ISSN 1725-5139

doi:10.3000/17255139.L_2010.226.pol

Dziennik Urzędowy

Unii Europejskiej

L 226

European flag  

Wydanie polskie

Legislacja

Tom 53
28 sierpnia 2010


Spis treści

 

II   Akty o charakterze nieustawodawczym

Strona

 

 

ROZPORZĄDZENIA

 

*

Rozporządzenie Komisji (UE) nr 765/2010 z dnia 25 sierpnia 2010 r. zmieniające załączniki II i III do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości chlorotalonilu, klotianidyny, difenokonazolu, fenheksamidu, flubendiamidu, nikotyny, spirotetramatu, tiakloprydu i tiametoksamu w określonych produktach oraz na ich powierzchni ( 1 )

1

 

 

Rozporządzenie Komisji (UE) nr 766/2010 z dnia 27 sierpnia 2010 r. ustanawiające standardowe wartości celne w przywozie dla ustalania ceny wejścia niektórych owoców i warzyw

38

 

 

Rozporządzenie Komisji (UE) nr 767/2010 z dnia 27 sierpnia 2010 r. zmieniające ceny reprezentatywne oraz kwoty dodatkowych należności przywozowych w odniesieniu do niektórych produktów w sektorze cukru, ustalone rozporządzeniem (WE) nr 877/2009 na rok gospodarczy 2009/10

40

 

 

DECYZJE

 

 

2010/467/UE

 

*

Decyzja Komisji z dnia 17 sierpnia 2010 r. zmieniająca decyzję 2007/365/WE w odniesieniu do roślin narażonych i środków, które należy podjąć w przypadku stwierdzenia występowania organizmu Rhynchophorus ferrugineus (Olivier) (notyfikowana jako dokument nr C(2010) 5640)

42

 

 

2010/468/UE

 

*

Decyzja Komisji z dnia 27 sierpnia 2010 r. przewidująca tymczasowe wprowadzenie do obrotu odmian Avena strigosa Schreb., niewłączonych do wspólnego katalogu odmian gatunków roślin rolniczych ani do krajowych katalogów odmian państw członkowskich (notyfikowana jako dokument nr C(2010) 5835)  ( 1 )

46

 

 

2010/469/UE

 

*

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego z dnia 19 sierpnia 2010 r. dotycząca nieprzestrzegania wymogów w zakresie sprawozdawczości statystycznej (EBC/2010/10)

48

 

 

Sprostowania

 

*

Sprostowanie do rozporządzenia Komisji (WE) nr 1122/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 73/2009 odnośnie do zasady wzajemnej zgodności, modulacji oraz zintegrowanego systemu zarządzania i kontroli w ramach systemów wsparcia bezpośredniego przewidzianych w wymienionym rozporządzeniu oraz wdrażania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w odniesieniu do zasady wzajemnej zgodności w ramach systemu wsparcia ustanowionego dla sektora wina (Dz.U. L 316 z 2.12.2009)

50

 


 

(1)   Tekst mający znaczenie dla EOG

PL

Akty, których tytuły wydrukowano zwykłą czcionką, odnoszą się do bieżącego zarządzania sprawami rolnictwa i generalnie zachowują ważność przez określony czas.

Tytuły wszystkich innych aktów poprzedza gwiazdka, a drukuje się je czcionką pogrubioną.


II Akty o charakterze nieustawodawczym

ROZPORZĄDZENIA

28.8.2010   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 226/1


ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 765/2010

z dnia 25 sierpnia 2010 r.

zmieniające załączniki II i III do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości chlorotalonilu, klotianidyny, difenokonazolu, fenheksamidu, flubendiamidu, nikotyny, spirotetramatu, tiakloprydu i tiametoksamu w określonych produktach oraz na ich powierzchni

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 lutego 2005 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności i paszy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na ich powierzchni, zmieniające dyrektywę Rady 91/414/EWG (1), w szczególności jego art. 14 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (NDP) dla chlorotalonilu, fenheksamidu i tiakloprydu zostały określone w załączniku II i części B załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 396/2005. NDP dla klotianidyny, difenokonazolu, flubendiamidu, spirotetramatu i tiametoksamu zostały określone w części A załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 396/2005. Dla nikotyny nie określono do tej pory NDP; substancja ta nie została również wymieniona w załączniku IV do rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

(2)

W ramach procedury, zgodnie z dyrektywą Rady 91/414/EWG z dnia 15 lipca 1991 r. dotyczącą wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin (2), złożono wniosek na mocy art. 6 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 o zmianę obowiązujących NDP w odniesieniu do zezwolenia na stosowanie środka ochrony roślin zawierającego substancję czynną – difenokonazol w przypadku brukwi i rzepy.

(3)

W odniesieniu do chlorotalonilu złożono wniosek dotyczący stosowania w przypadku jęczmienia. Ze względu na ten wniosek konieczne jest określenie NDP obowiązujących w przypadku mięsa, tłuszczu, wątrób, nerek i mleka od bydła, owiec i kóz, ponieważ zboża stosowane są jako pasza dla tych zwierząt, a pasza ta może zawierać pozostałości pestycydów. W odniesieniu do fenheksamidu złożono wniosek dotyczący stosowania w przypadku sałaty. W odniesieniu do flubendiamidu złożono wniosek dotyczący stosowania w przypadku oberżyny, dyniowatych i fasoli w strąkach. W odniesieniu do spirotetramatu złożono wniosek dotyczący stosowania w przypadku cebuli. W odniesieniu do tiakloprydu złożono wniosek dotyczący stosowania w przypadku truskawek, przy czym dla tej kombinacji istnieje także NDP zgodny z Kodeksem. W odniesieniu do tiametoksamu złożono wniosek dotyczący stosowania w przypadku marchwi. Ze względu na występowanie pozostałości klotianidyny spowodowane stosowaniem tiametoksamu należy zmienić NDP dla klotianidyny w przypadku marchwi.

(4)

Zgodnie z art. 8 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 wnioski te zostały poddane ocenie przez państwa członkowskie, których dotyczyły, a sprawozdania z oceny przekazano Komisji.

(5)

W odniesieniu do nikotyny w grzybach dziko rosnących Komisja otrzymała od państw członkowskich i podmiotów prowadzących przedsiębiorstwa informacje wskazujące na obecność nikotyny w grzybach dziko rosnących, prowadzącą do występowania wyższego poziomu pozostałości niż domyślny NDP w wysokości 0,01 mg/kg, określony w tym rozporządzeniu.

(6)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (dalej „Urząd”) dokonał oceny wniosków i sprawozdań z oceny, analizując w szczególności ryzyko dla konsumentów oraz w odpowiednich przypadkach dla zwierząt, i wydał uzasadnione opinie dotyczące proponowanych NDP (3). W przypadku nikotyny Komisja zwróciła się z prośbą do Urzędu o wydanie opinii dotyczącej ryzyka, jakie niesie za sobą występowanie pozostałości nikotyny w grzybach, dla zdrowia publicznego. Mając na uwadze pilny charakter sprawy, Urząd zamiast uzasadnionej opinii wydał oświadczenie odnoszące się do kilku pozostałych niepewnych kwestii (4). Urząd przekazał te opinie i oświadczenie Komisji i państwom członkowskim oraz podał je do publicznej wiadomości.

(7)

W swoich uzasadnionych opiniach Urząd stwierdził, że spełniono wszystkie wymogi dotyczące danych oraz że zmiany NDP, o które wnosili wnioskodawcy, są dopuszczalne z punktu widzenia bezpieczeństwa konsumentów na podstawie oceny narażenia konsumentów dokonanej dla 27 określonych grup konsumentów europejskich. Urząd wziął pod uwagę najnowsze informacje o właściwościach toksykologicznych wymienionych substancji. Ani w przypadku narażenia na wymienione substancje przez całe życie w wyniku spożywania wszystkich produktów spożywczych mogących je zawierać, ani w przypadku narażenia krótkoterminowego w wyniku skrajnie dużej konsumpcji danych produktów, nie wykazano istnienia ryzyka przekroczenia akceptowanego dziennego pobrania (ADI) ani ostrej dawki referencyjnej (ARfD).

(8)

W odniesieniu do nikotyny w grzybach dziko rosnących Urząd zaznacza, że jego oświadczenie jest związane z szeregiem niepewności i ograniczeń. Oprócz tego oświadczenia w 2009 r. zebrano dane z monitoringu, mające na celu zbadanie obecności tej substancji w grzybach dziko rosnących. Dane te zostały przygotowane przez państwa członkowskie, podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze i władze chińskie. Wykazały one, że nikotyna jest obecna w grzybach dziko rosnących na różnych poziomach w zależności od źródła pochodzenia i odmiany, ale w prawie wszystkich przypadkach pobranych próbek przekraczają one domyślny NDP w wysokości 0,01 mg/kg. Wyniki te stanowią dowód nieuniknionej obecności nikotyny w grzybach dziko rosnących, a zwłaszcza w borowikach szlachetnych (Boletus edulis). Należy zatem określić tymczasowe NDP dla nikotyny w grzybach dziko rosnących w oparciu o dostępne dane z monitoringu i opinię Urzędu. W ciągu dwóch lat takie tymczasowe NDP powinny zostać poddane przeglądowi, aby ocenić nowe dane i informacje, które staną się dostępne, łącznie z dowodami naukowymi na naturalne występowanie lub tworzenie się nikotyny w grzybach dziko rosnących.

(9)

Na podstawie uzasadnionych opinii i oświadczenia Urzędu oraz po uwzględnieniu czynników istotnych dla rozpatrywanej kwestii stwierdzono, że odnośne zmiany NDP spełniają wymogi art. 14 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

(10)

W związku z tym należy odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 396/2005.

(11)

Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt i nie spotkały się ze sprzeciwem Parlamentu Europejskiego ani Rady,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W załącznikach II i III do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie w dniu następującym po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 25 sierpnia 2010 r.

W imieniu Komisji

José Manuel BARROSO

Przewodniczący


(1)  Dz.U. L 70 z 16.3.2005, s. 1.

(2)  Dz.U. L 230 z 19.8.1991, s. 1.

(3)  Sprawozdania naukowe EFSA dostępne na stronie internetowej http://www.efsa.europa.eu:

 

Reasoned opinion of EFSA prepared by the Pesticides Unit (PRAPeR) on the modification of existing MRL for chlorothalonil on barley and several commodities of animal origin, [Uzasadniona opinia EFSA, opracowana przez Dział Pestycydów (PRAPeR), dotycząca zmiany dotychczasowych NDP dla chlorotalonilu w przypadku jęczmienia i kilku produktów pochodzenia zwierzęcego], Dziennik EFSA 2010; 8(3):1524.

 

Reasoned opinion of EFSA prepared by the Pesticides Unit (PRAPeR) on the modification of existing MRL for thiacloprid in strawberries, [Uzasadniona opinia EFSA, opracowana przez Dział Pestycydów (PRAPeR), dotycząca zmiany dotychczasowych NDP dla tiakloprydu w przypadku truskawek], Dziennik EFSA 2010; 8(1):1498.

 

Reasoned opinion of EFSA prepared by the Pesticides Unit (PRAPeR) on the modification of existing MRL for clothianidin on carrots, [Uzasadniona opinia EFSA, opracowana przez Dział Pestycydów (PRAPeR), dotycząca zmiany dotychczasowych NDP dla klotianidyny w przypadku marchwi], Dziennik EFSA 2010; 8(2):1515.

 

Reasoned opinion of EFSA prepared by the Pesticides Unit (PRAPeR) on the modification of existing MRL for difenoconazole on swedes and turnips, [Uzasadniona opinia EFSA, opracowana przez Dział Pestycydów (PRAPeR), dotycząca zmiany dotychczasowych NDP dla difenokonazolu w przypadku brukwi i rzepy], Dziennik EFSA 2010; 8(2):1510.

 

Reasoned opinion of EFSA prepared by the Pesticides Unit (PRAPeR) on the modification of existing MRL for flubendiamide on cucurbits edible and inedible peel, aubergines and beans with pods, [Uzasadniona opinia EFSA, opracowana przez Dział Pestycydów (PRAPeR), dotycząca zmiany dotychczasowych NDP dla flubendiamidu w przypadku dyniowatych z jadalną lub niejadalną skórką, oberżyny i fasoli w strąkach], Dziennik EFSA 2010; 8(3):1527.

 

Reasoned opinion of EFSA prepared by the Pesticides Unit (PRAPeR) on the modification of existing MRL for fenhexamid in various leafy crops, [Uzasadniona opinia EFSA, opracowana przez Dział Pestycydów (PRAPeR), dotycząca zmiany dotychczasowych NDP dla fenheksamidu w przypadku roślin liściastych], Dziennik EFSA 2010; 8(11):1455.

 

Reasoned opinion of EFSA prepared by the Pesticides Unit (PRAPeR) on the modification of existing MRL for spirotetramat in onions and the setting of new MRLs in kidney, [Uzasadniona opinia EFSA, opracowana przez Dział Pestycydów (PRAPeR), dotycząca zmiany dotychczasowych NDP dla spirotetramatu w przypadku cebuli i ustanowienia nowych NDP w przypadku nerek], Dziennik EFSA 2010; 8(2):1511.

 

Reasoned opinion of EFSA prepared by the Pesticides Unit (PRAPeR) on the modification of existing MRL for thiamethoxam in carrots, [Uzasadniona opinia EFSA, opracowana przez Dział Pestycydów (PRAPeR), dotycząca zmiany dotychczasowych NDP dla tiametoksamu w przypadku marchwi], Dziennik EFSA 2009; 7(9):1307.

(4)  Oświadczenie EFSA. Potential risks for public health due to the presence of nicotine in wild mushrooms [Potencjalne ryzyko dla zdrowia publicznego w wyniku obecności nikotyny w grzybach dziko rosnących], Dziennik EFSA 2009; RN-286, 1-47.


ZAŁĄCZNIK

W załącznikach II i III do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 wprowadza się następujące zmiany:

(1)

W załączniku II kolumny dotyczące chlorotalonilu, fenheksamidu i tiakloprydu otrzymują brzmienie:

Pozostałości pestycydów i najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (mg/kg)

Numer kodu

Grupy i przykłady poszczególnych produktów, do których odnoszą się najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (NDP) (1)

Chlorotalonil (R)

Fenheksamid

Tiaklopryd (F)

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

0100000

1.

OWOCE, ŚWIEŻE LUB MROŻONE; ORZECHY

 

 

 

0110000

(i)

Owoce cytrusowe

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

0110010

Grejpfruty

 

 

 

0110020

Pomarańcze

 

 

 

0110030

Cytryny

 

 

 

0110040

Limy (Limonki)

 

 

 

0110050

Mandarynki

 

 

 

0110990

Pozostałe

 

 

 

0120000

(ii)

Orzechy z drzew orzechowych (w łupinach lub bez)

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

0120010

Migdały

 

 

 

0120020

Orzechy brazylijskie

 

 

 

0120030

Orzechy nerkowca

 

 

 

0120040

Kasztany jadalne

 

 

 

0120050

Orzechy kokosowe

 

 

 

0120060

Orzechy laskowe

 

 

 

0120070

Orzechy makadamia

 

 

 

0120080

Orzeszki pekan

 

 

 

0120090

Orzeszki sosnowe

 

 

 

0120100

Pistacje

 

 

 

0120110

Orzechy włoskie

 

 

 

0120990

Pozostałe

 

 

 

0130000

(iii)

Owoce ziarnkowe

1

0,05 (2)

0,3

0130010

Jabłka

 

 

 

0130020

Gruszki

 

 

 

0130030

Pigwy

 

 

 

0130040

Nieszpułka zwyczajna

 (3)

 (3)

 (3)

0130050

Nieśplik japoński

 (3)

 (3)

 (3)

0130990

Pozostałe

 

 

 

0140000

(iv)

Owoce pestkowe

 

 

 

0140010

Morele

1

5

0,3

0140020

Wiśnie i czereśnie

0,01 (2)

5

0,3

0140030

Brzoskwinie

1

5

0,3

0140040

Śliwki

0,01 (2)

1

0,1

0140990

Pozostałe

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

0150000

(v)

Jagody i drobne owoce

 

 

 

0151000

(a)

Winogrona stołowe i do produkcji wina

 

5

0,02 (2)

0151010

Winogrona stołowe

1

 

 

0151020

Winogrona do produkcji wina

3

 

 

0152000

(b)

Truskawki

3

5

1

0153000

(c)

Owoce leśne

0,01 (2)

10

 

0153010

Jeżyny

 

 

3

0153020

Jeżyny popielice

 

 

1

0153030

Maliny

 

 

3

0153990

Pozostałe

 

 

1

0154000

(d)

Inne drobne owoce i jagody

 

 

1

0154010

Borówki amerykańskie

0,01 (2)

5

 

0154020

Żurawiny

2

5

 

0154030

Porzeczki (czerwone, czarne i białe)

10

5

 

0154040

Agrest

10

5

 

0154050

Róża dzika

 (3)

 (3)

 (3)

0154060

Morwy

 (3)

 (3)

 (3)

0154070

Głóg (mediteranean medlar)

 (3)

 (3)

 (3)

0154080

Bez czarny

 (3)

 (3)

 (3)

0154990

Pozostałe

0,01 (2)

5

 

0160000

(vi)

Owoce różne

 

 

 

0161000

(a)

Z jadalną skórką

0,01 (2)

0,05 (2)

 

0161010

Daktyle

 

 

0,02 (2)

0161020

Figi

 

 

0,02 (2)

0161030

Oliwki stołowe

 

 

4

0161040

Kumkwat

 

 

0,02 (2)

0161050

Karambola

 (3)

 (3)

 (3)

0161060

Kaki (Szaron, Persymon)

 (3)

 (3)

 (3)

0161070

Czapetka kuminowa (śliwka jawajska )

 (3)

 (3)

 (3)

0161990

Pozostałe

 

 

0,02 (2)

0162000

(b)

Z niejadalną skórką, małe

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0162010

Kiwi

 

10

 

0162020

Liczi, (śliwa chińska)

 

0,05 (2)

 

0162030

Owoce męczennicy

 

0,05 (2)

 

0162040

Owoc opuncji (figa opuncjowa)

 (3)

 (3)

 (3)

0162050

Caimito

 (3)

 (3)

 (3)

0162060

Oczar wirginijski (Wirginia kaki)

 (3)

 (3)

 (3)

0162990

Pozostałe

 

0,05 (2)

 

0163000

(c)

Z niejadalną skórką, duże

 

0,05 (2)

 

0163010

Awokado

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0163020

Banany

0,2

 

0,02 (2)

0163030

Mango

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0163040

Papaja

20

 

0,5

0163050

Granaty

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0163060

Flaszowiec peruwiański (czerymoja, jabłko budyniowe)

 (3)

 (3)

 (3)

0163070

Guajawa

 (3)

 (3)

 (3)

0163080

Ananasy

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0163090

Chlebowiec właściwy

 (3)

 (3)

 (3)

0163100

Durian (Rościan)

 (3)

 (3)

 (3)

0163110

Flaszowiec miękkociernisty

 (3)

 (3)

 (3)

0163990

Pozostałe

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0200000

2.

