ISSN 1977-0766

doi:10.3000/19770766.L_2014.027.pol

Dziennik Urzędowy

Unii Europejskiej

L 27

European flag  

Wydanie polskie

Legislacja

Tom 57
30 stycznia 2014


Spis treści

 

II   Akty o charakterze nieustawodawczym

Strona

 

 

UMOWY MIĘDZYNARODOWE

 

 

2014/44/UE

 

*

Decyzja Rady z dnia 28 stycznia 2014 r. w sprawie zawarcia zmienionego protokołu ustaleń ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki dotyczącego przywozu wołowiny pochodzącej ze zwierząt, którym nie podawano niektórych hormonów wzrostu, i zwiększonych ceł nakładanych przez Stany Zjednoczone na niektóre produkty z Unii Europejskiej

1

 

 

Zmieniony protokół ustaleń ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki dotyczący przywozu wołowiny pochodzącej ze zwierząt, którym nie podawano niektórych hormonów wzrostu, i zwiększonych ceł nakładanych przez Stany Zjednoczone na niektóre produkty z Unii Europejskiej

2

 

 

ROZPORZĄDZENIA

 

*

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 78/2014 z dnia 22 listopada 2013 r. zmieniające załączniki II i III do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności w odniesieniu do niektórych zbóż powodujących alergie lub reakcje nietolerancji oraz żywności z dodatkiem fitosteroli, estrów fitosteroli, fitostanoli lub estrów fitostanoli

7

 

*

Rozporządzenie Komisji (UE) nr 79/2014 z dnia 29 stycznia 2014 r. zmieniające załączniki II, III i V do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości bifenazanu, chloroprofamu, esfenwaleratu, fludioksonilu i tiobenkarbu w określonych produktach lub na ich powierzchni ( 1 )

9

 

 

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 80/2014 z dnia 29 stycznia 2014 r. ustanawiające standardowe wartości w przywozie dla ustalania ceny wejścia niektórych owoców i warzyw

56

 

 

DECYZJE

 

 

2014/45/UE

 

*

Decyzja Rady z dnia 28 stycznia 2014 r. w sprawie mianowania do Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego członka z Danii

58

 

 

2014/46/UE

 

*

Decyzja Rady z dnia 28 stycznia 2014 r. w sprawie mianowania do Komitetu Regionów trzech zastępców członków ze Zjednoczonego Królestwa

59

 

 

2014/47/UE

 

*

Decyzja Rady z dnia 28 stycznia 2014 r. w sprawie mianowania do Komitetu Regionów ośmiu członków z Portugalii i siedmiu zastępców członków z Portugalii

60

 


 

(1)   Tekst mający znaczenie dla EOG

PL

Akty, których tytuły wydrukowano zwykłą czcionką, odnoszą się do bieżącego zarządzania sprawami rolnictwa i generalnie zachowują ważność przez określony czas.

Tytuły wszystkich innych aktów poprzedza gwiazdka, a drukuje się je czcionką pogrubioną.


II Akty o charakterze nieustawodawczym

UMOWY MIĘDZYNARODOWE

30.1.2014   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 27/1


DECYZJA RADY

z dnia 28 stycznia 2014 r.

w sprawie zawarcia zmienionego protokołu ustaleń ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki dotyczącego przywozu wołowiny pochodzącej ze zwierząt, którym nie podawano niektórych hormonów wzrostu, i zwiększonych ceł nakładanych przez Stany Zjednoczone na niektóre produkty z Unii Europejskiej

(2014/44/UE)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy, w związku z jego art. 218 ust. 6 lit. a) ppkt (v),

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

uwzględniając zgodę Parlamentu Europejskiego,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Zgodnie z decyzją Rady 2013/523/UE (1) w dniu 21 października 2013 r. podpisano zmieniony protokół ustaleń ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki dotyczący przywozu wołowiny pochodzącej ze zwierząt, którym nie podawano niektórych hormonów wzrostu, i zwiększonych ceł nakładanych przez Stany Zjednoczone na niektóre produkty z Unii Europejskiej („zmieniony protokół ustaleń”), z zastrzeżeniem jego zawarcia w późniejszym terminie.

(2)

Zmieniony protokół ustaleń powinien zostać zatwierdzony,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Niniejszym zatwierdza się, w imieniu Unii, zmieniony protokół ustaleń ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki dotyczący przywozu wołowiny pochodzącej ze zwierząt, którym nie podawano niektórych hormonów wzrostu, i zwiększonych ceł nakładanych przez Stany Zjednoczone na niektóre produkty z Unii Europejskiej.

Tekst zmienionego protokołu ustaleń dołącza się do niniejszej decyzji.

Artykuł 2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 28 stycznia 2014 r.

W imieniu Rady

G. STOURNARAS

Przewodniczący


(1)  Decyzja Rady z dnia 18 października 2013 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii Europejskiej, zmienionego protokołu ustaleń ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki dotyczącego przywozu wołowiny pochodzącej ze zwierząt, którym nie podawano niektórych hormonów wzrostu, i zwiększonych ceł nakładanych przez Stany Zjednoczone na niektóre produkty z Unii Europejskiej (Dz.U. L 282 z 24.10.2013, s. 35).


30.1.2014   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 27/2


ZMIENIONY PROTOKÓŁ USTALEŃ

ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki dotyczący przywozu wołowiny pochodzącej ze zwierząt, którym nie podawano niektórych hormonów wzrostu, i zwiększonych ceł nakładanych przez Stany Zjednoczone na niektóre produkty z Unii Europejskiej

Artykuł I

Przedmiot i cele

W drodze niniejszego protokołu ustaleń Stany Zjednoczone i Unia Europejska zamierzają osiągnąć następujące cele:

1.

zapewnić, w ramach pierwszego etapu („etap 1”), czasowe i częściowe

a)

rozszerzenie przez UE dostępu do rynku dla wysokiej jakości wołowiny; oraz

b)

obniżenie poziomu zwiększonych ceł nałożonych przez Stany Zjednoczone na niektóre produkty z UE, dopuszczonych w ramach WTO w 1999 r. („zwiększone cła”)

w celu zdobycia przez Strony dodatkowego doświadczenia w handlu wołowiną wysokiej jakości i ułatwienia przejścia do warunków długoterminowych;

2.

zapewnić sposobność przejścia do drugiego etapu („etap 2”), w odniesieniu do:

a)

dalszego rozszerzenia przez UE dostępu do rynku dla wysokiej jakości wołowiny; oraz

b)

zredukowania zwiększonych ceł do zera

w celu zdobycia przez Strony dodatkowego doświadczenia w rozszerzonym handlu wołowiną wysokiej jakości i ułatwienia przejścia do warunków długoterminowych; oraz

3.

zapewnić dodatkową możliwość rozpoczęcia trzeciego etapu („etap 3”) w odniesieniu do sporu między Stronami w ramach WTO w sprawie: WE – środki dotyczące mięsa i produktów mięsnych (hormony).

Artykuł II

Główne zobowiązania

1.   Na początku etapu 1 UE ustanowi autonomiczny kontyngent taryfowy na wołowinę wysokiej jakości w rocznej ilości wynoszącej 20 000 ton metrycznych masy produktu, dla których stawka celna w ramach kontyngentu wynosi zero (0) procent.

2.   UE otworzy autonomiczny kontyngent taryfowy, o którym mowa w ust. 1, w terminie do dnia 3 sierpnia 2009 r.

3.   W odniesieniu do zwiększonych ceł Stany Zjednoczone nie rozszerzą zakresu, nie zmienią pochodzenia produktów podlegających zwiększonym cłom, ani nie zwiększą poziomu takich ceł obowiązujących od dnia 23 marca 2009 r.

4.   Jeśli Stany Zjednoczone i UE przejdą do etapu 2, jak określono w art. I ust. 2 oraz wynegocjowano zgodnie z art. IV ust. 2:

a)

UE zwiększy autonomiczny kontyngent taryfowy, o którym mowa w ust. 1, do 45 000 ton metrycznych masy produktu;

b)

a Stany Zjednoczone zawieszą całość zwiększonych ceł nałożonych w związku z postępowaniem dotyczącym rozstrzygnięcia sporu w ramach WTO w sprawie WE – środki dotyczące mięsa i produktów mięsnych (hormony).

5.   Jeśli Stany Zjednoczone i UE przejdą do etapu 3, jak określono w art. I ust. 3 oraz wynegocjowano zgodnie z art. IV ust. 3:

a)

UE utrzyma autonomiczny kontyngent taryfowy, o którym mowa w ust. 1, na poziomie określonym w ust. 4 lit. a),

b)

a Stany Zjednoczone zniosą zwiększone cła nałożone w związku z postępowaniem dotyczącym rozstrzygnięcia sporu w ramach WTO w sprawie WE – środki dotyczące mięsa i produktów mięsnych (hormony).

Artykuł III

Administrowanie kontyngentem

1.   Strony zgadzają się, że kontyngentem taryfowym, o którym mowa w artykule II, będzie administrować Komisja zgodnie z zasadą „kto pierwszy, ten lepszy”.

2.   Komisja utworzy kontyngent taryfowy określony w niniejszym protokole ustaleń zgodnie z art. XIII Układu ogólnego w sprawie taryf celnych i handlu (GATT) z 1994 r., włącznie z jego uwagami interpretacyjnymi, i będzie tym kontyngentem administrować. Komisja dołoży wszelkich starań, by administrować kontyngentem taryfowym, o którym mowa w artykule II, w sposób umożliwiający importerom jego pełne wykorzystanie.

Artykuł IV

Monitorowanie i konsultacje

1.   Stany Zjednoczone i UE:

a)

będą monitorować i poddawać przeglądowi funkcjonowanie niniejszego protokołu ustaleń; oraz

b)

na żądanie którejkolwiek ze Stron przeprowadzą dodatkowe konsultacje dwustronne dotyczące funkcjonowania niniejszego protokołu, w tym kwestii administrowania kontyngentem, nie później niż trzydzieści (30) dni od dnia otrzymania wniosku o przeprowadzenie konsultacji.

2.   Stany Zjednoczone i UE spotkają się, nie później niż osiemnaście (18) miesięcy od daty określonej w art. II ust. 2, aby poddać przeglądowi funkcjonowanie etapu 1 z myślą o rozpoczęciu etapu 2.

3.   Jeśli Stany Zjednoczone i UE rozpoczną etap 2, Stany Zjednoczone i UE spotkają się, nie później niż sześć (6) miesięcy od dnia, w którym UE spełni zobowiązanie określone w art. II ust. 4 lit. a), aby poddać przeglądowi funkcjonowanie etapu 2 z myślą o rozpoczęciu etapu 3. Przegląd ten będzie obejmował m.in. następujące kwestie:

a)

czas trwania etapu 3;

b)

status i skutki protokołu w stosunku do Uzgodnienia w sprawie zasad i procedur regulujących rozstrzyganie sporów;

c)

konsekwencje nieprzestrzegania warunków protokołu przez którąkolwiek ze Stron; oraz

d)

status i wynik jakiegokolwiek postępowania dotyczącego rozstrzygnięcia sporu w sprawie WE – środki dotyczące mięsa i produktów mięsnych (hormony).

4.   Po zakończeniu przeglądu, o którym mowa w ust. 3, jeśli Strony porozumieją się co do warunków rozpoczęcia etapu 3, mogą one wprowadzić zmiany do protokołu w celu odzwierciedlenia uzgodnionych wniosków z tego przeglądu, z zastosowaniem procedury określonej w art. V ust. 5. Takie zmiany nie będą miały wpływu na główne zobowiązania, określone w art. II ust. 5.

5.   W ramach tego przeglądu Strony zgodziły się na wprowadzenie zmian do niniejszego protokołu ustaleń w dniu 21 października 2013 r.

Artykuł V

Czas trwania, wycofanie się Stron i zmiana protokołu ustaleń

1.   Etap 1 ustanawia się na okres trzech (3) lat począwszy od daty określonej w art. II ust. 2.

2.   Etap 2 ustanawia się na okres trzech (3) lat począwszy od daty rozpoczęcia przez Strony etapu 2.

3.   Etap 3 rozpocznie się po powiadomieniu o tym fakcie Organu Rozstrzygania Sporów WTO.

4.   Zarówno Stany Zjednoczone, jak i UE mogą wycofać się z niniejszego protokołu ustaleń w drodze pisemnego zawiadomienia drugiej Strony. Jeżeli jedna ze Stron przedłoży takie pisemne zawiadomienie, niniejszy protokół ustaleń wygaśnie sześć (6) miesięcy od daty tego zawiadomienia. Jeżeli obie Strony przedłożą takie pisemne zawiadomienie, niniejsze porozumienie wygaśnie sześć (6) miesięcy od najwcześniejszej z dat tych zawiadomień. W czasie tego okresu sześciu (6) miesięcy główne zobowiązania, określone w artykule II, mające zastosowanie w momencie przedłożenia zawiadomienia o wycofaniu się Strony, zostaną utrzymane przez obie Strony.

5.   Stany Zjednoczone i UE mogą wprowadzić zmiany do niniejszego protokołu ustaleń w drodze wzajemnego porozumienia na piśmie.

Artykuł VI

Definicje

Do celów niniejszego protokołu ustaleń „wołowina wysokiej jakości” oznacza:

„kawałki wołowiny uzyskane z tusz jałówek i wołów w wieku poniżej 30 miesięcy, żywionych przez co najmniej ostatnie 100 dni przed ubojem żywnością zawierającą nie mniej niż 62 procent koncentratów paszowych lub podobnych produktów ze zbóż paszowych (zawartość suchej masy), która osiąga lub przekracza zawartość metabolizowalnej energii (ME) 12,26 megadżula (MJ) na kilogram suchej masy. Jałówki i woły żywione w ten sposób otrzymują średnio dziennie nie więcej niż 1,4 procent ich żywej wagi w przeliczeniu na suchą masę.

Tusze, z których pochodzą kawałki, są oceniane przez osobę oceniającą zatrudnioną przez właściwe organy krajowe, która w swojej ocenie i wynikającej z niej klasyfikacji tuszy opiera się na metodzie zatwierdzonej przez te organy. Metoda oceny zatwierdzona przez właściwe organy krajowe i związana z nią klasyfikacja musi obejmować ocenę oczekiwanej jakości tusz na podstawie połączenia dojrzałości tuszy i właściwości organoleptycznych kawałków wołowiny. Taka metoda oceny tuszy obejmuje między innymi ocenę cech dojrzałości koloru i tekstury najdłuższego mięśnia grzbietu, stanu wykształcenia kości i chrząstek, a także ocenę oczekiwanych właściwości organoleptycznych obejmującą połączenie szczególnych cech tłuszczu śródmięśniowego i jędrność najdłuższego mięśnia grzbietu.

Kawałki są oznakowane zgodnie z art. 13 rozporządzenia (WE) nr 1760/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady (1).

Oznaczenie »wołowina wysokiej jakości« może zostać dodane do informacji na etykiecie.

Artykuł VII

Zastrzeżenie praw

1.   Podczas etapu 2 lub 3 niniejszego protokołu ustaleń żadna ze Stron nie będzie wnioskować o powołanie zespołu orzekającego na podstawie art. 21 ust. 5 Uzgodnienia w sprawie zasad i procedur regulujących rozstrzyganie sporów w sprawie WE – środki dotyczące mięsa i produktów mięsnych (hormony).

2.   Ani niniejszy protokół ustaleń, ani podejmowanie jakichkolwiek działań opisanych w niniejszym protokole ustaleń nie uniemożliwiają sporu między Stronami co do tego, czy zalecenia i orzeczenia wydane przez Organ Rozstrzygania Sporów w sprawie WE – środki dotyczące mięsa i produktów mięsnych (hormony) zostały wykonane.

3.   Niniejszy protokół ustaleń pozostaje bez uszczerbku dla praw i zobowiązań Stanów Zjednoczonych i UE wynikających z porozumień WTO, chyba że protokół ten stanowi inaczej.

Artykuł VIII

Związek z prawami wynikającym z WTO

1.   Strony przewidują, że etap 3 wiązałby się z wygaśnięciem zezwolenia udzielonego przez Organ Rozstrzygania Sporów podczas posiedzenia w dniu 26 lipca 1999 r. na podstawie art. 22 ust. 7 Uzgodnienia w sprawie zasad i procedur regulujących rozstrzyganie sporów, oraz że w sprawie DS26 nie podjęto by żadnych dalszych działań na podstawie tego uzgodnienia.

2.   Niniejszy protokół ustaleń oraz działanie na podstawie Uzgodnienia w sprawie zasad i procedur regulujących rozstrzyganie sporów, o którym to działaniu mowa w ust. 1, pozostają bez uszczerbku dla prawa każdej ze Stron do wszczęcia nowego sporu na podstawie tego uzgodnienia.

Съставено в Женева на двадесет и първи октомври две хиляди и тринадесета година.

Hecho en Ginebra, el veintiuno de octubre de dos mil trece.

V Ženevě dne dvacátého prvního října dva tisíce třináct.

Udfærdiget i Genève den enogtyvende oktober to tusind og tretten.

Geschehen zu Genf am einundzwanzigsten Oktober zweitausenddreizehn.

Kahe tuhande kolmeteistkümnenda aasta oktoobrikuu kahekümne esimesel päeval Genfis.

Έγινε στη Γενεύη την εικοστή πρώτη Οκτωβρίου του έτους δύο χιλιάδες δεκατρία.

Done at Geneva on the twenty-first day of October in the year two thousand and thirteen.

Fait à Genève, le vingt- et-un octobre deux mille treize.

Sastavljeno u Ženevi dana dvadeset prvog listopada godine dvije tisuće trinaeste.

Fatto a Ginevra, addì ventuno ottobre duemilatredici.

Ženēvā, divi tūkstoši trīspadsmitā gada divdesmit pirmajā oktobrī.

Priimta du tūkstančiai tryliktų metų spalio dvidešimt pirmą dieną Ženevoje.

Kelt Genfben, a kétezer-tizenharmadik év október havának huszonegyedik napján.

Magħmul f'Ġinevra fil-wieħed u għoxrin jum ta' Ottubru fis-sena elfejn u tlettax.

Gedaan te Genève, de eenentwintigste oktober tweeduizend dertien.

Sporządzono w Genewie dnia dwudziestego pierwszego października roku dwa tysiące trzynastego.

Feito em Genebra, em vinte e um de outubro de dois mil e treze.

Întocmit la Geneva, la douăzeci și unu octombrie două mii treisprezece.

V Ženeve dvadsiateho prvého októbra dvetisíctrinásť.

V Ženevi, enaindvajsetega oktobra leta dva tisoč trinajst.

Tehty Genevessä kahdentenakymmenentenäensimmäisenä päivänä lokakuuta vuonna kaksituhattakolmetoista.

Utfärdat i Genève den tjugoförsta oktober tjugohundratretton.

За Европейския съюз

Por la Unión Europea

Za Evropskou unii

For Den Europæiske Union

Für die Europäische Union

Euroopa Liidu nimel

Για την Ευρωπαϊκή Ένωση

For the European Union

Pour l'Union européenne

Za Europsku uniju

Per l'Unione europea

Eiropas Savienības vārdā –

Europos Sąjungos vardu

Az Európai Unió részéről

Għall-Unjoni Ewropea

Voor de Europese Unie

W imieniu Unii Europejskiej

Pela União Europeia

Pentru Uniunea Europeană

Za Európsku úniu

Za Evropsko unijo

Euroopan unionin puolesta

För Europeiska unionen

Image

Image

За Съединените американски щати

Por los Estados Unidos de América

Za Spojené státy americké

For Amerikas Forenede Stater

Für die Vereinigten Staaten von Amerika

Ameerika Ühendriikide nimel

Για τις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής

For the United States of America

Pour les États-Unis d’Amérique

Za Sjedinjene Američke Države

Per gli Stati Uniti d’America

Amerikas Savienoto Valstu vārdā –

Jungtinių Amerikos Valstijų vardu

az Amerikai Egyesült Államok részéről

Għall-Istati Uniti tal-Amerika

Voor de Verenigde Staten van Amerika

W imieniu Stanów Zjednoczonych Ameryki

Pelos Estados Unidos da América

Pentru Statele Unite Ale Americii

Za Spojené štáty americké

Za Združene države Amerike

Amerikan yhdysvaltojen puolesta

För Amerikas förenta stater

Image



ROZPORZĄDZENIA

30.1.2014   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 27/7


ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) NR 78/2014

z dnia 22 listopada 2013 r.

zmieniające załączniki II i III do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności w odniesieniu do niektórych zbóż powodujących alergie lub reakcje nietolerancji oraz żywności z dodatkiem fitosteroli, estrów fitosteroli, fitostanoli lub estrów fitostanoli

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności (1), w szczególności jego art. 10 ust. 2 i art. 21 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W załączniku II do rozporządzenia (UE) nr 1169/2011 ustanowiono wykaz substancji lub produktów powodujących alergie lub reakcje nietolerancji. W załączniku II pkt 1 wymienia się m.in. kamut i orkisz. Kamut jest jednak zarejestrowanym znakiem towarowym rodzaju pszenicy, znanego jako „pszenica khorasan”, zaś orkisz również jest rodzajem pszenicy. Należy zatem wskazać „pszenicę khorasan” i orkisz jako rodzaje pszenicy w pkt 1 wspomnianego załącznika.

(2)

W załączniku III do rozporządzenia (UE) nr 1169/2011 ustanawia się wykaz środków spożywczych, w przypadku których etykietowanie musi zawierać co najmniej jeden dodatkowy rodzaj danych szczegółowych. Pkt 5.1 tego załącznika stanowi, że etykietowanie środków spożywczych lub składników żywności z dodatkiem fitosteroli, estrów fitosteroli, fitostanoli lub estrów fitostanoli musi zawierać między innymi informację, że środek spożywczy przeznaczony jest wyłącznie dla osób, które chcą obniżyć stężenie cholesterolu we krwi.

(3)

Informacja ta, w połączeniu z oświadczeniami zdrowotnymi dopuszczonymi dla tych środków spożywczych lub składników żywności może potencjalnie skłaniać do używania produktu osoby, które nie potrzebują kontrolować stężenia cholesterolu we krwi; w związku z tym należy zmienić brzmienie tej informacji. Zmiana ta powinna odzwierciedlać brzmienie informacji przewidzianej obecnie w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 608/2004 (2). Wspomniane rozporządzenie zostanie uchylone i zastąpione rozporządzeniem (UE) nr 1169/2011 z dniem 13 grudnia 2014 r.

(4)

Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 1169/2011,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Zdanie wprowadzające w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 1169/2011 otrzymuje brzmienie:

„1.

Zboża zawierające gluten, tj. pszenica (w tym orkisz i pszenica khorasan), żyto, jęczmień, owies lub ich odmiany hybrydowe, a także produkty pochodne, z wyjątkiem:”.

Artykuł 2

W drugiej kolumnie pkt 5.1 załącznika III do rozporządzenia (UE) nr 1169/2011 pkt 3 zastępuje się słowami:

„3)

oświadczenie, że produkt nie jest przeznaczony dla ludzi, którzy nie muszą kontrolować swojego poziomu cholesterolu we krwi;”.

Artykuł 3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 22 listopada 2013 r.

W imieniu Komisji

José Manuel BARROSO

Przewodniczący


(1)  Dz.U. L 304 z 22.11.2011, s. 18.

(2)  Rozporządzenie Komisji (WE) nr 608/2004 z dnia 31 marca 2004 r. dotyczące etykietowania żywności oraz składników żywności z dodatkiem fitosteroli, estrów fitosteroli, fitostanoli i/lub estrów fitostanoli (Dz.U. L 97 z 1.4.2004, s. 44).


30.1.2014   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 27/9


ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 79/2014

z dnia 29 stycznia 2014 r.

zmieniające załączniki II, III i V do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości bifenazanu, chloroprofamu, esfenwaleratu, fludioksonilu i tiobenkarbu w określonych produktach lub na ich powierzchni

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 lutego 2005 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności i paszy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na ich powierzchni, zmieniające dyrektywę Rady 91/414/EWG (1), w szczególności jego art. 14 ust. 1 lit. a), art. 18 ust. 1 lit. b) oraz art. 49 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (NDP) dla bifenazanu, chloroprofamu i esfenwaleratu zostały określone w załączniku II i części B załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 396/2005. NDP dla fludioksonilu i tiobenkarbu określono w części A załącznika III do tego rozporządzenia.

(2)

W odniesieniu do bifenazanu Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (zwany dalej „Urzędem”) przedłożył uzasadnioną opinię w sprawie dotychczasowych NDP zgodnie z art. 12 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 w związku z jego art. 12 ust. 1 (2). Urząd zaproponował zmianę definicji pozostałości. Po przedstawieniu opinii, o której mowa w zdaniu pierwszym, Urząd przedstawił dalsze opinie dotyczące NDP (3)  (4) dla owoców cytrusowych, owoców pestkowych, winogron, chmielu, truskawek, pomidorów, papryki, bakłażanów, melonów, arbuzów, porzeczek (czerwonych, czarnych i białych), jeżyn i malin. Należy uwzględnić te opinie. W odniesieniu do niektórych produktów Urząd zalecił podniesienie lub pozostawienie dotychczasowych NDP lub wyznaczenie NDP na poziomie przez siebie określonym. Urząd stwierdził, że brakuje pewnych informacji dotyczących NDP dla owoców ziarnkowych, bakłażanów (oberżyn), fasoli (świeżej, bez strąków), grochu (świeżego, bez strąków) i soczewicy (świeżej) oraz że osoby zarządzające ryzykiem powinny przeprowadzić dalszą analizę. Ponieważ konsumenci nie są narażeni na ryzyko, NDP w odniesieniu do tych produktów należy wyznaczyć w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 na dotychczasowym poziomie lub na poziomie określonym przez Urząd. Wspomniane NDP zostaną poddane przeglądowi z uwzględnieniem dostępnych informacji w ciągu dwóch lat od opublikowania niniejszego rozporządzenia.

(3)

W odniesieniu do chloroprofamu Urząd przedłożył uzasadnioną opinię w sprawie dotychczasowych NDP zgodnie z art. 12 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 w związku z jego art. 12 ust. 1 (5). Urząd zaproponował zmianę definicji pozostałości. Zalecił obniżenie NDP w odniesieniu do mleka krowiego, owczego i koziego. Urząd stwierdził, że brakuje pewnych informacji dotyczących NDP dla ziemniaków, selera, cebuli, szalotki, sałaty, cykorii, rokietty, rukoli, szpinaku, cykorii sałatowej, karczochów, selera, kopru, naparów z ziół (suszonych kwiatów), przypraw (owoców i jagód), korzeni cykorii, mięsa drobiowego, tłuszczu drobiowego, wątróbek drobiowych oraz jaj ptasich oraz że osoby zarządzające ryzykiem powinny przeprowadzić dalszą analizę. Ponieważ konsumenci nie są narażeni na ryzyko, NDP w odniesieniu do tych produktów należy wyznaczyć w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 na dotychczasowym poziomie lub na poziomie określonym przez Urząd. Wspomniane NDP zostaną poddane przeglądowi z uwzględnieniem dostępnych informacji w ciągu dwóch lat od opublikowania niniejszego rozporządzenia. W odniesieniu do innych produktów Urząd zalecił pozostawienie dotychczasowych NDP.

(4)

W odniesieniu do esfenwaleratu Urząd przedłożył uzasadnioną opinię w sprawie dotychczasowych NDP zgodnie z art. 12 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 w związku z jego art. 12 ust. 1 (6). Urząd zaproponował zmianę definicji pozostałości. Zaproponował obniżenie NDP dla kapusty głowiastej, siemienia lnianego, nasion rzepaku, nasion gorczycy, lnicznika właściwego, buraka cukrowego (korzeń), trzody chlewnej (mięso, tłuszcz, wątroba i nerki), bydła (mięso, wątroba i nerki), owiec (mięso, wątroba i nerki) i kóz (mięso, wątroba i nerki). Urząd stwierdził, że brakuje pewnych informacji dotyczących NDP dla migdałów, jabłek, gruszek, czereśni, śliwek, truskawek, malin, marchewek, chrzanu, korzenia pietruszki, rzodkiewek, czosnku, cebul, papryki, dyniowatych z jadalną skórką, melonów, kukurydzy cukrowej, brokułów, kalafiora, brukselki, sałaty, szpinaku, naci pietruszki, pora, soczewicy (suszonej), ziarna jęczmienia, ziarna kukurydzy, ziarna owsa, ziarna żyta, ziarna sorgo, ziarna pszenicy, przypraw (nasiona), trzody chlewnej (mięso, tłuszcz, wątroba i nerki), bydła (mięso, tłuszcz, wątroba i nerki), owiec (mięso, tłuszcz, wątroba i nerki) i kóz (mięso, tłuszcz, wątroba i nerki), a także mleka krowiego, owczego i koziego oraz że osoby zarządzające ryzykiem powinny przeprowadzić dalszą analizę. Ponieważ konsumenci nie są narażeni na ryzyko, NDP w odniesieniu do tych produktów należy wyznaczyć w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 na dotychczasowym poziomie lub na poziomie określonym przez Urząd. Wspomniane NDP zostaną poddane przeglądowi z uwzględnieniem dostępnych informacji w ciągu dwóch lat od opublikowania niniejszego rozporządzenia. W odniesieniu do innych produktów Urząd zalecił pozostawienie dotychczasowych NDP.

(5)

W odniesieniu do fludioksonilu Urząd przedłożył uzasadnioną opinię w sprawie dotychczasowych NDP zgodnie z art. 12 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 (7). Urząd zaproponował zmianę definicji pozostałości. Po przedstawieniu opinii, o której mowa w zdaniu pierwszym, Urząd przedstawił dalsze opinie dotyczące NDP (8)  (9)  (10) dla świeżych ziół, szpinaku, boćwiny, sałaty, roszponki warzywnej, rzeżuchy, cykorii endywii, rokietty/rukoli, liści i kiełków Brassica spp., selera, liści selera, rzodkiewek oraz dyniowatych z niejadalną skórką. Należy uwzględnić te opinie. Urząd zalecił obniżenie NDP dla borówek amerykańskich, porzeczek (czerwonych, czarnych i białych), owoców bzu, agrestu, owoców kiwi, ziemniaków, czosnku, szalotki, pomidorów, papryki, bakłażanów, ogórków, korniszonów, cukinii, kukurydzy cukrowej, roszpunki warzywnej, rzeżuchy, gorycznika wiosennego, rokietty, rukoli, gorczycy sarepskiej, liści i kiełków Brassica spp., cykorii, fasoli (świeżej, bez strąków), szparagów, kopru, maku, nasion słonecznika, nasion rzepaku, nasion soi, nasion bawełny, ziarna jęczmienia, ziarna gryki zwyczajnej, ziarna kukurydzy, ziarna prosa, ziarna owsa, ziarna ryżu, ziarna żyta, ziarna sorgo, ziarna pszenicy, korzeni buraków cukrowych, mięsa drobiowego, mleka krowiego, mleka owczego i mleka koziego. Urząd stwierdził, że brakuje pewnych informacji dotyczących NDP dla truskawek, dyniowatych z niejadalną skórką, selera, bydła (mięso, tłuszcz, wątroba i nerki), owiec (mięso, tłuszcz, wątroba i nerki) i kóz (mięso, tłuszcz, wątroba i nerki) i że osoby zarządzające ryzykiem powinny przeprowadzić dalszą analizę. Ponieważ konsumenci nie są narażeni na ryzyko, NDP w odniesieniu do tych produktów należy wyznaczyć w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 na dotychczasowym poziomie lub na poziomie określonym przez Urząd. Wspomniane NDP zostaną poddane przeglądowi z uwzględnieniem dostępnych informacji w ciągu dwóch lat od opublikowania niniejszego rozporządzenia. W odniesieniu do innych produktów Urząd zalecił pozostawienie dotychczasowych NDP.

(6)

W odniesieniu do tiobenkarbu Urząd przedłożył uzasadnioną opinię zgodnie z art. 12 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 (11). Urząd zaproponował zmianę definicji pozostałości.

(7)

Nieujęcie tiobenkarbu w załączniku I do dyrektywy 91/414/EWG przewidziano w decyzji Komisji 2008/934/WE (12). Wszystkie obowiązujące zezwolenia dla środków ochrony roślin zawierających substancję czynną tiobenkarb zostały cofnięte. W związku z tym, zgodnie z art. 17 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 w powiązaniu z jego art. 14 ust. 1 lit. a), NDP określone w odniesieniu do tych substancji czynnych w załącznikach II i III należy skreślić. Powyższe nie powinno mieć zastosowania do CXL opartych na zastosowaniach w państwach trzecich, z zastrzeżeniem, że takie CXL są dopuszczalne ze względu na bezpieczeństwo konsumenta. Nie powinno to także mieć zastosowania w przypadkach, w których NDP określono wyraźnie jako tolerancję przywozową.

(8)

W odniesieniu do produktów, w przypadku których ani nie zgłoszono na poziomie Unii stosownych zezwoleń bądź tolerancji przywozowej, ani nie ma NDP zgodnego z Kodeksem, Urząd stwierdził, że osoby zarządzające ryzykiem powinny przeprowadzić dalszą analizę. W świetle aktualnego stanu wiedzy naukowej i technicznej należy wyznaczyć NDP dla tych produktów na poziomie określonej granicy oznaczalności lub wartości wzorcowej zgodnie z art. 18 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

(9)

Na podstawie uzasadnionych opinii Urzędu oraz po uwzględnieniu czynników istotnych dla rozpatrywanej kwestii stwierdzono, że odnośne zmiany NDP spełniają wymogi art. 14 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

(10)

Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 396/2005.

(11)

Należy przewidzieć rozsądnie długi termin przed rozpoczęciem stosowania zmienionych NDP, aby umożliwić państwom członkowskim, państwom trzecim i podmiotom prowadzącym przedsiębiorstwa spożywcze przygotowanie się do spełnienia nowych wymogów wynikających ze zmiany NDP.

(12)

Aby umożliwić normalny obrót produktami, ich przetwarzanie i konsumpcję, w rozporządzeniu należy przewidzieć przepisy przejściowe dla produktów, które zostały zgodnie z prawem wyprodukowane przed zmianą NDP i w przypadku których informacje wskazują, że utrzymany jest wysoki poziom ochrony konsumentów.

(13)

Za pośrednictwem Światowej Organizacji Handlu zostały przeprowadzone konsultacje na temat nowych NDP z partnerami handlowymi Unii, a ich uwagi zostały uwzględnione.

(14)

Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W załącznikach II, III i V do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 2

Rozporządzenie (WE) nr 396/2005 w brzmieniu przed zmianami wprowadzonymi niniejszym rozporządzeniem jest nadal stosowane w odniesieniu do produktów, które zostały wyprodukowane zgodnie z prawem przed dniem 19 sierpnia 2014 r.

Artykuł 3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się jednak od dnia 19 sierpnia 2014 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 29 stycznia 2014 r.

W imieniu Komisji

José Manuel BARROSO

Przewodniczący


(1)  Dz.U. L 70 z 16.3.2005, s. 1.

(2)  Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności: „Review of the existing maximum residue levels (MRLs) for bifenazate according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005” (Przegląd dotychczasowych najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości (NDP) dla bifenazanu zgodnie z art. 12 rozporządzenia (WE) nr 396/2005). Dziennik EFSA 2011, 9(10):2420 [s. 35].

(3)  Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności: „Modification of the existing MRLs for bifenazate in citrus fruit, pome fruit, stone fruit, grapes, hops, strawberries, tomatoes, peppers, aubergines, melons and watermelons” (Zmiana obowiązujących NDP dla bifenazatu w owocach cytrusowych, owocach ziarnkowych, owocach pestkowych, winogronach, chmielu, truskawkach, pomidorach, papryce, bakłażanach, melonach i arbuzach). Dziennik EFSA 2012, 10(10):2920 [s. 45].

(4)  Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności: „Modification of the existing MRLs for bifenazate in currants (red., black and white), blackberries and raspberries” (Zmiana obowiązujących NDP dla bifenazatu w porzeczkach (czerwonych, czarnych i białych), jeżynach i malinach). Dziennik EFSA 2012; 10(2):2577 [s. 24].

(5)  Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności: „Review of the existing maximum residue levels (MRLs) for chlorpropham according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005” (Przegląd dotychczasowych najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości (NDP) dla chloroprofamu zgodnie z art. 12 rozporządzenia (WE) nr 396/2005). Dziennik EFSA 2012, 10(2):2584 [s. 53].

(6)  Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności: „Review of the existing maximum residue levels (MRLs) for esfenvalerate according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005” (Przegląd dotychczasowych najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości (NDP) dla esfenwaleratu zgodnie z art. 12 rozporządzenia (WE) nr 396/2005). Dziennik EFSA 2011, 9(11):2432 [s. 74].

(7)  Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności: „Review of the existing maximum residue levels (MRLs) for fludioxonil according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005” (Przegląd dotychczasowych najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości (NDP) dla fludioksonilu zgodnie z art. 12 rozporządzenia (WE) nr 396/2005). Dziennik EFSA 2011, 9(8):2335 [s. 86].

(8)  Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności: „Modification of the existing MRLs for fludioxonil in leafy crops” (Zmiana obowiązujących NDP dla fludioksonilu w różnych roślinach liściastych). Dziennik EFSA 2011, 9(12):2487 [s. 27].

(9)  Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności: „Modification of the existing MRLs for fludioxonil in celery, celery leaves and radishes” (Zmiana obowiązujących NDP dla fludioksonilu w selerze, liściach selera i rzodkiewkach). Dziennik EFSA 2012; 10(12):3014 [s. 26].

(10)  Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności: „Modification of the existing MRLs for fludioxonil in cucurbits inedible peel and radishes” (Zmiana obowiązujących NDP dla fludioksonilu w dyniowatych z jadalną skórką i rzodkiewkach). Dziennik EFSA 2013, 11(2):3113 [s. 25].

(11)  Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności: „Review of the existing maximum residue levels (MRLs) for thiobencarb according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005” (Przegląd dotychczasowych najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości (NDP) dla tiobenkarbu zgodnie z art. 12 rozporządzenia (WE) nr 396/2005). Dziennik EFSA 2011, 9(8):2341 [s. 17].

(12)  Dz.U. L 333 z 12.12.2008, s. 11.


ZAŁĄCZNIK

W załącznikach II, III i V do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 wprowadza się następujące zmiany:

1)

w załączniku II wprowadza się następujące zmiany:

a)

kolumny dotyczące substancji „bifenazan”, „chloroprofam” oraz „fenwalerat i esfenwalerat (suma izomerów RR & SS)” otrzymują brzmienie:

Pozostałości pestycydów i najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (mg/kg)

Numer kodu

Grupy i przykłady poszczególnych produktów, do których odnoszą się najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (NDP) (1)

Bifenazat (bifenazat plus diazen bifenazatu) (F)

Chloroprofam (F) (R)

Fenwalerat (wszelkie proporcje izomerów składowych (RR, SS, RS & SR) zawierających esfenwalerat) (F) (R)

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

0100000

1.

OWOCE, ŚWIEŻE LUB MROŻONE ORZECHY

 

0,01 (2)

 

0110000

(i)

Owoce cytrusowe

0,9

 

0,02 (2)

0110010

Grejpfruty (Pomarańcza olbrzymia, pomelo, sweeties, tangelo (oprócz minneoli), ugli i podobne mieszańce)

 

 

 

0110020

Pomarańcze (Pomarańcza bergamota, pomarańcza gorzka i podobne mieszańce)

 

 

 

0110030

Cytryny (Cedrat, cytryna, ręka Buddy (Citrus medica var. sarcodactylis))

 

 

 

0110040

Limy (limonki)

 

 

 

0110050

Mandarynki (Klementynki, tangeriny, minneola i podobne mieszańce tangor (Citrus reticulata x sinensis))

 

 

 

0110990

Pozostałe

 

 

 

0120000

(ii)

Orzechy z drzew orzechowych

0,2

 

0,05 (2)

0120010

Migdały

 

 

(+)

0120020

Orzechy brazylijskie

 

 

 

0120030

Orzechy nerkowca

 

 

 

0120040

Kasztany jadalne

 

 

 

0120050

Orzechy kokosowe

 

 

 

0120060

Orzechy laskowe (Filbert)

 

 

 

0120070

Orzechy makadamia

 

 

 

0120080

Orzeszki pekan

 

 

 

0120090

Orzeszki sosnowe

 

 

 

0120100

Pistacje

 

 

 

0120110

Orzechy włoskie

 

 

 

0120990

Pozostałe

 

 

 

0130000

(iii)

Owoce ziarnkowe

0,7 (+)

 

 

0130010

Jabłka (Jabłoń płonka)

 

 

0,1 (+)

0130020

Gruszki (Gruszka azjatycka)

 

 

0,1 (+)

0130030

Pigwy

 

 

0,02 (2)

0130040

Nieszpułka zwyczajna

 

 

0,02 (2)

0130050

Nieśplik japoński

 

 

0,02 (2)

0130990

Pozostałe

 

 

0,02 (2)

0140000

(iv)

Owoce pestkowe

2

 

 

0140010

Morele

 

 

0,2

0140020

Wiśnie i czereśnie (Czereśnia, wiśnia pospolita)

 

 

0,02 (2) (+)

0140030

Brzoskwinie (Nektaryny i podobne mieszańce)

 

 

0,2

0140040

Śliwki (Śliwka lubaszka, śliwa renkloda, śliwa mirabela, śliwa tarnina, głożyna pospolita/daktyl chiński/jujuba pospolita (Ziziphus zizyphus))

 

 

0,02 (2) (+)

0140990

Pozostałe

 

 

0,02 (2)

0150000

(v)

Jagody i drobne owoce

 

 

 

0151000

a)

Winogrona stołowe i do produkcji wina

0,7

 

0,3

0151010

Winogrona stołowe

 

 

 

0151020

Winogrona do produkcji wina

 

 

 

0152000

b)

Truskawki

3

 

0,02 (2) (+)

0153000

c)

Owoce leśne

7

 

0,02 (2)

0153010

Jeżyny

 

 

 

0153020

Jeżyny popielice (Krzyżówka maliny z jeżyną, malinojeżyna, owoce Boysenberry, maliny moroszki i inne mieszańce Rubus)

 

 

 

0153030

Maliny (Maliny moroszki, maliny tekszla (Rubus arcticus), krzyżówka maliny tekszli z maliną zwyczajną (Rubus arcticus x Rubus idaeus))

 

 

(+)

0153990

Pozostałe

 

 

 

0154000

d)

Inne drobne owoce i jagody

 

 

0,02 (2)

0154010

Borówki amerykańskie (Borówki czarne)

0,01 (2)

 

 

0154020

Żurawiny (Borówki brusznice/borówki czerwone (V. vitis-idaea))

0,01 (2)

 

 

0154030

Porzeczki (czerwone, czarne i białe)

0,7

 

 

0154040

Agrest (Włączając mieszańce z innymi gatunkami Ribes)

0,01 (2)

 

 

0154050

Róża dzika

0,01 (2)

 

 

0154060

Morwy (Chróścina jagodna zwana też: "poziomkowym drzewem")

0,01 (2)

 

 

0154070

Głóg (mediteranean medlar) (Aktinidia ostrolistna (Actinidia arguta))

0,01 (2)

 

 

0154080

Bez czarny (Aronia czarna, jarząb pospolity, kruszyna (rokitnik), głóg, jarząb brekinia i pozostałe jagody z drzew)

0,01 (2)

 

 

0154990

Pozostałe

0,01 (2)

 

 

0160000

(vi)

Owoce różne

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0161000

a)

Z jadalną skórką

 

 

 

0161010

Daktyle

 

 

 

0161020

Figi

 

 

 

0161030

Oliwki stołowe

 

 

 

0161040

Kumkwat (Marumi kumkwat, nagami kumkwat, limkwat (Citrus aurantifolia x Fortunella spp.))

 

 

 

0161050

Karambola (Bilimbi)

 

 

 

0161060

Kaki (szaron, persymon)

 

 

 

0161070

Czapetka kuminowa (śliwka jawajska) (Jabłko jawajskie, pomerac, różane jabłko, goździkowiec brazylijski, owoce goździkowca jednokwiatowego/grumichama (Eugenia uniflora))

 

 

 

0161990

Pozostałe

 

 

 

0162000

b)

Z niejadalną skórką, małe

 

 

 

0162010

Kiwi

 

 

 

0162020

Liczi (śliwa chińska) (Pulasan, rambutan, longan, mangostan, słodliwka pospolita/langsat, oszpilna jadalna/salak jadalny)

 

 

 

0162030

Owoce męczennicy

 

 

 

0162040

Owoc opuncji (cactus fruit)

 

 

 

0162050

Caimito

 

 

 

0162060

Oczar wirginijski (Wirginia kaki) (Diospyros digyna, kazimira jadalna (Casimiroa edulis) Llave (Pouteria viridis), canistel (Pouteria campechiana) i Calocarpum sapota)

 

 

 

0162990

Pozostałe

 

 

 

0163000

c)

Z niejadalną skórką, duże

 

 

 

0163010

Awokado

 

 

 

0163020

Banany (Musa acuminata, plantany, banan jabłkowy)

 

 

 

0163030

Mango

 

 

 

0163040

Papaja

 

 

 

0163050

Granaty

 

 

 

0163060

Flaszowiec peruwiański (czerymoja, jabłko budyniowe) (Flaszowiec siatkowaty, flaszowiec łuskowaty, ilama (Annona diversifolia) i pozostałe średnich rozmiarów owoce Annonnacea)

 

 

 

0163070

Guajawa (Pitaja/smoczy owoc (Hylocereus undatus))

 

 

 

0163080

Ananasy

 

 

 

0163090

Chlebowiec właściwy (Jackfruit)

 

 

 

0163100

Durian (rościan)

 

 

 

0163110

Flaszowiec miękkociernisty

 

 

 

0163990

Pozostałe

 

 

 

0200000

2.

WARZYWA ŚWIEŻE LUB MROŻONE

 

 

 

0210000

(i)

Warzywa korzeniowe i bulwiaste

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0211000

a)

Ziemniaki

 

10 (+)

 

0212000

b)

Tropikalne warzywa korzeniowe i bulwiaste

 

0,01 (2)

 

0212010

Maniok (Dasheen, eddoe/Japanese taro, tannia)

 

 

 

0212020

Słodkie ziemniaki

 

 

 

0212030

Pochrzyn (Kłębiany kątowate (Pacchyrhizus erosus, yam bean), Mexican yam bean)

 

 

 

0212040

Maranta trzcinowata

 

 

 

0212990

Pozostałe

 

 

 

0213000

c)

Pozostałe warzywa korzeniowe i bulwiaste oprócz buraka cukrowego

 

 

 

0213010

Buraki

 

0,01 (2)

 

0213020

Marchew

 

0,01 (2)

(+)

0213030

Seler korzeniowy

 

0,05 (2) (+)

 

0213040

Chrzan pospolity (Korzenie dzięgielu, korzenie lubczyku ogrodowego, korzenie goryczki)

 

0,01 (2)

(+)

0213050

Karczoch jerozolimski (Słonecznik bulwiasty – topinambur) (Czyściec bulwiasty)

 

0,01 (2)

 

0213060

Pasternak

 

0,01 (2)

 

0213070

Pietruszka zwyczajna - korzeń

 

0,01 (2)

(+)

0213080

Rzodkiewka (Rzodkiew czarna, rzodkiew oleista, rzodkiew mała i podobne odmiany, cibora jadalna (Cyperus esculentus))

 

0,01 (2)

(+)

0213090

Salsefia (Skorzonera, ostropest plamisty/skolimus hiszpański, łopian większy)

 

0,01 (2)

 

0213100

Brukiew

 

0,01 (2)

 

0213110

Rzepa

 

0,01 (2)

 

0213990

Pozostałe

 

0,01 (2)

 

0220000

(ii)

Warzywa cebulowe

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0220010

Czosnek

 

0,01 (2)

(+)

0220020

Cebula (Pozostałe cebule, cebula srebrzysta)

 

0,05 (2) (+)

(+)

0220030

Szalotka

 

0,05 (2) (+)

 

0220040

Dymka i cebula siedmiolatka (Pozostałe cebule szczypiorowe i podobne odmiany)

 

0,01 (2)

 

0220990

Pozostałe

 

0,01 (2)

 

0230000

(iii)

Warzywa owocowe

 

0,01 (2)

 

0231000

a)

Rośliny psiankowate

 

 

 

0231010

Pomidory (Pomidory drobnoowocowe (czereśniowe), Physalis spp./miechunka, kolcowój pospolity i kolcowój chiński (Lycium barbarum i L. chinense), pomidor drzewiasty)

0,5

 

0,1

0231020

Papryka (Papryka ostra (chili, papryka krzewiasta))

3

 

0,02 (2) (+)

0231030

Bakłażan (oberżyna) (Psianka melonowa (pepino), antroewa/bakłażan biały (S. macrocarpon))

0,5

 

0,06

0231040

Ketmia jadalna (okra), ketmia piżmowa

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0231990

Pozostałe

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0232000

b)

Dyniowate – z jadalną skórką

0,5

 

0,02 (2) (+)

0232010

Ogórki

 

 

 

0232020

Korniszony

 

 

 

0232030

Cukinie (Kabaczek, dynia (patison), tykwa pospolita/lauki (Lagenaria siceraria), kolczoch jadalny, sopropo/gorzki melon/przepękla ogórkowata, gurdlina ogórkowata, trukwa ostrokątna/teroi)

 

 

 

0232990

Pozostałe

 

 

 

0233000

c)

Dyniowate – z niejadalną skórką

0,5

 

0,02 (2)

0233010

Melony (Ogórek kiwano (melon rogowaty))

 

 

(+)

0233020

Dynie (Dynia olbrzymia (późna odmiana))

 

 

 

0233030

Arbuzy

 

 

 

0233990

Pozostałe

 

 

 

0234000

d)

Kukurydza cukrowa (Kukurydza miniaturowa)

0,01 (2)

 

0,02 (2) (+)

0239000

e)

Pozostałe warzywa o jadalnych owocach

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0240000

(iv)

Warzywa kapustne

0,01 (2)

0,01 (2)

 

0241000

a)

Kapustne kwitnące

 

 

0,02 (2) (+)

0241010

Brokuły (Odmiana kalabryjska, Brassica ruvo, brokuł chiński)

 

 

 

0241020

Kalafiory

 

 

 

0241990

Pozostałe

 

 

 

0242000

b)

Kapustne głowiaste

 

 

 

0242010

Brukselka

 

 

0,05 (+)

0242020

Kapusta głowiasta (Kapusta głowiasta, kapusta głowiasta czerwona, kapusta włoska, kapusta głowiasta biała)

 

 

0,08

0242990

Pozostałe

 

 

0,02 (2)

0243000

c)

Kapustne liściowe

 

 

0,02 (2)

0243010

Kapusta pekińska (Kapusta sitowa, pak choi, kapusta chińska/tai goo choi, kapusta choi sum, kapusta pekińska/pe-tsai)

 

 

 

0243020

Kale (Borecole/jarmuż średniowysoki kędzierzawy, kapusta pastewna, couve-galega, couve-portuguesa, kapusta bezgłowa zielona)

 

 

 

0243990

Pozostałe

 

 

 

0244000

d)

Kalarepa

 

 

0,02 (2)

0250000

(v)

Warzywa liściowe i świeże zioła

 

 

 

0251000

a)

Sałata i inne warzywa sałatowe w tym kapustne

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0251010

Roszpunka warzywna (Roszpunka jadalna)

 

0,01 (2)

 

0251020

Sałata (Sałata głowiasta, lollo rosso (sałata krojona), sałata lodowa, sałata rzymska (cos))

 

0,05 (2) (+)

(+)

0251030

Endywia (cykoria endywia) (Dzika endywia, endywia czerwonolistna, endywia, endywia kędzierzawa, cykoria sałatowa (C. endivia var. crispum/C. intybus var. foliosum), zielone części mniszka lekarskiego)

 

0,05 (2) (+)

 

0251040

Rzeżucha (Kiełki fasoli mung, kiełki lucerny)

 

0,01 (2)

 

0251050

Gorycznik wiosenny

 

0,01 (2)

 

0251060

Rokietta siewna, rukola (Dwurząd (Diplotaxis spp.))

 

0,05 (2) (+)

 

0251070

Gorczyca sarepska

 

0,01 (2)

 

0251080

Liście i pędy kapustnych, w tym nać rzepy (Mizuna, liście grochu i rzodkwi i inne liście, w tym gatunku brassica (zbiór do czasu tworzenia się 8 listka), liście kalarepy )

 

0,01 (2)

 

0251990

Pozostałe

 

0,01 (2)

 

0252000

b)

Szpinak i podobne (liście)

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0252010

Szpinak (Szpinak nowozelandzki, Amaranthus powellii (pak-khom, tampara), liście żółtosoczy strzałkowatej, bitterblad/bitawiri (Cestrum latifolium), zatrwian)

 

0,05 (2) (+)

(+)

0252020

Portulaka pospolita (Portulaka zimowa (miner’s lettuce), portulaka ogrodowa, portulaka pospolita, szczaw zwyczajny, soliród, solanka sodowa (Salsola soda))

 

0,01 (2)

 

0252030

Boćwina (Liście buraka ćwikłowego)

 

0,01 (2)

 

0252990

Pozostałe

 

0,01 (2)

 

0253000

c)

Liście winorośli (Basella alba, liście bananowca, Acacia pennata)

0,01 (2)

0,01 (2)

0,02 (2)

0254000

d)

Rukiew wodna (Wilec wodny/szpinak wodny/kangkung (Ipomoea aquatica), Marsilea crenata, mimoza wodna)

0,01 (2)

0,01 (2)

0,02 (2)

0255000

e)

Cykoria warzywna (liściasta, brukselska)

0,01 (2)

0,05 (2) (+)

0,02 (2)

0256000

f)

Zioła

 

0,02 (2)

0,05 (2)

0256010

Trybula

0,02 (2)

 

 

0256020

Szczypiorek

0,02 (2)

 

 

0256030

Liście selera (Koper włoski, kolendra siewna, koper, kminek, lubczyk ogrodowy, dzięgiel, marchewnik anyżowy i liście innych selerowatych (baldaszkowatych), mikołajek (Eryngium foetidum))

0,02 (2)

 

 

0256040

Pietruszka – nać (Liście pietruszki korzeniowej)

0,02 (2)

 

(+)

0256050

Szałwia (Cząber górski, cząber ogrodowy, liście Borago officinalis)

0,02 (2)

 

 

0256060

Rozmaryn

0,02 (2)

 

 

0256070

Tymianek (Majeranek, oregano)

0,02 (2)

 

 

0256080

Bazylia (Melisa lekarska, mięta, mięta pieprzowa, bazylia azjatycka, bazylia pospolita, bazylia amerykańska, kwiaty jadalne (aksamitka wzniesiona i inne), wąkrotka azjatycka (Centella asiatica), liście dzikiego betelu (Piper sarmentosum), liście curry)

40

 

 

0256090

Liście laurowe (laurel) (Palczatka cytrynowa)

0,02 (2)

 

 

0256100

Estragon (Hizop)

0,02 (2)

 

 

0256990

Pozostałe

0,02 (2)

 

 

0260000

(vi)

Warzywa strączkowe (świeże)

 

0,01 (2)

 

0260010

Fasola (w strąkach) (Fasola szparagowa, fasola wielokwiatowa, slicing bean, Vigna unguiculata subsp. sesquipedalis, nasiona guar, ziarna soi)

7

 

0,1

0260020

Fasola (bez strąków) (Bób, fasola szparagowa, fasola jaś, fasola półksiężycowata, fasolnik chiński (Vigna unguiculata))

0,4

 

0,02 (2)

0260030

Groch (w strąkach) (Groszek śnieżny/groszek cukrowy)

7

 

0,1

0260040

Groch (bez strąków) (Groch siewny, groszek zielony, ciecierzyca)

0,4

 

0,02 (2)

0260050

Soczewica

0,4

 

0,02 (2)

0260990

Pozostałe

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0270000

(vii)

Warzywa łodygowe (świeże)

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0270010

Szparagi

 

0,01 (2)

 

0270020

Karczochy (Łodygi Borago officinalis)

 

0,01 (2) (+)

 

0270030

Seler

 

0,05 (2) (+)

 

0270040

Koper włoski

 

0,05 (2) (+)

 

0270050

Karczochy kuliste (Kwiat bananowca)

 

0,01 (2)

 

0270060

Por

 

0,01 (2)

(+)

0270070

Rabarbar

 

0,01 (2)

 

0270080

Pędy bambusa

 

0,01 (2)

 

0270090

Rdzenie palmowe

 

0,01 (2)

 

0270990

Pozostałe

 

0,01 (2)

 

0280000

(viii)

Grzyby

0,01 (2)

0,01 (2)

0,02 (2)

0280010

Grzyby uprawne (Pieczarka dwuzarodnikowa, boczniak ostrygowaty, twardziak shiitake, grzybnia (części wegetatywne))

 

 

 

0280020

Grzyby dzikie (Pieprznik jadalny, trufle, smardze, borowik szlachetny)

 

 

 

0280990

Pozostałe

 

 

 

0290000

(ix)

Wodorosty morskie

0,01 (2)

0,01 (2)

0,02 (2)

0300000

3.

NASIONA ROŚLIN STRĄCZKOWYCH, SUCHE

 

0,01 (2)

0,02 (2)

0300010

Fasola (Bób, fasola zwykła, fasola jaś, fasola półksiężycowata, fasola polna, fasolnik chiński (Vigna unguiculata))

0,3

 

 

0300020

Soczewica

0,01 (2)

 

(+)

0300030

Groch (Ciecierzyca, groch polny, groszek siewny)

0,01 (2)

 

 

0300040

Łubin

0,01 (2)

 

 

0300990

Pozostałe

0,01 (2)

 

 

0400000

4.

NASIONA I OWOCE OLEISTE

 

0,01 (2)

0,05 (2)

0401000

(i)

Nasiona oleiste

 

 

 

0401010

Siemię lniane

0,02 (2)

 

 

0401020

Orzeszki ziemne

0,02 (2)

 

 

0401030

Mak

0,02 (2)

 

 

0401040

Ziarna sezamu

0,02 (2)

 

 

0401050

Ziarna słonecznika

0,02 (2)

 

 

0401060

Nasiona rzepaku (Brukiew, rzepik)

0,02 (2)

 

 

0401070

Ziarna soi

0,02 (2)

 

 

0401080

Nasiona gorczycy

0,02 (2)

 

 

0401090

Nasiona bawełny

0,3

 

 

0401100

Nasiona dyni (Nasiona innych dyniowatych)

0,02 (2)

 

 

0401110

Krokosz balwierski

0,02 (2)

 

 

0401120

Ogórecznik (Żmijowiec babkowaty (Echium plantagineum), nawrot polny (Buglossoides arvensis))

0,02 (2)

 

 

0401130

Lnicznik właściwy

0,02 (2)

 

 

0401140

Konopie

0,02 (2)

 

 

0401150

Rącznik pospolity

0,02 (2)

 

 

0401990

Pozostałe

0,02 (2)

 

 

0402000

(ii)

Owoce oleiste

0,02 (2)

 

 

0402010

Oliwki do produkcji oliwy

 

 

 

0402020

Orzechy palmowe (nasiona palmy oleistej)

 

 

 

0402030

Olejowiec gwinejski

 

 

 

0402040

Drzewo kapokowe

 

 

 

0402990

Pozostałe

 

 

 

0500000

5.

ZBOŻA

0,01 (2)

0,01 (2)

 

0500010

Jęczmień

 

 

0,3 (+)

0500020

Gryka zwyczajna (Szarłat, komosa ryżowa)

 

 

0,02 (2)

0500030

Kukurydza

 

 

0,02 (2) (+)

0500040

Proso zwyczajne (Włośnica ber, miłka abisyńska, manneczka łękowata/korakan (Eleusine coracana), rosplenica perłowa)

 

 

0,02 (2)

0500050

Owies zwyczajny

 

 

0,3 (+)

0500060

Ryż (Zizania wodna/dziki ryż (Zizania aquatica))

 

 

0,02 (2)

0500070

Żyto

 

 

0,2 (+)

0500080

Sorgo

 

 

0,02 (2) (+)

0500090

Pszenica (Orkisz, pszenżyto)

 

 

0,2 (+)

0500990

Pozostałe (Ziarno mozgi kanaryjskiej/siemię kanarkowe (Phalaris canariensis))

 

 

0,02 (2)

0600000

6.

HERBATA, KAWA, NAPARY ZIOŁOWE I KAKAO

0,05 (2)

0,05 (2)

0,1 (2)

0610000

(i)

Herbata

 

 

 

0620000

(ii)

Ziarna kawy

 

 

 

0630000

(iii)

Napary ziołowe (suszone)

 

 

 

0631000

a)

Kwiaty

 

 

 

0631010

Kwiaty rumianku

 

(+)

 

0631020

Kwiat malwy sudańskiej

 

(+)

 

0631030

Płatki róży

 

(+)

 

0631040

Kwiaty jaśminu (Kwiaty dzikiego bzu czarnego (Sambucus nigra))

 

(+)

 

0631050

Lipa drobnoziarnista

 

(+)

 

0631990

Pozostałe

 

 

 

0632000

b)

Liście

 

 

 

0632010

Liście truskawki

 

 

 

0632020

Liście rooibos (Liście miłorzębu)

 

 

 

0632030

Ostrokrzew paragwajski

 

 

 

0632990

Pozostałe

 

 

 

0633000

c)

Korzenie

 

 

 

0633010

Korzeń waleriany

 

 

 

0633020

Korzeń żeńszenia

 

 

 

0633990

Pozostałe

 

 

 

0639000

d)

Pozostałe napary ziołowe

 

 

 

0640000

(iv)

Ziarna kakaowe (fermentowane lub suszone)

 

 

 

0650000

(v)

Chleb świętojański (st johns bread)

 

 

 

0700000

7.

CHMIEL (suszony)

20

0,05 (2)

0,1 (2)

0800000

8.

PRZYPRAWY

 

 

 

0810000

(i)

Nasiona

0,05 (2)

0,05 (2)

0,1 (2) (+)

0810010

Anyż

 

 

 

0810020

Czarnuszka siewna

 

 

 

0810030

Nasiona selera zwyczajnego (Nasiona lubczyku ogrodowego)

 

 

 

0810040

Kolendra

 

 

 

0810050

Kmin rzymski

 

 

 

0810060

Koper ogrodowy

 

 

 

0810070

Koper włoski

 

 

 

0810080

Kozieradka pospolita

 

 

 

0810090

Gałka muszkatołowa

 

 

 

0810990

Pozostałe

 

 

 

0820000

(ii)

Owoce i jagody

0,05 (2)

0,05 (2) (+)

0,1 (2)

0820010

Ziele angielskie

 

 

 

0820020

Pieprz syczuański (żółtodrzew pieprzowy, pieprz japoński)

 

 

 

0820030

Kminek

 

 

 

0820040

Kardamon malabarski

 

 

 

0820050

Jagody jałowca

 

 

 

0820060

Pieprz, czarny, zielony i biały (Pieprz długi, pieprz różowy)

 

 

 

0820070

Wanilia płaskolistna

 

 

 

0820080

Tamarynd

 

 

 

0820990

Pozostałe

 

 

 

0830000

(iii)

Kora

0,05 (2)

0,05 (2)

0,1 (2)

0830010

Cynamon (Kasja)

 

 

 

0830990

Pozostałe

 

 

 

0840000

(iv)

Korzenie lub kłącza

 

 

 

0840010

Lukrecja

0,05 (2)

0,05 (2)

0,1 (2)

0840020

Imbir

0,05 (2)

0,05 (2)

0,1 (2)

0840030

Kurkuma

0,05 (2)

0,05 (2)

0,1 (2)

0840040

Chrzan pospolity

(+)

(+)

(+)

0840990

Pozostałe

0,05 (2)

0,05 (2)

0,1 (2)

0850000

(v)

Pąki

0,05 (2)

0,05 (2)

0,1 (2)

0850010

Goździki

 

 

 

0850020

Kapary

 

 

 

0850990

Pozostałe

 

 

 

0860000

(vi)

Słupki kwiatowe

0,05 (2)

0,05 (2)

0,1 (2)

0860010

Szafran

 

 

 

0860990

Pozostałe

 

 

 

0870000

(vii)

Osnówka nasienia

0,05 (2)

0,05 (2)

0,1 (2)

0870010

Kwiat muszkatołowy

 

 

 

0870990

Pozostałe

 

 

 

0900000

9.

ROŚLINY CUKRODAJNE

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0900010

Burak cukrowy (korzeń)

 

0,01 (2)

 

0900020

Trzcina cukrowa

 

0,01 (2)

 

0900030

Cykoria podróżnik korzenie

 

0,05 (2) (+)

 

0900990

Pozostałe

 

0,01 (2)

 

1000000

10.

PRODUKTY POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO-ZWIERZĘTA LĄDOWE

 

 

 

1010000

(i)

Tkanka

 

 

 

1011000

a)

Świnie

 

 

(+)

1011010

Mięśnie

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

1011020

Tłuszcz

0,05

0,05 (2)

0,03

1011030

Wątroba

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

1011040

Nerka

0,01 (2)

0,2

0,02 (2)

1011050

Podroby jadalne

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

1011990

Pozostałe

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

1012000

b)

Bydło

 

 

(+)

1012010

Mięśnie

0,01 (2)

0,05 (2)

0,025

1012020

Tłuszcz

0,05

0,05 (2)

0,25

1012030

Wątroba

0,01 (2)

0,05 (2)

0,07

1012040

Nerka

0,01 (2)

0,2

0,05

1012050

Podroby jadalne

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

1012990

Pozostałe

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

1013000

c)

Owce

 

 

(+)

1013010

Mięśnie

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

1013020

Tłuszcz

0,05

0,05 (2)

0,2

1013030

Wątroba

0,01 (2)

0,05 (2)

0,07

1013040

Nerka

0,01 (2)

0,2

0,05

1013050

Podroby jadalne

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

1013990

Pozostałe

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

1014000

d)

Kozy

 

 

(+)

1014010

Mięśnie

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

1014020

Tłuszcz

0,05

0,05 (2)

0,2

1014030

Wątroba

0,01 (2)

0,05 (2)

0,07

1014040

Nerka

0,01 (2)

0,2

0,05

1014050

Podroby jadalne

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

1014990

Pozostałe

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

1015000

e)

Konie, osły, muły lub osłomuły

 

 

(+)

1015010

Mięśnie

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

1015020

Tłuszcz

0,05

0,05 (2)

0,2

1015030

Wątroba

0,01 (2)

0,05 (2)

0,07

1015040

Nerka

0,01 (2)

0,2

0,05

1015050

Podroby jadalne

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

1015990

Pozostałe

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

1016000

f)

Drób - kury, gęsi, kaczki, indyki, perliczki, strusie, gołębie

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2) (+)

1016010

Mięśnie

 

(+)

 

1016020

Tłuszcz

 

(+)

 

1016030

Wątroba

 

(+)

 

1016040

Nerka

 

 

 

1016050

Podroby jadalne

 

 

 

1016990

Pozostałe

 

 

 

1017000

g)

Inne zwierzęta hodowlane (Królik, kangur, zwierzyna płowa)

 

 

(+)

1017010

Mięśnie

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

1017020

Tłuszcz

0,05

0,05 (2)

0,2

1017030

Wątroba

0,01 (2)

0,05 (2)

0,07

1017040

Nerka

0,01 (2)

0,2

0,05

1017050

Podroby jadalne

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

1017990

Pozostałe

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

1020000

(ii)

Mleko

0,01 (2)

0,05 (2)

(+)

1020010

Bydło

 

 

0,04

1020020

Owce

 

 

0,02 (2)

1020030

Kozy

 

 

0,02 (2)

1020040

Konie

 

 

0,02 (2)

1020990

Pozostałe

 

 

0,02 (2)

1030000

(iii)

Jaja ptasie

0,01 (2)

0,05 (2) (+)

0,02 (2) (+)

1030010

Kury

 

 

 

1030020

Kaczki

 

 

 

1030030

Gęsi

 

 

 

1030040

Przepiórki

 

 

 

1030990

Pozostałe

 

 

 

1040000

(iv)

Miód (Mleczko pszczele, pyłek kwiatowy, miód w plastrze)

0,05 (2)

0,05 (2)

0,05 (2)

1050000

(v)

Płazy i gady (Żabie udka, krokodyle)

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2) (+)

1060000

(vi)

Ślimaki

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2) (+)

1070000

(vii)

Inne produkty ze zwierząt lądowych (Zwierzęta łowne)

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2) (+)

b)

dodaje się kolumnę dotyczącą fludioksonilu w brzmieniu:

Pozostałości pestycydów i najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (mg/kg)

Numer kodu

Grupy i przykłady poszczególnych produktów, do których odnoszą się najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (NDP) (3)

Fludioksonil (F) (R)

(1)

(2)

(3)

0100000

1.

OWOCE, ŚWIEŻE LUB MROŻONE ORZECHY

 

0110000

(i)

Owoce cytrusowe

10

0110010

Grejpfruty (Pomarańcza olbrzymia, pomelo, sweeties, tangelo (oprócz minneoli), ugli i podobne mieszańce)

 

0110020

Pomarańcze (Pomarańcza bergamota, pomarańcza gorzka i podobne mieszańce)

 

0110030

Cytryny (Cedrat, cytryna, ręka Buddy (Citrus medica var. sarcodactylis))

 

0110040

Limy (limonki)

 

0110050

Mandarynki (Klementynki, tangeriny, minneola i podobne mieszańce tangor (Citrus reticulata x sinensis))

 

0110990

Pozostałe

 

0120000

(ii)

Orzechy z drzew orzechowych

 

0120010

Migdały

0,01 (4)

0120020

Orzechy brazylijskie

0,01 (4)

0120030

Orzechy nerkowca

0,01 (4)

0120040

Kasztany jadalne

0,01 (4)

0120050

Orzechy kokosowe

0,01 (4)

0120060

Orzechy laskowe (Filbert)

0,01 (4)

0120070

Orzechy makadamia

0,01 (4)

0120080

Orzeszki pekan

0,01 (4)

0120090

Orzeszki sosnowe

0,01 (4)

0120100

Pistacje

0,2

0120110

Orzechy włoskie

0,01 (4)

0120990

Pozostałe

0,01 (4)

0130000

(iii)

Owoce ziarnkowe

5

0130010

Jabłka (Jabłoń płonka)

 

0130020

Gruszki (Gruszka azjatycka)

 

0130030

Pigwy

 

0130040

Nieszpułka zwyczajna

 

0130050

Nieśplik japoński

 

0130990

Pozostałe

 

0140000

(iv)

Owoce pestkowe

 

0140010

Morele

5

0140020

Wiśnie i czereśnie (Czereśnia, wiśnia pospolita)

5

0140030

Brzoskwinie (Nektaryny i podobne mieszańce)

10

0140040

Śliwki (Śliwka lubaszka, śliwa renkloda, śliwa mirabela, śliwa tarnina, głożyna pospolita/daktyl chiński/jujuba pospolita (Ziziphus zizyphus))

5

0140990

Pozostałe

0,01 (4)

0150000

(v)

Jagody i drobne owoce

 

0151000

a)

Winogrona stołowe i do produkcji wina

 

0151010

Winogrona stołowe

5

0151020

Winogrona do produkcji wina

4

0152000

b)

Truskawki

4 (+)

0153000

c)

Owoce leśne

5

0153010

Jeżyny

 

0153020

Jeżyny popielice (Krzyżówka maliny z jeżyną, malinojeżyna, owoce Boysenberry, maliny moroszki i inne mieszańce Rubus)

 

0153030

Maliny (Maliny moroszki, maliny tekszla (Rubus arcticus), krzyżówka maliny tekszli z maliną zwyczajną (Rubus arcticus x Rubus idaeus))

 

0153990

Pozostałe

 

0154000

d)

Inne drobne owoce i jagody

 

0154010

Borówki amerykańskie (Borówki czarne)

2

0154020

Żurawiny (Borówki brusznice/borówki czerwone (V. vitis-idaea))

2

0154030

Porzeczki (czerwone, czarne i białe)

2

0154040

Agrest (Włączając mieszańce z innymi gatunkami Ribes)

2

0154050

Róża dzika

0,01 (4)

0154060

Morwy (Chróścina jagodna zwana też: "poziomkowym drzewem")

0,01 (4)

0154070

Głóg (mediteranean medlar) (Aktinidia ostrolistna (Actinidia arguta))

0,01 (4)

0154080

Bez czarny (Aronia czarna, jarząb pospolity, kruszyna (rokitnik), głóg, jarząb brekinia i pozostałe jagody z drzew)

0,8

0154990

Pozostałe

0,01 (4)

0160000

(vi)

Owoce różne

 

0161000

a)

Z jadalną skórką

0,01 (4)

0161010

Daktyle

 

0161020

Figi

 

0161030

Oliwki stołowe

 

0161040

Kumkwat (Marumi kumkwat, nagami kumkwat, limkwat (Citrus aurantifolia x Fortunella spp.))

 

0161050

Karambola (Bilimbi)

 

0161060

Kaki (szaron, persymon)

 

0161070

Czapetka kuminowa (śliwka jawajska) (Jabłko jawajskie, pomerac, różane jabłko, goździkowiec brazylijski, owoce goździkowca jednokwiatowego/grumichama (Eugenia uniflora))

 

0161990

Pozostałe

 

0162000

b)

Z niejadalną skórką, małe

 

0162010

Kiwi

15

0162020

Liczi (śliwa chińska) (Pulasan, rambutan, longan, mangostan, słodliwka pospolita/langsat, oszpilna jadalna/salak jadalny)

0,01 (4)

0162030

Owoce męczennicy

0,01 (4)

0162040

Owoc opuncji (cactus fruit)

0,01 (4)

0162050

Caimito

0,01 (4)

0162060

Oczar wirginijski (Wirginia kaki) (Diospyros digyna, kazimira jadalna (Casimiroa edulis) Llave (Pouteria viridis), canistel (Pouteria campechiana) i Calocarpum sapota)

0,01 (4)

0162990

Pozostałe

0,01 (4)

0163000

c)

Z niejadalną skórką, duże

 

0163010

Awokado

0,01 (4)

0163020

Banany (Musa acuminata, plantany, banan jabłkowy)

0,01 (4)

0163030

Mango

1

0163040

Papaja

0,01 (4)

0163050

Granaty

3

0163060

Flaszowiec peruwiański (czerymoja, jabłko budyniowe) (Flaszowiec siatkowaty, flaszowiec łuskowaty, ilama (Annona diversifolia) i pozostałe średnich rozmiarów owoce Annonnacea)

0,01 (4)

0163070

Guajawa (Pitaja/smoczy owoc (Hylocereus undatus))

0,01 (4)

0163080

Ananasy

0,01 (4)

0163090

Chlebowiec właściwy (Jackfruit)

0,01 (4)

0163100

Durian (rościan)

0,01 (4)

0163110

Flaszowiec miękkociernisty

0,01 (4)

0163990

Pozostałe

0,01 (4)

0200000

2.

WARZYWA ŚWIEŻE LUB MROŻONE

 

0210000

(i)

Warzywa korzeniowe i bulwiaste

 

0211000

a)

Ziemniaki

0,06

0212000

b)

Tropikalne warzywa korzeniowe i bulwiaste

 

0212010

Maniok (Dasheen, eddoe/Japanese taro, tannia)

0,01 (4)

0212020

Słodkie ziemniaki

10

0212030

Pochrzyn (Kłębiany kątowate (Pacchyrhizus erosus, yam bean), Mexican yam bean)

10

0212040

Maranta trzcinowata

0,01 (4)

0212990

Pozostałe

0,01 (4)

0213000

c)

Pozostałe warzywa korzeniowe i bulwiaste oprócz buraka cukrowego

 

0213010

Buraki

1

0213020

Marchew

1

0213030

Seler korzeniowy

0,2

0213040

Chrzan pospolity (Korzenie dzięgielu, korzenie lubczyku ogrodowego, korzenie goryczki)

1

0213050

Karczoch jerozolimski (Słonecznik bulwiasty – topinambur) (Czyściec bulwiasty)

0,01 (4)

0213060

Pasternak

1

0213070

Pietruszka zwyczajna - korzeń

1

0213080

Rzodkiewka (Rzodkiew czarna, rzodkiew oleista, rzodkiew mała i podobne odmiany, cibora jadalna (Cyperus esculentus))

0,1

0213090

Salsefia (Skorzonera, ostropest plamisty/skolimus hiszpański, łopian większy)

1

0213100

Brukiew

0,01 (4)

0213110

Rzepa

0,01 (4)

0213990

Pozostałe

0,01 (4)

0220000

(ii)

Warzywa cebulowe

 

0220010

Czosnek

0,02

0220020

Cebula (Pozostałe cebule, cebula srebrzysta)

0,5

0220030

Szalotka

0,02

0220040

Dymka i cebula siedmiolatka (Pozostałe cebule szczypiorowe i podobne odmiany)

5

0220990

Pozostałe

0,01 (4)

0230000

(iii)

Warzywa owocowe

 

0231000

a)

Rośliny psiankowate

 

0231010

Pomidory (Pomidory drobnoowocowe (czereśniowe), Physalis spp./miechunka, kolcowój pospolity i kolcowój chiński (Lycium barbarum i L. chinense), pomidor drzewiasty)

0,9

0231020

Papryka (Papryka ostra (chili, papryka krzewiasta))

1

0231030

Bakłażan (oberżyna) (Psianka melonowa (pepino), antroewa/bakłażan biały (S. macrocarpon))

0,4

0231040

Ketmia jadalna (okra), ketmia piżmowa

0,01 (4)

0231990

Pozostałe

0,01 (4)

0232000

b)

Dyniowate – z jadalną skórką

0,4

0232010

Ogórki

 

0232020

Korniszony

 

0232030

Cukinie (Kabaczek, dynia (patison), tykwa pospolita/lauki (Lagenaria siceraria), kolczoch jadalny, sopropo/gorzki melon/przepękla ogórkowata, gurdlina ogórkowata, trukwa ostrokątna/teroi)

 

0232990

Pozostałe

 

0233000

c)

Dyniowate – z niejadalną skórką

0,3

0233010

Melony (Ogórek kiwano (melon rogowaty))

 

0233020

Dynie (Dynia olbrzymia (późna odmiana))

 

0233030

Arbuzy

 

0233990

Pozostałe

 

0234000

d)

Kukurydza cukrowa (Kukurydza miniaturowa)

0,01 (4)

0239000

e)

Pozostałe warzywa o jadalnych owocach

0,01 (4)

0240000

(iv)

Warzywa kapustne

 

0241000

a)

Kapustne kwitnące

 

0241010

Brokuły (Odmiana kalabryjska, Brassica ruvo, brokuł chiński)

0,7

0241020

Kalafiory

0,01 (4)

0241990

Pozostałe

0,01 (4)

0242000

b)

Kapustne głowiaste

 

0242010

Brukselka

0,01 (4)

0242020

Kapusta głowiasta (Kapusta głowiasta, kapusta głowiasta czerwona, kapusta włoska, kapusta głowiasta biała)

2

0242990

Pozostałe

0,01 (4)

0243000

c)

Kapustne liściowe

 

0243010

Kapusta pekińska (Kapusta sitowa, pak choi, kapusta chińska/tai goo choi, kapusta choi sum, kapusta pekińska/pe-tsai)

10

0243020

Kale (Borecole/jarmuż średniowysoki kędzierzawy, kapusta pastewna, couve-galega, couve-portuguesa, kapusta bezgłowa zielona)

0,01 (4)

0243990

Pozostałe

0,01 (4)

0244000

d)

Kalarepa

0,01 (4)

0250000

(v)

Warzywa liściowe i świeże zioła

 

0251000

a)

Sałata i inne warzywa sałatowe w tym kapustne

15

0251010

Roszpunka warzywna (Roszpunka jadalna)

 

0251020

Sałata (Sałata głowiasta, lollo rosso (sałata krojona), sałata lodowa, sałata rzymska (cos))

 

0251030

Endywia (cykoria endywia) (Dzika endywia, endywia czerwonolistna, endywia, endywia kędzierzawa, cykoria sałatowa (C. endivia var. crispum/C. intybus var. foliosum), zielone części mniszka lekarskiego)

 

0251040

Rzeżucha (Kiełki fasoli mung, kiełki lucerny)

 

0251050

Gorycznik wiosenny

 

0251060

Rokietta siewna, rukola (Dwurząd (Diplotaxis spp.))

 

0251070

Gorczyca sarepska

 

0251080

Liście i pędy kapustnych, w tym nać rzepy (Mizuna, liście grochu i rzodkwi i inne liście, w tym gatunku brassica (zbiór do czasu tworzenia się 8 listka), liście kalarepy )

 

0251990

Pozostałe

 

0252000

b)

Szpinak i podobne (liście)

15

0252010

Szpinak (Szpinak nowozelandzki, Amaranthus powellii (pak-khom, tampara), liście żółtosoczy strzałkowatej, bitterblad/bitawiri (Cestrum latifolium), zatrwian)

 

0252020

Portulaka pospolita (Portulaka zimowa (miner’s lettuce), portulaka ogrodowa, portulaka pospolita, szczaw zwyczajny, soliród, solanka sodowa (Salsola soda))

 

0252030

Boćwina (Liście buraka ćwikłowego)

 

0252990

Pozostałe

 

0253000

c)

Liście winorośli (Basella alba, liście bananowca, Acacia pennata)

0,01 (4)

0254000

d)

Rukiew wodna (Wilec wodny/szpinak wodny/kangkung (Ipomoea aquatica), Marsilea crenata, mimoza wodna)

10

0255000

e)

Cykoria warzywna (liściasta, brukselska)

0,02

0256000

f)

Zioła

15

0256010

Trybula

 

0256020

Szczypiorek

 

0256030

Liście selera (Koper włoski, kolendra siewna, koper, kminek, lubczyk ogrodowy, dzięgiel, marchewnik anyżowy i liście innych selerowatych (baldaszkowatych), mikołajek (Eryngium foetidum))

 

0256040

Pietruszka – nać (Liście pietruszki korzeniowej)

 

0256050

Szałwia (Cząber górski, cząber ogrodowy, liście Borago officinalis)

 

0256060

Rozmaryn

 

0256070

Tymianek (Majeranek, oregano)

 

0256080

Bazylia (Melisa lekarska, mięta, mięta pieprzowa, bazylia azjatycka, bazylia pospolita, bazylia amerykańska, kwiaty jadalne (aksamitka wzniesiona i inne), wąkrotka azjatycka (Centella asiatica), liście dzikiego betelu (Piper sarmentosum), liście curry)

 

0256090

Liście laurowe (laurel) (Palczatka cytrynowa)

 

0256100

Estragon (Hizop)

 

0256990

Pozostałe

 

0260000

(vi)

Warzywa strączkowe (świeże)

 

0260010

Fasola (w strąkach) (Fasola szparagowa, fasola wielokwiatowa, slicing bean, Vigna unguiculata subsp. sesquipedalis, nasiona guar, ziarna soi)

1

0260020

Fasola (bez strąków) (Bób, fasola szparagowa, fasola jaś, fasola półksiężycowata, fasolnik chiński (Vigna unguiculata))

0,05

0260030

Groch (w strąkach) (Groszek śnieżny/groszek cukrowy)

1

0260040

Groch (bez strąków) (Groch siewny, groszek zielony, ciecierzyca)

0,05

0260050

Soczewica

0,05

0260990

Pozostałe

0,01 (4)

0270000

(vii)

Warzywa łodygowe (świeże)

 

0270010

Szparagi

0,01 (4)

0270020

Karczochy (Łodygi Borago officinalis)

0,01 (4)

0270030

Seler

1,5

0270040

Koper włoski

0,05

0270050

Karczochy kuliste (Kwiat bananowca)

0,01 (4)

0270060

Por

0,01 (4)

0270070

Rabarbar

0,01 (4)

0270080

Pędy bambusa

0,01 (4)

0270090

Rdzenie palmowe

0,01 (4)

0270990

Pozostałe

0,01 (4)

0280000

(viii)

Grzyby

0,01 (4)

0280010

Grzyby uprawne (Pieczarka dwuzarodnikowa, boczniak ostrygowaty, twardziak shiitake, grzybnia (części wegetatywne))

 

0280020

Grzyby dzikie (Pieprznik jadalny, trufle, smardze, borowik szlachetny)

 

0280990

Pozostałe

 

0290000

(ix)

Wodorosty morskie

0,01 (4)

0300000

3.

NASIONA ROŚLIN STRĄCZKOWYCH, SUCHE

0,4

0300010

Fasola (Bób, fasola zwykła, fasola jaś, fasola półksiężycowata, fasola polna, fasolnik chiński (Vigna unguiculata))

 

0300020

Soczewica

 

0300030

Groch (Ciecierzyca, groch polny, groszek siewny)

 

0300040

Łubin

 

0300990

Pozostałe

 

0400000

4.

NASIONA I OWOCE OLEISTE

0,01 (4)

0401000

(i)

Nasiona oleiste

 

0401010

Siemię lniane

 

0401020

Orzeszki ziemne

 

0401030

Mak

 

0401040

Ziarna sezamu

 

0401050

Ziarna słonecznika

 

0401060

Nasiona rzepaku (Brukiew, rzepik)

 

0401070

Ziarna soi

 

0401080

Nasiona gorczycy

 

0401090

Nasiona bawełny

 

0401100

Nasiona dyni (Nasiona innych dyniowatych)

 

0401110

Krokosz balwierski

 

0401120

Ogórecznik (Żmijowiec babkowaty (Echium plantagineum), nawrot polny (Buglossoides arvensis))

 

0401130

Lnicznik właściwy

 

0401140

Konopie

 

0401150

Rącznik pospolity

 

0401990

Pozostałe

 

0402000

(ii)

Owoce oleiste

 

0402010

Oliwki do produkcji oliwy

 

0402020

Orzechy palmowe (nasiona palmy oleistej)

 

0402030

Olejowiec gwinejski

 

0402040

Drzewo kapokowe

 

0402990

Pozostałe

 

0500000

5.

ZBOŻA

0,01 (4)

0500010

Jęczmień

 

0500020

Gryka zwyczajna (Szarłat, komosa ryżowa)

 

0500030

Kukurydza

 

0500040

Proso zwyczajne (Włośnica ber, miłka abisyńska, manneczka łękowata/korakan (Eleusine coracana), rosplenica perłowa)

 

0500050

Owies zwyczajny

 

0500060

Ryż (Zizania wodna/dziki ryż (Zizania aquatica))

 

0500070

Żyto

 

0500080

Sorgo

 

0500090

Pszenica (Orkisz, pszenżyto)

 

0500990

Pozostałe (Ziarno mozgi kanaryjskiej/siemię kanarkowe (Phalaris canariensis))

 

0600000

6.

HERBATA, KAWA, NAPARY ZIOŁOWE I KAKAO

 

0610000

(i)

Herbata

0,05 (4)

0620000

(ii)

Ziarna kawy

0,05 (4)

0630000

(iii)

Napary ziołowe (suszone)

 

0631000

a)

Kwiaty

0,05 (4)

0631010

Kwiaty rumianku

 

0631020

Kwiat malwy sudańskiej

 

0631030

Płatki róży

 

0631040

Kwiaty jaśminu (Kwiaty dzikiego bzu czarnego (Sambucus nigra))

 

0631050

Lipa drobnoziarnista

 

0631990

Pozostałe

 

0632000

b)

Liście

0,05 (4)

0632010

Liście truskawki

 

0632020

Liście rooibos (Liście miłorzębu)

 

0632030

Ostrokrzew paragwajski

 

0632990

Pozostałe

 

0633000

c)

Korzenie

1

0633010

Korzeń waleriany

 

0633020

Korzeń żeńszenia

 

0633990

Pozostałe

 

0639000

d)

Pozostałe napary ziołowe

0,05 (4)

0640000

(iv)

Ziarna kakaowe (fermentowane lub suszone)

0,05 (4)

0650000

(v)

Chleb świętojański (st johns bread)

0,05 (4)

0700000

7.

CHMIEL (suszony)

0,05 (4)

0800000

8.

PRZYPRAWY

 

0810000

(i)

Nasiona

0,05 (4)

0810010

Anyż

 

0810020

Czarnuszka siewna

 

0810030

Nasiona selera zwyczajnego (Nasiona lubczyku ogrodowego)

 

0810040

Kolendra

 

0810050

Kmin rzymski

 

0810060

Koper ogrodowy

 

0810070

Koper włoski

 

0810080

Kozieradka pospolita

 

0810090

Gałka muszkatołowa

 

0810990

Pozostałe

 

0820000

(ii)

Owoce i jagody

0,05 (4)

0820010

Ziele angielskie

 

0820020

Pieprz syczuański (żółtodrzew pieprzowy, pieprz japoński)

 

0820030

Kminek

 

0820040

Kardamon malabarski

 

0820050

Jagody jałowca

 

0820060

Pieprz, czarny, zielony i biały (Pieprz długi, pieprz różowy)

 

0820070

Wanilia płaskolistna

 

0820080

Tamarynd

 

0820990

Pozostałe

 

0830000

(iii)

Kora

0,05 (4)

0830010

Cynamon (Kasja)

 

0830990

Pozostałe

 

0840000

(iv)

Korzenie lub kłącza

 

0840010

Lukrecja

1

0840020

Imbir

1

0840030

Kurkuma

1

0840040

Chrzan pospolity

(+)

0840990

Pozostałe

1

0850000

(v)

Pąki

0,05 (4)

0850010

Goździki

 

0850020

Kapary

 

0850990

Pozostałe

 

0860000

(vi)

Słupki kwiatowe

0,05 (4)

0860010

Szafran

 

0860990

Pozostałe

 

0870000

(vii)

Osnówka nasienia

0,05 (4)

0870010

Kwiat muszkatołowy

 

0870990

Pozostałe

 

0900000

9.

ROŚLINY CUKRODAJNE

0,01 (4)

0900010

Burak cukrowy (korzeń)

 

0900020

Trzcina cukrowa

 

0900030

Cykoria podróżnik korzenie

 

0900990

Pozostałe

 

1000000

10.

PRODUKTY POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO-ZWIERZĘTA LĄDOWE

 

1010000

(i)

Tkanka

 

1011000

a)

Świnie

 

1011010

Mięśnie

0,01 (4)

1011020

Tłuszcz

0,05 (4)

1011030

Wątroba

0,05 (4)

1011040

Nerka

0,05 (4)

1011050

Podroby jadalne

0,05 (4)

1011990

Pozostałe

0,05 (4)

1012000

b)

Bydło

(+)

1012010

Mięśnie

0,04

1012020

Tłuszcz

0,2

1012030

Wątroba

0,2

1012040

Nerka

0,2

1012050

Podroby jadalne

0,05 (4)

1012990

Pozostałe

0,05 (4)

1013000

c)

Owce

(+)

1013010

Mięśnie

0,04

1013020

Tłuszcz

0,2

1013030

Wątroba

0,2

1013040

Nerka

0,2

1013050

Podroby jadalne

0,05 (4)

1013990

Pozostałe

0,05 (4)

1014000

d)

Kozy

(+)

1014010

Mięśnie

0,04

1014020

Tłuszcz

0,2

1014030

Wątroba

0,2

1014040

Nerka

0,2

1014050

Podroby jadalne

0,05 (4)

1014990

Pozostałe

0,05 (4)

1015000

e)

Konie, osły, muły lub osłomuły

 

1015010

Mięśnie

0,01 (4)

1015020

Tłuszcz

0,2

1015030

Wątroba

0,2

1015040

Nerka

0,2

1015050

Podroby jadalne

0,05 (4)

1015990

Pozostałe

0,05 (4)

1016000

f)

Drób - kury, gęsi, kaczki, indyki, perliczki, strusie, gołębie

 

1016010

Mięśnie

0,01 (4)

1016020

Tłuszcz

0,05 (4)

1016030

Wątroba

0,05 (4)

1016040

Nerka

0,05 (4)

1016050

Podroby jadalne

0,05 (4)

1016990

Pozostałe

0,05 (4)

1017000

g)

Inne zwierzęta hodowlane (Królik, kangur, zwierzyna płowa)

 

1017010

Mięśnie

0,01 (4)

1017020

Tłuszcz

0,2

1017030

Wątroba

0,2

1017040

Nerka

0,2

1017050

Podroby jadalne

0,05 (4)

1017990

Pozostałe

0,05 (4)

1020000

(ii)

Mleko

0,01 (4)

1020010

Bydło

 

1020020

Owce

 

1020030

Kozy

 

1020040

Konie

 

1020990

Pozostałe

 

1030000

(iii)

Jaja ptasie

0,05 (4)

1030010

Kury

 

1030020

Kaczki

 

1030030

Gęsi

 

1030040

Przepiórki

 

1030990

Pozostałe

 

1040000

(iv)

Miód (Mleczko pszczele, pyłek kwiatowy, miód w plastrze)

0,05 (4)

1050000

(v)

Płazy i gady (Żabie udka, krokodyle)

0,01 (4)

1060000

(vi)

Ślimaki

0,01 (4)

1070000

(vii)

Inne produkty ze zwierząt lądowych (Zwierzęta łowne)

0,01 (4)

c)

skreśla się kolumnę dotyczącą substancji „fenwalerat i esfenwalerat (suma izomerów RS & SR)”;

2)

w załączniku III wprowadza się następujące zmiany:

a)

w części A skreśla się kolumny dotyczące fludioksonilu i tiobenkarbu;

b)

w części B skreśla się kolumny dotyczące substancji „bifenazan”, „chloroprofam”, „fenwalerat i esfenwalerat (suma izomerów RR & SS)” oraz „fenwalerat i esfenwalerat (suma izomerów RS & SR)”;

3)

w załączniku V dodaje się kolumnę dotyczącą tiobenkarbu w brzmieniu:

Pozostałości pestycydów i najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (mg/kg)

Numer kodu

Grupy i przykłady poszczególnych produktów, do których odnoszą się najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (NDP) (5)

Tiobenkarb (sulfon 4-chlorobenzylometylowy wyrażony jako tiobenkarb)

(1)

(2)

(3)

0100000

1.

OWOCE, ŚWIEŻE LUB MROŻONE ORZECHY

 

0110000

(i)

Owoce cytrusowe

0,01  (6)

0110010

Grejpfruty (Pomarańcza olbrzymia, pomelo, sweeties, tangelo (oprócz minneoli), ugli i podobne mieszańce)

 

0110020

Pomarańcze (Pomarańcza bergamota, pomarańcza gorzka i podobne mieszańce)

 

0110030

Cytryny (Cedrat, cytryna, ręka Buddy (Citrus medica var, sarcodactylis))

 

0110040

Limy (limonki)

 

0110050

Mandarynki (Klementynki, tangeriny, minneola i podobne mieszańce tangor (Citrus reticulata x sinensis))

 

0110990

Pozostałe

 

0120000

(ii)

Orzechy z drzew orzechowych

0,02 (6)

0120010

Migdały

 

0120020

Orzechy brazylijskie

 

0120030

Orzechy nerkowca

 

0120040

Kasztany jadalne

 

0120050

Orzechy kokosowe

 

0120060

Orzechy laskowe (Filbert)

 

0120070

Orzechy makadamia

 

0120080

Orzeszki pekan

 

0120090

Orzeszki sosnowe

 

0120100

Pistacje

 

0120110

Orzechy włoskie

 

0120990

Pozostałe

 

0130000

(iii)

Owoce ziarnkowe

0,01 (6)

0130010

Jabłka (Jabłoń płonka)

 

0130020

Gruszki (Gruszka azjatycka)

 

0130030

Pigwy

 

0130040

Nieszpułka zwyczajna

 

0130050

Nieśplik japoński

 

0130990

Pozostałe

 

0140000

(iv)

Owoce pestkowe

0,01 (6)

0140010

Morele

 

0140020

Wiśnie i czereśnie (Czereśnia, wiśnia pospolita)

 

0140030

Brzoskwinie (Nektaryny i podobne mieszańce)

 

0140040

Śliwki (Śliwka lubaszka, śliwa renkloda, śliwa mirabela, śliwa tarnina, głożyna pospolita/daktyl chiński/jujuba pospolita (Ziziphus zizyphus))

 

0140990

Pozostałe

 

0150000

(v)

Jagody i drobne owoce

0,01 (6)

0151000

a)

Winogrona stołowe i do produkcji wina

 

0151010

Winogrona stołowe

 

0151020

Winogrona do produkcji wina

 

0152000

b)

Truskawki

 

0153000

c)

Owoce leśne

 

0153010

Jeżyny

 

0153020

Jeżyny popielice (Krzyżówka maliny z jeżyną, malinojeżyna, owoce Boysenberry, maliny moroszki i inne mieszańce Rubus)

 

0153030

Maliny (Maliny moroszki, maliny tekszla (Rubus arcticus), krzyżówka maliny tekszli z maliną zwyczajną (Rubus arcticus x Rubus idaeus))

 

0153990

Pozostałe

 

0154000

d)

Inne drobne owoce i jagody

 

0154010

Borówki amerykańskie (Borówki czarne)

 

0154020

Żurawiny (Borówki brusznice/borówki czerwone (V, vitis-idaea))

 

0154030

Porzeczki (czerwone, czarne i białe)

 

0154040

Agrest (Włączając mieszańce z innymi gatunkami Ribes)

 

0154050

Róża dzika

 

0154060

Morwy (Chróścina jagodna zwana też: "poziomkowym drzewem")

 

0154070

Głóg (mediteranean medlar) (Aktinidia ostrolistna (Actinidia arguta))

 

0154080

Bez czarny (Aronia czarna, jarząb pospolity, kruszyna (rokitnik), głóg, jarząb brekinia i pozostałe jagody z drzew)

 

0154990

Pozostałe

 

0160000

(vi)

Owoce różne

0,01 (6)

0161000

a)

Z jadalną skórką

 

0161010

Daktyle

 

0161020

Figi

 

0161030

Oliwki stołowe

 

0161040

Kumkwat (Marumi kumkwat, nagami kumkwat, limkwat (Citrus aurantifolia x Fortunella spp,))

 

0161050

Karambola (Bilimbi)

 

0161060

Kaki (szaron, persymon)

 

0161070

Czapetka kuminowa (śliwka jawajska) (Jabłko jawajskie, pomerac, różane jabłko, goździkowiec brazylijski, owoce goździkowca jednokwiatowego/grumichama (Eugenia uniflora))

 

0161990

Pozostałe

 

0162000

b)

Z niejadalną skórką, małe

 

0162010

Kiwi

 

0162020

Liczi (śliwa chińska) (Pulasan, rambutan, longan, mangostan, słodliwka pospolita/langsat, oszpilna jadalna/salak jadalny)

 

0162030

Owoce męczennicy

 

0162040

Owoc opuncji (cactus fruit)

 

0162050

Caimito

 

0162060

Oczar wirginijski (Wirginia kaki) (Diospyros digyna, kazimira jadalna (Casimiroa edulis) Llave (Pouteria viridis), canistel (Pouteria campechiana) i Calocarpum sapota)

 

0162990

Pozostałe

 

0163000

c)

Z niejadalną skórką, duże

 

0163010

Awokado

 

0163020

Banany (Musa acuminata, plantany, banan jabłkowy)

 

0163030

Mango

 

0163040

Papaja

 

0163050

Granaty

 

0163060

Flaszowiec peruwiański (czerymoja, jabłko budyniowe) (Flaszowiec siatkowaty, flaszowiec łuskowaty, ilama (Annona diversifolia) i pozostałe średnich rozmiarów owoce Annonnacea)

 

0163070

Guajawa (Pitaja/smoczy owoc (Hylocereus undatus))

 

0163080

Ananasy

 

0163090

Chlebowiec właściwy (Jackfruit)

 

0163100

Durian (rościan)

 

0163110

Flaszowiec miękkociernisty

 

0163990

Pozostałe

 

0200000

2.

WARZYWA ŚWIEŻE LUB MROŻONE

 

0210000

(i)

Warzywa korzeniowe i bulwiaste

0,01 (6)

0211000

a)

Ziemniaki

 

0212000

b)

Tropikalne warzywa korzeniowe i bulwiaste

 

0212010

Maniok (Dasheen, eddoe/Japanese taro, tannia)

 

0212020

Słodkie ziemniaki

 

0212030

Pochrzyn (Kłębiany kątowate (Pacchyrhizus erosus, yam bean), Mexican yam bean)

 

0212040

Maranta trzcinowata

 

0212990

Pozostałe

 

0213000

c)

Pozostałe warzywa korzeniowe i bulwiaste oprócz buraka cukrowego

 

0213010

Buraki

 

0213020

Marchew

 

0213030

Seler korzeniowy

 

0213040

Chrzan pospolity (Korzenie dzięgielu, korzenie lubczyku ogrodowego, korzenie goryczki)

 

0213050

Karczoch jerozolimski (Słonecznik bulwiasty – topinambur) (Czyściec bulwiasty)

 

0213060

Pasternak

 

0213070

Pietruszka zwyczajna - korzeń

 

0213080

Rzodkiewka (Rzodkiew czarna, rzodkiew oleista, rzodkiew mała i podobne odmiany, cibora jadalna (Cyperus esculentus))

 

0213090

Salsefia (Skorzonera, ostropest plamisty/skolimus hiszpański, łopian większy)

 

0213100

Brukiew

 

0213110

Rzepa

 

0213990

Pozostałe

 

0220000

(ii)

Warzywa cebulowe

0,01 (6)

0220010

Czosnek

 

0220020

Cebula (Pozostałe cebule, cebula srebrzysta)

 

0220030

Szalotka

 

0220040

Dymka i cebula siedmiolatka (Pozostałe cebule szczypiorowe i podobne odmiany)

 

0220990

Pozostałe

 

0230000

(iii)

Warzywa owocowe

0,01 (6)

0231000

a)

Rośliny psiankowate

 

0231010

Pomidory (Pomidory drobnoowocowe (czereśniowe), Physalis spp,/miechunka, kolcowój pospolity i kolcowój chiński (Lycium barbarum i L, chinense), pomidor drzewiasty)

 

0231020

Papryka (Papryka ostra (chili, papryka krzewiasta))

 

0231030

Bakłażan (oberżyna) (Psianka melonowa (pepino), antroewa/bakłażan biały (S, macrocarpon))

 

0231040

Ketmia jadalna (okra), ketmia piżmowa

 

0231990

Pozostałe

 

0232000

b)

Dyniowate – z jadalną skórką

 

0232010

Ogórki

 

0232020

Korniszony

 

0232030

Cukinie (Kabaczek, dynia (patison), tykwa pospolita/lauki (Lagenaria siceraria), kolczoch jadalny, sopropo/gorzki melon/przepękla ogórkowata, gurdlina ogórkowata, trukwa ostrokątna/teroi)

 

0232990

Pozostałe

 

0233000

c)

Dyniowate – z niejadalną skórką

 

0233010

Melony (Ogórek kiwano (melon rogowaty))

 

0233020

Dynie (Dynia olbrzymia (późna odmiana))

 

0233030

Arbuzy

 

0233990

Pozostałe

 

0234000

d)

Kukurydza cukrowa (Kukurydza miniaturowa)

 

0239000

e)

Pozostałe warzywa o jadalnych owocach

 

0240000

(iv)

Warzywa kapustne

0,01 (6)

0241000

a)

Kapustne kwitnące

 

0241010

Brokuły (Odmiana kalabryjska, Brassica ruvo, brokuł chiński)

 

0241020

Kalafiory

 

0241990

Pozostałe

 

0242000

b)

Kapustne głowiaste

 

0242010

Brukselka

 

0242020

Kapusta głowiasta (Kapusta głowiasta, kapusta głowiasta czerwona, kapusta włoska, kapusta głowiasta biała)

 

0242990

Pozostałe

 

0243000

c)

Kapustne liściowe

 

0243010

Kapusta pekińska (Kapusta sitowa, pak choi, kapusta chińska/tai goo choi, kapusta choi sum, kapusta pekińska/pe-tsai)

 

0243020

Kale (Borecole/jarmuż średniowysoki kędzierzawy, kapusta pastewna, couve-galega, couve-portuguesa, kapusta bezgłowa zielona)

 

0243990

Pozostałe

 

0244000

d)

Kalarepa

 

0250000

(v)

Warzywa liściowe i świeże zioła

 

0251000

a)

Sałata i inne warzywa sałatowe w tym kapustne

0,01 (6)

0251010

Roszpunka warzywna (Roszpunka jadalna)

 

0251020

Sałata (Sałata głowiasta, lollo rosso (sałata krojona), sałata lodowa, sałata rzymska (cos))

 

0251030

Endywia (cykoria endywia) (Dzika endywia, endywia czerwonolistna, endywia, endywia kędzierzawa, cykoria sałatowa (C, endivia var, crispum/C, intybus var, foliosum), zielone części mniszka lekarskiego)

 

0251040

Rzeżucha (Kiełki fasoli mung, kiełki lucerny)

 

0251050

Gorycznik wiosenny

 

0251060

Rokietta siewna, rukola (Dwurząd (Diplotaxis spp,))

 

0251070

Gorczyca sarepska

 

0251080

Liście i pędy kapustnych, w tym nać rzepy (Mizuna, liście grochu i rzodkwi i inne liście, w tym gatunku brassica (zbiór do czasu tworzenia się 8 listka), liście kalarepy )

 

0251990

Pozostałe

 

0252000

b)

Szpinak i podobne (liście)

0,01 (6)

0252010

Szpinak (Szpinak nowozelandzki, Amaranthus powellii (pak-khom, tampara), liście żółtosoczy strzałkowatej, bitterblad/bitawiri (Cestrum latifolium), zatrwian)

 

