Postępowanie prejudycjalne – zalecenia dla sądów krajowych

 

STRESZCZENIE DOKUMENTÓW:

Zalecenia dla sądów krajowych dotyczące składania wniosków o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym

Artykuł 267 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

Artykuł 19 Traktatu o Unii Europejskiej

JAKIE SĄ CELE ZALECEŃ, ART. 267 TRAKTATU O FUNKCJONOWANIU UNII EUROPEJSKIEJ ORAZ ART. 19 UST 3 TRAKTATU O UNII EUROPEJSKIEJ?

Zalecenia z 2019 r.:

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Znaczenie procedury prejudycjalnej

Procedura ta jest uznawana za użyteczną w razie wystąpienia przed sądem krajowym nowego zagadnienia interpretacyjnego, które ma generalne znaczenie dla jednolitego stosowania prawa Unii, lub w sytuacji, w której istniejące orzecznictwo wydaje się nie dostarczać wyjaśnień koniecznych w świetle nowej sytuacji prawnej.

Struktura zaleceń

Jeden zbiór zaleceń ma zastosowanie do wszystkich wniosków o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, natomiast drugi zbiór ma zastosowanie konkretnie do trybu przyspieszonego* i trybu pilnego*.

Kto składa wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym?

Sąd krajowy, przed którym zawisł spór, jest wyłącznie uprawniony zarówno do dokonania oceny co do niezbędności wystąpienia z wnioskiem o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, jak i co do zasadności pytań, które zadaje TSUE.

Sądy występujące z wnioskiem powinny spełniać szereg warunków, w tym m.in.:

Przedmiot i zakres

Interakcje między odesłaniem prejudycjalnym a postępowaniem krajowym

Forma i treść wniosku

Ochrona danych i anonimizacja wniosku o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym

Przekazanie TSUE wniosku o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym

Koszty postępowania i pomoc prawna

Rola sekretariatu TSUE

Wnioski składane w trybie przyspieszonym i pilnym

OD KIEDY ZALECENIA MAJĄ ZASTOSOWANIE?

Mają one zastosowanie od 8 listopada 2019 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Orzeczenie w trybie prejudycjalnym. Procedura wykorzystywana w sprawach dotyczących wykładni lub ważności aktów prawa Unii oraz:
Tryb przyspieszony. Tryb stosowany wówczas, gdy z charakteru sprawy oraz wyjątkowych okoliczności wynika konieczność szybkiego wydania rozstrzygnięcia. Tryb przyspieszony należy stosować tylko wtedy, gdy szczególne okoliczności wskazują na występowanie pilnej sytuacji uzasadniającej potrzebę uzyskania odpowiedzi TSUE na postawione pytania w krótkim terminie. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku wysokiego i bezpośredniego ryzyka dla zdrowia publicznego lub środowiska naturalnego, zaś szybkie wydanie orzeczenia przez TSUE może przyczynić się do zapobiegnięcia temu ryzyku, lub wtedy gdy szczególne okoliczności nakazują uchylić w bardzo krótkim terminie niepewność dotyczącą fundamentalnych kwestii krajowego prawa konstytucyjnego i prawa Unii.
Tryb pilny. Tryb mający zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy odesłanie podnosi kwestie dotyczące wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. W szczególności w ramach tego trybu ograniczona jest liczba stron dopuszczonych do składania uwag na piśmie i możliwe jest, w wyjątkowo pilnych przypadkach, pominięcie etapu pisemnego postępowania przed TSUE.

GŁÓWNE DOKUMENTY

Zalecenia dla sądów krajowych dotyczące składania wniosków o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym (Dz.U. C 439 z 25.11.2016, s. 1–8).

Wersja skonsolidowana Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – Część szósta – Postanowienia instytucjonalne i finansowe – Tytuł I – Postanowienia instytucjonalne – Rozdział 1 – Instytucje – Sekcja 5 – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej – Artykuł 267 (dawny artykuł 234 TWE) (Dz.U. C 202 z 7.6.2016, s. 164).

Wersja skonsolidowana Traktatu o Unii Europejskiej – Tytuł III – Postanowienia o instytucjach – Artykuł 19 (Dz.U. C 202 z 7.6.2016, s. 27).

DOKUMENTY POWIĄZANE

Regulamin postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości (Dz.U. L 265 z 29.9.2012, s. 1–42).

Zmiana regulaminu postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości (Dz.U. L 173 z 26.6.2013, s. 65).

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022