WARZYWA ŚWIEŻE LUB MROŻONE

 

 

 

0210000

(i)

Warzywa korzeniowe i bulwiaste

 

0,05 (2)

 

0211000

(a)

Ziemniaki

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0212000

(b)

Tropikalne warzywa korzeniowe i bulwiaste

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0212010

Maniok

 

 

 

0212020

Słodkie ziemniaki

 

 

 

0212030

Pochrzyn

 

 

 

0212040

Maranta trzcinowata

 (3)

 (3)

 (3)

0212990

Pozostałe

 

 

 

0213000

(c)

Pozostałe warzywa korzeniowe i bulwiaste oprócz buraka cukrowego

 

 

 

0213010

Buraki

0,01 (2)

 

0,05

0213020

Marchew

1

 

0,05

0213030

Seler korzeniowy

1

 

0,1

0213040

Chrzan

0,01 (2)

 

0,05

0213050

Karczoch jerozolimski (Słonecznik bulwiasty – topinambur)

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0213060

Pasternak

0,01 (2)

 

0,05

0213070

Pietruszka zwyczajna - korzeń

0,01 (2)

 

0,05

0213080

Rzodkiewka

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0213090

Salsefia

0,01 (2)

 

0,05

0213100

Brukiew

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0213110

Rzepa

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0213990

Pozostałe

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0220000

(ii)

Warzywa cebulowe

 

0,05 (2)

 

0220010

Czosnek

0,5

 

0,02 (2)

0220020

Cebula

0,5

 

0,02 (2)

0220030

Szalotka

0,5

 

0,02 (2)

0220040

Dymka

10

 

0,1

0220990

Pozostałe

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0230000

(iii)

Warzywa owocowe

 

 

 

0231000

(a)

Rośliny psiankowate

2

 

 

0231010

Pomidory

 

1

0,5

0231020

Papryka

 

2

1

0231030

Bakłażan (Oberżyna)

 

1

0,5

0231040

Ketmia jadalna (okra), ketmia piżmowa

 

0,05 (2)

0,02 (2)

0231990

Pozostałe

 

0,05 (2)

0,02 (2)

0232000

(b)

Dyniowate - z jadalną skórką

 

1

0,3

0232010

Ogórki

1

 

 

0232020

Korniszon

5

 

 

0232030

Cukinia

0,01 (2)

 

 

0232990

Pozostałe

0,01 (2)

 

 

0233000

(c)

Dyniowate - z niejadalną skórką

1

0,05 (2)

 

0233010

Melony

 

 

0,2

0233020

Dynia

 

 

0,02 (2)

0233030

Arbuz

 

 

0,2

0233990

Pozostałe

 

 

0,02 (2)

0234000

(d)

Kukurydza cukrowa

0,01 (2)

0,05 (2)

0,1

0239000

(e)

Pozostałe warzywa o jadalnych owocach

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

0240000

(iv)

Warzywa kapustne

 

0,05 (2)

 

0241000

(a)

Kapustne kwitnące

3

 

0,1

0241010

Brokuły

 

 

 

0241020

Kalafiory

 

 

 

0241990

Pozostałe

 

 

 

0242000

(b)

Kapustne głowiaste

 

 

 

0242010

Brukselka

3

 

0,05

0242020

Kapusta głowiasta

3

 

0,2

0242990

Pozostałe

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0243000

(c)

Kapustne liściowe

0,01 (2)

 

1

0243010

Kapusta pekińska

 

 

 

0243020

Jarmuż

 

 

 

0243990

Pozostałe

 

 

 

0244000

(d)

Kalarepa

0,01 (2)

 

0,05

0250000

(v)

Warzywa liściowe i świeże zioła

 

 

 

0251000

(a)

Sałata i inne warzywa sałatowe w tym kapustne

 

 

 

0251010

Roszpunka warzywna

0,01 (2)

30

5

0251020

Sałata

0,01 (2)

40

2

0251030

Endywia (cykoria endywia)

0,01 (2)

30

2

0251040

Rzeżucha

0,01 (2)

30

2

0251050

Gorycznik wiosenny

 (3)

 (3)

 (3)

0251060

Rokietta siewna , rukola

0,01 (2)

30

3

0251070

Gorczyca sarepska

 (3)

 (3)

 (3)

0251080

Liście i pędy kapustnych

0,01 (2)

30

2

0251990

Pozostałe

0,01 (2)

30

2

0252000

(b)

Szpinak i podobne (liście)

 

0,05 (2)

0,02 (2)

0252010

Szpinak

0,01 (2)

 

 

0252020

Portulaka pospolita

 (3)

 (3)

 (3)

0252030

Boćwina

0,01 (2)

 

 

0252990

Pozostałe

0,01 (2)

 

 

0253000

(c)

Liście winorośli6

 (3)

 (3)

 (3)

0254000

(d)

Rukiew wodna

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

0255000

(e)

Cykoria warzywna (liściasta, brukselska)

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

0256000

(f)

Zioła

5

30

5

0256010

Trybula

 

 

 

0256020

Szczypiorek

 

 

 

0256030

Liście selera

 

 

 

0256040

Pietruszka - nać

 

 

 

0256050

Szałwia

 (3)

 (3)

 (3)

0256060

Rozmaryn

 (3)

 (3)

 (3)

0256070

Tymianek

 (3)

 (3)

 (3)

0256080

Bazylia

 (3)

 (3)

 (3)

0256090

Liście laurowe

 (3)

 (3)

 (3)

0256100

Estragon

 (3)

 (3)

 (3)

0256990

Pozostałe

 

 

 

0260000

(vi)

Warzywa strączkowe (świeże)

 

 

 

0260010

Fasola (w strąkach )

5

2

1

0260020

Fasola (bez strąków)

2

0,05 (2)

0,02 (2)

0260030

Groch (w strąkach)

2

0,05 (2)

0,02 (2)

0260040

Groch (bez strąków)

0,3

0,05 (2)

0,2

0260050

Soczewica

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

0260990

Pozostałe

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

0270000

(vii)

Warzywa łodygowe

 

0,05 (2)

 

0270010

Szparagi

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0270020

Karczochy

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0270030

Seler

10

 

0,5

0270040

Koper włoski

0,01 (2)

 

0,5

0270050

Karczochy kuliste

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0270060

Por

10

 

0,1

0270070

Rabarbar

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0270080

Pędy bambusa

 (3)

 (3)

 (3)

0270090

Rdzenie palmowe

 (3)

 (3)

 (3)

0270990

Pozostałe

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0280000

(viii)

Grzyby

 

0,05 (2)

0,02 (2)

0280010

Uprawne

2

 

 

0280020

Dzikie

0,01 (2)

 

 

0280990

Pozostałe

0,01 (2)

 

 

0290000

(ix)

Wodorosty morskie

 (3)

 (3)

 (3)

0300000

3.

NASIONA ROŚLIN STRĄCZKOWYCH, SUCHE

0,01 (2)

0,05 (2)

0,1

0300010

Fasola

 

 

 

0300020

Soczewica

 

 

 

0300030

Groch

 

 

 

0300040

Łubin

 

 

 

0300990

Pozostałe

 

 

 

0400000

4.

NASIONA I OWOCE OLEISTE

 

 

 

0401000

(i)

Nasiona oleiste

 

0,1 (2)

 

0401010

Siemię lnu

0,01 (2)

 

0,05 (2)

0401020

Orzeszki ziemne

0,05

 

0,05 (2)

0401030

Mak

0,01 (2)

 

0,3

0401040

Ziarna sezamu

0,01 (2)

 

0,05 (2)

0401050

Ziarna słonecznika

0,01 (2)

 

0,05 (2)

0401060

Nasiona rzepaku

0,01 (2)

 

0,3

0401070

Ziarna soi

0,01 (2)

 

0,05 (2)

0401080

Nasiona gorczycy

0,01 (2)

 

0,2

0401090

Nasiona bawełny

0,01 (2)

 

0,05 (2)

0401100

Nasiona dyni

0,01 (2)

 

0,05 (2)

0401110

Rokosz barwierski

 (3)

 (3)

 (3)

0401120

Ogórecznik

 (3)

 (3)

 (3)

0401130

Lnicznik właściwy

 (3)

 (3)

 (3)

0401140

Konopie

0,01 (2)

 

0,05 (2)

0401150

Rącznik pospolity

 (3)

 (3)

 (3)

0401990

Pozostałe

0,01 (2)

 

0,05 (2)

0402000

(ii)

Owoce oleiste

0,01 (2)

 

 

0402010

Oliwki do produkcji oliwy

 

0,05 (2)

4

0402020

Orzechy palmowe (nasiona palmy oleistej)

 (3)

 (3)

 (3)

0402030

Olejowiec gwinejski

 (3)

 (3)

 (3)

0402040

Drzewo kapokowe

 (3)

 (3)

 (3)

0402990

Pozostałe

 

0,1 (2)

0,05 (2)

0500000

5.

ZBOŻA

 

0,05 (2)

 

0500010

Jęczmień

0,3

 

1

0500020

Gryka zwyczajna

0,01 (2)

 

0,05

0500030

Kukurydza

0,01 (2)

 

0,05

0500040

Proso zwyczajne

0,01 (2)

 

0,05

0500050

Owies zwyczajny

0,1

 

1

0500060

Ryż

0,01 (2)

 

0,05

0500070

Żyto

0,1

 

0,05

0500080

Sorgo

0,01 (2)

 

0,05

0500090

Pszenica

0,1

 

0,1

0500990

Pozostałe

0,01 (2)

 

0,05

0600000

6.

HERBATA, KAWA, NAPARY ZIOŁOWE I KAKAO

0,1 (2)

0,1 (2)

 

0610000

(i)

Herbata (suszone liście i łodygi, fermentowane lub inaczej przygotowane Camelia sinensis)

 

 

10

0620000

(ii)

Ziarna kawy

 (3)

 (3)

 (3)

0630000

(iii)

Napary ziołowe (suszone)

 (3)

 (3)

 (3)

0631000

(a)

Kwiaty

 (3)

 (3)

 (3)

0631010

Kwiaty rumianku

 (3)

 (3)

 (3)

0631020

Kwiat malwy sudańskiej

 (3)

 (3)

 (3)

0631030

Płatki róży

 (3)

 (3)

 (3)

0631040

Kwiaty jaśminu

 (3)

 (3)

 (3)

0631050

Lipa drobnoziarnista

 (3)

 (3)

 (3)

0631990

Pozostałe

 (3)

 (3)

 (3)

0632000

(b)

Liście

 (3)

 (3)

 (3)

0632010

Liście truskawki

 (3)

 (3)

 (3)

0632020

Liście Rooibos

 (3)

 (3)

 (3)

0632030

Ostrokrzew paragwajski

 (3)

 (3)

 (3)

0632990

Pozostałe

 (3)

 (3)

 (3)

0633000

(c)

Korzenie

 (3)

 (3)

 (3)

0633010

Korzeń waleriany

 (3)

 (3)

 (3)

0633020

Korzeń żeń-szenia

 (3)

 (3)

 (3)

0633990

Pozostałe

 (3)

 (3)

 (3)

0639000

(d)

Pozostałe napary ziołowe

 (3)

 (3)

 (3)

0640000

(iv)

Kakao (femetowane ziarna)

 (3)

 (3)

 (3)

0650000

(v)

Chleb świętojański (st johns bread)

 (3)

 (3)

 (3)

0700000

7.

CHMIEL (suszony), w tym szyszki chmielu i niezagęszczony proszek

50

0,1 (2)

0,1

0800000

8.

PRZYPRAWY

 (3)

 (3)

 (3)

0810000

(i)

Nasiona

 (3)

 (3)

 (3)

0810010

Anyż

 (3)

 (3)

 (3)

0810020

Czarnuszka siewna

 (3)

 (3)

 (3)

0810030

Nasiona selera zwyczajnego

 (3)

 (3)

 (3)

0810040

Kolendra

 (3)

 (3)

 (3)

0810040

Kmin rzymski

 (3)

 (3)

 (3)

0810060

Koper ogrodowy

 (3)

 (3)

 (3)

0810070

Koper włoski

 (3)

 (3)

 (3)

0810080

Kozieradka pospolita

 (3)

 (3)

 (3)

0810090

Gałka muszkatałowa

 (3)

 (3)

 (3)

0810990

Pozostałe

 (3)

 (3)

 (3)

0820000

(ii)

Owoce i jagody

 (3)

 (3)

 (3)

0820010

Ziele angielskie

 (3)

 (3)

 (3)

0820020

Żółtodrzew pieprzowy (pieprz japoński) Zanthooxylum piperitum

 (3)

 (3)

 (3)

0820030

Kminek

 (3)

 (3)

 (3)

0820040

Kardamon malabarski

 (3)

 (3)

 (3)

0820050

Jagody jałowca

 (3)

 (3)

 (3)

0820060

Pieprz, (czarny i biały)

 (3)

 (3)

 (3)

0820070

Wanilia płaskolistna

 (3)

 (3)

 (3)

0820080

Tamarynd

 (3)

 (3)

 (3)

0820990

Pozostałe

 (3)

 (3)

 (3)

0830000

(iii)

Kora

 (3)

 (3)

 (3)

0830010

Cynamon

 (3)

 (3)

 (3)

0830990

Pozostałe

 (3)

 (3)

 (3)

0840000

(iv)

Korzenie lub kłącza

 (3)

 (3)

 (3)

0840010

Lukrecja

 (3)

 (3)

 (3)

0840020

Imbir

 (3)

 (3)

 (3)

0840030

Kurkuma

 (3)

 (3)

 (3)

0840040

Chrzan pospolity

 (3)

 (3)

 (3)

0840990

Pozostałe

 (3)

 (3)

 (3)

0850000

(v)

Pąki

 (3)

 (3)

 (3)

0850010

Goździki

 (3)

 (3)

 (3)

0850020

Kapary

 (3)

 (3)

 (3)

0850990

Pozostałe

 (3)

 (3)

 (3)

0860000

(vi)

Słupki kwiatowe

 (3)

 (3)

 (3)

0860010

Szafran

 (3)

 (3)

 (3)

0860990

Pozostałe

 (3)

 (3)

 (3)

0870000

(vii)

Osnówka nasienia

 (3)

 (3)

 (3)

0870010

Muszkatołowiec korzenny

 (3)

 (3)

 (3)

0870990

Pozostałe

 (3)

 (3)

 (3)

0900000

9.

ROŚLINY CUKRODAJNE

 (3)

 (3)

 (3)

0900010

Burak cukrowy (korzeń)

 (3)

 (3)

 (3)

0900020

Trzcina cukrowa

 (3)

 (3)

 (3)

0900030

Cykoria podróżnik korzenie

 (3)

 (3)

 (3)

0900990

Pozostałe

 (3)

 (3)

 (3)

1000000

10.

