercetare și inovare; Investiții

Etapă de referință

Atribuirea contractelor pentru proiectele privind: a) sistem integrat de infrastructuri de cercetare și inovare

M4C2-18

Invesment1.5: Instituirea și consolidarea „ecosistemelor de inovare pentru durabilitate”, crearea unor „lideri teritoriali ai C &D”

Etapă de referință

Atribuirea de contracte pentru proiecte privind ecosistemele de inovare;

M4C2-19

Investiția 1.4: Consolidarea structurilor de cercetare și sprijinirea creării unor „lideri naționali în domeniul C &D” cu privire la unele tehnologii generice esențiale

Etapă de referință

Atribuirea de contracte pentru proiecte privind lideri naționali în domeniul C &Dîn domeniul tehnologiilor generice esențiale

M4C2-20

Investiția 3.2: Injecție de capital în Fondul pentru tranziție digitală („DTF”)

Etapă de referință

Acordul dintre guvernul IT și partenerul de implementare Cassa Depositi e Prestiti (CDP) de instituire a instrumentului financiar semnat

M6C1-1

Reforma 1: Definirea unui nou model organizațional pentru rețeaua teritorială de asistență medicală

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației secundare (decretul ministerial) care prevede reforma organizării asistenței medicale.

M6C1-2

Investiția 1.1: Casele comunitare de sănătate pentru îmbunătățirea asistenței sanitare teritoriale

Etapă de referință

Aprobarea unui contract de dezvoltare instituțională

M6C1-4

Investiția 1.2: Domiciliul ca prim loc de îngrijire și telemedicină

Etapă de referință

Aprobarea orientărilor care conțin modelul digital pentru punerea în aplicare a serviciilor de îngrijire la domiciliu

M6C1-5

Investiția 1.2: Domiciliul ca prim loc de îngrijire și telemedicină

Etapă de referință

Contract de dezvoltare instituțională aprobat de Ministerul Sănătății și Regiunilor

M6C1-10

Investiția 1.3: Consolidarea asistenței medicale intermediare și a facilităților sale (spitalele comunitare)

Etapă de referință

Aprobarea unui contract de dezvoltare instituțională (Contratto Istituzionale di Sviluppo)

M6C2-5

Investiția 1.1: Actualizarea digitală a echipamentelor tehnologice ale spitalelor

Etapă de referință

Aprobarea contractului de dezvoltare instituțională

 

Cuantumul tranșei

12 643 678 161

2.3. A treia tranșă (sprijin sub formă de împrumut):

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

M2C1-18

Investiția 3.1: Insulele verzi

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a decretului director

M2C1-20

Investiția 3.2: Comunitățile verzi

Etapă de referință

Atribuirea (tuturor) contractelor de achiziții publice pentru selectarea comunităților verzi

M5C2-17

Investiția 5 – Planuri urbane integrate – Fondul BEI din afara fondului

Etapă de referință

Strategia de investiții a fondului este aprobată de Ministerul Finanțelor (MEF)

M1C1-123

Investiția 1.6.3 – Digitalizarea Institutului Național de Securitate Socială (INPS) și a Institutului Național de Asigurări pentru Accidente la Muncă (INAIL)

Țintă

INPS – servicii/conținut T1 cu „un singur clic după concepție”

M1C1-124

Investiția 1.6.3 – Digitalizarea Institutului Național de Securitate Socială (INPS) și a Institutului Național de Asigurări pentru Accidente la Muncă (INAIL)

Țintă

INPS – Angajați cu competențe îmbunătățite în domeniul tehnologiilor informației și comunicațiilor (TIC) T1

M1C3-30

Investiția 4.2: Fonduri pentru competitivitatea întreprinderilor de turism

Țintă

Fondurile tematice ale Băncii Europene de Investiții: Plată către fond în valoare totală de 350 000 EUR 000.

M1C3-31

Investiția 4.2: Fonduri pentru competitivitatea întreprinderilor de turism

Țintă

Fondul Național pentru Turism: Plată către fond în valoare totală de 150 000 000 EUR pentru sprijin sub formă de capitaluri proprii.

M2C3-9

Investiția 3.1: Promovarea încălzirii centralizate eficiente

Etapă de referință

Contractele pentru îmbunătățirea rețelelor de încălzire sunt atribuite de Ministerul Tranziției Ecologice în urma unei proceduri de licitație publică

M2C4-19

Investiții. 3.1: Protejarea și consolidarea pădurilor urbane și periurbane

Țintă

Arbori vegetali pentru protecția și valorificarea zonelor verzi urbane și periurbane T1

M2C4-24

Investiția 3.4. Reabilitarea „solului din siturile orfane”

Etapă de referință

Cadrul juridic pentru reabilitarea siturilor orfane

M3C1-3

Investiția 1.1 – Legături feroviare de mare viteză cu sudul pentru călători și mărfuri

Etapă de referință

Atribuirea contractului (contractelor) pentru construirea unei căi ferate de mare viteză pe liniile Napoli-Bari și Palermo-Catania

M3C1-12

Investiția 1.4 – Introducerea Sistemului european de management al transportului feroviar (ERTMS)

Etapă de referință

Atribuirea contractelor pentru Sistemul european de management al transportului feroviar

M3C2-8

Investiția 1.1: Porturi verzi: intervenții în domeniul energiei din surse regenerabile și al eficienței energetice în porturi

Țintă

Porturi verzi: atribuirea lucrărilor

M4C1-29

Reforma 1.7: Reforma reglementărilor privind locuințele pentru studenți și investițiile în locuințele pentru studenți

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a reformei legislației privind locuințele pentru studenți.

M5C2-13

Investiția 5 – Planuri urbane integrate – proiecte generale

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a planului de investiții pentru proiecte de regenerare urbană în zonele metropolitane

M6C2-7

Investiția 1.1: Actualizarea digitală a echipamentelor tehnologice ale spitalelor

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice

 

Cuantumul tranșei

9 825 328 389

 



2.4.A patra tranșă (sprijin sub formă de împrumut):

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

M1C1-125

Investiția 1.2 – Facilitarea cloud computingului pentru agențiile de plăți locale

Etapă de referință

Atribuirea (tuturor) cererilor publice pentru facilitarea cloud computingului pentru licitațiile administrației publice locale

M1C2-22

Investiția 4: Tehnologia satelitară și economia spațială

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice pentru tehnologii prin satelit și proiecte spațiale

M2C2-48

Investiția 3.1 Producția de hidrogen în situri dezafectate (văi de hidrogen)

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice pentru proiectele de producere a hidrogenului în centrele industriale abandonate

M2C2-50

Investiția 3.2 Utilizarea hidrogenului în industria greu de decarbonizat

Etapă de referință

Acord pentru promovarea tranziției de la metan la hidrogenul verde

M5C2-21

Investiția 7 – Proiectul pentru sport și incluziune socială

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice pentru proiecte privind sportul și incluziunea socială în urma unei cereri publice de propuneri

M1C3-20

Investiția – 3.2 Dezvoltarea industriei cinematografice (proiectul Cinecittà)

Etapă de referință

Semnarea contractelor dintre entitatea de punere în aplicare Cinecittà SPA și societăți în legătură cu construirea a nouă studiouri

M2C4-21

Investiția 3.3 Renaturificarea zonei Po

Etapă de referință

Revizuirea cadrului juridic pentru intervențiile pentru renaturificarea zonei Po

M4C1-28

Reforma 1.7: Reforma reglementărilor privind locuințele pentru studenți și investițiile în locuințele pentru studenți

Etapă de referință

Atribuirea contractelor inițiale pentru crearea de unități de dormit suplimentare (paturi).”

M4C2-12

Investiția 2.1: PIIEC

Etapă de referință

Lista participanților la proiectele PIIEC este finalizată până la 30/06/2023

M4C2-16

Investiția 3.1 Infrastructuri de cercetare și inovare

Țintă

Numărul de infrastructuri finanțate

M5C1-18

Investiția 5 – Crearea de întreprinderi ale femeilor

Țintă

Sprijinul financiar pentru întreprinderi a fost angajat

M6C2-14

Investiția 2.2: Dezvoltarea competențelor tehnico-profesionale, digitale și manageriale ale profesioniștilor din sistemul de sănătate

Țintă

Se acordă burse pentru formare specifică în medicină generală.

 

Cuantumul tranșei

16 611 453 220

 

2.5.A cincea tranșă (sprijin sub formă de împrumut):

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

M2C3-5

Investiția 1.1: Construirea de noi școli prin înlocuirea clădirilor

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice pentru construirea de noi școli prin înlocuirea clădirilor pentru modernizarea energetică a clădirilor școlare, în urma unei proceduri de achiziții publice

M2C4-28

Investiția 4.1. Investiții în infrastructurile de apă primară pentru securitatea aprovizionării cu apă

Etapă de referință

Acordarea de finanțare pentru toate proiectele (pentru investiții în infrastructura de apă primară și pentru securitatea aprovizionării cu apă

M2C4-30

Investiția 4.2. Reducerea pierderilor în rețelele de distribuție a apei, inclusiv digitalizarea și monitorizarea rețelelor

Etapă de referință

Acordarea de finanțare tuturor proiectelor pentru intervenții în rețelele de distribuție a apei, inclusiv digitalizarea și monitorizarea rețelelor

M1C1-14

Investiția 1.6.5: Digitalizarea Consiliului de Stat

Țintă

Consiliul de Stat – Documente ale instanței disponibile pentru analiză în depozitul de date T1

M1C1-16

Investiția 1.6.5: Digitalizarea Consiliului de Stat

Țintă

Consiliul de Stat – Documente ale instanței disponibile pentru analiză în depozitul de date T2

M1C1-126

Investiția 1.4.3 – Adoptarea extinderii serviciilor de platformă PagoPA și a aplicației „IO”

Țintă

Extinderea adoptării serviciilor de platformă PagoPA T1

M1C1-127

Investiția 1.4.3 – Adoptarea extinderii serviciilor de platformă PagoPA și a aplicației „IO”

Țintă

Extinderea adoptării aplicației „IO” T1

M1C1-128

Investiția 1.4.5 – Digitalizarea anunțurilor publice

Țintă

Adoptarea pe scară mai largă a anunțurilor publice digitale T1

M1C1-129

Investiția 1.6.1 – Digitalizarea Ministerului de Interne

Țintă

Ministerul de Interne – Procese T1 reconcepute integral și digitalizate

M1C1-130

Investiția 1.6.2 – Digitalizarea Ministerului Justiției

Țintă

Dosare judiciare digitalizate T1

M1C1-131

Investiția 1.6.2 – Digitalizarea Ministerului Justiției

Etapă de referință

Sistemele T1 de cunoștințe privind lacurile de date privind justiția

M1C1-132

Investiția 1.6.3 – Digitalizarea Institutului Național de Securitate Socială (INPS) și a Institutului Național de Asigurări pentru Accidente la Muncă (INAIL)

Țintă

INPS – servicii/conținut T2 cu „un singur clic după concepție”

M1C1-133

Investiția 1.6.3 – Digitalizarea Institutului Național de Securitate Socială (INPS) și a Institutului Național de Asigurări pentru Accidente la Muncă (INAIL)

Țintă

INPS – Angajați cu competențe îmbunătățite în domeniul tehnologiilor informației și comunicațiilor (TIC) T2

M1C1-134

Investiția 1.6.3 – Digitalizarea Institutului Național de Securitate Socială (INPS) și a Institutului Național de Asigurări pentru Accidente la Muncă (INAIL)

Țintă

INAIL – Procese/servicii T1, reproiectate integral și digitalizate

M1C1-135

Investiția 1.6.4 – Digitalizarea Ministerului Apărării

Țintă

Ministerul Apărării – Digitalizarea procedurilor T1

M1C1-136

Investiția 1.6.4 – Digitalizarea Ministerului Apărării

Țintă

Ministerul Apărării – Digitalizarea certificatelor T1

M1C1-137

Investiția 1.6.4 – Digitalizarea Ministerului Apărării

Etapă de referință

Ministerul Apărării – Desemnarea portalurilor web instituționale și a portalurilor de intranet

M1C1-138

Investiția 1.6.4 – Digitalizarea Ministerului Apărării

Țintă

Ministerul Apărării – Migrarea aplicațiilor critice care nu sunt de misiune în Soluția pentru protecția completă a informațiilor prin deschiderea infrastructurii (S.C.I.P.I.O.) T1

M1C2-29

Investiția 5.2: Competitivitatea și reziliența lanțurilor de aprovizionare

Țintă

Contracte de dezvoltare aprobate

M2C1-15bis

Reforma 1.2 Programul național de gestionare a deșeurilor: Investiția 1.1 – Implementarea de noi instalații de gestionare a deșeurilor și modernizarea instalațiilor existente

Țintă

Reducerea depozitelor neregulamentare de deșeuri (T2)

M2C1-15ter

Reforma 1.2 Programul național de gestionare a deșeurilor: Investiția 1.1 – Implementarea de noi instalații de gestionare a deșeurilor și modernizarea instalațiilor existente

Țintă

Diferențe regionale în ceea ce privește colectarea separată

M2C1-15 quater

Investiția 1.1 – Implementarea de noi instalații de gestionare a deșeurilor și modernizarea instalațiilor existente

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a obligației de colectare separată a deșeurilor biologice

M2C2-24

Investiția 4.2 Dezvoltarea sistemelor de transport rapid în masă

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice pentru construirea de metrouri, tramvaie, troleibuze și zone metropolitane pe cablu

M2C2-32

Investiția 4.4.1: Consolidarea parcului de autobuze pentru transportul public regional cu autobuze cu emisii zero

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice pentru consolidarea parcului de autobuze regionale de transport public cu autobuze cu pardoseală joasă cu emisii zero

M2C3-7

Investiția 1.2 – Construirea de clădiri, recalificarea și consolidarea activelor imobiliare ale administrării justiției

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice pentru construirea de clădiri noi, recalificarea și consolidarea activelor imobiliare ale administrării justiției sunt semnate de autoritatea contractantă în urma unei proceduri de achiziții publice.

