ISSN 1977-0766

Dziennik Urzędowy

Unii Europejskiej

L 15

European flag  

Wydanie polskie

Legislacja

Tom 59
22 stycznia 2016


Spis treści

 

II   Akty o charakterze nieustawodawczym

Strona

 

 

UMOWY MIĘDZYNARODOWE

 

*

Informacja o wejściu w życie Protokołu dodatkowego do Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej, strony, a Republiką Korei, z drugiej strony, w celu uwzględnienia przystąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej

1

 

 

ROZPORZĄDZENIA

 

*

Rozporządzenie Komisji (UE) 2016/67 z dnia 19 stycznia 2016 r. zmieniające załączniki II, III i V do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości ametoktradyny, chlorotalonilu, difenyloaminy, flonikamidu, fluazynamu, fluoksastrobiny, halauksyfenu metylu, propamokarbu, protiokonazolu, tiakloprydu i trifloksystrobiny w określonych produktach lub na ich powierzchni ( 1 )

2

 

*

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2016/68 z dnia 21 stycznia 2016 r. w sprawie wspólnych procedur i specyfikacji koniecznych do wzajemnego połączenia elektronicznych rejestrów kart kierowcy

51

 

 

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2016/69 z dnia 21 stycznia 2016 r. ustanawiające standardowe wartości w przywozie dla ustalania ceny wejścia niektórych owoców i warzyw

69

 


 

(1)   Tekst mający znaczenie dla EOG

PL

Akty, których tytuły wydrukowano zwykłą czcionką, odnoszą się do bieżącego zarządzania sprawami rolnictwa i generalnie zachowują ważność przez określony czas.

Tytuły wszystkich innych aktów poprzedza gwiazdka, a drukuje się je czcionką pogrubioną.


II Akty o charakterze nieustawodawczym

UMOWY MIĘDZYNARODOWE

22.1.2016   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 15/1


Informacja o wejściu w życie Protokołu dodatkowego do Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej, strony, a Republiką Korei, z drugiej strony, w celu uwzględnienia przystąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej

Protokół dodatkowy do Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Korei, z drugiej strony, w celu uwzględnienia przystąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej (1), podpisany w dniu 25 marca 2014 r., wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. zgodnie z jego art. 9 ust. 1.


(1)  Dz.U. L 140 z 14.5.2014, s. 3.


ROZPORZĄDZENIA

22.1.2016   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 15/2


ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2016/67

z dnia 19 stycznia 2016 r.

zmieniające załączniki II, III i V do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości ametoktradyny, chlorotalonilu, difenyloaminy, flonikamidu, fluazynamu, fluoksastrobiny, halauksyfenu metylu, propamokarbu, protiokonazolu, tiakloprydu i trifloksystrobiny w określonych produktach lub na ich powierzchni

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 lutego 2005 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności i paszy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na ich powierzchni, zmieniające dyrektywę Rady 91/414/EWG (1), w szczególności jego art. 14 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (NDP) chlorotalonilu, propamokarbu, tiakloprydu i trifloksystrobiny określono w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 396/2005. NDP ametoktradyny, flonikamidu, fluazynamu, fluoksastrobiny i protiokonazolu określono w części A załącznika III do tego rozporządzenia. NDP difenyloaminy określono w załączniku V oraz w części A załącznika III do tego rozporządzenia. W odniesieniu do halauksyfenu metylu nie określono szczególnych NDP, a substancja ta nie została ujęta w załączniku IV do tego rozporządzenia, wobec czego stosuje się do niej wartość wzorcową wynoszącą 0,01 mg/kg, określoną w art. 18 ust. 1 lit. b) tego rozporządzenia.

(2)

W ramach procedury udzielania zezwoleń na stosowanie środków ochrony roślin zawierających substancję czynną ametoktradynę na powierzchni szałwii lekarskiej i bazylii pospolitej złożono wniosek zgodnie z art. 6 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 w sprawie zmiany obecnych NDP.

(3)

W przypadku flonikamidu podobny wniosek złożono w odniesieniu do papryki, brukselki/kapusty brukselskiej, grochu (bez strąków), nasion bawełny, jęczmienia, owsa zwyczajnego i żyta zwyczajnego. W przypadku fluazynamu podobny wniosek złożono w odniesieniu do pomidorów. W przypadku fluoksastrobiny i protiokonazolu podobny wniosek złożono w odniesieniu do szalotki. W przypadku propamokarbu podobny wniosek złożono w odniesieniu do porów. W przypadku tiakloprydu podobny wniosek złożono w odniesieniu do słonecznika bulwiastego.

(4)

Zgodnie z art. 6 ust. 2 i 4 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 złożono wniosek dotyczący stosowania chlorotalonilu na powierzchni żurawin. Wnioskodawca twierdzi, że dozwolone zastosowania tej substancji na wspomnianych uprawach w Stanach Zjednoczonych Ameryki skutkują pozostałościami przekraczającymi NDP dozwolone na podstawie rozporządzenia (WE) nr 396/2005 oraz że konieczne jest ustanowienie wyższych NDP, aby uniknąć barier handlowych w odniesieniu do przywozu tych upraw.

(5)

Zgodnie z art. 8 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 wnioski te zostały poddane ocenie przez państwa członkowskie, których dotyczyły, a sprawozdania z oceny przekazano Komisji.

(6)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, zwany dalej „Urzędem”, dokonał oceny wniosków i sprawozdań z oceny, analizując w szczególności ryzyko dla konsumentów oraz, w odpowiednich przypadkach, dla zwierząt, i wydał uzasadnione opinie dotyczące proponowanych NDP (2). Urząd przekazał te opinie Komisji i państwom członkowskim oraz podał je do publicznej wiadomości.

(7)

W przypadku propamokarbu Urząd zaleca określenie nowego NDP na powierzchni porów na poziomie 30 mg/kg, który to poziom ustalono poprzez zaokrąglenie w górę wartości 20 mg/kg obliczonej przy zastosowaniu kalkulatora Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Jeśli zastosuje się współczynnik zmiany stężenia pod wpływem gotowania wynoszący 0,88 uzyskany poprzez przeniesienie z roślin liściastych na pory, proponowany NDP nie doprowadzi do przekroczenia ostrej dawki referencyjnej, a zatem będzie bezpieczny dla konsumenta. Jednak ze względu na obiekcje przedstawione przez niektóre państwa członkowskie należy raczej zaniechać zaokrąglenia i określić ów NDP na poziomie 20 mg/kg. Wartość taka jest odpowiednia w stosunku do zamierzonych zastosowań porów.

(8)

W odniesieniu do wszystkich pozostałych wniosków Urząd stwierdził, że spełniono wszystkie wymogi dotyczące danych oraz że zmiany NDP, o które wystąpili wnioskodawcy, są dopuszczalne z punktu widzenia bezpieczeństwa konsumentów na podstawie oceny narażenia konsumentów przeprowadzonej dla 27 określonych grup konsumentów w Europie. Urząd wziął pod uwagę najnowsze informacje na temat właściwości toksykologicznych wymienionych substancji. Urząd stwierdził ponadto, że ani w przypadku długotrwałego narażenia na przedmiotowe substancje w wyniku spożywania wszystkich produktów spożywczych mogących je zawierać, ani w przypadku narażenia krótkoterminowego w wyniku dużej konsumpcji odnośnych uprawianych roślin i produktów, nie wykazano istnienia ryzyka przekroczenia dopuszczalnego dziennego spożycia ani ostrej dawki referencyjnej.

(9)

Rozporządzeniem Komisji (UE) nr 772/2013 (3) ustanowiono tymczasowe NDP difenyloaminy w odniesieniu do jabłek i gruszek. Z danych z monitorowania wynika, że nadal występuje niemożliwe do uniknięcia zanieczyszczenie krzyżowe dotykające jabłek i gruszek niepoddanych działaniu pestycydów. Aby dać podmiotom gospodarczym wystarczającą ilość czasu na całkowite usunięcie pozostałości difenyloaminy z miejsc składowych, należy utrzymać wspomniane tymczasowe NDP, które zostaną poddane przeglądowi. W przeglądzie uwzględnione zostaną informacje dostępne w ciągu dwóch lat od opublikowania niniejszego rozporządzenia.

(10)

W dniu 5 lipca 2013 r. Komisja Kodeksu Żywnościowego (4) przyjęła kodeksowy najwyższy dopuszczalny poziom pozostałości (CXL) trifloksystrobiny w oliwkach do produkcji oliwy. CXL jest bezpieczny dla konsumentów w Unii (5), ze względu na co należy go włączyć do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 jako NDP.

(11)

Rozporządzeniem Komisji (UE) 2015/1200 (6) zmieniono szereg NDP tiakloprydu i trifloksystrobiny. Przepisami wspomnianego rozporządzenia obniżono z dniem 12 lutego 2016 r. NDP tiakloprydu w słoneczniku bulwiastym i trifloksystrobiny w oliwkach do produkcji oliwy do poziomu odpowiednich granic oznaczalności. Ze względu na pewność prawa NDP przewidziane w niniejszym rozporządzeniu powinny mieć zastosowanie od tego samego dnia.

(12)

W odniesieniu do halauksyfenu metylu Urząd przedstawił wnioski z wzajemnej weryfikacji oceny ryzyka stwarzanego przez pestycydy dotyczącej tej substancji czynnej (7). W tym kontekście Urząd zalecił ustanowienie NDP uwzględniających reprezentatywne zastosowania zgodnie z dobrą praktyką rolniczą w Unii. Komisja skonsultowała się z laboratoriami referencyjnymi UE w sprawie właściwych granic oznaczalności.

(13)

Na podstawie uzasadnionych opinii Urzędu oraz po uwzględnieniu czynników istotnych dla rozpatrywanej kwestii stwierdzono, że odnośne zmiany NDP spełniają wymogi art. 14 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

(14)

Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 396/2005.

(15)

Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W załącznikach II, III i V do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się jednak od dnia 12 lutego 2016 r. w odniesieniu do NDP tiakloprydu w słoneczniku bulwiastym i NDP trifloksystrobiny w oliwkach do produkcji oliwy.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 19 stycznia 2016 r.

W imieniu Komisji

Jean-Claude JUNCKER

Przewodniczący


(1)  Dz.U. L 70 z 16.3.2005, s. 1.

(2)  Sprawozdania naukowe EFSA są dostępne na stronie internetowej: http://www.efsa.europa.eu

„Reasoned opinion on the modification of the existing MRLs for ametoctradin in sage and basil” (Uzasadniona opinia dotycząca zmiany obecnych NDP ametoktradyny w szałwii lekarskiej i bazylii pospolitej). Dziennik EFSA 2015;13(6):4153 [22 s.].

„Setting of an import tolerance for chlorothalonil in cranberries” (Ustanowienie tolerancji importowej w odniesieniu do chlorotalonilu w żurawinach). Dziennik EFSA 2015;13(7):4193 [21 s.].

„Reasoned opinion on the modification of the existing MRLs for flonicamid in several crops” (Uzasadniona opinia dotycząca zmiany obecnych NDP flonikamidu w różnych uprawach). Dziennik EFSA 2015;13(5):4103 [26 s.].

„Reasoned opinion on the setting of a new MRL for fluazinam in tomatoes” (Uzasadniona opinia dotycząca ustanowienia nowego NDP fluazynamu w pomidorach). Dziennik EFSA 2015;13(6):4154 [23 s.].

„Modification of the existing maximum residue level (MRL) for fluoxastrobin in shallots” (Zmiana obecnego najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości (NDP) fluoksastrobiny w szalotce). Dziennik EFSA 2015;13(6):4143 [19 s.].

„Reasoned opinion on the modification of the existing maximum residue levels for propamocarb in onions, garlic, shallots and leeks” (Uzasadniona opinia dotycząca zmiany obecnych najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości propamokarbu w cebuli, czosnku, szalotce i porach). Dziennik EFSA 2015;13(4):4084 [20 s.].

„Modification of the existing maximum residue level (MRL) for prothioconazole in shallots” (Zmiana obecnego najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości (NDP) protiokonazolu w szalotce). Dziennik EFSA 2015;13(5):4105 [20 s.].

Zmiana obecnego najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości tiakloprydu w słoneczniku bulwiastym. Dziennik EFSA 2015;13(7):4191 [18 s.].

(3)  Rozporządzenie Komisji (UE) nr 772/2013 z dnia 8 sierpnia 2013 r. zmieniające załączniki II, III i V do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości difenyloaminy w określonych produktach lub na ich powierzchni (Dz.U. L 217 z 13.8.2013, s. 1).

(4)  Sprawozdania Komitetu KKŻ ds. Pozostałości Pestycydów są dostępne na stronie: http://www.codexalimentarius.org/download/report/799/REP13_PRe.pdf

Wspólny program FAO i WHO dotyczący standardów żywieniowych, Komisja Kodeksu Żywnościowego. Dodatki II i III. Sesja trzydziesta szósta. Rzym, Włochy, 1–5 lipca 2013 r.

(5)  Wsparcie naukowe w przygotowaniu stanowiska UE na 45. sesji Komitetu KKŻ ds. Pozostałości Pestycydów. Dziennik EFSA 2013;11(7):3312 [210 s.]. doi:10.2903/j.efsa.2013.3312.

(6)  Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1200 z dnia 22 lipca 2015 r. zmieniające załączniki II i III do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości amidosulfuronu, fenheksamidu, krezoksymu metylu, tiakloprydu i trifloksystrobiny w określonych produktach oraz na ich powierzchni (Dz.U. L 195 z 23.7.2015, s. 1).

(7)  „Conclusion on the peer review of the pesticide risk assessment of the active substance halauxifen-methyl (XDE-729 methyl)” (Wnioski z wzajemnej weryfikacji oceny ryzyka stwarzanego przez pestycydy, dotyczącej substancji czynnej halauksyfenu metylu (metylu XDE-729)). Dziennik EFSA 2014;12(12):3913 [93 s.].


ZAŁĄCZNIK

W załącznikach II, III i V do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 wprowadza się następujące zmiany:

1)

w załączniku II wprowadza się następujące zmiany:

a)

kolumny dotyczące chlorotalonilu, propamokarbu, tiakloprydu i trifloksystrobiny otrzymują brzmienie:

„Pozostałości pestycydów i najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (mg/kg)

Numer kodu

Grupy i przykłady poszczególnych produktów, do których odnoszą się najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (NDP) (1)

Chlorotalonil (R)

Propamokarb (suma propamokarbu i jego soli wyrażona jako propamokarb) (R)

Tiaklopryd

Trifloksystrobina (A) (F) (R)

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

(6)

0100000

OWOCE, ŚWIEŻE lub MROŻONE; ORZECHY Z DRZEW ORZECHOWYCH

 

0,01 (*)

 

 

0110000

Owoce cytrusowe

0,01 (*)

 

0,01 (*)

0,5

0110010

Grejpfruty

 

 

 

 

0110020

Pomarańcze

 

 

 

 

0110030

Cytryny

 

 

 

 

0110040

Limy/limonki

 

 

 

 

0110050

Mandarynki

 

 

 

 

0110990

Pozostałe

 

 

 

 

0120000

Orzechy z drzew orzechowych

0,01 (*)

 

0,02 (*)

0,02

0120010

Migdały

 

 

 

 

0120020

Orzechy brazylijskie

 

 

 

 

0120030

Orzechy nerkowca

 

 

 

 

0120040

Kasztany jadalne

 

 

 

 

0120050

Orzechy kokosowe

 

 

 

 

0120060

Orzechy laskowe/Orzechy leszczyny pospolitej

 

 

 

 

0120070

Orzechy makadamiowe/Orzechy makadamii trójlistnej

 

 

 

 

0120080

Orzechy pekan

 

 

 

 

0120090

Orzeszki piniowe

 

 

 

 

0120100

Orzeszki pistacjowe

 

 

 

 

0120110

Orzechy włoskie

 

 

 

 

0120990

Pozostałe

 

 

 

 

0130000

Owoce ziarnkowe

2 (+)

 

 

0,7

0130010

Jabłka

 

 

0,3

 

0130020

Gruszki

 

 

0,3

 

0130030

Pigwy

 

 

0,7

 

0130040

Owoce nieszpułki zwyczajnej

 

 

0,7

 

0130050

Owoc nieśplika japońskiego/Owoc miszpelnika japońskiego

 

 

0,7

 

0130990

Pozostałe

 

 

0,01 (*)

 

0140000

Owoce pestkowe

 

 

0,5

3

0140010

Morele

1 (+)

 

 

 

0140020

Czereśnie

0,01 (*)

 

 

 

0140030

Brzoskwinie

1 (+)

 

 

 

0140040

Śliwki

0,01 (*)

 

 

 

0140990

Pozostałe

0,01 (*)

 

 

 

0150000

Owoce jagodowe i drobne owoce

 

 

 

 

0151000

a)

winogrona

3 (+)

 

0,01 (*)

3

0151010

Winogrona stołowe

 

 

 

 

0151020

Winogrona do produkcji wina

 

 

 

 

0152000

b)

truskawki

4 (+)

 

1

1

0153000

c)

owoce leśne

0,01 (*)

 

 

3

0153010

Jeżyny

 

 

1

 

0153020

Jeżyny popielice

 

 

1

 

0153030

Maliny (czerwone i żółte)

 

 

6

 

0153990

Pozostałe

 

 

0,01 (*)

 

0154000

d)

pozostałe drobne owoce i jagody

 

 

1

 

0154010

Borówki amerykańskie

0,01 (*)

 

 

2

0154020

Żurawiny

5

 

 

0,01 (*)

0154030

Porzeczki (czarne, czerwone i białe)

0,01 (*)

 

 

1,5 (+)

0154040

Agrest (zielony, czerwony i żółty)

15 (+)

 

 

1,5 (+)

0154050

Róża dzika

0,01 (*)

 

 

0,01 (*)

0154060

Morwy (czarne i białe)

0,01 (*)

 

 

0,01 (*)

0154070

Głóg włoski

0,01 (*)

 

 

0,01 (*)

0154080

Bez czarny

0,01 (*)

 

 

2

0154990

Pozostałe

0,01 (*)

 

 

0,01 (*)

0160000

Owoce różne z

 

 

 

 

0161000

a)

jadalną skórką

0,01 (*)

 

 

 

0161010

Daktyle

 

 

0,01 (*)

0,01 (*)

0161020

Figi

 

 

0,5

0,01 (*)

0161030

Oliwki stołowe

 

 

4

0,3

0161040

Kumkwat

 

 

0,01 (*)

0,01 (*)

0161050

Karambola

 

 

0,01 (*)

0,01 (*)

0161060

Szaron/Persymona/Kaki/Huma wschodnia

 

 

0,01 (*)

0,01 (*)

0161070

Czapetka kuminowa

 

 

0,01 (*)

0,01 (*)

0161990

Pozostałe

 

 

0,01 (*)

0,01 (*)

0162000

b)

niejadalną skórką, małe

0,01 (*)

 

 

 

0162010

Kiwi (zielone, czerwone, żółte)

 

 

0,2

0,01 (*)

0162020

Liczi chińskie/Śliwka chińska

 

 

0,01 (*)

0,01 (*)

0162030

Marakuja/Męczennica jadalna

 

 

0,01 (*)

4 (+)

0162040

Owoc opuncji figowej/Figa indyjska

 

 

0,01 (*)

0,01 (*)

0162050

Caimito

 

 

0,01 (*)

0,01 (*)

0162060

Owoc hebanowca wirginijskiego/Owoc hurmy wirginijskiej

 

 

0,01 (*)

0,01 (*)

0162990

Pozostałe

 

 

0,01 (*)

0,01 (*)

0163000

c)

niejadalną skórką, duże

 

 

 

 

0163010

Awokado

0,01 (*)

 

0,01 (*)

0,01 (*)

0163020

Banany

15 (+)

 

0,01 (*)

0,05

0163030

Mango

0,01 (*)

 

0,01 (*)

0,01 (*)

0163040

Papaja

15 (+)

 

0,5

0,6

0163050

Granaty/Jabłka granatu

0,01 (*)

 

0,01 (*)

0,01 (*)

0163060

Czerymoja

0,01 (*)

 

0,01 (*)

0,01 (*)

0163070

Gujawa/Gruszla

0,01 (*)

 

0,01 (*)

0,01 (*)

0163080

Ananasy

0,01 (*)

 

0,01 (*)

0,01 (*)

0163090

Owoce chlebowca

0,01 (*)

 

0,01 (*)

0,01 (*)

0163100

Owoce duriana właściwego

0,01 (*)

 

0,01 (*)

0,01 (*)

0163110

Owoce flaszowca miękkociernistego/Owoce guanabany

0,01 (*)

 

0,01 (*)

0,01 (*)

0163990

Pozostałe

0,01 (*)

 

0,01 (*)

0,01 (*)

0200000

WARZYWA, ŚWIEŻE lub MROŻONE

 

 

 

 

0210000

Warzywa korzeniowe i bulwiaste

 

 

 

 

0211000

a)

ziemniaki

0,01 (*) (+)

0,3

0,02

0,02

0212000

b)

tropikalne warzywa korzeniowe i bulwiaste

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0212010

Maniok jadalny/Podpłomycz najużyteczniejszy

 

 

 

 

0212020

Kartofel słodki/Batat

 

 

 

 

0212030

Pochrzyn

 

 

 

 

0212040

Maranta trzcinowata

 

 

 

 

0212990

Pozostałe

 

 

 

 

0213000

c)

pozostałe warzywa korzeniowe i bulwiaste oprócz buraka cukrowego

 

 

 

 

0213010

Buraki

0,01 (*)

0,01 (*)

0,05

0,02

0213020

Marchew

0,3 (+)

0,01 (*)

0,05

0,1

0213030

Seler zwyczajny

1 (+)

0,01 (*)

0,05

0,02

0213040

Chrzan pospolity

0,3 (+)

0,01 (*)

0,05

0,08

0213050

Słonecznik bulwiasty

0,01 (*)

0,01 (*)

0,05

0,01 (*)

0213060

Pasternak

0,3 (+)

0,01 (*)

0,05

0,04

0213070

Korzeń pietruszki zwyczajnej

0,3 (+)

0,01 (*)

0,05

0,08

0213080

Rzodkiew

0,01 (*)

3

0,05

0,08

0213090

Kozibród porolistny/Salsefia

0,3 (+)

0,01 (*)

0,05

0,04

0213100

Brukiew/Karpiel

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0,04

0213110

Rzepa biała/Rzepa jadalna

0,3 (+)

0,01 (*)

0,01 (*)

0,04

0213990

Pozostałe

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0220000

Warzywa cebulowe

(+)

 

 

 

0220010

Czosnek

0,01 (*)

2

0,01 (*)

0,01 (*)

0220020

Cebula

0,01 (*)

2

0,01 (*)

0,01 (*)

0220030

Szalotka

0,01 (*)

2

0,01 (*)

0,01 (*)

0220040

Dymka/Cebula szczypiorowa i cebula siedmiolatka

10

30

0,15

0,1

0220990

Pozostałe

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0230000

Warzywa owocowe

 

 

 

 

0231000

a)

rośliny psiankowate

 

 

 

 

0231010

Pomidory

6 (+)

4

0,5

0,7

0231020

Papryka roczna

0,01 (*)

3

1

0,4 (+)

0231030

Oberżyny/Bakłażany

6 (+)

4

0,7

0,7

0231040

Piżmian jadalny/Ketmia jadalna/Okra

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0231990

Pozostałe

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0232000

b)

dyniowate z jadalną skórką

5 (+)

5

0,5

0,3

0232010

Ogórki

 

 

 

(+)

0232020

Korniszony

 

 

 

(+)

0232030

Cukinie

 

 

(+)

 

0232990

Pozostałe

 

 

 

 

0233000

c)

dyniowate z niejadalną skórką

1 (+)

5

 

0,3

0233010

Melony

 

 

0,2

 

0233020

Dynie olbrzymie

 

 

0,01 (*)

 

0233030

Arbuzy

 

 

0,2

 

0233990

Pozostałe

 

 

0,01 (*)

 

0234000

d)

kukurydza cukrowa

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0239000

e)

pozostałe warzywa owocowe

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0240000

Warzywa kapustne (oprócz korzeni warzyw kapustnych oraz oprócz kapustnych o młodych/drobnych liściach)

 

 

 

 

0241000

a)

kapustne kwitnące

 

 

0,3 (+)

0,5

0241010

Brokuły

0,01 (*)

3

 

 

0241020

Kalafiory

2 (+)

10 (+)

 

 

0241990

Pozostałe

0,01 (*)

0,01 (*)

 

 

0242000

b)

kapustne głowiaste

 

 

0,3

 

0242010

Brukselka/Kapusta brukselska

3 (+)

2

 

0,6

0242020

Kapusta głowiasta

0,6 (+)

0,7

 

0,5

0242990

Pozostałe

0,01 (*)

0,01 (*)

 

0,01 (*)

0243000

c)

kapustne liściowe

0,01 (*)

 

 

3 (+)

0243010

Kapusta pekińska/Kapusta petsai

 

20

1

 

0243020

Jarmuż

 

20

0,4

 

0243990

Pozostałe

 

0,01 (*)

0,01 (*)

 

0244000

d)

kalarepa

0,01 (*)

0,3

0,04

0,01 (*)

0250000

Warzywa liściowe, zioła, kwiaty jadalne

 

 

 

 

0251000

a)

sałaty i warzywa sałatowe

0,01 (*)

 

 

 

0251010

Roszpunka warzywna

 

20 (+)

8

0,01 (*)

0251020

Sałaty

 

40

1

15

0251030

Endywia o liściach szerokich

 

20 (+)

0,15 (+)

15 (+)

0251040

Rzeżucha i inne kiełki i pędy

 

20 (+)

0,01 (*)

0,01 (*)

0251050

Gorczycznik wiosenny

 

20 (+)

0,7 (+)

0,01 (*)

0251060

Rokietta siewna/rukola

 

30

2 (+)

0,01 (*)

0251070

Gorczyca sarepska

 

20 (+)

0,01 (*)

0,01 (*)

0251080

Warzywa o młodych/drobnych liściach (w tym gatunki warzyw kapustnych)

 

20 (+)

2 (+)

15

0251990

Pozostałe

 

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0252000

b)

szpinak i podobne liście

0,01 (*)

 

 

0,01 (*)

0252010

Szpinak

 

40

0,15 (+)

 

0252020

Portulaka pospolita

 

0,01 (*)

0,01 (*)

 

0252030

Boćwina

 

0,01 (*)

0,15 (+)

 

0252990

Pozostałe

 

0,01 (*)

0,01 (*)

 

0253000

c)

liście winorośli lub podobne gatunki

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0254000

d)

rukiew wodna

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0255000

e)

cykoria warzywna/cykoria liściasta/cykoria brukselska

0,01 (*)

15

0,01 (*)

0,01 (*)

0256000

f)

zioła, kwiaty jadalne

 

30 (+)

5

15 (+)

0256010

Trybula

0,02 (*)

 

 

 

0256020

Szczypiorek

0,02 (*)

 

 

 

0256030

Liście selera

5 (+)

 

 

 

0256040

Pietruszka – nać

5 (+)

 

 

 

0256050

Szałwia lekarska

0,02 (*)

 

 

 

0256060

Rozmaryn lekarski

0,02 (*)

 

 

 

0256070

Tymianek pospolity/Macierzanka tymianek

0,02 (*)

 

 

 

0256080

Bazylia pospolita i kwiaty jadalne

0,02 (*)

 

 

 

0256090

Liście laurowe/Wawrzyn szlachetny/Laur szlachetny

0,02 (*)

 

 

 

0256100

Estragon

0,02 (*)

 

 

 

0256990

Pozostałe

0,02 (*)

 

 

 

0260000

Warzywa strączkowe

 

 

 

 

0260010

Fasola (w strąkach)

5 (+)

0,1

0,4 (+)

1 (+)

0260020

Fasola (bez strąków)

3 (+)

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0260030

Groch (w strąkach)

5 (+)

0,01 (*)

0,2

0,01 (*)

0260040

Groch (bez strąków)

1 (+)

0,01 (*)

0,2

0,01 (*)

0260050

Soczewica

0,6 (+)

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0260990

Pozostałe

0,01 (*) (+)

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0270000

Warzywa łodygowe

 

 

 

 

0270010

Szparagi

0,01 (*) (+)

0,01 (*)

0,01 (*)

0,05

0270020

Karczochy hiszpańskie

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0270030

Seler

10 (+)

0,01 (*)

0,7

1

0270040

Fenkuł włoski/Koper włoski

0,01 (*)

0,01 (*)

0,7

0,01 (*)

0270050

Karczochy zwyczajne

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0,3

0270060

Pory

8 (+)

20

0,1

0,7

0270070

Rabarbar

0,01 (*)

0,01 (*)

0,02

0,01 (*)

0270080

Pędy bambusa

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0270090

Rdzenie palmowe

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0270990

Pozostałe

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0280000

Grzyby, mchy i porosty

 

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0280010

Grzyby uprawne

0,5 (+)

 

 

 

0280020

Grzyby dzikie

0,01 (*)

 

 

 

0280990

Mchy i porosty

0,01 (*)

 

 

 

0290000

Algi i organizmy prokariotyczne

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0300000

JADALNE NASIONA ROŚLIN STRĄCZKOWYCH

(+)

0,01 (*)

 

0,01 (*)

0300010

Fasola

3

 

0,08 (+)

 

0300020

Soczewica

0,2

 

0,01 (*)

 

0300030

Groch

1

 

0,08 (+)

 

0300040

Łubin biały

0,2

 

0,01 (*)

 

0300990

Pozostałe

0,01 (*)

 

0,01 (*)

 

0400000

NASIONA I OWOCE OLEISTE

 

0,01 (*)

 

 

0401000

Nasiona oleiste

 

 

 

 

0401010

Siemię lniane

0,01 (*)

 

0,02 (*)

0,01 (*)

0401020

Orzeszki ziemne/Orzechy arachidowe

0,1 (+)

 

0,02 (*)

0,02

0401030

Nasiona maku

0,01 (*)

 

0,3

0,01 (*)

0401040

Ziarna sezamu

0,01 (*)

 

0,02 (*)

0,01 (*)

0401050

Ziarna słonecznika

0,01 (*)

 

0,02 (*)

0,01 (*)

0401060

Ziarna rzepaku

0,01 (*)

 

0,6 (+)

0,01 (*)

0401070

Ziarna soi zwyczajnej

0,01 (*)

 

0,02 (*)

0,01 (*)

0401080

Nasiona gorczycy

0,01 (*)

 

0,6 (+)

0,01 (*)

0401090

Nasiona bawełny

0,01 (*)

 

0,15

0,01 (*)

0401100

Nasiona dyni

0,01 (*)

 

0,02 (*)

0,01 (*)

0401110

Nasiona krokoszu barwierskiego

0,01 (*)

 

0,02 (*)

0,01 (*)

0401120

Nasiona ogórecznika lekarskiego

0,01 (*)

 

0,02 (*)

0,01 (*)

0401130

Nasiona lnicznika siewnego

0,01 (*)

 

0,02 (*)

0,01 (*)

0401140

Nasiona konopi siewnych

0,01 (*)

 

0,02 (*)

0,01 (*)

0401150

Rącznik pospolity

0,01 (*)

 

0,02 (*)

0,01 (*)

0401990

Pozostałe

0,01 (*)

 

0,02 (*)

0,01 (*)

0402000

Owoce oleiste

0,01 (*)

 

 

 

0402010

Oliwki do produkcji oliwy

 

 

4

0,3

0402020

Nasiona palm olejowych

 

 

0,02 (*)

0,01 (*)

0402030

Owoce palm olejowych

 

 

0,02 (*)

0,01 (*)

0402040

Puchowiec pięciopręcikowy/Drzewo kapokowe

 

 

0,02 (*)

0,01 (*)

0402990

Pozostałe

 

 

0,02 (*)

0,01 (*)

0500000

ZBOŻA

 

0,01 (*)

 

 

0500010

Jęczmień

0,4 (+)

 

0,9

0,5

0500020

Gryka zwyczajna i pozostałe zboża rzekome

0,01 (*)

 

0,01 (*)

0,01 (*)

0500030

Kukurydza

0,01 (*)

 

0,01 (*) (+)

0,02

0500040

Proso zwyczajne

0,01 (*)

 

0,01 (*)

0,01 (*)

0500050

Owies zwyczajny

0,4 (+)

 

0,9

0,4 (+)

0500060

Ryż siewny

0,01 (*)

 

0,02

5

0500070

Żyto zwyczajne

0,1 (+)

 

0,06

0,3

0500080

Sorgo japońskie

0,01 (*)

 

0,01 (*)

0,01 (*)

0500090

Pszenica zwyczajna

0,1 (+)

 

0,1

0,3

0500990

Pozostałe

0,01 (*)

 

0,01 (*)

0,01 (*)

0600000

HERBATY, KAWA, NAPARY ZIOŁOWE, KAKAO I SZARAŃCZYN STRĄKOWY

0,05 (*)

0,05 (*)

 

0,05 (*)

0610000

Herbaty

 

 

10 (+)

 

0620000

Ziarna kawy

 

 

0,05 (*)

 

0630000

Napary ziołowe z

 

 

 

 

0631000

a)

kwiatów

 

 

0,05 (*)

 

0631010

Rumian szlachetny/Rumianek rzymski

 

 

 

 

0631020

Ketmia szczawiowa

 

 

 

 

0631030

Róża

 

 

 

 

0631040

Jaśmin

 

 

 

 

0631050

Lipa

 

 

 

 

0631990

Pozostałe

 

 

 

 

0632000

b)

liści i ziół

 

 

50 (+)

 

0632010

Truskawka

 

 

 

 

0632020

Aspalat prosty

 

 

 

 

0632030

Ostrokrzew paragwajski

 

 

 

 

0632990

Pozostałe

 

 

 

 

0633000

c)

korzeni

 

 

0,02 (+)

 

0633010

Kozłek lekarski

 

 

 

 

0633020

Żeń-szeń

 

 

 

 

0633990

Pozostałe

 

 

 

 

0639000

d)

wszelkich pozostałych części rośliny

 

 

0,05 (*)

 

0640000

Ziarna kakaowe

 

 

0,05 (*)

 

0650000

Szarańczyn strąkowy/Chleb świętojański

 

 

0,05 (*)

 

0700000

CHMIEL

60 (+)

0,05 (*)

0,05 (*)

40

0800000

PRZYPRAWY

 

 

 

 

0810000

Przyprawy nasienne

0,05 (*)

0,05 (*)

0,08 (+)

0,05 (*)

0810010

Anyż/Anyżek/Biedrzeniec anyż

 

 

 

 

0810020

Kminek czarny/Czarny kmin

 

 

 

 

0810030

Seler

 

 

 

 

0810040

Kolendra siewna

 

 

 

 

0810050

Kmin rzymski

 

 

 

 

0810060

Koper ogrodowy

 

 

 

 

0810070

Koper włoski/Fenkuł włoski

 

 

 

 

0810080

Kozieradka pospolita

 

 

 

 

0810090

Gałka muszkatołowa

 

 

 

 

0810990

Pozostałe

 

 

 

 

0820000

Przyprawy owocowe

0,05 (*)

0,05 (*)

0,05 (*)

0,05 (*)

0820010

Ziele angielskie/pieprz angielski

 

 

 

 

0820020

Pieprz syczuański

 

 

 

 

0820030

Kminek zwyczajny

 

 

 

 

0820040

Kardamon malabarski

 

 

 

 

0820050

Jagody jałowca

 

 

 

 

0820060

Ziarna pieprzu (czarnego, zielonego i białego)

 

 

 

 

0820070

Wanilia

 

 

 

 

0820080

Tamarynd

 

 

 

 

0820990

Pozostałe

 

 

 

 

0830000

Przyprawy korowe

0,05 (*)

0,05 (*)

0,05 (*)

0,05 (*)

0830010

Cynamon

 

 

 

 

0830990

Pozostałe

 

 

 

 

0840000

Przyprawy korzeniowe lub kłączowe

 

 

 

 

0840010

Lukrecja

0,05 (*)

0,05 (*)

0,05 (*)

0,05 (*)

0840020

Imbir

0,05 (*)

0,05 (*)

0,05 (*)

0,05 (*)

0840030

Kurkuma

0,05 (*)

0,05 (*)

0,05 (*)

0,05 (*)

0840040

Chrzan pospolity

(+)

(+)

(+)

(+)

0840990

Pozostałe

0,05 (*)

0,05 (*)

0,05 (*)

0,05 (*)

0850000

Przyprawy pączkowe

0,05 (*)

0,05 (*)

0,05 (*)

0,05 (*)

0850010

Goździki

 

 

 

 

0850020

Kapary

 

 

 

 

0850990

Pozostałe

 

 

 

 

0860000

Przyprawy ze słupków kwiatowych

0,05 (*)

0,05 (*)

0,05 (*)

0,05 (*)

0860010

Szafran

 

 

 

 

0860990

Pozostałe

 

 

 

 

0870000

Przyprawy z osnówki nasiona

0,05 (*)

0,05 (*)

0,05 (*)

0,05 (*)

0870010

Kwiat muszkatołowy

 

 

 

 

0870990

Pozostałe

 

 

 

 

0900000

ROŚLINY CUKRODAJNE

0,01 (*)

0,01 (*)

 

 

0900010

Korzenie buraka cukrowego

 

 

0,02

0,02

0900020

Trzcina cukrowa

 

 

0,01 (*)

0,01 (*)

0900030

Cykoria podróżnik, korzenie

 

 

0,05

0,01 (*)

0900990

Pozostałe

 

 

0,01 (*)

0,01 (*)

1000000

PRODUKTY POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO – ZWIERZĘTA LĄDOWE

 

 

 

 

1010000

Tkanki z

 

 

 

 

1011000

a)

świń

(+)

 

 

0,04

1011010

Mięśnie

0,02

0,01 (+)

0,1

(+)

1011020

Tkanka tłuszczowa

0,07

0,01 (+)

0,01 (*)

(+)

1011030

Wątroba

0,2

0,1 (+)

0,5

(+)

1011040

Nerka

0,2

0,02 (+)

0,5

(+)

1011050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

0,2

0,1

0,5

 

1011990

Pozostałe

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

 

1012000

b)

bydła

 

 

 

 

1012010

Mięśnie

0,15

0,01 (+)

0,1

0,04 (+)

1012020

Tkanka tłuszczowa

0,1

0,01 (+)

0,04

0,06 (+)

1012030

Wątroba

0,2

0,2 (+)

0,5

0,07 (+)

1012040

Nerka

0,7

0,05 (+)

0,5

0,04 (+)

1012050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

0,7

0,2

0,5

0,07

1012990

Pozostałe

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0,02 (*)

1013000

c)

owiec

 

 

 

 

1013010

Mięśnie

0,15

0,01 (+)

0,1

0,04 (+)

1013020

Tkanka tłuszczowa

0,1

0,01 (+)

0,04

0,06 (+)

1013030

Wątroba

0,2

0,2 (+)

0,5

0,07 (+)

1013040

Nerka

0,7

0,05 (+)

0,5

0,04 (+)

1013050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

0,7

0,2

0,5

0,07

1013990

Pozostałe

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0,02 (*)

1014000

d)

kóz

 

 

 

 

1014010

Mięśnie

0,15

0,01 (+)

0,1

0,04 (+)

1014020

Tkanka tłuszczowa

0,1

0,01 (+)

0,04

0,06 (+)

1014030

Wątroba

0,2

0,2 (+)

0,5

0,07 (+)

1014040

Nerka

0,7

0,05 (+)

0,5

0,04 (+)

1014050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

0,7

0,2

0,5

0,07

1014990

Pozostałe

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0,02 (*)

1015000

e)

koniowatych

 

 

 

 

1015010

Mięśnie

0,15

0,01

0,1

0,04

1015020

Tkanka tłuszczowa

0,1

0,01

0,04

0,06

1015030

Wątroba

0,2

0,2

0,5

0,07

1015040

Nerka

0,7

0,05

0,5

0,04

1015050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

0,7

0,2

0,5

0,07

1015990

Pozostałe

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0,02 (*)

1016000

f)

drobiu

0,01 (*) (+)

 

 

0,04

1016010

Mięśnie

 

0,02 (+)

0,02

(+)

1016020

Tkanka tłuszczowa

 

0,01 (+)

0,01 (*)

(+)

1016030

Wątroba

 

0,05 (+)

0,02

(+)

1016040

Nerka

 

0,01 (*)

0,01 (*)

 

1016050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

 

0,05

0,02

 

1016990

Pozostałe

 

0,01 (*)

0,01 (*)

 

1017000

g)

pozostałych zwierząt lądowych utrzymywanych w warunkach fermowych

 

 

 

 

1017010

Mięśnie

0,15

0,01

0,1

0,04

1017020

Tkanka tłuszczowa

0,1

0,01

0,04

0,06

1017030

Wątroba

0,2

0,2

0,5

0,07

1017040

Nerka

0,7

0,05

0,5

0,04

1017050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

0,7

0,2

0,5

0,07

1017990

Pozostałe

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0,02 (*)

1020000

Mleko

0,1

0,01 (+)

0,05

0,02 (*)

1020010

Bydło

 

 

 

(+)

1020020

Owce

 

 

 

(+)

1020030

Kozy

 

 

 

(+)

1020040

Konie

 

 

 

 

1020990

Pozostałe

 

 

 

 

1030000

Jaja ptasie

0,01 (*) (+)

0,05 (+)

0,02 (*)

0,04 (+)

1030010

Kury

 

 

 

 

1030020

Kaczki

 

 

 

 

1030030

Gęsi

 

 

 

 

1030040

Przepiórki

 

 

 

 

1030990

Pozostałe

 

 

 

 

1040000

Miód i pozostałe produkty pszczele

0,05 (*)

0,05 (*)

0,05 (*)

0,05 (*)

1050000

Płazy i gady

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0,02 (*)

1060000

Bezkręgowe zwierzęta lądowe

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0,02 (*)

1070000

Dzikie kręgowe zwierzęta lądowe

0,01 (*)

0,01 (*)

0,01 (*)

0,02 (*)

b)

dodaje się kolumnę dotyczącą halauksyfenu metylu w brzmieniu:

„Pozostałości pestycydów i najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (mg/kg)

Numer kodu

Grupy i przykłady poszczególnych produktów, do których odnoszą się najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (NDP) (2)

Halauksyfen metylu (suma halauksyfenu metylu i X11393729 (halauksyfenu) wyrażona jako halauksyfen metylu)

(1)

(2)

(3)

0100000

OWOCE, ŚWIEŻE lub MROŻONE; ORZECHY Z DRZEW ORZECHOWYCH

 

0110000

Owoce cytrusowe

0,02  (**)

0110010

Grejpfruty

 

0110020

Pomarańcze

 