PRODUKTY POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO-ZWIERZĘTA LĄDOWE

 

 

 

1010000

(i)

Mięso, przetwory z mięsa, podrobów, krwi, tłuszczów zwierzęcych świeże, chłodzone, mrożone, konserwowane w solance, suszone lub wędzone lub przetwarzane na mąki lub mączki; inne produkty przetworzone, takie jak wędliny i przetwory spożywcze oparte na tych składnikach

 

0,05 (2)

 

1011000

(a)

Świnie

0,01 (2)

 

 

1011010

Mięso

 

 

0,05

1011020

Tłuszcz z chudego mięsa

 

 

0,05

1011030

Wątroba

 

 

0,3

1011040

Nerka

 

 

0,3

1011050

Podroby jadalne

 

 

0,01 (2)

1011990

Pozostałe

 

 

0,01 (2)

1012000

(b)

Bydło

 

 

 

1012010

Mięso

0,05

 

0,05

1012020

Tłuszcz

0,1

 

0,05

1012030

Wątroba

0,1

 

0,3

1012040

Nerka

0,3

 

0,3

1012050

Podroby jadalne

0,01 (2)

 

0,01 (2)

1012990

Pozostałe

0,01 (2)

 

0,01 (2)

1013000

(c)

Owce

 

 

 

1013010

Mięso

0,05

 

0,05

1013020

Tłuszcz

0,1

 

0,05

1013030

Wątroba

0,1

 

0,3

1013040

Nerka

0,3

 

0,3

1013050

Podroby jadalne

0,01 (2)

 

0,01 (2)

1013990

Pozostałe

0,01 (2)

 

0,01 (2)

1014000

(d)

Kozy

 

 

 

1014010

Mięso

0,05

 

0,05

1014020

Tłuszcz

0,1

 

0,05

1014030

Wątroba

0,1

 

0,3

1014040

Nerka

0,3

 

0,3

1014050

Podroby jadalne

0,01 (2)

 

0,01 (2)

1014990

Pozostałe

0,01 (2)

 

0,01 (2)

1015000

(e)

Konie, osły, muły lub osłomuły

 (3)

 (3)

 (3)

1015010

Mięso

 (3)

 (3)

 (3)

1015020

Tłuszcz

 (3)

 (3)

 (3)

1015030

Wątroba

 (3)

 (3)

 (3)

1015040

Nerka

 (3)

 (3)

 (3)

1015050

Podroby jadalne

 (3)

 (3)

 (3)

1015990

Pozostałe

 (3)

 (3)

 (3)

1016000

(f)

Drób -kury, gęsi, kaczki, indyki, perliczki, strusie, gołębie

0,01 (2)

 

 

1016010

Mięso

 

 

0,05

1016020

Tłuszcz

 

 

0,05

1016030

Wątroba

 

 

0,3

1016040

Nerka

 

 

0,3

1016050

Podroby jadalne

 

 

0,01 (2)

1016990

Pozostałe

 

 

0,01 (2)

1017000

(g)

Inne zwierzęta hodowlane

 (3)

 (3)

 (3)

1017010

Mięso

 (3)

 (3)

 (3)

1017020

Tłuszcz

 (3)

 (3)

 (3)

1017030

Wątroba

 (3)

 (3)

 (3)

1017040

Nerka

 (3)

 (3)

 (3)

1017050

Podroby jadalne

 (3)

 (3)

 (3)

1017990

Pozostałe

 (3)

 (3)

 (3)

1020000

(ii)

Mleko i śmietana, niezagęszczone ani niezawierające dodatku cukru lub innego środka słodzącego, masło i inne tłuszcze otrzymane z mleka, sery i twarogi

0,1

0,05 (2)

0,03

1020010

Bydło

 

 

 

1020020

Owce

 

 

 

1020030

Kozy

 

 

 

1020040

Konie

 

 

 

1020990

Pozostałe

 

 

 

1030000

(iii)

Jaja ptasie, świeże, zakonserwowane lub gotowane; Jaja ptasie, bez skorupek i żółtka jaj, świeże, suszone, gotowane na parze lub w wodzie, formowane, zamrożone lub inaczej zakonserwowane, zawierające lub nie dodatek cukru albo innego środka słodzącego

0,01 (2)

0,05 (2)

0,01 (2)

1030010

Kury

 

 

 

1030020

Kaczki

 (3)

 (3)

 (3)

1030030

Gęsi

 (3)

 (3)

 (3)

1030040

Przepiórki

 (3)

 (3)

 (3)

1030990

Pozostałe

 (3)

 (3)

 (3)

1040000

(iv)

Miód

 (3)

 (3)

 (3)

1050000

(v)

Płazy i gady

 (3)

 (3)

 (3)

1060000

(vi)

Ślimaki

 (3)

 (3)

 (3)

1070000

(vii)

Inne produkty ze zwierząt lądowych

 (3)

 (3)

 (3)

(F)

=

Rozpuszczalny w tłuszczach

(R)

=

Definicja pozostałości różni się dla następujących kombinacji pestycydu-numeru kodu:

 

Chlorotalonil (R) - kod 1012000: SDS-3701

 

Chlorotalonil (R) - kod 1013000: SDS-3701

 

Chlorotalonil (R) - kod 1014000: SDS-3701”

(2)

W części A załącznika III wprowadza się następujące zmiany:

(a)

Kolumny dotyczące klotianidyny, difenokonazolu, flubendiamidu, spirotetramatu i tiametoksamu otrzymują brzmienie:

Pozostałości pestycydów i najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (mg/kg)

Numer kodu

Grupy i przykłady poszczególnych produktów, do których odnoszą się najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (NDP) (4)

Klotianidyna

Difenokonazol

Flubendiamid

Spirotetramat wraz ze swoimi czterema metabolitami: BYI08330-enolem, BYI08330-ketohydroksy, BYI08330-monohydroksy i BYI08330 enol-glukozydem, wyrażone jako spirotetramat. (R)

Tiametoksam (suma tiametoksamu i klotianidyny wyrażona jako tiametoksam)

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

(6)

(7)

0100000

1.

OWOCE, ŚWIEŻE LUB MROŻONE; ORZECHY

 

 

0,01 (5)

 

 

0110000

(i)

Owoce cytrusowe

0,1

0,1

 

1

0,2

0110010

Grejpfruty

 

 

 

 

 

0110020

Pomarańcze

 

 

 

 

 

0110030

Cytryny

 

 

 

 

 

0110040

Limy (Limonki)

 

 

 

 

 

0110050

Mandarynki

 

 

 

 

 

0110990

Pozostałe

 

 

 

 

 

0120000

(ii)

Orzechy z drzew orzechowych (w łupinach lub bez)

0,02 (5)

0,05 (5)

 

0,1 (5)

0,05 (5)

0120010

Migdały

 

 

 

 

 

0120020

Orzechy brazylijskie

 

 

 

 

 

0120030

Orzechy nerkowca

 

 

 

 

 

0120040

Kasztany jadalne

 

 

 

 

 

0120050

Orzechy kokosowe

 

 

 

 

 

0120060

Orzechy laskowe

 

 

 

 

 

0120070

Orzechy makadamia

 

 

 

 

 

0120080

Orzeszki pekan

 

 

 

 

 

0120090

Orzeszki sosnowe

 

 

 

 

 

0120100

Pistacje

 

 

 

 

 

0120110

Orzechy włoskie

 

 

 

 

 

0120990

Pozostałe

 

 

 

 

 

0130000

(iii)

Owoce ziarnkowe

0,05

 

 

1

 

0130010

Jabłka

 

0,5

 

 

0,2

0130020

Gruszki

 

0,5

 

 

0,2

0130030

Pigwy

 

0,2

 

 

0,1

0130040

Nieszpułka zwyczajna

 

0,5

 

 

0,1

0130050

Nieśplik japoński

 

0,5

 

 

0,1

0130990

Pozostałe

 

0,2

 

 

0,1

0140000

(iv)

Owoce pestkowe

 

 

 

3

 

0140010

Morele

0,1

0,5

 

 

0,3

0140020

Wiśnie i czereśnie

0,1

0,3

 

 

0,5

0140030

Brzoskwinie

0,1

0,5

 

 

0,3

0140040

Śliwki

0,02 (5)

0,5

 

 

0,3

0140990

Pozostałe

0,02 (5)

0,1

 

 

0,3

0150000

(v)

Jagody i drobne owoce

 

 

 

 

 

0151000

(a)

Winogrona stołowe i do produkcji wina

 

0,5

 

2

0,5

0151010

Winogrona stołowe

0,6

 

 

 

 

0151020

Winogrona do produkcji wina

0,05

 

 

 

 

0152000

(b)

Truskawki

0,02 (5)

0,1

 

0,1 (5)

0,05 (5)

0153000

(c)

Owoce leśne

0,02 (5)

 

 

0,1 (5)

0,05 (5)

0153010

Jeżyny

 

0,3

 

 

 

0153020

Jeżyny popielice

 

0,1

 

 

 

0153030

Maliny

 

0,3

 

 

 

0153990

Pozostałe

 

0,1

 

 

 

0154000

(d)

Inne drobne owoce i jagody

0,02 (5)

 

 

0,1 (5)

0,05 (5)

0154010

Borówki amerykańskie

 

0,1

 

 

 

0154020

Żurawiny

 

0,1

 

 

 

0154030

Porzeczki (czerwone, czarne i białe)

 

0,2

 

 

 

0154040

Agrest

 

0,1

 

 

 

0154050

Róża dzika

 

0,1

 

 

 

0154060

Morwy

 

0,1

 

 

 

0154070

Głóg (mediteranean medlar)

 

0,1

 

 

 

0154080

Bez czarny

 

0,1

 

 

 

0154990

Pozostałe

 

0,1

 

 

 

0160000

(vi)

Owoce różne

0,02 (5)

 

 

0,1 (5)

 

0161000

(a)

Z jadalną skórką

 

 

 

 

0,05 (5)

0161010

Daktyle

 

0,1

 

 

 

0161020

Figi

 

0,1

 

 

 

0161030

Oliwki stołowe

 

2

 

 

 

0161040

Kumkwat

 

0,1

 

 

 

0161050

Karambola

 

0,1

 

 

 

0161060

Kaki (Szaron, Persymon)

 

0,1

 

 

 

0161070

Czapetka kuminowa (śliwka jawajska )

 

0,1

 

 

 

0161990

Pozostałe

 

0,1

 

 

 

0162000

(b)

Z niejadalną skórką, małe

 

0,1

 

 

 

0162010

Kiwi

 

 

 

 

0,2

0162020

Liczi, (śliwa chińska)

 

 

 

 

0,05 (5)

0162030

Owoce męczennicy

 

 

 

 

0,05 (5)

0162040

Owoc opuncji (figa opuncjowa)

 

 

 

 

0,05 (5)

0162050

Caimito

 

 

 

 

0,05 (5)

0162060

Oczar wirginijski (Wirginia kaki)

 

 

 

 

0,05 (5)

0162990

Pozostałe

 

 

 

 

0,05 (5)

0163000

(c)

Z niejadalną skórką, duże

 

0,1

 

 

 

0163010

Awokado

 

 

 

 

0,05 (5)

0163020

Banany

 

 

 

 

0,05 (5)

0163030

Mango

 

 

 

 

0,5

0163040

Papaja

 

 

 

 

0,05 (5)

0163050

Granaty

 

 

 

 

0,05 (5)

0163060

Flaszowiec peruwiański (czerymoja, jabłko budyniowe)

 

 

 

 

0,05 (5)

0163070

Guajawa

 

 

 

 

0,05 (5)

0163080

Ananasy

 

 

 

 

0,05 (5)

0163090

Chlebowiec właściwy

 

 

 

 

0,05 (5)

0163100

Durian (Rościan)

 

 

 

 

0,05 (5)

0163110

Flaszowiec miękkociernisty

 

 

 

 

0,05 (5)

0163990

Pozostałe

 

 

 

 

0,05 (5)

0200000

2.

WARZYWA ŚWIEŻE LUB MROŻONE

 

 

 

 

 

0210000

(i)

Warzywa korzeniowe i bulwiaste

 

 

0,01 (5)

 

 

0211000

(a)

Ziemniaki

0,05

0,1

 

0,8

0,1

0212000

(b)

Tropikalne warzywa korzeniowe i bulwiaste

0,02 (5)

0,1

 

0,1 (5)

0,05 (5)

0212010

Maniok

 

 

 

 

 

0212020

Słodkie ziemniaki

 

 

 

 

 

0212030

Pochrzyn

 

 

 

 

 

0212040

Maranta trzcinowata

 

 

 

 

 

0212990

Pozostałe

 

 

 

 

 

0213000

(c)

Pozostałe warzywa korzeniowe i bulwiaste oprócz buraka cukrowego

 

 

 

0,1 (5)

 

0213010

Buraki

0,02 (5)

0,2

 

 

0,05 (5)

0213020

Marchew

0,05

0,3

 

 

0,3

0213030

Seler korzeniowy

0,02 (5)

2

 

 

0,05 (5)

0213040

Chrzan

0,02 (5)

0,2

 

 

0,05 (5)

0213050

Karczoch jerozolimski (Słonecznik bulwiasty – topinambur)

0,02 (5)

0,1

 

 

0,05 (5)

0213060

Pasternak

0,02 (5)

0,3

 

 

0,05 (5)

0213070

Pietruszka zwyczajna - korzeń

0,02 (5)

0,2

 

 

0,05 (5)

0213080

Rzodkiewka

0,02 (5)

0,05 (5)

 

 

0,05 (5)

0213090

Salsefia

0,02 (5)

0,2

 

 

0,05 (5)

0213100

Brukiew

0,02 (5)

0,4

 

 

0,05 (5)

0213110

Rzepa

0,02 (5)

0,4

 

 

0,05 (5)

0213990

Pozostałe

0,02 (5)

0,05 (5)

 

 

0,05 (5)

0220000

(ii)

Warzywa cebulowe

0,02 (5)

 

0,01 (5)

 

 

0220010

Czosnek

 

0,05 (5)

 

0,1 (5)

0,05 (5)

0220020

Cebula

 

0,05 (5)

 

0,3

0,1

0220030

Szalotka

 

0,05 (5)

 

0,1 (5)

0,05 (5)

0220040

Dymka

 

0,1

 

0,1 (5)

0,05 (5)

0220990

Pozostałe

 

0,05 (5)

 

0,1 (5)

0,05 (5)

0230000

(iii)

Warzywa owocowe

 

 

 

 

 

0231000

(a)

Rośliny psiankowate

 

 

 

 

 

0231010

Pomidory

0,05

2

0,2

2

0,2

0231020

Papryka

0,05

0,05 (5)

0,2

2

0,5

0231030

Bakłażan (Oberżyna)

0,05

0,05 (5)

0,2

2

0,2

0231040

Ketmia jadalna (okra), ketmia piżmowa

0,02 (5)

0,05 (5)

0,01 (5)

1

0,05 (5)

0231990

Pozostałe

0,02 (5)

0,05 (5)

0,01 (5)

1

0,05 (5)

0232000

(b)

Dyniowate - z jadalną skórką

0,02 (5)

0,1

0,15

0,2

 

0232010

Ogórki

 

 

 

 

0,3

0232020

Korniszon

 

 

 

 

0,2

0232030

Cukinia

 

 

 

 

0,3

0232990

Pozostałe

 

 

 

 

0,1

0233000

(c)

Dyniowate - z niejadalną skórką

0,02 (5)

0,05 (5)

0,06

0,2

 

0233010

Melony

 

 

 

 

0,2

0233020

Dynia

 

 

 

 

0,1

0233030

Arbuz

 

 

 

 

0,2

0233990

Pozostałe

 

 

 

 

0,1

0234000

(d)

Kukurydza cukrowa

0,02 (5)

0,05 (5)

0,01 (5)

0,1 (5)

0,05 (5)

0239000

(e)

Pozostałe warzywa o jadalnych owocach

0,02 (5)

0,05 (5)

0,01 (5)

0,1 (5)

0,05 (5)

0240000

(iv)

Warzywa kapustne

0,02 (5)

 

0,01 (5)

 

0,2

0241000

(a)

Kapustne kwitnące

 

 

 

1

 

0241010

Brokuły

 

0,2

 

 

 

0241020

Kalafiory

 

0,2

 

 

 

0241990

Pozostałe

 

0,05 (5)

 

 

 

0242000

(b)

Kapustne głowiaste

 

0,2

 

 

 

0242010

Brukselka

 

 

 

0,3

 

0242020

Kapusta głowiasta

 

 

 

2

 

0242990

Pozostałe

 

 

 

0,1 (5)

 

0243000

(c)

Kapustne liściowe

 

2

 

7

 

0243010

Kapusta pekińska

 

 

 

 

 

0243020

Jarmuż

 

 

 

 

 

0243990

Pozostałe

 

 

 

 

 

0244000

(d)

Kalarepa

 

0,05 (5)

 

2

 

0250000

(v)

Warzywa liściowe i świeże zioła

 

 

0,01 (5)

 

 

0251000

(a)

Sałata i inne warzywa sałatowe w tym kapustne

0,1

 

 

7

5

0251010

Roszpunka warzywna

 

0,05 (5)

 

 

 

