UZASADNIENIE
1.KONTEKST AKTU DELEGOWANEGO
Art. 1 rozporządzenia (UE) 2019/1021 ustanawia jako cel tego rozporządzenia ochronę zdrowia ludzkiego i środowiska przed trwałymi zanieczyszczeniami organicznymi („TZO”) przez zakazanie, stopniowe jak najszybsze wyeliminowanie lub ograniczenie produkcji, wprowadzania do obrotu i stosowania substancji będących przedmiotem Konwencji sztokholmskiej w sprawie trwałych zanieczyszczeń organicznych.
Kwas perfluorooktanowy (PFOA), jego sole i związki pochodne zostały wymienione w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2019/1021 na mocy rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/784. W momencie przyjmowania tego aktu podmioty sektora wyrobów medycznych poinformowały Komisję, że niektóre produkowane przez nie wyroby (w tym niektóre wyroby o krytycznym znaczeniu dla leczenia pacjentów) zawierają PFOA i jego sole w ilości większej niż wartość dopuszczalna wynosząca 25 ppb (0,025 mg/kg, wagowo 0,0000025 %) określona w akcie delegowanym Komisji. Nie wynika to z zamierzonego zastosowania PFOA w produkcji wyrobów, ale najprawdopodobniej wiąże się z obecnością zanieczyszczeń PFOA w krótkołańcuchowych substancjach alternatywnych PFAS stosowanych do produkcji wyrobów medycznych. Te wyroby medyczne nie są przeznaczone do implantacji ani nie są wyrobami inwazyjnymi, a ponieważ nie są objęte wyłączeniem, ich produkcja byłaby zakazana po dniu 3 grudnia 2020 r. Aby umożliwić kontynuację produkcji wspomnianych wyrobów medycznych, Komisja proponuje zmianę pozycji dotyczącej PFOA, jego soli i związków pochodnych w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2019/1021 poprzez wprowadzenie, z zastrzeżeniem przeglądu po dwóch latach, wartości niezamierzonego zanieczyszczenia śladowego na poziomie 2 ppm (2 mg/kg, wagowo 0,0002 %) w odniesieniu do wyrobów medycznych innych niż wyroby do implantacji i wyroby inwazyjne.
Po przyjęciu aktu delegowanego niektóre zainteresowane strony poinformowały Komisję, że warunki związane z niezamierzonym zanieczyszczeniem śladowym w przypadku mikroproszków politetrafluoroetylenu (PTFE) były zbyt szczegółowe w odniesieniu do wymogu, aby stosowane w procesie produkcji promieniowanie jonizujące nie przekraczało dawki 400 kilogrejów. Ponadto obecnie organy odpowiedzialne za egzekwowanie nie są w stanie ustalić, czy mikroproszki PTFE zostały wyprodukowane przy zastosowaniu promieniowania o dawce nieprzekraczającej 400 kilogrejów. Z tego powodu, oczekując na wyniki trwającej oceny odnośnego niezamierzonego zanieczyszczenia śladowego przez ECHA, należy skreślić odniesienie do 400 kilogrejów.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 akapit drugi rozporządzenia (UE) 2019/1021 należy przyjąć akt delegowany zmieniający załącznik I do rozporządzenia (UE) 2019/1021 w celu wprowadzenia tych zmian w pozycji dotyczącej PFOA.
2.KONSULTACJE PRZEPROWADZONE PRZED PRZYJĘCIEM AKTU
Projekt zmiany został skonsultowany z grupą ekspertów („posiedzenie POP CA”) w dniu 9 czerwca 2020 r., a uwagi zostały uwzględnione. Grupa ta składa się z przedstawicieli wszystkich odpowiednich zainteresowanych stron – państw członkowskich, Europejskiej Agencji Chemikaliów, przemysłu chemicznego i społeczeństwa obywatelskiego.
Przeprowadzono konsultacje publiczne w sprawie projektu aktu w okresie od dnia 1 do dnia 29 września 2020 r. We wszystkich otrzymanych uwagach opowiedziano się za zmianą. Niektóre uwagi dotyczyły wprowadzenia dodatkowych zmian w pozycji dotyczącej PFOA, jego soli i związków pochodnych w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2019/1021 lub odnosiły się do trwających procesów legislacyjnych dotyczących innych substancji. Uwagi te nie zostały uznane za istotne.
3.ASPEKTY PRAWNE AKTU DELEGOWANEGO
Akt delegowany zmienia istniejącą pozycję dotyczącą PFOA, jego soli i związków pochodnych w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2019/1021 w celu dostosowania go do postępu naukowo-technicznego. Podstawą prawną proponowanego aktu delegowanego jest art. 15 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/1021.
ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) …/…
z dnia 27.11.2020 r.
zmieniające załącznik I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1021 w odniesieniu do kwasu perfluorooktanowego (PFOA), jego soli i związków pochodnych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1021 z dnia 20 czerwca 2019 r. dotyczące trwałych zanieczyszczeń organicznych 1 , w szczególności jego art. 15 ust. 1,
a także mając na uwadze, co następuje: