Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2010/237/04

Notificare prealabilă a unei concentrări (Cazul COMP/M.5956 – EADS/OPIP/JV) – Caz care poate face obiectul procedurii simplificate Text cu relevanță pentru SEE

JO C 237, 2.9.2010, p. 20–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

2.9.2010   

RO

Jurnalul Oficial al Uniunii Europene

C 237/20


Notificare prealabilă a unei concentrări

(Cazul COMP/M.5956 – EADS/OPIP/JV)

Caz care poate face obiectul procedurii simplificate

(Text cu relevanță pentru SEE)

2010/C 237/04

1.

La data de 26 august 2010, Comisia a primit o notificare a unei concentrări propuse în temeiul articolului 4 din Regulamentul (CE) nr. 139/2004 al Consiliului (1), prin care întreprinderile EADS Deutschland GmbH („EADS DS”, Germania), care aparține grupului EADS (Țările de Jos), și Odebrecht Plantas Industriais e Participaçoes SA („OPIP”, Brazilia), controlată de Odebrecht SA (Brazilia), dobândesc, în sensul articolului 3 alineatul (1) litera (b) din Regulamentul privind concentrările economice, controlul în comun asupra unei societăți nou create care constituie o întreprindere în comun („JV”), prin achiziționare de acțiuni.

2.

Activitățile economice ale întreprinderilor respective sunt:

în cazul întreprinderii EADS DS: soluții integrate în materie de apărare și securitate. Grupul EADS este activ în domeniul aeronavelor, al echipamentelor pentru telecomunicații, al sistemelor din domeniul apărării și al securității și în domeniul sateliților;

în cazul întreprinderii OPIP: servicii de inginerie, de construcții civile și de asamblări industriale. Odebrecht SA este un conglomerat activ în diferite domenii (inginerie, construcții, industria chimică și petrochimică, petrol și gaze, inginerie de mediu, dezvoltări imobiliare, investiții în infrastructură și bioenergie);

în cazul JV: sisteme și produse electronice comerciale pentru apărare și securitate.

3.

În urma unei examinări prealabile, Comisia constată că tranzacția notificată ar putea intra sub incidența Regulamentului (CE) privind concentrările economice. Cu toate acestea, nu se ia o decizie finală în această privință. În conformitate cu Comunicarea Comisiei privind o procedură simplificată de tratare a anumitor concentrări în temeiul Regulamentului (CE) privind concentrările economice (2), trebuie precizat că acest caz poate fi tratat conform procedurii prevăzute în Comunicare.

4.

Comisia invită părțile terțe interesate să îi prezinte eventualele observații cu privire la operațiunea propusă.

Observațiile trebuie primite de către Comisie în termen de cel mult 10 zile de la data publicării prezentei. Observațiile pot fi trimise Comisiei prin fax (+32 22964301), prin e-mail la adresa COMP-MERGER-REGISTRY@ec.europa.eu sau prin poștă, cu numărul de referință COMP/M.5956 – EADS/OPIP/JV, la următoarea adresă:

European Commission

Directorate-General for Competition

Merger Registry

J-70

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË


(1)  JO L 24, 29.1.2004, p. 1 [„Regulamentul (CE) privind concentrările economice”].

(2)  JO C 56, 5.3.2005, p. 32 („Comunicarea privind o procedură simplificată”).


Top