0251020

Sałata

 

3

 

 

 

0251030

Endywia (cykoria endywia)

 

0,05 (5)

 

 

 

0251040

Rzeżucha

 

0,05 (5)

 

 

 

0251050

Gorycznik wiosenny

 

0,05 (5)

 

 

 

0251060

Rokietta siewna , rukola

 

2

 

 

 

0251070

Gorczyca sarepska

 

0,05 (5)

 

 

 

0251080

Liście i pędy kapustnych

 

0,05 (5)

 

 

 

0251990

Pozostałe

 

0,05 (5)

 

 

 

0252000

(b)

Szpinak i podobne (liście)

0,02 (5)

 

 

7

0,05 (5)

0252010

Szpinak

 

2

 

 

 

0252020

Portulaka pospolita

 

2

 

 

 

0252030

Boćwina

 

0,05 (5)

 

 

 

0252990

Pozostałe

 

0,05 (5)

 

 

 

0253000

(c)

Liście winorośli

0,02 (5)

0,05 (5)

 

0,1 (5)

0,05 (5)

0254000

(d)

Rukiew wodna

0,02 (5)

0,5

 

7

0,05 (5)

0255000

(e)

Cykoria warzywna (liściasta, brukselska)

0,02 (5)

0,05 (5)

 

0,1 (5)

0,05 (5)

0256000

(f)

Zioła

0,02 (5)

 

 

0,1 (5)

0,05 (5)

0256010

Trybula

 

10

 

 

 

0256020

Szczypiorek

 

2

 

 

 

0256030

Liście selera

 

10

 

 

 

0256040

Pietruszka - nać

 

10

 

 

 

0256050

Szałwia

 

2

 

 

 

0256060

Rozmaryn

 

2

 

 

 

0256070

Tymianek

 

2

 

 

 

0256080

Bazylia

 

2

 

 

 

0256090

Liście laurowe

 

2

 

 

 

0256100

Estragon

 

2

 

 

 

0256990

Pozostałe

 

2

 

 

 

0260000

(vi)

Warzywa strączkowe (świeże)

 

 

 

0,1 (5)

 

0260010

Fasola (w strąkach )

0,2

1

0,4

 

0,05 (5)

0260020

Fasola (bez strąków)

0,02 (5)

1

0,01 (5)

 

0,05 (5)

0260030

Groch (w strąkach)

0,2

1

0,01 (5)

 

0,2

0260040

Groch (bez strąków)

0,02 (5)

1

0,01 (5)

 

0,2

0260050

Soczewica

0,02 (5)

0,05 (5)

0,01 (5)

 

0,05 (5)

0260990

Pozostałe

0,02 (5)

0,05 (5)

0,01 (5)

 

0,05 (5)

0270000

(vii)

Warzywa łodygowe

0,02 (5)

 

0,01 (5)

 

0,05 (5)

0270010

Szparagi

 

0,05 (5)

 

0,1 (5)

 

0270020

Karczochy

 

0,3

 

0,1 (5)

 

0270030

Seler

 

5

 

4

 

0270040

Koper włoski

 

5

 

0,1 (5)

 

0270050

Karczochy kuliste

 

0,05 (5)

 

0,1 (5)

 

0270060

Por

 

0,5

 

0,1 (5)

 

0270070

Rabarbar

 

0,3

 

0,1 (5)

 

0270080

Pędy bambusa

 

0,05 (5)

 

0,1 (5)

 

0270090

Rdzenie palmowe

 

0,05 (5)

 

0,1 (5)

 

0270990

Pozostałe

 

0,05 (5)

 

0,1 (5)

 

0280000

(viii)

Grzyby

0,02 (5)

0,05 (5)

0,01 (5)

0,1 (5)

0,05 (5)

0280010

Uprawne

 

 

 

 

 

0280020

Dzikie

 

 

 

 

 

0280990

Pozostałe

 

 

 

 

 

0290000

(ix).

Wodorosty morskie

0,02 (5)

0,05 (5)

0,01 (5)

0,1 (5)

0,05 (5)

0300000

3.

NASIONA ROŚLIN STRĄCZKOWYCH, SUCHE

0,02 (5)

 

0,01 (5)

0,1 (5)

 

0300010

Fasola

 

0,05 (5)

 

 

0,05 (5)

0300020

Soczewica

 

0,05 (5)

 

 

0,05 (5)

0300030

Groch

 

0,1

 

 

0,2

0300040

Łubin

 

0,05 (5)

 

 

0,05 (5)

0300990

Pozostałe

 

0,05 (5)

 

 

0,05 (5)

0400000

4.

NASIONA I OWOCE OLEISTE

 

 

0,01 (5)

0,1 (5)

0,05 (5)

0401000

(i)

Nasiona oleiste

 

 

 

 

 

0401010

Siemię lnu

0,02 (5)

0,2

 

 

 

0401020

Orzeszki ziemne

0,02 (5)

0,05 (5)

 

 

 

0401030

Mak

0,02 (5)

0,05 (5)

 

 

 

0401040

Ziarna sezamu

0,02 (5)

0,05 (5)

 

 

 

0401050

Ziarna słonecznika

0,02 (5)

0,05 (5)

 

 

 

0401060

Nasiona rzepaku

0,02 (5)

0,5

 

 

 

0401070

Ziarna soi

0,02 (5)

0,05 (5)

 

 

 

0401080

Nasiona gorczycy

0,02 (5)

0,2

 

 

 

0401090

Nasiona bawełny

0,05

0,05 (5)

 

 

 

0401100

Nasiona dyni

0,02 (5)

0,05 (5)

 

 

 

0401110

Rokosz barwierski

0,02 (5)

0,05 (5)

 

 

 

0401120

Ogórecznik

0,02 (5)

0,05 (5)

 

 

 

0401130

Lnicznik właściwy

0,02 (5)

0,05 (5)

 

 

 

0401140

Konopie

0,02 (5)

0,05 (5)

 

 

 

0401150

Rącznik pospolity

0,02 (5)

0,05 (5)

 

 

 

0401990

Pozostałe

0,02 (5)

0,05 (5)

 

 

 

0402000

(ii)

Owoce oleiste

0,02 (5)

 

 

 

 

0402010

Oliwki do produkcji oliwy

 

2

 

 

 

0402020

Orzechy palmowe (nasiona palmy oleistej)

 

0,05 (5)

 

 

 

0402030

Olejowiec gwinejski

 

0,05 (5)

 

 

 

0402040

Drzewo kapokowe

 

0,05 (5)

 

 

 

0402990

Pozostałe

 

0,05 (5)

 

 

 

0500000

5.

ZBOŻA

0,02 (5)

 

0,01 (5)

0,1 (5)

0,05 (5)

0500010

Jęczmień

 

0,05 (5)

 

 

 

0500020

Gryka zwyczajna

 

0,05 (5)

 

 

 

0500030

Kukurydza

 

0,05 (5)

 

 

 

0500040

Proso zwyczajne

 

0,05 (5)

 

 

 

0500050

Owies zwyczajny

 

0,05 (5)

 

 

 

0500060

Ryż

 

0,05 (5)

 

 

 

0500070

Żyto

 

0,1

 

 

 

0500080

Sorgo

 

0,05 (5)

 

 

 

0500090

Pszenica

 

0,1

 

 

 

0500990

Pozostałe

 

0,05 (5)

 

 

 

0600000

6.

HERBATA, KAWA, NAPARY ZIOŁOWE I KAKAO

0,05 (5)

 

0,02 (5)

0,1 (5)

 

0610000

(i)

Herbata (suszone liście i łodygi, fermentowane lub inaczej przygotowane Camelia sinensis)

 

0,05 (5)

 

 

0,1

0620000

(ii)

Ziarna kawy

 

0,05 (5)

 

 

0,05 (5)

0630000

(iii)

Napary ziołowe (suszone)

 

20

 

 

0,1

0631000

(a)

Kwiaty

 

 

 

 

 

0631010

Kwiaty rumianku

 

 

 

 

 

0631020

Kwiat malwy sudańskiej

 

 

 

 

 

0631030

Płatki róży

 

 

 

 

 

0631040

Kwiaty jaśminu

 

 

 

 

 

0631050

Lipa drobnoziarnista

 

 

 

 

 

0631990

Pozostałe4

 

 

 

 

 

0632000

(b)

Liście

 

 

 

 

 

0632010

Liście truskawki

 

 

 

 

 

0632020

Liście Rooibos

 

 

 

 

 

0632030

Ostrokrzew paragwajski

 

 

 

 

 

0632990

Pozostałe

 

 

 

 

 

0633000

(c)

Korzenie

 

 

 

 

 

0633010

Korzeń waleriany

 

 

 

 

 

0633020

Korzeń żeń-szenia

 

 

 

 

 

0633990

Pozostałe

 

 

 

 

 

0639000

(d)

Pozostałe napary ziołowe

 

 

 

 

 

0640000

(iv)

Kakao (femetowane ziarna)

 

0,05 (5)

 

 

0,05 (5)

0650000

(v)

Chleb świętojański (st johns bread)

 

0,05 (5)

 

 

0,05 (5)

0700000

7.

CHMIEL (suszony), w tym szyszki chmielu i niezagęszczony proszek

0,05 (5)

0,05 (5)

0,02 (5)

15

0,1

0800000

8.

PRZYPRAWY

0,05 (5)

0,3

0,02 (5)

0,1 (5)

0,05 (5)

0810000

(i)

Nasiona

 

 

 

 

 

0810010

Anyż

 

 

 

 

 

0810020

Czarnuszka siewna

 

 

 

 

 

0810030

Nasiona selera zwyczajnego

 

 

 

 

 

0810040

Kolendra

 

 

 

 

 

0810040

Kmin rzymski

 

 

 

 

 

0810060

Koper ogrodowy

 

 

 

 

 

0810070

Koper włoski

 

 

 

 

 

0810080

Kozieradka pospolita

 

 

 

 

 

0810090

Gałka muszkatałowa

 

 

 

 

 

0810990

Pozostałe

 

 

 

 

 

0820000

(ii)

Owoce i jagody

 

 

 

 

 

0820010

Ziele angielskie

 

 

 

 

 

0820020

Żółtodrzew pieprzowy (pieprz japoński) Zanthooxylum piperitum

 

 

 

 

 

0820030

Kminek

 

 

 

 

 

0820040

Kardamon malabarski

 

 

 

 

 

0820050

Jagody jałowca

 

 

 

 

 

0820060

Pieprz, (czarny i biały)

 

 

 

 

 

0820070

Wanilia płaskolistna

 

 

 

 

 

0820080

Tamarynd

 

 

 

 

 

0820990

Pozostałe

 

 

 

 

 

0830000

(iii)

Kora

 

 

 

 

 

0830010

Cynamon

 

 

 

 

 

0830990

Pozostałe

 

 

 

 

 

0840000

(iv)

Korzenie lub kłącza

 

 

 

 

 

0840010

Lukrecja

 

 

 

 

 

0840020

Imbir

 

 

 

 

 

0840030

Kurkuma

 

 

 

 

 

0840040

Chrzan pospolity

 

 

 

 

 

0840990

Pozostałe

 

 

 

 

 

0850000

(v)

Pąki

 

 

 

 

 

0850010

Goździki

 

 

 

 

 

0850020

Kapary

 

 

 

 

 

0850990

Pozostałe

 

 

 

 

 

0860000

(vi)

Słupki kwiatowe

 

 

 

 

 

0860010

Szafran

 

 

 

 

 

0860990

Pozostałe

 

 

 

 

 

0870000

(vii)

Osnówka nasienia

 

 

 

 

 

0870010

Muszkatołowiec korzenny

 

 

 

 

 

0870990

Pozostałe

 

 

 

 

 

0900000

9.

ROŚLINY CUKRODAJNE

0,02 (5)

 

0,01 (5)

0,1 (5)

0,05 (5)

0900010

Burak cukrowy (korzeń)

 

0,2

 

 

 

0900020

Trzcina cukrowa

 

0,05 (5)

 

 

 

0900030

Cykoria podróżnik korzenie

 

0,1

 

 

 

0900990

Pozostałe

 

0,05 (5)

 

 

 

1000000

10.

PRODUKTY POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO-ZWIERZĘTA LĄDOWE

 

 

0,01 (5)

 

 

1010000

(i)

Mięso, przetwory z mięsa, podrobów, krwi, tłuszczów zwierzęcych świeże, chłodzone, mrożone, konserwowane w solance, suszone lub wędzone lub przetwarzane na mąki lub mączki; inne produkty przetworzone, takie jak wędliny i przetwory spożywcze oparte na tych składnikach

 

 

 

 

0,01 (5)

1011000

(a)

Świnie

 

 

 

 

 

1011010

Mięso

0,01 (5)

0,02 (5)

 

0,01 (5)

 

1011020

Tłuszcz z chudego mięsa

0,01 (5)

0,05

 

0,01 (5)

 

1011030

Wątroba

0,05

0,2

 

0,03

 

1011040

Nerka

0,01 (5)

0,05

 

0,03

 

1011050

Podroby jadalne

0,01 (5)

0,1

 

0,03

 

1011990

Pozostałe

0,01 (5)

0,1

 

0,01 (5)

 

1012000

(b)

Bydło

 

 

 

 

 

1012010

Mięso

0,01 (5)

0,02 (5)

 

0,01 (5)

 

1012020

Tłuszcz

0,01 (5)

0,05

 

0,01 (5)

 

1012030

Wątroba

0,05

0,2

 

0,03

 

1012040

Nerka

0,01 (5)

0,05

 

0,03

 

1012050

Podroby jadalne

0,01 (5)

0,1

 

0,03

 

1012990

Pozostałe

0,01 (5)

0,1

 

0,01 (5)

 

1013000

(c)

Owce

 

 

 

 

 

1013010

Mięso

0,01 (5)

0,02 (5)

 

0,01 (5)

 

1013020

Tłuszcz

0,01 (5)

0,05

 

0,01 (5)

 

1013030

Wątroba

0,05

0,2

 

0,03

 

1013040

Nerka

0,01 (5)

0,05

 

0,03

 

1013050

Podroby jadalne

0,01 (5)

0,1

 

0,03

 

1013990

Pozostałe

0,01 (5)

0,1

 

0,01 (5)

 

1014000

(d)

Kozy

 

 

 

 

 

1014010

Mięso

0,01 (5)

0,02 (5)

 

0,01 (5)

 

1014020

Tłuszcz

0,01 (5)

0,05

 

0,01 (5)

 

1014030

Wątroba

0,05

0,2

 

0,03

 

1014040

Nerka

0,01 (5)

0,05

 

0,03

 

1014050

Podroby jadalne

0,01 (5)

0,1

 

0,03

 

1014990

Pozostałe

0,01 (5)

0,1

 

0,01 (5)

 

1015000

(e)

Konie, osły, muły lub osłomuły

 

 

 

 

 

1015010

Mięso

0,01 (5)

0,02 (5)

 

0,01 (5)

 

1015020

Tłuszcz

0,01 (5)

0,05

 

0,01 (5)

 

1015030

Wątroba

0,05

0,2

 

0,03

 

1015040

Nerka

0,01 (5)

0,05

 

0,03

 

1015050

Podroby jadalne

0,01 (5)

0,1

 

0,03

 

1015990

Pozostałe

0,01 (5)

0,1

 

0,01 (5)

 

1016000

(f)

Drób -kury, gęsi, kaczki, indyki, perliczki, strusie, gołębie

0,01 (5)

0,1

 

0,01 (5)

 

1016010

Mięso

 

 

 

 

 

1016020

Tłuszcz

 

 

 

 

 

1016030

Wątroba

 

 

 

 

 

1016040

Nerka

 

 

 

 

 

1016050

Podroby jadalne

 

 

 

 

 

1016990

Pozostałe

 

 

 

 

 

1017000

(g)

Inne zwierzęta hodowlane

 

0,1

 

 

 

1017010

Mięso

0,01 (5)

 

 

0,01 (5)

 

1017020

Tłuszcz

0,01 (5)

 

 

0,01 (5)

 

1017030

Wątroba

0,05

 

 

0,03

 

1017040

Nerka

0,01 (5)

 

 

0,03

 

1017050

Podroby jadalne

0,01 (5)

 

 

0,03

 

1017990

Pozostałe

0,01 (5)

 

 

0,01 (5)

 

1020000

(ii)

Mleko i śmietana, niezagęszczone ani niezawierające dodatku cukru lub innego środka słodzącego, masło i inne tłuszcze otrzymane z mleka, sery i twarogi

0,01 (5)

0,01 (5)

 

0,005 (5)

0,02

1020010

Bydło

 

 

 

 

 

1020020

Owce

 

 

 

 

 

1020030

Kozy

 

 

 

 

 

1020040

Konie

 

 

 

 

 

1020990

Pozostałe

 

 

 

 

 

1030000

(iii)

Jaja ptasie, świeże, zakonserwowane lub gotowane; Jaja ptasie, bez skorupek i żółtka jaj, świeże, suszone, gotowane na parze lub w wodzie, formowane, zamrożone lub inaczej zakonserwowane, zawierające lub nie dodatek cukru albo innego środka słodzącego

0,01 (5)

0,05 (5)

 

0,01 (5)

0,01 (5)

1030010

Kury

 

 

 

 

 

1030020

Kaczki

 

 

 

 

 

1030030

Gęsi

 

 

 

 

 

1030040

Przepiórki

 

 

 

 

 

1030990

Pozostałe

 

 

 

 

 

1040000

(iv)

Miód

0,01 (5)

0,05 (5)

 

0,01 (5)

0,01 (5)

1050000

(v)

Płazy i gady

0,01 (5)

0,05 (5)

 

0,01 (5)

0,01 (5)

1060000

(vi)

Ślimaki

0,01 (5)

0,05 (5)

 

0,01 (5)

0,01 (5)

1070000

(vii)

Inne produkty ze zwierząt lądowych

0,01 (5)

0,05 (5)

 

0,01 (5)

0,01 (5)

(F)

=

Rozpuszczalny w tłuszczach

(R)

=

Definicja pozostałości różni się dla następujących kombinacji pestycydu-numeru kodu:

Spirotetramat - kod 1000000: Spirotetramat i jego metabolit BYI08330-enol wyrażone jako spirotetramat”

(b)

Dodaje się następującą kolumnę dla nikotyny:

Pozostałości pestycydów i najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (mg/kg)

Numer kodu

Grupy i przykłady poszczególnych produktów, do których odnoszą się najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (NDP) (6)

Nikotyna

(1)

(2)

(3)

0100000

1.