0110030

Cytryny

 

0110040

Limy/limonki

 

0110050

Mandarynki

 

0110990

Pozostałe

 

0120000

Orzechy z drzew orzechowych

0,05  (**)

0120010

Migdały

 

0120020

Orzechy brazylijskie

 

0120030

Orzechy nerkowca

 

0120040

Kasztany jadalne

 

0120050

Orzechy kokosowe

 

0120060

Orzechy laskowe/Orzechy leszczyny pospolitej

 

0120070

Orzechy makadamiowe/Orzechy makadamii trójlistnej

 

0120080

Orzechy pekan

 

0120090

Orzeszki piniowe

 

0120100

Orzeszki pistacjowe

 

0120110

Orzechy włoskie

 

0120990

Pozostałe

 

0130000

Owoce ziarnkowe

0,02  (**)

0130010

Jabłka

 

0130020

Gruszki

 

0130030

Pigwy

 

0130040

Owoce nieszpułki zwyczajnej

 

0130050

Owoc nieśplika japońskiego/Owoc miszpelnika japońskiego

 

0130990

Pozostałe

 

0140000

Owoce pestkowe

0,02 (**)

0140010

Morele

 

0140020

Czereśnie

 

0140030

Brzoskwinie

 

0140040

Śliwki

 

0140990

Pozostałe

 

0150000

Owoce jagodowe i drobne owoce

0,02  (**)

0151000

a)

winogrona

 

0151010

Winogrona stołowe

 

0151020

Winogrona do produkcji wina

 

0152000

b)

truskawki

 

0153000

c)

owoce leśne

 

0153010

Jeżyny

 

0153020

Jeżyny popielice

 

0153030

Maliny (czerwone i żółte)

 

0153990

Pozostałe

 

0154000

d)

pozostałe drobne owoce i jagody

 

0154010

Borówki amerykańskie

 

0154020

Żurawiny

 

0154030

Porzeczki (czarne, czerwone i białe)

 

0154040

Agrest (zielony, czerwony i żółty)

 

0154050

Róża dzika

 

0154060

Morwy (czarne i białe)

 

0154070

Głóg włoski

 

0154080

Bez czarny

 

0154990

Pozostałe

 

0160000

Owoce różne z

0,02  (**)

0161000

a)

jadalną skórką

 

0161010

Daktyle

 

0161020

Figi

 

0161030

Oliwki stołowe

 

0161040

Kumkwat

 

0161050

Karambola

 

0161060

Szaron/Persymona/Kaki/Huma wschodnia

 

0161070

Czapetka kuminowa

 

0161990

Pozostałe

 

0162000

b)

niejadalną skórką, małe

 

0162010

Kiwi (zielone, czerwone, żółte)

 

0162020

Liczi chińskie/Śliwka chińska

 

0162030

Marakuja/Męczennica jadalna

 

0162040

Owoc opuncji figowej/Figa indyjska

 

0162050

Caimito

 

0162060

Owoc hebanowca wirginijskiego/Owoc hurmy wirginijskiej

 

0162990

Pozostałe

 

0163000

c)

niejadalną skórką, duże

 

0163010

Awokado

 

0163020

Banany

 

0163030

Mango

 

0163040

Papaja

 

0163050

Granaty/Jabłka granatu

 

0163060

Czerymoja

 

0163070

Gujawa/Gruszla

 

0163080

Ananasy

 

0163090

Owoce chlebowca

 

0163100

Owoce duriana właściwego

 

0163110

Owoce flaszowca miękkociernistego/Owoce guanabany

 

0163990

Pozostałe

 

0200000

WARZYWA, ŚWIEŻE lub MROŻONE

 

0210000

Warzywa korzeniowe i bulwiaste

0,02  (**)

0211000

a)

ziemniaki

 

0212000

b)

tropikalne warzywa korzeniowe i bulwiaste

 

0212010

Maniok jadalny/Podpłomycz najużyteczniejszy

 

0212020

Kartofel słodki/Batat

 

0212030

Pochrzyn

 

0212040

Maranta trzcinowata

 

0212990

Pozostałe

 

0213000

c)

pozostałe warzywa korzeniowe i bulwiaste oprócz buraka cukrowego

 

0213010

Buraki

 

0213020

Marchew

 

0213030

Seler zwyczajny

 

0213040

Chrzan pospolity

 

0213050

Słonecznik bulwiasty

 

0213060

Pasternak

 

0213070

Korzeń pietruszki zwyczajnej

 

0213080

Rzodkiew

 

0213090

Kozibród porolistny/Salsefia

 

0213100

Brukiew/Karpiel

 

0213110

Rzepa biała/Rzepa jadalna

 

0213990

Pozostałe

 

0220000

Warzywa cebulowe

0,02  (**)

0220010

Czosnek

 

0220020

Cebula

 

0220030

Szalotka

 

0220040

Dymka/Cebula szczypiorowa i cebula siedmiolatka

 

0220990

Pozostałe

 

0230000

Warzywa owocowe

0,02  (**)

0231000

a)

rośliny psiankowate

 

0231010

Pomidory

 

0231020

Papryka roczna

 

0231030

Oberżyny/Bakłażany

 

0231040

Piżmian jadalny/Ketmia jadalna/Okra

 

0231990

Pozostałe

 

0232000

b)

dyniowate z jadalną skórką

 

0232010

Ogórki

 

0232020

Korniszony

 

0232030

Cukinie

 

0232990

Pozostałe

 

0233000

c)

dyniowate z niejadalną skórką

 

0233010

Melony

 

0233020

Dynie olbrzymie

 

0233030

Arbuzy

 

0233990

Pozostałe

 

0234000

d)

kukurydza cukrowa

 

0239000

e)

pozostałe warzywa owocowe

 

0240000

Warzywa kapustne (oprócz korzeni warzyw kapustnych oraz oprócz kapustnych o młodych/drobnych liściach)

0,02  (**)

0241000

a)

kapustne kwitnące

 

0241010

Brokuły

 

0241020

Kalafiory

 

0241990

Pozostałe

 

0242000

b)

kapustne głowiaste

 

0242010

Brukselka/Kapusta brukselska

 

0242020

Kapusta głowiasta

 

0242990

Pozostałe

 

0243000

c)

kapustne liściowe

 

0243010

Kapusta pekińska/Kapusta petsai

 

0243020

Jarmuż

 

0243990

Pozostałe

 

0244000

d)

kalarepa

 

0250000

Warzywa liściowe, zioła, kwiaty jadalne

 

0251000

a)

sałaty i warzywa sałatowe

0,02  (**)

0251010

Roszpunka warzywna

 

0251020

Sałaty

 

0251030

Endywia o liściach szerokich

 

0251040

Rzeżucha i inne kiełki i pędy

 

0251050

Gorczycznik wiosenny

 

0251060

Rokietta siewna/rukola

 

0251070

Gorczyca sarepska

 

0251080

Warzywa o młodych/drobnych liściach (w tym gatunki warzyw kapustnych)

 

0251990

Pozostałe

 

0252000

b)

szpinak i podobne liście

0,02  (**)

0252010

Szpinak

 

0252020

Portulaka pospolita

 

0252030

Boćwina

 

0252990

Pozostałe

 

0253000

c)

liście winorośli lub podobne gatunki

0,02  (**)

0254000

d)

rukiew wodna

0,02  (**)

0255000

e)

cykoria warzywna/cykoria liściasta/cykoria brukselska

0,02  (**)

0256000

f)

zioła, kwiaty jadalne

0,05  (**)

0256010

Trybula

 

0256020

Szczypiorek

 

0256030

Liście selera

 

0256040

Pietruszka – nać

 

0256050

Szałwia lekarska

 

0256060

Rozmaryn lekarski

 

0256070

Tymianek pospolity/Macierzanka tymianek

 

0256080

Bazylia pospolita i kwiaty jadalne

 

0256090

Liście laurowe/Wawrzyn szlachetny/Laur szlachetny

 

0256100

Estragon

 

0256990

Pozostałe

 

0260000

Warzywa strączkowe

0,02  (**)

0260010

Fasola (w strąkach)

 

0260020

Fasola (bez strąków)

 

0260030

Groch (w strąkach)

 

0260040

Groch (bez strąków)

 

0260050

Soczewica

 

0260990

Pozostałe

 

0270000

Warzywa łodygowe

0,02  (**)

0270010

Szparagi

 

0270020

Karczochy hiszpańskie

 

0270030

Seler

 

0270040

Fenkuł włoski/Koper włoski

 

0270050

Karczochy zwyczajne

 

0270060

Pory

 

0270070

Rabarbar

 

0270080

Pędy bambusa

 

0270090

Rdzenie palmowe

 

0270990

Pozostałe

 

0280000

Grzyby, mchy i porosty

0,02  (**)

0280010

Grzyby uprawne

 

0280020

Grzyby dzikie

 

0280990

Mchy i porosty

 

0290000

Algi i organizmy prokariotyczne

0,02  (**)

0300000

JADALNE NASIONA ROŚLIN STRĄCZKOWYCH

0,02  (**)

0300010

Fasola

 

0300020

Soczewica

 

0300030

Groch

 

0300040

Łubin biały

 

0300990

Pozostałe

 

0400000

NASIONA I OWOCE OLEISTE

0,05  (**)

0401000

Nasiona oleiste

 

0401010

Siemię lniane

 

0401020

Orzeszki ziemne/Orzechy arachidowe

 

0401030

Nasiona maku

 

0401040

Ziarna sezamu

 

0401050

Ziarna słonecznika

 

0401060

Ziarna rzepaku

 

0401070

Ziarna soi zwyczajnej

 

0401080

Nasiona gorczycy

 

0401090

Nasiona bawełny

 

0401100

Nasiona dyni

 

0401110

Nasiona krokoszu barwierskiego

 

0401120

Nasiona ogórecznika lekarskiego

 

0401130

Nasiona lnicznika siewnego

 

0401140

Nasiona konopi siewnych

 

0401150

Rącznik pospolity

 

0401990

Pozostałe

 

0402000

Owoce oleiste

 

0402010

Oliwki do produkcji oliwy

 

0402020

Nasiona palm olejowych

 

0402030

Owoce palm olejowych

 

0402040

Puchowiec pięciopręcikowy/Drzewo kapokowe

 

0402990

Pozostałe

 

0500000

ZBOŻA

0,02  (**)

0500010

Jęczmień

 

0500020

Gryka zwyczajna i pozostałe zboża rzekome

 

0500030

Kukurydza

 

0500040

Proso zwyczajne

 

0500050

Owies zwyczajny

 

0500060

Ryż siewny

 

0500070

Żyto zwyczajne

 

0500080

Sorgo japońskie

 

0500090

Pszenica zwyczajna

 

0500990

Pozostałe

 

0600000

HERBATY, KAWA, NAPARY ZIOŁOWE, KAKAO I SZARAŃCZYN STRĄKOWY

0,1  (**)

0610000

Herbaty

 

0620000

Ziarna kawy

 

0630000

Napary ziołowe z

 

0631000

a)

kwiatów

 

0631010

Rumian szlachetny/Rumianek rzymski

 

0631020

Ketmia szczawiowa

 

0631030

Róża

 

0631040

Jaśmin

 

0631050

Lipa

 

0631990

Pozostałe

 

0632000

b)

liści i ziół

 

0632010

Truskawka

 

0632020

Aspalat prosty

 

0632030

Ostrokrzew paragwajski

 

0632990

Pozostałe

 

0633000

c)

korzeni

 

0633010

Kozłek lekarski

 

0633020

Żeń-szeń

 

0633990

Pozostałe

 

0639000

d)

wszelkich pozostałych części rośliny

 

0640000

Ziarna kakaowe

 

0650000

Szarańczyn strąkowy/Chleb świętojański

 

0700000

CHMIEL

0,1  (**)

0800000

PRZYPRAWY

 

0810000

Przyprawy nasienne

0,1  (**)

0810010

Anyż/Anyżek/Biedrzeniec anyż

 

0810020

Kminek czarny/Czarny kmin

 

0810030

Seler

 

0810040

Kolendra siewna

 

0810050

Kmin rzymski

 

0810060

Koper ogrodowy

 

0810070

Koper włoski/Fenkuł włoski

 

0810080

Kozieradka pospolita

 

0810090

Gałka muszkatołowa

 

0810990

Pozostałe

 

0820000

Przyprawy owocowe

0,1  (**)

0820010

Ziele angielskie/pieprz angielski

 

0820020

Pieprz syczuański

 

0820030

Kminek zwyczajny

 

0820040

Kardamon malabarski

 

0820050

Jagody jałowca

 

0820060

Ziarna pieprzu (czarnego, zielonego i białego)

 

0820070

Wanilia

 

0820080

Tamarynd

 

0820990

Pozostałe

 

0830000

Przyprawy korowe

0,1  (**)

0830010

Cynamon

 

0830990

Pozostałe

 

0840000

Przyprawy korzeniowe lub kłączowe

 

0840010

Lukrecja

0,1  (**)

0840020

Imbir

0,1  (**)

0840030

Kurkuma

0,1  (**)

0840040

Chrzan pospolity

(+)

0840990

Pozostałe

0,1  (**)

0850000

Przyprawy pączkowe

0,1  (**)

0850010

Goździki

 

0850020

Kapary

 

0850990

Pozostałe

 

0860000

Przyprawy ze słupków kwiatowych

0,1  (**)

0860010

Szafran

 

0860990

Pozostałe

 

0870000

Przyprawy z osnówki nasiona

0,1  (**)

0870010

Kwiat muszkatołowy

 

0870990

Pozostałe

 

0900000

ROŚLINY CUKRODAJNE

0,02  (**)

0900010

Korzenie buraka cukrowego

 

0900020

Trzcina cukrowa

 

0900030

Cykoria podróżnik, korzenie

 

0900990

Pozostałe

 

1000000

PRODUKTY POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO – ZWIERZĘTA LĄDOWE

 

1010000

Tkanki z

0,02  (**)

1011000

a)

świń

 

1011010

Mięśnie

 

1011020

Tkanka tłuszczowa

 

1011030

Wątroba

 

1011040

Nerka

 

1011050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

 

1011990

Pozostałe

 

1012000

b)

bydła

 

1012010

Mięśnie

 

1012020

Tkanka tłuszczowa

 

1012030

Wątroba

 

1012040

Nerka

 

1012050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

 

1012990

Pozostałe

 

1013000

c)

owiec

 

1013010

Mięśnie

 

1013020

Tkanka tłuszczowa

 

1013030

Wątroba

 

1013040

Nerka

 

1013050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

 

1013990

Pozostałe

 

1014000

d)

kóz

 

1014010

Mięśnie

 

1014020

Tkanka tłuszczowa

 

1014030

Wątroba

 

1014040

Nerka

 

1014050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

 

1014990

Pozostałe

 

1015000

e)

koniowatych

 

1015010

Mięśnie

 

1015020

Tkanka tłuszczowa

 

1015030

Wątroba

 

1015040

Nerka

 

1015050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

 

1015990

Pozostałe

 

1016000

f)

drobiu

 

1016010

Mięśnie

 

1016020

Tkanka tłuszczowa

 

1016030

Wątroba

 

1016040

Nerka

 

1016050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

 

1016990

Pozostałe

 

1017000

g)

pozostałych zwierząt lądowych utrzymywanych w warunkach fermowych

 

1017010

Mięśnie

 

1017020

Tkanka tłuszczowa

 

1017030

Wątroba

 

1017040

Nerka

 

1017050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

 

1017990

Pozostałe

 

1020000

Mleko

0,02  (**)

1020010

Bydło

 

1020020

Owce

 

1020030

Kozy

 

1020040

Konie

 

1020990

Pozostałe

 

1030000

Jaja ptasie

0,02  (**)

1030010

Kury

 

1030020

Kaczki

 

1030030

Gęsi

 

1030040

Przepiórki

 

1030990

Pozostałe

 

1040000

Miód i pozostałe produkty pszczele

0,05  (**)

1050000

Płazy i gady

0,02  (**)

1060000

Bezkręgowe zwierzęta lądowe

0,02  (**)

1070000

Dzikie kręgowe zwierzęta lądowe

0,02  (**)

2)

w załączniku III część A kolumny dotyczące ametoktradyny, difenyloaminy, flonikamidu, fluazynamu, fluoksastrobiny i protiokonazolu otrzymują brzmienie:

„Pozostałości pestycydów i najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (mg/kg)

Numer kodu

Grupy i przykłady poszczególnych produktów, do których odnoszą się najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (NDP) (3)

Ametoktradyna (R)

Difenyloamina

Flonikamid (suma flonikamidu, TNFG i TFNA) (R)

Fluazynam (F)

Fluoksastrobina

Protiokonazol (Protiokonazol-destio) (R)

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

(6)

(7)

(8)

0100000

OWOCE, ŚWIEŻE lub MROŻONE; ORZECHY Z DRZEW ORZECHOWYCH

 

 

 

 

0,05 (***)

0,02 (***)

0110000

Owoce cytrusowe

0,01 (***)

0,05 (***)

0,1

0,05 (***)

 

 

0110010

Grejpfruty

 

 

 

 

 

 

0110020

Pomarańcze

 

 

 

 

 

 

0110030

Cytryny

 

 

 

 

 

 

0110040

Limy/limonki

 

 

 

 

 

 

0110050

Mandarynki

 

 

 

 

 

 

0110990

Pozostałe

 

 

 

 

 

 

0120000

Orzechy z drzew orzechowych

0,01 (***)

0,05 (***)

0,05 (***)

0,05 (***)

 

 

0120010

Migdały

 

 

 

 

 

 

0120020

Orzechy brazylijskie

 

 

 

 

 

 

0120030

Orzechy nerkowca

 

 

 

 

 

 

0120040

Kasztany jadalne

 

 

 

 

 

 

0120050

Orzechy kokosowe

 

 

 

 

 

 

0120060

Orzechy laskowe/Orzechy leszczyny pospolitej

 

 

 

 

 

 

0120070

Orzechy makadamiowe/Orzechy makadamii trójlistnej

 

 

 

 

 

 

0120080

Orzechy pekan

 

 

 

 

 

 

0120090

Orzeszki piniowe

 

 

 

 

 

 

0120100

Orzeszki pistacjowe

 

 

 

 

 

 

0120110

Orzechy włoskie

 

 

 

 

 

 

0120990

Pozostałe

 

 

 

 

 

 

0130000

Owoce ziarnkowe

0,01 (***)

 

0,2

 

 

 

0130010

Jabłka

 

0,1 (+)

 

0,3

 

 

0130020

Gruszki

 

0,1 (+)

 

0,05 (***)

 

 

0130030

Pigwy

 

0,05 (***)

 

0,05 (***)

 

 

0130040

Owoce nieszpułki zwyczajnej

 

0,05 (***)

 

0,05 (***)

 

 

0130050

Owoc nieśplika japońskiego/Owoc miszpelnika japońskiego

 

0,05 (***)

 

0,05 (***)

 

 

0130990

Pozostałe

 

0,05 (***)

 

0,05 (***)

 

 

0140000

Owoce pestkowe

0,01 (***)

0,05 (***)

 

0,05 (***)

 

 

0140010

Morele

 

 

0,3

 

 

 

0140020

Czereśnie

 

 

0,3

 

 

 

0140030

Brzoskwinie

 

 

0,3

 

 

 

0140040

Śliwki

 

 

0,2

 

 

 

0140990

Pozostałe

 

 

0,05

 

 

 

0150000

Owoce jagodowe i drobne owoce

 

0,05 (***)

0,05 (***)

 

 

 

0151000

a)

winogrona

6

 

 

 

 

 

0151010

Winogrona stołowe

 

 

 

0,05 (***)

 

 

0151020

Winogrona do produkcji wina

 

 

 

3

 

 

0152000

b)

truskawki

0,01 (***)

 

 

0,05 (***)

 

 

0153000

c)

owoce leśne

0,01 (***)

 

 

0,05 (***)

 

 

0153010

Jeżyny

 

 

 

 

 

 

0153020

Jeżyny popielice

 

 

 

 

 

 

0153030

Maliny (czerwone i żółte)

 

 

 

 

 

 

0153990

Pozostałe

 

 

 

 

 

 

0154000

d)

pozostałe drobne owoce i jagody

0,01 (***)

 

 

0,05 (***)

 

 

0154010

Borówki amerykańskie

 

 

 

 

 

 

0154020

Żurawiny

 

 

 

 

 

 

0154030

Porzeczki (czarne, czerwone i białe)

 

 

 

 

 

 

0154040

Agrest (zielony, czerwony i żółty)

 

 

 

 

 

 

0154050

Róża dzika

 

 

 

 

 

 

0154060

Morwy (czarne i białe)

 

 

 

 

 

 

0154070

Głóg włoski

 

 

 

 

 

 

0154080

Bez czarny

 

 

 

 

 

 

0154990

Pozostałe

 

 

 

 

 

 

0160000

Owoce różne z

0,01 (***)

0,05 (***)

0,05 (***)

0,05 (***)

 

 

0161000

a)

jadalną skórką

 

 

 

 

 

 

0161010

Daktyle

 

 

 

 

 

 

0161020

Figi

 

 

 

 

 

 

0161030

Oliwki stołowe

 

 

 

 

 

 

0161040

Kumkwat

 

 

 

 

 

 

0161050

Karambola

 

 

 

 

 

 

0161060

Szaron/Persymona/Kaki/Huma wschodnia

 

 

 

 

 

 

0161070

Czapetka kuminowa

 

 

 

 

 

 

0161990

Pozostałe

 

 

 