M2C4-33

Investiția 4.3 Investiții în reziliența agrosistemului de irigații pentru o mai bună gestionare a resurselor de apă

Etapă de referință

Acordarea de finanțare pentru toate proiectele de reziliență a agrosistemului de irigații în vederea unei mai bune gestionări a resurselor de apă

M2C4-36

Investiția 4.4 Investiții în canalizare și purificare

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice pentru canalizare și purificare

M3C1-4

Investiția 1.1 – Legături feroviare de mare viteză cu sudul pentru călători și mărfuri

Etapă de referință

Atribuirea contractului de construire a unei căi ferate de mare viteză pe liniile Salerno Reggio Calabria

M3C1-17

Investiția 1.7 – Modernizarea, electrificarea și reziliența căilor ferate din sud

Țintă

150 km de lucrări finalizate legate de modernizarea, electrificarea și reziliența căilor ferate din sud, pregătiți pentru etapele de autorizare și de exploatare.

M4C2-5

Investiția 1.1: Proiecte de cercetare de interes național semnificativ (PRIN)

Țintă

Numărul de proiecte de cercetare atribuite

M6C1-8

Investiția 1.2: Domiciliul ca prim loc de îngrijire și telemedicină

Țintă

Cel puțin un proiect de telemedicină atribuit fiecărei regiuni (luând în considerare atât proiectele care vor fi puse în aplicare în fiecare regiune, cât și cele care pot fi dezvoltate ca parte a unor consorții între regiuni)

 

Cuantumul tranșei

9 030 593 086



2.6.A șasea tranșă (sprijin sub formă de împrumut):

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

M3C1-10

Investiția 1.3 – Conexiuni Diagonale

Etapă de referință

Atribuirea contractului (contractelor) de construire a legăturilor pe liniile Orte-Falconara și Taranto -Metaponto-Potenza-Battipaglia

M7-35

Investiția 13: Faza 1 a liniei adriatice (stația de compresoare de la Sulmona și conducta de gaz Sestino-Minerbio)

Etapă de referință

Adoptarea și actualizarea evaluărilor relevante ale impactului asupra mediului (VIncA)

M7-40

Investiția 15: Transizione 5.0

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a actului juridic de stabilire a criteriilor intervențiilor eligibile

M2C1-15

Reforma 1.2 Programul național de gestionare a deșeurilor

Țintă

Reducerea depozitelor neregulamentare de deșeuri (T1)

M2C1-16bis

Reforma 1.2 Programul național de gestionare a deșeurilor

Țintă

Depozite de deșeuri neregulamentare

M2C1-22

Investiția 3.4: Fondo Contratti di Filiera (FCF) pentru a sprijini contractele privind lanțurile de aprovizionare pentru sectorul agroalimentar, al pescuitului și acvaculturii, al silviculturii, al floriculturii și al pepinierelor vegetale

Etapă de referință

Acord de punere în aplicare

M2C2-31

Investiția 4.4.3: Reînnoirea flotei de comandă a brigăzii naționale de pompieri

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice pentru reînnoirea flotei de comandă a brigăzii naționale de pompieri

M2C4-6

Investiția 3.2: Digitalizarea parcurilor naționale

Țintă

Simplificarea administrativă și dezvoltarea serviciilor digitale pentru vizitatorii parcurilor naționale și ai zonelor marine protejate

M3C2-10

Reforma 2.2: Instituirea unei platforme logistice digitale naționale, pentru a introduce digitalizarea serviciilor de transport de marfă și/sau de călători

Etapă de referință

Platforma națională de logistică digitală

M6C2-15

Investiția 2.2: Dezvoltarea competențelor tehnico-profesionale, digitale și manageriale ale profesioniștilor din sistemul de sănătate

Țintă

Se acordă burse suplimentare pentru formare specifică în medicină generală.

M7-36

Investiția 13: Faza 1 a liniei adriatice (stația de compresoare de la Sulmona și conducta de gaz Sestino-Minerbio)

Etapă de referință

Atribuirea contractelor

M7-38

Investiția 14: Infrastructura de export transfrontalier de gaze

Etapă de referință

Atribuirea contractelor

 

Cuantumul tranșei

7 908 481 227

2.7.A șaptea tranșă (sprijin sub formă de împrumut):

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

M1C1-139

Investiția 1.2 – Facilitarea cloud computingului pentru agențiile de plăți locale

Țintă

Facilitarea cloud pentru administrația publică locală T1

M2C2-25

Investiția 4.2 Dezvoltarea sistemelor de transport rapid în masă

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice pentru achiziționarea de material rulant cu emisii zero și intervenții pentru modernizarea infrastructurii sistemelor de transport rapid de masă

M2C4-11

Investiția 2.1.a. Măsuri de reducere a riscului de inundații și hidrogeologic – intervenții în Emilia Romagna, Toscana și Marche

Etapă de referință

Identificarea intervențiilor prin ordonanța (ordonanțele) comisarului pentru situații de urgență

M7-46

Investiția 17: Instrument financiar pentru renovarea energetică a locuințelor rezidențiale publice

Etapă de referință

Definirea obiectivului mandatului

M1C1-140

Investiția 1.4.1 – Experiența cetățenilor – Îmbunătățirea calității și a capacității de utilizare a serviciilor publice digitale

Țintă

Îmbunătățirea calității și a capacității de utilizare a serviciilor publice digitale T1

M1C1-141

Investiția 1.6.4 – Digitalizarea Ministerului Apărării

Țintă

Digitalizarea procedurilor Ministerului Apărării T2

M1C1-142

Investiția 1.6.4 – Digitalizarea Ministerului Apărării

Țintă

Digitalizarea certificatelor Ministerului Apărării T2

M1C1-143

Investiția 1.6.4 – Digitalizarea Ministerului Apărării

Țintă

Ministerul Apărării – Migrarea aplicațiilor critice și necritice pentru misiuni în Soluția pentru protecția completă a informațiilor prin deschiderea infrastructurii (S.C.I.P.I.O.) T2

M1C2-19

Investiția 3: Conexiuni rapide la internet (bandă ultrarapidă și 5G)

Țintă

Insule care beneficiază de conectivitate în bandă ultralargă

M1C3-27

Investiții – 4.3 Caput Mundi-Next Generation EU pentru evenimente turistice importante

Țintă

Numărul de situri culturale și turistice a căror recalificare a ajuns, în medie, la 50 % din Stato Avanzamento Lavori (SAL) (primul lot)

M2C1-16ter

Investiția 1.1 – Implementarea de noi instalații de gestionare a deșeurilor și modernizarea instalațiilor existente

Țintă

Diferențe regionale în ceea ce privește ratele de colectare separată

M2C1-25

Investiția 3.4: Fondo Contratti di Filiera (FCF) pentru a sprijini contractele privind lanțurile de aprovizionare pentru sectorul agroalimentar, al pescuitului și acvaculturii, al silviculturii, al floriculturii și al pepinierelor vegetale

Etapă de referință

Ministerul a transferat valoarea totală a resurselor

M2C2-9

Investiția 2.1 Consolidarea rețelelor inteligente

Țintă

Rețele inteligente – Creșterea capacității rețelelor de distribuție a energiilor regenerabile

M2C2-34

Investiția 4.4.1: Consolidarea parcului de autobuze pentru transportul public regional cu autobuze cu emisii zero

Țintă

Numărul de autobuze cu pardoseală joasă cu emisii zero înmatriculate T1

M2C2-34bis

Investiția 4.4.2: Consolidarea parcului feroviar regional de transport public cu trenuri cu emisii zero și serviciu universal

Țintă

Numărul de trenuri cu emisii zero

M2C2-38bis

Investiția 5.1: Sprijin pentru sistemul de producție pentru tranziția ecologică, tehnologiile care contribuie la obiectivul zero emisii nete și competitivitatea și reziliența lanțurilor de aprovizionare strategice

Etapă de referință

Acord de punere în aplicare

M2C2-39

Investiția 5.1. Sprijin pentru sistemul de producție pentru tranziția ecologică, tehnologiile care contribuie la obiectivul zero emisii nete și competitivitatea și reziliența aprovizionării strategice

Etapă de referință

Ministerul Întreprinderilor și Made din Italia a finalizat transferul de fonduri către Invitalia S.p.A

M2C2-42bis

Investiția 5.4 – injecție de capital în Fondul pentru o tranziție verde („GTF”)

Etapă de referință

Injecție de capital în Fondul pentru o tranziție verde

M2C2-44

Investiția 1.1 Dezvoltarea sistemelor agrofotovoltaice

Etapă de referință

Atribuirea tuturor contractelor de achiziții publice pentru instalarea de panouri solare fotovoltaice în sistemele agrofotovoltaice

M2C4-22

Investiția 3.3 Renaturificarea zonei Po

Țintă

Reducerea artificialității albiei râului pentru renaturalizarea zonei Po T1

M2C4-31

Investiția 4.2. Reducerea pierderilor în rețelele de distribuție a apei, inclusiv digitalizarea și monitorizarea rețelelor

Țintă

Intervenții în rețelele de distribuție a apei, inclusiv digitalizarea și monitorizarea rețelelor T1

M2C4-34

Investiția 4.3 Investiții în reziliența agrosistemului de irigații pentru o mai bună gestionare a resurselor de apă

Țintă

Intervenții pentru reziliența agrosistemului de irigații pentru o mai bună gestionare a resurselor de apă T1

M2C4-35

Investiția 4.3 Investiții în reziliența agrosistemului de irigații pentru o mai bună gestionare a resurselor de apă

Țintă

Intervenții pentru reziliența agrosistemului de irigații pentru o mai bună gestionare a resurselor de apă T1

M3C1-15

Investiția 1.5 – Consolidarea nodurilor metropolitane și a legăturilor naționale esențiale

Țintă

700 km de tronsoane de linie modernizate construite pe noduri metropolitane și legături naționale esențiale

M3C1-19

Investiția 1.8 – Modernizarea gărilor feroviare (gestionarea RFI; în sud)

Țintă

Gări feroviare modernizate și accesibile

M4C2-21bis

Investiția 3.2 – injecție de capital în Fondul pentru tranziția digitală („DTF”)

Etapă de referință

Injecție de capital în Fondul pentru tranziție digitală

M5C3-12

Investiția 1.4: Investiții în infrastructură pentru zona economică specială

Țintă

Începerea lucrărilor pentru proiecte de intervenții de infrastructură în zonele economice speciale

M6C1-7

Investiția 1.2: Domiciliul ca prim loc de îngrijire și telemedicină

Țintă

Centre de coordonare complet operaționale (al doilea lot)

