ISSN 1725-5228

doi:10.3000/17255228.C_2010.342.pol

Dziennik Urzędowy

Unii Europejskiej

C 342

European flag  

Wydanie polskie

Informacje i zawiadomienia

Tom 53
16 grudnia 2010


Powiadomienie nr

Spis treśći

Strona

 

IV   Informacje

 

INFORMACJE INSTYTUCJI, ORGANÓW I JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH UNII EUROPEJSKIEJ

 

Trybunał Obrachunkowy

2010/C 342/01

Sprawozdanie dotyczące rocznego sprawozdania finansowego Wspólnego Przedsiębiorstwa ARTEMIS za rok budżetowy zakończony dnia 31 grudnia 2009 r., wraz z odpowiedziami Wspólnego Przedsiębiorstwa

1

2010/C 342/02

Sprawozdanie dotyczące sprawozdania finansowego Wspólnego Przedsiębiorstwa Czyste niebo za rok budżetowy zakończony dnia 31 grudnia 2009 r., wraz z odpowiedziami Wspólnego Przedsiębiorstwa

7

2010/C 342/03

Sprawozdanie dotyczące rocznego sprawozdania finansowego Wspólnego Przedsiębiorstwa na rzecz Realizacji Wspólnej Inicjatywy Technologicznej w zakresie Leków Innowacyjnych za rok budżetowy zakończony dnia 31 grudnia 2009 r., wraz z odpowiedziami Wspólnego Przedsiębiorstwa

15

2010/C 342/04

Sprawozdanie dotyczące sprawozdania finansowego Europejskiego Wspólnego Przedsięwzięcia na rzecz Realizacji Projektu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej za rok budżetowy zakończony dnia 31 grudnia 2009 r., wraz z odpowiedziami Wspólnego Przedsięwzięcia

22

2010/C 342/05

Sprawozdanie dotyczące sprawozdania finansowego Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR za rok budżetowy zakończony dnia 31 grudnia 2009 r., wraz z odpowiedziami Wspólnego Przedsięwzięcia

30

PL

 


IV Informacje

INFORMACJE INSTYTUCJI, ORGANÓW I JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH UNII EUROPEJSKIEJ

Trybunał Obrachunkowy

16.12.2010   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

C 342/1


SPRAWOZDANIE

dotyczące rocznego sprawozdania finansowego Wspólnego Przedsiębiorstwa ARTEMIS za rok budżetowy zakończony dnia 31 grudnia 2009 r., wraz z odpowiedziami Wspólnego Przedsiębiorstwa

2010/C 342/01

SPIS TREŚCI

 

Punkt

Strona

WPROWADZENIE …

1–5

2

POŚWIADCZENIE WIARYGODNOŚCI …

6–15

2

UWAGI DOTYCZĄCE ZARZĄDZANIA BUDŻETEM I FINANSAMI …

16–19

3

INNE KWESTIE …

20–25

3

Tabela …

4

Odpowiedzi Wspólnego Przedsiębiorstwa

6

WPROWADZENIE

1.

Wspólne Przedsiębiorstwo ARTEMIS, z siedzibą w Brukseli, zostało ustanowione w grudniu 2007 r. (1) na okres 10 lat.

2.

Członkami założycielami Wspólnego Przedsiębiorstwa ARTEMIS są Unia Europejska, reprezentowana przez Komisję, Belgię, Danię, Niemcy, Estonię, Irlandię, Grecję, Hiszpanię, Francję, Włochy, Węgry, Holandię, Austrię, Portugalię, Rumunię, Słowenię, Finlandię, Szwecję, Zjednoczone Królestwo, oraz ARTEMISIA – stowarzyszenie reprezentujące przedsiębiorstwa i inne organizacje badawcze działające w obszarze systemów wbudowanych w Europie. Pod koniec 2009 r. do Wspólnego Przedsiębiorstwa ARTEMIS dołączyły Cypr, Republika Czeska, Łotwa i Norwegia.

3.

Nadrzędnym celem Wspólnego Przedsiębiorstwa ARTEMIS jest opracowanie oraz realizacja programu badań na rzecz rozwoju kluczowych technologii w zakresie systemów wbudowanych w różnych obszarach zastosowań, tak aby wzmocnić konkurencyjność i zrównoważony rozwój w Europie oraz umożliwić powstawanie nowych rynków i zastosowań społecznych (zob. tabela).

4.

Maksymalny wkład UE do Wspólnego Przedsiębiorstwa ARTEMIS na pokrycie bieżących kosztów i działalności badawczej w wysokości 420 mln euro ma być wypłacany z budżetu siódmego programu ramowego w zakresie badań naukowych. Stowarzyszenie ARTEMISIA wnosi wkład w wysokości 30 mln euro na pokrycie bieżących kosztów. Państwa członkowskie ARTEMIS wnoszą wkłady rzeczowe na pokrycie bieżących kosztów (umożliwiając realizację projektów) oraz wnoszą wkłady finansowe w kwocie co najmniej 1,8 razy większej od wkładu Unii Europejskiej. Organizacje badawcze uczestniczące w projektach również wnoszą wkłady rzeczowe.

5.

Wspólne Przedsiębiorstwo ARTEMIS rozpoczęło niezależną działalność w dniu 26 października 2009 r.

15.

Przedstawione poniżej uwagi nie podważają opinii Trybunału.

UWAGI DOTYCZĄCE ZARZĄDZANIA BUDŻETEM I FINANSAMI

Wykonanie budżetu

16.

Ostateczny budżet zawierał środki na zobowiązania w wysokości 46 mln euro oraz środki na płatności w wysokości 8 mln euro. Wskaźniki wykorzystania środków na zobowiązania i środków na płatności wyniosły odpowiednio 81 % i 20 %. Stosunkowo niski wskaźnik wykorzystania środków na płatności jest odzwierciedleniem fazy rozruchu, w której znajduje się program badawczy ARTEMIS.

Prezentacja sprawozdania finansowego: wkłady członków

17.

Trybunał odnotowuje, że działania wspólnych przedsiębiorstw UE są finansowane z wkładów członków, a wspólne przedsiębiorstwa nie mają kapitału jako takiego. Trybunał zalecił wyraźne przedstawienie tej szczególnej cechy wspólnych przedsiębiorstw w sprawozdaniu finansowym.

18.

Trybunał przyjmuje zatem z zadowoleniem fakt, że zgodnie z zasadą rachunkowości UE nr 1 (rachunkowość grupowa) wkłady członków wykazuje się po stronie aktywów netto w bilansie wspólnych przedsięwzięć i że dodatkowe informacje dotyczące charakteru wkładów znajdują się w uwagach do sprawozdania.

19.

Trybunał uważa, że należy w jak największym stopniu zharmonizować sprawozdania finansowe wspólnych przedsiębiorstw i odnotowuje zamiar wydania przez Komisję szczegółowych wytycznych dla wspólnych przedsiębiorstw w tej kwestii.

INNE KWESTIE

Systemy kontroli wewnętrznej

20.

Wspólne Przedsiębiorstwo ARTEMIS znajduje się w fazie rozruchu i nie wprowadziło w pełni systemu kontroli wewnętrznej oraz systemu informacji finansowej w 2009 r. Pod koniec 2009 r. podstawowe procesy operacyjne działalności nie zostały jeszcze sformalizowane i zatwierdzone przez księgowego, czego wymaga regulamin finansowy Wspólnego Przedsiębiorstwa ARTEMIS.

21.

Konieczne są w szczególności dalsze prace w zakresie dokumentacji procesów i działań IT oraz identyfikacji zagrożeń informatycznych. W 2009 r. Wspólne Przedsiębiorstwo ARTEMIS nie opracowało także planu ciągłości działania ani polityki ochrony danych.

Brak umowy z państwem przyjmującym

22.

Zgodnie z art. 17 rozporządzenia Rady (WE) nr 74/2008 ustanawiającego Wspólne Przedsiębiorstwo ARTEMIS, pomiędzy Wspólnym Przedsiębiorstwem ARTEMIS a Belgią powinna zostać zawarta umowa w sprawie lokalizacji biura, przywilejów i immunitetów oraz innego wsparcia, które Belgia jako kraj przyjmujący ma zapewnić Wspólnemu Przedsiębiorstwu ARTEMIS. Do końca 2009 r. taka umowa nie została jednak zawarta.

Jednostka audytu wewnętrznego i Służba Audytu Wewnętrznego Komisji

23.

Artykuł 73 regulaminu finansowego Wspólnego Przedsiębiorstwa ARTEMIS stanowi, że powinno ono posiadać jednostkę audytu wewnętrznego, która musi spełniać odpowiednie standardy międzynarodowe. Jednakże do końca 2009 r. ten ważny element systemu kontroli wewnętrznej nie został ustanowiony.

24.

Jak stwierdzono w opiniach Trybunału nr 4/2008 w sprawie regulaminu finansowego Europejskiego Wspólnego Przedsięwzięcia na rzecz Realizacji Projektu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej oraz nr 2/2010 w sprawie przepisów finansowych Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR, Trybunał uważa, że należy doprecyzować obecne zapisy w statucie Wspólnego Przedsiębiorstwa ARTEMIS dotyczące roli audytora wewnętrznego Komisji.

25.

Artykuł 10 statutu Wspólnego Przedsiębiorstwa ARTEMIS stanowi, że funkcje wewnętrznego audytora Komisji powinny być wykonywane w ramach odpowiedzialności Rady Zarządzającej Wspólnego Przedsiębiorstwa. Takie rozwiązanie jest odpowiednie dla jednostki audytu wewnętrznego działającej w ramach Wspólnego Przedsiębiorstwa ARTEMIS, lecz nie w przypadku audytora wewnętrznego Komisji, którego obowiązki związane są z całym ogólnym budżetem UE.

Niniejsze sprawozdanie zostało przyjęte przez Izbę II, której przewodniczył Morten LEVYSOHN, członek Trybunału Obrachunkowego, na posiedzeniu w Luksemburgu w dniu 20 października 2010 r.

W imieniu Trybunału Obrachunkowego

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Prezes

Tabela

Wspólne Przedsiębiorstwo ARTEMIS (Bruksela)

Zakres kompetencji Unii według Traktatu

Kompetencje Wspólnego Przedsiębiorstwa ARTEMIS określone w rozporządzeniu Rady (WE) nr 74/2008

Zarządzanie

Środki udostępnione Wspólnemu Przedsiębiorstwu ARTEMIS w 2009 r.

Główne osiągnięcia w 2009 r.

Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

Artykuł 187

(poprzednio art. 171 TWE)

Unia może zakładać wspólne przedsiębiorstwa lub tworzyć dowolne struktury niezbędne do skutecznej realizacji unijnych programów badawczych, rozwoju technologicznego i demonstracyjnych.

Cele

Wspólne Przedsiębiorstwo ARTEMIS przyczynia się do realizacji siódmego programu ramowego oraz tematu „Technologie informacyjno-komunikacyjne” programu szczegółowego „Współpraca”. W szczególności przedsiębiorstwo to:

a)

definiuje i realizuje „program badań” na rzecz rozwoju kluczowych technologii w zakresie systemów wbudowanych w różnych obszarach zastosowań w celu wzmocnienia konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju w Europie oraz umożliwienia powstawania nowych rynków i zastosowań społecznych. Działania na rzecz realizacji programu badań zwane są dalej „działaniami badawczo-rozwojowymi”;

b)

wspiera realizację działań badawczo-rozwojowych, w szczególności poprzez przyznawanie środków finansowych uczestnikom projektów wybranych na podstawie zgodnych z zasadami konkurencji zaproszeń do składania wniosków;

c)

promuje partnerstwo publiczno-prywatne mające na celu mobilizację i połączenie wysiłków unijnych, krajowych i prywatnych, aby zwiększyć łączne nakłady na badania i rozwój w dziedzinie systemów wbudowanych oraz ułatwić współpracę sektora publicznego i prywatnego;

d)

zapewnia synergię i koordynację europejskich wysiłków badawczo-rozwojowych w dziedzinie systemów wbudowanych, w tym – tam, gdzie może to przynieść dodatkowe korzyści – stopniowe włączanie do Wspólnego Przedsiębiorstwa ARTEMIS powiązanych działań w tej dziedzinie, realizowanych obecnie w ramach międzyrządowych struktur badawczo-rozwojowych (Eureka);

e)

propaguje zaangażowanie MŚP w swoje działania zgodnie z celami siódmego programu ramowego.

Zadania

a)

Zapewnianie ustanowienia wspólnej inicjatywy technologicznej w zakresie systemów wbudowanych i zrównoważonego zarządzania nią;

b)

określenie wieloletniego planu strategicznego, w tym programu badań, o których mowa w art. 19 ust. 1, i wprowadzanie do nich wszelkich niezbędnych korekt;

c)

określenie i wykonywanie rocznych planów realizacji, o których mowa w art. 19 ust. 3, dotyczących wieloletniego planu strategicznego, o którym mowa w art. 19 ust. 1;

d)

formułowanie zaproszeń do składania wniosków, dokonywanie ich oceny oraz przyznawanie środków na finansowanie projektów wybranych w drodze otwartych, przejrzystych i skutecznych procedur, w granicach dostępnych środków;

e)

rozwijanie bliskiej współpracy i koordynowanie działaniami, organami i zainteresowanymi stronami na szczeblu europejskim, w szczególności z siódmym programem ramowym, a także na szczeblu krajowym i ponadnarodowym w celu stworzenia środowiska sprzyjającego innowacji w Europie oraz w celu uzyskania lepszej synergii i optymalnego wykorzystania wyników prac badawczo-rozwojowych w obszarze systemów wbudowanych;

f)

monitorowanie postępu w realizacji celów Wspólnego Przedsiębiorstwa ARTEMIS;

g)

zajmowanie się komunikacją i upowszechnianiem działań;

h)

publikowanie informacji o projektach, w tym nazw uczestników i kwoty wkładu finansowego Wspólnego Przedsiębiorstwa ARTEMIS na jednego uczestnika;

i)

wykonywanie wszelkich innych działań niezbędnych do realizacji celów, o których mowa w art. 2 rozporządzenia.

Organami Wspólnego Przedsiębiorstwa ARTEMIS są:

Rada Zarządzająca,

dyrektor wykonawczy,

Rada Władz Publicznych,

Komitet Przemysłowo-Badawczy.

1.   Rada Zarządzająca

Rada Zarządzająca ponosi ogólną odpowiedzialność za działalność Wspólnego Przedsiębiorstwa ARTEMIS i sprawuje nadzór nad realizacją jego działań.

2.   Dyrektor wykonawczy

Dyrektor wykonawczy jest najważniejszym organem wykonawczym odpowiedzialnym za bieżące zarządzanie Wspólnym Przedsiębiorstwem ARTEMIS zgodnie z decyzjami podejmowanymi przez Radę Zarządzającą i jest jego prawnym przedstawicielem. Dyrektor wykonuje swoje obowiązki całkowicie niezależnie i odpowiada przed Radą Zarządzającą. Dyrektor wykonuje w odniesieniu do pracowników uprawnienia określone w art. 7 ust. 2 rozporządzenia.