 

 

 

0162000

b)

niejadalną skórką, małe

 

 

 

 

 

 

0162010

Kiwi (zielone, czerwone, żółte)

 

 

 

 

 

 

0162020

Liczi chińskie/Śliwka chińska

 

 

 

 

 

 

0162030

Marakuja/Męczennica jadalna

 

 

 

 

 

 

0162040

Owoc opuncji figowej/Figa indyjska

 

 

 

 

 

 

0162050

Caimito

 

 

 

 

 

 

0162060

Owoc hebanowca wirginijskiego/Owoc hurmy wirginijskiej

 

 

 

 

 

 

0162990

Pozostałe

 

 

 

 

 

 

0163000

c)

niejadalną skórką, duże

 

 

 

 

 

 

0163010

Awokado

 

 

 

 

 

 

0163020

Banany

 

 

 

 

 

 

0163030

Mango

 

 

 

 

 

 

0163040

Papaja

 

 

 

 

 

 

0163050

Granaty/Jabłka granatu

 

 

 

 

 

 

0163060

Czerymoja

 

 

 

 

 

 

0163070

Gujawa/Gruszla

 

 

 

 

 

 

0163080

Ananasy

 

 

 

 

 

 

0163090

Owoce chlebowca

 

 

 

 

 

 

0163100

Owoce duriana właściwego

 

 

 

 

 

 

0163110

Owoce flaszowca miękkociernistego/Owoce guanabany

 

 

 

 

 

 

0163990

Pozostałe

 

 

 

 

 

 

0200000

WARZYWA, ŚWIEŻE lub MROŻONE

 

0,05 (***)

 

 

 

 

0210000

Warzywa korzeniowe i bulwiaste

 

 

 

0,05 (***)

0,05 (***)

 

0211000

a)

ziemniaki

0,05

 

0,1

 

 

0,02 (***)

0212000

b)

tropikalne warzywa korzeniowe i bulwiaste

0,05

 

0,05 (***)

 

 

0,02 (***)

0212010

Maniok jadalny/Podpłomycz najużyteczniejszy

 

 

 

 

 

 

0212020

Kartofel słodki/Batat

 

 

 

 

 

 

0212030

Pochrzyn

 

 

 

 

 

 

0212040

Maranta trzcinowata

 

 

 

 

 

 

0212990

Pozostałe

 

 

 

 

 

 

0213000

c)

pozostałe warzywa korzeniowe i bulwiaste oprócz buraka cukrowego

0,01 (***)

 

0,05 (***)

 

 

 

0213010

Buraki

 

 

 

 

 

0,1

0213020

Marchew

 

 

 

 

 

0,1

0213030

Seler zwyczajny

 

 

 

 

 

0,02 (***)

0213040

Chrzan pospolity

 

 

 

 

 

0,1

0213050

Słonecznik bulwiasty

 

 

 

 

 

0,02 (***)

0213060

Pasternak

 

 

 

 

 

0,1

0213070

Korzeń pietruszki zwyczajnej

 

 

 

 

 

0,1

0213080

Rzodkiew

 

 

 

 

 

0,02 (***)

0213090

Kozibród porolistny/Salsefia

 

 

 

 

 

0,1

0213100

Brukiew/Karpiel

 

 

 

 

 

0,1

0213110

Rzepa biała/Rzepa jadalna

 

 

 

 

 

0,1

0213990

Pozostałe

 

 

 

 

 

0,02 (***)

0220000

Warzywa cebulowe

 

 

0,05 (***)

0,05 (***)

 

 

0220010

Czosnek

1,5

 

 

 

0,05 (***)

0,02 (***)

0220020

Cebula

1,5

 

 

 

0,05 (***)

0,02 (***)

0220030

Szalotka

1,5

 

 

 

0,04

0,05

0220040

Dymka/Cebula szczypiorowa i cebula siedmiolatka

0,01 (***)

 

 

 

0,05 (***)

0,02 (***)

0220990

Pozostałe

0,01 (***)

 

 

 

0,05 (***)

0,02 (***)

0230000

Warzywa owocowe

 

 

 

 

0,05 (***)

0,02 (***)

0231000

a)

rośliny psiankowate

 

 

 

 

 

 

0231010

Pomidory

2

 

0,3

0,3

 

 

0231020

Papryka roczna

2

 

0,3

0,05 (***)

 

 

0231030

Oberżyny/Bakłażany

1,5

 

0,3

0,05 (***)

 

 

0231040

Piżmian jadalny/Ketmia jadalna/Okra

1,5

 

0,05 (***)

0,05 (***)

 

 

0231990

Pozostałe

1,5

 

0,05 (***)

0,05 (***)

 

 

0232000

b)

dyniowate z jadalną skórką

 

 

 

0,05 (***)

 

 

0232010

Ogórki

2

 

0,5

 

 

 

0232020

Korniszony

3

 

0,5

 

 

 

0232030

Cukinie

3

 

0,5

 

 

 

0232990

Pozostałe

3

 

0,05 (***)

 

 

 

0233000

c)

dyniowate z niejadalną skórką

3

 

 

0,05 (***)

 

 

0233010

Melony

 

 

0,3

 

 

 

0233020

Dynie olbrzymie

 

 

0,3

 

 

 

0233030

Arbuzy

 

 

0,3

 

 

 

0233990

Pozostałe

 

 

0,05 (***)

 

 

 

0234000

d)

kukurydza cukrowa

0,01 (***)

 

0,05 (***)

0,05 (***)

 

 

0239000

e)

pozostałe warzywa owocowe

0,01 (***)

 

0,05 (***)

0,05 (***)

 

 

0240000

Warzywa kapustne (oprócz korzeni warzyw kapustnych oraz oprócz kapustnych o młodych/drobnych liściach)

 

 

 

0,05 (***)

0,05 (***)

 

0241000

a)

kapustne kwitnące

 

 

0,05 (***)

 

 

 

0241010

Brokuły

6

 

 

 

 

0,03

0241020

Kalafiory

0,01 (***)

 

 

 

 

0,03

0241990

Pozostałe

0,01 (***)

 

 

 

 

0,02 (***)

0242000

b)

kapustne głowiaste

 

 

 

 

 

 

0242010

Brukselka/Kapusta brukselska

0,01 (***)

 

0,6

 

 

0,1

0242020

Kapusta głowiasta

15

 

0,05 (***)

 

 

0,1

0242990

Pozostałe

0,01 (***)

 

0,05 (***)

 

 

0,02 (***)

0243000

c)

kapustne liściowe

 

 

0,05 (***)

 

 

0,02 (***)

0243010

Kapusta pekińska/Kapusta petsai

60

 

 

 

 

 

0243020

Jarmuż

0,01 (***)

 

 

 

 

 

0243990

Pozostałe

0,01 (***)

 

 

 

 

 

0244000

d)

kalarepa

0,01 (***)

 

0,05 (***)

 

 

0,02 (***)

0250000

Warzywa liściowe, zioła, kwiaty jadalne

 

 

0,05 (***)

0,05 (***)

0,05 (***)

0,02 (***)

0251000

a)

sałaty i warzywa sałatowe

 

 

 

 

 

 

0251010

Roszpunka warzywna

50

 

 

 

 

 

0251020

Sałaty

40

 

 

 

 

 

0251030

Endywia o liściach szerokich

40

 

 

 

 

 

0251040

Rzeżucha i inne kiełki i pędy

40

 

 

 

 

 

0251050

Gorczycznik wiosenny

40

 

 

 

 

 

0251060

Rokietta siewna/rukola

40

 

 

 

 

 

0251070

Gorczyca sarepska

40

 

 

 

 

 

0251080

Warzywa o młodych/drobnych liściach (w tym gatunki warzyw kapustnych)

40

 

 

 

 

 

0251990

Pozostałe

0,01 (***)

 

 

 

 

 

0252000

b)

szpinak i podobne liście

60

 

 

 

 

 

0252010

Szpinak

 

 

 

 

 

 

0252020

Portulaka pospolita

 

 

 

 

 

 

0252030

Boćwina

 

 

 

 

 

 

0252990

Pozostałe

 

 

 

 

 

 

0253000

c)

liście winorośli lub podobne gatunki

0,01 (***)

 

 

 

 

 

0254000

d)

rukiew wodna

0,01 (***)

 

 

 

 

 

0255000

e)

cykoria warzywna/cykoria liściasta/cykoria brukselska

0,01 (***)

 

 

 

 

 

0256000

f)

zioła, kwiaty jadalne

 

 

 

 

 

 

0256010

Trybula

0,01 (***)

 

 

 

 

 

0256020

Szczypiorek

0,01 (***)

 

 

 

 

 

0256030

Liście selera

0,01 (***)

 

 

 

 

 

0256040

Pietruszka – nać

0,01 (***)

 

 

 

 

 

0256050

Szałwia lekarska

20

 

 

 

 

 

0256060

Rozmaryn lekarski

0,01 (***)

 

 

 

 

 

0256070

Tymianek pospolity/Macierzanka tymianek

0,01 (***)

 

 

 

 

 

0256080

Bazylia pospolita i kwiaty jadalne

20

 

 

 

 

 

0256090

Liście laurowe/Wawrzyn szlachetny/Laur szlachetny

0,01 (***)

 

 

 

 

 

0256100

Estragon

0,01 (***)

 

 

 

 

 

0256990

Pozostałe

0,01 (***)

 

 

 

 

 

0260000

Warzywa strączkowe

0,01 (***)

 

 

0,05 (***)

0,05 (***)

0,02 (***)

0260010

Fasola (w strąkach)

 

 

0,05 (***)

 

 

 

0260020

Fasola (bez strąków)

 

 

0,05 (***)

 

 

 

0260030

Groch (w strąkach)

 

 

0,05 (***)

 

 

 

0260040

Groch (bez strąków)

 

 

0,7

 

 

 

0260050

Soczewica

 

 

0,05 (***)

 

 

 

0260990

Pozostałe

 

 

0,05 (***)

 

 

 

0270000

Warzywa łodygowe

 

 

0,05 (***)

0,05 (***)

0,05 (***)

 

0270010

Szparagi

0,01 (***)

 

 

 

 

0,02 (***)

0270020

Karczochy hiszpańskie

0,01 (***)

 

 

 

 

0,02 (***)

0270030

Seler

20

 

 

 

 

0,02 (***)

0270040

Fenkuł włoski/Koper włoski

20

 

 

 

 

0,02 (***)

0270050

Karczochy zwyczajne

0,01 (***)

 

 

 

 

0,02 (***)

0270060

Pory

5

 

 

 

 

0,05

0270070

Rabarbar

0,01 (***)

 

 

 

 

0,02 (***)

0270080

Pędy bambusa

0,01 (***)

 

 

 

 

0,02 (***)

0270090

Rdzenie palmowe

0,01 (***)

 

 

 

 

0,02 (***)

0270990

Pozostałe

0,01 (***)

 

 

 

 

0,02 (***)

0280000

Grzyby, mchy i porosty

0,01 (***)

 

0,05 (***)

0,05 (***)

0,05 (***)

0,02 (***)

0280010

Grzyby uprawne

 

 

 

 

 

 

0280020

Grzyby dzikie

 

 

 

 

 

 

0280990

Mchy i porosty

 

 

 

 

 

 

0290000

Algi i organizmy prokariotyczne

0,01 (***)

 

0,05 (***)

0,05 (***)

0,05 (***)

0,02 (***)

0300000

JADALNE NASIONA ROŚLIN STRĄCZKOWYCH

0,01 (***)

0,05 (***)

0,05 (***)

0,05 (***)

0,05 (***)

1

0300010

Fasola

 

 

 

 

 

 

0300020

Soczewica

 

 

 

 

 

 

0300030

Groch

 

 

 

 

 

 

0300040

Łubin biały

 

 

 

 

 

 

0300990

Pozostałe

 

 

 

 

 

 

0400000

NASIONA I OWOCE OLEISTE

0,01 (***)

0,05 (***)

 

0,05 (***)

0,05 (***)

 

0401000

Nasiona oleiste

 

 

 

 

 

 

0401010

Siemię lniane

 

 

0,05 (***)

 

 

0,15

0401020

Orzeszki ziemne/Orzechy arachidowe

 

 

0,05 (***)

 

 

0,05

0401030

Nasiona maku

 

 

0,05 (***)

 

 

0,15

0401040

Ziarna sezamu

 

 

0,05 (***)

 

 

0,05

0401050

Ziarna słonecznika

 

 

0,05 (***)

 

 

0,05

0401060

Ziarna rzepaku

 

 

0,05 (***)

 

 

0,15

0401070

Ziarna soi zwyczajnej

 

 

0,05 (***)

 

 

0,05

0401080

Nasiona gorczycy

 

 

0,05 (***)

 

 

0,15

0401090

Nasiona bawełny

 

 

0,2

 

 

0,05

0401100

Nasiona dyni

 

 

0,05 (***)

 

 

0,05

0401110

Nasiona krokoszu barwierskiego

 

 

0,05 (***)

 

 

0,05

0401120

Nasiona ogórecznika lekarskiego

 

 

0,05 (***)

 

 

0,05

0401130

Nasiona lnicznika siewnego

 

 

0,05 (***)

 

 

0,05

0401140

Nasiona konopi siewnych

 

 

0,05 (***)

 

 

0,05

0401150

Rącznik pospolity

 

 

0,05 (***)

 

 

0,05

0401990

Pozostałe

 

 

0,05 (***)

 

 

0,05

0402000

Owoce oleiste

 

 

0,05 (***)

 

 

0,02 (***)

0402010

Oliwki do produkcji oliwy

 

 

 

 

 

 

0402020

Nasiona palm olejowych

 

 

 

 

 

 

0402030

Owoce palm olejowych

 

 

 

 

 

 

0402040

Puchowiec pięciopręcikowy/Drzewo kapokowe

 

 

 

 

 

 

0402990

Pozostałe

 

 

 

 

 

 

0500000

ZBOŻA

0,01 (***)

0,05 (***)

 

0,05 (***)

 

 

0500010

Jęczmień

 

 

0,4

 

0,5

0,3

0500020

Gryka zwyczajna i pozostałe zboża rzekome

 

 

0,05 (***)

 

0,05 (***)

0,02 (***)

0500030

Kukurydza

 

 

0,05 (***)

 

0,05 (***)

0,02 (***)

0500040

Proso zwyczajne

 

 

0,05 (***)

 

0,05 (***)

0,02 (***)

0500050

Owies zwyczajny

 

 

0,4

 

0,5

0,05

0500060

Ryż siewny

 

 

0,05 (***)

 

0,05 (***)

0,02 (***)

0500070

Żyto zwyczajne

 

 

2

 

0,5

0,1

0500080

Sorgo japońskie

 

 

0,05 (***)

 

0,05 (***)

0,02 (***)

0500090

Pszenica zwyczajna

 

 

2

 

0,05 (***)

0,1

0500990

Pozostałe

 

 

0,05 (***)

 

0,05 (***)

0,02 (***)

0600000

HERBATY, KAWA, NAPARY ZIOŁOWE, KAKAO I SZARAŃCZYN STRĄKOWY

0,01 (***)

0,05 (***)

0,05 (***)

 

0,1 (***)

0,02 (***)

0610000

Herbaty

 

 

 

0,05 (***)

 

 

0620000

Ziarna kawy

 

 

 

0,05 (***)

 

 

0630000

Napary ziołowe z

 

 

 

 

 

 

0631000

a)

kwiatów

 

 

 

0,05 (***)

 

 

0631010

Rumian szlachetny/Rumianek rzymski

 

 

 

 

 

 

0631020

Ketmia szczawiowa

 

 

 

 

 

 

0631030

Róża

 

 

 

 

 

 

0631040

Jaśmin

 

 

 

 

 

 

0631050

Lipa

 

 

 

 

 

 

0631990

Pozostałe

 

 

 

 

 

 

0632000

b)

liści i ziół

 

 

 

0,05 (***)

 

 

0632010

Truskawka

 

 

 

 

 

 

0632020

Aspalat prosty

 

 

 

 

 

 

0632030

Ostrokrzew paragwajski

 

 

 

 

 

 

0632990

Pozostałe

 

 

 

 

 

 

0633000

c)

korzeni

 

 

 

 

 

 

0633010

Kozłek lekarski

 

 

 

0,05 (***)

 

 

0633020

Żeń-szeń

 

 

 

3

 

 

0633990

Pozostałe

 

 

 

0,05 (***)

 

 

0639000

d)

wszelkich pozostałych części rośliny

 

 

 

0,05 (***)

 

 

0640000

Ziarna kakaowe

 

 

 

0,05 (***)

 

 

0650000

Szarańczyn strąkowy/Chleb świętojański

 

 

 

0,05 (***)

 

 

0700000

CHMIEL

100

0,05 (***)

2

0,05 (***)

0,1 (***)

0,02 (***)

0800000

PRZYPRAWY

 

0,05 (***)

 

 

 

 

0810000

Przyprawy nasienne

0,01 (***)

 

0,05 (***)

0,05 (***)

0,1 (***)

0,02 (***)

0810010

Anyż/Anyżek/Biedrzeniec anyż

 

 

 

 

 

 

0810020

Kminek czarny/Czarny kmin

 

 

 

 

 

 

0810030

Seler

 

 

 

 

 

 

0810040

Kolendra siewna

 

 

 

 

 

 

0810050

Kmin rzymski

 

 

 

 

 

 

0810060

Koper ogrodowy

 

 

 

 

 

 

0810070

Koper włoski/Fenkuł włoski

 

 

 

 

 

 

0810080

Kozieradka pospolita

 

 

 

 

 

 

0810090

Gałka muszkatołowa

 

 

 

 

 

 

0810990

Pozostałe

 

 

 

 

 

 

0820000

Przyprawy owocowe

0,01 (***)

 

0,05 (***)

0,05 (***)

0,1 (***)

0,02 (***)

0820010

Ziele angielskie/pieprz angielski

 

 

 

 

 

 

0820020

Pieprz syczuański

 

 

 

 

 

 

0820030

Kminek zwyczajny

 

 

 

 

 

 

0820040

Kardamon malabarski

 

 

 

 

 

 

0820050

Jagody jałowca

 

 

 

 

 

 

0820060

Ziarna pieprzu (czarnego, zielonego i białego)

 

 

 

 

 

 

0820070

Wanilia

 

 

 

 

 

 

0820080

Tamarynd

 

 

 

 

 

 

0820990

Pozostałe

 

 

 

 

 

 

0830000

Przyprawy korowe

0,01 (***)

 

0,05 (***)

0,05 (***)

0,1 (***)

0,02 (***)

0830010

Cynamon

 

 

 

 

 

 

0830990

Pozostałe

 

 

 

 

 

 

0840000

Przyprawy korzeniowe lub kłączowe

 

 

 

 

 

 

0840010

Lukrecja

0,01 (***)

 

0,05 (***)

0,05 (***)

0,1 (***)

0,02 (***)

0840020

Imbir

0,01 (***)

 

0,05 (***)

0,05 (***)

0,1 (***)

0,02 (***)

0840030

Kurkuma

0,01 (***)

 

0,05 (***)

0,05 (***)

0,1 (***)

0,02 (***)

0840040

Chrzan pospolity

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

0840990

Pozostałe

0,01 (***)

 

0,05 (***)

0,05 (***)

0,1 (***)

0,02 (***)

0850000

Przyprawy pączkowe

0,01 (***)

 

0,05 (***)

0,05 (***)

0,1 (***)

0,02 (***)

0850010

Goździki

 

 

 

 

 

 

0850020

Kapary

 

 

 

 

 

 

0850990

Pozostałe

 

 

 

 

 

 

0860000

Przyprawy ze słupków kwiatowych

0,01 (***)

 

0,05 (***)

0,05 (***)

0,1 (***)

0,02 (***)

0860010

Szafran

 

 

 

 

 

 

0860990

Pozostałe

 

 

 

 

 

 

0870000

Przyprawy z osnówki nasiona

0,01 (***)

 

0,05 (***)

0,05 (***)

0,1 (***)

0,02 (***)

0870010

Kwiat muszkatołowy

 

 

 

 

 

 

0870990

Pozostałe

 

 

 

 

 

 

0900000

ROŚLINY CUKRODAJNE

0,01 (***)

0,05 (***)

0,05 (***)

0,05 (***)

0,05 (***)

 

0900010

Korzenie buraka cukrowego

 

 

 

 

 

0,3

0900020

Trzcina cukrowa

 

 

 

 

 

0,02 (***)

0900030

Cykoria podróżnik, korzenie

 

 

 

 

 

0,02 (***)

0900990

Pozostałe

 

 

 

 

 

0,02 (***)

1000000

PRODUKTY POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO – ZWIERZĘTA LĄDOWE

 

0,05 (***)

 

0,05 (***)

 

 

1010000

Tkanki z

0,03 (***)

 

 

 

 

 

1011000

a)

świń

 

 

 

 

 

 

1011010

Mięśnie

 

 

0,03

 

0,05

0,05

1011020

Tkanka tłuszczowa

 

 

0,02 (***)

 

0,05

0,05

1011030

Wątroba

 

 

0,03

 

0,1

0,5

1011040

Nerka

 

 

0,03

 

0,1

0,5

1011050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

 

 

0,03

 

0,05

0,5

1011990

Pozostałe

 

 

0,03 (***)

 

0,05

0,01 (***)

1012000

b)

bydła

 

 

 

 

 

 

1012010

Mięśnie

 

 

0,03

 

0,05

0,05

1012020

Tkanka tłuszczowa

 

 

0,02 (***)

 

