Bezpieczniejsze detergenty dla europejskich konsumentów

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004 w sprawie detergentów

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

W 2012 r. dokonano zmiany w rozporządzeniu w celu harmonizacji przepisów dotyczących ograniczenia zawartości fosforanów i innych związków fosforu w detergentach przeznaczonych do domowych pralek i zmywarek.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od 8 października 2005 r.

KONTEKST

KLUCZOWE POJĘCIA

Detergent. Jakakolwiek substancja lub preparat w płynie, proszku lub w innej formie, zawierający mydło i/lub inne środki powierzchniowo czynne przeznaczone do procesów prania, mycia i czyszczenia.
Środek powierzchniowo czynny (surfaktant). Jeden z wielu związków chemicznych wchodzących w skład detergentów. Środki powierzchniowo czynne dodaje się ze względu na ich właściwości pozwalające na usuwanie zabrudzeń ze skóry, ubrań i artykułów gospodarstwa domowego, w szczególności kuchennych i łazienkowych. Zmniejszają one napięcie powierzchniowe pomiędzy dwoma płynami lub pomiędzy płynem a ciałem stałym. Mogą one też pełnić rolę środków zwilżających, emulgatorów i substancji pianotwórczych. Nazwa surfaktant pochodzi od angielskiej frazy „surface active agent”.
Całkowita biodegradacja. Kiedy środek powierzchniowo czynny rozpada się na dwutlenek węgla, wodę i sole mineralne i ulega absorpcji do środowiska naturalnego.
Częściowa biodegradacja. Kiedy środek powierzchniowo czynny traci własności powierzchniowo czynne. Utrata tych własności jest istotna w kontekście jak największego ograniczenia potencjalnych negatywnych skutków dla stacji uzdatniania wody.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie detergentów (Dz.U. L 104 z 8.4.2004, s. 1–35)

Kolejne zmiany rozporządzenia (WE) nr 648/2004 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2022