ISSN 1977-0766

Dziennik Urzędowy

Unii Europejskiej

L 13

European flag  

Wydanie polskie

Legislacja

Rocznik 61
18 stycznia 2018


Spis treści

 

II   Akty o charakterze nieustawodawczym

Strona

 

 

ROZPORZĄDZENIA

 

*

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2018/72 z dnia 4 października 2017 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/751 w sprawie opłat interchange w odniesieniu do transakcji płatniczych realizowanych w oparciu o kartę w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych ustanawiających wymogi, które muszą spełniać systemy kart płatniczych i podmioty obsługujące transakcje w celu zapewnienia stosowania wymogów niezależności pod względem rachunkowości, organizacji i procedury podejmowania decyzji ( 1 )

1

 

*

Rozporządzenie Komisji (UE) 2018/73 z dnia 16 stycznia 2018 r. zmieniające załączniki II i III do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości związków rtęci w określonych produktach oraz na ich powierzchni ( 1 )

8

 

*

Rozporządzenie Komisji (UE) 2018/74 z dnia 17 stycznia 2018 r. zmieniające załącznik II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 w odniesieniu do stosowania kwasu fosforowego – fosforanów – di- tri- i polifosforanów (E 338-452) w zamrożonym mięsie na rożnie pionowym ( 1 )

21

 

*

Rozporządzenie Komisji (UE) 2018/75 z dnia 17 stycznia 2018 r. zmieniające załącznik do rozporządzenia (UE) nr 231/2012 ustanawiającego specyfikacje dla dodatków do żywności wymienionych w załącznikach II i III do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do specyfikacji dla celulozy mikrokrystalicznej (E 460 (i)) ( 1 )

24

 

 

Sprostowania

 

*

Sprostowanie do ostatecznego przyjęcia (UE, Euratom) 2017/30 budżetu korygującego nr 5 Unii Europejskiej na rok budżetowy 2017 ( Dz.U. L 9 z 12.1.2018 )

27

 


 

(1)   Tekst mający znaczenie dla EOG.

PL

Akty, których tytuły wydrukowano zwykłą czcionką, odnoszą się do bieżącego zarządzania sprawami rolnictwa i generalnie zachowują ważność przez określony czas.

Tytuły wszystkich innych aktów poprzedza gwiazdka, a drukuje się je czcionką pogrubioną.


II Akty o charakterze nieustawodawczym

ROZPORZĄDZENIA

18.1.2018   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 13/1


ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2018/72

z dnia 4 października 2017 r.

uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/751 w sprawie opłat interchange w odniesieniu do transakcji płatniczych realizowanych w oparciu o kartę w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych ustanawiających wymogi, które muszą spełniać systemy kart płatniczych i podmioty obsługujące transakcje w celu zapewnienia stosowania wymogów niezależności pod względem rachunkowości, organizacji i procedury podejmowania decyzji

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/751 z dnia 29 kwietnia 2015 r. w sprawie opłat interchange w odniesieniu do transakcji płatniczych realizowanych w oparciu o kartę (1), w szczególności jego art. 7 ust. 6,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W celu sprecyzowania wymogów zapewniających rozdzielność systemów kart płatniczych i podmiotów obsługujących transakcje należy zdefiniować niektóre terminy dotyczące rachunkowości, organizacji i procesu decyzyjnego systemów kart płatniczych i podmiotów obsługujących transakcje, niezależnie od formy prawnej tych podmiotów.

(2)

Systemy kart płatniczych i podmioty obsługujące transakcje powinny mieć takie procedury rachunkowe, które umożliwią im przedstawianie informacji finansowych dotyczących odrębnych rachunków zysków i strat oraz not wyjaśniających do tych informacji finansowych. Wymogi te nie powinny zastępować ani zmieniać zasad rachunkowości i norm lub wymogów dotyczących rocznych sprawozdań finansowych, które mają już zastosowanie w odniesieniu do systemów kart płatniczych i podmiotów obsługujących transakcje.

(3)

W tym celu należy określić, w jaki sposób w ramach tych procesów rachunkowości należy przydzielać przychody i koszty. Takie procesy rachunkowości powinny być należycie udokumentowane, szczególnie w odniesieniu do przesunięć środków między systemami kart płatniczych i podmiotami obsługującymi transakcje.

(4)

W celu zapewnienia wzajemnej niezależności systemy kart płatniczych i uczestniczące podmioty obsługujące transakcje powinny co najmniej raz w roku dostarczać informacje finansowe, które powinny być potwierdzone przez niezależnego biegłego rewidenta. Na wniosek właściwych organów powinno się im udostępniać te informacje oraz ich potwierdzenie, aby umożliwić im egzekwowanie wymogów niezależności.

(5)

Systemy kart płatniczych i podmioty obsługujące transakcje niebędące oddzielnymi osobami prawnymi powinny być przynajmniej zorganizowane jako różne wewnętrzne części jednostki gospodarczej. Pracownicy systemów kart płatniczych i pracownicy podmiotów obsługujących transakcje, w tym kadra kierownicza wyższego szczebla, powinni być od siebie niezależni i umieszczeni w osobnych przestrzeniach roboczych z ograniczonym, kontrolowanym dostępem. W celu promowania niezależności kadry kierowniczej wyższego szczebla, w przypadku gdy dwa podmioty należą do tej samej grupy, oraz aby zapobiec efektowi „drzwi obrotowych”, kadra kierownicza wyższego szczebla jednego podmiotu powinna mieć zakaz podejmowania pracy dla drugiego podmiotu przez okres co najmniej jednego roku po zakończeniu pracy dla dotychczasowego podmiotu.

(6)

Personel systemów kart płatniczych powinien móc wykonywać zadania związane z projektowaniem, aktualizowaniem lub wdrażaniem usług w zakresie obsługi transakcji tylko wówczas, gdy spełnione są szczególne warunki zapewniające zgodność z wymogami niezależności.

(7)

Aby wyeliminować wszelkie zachęty do zapewniania sobie wzajemnie przez systemy kart płatniczych i podmioty obsługujące transakcje preferencyjnego traktowania lub uprzywilejowanych informacji niedostępnych dla ich konkurentów, wynagrodzenia pracowników systemów kart płatniczych i podmiotów obsługujących transakcje nie powinny pośrednio ani bezpośrednio zależeć od wyników ekonomicznych podmiotów obsługujących transakcje lub systemów kart płatniczych. Na wniosek właściwych organów powinno się im w pełni udostępniać informacje dotyczące polityki wynagrodzeń.

(8)

Należy określić, że w przypadku gdy systemy kart płatniczych i podmioty obsługujące transakcje należą do tego samego podmiotu prawnego lub tej samej grupy, zasady zapewniające przestrzeganie przez personel obowiązującego rozporządzenia powinny zostać określone w kodeksie postępowania wraz ze skutecznymi sankcjami i mechanizmami egzekwowania, które należy podać do wiadomości publicznej.

(9)

Systemy kart płatniczych i podmioty obsługujące transakcje powinny mieć możliwość korzystania ze wspólnych usług, pod warunkiem że nie doprowadzi to do wymiany między nimi informacji szczególnie chronionych oraz że warunki korzystania ze wspólnych usług, w tym warunki finansowe udostępniania takich usług, są odpowiednio udokumentowane w pojedynczym dokumencie. Na wniosek właściwych organów powinno się im udostępniać taki dokument, aby umożliwić im stosowanie wymogów niezależności. Należy wprowadzić szczególne warunki wspólnego korzystania z systemu zarządzania informacjami. Zakazana powinna być jednak wymiana informacji szczególnie chronionych między systemami kart płatniczych i podmiotami obsługującymi transakcje, które mogłyby dać przewagę konkurencyjną systemom kart płatniczych lub podmiotom obsługującym transakcje.