M7-43

Investiția 16: Sprijin pentru IMM-uri pentru producția proprie din surse regenerabile de energie

Etapă de referință

Acord de punere în aplicare

M7-44

Investiția 16: Sprijin pentru IMM-uri pentru producția proprie din surse regenerabile de energie

Etapă de referință

Ministerul Întreprinderilor și al Întreprinderilor din Italia a finalizat transferul de fonduri către Invitalia

M2C4-20

Investiții. 3.1: Protejarea și consolidarea pădurilor urbane și periurbane

Țintă

Arbori vegetali pentru protecția și valorificarea zonelor verzi urbane și periurbane T2

 

Cuantumul tranșei

15 715 972 025



2.8.A opta tranșă (sprijin sub formă de împrumut):

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

M7-47

Investiția 17: Instrument financiar pentru renovarea energetică a locuințelor rezidențiale publice

Etapă de referință

Acord de punere în aplicare

M7-48

Investiția 17: Instrument financiar pentru renovarea energetică a locuințelor rezidențiale publice

Etapă de referință

Ministerul a finalizat investiția

M1C1-146

Investiția 1.4.4 – Adoptarea pe scară mai largă a platformelor naționale de identitate digitală (SPID, CIE) și a registrului național (ANPR)

Țintă

Platforma națională pentru identitatea digitală (CIE)

M1C3-16

Investiție – 2.1 Caracterul atractiv al orașelor istorice de mici dimensiuni

Etapă de referință

Adoptarea decretului (decretelor) de cotare a firmelor sprijinite în orașele istorice mici

M2C4-9

Investiția 1.1. Punerea în aplicare a unui sistem avansat și integrat de monitorizare și prognoză

Etapă de referință

Sistemul de monitorizare și prognoză este accesibil

M2C4-26

Investiția 3.5. Refacerea și protejarea fundului mării și a habitatelor marine

Țintă

Refacerea și protecția fundului mării și a habitatelor marine

M4C2-6

Investiția 1.1: Proiecte de cercetare de interes național semnificativ (PRIN)

Etapă de referință

Publicarea decretului (decretelor) de atribuire a proiectelor

M4C2-7

Investiția 1.1: Proiecte de cercetare de interes național semnificativ (PRIN)

Țintă

Numărul cercetătorilor angajați cu contract pe durată determinată

M4C2-8

Investiția 1.3: Parteneriate extinse la universități, centre de cercetare, întreprinderi și finanțarea proiectelor de cercetare fundamentală

Țintă

Numărul de parteneriate de cercetare semnate

M4C2-22

Investiția 2.1: PIIEC

Țintă

Numărul de proiecte sprijinite

M6C1-6

Investiția 1.2: Domiciliul ca prim loc de îngrijire și telemedicină

Țintă

Tratament la domiciliu

Cuantumul tranșei

11 184 566 013

 

2.9.A noua tranșă (sprijin sub formă de împrumut):

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

M1C1-145

Investiția 1.4.4 – Actualizarea adoptării platformei naționale de identitate digitală (SPID, CIE) și a registrului național (ANPR)

Țintă

Platforma națională de identitate digitală (CIE) și registrul național (ANPR)

M1C3-28

Investiția 4.2: Fonduri pentru competitivitatea întreprinderilor de turism

Țintă

Numărul de întreprinderi de turism sprijinite prin grant și/sau credit fiscal pentru infrastructuri și/sau servicii;

M1C3-32

Investiția 4.2: Fonduri pentru competitivitatea întreprinderilor de turism

Țintă

Numărul de întreprinderi care urmează să fie sprijinite prin Fondul de garantare pentru IMM-uri

M3C1-5

Investiția 1.1 – Legături feroviare de mare viteză cu sudul pentru călători și mărfuri 

Țintă

Cale ferată de mare viteză pe liniile Napoli-Bari și Palermo-Catania

M6C1-9

Investiția 1.2: Domiciliul ca prim loc de îngrijire și telemedicină

Țintă

Asistență prin instrumente de telemedicină

M6C2-8

Investiția 1.1: Actualizarea digitală a echipamentelor tehnologice ale spitalelor

Țintă

Spitalele sunt digitalizate (DEA – Departamentul pentru situații de urgență și de admisie – nivelul I și nivelul II)

M6C2-11

Investiția 1.3: Consolidarea infrastructurii tehnologice și a instrumentelor de colectare, prelucrare, analiză și simulare a datelor

Țintă

Medicii generaliști care alimentează dosarul electronic de sănătate.

M1C3-33

Investiția 4.2 Fonduri pentru competitivitatea întreprinderilor de turism

Țintă

Fondo Rotativo: Acord juridic semnat cu beneficiarii finali

M1C3-9bis

Investiția 4.1 Centrul de turism digital

Țintă

Înregistrarea operatorilor de turism în Centrul de turism digital și accesul la serviciile furnizate de platformă

M1C3-18

Investiția 2.3 Programe de consolidare a identității locurilor, parcurilor și grădinilor istorice

Țintă

Numărul de parcuri și grădini istorice recalificate

M2C1-23

Investiția 3.4: Fondo Contratti di Filiera (FCF) pentru a sprijini contractele privind lanțurile de aprovizionare pentru sectorul agroalimentar, al pescuitului și acvaculturii, al silviculturii, al floriculturii și al pepinierelor vegetale

Etapă de referință

Resurse transferate către ISMEA și modificarea acordului de punere în aplicare

M4C1-31

Investiția 5: Fondul pentru locuințe pentru studenți

Etapă de referință

Acord de punere în aplicare

M5C1-19bis

Investiția 5 – Crearea de întreprinderi ale femeilor

Etapă de referință

Acord de punere în aplicare și transfer către Invitalia

M1C2-30

Investiția 7 – Fondul național pentru conectivitate

Etapă de referință

Acord de punere în aplicare

M2C1-26

Investiția 4: Instalație pentru parcuri agrosolare

Etapă de referință

Acord de punere în aplicare

M5C2-18

Investiția 5 – Planuri urbane integrate – Fondul BEI din afara fondului

Țintă

Acorduri juridice semnate cu beneficiarii finali pentru o valoare de investiții a proiectelor subiacente de cel puțin 545 000 000 EUR

 

Cuantumul tranșei

7 118 464 154

2.10.A zecea tranșă (sprijin sub formă de împrumut):

Număr secvențial

Măsură conexă (reformă sau investiții)

Etapă/Obiectiv

Nume

M2C3-6

Investiția 1.1: Construirea de noi școli prin înlocuirea clădirilor

Țintă

Cel puțin 166 de școli noi sunt construite prin înlocuirea clădirilor.

M2C3-8

Investiția 1.2 – Recalificarea activelor imobiliare publice utilizate parțial sau integral de administrarea justiției

Țintă

Lucrări pentru cel puțin 289 000 sqmt de active imobiliare publice efectuate

M2C3-10

Investiția 3.1: Promovarea încălzirii centralizate eficiente

Țintă

Construirea sau extinderea rețelelor de termoficare pentru a reduce consumul de energie

M2C4-23

Investiția 3.3 Renaturificarea zonei Po

Țintă

Reducerea artificialității albiei râului pentru renaturalizarea zonei Po T2

M2C4-25

Investiția 3.4. Reabilitarea „solului din siturile orfane”

Țintă

Revitalizarea siturilor orfane

M2C4-29

Investiția 4.1. Investiții în infrastructurile de apă primară pentru securitatea aprovizionării cu apă

Țintă

Finalizarea lucrărilor la infrastructura de apă

M2C4-38

Investiția 4.4 Investiții în canalizare și purificare

Țintă

Intervenții pentru canalizare și purificare T2

M5C2-20

Investiția 6 – Programul de inovare pentru calitatea locuințelor

Țintă

Numărul de unități locative construite, achiziționate sau renovate

M1C1-151

Investiția 1.4.5 – Digitalizarea anunțurilor publice

Țintă

Adoptarea pe scară mai largă a anunțurilor publice digitale T2

M1C1-155

Investiția 1.6.3 – Digitalizarea Institutului Național de Securitate Socială (INPS) și a Institutului Național de Asigurări pentru Accidente la Muncă (INAIL)

Țintă

INAIL – procese/servicii reconcepute și digitalizate T2

M1C2-15

Investiția 2: Inovarea și tehnologia microelectronicii

Țintă

Capacitatea de producție a substraturilor din carbură de siliciu

M1C2-17

Investiția 3: Conexiuni rapide la internet (bandă ultrarapidă și 5G)

Țintă

Numere de locuințe furnizate cu conectivitate de 1 Gbps

M1C2-18

Investiția 3: Conexiuni rapide la internet (bandă ultrarapidă și 5G)

Țintă

Clădiri școlare și unități medicale cu conectivitate de 1 Gbps

M1C2-20

Investiția 3: Conexiuni rapide la internet (bandă ultrarapidă și 5G)

Țintă

Drumuri și coridoare extraurbane facilitate cu acoperire 5G

M1C2-21

Investiția 3: Conexiuni rapide la internet (bandă ultrarapidă și 5G)

Țintă

Zonele afectate de disfuncționalități ale pieței cu acoperire 5G

M1C3-21

Investiția – 3.2 Dezvoltarea industriei cinematografice (proiectul Cinecittà)

Țintă

Numărul de studiouri construite sau renovate

M1C3-36

— Investiții – 4.3 Caput Mundi-Next Generation EU pentru evenimente turistice importante

Țintă

Numărul de intervenții în situri culturale și turistice

M2C1-16

Investiția 1.1 – Implementarea de noi instalații de gestionare a deșeurilor și modernizarea instalațiilor existente

Țintă

Depozite de deșeuri neregulamentare

M2C1-19

Investiția 3.1: Insulele verzi

Țintă

Punerea în aplicare a proiectelor integrate în insulele mici

M2C1-21

Investiția 3.2: Comunitățile verzi

Țintă

Proiecte de punere în aplicare în comunitățile verzi

M2C1-24

Investiția 3.4: Fondo Contratti di Filiera (FCF) pentru a sprijini contractele privind lanțurile de aprovizionare pentru sectorul agroalimentar, al pescuitului și acvaculturii, al silviculturii, al floriculturii și al pepinierelor vegetale

Țintă

Acorduri juridice cu beneficiarii finali

M2C2-5

Investiția 1.4 Dezvoltarea biometanului, în conformitate cu criteriile de promovare a economiei circulare

Etapă de referință

Acord de punere în aplicare, acorduri juridice semnate cu beneficiarii finali și finalizarea investițiilor

M2C2-17

Investiția 3.4 Testarea hidrogenului pentru mobilitatea feroviară și transportul rutier

Țintă

Numărul de stații de realimentare cu hidrogen construite

M2C2-19

Investiția 3.5 – Cercetare și dezvoltare în domeniul hidrogenului

Țintă

Numărul de proiecte de cercetare și dezvoltare în domeniul hidrogenului

M2C2-26

Investiția 4.2 Dezvoltarea sistemelor de transport rapid în masă

Etapă de referință

Infrastructură publică pentru dezvoltarea rapidă a transportului în masă construit sau modernizat, material rulant achiziționat

M2C2-35 bis

Investiția 4.4.2: Consolidarea parcului feroviar regional de transport public cu trenuri cu emisii zero și serviciu universal

Țintă

Numărul de trenuri înmatriculate

M2C2-40

Investiția 5.1. Sprijin pentru sistemul de producție pentru tranziția ecologică, tehnologiile care contribuie la obiectivul zero emisii nete și competitivitatea și reziliența lanțurilor de aprovizionare strategice

Țintă

Modificarea acordului de punere în aplicare, a acordurilor juridice semnate cu beneficiarii finali

M2C2-43

Investiția 5.4 – injecție de capital în Fondul pentru o tranziție verde („GTF”)

Etapă de referință

Adoptarea unui raport

M2C2-47

Investiția 1.2 Promovarea surselor regenerabile de energie pentru comunitățile energetice și autoconsumatorii de energie din surse regenerabile care acționează împreună

Țintă

Instalarea de noi capacități de producere a energiei electrice din surse regenerabile în comunitățile energetice și autoconsumatorii de energie din surse regenerabile care acționează în comun

M2C2-49

Investiția 3.1 Producția de hidrogen în situri dezafectate (văi de hidrogen)

Țintă

Proiect realizat

M2C2-53

Investiția 5.2 Hidrogen

Țintă

Instalație industrială construită

M2C4-6bis

Investiția 3.2: Digitalizarea parcurilor naționale

Etapă de referință

Intervenții legate de gestionarea naturii și monitorizarea resurselor naturale realizate

M2C4-11bis

Investiția 2.1.a. Măsuri de reducere a riscului de inundații și hidrogeologic – intervenții în Emilia Romagna, Toscana și Marche

Țintă

Proiecte realizate

M2C4-13

Investiția 2.1b – Măsuri de reducere a riscului de inundații și hidrogeologic

Țintă

Intervenții de tip D și E efectuate

M2C4-20bis

Investiții. 3.1: Protejarea și consolidarea pădurilor urbane și periurbane

Țintă

Arbori vegetali pentru protecția și valorificarea zonelor verzi urbane și periurbane T3

M2C4-34bis

Investiția 4.3 Investiții în reziliența agrosistemului de irigații pentru o mai bună gestionare a resurselor de apă

Țintă

Intervenții pentru reziliența agrosistemului de irigații pentru o mai bună gestionare a resurselor de apă T1

M3C1-6

Investiția 1.1 – Legături feroviare de mare viteză cu sudul pentru călători și mărfuri

Țintă

Cale ferată de mare viteză pe liniile Napoli-Bari, Salerno-Reggio Calabria, Palermo-Catania

M3C1-9

Investiția 1.2 – Linii de mare viteză din nord care leagă de restul Europei

Țintă

Cale ferată de mare viteză pe liniile Brescia-Verona-Vicenza-Padova; Liguria-Alpi.