0,05

0,05

1012030

Wątroba

 

 

0,03

 

0,05

0,5

1012040

Nerka

 

 

0,03

 

0,1

0,5

1012050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

 

 

0,03

 

0,05

0,5

1012990

Pozostałe

 

 

0,03 (***)

 

0,05

0,05

1013000

c)

owiec

 

 

 

 

 

 

1013010

Mięśnie

 

 

0,03

 

0,05

0,05

1013020

Tkanka tłuszczowa

 

 

0,02 (***)

 

0,05

0,05

1013030

Wątroba

 

 

0,03

 

0,05

0,5

1013040

Nerka

 

 

0,03

 

0,1

0,5

1013050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

 

 

0,03

 

0,05

0,5

1013990

Pozostałe

 

 

0,03 (***)

 

0,05

0,01 (***)

1014000

d)

kóz

 

 

 

 

 

 

1014010

Mięśnie

 

 

0,03

 

0,05

0,05

1014020

Tkanka tłuszczowa

 

 

0,02 (***)

 

0,05

0,05

1014030

Wątroba

 

 

0,03

 

0,05

0,5

1014040

Nerka

 

 

0,03

 

0,1

0,5

1014050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

 

 

0,03

 

0,05

0,5

1014990

Pozostałe

 

 

0,03 (***)

 

0,05

0,01 (***)

1015000

e)

koniowatych

 

 

 

 

 

 

1015010

Mięśnie

 

 

0,03

 

0,05

0,05

1015020

Tkanka tłuszczowa

 

 

0,02 (***)

 

0,05

0,05

1015030

Wątroba

 

 

0,03

 

0,05

0,5

1015040

Nerka

 

 

0,03

 

0,1

0,5

1015050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

 

 

0,03

 

0,05

0,5

1015990

Pozostałe

 

 

0,03 (***)

 

0,05

0,01 (***)

1016000

f)

drobiu

 

 

 

 

 

 

1016010

Mięśnie

 

 

0,03

 

0,05

0,05

1016020

Tkanka tłuszczowa

 

 

0,02 (***)

 

0,05

0,05

1016030

Wątroba

 

 

0,03

 

0,05

0,05

1016040

Nerka

 

 

0,03

 

0,1

0,05

1016050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

 

 

0,03

 

0,05

0,01 (***)

1016990

Pozostałe

 

 

0,03 (***)

 

0,05

0,01 (***)

1017000

g)

pozostałych zwierząt lądowych utrzymywanych w warunkach fermowych

 

 

 

 

 

 

1017010

Mięśnie

 

 

0,03

 

0,05

0,05

1017020

Tkanka tłuszczowa

 

 

0,02 (***)

 

0,05

0,05

1017030

Wątroba

 

 

0,03

 

0,05

0,5

1017040

Nerka

 

 

0,03

 

0,1

0,5

1017050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

 

 

0,03

 

0,05

0,5

1017990

Pozostałe

 

 

0,03 (***)

 

0,05

0,01 (***)

1020000

Mleko

0,03 (***)

 

0,02 (***)

 

0,2

0,01 (***)

1020010

Bydło

 

 

 

 

 

 

1020020

Owce

 

 

 

 

 

 

1020030

Kozy

 

 

 

 

 

 

1020040

Konie

 

 

 

 

 

 

1020990

Pozostałe

 

 

 

 

 

 

1030000

Jaja ptasie

0,03 (***)

 

0,05

 

0,01 (***)

0,05

1030010

Kury

 

 

 

 

 

 

1030020

Kaczki

 

 

 

 

 

 

1030030

Gęsi

 

 

 

 

 

 

1030040

Przepiórki

 

 

 

 

 

 

1030990

Pozostałe

 

 

 

 

 

 

1040000

Miód i pozostałe produkty pszczele

0,05 (***)

 

0,05

 

0,01 (***)

0,05 (***)

1050000

Płazy i gady

0,03 (***)

 

0,05

 

0,01 (***)

0,01 (***)

1060000

Bezkręgowe zwierzęta lądowe

0,03 (***)

 

0,05

 

0,01 (***)

0,01 (***)

1070000

Dzikie kręgowe zwierzęta lądowe

0,03 (***)

 

0,05

 

0,01 (***)

0,01 (***)

3)

w załączniku V skreśla się kolumnę dotyczącą difenyloaminy.


(*)  Wskazuje granicę oznaczalności.

(**)

Kombinacja pestycydu-numeru kodu, dla której stosuje się NDP określony w załączniku III część B.

(F)

=

Rozpuszczalny w tłuszczach

Chlorotalonil (R)

(R)

=

Definicja pozostałości różni się dla następujących kombinacji pestycydu-numeru kodu:

Chlorotalonil – kody 1000000 do 1070000, z wyjątkiem 1040000: 2,5,6-trichloro-4-hydroksyftalonitryl (SDS-3701)

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące badań pozostałości są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak. Ponadto Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności podkreśla, że nie uwzględniono metabolitu 2,5,6-trichloro-4-hydroksyftalonitrylu (SDS-3701), gdyż w odniesieniu do wszystkich towarów roślinnych brak jest zwalidowanej metody egzekwowania, kompletnego zestawu badań pozostałości, badania stabilności przy przechowywaniu i danych dotyczących przetwarzania SDS-3701. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni te informacje, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0130000

Owoce ziarnkowe

0130010

Jabłka

0130020

Gruszki

0130030

Pigwy

0130040

Owoce nieszpułki zwyczajnej

0130050

Owoc nieśplika japońskiego/Owoc miszpelnika japońskiego

0130990

Pozostałe

0140010

Morele

0140030

Brzoskwinie

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące stabilności przy przechowywaniu są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak. Ponadto Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności podkreśla, że nie uwzględniono metabolitu 2,5,6-trichloro-4-hydroksyftalonitrylu (SDS-3701), gdyż w odniesieniu do wszystkich towarów roślinnych brak jest zwalidowanej metody egzekwowania, kompletnego zestawu badań pozostałości, badania stabilności przy przechowywaniu i danych dotyczących przetwarzania SDS-3701. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni te informacje, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0151000

a)

winogrona

0151010

Winogrona stołowe

0151020

Winogrona do produkcji wina

0152000

b)

truskawki

0154040

Agrest (zielony, czerwony i żółty)

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności podkreśla, że nie uwzględniono metabolitu 2,5,6-trichloro-4-hydroksyftalonitrylu (SDS-3701), gdyż w odniesieniu do wszystkich towarów roślinnych brak jest zwalidowanej metody egzekwowania, kompletnego zestawu badań pozostałości, badania stabilności przy przechowywaniu i danych dotyczących przetwarzania SDS-3701. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni te informacje, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0163020

Banany

0163040

Papaja

0211000

a)

ziemniaki

0213020

Marchew

0213030

Seler zwyczajny

0213040

Chrzan pospolity

0213060

Pasternak

0213070

Korzeń pietruszki zwyczajnej

0213090

Kozibród porolistny/Salsefia

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące badań pozostałości są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak. Ponadto Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności podkreśla, że nie uwzględniono metabolitu 2,5,6-trichloro-4-hydroksyftalonitrylu (SDS-3701), gdyż w odniesieniu do wszystkich towarów roślinnych brak jest zwalidowanej metody egzekwowania, kompletnego zestawu badań pozostałości, badania stabilności przy przechowywaniu i danych dotyczących przetwarzania SDS-3701. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni te informacje, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0213110

Rzepa biała/Rzepa jadalna

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności podkreśla, że nie uwzględniono metabolitu 2,5,6-trichloro-4-hydroksyftalonitrylu (SDS-3701), gdyż w odniesieniu do wszystkich towarów roślinnych brak jest zwalidowanej metody egzekwowania, kompletnego zestawu badań pozostałości, badania stabilności przy przechowywaniu i danych dotyczących przetwarzania SDS-3701. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni te informacje, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0220000

Warzywa cebulowe

0220010

Czosnek

0220020

Cebula

0220030

Szalotka

0220040

Dymka/Cebula szczypiorowa i cebula siedmiolatka

0220990

Pozostałe

0231010

Pomidory

0231030

Oberżyny/Bakłażany

0232000

b)

dyniowate z jadalną skórką

0232010

Ogórki

0232020

Korniszony

0232030

Cukinie

0232990

Pozostałe

0233000

c)

dyniowate z niejadalną skórką

0233010

Melony

0233020

Dynie olbrzymie

0233030

Arbuzy

0233990

Pozostałe

0241020

Kalafiory

0242010

Brukselka/Kapusta brukselska

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące badań pozostałości są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak. Ponadto Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności podkreśla, że nie uwzględniono metabolitu 2,5,6-trichloro-4-hydroksyftalonitrylu (SDS-3701), gdyż w odniesieniu do wszystkich towarów roślinnych brak jest zwalidowanej metody egzekwowania, kompletnego zestawu badań pozostałości, badania stabilności przy przechowywaniu i danych dotyczących przetwarzania SDS-3701. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni te informacje, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0242020

Kapusta głowiasta

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności podkreśla, że nie uwzględniono metabolitu 2,5,6-trichloro-4-hydroksyftalonitrylu (SDS-3701), gdyż w odniesieniu do wszystkich towarów roślinnych brak jest zwalidowanej metody egzekwowania, kompletnego zestawu badań pozostałości, badania stabilności przy przechowywaniu i danych dotyczących przetwarzania SDS-3701. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni te informacje, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0256030

Liście selera

0256040

Pietruszka – nać

0260010

Fasola (w strąkach)

0260020

Fasola (bez strąków)

0260030

Groch (w strąkach)

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące badań pozostałości są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak. Ponadto Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności podkreśla, że nie uwzględniono metabolitu 2,5,6-trichloro-4-hydroksyftalonitrylu (SDS-3701), gdyż w odniesieniu do wszystkich towarów roślinnych brak jest zwalidowanej metody egzekwowania, kompletnego zestawu badań pozostałości, badania stabilności przy przechowywaniu i danych dotyczących przetwarzania SDS-3701. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni te informacje, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0260040

Groch (bez strąków)

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności podkreśla, że nie uwzględniono metabolitu 2,5,6-trichloro-4-hydroksyftalonitrylu (SDS-3701), gdyż w odniesieniu do wszystkich towarów roślinnych brak jest zwalidowanej metody egzekwowania, kompletnego zestawu badań pozostałości, badania stabilności przy przechowywaniu i danych dotyczących przetwarzania SDS-3701. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni te informacje, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0260050

Soczewica

0260990

Pozostałe

0270010

Szparagi

0270030

Seler

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące badań pozostałości są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak. Ponadto Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności podkreśla, że nie uwzględniono metabolitu 2,5,6-trichloro-4-hydroksyftalonitrylu (SDS-3701), gdyż w odniesieniu do wszystkich towarów roślinnych brak jest zwalidowanej metody egzekwowania, kompletnego zestawu badań pozostałości, badania stabilności przy przechowywaniu i danych dotyczących przetwarzania SDS-3701. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni te informacje, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0270060

Pory

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności podkreśla, że nie uwzględniono metabolitu 2,5,6-trichloro-4-hydroksyftalonitrylu (SDS-3701), gdyż w odniesieniu do wszystkich towarów roślinnych brak jest zwalidowanej metody egzekwowania, kompletnego zestawu badań pozostałości, badania stabilności przy przechowywaniu i danych dotyczących przetwarzania SDS-3701. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni te informacje, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0280010

Grzyby uprawne

0300000

JADALNE NASIONA ROŚLIN STRĄCZKOWYCH

0300010

Fasola

0300020

Soczewica

0300030

Groch

0300040

Łubin biały

0300990

Pozostałe

0401020

Orzeszki ziemne/Orzechy arachidowe

0500010

Jęczmień

0500050

Owies zwyczajny

0500070

Żyto zwyczajne

0500090

Pszenica zwyczajna

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące metod analitycznych i badań pozostałości są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak. Ponadto Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności podkreśla, że nie uwzględniono metabolitu 2,5,6-trichloro-4-hydroksyftalonitrylu (SDS-3701), gdyż w odniesieniu do wszystkich towarów roślinnych brak jest zwalidowanej metody egzekwowania, kompletnego zestawu badań pozostałości, badania stabilności przy przechowywaniu i danych dotyczących przetwarzania SDS-3701. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni te informacje, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0700000

CHMIEL

(+)

Najwyższym dopuszczalnym poziomem pozostałości mającym zastosowanie dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w grupie przypraw (kod 0840040) jest poziom określony dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w kategorii warzyw, w grupie warzyw korzeniowych i bulwiastych (kod 0213040), przy uwzględnieniu zmian w poziomach w wyniku przetwarzania (suszenia) zgodnie z art. 20 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

0840040

Chrzan pospolity

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że nie są dostępne pewne informacje dotyczące metabolizmu u świń i całkowitych radioaktywnych pozostałości w towarach drobiowych. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

1011000

a)

świń

1011010

Mięśnie

1011020

Tkanka tłuszczowa

1011030

Wątroba

1011040

Nerka

1011050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

1011990

Pozostałe

1016000

f)

drobiu

1016010

Mięśnie

1016020

Tkanka tłuszczowa

1016030

Wątroba

1016040

Nerka

1016050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

1016990

Pozostałe

1030000

Jaja ptasie

1030010

Kury

1030020

Kaczki

1030030

Gęsi

1030040

Przepiórki

1030990

Pozostałe

Propamokarb (suma propamokarbu i jego soli wyrażona jako propamokarb) (R)

(R)

=

Definicja pozostałości różni się dla następujących kombinacji pestycydu-numeru kodu: kod 1000000 z wyjątkiem 1016000, 1030000 i 1040000: N-tlenek propamokarbu; kody 1016000 i 1030000: N-dezmetylo-propamokarb

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące badań pozostałości są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 22 marca 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0241020

Kalafiory

0251010

Roszpunka warzywna

0251030

Endywia o liściach szerokich

0251040

Rzeżucha i inne kiełki i pędy

0251050

Gorczycznik wiosenny

0251070

Gorczyca sarepska

0251080

Warzywa o młodych/drobnych liściach (w tym gatunki warzyw kapustnych)

0256000

f)

zioła, kwiaty jadalne

0256010

Trybula

0256020

Szczypiorek

0256030

Liście selera

0256040

Pietruszka – nać

0256050

Szałwia lekarska

0256060

Rozmaryn lekarski

0256070

Tymianek pospolity/Macierzanka tymianek

0256080

Bazylia pospolita i kwiaty jadalne

0256090

Liście laurowe/Wawrzyn szlachetny/Laur szlachetny

0256100

Estragon

0256990

Pozostałe

(+)

Najwyższym dopuszczalnym poziomem pozostałości mającym zastosowanie dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w grupie przypraw (kod 0840040) jest poziom określony dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w kategorii warzyw, w grupie warzyw korzeniowych i bulwiastych (kod 0213040), przy uwzględnieniu zmian w poziomach w wyniku przetwarzania (suszenia) zgodnie z art. 20 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

0840040

Chrzan pospolity

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące metod analitycznych są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 22 marca 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

1011010

Mięśnie

1011020

Tkanka tłuszczowa

1011030

Wątroba

1011040

Nerka

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące metod analitycznych oraz badań żywieniowych są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 22 marca 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

1012010

Mięśnie

1012020

Tkanka tłuszczowa

1012030

Wątroba

1012040

Nerka

1013010

Mięśnie

1013020

Tkanka tłuszczowa

1013030

Wątroba

1013040

Nerka

1014010

Mięśnie

1014020

Tkanka tłuszczowa

1014030

Wątroba

1014040

Nerka

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące metod analitycznych oraz badań żywieniowych na kurach domowych są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 22 marca 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

1016010

Mięśnie

1016020

Tkanka tłuszczowa

1016030

Wątroba

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące metod analitycznych oraz badań żywieniowych są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 22 marca 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

1020000

Mleko

1020010

Bydło

1020020

Owce

1020030

Kozy

1020040

Konie

1020990

Pozostałe

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące metod analitycznych oraz badań żywieniowych na kurach domowych są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 22 marca 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

1030000

Jaja ptasie

1030010

Kury

1030020

Kaczki

1030030

Gęsi

1030040

Przepiórki

1030990

Pozostałe

Tiaklopryd

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące badań pozostałości są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 23 lipca 2017 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0232030

Cukinie

0241000

a)

kapustne kwitnące

0241010

Brokuły

0241020

Kalafiory

0241990

Pozostałe

0251030

Endywia o liściach szerokich

0251050

Gorczycznik wiosenny

0251060

Rokietta siewna/rukola

0251080

Warzywa o młodych/drobnych liściach (w tym gatunki warzyw kapustnych)

0252010

Szpinak

0252030

Boćwina

0260010

Fasola (w strąkach)

0300010

Fasola

0300030

Groch

0401060

Ziarna rzepaku

0401080

Nasiona gorczycy

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące metabolizmu upraw przy zaprawianiu nasion są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 23 lipca 2017 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0500030

Kukurydza

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące metod analitycznych są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 23 lipca 2017 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0610000

Herbaty

0632000

b)

liści i ziół

0632010

Truskawka

0632020

Aspalat prosty

0632030

Ostrokrzew paragwajski

0632990

Pozostałe

0633000

c)

korzeni

0633010

Kozłek lekarski

0633020

Żeń-szeń

0633990

Pozostałe

0810000

Przyprawy nasienne

0810010

Anyż/Anyżek/Biedrzeniec anyż

0810020

Kminek czarny/Czarny kmin

0810030

Seler

0810040

Kolendra siewna

0810050

Kmin rzymski

0810060

Koper ogrodowy

0810070

Koper włoski/Fenkuł włoski

0810080

Kozieradka pospolita

0810090

Gałka muszkatołowa

0810990

Pozostałe

(+)

Najwyższym dopuszczalnym poziomem pozostałości mającym zastosowanie dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w grupie przypraw (kod 0840040) jest poziom określony dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w kategorii warzyw, w grupie warzyw korzeniowych i bulwiastych (kod 0213040), przy uwzględnieniu zmian w poziomach w wyniku przetwarzania (suszenia) zgodnie z art. 20 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

0840040

Chrzan pospolity

Trifloksystrobina (A) (F) (R)

(A)

Laboratoria referencyjne UE stwierdziły, że wzorzec odniesienia dla CGA321113 jest niedostępny na rynku. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni dostępność na rynku wzorca odniesienia, o którym mowa w pierwszym zdaniu, do dnia 23 lipca 2016 r. lub, jeśli wzorzec ten nie będzie dostępny na rynku w tym terminie, uwzględni jego niedostępność.

(R)

=

Definicja pozostałości różni się dla następujących kombinacji pestycydu-numeru kodu:

Trifloksystrobina – kod 1000000 z wyjątkiem 1040000: suma trifloksystrobiny i jej metabolitu, kwasu (E, E)-metoksyimino- {2-[1-(3-trifluorometylo-fenylo)-etylidenoamino-oksymetylo]-fenylo}-octowego (CGA 321113)

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące badań pozostałości są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 23 lipca 2017 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0154030

Porzeczki (czarne, czerwone i białe)

0154040

Agrest (zielony, czerwony i żółty)

0162030

Marakuja/Męczennica jadalna

0231020

Papryka roczna

0232010

Ogórki

0232020

Korniszony

0243000

c)

kapustne liściowe

0243010

Kapusta pekińska/Kapusta petsai

0243020

Jarmuż

0243990

Pozostałe

0251030

Endywia o liściach szerokich

0256000

f)

zioła, kwiaty jadalne

0256010

Trybula

0256020

Szczypiorek

0256030

Liście selera

0256040

Pietruszka – nać

0256050

Szałwia lekarska

0256060

Rozmaryn lekarski

0256070

Tymianek pospolity/Macierzanka tymianek

0256080

Bazylia pospolita i kwiaty jadalne

0256090

Liście laurowe/Wawrzyn szlachetny/Laur szlachetny

0256100

Estragon

0256990

Pozostałe

0260010

Fasola (w strąkach)

0500050

Owies zwyczajny

(+)

Najwyższym dopuszczalnym poziomem pozostałości mającym zastosowanie dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w grupie przypraw (kod 0840040) jest poziom określony dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w kategorii warzyw, w grupie warzyw korzeniowych i bulwiastych (kod 0213040), przy uwzględnieniu zmian w poziomach w wyniku przetwarzania (suszenia) zgodnie z art. 20 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

0840040

Chrzan pospolity

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące metod analitycznych są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 23 lipca 2017 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

1011010

Mięśnie

1011020

Tkanka tłuszczowa

1011030

Wątroba

1011040

Nerka

1012010

Mięśnie

1012020

Tkanka tłuszczowa

1012030

Wątroba

1012040

Nerka

1013010

Mięśnie

1013020

Tkanka tłuszczowa

1013030

Wątroba

1013040

Nerka

1014010

Mięśnie

1014020

Tkanka tłuszczowa

1014030

Wątroba

1014040

Nerka

1016010

Mięśnie

1016020

Tkanka tłuszczowa

1016030

Wątroba

1020010

Bydło

1020020

Owce

1020030

Kozy

1030000

Jaja ptasie

1030010

Kury

1030020

Kaczki

1030030

Gęsi

1030040

Przepiórki

1030990

Pozostałe”

(1)  Pełny wykaz produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, do których stosują się NDP, można znaleźć w załączniku I.