(10)

W celu zapewnienia odpowiedniego łagodzenia ewentualnych konfliktów interesów w procesie podejmowania decyzji między systemami kart płatniczych i podmiotami obsługującymi transakcje należy określić warunki ustalania składu organów zarządzających systemów kart płatniczych i podmiotów obsługujących transakcje, niezależnie od formy prawnej i ustaleń organizacyjnych tych podmiotów. Warunki te należy podać do wiadomości publicznej i poddawać przeglądowi przez właściwe organy. Systemy kart płatniczych i podmioty obsługujące transakcje powinny mieć również oddzielne roczne plany operacyjne, zatwierdzane przez ich odpowiednie organy zarządzające. Na wniosek właściwych organów powinno się im w pełni udostępniać takie oddzielne roczne plany operacyjne, aby umożliwić im egzekwowanie wymogów niezależności.

(11)

Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt regulacyjnych standardów technicznych przedstawiony Komisji przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB).

(12)

EUNB przeprowadził otwarte konsultacje społeczne na temat projektu regulacyjnych standardów technicznych, które stanowią podstawę niniejszego rozporządzenia, dokonał analizy potencjalnych powiązanych kosztów i korzyści oraz zwrócił się o wydanie opinii do Bankowej Grupy Interesariuszy ustanowionej zgodnie z art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 (2),

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

ROZDZIAŁ I

PRZEPISY OGÓLNE

Artykuł 1

Przedmiot

Niniejsze rozporządzenie ustanawia wymogi, które muszą spełniać systemy kart płatniczych i podmioty obsługujące transakcje w celu zapewnienia stosowania art. 7 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2015/751.

Artykuł 2

Definicje

Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:

1)

„organ zarządzający” oznacza organ systemu kart płatniczych lub podmiotu obsługującego transakcje, powołany zgodnie z przepisami krajowymi, który jest uprawniony do określania strategii, celów i ogólnego kierunku działań systemu lub podmiotu i który nadzoruje i monitoruje proces podejmowania decyzji przez kierownictwo, a w jego skład wchodzą osoby, które faktycznie kierują działalnością systemu lub podmiotu;

2)

„kadra kierownicza wyższego szczebla” oznacza osoby fizyczne w ramach systemu kart płatniczych lub podmiotu obsługującego transakcje, które sprawują funkcje kierownicze i które są odpowiedzialne wobec organu zarządzającego za bieżące zarządzanie systemem kart płatniczych lub podmiotem obsługującym transakcje;

3)

„wynagrodzenie” oznacza wszystkie formy stałego i zmiennego wynagrodzenia, w tym płatności lub korzyści pieniężne lub niepieniężne, przyznawane pracownikom bezpośrednio przez system kart płatniczych lub podmiot obsługujący transakcje lub w ich imieniu;

4)

„wspólne usługi” oznaczają wszelką działalność, funkcję lub usługę wykonywaną albo przez jednostkę wewnętrzną w ramach systemu kart płatniczych lub podmiotu obsługującego transakcje, albo przez oddzielny podmiot prawny, i wykonywaną na rzecz zarówno systemu kart płatniczych, jak i podmiotu obsługującego transakcje;

5)

„grupa” oznacza jednostkę dominującą i wszystkie jej jednostki zależne, zgodnie z definicjami w art. 2 pkt 11 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE (3).

ROZDZIAŁ II

RACHUNKOWOŚĆ

Artykuł 3

Informacje finansowe

1.   Systemy kart płatniczych i uczestniczące podmioty obsługujące transakcje muszą mieć takie procedury rachunkowe, które umożliwią im przedstawianie informacji finansowych dotyczących odrębnych rachunków zysków i strat oraz not wyjaśniających do tych informacji finansowych.

2.   Informacje finansowe, o których mowa w ust. 1, muszą być zgodne z mającymi zastosowanie standardami rachunkowości stosowanymi do przygotowywania sprawozdań finansowych systemów kart płatniczych i podmiotów obsługujących transakcje.

Artykuł 4

Przydzielanie kosztów i przychodów

1.   Informacje finansowe, o których mowa w art. 3 ust. 1, opierają się na przydzieleniu kosztów i przychodów do systemów kart płatniczych i podmiotów obsługujących transakcje zgodnie z następującymi zasadami:

a)

koszty i przychody bezpośrednio odnoszące się do świadczenia usług w zakresie obsługi transakcji przydziela się podmiotowi obsługującemu transakcje;

b)

koszty i przychody bezpośrednio odnoszące się do systemów kart płatniczych przydziela się systemowi kart płatniczych;

c)

koszty i przychody, które nie odnoszą się bezpośrednio do świadczenia usług w zakresie obsługi transakcji ani do systemów kart płatniczych, przydziela się w oparciu o rachunek kosztów działań (ABC), co oznacza przydzielanie kosztów i przychodów pośrednich zgodnie z faktycznym wykorzystaniem przez podmiot obsługujący transakcje lub system kart płatniczych;

d)

koszty i przychody, które nie odnoszą się bezpośrednio do świadczenia usług w zakresie obsługi transakcji ani do systemów kart płatniczych, ani nie mogą zostać przydzielone w oparciu o ABC, przydziela się zgodnie z metodyką księgowania zawartą w załączonej nocie.

2.   W załączonej nocie, o której mowa w ust. 1 lit. d), wskazuje się dla każdego przydzielonego kosztu i przychodu:

a)

podstawę przydzielenia;

b)

uzasadnienie tej podstawy.

Artykuł 5

Dokumentowanie przesunięć środków finansowych między systemami kart płatniczych i podmiotami obsługującymi transakcje

1.   Systemy kart płatniczych i podmioty obsługujące transakcje sporządzają szczegółowe noty wyjaśniające w odniesieniu do wszelkich przesunięć środków finansowych między nimi związanych ze świadczeniem usług lub korzystaniem ze wspólnych usług, o których mowa w art. 12. W takich notach wyjaśniających określa się ceny i opłaty za te usługi, niezależnie od wszelkich zobowiązań bazowych i ustaleń organizacyjnych między obiema stronami. Noty wyjaśniające dołącza się do informacji finansowych, o których mowa w art. 3 ust. 1.

2.   W przypadku gdy systemy kart płatniczych i podmioty obsługujące transakcje należą do tego samego podmiotu prawnego lub tej samej grupy, szczegółowe noty wyjaśniające, o których mowa w ust. 1, zawierają dowody, że ceny i opłaty za świadczenie sobie wzajemnie usług lub korzystanie ze wspólnych usług nie różnią się od cen i opłat za te same lub, w przypadku braku takowych, porównywalne usługi, pobieranych od siebie wzajemnie przez systemy kart płatniczych i podmioty obsługujące transakcje nienależące do tego samego podmiotu prawnego lub tej samej grupy.

Artykuł 6

Potwierdzenie informacji finansowych i ich częstotliwość

1.   Informacje finansowe dostarczane zgodnie z art. 3, 4 i 5 potwierdza niezależny biegły rewident.

2.   Potwierdzenie, o którym mowa w ust. 1, ma formę sprawozdania zapewniającego:

a)

wiarygodny i uczciwy ogląd informacji finansowych dostarczonych przez systemy kart płatniczych i podmioty obsługujące transakcje;

b)

spójność i porównywalność informacji finansowych ze standardami rachunkowości stosowanymi do przygotowywania sprawozdań finansowych systemów kart płatniczych i podmiotów obsługujących transakcje;

c)

spójność informacji finansowych ze strategiami przydzielania z lat poprzednich lub, w przypadku braku takiej spójności, wyjaśnienie dlaczego zmieniono strategię przydzielania oraz przywołanie liczb z lat poprzednich.

3.   Informacje finansowe, o których mowa w art. 3, 4 i 5, są przedkładane co roku biegłemu rewidentowi, o którym mowa w ust. 1, i w pełni udostępniane właściwym organom na ich wniosek wraz z potwierdzeniem biegłego rewidenta.