M3C1-11

Investiția 1.3 – Conexiuni Diagonale

Țintă

Cale ferată de mare viteză pe liniile Orte-Falconara și Taranto -Metaponto-Potenza-Battipaglia

M3C1-14

Investiția 1.4 – Introducerea Sistemului european de management al transportului feroviar (ERTMS)

Țintă

2 km de linii feroviare echipate cu Sistemul european de management al transportului feroviar

M3C1-20

Investiția 1.8 – Modernizarea gărilor feroviare (gestionarea RFI; în sud)

Țintă

Gări feroviare modernizate și accesibile

M3C1-26

Reforma 1.3 – Stimularea eficienței infrastructurii feroviare în Italia

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a legislației primare secundare (și adoptarea actelor de punere în aplicare)

M4C1-30

Reforma 1.7: Reforma reglementărilor privind locuințele pentru studenți și investițiile în locuințele pentru studenți

Țintă

Au fost create unități de cazare pentru studenți pentru dormit

M4C2-9

Investiția 1.4: Crearea unor „lideri naționali în domeniul C &D” cu privire la unele tehnologii generice esențiale

Țintă

Centrele naționale și-au finalizat activitățile de cercetare

M4C2-14

Investiția 2.3: /Centre de transfer de tehnologie

Țintă

Plată în valoare financiară de 330 000 EUR 000.

M4C2-16 bis

Investiția 3.1: Infrastructuri de cercetare și inovare

Țintă

Numărul de infrastructuri de cercetare și inovare care și-au finalizat activitățile

M4C2-18 bis

Invesment1.5: „Ecosisteme de inovare pentru durabilitate”, construirea „liderilor teritoriali ai C &D”

Țintă

Activități puse în aplicare de ecosistemele de inovare

M4C2-21

Investiția 3.2 – injecție de capital în Fondul pentru tranziția digitală („DTF”)

Etapă de referință

Adoptarea unui raport

M5C2-12

Investiția 4 – Investiții în proiecte de regenerare urbană care vizează reducerea situațiilor de marginalizare și de degradare socială

Țintă

Proiecte pentru intervenții de regenerare urbană care vizează municipalități

M5C2-14

Investiția 5 – Planuri urbane integrate – proiecte generale

Țintă

Finalizarea proiectelor de planificare integrată în orașele metropolitane

M5C2-16

Investiția 5 – Planuri urbane integrate – Depășirea așezărilor ilegale pentru combaterea exploatării prin muncă în agricultură

Țintă

Proiecte privind locuințele pentru lucrătorii din agricultură și crearea unei platforme

M5C2-22

Investiția 7 – Sport și incluziune socială

Țintă

Eliberarea certificatelor de finalizare a lucrărilor

M5C3-13

Investiția 1.4: Investiții în infrastructură pentru zona economică specială

Țintă

Finalizarea intervențiilor de infrastructură în zonele economice speciale.

M6C1-3

Investiția 1.1: Casele comunitare de sănătate pentru îmbunătățirea asistenței sanitare teritoriale

Țintă

Sunt activate serviciile caselor de sănătate comunitare

M6C1-11

Investiția 1.3: Consolidarea asistenței medicale intermediare și a facilităților sale (spitalele comunitare)

Țintă

Spitale comunitare renovate, interconectate și echipate din punct de vedere tehnologic

M6C2-6

Investiția 1.1: Actualizarea digitală a echipamentelor tehnologice ale spitalelor

Țintă

Livrarea de echipamente de diagnosticare de mari dimensiuni

M6C2-9

Investiția 1.1: Actualizarea digitală a echipamentelor tehnologice ale spitalelor

Țintă

Paturi suplimentare prevăzute în UIC și în terapie subintensivă

M6C2-10

Investiția 1.2: Către un spital sigur și durabil

Țintă

Intervențiile antiseismice în unitățile spitalicești sunt finalizate

M6C2-10 bis

Investiția 1.2: Către un spital sigur și durabil

Țintă

Plata resurselor MRR pentru proiecte în temeiul articolului 20 din Legea financiară nr. 67/88 – Construirea asistenței medicale

M6C2-12

Investiția 1.3: Consolidarea infrastructurii tehnologice și a instrumentelor de colectare, prelucrare, analiză și simulare a datelor

Etapă de referință

Sistemul de carduri de asigurări de sănătate și infrastructura pentru interoperabilitatea dosarului electronic de sănătate sunt operaționale.

M6C2-13

Investiția 1.3: Consolidarea infrastructurii tehnologice și a instrumentelor de colectare, prelucrare, analiză și simulare a datelor

Țintă

Dosarul electronic de sănătate este utilizat pentru majoritatea dosarelor medicale

M7-37

Investiția 13: Faza 1 a liniei adriatice (stația de compresoare de la Sulmona și conducta de gaz Sestino-Minerbio)

Etapă de referință

Eliberarea certificatelor de finalizare a lucrărilor

M7-39

Investiția 14: Infrastructura de export transfrontalier de gaze

Etapă de referință

Eliberarea certificatelor de finalizare a lucrărilor

M7-41

Investiția 15: Transizione 5.0

Țintă

Acordarea resurselor MRR

M7-42

Investiția 15: Transizione 5.0

Țintă

Economii de energie de 0.4 Mtep la nivelul consumului final de energie în perioada 2024-2026

M7-45

Investiția 16: Sprijin pentru IMM-uri pentru producția proprie din surse regenerabile de energie

Țintă

Acorduri juridice cu beneficiarii finali

M7-49

Investiția 17: Instrument financiar pentru renovarea energetică a locuințelor rezidențiale publice

Țintă

Acorduri juridice semnate cu beneficiarii finali

M1C3-29

Investiția 4.2: Fonduri pentru competitivitatea întreprinderilor de turism

Țintă

Numărul de proiecte din domeniul turismului care urmează să fie sprijinite prin intermediul fondurilor tematice ale Băncii Europene de Investiții

M3C2-9

Investiția 1.1: Porturi verzi: intervenții în domeniul energiei din surse regenerabile și al eficienței energetice în porturi

Țintă

Porturi verzi: finalizarea lucrărilor

M1C2-23bis

Investiția 4: Tehnologia satelitară și economia spațială

Etapă de referință

Finalizarea proiectelor de tehnologie prin satelit și spațiale

M1C3-16bis

Investiții-2.1: Atractivitatea orașelor istorice mici

Țintă

Proiecte de regenerare culturală a orașelor istorice mici

M1C3-17

Investiții – 2.2 Protecția și îmbunătățirea arhitecturii rurale și a peisajului

Țintă

Încheierea intervențiilor pentru protejarea și consolidarea arhitecturii rurale și a peisajului

M1C3-19

Investiție – 2.4 Siguranța seismică a lăcașurilor de cult, restaurarea patrimoniului FEC (Fondo Edifici di Culto) și adăposturi pentru opere de artă (Recuperarea Artei)

Țintă

Intervenții pentru siguranța seismică în lăcașurile de cult, restaurarea patrimoniului FEC (Fondo Edifici di Culto) și adăposturi pentru lucrări de artă finalizate

M2C1-10

Investiția 2.1: Plan logistic pentru sectorul agroalimentar, al pescuitului și acvaculturii, al silviculturii, al floriculturii și al pepinierelor vegetale

Țintă

Intervenții pentru îmbunătățirea logisticii în sectorul agroalimentar, al pescuitului și acvaculturii, al silviculturii, al floriculturii și al pepinierelor vegetale

M2C1-16quater

Investiția 1.1 – Punerea în aplicare a unor noi instalații de gestionare a deșeurilor și modernizarea instalațiilor existente și a unor proiecte emblematice privind economia circulară

Țintă

Proiecție finalizată

M2C2-45

Investiția 1.1: Dezvoltarea sistemelor agrofotovoltaice

Etapă de referință

Acord de punere în aplicare, acorduri juridice semnate cu beneficiarii finali și finalizarea investițiilor

M4C1-18

Investiția 1.1: Plan pentru creșe, grădinițe și servicii de educație și îngrijire a copiilor preșcolari

Țintă

Noi locuri activate pentru servicii educaționale și de îngrijire a copiilor preșcolari (de la zero la șase ani)

M4C1-21

Investiția 1.2: Planul de prelungire a programului cu normă întreagă

Țintă

Structuri pentru găzduirea elevilor dincolo de timpul școlar

M4C1-26

Investiția 3.3: Planul de securitate și reabilitare structurală a clădirilor școlare

Țintă

M² de clădiri școlare renovate

M4C1-32

Investiția 5: Fondul pentru locuințe pentru studenți

Țintă

Acorduri juridice semnate cu beneficiarii finali și finalizarea investițiilor

M5C1-20

Investiția 5: Crearea de întreprinderi pentru femei

Țintă

Acorduri juridice semnate cu beneficiarii finali

M5C2-6

Investiția 1 – Sprijinirea persoanelor vulnerabile și prevenirea instituționalizării

Țintă

Finalizarea acțiunilor de sprijinire a persoanelor vulnerabile în districtele sociale

M5C2-8

Investiția 2 – Modele de autonomie pentru persoanele cu handicap

Țintă

Beneficiarii au primit renovarea spațiilor de locuit și/sau a dispozitivelor TIC însoțite de cursuri de formare privind competențele digitale

M5C2-10

Investiția 3 – Locuințe pe primul loc și stații poștale

Țintă

Persoanele care trăiesc în condiții de deprivare materială severă sunt preluate de proiectele privind „Locuința mai întâi” timp de cel puțin șase luni și de posturile poștale

M1C2-31

Investiția 7 – Fondul național pentru conectivitate

Etapă de referință

Acorduri juridice semnate cu beneficiarii finali și finalizarea investițiilor

M1C2-32

Investiția 8 – Compartimentul pentru statele membre InvestEU

Etapă de referință

Semnarea acordului de contribuție între Guvernul Italiei și Comisia Europeană

M1C2-33

Investiția 8 – Compartimentul pentru statele membre InvestEU

Țintă

Operațiuni de finanțare sau de investiții aprobate de Comitetul pentru investiții InvestEU

M3C1-27

Reforma 1.3 – Stimularea eficienței infrastructurii feroviare în Italia

Etapă de referință

Planul financiar și de afaceri pentru statutul ROSCO și transferul de resurse și active

M5C3-14

Investiția 1.5 – Schema de credite fiscale pentru investiții în sudul Italiei și în zona economică specială (ZES)

Țintă

Credite fiscale pentru sudul Italiei și zona economică specială (ZES) acordate întreprinderilor pe baza declarațiilor fiscale prezentate în perioada 2023-2025

M3C1-28

Investiția 1.10 – Consolidarea nodurilor metropolitane și a liniilor de cale ferată interregionale și regionale

Țintă

3 309 km de tronsoane de linie modernizate construite

M2C4-40

Investiția 4.5 – Schemă de granturi pentru investiții în infrastructurile de apă

Țintă

Invitalia S.p.A. trebuie să fi încheiat acorduri legale de grant cu beneficiarii finali pentru o sumă necesară pentru a utiliza 100 % din investiția MRR în schemă (luând în considerare comisioanele de gestiune). Cel puțin 40 % din această finanțare contribuie la obiectivele climatice utilizând metodologia din anexa VI la Regulamentul privind MRR.

Italia transferă 1 200 000 000 EUR către Invitalia S.p.A. pentru facilitate.

M1C2-34

Investiția 9 – Tranziția 4.0 – extindere

Țintă

Credite fiscale de tranziție 4.0 acordate firmelor pe baza documentelor prezentate în perioada 2021-2026

M2C1-27

Investiția 4: Instalație pentru parcuri agrosolare

Etapă de referință

Acorduri juridice semnate cu beneficiarii finali și finalizarea investițiilor

M2C4-39

Investiția 4.5 – Schemă de granturi pentru investiții în infrastructura de apă

Etapă de referință

Intrarea în vigoare a acordului de punere în aplicare

Cuantumul tranșei

19 919 595 964



SECȚIUNEA 3: DISPOZIȚII SUPLIMENTARE

1.Măsuri pentru monitorizarea și implementarea planului de redresare și reziliență

Monitorizarea și implementarea planului de redresare și reziliență al Italiei se efectuează în conformitate cu următoarele măsuri.

În conformitate cu Decretul-lege nr. 77 din 31 mai 2021, astfel cum a fost modificat prin Decretul-lege nr. 13 din 24 februarie 2023, se creează o serie de structuri de coordonare pentru monitorizarea și punerea în aplicare a planului. Este vorba în special despre: (I) un comitet director la nivel înalt („cabina di regia”) instituit în cadrul președinției Consiliului de Miniștri, cu sarcina principală de a conduce și de a coordona punerea în aplicare a planului; (II) o structură a misiunilor instituită în cadrul președinției Consiliului de Miniștri, cel puțin pe durata planului, împuternicită să acționeze ca structură centrală de coordonare pentru punerea în aplicare și monitorizarea planului; (III) o structură tehnică la Ministerul Economiei și Finanțelor, care să efectueze monitorizarea operațională a implementării planului, controlul regularității procedurilor și cheltuielilor și raportarea, precum și sprijinul tehnic și operațional pentru faza de implementare. Structura misiunii în cadrul președinției Consiliului de Miniștri acționează ca punct unic de contact la nivel național pentru Comisia Europeană. Ministerul Economiei și Finanțelor asigură evaluarea rezultatelor planului. Partenerii sociali și alte părți interesate participă la reuniuni specifice ale „cabina di regia” pentru a asigura implicarea lor în punerea în aplicare a planului. În plus, se identifică structuri de coordonare la nivelul fiecărei administrații centrale responsabile de măsurile incluse în plan, însărcinate cu gestionarea, monitorizarea, raportarea și controlul intervențiilor relevante, inclusiv în ceea ce privește supravegherea punerii în aplicare și progresele înregistrate în direcția atingerii jaloanelor și a țintelor. În fine, sunt avute în vedere mecanisme asigurare a punerii în aplicare în cazul unor probleme de această natură, inclusiv prin activarea competențelor de substituire în raport cu administrațiile responsabile cu măsurile prevăzute în plan, cu scopul de a garanta realizarea la timp și eficace a proiectelor și se instituie mecanisme ex ante pentru soluționarea conflictelor.

Pentru a consolida capacitatea administrativă de monitorizare și punere în aplicare, se are în vedere recrutarea de personal temporar, inclusiv în cadrul administrațiilor centrale responsabile cu intervențiile cuprinse în plan și Ministerul Economiei și Finanțelor (inclusiv în cadrul structurii centrale de coordonare și al Departamentului de contabilitate de stat), astfel cum se prevede în Decretul-lege nr. 80 din 9 iunie 2021, precum și în cadrul administrațiilor din sudul Italiei, care se preconizează că vor consolida capitalul uman implicat în planificarea și cheltuirea fondurilor UE, astfel cum se prevede în special în Legea nr. 178 din 2020. În plus, sunt alocate resurse pentru structura misiunii instituită în cadrul președinției Consiliului de Miniștri pentru a asigura funcționarea eficientă a acesteia, astfel cum se prevede în Decretul-lege nr. 13 din 24 februarie 2023. În fine, se are în vedere acordarea de sprijin tehnic și operațional administrațiilor centrale și locale în punerea în aplicare a proiectelor, inclusiv prin utilizarea companiilor cu capital de stat, a unui grup de experți pentru asistență tehnică și a posibilității de a recurge la expertiză externă. Aceste acțiuni sunt însoțite de punerea în aplicare a unor măsuri de reducere a birocrației și de simplificare a procedurilor administrative, astfel cum se prevede în Decretul-lege nr. 77 din 31 mai 2021 și în Decretul-lege nr. 13 din 24 februarie 2023.

Acordurile prevăd, de asemenea, utilizarea unui sistem informatic integrat („ReGiS”). Serviciul de audit existent Inspectoratul General pentru Relațiile Financiare cu Uniunea Europeană (IGRUE), din cadrul Ministerului Economiei și Finanțelor, are sarcina de a coordona sistemele de audit și de a efectua controalele cu sprijinul Biroului de conturi teritoriale de stat (STR). Rămân în vigoare acordurile consolidate cu Guardia di Finanza și cu autoritățile independente relevante, cum ar fi agenția națională anticorupție ANAC, consolidându-se astfel rolul pe care sistemul juridic italian îl atribuie deja acestor autorități în ceea ce privește protecția finanțelor publice, inclusiv a celor provenind de la UE.



2.Măsuri pentru asigurarea accesului deplin al Comisiei la datele subiacente

Pentru a oferi Comisiei acces deplin la datele subiacente relevante, Italia ia următoarele măsuri.

Ministerul Economiei și Finanțelor acționează ca structură tehnică pentru monitorizare, inclusiv în ceea ce privește progresele înregistrate în ceea ce privește jaloanele și țintele, și, după caz, pentru punerea în aplicare a activităților de control și audit, precum și pentru furnizarea de rapoarte și cereri de plată. Acesta coordonează raportarea obiectivelor de etapă și a țintelor, a indicatorilor relevanți, dar și a informațiilor financiare calitative și a altor date, cum ar fi cele privind destinatarii finali. Încodarea datelor are loc la nivelul administrațiilor centrale responsabile cu măsurile planului, care raportează datele solicitate Ministerului Economiei și Finanțelor. În conformitate cu articolul 24 alineatul (2) din Regulamentul (UE) 2021/241, după îndeplinirea jaloanelor și a țintelor relevante convenite în secțiunea 2.1 din prezenta anexă, Italia prezintă Comisiei o cerere justificată în mod corespunzător de plată a contribuției financiare și, după caz, a împrumutului. Italia se asigură că, la cerere, Comisia are acces deplin la datele subiacente relevante care justifică în mod corespunzător cererea de plată, atât pentru evaluarea cererii de plată în conformitate cu articolul 24 alineatul (3) din Regulamentul (UE) 2021/241, cât și în scopuri de audit și control.

(1)

Cu excepția proiectelor din cadrul acestei măsuri în domeniul producerii de energie electrică și/sau termică, precum și al infrastructurii aferente de transport și distribuție, care utilizează gaze naturale, care respectă condițiile stabilite în anexa III la Orientările tehnice „A nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01).

(2)

În cazul în care activitatea sprijinită generează emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt semnificativ mai mici decât valorile de referință relevante, ar trebui furnizată o explicație a motivelor pentru care acest lucru nu este posibil. Criteriile de referință stabilite pentru alocarea cu titlu gratuit pentru activitățile care intră în domeniul de aplicare al schemei de comercializare a certificatelor de emisii, astfel cum se prevede în regulamentul de punere în aplicare (UE) 2021/447 al Comisiei.

(3)

Această excludere nu se aplică acțiunilor întreprinse în cadrul acestei măsuri în instalațiile dedicate exclusiv tratării deșeurilor periculoase nereciclabile și instalațiilor existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice, captarea gazelor de evacuare pentru depozitare sau utilizare sau recuperarea materialelor din cenușa de incinerare, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație.

(4)

Această excludere nu se aplică acțiunilor întreprinse în cadrul acestei măsuri în stațiile de tratare mecano-biologică existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice sau readaptarea la operațiunile de reciclare a deșeurilor separate pentru compostarea deșeurilor biologice și a digestiei anaerobe a deșeurilor biologice, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație.

(5) Cu excepția (a) activelor și activităților de producere a energiei electrice și/sau termice, precum și a infrastructurii conexe de transport și distribuție, care utilizează gaze naturale, care respectă condițiile stabilite în anexa III la Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) și (b) activitățile și activele prevăzute la punctul (ii) pentru care utilizarea combustibililor fosili este temporară și inevitabilă din punct de vedere tehnic pentru tranziția în timp util către o operațiune fără combustibili fosili.
(6) În cazul în care activitatea sprijinită atinge emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt semnificativ mai mici decât valorile de referință relevante, se furnizează o explicație a motivelor pentru care acest lucru nu este posibil. Criteriile de referință stabilite pentru alocarea cu titlu gratuit pentru activitățile care intră în domeniul de aplicare al schemei de comercializare a certificatelor de emisii, astfel cum se prevede în regulamentul de punere în aplicare (UE) 2021/447 al Comisiei.
(7) Această excludere nu se aplică acțiunilor întreprinse în cadrul acestei măsuri în instalațiile dedicate exclusiv tratării deșeurilor periculoase nereciclabile și instalațiilor existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice, captarea gazelor de evacuare pentru depozitare sau utilizare sau recuperarea materialelor din cenușa de incinerare, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație. 
(8) Această excludere nu se aplică acțiunilor întreprinse în cadrul acestei măsuri în stațiile de tratare mecano-biologică existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice sau readaptarea la operațiunile de reciclare a deșeurilor separate pentru compostarea deșeurilor biologice și a digestiei anaerobe a deșeurilor biologice, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație. 
(9)

Cu excepția (a) proiectelor de producere a energiei electrice și/sau termice, precum și a infrastructurii conexe de transport și distribuție, care utilizează gaze naturale, care respectă condițiile stabilite în anexa III la Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) și (b) activitățile și activele prevăzute la punctul (ii) pentru care utilizarea combustibililor fosili este temporară și inevitabilă din punct de vedere tehnic pentru tranziția în timp util către o operațiune fără combustibili fosili.