3.   Rada Władz Publicznych

a)

Zapewnia właściwe stosowanie zasad sprawiedliwości i przejrzystości przy przydzielaniu środków publicznych uczestnikom projektów;

b)

na podstawie wniosków Komitetu Przemysłowo-Badawczego omawia i zatwierdza roczny program prac, o którym mowa w art. 19 ust. 2, w tym budżety zaproszeń do składania wniosków;

c)

zatwierdza regulaminy ogłaszania zaproszeń do składania wniosków, oceny i wyboru wniosków oraz monitorowania projektów;

d)

na wniosek przedstawiciela Unii podejmuje decyzje o wysokości wkładu finansowego Wspólnego Przedsiębiorstwa ARTEMIS do budżetu zaproszeń do składania wniosków;

e)

zatwierdza zakres i ogłaszanie zaproszeń do składania wniosków;

f)

zatwierdza wybór wniosków dotyczących projektów, które uzyskają wsparcie ze środków publicznych na podstawie zaproszeń do składania wniosków;

g)

na wniosek przedstawiciela Unii podejmuje decyzje o obowiązującej w danym roku procentowej wysokości wkładu finansowego Wspólnego Przedsiębiorstwa ARTEMIS, o którym mowa w art. 13 ust. 6 lit. a), na rzecz uczestników projektów wybranych na podstawie zaproszeń do składania wniosków;

h)

przyjmuje swój regulamin wewnętrzny zgodnie z ust. 3.

4.   Komitet Przemysłowo-Badawczy

a)

Opracowuje projekt wieloletniego planu strategicznego, o którym mowa w art. 19 ust. 1, w tym zawartość i aktualizacje programu badań, oraz przedstawia go Radzie Zarządzającej do zatwierdzenia;

b)

przygotowuje projekt rocznego programu prac, o którym mowa w art. 19 ust. 2, w tym wnioski dotyczące zawartości zaproszeń do składania wniosków, które ogłosi Wspólne Przedsiębiorstwo ARTEMIS;

c)

opracowuje wnioski dotyczące strategii technologicznej, badawczej i innowacyjnej Wspólnego Przedsiębiorstwa ARTEMIS;

d)

opracowuje wnioski dotyczące realizacji działań w zakresie tworzenia otwartych środowisk innowacyjnych, propagowania uczestnictwa MŚP, opracowywania norm w sposób przejrzysty i otwarty na współpracę międzynarodową, rozpowszechnianie informacji i public relations;

e)

powiadamia pozostałe organy o każdej kwestii związanej z planowaniem i realizacją programów badawczo-rozwojowych, wspieraniem partnerstw oraz wykorzystaniem zasobów w Europie w ramach realizacji celów Wspólnego Przedsiębiorstwa ARTEMIS;

f)

w celu realizacji powyższych zadań powołuje w razie potrzeby grupy robocze w porozumieniu z co najmniej jednym członkiem Komitetu Przemysłowo-Badawczego;

g)

przyjmuje swój regulamin wewnętrzny zgodnie z ust. 3.

5.   Kontrola zewnętrzna

Trybunał Obrachunkowy.

6.   Organ udzielający absolutorium z wykonania budżetu

Parlament działający na zalecenie Rady.

Budżet

7,97 mln euro, co stanowi 100 % wkładu UE.

Zatrudnienie na dzień 31 grudnia 2009 r.

10 stanowisk w planie zatrudnienia, z czego 9 obsadzonych według stanu na dzień 31 grudnia 2009 r.

Liczba pracowników ogółem: 9

7 pracowników tymczasowych (AD)

2 pracowników kontraktowych (asystenci administracyjni)

W dniu 26 października 2009 r. Komisja przyznała prawo do niezależnej działalności,

ogłoszenie drugiego zaproszenia do składania wniosków,

negocjacje oraz rozpoczęcie projektów badawczo-rozwojowych w ramach drugiego zaproszenia do składania wniosków,

monitoring oraz przegląd projektów zgłoszonych w ramach pierwszego zaproszenia do składania wniosków,

zawarcie z Komisją generalnej umowy o finansowanie,

6 umów o gwarantowanym poziomie usług zawartych ze służbami Komisji.

Źródło: Informacje przekazane przez Wspólne Przedsiębiorstwo ARTEMIS.

ODPOWIEDZI WSPÓLNEGO PRZEDSIĘBIORSTWA

Systemy kontroli wewnętrznej

Punkt 20

Dyrektor wykonawczy postanowił wdrożyć w dwóch etapach pozostałe 15 standardów kontroli wewnętrznej (jeden już został wcześniej wprowadzony). Dnia 23 marca 2010 r. Rada Zarządzająca zatwierdziła pierwszy etap. Pozostałe standardy kontroli wewnętrznej Rada Zarządzająca zatwierdziła na posiedzeniu dnia 22 września 2010 r.

Punkt 21

Wspólne Przedsiębiorstwo Artemis przyjmuje do wiadomości uwagi Trybunału. Z uwagi jednak na tymczasowy charakter lokalu Wspólne Przedsiębiorstwo jest uzależnione od infrastruktury informatycznej udostępnionej przez Komisję jako gospodarza lokalu. Wspólne Przedsiębiorstwo Artemis bierze udział w procedurze wyboru swojej docelowej siedziby. Po zakończeniu procedury Wspólne Przedsiębiorstwo będzie mogło wziąć odpowiedzialność za własną infrastrukturę informatyczną oraz rozpatrzyć uwagi Trybunału.

Brak umowy z państwem przyjmującym

Punkt 22

Wspólne Przedsiębiorstwo Artemis w dalszym ciągu prowadzi współpracę w zakresie wdrażania postanowień umowy z państwem przyjmującym i czeka na wynik kolejnych etapów procedury prowadzącej do podpisania umowy.

Jednostka audytu wewnętrznego i Służba Audytu Wewnętrznego Komisji

Punkt 23

We wstępnej fazie operacji Wspólnego Przedsiębiorstwa zasoby skierowano do zadań priorytetowych mających na celu udane zarządzanie procesem w kierunku autonomii, zamykając zaproszenie do składania ofert z 2009 r. (w tym negocjację umów) i otwierając zaproszenie do składania ofert na 2010 r. Wspólne Przedsiębiorstwo potwierdza zamiar ustanowienia jednostki audytu wewnętrznego.


(1)  Rozporządzenie Rady (WE) nr 74/2008 z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie ustanowienia Wspólnego Przedsiębiorstwa ARTEMIS w celu realizacji wspólnej inicjatywy technologicznej w zakresie systemów wbudowanych (Dz.U. L 30 z 4.2.2008, s. 52).

(2)  Do sprawozdania tego dołączone jest sprawozdanie z zarządzania budżetem i finansami w ciągu roku, zawierające między innymi wskaźnik wykorzystania środków oraz zestawienie informacji dotyczących przesunięć środków pomiędzy różnymi pozycjami budżetowymi.

(3)  Sprawozdanie finansowe składa się z bilansu oraz rachunku zysków i strat, rachunku przepływów pieniężnych oraz załącznika zawierającego opis istotnych zasad rachunkowości i inne dodatkowe informacje.

(4)  Sprawozdanie z wykonania budżetu obejmuje rachunek wyniku budżetowego wraz z załącznikiem.

(5)  Dz.U. L 248 z 16.9.2002, s. 1.

(6)  Regulamin finansowy Wspólnego Przedsiębiorstwa ARTEMIS przyjęty decyzją Rady Zarządzającej z dnia 18 grudnia 2008 r.

(7)  Art. 33 rozporządzenia Komisji (WE, Euratom) nr 2343/2002 z dnia 19 listopada 2002 r. (Dz.U. L 357 z 31.12.2002, 72).

(8)  Art. 38 rozporządzenia (WE, Euratom) nr 2343/2002.

(9)  Zasady dotyczące przedstawiania przez organy UE sprawozdania finansowego oraz prowadzenia przez nie rachunkowości są określone w rozdziale 1 tytułu VII rozporządzenia (WE, Euratom) nr 2343/2002, ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE, Euratom) nr 652/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. (Dz.U. L 181 z 10.7.2008 r., s. 23), i w takiej postaci zostały włączone do regulaminu finansowego Wspólnego Przedsiębiorstwa ARTEMIS.

(10)  Międzynarodowa Federacja Księgowych (IFAC) i Międzynarodowe Standardy Najwyższych Organów Kontroli (ISSAI).


16.12.2010   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

C 342/7


SPRAWOZDANIE

dotyczące sprawozdania finansowego Wspólnego Przedsiębiorstwa „Czyste niebo” za rok budżetowy zakończony dnia 31 grudnia 2009 r., wraz z odpowiedziami Wspólnego Przedsiębiorstwa

2010/C 342/02

SPIS TREŚCI

 

Punkt

Strona

WPROWADZENIE …

1–6

8

POŚWIADCZENIE WIARYGODNOŚCI …

7–16

8

UWAGI DOTYCZĄCE ZARZĄDZANIA BUDŻETEM I FINANSAMI …

17–22

9

INNE KWESTIE …

23–29

9

Tabela …

11

Odpowiedzi Wspólnego Przedsiębiorstwa

13

WPROWADZENIE

1.

Wspólne Przedsiębiorstwo „Czyste niebo”, z siedzibą w Brukseli, zostało ustanowione w grudniu 2007 r. (1) na okres do dnia 31 grudnia 2017 r.

2.

Zadaniem Wspólnego Przedsiębiorstwa „Czyste niebo” jest przyspieszenie opracowania, walidacji i demonstracji w UE czystych technologii transportu lotniczego w celu ich jak najszybszego zastosowania (zob. tabela).

3.

Koordynowane przez Wspólne Przedsiębiorstwo „Czyste niebo” działania badawcze podzielono na sześć obszarów techniki, zwanych inaczej „zintegrowanymi demonstratorami technologii” (ZDT).

4.

Członkami założycielami Wspólnego Przedsiębiorstwa „Czyste niebo” są: Unia Europejska, reprezentowana przez Komisję jako przedstawiciela publicznego, oraz partnerzy przemysłowi jako liderzy ZDT i członkowie stowarzyszeni z poszczególnymi ZDT.

5.

Maksymalny wkład UE do Wspólnego Przedsiębiorstwa „Czyste niebo” na pokrycie kosztów bieżących i działalności badawczej w wysokości 800 mln euro jest wypłacany z budżetu siódmego programu ramowego w zakresie badań naukowych. Inni członkowie Wspólnego Przedsiębiorstwa „Czyste niebo” wnoszą środki równe co najmniej wkładowi Unii, wliczając w to wkłady rzeczowe.

6.

Wspólne Przedsiębiorstwo rozpoczęło autonomiczną działalność dnia 16 listopada 2009 r.

16.

Przedstawione poniżej uwagi nie podważają opinii Trybunału.

UWAGI DOTYCZĄCE ZARZĄDZANIA BUDŻETEM I FINANSAMI

Wykonanie budżetu

17.

Przyjęcie, struktura i prezentacja zatwierdzonego budżetu Wspólnego Przedsiębiorstwa „Czyste niebo” na 2009 r. były niezgodne z rozporządzeniem Rady ustanawiającym Wspólne Przedsiębiorstwo „Czyste niebo” oraz z jego regulaminem finansowym. Budżet jest niezgodny z zasadą równowagi i nie zawiera wszystkich wymaganych elementów (np. planu zatrudnienia).

18.

Ostateczny budżet zawierał środki na zobowiązania w wysokości 91 mln euro oraz środki na płatności w wysokości 60 mln euro. Wskaźnik wykorzystania środków na zobowiązania wyniósł 98 %, a wskaźnik wykorzystania środków na płatności poniżej 1 %. Wspólne Przedsiębiorstwo „Czyste niebo” podpisało umowy na kwotę 70,6 mln euro w grudniu 2009 r., jednak płatności prefinansowania w wysokości 56,5 mln euro można było dokonać dopiero w styczniu 2010 r.

19.

Działania badawcze prefinansowane w 2008 r. w imieniu Wspólnego Przedsiębiorstwa „Czyste niebo” przez Komisję nie zostały w pełni wykonane w 2009 r. W związku z opóźnieniami w realizacji projektów wykorzystano jedynie 8,7 mln euro, czyli 65 % kwoty prefinansowania w wysokości 13,6 mln euro. Dlatego też na koniec 2009 r. Wspólne Przedsiębiorstwo „Czyste niebo” odnotowało potencjalnie odzyskiwalną kwotę w wysokości 4,9 mln euro.

Prezentacja sprawozdania finansowego: wkłady członków

20.

Trybunał odnotowuje, że działania wspólnych przedsiębiorstw UE są finansowane z wkładów członków, a wspólne przedsiębiorstwa nie mają kapitału jako takiego. Trybunał zalecił wyraźne przedstawienie tej szczególnej cechy wspólnych przedsiębiorstw w sprawozdaniu finansowym.

21.

Trybunał przyjmuje zatem z zadowoleniem fakt, że zgodnie z zasadą rachunkowości UE nr 1 (rachunkowość grupowa) wkłady członków wykazuje się po stronie aktywów netto w bilansie wspólnych przedsięwzięć i że dodatkowe informacje dotyczące charakteru wkładów znajdują się w uwagach do sprawozdania.

22.

Trybunał uważa, że należy w jak największym stopniu zharmonizować sprawozdania finansowe wspólnych przedsiębiorstw i odnotowuje zamiar wydania przez Komisję szczegółowych wytycznych dla wspólnych przedsiębiorstw w tej kwestii.

INNE KWESTIE

Systemy kontroli wewnętrznej

23.

Wspólne Przedsiębiorstwo „Czyste niebo” znajduje się w fazie rozruchu i opracowało procedury w stosownych obszarach zarządzania, takich jak przepływ środków finansowych oraz udzielanie zamówień. Jednakże, jak wykazano w wyniku ustaleń Trybunału, te procedury kontroli wewnętrznej wymagają dopracowania, aby spełnić wymogi skutecznej i wydajnej kontroli wewnętrznej, określone w regulaminie finansowym Wspólnego Przedsiębiorstwa „Czyste niebo”.

24.

Na koniec 2009 r. podstawowe procedury operacyjne nie były jeszcze sformalizowane ani też zatwierdzone przez księgowego, czego wymaga regulamin finansowy Wspólnego Przedsiębiorstwa „Czyste niebo”.

25.

Wspólne Przedsiębiorstwo „Czyste niebo” wykorzystuje narzędzia informatyczne Komisji do zarządzania finansami, które to narzędzia można uznać za solidne. Jednakże aby zagwarantować ciągłość działania, należy dopracować procesy i zasady w zakresie technologii informatycznych.

26.

Nie stosowano odpowiednio procedury dotyczącej wniosku o płatność wkładów Komisji, ustanowionej w regulaminie finansowym Wspólnego Przedsiębiorstwa „Czyste niebo” oraz w ogólnej umowie z Komisją. Trybunał zbadał pięć nakazów odzyskania środków i stwierdził, że we wszystkich przypadkach nakazowi odzyskania środków nie towarzyszyła wymagana prognoza przepływów pieniężnych.

Jednostka audytu wewnętrznego i Służba Audytu Wewnętrznego Komisji

27.

Podobnie jak stwierdzono w opiniach nr 4/2008 w sprawie regulaminu finansowego Europejskiego Wspólnego Przedsięwzięcia na rzecz Realizacji Projektu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej oraz nr 2/2010 w sprawie przepisów finansowych Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR, Trybunał uważa, że należy doprecyzować obecne zapisy w statucie Wspólnego Przedsiębiorstwa „Czyste niebo” dotyczące roli audytora wewnętrznego Komisji.

28.

Artykuł 11 tego statutu stanowi, że funkcje wewnętrznego audytora Komisji są wykonywane w ramach działań Rady Zarządzającej Wspólnego Przedsiębiorstwa „Czyste niebo”. W opinii Trybunału takie rozwiązanie jest odpowiednie w przypadku jednostki audytu wewnętrznego Wspólnego Przedsiębiorstwa „Czyste niebo”, lecz nie w przypadku audytora wewnętrznego Komisji, którego obowiązki związane są z całym ogólnym budżetem UE.

Brak umowy z państwem przyjmującym

29.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady z grudnia 2007 r. ustanawiającym Wspólne Przedsiębiorstwo „Czyste niebo”, pomiędzy Wspólnym Przedsiębiorstwem „Czyste niebo” a Belgią powinna zostać zawarta umowa dotycząca lokalizacji biura, przywilejów i immunitetów oraz innego wsparcia, które Belgia, jako państwo przyjmujące, ma zapewnić Wspólnemu Przedsiębiorstwu „Czyste niebo”. Do dnia kontroli taka umowa nie została podpisana.