ROZDZIAŁ III

ORGANIZACJA

Artykuł 7

Rozdział funkcjonalny

Systemy kart płatniczych i podmioty obsługujące transakcje, które nie są ustanowione jako dwie oddzielne osoby prawne, organizuje się jako dwie oddzielne wewnętrzne części jednostki gospodarczej.

Artykuł 8

Rozdzielenie przestrzeni roboczej

Systemy kart płatniczych i podmioty obsługujące transakcje, które są zlokalizowane w tym samym obiekcie, umieszcza się w osobnych przestrzeniach roboczych z ograniczonym, kontrolowanym dostępem.

Artykuł 9

Niezależność kadry kierowniczej wyższego szczebla

Systemy kart płatniczych lub jednostki gospodarcze systemu kart płatniczych oraz podmioty obsługujące transakcje lub jednostki gospodarcze podmiotu obsługującego transakcje mają różne i niezależnie działające kadry kierownicze wyższego szczebla. Kadra kierownicza wyższego szczebla systemów kart płatniczych lub jednostek gospodarczych systemu kart płatniczych nie może podejmować pracy dla podmiotów obsługujących transakcje lub jednostek gospodarczych podmiotu obsługującego transakcje – i na odwrót – przez okres co najmniej jednego roku po zakończeniu przez nią pracy dla dotychczasowego podmiotu.

Artykuł 10

Niezależność personelu

1.   Systemy kart płatniczych i podmioty obsługujące transakcje mają odrębny personel.

2.   Personel systemów kart płatniczych i personel podmiotów obsługujących transakcje może wykonywać zadania związane ze świadczeniem wspólnych usług, o których mowa w art. 12.

3.   Personel podmiotów obsługujących transakcje może wykonywać zadania związane z opracowaniem pojedynczego zestawu zasad, praktyk, norm i wytycznych dotyczących wdrażania w odniesieniu do wykonywania transakcji płatniczych realizowanych w oparciu o kartę, pod warunkiem że:

a)

zadania związane z opracowaniem pojedynczego zestawu zasad mogą być wykonane przez inne podmioty obsługujące transakcje na niedyskryminacyjnych zasadach;

b)

w opracowywaniu takich zasad bierze udział reprezentatywna próbka wszystkich podmiotów obsługujących transakcje uczestniczących w systemie kart płatniczych.

Artykuł 11

Wynagrodzenie

1.   Podmioty obsługujące transakcje przyjmują taką politykę wynagrodzeń, która nie zachęca ich personelu do zapewniania systemowi kart płatniczych preferencyjnego traktowania lub uprzywilejowanych informacji niedostępnych dla innych konkurentów. Wynagrodzenie ich personelu odzwierciedla zatem wyniki tego podmiotu obsługującego transakcje i nie jest bezpośrednio ani pośrednio związane z wynikami systemu kart płatniczych, na rzecz którego dany podmiot obsługujący transakcje świadczy usługi.

2.   Systemy kart płatniczych przyjmują taką politykę wynagrodzeń, która nie zachęca ich personelu do zapewniania podmiotowi obsługującemu transakcje preferencyjnego traktowania lub uprzywilejowanych informacji niedostępnych dla innych konkurentów. Wynagrodzenie ich personelu odzwierciedla zatem wyniki tego systemu kart płatniczych i nie jest bezpośrednio ani pośrednio związane z wynikami podmiotu obsługującego transakcje.

3.   Na wniosek właściwych organów w pełni udostępnia się im informacje dotyczące polityki wynagrodzeń, o której mowa w ust. 1 i 2.

Artykuł 12

Korzystanie ze wspólnych usług

1.   Systemy kart płatniczych i podmioty obsługujące transakcje korzystające ze wspólnych usług określają w jednym dokumencie wykaz wspólnych usług i warunków, w tym warunków finansowych, na jakich te usługi są świadczone.

2.   Na wniosek właściwych organów udostępnia się im dokument, o którym mowa w ust. 1.

Artykuł 13

Korzystanie ze wspólnego systemu zarządzania informacjami

System zarządzania informacjami, z którego wspólnie korzystają system kart płatniczych i podmiot obsługujący transakcje, zapewnia:

a)

oddzielną identyfikację personelu systemu kart płatniczych i personelu podmiotu obsługującego transakcje przez procedurę uwierzytelniania w kontekście dostępu do systemu zarządzania informacjami;

b)

dostęp użytkowników wyłącznie do tych informacji, do których mają uprawnienia zgodnie z niniejszym rozporządzeniem. W szczególności żadne informacje szczególnie chronione, o których mowa w art. 14, dotyczące podmiotu obsługującego transakcje nie mogą być dostępne dla personelu systemu kart płatniczych oraz żadne informacje szczególnie chronione dotyczące systemu kart płatniczych nie mogą być dostępne dla personelu podmiotu obsługującego transakcje.

Artykuł 14

Informacje szczególnie chronione

Systemy kart płatniczych i podmioty obsługujące transakcje nie mogą wymieniać się informacjami szczególnie chronionymi, które dają przewagę konkurencyjną danemu systemowi kart płatniczych lub podmiotowi obsługującemu transakcje, w przypadku gdy takie informacje są niedostępne dla innych konkurentów.

Artykuł 15

Kodeks postępowania

1.   Systemy kart płatniczych i podmioty obsługujące transakcje, należące do tego samego podmiotu prawnego lub tej samej grupy, sporządzają i podają do wiadomości publicznej na swojej stronie internetowej kodeks postępowania, określający sposób działania personelu każdego podmiotu mający na celu zapewnienie zgodności z niniejszym rozporządzeniem. Kodeks postępowania musi zawierać również skuteczne mechanizmy egzekwowania.

2.   W kodeksie postępowania w szczególności określa się zasady zapobiegające wymianie informacji szczególnie chronionych, o których mowa w art. 14, między systemami kart płatniczych a podmiotami obsługującymi transakcje. Kodeks postępowania podlega przeglądowi przez właściwe organy.

ROZDZIAŁ IV

PROCEDURA PODEJMOWANIA DECYZJI

Artykuł 16

Niezależność organów zarządzających

1.   Systemy kart płatniczych i podmioty obsługujące transakcje zapewniają, aby skład ich organów zarządzających wpływał łagodząco na konflikty interesów w procesie podejmowania decyzji między systemami kart płatniczych i podmiotami obsługującymi transakcje, w tym poprzez określenie jasnych i obiektywnych kryteriów, na podstawie których ta sama osoba może sprawować stanowisko dyrektorskie w tym samym czasie w organie zarządzającym systemu kart płatniczych i podmiotu obsługującego transakcje. Warunki te należy podać do wiadomości publicznej i poddawać przeglądowi przez właściwe organy.

2.   W przypadku gdy organy zarządzające systemów kart płatniczych i podmiotów obsługujących transakcje należą do tego samego podmiotu prawnego lub tej samej grupy, zatwierdzają one strategie dotyczące konfliktu interesów stosowane do zarządzania zgodnością z niniejszym rozporządzeniem i kontrolowania jej oraz dokonują ich okresowego przeglądu.

