Tymczasowe i ruchome stanowiska pracy

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 92/57/EWG – minimalne wymogi bezpieczeństwa i ochrony zdrowia na tymczasowych lub ruchomych budowach

JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Zakres

Dyrektywa ma zastosowanie do tymczasowych lub ruchomych budów* we wszystkich sektorach działalności, publicznych jak i prywatnych, w tym w sektorach: przemysłowym, rolnictwa, handlowym, administracyjnym, usług, edukacyjnym, kulturalnym i rekreacji.

Dyrektywy nie stosuje się do wierceń i eksploatacji złóż w przemyśle wydobywczym.

Plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia

Inwestor* lub inwestor zastępczy* jest zobowiązany do:

Przygotowanie inwestycji

Inwestor albo inwestor zastępczy zobowiązany jest do uwzględnienia ogólnych zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia podanych w dyrektywie 89/391/EWG w trakcie:

Koordynatorzy zobowiązani są:

Realizacja inwestycji

W trakcie realizacji inwestycji koordynatorzy zobowiązani są:

Odpowiedzialność inwestora, inwestora zastępczego i pracodawcy

Fakt wyznaczenia koordynatora nie zwalania inwestora lub inwestora zastępczego z odpowiedzialności za kwestie związane z bezpieczeństwem i ochroną zdrowia:

Informowanie pracowników, konsultowanie się z nimi oraz ich udział

Zgodnie z dyrektywą 89/391/EWG:

Dyrektywa zmieniająca

Dyrektywa 2007/30/WE uprościła wymogi w zakresie przekazywania Komisji Europejskiej sprawozdań z wdrażania dyrektywy 89/391/EWG i jej poszczególnych dyrektyw szczegółowych. Obecnie państwa UE co pięć lat sporządzają jednolite sprawozdanie dotyczące wdrażania wszystkich tych dyrektyw.

Opracowanie na temat wdrożenia dyrektywy opublikowano w 2017 r.

OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa ma zastosowanie od dnia 17 lipca 1992 r., przy czym do porządku krajowego państw UE miała zostać włączona do dnia 31 grudnia 1993 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Tymczasowe lub ruchome budowy: wszystkie budowy, na których są wykonywane prace budowlano-inżynieryjne (niepełną listę takich prac podano w załączniku I).
Inwestor: dowolna osoba fizyczna lub prawna, dla której realizowana jest inwestycja.
Inwestor zastępczy: dowolna osoba fizyczna lub prawna odpowiedzialna za projektowanie i/lub wykonawstwo i/lub nadzór nad wykonaniem inwestycji, działająca w imieniu inwestora.
Osoba prowadząca działalność na własny rachunek: dowolna osoba niebędąca pracownikiem bądź pracodawcą, która uczestniczy zawodowo w procesie realizacji inwestycji.

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Rady 92/57/EWG z dnia 24 czerwca 1992 r. w sprawie wdrożenia minimalnych wymagań bezpieczeństwa i ochrony zdrowia na tymczasowych lub ruchomych budowach (ósma szczegółowa dyrektywa w rozumieniu art. 16 ust. 1 dyrektywy 89/391/EWG) (Dz.U. L 245 z 26.8.1992, s. 6–22)

Kolejne zmiany do dyrektywy 92/57/EWG zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENT POWIĄZANY

Dyrektywa Rady 89/391/EWG z dnia 12 czerwca 1989 r. w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy (Dz.U. L 183 z 29.6.1989, s. 1–8)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018