Niniejsze sprawozdanie zostało przyjęte przez Izbę II, której przewodniczył Morten LEVYSOHN, członek Trybunału Obrachunkowego, na posiedzeniu w Luksemburgu w dniu 20 października 2010 r.

W imieniu Trybunału Obrachunkowego

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Prezes

Tabela

Wspólne Przedsiębiorstwo „Czyste niebo” (Bruksela)

Zakres kompetencji Unii według Traktatu

Kompetencje Wspólnego Przedsiębiorstwa „Czyste niebo” określone w rozporządzeniu Rady (WE) nr 71/2008

Zarządzanie

Środki udostępnione Wspólnemu Przedsiębiorstwu „Czyste niebo” w 2009 r.

Główne osiągnięcia w 2009 r.

Artykuły 187 i 188 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Decyzja nr 1982/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. dotycząca siódmego programu ramowego przewiduje wkład Unii w tworzenie długoterminowych partnerstw publiczno-prywatnych w postaci wspólnych inicjatyw technologicznych, które można realizować poprzez wspólne przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 187 TFUE.

Cele

a)

Wspólne Przedsiębiorstwo „Czyste niebo” przyczynia się do realizacji programu ramowego, w szczególności tematu siódmego „Transport (w tym aeronautyka)” szczegółowego programu „Współpraca”;

b)

przyspieszenie opracowania, walidacji i demonstracji w UE czystych technologii transportu lotniczego w celu ich jak najszybszego zastosowania;

c)

zapewnienie spójnego wdrażania europejskich wysiłków badawczych w dziedzinie transportu lotniczego mających na celu poprawę ochrony środowiska;

d)

stworzenie wybitnie innowacyjnego systemu transportu lotniczego w oparciu o integrację zaawansowanych technologii i modele demonstracyjne w rzeczywistej skali w celu zmniejszenia oddziaływania transportu lotniczego na środowisko poprzez znaczne zmniejszenie hałasu i emisji gazów oraz obniżenie zużycia paliwa przez statki powietrzne;

e)

przyspieszanie tworzenia nowej wiedzy, innowacji i wykorzystywania wyników badań w objętych przedsiębiorstwem technologiach i w pełni zintegrowanym systemie systemów, we właściwym środowisku roboczym, a w rezultacie wzmacnianie konkurencyjności przemysłu.

Zadania

a)

Połączenie prac nad szeregiem ZDT z położeniem nacisku na innowacyjne technologie i opracowanie modeli demonstracyjnych w rzeczywistej skali;

b)

skoncentrowanie wysiłków podejmowanych w ramach ZDT na osiągnięciu głównych zakładanych wyników, które pomogą Europie w realizacji celów w zakresie środowiska i konkurencyjności;

c)

usprawnienie procesu weryfikacji technologicznej w celu zidentyfikowania i usunięcia przeszkód na drodze do przyszłej penetracji rynku;

d)

połączenie różnorodnych wymagań użytkowników, aby skierować inwestycje badawczo-rozwojowe w stronę sprawnych i poszukiwanych na rynku rozwiązań;

e)

realizacja niezbędnych prac badawczo-rozwojowych, w razie potrzeby poprzez przyznanie dotacji w następstwie zaproszeń do składania wniosków;

f)

przyznawanie dotacji na wsparcie badań prowadzonych przez jego członków i przez inne jednostki wybrane w wyniku zaproszeń do składania wniosków zgodnie z otwartymi kryteriami uzgodnionymi przez Radę Zarządzającą;

g)

publikowanie informacji dotyczących projektów, w tym nazw podmiotów otrzymujących dotacje i kwot wkładu finansowego Wspólnego Przedsiębiorstwa „Czyste niebo” w przeliczeniu na podmioty otrzymujące dotacje;

h)

zawieranie umów w sprawie usług lub dostaw, w odpowiednich przypadkach w drodze zaproszeń do składania ofert;

i)

mobilizowanie niezbędnych funduszy ze źródeł publicznych i prywatnych;

j)

łączność z krajowymi i międzynarodowymi działaniami prowadzonymi w dziedzinie technicznej, którą zajmuje się Wspólne Przedsiębiorstwo „Czyste niebo”, w szczególności ze Wspólnym Przedsiębiorstwem SESAR;

k)

informowanie za pomocą okresowych spotkań grupy przedstawicieli państw narodowych i współpraca z ACARE;

l)

powiadamianie podmiotów prawnych, które zawarły ze Wspólnym Przedsiębiorstwem „Czyste niebo” umowę o dotację, o możliwościach zaciągnięcia pożyczki w Europejskim Banku Inwestycyjnym, a w szczególności o mechanizmie finansowania opartym na podziale ryzyka utworzonym na mocy siódmego programu ramowego;

m)

pobudzanie MŚP do uczestnictwa w jego działaniach zgodnie z celami siódmego programu ramowego w zakresie badań; w tym względzie Wspólne Przedsiębiorstwo „Czyste niebo” ustala odpowiednie cele liczbowe zgodnie z celami zawartymi w siódmym programie ramowym;

n)

rozwijanie bliskiej współpracy i zapewnianie koordynacji z powiązanymi działaniami europejskimi (w szczególności programem ramowym), krajowymi i ponadnarodowymi.

1.   Rada Zarządzająca

Rada Zarządzająca jest organem zarządzającym Wspólnego Przedsiębiorstwa „Czyste niebo”.

2.   Komitety sterujące ds. ZDT

Rada Zarządzająca ustanawia komitety sterujące ds. ZDT dla każdego z sześciu ZDT. Ustanawia się następujące ZDT:

a)

inteligentny stałopłat;

b)

proekologiczny samolot regionalny;

c)

proekologiczny wiropłat;

d)

systemy proekologicznej eksploatacji;

e)

proekologiczny i trwały silnik;

f)

ekoprojekt.

3.   Grupa przedstawicieli państwa narodowego

Grupa przedstawicieli państwa narodowego składa się z jednego przedstawiciela każdego państwa członkowskiego i każdego innego kraju będącego członkiem stowarzyszonym z programem ramowym. Wybiera przewodniczącego spośród swoich członków.

4.   Forum ogólne

Forum ogólne jest organem doradczym Wspólnego Przedsiębiorstwa „Czyste niebo”. W jego skład wchodzą przedstawiciele:

a)

wszystkich członków Wspólnego Przedsiębiorstwa „Czyste niebo”;

b)

wszystkich partnerów.

5.   Dyrektor wykonawczy

Dyrektor wykonawczy odpowiada za bieżące zarządzanie Wspólnym Przedsiębiorstwem „Czyste niebo” i jest jego prawnym przedstawicielem. Odpowiada za swoje działania przed Radą Zarządzającą.

6.   Kontrola zewnętrzna

Trybunał Obrachunkowy.

7.   Organ udzielający absolutorium z wykonania budżetu

Parlament działający na zalecenie Rady.

Budżet

95,23 mln euro, z czego 91 mln euro pochodzi z wkładu z budżetu UE; 3,39 mln euro wkładu pieniężnego oraz 91,84 mln euro wkładu rzeczowego przewidzianego ze strony sektora prywatnego

Zatrudnienie na dzień 31 grudnia 2009 r.

18 stanowisk w planie zatrudnienia, z czego 10 obsadzonych według stanu na dzień 31 grudnia 2009 r. (w tym 1 pracownik kontraktowy).

Pracownicy ogółem: 10

z czego wykonujący zadania:

operacyjne: 2

administracyjne i pomocnicze: 4

mieszane: 4

Osiągnięcia operacyjne:

inteligentny stałopłat: wybór stoiska do prób w locie modelu demonstracyjnego wysokich prędkości oraz dla dwuprzepływowego silnika ze śmigłem przeciwbieżnym,

proekologiczny samolot regionalny: określenie głównych wymogów dla struktur podstawowych, przegląd obiecujących technologii konfiguracji niskohałasowej,

proekologiczny wiropłat: określenie śmigła odniesienia dla innowacyjnych łopatek, narzędzia pokładowego zarządzania niskohałasowymi torami lotu,

proekologiczny i trwały silnik: zakończenie opracowania i badań nad konfiguracją systemu początkowego napędu, wstępny projekt modułów,

systemy proekologicznej eksploatacji: zapewnienie wszystkich źródeł danych i szczegółowej specyfikacji dużych statków powietrznych, wybór zarządzania lotem,

ekoprojekt: sfinalizowanie wymogów dotyczących bardziej ekologicznych materiałów, procesów wytwarzania, struktury długowieczności i końca okresu pracy statków powietrznych; analiza aktualnego stanu wiedzy w celu wybrania ponad 150 kandydatów,

ogłoszenie pierwszego konkursu i stosowny wybór (57 tematów).

Inne główne osiągnięcia:

16 listopada 2009 r. Wspólne Przedsiębiorstwo „Czyste niebo” osiągnęło niezależność,

przeprowadzono wspólnie z czterema innymi wspólnymi inicjatywami technologicznymi procedurę nabycia ostatecznej siedziby Wspólnego Przedsiębiorstwa „Czyste niebo”.

Źródło: Informacje przekazane przez Wspólne Przedsiębiorstwo „Czyste niebo”.

ODPOWIEDZI WSPÓLNEGO PRZEDSIĘBIORSTWA

Wykonanie budżetu

Punkt 17

Wspólne Przedsiębiorstwo „Czyste niebo” przyjmuje do wiadomości wymienione słabości dotyczące budżetu i planu zatrudnienia. Sytuacja ta została rozwiązana przez przyjęcie przez nową Radę Zarządzającą decyzji dotyczących tych kwestii, w odniesieniu do budżetu na 2010 r.

Punkt 18

Wspólne Przedsiębiorstwo „Czyste niebo” przyjmuje do wiadomości niskie wskaźniki wykorzystania środków na płatności w 2009 r., co wynikało z fazy rozruchu Wspólnego Przedsiębiorstwa. Po osiągnięciu pełnego poziomu zatrudnienia w kwietniu 2010 r. Wspólne Przedsiębiorstwo podjęło kroki w kierunku zadowalającego czasowo wykonywania płatności na prefinansowanie od 2010 r.

Punkt 19

Faza rozruchu programu „Czyste niebo” doprowadziła do niskich wskaźników wykonania budżetu. Wspólne Przedsiębiorstwo zajęło się koniecznością poprawy w tym zakresie, ze swoimi partnerami przemysłowymi, i wdraża monitorowanie wykonania budżetu w 2010 r.

Przedstawienie rachunków: wkłady członków

Punkty 20–22

Wspólne Przedsiębiorstwo „Czyste niebo” będzie w dalszym ciągu dostosowywać się do zharmonizowanego podejścia wszystkich wspólnych przedsiębiorstw i jest otwarte na wszelkie wskazówki w tym zakresie.

Systemy kontroli wewnętrznej

Punkt 23

Wspólne Przedsiębiorstwo „Czyste niebo” w dalszym ciągu rozwija swoją kontrolę wewnętrzną i wprowadza spójne i wydajne metody pracy, które uwzględniają – przez stosowanie podejścia z zastosowaniem kompleksowych procesów – standardy kontroli wewnętrznej Wspólnego Przedsiębiorstwa „Czyste niebo” dotyczące skutecznego zarządzania.

Punkt 24

Księgowa przyjęła do wiadomości uwagi Trybunały dotyczące walidacji podstawowych procesów związanych z działalnością i systemem rachunkowości, a także dodała oświadczenie dotyczące walidacji systemów w świadectwie księgowego do sprawozdania końcowego. Księgowa będzie w 2010 r. w dalszym ciągu nad tym pracować, w miarę rozwoju tych procesów.

Punkt 25

Wspólne Przedsiębiorstwo „Czyste niebo” przyjmuje do wiadomości uwagę Trybunału i podejmuje kroki w celu poprawy procesów i strategii informatycznych. Aspekty ciągłości działalności są rozwijane we współpracy z innymi wspólnymi przedsiębiorstwami, które korzystają z tej samej infrastruktury informatycznej, co Wspólne Przedsiębiorstwo „Czyste niebo”.

Punkt 26

Wspólne Przedsiębiorstwo „Czyste niebo” będzie dokładać starań, aby przestrzegać procedury określonej w umowie o finansowaniu zawartej z Komisją Europejską w odniesieniu do przyszłych wniosków o płatność. W 2010 r. ustanowiono mechanizm monitorowania prognoz w zakresie przepływu środków.

Jednostka audytu wewnętrznego i Służba Audytu Wewnętrznego Komisji

Punkty 27–28

Wspólne Przedsiębiorstwo „Czyste niebo” zajęło się tą kwestią ze Służbą Audytu Wewnętrznego Komisji i z DG ds. Badań we wspólnej nocie wydanej w marcu 2010 r. przez dyrektorów wykonawczych Wspólnego Przedsiębiorstwa „Czyste niebo” i Wspólnego przedsiębiorstwa na rzecz realizacji wspólnej inicjatywy technologicznej w zakresie leków innowacyjnych.

Brak umowy z państwem przyjmującym

Punkt 29

Wspólne Przedsiębiorstwo „Czyste niebo” w dalszym ciągu prowadzi współpracę w zakresie wdrożenia postanowień umowy z państwem przyjmującym i czeka na wynik kolejnych kroków procedury prowadzącej do podpisania umowy.


(1)  Rozporządzenie Rady (WE) nr 71/2008 z dnia 20 grudnia 2007 r. ustanawiające Wspólne Przedsiębiorstwo „Czyste niebo” (Dz.U. L 30 z 4.2.2008, s. 1).

(2)  Do sprawozdania tego powinno być dołączone sprawozdanie z zarządzania budżetem i finansami w ciągu roku, zawierające między innymi wskaźnik wykorzystania środków oraz zestawienie informacji dotyczących przesunięć środków pomiędzy różnymi pozycjami budżetowymi.

(3)  Sprawozdanie finansowe składa się z bilansu oraz rachunku dochodów i wydatków, rachunku przepływów pieniężnych, zestawienia zmian w kapitale oraz załącznika, zawierającego opis istotnych zasad rachunkowości i inne informacje dodatkowe.

(4)  Sprawozdanie z wykonania budżetu powinno obejmować rachunek wyniku budżetowego wraz z załącznikiem.

(5)  Dz.U. L 248 z 16.9.2002, s. 1.

(6)  Regulamin finansowy Wspólnego Przedsiębiorstwa „Czyste niebo” przyjęty decyzją Rady Zarządzającej z dnia 7 listopada 2008 r.

(7)  Art. 33 rozporządzenia Komisji (WE, Euratom) nr 2343/2002 z dnia 19 listopada 2002 r. (Dz.U. L 357 z 31.12.2002, s. 72).

(8)  Art. 38 rozporządzenia (WE, Euratom) nr 2343/2002.

(9)  Zasady dotyczące przedstawiania przez organy UE sprawozdania finansowego oraz prowadzenia przez nie rachunkowości są określone w rozdziale 1 tytułu VII rozporządzenia (WE, Euratom) nr 2343/2002, ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE, Euratom) nr 652/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. (Dz.U. L 181 z 10.7.2008, s. 23), i w takiej postaci zostały włączone do regulaminu finansowego Wspólnego Przedsiębiorstwa „Czyste niebo”.

(10)  Międzynarodowa Federacja Księgowych (IFAC) i Międzynarodowe Standardy Najwyższych Organów Kontroli (ISSAI).