(10) În cazul în care activitatea sprijinită atinge emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt semnificativ mai mici decât valorile de referință relevante, se furnizează o explicație a motivelor pentru care acest lucru nu este posibil. Valori de referință stabilite pentru alocarea cu titlu gratuit pentru activitățile care intră în domeniul de aplicare al schemei de comercializare a certificatelor de emisii, astfel cum se prevede în regulamentul de punere în aplicare (UE) 2021/447 al Comisiei
(11) Această excludere nu se aplică acțiunilor din instalațiile dedicate exclusiv tratării deșeurilor periculoase nereciclabile și nici instalațiilor existente, în cazul în care acțiunile vizează creșterea eficienței energetice, captarea gazelor de eșapament în vederea stocării sau utilizării sau recuperarea materialelor din cenușa de incinerare, cu condiția ca astfel de acțiuni să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație
(12) Această excludere nu se aplică acțiunilor din stațiile de tratare mecano-biologică existente, în cazul în care acțiunile vizează creșterea eficienței energetice sau modernizarea operațiunilor de reciclare a deșeurilor separate pentru a compost biodeșeuri și digestia anaerobă a deșeurilor biologice, cu condiția ca astfel de acțiuni să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație
(13) Cu excepția (a) proiectelor din cadrul acestei măsuri în domeniul producerii de energie electrică și/sau termică, precum și al infrastructurii aferente de transport și distribuție, care utilizează gaze naturale, care respectă condițiile stabilite în anexa III la Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) și (b) activitățile și activele prevăzute la punctul (ii) pentru care utilizarea combustibililor fosili este temporară și inevitabilă din punct de vedere tehnic pentru tranziția în timp util către o operațiune fără combustibili fosili.
(14) În cazul în care activitatea sprijinită generează emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt semnificativ mai mici decât valorile de referință relevante, ar trebui furnizată o explicație a motivelor pentru care acest lucru nu este posibil. Criteriile de referință stabilite pentru alocarea cu titlu gratuit pentru activitățile care intră în domeniul de aplicare al schemei de comercializare a certificatelor de emisii, astfel cum se prevede în regulamentul de punere în aplicare (UE) 2021/447 al Comisiei.
(15) Această excludere nu se aplică acțiunilor întreprinse în cadrul acestei măsuri în instalațiile dedicate exclusiv tratării deșeurilor periculoase nereciclabile și instalațiilor existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice, captarea gazelor de evacuare pentru depozitare sau utilizare sau recuperarea materialelor din cenușa de incinerare, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație.
(16) Această excludere nu se aplică acțiunilor întreprinse în cadrul acestei măsuri în stațiile de tratare mecano-biologică existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice sau readaptarea la operațiunile de reciclare a deșeurilor separate pentru compostarea deșeurilor biologice și a digestiei anaerobe a deșeurilor biologice, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație.
(17) Cu excepția (a) proiectelor din cadrul acestei măsuri în domeniul producerii de energie electrică și/sau termică, precum și al infrastructurii aferente de transport și distribuție, care utilizează gaze naturale, care respectă condițiile stabilite în anexa III la Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) și (b) activitățile și activele prevăzute la punctul (ii) pentru care utilizarea combustibililor fosili este temporară și inevitabilă din punct de vedere tehnic pentru tranziția în timp util către o operațiune fără combustibili fosili.
(18) În cazul în care activitatea sprijinită generează emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt semnificativ mai mici decât valorile de referință relevante, ar trebui furnizată o explicație a motivelor pentru care acest lucru nu este posibil. Criteriile de referință stabilite pentru alocarea cu titlu gratuit pentru activitățile care intră în domeniul de aplicare al schemei de comercializare a certificatelor de emisii, astfel cum se prevede în regulamentul de punere în aplicare (UE) 2021/447 al Comisiei.
(19) Această excludere nu se aplică acțiunilor întreprinse în cadrul acestei măsuri în instalațiile dedicate exclusiv tratării deșeurilor periculoase nereciclabile și instalațiilor existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice, captarea gazelor de evacuare pentru depozitare sau utilizare sau recuperarea materialelor din cenușa de incinerare, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație.
(20) Această excludere nu se aplică acțiunilor întreprinse în cadrul acestei măsuri în stațiile de tratare mecano-biologică existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice sau readaptarea la operațiunile de reciclare a deșeurilor separate pentru compostarea deșeurilor biologice și a digestiei anaerobe a deșeurilor biologice, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație.
(21) Cu excepția (a) activelor și activităților de producere a energiei electrice și/sau termice, precum și a infrastructurii conexe de transport și distribuție, care utilizează gaze naturale, care respectă condițiile stabilite în anexa III la Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) și (b) activitățile și activele prevăzute la punctul (ii) pentru care utilizarea combustibililor fosili este temporară și inevitabilă din punct de vedere tehnic pentru tranziția în timp util către o operațiune fără combustibili fosili.
(22) În cazul în care activitatea sprijinită atinge emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt semnificativ mai mici decât valorile de referință relevante, se furnizează o explicație a motivelor pentru care acest lucru nu este posibil. Valori de referință stabilite pentru alocarea cu titlu gratuit pentru activitățile care intră în domeniul de aplicare al schemei de comercializare a certificatelor de emisii, astfel cum se prevede în regulamentul de punere în aplicare (UE) 2021/447 al Comisiei
(23) Această excludere nu se aplică acțiunilor întreprinse în cadrul acestei măsuri în instalațiile dedicate exclusiv tratării deșeurilor periculoase nereciclabile și instalațiilor existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice, captarea gazelor de evacuare pentru depozitare sau utilizare sau recuperarea materialelor din cenușa de incinerare, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație. 
(24) Această excludere nu se aplică acțiunilor întreprinse în cadrul acestei măsuri în stațiile de tratare mecano-biologică existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice sau readaptarea la operațiunile de reciclare a deșeurilor separate pentru compostarea deșeurilor biologice și a digestiei anaerobe a deșeurilor biologice, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație. 
(25) Beneficiarii finali asociați unor proiecte specifice au obligația de a furniza o justificare a domeniului de intervenție selectat pentru fiecare proiect sprijinit, împreună cu o descriere a proiectului, în scopul calculării contribuției la acțiunile climatice. În scopul calculării contribuției la acțiunile climatice, beneficiarii finali din capitaluri proprii, cvasicapital, obligațiuni corporative sau instrumente echivalente care nu vizează proiecte specifice furnizează o justificare pentru domeniul (domeniile) de intervenție selectat (e). Partenerul de implementare are, de asemenea, obligația de a furniza statului membru un raport semestrial privind punerea în aplicare a fiecărui proiect/activitate.
(26) Cu excepția (a) activelor și activităților de producere a energiei electrice și/sau termice, precum și a infrastructurii conexe de transport și distribuție, care utilizează gaze naturale, care respectă condițiile stabilite în anexa III la Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) și (b) activitățile și activele prevăzute la punctul (ii) pentru care utilizarea combustibililor fosili este temporară și inevitabilă din punct de vedere tehnic pentru tranziția în timp util către o operațiune fără combustibili fosili.
(27) În cazul în care activitatea sprijinită atinge emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt semnificativ mai mici decât valorile de referință relevante, se furnizează o explicație a motivelor pentru care acest lucru nu este posibil. Valori de referință stabilite pentru alocarea cu titlu gratuit pentru activitățile care intră în domeniul de aplicare al schemei de comercializare a certificatelor de emisii, astfel cum se prevede în regulamentul de punere în aplicare (UE) 2021/447 al Comisiei
(28) Această excludere nu se aplică acțiunilor întreprinse în cadrul acestei măsuri în instalațiile dedicate exclusiv tratării deșeurilor periculoase nereciclabile și instalațiilor existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice, captarea gazelor de evacuare pentru depozitare sau utilizare sau recuperarea materialelor din cenușa de incinerare, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație. 
(29) Această excludere nu se aplică acțiunilor întreprinse în cadrul acestei măsuri în stațiile de tratare mecano-biologică existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice sau readaptarea la operațiunile de reciclare a deșeurilor separate pentru compostarea deșeurilor biologice și a digestiei anaerobe a deșeurilor biologice, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație. 
(30) Beneficiarii finali asociați unor proiecte specifice au obligația de a furniza o justificare a domeniului de intervenție selectat pentru fiecare proiect sprijinit, împreună cu o descriere a proiectului, în scopul calculării contribuției la acțiunile climatice. În scopul calculării contribuției la acțiunile climatice, beneficiarii finali din capitaluri proprii, cvasicapital, obligațiuni corporative sau instrumente echivalente care nu vizează proiecte specifice furnizează o justificare pentru domeniul (domeniile) de intervenție selectat (e). Partenerul de implementare are, de asemenea, obligația de a furniza statului membru un raport semestrial privind punerea în aplicare a fiecărui proiect/activitate.
(31)  În special, plafonul maxim de 13 % nu include costurile suportate, comisioanele de performanță aferente GTF și toate costurile și comisioanele de gestionare legate de fondurile terților.
(32) În  special, în cazul investițiilor directe, GTF funcționează prin furnizarea de sprijin sub formă de capitaluri proprii sau cvasicapital; în cazul investițiilor indirecte, GTF funcționează prin finanțarea de fonduri ale terților care funcționează prin furnizarea a cel puțin unuia dintre următoarele elemente: instrumente de capital, cvasicapital, datorie sau cvasicapital.
(33)  Se consideră că un beneficiar final se concentrează „în mod substanțial” asupra unui sector sau a unei activități economice în cazul în care un astfel de sector sau activitate este identificată ca fiind o parte esențială a activității economice a beneficiarului final, respectiv în raport cu venitul brut, profitul sau baza de clienți a beneficiarului final. Veniturile brute generate de sectorul sau de activitatea restricționată nu depășesc, în niciun caz, 50 % din venitul brut.
(34) Cu  excepția (a) activelor și activităților de producere a energiei electrice și/sau termice, precum și a infrastructurii conexe de transport și distribuție, care utilizează gaze naturale, care respectă condițiile stabilite în anexa III la Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) și (b) activitățile și activele prevăzute la punctul (ii) pentru care utilizarea combustibililor fosili este temporară și inevitabilă din punct de vedere tehnic pentru tranziția în timp util către o operațiune fără combustibili fosili.
(35)  Includerea activităților și a activelor din cadrul schemei UE de comercializare a certificatelor de emisii (ETS) care ating emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt mai mici decât valorile de referință relevante. În cazul în care activitatea sprijinită atinge emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt semnificativ mai mici decât valorile de referință relevante, se furnizează o explicație a motivelor pentru care acest lucru nu este posibil. Criteriile de referință stabilite pentru alocarea cu titlu gratuit pentru activitățile care intră în domeniul de aplicare al schemei de comercializare a certificatelor de emisii, astfel cum se prevede în regulamentul de punere în aplicare (UE) 2021/447 al Comisiei.
(36)  Vehiculele poluante sunt definite ca vehicule fără emisii zero.
(37) Această  excludere nu se aplică acțiunilor din instalațiile dedicate exclusiv tratării deșeurilor periculoase nereciclabile și nici instalațiilor existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice, captarea gazelor de eșapament în vederea stocării sau utilizării sau recuperarea materialelor din cenușa de incinerare, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație.
(38) În conformitate cu domeniul de intervenție 72a din anexa VI la Regulamentul (UE) 2021/241, acesta se aplică, de asemenea, trenurilor bicomod.
(39) Beneficiarii finali asociați unor proiecte specifice au obligația de a furniza o justificare a domeniului de intervenție selectat pentru fiecare proiect sprijinit, împreună cu o descriere a proiectului, în scopul calculării contribuției la acțiunile climatice. În scopul calculării contribuției la acțiunile climatice, beneficiarii finali din instrumente de capital, cvasicapital, obligațiuni corporative care nu vizează proiecte specifice furnizează o justificare pentru domeniul (domeniile) de intervenție selectat (e). Partenerul de implementare are, de asemenea, obligația de a furniza statului membru un raport semestrial privind punerea în aplicare a fiecărui proiect/activitate.
(40) Cu excepția (a) activelor și activităților de producere a energiei electrice și/sau termice, precum și a infrastructurii conexe de transport și distribuție, care utilizează gaze naturale, care respectă condițiile stabilite în anexa III la Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) și (b) activitățile și activele prevăzute la punctul (ii) pentru care utilizarea combustibililor fosili este temporară și inevitabilă din punct de vedere tehnic pentru tranziția în timp util către o operațiune fără combustibili fosili.
(41) În cazul în care activitatea sprijinită atinge emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt semnificativ mai mici decât valorile de referință relevante, se furnizează o explicație a motivelor pentru care acest lucru nu este posibil. Criteriile de referință stabilite pentru alocarea cu titlu gratuit pentru activitățile care intră în domeniul de aplicare al schemei de comercializare a certificatelor de emisii, astfel cum se prevede în regulamentul de punere în aplicare (UE) 2021/447 al Comisiei.
(42) Această excludere nu se aplică acțiunilor întreprinse în cadrul acestei măsuri în instalațiile dedicate exclusiv tratării deșeurilor periculoase nereciclabile și instalațiilor existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice, captarea gazelor de evacuare pentru depozitare sau utilizare sau recuperarea materialelor din cenușa de incinerare, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație. 
(43) Această excludere nu se aplică acțiunilor întreprinse în cadrul acestei măsuri în stațiile de tratare mecano-biologică existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice sau readaptarea la operațiunile de reciclare a deșeurilor separate pentru compostarea deșeurilor biologice și a digestiei anaerobe a deșeurilor biologice, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație. 
(44) Beneficiarii finali asociați unor proiecte specifice au obligația de a furniza o justificare a domeniului de intervenție selectat pentru fiecare proiect sprijinit, împreună cu o descriere a proiectului, în scopul calculării contribuției la acțiunile climatice. În scopul calculării contribuției la acțiunile climatice, beneficiarii finali din capitaluri proprii, cvasicapital, obligațiuni corporative sau instrumente echivalente care nu vizează proiecte specifice furnizează o justificare pentru domeniul (domeniile) de intervenție selectat (e). Partenerul de implementare are, de asemenea, obligația de a furniza statului membru un raport semestrial privind punerea în aplicare a fiecărui proiect/activitate.
(45)

Cu excepția (a) activelor și activităților de producere a energiei electrice și/sau termice, precum și a infrastructurii conexe de transport și distribuție, care utilizează gaze naturale, care respectă condițiile stabilite în anexa III la Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) și (b) activitățile și activele prevăzute la punctul (ii) pentru care utilizarea combustibililor fosili este temporară și inevitabilă din punct de vedere tehnic pentru tranziția în timp util către o operațiune fără combustibili fosili

(46)

În cazul în care activitatea sprijinită atinge emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt semnificativ mai mici decât valorile de referință relevante, se furnizează o explicație a motivelor pentru care acest lucru nu este posibil. Valori de referință stabilite pentru alocarea cu titlu gratuit pentru activitățile care intră în domeniul de aplicare al schemei de comercializare a certificatelor de emisii, astfel cum se prevede în regulamentul de punere în aplicare (UE) 2021/447 al Comisiei

(47)

Această excludere nu se aplică acțiunilor întreprinse în cadrul acestei măsuri în instalațiile dedicate exclusiv tratării deșeurilor periculoase nereciclabile și instalațiilor existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice, captarea gazelor de evacuare pentru depozitare sau utilizare sau recuperarea materialelor din cenușa de incinerare, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație.