3.   Na potrzeby ust. 2 i w przypadkach gdy ta sama osoba może sprawować stanowisko dyrektorskie w tym samym czasie w organie zarządzającym systemu kart płatniczych i podmiotu obsługującego transakcje, systemy kart płatniczych i podmioty obsługujące transakcje ustanawiają:

a)

oddzielny organ zarządzający odpowiedzialny za decyzje dotyczące działalności systemu kart płatniczych, z wyjątkiem wspólnych usług, o których mowa w art. 12, w którego skład wchodzą członkowie organu zarządzającego, którzy nie pełnią żadnej funkcji kierowniczej w odniesieniu do czynności z zakresu obsługi transakcji. Członkowie ci doradzają organowi zarządzającemu w odniesieniu do strategii dotyczącej systemu kart płatniczych zgodnie z niniejszym rozporządzeniem oraz wspomagają organ zarządzający w nadzorowaniu wdrażania tej strategii przez kadrę kierowniczą wyższego szczebla;

b)

oddzielny organ zarządzający odpowiedzialny za decyzje dotyczące czynności z zakresu obsługi transakcji, z wyjątkiem wspólnych usług, o których mowa w art. 12, w którego skład wchodzą członkowie organu zarządzającego, którzy nie pełnią żadnej funkcji kierowniczej w odniesieniu do działań systemów kart płatniczych. Członkowie ci doradzają organowi zarządzającemu w odniesieniu do strategii dotyczącej podmiotu obsługującego transakcje zgodnie z niniejszym rozporządzeniem oraz wspomagają organ zarządzający w nadzorowaniu wdrażania tej strategii przez kadrę kierowniczą wyższego szczebla;

c)

niezależne kanały sprawozdawcze między – w zależności od przypadku – kadrą kierowniczą wyższego szczebla jednostki gospodarczej systemu kart płatniczych lub jednostki gospodarczej podmiotu obsługującego transakcje a organem zarządzającym.

4.   Na wniosek właściwych organów udostępnia się im ustalenia organizacyjne określone zgodnie z ust. 3.

5.   Organ zarządzający zachowuje ogólną odpowiedzialność za zapewnienie zgodności z przepisami niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 17

Niezależność rocznych planów operacyjnych

1.   Systemy kart płatniczych i podmioty obsługujące transakcje mają oddzielne roczne plany operacyjne określające budżet, w tym kapitał i wydatki operacyjne oraz ewentualne przekazywanie uprawnień w celu wykonania tych wydatków, które są przedkładane do zatwierdzenia przez ich właściwe organy zarządzające lub, w stosownych przypadkach, przez organ zarządzający, o którym mowa w art. 16.

2.   Na wniosek właściwych organów w pełni udostępnia się im oddzielne roczne plany operacyjne.

ROZDZIAŁ V

PRZEPISY KOŃCOWE

Artykuł 18

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 4 października 2017 r.

W imieniu Komisji

Jean-Claude JUNCKER

Przewodniczący


(1)  Dz.U. L 123 z 19.5.2015, s. 1.

(2)  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego), zmiany decyzji nr 716/2009/WE oraz uchylenia decyzji Komisji 2009/78/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 12).

(3)  Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek, zmieniająca dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/43/WE oraz uchylająca dyrektywy Rady 78/660/EWG i 83/349/EWG (Dz.U. L 182 z 29.6.2013, s. 19).


18.1.2018   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 13/8


ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2018/73

z dnia 16 stycznia 2018 r.

zmieniające załączniki II i III do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości związków rtęci w określonych produktach oraz na ich powierzchni

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 lutego 2005 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności i paszy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na ich powierzchni, zmieniające dyrektywę Rady 91/414/EWG (1), w szczególności jego art. 14 ust. 1 lit. a) oraz art. 16 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (NDP) związków rtęci określono w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 i w części B załącznika III do tego rozporządzenia.

(2)

W dyrektywie Rady 79/117/EWG ustanowiono zakaz wprowadzania do obrotu i stosowania środków ochrony roślin zawierających związki rtęci. Wszystkie zezwolenia na środki ochrony roślin zawierające związki rtęci zostały cofnięte i w konsekwencji wszystkie NDP zostały ustalone na poziomie odpowiedniej granicy oznaczalności.

(3)

Komisja otrzymała od podmiotów prowadzących przedsiębiorstwa spożywcze oraz od państw członkowskich informacje wskazujące na obecność związków rtęci w szeregu produktów, prowadzącą do występowania pozostałości na poziomie wyższym niż granica oznaczalności określona w rozporządzeniu (WE) nr 396/2005.

(4)

Najnowsze dane pochodzące z monitorowania potwierdzają, że pozostałości związków rtęci występują w kilku produktach na poziomach wyższych niż granica oznaczalności. Uwzględniając 95. percentyl wszystkich wyników pobierania próbek, zgłoszono następujące przypadki występowania pozostałości: orzechy z drzew orzechowych: 0,02 mg/kg; świeże zioła: 0,03 mg/kg; grzyby uprawne: 0,05 mg/kg; grzyby dzikie: 0,50 mg/kg, z wyjątkiem borowików szlachetnych: 0,90 mg/kg; nasiona oleiste: 0,02 mg/kg; herbaty, ziarna kawy, napary ziołowe i ziarna kakaowe: 0,02 mg/kg; przyprawy: 0,02 mg/kg, z wyjątkiem imbiru, gałki muszkatołowej, kwiatu muszkatołowego i kurkumy: 0,05 mg/kg; mięso: 0,01 mg/kg, z wyjątkiem mięsa zwierząt łownych: 0,015 mg/kg oraz mięsa z kaczek (hodowlanych i dzikich): 0,04 mg/kg; tłuszcz zwierzęcy: 0,01 mg/kg; podroby jadalne: 0,02 mg/kg, z wyjątkiem podrobów ze zwierząt łownych: 0,025 mg/kg oraz podrobów z dzika: 0,10 mg/kg; mleko: 0,01 mg/kg; oraz miód: 0,01 mg/kg.

(5)

Jako że w Unii już ponad trzydzieści lat temu rozpoczęto stopniowe wycofywanie pestycydów zawierających rtęć, można uznać, że rtęć jest obecna w żywności z powodu zanieczyszczenia środowiska. Należy zatem zastąpić wartości wzorcowe wartościami wymienionymi w motywie 4, tak aby odzwierciedlić w rozporządzeniu (WE) nr 396/2005 fakt, że rtęć pochodzi ze środowiska naturalnego. Umożliwi to właściwym organom krajowym podjęcie odpowiednich działań egzekucyjnych na podstawie rzeczywistych wartości NDP.

(6)

Panel ds. środków trujących w łańcuchu żywnościowym (panel CONTAM) Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności („Urząd”) przyjął opinię dotyczącą obecności rtęci i metylortęci w żywności (2).

(7)

Ze względu na to, że w produktach wymienionych w motywie 4 związki rtęci występują na niskim poziomie oraz biorąc pod uwagę dostępne dane dotyczące spożycia w Unii, ogólny wkład w narażenie z dietą jest uznawany za niski i nie stwarza zagrożenia dla zdrowia konsumentów. NDP w odniesieniu do tych produktów powinny zostać ustalone jako tymczasowe w załączniku III do rozporządzenia (WE) nr 396/2005. Wspomniane NDP zostaną poddane przeglądowi, w którym uwzględnione zostaną informacje dostępne w ciągu 10 lat od opublikowania niniejszego rozporządzenia.

(8)

Komisja skonsultowała się z laboratoriami referencyjnymi Unii Europejskiej ds. pozostałości pestycydów w związku z potrzebą dostosowania granic oznaczalności. Laboratoria te stwierdziły, że należy utrzymać obecne granice oznaczalności.

(9)

Na podstawie opinii Urzędu oraz po uwzględnieniu czynników istotnych dla rozpatrywanej kwestii stwierdzono, że odnośne zmiany NDP spełniają wymogi art. 14 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

(10)

Za pośrednictwem Światowej Organizacji Handlu przeprowadzono konsultacje na temat nowych NDP z partnerami handlowymi Unii, a ich uwagi zostały uwzględnione.

(11)

Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 396/2005.

(12)

Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W załącznikach II i III do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 16 stycznia 2018 r.

W imieniu Komisji

Jean-Claude JUNCKER

Przewodniczący


(1)  Dz.U. L 70 z 16.3.2005, s. 1.

(2)  Panel EFSA ds. środków trujących w łańcuchu żywnościowym (CONTAM); Scientific Opinion on the risk for public health related to the presence of mercury and methylmercury in food (Opinia naukowa dotycząca ryzyka dla zdrowia publicznego związanego z obecnością rtęci i metylortęci w żywności). Dziennik EFSA 2012: 10(12):2985. [241 s.].