(F)

=

Rozpuszczalny w tłuszczach

Chlorotalonil (R)

(R)

=

Definicja pozostałości różni się dla następujących kombinacji pestycydu-numeru kodu:

Chlorotalonil – kody 1000000 do 1070000, z wyjątkiem 1040000: 2,5,6-trichloro-4-hydroksyftalonitryl (SDS-3701)

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące badań pozostałości są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak. Ponadto Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności podkreśla, że nie uwzględniono metabolitu 2,5,6-trichloro-4-hydroksyftalonitrylu (SDS-3701), gdyż w odniesieniu do wszystkich towarów roślinnych brak jest zwalidowanej metody egzekwowania, kompletnego zestawu badań pozostałości, badania stabilności przy przechowywaniu i danych dotyczących przetwarzania SDS-3701. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni te informacje, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0130000

Owoce ziarnkowe

0130010

Jabłka

0130020

Gruszki

0130030

Pigwy

0130040

Owoce nieszpułki zwyczajnej

0130050

Owoc nieśplika japońskiego/Owoc miszpelnika japońskiego

0130990

Pozostałe

0140010

Morele

0140030

Brzoskwinie

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące stabilności przy przechowywaniu są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak. Ponadto Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności podkreśla, że nie uwzględniono metabolitu 2,5,6-trichloro-4-hydroksyftalonitrylu (SDS-3701), gdyż w odniesieniu do wszystkich towarów roślinnych brak jest zwalidowanej metody egzekwowania, kompletnego zestawu badań pozostałości, badania stabilności przy przechowywaniu i danych dotyczących przetwarzania SDS-3701. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni te informacje, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0151000

a)

winogrona

0151010

Winogrona stołowe

0151020

Winogrona do produkcji wina

0152000

b)

truskawki

0154040

Agrest (zielony, czerwony i żółty)

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności podkreśla, że nie uwzględniono metabolitu 2,5,6-trichloro-4-hydroksyftalonitrylu (SDS-3701), gdyż w odniesieniu do wszystkich towarów roślinnych brak jest zwalidowanej metody egzekwowania, kompletnego zestawu badań pozostałości, badania stabilności przy przechowywaniu i danych dotyczących przetwarzania SDS-3701. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni te informacje, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0163020

Banany

0163040

Papaja

0211000

a)

ziemniaki

0213020

Marchew

0213030

Seler zwyczajny

0213040

Chrzan pospolity

0213060

Pasternak

0213070

Korzeń pietruszki zwyczajnej

0213090

Kozibród porolistny/Salsefia

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące badań pozostałości są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak. Ponadto Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności podkreśla, że nie uwzględniono metabolitu 2,5,6-trichloro-4-hydroksyftalonitrylu (SDS-3701), gdyż w odniesieniu do wszystkich towarów roślinnych brak jest zwalidowanej metody egzekwowania, kompletnego zestawu badań pozostałości, badania stabilności przy przechowywaniu i danych dotyczących przetwarzania SDS-3701. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni te informacje, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0213110

Rzepa biała/Rzepa jadalna

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności podkreśla, że nie uwzględniono metabolitu 2,5,6-trichloro-4-hydroksyftalonitrylu (SDS-3701), gdyż w odniesieniu do wszystkich towarów roślinnych brak jest zwalidowanej metody egzekwowania, kompletnego zestawu badań pozostałości, badania stabilności przy przechowywaniu i danych dotyczących przetwarzania SDS-3701. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni te informacje, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0220000

Warzywa cebulowe

0220010

Czosnek

0220020

Cebula

0220030

Szalotka

0220040

Dymka/Cebula szczypiorowa i cebula siedmiolatka

0220990

Pozostałe

0231010

Pomidory

0231030

Oberżyny/Bakłażany

0232000

b)

dyniowate z jadalną skórką

0232010

Ogórki

0232020

Korniszony

0232030

Cukinie

0232990

Pozostałe

0233000

c)

dyniowate z niejadalną skórką

0233010

Melony

0233020

Dynie olbrzymie

0233030

Arbuzy

0233990

Pozostałe

0241020

Kalafiory

0242010

Brukselka/Kapusta brukselska

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące badań pozostałości są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak. Ponadto Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności podkreśla, że nie uwzględniono metabolitu 2,5,6-trichloro-4-hydroksyftalonitrylu (SDS-3701), gdyż w odniesieniu do wszystkich towarów roślinnych brak jest zwalidowanej metody egzekwowania, kompletnego zestawu badań pozostałości, badania stabilności przy przechowywaniu i danych dotyczących przetwarzania SDS-3701. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni te informacje, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0242020

Kapusta głowiasta

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności podkreśla, że nie uwzględniono metabolitu 2,5,6-trichloro-4-hydroksyftalonitrylu (SDS-3701), gdyż w odniesieniu do wszystkich towarów roślinnych brak jest zwalidowanej metody egzekwowania, kompletnego zestawu badań pozostałości, badania stabilności przy przechowywaniu i danych dotyczących przetwarzania SDS-3701. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni te informacje, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0256030

Liście selera

0256040

Pietruszka – nać

0260010

Fasola (w strąkach)

0260020

Fasola (bez strąków)

0260030

Groch (w strąkach)

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące badań pozostałości są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak. Ponadto Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności podkreśla, że nie uwzględniono metabolitu 2,5,6-trichloro-4-hydroksyftalonitrylu (SDS-3701), gdyż w odniesieniu do wszystkich towarów roślinnych brak jest zwalidowanej metody egzekwowania, kompletnego zestawu badań pozostałości, badania stabilności przy przechowywaniu i danych dotyczących przetwarzania SDS-3701. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni te informacje, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0260040

Groch (bez strąków)

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności podkreśla, że nie uwzględniono metabolitu 2,5,6-trichloro-4-hydroksyftalonitrylu (SDS-3701), gdyż w odniesieniu do wszystkich towarów roślinnych brak jest zwalidowanej metody egzekwowania, kompletnego zestawu badań pozostałości, badania stabilności przy przechowywaniu i danych dotyczących przetwarzania SDS-3701. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni te informacje, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0260050

Soczewica

0260990

Pozostałe

0270010

Szparagi

0270030

Seler

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące badań pozostałości są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak. Ponadto Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności podkreśla, że nie uwzględniono metabolitu 2,5,6-trichloro-4-hydroksyftalonitrylu (SDS-3701), gdyż w odniesieniu do wszystkich towarów roślinnych brak jest zwalidowanej metody egzekwowania, kompletnego zestawu badań pozostałości, badania stabilności przy przechowywaniu i danych dotyczących przetwarzania SDS-3701. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni te informacje, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0270060

Pory

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności podkreśla, że nie uwzględniono metabolitu 2,5,6-trichloro-4-hydroksyftalonitrylu (SDS-3701), gdyż w odniesieniu do wszystkich towarów roślinnych brak jest zwalidowanej metody egzekwowania, kompletnego zestawu badań pozostałości, badania stabilności przy przechowywaniu i danych dotyczących przetwarzania SDS-3701. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni te informacje, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0280010

Grzyby uprawne

0300000

JADALNE NASIONA ROŚLIN STRĄCZKOWYCH

0300010

Fasola

0300020

Soczewica

0300030

Groch

0300040

Łubin biały

0300990

Pozostałe

0401020

Orzeszki ziemne/Orzechy arachidowe

0500010

Jęczmień

0500050

Owies zwyczajny

0500070

Żyto zwyczajne

0500090

Pszenica zwyczajna

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące metod analitycznych i badań pozostałości są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak. Ponadto Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności podkreśla, że nie uwzględniono metabolitu 2,5,6-trichloro-4-hydroksyftalonitrylu (SDS-3701), gdyż w odniesieniu do wszystkich towarów roślinnych brak jest zwalidowanej metody egzekwowania, kompletnego zestawu badań pozostałości, badania stabilności przy przechowywaniu i danych dotyczących przetwarzania SDS-3701. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni te informacje, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0700000

CHMIEL

(+)

Najwyższym dopuszczalnym poziomem pozostałości mającym zastosowanie dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w grupie przypraw (kod 0840040) jest poziom określony dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w kategorii warzyw, w grupie warzyw korzeniowych i bulwiastych (kod 0213040), przy uwzględnieniu zmian w poziomach w wyniku przetwarzania (suszenia) zgodnie z art. 20 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

0840040

Chrzan pospolity

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że nie są dostępne pewne informacje dotyczące metabolizmu u świń i całkowitych radioaktywnych pozostałości w towarach drobiowych. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 29 października 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

1011000

a)

świń

1011010

Mięśnie

1011020

Tkanka tłuszczowa

1011030

Wątroba

1011040

Nerka

1011050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

1011990

Pozostałe

1016000

f)

drobiu

1016010

Mięśnie

1016020

Tkanka tłuszczowa

1016030

Wątroba

1016040

Nerka

1016050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

1016990

Pozostałe

1030000

Jaja ptasie

1030010

Kury

1030020

Kaczki

1030030

Gęsi

1030040

Przepiórki

1030990

Pozostałe

Propamokarb (suma propamokarbu i jego soli wyrażona jako propamokarb) (R)

(R)

=

Definicja pozostałości różni się dla następujących kombinacji pestycydu-numeru kodu: kod 1000000 z wyjątkiem 1016000, 1030000 i 1040000: N-tlenek propamokarbu; kody 1016000 i 1030000: N-dezmetylo-propamokarb

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące badań pozostałości są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 22 marca 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0241020

Kalafiory

0251010

Roszpunka warzywna

0251030

Endywia o liściach szerokich

0251040

Rzeżucha i inne kiełki i pędy

0251050

Gorczycznik wiosenny

0251070

Gorczyca sarepska

0251080

Warzywa o młodych/drobnych liściach (w tym gatunki warzyw kapustnych)

0256000

f)

zioła, kwiaty jadalne

0256010

Trybula

0256020

Szczypiorek

0256030

Liście selera

0256040

Pietruszka – nać

0256050

Szałwia lekarska

0256060

Rozmaryn lekarski

0256070

Tymianek pospolity/Macierzanka tymianek

0256080

Bazylia pospolita i kwiaty jadalne

0256090

Liście laurowe/Wawrzyn szlachetny/Laur szlachetny

0256100

Estragon

0256990

Pozostałe

(+)

Najwyższym dopuszczalnym poziomem pozostałości mającym zastosowanie dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w grupie przypraw (kod 0840040) jest poziom określony dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w kategorii warzyw, w grupie warzyw korzeniowych i bulwiastych (kod 0213040), przy uwzględnieniu zmian w poziomach w wyniku przetwarzania (suszenia) zgodnie z art. 20 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

0840040

Chrzan pospolity

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące metod analitycznych są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 22 marca 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

1011010

Mięśnie

1011020

Tkanka tłuszczowa

1011030

Wątroba

1011040

Nerka

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące metod analitycznych oraz badań żywieniowych są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 22 marca 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

1012010

Mięśnie

1012020

Tkanka tłuszczowa

1012030

Wątroba

1012040

Nerka

1013010

Mięśnie

1013020

Tkanka tłuszczowa

1013030

Wątroba

1013040

Nerka

1014010

Mięśnie

1014020

Tkanka tłuszczowa

1014030

Wątroba

1014040

Nerka

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące metod analitycznych oraz badań żywieniowych na kurach domowych są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 22 marca 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

1016010

Mięśnie

1016020

Tkanka tłuszczowa

1016030

Wątroba

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące metod analitycznych oraz badań żywieniowych są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 22 marca 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

1020000

Mleko

1020010

Bydło

1020020

Owce

1020030

Kozy

1020040

Konie

1020990

Pozostałe

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące metod analitycznych oraz badań żywieniowych na kurach domowych są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 22 marca 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

1030000

Jaja ptasie

1030010

Kury

1030020

Kaczki

1030030

Gęsi

1030040

Przepiórki

1030990

Pozostałe

Tiaklopryd

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące badań pozostałości są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 23 lipca 2017 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0232030

Cukinie

0241000

a)

kapustne kwitnące

0241010

Brokuły

0241020

Kalafiory

0241990

Pozostałe

0251030

Endywia o liściach szerokich

0251050

Gorczycznik wiosenny

0251060

Rokietta siewna/rukola

0251080

Warzywa o młodych/drobnych liściach (w tym gatunki warzyw kapustnych)

0252010

Szpinak

0252030

Boćwina

0260010

Fasola (w strąkach)

0300010

Fasola

0300030

Groch

0401060

Ziarna rzepaku

0401080

Nasiona gorczycy

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące metabolizmu upraw przy zaprawianiu nasion są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 23 lipca 2017 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0500030

Kukurydza

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące metod analitycznych są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 23 lipca 2017 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0610000

Herbaty

0632000

b)

liści i ziół

0632010

Truskawka

0632020

Aspalat prosty

0632030

Ostrokrzew paragwajski

0632990

Pozostałe

0633000

c)

korzeni

0633010

Kozłek lekarski

0633020

Żeń-szeń

0633990

Pozostałe

0810000

Przyprawy nasienne

0810010

Anyż/Anyżek/Biedrzeniec anyż

0810020

Kminek czarny/Czarny kmin

0810030

Seler

0810040

Kolendra siewna

0810050

Kmin rzymski

0810060

Koper ogrodowy

0810070

Koper włoski/Fenkuł włoski

0810080

Kozieradka pospolita

0810090

Gałka muszkatołowa

0810990

Pozostałe

(+)

Najwyższym dopuszczalnym poziomem pozostałości mającym zastosowanie dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w grupie przypraw (kod 0840040) jest poziom określony dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w kategorii warzyw, w grupie warzyw korzeniowych i bulwiastych (kod 0213040), przy uwzględnieniu zmian w poziomach w wyniku przetwarzania (suszenia) zgodnie z art. 20 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

0840040

Chrzan pospolity

Trifloksystrobina (A) (F) (R)

(A)

Laboratoria referencyjne UE stwierdziły, że wzorzec odniesienia dla CGA321113 jest niedostępny na rynku. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni dostępność na rynku wzorca odniesienia, o którym mowa w pierwszym zdaniu, do dnia 23 lipca 2016 r. lub, jeśli wzorzec ten nie będzie dostępny na rynku w tym terminie, uwzględni jego niedostępność.

(R)

=

Definicja pozostałości różni się dla następujących kombinacji pestycydu-numeru kodu:

Trifloksystrobina – kod 1000000 z wyjątkiem 1040000: suma trifloksystrobiny i jej metabolitu, kwasu (E, E)-metoksyimino- {2-[1-(3-trifluorometylo-fenylo)-etylidenoamino-oksymetylo]-fenylo}-octowego (CGA 321113)

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące badań pozostałości są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 23 lipca 2017 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0154030

Porzeczki (czarne, czerwone i białe)

0154040

Agrest (zielony, czerwony i żółty)

0162030

Marakuja/Męczennica jadalna

0231020

Papryka roczna

0232010

Ogórki

0232020

Korniszony

0243000

c)

kapustne liściowe

0243010

Kapusta pekińska/Kapusta petsai

0243020

Jarmuż

0243990

Pozostałe

0251030

Endywia o liściach szerokich

0256000

f)

zioła, kwiaty jadalne

0256010

Trybula

0256020

Szczypiorek

0256030

Liście selera

0256040

Pietruszka – nać

0256050

Szałwia lekarska

0256060

Rozmaryn lekarski

0256070

Tymianek pospolity/Macierzanka tymianek

0256080

Bazylia pospolita i kwiaty jadalne

0256090

Liście laurowe/Wawrzyn szlachetny/Laur szlachetny

0256100

Estragon

0256990

Pozostałe

0260010

Fasola (w strąkach)

0500050

Owies zwyczajny

(+)

Najwyższym dopuszczalnym poziomem pozostałości mającym zastosowanie dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w grupie przypraw (kod 0840040) jest poziom określony dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w kategorii warzyw, w grupie warzyw korzeniowych i bulwiastych (kod 0213040), przy uwzględnieniu zmian w poziomach w wyniku przetwarzania (suszenia) zgodnie z art. 20 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

0840040

Chrzan pospolity

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące metod analitycznych są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 23 lipca 2017 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

1011010

Mięśnie

1011020

Tkanka tłuszczowa

1011030

Wątroba

1011040

Nerka

1012010

Mięśnie

1012020

Tkanka tłuszczowa

1012030

Wątroba

1012040

Nerka

1013010

Mięśnie

1013020

Tkanka tłuszczowa

1013030

Wątroba

1013040

Nerka

1014010

Mięśnie

1014020

Tkanka tłuszczowa

1014030

Wątroba

1014040

Nerka

1016010

Mięśnie

1016020

Tkanka tłuszczowa

1016030

Wątroba

1020010

Bydło

1020020

Owce

1020030

Kozy

1030000

Jaja ptasie

1030010

Kury

1030020

Kaczki

1030030

Gęsi

1030040

Przepiórki

1030990

Pozostałe”

(**)  Wskazuje granicę oznaczalności.

(**)

Kombinacja pestycydu-numeru kodu, dla której stosuje się NDP określony w załączniku III część B.

Halauksyfen metylu (suma halauksyfenu metylu i X11393729 (halauksyfenu) wyrażona jako halauksyfen metylu)

(+)

Najwyższym dopuszczalnym poziomem pozostałości mającym zastosowanie dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w grupie przypraw (kod 0840040) jest poziom określony dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w kategorii warzyw, w grupie warzyw korzeniowych i bulwiastych (kod 0213040), przy uwzględnieniu zmian w poziomach w wyniku przetwarzania (suszenia) zgodnie z art. 20 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

0840040

Chrzan pospolity”

(2)  Pełny wykaz produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, do których stosują się NDP, można znaleźć w załączniku I.

Halauksyfen metylu (suma halauksyfenu metylu i X11393729 (halauksyfenu) wyrażona jako halauksyfen metylu)

(+)

Najwyższym dopuszczalnym poziomem pozostałości mającym zastosowanie dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w grupie przypraw (kod 0840040) jest poziom określony dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w kategorii warzyw, w grupie warzyw korzeniowych i bulwiastych (kod 0213040), przy uwzględnieniu zmian w poziomach w wyniku przetwarzania (suszenia) zgodnie z art. 20 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

0840040

Chrzan pospolity”

(***)  Wskazuje granicę oznaczalności.

(3)  Pełny wykaz produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, do których stosują się NDP, można znaleźć w załączniku I.

(F)

=

Rozpuszczalny w tłuszczach

Ametoktradyna (R)

(R)

=

Definicja pozostałości różni się dla następujących kombinacji pestycydu-numeru kodu:

Ametoktradyna – kod 1000000 z wyjątkiem 1040000: ametoktradyna, metabolit kwas 4-(7-amino-5-etylo [1,2,4]triazolo, [1,5-a]pirymidyn-6-ylo) masłowy (M650F01) oraz metabolit kwas 6-(7-amino-5-etylo [1,2,4]triazolo [1,5-a]pirymidyn-6-ylo) heksanowy (M650F06), wyrażone jako ametoktradyna

(+)

Najwyższym dopuszczalnym poziomem pozostałości mającym zastosowanie dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w grupie przypraw (kod 0840040) jest poziom określony dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w kategorii warzyw, w grupie warzyw korzeniowych i bulwiastych (kod 0213040), przy uwzględnieniu zmian w poziomach w wyniku przetwarzania (suszenia) zgodnie z art. 20 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

0840040

Chrzan pospolity

Difenyloamina

(+)

Z danych z monitorowania wynika, że nadal występuje niemożliwe do uniknięcia zanieczyszczenie krzyżowe dotykające jabłek i gruszek niepoddanych działaniu pestycydów. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje dostępne w ciągu 2 lat od dnia publikacji.

0130010

Jabłka

0130020

Gruszki

(+)

Najwyższym dopuszczalnym poziomem pozostałości mającym zastosowanie dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w grupie przypraw (kod 0840040) jest poziom określony dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w kategorii warzyw, w grupie warzyw korzeniowych i bulwiastych (kod 0213040), przy uwzględnieniu zmian w poziomach w wyniku przetwarzania (suszenia) zgodnie z art. 20 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

0840040

Chrzan pospolity

Flonikamid (suma flonikamidu, TNFG i TFNA) (R)

(R)

=

Definicja pozostałości różni się dla następujących kombinacji pestycydu-numeru kodu:

Flonikamid – kod 1000000: suma flonikamidu i TFNA-AM

(+)

Najwyższym dopuszczalnym poziomem pozostałości mającym zastosowanie dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w grupie przypraw (kod 0840040) jest poziom określony dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w kategorii warzyw, w grupie warzyw korzeniowych i bulwiastych (kod 0213040), przy uwzględnieniu zmian w poziomach w wyniku przetwarzania (suszenia) zgodnie z art. 20 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

0840040

Chrzan pospolity

Fluazynam (F)

(+)

Najwyższym dopuszczalnym poziomem pozostałości mającym zastosowanie dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w grupie przypraw (kod 0840040) jest poziom określony dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w kategorii warzyw, w grupie warzyw korzeniowych i bulwiastych (kod 0213040), przy uwzględnieniu zmian w poziomach w wyniku przetwarzania (suszenia) zgodnie z art. 20 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

0840040

Chrzan pospolity

Fluoksastrobina

(+)

Najwyższym dopuszczalnym poziomem pozostałości mającym zastosowanie dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w grupie przypraw (kod 0840040) jest poziom określony dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w kategorii warzyw, w grupie warzyw korzeniowych i bulwiastych (kod 0213040), przy uwzględnieniu zmian w poziomach w wyniku przetwarzania (suszenia) zgodnie z art. 20 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

0840040

Chrzan pospolity

Protiokonazol (Protiokonazol-destio) (R)

(R)

=

Definicja pozostałości różni się dla następujących kombinacji pestycydu-numeru kodu:

Protiokonazol – kod 1000000 z wyjątkiem 1040000: Suma protiokonazolu-destio i jego koniugatu glukuronidu wyrażona jako protiokonazol-destio.