(48)

Această excludere nu se aplică acțiunilor întreprinse în cadrul acestei măsuri în stațiile de tratare mecano-biologică existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice sau readaptarea la operațiunile de reciclare a deșeurilor separate pentru compostarea deșeurilor biologice și a digestiei anaerobe a deșeurilor biologice, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație. 

(49) Beneficiarii finali asociați unor proiecte specifice au obligația de a furniza o justificare a domeniului de intervenție selectat pentru fiecare proiect sprijinit, împreună cu o descriere a proiectului, în scopul calculării contribuției la acțiunile climatice. În scopul calculării contribuției la acțiunile climatice, beneficiarii finali din capitaluri proprii, cvasicapital, obligațiuni corporative sau instrumente echivalente care nu vizează proiecte specifice furnizează o justificare pentru domeniul (domeniile) de intervenție selectat (e). Partenerul de implementare are, de asemenea, obligația de a furniza statului membru un raport semestrial privind punerea în aplicare a fiecărui proiect/activitate.
(50) Cu excepția (a) activelor și activităților de producere a energiei electrice și/sau termice, precum și a infrastructurii conexe de transport și distribuție, care utilizează gaze naturale, care respectă condițiile stabilite în anexa III la Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) și (b) activitățile și activele prevăzute la punctul (ii) pentru care utilizarea combustibililor fosili este temporară și inevitabilă din punct de vedere tehnic pentru tranziția în timp util către o operațiune fără combustibili fosili.
(51) În cazul în care activitatea sprijinită atinge emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt semnificativ mai mici decât valorile de referință relevante, se furnizează o explicație a motivelor pentru care acest lucru nu este posibil. Valori de referință stabilite pentru alocarea cu titlu gratuit pentru activitățile care intră în domeniul de aplicare al schemei de comercializare a certificatelor de emisii, astfel cum se prevede în regulamentul de punere în aplicare (UE) 2021/447 al Comisiei
(52) Această excludere nu se aplică acțiunilor întreprinse în cadrul acestei măsuri în instalațiile dedicate exclusiv tratării deșeurilor periculoase nereciclabile și instalațiilor existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice, captarea gazelor de evacuare pentru depozitare sau utilizare sau recuperarea materialelor din cenușa de incinerare, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație.
(53) Această excludere nu se aplică acțiunilor întreprinse în cadrul acestei măsuri în stațiile de tratare mecano-biologică existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice sau readaptarea la operațiunile de reciclare a deșeurilor separate pentru compostarea deșeurilor biologice și a digestiei anaerobe a deșeurilor biologice, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație.
(54) Cu excepția (a) activelor și activităților de producere a energiei electrice și/sau termice, precum și a infrastructurii conexe de transport și distribuție, care utilizează gaze naturale, care respectă condițiile stabilite în anexa III la Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) și (b) activitățile și activele prevăzute la punctul (ii) pentru care utilizarea combustibililor fosili este temporară și inevitabilă din punct de vedere tehnic pentru tranziția în timp util către o operațiune fără combustibili fosili.
(55) În cazul în care activitatea sprijinită atinge emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt semnificativ mai mici decât valorile de referință relevante, se furnizează o explicație a motivelor pentru care acest lucru nu este posibil. Criteriile de referință stabilite pentru alocarea cu titlu gratuit pentru activitățile care intră în domeniul de aplicare al schemei de comercializare a certificatelor de emisii, astfel cum se prevede în regulamentul de punere în aplicare (UE) 2021/447 al Comisiei.
(56) Această excludere nu se aplică acțiunilor întreprinse în cadrul acestei măsuri în instalațiile dedicate exclusiv tratării deșeurilor periculoase nereciclabile și instalațiilor existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice, captarea gazelor de evacuare pentru depozitare sau utilizare sau recuperarea materialelor din cenușa de incinerare, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație. 
(57) Această excludere nu se aplică acțiunilor întreprinse în cadrul acestei măsuri în stațiile de tratare mecano-biologică existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice sau readaptarea la operațiunile de reciclare a deșeurilor separate pentru compostarea deșeurilor biologice și a digestiei anaerobe a deșeurilor biologice, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație. 
(58) Beneficiarii finali asociați unor proiecte specifice au obligația de a furniza o justificare a domeniului de intervenție selectat pentru fiecare proiect sprijinit, împreună cu o descriere a proiectului, în scopul calculării contribuției la acțiunile climatice. În scopul calculării contribuției la acțiunile climatice, beneficiarii finali din capitaluri proprii, cvasicapital, obligațiuni corporative sau instrumente echivalente care nu vizează proiecte specifice furnizează o justificare pentru domeniul (domeniile) de intervenție selectat (e). Partenerul de implementare are, de asemenea, obligația de a furniza statului membru un raport semestrial privind punerea în aplicare a fiecărui proiect/activitate.
(59) Cu excepția (a) activelor și activităților de producere a energiei electrice și/sau termice, precum și a infrastructurii conexe de transport și distribuție, care utilizează gaze naturale, care respectă condițiile stabilite în anexa III la Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) și (b) activitățile și activele prevăzute la punctul (ii) pentru care utilizarea combustibililor fosili este temporară și inevitabilă din punct de vedere tehnic pentru tranziția în timp util către o operațiune fără combustibili fosili.
(60) În cazul în care activitatea sprijinită atinge emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt semnificativ mai mici decât valorile de referință relevante, se furnizează o explicație a motivelor pentru care acest lucru nu este posibil. Criteriile de referință stabilite pentru alocarea cu titlu gratuit pentru activitățile care intră în domeniul de aplicare al schemei de comercializare a certificatelor de emisii, astfel cum se prevede în regulamentul de punere în aplicare (UE) 2021/447 al Comisiei.
(61) Această excludere nu se aplică acțiunilor întreprinse în cadrul acestei măsuri în instalațiile dedicate exclusiv tratării deșeurilor periculoase nereciclabile și instalațiilor existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice, captarea gazelor de evacuare pentru depozitare sau utilizare sau recuperarea materialelor din cenușa de incinerare, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație.
(62) Această excludere nu se aplică acțiunilor întreprinse în cadrul acestei măsuri în stațiile de tratare mecano-biologică existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice sau readaptarea la operațiunile de reciclare a deșeurilor separate pentru compostarea deșeurilor biologice și a digestiei anaerobe a deșeurilor biologice, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație.
(63)  În special, plafonul maxim de 13 % nu include costurile suportate, comisioanele de performanță aferente GTF și toate costurile și comisioanele de gestionare legate de fondurile terților.
(64) În  special, în cazul investițiilor directe, GTF funcționează prin furnizarea de sprijin sub formă de capitaluri proprii sau cvasicapital; în cazul investițiilor indirecte, GTF funcționează prin finanțarea de fonduri ale terților care funcționează prin furnizarea a cel puțin unuia dintre următoarele elemente: instrumente de capital, cvasicapital, datorie sau cvasicapital.
(65)  Se consideră că un beneficiar final se concentrează „în mod substanțial” asupra unui sector sau a unei activități economice în cazul în care un astfel de sector sau activitate este identificată ca fiind o parte esențială a activității economice a beneficiarului final, respectiv în raport cu venitul brut, profitul sau baza de clienți a beneficiarului final. Veniturile brute generate de sectorul sau de activitatea restricționată nu depășesc, în niciun caz, 50 % din venitul brut.
(66) Cu  excepția (a) activelor și activităților de producere a energiei electrice și/sau termice, precum și a infrastructurii conexe de transport și distribuție, care utilizează gaze naturale, care respectă condițiile stabilite în anexa III la Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) și (b) activitățile și activele prevăzute la punctul (ii) pentru care utilizarea combustibililor fosili este temporară și inevitabilă din punct de vedere tehnic pentru tranziția în timp util către o operațiune fără combustibili fosili.
(67)  Includerea activităților și a activelor din cadrul schemei UE de comercializare a certificatelor de emisii (ETS) care ating emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt mai mici decât valorile de referință relevante. În cazul în care activitatea sprijinită atinge emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt semnificativ mai mici decât valorile de referință relevante, se furnizează o explicație a motivelor pentru care acest lucru nu este posibil. Criteriile de referință stabilite pentru alocarea cu titlu gratuit pentru activitățile care intră în domeniul de aplicare al schemei de comercializare a certificatelor de emisii, astfel cum se prevede în regulamentul de punere în aplicare (UE) 2021/447 al Comisiei.
(68)  Vehiculele poluante sunt definite ca vehicule fără emisii zero.
(69) Această  excludere nu se aplică acțiunilor din instalațiile dedicate exclusiv tratării deșeurilor periculoase nereciclabile și nici instalațiilor existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice, captarea gazelor de eșapament în vederea stocării sau utilizării sau recuperarea materialelor din cenușa de incinerare, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație.
(70) Cu excepția (a) activelor și activităților din domeniul producerii de energie electrică și/sau termică, precum și a infrastructurii aferente de transport și distribuție, care utilizează gaze naturale, care respectă condițiile stabilite în anexa III la Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01).
(71) Beneficiarii finali asociați unor proiecte specifice au obligația de a furniza o justificare a domeniului de intervenție selectat pentru fiecare proiect sprijinit, împreună cu o descriere a proiectului, în scopul calculării contribuției la acțiunile climatice. În scopul calculării contribuției la acțiunile climatice, beneficiarii finali ai instrumentelor de capital, cvasicapital, obligațiuni corporative care nu vizează proiecte specifice justifică domeniul (domeniile) de intervenție selectat (e). Partenerul de implementare are, de asemenea, obligația de a furniza statului membru un raport semestrial privind punerea în aplicare a fiecărui proiect/activitate.
(72) Cu excepția (a) activelor și activităților de producere a energiei electrice și/sau termice, precum și a infrastructurii conexe de transport și distribuție, care utilizează gaze naturale, care respectă condițiile stabilite în anexa III la Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) și (b) activitățile și activele prevăzute la punctul (ii) pentru care utilizarea combustibililor fosili este temporară și inevitabilă din punct de vedere tehnic pentru tranziția în timp util către o operațiune fără combustibili fosili.
(73) În cazul în care activitatea sprijinită atinge emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt semnificativ mai mici decât valorile de referință relevante, se furnizează o explicație a motivelor pentru care acest lucru nu este posibil. Criteriile de referință stabilite pentru alocarea cu titlu gratuit pentru activitățile care intră în domeniul de aplicare al schemei de comercializare a certificatelor de emisii, astfel cum se prevede în regulamentul de punere în aplicare (UE) 2021/447 al Comisiei.
(74) Această excludere nu se aplică acțiunilor întreprinse în cadrul acestei măsuri în instalațiile dedicate exclusiv tratării deșeurilor periculoase nereciclabile și instalațiilor existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice, captarea gazelor de evacuare pentru depozitare sau utilizare sau recuperarea materialelor din cenușa de incinerare, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație. 
(75) Această excludere nu se aplică acțiunilor întreprinse în cadrul acestei măsuri în stațiile de tratare mecano-biologică existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice sau readaptarea la operațiunile de reciclare a deșeurilor separate pentru compostarea deșeurilor biologice și a digestiei anaerobe a deșeurilor biologice, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație. 
(76) Cu excepția (a) activelor și activităților de producere a energiei electrice și/sau termice, precum și a infrastructurii conexe de transport și distribuție, care utilizează gaze naturale, care respectă condițiile stabilite în anexa III la Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) și (b) activitățile și activele prevăzute la punctul (ii) pentru care utilizarea combustibililor fosili este temporară și inevitabilă din punct de vedere tehnic pentru tranziția în timp util către o operațiune fără combustibili fosili.
(77) În cazul în care activitatea sprijinită atinge emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt semnificativ mai mici decât valorile de referință relevante, se furnizează o explicație a motivelor pentru care acest lucru nu este posibil. Criteriile de referință stabilite pentru alocarea cu titlu gratuit pentru activitățile care intră în domeniul de aplicare al schemei de comercializare a certificatelor de emisii, astfel cum se prevede în regulamentul de punere în aplicare (UE) 2021/447 al Comisiei. 
(78) Această excludere nu se aplică acțiunilor întreprinse în cadrul acestei măsuri în instalațiile dedicate exclusiv tratării deșeurilor periculoase nereciclabile și instalațiilor existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice, captarea gazelor de evacuare pentru depozitare sau utilizare sau recuperarea materialelor din cenușa de incinerare, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație.
(79) Această excludere nu se aplică acțiunilor întreprinse în cadrul acestei măsuri în stațiile de tratare mecano-biologică existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice sau readaptarea la operațiunile de reciclare a deșeurilor separate pentru compostarea deșeurilor biologice și a digestiei anaerobe a deșeurilor biologice, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație.
(80) Un pachet de lucru este o componentă a defalcării activităților proiectului, cum ar fi, de exemplu: testarea înainte de a investi, competențele și formarea, gestionarea și coordonarea proiectelor. Acesta reprezintă un grup de activități de proiect descrise în activități și sarcini. Pachetele de lucru prezintă o legătură clară și logică cu obiectivele proiectului și cu celelalte pachete de lucru. Fiecare pachet de lucru constituie o parte a proiectului, o etapă care conduce la realizarea obiectivelor generale ale proiectului.
(81) În special, plafonul maxim de 13 % nu include cheltuielile de transport efectuate, comisioanele de performanță legate de DTF șitoate costurile și comisioanele de gestionare aferente investițiilor indirecte/fondurilor terților.
(82) În  special, în cazul investițiilor directe, DTF funcționează prin furnizarea de sprijin sub formă de capitaluri proprii sau cvasicapital;în cazul investițiilor indirecte, DTF funcționează prin finanțarea de fonduri ale terților care funcționează prin furnizarea a cel puțin unuia dintre următoarele elemente: instrumente de capital, cvasicapital, datorie sau cvasicapital.
(83)