ZAŁĄCZNIK

W załącznikach II i III do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 wprowadza się następujące zmiany:

1)

w załączniku II skreśla się kolumnę dotyczącą związków rtęci;

2)

w załączniku III wprowadza się następujące zmiany:

a)

w części A dodaje się kolumnę dotyczącą związków rtęci:

„Pozostałości pestycydów i najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (mg/kg)

Numer kodu

Grupy i przykłady poszczególnych produktów, do których odnoszą się najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (NDP) (1)

Związki rtęci (suma związków rtęci wyrażona jako rtęć)

(1)

(2)

(3)

0100000

OWOCE, ŚWIEŻE lub MROŻONE; ORZECHY Z DRZEW ORZECHOWYCH

 

0110000

Owoce cytrusowe

0,01 (*1)

0110010

Grejpfruty

 

0110020

Pomarańcze

 

0110030

Cytryny

 

0110040

Limy/limonki

 

0110050

Mandarynki

 

0110990

Pozostałe

 

0120000

Orzechy z drzew orzechowych

0,02 (+)

0120010

Migdały

 

0120020

Orzechy brazylijskie

 

0120030

Orzechy nerkowca

 

0120040

Kasztany jadalne

 

0120050

Orzechy kokosowe

 

0120060

Orzechy laskowe/Orzechy leszczyny pospolitej

 

0120070

Orzechy makadamiowe/Orzechy makadamii trójlistnej

 

0120080

Orzechy pekan

 

0120090

Orzeszki piniowe

 

0120100

Orzeszki pistacjowe

 

0120110

Orzechy włoskie

 

0120990

Pozostałe

 

0130000

Owoce ziarnkowe

0,01 (*1)

0130010

Jabłka

 

0130020

Gruszki

 

0130030

Pigwy

 

0130040

Owoce nieszpułki zwyczajnej

 

0130050

Owoc nieśplika japońskiego/Owoc miszpelnika japońskiego

 

0130990

Pozostałe

 

0140000

Owoce pestkowe

0,01 (*1)

0140010

Morele

 

0140020

Czereśnie

 

0140030

Brzoskwinie

 

0140040

Śliwki

 

0140990

Pozostałe

 

0150000

Owoce jagodowe i drobne owoce

0,01 (*1)

0151000

a)

winogrona

 

0151010

Winogrona stołowe

 

0151020

Winogrona do produkcji wina

 

0152000

b)

truskawki

 

0153000

c)

owoce leśne

 

0153010

Jeżyny

 

0153020

Jeżyny popielice

 

0153030

Maliny (czerwone i żółte)

 

0153990

Pozostałe

 

0154000

d)

pozostałe drobne owoce i jagody

 

0154010

Borówki amerykańskie

 

0154020

Żurawiny

 

0154030

Porzeczki (czarne, czerwone i białe)

 

0154040

Agrest (zielony, czerwony i żółty)

 

0154050

Róża dzika

 

0154060

Morwy (czarne i białe)

 

0154070

Głóg włoski

 

0154080

Bez czarny

 

0154990

Pozostałe

 

0160000

Owoce różne z

0,01 (*1)

0161000

a)

jadalną skórką

 

0161010

Daktyle

 

0161020

Figi

 

0161030

Oliwki stołowe

 

0161040

Kumkwat

 

0161050

Karambola

 

0161060

Szaron/Persymona/Kaki/Huma wschodnia

 

0161070

Czapetka kuminowa

 

0161990

Pozostałe

 

0162000

b)

niejadalną skórką, małe

 

0162010

Kiwi (zielone, czerwone, żółte)

 

0162020

Liczi chińskie/Śliwka chińska

 

0162030

Marakuja/Męczennica jadalna

 

0162040

Owoc opuncji figowej/Figa indyjska

 

0162050

Caimito

 

0162060

Owoc hebanowca wirginijskiego/Owoc hurmy wirginijskiej

 

0162990

Pozostałe

 

0163000

c)

niejadalną skórką, duże

 

0163010

Awokado

 

0163020

Banany

 

0163030

Mango

 

0163040

Papaja

 

0163050

Granaty/Jabłka granatu

 

0163060

Czerymoja

 

0163070

Gujawa/Gruszla

 

0163080

Ananasy

 

0163090

Owoce chlebowca

 

0163100

Owoce duriana właściwego

 

0163110

Owoce flaszowca miękkociernistego/Owoce guanabany

 

0163990

Pozostałe

 

0200000

WARZYWA, ŚWIEŻE lub MROŻONE

 

0210000

Warzywa korzeniowe i bulwiaste

0,01 (*1)

0211000

a)

ziemniaki

 

0212000

b)

tropikalne warzywa korzeniowe i bulwiaste

 

0212010

Maniok jadalny/Podpłomycz najużyteczniejszy

 

0212020

Kartofel słodki/Batat

 

0212030

Pochrzyn

 

0212040

Maranta trzcinowata

 

0212990

Pozostałe

 

0213000

c)

pozostałe warzywa korzeniowe i bulwiaste oprócz buraka cukrowego

 

0213010

Buraki

 

0213020

Marchew

 

0213030

Seler zwyczajny

 

0213040

Chrzan pospolity

 

0213050

Słonecznik bulwiasty

 

0213060

Pasternak

 

0213070

Korzeń pietruszki zwyczajnej

 

0213080

Rzodkiew

 

0213090

Kozibród porolistny/Salsefia

 

0213100

Brukiew/Karpiel

 

0213110

Rzepa biała/Rzepa jadalna

 

0213990

Pozostałe

 

0220000

Warzywa cebulowe

0,01 (*1)

0220010

Czosnek

 

0220020

Cebula

 

0220030

Szalotka

 

0220040

Dymka/Cebula szczypiorowa i cebula siedmiolatka

 

0220990

Pozostałe

 

0230000

Warzywa owocowe

0,01 (*1)

0231000

a)

rośliny psiankowate

 

0231010

Pomidory

 

0231020

Papryka roczna

 

0231030

Oberżyny/Bakłażany

 

0231040

Piżmian jadalny/Ketmia jadalna/Okra

 

0231990

Pozostałe

 

0232000

b)

dyniowate z jadalną skórką

 

0232010

Ogórki

 

0232020

Korniszony

 

0232030

Cukinie

 

0232990

Pozostałe

 

0233000

c)

dyniowate z niejadalną skórką

 

0233010

Melony

 

0233020

Dynie olbrzymie

 

0233030

Arbuzy

 

0233990

Pozostałe

 

0234000

d)

kukurydza cukrowa

 

0239000

e)

pozostałe warzywa owocowe

 

0240000

Warzywa kapustne (oprócz korzeni warzyw kapustnych oraz oprócz kapustnych o młodych/drobnych liściach)

0,01 (*1)

0241000

a)

kapustne kwitnące

 

0241010

Brokuły

 

0241020

Kalafiory

 

0241990

Pozostałe

 

0242000

b)

kapustne głowiaste

 

0242010

Brukselka/Kapusta brukselska

 

0242020

Kapusta głowiasta

 

0242990

Pozostałe

 

0243000

c)

kapustne liściowe

 

0243010

Kapusta pekińska/Kapusta petsai

 

0243020

Jarmuż

 

0243990

Pozostałe

 

0244000

d)

kalarepa

 

0250000

Warzywa liściowe, zioła, kwiaty jadalne

 

0251000

a)

sałaty i warzywa sałatowe

0,01 (*1)

0251010

Roszpunka warzywna

 

0251020

Sałaty

 

0251030

Endywia o liściach szerokich

 

0251040

Rzeżucha i inne kiełki i pędy

 

0251050

Gorczycznik wiosenny

 

0251060

Rokietta siewna/rukola

 

0251070

Gorczyca sarepska

 

0251080

Warzywa o młodych/drobnych liściach (w tym gatunki warzyw kapustnych)

 

0251990

Pozostałe

 

0252000

b)

szpinak i podobne liście

0,01 (*1)

0252010

Szpinak

 