OWOCE, ŚWIEŻE LUB MROŻONE; ORZECHY

 

0110000

(i)

Owoce cytrusowe

 

0110010

Grejpfruty

 

0110020

Pomarańcze

 

0110030

Cytryny

 

0110040

Limy (Limonki)

 

0110050

Mandarynki

 

0110990

Pozostałe

 

0120000

(ii)

Orzechy z drzew orzechowych (w łupinach lub bez)

 

0120010

Migdały

 

0120020

Orzechy brazylijskie

 

0120030

Orzechy nerkowca

 

0120040

Kasztany jadalne

 

0120050

Orzechy kokosowe

 

0120060

Orzechy laskowe

 

0120070

Orzechy makadamia

 

0120080

Orzeszki pekan

 

0120090

Orzeszki sosnowe

 

0120100

Pistacje

 

0120110

Orzechy włoskie

 

0120990

Pozostałe

 

0130000

(iii)

Owoce ziarnkowe

 

0130010

Jabłka

 

0130020

Gruszki

 

0130030

Pigwy

 

0130040

Nieszpułka zwyczajna

 

0130050

Nieśplik japoński

 

0130990

Pozostałe

 

0140000

(iv)

Owoce pestkowe

 

0140010

Morele

 

0140020

Wiśnie i czereśnie

 

0140030

Brzoskwinie

 

0140040

Śliwki

 

0140990

Pozostałe

 

0150000

(v)

Jagody i drobne owoce

 

0151000

(a)

Winogrona stołowe i do produkcji wina

 

0151010

Winogrona stołowe

 

0151020

Winogrona do produkcji wina

 

0152000

(b)

Truskawki

 

0153000

(c)

Owoce leśne

 

0153010

Jeżyny

 

0153020

Jeżyny popielice

 

0153030

Maliny

 

0153990

Pozostałe

 

0154000

(d)

Inne drobne owoce i jagody

 

0154010

Borówki amerykańskie

 

0154020

Żurawiny

 

0154030

Porzeczki (czerwone, czarne i białe)

 

0154040

Agrest

 

0154050

Róża dzika

 

0154060

Morwy

 

0154070

Głóg (mediteranean medlar)

 

0154080

Bez czarny

 

0154990

Pozostałe

 

0160000

(vi)

Owoce różne

 

0161000

(a)

Z jadalną skórką

 

0161010

Daktyle

 

0161020

Figi

 

0161030

Oliwki stołowe

 

0161040

Kumkwat

 

0161050

Karambola

 

0161060

Kaki (Szaron, Persymon)

 

0161070

Czapetka kuminowa (śliwka jawajska )

 

0161990

Pozostałe

 

0162000

(b)

Z niejadalną skórką, małe

 

0162010

Kiwi

 

0162020

Liczi, (śliwa chińska)

 

0162030

Owoce męczennicy

 

0162040

Owoc opuncji (figa opuncjowa)

 

0162050

Caimito

 

0162060

Oczar wirginijski (Wirginia kaki)

 

0162990

Pozostałe

 

0163000

(c)

Z niejadalną skórką, duże

 

0163010

Awokado

 

0163020

Banany

 

0163030

Mango

 

0163040

Papaja

 

0163050

Granaty

 

0163060

Flaszowiec peruwiański (czerymoja, jabłko budyniowe)

 

0163070

Guajawa

 

0163080

Ananasy

 

0163090

Chlebowiec właściwy

 

0163100

Durian (Rościan)

 

0163110

Flaszowiec miękkociernisty

 

0163990

Pozostałe

 

0200000

2.

WARZYWA ŚWIEŻE LUB MROŻONE

 

0210000

(i)

Warzywa korzeniowe i bulwiaste

 

0211000

(a)

Ziemniaki

 

0212000

(b)

Tropikalne warzywa korzeniowe i bulwiaste

 

0212010

Maniok

 

0212020

Słodkie ziemniaki

 

0212030

Pochrzyn

 

0212040

Maranta trzcinowata

 

0212990

Pozostałe

 

0213000

(c)

Pozostałe warzywa korzeniowe i bulwiaste oprócz buraka cukrowego

 

0213010

Buraki

 

0213020

Marchew

 

0213030

Seler korzeniowy

 

0213040

Chrzan

 

0213050

Karczoch jerozolimski (Słonecznik bulwiasty – topinambur)

 

0213060

Pasternak

 

0213070

Pietruszka zwyczajna - korzeń

 

0213080

Rzodkiewka

 

0213090

Salsefia

 

0213100

Brukiew

 

0213110

Rzepa

 

0213990

Pozostałe

 

0220000

(ii)

Warzywa cebulowe

 

0220010

Czosnek

 

0220020

Cebula

 

0220030

Szalotka

 

0220040

Dymka

 

0220990

Pozostałe

 

0230000

(iii)

Warzywa owocowe

 

0231000

(a)

Rośliny psiankowate

 

0231010

Pomidory

 

0231020

Papryka

 

0231030

Bakłażan (Oberżyna)

 

0231040

Ketmia jadalna (okra), ketmia piżmowa

 

0231990

Pozostałe

 

0232000

(b)

Dyniowate - z jadalną skórką

 

0232010

Ogórki

 

0232020

Korniszon

 

0232030

Cukinia

 

0232990

Pozostałe

 

0233000

(c)

Dyniowate - z niejadalną skórką

 

0233010

Melony

 

0233020

Dynia

 

0233030

Arbuz

 

0233990

Pozostałe

 

0234000

(d)

Kukurydza cukrowa

 

0239000

(e)

Pozostałe warzywa o jadalnych owocach

 

0240000

(iv)

Warzywa kapustne

 

0241000

(a)

Kapustne kwitnące

 

0241010

Brokuły

 

0241020

Kalafiory

 

0241990

Pozostałe

 

0242000

(b)

Kapustne głowiaste

 

0242010

Brukselka

 

0242020

Kapusta głowiasta

 

0242990

Pozostałe

 

0243000

(c)

Kapustne liściowe

 

0243010

Kapusta pekińska

 

0243020

Jarmuż

 

0243990

Pozostałe

 

0244000

(d)

Kalarepa

 

0250000

(v)

Warzywa liściowe i świeże zioła

 

0251000

(a)

Sałata i inne warzywa sałatowe w tym kapustne

 

0251010

Roszpunka warzywna

 

0251020

Sałata

 

0251030

Endywia (cykoria endywia)

 

0251040

Rzeżucha

 

0251050

Gorycznik wiosenny

 

0251060

Rokietta siewna , rukola

 

0251070

Gorczyca sarepska

 

0251080

Liście i pędy kapustnych

 

0251990

Pozostałe

 

0252000

(b)

Szpinak i podobne (liście)

 

0252010

Szpinak

 

0252020

Portulaka pospolita

 

0252030

Boćwina

 

0252990

Pozostałe

 

0253000

(c)

Liście winorośli6

 

0254000

(d)

Rukiew wodna

 

0255000

(e)

Cykoria warzywna (liściasta, brukselska)

 

0256000

(f)

Zioła

 

0256010

Trybula

 

0256020

Szczypiorek

 

0256030

Liście selera

 

0256040

Pietruszka - nać

 

0256050

Szałwia

 

0256060

Rozmaryn

 

0256070

Tymianek

 

0256080

Bazylia

 

0256090

Liście laurowe

 

0256100

Estragon

 

0256990

Pozostałe

 

0260000

(vi)

Warzywa strączkowe (świeże)

 

0260010

Fasola (w strąkach )

 

0260020

Fasola (bez strąków)

 

0260030

Groch (w strąkach)

 

0260040

Groch (bez strąków)

 

0260050

Soczewica

 

0260990

Pozostałe

 

0270000

(vii)

Warzywa łodygowe

 

0270010

Szparagi

 

0270020

Karczochy

 

0270030

Seler

 

0270040

Koper włoski

 

0270050

Karczochy kuliste

 

0270060

Por

 

0270070

Rabarbar

 

0270080

Pędy bambusa

 

0270090

Rdzenie palmowe

 

0270990

Pozostałe

 

0280000

(viii)

Grzyby

 

0280010

Uprawne

 

0280020

Dzikie

0,04 (+)

0280990

Pozostałe

 

0290000

(ix).

Wodorosty morskie

 

0300000

3.

NASIONA ROŚLIN STRĄCZKOWYCH, SUCHE

 

0300010

Fasola

 

0300020

Soczewica

 

0300030

Groch

 

0300040

Łubin

 

0300990

Pozostałe

 

0400000

4.

NASIONA I OWOCE OLEISTE

 

0401000

(i)

Nasiona oleiste

 

0401010

Siemię lnu

 

0401020

Orzeszki ziemne

 

0401030

Mak

 

0401040

Ziarna sezamu

 

0401050

Ziarna słonecznika

 

0401060

Nasiona rzepaku

 

0401070

Ziarna soi

 

0401080

Nasiona gorczycy

 

0401090

Nasiona bawełny

 

0401100

Nasiona dyni

 

0401110

Rokosz barwierski

 

0401120

Ogórecznik

 

0401130

Lnicznik właściwy

 

0401140

Konopie

 

0401150

Rącznik pospolity

 

0401990

Pozostałe

 

0402000

(ii)

Owoce oleiste

 

0402010

Oliwki do produkcji oliwy

 

0402020

Orzechy palmowe (nasiona palmy oleistej)

 

0402030

Olejowiec gwinejski

 

0402040

Drzewo kapokowe

 

0402990

Pozostałe

 

0500000

5.

ZBOŻA

 

0500010

Jęczmień

 

0500020

Gryka zwyczajna

 

0500030

Kukurydza

 

0500040

Proso zwyczajne

 

0500050

Owies zwyczajny

 

0500060

Ryż

 

0500070

Żyto

 

0500080

Sorgo

 

0500090

Pszenica

 

0500990

Pozostałe

 

0600000

6.

HERBATA, KAWA, NAPARY ZIOŁOWE I KAKAO

 

0610000

(i)

Herbata (suszone liście i łodygi, fermentowane lub inaczej przygotowane Camelia sinensis)

 

0620000

(ii)

Ziarna kawy

 

0630000

(iii)

Napary ziołowe (suszone)

 

0631000

(a)

Kwiaty

 

0631010

Kwiaty rumianku

 

0631020

Kwiat malwy sudańskiej

 

0631030

Płatki róży

 

0631040

Kwiaty jaśminu

 

0631050

Lipa drobnoziarnista

 

0631990

Pozostałe4

 

0632000

(b)

Liście

 

0632010

Liście truskawki

 

0632020

Liście Rooibos

 

0632030

Ostrokrzew paragwajski

 

0632990

Pozostałe

 

0633000

(c)

Korzenie

 

0633010

Korzeń waleriany

 

0633020

Korzeń żeń-szenia

 

0633990

Pozostałe

 

0639000

(d)

Pozostałe napary ziołowe

 

0640000

(iv)

Kakao (femetowane ziarna)

 

0650000

(v)

Chleb świętojański (st johns bread)

 

0700000

7.

CHMIEL (suszony), w tym szyszki chmielu i niezagęszczony proszek

 

0800000

8.

PRZYPRAWY

 

0810000

(i)

Nasiona

 

0810010

Anyż

 

0810020

Czarnuszka siewna

 

0810030

Nasiona selera zwyczajnego

 

0810040

Kolendra

 

0810040

Kmin rzymski

 

0810060

Koper ogrodowy

 

0810070

Koper włoski

 

0810080

Kozieradka pospolita

 

0810090

Gałka muszkatałowa

 

0810990

Pozostałe

 

0820000

(ii)

Owoce i jagody

 

0820010

Ziele angielskie

 

0820020

Żółtodrzew pieprzowy (pieprz japoński) Zanthooxylum piperitum

 

0820030

Kminek

 

0820040

Kardamon malabarski

 

0820050

Jagody jałowca

 

0820060

Pieprz, (czarny i biały)

 

0820070

Wanilia płaskolistna

 

0820080

Tamarynd

 

0820990

Pozostałe

 

0830000

(iii)

Kora

 

0830010

Cynamon

 

0830990

Pozostałe

 

0840000

(iv)

Korzenie lub kłącza

 

0840010

Lukrecja

 

0840020

Imbir

 

0840030

Kurkuma

 

0840040

Chrzan pospolity

 

0840990

Pozostałe

 

0850000

(v)

Pąki

 

0850010

Goździki

 

0850020

Kapary

 

0850990

Pozostałe

 

0860000

(vi)

Słupki kwiatowe

 

0860010

Szafran

 

0860990

Pozostałe

 

0870000

(vii)

Osnówka nasienia

 

0870010

Muszkatołowiec korzenny

 

0870990

Pozostałe

 

0900000

9.

ROŚLINY CUKRODAJNE

 

0900010

Burak cukrowy (korzeń)

 

0900020

Trzcina cukrowa

 

0900030

Cykoria podróżnik korzenie

 

0900990

Pozostałe

 

1000000

10.

PRODUKTY POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO-ZWIERZĘTA LĄDOWE

 

1010000

(i)

Mięso, przetwory z mięsa, podrobów, krwi, tłuszczów zwierzęcych świeże, chłodzone, mrożone, konserwowane w solance, suszone lub wędzone lub przetwarzane na mąki lub mączki; inne produkty przetworzone, takie jak wędliny i przetwory spożywcze oparte na tych składnikach

 

1011000

(a)

Świnie

 

1011010

Mięso

 

1011020

Tłuszcz z chudego mięsa

 

1011030

Wątroba

 

1011040

Nerka

 

1011050

Podroby jadalne

 

1011990

Pozostałe

 

1012000

(b)

Bydło

 

1012010

Mięso

 

1012020

Tłuszcz

 

1012030

Wątroba

 

1012040

Nerka

 

1012050

Podroby jadalne

 

1012990

Pozostałe

 

1013000

(c)

Owce

 

1013010

Mięso

 

1013020

Tłuszcz

 

1013030

Wątroba

 

1013040

Nerka

 

1013050

Podroby jadalne

 

1013990

Pozostałe

 

1014000

(d)

Kozy

 

1014010

Mięso

 

1014020

Tłuszcz

 

1014030

Wątroba

 

1014040

Nerka

 

1014050

Podroby jadalne

 

1014990

Pozostałe

 

1015000

(e)

Konie, osły, muły lub osłomuły

 

1015010

Mięso

 

1015020

Tłuszcz

 

1015030

Wątroba

 

1015040

Nerka

 

1015050

Podroby jadalne

 

1015990

Pozostałe

 

1016000

(f)

Drób -kury, gęsi, kaczki, indyki, perliczki, strusie, gołębie

 

1016010

Mięso

 

1016020

Tłuszcz

 

1016030

Wątroba

 

1016040

Nerka

 

1016050

Podroby jadalne

 

1016990

Pozostałe

 

1017000

(g)

Inne zwierzęta hodowlane

 

1017010

Mięso

 

1017020

Tłuszcz

 

1017030

Wątroba

 

1017040

Nerka

 

1017050

Podroby jadalne

 

1017990

Pozostałe

 

1020000

(ii)

Mleko i śmietana, niezagęszczone ani niezawierające dodatku cukru lub innego środka słodzącego, masło i inne tłuszcze otrzymane z mleka, sery i twarogi

 

1020010

Bydło

 

1020020

Owce

 

1020030

Kozy

 

1020040

Konie

 

1020990

Pozostałe

 

1030000

(iii)

Jaja ptasie, świeże, zakonserwowane lub gotowane; Jaja ptasie, bez skorupek i żółtka jaj, świeże, suszone, gotowane na parze lub w wodzie, formowane, zamrożone lub inaczej zakonserwowane, zawierające lub nie dodatek cukru albo innego środka słodzącego

 

1030010

Kury

 

1030020

Kaczki

 

1030030

Gęsi

 

1030040

Przepiórki

 

1030990

Pozostałe

 

1040000

(iv)

Miód

 

1050000

(v)

Płazy i gady

 

1060000

(vi)

Ślimaki

 

1070000

(vii)

Inne produkty ze zwierząt lądowych

 

(F)

=

Rozpuszczalny w tłuszczach

(+)

=

Do suszonych grzybów dziko rosnących stosuje się następujące najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości: 2,3 mg/kg w przypadku borowików, 1,2 mg/kg w przypadku suszonych grzybów dziko rosnących innych niż borowiki. Powyższe poziomy zostaną poddane przeglądowi w ciągu 2 lat, aby ocenić nowe dostępne dane i informacje, w tym dowody naukowe dotyczące naturalnego występowania lub tworzenia się nikotyny w grzybach.”