0252020

Portulaka pospolita (Portulaka zimowa (miner’s lettuce), portulaka ogrodowa, portulaka pospolita, szczaw zwyczajny, soliród, solanka sodowa (Salsola soda))

 

0252030

Boćwina (Liście buraka ćwikłowego)

 

0252990

Pozostałe

 

0253000

c)

Liście winorośli (Basella alba, liście bananowca, Acacia pennata)

0,01 (6)

0254000

d)

Rukiew wodna (Wilec wodny/szpinak wodny/kangkung (Ipomoea aquatica), Marsilea crenata, mimoza wodna)

0,01 (6)

0255000

e)

Cykoria warzywna (liściasta, brukselska)

0,01 (6)

0256000

f)

Zioła

0,02 (6)

0256010

Trybula

 

0256020

Szczypiorek

 

0256030

Liście selera (Koper włoski, kolendra siewna, koper, kminek, lubczyk ogrodowy, dzięgiel, marchewnik anyżowy i liście innych selerowatych (baldaszkowatych), mikołajek (Eryngium foetidum))

 

0256040

Pietruszka – nać (Liście pietruszki korzeniowej)

 

0256050

Szałwia (Cząber górski, cząber ogrodowy, liście Borago officinalis)

 

0256060

Rozmaryn

 

0256070

Tymianek (Majeranek, oregano)

 

0256080

Bazylia (Melisa lekarska, mięta, mięta pieprzowa, bazylia azjatycka, bazylia pospolita, bazylia amerykańska, kwiaty jadalne (aksamitka wzniesiona i inne), wąkrotka azjatycka (Centella asiatica), liście dzikiego betelu (Piper sarmentosum), liście curry)

 

0256090

Liście laurowe (laurel) (Palczatka cytrynowa)

 

0256100

Estragon (Hizop)

 

0256990

Pozostałe

 

0260000

(vi)

Warzywa strączkowe (świeże)

0,01 (6)

0260010

Fasola (w strąkach) (Fasola szparagowa, fasola wielokwiatowa, slicing bean, Vigna unguiculata subsp, sesquipedalis, nasiona guar, ziarna soi)

 

0260020

Fasola (bez strąków) (Bób, fasola szparagowa, fasola jaś, fasola półksiężycowata, fasolnik chiński (Vigna unguiculata))

 

0260030

Groch (w strąkach) (Groszek śnieżny/groszek cukrowy)

 

0260040

Groch (bez strąków) (Groch siewny, groszek zielony, ciecierzyca)

 

0260050

Soczewica

 

0260990

Pozostałe

 

0270000

(vii)

Warzywa łodygowe (świeże)

0,01 (6)

0270010

Szparagi

 

0270020

Karczochy (Łodygi Borago officinalis)

 

0270030

Seler

 

0270040

Koper włoski

 

0270050

Karczochy kuliste (Kwiat bananowca)

 

0270060

Por

 

0270070

Rabarbar

 

0270080

Pędy bambusa

 

0270090

Rdzenie palmowe

 

0270990

Pozostałe

 

0280000

(viii)

Grzyby

0,01 (6)

0280010

Grzyby uprawne (Pieczarka dwuzarodnikowa, boczniak ostrygowaty, twardziak shiitake, grzybnia (części wegetatywne))

 

0280020

Grzyby dzikie (Pieprznik jadalny, trufle, smardze, borowik szlachetny)

 

0280990

Pozostałe

 

0290000

(ix)

Wodorosty morskie

0,01 (6)

0300000

3.

NASIONA ROŚLIN STRĄCZKOWYCH, SUCHE

0,01 (6)

0300010

Fasola (Bób, fasola zwykła, fasola jaś, fasola półksiężycowata, fasola polna, fasolnik chiński (Vigna unguiculata))

 

0300020

Soczewica

 

0300030

Groch (Ciecierzyca, groch polny, groszek siewny)

 

0300040

Łubin

 

0300990

Pozostałe

 

0400000

4.

NASIONA I OWOCE OLEISTE

0,02 (6)

0401000

(i)

Nasiona oleiste

 

0401010

Siemię lniane

 

0401020

Orzeszki ziemne

 

0401030

Mak

 

0401040

Ziarna sezamu

 

0401050

Ziarna słonecznika

 

0401060

Nasiona rzepaku (Brukiew, rzepik)

 

0401070

Ziarna soi

 

0401080

Nasiona gorczycy

 

0401090

Nasiona bawełny

 

0401100

Nasiona dyni (Nasiona innych dyniowatych)

 

0401110

Krokosz balwierski

 

0401120

Ogórecznik (Żmijowiec babkowaty (Echium plantagineum), nawrot polny (Buglossoides arvensis))

 

0401130

Lnicznik właściwy

 

0401140

Konopie

 

0401150

Rącznik pospolity

 

0401990

Pozostałe

 

0402000

(ii)

Owoce oleiste

 

0402010

Oliwki do produkcji oliwy

 

0402020

Orzechy palmowe (nasiona palmy oleistej)

 

0402030

Olejowiec gwinejski

 

0402040

Drzewo kapokowe

 

0402990

Pozostałe

 

0500000

5.

ZBOŻA

0,01 (6)

0500010

Jęczmień

 

0500020

Gryka zwyczajna (Szarłat, komosa ryżowa)

 

0500030

Kukurydza

 

0500040

Proso zwyczajne (Włośnica ber, miłka abisyńska, manneczka łękowata/korakan (Eleusine coracana), rosplenica perłowa)

 

0500050

Owies zwyczajny

 

0500060

Ryż (Zizania wodna/dziki ryż (Zizania aquatica))

 

0500070

Żyto

 

0500080

Sorgo

 

0500090

Pszenica (Orkisz, pszenżyto)

 

0500990

Pozostałe (Ziarno mozgi kanaryjskiej/siemię kanarkowe (Phalaris canariensis))

 

0600000

6.

HERBATA, KAWA, NAPARY ZIOŁOWE I KAKAO

0,05 (6)

0610000

(i)

Herbata

 

0620000

(ii)

Ziarna kawy

 

0630000

(iii)

Napary ziołowe (suszone)

 

0631000

a)

Kwiaty

 

0631010

Kwiaty rumianku

 

0631020

Kwiat malwy sudańskiej

 

0631030

Płatki róży

 

0631040

Kwiaty jaśminu (Kwiaty dzikiego bzu czarnego (Sambucus nigra))

 

0631050

Lipa drobnoziarnista

 

0631990

Pozostałe

 

0632000

b)

Liście

 

0632010

Liście truskawki

 

0632020

Liście rooibos (Liście miłorzębu)

 

0632030

Ostrokrzew paragwajski

 

0632990

Pozostałe

 

0633000

c)

Korzenie

 

0633010

Korzeń waleriany

 

0633020

Korzeń żeńszenia

 

0633990

Pozostałe

 

0639000

d)

Pozostałe napary ziołowe

 

0640000

(iv)

Ziarna kakaowe (fermentowane lub suszone)

 

0650000

(v)

Chleb świętojański (st johns bread)

 

0700000

7.

CHMIEL (suszony)

0,05 (6)

0800000

8.

PRZYPRAWY

 

0810000

(i)

Nasiona

0,05 (6)

0810010

Anyż

 

0810020

Czarnuszka siewna

 

0810030

Nasiona selera zwyczajnego (Nasiona lubczyku ogrodowego)

 

0810040

Kolendra

 

0810050

Kmin rzymski

 

0810060

Koper ogrodowy

 

0810070

Koper włoski

 

0810080

Kozieradka pospolita

 

0810090

Gałka muszkatołowa

 

0810990

Pozostałe

 

0820000

(ii)

Owoce i jagody

0,05 (6)

0820010

Ziele angielskie

 

0820020

Pieprz syczuański (żółtodrzew pieprzowy, pieprz japoński)

 

0820030

Kminek

 

0820040

Kardamon malabarski

 

0820050

Jagody jałowca

 

0820060

Pieprz, czarny, zielony i biały (Pieprz długi, pieprz różowy)

 

0820070

Wanilia płaskolistna

 

0820080

Tamarynd

 

0820990

Pozostałe

 

0830000

(iii)

Kora

0,05 (6)

0830010

Cynamon (Kasja)

 

0830990

Pozostałe

 

0840000

(iv)

Korzenie lub kłącza

 

0840010

Lukrecja

0,05 (6)

0840020

Imbir

0,05 (6)

0840030

Kurkuma

0,05 (6)

0840040

Chrzan pospolity

(+)

0840990

Pozostałe

0,05 (6)

0850000

(v)

Pąki

0,05 (6)

0850010

Goździki

 

0850020

Kapary

 

0850990

Pozostałe

 

0860000

(vi)

Słupki kwiatowe

0,05 (6)

0860010

Szafran

 

0860990

Pozostałe

 

0870000

(vii)

Osnówka nasienia

0,05 (6)

0870010

Kwiat muszkatołowy

 

0870990

Pozostałe

 

0900000

9.

ROŚLINY CUKRODAJNE

0,01 (6)

0900010

Burak cukrowy (korzeń)

 

0900020

Trzcina cukrowa

 

0900030

Cykoria podróżnik korzenie

 

0900990

Pozostałe

 

1000000

10.

PRODUKTY POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO-ZWIERZĘTA LĄDOWE

 

1010000

(i)

Tkanka

0,01 (6)

1011000

a)

Świnie

 

1011010

Mięśnie

 

1011020

Tłuszcz

 

1011030

Wątroba

 

1011040

Nerka

 

1011050

Podroby jadalne

 

1011990

Pozostałe

 

1012000

b)

Bydło

 

1012010

Mięśnie

 

1012020

Tłuszcz

 

1012030

Wątroba

 

1012040

Nerka

 

1012050

Podroby jadalne

 

1012990

Pozostałe

 

1013000

c)

Owce

 

1013010

Mięśnie

 

1013020

Tłuszcz

 

1013030

Wątroba

 

1013040

Nerka

 

1013050

Podroby jadalne

 

1013990

Pozostałe

 

1014000

d)

Kozy

 

1014010

Mięśnie

 

1014020

Tłuszcz

 

1014030

Wątroba

 

1014040

Nerka

 

1014050

Podroby jadalne

 

1014990

Pozostałe

 

1015000

e)

Konie, osły, muły lub osłomuły

 

1015010

Mięśnie

 

1015020

Tłuszcz

 

1015030

Wątroba

 

1015040

Nerka

 

1015050

Podroby jadalne

 

1015990

Pozostałe

 

1016000

f)

Drób - kury, gęsi, kaczki, indyki, perliczki, strusie, gołębie

 

1016010

Mięśnie

 

1016020

Tłuszcz

 

1016030

Wątroba

 

1016040

Nerka

 

1016050

Podroby jadalne

 

1016990

Pozostałe

 

1017000

g)

Inne zwierzęta hodowlane (Królik, kangur, zwierzyna płowa)

 

1017010

Mięśnie

 

1017020

Tłuszcz

 

1017030

Wątroba

 

1017040

Nerka

 

1017050

Podroby jadalne

 

1017990

Pozostałe

 

1020000

(ii)

Mleko

0,01 (6)

1020010

Bydło

 

1020020

Owce

 

1020030

Kozy

 

1020040

Konie

 

1020990

Pozostałe

 

1030000

(iii)

Jaja ptasie

0,01 (6)

1030010

Kury

 

1030020

Kaczki

 

1030030

Gęsi

 

1030040

Przepiórki

 

1030990

Pozostałe

 

1040000

(iv)

Miód (Mleczko pszczele, pyłek kwiatowy, miód w plastrze)

0,05 (6)

1050000

(v)

Płazy i gady (Żabie udka, krokodyle)

0,01 (6)

1060000

(vi)

Ślimaki

0,01 (6)

1070000

(vii)

Inne produkty ze zwierząt lądowych (Zwierzęta łowne)

0,01 (6)


(1)  Pełny wykaz produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, do których stosują się NDP, można znaleźć w załączniku I.

(2)  Wskazuje granicę oznaczalności

(**)

Kombinacja pestycydu-numeru kodu, dla której stosuje się NDP określony w załączniku III część B.

(F)= rozpuszczalny w tłuszczach

Bifenazat (bifenazat plus diazen bifenazatu) (F)

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące hydrolizy są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 30 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0130000

(iii)

Owoce ziarnkowe

0130010

Jabłka (jabłoń płonka)

0130020

Gruszki (gruszka azjatycka)

0130030

Pigwy

0130040

Nieszpułka zwyczajna

0130050

Nieśplik japoński

0130990

Pozostałe

(+)

Najwyższym dopuszczalnym poziomem pozostałości mającym zastosowanie dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w grupie przypraw (kod 0840040) jest poziom określony dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w kategorii warzyw, w grupie warzyw korzeniowych i bulwiastych (kod 0213040), przy uwzględnieniu zmian w poziomach w wyniku przetwarzania (suszenia) zgodnie z art. 20 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

0840040

Chrzan pospolity

Chloroprofam (F) (R)

(R)= Definicja pozostałości różni się dla następujących kombinacji pestycydu - numeru kodu:

Chloroprofam - kod 1016000 i 1030000: koniugaty chloroprofamu i 3-chloro-4-hydroksyaniliny wyrażone jako chloroprofam; Chloroprofam - kod 1000000 oprócz 1016000, 1030000 i 1040000: chloroprofam i kwas 4’-hydroksychloroprofam-O-sulfonowy (4-HSA) wyrażony jako chloroprofam.

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące skutków przetwarzania i właściwości toksykologicznych 3-chloroaniliny są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 30 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0211000

a)

Ziemniaki

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące właściwości toksykologicznych 3-chloroaniliny, metabolizmu i stabilności przy przechowywaniu są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 30 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0213030

Seler korzeniowy

0220020

Cebule (pozostałe cebule, cebule srebrzyste)

0220030

Cebule szalotki

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące niektórych badań pozostałości, właściwości toksykologicznych 3-chloroaniliny, metabolizmu i stabilności przy przechowywaniu są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 30 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0251020

Sałata (sałata głowiasta, lollo rosso (sałata krojona), sałata lodowa, sałata rzymska (cos))

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące niektórych badań pozostałości, właściwości toksykologicznych 3-chloroaniliny, metabolizmu i stabilności przy przechowywaniu są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 30 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0251030

Cykoria (cykoria endywia) (dzika endywia, endywia czerwonolistna, endywia, endywia kędzierzawa, cykoria sałatowa (C. endivia var. crispum/C. intybus var. foliosum), zielone części mniszka lekarskiego)

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące właściwości toksykologicznych 3-chloroaniliny, metabolizmu i stabilności przy przechowywaniu są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 30 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0251060

Rokietta siewna, rukola (dwurząd (Diplotaxis spp.))

0252010

Szpinak (szpinak nowozelandzki, Amaranthus powellii (pak-khom, tampara), liście żółtosoczy strzałkowatej, bitterblad/bitawiri (Cestrum latifolium))

0255000

e)

Cykoria warzywna

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące niektórych badań pozostałości, właściwości toksykologicznych 3-chloroaniliny, metabolizmu i stabilności przy przechowywaniu są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 30 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0270020

Karczochy (łodygi Borago officinalis)

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące właściwości toksykologicznych 3-chloroaniliny, metabolizmu i stabilności przy przechowywaniu są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 30 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0270030

Seler

0270040

Koper włoski

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące niektórych badań pozostałości, metody analitycznej, metabolizmu, stabilności przy przechowywaniu i właściwości toksykologicznych 3-chloroaniliny są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 30 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0631010

Kwiaty rumianku

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące niektórych badań pozostałości, metody analitycznej, metabolizmu, stabilności przy przechowywaniu i właściwości toksykologicznych 3-chloroaniliny są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 30 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0631020

Kwiat malwy sudańskiej

0631030

Płatki róży

0631040

Kwiaty jaśminu (kwiaty dzikiego bzu czarnego (Sambucus nigra))

0631050

Lipa drobnoziarnista

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące niektórych badań pozostałości, metody analitycznej i właściwości toksykologicznych 3-chloroaniliny są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 30 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0820000

(ii)

Owoce i jagody

0820010

Ziele angielskie

0820020

Pieprz syczuański (żółtodrzew pieprzowy, pieprz japoński)

0820030

Kminek

0820040

Kardamon malabarski

0820050

Jagody jałowca

0820060

Pieprz, (czarny, zielony i biały) (pieprz długi, pieprz różowy)

0820070

Wanilia płaskolistna

0820080

Tamarynd

(+)

Najwyższym dopuszczalnym poziomem pozostałości mającym zastosowanie dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w grupie przypraw (kod 0840040) jest poziom określony dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w kategorii warzyw, w grupie warzyw korzeniowych i bulwiastych (kod 0213040), przy uwzględnieniu zmian w poziomach w wyniku przetwarzania (suszenia) zgodnie z art. 20 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

0840040

Chrzan pospolity

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące właściwości toksykologicznych 3-chloroaniliny, metabolizmu i stabilności przy przechowywaniu są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 30 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0900030

Cykoria podróżnik, korzenie

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące metod analitycznych i właściwości toksykologicznych 3-chloro-4-hydroksyaniliny są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 30 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

1016010

Mięśnie

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące metod analitycznych i właściwości toksykologicznych 3-chloro-4-hydroksyaniliny są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 30 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

1016020

Tłuszcz

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące metod analitycznych i właściwości toksykologicznych 3-chloro-4-hydroksyaniliny są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 30 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

1016030

Wątroba

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące metod analitycznych, badania żywieniowego i właściwości toksykologicznych 3-chloro-4-hydroksyaniliny są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 30 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

1030000

(iii)

Jaja ptasie

1030010

Kury

1030020

Kaczki

1030030

Gęsi

1030040

Przepiórki

Fenwalerat (wszelkie proporcje izomerów składowych (RR, SS, RS & SR) zawierających esfenwalerat) (F) (R)

(R)= Definicja pozostałości różni się dla następujących kombinacji pestycydu - numeru kodu:

Esfenwalerat - kody 1011030, 1011040, 1012030, 1012040, 1013030, 1013040, 1014030, 1014040, 1015030, 1015040, 1016030, 1016040, 1017030 i 1017040: suma fenwaleratu (wszelkie proporcje izomerów składowych zawierających esfenwalerat) i kwasu chlorofenyloizowalerianowego wyrażona jako fenwalerat.