Se consideră că un beneficiar final se concentrează „în mod substanțial” asupra unui sector sau a unei activități economice în cazul în care un astfel de sector sau activitate este identificată ca fiind o parte esențială a activității economice a beneficiarului final, respectiv în raport cu venitul brut, profitul sau baza de clienți a beneficiarului final. Veniturile brute generate de sectorul sau de activitatea restricționată nu depășesc, în niciun caz, 50 % din venitul brut.

(84)

Cu excepția (a) activelor și activităților de producere a energiei electrice și/sau termice, precum și a infrastructurii conexe de transport și distribuție, care utilizează gaze naturale, care respectă condițiile stabilite în anexa III la Orientările tehnice de „anu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) și (b) activitățile și activele prevăzute la punctul (ii) pentru care utilizarea combustibililor fosili este temporară și inevitabilă din punct de vedere tehnic pentru tranziția în timp util către o operațiune fără combustibili fosili.

(85)

Includerea activităților și a activelor din cadrul schemei UE de comercializare a certificatelor de emisii (ETS) care ating emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt mai mici decât valorile de referință relevante. În cazul în care activitatea sprijinită atinge emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt semnificativ mai mici decât valorile de referință relevante, se furnizează o explicație a motivelor pentru care acest lucru nu este posibil. Criteriile de referință stabilite pentru alocarea cu titlu gratuit pentru activitățile care intră în domeniul de aplicare al schemei de comercializare a certificatelor de emisii, astfel cum se prevede în regulamentul de punere în aplicare (UE) 2021/447 al Comisiei.

(86)

Vehiculele poluante sunt definite ca vehicule fără emisii zero.

(87)

Această excludere nu se aplică acțiunilor din instalațiile dedicate exclusiv tratării deșeurilor periculoase nereciclabile și nici instalațiilor existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice, captarea gazelor de eșapament în vederea stocării sau utilizării sau recuperarea materialelor din cenușa de incinerare, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație.

(88) Cu excepția (a) activelor și activităților de producere a energiei electrice și/sau termice, precum și a infrastructurii conexe de transport și distribuție, care utilizează gaze naturale, care respectă condițiile stabilite în anexa III la Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) și (b) activitățile și activele prevăzute la punctul (ii) pentru care utilizarea combustibililor fosili este temporară și inevitabilă din punct de vedere tehnic pentru tranziția în timp util către o operațiune fără combustibili fosili.
(89) În cazul în care activitatea sprijinită atinge emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt semnificativ mai mici decât valorile de referință relevante, se furnizează o explicație a motivelor pentru care acest lucru nu este posibil. Criteriile de referință stabilite pentru alocarea cu titlu gratuit pentru activitățile care intră în domeniul de aplicare al schemei de comercializare a certificatelor de emisii, astfel cum se prevede în regulamentul de punere în aplicare (UE) 2021/447 al Comisiei.
(90) Această excludere nu se aplică acțiunilor întreprinse în cadrul acestei măsuri în instalațiile dedicate exclusiv tratării deșeurilor periculoase nereciclabile și instalațiilor existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice, captarea gazelor de evacuare pentru depozitare sau utilizare sau recuperarea materialelor din cenușa de incinerare, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație. 
(91) Această excludere nu se aplică acțiunilor întreprinse în cadrul acestei măsuri în stațiile de tratare mecano-biologică existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice sau readaptarea la operațiunile de reciclare a deșeurilor separate pentru compostarea deșeurilor biologice și a digestiei anaerobe a deșeurilor biologice, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație. 
(92) Cu excepția proiectelor din cadrul acestei măsuri în domeniul producerii de energie electrică și/sau termică, precum și al infrastructurii aferente de transport și distribuție, care utilizează gaze naturale, care respectă condițiile stabilite în anexa III la Orientările tehnice „A nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01).
(93) În cazul în care activitatea sprijinită generează emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt semnificativ mai mici decât valorile de referință relevante, ar trebui furnizată o explicație a motivelor pentru care acest lucru nu este posibil. Criteriile de referință stabilite pentru alocarea cu titlu gratuit pentru activitățile care intră în domeniul de aplicare al schemei de comercializare a certificatelor de emisii, astfel cum se prevede în regulamentul de punere în aplicare (UE) 2021/447 al Comisiei.
(94)

Această excludere nu se aplică acțiunilor întreprinse în cadrul acestei măsuri în instalațiile dedicate exclusiv tratării deșeurilor periculoase nereciclabile și instalațiilor existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice, captarea gazelor de evacuare pentru depozitare sau utilizare sau recuperarea materialelor din cenușa de incinerare, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație.

(95) Această excludere nu se aplică acțiunilor întreprinse în cadrul acestei măsuri în stațiile de tratare mecano-biologică existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice sau readaptarea la operațiunile de reciclare a deșeurilor separate pentru compostarea deșeurilor biologice și a digestiei anaerobe a deșeurilor biologice, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație.
(96) Beneficiarii finali asociați unor proiecte specifice au obligația de a furniza o justificare a domeniului de intervenție selectat pentru fiecare proiect sprijinit, împreună cu o descriere a proiectului, în scopul calculării contribuției la acțiunile climatice. Partenerul de implementare are, de asemenea, obligația de a furniza statului membru un raport semestrial privind punerea în aplicare a fiecărui proiect/activitate.
(97) Se consideră că un beneficiar final se concentrează „în mod substanțial” asupra unui sector sau a unei activități economice în cazul în care un astfel de sector sau activitate este identificată ca fiind o parte esențială a activității economice a beneficiarului final, respectiv în raport cu venitul brut, profitul sau baza de clienți a beneficiarului final. Veniturile brute generate de sectorul sau de activitatea restricționată nu depășesc, în niciun caz, 50 % din venitul brut.
(98)

Cu excepția (a) activelor și activităților de producere a energiei electrice și/sau termice, precum și a infrastructurii conexe de transport și distribuție, care utilizează gaze naturale, care respectă condițiile stabilite în anexa III la Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) și (b) activitățile și activele prevăzute la punctul (ii) pentru care utilizarea combustibililor fosili este temporară și inevitabilă din punct de vedere tehnic pentru tranziția în timp util către o operațiune fără combustibili fosili.

(99)

Includerea activităților și a activelor din cadrul schemei UE de comercializare a certificatelor de emisii (ETS) care ating emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt mai mici decât valorile de referință relevante. În cazul în care activitatea sprijinită atinge emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt semnificativ mai mici decât valorile de referință relevante, se furnizează o explicație a motivelor pentru care acest lucru nu este posibil. Criteriile de referință stabilite pentru alocarea cu titlu gratuit pentru activitățile care intră în domeniul de aplicare al schemei de comercializare a certificatelor de emisii, astfel cum se prevede în regulamentul de punere în aplicare (UE) 2021/447 al Comisiei.

(100)

Vehiculele poluante sunt definite ca vehicule fără emisii zero.

(101) Această excludere nu se aplică acțiunilor din instalațiile dedicate exclusiv tratării deșeurilor periculoase nereciclabile și nici instalațiilor existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice, captarea gazelor de eșapament în vederea stocării sau utilizării sau recuperarea materialelor din cenușa de incinerare, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație.
(102) Beneficiarii finali asociați unor proiecte specifice au obligația de a furniza o justificare a domeniului de intervenție selectat pentru fiecare proiect sprijinit, împreună cu o descriere a proiectului, în scopul calculării contribuției la acțiunile climatice. Partenerul de implementare are, de asemenea, obligația de a furniza statului membru un raport semestrial privind punerea în aplicare a fiecărui proiect/activitate.
(103) Cu excepția (a) activelor și activităților de producere a energiei electrice și/sau termice, precum și a infrastructurii conexe de transport și distribuție, care utilizează gaze naturale, care respectă condițiile stabilite în anexa III la Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01) și (b) activitățile și activele prevăzute la punctul (ii) pentru care utilizarea combustibililor fosili este temporară și inevitabilă din punct de vedere tehnic pentru tranziția în timp util către o operațiune fără combustibili fosili.
(104) În cazul în care activitatea sprijinită atinge emisii de gaze cu efect de seră preconizate care nu sunt semnificativ mai mici decât valorile de referință relevante, se furnizează o explicație a motivelor pentru care acest lucru nu este posibil. Criteriile de referință stabilite pentru alocarea cu titlu gratuit pentru activitățile care intră în domeniul de aplicare al schemei de comercializare a certificatelor de emisii, astfel cum se prevede în regulamentul de punere în aplicare (UE) 2021/447 al Comisiei. 
(105) Această excludere nu se aplică acțiunilor întreprinse în cadrul acestei măsuri în instalațiile dedicate exclusiv tratării deșeurilor periculoase nereciclabile și instalațiilor existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice, captarea gazelor de evacuare pentru depozitare sau utilizare sau recuperarea materialelor din cenușa de incinerare, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație. 
(106) Această excludere nu se aplică acțiunilor întreprinse în cadrul acestei măsuri în stațiile de tratare mecano-biologică existente, în cazul în care acțiunile din cadrul acestei măsuri vizează creșterea eficienței energetice sau readaptarea la operațiunile de reciclare a deșeurilor separate pentru compostarea deșeurilor biologice și a digestiei anaerobe a deșeurilor biologice, cu condiția ca astfel de acțiuni din cadrul acestei măsuri să nu conducă la o creștere a capacității de prelucrare a deșeurilor a instalațiilor sau la o prelungire a duratei de viață a instalațiilor; pentru care se furnizează dovezi la nivel de instalație. 
Top