0252020

Portulaka pospolita

 

0252030

Boćwina

 

0252990

Pozostałe

 

0253000

c)

liście winorośli lub podobne gatunki

0,01 (*1)

0254000

d)

rukiew wodna

0,01 (*1)

0255000

e)

cykoria warzywna/cykoria liściasta/cykoria brukselska

0,01 (*1)

0256000

f)

zioła, kwiaty jadalne

0,03 (+)

0256010

Trybula

 

0256020

Szczypiorek

 

0256030

Liście selera

 

0256040

Pietruszka – nać

 

0256050

Szałwia lekarska

 

0256060

Rozmaryn lekarski

 

0256070

Tymianek pospolity/Macierzanka tymianek

 

0256080

Bazylia pospolita i kwiaty jadalne

 

0256090

Liście laurowe/Wawrzyn szlachetny/Laur szlachetny

 

0256100

Estragon

 

0256990

Pozostałe

 

0260000

Warzywa strączkowe

0,01 (*1)

0260010

Fasola (w strąkach)

 

0260020

Fasola (bez strąków)

 

0260030

Groch (w strąkach)

 

0260040

Groch (bez strąków)

 

0260050

Soczewica

 

0260990

Pozostałe

 

0270000

Warzywa łodygowe

0,01 (*1)

0270010

Szparagi

 

0270020

Karczochy hiszpańskie

 

0270030

Seler

 

0270040

Fenkuł włoski/Koper włoski

 

0270050

Karczochy zwyczajne

 

0270060

Pory

 

0270070

Rabarbar

 

0270080

Pędy bambusa

 

0270090

Rdzenie palmowe

 

0270990

Pozostałe

 

0280000

Grzyby, mchy i porosty

 

0280010

Grzyby uprawne

0,05 (+)

0280020

Grzyby dzikie

0,5 (+)

0280990

Mchy i porosty

0,01 (*1)

0290000

Algi i organizmy prokariotyczne

0,01 (*1)

0300000

JADALNE NASIONA ROŚLIN STRĄCZKOWYCH

0,01 (*1)

0300010

Fasola

 

0300020

Soczewica

 

0300030

Groch

 

0300040

Łubin biały

 

0300990

Pozostałe

 

0400000

NASIONA I OWOCE OLEISTE

 

0401000

Nasiona oleiste

0,02 (+)

0401010

Siemię lniane

 

0401020

Orzeszki ziemne/Orzechy arachidowe

 

0401030

Nasiona maku

 

0401040

Ziarna sezamu

 

0401050

Ziarna słonecznika

 

0401060

Ziarna rzepaku

 

0401070

Ziarna soi zwyczajnej

 

0401080

Nasiona gorczycy

 

0401090

Nasiona bawełny

 

0401100

Nasiona dyni

 

0401110

Nasiona krokoszu barwierskiego

 

0401120

Nasiona ogórecznika lekarskiego

 

0401130

Nasiona lnicznika siewnego

 

0401140

Nasiona konopi siewnych

 

0401150

Rącznik pospolity

 

0401990

Pozostałe

 

0402000

Owoce oleiste

 

0402010

Oliwki do produkcji oliwy

0,01 (*1)

0402020

Nasiona palm olejowych

0,02 (*1)

0402030

Owoce palm olejowych

0,02 (*1)

0402040

Puchowiec pięciopręcikowy/Drzewo kapokowe

0,02 (*1)

0402990

Pozostałe

0,02 (*1)

0500000

ZBOŻA

0,01 (*1)

0500010

Jęczmień

 

0500020

Gryka zwyczajna i pozostałe zboża rzekome

 

0500030

Kukurydza

 

0500040

Proso zwyczajne

 

0500050

Owies zwyczajny

 

0500060

Ryż siewny

 

0500070

Żyto zwyczajne

 

0500080

Sorgo japońskie

 

0500090

Pszenica zwyczajna

 

0500990

Pozostałe

 

0600000

HERBATY, KAWA, NAPARY ZIOŁOWE, KAKAO I SZARAŃCZYN STRĄKOWY

 

0610000

Herbaty

0,02 (+)

0620000

Ziarna kawy

0,02 (+)

0630000

Napary ziołowe z

0,02 (+)

0631000

a)

kwiatów

 

0631010

Rumian szlachetny/Rumianek rzymski

 

0631020

Ketmia szczawiowa

 

0631030

Róża

 

0631040

Jaśmin

 

0631050

Lipa

 

0631990

Pozostałe

 

0632000

b)

liści i ziół

 

0632010

Truskawka

 

0632020

Aspalat prosty

 

0632030

Ostrokrzew paragwajski

 

0632990

Pozostałe

 

0633000

c)

korzeni

 

0633010

Kozłek lekarski

 

0633020

Żeń-szeń

 

0633990

Pozostałe

 

0639000

d)

wszelkich pozostałych części rośliny

 

0640000

Ziarna kakaowe

0,02 (+)

0650000

Szarańczyn strąkowy/Chleb świętojański

0,02 (*1)

0700000

CHMIEL

0,02 (*1)

0800000

PRZYPRAWY

(+)

0810000

Przyprawy nasienne

 

0810010

Anyż/Anyżek/Biedrzeniec anyż

0,02

0810020

Kminek czarny/Czarny kmin

0,02

0810030

Seler

0,02

0810040

Kolendra siewna

0,02

0810050

Kmin rzymski

0,02

0810060

Koper ogrodowy

0,02

0810070

Koper włoski/Fenkuł włoski

0,02

0810080

Kozieradka pospolita

0,02

0810090

Gałka muszkatołowa

0,05

0810990

Pozostałe

0,02

0820000

Przyprawy owocowe

0,02

0820010

Ziele angielskie/pieprz angielski

 

0820020

Pieprz syczuański

 

0820030

Kminek zwyczajny

 

0820040

Kardamon malabarski

 

0820050

Jagody jałowca

 

0820060

Ziarna pieprzu (czarnego, zielonego i białego)

 

0820070

Wanilia

 

0820080

Tamarynd

 

0820990

Pozostałe

 

0830000

Przyprawy korowe

0,02

0830010

Cynamon

 

0830990

Pozostałe

 

0840000

Przyprawy korzeniowe lub kłączowe

 

0840010

Lukrecja

0,02

0840020

Imbir

0,05

0840030

Kurkuma

0,05

0840040

Chrzan pospolity

 

0840990

Pozostałe

0,02

0850000

Przyprawy pączkowe

0,02

0850010

Goździki

 

0850020

Kapary

 

0850990

Pozostałe

 

0860000

Przyprawy ze słupków kwiatowych

0,02

0860010

Szafran

 

0860990

Pozostałe

 

0870000

Przyprawy z osnówki nasiona

 

0870010

Kwiat muszkatołowy

0,05

0870990

Pozostałe

0,02

0900000

ROŚLINY CUKRODAJNE

0,01 (*1)

0900010

Korzenie buraka cukrowego

 

0900020

Trzcina cukrowa

 

0900030

Cykoria podróżnik, korzenie

 

0900990

Pozostałe

 

1000000

PRODUKTY POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO - ZWIERZĘTA LĄDOWE

 

1010000

Tkanki z

 

1011000

a)

świń

(+)

1011010

Mięśnie

0,01

1011020

Tkanka tłuszczowa

0,01

1011030

Wątroba

0,02

1011040

Nerka

0,02

1011050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

0,02

1011990

Pozostałe

0,01  (*1)

1012000

b)

bydła

(+)

1012010

Mięśnie

0,01

1012020

Tkanka tłuszczowa

0,01

1012030

Wątroba

0,02

1012040

Nerka

0,02

1012050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

0,02

1012990

Pozostałe

0,01  (*1)

1013000

c)

owiec

(+)

1013010

Mięśnie

0,01

1013020

Tkanka tłuszczowa

0,01

1013030

Wątroba

0,02

1013040

Nerka

0,02

1013050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

0,02

1013990

Pozostałe

0,01  (*1)