16.12.2010   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

C 342/15


SPRAWOZDANIE

dotyczące rocznego sprawozdania finansowego Wspólnego Przedsiębiorstwa na rzecz Realizacji Wspólnej Inicjatywy Technologicznej w zakresie Leków Innowacyjnych za rok budżetowy zakończony dnia 31 grudnia 2009 r., wraz z odpowiedziami Wspólnego Przedsiębiorstwa

2010/C 342/03

SPIS TREŚCI

 

Punkt

Strona

WPROWADZENIE …

1–5

16

POŚWIADCZENIE WIARYGODNOŚCI …

6–15

16

UWAGI DOTYCZĄCE ZARZĄDZANIA BUDŻETEM I FINANSAMI …

16–19

17

INNE KWESTIE …

20–25

17

Tabela …

18

Odpowiedzi Wspólnego Przedsiębiorstwa

21

WPROWADZENIE

1.

Europejskie Wspólne Przedsiębiorstwo na rzecz Realizacji Wspólnej Inicjatywy Technologicznej w zakresie Leków Innowacyjnych, zwane dalej Wspólnym Przedsiębiorstwem IMI, z siedzibą w Brukseli, zostało ustanowione w grudniu 2007 r. (1) na okres 10 lat.

2.

Członkami założycielami Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI są Unia Europejska, reprezentowana przez Komisję, i Europejska Federacja Producentów Leków i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (zwana dalej „EFPIA”).

3.

Celem Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI jest istotna poprawa wydajności i skuteczności procesu opracowywania leków, w wyniku czego sektor farmaceutyczny ma długofalowo produkować skuteczniejsze i bezpieczniejsze leki innowacyjne (zob. tabela).

4.

Maksymalny wkład UE do Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI na pokrycie bieżących kosztów i działalności badawczej wynosi 1 mld euro, który zostanie wypłacony z budżetu siódmego programu ramowego w zakresie badań naukowych. Unia Europejska i EFPIA, jako członkowie założyciele, wniosą równy wkład na pokrycie bieżących kosztów, przy czym każdy z nich wniesie kwotę nieprzekraczającą 4 % łącznego wkładu Unii Europejskiej. Pozostali członkowie wniosą wkład na pokrycie bieżących kosztów proporcjonalnie do swoich wkładów na rzecz działalności badawczej. Podmioty prowadzące badania, które są zrzeszone w EFPIA, wniosą wkład rzeczowy na finansowanie działalności badawczej w wysokości co najmniej równej wkładowi finansowemu UE. Nowi członkowie powinni również finansować działalność badawczą.

5.

Wspólne Przedsiębiorstwo IMI rozpoczęło autonomiczną działalność w dniu 16 listopada 2009 r.

15.

Przedstawione poniżej uwagi nie podważają opinii Trybunału.

UWAGI DOTYCZĄCE ZARZĄDZANIA BUDŻETEM I FINANSAMI

Wykonanie budżetu

16.

Ostateczny budżet obejmował środki na zobowiązania w wysokości 82 mln euro oraz środki na płatności w wysokości 82 mln euro. W związku z tym, iż do końca 2009 r. rozpoczęto niewiele działań w ramach projektu, budżet przeznaczony na płatności okazał się nierealistyczny. Choć wskaźnik wykorzystania środków na zobowiązania sięgnął 97 %, poziom wykorzystania środków na płatności wyniósł zaledwie 1 %.

Prezentacja sprawozdania finansowego: wkłady członków

17.

Trybunał odnotowuje, że działania wspólnych przedsiębiorstw UE są finansowane z wkładów członków, a wspólne przedsiębiorstwa nie mają kapitału jako takiego. Trybunał zalecił wyraźne przedstawienie tej szczególnej cechy wspólnych przedsiębiorstw w sprawozdaniu finansowym.

18.

Trybunał przyjmuje zatem z zadowoleniem fakt, że zgodnie z zasadą rachunkowości UE nr 1 (rachunkowość grupowa) wkłady członków wykazuje się po stronie aktywów netto w bilansie wspólnych przedsięwzięć i że dodatkowe informacje dotyczące charakteru wkładów znajdują się w uwagach do sprawozdania.

19.

Trybunał uważa, że należy w jak największym stopniu zharmonizować sprawozdania finansowe wspólnych przedsiębiorstw i odnotowuje zamiar wydania przez Komisję szczegółowych wytycznych dla wspólnych przedsiębiorstw w tej kwestii.

INNE KWESTIE

Systemy kontroli wewnętrznej

20.

Wspólne Przedsiębiorstwo IMI znajduje się w fazie rozruchu i nie wprowadziło jeszcze w pełni systemu kontroli wewnętrznej oraz systemu informacji finansowej w 2009 r. Pod koniec 2009 r. podstawowe procesy operacyjne nie zostały jeszcze sformalizowane i zatwierdzone przez księgowego, czego wymaga regulamin finansowy Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI.

21.

Konieczne są w szczególności dalsze prace w zakresie dokumentacji procesów i działań IT oraz identyfikacji zagrożeń informatycznych. W 2009 r. Wspólne Przedsiębiorstwo IMI nie opracowało także planu ciągłości działania ani polityki ochrony danych.

Brak umowy z państwem przyjmującym

22.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady ustanawiającym Wspólne Przedsiębiorstwo IMI, Belgia i Wspólne Przedsiębiorstwo IMI powinny zawrzeć umowę w sprawie lokalizacji biura, przywilejów i immunitetów oraz innego wsparcia, które Belgia udzieli Wspólnemu Przedsiębiorstwu. Do końca 2009 r. taka umowa nie została jednak zawarta.

Jednostka audytu wewnętrznego i Służba Audytu Wewnętrznego Komisji

23.

Artykuł 73 regulaminu finansowego Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI stanowi, że powinno ono posiadać jednostkę audytu wewnętrznego, która musi spełniać odpowiednie standardy międzynarodowe. Jednakże do końca 2009 r. ten ważny element systemu kontroli wewnętrznej nie został ustanowiony.

24.

Jak stwierdzono w opiniach Trybunału nr 4/2008 w sprawie regulaminu finansowego Europejskiego Wspólnego Przedsięwzięcia na rzecz Realizacji Projektu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej oraz nr 2/2010 w sprawie przepisów finansowych Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR, Trybunał uważa, że należy doprecyzować obecne zapisy w statucie Wspólnego Przedsiębiorstwa dotyczące roli audytora wewnętrznego Komisji.

25.

Artykuł 10 statutu Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI stanowi, że funkcje wewnętrznego audytora Komisji powinny być wykonywane w ramach odpowiedzialności Rady Zarządzającej Wspólnego Przedsiębiorstwa. Takie rozwiązanie jest odpowiednie dla jednostki audytu wewnętrznego działającej w ramach wspólnego przedsiębiorstwa, lecz nie w przypadku audytora wewnętrznego Komisji, którego obowiązki związane są z całym ogólnym budżetem UE.

Niniejsze sprawozdanie zostało przyjęte przez Izbę II, której przewodniczył Morten LEVYSOHN, członek Trybunału Obrachunkowego, na posiedzeniu w Luksemburgu w dniu 20 października 2010 r.

W imieniu Trybunału Obrachunkowego

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Prezes

Tabela

Wspólne Przedsiębiorstwo na rzecz Realizacji Wspólnej Inicjatywy Technologicznej w zakresie Leków Innowacyjnych (Bruksela)

Zakres kompetencji Unii według Traktatu

Kompetencje Wspólnego Przedsiębiorstwa określone w rozporządzeniu Rady (WE) nr 73/2008

Zarządzanie

Środki udostępnione Wspólnemu Przedsiębiorstwu w 2009 r.

Główne osiągnięcia w 2009 r.

Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

Tytuł XIX „Badania i rozwój technologiczny oraz przestrzeń kosmiczna”

Artykuł 187 (poprzednio art. 171 TWE) stanowi, że:

Unia może zakładać wspólne przedsiębiorstwa lub tworzyć dowolne struktury niezbędne do skutecznej realizacji unijnych programów badawczych, rozwoju technologicznego i demonstracyjnych.

Artykuł 188 ust. 1 (poprzednio art. 172 ust. 1 TWE) stanowi, że:

Rada, na wniosek Komisji i po konsultacji z Parlamentem oraz Komitetem Ekonomiczno-Społecznym, przyjmie zapisy, o których mowa w art. 187.

Cele

Artykuł 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 73/2008 stanowi, co następuje:

Wspólne Przedsiębiorstwo IMI przyczynia się do realizacji siódmego programu ramowego oraz w szczególności tematu „Zdrowie” programu szczegółowego „Współpraca” wdrażającego siódmy program ramowy. Celem Wspólnego Przedsiębiorstwa jest znaczna poprawa efektywności i skuteczności procesu opracowywania leków, w wyniku czego sektor farmaceutyczny ma długofalowo produkować skuteczniejsze i bezpieczniejsze leki innowacyjne. W szczególności:

a)

wspiera przedkonkurencyjne badania farmaceutyczne i prace rozwojowe w państwach członkowskich i państwach stowarzyszonych z siódmym programem ramowym przez skoordynowane podejście mające na celu przezwyciężenie stwierdzonych zastojów w badaniach w procesie opracowywania leków;

b)

wspiera realizację priorytetów badawczych określonych w programie badawczym wspólnej inicjatywy technologicznej w zakresie leków innowacyjnych (zwanych dalej „działaniami badawczymi”), głównie poprzez przyznawanie dotacji w drodze organizowanych na zasadzie konkursu zaproszeń do składania wniosków;

c)

dba, by podejmowane działania uzupełniały się z innymi działaniami siódmego programu ramowego;

d)

jest publiczno-prywatnym partnerstwem mającym na celu zwiększenie inwestycji w sektorze biofarmaceutycznym w państwach członkowskich i państwach stowarzyszonych z siódmym programem ramowym, co ma nastąpić poprzez łączenie zasobów sektorów: publicznego i prywatnego oraz wspieranie współpracy między tymi sektorami;

e)

propaguje włączenie MŚP do swoich działań zgodnie z celami siódmego programu ramowego.

Zadania

Artykuł 1 statutu stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady stanowi, co następuje:

Głównymi zadaniami i działaniami Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI są:

a)

zapewnianie utworzenia wspólnej inicjatywy technologicznej w zakresie leków innowacyjnych i zrównoważonego zarządzania nią;

b)

określenie i wykonanie rocznego planu realizacji, o którym mowa w art. 18, poprzez ogłoszenie zaproszeń do składania wniosków w sprawie projektu;

c)

regularne przeprowadzanie przeglądów i wprowadzanie koniecznych korekt do programu badań wspólnej inicjatywy technologicznej w zakresie leków innowacyjnych w świetle rozwoju nauki w trakcie jego realizacji;

d)

mobilizowanie potrzebnych zasobów sektora publicznego i prywatnego;

e)

nawiązywanie i rozwijanie bliskiej i długotrwałej współpracy między Unią, sektorem przemysłu i pozostałymi stronami zainteresowanymi, takimi jak organy nadzorcze, organizacje zrzeszające pacjentów, środowisko akademickie i ośrodki kliniczne, a także współpracy między sektorem przemysłu a środowiskiem akademickim;

f)

ułatwianie koordynacji z działaniami krajowymi i międzynarodowymi w tej dziedzinie;

g)

podejmowanie działań w zakresie komunikacji i upowszechniania;

h)

komunikowanie się i współdziałanie z państwami członkowskimi i państwami stowarzyszonymi z siódmym programem ramowym za pośrednictwem specjalnie w tym celu powołanej grupy;

i)

organizowanie przynajmniej raz w roku spotkań (zwanych dalej „forum stron zainteresowanych”) z grupami interesów w celu zagwarantowania otwartości i przejrzystości działań badawczych Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI wobec stron zainteresowanych;

j)

powiadamianie podmiotów prawnych, które zawarły ze Wspólnym Przedsiębiorstwem IMI umowę o dotację o możliwościach zaciągania pożyczek w Europejskim Banku Inwestycyjnym, w szczególności o mechanizmie finansowego podziału ryzyka stworzonym na mocy siódmego programu ramowego;

k)

publikowanie informacji o projektach, w tym nazw uczestników i kwoty wkładu finansowego Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI w przeliczeniu na uczestnika;

l)

zapewnienie sprawnego działania wspólnej inicjatywy technologicznej w zakresie leków innowacyjnych;

m)

wykonywanie wszelkich innych działań niezbędnych do realizacji celów, o których mowa w art. 2 rozporządzenia.

1.   Rada Zarządzająca

Rada Zarządzająca jest głównym organem decyzyjnym Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI i odpowiada za nadzór nad realizacją jego celów. Dba o ścisłą współpracę między Wspólnym Przedsiębiorstwem a jego członkami w zakresie realizacji działań. Gwarantuje zatem osiągnięcie celów Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI, tj. przezwyciężenie zastojów w badaniach i rozwoju w sektorze farmaceutycznym w Europie oraz wspieranie badań biomedycznych na rzecz pacjentów.

2.   Dyrektor wykonawczy

Dyrektor wykonawczy, mianowany przez Radę Zarządzającą, jest głównym organem wykonawczym odpowiedzialnym za bieżące zarządzanie Wspólnym Przedsiębiorstwem IMI zgodnie z decyzjami podejmowanymi przez Radę Zarządzającą. Dyrektor wykonawczy regularnie przekazuje Radzie Zarządzającej i Komitetowi Naukowemu wszelkie informacje oraz odpowiada na wszystkie ich poszczególne doraźne wnioski o informacje. Dyrektor wykonawczy jest prawnym przedstawicielem Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI. Wykonuje on swoje obowiązki w pełni niezależnie i odpowiada przed Radą Zarządzającą.

3.   Komitet Naukowy

Komitet Naukowy jest organem doradczym Rady Zarządzającej i działa w ścisłej współpracy z Biurem Wykonawczym i przy jego wsparciu.

Komitet Naukowy doradza w sprawie programu badawczego, priorytetów naukowych na potrzeby wniosku w sprawie rocznego planu realizacji oraz osiągnięć naukowych opisanych w rocznym sprawozdaniu z działalności.

Wspólne Przedsiębiorstwo IMI otrzymuje również wsparcie ze strony 2 zewnętrznych organów doradczych.

4.   Grupa Przedstawicieli Państw IMI

Grupa Przedstawicieli Państw IMI składa się z jednego przedstawiciela każdego państwa członkowskiego oraz każdego państwa stowarzyszonego z programem ramowym. Pełni ona rolę doradczą wobec Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI i działa jako pośrednik pomiędzy Wspólnym Przedsiębiorstwem IMI a odpowiednimi stronami zainteresowanymi z poszczególnych państw.

5.   Forum stron zainteresowanych

Forum stron zainteresowanych jest zwoływane co najmniej raz w roku przez dyrektora wykonawczego i jest otwarte dla wszystkich stron zainteresowanych, które pragną przedstawić swoje uwagi.

6.   Kontrola zewnętrzna

Trybunał Obrachunkowy.

7.   Organ udzielający absolutorium z wykonania budżetu

Parlament działający na zalecenie Rady.

Budżet

Wkład w wysokości 81,9 mln euro wniesiony przez Unię oraz środki na pokrycie 50 % bieżących kosztów przekazane przez EFPIA (0,5 mln)

Zatrudnienie na dzień 31 grudnia 2009 r.

29 stanowisk w rocznym planie zatrudnienia, z czego 12 obsadzonych według stanu na dzień 31 grudnia 2009 r. i przypisanych do następujących zadań:

dyrektor wykonawczy: 1

zadania naukowe: 3

zadania operacyjne: 5

zadania administracyjne: 3

Ustanowienie Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI oraz kierownictwo:

Rada Zarządzająca zebrała się trzykrotnie.

Komitet Naukowy również zebrał się trzykrotnie.

Grupa przedstawicieli państw spotkała się dwukrotnie.