(+)

Najwyższym dopuszczalnym poziomem pozostałości mającym zastosowanie dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w grupie przypraw (kod 0840040) jest poziom określony dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w kategorii warzyw, w grupie warzyw korzeniowych i bulwiastych (kod 0213040), przy uwzględnieniu zmian w poziomach w wyniku przetwarzania (suszenia) zgodnie z art. 20 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

0840040

Chrzan pospolity”


22.1.2016   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 15/51


ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2016/68

z dnia 21 stycznia 2016 r.

w sprawie wspólnych procedur i specyfikacji koniecznych do wzajemnego połączenia elektronicznych rejestrów kart kierowcy

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 165/2014 z dnia 4 lutego 2014 r. w sprawie tachografów stosowanych w transporcie drogowym (1), w szczególności jego art. 31 ust. 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Rozporządzeniem (UE) nr 165/2014 zobowiązano państwa członkowskie do wymiany danych drogą elektroniczną w celu zapewnienia niepowtarzalności wydanych kart kierowcy.

(2)

W celu ułatwienia wymiany danych elektronicznych dotyczących kart kierowcy pomiędzy państwami członkowskimi Komisja, utworzyła system informacyjny Tachonet, który umożliwia państwom członkowskim przekazywanie innym państwom członkowskim zapytań w sprawie informacji dotyczących wydawania kart kierowcy i ich statusu.

(3)

W rozporządzeniu (UE) nr 165/2014 wprowadzono obowiązek wzajemnego połączenia krajowych rejestrów elektronicznych dotyczących kart kierowcy w całej Unii przy wykorzystaniu systemu informacyjnego Tachonet lub systemu z nim kompatybilnego. Jednak w przypadku systemu kompatybilnego wymiana danych elektronicznych ze wszystkimi pozostałymi państwami członkowskimi musi być możliwa za pośrednictwem systemu informacyjnego Tachonet.

(4)

Konieczne jest zatem ustanowienie obowiązkowych wspólnych procedur i specyfikacji technicznych dla systemu informacyjnego Tachonet, z uwzględnieniem formatu wymienianych danych, procedur technicznych do celów konsultacji elektronicznych w krajowych rejestrach elektronicznych, procedur dostępu i mechanizmów zabezpieczenia.

(5)

Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią komitetu, o którym mowa w art. 42 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 165/2014,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Przedmiot

Niniejsze rozporządzenie ustanawia wymogi dotyczące obowiązkowego połączenia krajowych rejestrów elektronicznych dotyczących kart kierowcy z systemem informacyjnym Tachonet, o którym mowa w art. 31 rozporządzenia (UE) nr 165/2014.

Artykuł 2

Definicje

Oprócz definicji zawartych w art. 2 rozporządzenia (UE) nr 165/2014, stosuje się następujące definicje:

a)

„interfejs asynchroniczny” oznacza proces, w którym komunikat odpowiedzi na zapytanie wraca przez nowe połączenie HTTP;

b)

„wyszukiwanie rozproszone” oznacza komunikat zapytania skierowany przez jedno państwo członkowskie do wszystkich pozostałych państw członkowskich;

c)

„organ wydający karty” („CIA”) oznacza podmiot upoważniony przez państwo członkowskie do wydawania kart do tachografu i zarządzania nimi;

d)

„węzeł centralny” oznacza system informacyjny umożliwiający przekazywanie komunikatów Tachonet między państwami członkowskimi;

e)

„system krajowy” oznacza system informacyjny ustanowiony w każdym państwie członkowskim w celu emitowania, przetwarzania komunikatów Tachonet oraz odpowiadania na komunikaty Tachonet;

f)

„interfejs synchroniczny” oznacza proces, w którym komunikat odpowiedzi na zapytanie wraca przez to samo połączenie HTTP, które zostało wykorzystane do przesłania zapytania;

g)

„państwo członkowskie zgłaszające zapytanie” oznacza państwo członkowskie wysyłające zapytanie lub zgłoszenie, które są następnie kierowane do odpowiedniego państwa członkowskiego udzielającego odpowiedzi na zapytanie;

h)

„państwo członkowskie udzielające odpowiedzi na zapytanie” oznacza państwo członkowskie, do którego skierowane jest zapytanie lub zgłoszenie Tachonet;

i)

„wyszukiwanie ukierunkowane” oznacza komunikat zapytania skierowany przez państwo członkowskie do jednego państwa członkowskiego;

j)

„karta do tachografu” oznacza kartę kierowcy lub kartę warsztatową, zgodnie z definicją w art. 2 lit. f) i k) rozporządzenia (UE) nr 165/2014.

Artykuł 3

Obowiązek podłączenia do systemu Tachonet

Państwa członkowskie dokonują podłączenia krajowych rejestrów elektronicznych, o których mowa w art. 31 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 165/2014, do systemu Tachonet.

Artykuł 4

Specyfikacje techniczne

System informacyjny Tachonet musi spełniać wymogi specyfikacji technicznych określone w załącznikach I–VII.

Artykuł 5

Użytkowanie systemu Tachonet

Państwa członkowskie stosują procedury określone w załączniku VIII.

Państwa członkowskie zapewniają dostęp do systemu informacyjnego Tachonet swoim organom wydającym karty i funkcjonariuszom służb kontrolnych wykonującym obowiązki, o których mowa w art. 38 rozporządzenia (UE) nr 165/2014, aby ułatwić przeprowadzanie skutecznych kontroli ważności, statusu i niepowtarzalności kart kierowcy.

Artykuł 6

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 2 marca 2018 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 21 stycznia 2016 r.

W imieniu Komisji

Jean-Claude JUNCKER

Przewodniczący


(1)  Dz.U. L 60 z 28.2.2014, s. 1.


ZAŁĄCZNIK I

Aspekty ogólne systemu Tachonet

1.   Architektura

System Tachonet obejmuje następujące części:

1.1.

Węzeł centralny, który umożliwia przyjęcie zapytania od państwa członkowskiego zgłaszającego zapytania, dokonania jego walidacji i przetworzenia poprzez przekazanie go do państwa członkowskiego udzielającego odpowiedzi na zapytanie. Węzeł centralny czeka na odpowiedź poszczególnych państw członkowskich udzielających odpowiedzi na zapytanie, dokonuje konsolidacji wszystkich odpowiedzi i przekazuje skonsolidowaną odpowiedź państwu członkowskiemu zgłaszającemu zapytanie.

Wszystkie komunikaty Tachonet muszą być przekazywane przez węzeł centralny.

1.2.

Systemy krajowe państw członkowskich, które muszą być wyposażone w interfejs umożliwiający zarówno wysyłanie zapytań, jak i odbieranie odnośnych odpowiedzi. Systemy krajowe mogą wykorzystywać oprogramowanie zamknięte lub komercyjne do przekazywania i odbierania komunikatów z węzła centralnego.

2.   Zarządzanie

2.1.   Węzłem centralnym zarządza Komisja, która jest odpowiedzialna za eksploatację techniczną i utrzymanie węzła centralnego.

2.2.   W węźle centralnym nie można przechowywać przez okres przekraczający sześć miesięcy danych innych niż dane dotyczące logowania i dane statystyczne określone w załączniku VII.

2.3.   Węzeł centralny nie może umożliwiać dostępu do danych osobowych, z wyjątkiem dostępu dla upoważnionych pracowników Komisji, jeżeli jest to konieczne do celów monitorowania, utrzymania i usuwania usterek.

2.4.   Państwa członkowskie są odpowiedzialne za:

2.4.1.

utworzenie swoich systemów krajowych i zarządzanie nimi, z uwzględnieniem interfejsu z węzłem centralnym;

2.4.2.

instalację i utrzymanie swoich systemów krajowych, zarówno sprzętu, jak i oprogramowania zamkniętego lub komercyjnego;

2.4.3.

prawidłowo funkcjonującą interoperacyjność swoich systemów krajowych i węzła centralnego, w tym za zarządzanie komunikatami o błędach otrzymywanymi z węzła centralnego;

2.4.4.

przedsiębranie wszelkich środków w celu zapewnienia poufności, integralności i dostępności informacji;

2.4.5.

działanie systemów krajowych zgodnie z poziomami obsługi określonymi w załączniku VI.

2.5.   Portal internetowy MOVEHUB

Komisja zapewnia aplikację internetową z ograniczonym dostępem, zwaną „portal internetowy MOVEHUB”, świadczącą co najmniej następujące usługi:

a)

dane statystyczne dotyczące dostępności państw członkowskich;

b)

powiadamianie o pracach konserwacyjnych w węźle centralnym i systemach krajowych państw członkowskich;

c)

sprawozdania zagregowane;

d)

zarządzanie kontaktami;

e)

schematy XSD.

2.6.   Zarządzanie kontaktami;

2.6.1.   Funkcja zarządzania kontaktami musi zapewniać każdemu państwu członkowskiemu możliwość zarządzania danymi kontaktowymi dotyczącymi użytkowników strategicznych, biznesowych, operacyjnych i technicznych w danym państwie członkowskim, przy czym właściwy organ państwa członkowskiego jest odpowiedzialny za utrzymywanie własnych kontaktów. Musi istnieć możliwość wglądu bez możliwości edycji danych kontaktowych innych państw członkowskich.

2.6.2.   System Tachonet wykorzystuje dane kontaktowe, o których mowa w pkt 2.6.1, w celu uzupełniania danych kontaktowych w komunikatach odpowiedzi.


ZAŁĄCZNIK II

Funkcje systemu informacyjnego Tachonet

1.   Za pomocą systemu informacyjnego Tachonet zapewnia się następujące funkcje:

1.1.

Check Issued Cards (CIC) (kontrola wydanych kart): umożliwia państwu członkowskiemu zgłaszającemu zapytanie wysłanie zapytania w sprawie kontroli wydanych kart (Check Issued Cards Request) do jednego lub wszystkich państw członkowskich udzielających odpowiedzi w celu ustalenia, czy osoba ubiegająca się o kartę posiada już kartę kierowcy wydaną przez państwa członkowskie udzielające odpowiedzi na zapytanie. Państwa członkowskie udzielające odpowiedzi muszą odpowiedzieć, przesyłając odpowiedź w sprawie kontroli wydanych kart (Check Issued Cards Response).

1.2.

Check Card Status (CCS) (kontrola statusu karty): umożliwia państwu członkowskiemu zgłaszającemu zapytanie zwrócenie się do państwa członkowskiego odpowiadającego na zapytanie o podanie szczegółowych informacji dotyczących karty wydanej przez to drugie państwo poprzez wysłanie zapytania w sprawie kontroli statusu karty (Check Card Status Request). Państwa członkowskie odpowiadające na zapytanie muszą odpowiedzieć, przesyłając odpowiedź w sprawie kontroli statusu karty (Check Card Status Response).

1.3.

Modify Card Status (MCS) (modyfikacja statusu karty): umożliwia państwu członkowskiemu zgłaszającemu zapytanie – za pośrednictwem zapytania w sprawie modyfikacji statusu karty (Modify Card Status Request) – zawiadomienie państwa członkowskiego odpowiadającego na zapytanie, że status karty wydanej przez to drugie państwo uległ modyfikacji. Państwo członkowskie odpowiadające na zapytanie musi odpowiedzieć za pomocą potwierdzenia modyfikacji statusu karty (Modify Card Status Acknowledgement).

1.4.

Issued Card Driving License (ICDL) (wydanie karty na podstawie prawa jazdy): umożliwia państwu członkowskiemu zgłaszającemu zapytanie – za pośrednictwem zapytania w sprawie wydania karty na podstawie prawa jazdy (Issued Card Driving Licence Request) – zawiadomienie państwa członkowskiego odpowiadającego na zapytanie, że karta została wydana przez to pierwsze państwo na podstawie prawa jazdy wydanego przez to drugie państwo. Państwo członkowskie odpowiadające na zapytanie musi odpowiedzieć za pomocą odpowiedzi w sprawie wydania karty na podstawie prawa jazdy (Issued Card Driving Licence Response).

2.   Należy uwzględnić inne rodzaje komunikatów uznanych za właściwe dla sprawnego funkcjonowania systemu Tachonet, np. powiadomienia o błędach.

3.   Systemy krajowe muszą rozpoznawać statusy kart wymienionych w dodatku do niniejszego załącznika, w przypadku użycia którejkolwiek z funkcji opisanych w pkt 1. Jednakże państwa członkowskie nie są zobowiązane do wdrożenia procedury administracyjnej, w której wykorzystuje się wszystkie wymienione statusy.

4.   W przypadku gdy państwo członkowskie otrzyma odpowiedź lub powiadomienie o statusie, które nie są stosowane w jego procedurach administracyjnych, system krajowy przekłada status odebranego komunikatu na odpowiednią wartość w danej procedurze. Komunikat nie może zostać odrzucony przez państwo członkowskie odpowiadające na zapytanie, jeżeli status komunikatu jest wymieniony w dodatku do niniejszego załącznika.

5.   Statusu karty wymienionego w dodatku do niniejszego załącznika nie można wykorzystywać w celu ustalenia, czy karta kierowcy uprawnia do prowadzenia pojazdu. W przypadku gdy państwo członkowskie zgłasza zapytanie do rejestru państwa członkowskiego wydającego kartę za pośrednictwem funkcji CCS, odpowiedź musi zawierać specjalne pole „uprawnia do prowadzenia pojazdu” (valid for driving). Krajowe procedury administracyjne muszą być takie, aby odpowiedzi przy użyciu CCS zawsze obejmowały odpowiednią wartość pola „uprawnia do prowadzenia pojazdu” (valid for driving).

Dodatek

Statusy kart

Status karty

Definicja

Application (wniosek)

CIA otrzymał wniosek o wydanie karty kierowcy. Przedmiotowe informacje zostały zarejestrowane i zachowane w bazie danych, a także wygenerowano klucze wyszukiwania.

Approved (zatwierdzony)

CIA zatwierdził wniosek dotyczący karty do tachografu.

Rejected (odrzucony)

CIA nie zatwierdził wniosku.

Personalised (spersonalizowana)

Karta do tachografu została spersonalizowana.

Dispatched (wysłana)

Organ krajowy wysłał kartę kierowcy do odpowiedniego kierowcy lub do odpowiedniej agencji dostarczającej.

Handed Over (przekazana)

Organ krajowy przekazał kartę kierowcy odpowiedniemu kierowcy.

Confiscated (skonfiskowana)

Karta kierowcy została odebrana kierowcy przez właściwy organ.

Suspended (zawieszona)

Karta kierowcy została tymczasowo odebrana kierowcy.

Withdrawn (wycofana)

CIA podjął decyzję o wycofaniu karty kierowcy. Karta została ostatecznie unieważniona.

Surrendered (zwrócona)

Karta do tachografu została zwrócona CIA i uznana za niepotrzebną.

Lost (zagubiona)

CIA zgłoszono zaginięcie karty do tachografu.

Stolen (skradziona)

CIA zgłoszono kradzież karty do tachografu. Skradzioną kartę uznaje się za zagubioną.

Malfunctioning (niesprawna)

CIA zgłoszono niesprawność karty do tachografu.

Expired (wygasła)

Wygasł okres ważności karty do tachografu.

Replaced (zastąpiona)

Karta do tachografu zgłoszona jako zagubiona, skradziona lub niesprawna została zastąpiona nową kartą. Dane na nowej karcie są takie same, z wyjątkiem indeksu zastąpienia numeru karty, który został zwiększony o jeden.

Renewed (odświeżona)

Karta do tachografu została odświeżona z powodu zmiany danych administracyjnych lub zbliżającego się końca okresu ważności karty. Numer nowej karty jest taki sam, z wyjątkiem indeksu odświeżenia numeru karty, który został zwiększony o jeden.

In Exchange (w trakcie wymiany)

CIA, który wydał kartę kierowcy, otrzymał powiadomienie, że rozpoczęła się procedura wymiany danej karty kierowcy na kartę kierowcy wydaną przez CIA innego państwa członkowskiego.

Exchanged (wymieniona)

CIA, który wydał kartę kierowcy, otrzymał powiadomienie, że zakończyła się procedura wymiany danej karty kierowcy na kartę kierowcy wydaną przez CIA innego państwa członkowskiego.


ZAŁĄCZNIK III

Przepisy dotyczące komunikatów systemu informacyjnego Tachonet

1.   Ogólne wymogi techniczne

1.1.   Węzeł centralny zapewnia zarówno interfejsy synchroniczne, jak i asynchroniczne na potrzeby wymiany komunikatów. Państwa członkowskie mogą wybrać najodpowiedniejszą technologię w celu połączenia własnych aplikacji.

1.2.   Wszystkie komunikaty wymieniane między węzłem centralnym a systemami krajowymi muszą być zakodowane w UTF-8.

1.3.   Systemy krajowe muszą mieć zdolność do odbioru i przetwarzania komunikatów zawierających litery alfabetu greckiego i cyrylicy.

2.   Struktura komunikatów XML i definicja schematu (XSD)

2.1.   Ogólna struktura komunikatów XML musi odpowiadać formatowi zdefiniowanemu w schematach XSD zainstalowanych w węźle centralnym.

2.2.   Węzeł centralny i systemy krajowe muszą przesyłać i odbierać komunikaty zgodne ze schematem XSD komunikatu.

2.3.   Systemy krajowe muszą mieć zdolność do wysyłania, odbierania i przetwarzania wszystkich komunikatów odnoszących się do którejkolwiek z funkcji określonych w załączniku I.

2.4.   Komunikaty XML muszą uwzględniać co najmniej minimalne wymogi określone w dodatku do niniejszego załącznika.

Dodatek

Minimalne wymogi dotyczące treści komunikatów XML

Wspólny nagłówek

Obowiązkowe

Version (Wersja)

Oficjalna wersja specyfikacji XML zostanie określona poprzez przestrzeń nazw określoną w komunikacie XSD i w atrybucie wersja elementu nagłówka każdego komunikatu XML. Numer wersji („n.m”) definiuje się jako ustaloną wartość dla każdego zwolnienia pliku definicji schematu (xsd).

Tak

Test Identifier (Identyfikator testu)

Nieobowiązkowy identyfikator dla testu. Inicjator testu uzupełnia identyfikator, a wszyscy uczestnicy przepływu pracy przekazują/zwracają ten sam identyfikator. W produkcji należy go pominąć i nie wykorzystywać go, jeżeli zostanie dostarczony.

Nie

Technical identifier (Identyfikator techniczny)

UUID jednoznacznie identyfikujący każdy indywidualny komunikat. Nadawca generuje UUID i uzupełnia ten atrybut. Dane te nie są wykorzystywane do żadnych celów prowadzonej działalności.

Tak

Workflow Identifier (Identyfikator przepływu pracy)

Identyfikatorem przepływu pracy jest UUID i powinien zostać wygenerowany przez państwo członkowskie zgłaszające zapytanie. Identyfikator ten jest następnie wykorzystywany dla wszystkich komunikatów do celów korelacji przepływu pracy.

Tak

Sent At (Czas wysłania)

Data i godzina (UTC) wysłania komunikatu.

Tak

Timeout (Czas oczekiwania)

Jest to opcjonalny atrybut daty i godziny (w formacie UTC). Wartość ta będzie ustalona jedynie przez węzeł na potrzeby przekazywanych zapytań. Umożliwi to powiadomienie państwa członkowskiego udzielającego odpowiedzi na zapytanie o tym, kiedy nastąpi przekroczenie czasu oczekiwania dla zapytania. Wartość ta nie jest konieczna w MS2TCN_<x>_Req i wszystkich komunikatach odpowiedzi. Jest to nieobowiązkowe, tak aby ta sama definicja nagłówka mogła być używana dla wszystkich typów komunikatów bez względu na to, czy wymagany jest atrybut timeoutValue.

Nie

From (Od)

Kod ISO 3166-1 Alpha 2 państwa członkowskiego wysyłającego komunikat lub „UE”.

Tak

To (Do)

Kod ISO 3166-1 Alpha 2 państwa członkowskiego, do którego komunikat jest wysyłany, lub „UE”.

Tak


Check Issued Cards Request (zapytanie w sprawie kontroli wydanych kart):

Obowiązkowe

Family Name (Nazwisko)

Nazwisko kierowcy podane na karcie.

Tak

First name (Imię)

Imię podane na karcie (brak imienia nie wskazuje na wyszukiwanie z użyciem wieloznaczników).

Nie

Date of Birth (Data urodzenia)

Data urodzenia kierowcy podana na karcie.

Tak

Driving Licence Number (Numer prawa jazdy)

Numer prawa jazdy kierowcy.

Nie

Driving Licence Issuing country (Państwo wydające prawo jazdy)

Państwo, które wydało prawo jazdy kierowcy.

Nie


Check Issued Cards Request (zapytanie w sprawie kontroli wydanych kart):

Obowiązkowe

Status Code (Kod statusu)

Kod statusu wyszukiwania (np. znaleziono, nie znaleziono, błąd itp.).

Tak

Status Message (Komunikat dotyczący statusu)

Opis zawierający wyjaśnienie statusu (w razie potrzeby).

Nie

Found Driver Details (Znaleziono dane szczegółowe kierowcy)

Tak

Family Name (Nazwisko)

Nazwiska wszystkich znalezionych kierowców.