1014000

d)

kóz

(+)

1014010

Mięśnie

0,01

1014020

Tkanka tłuszczowa

0,01

1014030

Wątroba

0,02

1014040

Nerka

0,02

1014050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

0,02

1014990

Pozostałe

0,01  (*1)

1015000

e)

koniowatych

(+)

1015010

Mięśnie

0,01

1015020

Tkanka tłuszczowa

0,01

1015030

Wątroba

0,02

1015040

Nerka

0,02

1015050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

0,02

1015990

Pozostałe

0,01  (*1)

1016000

f)

drobiu

 

1016010

Mięśnie

0,01 (+)

1016020

Tkanka tłuszczowa

0,01 (+)

1016030

Wątroba

0,02 (+)

1016040

Nerka

0,02 (+)

1016050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

0,02 (+)

1016990

Pozostałe

0,01 (*1)

1017000

g)

pozostałych zwierząt lądowych utrzymywanych w warunkach fermowych

(+)

1017010

Mięśnie

0,01

1017020

Tkanka tłuszczowa

0,01

1017030

Wątroba

0,02

1017040

Nerka

0,02

1017050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

0,02

1017990

Pozostałe

0,01  (*1)

1020000

Mleko

0,01 (+)

1020010

Bydło

 

1020020

Owce

 

1020030

Kozy

 

1020040

Konie

 

1020990

Pozostałe

 

1030000

Jaja ptasie

0,01 (*1)

1030010

Kury

 

1030020

Kaczki

 

1030030

Gęsi

 

1030040

Przepiórki

 

1030990

Pozostałe

 

1040000

Miód i pozostałe produkty pszczele

0,01 (+)

1050000

Płazy i gady

0,01  (*1)

1060000

Bezkręgowe zwierzęta lądowe

0,01  (*1)

1070000

Dzikie kręgowe zwierzęta lądowe

0,04 (+)

b)

w części B skreśla się kolumnę dotyczącą związków rtęci.


(*1)  Granica oznaczalności

(1)  Pełny wykaz produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, do których stosują się NDP, można znaleźć w załączniku I.

(F)

=

Rozpuszczalny w tłuszczach.

Związki rtęci (suma związków rtęci wyrażona jako rtęć)

(+)

Dane z monitorowania wskazują, że pozostałości występują w wyniku zanieczyszczenia środowiska. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje dostępne w ciągu 10 lat od dnia publikacji.

0120000

Orzechy z drzew orzechowych

0256000

f)

zioła, kwiaty jadalne

0280010

Grzyby uprawne

(+)

Następujący NDP ma zastosowanie do borowików szlachetnych: 0,9 mg/kg. Dane z monitorowania wskazują, że pozostałości występują w wyniku zanieczyszczenia środowiska. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje dostępne w ciągu 10 lat od dnia publikacji.

0280020

Grzyby dzikie

(+)

Dane z monitorowania wskazują, że pozostałości występują w wyniku zanieczyszczenia środowiska. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje dostępne w ciągu 10 lat od dnia publikacji.

0401000

Nasiona oleiste

0610000

Herbaty

0620000

Ziarna kawy

0630000

Napary ziołowe z

0640000

Ziarna kakaowe

0800000

PRZYPRAWY

(+)

Najwyższym dopuszczalnym poziomem pozostałości mającym zastosowanie do chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w grupie przypraw (kod 0840040) jest poziom określony dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w kategorii warzyw, w grupie warzyw korzeniowych i bulwiastych (kod 0213040), przy uwzględnieniu zmian w poziomach w wyniku przetwarzania (suszenia) zgodnie z art. 20 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

0840040

Chrzan pospolity

(+)

Dane z monitorowania wskazują, że pozostałości występują w wyniku zanieczyszczenia środowiska. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje dostępne w ciągu 10 lat od dnia publikacji.

1011000

a)

Tkanki ze świń

1012000

b)

Tkanki z bydła

1013000

c)

Tkanki z owiec

1014000

d)

Tkanki z kóz

1015000

e)

Tkanki z koniowatych

(+)

Następujący NDP ma zastosowanie do mięsa z kaczek: 0,04 mg/kg. Dane z monitorowania wskazują, że pozostałości występują w wyniku zanieczyszczenia środowiska. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje dostępne w ciągu 10 lat od dnia publikacji.

1016010

Mięśnie (drób)

(+)

Dane z monitorowania wskazują, że pozostałości występują w wyniku zanieczyszczenia środowiska. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje dostępne w ciągu 10 lat od dnia publikacji.

1016020

Tkanka tłuszczowa (drób)

1016030

Wątroba (drób)

1016040

Nerka (drób)

1016050

Podroby jadalne (drób)

1017000

g)

Tkanki z pozostałych zwierząt lądowych utrzymywanych w warunkach fermowych

1020000

Mleko

1040000

Miód i pozostałe produkty pszczele

(+)

Następujący NDP ma zastosowanie do podrobów z dzika: 0,1 mg/kg. Dane z monitorowania wskazują, że pozostałości występują w wyniku zanieczyszczenia środowiska. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje dostępne w ciągu 10 lat od dnia publikacji.

1070000

Dzikie kręgowe zwierzęta lądowe”


18.1.2018   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 13/21


ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2018/74

z dnia 17 stycznia 2018 r.

zmieniające załącznik II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 w odniesieniu do stosowania kwasu fosforowego – fosforanów – di- tri- i polifosforanów (E 338-452) w zamrożonym mięsie na rożnie pionowym

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie dodatków do żywności (1), w szczególności jego art. 10 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 ustanowiono unijny wykaz dodatków do żywności dopuszczonych do stosowania w żywności oraz warunki ich stosowania.

(2)

Wykaz ten może być aktualizowany z inicjatywy Komisji albo na podstawie wniosku, zgodnie z jednolitą procedurą, o której mowa w art. 3 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1331/2008 (2).

(3)

W dniu 28 sierpnia 2015 r. złożono wniosek o zezwolenie na stosowanie kwasu fosforowego, fosforanów, difosforanów, trifosforanów i polifosforanów („fosforany”) jako stabilizatora i substancji utrzymującej wilgoć w zamrożonym mięsie na rożnie pionowym należącym do kategorii żywności 08.2 „Surowe wyroby mięsne w rozumieniu rozporządzenia (WE) nr 853/2004” określonej w części E załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008. Następnie wniosek udostępniono państwom członkowskim zgodnie z art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1331/2008.

(4)

Stosowanie fosforanów jest konieczne do celów częściowego wyekstrahowania i rozbicia białek mięsnych, które formują na mięsie białkową powłokę w celu związania ze sobą kawałków mięsa, co zapewnia jednolite zamrażanie i pieczenie mięsa na rożnie pionowym. Ponadto dzięki fosforanom mięso zachowuje soczystość podczas rozmrażania, a mięso nie rozpada się na kawałki w pozycji pionowej. Taką potrzebę technologiczną stwierdzono w przypadku zamrożonego mięsa baraniego, jagnięcego, cielęcego lub wołowego na pionowym rożnie obrotowym, przyprawionego przyprawą płynną, lub mięsa drobiowego przyprawionego przyprawą płynną lub nieprzyprawionego, stosowanego osobno lub w kombinacjach, a także pociętego na plastry lub mielonego i przeznaczonego do upieczenia przez podmiot prowadzący przedsiębiorstwo spożywcze. Upieczone do miękkości paski mięsa są następnie spożywane przez konsumenta końcowego.

(5)

Zgodnie z art. 3 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1331/2008 Komisja powinna zasięgnąć opinii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności („Urząd”) w celu uaktualnienia unijnego wykazu dodatków do żywności określonego w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008, z wyjątkiem przypadków gdy dana aktualizacja nie ma wpływu na zdrowie człowieka.