(1)  Pełny wykaz produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, do których stosują się NDP, można znaleźć w Załączniku I.

(2)  Wskazuje granicę oznaczalności

(3)  Kombinacja pestycydu-numeru kodu, dla której stosuje się NDP określony w załączniku III część B.

(F)

=

Rozpuszczalny w tłuszczach

(R)

=

Definicja pozostałości różni się dla następujących kombinacji pestycydu-numeru kodu:

 

Chlorotalonil (R) - kod 1012000: SDS-3701

 

Chlorotalonil (R) - kod 1013000: SDS-3701

 

Chlorotalonil (R) - kod 1014000: SDS-3701”

(4)  Pełny wykaz produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, do których stosują się NDP, można znaleźć w Załączniku I.

(5)  Wskazuje granicę oznaczalności

(F)

=

Rozpuszczalny w tłuszczach

(R)

=

Definicja pozostałości różni się dla następujących kombinacji pestycydu-numeru kodu:

Spirotetramat - kod 1000000: Spirotetramat i jego metabolit BYI08330-enol wyrażone jako spirotetramat”

(6)  Pełny wykaz produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, do których stosują się NDP, można znaleźć w Załączniku I.

(7)  Wskazuje granicę oznaczalności

(F)

=

Rozpuszczalny w tłuszczach

(+)

=

Do suszonych grzybów dziko rosnących stosuje się następujące najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości: 2,3 mg/kg w przypadku borowików, 1,2 mg/kg w przypadku suszonych grzybów dziko rosnących innych niż borowiki. Powyższe poziomy zostaną poddane przeglądowi w ciągu 2 lat, aby ocenić nowe dostępne dane i informacje, w tym dowody naukowe dotyczące naturalnego występowania lub tworzenia się nikotyny w grzybach.”


28.8.2010   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 226/38


ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 766/2010

z dnia 27 sierpnia 2010 r.

ustanawiające standardowe wartości celne w przywozie dla ustalania ceny wejścia niektórych owoców i warzyw

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1234/2007 z dnia 22 października 2007 r. ustanawiające wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych („rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku”) (1),

uwzględniając rozporządzenie Komisji (WE) nr 1580/2007 z dnia 21 grudnia 2007 r. ustanawiające przepisy wykonawcze do rozporządzeń Rady (WE) nr 2200/96, (WE) nr 2201/96 i (WE) nr 1182/2007 w sektorze owoców i warzyw (2), w szczególności jego art. 138 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

Rozporządzenie (WE) nr 1580/2007 przewiduje, w zastosowaniu wyników wielostronnych negocjacji handlowych Rundy Urugwajskiej, kryteria do ustalania przez Komisję standardowych wartości celnych dla przywozu z krajów trzecich, w odniesieniu do produktów i okresów określonych w części A załącznika XV do wspomnianego rozporządzenia,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Standardowe wartości celne w przywozie, o których mowa w art. 138 rozporządzenia (WE) nr 1580/2007, są ustalone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 28 sierpnia 2010 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 27 sierpnia 2010 r.

W imieniu Komisji, za Przewodniczącego,

Jean-Luc DEMARTY

Dyrektor Generalny ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich


(1)  Dz.U. L 299 z 16.11.2007, s. 1.

(2)  Dz.U. L 350 z 31.12.2007, s. 1.


ZAŁĄCZNIK

Standardowe wartości celne w przywozie dla ustalania ceny wejścia niektórych owoców i warzyw

(EUR/100 kg)

Kod CN

Kod krajów trzecich (1)

Standardowa stawka celna w przywozie

0702 00 00

MK

38,5

TR

103,0

ZZ

70,8

0707 00 05

TR

137,2

ZZ

137,2

0709 90 70

TR

124,6

ZZ

124,6

0805 50 10

AR

153,3

CL

145,6

TR

158,2

UY

108,2

ZA

119,1

ZZ

136,9

0806 10 10

EG

153,8

TR

112,6

ZZ

133,2

0808 10 80

AR

106,6

BR

70,4

CL

107,3

CN

65,6

NZ

96,3

US

127,5

UY

95,9

ZA

90,2

ZZ

95,0

0808 20 50

AR

115,4

CL

150,5

CN

76,3

TR

133,1

ZA

95,6

ZZ

114,2

0809 30

TR

146,7

ZZ

146,7

0809 40 05

BA

55,5

IL

161,0

XS

52,3

ZZ

89,6


(1)  Nomenklatura krajów ustalona w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1833/2006 (Dz.U. L 354 z 14.12.2006, s. 19). Kod „ZZ” odpowiada „innym pochodzeniom”.


28.8.2010   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 226/40


ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 767/2010

z dnia 27 sierpnia 2010 r.

zmieniające ceny reprezentatywne oraz kwoty dodatkowych należności przywozowych w odniesieniu do niektórych produktów w sektorze cukru, ustalone rozporządzeniem (WE) nr 877/2009 na rok gospodarczy 2009/10

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1234/2007 z dnia 22 października 2007 r. ustanawiające wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych („rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku”) (1),

uwzględniając rozporządzenie Komisji (WE) nr 951/2006 z dnia 30 czerwca 2006 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 318/2006 w odniesieniu do handlu z państwami trzecimi w sektorze cukru (2), w szczególności jego art. 36 ust. 2 akapit drugi zdanie drugie,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Kwoty cen reprezentatywnych oraz dodatkowych należności stosowanych przy przywozie cukru białego, cukru surowego oraz niektórych syropów zostały ustalone na rok gospodarczy 2009/10 rozporządzeniem Komisji (WE) nr 877/2009 (3). Te ceny i kwoty zostały ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (UE) nr 764/2010 (4).

(2)

Zgodnie z zasadami i warunkami określonymi w rozporządzeniu (WE) nr 951/2006 dane, którymi dysponuje obecnie Komisja, stanowią podstawę do korekty wymienionych kwot,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Ceny reprezentatywne i dodatkowe należności celne mające zastosowanie w ramach przywozu produktów, o których mowa w art. 36 rozporządzenia (WE) nr 951/2006, ustalone na rok gospodarczy 2009/10 rozporządzeniem (WE) nr 877/2009, zostają zmienione zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 28 sierpnia 2010 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 27 sierpnia 2010 r.

W imieniu Komisji, za Przewodniczącego,

Jean-Luc DEMARTY

Dyrektor Generalny ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich


(1)  Dz.U. L 299 z 16.11.2007, s. 1.

(2)  Dz.U. L 178 z 1.7.2006, s. 24.

(3)  Dz.U. L 253 z 25.9.2009, s. 3.

(4)  Dz.U. L 225 z 27.8.2010, s. 3.


ZAŁĄCZNIK

Zmienione kwoty cen reprezentatywnych i dodatkowych należności celnych przywozowych dla cukru białego, cukru surowego oraz produktów objętych kodem CN 1702 90 95, obowiązujące od dnia 28 sierpnia 2010 r.

(EUR)

Kod CN

Kwota ceny reprezentatywnej za 100 kg netto produktu

Kwota dodatkowej należności za 100 kg netto produktu

1701 11 10 (1)

46,63

0,00

1701 11 90 (1)

46,63

0,92

1701 12 10 (1)

46,63

0,00

1701 12 90 (1)

46,63

0,62

1701 91 00 (2)

44,97

3,98

1701 99 10 (2)

44,97

0,85

1701 99 90 (2)

44,97

0,85

1702 90 95 (3)

0,45

0,24


(1)  Stawka dla jakości standardowej określonej w pkt III załącznika IV do rozporządzenia (WE) nr 1234/2007.

(2)  Stawka dla jakości standardowej określonej w pkt II załącznika IV do rozporządzenia (WE) nr 1234/2007.

(3)  Stawka dla zawartości sacharozy wynoszącej 1 %.


DECYZJE

28.8.2010   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 226/42


DECYZJA KOMISJI

z dnia 17 sierpnia 2010 r.

zmieniająca decyzję 2007/365/WE w odniesieniu do roślin narażonych i środków, które należy podjąć w przypadku stwierdzenia występowania organizmu Rhynchophorus ferrugineus (Olivier)

(notyfikowana jako dokument nr C(2010) 5640)

(2010/467/UE)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie (1), w szczególności jej art. 16 ust. 3 zdanie czwarte,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Decyzja Komisji 2007/365/WE (2) wymaga od państw członkowskich przyjęcia środków w celu ochrony przed wprowadzeniem i rozprzestrzenianiem się Rhynchophorus ferrugineus (Olivier) (szkodliwego organizmu). Ponadto państwa członkowskie wprowadzają roczne urzędowe badania dotyczące obecności szkodliwego organizmu lub dowodu zarażenia przez szkodliwy organizm roślin z rodziny Palmae na swoich terytoriach oraz powiadamiają Komisję i inne państwom członkowskie o wynikach tych badań.

(2)

Roczne urzędowe badania przeprowadzone w państwach członkowskich w 2009 r. wskazują, że szkodliwy organizm poraził również gatunki roślin z rodziny Palmae, których w decyzji 2007/365/WE nie zdefiniowano jako rośliny narażone. W związku z tym konieczne jest włączenie gatunków roślin z rodziny Palmae do wykazu roślin narażonych zawartego w decyzji 2007/365/WE w celu umożliwienia stosowania środków nadzwyczajnych przewidzianych w tej decyzji również do tych gatunków.

(3)

Wizyty kontrolne przeprowadzone przez Komisję w państwach członkowskich, w szczególności w 2009 r., wykazały, że wyniki stosowania decyzji 2007/365/WE nie były w pełni zadowalające w odniesieniu do środków, które należy podjąć w przypadku stwierdzenia występowania szkodliwego organizmu. Oprócz ustaleń dokonanych podczas tych wizyt kontrolnych Komisja otrzymała dalsze informacje na temat metod kontroli, zapobiegania rozprzestrzenianiu się i zwalczania szkodliwego organizmu w styczniu 2010 r. od grupy ekspertów utworzonej przez Komisję w celu wspierania jej w tej dziedzinie i złożonej z ekspertów ze wszystkich państw członkowskich, w których występuje szkodliwy organizm, oraz w maju 2010 r. przy okazji międzynarodowej konferencji na temat szkodliwego organizmu, która odbyła się w Hiszpanii. Biorąc pod uwagę wyniki tych wizyt kontrolnych oraz informacje uzyskane w 2010 r., konieczne jest wprowadzenie pewnych zmian do decyzji 2007/365/WE.

(4)

Informacje uzyskane w 2009 r. i w 2010 r. sugerują, że ryzyko ewentualnego rozprzestrzeniania się szkodliwego organizmu w wyniku przywozu roślin narażonych z państw trzecich lub z obszarów w państwach trzecich, które nie są wolne od szkodliwego organizmu, nie może, ze względu na nieznaną biologię szkodliwego organizmu, zostać odpowiednio ograniczone za pomocą odpowiednich procedur profilaktycznych. Procedury takie nie zapobiegają w wystarczający sposób rozprzestrzenianiu się szkodliwego organizmu z roślin narażonych, które są porażone, ale nie wykazują żadnych objawów porażenia. Konieczne jest więc umieszczenie roślin narażonych pochodzących z przywozu z tych państw trzecich lub z tych obszarów w państwach trzecich w całkowicie chronionym miejscu w Unii.

(5)

W przypadkach, w których szkodliwy organizm pojawia się w danym państwie członkowskim lub w części państwa członkowskiego, gdzie nie był wcześniej znany, zainteresowane państwo członkowskie powinno niezwłocznie, najpóźniej w terminie pięciu dni, powiadomić o tym Komisję i pozostałe państwa członkowskie. W tym celu należy również dopilnować, aby właściwy organ państwa członkowskiego został niezwłocznie o tym poinformowany. W większości przypadków zainteresowane państwo członkowskie powinno następnie ustanowić wyznaczone strefy oraz sporządzić i wdrożyć plan działania. W celu ułatwienia zintegrowanego podejścia do zwalczania organizmu plan działania powinien określać wszystkie środki i uzasadnienie tych środków oraz zawierać opis sytuacji, dane naukowe i kryteria wyboru środków.

(6)

W niektórych przypadkach może się jednak zdarzyć, że tylko rośliny należące do jednej przesyłki zostały zidentyfikowane jako porażone w strefie, w której nie odnotowano wcześniej wystąpienia szkodliwego organizmu w promieniu 10 km wokół tych porażonych roślin, że porażenie jest związane z przesyłką niedawno przemieszczoną do tej strefy i że przesyłka została porażona przez szkodliwy organizm już przed przemieszczeniem. W tych przypadkach i tylko, jeżeli nie występuje ryzyko rozprzestrzeniania się szkodliwego organizmu, państwa członkowskie powinny mieć możliwość podjęcia decyzji o nieustanawianiu wyznaczonej strefy i ograniczeniu środków urzędowych do zniszczenia porażonego materiału, przeprowadzenia wzmożonego programu badań i śledzenia przemieszczeń powiązanego ze zdarzeniem materiału roślinnego.

(7)

W celu dostarczenia Komisji i pozostałym państwom członkowskim szczegółowych informacji na temat rozprzestrzeniania się szkodliwego organizmu i urzędowych środków podjętych w celu zapobieżenia temu rozprzestrzenianiu i zwalczania szkodliwego organizmu zainteresowane państwa członkowskie powinny przestawić Komisji roczne urzędowe badania oraz aktualne plany działania i w stosownych przypadkach aktualny wykaz wyznaczonych stref wraz z opisem i lokalizacją tych stref.

(8)

Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 2007/365/WE.

(9)

Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

W decyzji 2007/365/WE wprowadza się następujące zmiany:

1)

artykuł 1 lit. b) otrzymuje brzmienie:

„b)

»rośliny narażone« oznaczają rośliny, inne niż owoce i nasiona, o średnicy łodygi u podstawy wynoszącej ponad 5 cm, takie jak Areca catechu, Arecastrum romanzoffianum (Cham) Becc, Arenga pinnata, Borassus flabellifer, Brahea armata, Butia capitata, Calamus merillii, Caryota maxima, Caryota cumingii, Chamaerops humilis, Cocos nucifera, Corypha gebanga, Corypha elata, Elaeis guineensis, Howea forsteriana, Jubea chilensis, Livistona australis, Livistona decipiens, Metroxylon sagu, Oreodoxa regia, Phoenix canariensis, Phoenix dactylifera, Phoenix theophrasti, Phoenix sylvestris, Sabal umbraculifera, Trachycarpus fortunei oraz Washingtonia spp.;”;

2)

artykuł 5 otrzymuje brzmienie:

„Artykuł 5

Badania i powiadamianie

1.   Państwa członkowskie prowadzą roczne urzędowe badania dotyczące obecności szkodliwego organizmu lub dowodu porażenia przez szkodliwy organizm roślin Palmae na swoim terytorium.

Nie naruszając art. 16 ust. 2 dyrektywy 2000/29/WE, o wynikach badań powiadamia się Komisję i inne państwa członkowskie do dnia 28 lutego każdego roku. W państwach członkowskich, w których szkodliwy organizm jest obecny, do powiadomienia należy dołączyć:

a)

aktualną wersję planów działania przyjętych zgodnie z art. 6 ust. 1;

b)

aktualny wykaz wyznaczonych stref ustanowionych zgodnie z art. 6 ust. 1, zawierający zaktualizowane informacje dotyczące ich opisu i lokalizacji (w tym mapy).

2.   Państwa członkowskie dopilnowują, aby właściwe organy zainteresowanego państwa członkowskiego były niezwłocznie powiadamiane o podejrzeniu obecności lub o faktycznej obecności szkodliwego organizmu w strefie znajdującej się na ich terytorium.