Dyrektor wykonawczy Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI Michel Goldman mianowany przez Radę Zarządzającą w dniu 10 czerwca 2009 r. objął to stanowisko w dniu 16 września 2009 r. Do tego czasu obowiązki tymczasowego dyrektora wykonawczego pełnił mianowany przez Komisję Europejską Alain Vanvossel.

Głównym zadaniem zaplanowanym na rok 2009 były działania przygotowawcze konieczne w związku z przyznaną w dniu 16 listopada 2009 r. autonomią.

Działania te obejmowały w szczególności rekrutację personelu oraz ustanowienie biur Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI i procedur dotyczących działań administracyjnych i operacyjnych.

Autonomia Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI zapewniła mu zdolność operacyjną do wykonania budżetu. Dotychczas Komisja Europejska była odpowiedzialna za ustanowienie oraz początkowe działania Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI we współpracy z innym członkiem założycielem zgodnie z art. 16 rozporządzenia Rady ustanawiającego Wspólne Przedsiębiorstwo IMI.

Zaproszenie do składania wniosków oraz zarządzanie projektem

Pierwsze zaproszenie do składania wniosków ogłoszone w 2008 r. zostało zamknięte i w wyniku dwuetapowego procesu składania wniosków przy wsparciu niezależnych ekspertów wybrano 15 wniosków projektowych. Większość umów o dotację została przesłana do koordynatorów projektów do podpisu, a 10 z nich weszło w życie pod koniec 2009 r.

Drugie zaproszenie do składania wniosków ogłoszono w dniu 27 listopada 2009 r. Planowany termin zakończenia pierwszego etapu to luty 2010 r.

Infrastruktura IT

W tymczasowej siedzibie IMI zainstalowano infrastrukturę IT. Zostanie ona zmodyfikowana i na nowo zainstalowana w przyszłej siedzibie.

Narzędzie do zgłaszania zainteresowania zostało całkowicie zmienione, w wyniku czego dedykowany moduł został powszechnie udostępniony wnioskującym konsorcjom i umożliwia zgłaszanie zainteresowania oraz ocenę takich zgłoszeń (pierwszy etap zaproszenia do składania wniosków).

Komunikacja

W 2009 r. miały miejsce trzy istotne wydarzenia z zakresu komunikacji. W dniu 14 września 2009 r. odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono nowego dyrektora wykonawczego oraz poinformowano o zagadnieniach związanych z drugim zaproszeniem IMI do składania wniosków.

W dniu 17 listopada 2009 r. zorganizowano dzień informacyjny w celu zapoznania potencjalnych wnioskodawców z drugim zaproszeniem do składania wniosków.

W dniu 15 grudnia 2009 r. miało miejsce wydarzenie związane z uzyskaniem autonomii.

Źródło: Informacje przekazane przez Wspólne Przedsiębiorstwo IMI.

ODPOWIEDŹ WSPÓLNEGO PRZEDSIĘBIORSTWA

Wykonanie budżetu

Punkt 16

Wspólne Przedsiębiorstwo IMI przyjmuje do wiadomości niskie wskaźniki wykorzystania środków na płatności w 2009 r., co wynikało z fazy rozruchu Wspólnego Przedsiębiorstwa.

Systemy kontroli wewnętrznej

Punkty 20–21

Wspólne Przedsiębiorstwo IMI przyjmuje do wiadomości uwagę Trybunału. Wspólne Przedsiębiorstwo w dalszym ciągu rozwija swoją kontrolę wewnętrzną i podejmuje środki, aby zająć się kwestiami wymienionymi przez Trybunał.

Brak umowy z państwem przyjmującym

Punkt 22

Wspólne Przedsiębiorstwo IMI w dalszym ciągu prowadzi współpracę w zakresie wdrożenia postanowień umowy z państwem przyjmującym i czeka na wynik kolejnych kroków procedury prowadzącej do podpisania umowy.

Jednostka audytu wewnętrznego i Służba Audytu Wewnętrznego Komisji

Punkt 23

Na początku listopada 2010 r. zostanie mianowany audytor wewnętrzny.


(1)  Rozporządzenie Rady (WE) nr 73/2008 z dnia 20 grudnia 2007 r. ustanawiające Wspólne Przedsiębiorstwo na rzecz Realizacji Wspólnej Inicjatywy Technologicznej w zakresie Leków Innowacyjnych (Dz.U. L 30 z 4.2.2008, s. 38).

(2)  Do sprawozdania tego dołączone jest sprawozdanie z zarządzania budżetem i finansami w ciągu roku, zawierające między innymi wskaźnik wykorzystania środków oraz zestawienie informacji dotyczących przesunięć środków pomiędzy różnymi pozycjami budżetowymi.

(3)  Sprawozdanie finansowe obejmuje bilans oraz rachunek zysków i strat oraz opis istotnych zasad rachunkowości i inne dodatkowe informacje.

(4)  Sprawozdanie z wykonania budżetu obejmuje rachunek wyniku budżetowego wraz z załącznikiem.

(5)  Dz.U. L 248 z 16.9.2002, s. 1.

(6)  Regulamin finansowy Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI przyjęty decyzją Rady Zarządzającej z dnia 2 lutego 2009 r.

(7)  Art. 33 rozporządzenia Komisji (WE, Euratom) nr 2343/2002 z dnia 19 listopada 2002 r. (Dz.U. L 357 z 31.12.2002, s. 72).

(8)  Art. 38 rozporządzenia (WE, Euratom) nr 2343/2002.

(9)  Zasady dotyczące przedstawiania przez organy UE sprawozdania finansowego oraz prowadzenia przez nie rachunkowości są określone w rozdziale 1 tytułu VII rozporządzenia (WE, Euratom) nr 2343/2002, ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE, Euratom) nr 652/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. (Dz.U. L 181 z 10.7.2008, s. 23), i w takiej postaci zostały włączone do regulaminu finansowego Wspólnego Przedsiębiorstwa IMI.

(10)  Międzynarodowa Federacja Księgowych (IFAC) i Międzynarodowe Standardy Najwyższych Organów Kontroli (ISSAI).


16.12.2010   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

C 342/22


SPRAWOZDANIE

dotyczące sprawozdania finansowego Europejskiego Wspólnego Przedsięwzięcia na rzecz Realizacji Projektu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej za rok budżetowy zakończony dnia 31 grudnia 2009 r., wraz z odpowiedziami Wspólnego Przedsięwzięcia

2010/C 342/04

SPIS TREŚCI

 

Punkt

Strona

WPROWADZENIE …

1–4

23

POŚWIADCZENIE WIARYGODNOŚCI …

5–14

23

UWAGI DOTYCZĄCE ZARZĄDZANIA BUDŻETEM I FINANSAMI …

15–18

24

INNE KWESTIE …

19–33

24

Tabela …

26

Odpowiedzi Wspólnego Przedsięwzięcia

27

WPROWADZENIE

1.

Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Realizacji Projektu ITER (1) i Rozwoju Energii Termojądrowej zostało ustanowione w marcu 2007 r. (2) na okres 35 lat. Główne instalacje syntezy jądrowej mają zostać zbudowane w Cadarache we Francji, lecz siedzibą Wspólnego Przedsięwzięcia ITER jest Barcelona.

2.

Członkami Wspólnego Przedsięwzięcia ITER są: Europejska Wspólnota Energii Atomowej (Euratom) reprezentowana przez Komisję Europejską, państwa członkowskie Euratomu oraz inne kraje, które zawarły z Euratomem umowy o współpracy w dziedzinie kontrolowanej syntezy jądrowej i które wyraziły wolę stania się członkami Wspólnego Przedsięwzięcia ITER (na dzień 31 grudnia 2009 r.: Szwajcaria).

3.

Zadania Wspólnego Przedsięwzięcia ITER są następujące (zob. też tabela):

a)

wnoszenie wkładu Euratomu w działalność Międzynarodowej Organizacji Energii Termojądrowej (organizacji ITER) (3);

b)

wnoszenie wkładu Euratomu w realizowane wspólnie z Japonią działania w ramach „szerszego podejścia” (dodatkowe, wspólne prace badawcze w dziedzinie syntezy jądrowej) na rzecz szybkiego uzyskania energii termojądrowej;

c)

przygotowanie i koordynacja programu działań mających na celu przygotowanie do budowy demonstracyjnych reaktorów syntezy jądrowej wraz z instalacjami towarzyszącymi, w tym międzynarodowej instalacji napromieniowywania materiałów przeznaczonych do syntezy jądrowej (IFMIF – International Fusion Materials Irradiation Facility).

4.

W chwili ustanowienia wspólnego przedsięwzięcia ITER łączne środki, które uznano za konieczne na lata 2007–2041, wynosiły orientacyjnie 9 653 mln euro. Całkowity wkład Euratom ustalono na 7 649 mln euro, z czego maksymalnie 15 % przeznaczono na wydatki administracyjne. Na kwotę tę składają się również wkłady państwa przyjmującego ITER (Francji), roczne składki członkowskie, dobrowolne składki członków innych niż Euratom oraz dodatkowe środki przekazywane na warunkach zatwierdzonych przez Radę Zarządzającą. Trybunał zwraca uwagę na konieczność znacznego zwiększenia środków na realizację projektu ITER (zob. pkt 31–33).

14.

Przedstawione poniżej uwagi nie podważają opinii Trybunału.

UWAGI DOTYCZĄCE ZARZĄDZANIA BUDŻETEM I FINANSAMI

Wykonanie budżetu

15.

Ostateczny budżet na płatności Wspólnego Przedsięwzięcia ITER w 2009 r. wyniósł 173,6 mln euro. Ogólny wskaźnik wykorzystania środków na płatności wyniósł 65,3 %. Obejmował on wskaźnik wydatków operacyjnych w wysokości 65,5 % oraz wydatków administracyjnych w wysokości 64,2 %. Na koniec 2009 r. depozyty na rachunkach bankowych Wspólnego Przedsięwzięcia ITER wyniosły 42 mln euro. Niepełne wykorzystanie środków wynika głównie z opóźnień w realizacji programu syntezy jądrowej Euratomu, co zostało odnotowane przez Trybunał także w 2008 r.

Prezentacja sprawozdania finansowego: wkłady członków

16.

Trybunał odnotowuje, że działania wspólnych przedsiębiorstw UE są finansowane z wkładów członków, a wspólne przedsiębiorstwa nie mają kapitału jako takiego. Trybunał zalecił wyraźne przedstawienie tej szczególnej cechy wspólnych przedsiębiorstw w sprawozdaniu finansowym.

17.

W odróżnieniu od innych wspólnych przedsiębiorstw UE Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Realizacji Projektu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej jest finansowane w pełni ze środków publicznych. W związku z tym ogólne zapisy zasady rachunkowości UE nr 1 (rachunkowość grupowa) dotyczące prezentacji wkładów członków po stronie aktywów netto w bilansie nie mają zastosowania do Wspólnego Przedsięwzięcia ITER, które przedstawia wkłady członków pod dochodami operacyjnymi w rachunku dochodów i wydatków.

18.

Chociaż takie ujęcie księgowe jest dopuszczalne w przypadku Wspólnego Przedsięwzięcia na rzecz Realizacji Projektu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej, Trybunał uważa, że należy w jak największym stopniu zharmonizować sprawozdania finansowe wspólnych przedsiębiorstw i odnotowuje zamiar wydania przez Komisję szczegółowych wytycznych dla wspólnych przedsiębiorstw w tej kwestii.

INNE KWESTIE

Systemy kontroli wewnętrznej

19.

W swoim poprzednim sprawozdaniu Trybunał przyznał, że Wspólne Przedsięwzięcie ITER było w 2008 r. na etapie rozpoczynania działalności, jednak zauważył, że Wspólne Przedsięwzięcie ITER nie wdrożyło jeszcze w pełni systemu kontroli wewnętrznej oraz systemu informacji finansowej.

20.

Mimo iż Wspólne Przedsięwzięcie ITER podjęło w 2009 r. istotne działania, aby opracować standardy kontroli wewnętrznej, na koniec 2009 r. kluczowe działania organizacji nadal nie są dostatecznie sformalizowane. Brak było odpowiedniego narzędzia do zarządzania umowami operacyjnymi. Wykonanie budżetu i sprawozdawczość budżetowa opierają się na arkuszach kalkulacyjnych. Brak jest bazy danych zawierającej scentralizowane informacje operacyjne, administracyjne i finansowe.

21.

W kwietniu 2009 r. zmieniono strukturę organizacyjną Wspólnego Przedsięwzięcia ITER. W zmienionej strukturze funkcje budżetowe i księgowość umieszczono w departamencie zamówień, co rodzi pytania dotyczące wymogu rozdziału zadań finansowych i operacyjnych (zob. również pkt 31).

22.

Jak już stwierdzono w 2008 r., podstawowe procedury operacyjne nie zostały zatwierdzone przez księgowego, czego wymaga regulamin finansowy Wspólnego Przedsięwzięcia ITER.

23.

Wspólne Przedsięwzięcie ITER ustanowiło w lipcu 2009 r. jednostkę audytu wewnętrznego. Nie przeprowadzono jeszcze jednak wymaganej w regulaminie finansowym Wspólnego Przedsięwzięcia ITER oceny systemów zarządzania oraz skuteczności systemów kontroli wewnętrznej. Ocena taka jest szczególnie istotna ze względu na przeprowadzoną w 2009 r. wewnętrzną reorganizację Wspólnego Przedsięwzięcia ITER.

24.

Trybunał przeprowadził badanie próby 31 transakcji. W dwóch przypadkach Wspólne Przedsięwzięcie ITER zaciągnęło zobowiązania budżetowe dopiero po zaciągnięciu zobowiązań prawnych, co jest sprzeczne z wymogami regulaminu finansowego. W dwóch innych przypadkach brak było wystarczającej dokumentacji potwierdzającej przeprowadzenie procedur zatwierdzania przed dokonaniem płatności.

25.

W przypadku jednej skontrolowanej płatności dotacji w wysokości 584 000 euro Trybunał stwierdził, że urzędnik zatwierdzający tę płatność był upoważniony do zatwierdzania płatności tylko do wysokości 200 000 euro. W przypadku skontrolowanej płatności w wysokości ponad 10 mln euro związanej z przygotowaniem placu budowy Trybunał znalazł dowody przeprowadzonych przez Wspólne Przedsięwzięcie ITER tylko formalnych kontroli, co nie było wystarczające do uzyskania pewności, szczególnie co do wymogów finansowych umowy o dotację oraz kwalifikowalności kosztów.

Opóźniona wpłata wkładów członków

26.

W 2008 r. Trybunał stwierdził, że kilku członków Wspólnego Przedsięwzięcia ITER nie wpłaciło wkładów członków w terminie wyznaczonym przez Radę Zarządzającą.

27.

Termin wpłaty przez członków ich wkładów za 2009 r. upływał dnia 31 maja 2009 r. Pomimo przesłania przez Wspólne Przedsięwzięcie ITER kilku monitów, na koniec roku dwaj członkowie nie wpłacili jeszcze swoich wkładów członków za 2009 r.

Regulamin finansowy Wspólnego Przedsięwzięcia ITER

28.

W 2008 r. Trybunał odnotował szereg kwestii, w zakresie których uznał, że zmiany regulaminu finansowego Wspólnego Przedsięwzięcia ITER są konieczne, aby wzmocnić jego ramy finansowe (13). Do końca 2009 r. nie wprowadzono żadnych zmian do regulaminu finansowego.

Rola Służby Audytu Wewnętrznego Komisji

29.

Trybunał stwierdził w swojej opinii nr 4/2008, że regulamin finansowy Wspólnego Przedsięwzięcia ITER nie odnosi się do uprawnień audytora wewnętrznego Komisji w zakresie prowadzenia kontroli wspólnego przedsięwzięcia.

30.