Tak

First name (Imię)

Imiona wszystkich znalezionych kierowców.

Nie

Date of Birth (Data urodzenia)

Daty urodzenia wszystkich znalezionych kierowców.

Tak

Place of Birth (Miejsce urodzenia)

Miejsca urodzenia wszystkich znalezionych kierowców.

Nie

Driver Card Number (Numer karty kierowcy)

Znaleziony numer karty kierowcy.

Tak

Driver Card Status (Status karty kierowcy)

Znaleziony status karty kierowcy.

Tak

Driver Card Issuing Authority (Organ wydający kartę kierowcy)

Nazwa organu, który wystawił znalezioną kartę kierowcy.

Tak

Driver Card Start of Validity Date (Data początku okresu ważności karty kierowcy)

Data początku okresu ważności znalezionej karty kierowcy.

Tak

Driver Card Expiry Date (Data wygaśnięcia karty kierowcy)

Data wygaśnięcia znalezionej karty kierowcy.

Tak

Driver Card Status Modified Date (Data modyfikacji statusu karty kierowcy)

Data ostatniej modyfikacji znalezionej karty kierowcy.

Tak

Search Mechanism (Mechanizm wyszukiwania)

Czy karta została znaleziona przez wyszukiwanie NYSIIS, czy też przez wyszukiwanie niestandardowe?

Tak

Temporary Card (Karta tymczasowa)

Znaleziona karta jest kartą tymczasową.

Nie

Driving Licence Number (Numer prawa jazdy)

Numer znalezionego prawa jazdy kierowcy.

Tak

Driving Licence Issuing country (Państwo wydające prawo jazdy)

Państwo, które wydało znalezione prawo jazdy kierowcy.

Tak

Driving Licence Status (Status prawa jazdy)

Status znalezionego prawa jazdy kierowcy.

Nie

Driving Licence Issuing Date (Data wydania prawa jazdy)

Data wydania znalezionego prawa jazdy kierowcy.

Nie

Driving Licence Expiry Date (Data wygaśnięcia prawa jazdy)

Data wygaśnięcia znalezionego prawa jazdy kierowcy.

Nie


Check Card Status Request (zapytanie w sprawie kontroli statusu karty):

Obowiązkowe

Driver Card Number (Numer karty kierowcy)

Numer karty, dla której wymagane są szczegółowe dane.

Tak


Check Card Status Response (odpowiedź w sprawie kontroli statusu karty):

Obowiązkowe

Status Code (Kod statusu)

Kod statusu zapytania w sprawie wyszukania szczegółowych danych (np. znaleziono, nie znaleziono, błąd itp.).

Tak

Status Message (Komunikat dotyczący statusu)

Opis zawierający wyjaśnienie statusu (w razie potrzeby).

Nie

Card Status (Status karty)

Status karty, której dotyczy zapytanie

Tak

Card Issuing Authority (Organ wydający kartę)

Nazwa organu, który wystawił kartę, której dotyczy zapytanie.

Tak

Card Start of Validity Date (Data początku okresu ważności karty)

Data początku okresu ważności karty, której dotyczy zapytanie.

Tak

Card Expiry Date (Data wygaśnięcia karty)

Data wygaśnięcia karty, której dotyczy zapytanie.

Tak

Card Status Modified Date (Data modyfikacji statusu karty)

Data ostatniej modyfikacji karty, której dotyczy zapytanie.

Tak

Valid for Driving (Uprawnia do prowadzenia pojazdu)

Znaleziona karta uprawnia/nie uprawnia do prowadzenia pojazdu.

Tak

Temporary Card (Karta tymczasowa)

Znaleziona karta jest kartą tymczasową.

Nie

Karta warsztatowa

Workshop Name (Nazwa warsztatu)

Nazwa warsztatu, dla którego wydano kartę.

Tak

Workshop Address (Adres warsztatu)

Adres warsztatu, dla którego wydano kartę.

Tak

Family Name (Nazwisko)

Nazwisko osoby, dla której wydano kartę.

Nie

First Name (Imię)

Imię osoby, dla której karta wydano kartę.

Nie

Date of Birth (Data urodzenia)

Data urodzenia osoby, dla której wydano kartę.

Nie

Szczegółowe dane dotyczące posiadacza karty

Family Name (Nazwisko)

Nazwisko kierowcy, dla którego wydano kartę.

Tak

First Name (Imię)

Imię kierowcy, dla którego wydano kartę.

Nie

Date of Birth (Data urodzenia)

Data urodzenia kierowcy, dla którego wydano kartę.

Tak

Place of Birth (Miejsce urodzenia)

Miejsce urodzenia kierowcy, dla którego wydano kartę.

Nie

Driving Licence Number (Numer prawa jazdy)

Numer prawa jazdy kierowcy, dla którego wydano kartę.

Tak

Driving Licence Issuing Country (Państwo wydające prawo jazdy)

Państwo, które wydało numer prawa jazdy kierowcy, dla którego wydano kartę.

Tak

Driving Licence Status (Status prawa jazdy)

Status prawa jazdy kierowcy, dla którego wydano kartę.

Nie

Driving Licence Issuing Date (Data wydania prawa jazdy)

Data wydania prawa jazdy kierowcy, dla którego wydano kartę.

Nie

Driving Licence Expiry Date (Data wygaśnięcia prawa jazdy)

Data wygaśnięcia prawa jazdy kierowcy, dla którego wydano kartę.

Nie


Modify Card Status Request (zapytanie w sprawie modyfikacji statusu karty):

Obowiązkowe

Driver Card Number (Numer karty kierowcy)

Numer karty, której status uległ modyfikacji.

Tak

New Driver Card Status (Nowy status karty kierowcy)

Status, zgodnie z którym zmieniono kartę.

Tak

Modification Reason (Powód modyfikacji)

Powód (tekst dowolny) zmiany statusu karty.

Nie

Driver Card Status Modified Date (Data modyfikacji statusu karty kierowcy)

Data i godzina modyfikacji statusu karty.

Tak

Zgłoszone przez

Authority (Organ)

Nazwa organu, który dokonał zmiany statusu karty.

Tak

Family Name (Nazwisko)

Nazwisko osoby, która dokonała zmiany statusu karty.

Nie

First Name (Imię)

Imię osoby, która dokonała zmiany statusu karty.

Nie

Phone (Telefon)

Numer telefonu osoby, która dokonała zmiany statusu karty.

Nie

E-mail (E-mail)

Adres e-mail osoby, która dokonała zmiany statusu karty.

Nie


Modify Card Status Acknowledgement (potwierdzenie modyfikacji statusu karty):

Obowiązkowe

Status Code (Kod statusu)

Kod statusu potwierdzenia (ok, nie znaleziono, błąd itp.).

Tak

Rodzaj potwierdzenia

Rodzaj potwierdzenia: dla zapytania lub odpowiedzi

Tak

Status Message (Komunikat dotyczący statusu)

Opis zawierający wyjaśnienie statusu (w razie potrzeby).

Nie


Modify Card Status Response (odpowiedź w sprawie modyfikacji statusu karty):

Obowiązkowe

Status Code (Kod statusu)

Kod statusu aktualizacji rejestru (ok, nie ok, błąd itp.).

Tak

Status Message (Komunikat dotyczący statusu)

Opis zawierający wyjaśnienie statusu (w razie potrzeby).

Nie


Issued Card Driving Licence Request (zapytanie w sprawie wydania karty na podstawie prawa jazdy):

Obowiązkowe

Driver Card Number (Numer karty kierowcy)

Numer karty kierowcy, która została wydana.

Tak

Driving Licence Number (Numer prawa jazdy)

Numer zagranicznego prawa jazdy, które wykorzystano do wystąpienia o kartę kierowcy.

Tak


Issued Card Driving Licence Response (odpowiedź w sprawie wydania karty na podstawie prawa jazdy):

Obowiązkowe

Status Code (Kod statusu)

Kod statusu potwierdzający powiadomienie (ok, nie ok, błąd itp.).

Tak

Status Message (Komunikat dotyczący statusu)

Opis zawierający wyjaśnienie statusu (w razie potrzeby).

Nie

Family Name (Nazwisko)

Nazwisko kierowcy, dla którego wydano kartę.

Tak

First Name (Imię)

Imię kierowcy, dla którego wydano kartę.

Nie

Date of Birth (Data urodzenia)

Data urodzenia kierowcy, dla którego wydano kartę.

Tak


ZAŁĄCZNIK IV

Transliteracja i usługi NYSIIS (system identyfikacyjno-informacyjny stanu Nowy Jork)

1.   Algorytm NYSIIS wdrożony w węźle centralnym jest wykorzystywany do kodowania nazwisk wszystkich kierowców w rejestrze krajowym.

2.   Przy wyszukiwaniu karty za pomocą funkcji CIC należy używać kluczy NYSIIS jako podstawowego mechanizmu wyszukiwania.

3.   Ponadto państwa członkowskie mogą stosować algorytm niestandardowy w celu uzyskania dodatkowych wyników.

4.   Wyniki wyszukiwania muszą wskazywać mechanizm wyszukiwania, który został użyty do znalezienia zapisu – NYSIIS albo niestandardowy.

5.   Jeżeli państwo członkowskie zdecyduje się na rejestrowanie powiadomień ICDL, wówczas klucze NYSIIS zawarte w powiadomieniu muszą zostać zapisane jako część danych ICDL.

5.1.   Przy wyszukiwaniu danych ICDL państwo członkowskie musi korzystać z kluczy NYSIIS dla nazwy/nazwiska wnioskodawcy.


ZAŁĄCZNIK V

Wymogi w zakresie bezpieczeństwa

1.   HTTPS wykorzystuje się do wymiany komunikatów między węzłem centralnym a systemami krajowymi.

2.   Systemy krajowe używają certyfikatów PKI dostarczonych przez Komisję na potrzeby zabezpieczenia przesyłania komunikatów między systemem krajowym a węzłem centralnym.

3.   W ramach systemów krajowych należy wdrożyć jako minimum certyfikaty wykorzystujące algorytm skrótu podpisu SHA-2 (SHA-256) oraz długość klucza publicznego 2 048 bitów.


ZAŁĄCZNIK VI

Poziomy usług

1.   Systemy krajowe muszą zapewniać następujące minimalne poziomy usług:

1.1.   Muszą być dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

1.2.   Ich dostępność musi być monitorowana za pomocą komunikatu typu HEARTBEAT wysyłanego z węzła centralnego.

1.3.   Ich wskaźnik dostępności musi wynosić 98 % zgodnie z poniższą tabelą (dane liczbowe zaokrąglono do najbliższej jednostki):

Dostępność na poziomie

oznacza niedostępność

dziennie

miesięcznie

rocznie

98 %

przez 0,5 h

przez 15 h

przez 7,5 dnia

Zachęcając państwa członkowskie do przestrzegania wskaźnika dostępności dziennej, uznaje się jednak, że pewne niezbędne działania, takie jak utrzymanie systemu, wymagają wyłączenia systemu na czas dłuższy niż 30 minut. Jednakże miesięczne i roczne wskaźniki dostępności pozostają obowiązkowe.

1.4.   Systemy krajowe muszą odpowiadać na minimum 98 % zapytań przesyłanych im w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego.

1.5.   Systemy krajowe muszą zapewniać odpowiedź na zapytania w ciągu 10 sekund.

1.6.   Globalny czas oczekiwania dla zapytania (czas, w którym osoba przedstawiająca zapytanie może czekać na odpowiedź) nie może przekraczać 20 sekund.

1.7.   Systemy krajowe muszą być w stanie obsługiwać 6 komunikatów na sekundę.

1.8.   Systemy krajowe nie mogą przesyłać zapytań do węzła sieci Tachonet z prędkością przekraczającą 2 zapytania na sekundę.

1.9.   Każdy system krajowy musi być w stanie poradzić sobie z potencjalnymi problemami technicznymi węzła centralnego lub systemów krajowych w innych państwach członkowskich. Powyższe obejmuje między innymi:

a)

utratę połączenia z węzłem centralnym;

b)

brak odpowiedzi na zapytanie;

c)

otrzymanie odpowiedzi po upływie czasu oczekiwania na komunikat;

d)

otrzymanie niezamówionych komunikatów;

e)

otrzymanie nieważnych komunikatów.

2.   Węzeł centralny musi:

2.1.   Osiągać wskaźnik dostępności na poziomie 98 %.

2.2.   Zapewniać krajowym systemom powiadamianie o wszelkich błędach za pośrednictwem komunikatu odpowiedzi albo za pośrednictwem specjalnego komunikatu o błędzie. Systemy krajowe muszą natomiast odbierać takie specjalne komunikaty o błędach i posiadać eskalacyjny przepływ pracy w celu podjęcia wszelkich właściwych działań, aby skorygować zgłoszony błąd.

3.   Utrzymanie

Państwa członkowskie powiadamiają za pośrednictwem aplikacji internetowej pozostałe państwa członkowskie oraz Komisję o wszelkich rutynowych czynnościach serwisowych, najpóźniej na tydzień przed rozpoczęciem tych czynności, jeżeli jest to technicznie możliwe.


ZAŁĄCZNIK VII

Rejestr zdarzeń i statystyki dotyczące danych gromadzonych w węźle centralnym

1.   W celu zapewnienia prywatności dane przekazywane do celów statystycznych mają charakter anonimowy. Dane identyfikujące konkretną kartę, konkretnego kierowcę lub konkretne prawo jazdy nie mogą być dostępne do celów statystycznych.

2.   Rejestr zdarzeń stanowi zapis wszystkich operacji na potrzeby monitorowania i diagnostyki oraz umożliwia wygenerowanie statystyk dotyczących tych operacji.

3.   Dane osobowe nie mogą być przechowywane w dziennikach dłużej niż 6 miesięcy. Informacje statystyczne muszą być przechowywane bezterminowo.

4.   Dane statystyczne wykorzystywane do celów sprawozdawczości obejmują:

a)

państwo członkowskie zgłaszające zapytanie;

b)

państwo członkowskie udzielające odpowiedzi na zapytanie;

c)

rodzaj komunikatu;

d)

kod statusu odpowiedzi;

e)

daty i godziny komunikatów;

f)

czas odpowiedzi.


ZAŁĄCZNIK VIII

Użytkowanie systemu informacyjnego Tachonet

1.   Wydawanie kart kierowcy

1.1.   Gdy osoba ubiegająca się o kartę kierowcy jest posiadaczem prawa jazdy wydanego w innym państwie członkowskim niż państwo członkowskie, w którym złożono wniosek, to ostatnie państwo musi wykonać rozproszone wyszukiwanie w celu kontroli wydanej karty (Check Issued Card).

1.2.   Państwo członkowskie wydające kartę kierowcy osobie, która jest posiadaczem prawa jazdy wydanego w innym państwie członkowskim, musi niezwłocznie powiadomić to drugie państwo o wydaniu karty kierowcy, za pośrednictwem funkcji dotyczącej wydania karty na podstawie prawa jazdy (Issued Card Driving Licence).

1.3.   W przypadku gdy osoba ubiegająca się o kartę kierowcy jest posiadaczem prawa jazdy wydanego w państwie członkowskim, w którym złożono wniosek, i dla którego uprzednio zarejestrowano powiadomienie ICDL w rejestrze krajowym, państwo członkowskie musi wykonać ukierunkowane wyszukiwanie CIC lub wyszukiwanie w celu kontroli statusu karty (Check Card Status) w odniesieniu do państwa członkowskiego, które przesłało powiadomienie ICDL.

1.4.   Każde powiadomienie ICDL musi zostać zarejestrowane w rejestrze krajowym państwa członkowskiego, które je otrzymuje.

1.5.   Państwa członkowskie wykonują ukierunkowane wyszukiwanie CIC przynajmniej dla 30 % wniosków przedstawionych przez kierowców posiadających prawo jazdy wydane w tym państwie członkowskim.

1.6.   Państwa członkowskie mogą zdecydować o niekorzystaniu z funkcjonalności ICDL, jak określono w pkt 1.3–1.5. W tym przypadku wykonują one rozproszone wyszukiwanie CIC dla każdego otrzymanego wniosku.

1.7.   Państwa członkowskie powiadamiają Komisję, nie później niż w dniu rozpoczęcia stosowania niniejszego rozporządzenia, czy będą rejestrować powiadomienia ICDL w rejestrach krajowych, czy też będą stosować procedurę określoną w pkt 1.6.

1.8.   Państwa członkowskie, które w okresie pięciu lat przed datą rozpoczęcia stosowania niniejszego rozporządzenia nie zarejestrowały powiadomień ICDL w swoich rejestrach krajowych, jak określono w pkt 1.4, muszą wykonać ukierunkowane wyszukiwanie CIC dla 100 % wniosków, z wyjątkiem praw jazdy, dla których zarejestrowano powiadomienie ICDL, w którym to przypadku zastosowanie mają przepisy pkt 1.3.

1.9.   Obowiązek przewidziany w pkt 1.8 ma zastosowanie w okresie pięciu lat od dnia skutecznego wdrożenia rejestracji powiadomień ICDL w rejestrze krajowym każdego państwa członkowskiego.

2.   Cofnięte, zawieszone lub skradzione karty kierowcy

2.1.   Jeżeli zgodnie z art. 26 ust. 7 i art. 29 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 165/2014 karta kierowcy została cofnięta, zawieszona lub zgłoszona jako skradziona w państwie członkowskim innym niż państwo członkowskie wydające kartę, właściwy organ tego pierwszego państwa członkowskiego:

a)

musi sprawdzić aktualny status karty, kierując zapytanie CCS do państwa członkowskiego wydającego kartę. Jeżeli numer karty nie jest znany, zapytanie „ukierunkowane CIC” należy wysłać przed wyżej wspomnianym zapytaniem CCS;

b)

musi wysłać do państwa członkowskiego wydającego kartę powiadomienie MCS za pośrednictwem systemu informacyjnego Tachonet.

3.   Wymiana kart kierowcy

3.1.   Gdy posiadacz karty kierowcy złoży wniosek o wymianę karty kierowcy w innym państwie członkowskim niż państwo członkowskie, które wydało kartę, właściwy organ tego pierwszego państwa członkowskiego sprawdza aktualny status karty, wysyłając zapytanie CCS.

3.2.   Po sprawdzeniu statusu karty kierowcy i ustaleniu, że można ją wymienić, właściwy organ państwa członkowskiego, w którym złożono wniosek, przesyła zapytanie MCS za pośrednictwem systemu informacyjnego Tachonet do państwa członkowskiego, które wydało kartę.

3.3.   Państwo członkowskie, które przedłuża ważność karty kierowcy lub wymienia tę kartę kierowcy posiadającemu prawo jazdy wydane w innym państwie członkowskim, musi niezwłocznie powiadomić państwo wydające kartę o przedłużeniu ważności karty lub jej wymianie, za pośrednictwem funkcji ICDL.


22.1.2016   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 15/69


ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2016/69

z dnia 21 stycznia 2016 r.

ustanawiające standardowe wartości w przywozie dla ustalania ceny wejścia niektórych owoców i warzyw

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 (1),

uwzględniając rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 543/2011 z dnia 7 czerwca 2011 r. ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w odniesieniu do sektorów owoców i warzyw oraz przetworzonych owoców i warzyw (2), w szczególności jego art. 136 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 543/2011 przewiduje – zgodnie z wynikami wielostronnych negocjacji handlowych Rundy Urugwajskiej – kryteria, na których podstawie Komisja ustala standardowe wartości dla przywozu z państw trzecich, w odniesieniu do produktów i okresów określonych w części A załącznika XVI do wspomnianego rozporządzenia.

(2)

Standardowa wartość w przywozie jest obliczana każdego dnia roboczego, zgodnie z art. 136 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011, przy uwzględnieniu podlegających zmianom danych dziennych. Niniejsze rozporządzenie powinno zatem wejść w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Standardowe wartości celne w przywozie, o których mowa w art. 136 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011, są ustalone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 21 stycznia 2016 r.

W imieniu Komisji,

za Przewodniczącego,

Jerzy PLEWA

Dyrektor Generalny ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich


(1)  Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671.

(2)  Dz.U. L 157 z 15.6.2011, s. 1.


ZAŁĄCZNIK

Standardowe wartości w przywozie dla ustalania ceny wejścia niektórych owoców i warzyw

(EUR/100 kg)

Kod CN

Kod państw trzecich (1)

Standardowa wartość w przywozie

0702 00 00

IL

236,2

MA

79,8

TN

85,2

TR

95,8

ZZ

124,3

0707 00 05

MA

85,6

TR

150,9

ZZ

118,3

0709 93 10

MA

52,6

TR

150,6

ZZ

101,6

0805 10 20

EG

49,1

MA

61,0

TN

58,2

TR

66,0

ZZ

58,6

0805 20 10

IL

163,3

MA

80,6

ZZ

122,0

0805 20 30 , 0805 20 50 , 0805 20 70 , 0805 20 90

IL

106,2

MA

60,7

TR

96,4

ZZ

87,8

0805 50 10

TR

99,3

ZZ

99,3

0808 10 80

CL

87,9

US

107,7

ZZ

97,8

0808 30 90

CN

76,1

TR

82,0

ZZ

79,1


(1)  Nomenklatura krajów ustalona w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1106/2012 z dnia 27 listopada 2012 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 471/2009 w sprawie statystyk Wspólnoty dotyczących handlu zagranicznego z państwami trzecimi, w odniesieniu do aktualizacji nazewnictwa państw i terytoriów (Dz.U. L 328 z 28.11.2012, s. 7). Kod „ZZ” odpowiada „innym pochodzeniom”.