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące badań pozostałości są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 30 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0120010

Migdały

0130010

Jabłka (jabłoń płonka)

0130020

Gruszki (grusza azjatycka)

0140020

Wiśnie i czereśnie (czereśnia, wiśnia pospolita)

0140040

Śliwki (śliwa lubaszka, śliwa renkloda, śliwa mirabela, śliwa tarnina, głożyna pospolita/daktyl chiński/jujuba pospolita (Ziziphus zizyphus))

0152000

b)

Truskawki

0153030

Maliny (maliny moroszki, maliny tekszla (Rubus arcticus), krzyżówka maliny tekszli z maliną zwyczajną (Rubus arcticus x Rubus idaeus))

0213020

Marchew

0213040

Chrzan (korzenie dzięgielu, korzenie lubczyku ogrodowego, korzenie goryczki)

0213070

Pietruszka zwyczajna – korzeń

0213080

Rzodkiewka (rzodkiew czarna, rzodkiew oleista, rzodkiew mała i podobne odmiany, cibora jadalna (Cyperus esculentus))

0220010

Czosnek

0220020

Cebule (pozostałe cebule, cebula srebrzysta)

0231020

Papryka (papryka ostra (chili, papryka krzewiasta))

0232000

b)

Dyniowate – z jadalną skórką

0232010

Ogórki

0232020

Korniszony

0232030

Cukinie (kabaczek, dynia (patison), tykwa pospolita/lauki (Lagenaria siceraria), kolczoch jadalny, sopropo/gorzki melon/przepękla ogórkowata, gurdlina ogórkowata, trukwa ostrokątna/teroi)

0232990

Pozostałe

0233010

Melony (ogórek kiwano (melon rogowaty))

0234000

d)

Kukurydza cukrowa (kukurydza miniaturowa)

0241000

a)

Kapustne kwitnące

0241010

Brokuły (kalabryjska, Brassica ruvo, brokuł chiński)

0241020

Kalafior

0241990

Pozostałe

0242010

Brukselka

0251020

Sałata (sałata głowiasta, lollo rosso (sałata krojona), sałata lodowa, sałata rzymska (cos))

0252010

Szpinak (szpinak nowozelandzki, Amaranthus powellii (pak-khom, tampara), liście żółtosoczy strzałkowatej, bitterblad/bitawiri (Cestrum latifolium))

0256040

Pietruszka (liście pietruszki korzeniowej)

0270060

Por

0300020

Soczewica

0500010

Jęczmień

0500030

Kukurydza

0500050

Owies zwyczajny

0500070

Żyto

0500080

Sorgo

0500090

Pszenica (orkisz, pszenżyto)

0810000

(i)

Nasiona

0810010

Anyż

0810020

Czarnuszka siewna

0810030

Nasiona selera zwyczajnego (nasiona lubczyku ogrodowego)

0810040

Kolendra

0810050

Kmin rzymski

0810060

Koper ogrodowy

0810070

Koper włoski

0810080

Kozieradka pospolita

0810090

Gałka muszkatołowa

0810990

Pozostałe

(+)

Najwyższym dopuszczalnym poziomem pozostałości mającym zastosowanie dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w grupie przypraw (kod 0840040) jest poziom określony dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w kategorii warzyw, w grupie warzyw korzeniowych i bulwiastych (kod 0213040), przy uwzględnieniu zmian w poziomach w wyniku przetwarzania (suszenia) zgodnie z art. 20 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

0840040

Chrzan pospolity

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące metod analitycznych są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 30 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

1011000

a)

Świnie

1011010

Mięśnie

1011020

Tłuszcz

1011030

Wątroba

1011040

Nerki

1011050

Podroby jadalne

1011990

Pozostałe

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące metod analitycznych i badania żywieniowego w odniesieniu do przeżuwaczy w okresie laktacji są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 30 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

1012000

b)

Bydło

1012010

Mięśnie

1012020

Tłuszcz

1012030

Wątroba

1012040

Nerki

1012050

Podroby jadalne

1012990

Pozostałe

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące metod analitycznych i badania żywieniowego w odniesieniu do przeżuwaczy w okresie laktacji są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 30 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

1013000

c)

Owce

1013010

Mięśnie

1013020

Tłuszcz

1013030

Wątroba

1013040

Nerki

1013050

Podroby jadalne

1013990

Pozostałe

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące metod analitycznych i badania żywieniowego w odniesieniu do przeżuwaczy w okresie laktacji są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 30 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

1014000

d)

Kozy

1014010

Mięśnie

1014020

Tłuszcz

1014030

Wątroba

1014040

Nerki

1014050

Podroby jadalne

1014990

Pozostałe

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące metod analitycznych są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 30 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

1015000

e)

Konie, osły, muły lub osłomuły

1015010

Mięśnie

1015020

Tłuszcz

1015030

Wątroba

1015040

Nerki

1015050

Podroby jadalne

1015990

Pozostałe

1016000

f)

Drób – kury, gęsi, kaczki, indyki, perliczki, strusie, gołębie

1016010

Mięśnie

1016020

Tłuszcz

1016030

Wątroba

1016040

Nerki

1016050

Podroby jadalne

1016990

Pozostałe

1017000

g)

Pozostałe zwierzęta hodowlane (królik, kangur, zwierzyna płowa)

1017010

Mięśnie

1017020

Tłuszcz

1017030

Wątroba

1017040

Nerki

1017050

Podroby jadalne

1017990

Pozostałe

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące metod analitycznych i badania żywieniowego w odniesieniu do przeżuwaczy w okresie laktacji są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 30 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

1020000

(ii)

Mleko

1020010

Krowy

1020020

Owce

1020030

Kozy

1020040

Konie

1020990

Pozostałe

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące metod analitycznych są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 30 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

1030000

(iii)

Jaja ptasie

1030010

Kury

1030020

Kaczki

1030030

Gęsi

1030040

Przepiórki

1030990

Pozostałe

1050000

(v)

Płazy i gady (żabie udka, krokodyle)

1060000

(vi)

Ślimaki

1070000

(vii)

Inne produkty ze zwierząt lądowych (zwierzęta łowne)

(3)  Pełny wykaz produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, do których stosują się NDP, można znaleźć w załączniku I.

(4)  Wskazuje granicę oznaczalności

(**)

Kombinacja pestycydu-numeru kodu, dla której stosuje się NDP określony w załączniku III część B.

(F)= rozpuszczalny w tłuszczach

Fludioksonil (F) (R)

(R)= Definicja pozostałości różni się dla następujących kombinacji pestycydu - numeru kodu:

Fludioksonil - kod 1000000, oprócz 1040000: suma fludioksonilu i jego metabolitów utlenionych do postaci metabolitu kwas 2,2-difluoro-benzo[1,3]dioksolo-4-karboksylowy

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące badań pozostałości są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 30 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0152000

b)

Truskawki

(+)

Najwyższym dopuszczalnym poziomem pozostałości mającym zastosowanie dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w grupie przypraw (kod 0840040) jest poziom określony dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w kategorii warzyw, w grupie warzyw korzeniowych i bulwiastych (kod 0213040), przy uwzględnieniu zmian w poziomach w wyniku przetwarzania (suszenia) zgodnie z art. 20 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

0840040

Chrzan pospolity

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące badania żywieniowego w odniesieniu do zwierząt gospodarskich są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 30 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

1012000

b)

Bydło

1012010

Mięśnie

1012020

Tłuszcz

1012030

Wątroba

1012040

Nerki

1012050

Podroby jadalne

1012990

Pozostałe

1013000

c)

Owce

1013010

Mięśnie

1013020

Tłuszcz

1013030

Wątroba

1013040

Nerki

1013050

Podroby jadalne

1013990

Pozostałe

(+)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące badania żywieniowego w odniesieniu do zwierząt gospodarskich są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 30 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

1014000

d)

Kozy

1014010

Mięśnie

1014020

Tłuszcz

1014030

Wątroba

1014040

Nerki

1014050

Podroby jadalne

1014990

Pozostałe

(5)  Pełny wykaz produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, do których stosują się NDP, można znaleźć w załączniku I,

(6)  Wskazuje granicę oznaczalności

Tiobenkarb (sulfon 4-chlorobenzylometylowy wyrażony jako tiobenkarb)

(+)

Najwyższym dopuszczalnym poziomem pozostałości mającym zastosowanie dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w grupie przypraw (kod 0840040) jest poziom określony dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w kategorii warzyw, w grupie warzyw korzeniowych i bulwiastych (kod 0213040), przy uwzględnieniu zmian w poziomach w wyniku przetwarzania (suszenia) zgodnie z art. 20 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

0840040

Chrzan pospolity


30.1.2014   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 27/56


ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 80/2014

z dnia 29 stycznia 2014 r.

ustanawiające standardowe wartości w przywozie dla ustalania ceny wejścia niektórych owoców i warzyw

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1234/2007 z dnia 22 października 2007 r. ustanawiające wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych („rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku”) (1),

uwzględniając rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 543/2011 z dnia 7 czerwca 2011 r. ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w odniesieniu do sektorów owoców i warzyw oraz przetworzonych owoców i warzyw (2), w szczególności jego art. 136 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 543/2011 przewiduje – zgodnie z wynikami wielostronnych negocjacji handlowych Rundy Urugwajskiej – kryteria, na których podstawie ustalania Komisja ustala standardowe wartości dla przywozu z państw trzecich, w odniesieniu do produktów i okresów określonych w części A załącznika XVI do wspomnianego rozporządzenia.

(2)

Standardowa wartość w przywozie jest obliczana każdego dnia roboczego, zgodne z art. 136 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011, przy uwzględnieniu podlegających zmianom danych dziennych. Niniejsze rozporządzenie powinno zatem wejść w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Standardowe wartości celne w przywozie, o których mowa w art. 136 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011, są ustalone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 29 stycznia 2014 r.

W imieniu Komisji, za Przewodniczącego,

Jerzy PLEWA

Dyrektor Generalny ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich


(1)  Dz.U. L 299 z 16.11.2007, s. 1.

(2)  Dz.U. L 157 z 15.6.2011, s. 1.


ZAŁĄCZNIK

Standardowe wartości w przywozie dla ustalania ceny wejścia niektórych owoców i warzyw

(EUR/100 kg)

Kod CN

Kod państw trzecich (1)

Standardowa wartość w przywozie

0702 00 00

AL

50,7

IL

63,3

MA

49,6

TN

77,4

TR

97,1

ZZ

67,6

0707 00 05

JO

275,4

MA

158,2

TR

150,2

ZZ

194,6

0709 91 00

EG

91,5

ZZ

91,5

0709 93 10

MA

58,2

TR

106,3

ZZ

82,3

0805 10 20

EG

47,6

IL

67,0

MA

58,1

TN

54,8

TR

72,2

ZZ

59,9

0805 20 10

CN

72,7

IL

145,8

MA

63,2

ZZ

93,9

0805 20 30, 0805 20 50, 0805 20 70, 0805 20 90

CN

59,8

EG

57,3

IL

93,7

JM

118,0

KR

142,8

MA

114,6

PK

34,5

TR

99,1

ZZ

90,0

0805 50 10

EG

69,0

TR

63,2

ZZ

66,1

0808 10 80

CA

92,6

CN

70,5

MK

33,3

US

185,9

ZZ

95,6

0808 30 90

CN

64,4

TR

116,3

US

184,8

ZZ

121,8


(1)  Nomenklatura krajów ustalona w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1833/2006 (Dz.U. L 354 z 14.12.2006, s. 19). Kod „ZZ” odpowiada „innym pochodzeniom”.


DECYZJE

30.1.2014   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 27/58


DECYZJA RADY

z dnia 28 stycznia 2014 r.

w sprawie mianowania do Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego członka z Danii

(2014/45/UE)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 302,

uwzględniając wniosek rządu Danii,

uwzględniając opinię Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W dniu 13 września 2010 r. Rada przyjęła decyzję 2010/570/UE, Euratom w sprawie mianowania członków Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego na okres od dnia 21 września 2010 r. do dnia 20 września 2015 r. (1).

(2)

Stanowisko członka Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego zwolniło się w związku z wygaśnięciem mandatu Sinne CONAN,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Na stanowisko członka Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego na pozostały okres kadencji, czyli do dnia 20 września 2015 r., zostaje mianowany Anders LADEFOGED.

Artykuł 2

Niniejsza decyzja staje się skuteczna z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 28 stycznia 2014 r.

W imieniu Rady

G. STOURNARAS

Przewodniczący


(1)  Dz.U. L 251 z 25.9.2010, s. 8.


30.1.2014   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 27/59


DECYZJA RADY

z dnia 28 stycznia 2014 r.

w sprawie mianowania do Komitetu Regionów trzech zastępców członków ze Zjednoczonego Królestwa

(2014/46/UE)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 305,

uwzględniając wniosek rządu Zjednoczonego Królestwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W dniach 22 grudnia 2009 r. i 18 stycznia 2010 r. Rada przyjęła decyzje 2009/1014/UE (1) i 2010/29/UE (2) w sprawie mianowania członków i zastępców członków Komitetu Regionów na okres od dnia 26 stycznia 2010 r. do dnia 25 stycznia 2015 r.

(2)

Trzy stanowiska zastępców członków Komitetu Regionów zwolniły się w związku z wygaśnięciem mandatu Kathy POLLARD, Mary ROBINSON i Sharon TAYLOR,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Następujące osoby zostają mianowane do Komitetu Regionów na stanowiska zastępców członków na okres pozostający do końca obecnej kadencji, czyli do dnia 25 stycznia 2015 r.:

Sherma BATSON, Councillor, Stevenage Borough Council,

Gillian FORD, Councillor, London Borough of Havering,

Kathy POLLARD, Councillor, Babergh District Council.

Artykuł 2

Niniejsza decyzja staje się skuteczna z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 28 stycznia 2014 r.

W imieniu Rady

G. STOURNARAS

Przewodniczący


(1)  Dz.U. L 348 z 29.12.2009, s. 22.

(2)  Dz.U. L 12 z 19.1.2010, s. 11.


30.1.2014   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 27/60


DECYZJA RADY

z dnia 28 stycznia 2014 r.

w sprawie mianowania do Komitetu Regionów ośmiu członków z Portugalii i siedmiu zastępców członków z Portugalii

(2014/47/UE)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 305,

uwzględniając wniosek rządu Portugalii,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W dniach 22 grudnia 2009 r. i 18 stycznia 2010 r. Rada przyjęła decyzje 2009/1014/UE (1) i 2010/29/UE (2) w sprawie mianowania członków i zastępców członków Komitetu Regionów na okres od dnia 26 stycznia 2010 r. do dnia 25 stycznia 2015 r.

(2)

Osiem stanowisk członków Komitetu Regionów zwolniło się w związku z wygaśnięciem mandatu Joségo CORREI, Manuela FREXESA, Francisca MESQUITY MACHADA, Carlosa PINTA, Carlosa PINTA DE SÁ, Joaquima RAPOSA, Ruiego RIA oraz Fernanda RUASA.

(3)

Siedem stanowisk zastępców członków Komitetu Regionów zwolniło się w związku z wygaśnięciem mandatu Álvara AMARA, Antónia BORGESA, Joaquima DIASA VALENTE, Carlosa MARTY, Antónia Jorgego NUNESA, Vítora PROENÇY and Jaimego SOARESA,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Następujące osoby zostają mianowane do Komitetu Regionów na okres pozostający do końca obecnej kadencji, czyli do dnia 25 stycznia 2015 r.:

a)

na stanowiska członków:

José Agostinho RIBAU ESTEVES, Presidente da Câmara Municipal de Aveiro,

Álvaro DOS SANTOS AMARO, Presidente da Câmara Municipal da Guarda,

José Maria DA CUNHA COSTA, Presidente da Câmara Municipal de Viana do Castelo,

Basílio Adolfo DE MENDONÇA HORTA DA FRANCA, Presidente da Câmara Municipal de Sintra,

António Gonçalves BRAGANÇA FERNANDES, Presidente da Câmara Municipal da Maia,

Carlos Manuel RODRIGUES PINTO DE SÁ, Presidente da Câmara Municipal de Évora,

João Nuno FERREIRA GONÇALVES DE AZEVEDO, Presidente da Câmara Municipal de Mangualde,

Luís Filipe SOROMENHO GOMES, Presidente da Câmara Municipal de Vila Real de Santo António;

oraz

b)

na stanowiska zastępców członków:

Luís Manuel DOS SANTOS CORREIA, Presidente da Câmara Municipal de Castelo Branco,

Francisco Manuel LOPES, Presidente da Câmara Municipal de Lamego,

Paulo Jorge FRAZÃO BATISTA SANTOS, Presidente da Câmara Municipal da Batalha,

Vitor Manuel MARTINS GUERREIRO, Presidente da Câmara Municipal de São Brás de Alportel,

António BENJAMIM PEREIRA, Presidente da Câmara Municipal de Esposende,

Vitor Manuel CHAVES DE CARO PROENÇA, Presidente da Câmara Municipal de Alcácer do Sal,

Luís Miguel CORREIA ANTUNES, Presidente da Câmara Municipal da Lousã.

Artykuł 2

Niniejsza decyzja staje się skuteczna z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 28 stycznia 2014 r.

W imieniu Rady

G. STOURNARAS

Przewodniczący


(1)  Dz.U. L 348 z 29.12.2009, s. 22.

(2)  Dz.U. L 12 z 19.1.2010, s. 11.