Trybunał przypomina, że zgodnie z ramowym rozporządzeniem finansowym, co do zasady, audytor wewnętrzny Komisji ma te same kompetencje wobec organów UE, w tym wspólnych przedsięwzięć, co wobec służb Komisji.

Stan zaawansowania projektu ITER

31.

W maju 2010 r. Komisja wydała komunikat do Rady i Parlamentu Europejskiego dotyczący stanu zaawansowania projektu ITER (14). Komisja stwierdza w nim, że znaczny wzrost kosztów projektu ITER wymaga przeglądu zarządzania Wspólnym Przedsięwzięciem ITER, w tym jego polityki udzielania zamówień, oraz ustanowienia zrównoważonych ram finansowych. W szczególności Komisja szacuje, że aby sprostać wzrostowi kosztów, konieczne będzie około 1,4 mld euro wkładu Euratom do Wspólnego Przedsięwzięcia ITER w 2012 i 2013 r.

32.

Rada potwierdziła swoje poparcie dla projektu ITER na posiedzeniu w listopadzie 2009 r. i w lipcu 2010 r. Według stanu na wrzesień 2010 r. Rada i Parlament Europejski muszą jeszcze wyrazić zgodę na wymagane w 2012 i 2013 r. dodatkowe finansowanie wkładu Euratom do projektu ITER.

33.

Trybunał stwierdza, że te kwestie mogą istotnie wpłynąć na działalność i budżet Wspólnego Przedsięwzięcia ITER.

Niniejsze sprawozdanie zostało przyjęte przez Izbę II, której przewodniczył Morten LEVYSOHN, członek Trybunału Obrachunkowego, na posiedzeniu w Luksemburgu w dniu 20 października 2010 r.

W imieniu Trybunału Obrachunkowego

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Prezes

Tabela

Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Realizacji Projektu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej (Barcelona)

Zakres kompetencji Unii według Traktatu

Kompetencje Wspólnego Przedsięwzięcia ITER (decyzja Rady nr 2007/198/Euratom)

Zarządzanie

Środki udostępnione Wspólnemu Przedsięwzięciu ITER w 2009 r.

Główne osiągnięcia w 2009 r.

Europejska Wspólnota Energii Atomowej

Rozdział 5 „Wspólne przedsiębiorstwa” Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, a w szczególności

artykuł 45:

„Przedsiębiorstwa o podstawowym znaczeniu dla rozwoju przemysłu jądrowego we Wspólnocie mogą być tworzone jako wspólne przedsiębiorstwa w rozumieniu niniejszego Traktatu, zgodnie z postanowieniami poniższych artykułów”.

artykuł 49:

„Wspólne przedsiębiorstwa tworzy się decyzją Rady. Każde wspólne przedsiębiorstwo ma osobowość prawną”.

Cele

Wnoszenie wkładu Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej („Euratom”) na rzecz Międzynarodowej Organizacji Energii Termojądrowej ITER,

wnoszenie wkładu Euratomu na rzecz realizowanych wspólnie z Japonią działań w ramach działań „szerszego podejścia”, mających na celu szybkie uzyskanie energii termojądrowej,

przygotowanie i koordynacja programu działań mających na celu przygotowanie do budowy demonstracyjnych reaktorów syntezy jądrowej wraz z instalacjami towarzyszącymi, w tym międzynarodowej instalacji napromieniowywania materiałów przeznaczonych do syntezy jądrowej (IFMIF – International Fusion Materials Irradiation Facility).

Zadania

Nadzór przygotowania obiektu do realizacji projektu ITER,

dostarczanie organizacji ITER komponentów, sprzętu, materiałów i innych zasobów,

zarządzanie zamówieniami na podstawie ustaleń zawartych z organizacją ITER oraz, w szczególności, zarządzanie związanymi z tym procedurami zapewnienia jakości,

przygotowanie i koordynacja udziału Euratomu w naukowym i technicznym wykorzystaniu projektu ITER,

koordynacja badań naukowych i technicznych oraz prac rozwojowych w ramach wkładu Euratomu w organizację ITER,

przekazywanie wkładu finansowego Euratomu na rzecz organizacji ITER,

organizacja udostępniania zasobów ludzkich na rzecz organizacji ITER,

utrzymywanie kontaktów z organizacją ITER i prowadzenie wszelkich innych działań na rzecz realizacji umowy ITER.

1.   Rada Zarządzająca

Rada Zarządzająca odpowiada za nadzorowanie Wspólnego Przedsięwzięcia ITER w realizacji jego celów oraz zapewnia bliską współpracę między Wspólnym Przedsięwzięciem ITER i jego członkami w ramach prowadzonej przez nie działalności.

2.   Komitet Wykonawczy

Komitet Wykonawczy wspiera Radę Zarządzającą w przygotowywaniu decyzji i podejmuje wszelkie inne zadania, które mogą zostać mu powierzone przez Radę Zarządzającą.

3.   Naukowa Rada Programowa

Naukowa Rada Programowa doradza Radzie Zarządzającej i dyrektorowi w sprawach związanych z przyjęciem i wykonaniem planu realizacji projektu oraz programów prac.

4.   Dyrektor

Dyrektor pełni obowiązki naczelnego członka zarządu, odpowiadając za bieżące zarządzanie Wspólnym Przedsięwzięciem ITER i będąc jego prawnym przedstawicielem.

5.   Kontrola zewnętrzna

Trybunał Obrachunkowy.

6.   Audyt wewnętrzny

Ustanowiony z dniem 1 lipca 2009 r.

7.   Organ udzielający absolutorium z wykonania budżetu

Parlament działający na zalecenie Rady.

Budżet ostateczny na 2009 r.

173,61 mln euro, z czego 80,6 % pochodziło z wkładu Unii

(149,8 mln euro w 2008 r.)

Zatrudnienie na dzień 31 grudnia 2009 r.

199 stanowisk w planie zatrudnienia, w tym 147 obsadzonych na dzień 31 grudnia 2009 r. (153 razem z ofertami pracy przedstawionymi i przyjętymi, w tym 40 stanowisk stałych i 113 czasowych)

66 innych stanowisk (pracownicy kontraktowi, oddelegowani eksperci narodowi)

Pracownicy ogółem: 213 (219 razem z ofertami pracy przedstawionymi i przyjętymi)

Międzynarodowa umowa ITER i umowa w sprawie szerszego podejścia

Umowy operacyjne: 47 podpisanych o łącznej wartości 142,5 mln euro (51 rozpoczętych),

zamówienia: 8 udzielonych w ramach projektu ITER (o wartości 400 mln euro), 3 udzielone w ramach projektów szerszego podejścia (o wartości 19 mln euro),

kredyt ITER udzielony F4E (Rozwój Energii Termojądrowej): 2.92 kIUA (równowartość 4,4 mln euro),

dotacje: 30 przyznanych o łącznej wartości 15,9 mln euro (30 rozpoczętych),

umowy administracyjne: 5 podpisanych o łącznej wartości 6 mln euro (7 rozpoczętych),

wykonanie budżetu: 98,9 % środków na zobowiązania, 65,3 % środków na płatności,

rozwój organizacji: 58 urzędników lub pracowników czasowych oraz 34 pracowników kontraktowych zatrudnionych w F4E,

ustanowiono komórki audytu wewnętrznego i ochrony danych,

komitety: 4 posiedzenia Rady Zarządzającej, 7 posiedzeń Komitetu Wykonawczego i 3 posiedzenia technicznego panelu doradczego.

Źródło: Informacje przekazane przez Wspólne Przedsięwzięcie ITER.

ODPOWIEDZI WSPÓLNEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA

Wykonanie budżetu

Punkt 15

F4E zgadza się z uwagami Trybunału. W odniesieniu do 2010 r. wprowadzany jest poprawiony profil płatności z bardziej rygorystycznymi mechanizmami sprawozdawczości i kontroli wykonania budżetu na wydatki operacyjne.

Prezentacja sprawozdań finansowych: składki członkowskie

Punkty 16–18

F4E zgadza się ze spostrzeżeniami Trybunału, którymi są stwierdzenia odnoszące się ogólnie do wspólnych przedsięwzięć i dotyczące zamiaru wydania przez Komisję szczegółowych wytycznych w zakresie prezentacji składek członkowskich w rocznych sprawozdaniach finansowych.

Systemy kontroli wewnętrznej

Punkt 19

F4E zgadza się z uwagami Trybunału i podkreśla, że wzmocnienie środowiska kontroli organizacji pozostaje jednym z jej kluczowych priorytetów. Jednakże trzeba zrozumieć, że opracowanie, wdrożenie i monitorowanie kontroli wewnętrznej w młodej, szybko rozwijającej się organizacji wymaga wiele czasu i środków, w szczególności gdy organizacja poszukuje najbardziej odpowiednich dla siebie zasad zarządzania.

W ciągu 2009 i 2010 r. osiągnięto znaczny postęp w opracowaniu ram kontroli niefinansowej, w szczególności dotyczących:

opisów stanowisk pracy,

wartości etycznych i organizacyjnych,

oceny i rozwoju personelu,

procesów i procedur,

ciągłości działania,

zarządzania dokumentacją,

audytu wewnętrznego.

Punkt 20

F4E zgadza się z uwagami Trybunału i obecnie wprowadza narzędzie zarządzania umowami. F4E opracowuje także systematyczne narzędzia budżetowe obejmujące przygotowanie/wykonanie budżetu (z opracowaniem automatycznej tablicy wyników) i zgłaszanie danych o budżecie i środkach.

Punkty 21 i 23

Po pierwszych miesiącach koncentrowania funkcji audytu wewnętrznego na działaniach doradczych i budowaniu zdolności pierwszy audyt, dotyczący obiegów finansowych, rozpoczął się w listopadzie 2009 r., a zakończył w maju 2010 r. Roczny plan kontroli na lata 2009/2010 został przyjęty przez dyrektora i zatwierdzony przez Radę Zarządzającą w dniu 27 stycznia 2010 r.

Jeżeli chodzi o kontrole finansowe, audyt wewnętrzny dotyczący obiegów finansowych F4E już zajmuje się pewnymi przekrojowymi zagadnieniami związanymi z zarządzaniem finansami od reorganizacji przeprowadzonej w kwietniu 2009 r. Wątpliwości wysunięte przez Trybunał zostały poddane ocenie w świetle tego audytu wewnętrznego. Zgodnie z zaleceniami audytora wewnętrznego utworzono plan działania, którego celem jest m.in. zapewnienie koniecznego rozdzielenia w zakresie działań finansowych i operacyjnych. Wykonanie tego planu działania rozpoczęło się w sierpniu 2010 r. i w przypadku głównych części powinno zakończyć się przed końcem roku.

Punkt 22

F4E zgadza się z uwagami Trybunału. Systemy księgowe nie zostały formalnie zatwierdzone przez księgowego, ponieważ nie sformalizowano jeszcze niektórych procesów bazowych.

Punkt 24

W związku z ograniczeniami budżetowymi F4E nie było w stanie rozdysponować całkowitej kwoty wynikającej z porozumienia osiągniętego między głównymi podmiotami projektu ITER. W wyniku decyzji Rady ITER, która ma zostać podjęta w listopadzie, oraz dalszych zmian w budżecie F4E na 2010 r. F4E do końca 2010 r. powinno mieć zdolność rozdysponowania całej kwoty składki organizacji międzynarodowej.

Punkt 25

W odniesieniu do dotacji, którą poddano kontroli, F4E zgadza się z uwagami Trybunału. Sytuacja jest obecnie naprawiona dzięki wyższemu, pojedynczemu pułapowi określonemu w upoważnieniu udzielonym delegowanemu urzędnikowi zarządzającemu.

W odniesieniu do kontrolowanych płatności dotyczących przygotowania terenu F4E zgadza się z uwagami Trybunału. Zasadniczo F4E planuje przeanalizować i przemyśleć wewnętrzne procedury, które umożliwią między innymi ulepszenie wewnętrznej kontroli ex ante.

Spóźniona wpłata składek członkowskich

Punkty 26–27

F4E zgadza się z uwagami Trybunału. Sytuacja w 2010 r. uległa poprawie dzięki większemu przewidywaniu i środkom zapobiegawczym. Odnośnie do 2011 r. F4E zamierza dalej rozwijać swój system wczesnego ostrzegania poprzez wysyłanie preliminarzy każdej składki członkowskiej za 2011 r. Członkowie już w kwietniu 2010 r. otrzymali informacje o swoich składkach za 2011 r. i otrzymają formalne potwierdzenie ostatecznej kwoty po przyjęciu przez Radę Zarządzającą budżetu na 2011 r. w listopadzie 2010 r.

Rozporządzenie finansowe Wspólnego Przedsięwzięcia

Punkt 28

F4E zgadza się z uwagami Trybunału. F4E uznało, że rozważnym i efektywnym podejściem było zebranie kilkuletniego doświadczenia w zakresie rzeczywistego wprowadzania tych zasad przed zaproponowaniem możliwej zmiany rozporządzenia finansowego. Ta zmiana powinna być również spójna z możliwym wnioskiem w sprawie zmiany statutu F4E (po zatwierdzeniu przez Radę Zarządzającą) i późniejszymi dyskusjami z Radą. Utworzono wewnętrzną grupę roboczą, a wniosek w sprawie zmiany rozporządzenia finansowego F4E powinien zostać przedłożony do przyjęcia przed końcem 2010 r.

Rola Służby Audytu Wewnętrznego Komisji

Punkty 29–30

Oczekuje się, że zmiana statutu F4E wyjaśni stosowanie ramowego rozporządzenia finansowego w odniesieniu do audytu wewnętrznego Wspólnego Przedsięwzięcia. Niezależnie od tego wyjaśnienia obecnie przygotowywany wniosek w sprawie zmiany rozporządzenia finansowego F4E uwzględni uwagi Trybunału i istniejące ogólne przepisy upoważniające wewnętrznego audytora Komisji do kontrolowania organów UE.

Stan realizacji projektu ITER

Punkty 31–33

F4E pragnie podkreślić, że informacje te, chociaż są poprawne, reprezentują stan dyskusji we wrześniu 2010 r. w następstwie opublikowania przez Komisję wniosku dotyczącego decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej porozumienie międzyinstytucjonalne z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie dyscypliny budżetowej i należytego zarządzania finansami w zakresie wieloletnich ram finansowych, w celu zaspokojenia dodatkowych potrzeb finansowych projektu ITER (COM(2010) 403 z dnia 20 lipca 2010 r.).


(1)  ITER: ang. International Thermonuclear Experimental Reactor – międzynarodowy eksperymentalny reaktor termojądrowy.

(2)  Decyzja Rady 2007/198/Euratom z dnia 27 marca 2007 r. powołująca Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Realizacji Projektu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej oraz przyznająca mu określone korzyści (Dz.U. L 90 z 30.3.2007, s. 58).

(3)  Międzynarodowa Organizacja Energii Termojądrowej została powołana w październiku 2007 r. na początkowy okres 35 lat w celu realizacji projektu ITER mającego wykazać realność wykorzystania syntezy jądrowej pod względem naukowym i technicznym. Jej członkami są Euratom, Chińska Republika Ludowa, Republika Indii, Japonia, Republika Korei, Federacja Rosyjska oraz Stany Zjednoczone Ameryki.

(4)  Do sprawozdania tego dołączone jest sprawozdanie z zarządzania budżetem i finansami w ciągu roku, zawierające między innymi wskaźnik wykorzystania środków oraz zestawienie informacji dotyczących przesunięć środków pomiędzy różnymi pozycjami budżetowymi.

(5)  Sprawozdanie finansowe składa się z bilansu oraz rachunku dochodów i wydatków, rachunku przepływów pieniężnych, zestawienia zmian w kapitale oraz załącznika zawierającego opis istotnych zasad rachunkowości i inne informacje dodatkowe.