3.   Nie naruszając art. 16 ust. 2 dyrektywy 2000/29/WE, państwa członkowskie powiadamiają w każdym przypadku na piśmie najpóźniej w terminie pięciu dni Komisję i pozostałe państwa członkowskie o faktycznej obecności szkodliwego organizmu w strefie znajdującej się na ich terytorium, na którym nie odnotowano wcześniej obecności tego organizmu.”;

3)

artykuł 6 otrzymuje brzmienie:

„Artykuł 6

Środki zwalczania szkodliwego organizmu, wyznaczone strefy i plany działania

1.   Jeżeli wyniki badań, o których mowa w art. 5 ust. 1, powiadomienia, o których mowa w art. 5 ust. 2, lub informacje pochodzące z jakiegokolwiek innego źródła stanowią dowód obecności szkodliwego organizmu na terytorium państwa członkowskiego, dane państwo członkowskie niezwłocznie:

a)

określa wyznaczone strefy zgodnie z pkt 1 załącznika II;

b)

sporządza i wdraża plan działania w wyznaczonej strefie zgodnie z pkt 3 załącznika II, łącznie ze środkami urzędowymi zgodnie z pkt 2 załącznika II.

2.   Gdy państwo członkowskie określa wyznaczoną strefę oraz sporządza plan działania zgodnie z ust. 1, powiadamia o nich Komisję i pozostałe państwa członkowskie w terminie jednego miesiąca od powiadomienia dokonanego zgodnie z art. 5 ust. 3. Powiadomienie to zawiera opis przedmiotowej wyznaczonej strefy, mapę i odnośny plan działania.

3.   Państwa członkowskie dopilnowują, by plan działania i środki techniczne, o których mowa w ust. 1 lit. b), zostały wdrożone przez posiadających kwalifikacje techniczne i należycie upoważnionych urzędników państwowych lub posiadające kwalifikacje jednostki lub podmioty, lub przynajmniej pod nadzorem właściwych organów urzędowych.

4.   Państwa członkowskie mogą nie zastosować się do obowiązku określenia wyznaczonej strefy, o którym mowa w ust. 1 lit. a), jeżeli badania, o których mowa w art. 5 ust. 1, powiadomienia, o których mowa w art. 5 ust. 2, lub informacje pochodzące z jakiegokolwiek innego źródła stanowią dowód, że:

a)

tylko rośliny należące do jednej przesyłki narażonych roślin zostały zidentyfikowane jako porażone w strefie o promieniu 10 km wokół tych porażonych roślin, w której nie odnotowano wcześniej wystąpienia szkodliwego organizmu;

b)

przesyłka została wprowadzona do przedmiotowej strefy mniej niż 5 miesięcy wcześniej i została porażona już przed wprowadzeniem; oraz

c)

biorąc pod uwagę podstawy naukowe, biologię szkodliwego organizmu, stopień porażenia, porę roku oraz szczegółowe rozmieszczenie roślin narażonych w danym państwie członkowskim, nie wystąpiło ryzyko rozprzestrzeniania się szkodliwego organizmu od momentu wprowadzenia porażonej przesyłek do strefy.

W takich przypadkach państwa członkowskie ustanawiają plan działania zgodnie z pkt 3 załącznika II, ale mogą zdecydować się nie określać wyznaczonej strefy i ograniczyć środki urzędowe, o których mowa w pkt 3 załącznika II, do zniszczenia porażonego materiału, przeprowadzenia zintensyfikowanego programu badań w strefie co najmniej 10 km wokół porażenia i śledzenia pochodzenia powiązanego materiału roślinnego.”;

4)

w załącznikach do decyzji 2007/365/WE wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszej decyzji.

Artykuł 2

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 sierpnia 2010 r.

W imieniu Komisji

John DALLI

Członek Komisji


(1)  Dz.U. L 169 z 10.7.2000, s. 1.

(2)  Dz.U. L 139 z 31.5.2007, s. 24.


ZAŁĄCZNIK

W załącznikach do decyzji 2007/365/WE wprowadza się następujące zmiany:

1)

w załączniku I pkt 2 lit. d) otrzymuje brzmienie:

„d)

w przypadku przywozu zgodnie z pkt 1 lit. c) niniejszego załącznika, były uprawiane od ich wprowadzenia do Unii w miejscu produkcji w danym państwie członkowskim przez przynajmniej rok przed przeniesieniem, w którym to okresie:

(i)

rośliny narażone znajdowały się w miejscu całkowicie chronionym przed wprowadzeniem lub rozprzestrzenianiem się szkodliwego organizmu; oraz

(ii)

nie zaobserwowano żadnych objawów występowania szkodliwego organizmu podczas urzędowych inspekcji przeprowadzanych przynajmniej raz na trzy miesiące.”;

2)

w załączniku II pkt 2 otrzymuje brzmienie:

„2.   Środki urzędowe w wyznaczonych strefach

Środki urzędowe, które należy wprowadzić w wyznaczonych strefach i o których mowa w art. 6 ust. 1 lit. b), obejmują:

a)

odpowiednie środki mające na celu zwalczenie szkodliwego organizmu, w tym:

(i)

zniszczenie lub w stosownych przypadkach całkowita pielęgnacja mechaniczna porażonych roślin narażonych;

(ii)

środki mające na celu zapobieżenie rozprzestrzenianiu się szkodliwego organizmu w trakcie czynności w zakresie niszczenia i uzdatniania poprzez zastosowanie zabiegów chemicznych w bezpośrednim sąsiedztwie;

(iii)

odpowiednie zabiegi na porażonych roślinach narażonych;

(iv)

w stosownych przypadkach masowe pułapki oparte na feromonach w porażonej strefie;

(v)

w stosownych przypadkach zastąpienie roślin narażonych roślinami nienarażonymi;

(vi)

wszelkie inne środki, które mogą przyczynić się do zwalczenia szkodliwego organizmu;

b)

środki wzmożonego monitorowania obecności szkodliwego organizmu poprzez odpowiednie kontrole i metody, w tym pułapki oparte na feromonach przynajmniej w porażonych strefach;

c)

w stosownych przypadkach specjalne środki w celu zaradzenia szczególnym problemom lub komplikacjom, co do których można mieć uzasadnione obawy, że uniemożliwią, utrudnią lub opóźnią wdrożenie środków, w szczególności problemy związane z dostępnością i odpowiednią likwidacją wszystkich roślin narażonych, porażonych lub u których podejrzewa się porażenie, bez względu na ich lokalizację, publiczną lub prywatną własność, osoby lub podmioty za nie odpowiedzialne.

3.   Sporządzenie i wdrożenie planów działania

Plan działania, o którym mowa w art. 6 ust. 1 lit. b), zawiera szczegółowy opis środków urzędowych podjętych lub planowanych przez zainteresowane państwa członkowskie w celu zwalczenia szkodliwego organizmu. Określa się w nim okres wdrażania każdego z tych środków. Plan działania uwzględnia międzynarodowe standardy środków fitosanitarnych nr 9 (1) i opiera się na zintegrowanym podejściu zgodnie z zasadami określonymi w międzynarodowych standardach środków fitosanitarnych nr 14 (2).

W wyznaczonych strefach, o których mowa w art. 6 ust. 1 lit. a), dla których wyniki rocznych badań z co najmniej trzech lat wskazują, że zwalczenie szkodliwego organizmu w ciągu jednego dodatkowego roku nie jest możliwie, plan działania i jego wdrożenie koncentrują się w pierwszej kolejności na zapobieganiu rozprzestrzenianiu się i ograniczaniu szkodliwego organizmu w porażonej strefie, natomiast zwalczenie pozostaje celem długoterminowym.

Plan działania obejmuje przynajmniej środki urzędowe, o których mowa w pkt 2. W odniesieniu do pkt 2 lit. a) w planie działania uwzględnia się wszystkie środki wymienione w pkt 2 lit. a) oraz podaje się uzasadnienie środków wybranych do wdrożenia wraz z opisem sytuacji, danymi naukowymi i kryteriami wyboru środków.


(1)  Wytyczne dotyczące programów eliminowania organizmów szkodliwych – norma referencyjna ISPM nr 9 sekretariatu Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin, Rzym.

(2)  Stosowanie zintegrowanych środków w systemowych podejściach do zarządzania zagrożeniem organizmem szkodliwym – norma referencyjna ISPM nr 14 sekretariatu Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin, Rzym.”


28.8.2010   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 226/46


DECYZJA KOMISJI

z dnia 27 sierpnia 2010 r.

przewidująca tymczasowe wprowadzenie do obrotu odmian Avena strigosa Schreb., niewłączonych do wspólnego katalogu odmian gatunków roślin rolniczych ani do krajowych katalogów odmian państw członkowskich

(notyfikowana jako dokument nr C(2010) 5835)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2010/468/UE)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 66/402/EWG z dnia 14 czerwca 1966 r. w sprawie obrotu materiałem siewnym roślin zbożowych (1), w szczególności jej art. 17 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W dyrektywie Komisji 2009/74/WE z dnia 26 czerwca 2009 r. zmieniającej dyrektywy Rady 66/401/EWG, 66/402/EWG, 2002/55/WE i 2002/57/WE w odniesieniu do botanicznych nazw roślin, naukowych nazw innych organizmów oraz niektórych załączników do dyrektyw 66/401/EWG, 66/402/EWG i 2002/57/WE w związku z rozwojem wiedzy naukowej i technicznej (2) uznano gatunek Avena strigosa Schreb. (zwany dalej „A. strigosa”) za odrębny gatunek, który należy włączyć do wykazu gatunków objętych dyrektywą 66/402/EWG.

(2)

A. strigosa jest rośliną, która okazała się jednym z najskuteczniejszych środków ograniczania erozji gleby, ługowania azotu, w szczególności ługowania azotanów pochodzenia rolniczego, i która jest ważnym składnikiem mieszanek materiału siewnego przeznaczonych na zielonki. Zgodnie z informacjami dostarczonymi przez władze sześciu państw członkowskich (Belgii, Niemiec, Hiszpanii, Francji, Włoch i Portugalii) w ostatnich latach popyt w Unii na materiał siewny tego gatunku znacznie się zwiększył, szczególnie we wspomnianych państwach członkowskich.

(3)

Przed wejściem w życie dyrektywy 2009/74/WE i włączeniem A. strigosa do wykazu gatunków objętych dyrektywą 66/402/EWG podaż na rynku była zapewniona przez krajową produkcję i głównie przez przywóz z państw trzecich materiału siewnego tego gatunku zgodnie z krajowym prawodawstwem obowiązującym w tamtym czasie. Po włączeniu A. strigosa do wykazu gatunków objętych dyrektywą 66/402/EWG jedynie materiał siewny odmian zarejestrowanych we wspólnym katalogu odmian gatunków roślin rolniczych może być wprowadzany do obrotu i przywożony.

(4)

Od momentu włączenia gatunku A. strigosa do wykazu gatunków objętych dyrektywą 66/402/EWG jedynie dwie odmiany tego gatunku były zarejestrowane we wspólnym katalogu odmian gatunków roślin rolniczych.

(5)

W tych okolicznościach wystąpiły przejściowe trudności z ogólną podażą A. strigosa i najprawdopodobniej będą one występować nadal. Trudności tych nie można pokonać w inny sposób niż poprzez zezwolenie przez państwa członkowskie, na określony czas i z zastrzeżeniem odpowiedniej ilości maksymalnej, na wprowadzenie do obrotu odmian A. strigosa niewłączonych do wspólnego katalogu odmian gatunków roślin rolniczych ani do krajowych katalogów odmian państw członkowskich.

(6)

Państwa członkowskie powinny zatem być upoważnione do wydania tymczasowego zezwolenia na wprowadzenie do obrotu takiego materiału siewnego, z zastrzeżeniem określonych warunków i ograniczeń i bez naruszenia bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących występowania Avena fatua w materiale siewnym zbóż, które to przepisy mogą być stosowane na podstawie odpowiednich decyzji Komisji przez Danię, Estonię, Irlandię, Łotwę, Litwę, Maltę, Niderlandy, Finlandię, Szwecję i Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej.

(7)

Z informacji dostarczonych Komisji przez państwa członkowskie wynika, że aby rozwiązać wspomniane trudności podażowe, ogółem potrzebna jest ilość 4 970 ton (Belgia – 300 ton, Francja – 3 700 ton, Niemcy – 200 ton, Włochy – 220 ton, Hiszpania – 300 ton i Portugalia – 250 ton) na okres do dnia 31 grudnia 2010 r. Aby zapewnić odpowiednią jakość tego materiału siewnego, musi on spełnić przynajmniej wymogi określone w załączniku II do dyrektywy 66/402/EWG odnośnie do kiełkowania i czystości laboratoryjnej oraz zawartości materiału siewnego innych gatunków roślin dla kategorii kwalifikowany materiał siewny drugiego pokolenia gatunku A. strigosa.

(8)

Jedno z państw członkowskich dopilnowuje, aby ilość materiału siewnego dopuszczonego do obrotu przez państwa członkowskie na podstawie niniejszej decyzji nie przekroczyła całkowitej ilości maksymalnej 4 970 ton, która konieczna jest do rozwiązania trudności podażowych. Zgodnie z wnioskiem wspomnianych sześciu państw członkowskich Francja powinna zatem pełnić rolę koordynatora. Aby zapewnić dobre funkcjonowanie systemu ustanowionego niniejszą decyzją, konieczne jest, aby państwo członkowskie pełniące rolę koordynatora, pozostałe państwa członkowskie i Komisja bezzwłocznie dzieliły się stosownymi informacjami dotyczącymi wniosków i przyznawania zezwoleń na wprowadzenie do obrotu.

(9)

Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Nasion i Materiału Rozmnożeniowego dla Rolnictwa, Ogrodnictwa i Leśnictwa,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

1.   Zezwala się na wprowadzenie do obrotu w Unii materiału siewnego odmian A. strigosa niewłączonych do wspólnego katalogu odmian gatunków roślin rolniczych ani do krajowych katalogów odmian państw członkowskich na okres do dnia 31 grudnia 2010 r. i z zastrzeżeniem warunków określonych w ust. 2–5.

2.   Całkowita ilość materiału siewnego dopuszczonego do obrotu w Unii na podstawie niniejszej decyzji nie przekracza 4 970 ton.

3.   Materiał siewny, o którym mowa w ust. 1, spełnia wymogi określone w załączniku II do dyrektywy 66/402/EWG dotyczące warunków w zakresie kiełkowania, czystości laboratoryjnej oraz zawartości materiału siewnego innych gatunków roślin, jakie muszą być spełnione przez materiał siewny dla kategorii kwalifikowany materiał siewny drugiego pokolenia gatunku A. strigosa.

4.   Bez uszczerbku dla wymagań dotyczących etykietowania określonych w dyrektywie 66/402/EWG, urzędowa etykieta zawiera oświadczenie, że przedmiotowy materiał siewny należy do kategorii spełniającej mniej rygorystyczne wymogi niż te określone we wspomnianej dyrektywie i że kategoria ta jest niższa niż kategoria kwalifikowany materiał siewny drugiego pokolenia. Etykieta jest koloru brązowego.

5.   Na wprowadzenie do obrotu materiału siewnego, o którym mowa w ust. 1, zezwala się na podstawie wniosku sporządzonego zgodnie z art. 2.

Artykuł 2

Każdy dostawca materiału siewnego pragnący wprowadzić do obrotu materiał siewny, o którym mowa w art. 1 ust. 1, składa wniosek o zezwolenie w państwie członkowskim, w którym ma siedzibę, lub w państwie członkowskim, w którym chciałby wprowadzić materiał siewny do obrotu. We wniosku należy określić ilość materiału siewnego, jaką dostawca chce wprowadzić do obrotu.

Państwo członkowskie, którego to dotyczy, zezwala dostawcy na wprowadzenie do obrotu materiału siewnego w ilości określonej we wniosku, chyba że:

a)

istnieją wystarczające dowody, aby wątpić, czy dostawca jest w stanie i zamierza wprowadzić do obrotu ilość materiału siewnego określoną we wniosku; lub

b)

uwzględniając informacje dostarczone przez państwo członkowskie pełniące rolę koordynatora, o którym mowa w art. 3 akapit trzeci, przyznanie zezwolenia spowodowałoby przekroczenie całkowitej ilości maksymalnej określonej w art. 1 ust. 2; lub

c)

nie zostały spełnione warunki dotyczące kiełkowania, czystości laboratoryjnej oraz zawartości materiału siewnego innych gatunków roślin, o którym mowa w art. 1 ust. 3.

Odnośnie do lit. b) – w przypadku gdy całkowita ilość maksymalna pozwoliłaby jedynie na dopuszczenie do obrotu części ilości określonej przez wnioskodawcę, państwo członkowskie, którego to dotyczy, może wydać dostawcy zezwolenie na wprowadzenie do obrotu mniejszej ilości.

Artykuł 3

Państwa członkowskie udzielają sobie wzajemnie pomocy administracyjnej w zastosowaniu niniejszej decyzji.

Przez okres od wejścia niniejszej decyzji w życie do dnia 31 grudnia 2010 r. Francja będzie pełnić rolę koordynatora w celu dopilnowania, aby ilość materiału siewnego dopuszczonego do obrotu w Unii przez państwa członkowskie na podstawie niniejszej decyzji nie przekroczyła całkowitej ilości maksymalnej określonej w art. 1 ust. 2.