(6)

Bezpieczeństwo fosforanów zostało ocenione przez Komitet Naukowy ds. Żywności, który ustalił najwyższe tolerowane dzienne pobranie na poziomie 70 mg/kg masy ciała, wyrażone jako fosfor (3). Fosforany są dopuszczone do stosowania jako dodatki do żywności w wielu rodzajach żywności, w tym w produktach mięsnych i niektórych surowych wyrobach mięsnych. Nie oczekuje się zatem że rozszerzenie stosowania na zamrożone mięso na rożnie pionowym będzie miało znaczący wpływ na ogólne narażenie na fosforany. Aby obniżyć zwiększone narażenie na fosforany dodane, rozszerzenie stosowania należy ograniczyć do zamrożonego mięsa na rożnie pionowym, w przypadku którego stwierdzono taką potrzebę technologiczną.

(7)

Ponieważ rozszerzenie zastosowania tych dodatków stanowi aktualizację wykazu unijnego niemającą wpływu na zdrowie człowieka, zasięgnięcie opinii Urzędu nie jest konieczne.

(8)

Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik II do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008.

(9)

Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 stycznia 2018 r.

W imieniu Komisji

Jean-Claude JUNCKER

Przewodniczący


(1)  Dz.U. L 354 z 31.12.2008, s. 16.

(2)  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1331/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. ustanawiające jednolitą procedurę wydawania zezwoleń na stosowanie dodatków do żywności, enzymów spożywczych i środków aromatyzujących (Dz.U. L 354 z 31.12.2008, s. 1).

(3)  Sprawozdania Komitetu Naukowego ds. Żywności, seria 25, 1991, s. 13.


ZAŁĄCZNIK

W części E załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 w kategorii żywności 08.2 „Surowe wyroby mięsne w rozumieniu rozporządzenia (WE) nr 853/2004” pozycja dotycząca kwasu fosforowego – fosforanów – di- tri- i polifosforanów (E 338–452) otrzymuje brzmienie:

 

„E 338–452

Kwas fosforowy – fosforany – di- tri- i polifosforany

5 000

(1) (4)

Tylko breakfast sausages: w przypadku tych produktów mięso mielone jest w taki sposób, że następuje całkowite rozdrobnienie tkanki mięśniowej i tłuszczowej, w wyniku czego włókna mięśniowe tworzą emulsję z tłuszczem, co nadaje tym produktom typowy dla nich wygląd; fińska szara szynka bożonarodzeniowa, burger meat o zawartości warzyw lub zboża nie mniejszej niż 4 %, zmieszanych z mięsem, Kasseler, Bräte, Surfleisch, toorvorst, šašlõkk, ahjupraad, Bílá klobása, Vinná klobása, Sváteční klobása i Syrová klobása oraz zamrożone mięso baranie, jagnięce, cielęce lub wołowe na pionowym rożnie obrotowym, przyprawione przyprawą płynną, lub mięso drobiowe przyprawione przyprawą płynną lub nieprzyprawione, stosowane osobno lub w kombinacjach, a także pocięte na plastry lub mielone i przeznaczone do upieczenia przez podmiot prowadzący przedsiębiorstwo spożywcze, a następnie spożywane przez konsumenta końcowego.”


18.1.2018   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 13/24


ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2018/75

z dnia 17 stycznia 2018 r.

zmieniające załącznik do rozporządzenia (UE) nr 231/2012 ustanawiającego specyfikacje dla dodatków do żywności wymienionych w załącznikach II i III do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do specyfikacji dla celulozy mikrokrystalicznej (E 460 (i))

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie dodatków do żywności (1), w szczególności jego art. 14,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1331/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. ustanawiające jednolitą procedurę wydawania zezwoleń na stosowanie dodatków do żywności, enzymów spożywczych i środków aromatyzujących (2), w szczególności jego art. 7 ust. 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W rozporządzeniu Komisji (UE) nr 231/2012 (3) określono specyfikacje dla dodatków do żywności wymienionych w załącznikach II i III do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008.

(2)

Specyfikacje te mogą zostać uaktualnione zgodnie z jednolitą procedurą, o której mowa w art. 3 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1331/2008, z inicjatywy Komisji albo na podstawie wniosku.

(3)

W dniu 8 lutego 2016 r. złożono wniosek o zmianę specyfikacji dotyczących dodatku do żywności celuloza mikrokrystaliczna (E 460 (i)). Wniosek ten udostępniono państwom członkowskim zgodnie z art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1331/2008.

(4)

Obecnie specyfikacja dotycząca rozpuszczalności dodatku do żywności celuloza mikrokrystaliczna (E 460 (i)) zawiera tekst: „Nierozpuszczalny w wodzie, etanolu, eterze i rozcieńczonych kwasach mineralnych. Słabo rozpuszczalny w roztworze wodorotlenku sodu”.

(5)

Wnioskodawca wnosi, aby specyfikacja dotycząca rozpuszczalności tego dodatku do żywności zawierała zmieniony tekst: „Nierozpuszczalny w wodzie, etanolu, eterze i rozcieńczonych kwasach mineralnych. Praktycznie nierozpuszczalny lub nierozpuszczalny w roztworze wodorotlenku sodu”.

(6)

W swojej opinii z dnia 24 stycznia 2017 r. (4) Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności („Urząd”) stwierdził, że wnioskowana zmiana specyfikacji dotyczącej rozpuszczalności celulozy mikrokrystalicznej (E 460 (i)) nie budzi obaw co do bezpieczeństwa. Urząd zalecił jednak, by w specyfikacjach unijnych znalazła się informacja dotycząca stężenia roztworu wodorotlenku sodu, jakie należy zastosować do badania rozpuszczalności.

(7)

Należy zatem zmienić opis rozpuszczalności dodatku do żywności celuloza mikrokrystaliczna (E 460 (i)) w roztworze wodorotlenku sodu (stężenie: 50 g NaOH/l) na „praktycznie nierozpuszczalny lub nierozpuszczalny”.

(8)

Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 231/2012.

(9)

Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W załączniku do rozporządzenia (UE) nr 231/2012 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 stycznia 2018 r.

W imieniu Komisji

Jean-Claude JUNCKER

Przewodniczący


(1)  Dz.U. L 354 z 31.12.2008, s. 16.

(2)  Dz.U. L 354 z 31.12.2008, s. 1.

(3)  Rozporządzenie Komisji (UE) nr 231/2012 z dnia 9 marca 2012 r. ustanawiające specyfikacje dla dodatków do żywności wymienionych w załącznikach II i III do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 83 z 22.3.2012, s. 1).

(4)  Panel EFSA ds. dodatków do żywności i składników pokarmowych dodawanych do żywności (ANS), 2017 r. „Safety of the proposed amendment of the specifications for microcrystalline cellulose (E 460(i)) as a food additive” (Bezpieczeństwo proponowanej zmiany specyfikacji celulozy mikrokrystalicznej (E 460 (i)) jako dodatku do żywności). Dziennik EFSA 2017; 15(2):4699, 7 s. doi:10.2903/j.efsa.2017.4699.


ZAŁĄCZNIK

W załączniku do rozporządzenia (UE) nr 231/2012 w pozycji dotyczącej dodatku do żywności E 460 (i) celuloza mikrokrystaliczna wpis dotyczący rozpuszczalności otrzymuje brzmienie:

„Rozpuszczalność

Nierozpuszczalny w wodzie, etanolu, eterze i rozcieńczonych kwasach mineralnych. Praktycznie nierozpuszczalny lub nierozpuszczalny w roztworze wodorotlenku sodu (stężenie: 50 g NaOH/l)”


Sprostowania

18.1.2018   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 13/27


Sprostowanie do ostatecznego przyjęcia (UE, Euratom) 2017/30 budżetu korygującego nr 5 Unii Europejskiej na rok budżetowy 2017

( Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L 9 z dnia 12 stycznia 2018 r. )

Strona tytułowa i s. 1, tytuł:

zamiast:

„2017/30”,

powinno być:

„2018/30”.