(6)  Sprawozdanie z wykonania budżetu obejmuje rachunek wyniku budżetowego wraz z załącznikiem.

(7)  Dz.U. L 248 z 16.9.2002, s. 1.

(8)  Regulamin finansowy Europejskiego Wspólnego Przedsięwzięcia na rzecz Realizacji Projektu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej, przyjęty decyzją jego Rady Zarządzającej w dniu 22 października 2007 r.

(9)  Art. 33 rozporządzenia Komisji (WE, Euratom) nr 2343/2002 z dnia 19 listopada 2002 r. (Dz.U. L 357 z 31.12.2002, s. 72).

(10)  Art. 38 rozporządzenia Komisji (WE, Euratom) nr 2343/2002.

(11)  Zasady dotyczące przedstawiania przez agencje sprawozdania finansowego oraz prowadzenia przez nie rachunkowości są określone w rozdziale 1 tytułu VII rozporządzenia (WE, Euratom) nr 2343/2002 ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE, Euratom) nr 652/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. (Dz.U. L 181 z 10.7.2008, s. 23) i w takiej postaci zostały włączone do regulaminu finansowego Europejskiego Wspólnego Przedsięwzięcia na rzecz Realizacji Projektu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej.

(12)  Międzynarodowa Federacja Księgowych (IFAC) i Międzynarodowe Standardy Najwyższych Organów Kontroli (ISSAI).

(13)  Opinia nr 4/2008 w sprawie regulaminu finansowego Europejskiego Wspólnego Przedsięwzięcia na rzecz Realizacji Projektu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej oraz pkt 21–23 sprawozdania dotyczącego sprawozdania finansowego Europejskiego Wspólnego Przedsięwzięcia na rzecz Realizacji Projektu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej za rok budżetowy zakończony dnia 31 grudnia 2008 r. (Dz.U. C 310 z 18.12.2009, s. 1).

(14)  Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady: „ITER status and possible way forward” (Stan zaawansowania i dalsze możliwości realizacji projektu ITER (SEC(2010) 571 z dnia 4 maja 2010 r.).


16.12.2010   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

C 342/30


SPRAWOZDANIE

dotyczące sprawozdania finansowego Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR za rok budżetowy zakończony dnia 31 grudnia 2009 r., wraz z odpowiedziami Wspólnego Przedsięwzięcia

2010/C 342/05

SPIS TREŚCI

 

Punkt

Strona

WPROWADZENIE …

1–5

31

POŚWIADCZENIE WIARYGODNOŚCI …

6–15

31

UWAGI DOTYCZĄCE ZARZĄDZANIA BUDŻETEM I FINANSAMI …

16–22

32

INNE KWESTIE …

23–32

32

Tabela …

34

Odpowiedzi Wspólnego Przedsięwzięcia

37

WPROWADZENIE

1.

Wspólne Przedsięwzięcie SESAR, z siedzibą w Brukseli, zostało ustanowione w lutym 2007 r. (1) w celu kierowania działaniami w ramach projektu SESAR (Single European Sky Air Traffic Management Research – Program badań w dziedzinie zarządzania ruchem lotniczym w kontekście jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej).

2.

Celem projektu SESAR jest modernizacja zarządzania ruchem lotniczym (ATM) w Europie. Projekt obejmuje trzy fazy:

a)

rozpoczętą w 2005 r. „fazę planowania” prowadzoną przez Europejską Organizację do spraw Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol), współfinansowaną z budżetu UE w ramach programu transeuropejskiej sieci transportowej. Rezultatem tej fazy jest powstanie centralnego planu zarządzania europejskim ruchem lotniczym, który określa plany dotyczące zawartości, opracowania i rozmieszczenia systemu ATM nowej generacji;

b)

„fazę opracowania” (w latach 2008–2013) prowadzoną przez Wspólne Przedsięwzięcie SESAR (zob. również tabela), która ma prowadzić do powstania nowych systemów technologicznych, urządzeń i procedur operacyjnych określonych w centralnym planie zarządzania europejskim ruchem lotniczym;

c)

„fazę rozmieszczenia” (w latach 2014–2020), która ma być prowadzona przez sektor i zainteresowane podmioty, obejmującą utworzenie i wdrażanie na dużą skalę nowej infrastruktury zarządzania ruchem lotniczym.

3.

Wspólne Przedsięwzięcie SESAR zostało zaplanowane jako partnerstwo publiczno-prywatne. Członkami założycielami są Unia Europejska reprezentowana przez Komisję Europejską oraz Eurocontrol reprezentowany przez swoją agencję. W odpowiedzi na zaproszenie do wyrażenia zainteresowania członkami Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR zostało piętnaście publicznych i prywatnych przedsiębiorstw z branży żeglugi powietrznej. Wśród nich znajdują się instytucje zapewniające służby żeglugi powietrznej, przemysł aerokosmiczny i producenci urządzeń naziemnych, producenci samolotów, władze portów lotniczych oraz producenci wyposażenia pokładowego.

4.

Budżet przeznaczony na fazę opracowania projektu SESAR wynosi 2,1 mld euro i ma być w równych częściach zapewniony przez UE, Eurocontrol oraz uczestniczących w projekcie partnerów publicznych i prywatnych. Wkład UE finansowany jest z siódmego programu ramowego w zakresie badań naukowych oraz z programu transeuropejskiej sieci transportowej. Około 90 % finansowania pochodzącego z Eurocontrol i od innych partnerów będzie miało formę wkładu rzeczowego.

5.

Wspólne Przedsięwzięcie SESAR rozpoczęło samodzielną działalność dnia 10 sierpnia 2007 r.

15.

Przedstawione poniżej uwagi nie podważają opinii Trybunału.

UWAGI DOTYCZĄCE ZARZĄDZANIA BUDŻETEM I FINANSAMI

Wykonanie budżetu

16.

Przyjęty przez Zarząd budżet ostateczny obejmował środki na zobowiązania w wysokości 325 mln euro oraz środki na płatności w wysokości 157 mln euro. Wskaźniki wykorzystania środków na zobowiązania i środków na płatności wyniosły odpowiednio 97,1 % i 43,2 %.

17.

W 2009 r. wkłady członków (38,8 mln euro) wraz z wynikiem z poprzedniego roku (115,6 mln euro) wyniosły 154,4 mln euro, wobec płatności w wysokości 67,9 mln euro i kwotą środków przeniesionych w wysokości 2,5 mln euro. Doprowadziło to do pozytywnego wyniku budżetowego w kwocie 84 mln euro i depozytów na rachunkach bankowych na koniec roku w kwocie 86,8 mln euro. Jest to sprzeczne z budżetową zasadą równowagi.

18.

Zgodnie z art. 51 regulaminu finansowego Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR środki wypłacane przez Komisję jako dotacja dla Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR przynoszą odsetki na rzecz budżetu ogólnego UE. Na koniec 2009 r. Wspólne Przedsięwzięcie SESAR nie otrzymało wniosku o przekazanie odsetek w wysokości 1,7 mln euro narosłych w latach 2007–2009.

Prezentacja sprawozdania finansowego: wkłady członków

19.

Trybunał odnotowuje, że działania wspólnych przedsiębiorstw UE są finansowane z wkładów członków, a wspólne przedsiębiorstwa nie mają kapitału jako takiego. Trybunał zalecił wyraźne przedstawienie tej szczególnej cechy wspólnych przedsiębiorstw w sprawozdaniu finansowym.

20.

Trybunał przyjmuje zatem z zadowoleniem fakt, że zgodnie z zasadą rachunkowości UE nr 1 (rachunkowość grupowa) wkłady członków wykazuje się po stronie aktywów netto w bilansie wspólnych przedsięwzięć i że dodatkowe informacje dotyczące charakteru wkładów znajdują się w uwagach do sprawozdania.

21.

Stanowi to zmianę sposobu księgowania stosowanego przez Wspólne Przedsięwzięcie SESAR w sprawozdaniu za 2008 r., w którym wkłady członków ujmowano jako dochody w rachunku dochodów i wydatków. Odpowiednie pozycje w sprawozdaniu za 2008 r. zostały przedstawione ponownie, aby umożliwić porównanie ze sprawozdaniem za 2009 r.

22.

Trybunał uważa, że należy w jak największym stopniu zharmonizować sprawozdania finansowe wspólnych przedsiębiorstw i odnotowuje zamiar wydania przez Komisję szczegółowych wytycznych dla wspólnych przedsiębiorstw w tej kwestii.

INNE KWESTIE

Systemy kontroli wewnętrznej

23.

W swoim poprzednim sprawozdaniu Trybunał przyznał, że Wspólne Przedsięwzięcie SESAR było w 2008 r. na etapie rozpoczynania działalności, jednak zauważył, że nie wdrożyło ono jeszcze w pełni systemu kontroli wewnętrznej oraz systemu informacji finansowej.

24.

W 2009 r. podjęto istotne działania (11), jednak na koniec 2009 r. kluczowe działania organizacji nadal nie są dostatecznie sformalizowane oraz brakuje zintegrowanego narzędzia do zarządzania informacjami finansowymi, budżetowymi i operacyjnymi. Jak już stwierdzono w 2008 r., podstawowe procedury operacyjne nie zostały zatwierdzone przez księgowego, czego wymaga regulamin finansowy Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR.

25.

Przeprowadzone przez Trybunał badanie próby 36 transakcji ujawniło kilka przypadków, w których mechanizmy kontroli wewnętrznej nie działały prawidłowo. Na przykład w jednym przypadku Wspólne Przedsięwzięcie SESAR udzieliło zamówienia na usługi związane z utrzymaniem czystości o rocznej wartości 19 572 euro, nie przestrzegając procedury negocjacyjnej ustanowionej w ogólnym rozporządzeniu finansowym oraz w regulaminie finansowym Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR. W przypadku innego zamówienia o wartości 922 000 euro na pomoc w przygotowaniu umów członkowskich Trybunał był w stanie uzyskać dowody, że usługi zostały wykonane, jednak nie otrzymał oficjalnego zestawienia wykonanych usług wymaganego w regulaminie finansowym.

26.

Na podstawie art. 25 regulaminu finansowego SESAR środki budżetowe należy wykorzystywać zgodnie z zasadą należytego zarządzania finansami. W umowie dotyczącej przestrzeni biurowej i jej wyposażenia, podpisanej dnia 6 września 2007 r. na okres dziewięciu lat, zawarto możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy bez kar umownych z końcem każdego trzyletniego okresu. Jednakże Wspólne Przedsięwzięcie SESAR zmieniło biura w 2009 r. i musiało za opuszczone przez siebie biura zapłacić 380 235 euro za kolejne 12 miesięcy najmu i opłat.

Wykazywanie aktywów

27.

W odniesieniu do rezultatów projektu SESAR, Wspólne Przedsięwzięcie SESAR jest właścicielem wszystkich rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które zostały przez nie wytworzone lub zostały mu przekazane z myślą o fazie opracowania projektu zgodnie z określonymi umowami zawartymi ze swoimi członkami (12).

28.

Jak wskazano w załączniku do sprawozdania finansowego, na obecnym etapie Wspólne Przedsięwzięcie SESAR nie jest w stanie przewidzieć uruchomienia aktywów uzyskanych w wyniku prowadzonych przez niego działań jego działań. Trybunał zauważa, że na koniec 2009 r. nie wprowadzono jeszcze zintegrowanego systemu informacji zarządczej umożliwiającego przypisywanie kosztów do określonych pakietów prac lub identyfikowanie źródła finansowania w przypadku kosztów operacyjnych. Jest to konieczne do odpowiedniej wyceny kosztów działań oraz uruchamiania aktywów w razie konieczności.

Regulamin finansowy Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR

29.

Regulamin finansowy Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR został początkowo przyjęty przez Zarząd w lipcu 2007 r. W 2008 r. Trybunał stwierdził (13), że regulamin finansowy Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR należy zmienić, tak aby był zgodny z ramowym rozporządzeniem finansowym organów UE. W związku z wejściem w życie rozporządzenia Rady (WE) nr 1361/2008 zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 219/2007 ustanawiające Wspólne Przedsięwzięcie SESAR, dnia 28 lipca 2009 r. Zarząd przyjął obecny regulamin finansowy uchylający regulamin finansowy przyjęty w lipcu 2007 r.

30.

W dniu 15 kwietnia 2010 r. Trybunał wydał opinię nr 2/2010 w sprawie przepisów finansowych Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR. Trybunał przedstawił szereg zaleceń dotyczących wyjątków od zasad budżetowych, roli Służby Audytu Wewnętrznego Komisji oraz zapisów w sprawie członkowstwa we Wspólnym Przedsięwzięciu SESAR i współfinansowania jego działalności.

Jednostka audytu wewnętrznego i Służba Audytu Wewnętrznego Komisji

31.

Jak stwierdzono w opiniach nr 2/2010 w sprawie przepisów finansowych Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR oraz nr 4/2008 w sprawie regulaminu finansowego Europejskiego Wspólnego Przedsięwzięcia na rzecz Realizacji Projektu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej, Trybunał uważa, że należy doprecyzować obecne zapisy w statucie Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR dotyczące roli audytora wewnętrznego Komisji.

32.

Artykuł 7a tego statutu stanowi, że funkcje wewnętrznego audytora Komisji są wykonywane w ramach działań Zarządu Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR. W opinii Trybunału takie rozwiązanie jest odpowiednie w przypadku jednostki audytu wewnętrznego Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR, lecz nie w przypadku audytora wewnętrznego Komisji, którego obowiązki związane są z całym ogólnym budżetem UE.

Niniejsze sprawozdanie zostało przyjęte przez Izbę II, której przewodniczył Morten LEVYSOHN, członek Trybunału Obrachunkowego, na posiedzeniu w Luksemburgu w dniu 20 października 2010 r.

W imieniu Trybunału Obrachunkowego

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Prezes

Tabela

Wspólne Przedsięwzięcie SESAR (Bruksela)

Zakres kompetencji Unii według Traktatu

Kompetencje Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR określone w rozporządzeniu Rady (WE) nr 219/2007 zmienionym rozporządzeniem (WE) nr 1361/2008

Zarządzanie

Środki udostępnione Wspólnemu Przedsięwzięciu SESAR w 2009 r.

Produkty i usługi w 2009 r.

Wspólna polityka transportowa

1.

Postanowienia niniejszego tytułu stosują się do transportu kolejowego, drogowego i żeglugi śródlądowej.

2.

Parlament Europejski i Rada, stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą, mogą ustanowić odpowiednie przepisy dotyczące transportu morskiego i lotniczego. Stanowią one po konsultacji z Komitetem Ekonomiczno-Społecznym i Komitetem Regionów.

(art. 100 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej)

Badania i rozwój technologiczny

Unia może tworzyć wspólne przedsiębiorstwa lub jakiekolwiek inne struktury niezbędne do skutecznego wykonywania unijnych programów badawczych, rozwoju technologicznego i demonstracyjnych.

(art. 187 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej)

Cele

Zapewnienie modernizacji europejskiego systemu zarządzania ruchem lotniczym poprzez skoordynowanie i skoncentrowanie wszystkich działań badawczo-rozwojowych z tej dziedziny w Unii,

realizacja centralnego planu ATM.

Zadania

Zarządzanie działaniami badawczo-rozwojowymi i walidacyjnymi projektu SESAR poprzez łączenie funduszy pochodzących z sektora publicznego i prywatnego udostępnianych przez członków przedsięwzięcia oraz z wykorzystaniem zewnętrznych zasobów technicznych, a zwłaszcza doświadczenia i fachowej wiedzy Eurocontrol.