Każde państwo członkowskie, które otrzyma wniosek zgodnie z art. 2, niezwłocznie powiadamia państwo członkowskie pełniące rolę koordynatora o ilości określonej we wniosku. Państwo członkowskie pełniące rolę koordynatora bezzwłocznie informuje to państwo członkowskie o tym, czy i w jakim stopniu przyznanie zezwolenia na dopuszczenie do obrotu na podstawie tego wniosku spowoduje przekroczenie całkowitej maksymalnej ilości materiału siewnego.

Artykuł 4

Państwa członkowskie niezwłocznie powiadamiają Komisję i inne państwa członkowskie o ilościach, w odniesieniu do których wydały zezwolenie na wprowadzenie do obrotu zgodnie z niniejszą decyzją.

Artykuł 5

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 27 sierpnia 2010 r.

W imieniu Komisji

John DALLI

Członek Komisji


(1)  Dz.U. 125 z 11.7.1966, s. 2309/66.

(2)  Dz.U. L 166 z 27.6.2009, s. 40.


28.8.2010   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 226/48


DECYZJA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO

z dnia 19 sierpnia 2010 r.

dotycząca nieprzestrzegania wymogów w zakresie sprawozdawczości statystycznej

(EBC/2010/10)

(2010/469/UE)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności jego art. 5 ust. 1 i art. 34 ust. 1,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2533/98 z dnia 23 listopada 1998 r. dotyczące zbierania informacji statystycznych przez Europejski Bank Centralny (1), w szczególności jego art. 7,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2532/98 z dnia 23 listopada 1998 r. dotyczące uprawnień Europejskiego Banku Centralnego do nakładania sankcji (2), w szczególności jego art. 6 ust. 2,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 2157/1999 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 września 1999 r. dotyczące uprawnień Europejskiego Banku Centralnego do nakładania sankcji (EBC/1999/4) (3),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Rozporządzenia (WE) nr 25/2009 Europejskiego Banku Centralnego z dnia 19 grudnia 2008 r. w sprawie bilansu sektora monetarnych instytucji finansowych (wersja przekształcona) (EBC/2008/32) (4) oraz (WE) nr 63/2002 Europejskiego Banku Centralnego z dnia 20 grudnia 2001 r. w sprawie statystyki dotyczącej stóp procentowych stosowanych przez monetarne instytucje finansowe w odniesieniu do depozytów i kredytów dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw (EBC/2001/18) (5) określają wymogi Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w zakresie sprawozdawczości statystycznej, do przestrzegania których zobowiązane są podmioty sprawozdające.

(2)

Zgodnie z art. 7 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 2533/98 EBC ma uprawnienia do nakładania sankcji na podmioty sprawozdające, które nie wypełniają wymogów w zakresie sprawozdawczości statystycznej wynikających z rozporządzeń i decyzji EBC.

(3)

Aby zapewnić równe traktowanie podmiotów sprawozdających, EBC powinien przyjąć zharmonizowane zasady w zakresie obliczania wysokości sankcji za naruszenie wymogów sprawozdawczych, postępowania o naruszenie wymogów sprawozdawczych oraz jakichkolwiek etapów poprzedzających,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Definicje

Użyte w niniejszej decyzji określenia oznaczają:

1)   „podmiot sprawozdający”– podmiot składający sprawozdanie w rozumieniu art. 1 rozporządzenia (WE) nr 2533/98;

2)   „monetarna instytucja finansowa (MIF)”– monetarną instytucję finansową w rozumieniu art. 1 rozporządzenia (WE) nr 25/2009 (EBC/2008/32);

3)   „naruszenie” oraz „sankcja”– naruszenie oraz sankcję w rozumieniu art. 1 rozporządzenia (WE) nr 2532/98;

4)   „poważne uchybienie”– którekolwiek z poniższych naruszeń wymogów sprawozdawczych przez podmioty sprawozdające:

5)   „właściwy krajowy bank centralny” (właściwy KBC)– KBC państwa członkowskiego, na terytorium którego dopuszczono się naruszenia;

6)   „termin wyznaczony przez KBC”– określoną przez dany KBC datę otrzymania danych od podmiotów sprawozdających.

Artykuł 2

Zakres zastosowania

1.   EBC i KBC monitorują przestrzeganie przez podmioty sprawozdające wymogów minimum zapewniających zgodność ze spoczywającymi na nich obowiązkami sprawozdawczymi, określonych w załączniku IV do rozporządzenia (WE) nr 25/2009 (EBC/2008/32) oraz załączniku III do rozporządzenia (WE) nr 63/2002 (EBC/2001/18). W przypadku nieprzestrzegania wymogów EBC oraz właściwy KBC mogą przeprowadzić wstępną ocenę przestrzegania wymogów sprawozdawczych lub wszcząć postępowanie o naruszenie wymogów sprawozdawczych, o którym mowa w art. 3 ust. 1 i 2. Po przeprowadzeniu postępowania o naruszenie wymogów sprawozdawczych EBC może nałożyć sankcje zgodnie z art. 7 rozporządzenia (WE) nr 2533/98.

2.   Nałożenie sankcji po przeprowadzeniu postępowania o naruszenie wymogów sprawozdawczych może być zastosowane w przypadku nieprzestrzegania wymogów minimum w zakresie przekazywania danych (dotyczących terminowości oraz technicznych wymagań sprawozdawczych), dokładności (dotyczących warunków liniowych oraz spójności danych w sprawozdaniach przekazywanych z różną częstotliwością) oraz zgodności metodologicznej (dotyczących definicji i klasyfikacji). Sankcje nakłada się również w przypadku poważnego uchybienia.

Artykuł 3

Wstępna ocena przestrzegania wymogów sprawozdawczych oraz postępowanie o naruszenie wymogów sprawozdawczych

1.   Przed wszczęciem postępowania o naruszenie wymogów sprawozdawczych na podstawie rozporządzenia (WE) nr 2532/98 oraz rozporządzenia (WE) nr 2157/1999 (EBC/1999/4):

a)

właściwy KBC może – po zarejestrowaniu przypadku nieprzestrzegania wymogów sprawozdawczych – udzielić danemu podmiotowi sprawozdającemu upomnienia, informując go o charakterze zarejestrowanego przypadku nieprzestrzegania wymogów, oraz zalecić działania korygujące mające zapobiec powtórzeniu się nieprzestrzegania wymogów sprawozdawczych;

b)

EBC lub właściwy KBC mogą zażądać od podmiotu sprawozdającego informacji dotyczących nieprzestrzegania wymogów zgodnie z art. 2 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 2157/1999 (EBC/1999/4);

c)

podmiotowi sprawozdającemu umożliwia się przedstawienie wyjaśnień, jeżeli uważa on, że nieprzestrzeganie wymogów było spowodowane okolicznościami niezależnymi od niego.

2.   EBC lub właściwy KBC mogą wszcząć procedurę o naruszenie wymogów sprawozdawczych zgodnie z art. 3 rozporządzenia (WE) nr 2532/98 oraz art. 5 rozporządzenia (WE) nr 2157/1999 (EBC/1999/4). Stosuje się również następujące zasady:

a)

w przypadku poważnego uchybienia procedurę o naruszenie wymogów sprawozdawczych wszczyna się bez uprzedniego przeprowadzenia wstępnej oceny przestrzegania wymogów sprawozdawczych;

b)

z zastrzeżeniem lit. a) po zarejestrowaniu przez właściwy KBC powtórnego nieprzestrzegania wymogów sprawozdawczych wszczyna się procedurę o naruszenie wymogów sprawozdawczych, chyba że:

(i)

EBC lub właściwy KBC uzna, że nie należy wszczynać procedury o naruszenie wymogów sprawozdawczych, ponieważ jeden lub większa liczba zarejestrowanych przypadków nieprzestrzegania wymogów sprawozdawczych była spowodowana okolicznościami niezależnymi od podmiotu sprawozdającego; lub

(ii)

potencjalna grzywna byłaby niższa niż próg minimalnej wysokości sankcji.

3.   W przypadku wszczęcia przez EBC lub właściwy KBC procedury o naruszenie wymogów sprawozdawczych procedurę tę przeprowadza się zgodnie z art. 3 rozporządzenia (WE) nr 2532/98, co obejmuje wydanie pisemnego powiadomienia oraz przyjęcie przez EBC odpowiedniej decyzji wraz z uzasadnieniem.

Artykuł 4

Stosowanie sankcji

1.   Wysokość sankcji oblicza się w dwóch etapach. W ramach pierwszego etapu oblicza się kwotę podstawową odzwierciedlającą aspekty ilościowe. Następnie uwzględnia się okoliczności danego przypadku, o których mowa w art. 2 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 2532/98 i które mogą mieć wpływ na ostateczną wysokość sankcji.

2.   Wagę naruszeń w zakresie terminowości ocenia się na podstawie liczby dni roboczych opóźnienia w stosunku do terminu wyznaczonego przez KBC.

3.   Wagę naruszeń w zakresie dokładności lub zgodności metodologicznej ocenia się na podstawie rozmiarów błędu. EBC nie bierze pod uwagę błędów związanych z zaokrąglaniem kwot oraz błędów nieistotnych. Ponadto – w odniesieniu do zgodności metodologicznej – korekt zwykłych (tj. niesystematycznych korekt szeregów przesyłanych w danym okresie miesięcznym lub kwartalnym po przekazaniu danych początkowych) nie uważa się za przypadki nieprzestrzegania wymogów w zakresie zgodności metodologicznej.

4.   Art. 7 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 2533/98 określa maksymalny poziom sankcji nakładanych przez EBC na podmioty sprawozdające.

5.   Jeżeli naruszenie wymogów w zakresie sprawozdawczości statystycznej skutkuje również naruszeniem wymogów dotyczących rezerw obowiązkowych, za naruszenie wymogów w zakresie sprawozdawczości statystycznej nie nakłada się sankcji.

Artykuł 5

Przepis końcowy

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 1 września 2010 r. Niniejszą decyzję stosuje się od okresu sprawozdawczego grudnia 2010 r. do miesięcznych i rocznych wymogów sprawozdawczych oraz – od czwartego kwartału 2010 r. – do kwartalnych wymogów sprawozdawczych.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 19 sierpnia 2010 r.

Jean-Claude TRICHET

Prezes EBC


(1)  Dz.U. L 318 z 27.11.1998, s. 8.

(2)  Dz.U. L 318 z 27.11.1998, s. 4.

(3)  Dz.U. L 264 z 12.10.1999, s. 21.

(4)  Dz.U. L 15 z 20.1.2009, s. 14.

(5)  Dz.U. L 10 z 12.1.2002, s. 24.


Sprostowania

28.8.2010   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 226/50


Sprostowanie do rozporządzenia Komisji (WE) nr 1122/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 73/2009 odnośnie do zasady wzajemnej zgodności, modulacji oraz zintegrowanego systemu zarządzania i kontroli w ramach systemów wsparcia bezpośredniego przewidzianych w wymienionym rozporządzeniu oraz wdrażania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w odniesieniu do zasady wzajemnej zgodności w ramach systemu wsparcia ustanowionego dla sektora wina

( Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L 316 z dnia 2 grudnia 2009 r. )

1.

Strona tytułowa oraz s. 65, tytuł rozporządzenia:

zamiast:

powinno być:

2.

W całym tekście, z dostosowaniem form gramatycznych:

zamiast:

„obniżka”,

powinno być:

„zmniejszenie”.

3.

Strona 70, motyw 59:

zamiast:

„Istnieje ponadto potrzeba ustalenia przepisów w odniesieniu do sprawozdania z kontroli, w przypadku kontroli na miejscu w rzeźnikach lub w sytuacjach, gdy premia przyznawana jest po wywozie. (…)”,

powinno być:

„Istnieje ponadto potrzeba ustalenia przepisów w odniesieniu do sprawozdania z kontroli, w przypadku kontroli na miejscu w rzeźniach lub w sytuacjach, gdy premia przyznawana jest po wywozie. (…)”.

4.

Strona 71, motyw 76:

zamiast:

„W celu umożliwienia państwom członkowskim skutecznego prowadzenia kontroli, w szczególności kontroli względem obowiązków w zakresie zasady wzajemnej zgodności, zgodnie z art. 19 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (WE) nr 73/2009 rolnicy albo deklarują wszystkie obszary w ich posiadaniu, albo nie ubiegają się o pomoc w odniesieniu do tych obszarów. (…)”,

powinno być:

„W celu umożliwienia państwom członkowskim skutecznego prowadzenia kontroli, w szczególności kontroli względem obowiązków w zakresie zasady wzajemnej zgodności, zgodnie z art. 19 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (WE) nr 73/2009, rolnicy deklarują wszystkie obszary w ich posiadaniu, bez względu na to, czy ubiegają się o pomoc w odniesieniu do tych obszarów. (…)”.

5.

Strona 79, art. 13 ust. 4 lit. a):

zamiast:

„kopię umowy kontraktacji lub oświadczenia o uprawie, (…)”,

powinno być:

„kopię umowy na uprawę lub oświadczenia o uprawie, (…)”.

6.

Strona 85, nagłówek art. 29:

zamiast:

„Kontrole administracyjne wsparcia szczególnego”,

powinno być:

„Kontrole administracyjne wsparcia specjalnego”.

7.

Strona 85, art. 29 ust. 1:

zamiast:

„Odnośnie do każdego środka w ramach wsparcia szczególnego, dla którego kontrole administracyjne są technicznie możliwe, (…)”,

powinno być:

„Odnośnie do każdego środka w ramach wsparcia specjalnego, dla którego kontrole administracyjne są technicznie możliwe, (…)”.

8.

Strona 85, art. 29 ust. 1 lit. a):

zamiast:

„spełnienie wymagań kwalifikowalności do wsparcia szczególnego;”,

powinno być:

„spełnienie wymagań kwalifikowalności do wsparcia specjalnego;”.

9.

Strona 87, art. 34 ust. 4:

zamiast:

„(…) pod warunkiem że działalność rolnicza lub planowana produkcja może odbywać się w podobny sposób jak na działkach bez drzew na podobnej powierzchni.”,

powinno być:

„(…) pod warunkiem że działalność rolnicza lub planowana produkcja może odbywać się w podobny sposób jak na działkach bez drzew na tym samym obszarze.”.

10.

Strona 88, art. 37 akapit pierwszy lit. b) ppkt (i):

zamiast:

„nasiona faktycznie zakupiono i hodowca lub przedsiębiorstwo nasienne zapłacił za nie zgodnie z umową kontraktacji;”,

powinno być:

„nasiona faktycznie zakupiono i hodowca lub przedsiębiorstwo nasienne zapłaciły za nie zgodnie z umową na uprawę;”.

11.

Strona 90, art. 45 ust. 2:

zamiast:

„Odnośnie do kontroli na miejscu w rzeźnikach przewidzianych w art. 43 ust. 1 i 2, (…)”,

powinno być:

„Odnośnie do kontroli na miejscu w rzeźniach, przewidzianych w art. 43 ust. 1 i 2, (…)”.

12.

Strona 91, art. 47 ust. 1:

zamiast:

„(…) wykrytą więcej niż raz w ciągu trzech kolejnych lat (…)”,

powinno być:

„(…) wykrytą więcej niż raz w ciągu trzech kolejnych lat kalendarzowych (…)”.

13.

Strona 93, art. 53 ust. 2:

zamiast:

„(…) W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w toku kontroli takiej próby, zwiększa się próbę działek rolnych poddawanych kontroli.”,

powinno być:

„(…) W przypadku stwierdzenia niezgodności w toku kontroli takiej próby, zwiększa się próbę działek rolnych poddawanych kontroli.”.

14.

Strona 94, art. 54 ust. 1 lit. c):

zamiast:

„(…) które powinny prowadzić do zwiększenia lub zmniejszenia obniżki, którą należy zastosować.”,

powinno być:

„(…) które powinny prowadzić do podwyższenia lub obniżenia zmniejszenia, które należy zastosować.”.

15.

Strona 94, art. 54 ust. 2 akapit trzeci:

zamiast:

„(…) po podjęciu decyzji o niestosowaniu obniżki lub wyłączenia z płatności.”,

powinno być:

„(…) po podjęciu decyzji o niestosowaniu zmniejszenia lub wykluczenia z płatności.”.

16.

Strona 99, art. 70 ust. 2:

zamiast:

„(…) wobec rolników podlegających zasadzie współzależności (…)”,

powinno być:

„(…) wobec rolników podlegających zasadzie wzajemnej zgodności (…)”.

17.

Strona 101, art. 74 akapit drugi:

zamiast:

„Odnośnie do bydła nieobjętego wnioskiem ten sam przepis stosuje się do obniżek i wyłączeń, które stosuje się zgodnie z rozdziałem III.”,

powinno być:

„Odnośnie do bydła nieobjętego wnioskiem ten sam przepis stosuje się do zmniejszeń i wykluczeń, które stosuje się zgodnie z rozdziałem III.”.

18.

Strona 103, art. 84 ust. 1 lit. e):

zamiast:

„wyniki kontroli przeprowadzonych pod kątem wzajemnej zgodności zgodnie z tytułem IV rozdział III.”,

powinno być:

„wyniki kontroli przeprowadzonych pod kątem wzajemnej zgodności zgodnie z tytułem III rozdział III.”.