W szczególności:

organizowanie i koordynowanie fazy opracowania projektu SESAR zgodnie z centralnym planem ATM – będącym rezultatem fazy planowania tego projektu pod kierunkiem Eurocontrol – poprzez połączenie funduszy sektora publicznego i prywatnego w jednej strukturze,

zapewnienie niezbędnych funduszy dla fazy opracowania projektu SESAR zgodnie z centralnym planem ATM,

zapewnienie udziału zainteresowanych stron z sektora zarządzania ruchem lotniczym w Europie, a w szczególności: instytucji zapewniających służby żeglugi powietrznej, użytkowników przestrzeni powietrznej, stowarzyszeń pracowniczych, portów lotniczych, przemysłu wytwórczego, jak również odpowiednich instytucji naukowych lub środowiska naukowego zajmującego się odnośną dziedziną,

organizowanie prac technicznych – w zakresie działań badawczo-rozwojowych, walidacji i analiz – które mają być realizowane pod jego nadzorem, unikając przy tym rozdrabniania działań,

zapewnienie nadzoru nad działaniami związanymi z opracowaniem wspólnych produktów odpowiednio określonych w centralnym planie ATM oraz – w razie potrzeby – ogłaszanie konkretnych przetargów.

1.   Zarząd

Skład

a)

Przedstawiciel każdego z członków Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR;

b)

przedstawiciel wojska;

c)

przedstawiciel cywilnych użytkowników przestrzeni powietrznej;

d)

przedstawiciel instytucji zapewniających służby żeglugi powietrznej, wyznaczony przez organizację reprezentującą te instytucje na szczeblu europejskim;

e)

przedstawiciel wytwórców sprzętu, wyznaczony przez organizację reprezentującą tych wytwórców na szczeblu europejskim;

f)

przedstawiciel portów lotniczych;

g)

przedstawiciel podmiotów reprezentujących pracowników sektora zarządzania ruchem lotniczym, wyznaczony przez organizację reprezentującą te podmioty na szczeblu europejskim;

h)

przedstawiciel odpowiednich instytucji naukowych lub środowiska naukowego zajmującego się odnośną dziedziną, wyznaczony przez organizację reprezentującą je na szczeblu europejskim.

Zarządowi przewodniczy przedstawiciel Unii.

Zadania

a)

Przyjęcie centralnego planu ATM zatwierdzonego przez Radę zgodnie z art. 1 ust. 2 rozporządzenia SESAR oraz przyjmowanie propozycji modyfikowania tego planu;

b)

udzielanie wytycznych i podejmowanie decyzji niezbędnych do realizacji fazy opracowywania w projekcie SESAR, a także za całościowy nadzór nad jej realizacją;

c)

zatwierdzanie planu prac oraz rocznych planów prac Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR, a także budżetu rocznego wraz z planem zatrudnienia;

d)

udzielanie zgody na podjęcie negocjacji, oraz podejmowanie decyzji o przyjęciu nowych członków i o związanych z tym umowach;

e)

nadzorowanie realizacji umów zawartych pomiędzy członkami a Wspólnym Przedsięwzięciem SESAR;

f)

mianowanie dyrektora wykonawczego i odwoływanie go oraz zatwierdzanie struktury organizacyjnej i monitorowanie wyników pracy dyrektora wykonawczego;

g)

podejmowanie decyzji o kwotach wkładów finansowych członków i procedurach przekazywania tych wkładów oraz ocena wkładów niepieniężnych;

h)

przyjmowanie regulaminu finansowego Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR;

i)

zatwierdzanie rocznego sprawozdania finansowego i bilansu;

j)

przyjmowanie rocznego sprawozdania w sprawie postępów fazy opracowywania w projekcie SESAR i sytuacji finansowej projektu;

k)

podejmowanie decyzji w sprawie kierowanych do Komisji propozycji przedłużenia działalności Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR lub propozycji jego rozwiązania;

l)

określenie procedur przyznawania praw dostępu do dóbr materialnych i niematerialnych, które są własnością Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR, oraz procedur przekazywania tych dóbr;

m)

ustalanie zasad i procedur udzielania zamówień niezbędnych do realizacji centralnego planu ATM, wraz ze szczegółowymi procedurami na wypadek konfliktów interesu;

n)

podejmowanie decyzji w sprawie kierowanych do Komisji wniosków w sprawie zmiany statutu;

o)

wykonywanie wszelkich innych uprawnień oraz sprawowanie wszelkich innych funkcji, w tym powoływanie jednostek zależnych, jakie mogą być niezbędne dla celów fazy opracowywania w projekcie SESAR;

p)

przyjmowanie rozwiązań koniecznych do wykonania art. 8 w sprawie delegowania pracowników do Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR.

2.   Dyrektor wykonawczy

Mianowany przez Zarząd na wniosek Komisji.

3.   Kontrola zewnętrzna

Trybunał Obrachunkowy.

4.   Organ udzielający absolutorium z wykonania budżetu

Parlament działający na zalecenie Rady.

Budżet

325,1 mln euro, w tym wkład Unii:16,9 %

Zatrudnienie na dzień 31 grudnia 2009 r.

Stanowiska w planie zatrudnienia: 39

Stanowiska obsadzone: 18

Inne stanowiska: (kontrakty pomocnicze, oddelegowani eksperci narodowi, personel lokalny): 8

Pracownicy ogółem: 26

Pracownicy oddelegowani przez członków Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR jako wkład rzeczowy: 4

z czego wykonujący zadania:

operacyjne: 22

administracyjne: 16

mieszane: 1

Główne osiągnięcia w 2009 r.:

dnia 26 marca 2009 r. zakończono postępowanie w sprawie członkostwa i Zarząd przyjął decyzję o przyznaniu członkostwa 15 wybranym kandydatom na członków oraz o przydzieleniu działań objętych zakresem pierwszego zaproszenia do składania ofert. Komisja Europejska otrzymała wcześniej (dnia 23 marca 2009 r.) stanowisko państw członkowskich UE przyjęte w wyniku procedury komitetu zgodnie z art. 5 ust.4 rozporządzenia (WE) nr 219/2007 w sprawie Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR,

w chwili uruchomienia pierwszego zaproszenia do składania ofert niemożliwe było uwzględnienie wszystkich pakietów prac, między innymi ze względu na konieczność wydania przez Tymczasową Radę decyzji o wkładzie Eurocontrol do Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR. Nowe zaproszenie do składania ofert uruchomiono w lipcu 2009 r. Proces wyboru przeprowadzono w listopadzie 2009 r. Na posiedzeniu Zarządu w dniu 14 grudnia 2009 r. dyrektor wykonawczy przedstawił swoje zalecenia dotyczące przydzielenia działań, a Zarząd je zatwierdził,

po zakończeniu zaplanowanego na 2009 r. procesu przystępowania członków oraz procesu przydzielania działań projekt SESAR stał się w pełni operacyjny,

zgodnie z celami ustalonymi w programie prac na 2009 r. do końca tego roku rozpoczęto 69 % projektów. Uruchomiono 126 projektów badawczo-rozwojowych, a Wspólne Przedsięwzięcie SESAR otrzymało 62 raporty początkowe. Przeanalizowano 32 raporty początkowe, z czego Zarząd zatwierdził do realizacji 13 projektów, a 19 uznał za niespełniające co najmniej jednego kryterium i wystąpił o ich poprawioną wersję. Rozpoczęto 43 działania w zakresie zarządzania, a po przedstawieniu raportów początkowych zostanie wydana zgoda na podjęcie fazy ich realizacji na początku 2010 r.,

wraz z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2009 r. rozporządzenia Rady (WE) nr 1361/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. Wspólne Przedsięwzięcie SESAR przeprowadziło i zakończyło proces przechodzenia do pełnego statusu organu Unii Europejskiej. W związku z powyższym:

a)

zatrudniono nowych pracowników na podstawie regulaminu pracowniczego urzędników oraz warunków zatrudnienia innych pracowników Wspólnot Europejskich ostatnio zmienionego rozporządzeniem Rady (WE, Euratom) nr 31/2005 z dnia 20 grudnia 2004 r. (dalej: „regulaminu pracowniczego”);

b)

13 osób będących pracownikami na początku 2009 r. poddano wewnętrznej procedurze wyboru zgodnie z art. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 1361/2008 i zatrudniono jako pracowników zatrudnionych na czas określony na podstawie regulaminu pracowniczego;

c)

od końca kwietnia 2009 r. Wspólne Przedsięwzięcie SESAR mogło zatrudniać pracowników kontraktowych;

d)

dnia 30 marca 2009 r., zgodnie z art. 2b rozporządzenia w sprawie Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR, Wspólne Przedsięwzięcie SESAR podpisało porozumienie administracyjne z rządem Belgii dotyczące realizacji zapisów protokołu w sprawie przywilejów i immunitetów Wspólnot Europejskich. W wyniku zastosowania tego protokołu Wspólne Przedsięwzięcie SESAR zostało zwolnione z VAT i rozpoczęło odzyskiwanie podatku VAT zapłaconego w okresie od dnia 16 października 2008 r. do wejścia w życie porozumienia administracyjnego, a także podatku zapłaconego od odsetek w tym samym okresie. Do końca 2009 r. odzyskano VAT (0,4 mln euro), natomiast podatek od odsetek zostanie zwrócony w 2010 r.;

e)

dnia 28 lipca 2009 r. Zarząd przyjął nowy regulamin finansowy Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR zgodnie z art. 4a rozporządzenia w sprawie Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR, po uzyskaniu uprzedniej zgody Komisji Europejskiej. W 2010 r. Europejski Trybunał Obrachunkowy ma wydać opinię na temat regulaminu finansowego Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR.

2009 r. był dla Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR rokiem krytycznym, po pierwsze ze względu na konieczność pełnej restrukturyzacji związanej ze zmianą statutu, a po drugie ze względu na konieczność rozpoczęcia działań operacyjnych i uruchomienia projektów, podpakietów prac i pakietów prac podczas finalizowania procesu przystępowania członków.

Źródło: Informacje przekazane przez Wspólne Przedsięwzięcie SESAR.

ODPOWIEDZI WSPÓLNEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA

Punkt 17

Wspólne Przedsięwzięcie SESAR odpowiada za fazę opracowywania Programu SESAR, która ma trwać do 2016 r. Program rozpoczęto w 2009 r. Program ma charakter wieloletni i dlatego też podczas jego trwania można spodziewać się braku równowagi między przychodami a wydatkami, zwłaszcza w pierwszych latach.

Punkt 24

Wspólne Przedsięwzięcie SESAR zależy od służb Komisji Europejskiej we wdrażaniu swoich systemów finansowych, ABAC i SAP, których Komisja Europejska nie była w stanie wdrożyć we Wspólnym Przedsięwzięciu SESAR do maja 2010 r. System zarządzania programami operacyjnymi Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR został uruchomiony z końcem 2009 r.

Punkt 25

Umowa opiewająca na kwotę 19 572 euro została zawarta i podpisana przez tymczasowego administratora Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR w 2007 r., kiedy Wspólne Przedsięwzięcie SESAR nie miało pracowników ani organizacji wewnętrznej. Wspólne Przedsięwzięcie SESAR rozpisało w 2009 r. odpowiednią procedurę przetargową w celu zastąpienia tej umowy.

Wspólne Przedsięwzięcie SESAR przyjmuje do wiadomości ustalenie Trybunału, że należało uzyskać lepsze dowody na poparcie wypłacenia 922 000 euro i dopilnowuje obecnie, aby stosowano formalne oświadczenia o świadczonych usługach. Jednakże umowa dotyczyła działań w zakresie wsparcia i profesjonalnego doradztwa prawnego, które miały być opłacane czasowo; działania te miały charakter ciągły, jeżeli nie codzienny, w bardzo intensywnym okresie aktywności Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR (zakończenie negocjacji z członkami) i były stale monitorowane przez Wspólne Przedsięwzięcie SESAR. Wyniki umowy, takie jak projekty umów członkowskich i wielostronnych, były opracowane w bliskiej i ciągłej współpracy przez pracowników Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR i pracowników zewnętrznych, w szczególności w drodze wielokrotnej wymiany dokumentów pocztą elektroniczną.

Punkt 26

Wspólne Przedsięwzięcie SESAR przejęło umowę na wynajem pomieszczeń należących wcześniej do Wspólnego Przedsięwzięcia Galileo w 2007 r., które potem uznano za nieodpowiadające potrzebom, z czym zgodziła się Rada Administracyjna w 2008 r. Wspólne Przedsięwzięcie SESAR musiało następnie uwzględnić ryzyko opóźnienia rozpoczęcia programu w związku z kosztem przeniesienia się do odpowiednich pomieszczeń. Wspólne Przedsięwzięcie SESAR wynegocjowało umowę na swoje nowe pomieszczenia w ramach budżetu na wynajem bez potrzeby zwracania się o dodatkowe zasoby od Rady Administracyjnej.

Punkt 28

Wspólne Przedsięwzięcie SESAR przyjmuje do wiadomości wątpliwości Trybunału, lecz pozostaje przekonane, że będzie w stanie określić źródło finansowania i koszty konieczne do uruchomienia aktywów o właściwej wartości, gdy będzie to wymagane.

Punkt 30

Wspólne Przedsięwzięcie SESAR podejmuje odpowiednie środki wraz ze służbami Komisji Europejskiej, aby wdrożyć zalecenia zawarte w opinii Trybunału nr 2/1010.

Punkt 31

Wspólne Przedsięwzięcie SESAR rozważy konieczność wprowadzenia zmian do swojego statutu z uwzględnieniem opinii służb Komisji.


(1)  Rozporządzenie Rady (WE) nr 219/2007 z dnia 27 lutego 2007 r. w sprawie utworzenia wspólnego przedsięwzięcia w celu opracowania europejskiego systemu zarządzania ruchem lotniczym nowej generacji (SESAR) (Dz.U. L 64 z 2.3.2007, s. 1), zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1361/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. (Dz.U. L 352 z 31.12.2008, s. 12).

(2)  Do sprawozdania tego dołączone jest sprawozdanie z zarządzania budżetem i finansami w ciągu roku, zawierające między innymi wskaźnik wykorzystania środków oraz zestawienie informacji dotyczących przesunięć środków pomiędzy różnymi pozycjami budżetowymi.

(3)  Sprawozdanie finansowe składa się z bilansu oraz rachunku dochodów i wydatków, rachunku przepływów pieniężnych, zestawienia zmian w kapitale oraz załącznika, zawierającego opis istotnych zasad rachunkowości i inne informacje dodatkowe.

(4)  Sprawozdanie z wykonania budżetu obejmuje rachunek wyniku budżetowego wraz z załącznikiem.

(5)  Dz.U. L 248 z 16.9.2002, s. 1.

(6)  Regulamin finansowy Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR przyjęty przez Zarząd w dniu 28 lipca 2009 r.

(7)  Art. 33 rozporządzenia Komisji (WE, Euratom) nr 2343/2002 z dnia 19 listopada 2002 r. (Dz.U. L 357 z 31.12.2002, s. 72).

(8)  Art. 38 rozporządzenia (WE, Euratom) nr 2343/2002.

(9)  Zasady dotyczące przedstawiania przez agencje sprawozdania finansowego oraz prowadzenia przez nie rachunkowości są określone w rozdziale 1 tytułu VII rozporządzenia (WE, Euratom) nr 2343/2002 ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE, Euratom) nr 652/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. (Dz.U. L 181 z 10.7.2008, s. 23) i w takiej postaci zostały włączone do regulaminu finansowego Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR.

(10)  Międzynarodowa Federacja Księgowych (IFAC) i Międzynarodowe Standardy Najwyższych Organów Kontroli (ISSAI).

(11)  Między innymi weszło w życie rozporządzenie Rady nr 1361/2008 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 219/2007, a w dniu 28 lipca 2009 r. przyjęto nowy regulamin finansowy Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR.

(12)  Art. 18 statutu.

(13)  Sprawozdanie dotyczące sprawozdania finansowego Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR za rok budżetowy 2008 (Dz.U. C 310 z 18.12.2009, s. 9).